Abdal Security Headers 5.11.0 - en to ar translation catalogue (494 entries)

en: %1$d of %2$d additional features are enabled
ar: تم تفعيل %1$d من أصل %2$d ميزة إضافية

en: %1$d of %2$d features are healthy. %3$d require attention.
ar: %1$d من %2$d ميزة سليمة. %3$d تحتاج إلى انتباه.

en: %1$d of %2$d headers are healthy. %3$d require attention.
ar: %1$d من %2$d ترويسة سليمة. %3$d تحتاج إلى انتباه.

en: %1$d of %2$d security headers are enabled
ar: تم تفعيل %1$d من أصل %2$d ترويسة أمان

en: %d Connect Sources
ar: %d مصدر اتصال

en: %d Font Sources
ar: %d مصدر خط

en: %d Form Destinations
ar: %d وجهة نموذج

en: %d Frame Sources
ar: %d مصدر إطار

en: %d Image Sources
ar: %d مصدر صورة

en: %d Media Sources
ar: %d مصدر وسائط

en: %d Script Sources
ar: %d مصدر سكربت

en: %d Sources Detected
ar: اكتُشف %d مصدرًا

en: %d Style Sources
ar: %d مصدر نمط

en: %d Unknown Sources
ar: %d مصدر غير معروف

en: %d Worker Sources
ar: %d مصدر Worker

en: %d sources found on disk
ar: تم العثور على %d مصدرًا على القرص

en: %s ago
ar: منذ %s

en: 1 Day
ar: يوم واحد

en: 1 Hour
ar: ساعة واحدة

en: 1 Month
ar: شهر واحد

en: 1 Week
ar: أسبوع واحد

en: 1 Year
ar: سنة واحدة

en: 15 Minutes
ar: 15 دقيقة

en: 2 Years
ar: سنتان

en: 24 Hours
ar: 24 ساعة

en: 6 Hours
ar: 6 ساعات

en: 6 Months
ar: 6 أشهر

en: A security header conflict was detected.
ar: تم اكتشاف تعارض في ترويسة أمان.

en: Abdal Security Headers mascot
ar: تميمة Abdal Security Headers

en: Access Policy
ar: سياسة الوصول

en: Access is allowed when the current user has this WordPress capability. Examples: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.
ar: يُسمح بالوصول عندما يملك المستخدم الحالي صلاحية WordPress هذه. أمثلة: read وedit_posts وedit_pages وmanage_options.

en: Action
ar: إجراء

en: Active Features
ar: الميزات النشطة

en: Active Headers
ar: الترويسات النشطة

en: Active Security Features
ar: ميزات الأمان النشطة

en: Active Security Headers
ar: ترويسات الأمان النشطة

en: Active headers
ar: الترويسات المفعّلة

en: Add
ar: إضافة

en: Add a reporting URL or choose another X-XSS-Protection policy.
ar: أضف عنوان URL للتبليغ أو اختر سياسة X-XSS-Protection أخرى.

en: Add allowed or blocked method names, or choose another protection mode.
ar: أضف أسماء الدوال المسموحة أو المحظورة، أو اختر وضع حماية آخر.

en: Add directive
ar: إضافة توجيه

en: Add feature names that are not listed above. Directives set to Not Set are omitted from the header.
ar: أضف أسماء ميزات غير مدرجة أعلاه. التوجيهات المعيَّنة «غير معيَّن» لا تُدرج في الترويسة.

en: Added
ar: مُضاف

en: Additional Security Features
ar: ميزات أمان إضافية

en: Additional features
ar: ميزات إضافية

en: Adds includeSubDomains so the policy also applies to subdomains.
ar: يضيف includeSubDomains لتطبيق السياسة على النطاقات الفرعية أيضًا.

en: Adds preload. Requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
ar: يضيف preload. يتطلب includeSubDomains وmax-age لسنة واحدة على الأقل.

en: Administrators Only
ar: المسؤولون فقط

en: Allow All
ar: السماح للكل

en: Allow lists bypass the access policy. Restricted lists always block matching namespaces or routes.
ar: تتجاوز قوائم السماح سياسة الوصول. أما القوائم المقيّدة فتحظر دائمًا مساحات الأسماء أو المسارات المطابقة.

en: Allowed Namespaces
ar: مساحات الأسماء المسموح بها

en: Allowed Routes
ar: المسارات المسموح بها

en: Allowed XML-RPC Methods
ar: أساليب XML-RPC المسموح بها

en: Also scan plugin and theme files on disk for CSP origins that are not loaded yet. Learning duration switches to Manual so a timer cannot stop this scan.
ar: يفحص أيضًا ملفات الإضافات والقوالب على القرص بحثًا عن مصادر CSP غير محمّلة بعد. تنتقل مدة التعلّم إلى الوضع اليدوي حتى لا يوقف المؤقّت هذا الفحص.

en: An error occurred while saving the settings. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الإعدادات. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Analysis complete
ar: اكتمل التحليل

en: Another layer sends %s while this plugin does not.
ar: طبقة أخرى ترسل %s بينما هذه الإضافة لا ترسله.

en: Another server, CDN, or plugin appears to send a security header that does not match this plugin.
ar: يبدو أن خادمًا أو CDN أو إضافة أخرى ترسل ترويسة أمان لا تطابق هذه الإضافة.

en: Applied
ar: مُطبَّق

en: Applies a configurable REST API access policy instead of blocking every request.
ar: يطبق سياسة وصول قابلة للتهيئة لـ REST API بدلًا من حظر كل طلب.

en: Applies a selected XML-RPC method policy instead of a single complete shutdown.
ar: يطبق سياسة أساليب XML-RPC المحددة بدلًا من الإيقاف الكامل.

en: Applies an extra policy to user-related REST routes such as /wp/v2/users.
ar: يطبق سياسة إضافية على مسارات REST الخاصة بالمستخدمين مثل /wp/v2/users.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply Security Profile
ar: تطبيق Security Profile

en: Apply Selected Sources
ar: تطبيق المصادر المحددة

en: Apply a REST access policy. Gutenberg and other dashboard tools need REST access for authenticated users.
ar: طبّق سياسة وصول REST. يحتاج Gutenberg وأدوات لوحة التحكم الأخرى إلى REST للمستخدمين المصادقين.

en: Apply a selected XML-RPC policy instead of a single on/off switch.
ar: طبّق سياسة XML-RPC المحددة بدلًا من مفتاح تشغيل/إيقاف واحد.

en: Apply this Security Profile? Security Headers and Security Features will be updated. Content Security Policy will not change.
ar: هل تريد تطبيق Security Profile هذا؟ سيتم تحديث Security Headers وSecurity Features. لن تتغير Content Security Policy.

en: Apply updates Security Headers and Security Features only. Content Security Policy is never changed by a profile.
ar: يحدّث التطبيق Security Headers وSecurity Features فقط. لا يغيّر أي ملف تعريف Content Security Policy أبدًا.

en: Applying this profile can affect compatibility with themes, plugins, and XML-RPC clients.
ar: قد يؤثر تطبيق هذا الملف على التوافق مع القوالب والإضافات وعملاء XML-RPC.

en: Are you sure you want to save these settings?
ar: هل تريد حفظ هذه الإعدادات؟

en: Authenticated Users Only
ar: المستخدمون المصادقون فقط

en: Authentication is required to access the REST API.
ar: يلزم المصادقة للوصول إلى REST API.

en: Automatically discover the resources used by your site and generate CSP recommendations.
ar: يكتشف تلقائيًا الموارد التي يستخدمها الموقع ويُنشئ توصيات CSP.

en: Balanced security for most WordPress sites. Gutenberg and Site Health keep REST access for signed-in users.
ar: أمان متوازن لمعظم مواقع WordPress. يحتفظ Gutenberg وSite Health بوصول REST للمستخدمين المسجّلين.

en: Basic Security Headers
ar: ترويسات الأمان الأساسية

en: Block All REST Access
ar: حظر كل وصول REST

en: Block All REST Access is not recommended as a default. Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
ar: لا يُنصح بجعل «حظر كل وصول REST» الإعداد الافتراضي. قد يتوقف Gutenberg وصحة الموقع والإضافات والقوالب والتكاملات عن العمل.

en: Blocked XML-RPC Methods
ar: أساليب XML-RPC المحظورة

en: CSP Directives
ar: توجيهات CSP

en: CSP Header Preview
ar: معاينة ترويسة CSP

en: CSP Scan Completed
ar: اكتمل فحص CSP

en: CSP Source Detected
ar: تم اكتشاف مصدر CSP

en: CSP Status
ar: حالة CSP

en: CSP Violation Detected
ar: تم اكتشاف انتهاك CSP

en: CSP Violations
ar: انتهاكات CSP

en: CSP is independent of Security Profiles. Enable it from the Content Security Policy screen when you are ready.
ar: CSP مستقلة عن Security Profiles. فعّلها من شاشة Content Security Policy عندما تكون جاهزًا.

en: CSP status
ar: حالة CSP

[ctx: CSP status]
en: Disabled
ar: معطّلة

[ctx: CSP status]
en: Enabled
ar: مفعّلة

[ctx: CSP status]
en: Invalid Configuration
ar: إعداد غير صالح

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel file scan
ar: إلغاء فحص الملفات

en: Choose a settings JSON file before importing.
ar: اختر ملف JSON للإعدادات قبل الاستيراد.

en: Choose file
ar: اختيار ملف

en: Choose how authentication failure messages are shown.
ar: اختر كيفية عرض رسائل فشل المصادقة.

en: Choose how this feature may be used.
ar: اختر كيف يمكن استخدام هذه الميزة.

en: Choose the Referrer-Policy value sent with responses.
ar: اختر قيمة Referrer-Policy المرسلة مع الاستجابات.

en: Choose the legacy XSS filter policy sent to older browsers.
ar: اختر سياسة مرشّح XSS القديمة المرسلة إلى المتصفحات العتيقة.

en: Choose which XML-RPC methods remain available.
ar: اختر أساليب XML-RPC التي تبقى متاحة.

en: Choose who may access WordPress user REST endpoints.
ar: اختر من يمكنه الوصول إلى نقاط نهاية REST الخاصة بمستخدمي WordPress.

en: Clear Learning Data
ar: مسح بيانات التعلّم

en: Clear all Smart CSP discovery data? This cannot be undone.
ar: هل تريد مسح كل بيانات اكتشاف مساعد CSP الذكي؟ لا يمكن التراجع عن ذلك.

en: Compatibility
ar: التوافق

en: Confidence
ar: الثقة

en: Configuration Summary
ar: ملخص الإعداد

en: Configuration Warnings
ar: تحذيرات الإعداد

en: Configure Content Security Policy (CSP) directives
ar: اضبط توجيهات سياسة أمان المحتوى (CSP)

en: Configure WordPress hardening without turning off legitimate site features by default.
ar: هيّئ تعزيز WordPress دون إيقاف ميزات الموقع المشروعة افتراضيًا.

en: Configure basic security headers for your website.
ar: اضبط ترويسات الأمان الأساسية لموقعك.

en: Configure each HTTP security header and the values sent with responses.
ar: اضبط كل ترويسة أمان HTTP والقيم المرسلة مع الاستجابات.

en: Configure how this plugin stores and removes its own data.
ar: اضبط كيفية تخزين هذه الإضافة لبياناتها وحذفها.

en: Connect Source
ar: مصدر الاتصالات

en: Conservative settings with the lowest risk of breaking WordPress, themes, and plugins.
ar: إعدادات متحفّظة بأقل احتمال لكسر WordPress أو القوالب أو الإضافات.

en: Contact support
ar: التواصل مع الدعم

en: Content Security Policy configuration is invalid.
ar: إعداد Content Security Policy غير صالح.

en: Content Security Policy is being sent with responses.
ar: يتم إرسال سياسة أمان المحتوى (CSP) مع الاستجابات.

en: Content Security Policy is currently turned off.
ar: سياسة أمان المحتوى (CSP) متوقفة حاليًا.

en: Content Security Policy is disabled. Enable it to send this header.
ar: سياسة أمان المحتوى (CSP) معطّلة. فعّلها لإرسال هذه الترويسة.

en: Content Security Policy is enabled but no directives are set.
ar: Content Security Policy مفعّلة لكن لم تُضبط أي توجيهات.

en: Content Security Policy is in Report Only mode.
ar: Content Security Policy في وضع Report Only.

en: Content-Security-Policy header is enabled but no directives are set.
ar: ترويسة Content-Security-Policy مفعّلة لكن لم تُعرَّف أي توجيهات.

en: Control how much referrer information is sent with requests.
ar: يحدد مقدار معلومات referrer المرسلة مع الطلبات.

en: Control what happens to stored plugin data when this plugin is deleted.
ar: حدد ما يحدث للبيانات المخزّنة عند حذف الإضافة.

en: Control whether the site may be embedded in frames.
ar: يحدد ما إذا كان يمكن تضمين الموقع داخل frames.

en: Control which origins may use powerful browser features.
ar: يحدد الأصول المسموح لها باستخدام ميزات المتصفح الحساسة.

en: Controls whether the site can be embedded in frames to reduce clickjacking risk.
ar: يتحكم في إمكانية تضمين الموقع داخل إطارات للحد من خطر clickjacking.

en: Copied
ar: تم النسخ

en: Copy CSP header
ar: نسخ ترويسة CSP

en: Counting plugin and theme files…
ar: جارٍ عد ملفات الإضافات والقوالب…

en: Current
ar: الحالي

en: Current Security Profile
ar: Security Profile الحالي

en: Current Status
ar: الحالة الحالية

en: Current settings do not match the saved profile, so the effective profile is Manual.
ar: الإعدادات الحالية لا تطابق ملف التعريف المحفوظ، لذا فإن الملف الفعلي هو Manual.

en: Current settings match the saved Security Profile.
ar: الإعدادات الحالية تطابق Security Profile المحفوظ.

en: Custom Directives
ar: توجيهات مخصصة

en: Custom Error Message
ar: رسالة خطأ مخصصة

en: Custom Method Policy
ar: سياسة أساليب مخصصة

en: Custom Origins
ar: أصول مخصصة

en: Custom max-age (seconds)
ar: max-age مخصص (بالثواني)

en: Custom value
ar: قيمة مخصصة

en: DENY blocks all framing. SAMEORIGIN allows framing by this origin only. ALLOW-FROM is obsolete and is not offered.
ar: DENY يمنع كل التضمين في الإطارات. SAMEORIGIN يسمح لهذا الأصل فقط. ALLOW-FROM مهجور ولا يُقدَّم.

en: Dangerous CSP values require explicit confirmation.
ar: قيم CSP الخطرة تتطلب تأكيدًا صريحًا.

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Deep File Scan Completed
ar: اكتمل الفحص العميق للملفات

en: Deep file scan
ar: فحص الملفات العميق

en: Deep file scan is turned off.
ar: الفحص العميق للملفات متوقف.

en: Default Source
ar: المصدر الافتراضي

en: Default fallback for other resource types
ar: الاحتياطي الافتراضي لأنواع الموارد الأخرى

en: Delete all plugin data on uninstall
ar: حذف جميع بيانات الإضافة عند إلغاء التثبيت

en: Deny All
ar: رفض الكل

en: Deprecated / Legacy
ar: مهجور / قديم

en: Details
ar: التفاصيل

en: Detected CSP Sources
ar: مصادر CSP المكتشفة

en: Detected Conflicts
ar: التعارضات المكتشفة

en: Detected On
ar: اكتُشف في

en: Detected from
ar: اكتُشف من

en: Detection Count
ar: عدد مرات الاكتشاف

en: Detection Method
ar: طريقة الاكتشاف

en: Detection Methods
ar: طرق الاكتشاف

en: Directive
ar: التوجيه

en: Directive name
ar: اسم التوجيه

en: Directives
ar: التوجيهات

en: Directives configured as Not Set, or with Enable Directive turned off, are not included in the generated header.
ar: التوجيهات المعيَّنة «غير معيَّن» أو المعطّل مفتاح تفعيلها لا تُدرج في الترويسة المُنشأة.

en: Disable All XML-RPC Methods
ar: تعطيل كل أساليب XML-RPC

en: Disable All XML-RPC Methods is the strongest restriction. Some applications and integrations depend on XML-RPC.
ar: تعطيل كل أساليب XML-RPC هو أقوى تقييد. تعتمد بعض التطبيقات والتكاملات على XML-RPC.

en: Disable Authenticated XML-RPC Methods
ar: تعطيل أساليب XML-RPC التي تتطلب المصادقة

en: Disable Pingback Methods Only
ar: تعطيل أساليب Pingback فقط

en: Disable XML-RPC
ar: تعطيل XML-RPC

en: Disk
ar: القرص

en: Do not change any Security Headers or Security Features automatically. You manage every setting.
ar: لا يغيّر أيًا من Security Headers أو Security Features تلقائيًا. أنت تدير كل إعداد.

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Download a JSON file of all plugin settings, or restore them from a previous export.
ar: نزّل ملف JSON بجميع إعدادات الإضافة، أو استعدها من تصدير سابق.

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Enable Content Security Policy
ar: تفعيل سياسة أمان المحتوى (CSP)

en: Enable Directive
ar: تفعيل التوجيه

en: Enable Hide WordPress Version
ar: تفعيل إخفاء إصدار WordPress

en: Enable Login Error Protection
ar: تفعيل حماية أخطاء تسجيل الدخول

en: Enable Permissions-Policy
ar: تفعيل Permissions-Policy

en: Enable REST API Access Control
ar: تفعيل التحكم في وصول REST API

en: Enable Referrer-Policy
ar: تفعيل Referrer-Policy

en: Enable Remove X-Pingback Header
ar: تفعيل إزالة ترويسة X-Pingback

en: Enable Remove X-Powered-By Header
ar: تفعيل إزالة ترويسة X-Powered-By

en: Enable Strict-Transport-Security
ar: تفعيل Strict-Transport-Security

en: Enable X-Content-Type-Options
ar: تفعيل X-Content-Type-Options

en: Enable X-Frame-Options
ar: تفعيل X-Frame-Options

en: Enable X-XSS-Protection
ar: تفعيل X-XSS-Protection

en: Enable XML-RPC Protection
ar: تفعيل حماية XML-RPC

en: Enable additional security features to enhance your website protection.
ar: فعّل ميزات إضافية لتعزيز حماية الموقع.

en: Enable at least one CSP directive before sending the header.
ar: فعّل توجيه CSP واحدًا على الأقل قبل إرسال الترويسة.

en: Enable more security headers and hardening options.
ar: فعّل المزيد من ترويسات الأمان وخيارات التقوية.

en: Enables sandbox for the requested resource
ar: يفعّل sandbox للمورد المطلوب

en: Enables the legacy browser XSS filter for older clients.
ar: يفعّل مرشّح XSS القديم للعملاء غير الحديثين.

en: Endpoint that receives XSS filter reports when the report policy is selected.
ar: النقطة التي تستقبل تقارير مرشّح XSS عند اختيار سياسة report.

en: Enter a folder name or relative path. Do not use ..
ar: أدخل اسم مجلد أو مسارًا نسبيًا. لا تستخدم ..

en: Enter a valid directive name using lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: أدخل اسم توجيه صالحًا بأحرف إنجليزية صغيرة وأرقام وشرطات.

en: Enter max-age in seconds.
ar: أدخل max-age بالثواني.

en: Error
ar: خطأ

en: Error Mode
ar: وضع الخطأ

en: Excluded paths
ar: المسارات المستثناة

en: Excluded paths cannot be changed while a file scan is running.
ar: لا يمكن تغيير المسارات المستثناة أثناء تشغيل فحص الملفات.

en: Export
ar: تصدير

en: Export and Import
ar: التصدير والاستيراد

en: Export includes Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, uninstall settings, and CSP Assistant scan exclusions.
ar: يشمل التصدير Security Headers وSecurity Features وContent Security Policy وSecurity Profile وإعدادات إلغاء التثبيت واستثناءات فحص CSP Assistant.

en: Export or import plugin configuration, and choose what happens to stored data on uninstall.
ar: صدّر أو استورد إعدادات الإضافة، واختر ما يحدث للبيانات المخزّنة عند إلغاء التثبيت.

en: File scan cancelled
ar: تم إلغاء فحص الملفات

en: File scan complete
ar: اكتمل فحص الملفات

en: File scan failed. Please try again.
ar: فشل فحص الملفات. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: First Seen
ar: أول ظهور

en: Folder or file names skipped during Deep file scan. Use a name such as node_modules or a relative path such as vendor/cache.
ar: أسماء المجلدات أو الملفات التي يتخطاها الفحص العميق. استخدم اسمًا مثل node_modules أو مسارًا نسبيًا مثل vendor/cache.

en: Folder or path to skip
ar: المجلد أو المسار المراد تخطيه

en: Font Source
ar: مصدر الخطوط

en: Forces browsers to use HTTPS for future requests to this host.
ar: يُلزم المتصفحات باستخدام HTTPS في الطلبات اللاحقة إلى هذا المضيف.

en: Form Action
ar: إجراء النموذج

en: Frame Source
ar: مصدر الإطارات

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Generic Error
ar: خطأ عام

en: Group name for violation reports
ar: اسم مجموعة تقارير الانتهاك

en: Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
ar: قد يتوقف Gutenberg وSite Health والإضافات والقوالب والتكاملات عن العمل.

en: HSTS Preload is incomplete.
ar: إعداد HSTS Preload غير مكتمل.

en: HSTS is enabled while the site URL is not HTTPS.
ar: HSTS مفعّل بينما عنوان الموقع ليس HTTPS.

en: Handcrafted with ❤️ Passion by Ebrahim Shafiei (EbraSha)
ar: صُنع بـ ❤️ شغف بواسطة إبراهيم شفيعي (EbraSha)

en: Hardened can affect compatibility with themes, plugins, XML-RPC clients, and some WordPress tools. Apply anyway? Content Security Policy will not change.
ar: قد يؤثر Hardened على التوافق مع القوالب والإضافات وعملاء XML-RPC وبعض أدوات WordPress. هل تريد التطبيق على أي حال؟ لن تتغير Content Security Policy.

en: Help
ar: مساعدة

en: Hide Error Completely
ar: إخفاء الخطأ بالكامل

en: Hide Generator Meta Version
ar: إخفاء إصدار ميتا Generator

en: Hide Version from RSS / Atom / RDF Feeds
ar: إخفاء الإصدار من خلاصات RSS / Atom / RDF

en: Hide WordPress Version
ar: إخفاء إصدار WordPress

en: Hides server technology details exposed by the X-Powered-By header.
ar: يخفي تفاصيل تقنية الخادم التي تكشفها ترويسة X-Powered-By.

en: High impact
ar: تأثير مرتفع

en: How long browsers should remember to use HTTPS only.
ar: المدة التي يجب أن تتذكر فيها المتصفحات استخدام HTTPS فقط.

en: Hybrid Detection
ar: اكتشاف هجين

en: I understand this weakens CSP and I want to add it anyway.
ar: أفهم أن هذا يُضعف CSP وأريد إضافته على أي حال.

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignored
ar: مُتجاهَل

en: Image Source
ar: مصدر الصور

en: Import
ar: استيراد

en: Import cannot be undone from this screen.
ar: لا يمكن التراجع عن الاستيراد من هذه الشاشة.

en: Import replaces the current plugin configuration on this site. Choose a JSON file exported from Abdal Security Headers.
ar: يستبدل الاستيراد إعدادات الإضافة الحالية في هذا الموقع. اختر ملف JSON مُصدَّرًا من Abdal Security Headers.

en: Import settings
ar: استيراد الإعدادات

en: Import will replace current plugin settings, including Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings. This cannot be undone from this screen.
ar: سيستبدل الاستيراد إعدادات الإضافة الحالية، بما في ذلك Security Headers وSecurity Features وContent Security Policy وSecurity Profile وSettings. لا يمكن التراجع عن ذلك من هذه الشاشة.

en: Include Subdomains
ar: تضمين النطاقات الفرعية

en: Include this directive in the generated Permissions-Policy header.
ar: تضمين هذا التوجيه في ترويسة Permissions-Policy المُنشأة.

en: Instruct browsers to use HTTPS for this host for the configured lifetime.
ar: يطلب من المتصفحات استخدام HTTPS لهذا المضيف طوال المدة المضبوطة.

en: Invalid login credentials.
ar: بيانات تسجيل الدخول غير صحيحة.

en: Invalid username or password.
ar: اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صالح.

en: Keep watching for new sources after learning completes.
ar: استمر في مراقبة المصادر الجديدة بعد انتهاء التعلّم.

en: Last Seen
ar: آخر ظهور

en: Learning
ar: تعلّم

en: Learning Completed
ar: اكتمل التعلم

en: Learning Mode Active
ar: وضع التعلّم نشط

en: Learning Started
ar: بدأ التعلم

en: Learning duration
ar: مدة التعلّم

en: Learning duration is locked to Manual while Deep file scan is on.
ar: تُقفل مدة التعلّم على الوضع اليدوي أثناء تشغيل الفحص العميق للملفات.

en: Learning uses Content-Security-Policy-Report-Only and does not block resources.
ar: يستخدم التعلّم Content-Security-Policy-Report-Only ولا يحظر الموارد.

en: Leave this off if you want to keep your configuration after the plugin is deleted.
ar: اترك هذا الخيار مغلقًا إذا كنت تريد الاحتفاظ بالإعدادات بعد حذف الإضافة.

en: Legacy browser XSS filter. Modern browsers ignore this header; prefer Content-Security-Policy.
ar: مرشّح XSS للمتصفحات القديمة. المتصفحات الحديثة تتجاهل هذه الترويسة؛ يُفضَّل Content-Security-Policy.

en: Likely Safe
ar: مرجّح أنه آمن

en: Limits referrer information sent with navigations and resource requests.
ar: يحدّ من معلومات Referrer المُرسلة مع التنقل وطلبات الموارد.

en: Live values from the current plugin configuration.
ar: قيم مباشرة من إعداد الإضافة الحالي.

en: Manual
ar: يدوي

en: Manual never overwrites configuration. It is also used when saved settings no longer match a profile.
ar: لا يستبدل Manual الإعداد أبدًا. يُستخدم أيضًا عندما لا تعود الإعدادات المحفوظة مطابقة لملف تعريف.

en: Media Source
ar: مصدر الوسائط

en: Modern browsers ignore this header. Prefer Content-Security-Policy instead.
ar: تتجاهل المتصفحات الحديثة هذه الترويسة. يُفضَّل استخدام Content-Security-Policy.

en: Monitoring
ar: مراقبة

en: Most security controls are enabled.
ar: معظم عناصر التحكم الأمنية مفعّلة.

en: New
ar: جديد

en: New CSP Source Detected
ar: اكتُشف مصدر CSP جديد

en: No
ar: لا

en: No configuration issues detected.
ar: لم يتم اكتشاف مشكلات في الإعداد.

en: No eligible sources were selected.
ar: لم يُحدَّد أي مصدر مؤهل.

en: No exclusions. Every plugin and theme file will be scanned.
ar: لا توجد استثناءات. سيتم فحص كل ملفات الإضافات والقوالب.

en: No file selected
ar: لم يُحدد أي ملف

en: No plugin or theme files were found to scan.
ar: لم يتم العثور على ملفات إضافات أو قوالب لفحصها.

en: No recent activity yet.
ar: لا يوجد نشاط حديث بعد.

en: No sources detected yet. Start a Smart Scan to begin discovery.
ar: لم يُكتشف أي مصدر بعد. ابدأ فحصًا ذكيًا لبدء الاكتشاف.

en: Not Set
ar: غير معيَّن

en: Not scanned
ar: لم يُمسَح

en: OK
ar: حسنًا

en: Object Source
ar: مصدر الكائنات

en: One method name per line. If this list is not empty, only these methods remain.
ar: اسم أسلوب واحد في كل سطر. إذا لم تكن هذه القائمة فارغة، تبقى هذه الأساليب فقط.

en: One method name per line. These methods are removed even if they appear in the allow list.
ar: اسم أسلوب واحد في كل سطر. تُزال هذه الأساليب حتى إن وردت في قائمة السماح.

en: One namespace per line, such as wp/v2 or wc/v3. Custom plugin namespaces are allowed.
ar: مساحة أسماء واحدة في كل سطر، مثل wp/v2 أو wc/v3. يُسمح بمساحات أسماء الإضافات المخصصة.

en: One origin per line. Use self or full origins such as https://example.com.
ar: أصل واحد في كل سطر. استخدم self أو أصولًا كاملة مثل https://example.com.

en: One route per line, such as /wp/v2/posts. Matching prefixes are included.
ar: مسار واحد في كل سطر، مثل /wp/v2/posts. تُدرج البادئات المطابقة.

en: Only authentication failure messages are changed. Informational and successful login messages are left alone.
ar: تُغيَّر رسائل فشل المصادقة فقط. تُترك الرسائل الإعلامية ورسائل تسجيل الدخول الناجح كما هي.

en: Only issues present in the current configuration are listed.
ar: تُعرض فقط المشكلات الموجودة في الإعداد الحالي.

en: Open Settings
ar: فتح الإعدادات

en: Open a settings screen or refresh the live security status.
ar: افتح شاشة إعدادات أو حدّث حالة الأمان المباشرة.

en: Origin
ar: الأصل

en: Pages Detected
ar: الصفحات المكتشفة

en: Permissions-Policy has an invalid or empty configuration.
ar: إعداد Permissions-Policy غير صالح أو فارغ.

en: Pingback mode blocks pingback.ping and pingback.extensions.getPingbacks. Removing the X-Pingback header is recommended when pingbacks or all XML-RPC methods are blocked.
ar: وضع Pingback يحظر pingback.ping وpingback.extensions.getPingbacks. يُوصى بإزالة ترويسة X-Pingback عند حظر الـ pingback أو كل أساليب XML-RPC.

en: Plugin script enqueue
ar: إضافة سكربت الإضافة إلى قائمة الانتظار

en: Plugins
ar: الإضافات

en: Plugins and themes
ar: الإضافات والقوالب

en: Policy
ar: السياسة

en: Policy Diff
ar: فرق السياسة

en: Potentially Risky
ar: محتمل الخطورة

en: Preload requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
ar: يتطلب Preload وجود includeSubDomains وmax-age لسنة واحدة على الأقل.

en: Prevents browsers from MIME-sniffing a response away from the declared content type.
ar: يمنع المتصفح من تخمين نوع MIME يختلف عن النوع المعلن.

en: Profiles change Security Headers and Security Features only. Content Security Policy stays independent.
ar: تغيّر ملفات التعريف Security Headers وSecurity Features فقط. تبقى Content Security Policy مستقلة.

en: Proposed
ar: المقترح

en: Protect /wp/v2/users without disabling the rest of the REST API. This option can run even when Access Control is off.
ar: احمِ /wp/v2/users دون تعطيل بقية REST API. يمكن تشغيل هذا الخيار حتى عند إيقاف التحكم في الوصول.

en: Protection Mode
ar: وضع الحماية

en: Quick Security Actions
ar: إجراءات أمان سريعة

en: REST API Access Control is off for new installations. If you enable it, Authenticated Users Only is the default policy. Block All REST Access is never the default.
ar: التحكم في وصول REST API متوقف في التثبيتات الجديدة. إذا فعّلته، تكون السياسة الافتراضية «المستخدمون المصادقون فقط». لا يكون «حظر كل وصول REST» هو الافتراضي أبدًا.

en: REST API Exceptions
ar: استثناءات REST API

en: REST API access is not allowed.
ar: الوصول إلى REST API غير مسموح.

en: REST API and XML-RPC stay available. Strict headers such as HSTS Preload are left off.
ar: تبقى REST API وXML-RPC متاحتين. تبقى الترويسات الصارمة مثل HSTS Preload متوقفة.

en: REST API is disabled.
ar: REST API معطّلة.

en: REST API is set to Block All REST Access.
ar: REST API مضبوطة على Block All REST Access.

en: REST Selected Roles has no roles chosen.
ar: لم يُختر أي دور في REST Selected Roles.

en: REST User Endpoint Protection
ar: حماية نقطة نهاية REST للمستخدمين

en: Recalculate Security Status
ar: إعادة حساب حالة الأمان

en: Recent Activity
ar: النشاط الأخير

en: Recommended
ar: موصى به

en: Recommended mode is Generic Error. The default message is Invalid username or password.
ar: الوضع الموصى به هو الخطأ العام. الرسالة الافتراضية: اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صالح.

en: Referrer-Policy is set to unsafe-url.
ar: Referrer-Policy مضبوطة على unsafe-url.

en: Remove
ar: حذف

en: Remove Login Error Messages
ar: إخفاء تفاصيل أخطاء تسجيل الدخول

en: Remove X-Pingback Header
ar: إزالة ترويسة X-Pingback

en: Remove X-Powered-By Header
ar: إزالة ترويسة X-Powered-By

en: Remove directive
ar: حذف التوجيه

en: Remove excluded path
ar: إزالة المسار المستثنى

en: Remove this custom Permissions-Policy directive?
ar: هل تريد حذف توجيه Permissions-Policy المخصص هذا؟

en: Removes generator version strings from RSS, Atom, and RDF feeds.
ar: يزيل سلاسل إصدار generator من خلاصات RSS وAtom وRDF.

en: Removes the X-Pingback response header from WordPress output.
ar: يزيل ترويسة الاستجابة X-Pingback من مخرجات WordPress.

en: Removes the generator meta tag from HTML output.
ar: يزيل وسم ميتا generator من مخرجات HTML.

en: Removes the public WordPress version from generator markup and feeds.
ar: يزيل إصدار WordPress العلني من ترميز generator والخلاصات.

en: Replaces detailed login errors with a generic message to reduce user enumeration.
ar: يستبدل أخطاء الدخول التفصيلية برسالة عامة للحد من تعداد المستخدمين.

en: Report an issue
ar: الإبلاغ عن مشكلة

en: Reporting URL
ar: عنوان URL للتقارير

en: Required Capability
ar: الصلاحية المطلوبة

en: Required Directive
ar: التوجيه المطلوب

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Reset Profile to Defaults
ar: إعادة ملف التعريف إلى الافتراضي

en: Reset Security Headers and Security Features to the Recommended profile? Content Security Policy will not change.
ar: هل تريد إعادة Security Headers وSecurity Features إلى ملف Recommended؟ لن تتغير Content Security Policy.

en: Reset unsaved changes and restore the last saved values?
ar: هل تريد تجاهل التغييرات غير المحفوظة واستعادة آخر القيم المحفوظة؟

en: Resource Type
ar: نوع المورد

en: Restore defaults
ar: استعادة الافتراضيات

en: Restrict REST API Access
ar: تقييد الوصول إلى REST API

en: Restrict REST User Endpoints
ar: تقييد نقاط نهاية REST للمستخدمين

en: Restricted Namespaces
ar: مساحات الأسماء المقيّدة

en: Restricted Routes
ar: المسارات المقيّدة

en: Restricts access to powerful browser features such as camera and geolocation.
ar: يقيّد الوصول إلى ميزات المتصفح الحساسة مثل الكاميرا وتحديد الموقع.

en: Review Suggestions
ar: مراجعة الاقتراحات

en: Review live security status, apply a Security Profile, and open headers, features, or Content Security Policy.
ar: راجع حالة الأمان المباشرة، وطبّق Security Profile، وافتح الترويسات أو الميزات أو Content Security Policy.

en: Review security status, active headers, hardening features, and Content Security Policy.
ar: راجع حالة الأمان والترويسات النشطة وميزات التقوية وسياسة أمان المحتوى.

en: Roles are loaded from WordPress, including custom roles. Super Admins on Multisite are allowed.
ar: تُحمَّل الأدوار من WordPress بما فيها الأدوار المخصصة. يُسمح لمسؤولي الشبكة في Multisite.

en: Runtime
ar: وقت التشغيل

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Saved profile: %1$s. Effective profile: %2$s.
ar: ملف التعريف المحفوظ: %1$s. ملف التعريف الفعلي: %2$s.

en: Scan selected items
ar: فحص العناصر المحددة

en: Scanning files: %1$d of %2$d
ar: جارٍ فحص الملفات: %1$d من %2$d

en: Script Source
ar: مصدر السكربت

en: Security Attention
ar: تنبيهات الأمان

en: Security Features
ar: ميزات الأمان

en: Security Headers
ar: ترويسات الأمان

en: Security Headers and Security Features are managed manually.
ar: تُدار Security Headers وSecurity Features يدويًا.

en: Security Headers and Security Features were reset to Recommended. Content Security Policy was not changed.
ar: تمت إعادة Security Headers وSecurity Features إلى Recommended. لم يتم تغيير Content Security Policy.

en: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings will be overwritten.
ar: سيتم استبدال Security Headers وSecurity Features وContent Security Policy وSecurity Profile وSettings.

en: Security Profile applied. Content Security Policy was not changed.
ar: تم تطبيق Security Profile. لم يتم تغيير Content Security Policy.

en: Security Profile cannot be applied because required settings classes are missing.
ar: تعذّر تطبيق Security Profile لأن فئات الإعداد المطلوبة غير موجودة.

en: Security Score
ar: درجة الأمان

en: Security overview
ar: نظرة عامة على الأمان

en: Security status
ar: حالة الأمان

en: Security status was recalculated from the current configuration.
ar: أُعيد حساب حالة الأمان من الإعداد الحالي.

en: Select a Security Profile before applying.
ar: حدّد Security Profile قبل التطبيق.

en: Select all sources
ar: تحديد كل المصادر

en: Select at least one WordPress role or choose another access policy.
ar: حدّد دور WordPress واحدًا على الأقل أو اختر سياسة وصول أخرى.

en: Select at least one source to apply.
ar: حدّد مصدرًا واحدًا على الأقل للتطبيق.

en: Selected Roles
ar: الأدوار المحددة

en: Selected sources were merged into your current CSP directives.
ar: دُمجت المصادر المحددة في توجيهات CSP الحالية.

en: Send the X-XSS-Protection header with the selected policy.
ar: يرسل ترويسة X-XSS-Protection بالسياسة المحددة.

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings JSON file
ar: ملف JSON للإعدادات

en: Settings file downloaded.
ar: تم تنزيل ملف الإعدادات.

en: Settings saved successfully
ar: تم حفظ الإعدادات بنجاح

en: Settings were imported. The page will reload.
ar: تم استيراد الإعدادات. ستُعاد تحميل الصفحة.

en: Smart CSP Assistant
ar: مساعد CSP الذكي

en: Smart CSP Assistant is sending Content-Security-Policy-Report-Only while it learns.
ar: يرسل Smart CSP Assistant ترويسة Content-Security-Policy-Report-Only أثناء التعلّم.

en: Some applications and integrations that depend on XML-RPC may stop working.
ar: قد تتوقف بعض التطبيقات والتكاملات التي تعتمد على XML-RPC عن العمل.

en: Some recommended security controls are still disabled.
ar: لا تزال بعض عناصر التحكم الأمنية الموصى بها معطّلة.

en: Source
ar: المصدر

en: Source not found.
ar: المصدر غير موجود.

en: Start Smart Scan
ar: بدء الفحص الذكي

en: Static
ar: ثابت

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Status
ar: الحالة

en: Stop Learning
ar: إيقاف التعلّم

en: Stop login failure responses from revealing whether a username or email address exists.
ar: امنع ردود فشل تسجيل الدخول من الكشف عما إذا كان اسم مستخدم أو عنوان بريد موجودًا.

en: Strict security settings. Some integrations, embeds, or WordPress tools may need extra review.
ar: إعدادات أمان صارمة. قد تحتاج بعض التكاملات أو التضمينات أو أدوات WordPress إلى مراجعة إضافية.

en: Strict-Transport-Security is only sent over HTTPS. Serve the site over HTTPS before relying on HSTS.
ar: لا تُرسل Strict-Transport-Security إلا عبر HTTPS. قدّم الموقع عبر HTTPS قبل الاعتماد على HSTS.

en: Strong header and feature coverage for the current configuration.
ar: تغطية قوية للترويسات والميزات في الإعداد الحالي.

en: Style Source
ar: مصدر الأنماط

en: Switch to Manual? Current Security Headers and Security Features will stay as they are.
ar: هل تريد التبديل إلى Manual؟ ستبقى Security Headers وSecurity Features الحالية كما هي.

en: That directive name is already in the list.
ar: اسم التوجيه هذا موجود بالفعل في القائمة.

en: That path is already in the list.
ar: هذا المسار موجود بالفعل في القائمة.

en: The Security Profile could not be saved completely. Previous settings were kept.
ar: تعذّر حفظ Security Profile بالكامل. تم الإبقاء على الإعدادات السابقة.

en: The Security Profile could not be validated. No settings were saved.
ar: تعذّر التحقق من Security Profile. لم يُحفظ أي إعداد.

en: The Smart CSP Assistant request failed. Please try again.
ar: فشل طلب مساعد CSP الذكي. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: The WordPress xmlrpc_enabled filter only disables methods that require authentication. Pingbacks and some other methods can remain available.
ar: مرشّح WordPress المسمى xmlrpc_enabled يعطّل فقط الأساليب التي تتطلب المصادقة. قد تبقى الـ pingback وبعض الأساليب الأخرى متاحة.

en: The current configuration leaves important protections off or invalid.
ar: يترك الإعداد الحالي حمايات مهمة متوقفة أو غير صالحة.

en: The default policy is 0, which turns the legacy filter off when the header is sent.
ar: السياسة الافتراضية هي 0 وتعطّل المرشّح القديم عند إرسال الترويسة.

en: The default policy is SAMEORIGIN.
ar: السياسة الافتراضية هي SAMEORIGIN.

en: The default policy is strict-origin-when-cross-origin.
ar: السياسة الافتراضية هي strict-origin-when-cross-origin.

en: The export does not include CSP Assistant learning data or scan jobs.
ar: لا يشمل التصدير بيانات تعلّم CSP Assistant أو مهام الفحص.

en: The exported Security Headers configuration is not valid.
ar: إعدادات Security Headers المُصدَّرة غير صالحة.

en: The exported plugin settings are not valid.
ar: إعدادات الإضافة المُصدَّرة غير صالحة.

en: The header is enabled but no valid directive is generated.
ar: الترويسة مفعّلة لكن لا يُنشأ أي توجيه صالح.

en: The public %s value does not match this plugin.
ar: قيمة %s العلنية لا تطابق هذه الإضافة.

en: The requested security center action is not valid.
ar: إجراء مركز الأمان المطلوب غير صالح.

en: The requested settings transfer action is not valid.
ar: إجراء نقل الإعدادات المطلوب غير صالح.

en: The scan scope cannot be changed while a file scan is running.
ar: لا يمكن تغيير نطاق الفحص أثناء تشغيل فحص الملفات.

en: The security center request could not be completed. Please try again.
ar: تعذّر إكمال طلب مركز الأمان. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: The selected Security Profile is not valid.
ar: Security Profile المحدد غير صالح.

en: The settings could not be imported completely. Previous settings were kept.
ar: تعذّر استيراد الإعدادات بالكامل. تم الإبقاء على الإعدادات السابقة.

en: The settings file could not be read.
ar: تعذّر قراءة ملف الإعدادات.

en: The settings file could not be uploaded. Please try again.
ar: تعذّر رفع ملف الإعدادات. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: The settings file does not contain any configuration.
ar: ملف الإعدادات لا يحتوي على أي إعداد.

en: The settings file is empty or larger than the allowed size.
ar: ملف الإعدادات فارغ أو أكبر من الحجم المسموح.

en: The settings file is not a valid Abdal Security Headers export.
ar: ملف الإعدادات ليس تصديرًا صالحًا من Abdal Security Headers.

en: The settings file is not valid JSON.
ar: ملف الإعدادات ليس JSON صالحًا.

en: The settings file must be a JSON export from this plugin.
ar: يجب أن يكون ملف الإعدادات تصدير JSON من هذه الإضافة.

en: The settings transfer could not be completed. Please try again.
ar: تعذّر إكمال نقل الإعدادات. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Themes
ar: القوالب

en: These namespaces are blocked even if the access policy would allow them.
ar: تُحظر مساحات الأسماء هذه حتى إن كانت سياسة الوصول تسمح بها.

en: These routes are blocked even if the access policy would allow them.
ar: تُحظر هذه المسارات حتى إن كانت سياسة الوصول تسمح بها.

en: This header is sent only over HTTPS. Preload requires includeSubDomains and max-age of at least 31536000.
ar: تُرسل هذه الترويسة عبر HTTPS فقط. يتطلب Preload وجود includeSubDomains وmax-age لا يقل عن 31536000.

en: This is the suggested profile for typical WordPress sites.
ar: هذا هو ملف التعريف المقترح لمواقع WordPress المعتادة.

en: This plain-text message replaces authentication failure errors.
ar: تحل رسالة النص العادي هذه محل أخطاء فشل المصادقة.

en: This value can weaken your Content Security Policy. Confirm only if your site requires it.
ar: قد تُضعف هذه القيمة سياسة أمان المحتوى. أكّد فقط إذا كان موقعك يحتاجها.

en: Trusted
ar: موثوق

en: Turn on Hide Generator Meta Version or Hide Version from Feeds.
ar: فعّل Hide Generator Meta Version أو Hide Version from Feeds.

en: Turn on WordPress version hiding, then choose which generator outputs to remove.
ar: شغّل إخفاء إصدار WordPress، ثم اختر مخرجات generator المراد إزالتها.

en: Turn on a plugin or theme to include its files in the disk scan. All switches start off.
ar: شغّل إضافة أو قالبًا لتضمين ملفاته في فحص القرص. كل المفاتيح تبدأ متوقفة.

en: Turn on at least one plugin or theme. With none selected, Deep file scan skips the disk pass.
ar: شغّل إضافة أو قالبًا واحدًا على الأقل. إن لم يُحدَّد شيء، يتخطى الفحص العميق مرحلة القرص.

en: URI to send violation reports to
ar: معرّف URI لإرسال تقارير الانتهاك

en: Unable to copy the CSP header.
ar: تعذّر نسخ ترويسة CSP.

en: Unable to ignore this source.
ar: تعذّر تجاهل هذا المصدر.

en: Uninstall
ar: إلغاء التثبيت

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown resource types are kept for review and are not applied automatically.
ar: تُحفظ أنواع الموارد غير المعروفة للمراجعة ولا تُطبَّق تلقائيًا.

en: Useful controls are on, but higher-impact settings still need review.
ar: عناصر التحكم المفيدة مفعّلة، لكن الإعدادات الأعلى أثرًا ما زالت تحتاج مراجعة.

en: User endpoints are allowed when the current user has this capability.
ar: يُسمح بنقاط نهاية المستخدم عندما يملك المستخدم الحالي هذه الصلاحية.

en: Valid sources for AJAX, WebSocket, or EventSource connections
ar: المصادر المسموحة لاتصالات AJAX أو WebSocket أو EventSource

en: Valid sources for CSS files
ar: المصادر المسموحة لملفات CSS

en: Valid sources for JavaScript files
ar: المصادر المسموحة لملفات JavaScript

en: Valid sources for audio and video elements
ar: المصادر المسموحة لعناصر الصوت والفيديو

en: Valid sources for fonts
ar: المصادر المسموحة للخطوط

en: Valid sources for iframes
ar: المصادر المسموحة لـ iframe

en: Valid sources for images
ar: المصادر المسموحة للصور

en: Valid sources for plugins
ar: المصادر المسموحة للإضافات

en: Valid sources for web workers
ar: المصادر المسموحة لـ web worker

en: Valid targets for form submissions
ar: الأهداف المسموحة لإرسال النماذج

en: Valid values for the base element
ar: القيم المسموحة لعنصر base

en: Version %s
ar: الإصدار %s

en: Version query parameters are not removed from CSS or JavaScript assets, so cache busting keeps working.
ar: لا تُزال معلمات الإصدار من أصول CSS أو JavaScript حتى يستمر كسر ذاكرة التخزين المؤقت بالعمل.

en: View Full Report
ar: عرض التقرير الكامل

en: Warning
ar: تحذير

en: Watch for new sources
ar: مراقبة المصادر الجديدة

en: When enabled, always send X-Content-Type-Options: nosniff.
ar: عند التفعيل تُرسل دائمًا X-Content-Type-Options: nosniff.

en: When enabled, deleting this plugin also removes its settings, CSP assistant data, custom tables, and related stored files. This cannot be undone.
ar: عند التفعيل، يؤدي حذف الإضافة أيضًا إلى إزالة إعداداتها وبيانات مساعد CSP والجداول المخصصة والملفات المرتبطة. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: When enabled, the generated Content-Security-Policy header is sent with HTTP responses.
ar: عند التفعيل تُرسل ترويسة Content-Security-Policy المُنشأة مع استجابات HTTP.

en: When enabled, the plugin always sends nosniff. There are no additional options.
ar: عند التفعيل يرسل الإضافة دائمًا nosniff. لا توجد خيارات إضافية.

en: When enabled, the plugin removes the X-Pingback header. There are no additional options.
ar: عند التفعيل يزيل الإضافة ترويسة X-Pingback. لا توجد خيارات إضافية.

en: When enabled, the plugin removes the X-Powered-By response header. There are no additional options.
ar: عند التفعيل يزيل الإضافة ترويسة الاستجابة X-Powered-By. لا توجد خيارات إضافية.

en: When this is off, WordPress REST behavior is unchanged except for optional user-endpoint protection below.
ar: عند إيقاف هذا الخيار يبقى سلوك REST في WordPress دون تغيير، باستثناء حماية نقاط نهاية المستخدم الاختيارية أدناه.

en: When this is on, Deep file scan only covers the plugins and themes you turn on below. Leave it off to scan all installed items.
ar: عند التشغيل، يقتصر الفحص العميق على الإضافات والقوالب التي تفعّلها أدناه. اتركه متوقفًا لفحص كل العناصر المثبتة.

en: WordPress Default
ar: افتراضي WordPress

en: WordPress Default applies no extra restriction. Administrators Only uses the manage_options capability.
ar: افتراضي WordPress لا يطبّق قيدًا إضافيًا. «المسؤولون فقط» يستخدم صلاحية manage_options.

en: WordPress core
ar: نواة WordPress

en: WordPress exposes generator information in HTML, RSS, Atom, and RDF output.
ar: يكشف WordPress معلومات generator في مخرجات HTML وRSS وAtom وRDF.

en: WordPress site URL
ar: عنوان URL لموقع WordPress

en: WordPress version hiding is enabled without generator outputs.
ar: إخفاء إصدار WordPress مفعّل دون مخرجات المولّد.

en: Worker Source
ar: مصدر Worker

en: X-XSS-Protection is a deprecated header.
ar: X-XSS-Protection ترويسة مهجورة.

en: X-XSS-Protection report policy is missing a reporting URL.
ar: سياسة تقرير X-XSS-Protection بلا عنوان URL للتبليغ.

en: XML-RPC custom policy has no methods configured.
ar: سياسة XML-RPC المخصصة لا تحتوي على أي دوال مضبوطة.

en: XML-RPC is disabled.
ar: XML-RPC معطّل.

en: XML-RPC is fully disabled.
ar: XML-RPC معطّل بالكامل.

en: XML-RPC pingback protection or complete XML-RPC blocking is enabled. Removing the X-Pingback header is recommended.
ar: حماية Pingback لـ XML-RPC أو الحظر الكامل لـ XML-RPC مفعّلة. يُوصى بإزالة ترويسة X-Pingback.

en: Yes
ar: نعم

en: You are not allowed to manage these settings.
ar: ليست لديك صلاحية إدارة هذه الإعدادات.

en: Your changes are not saved automatically.
ar: لن تُحفظ التغييرات تلقائيًا.

[ctx: csp editor confirm]
en: OK
ar: موافق

[ctx: plugin status badge]
en: Active
ar: نشط

en: privacy/security sensitive
ar: حسّاس للخصوصية/الأمان

[ctx: security status]
en: Fair
ar: متوسط

[ctx: security status]
en: Good
ar: جيد

[ctx: security status]
en: Needs attention
ar: يحتاج إلى اهتمام

en: sources observed
ar: مصدرًا مرصودًا

en: unsafe-url sends the full URL across origins and is privacy-sensitive.
ar: يرسل unsafe-url عنوان URL الكامل عبر الأصول وهو حسّاس للخصوصية.
