Abdal Security Headers 6.11.0 - en to es_ES translation catalogue (490 entries)

en: Are you sure you want to save these settings?
es_ES: ¿Seguro que quieres guardar estos ajustes?

en: Yes
es_ES: Sí

en: Settings saved successfully
es_ES: Ajustes guardados correctamente

en: OK
es_ES: Aceptar

en: An error occurred while saving the settings. Please try again.
es_ES: Se produjo un error al guardar los ajustes. Inténtalo de nuevo.

en: Security Headers
es_ES: Cabeceras de seguridad

en: Basic Security Headers
es_ES: Cabeceras de seguridad básicas

en: Configure basic security headers for your website.
es_ES: Configura las cabeceras de seguridad básicas del sitio.

en: Additional Security Features
es_ES: Funciones de seguridad adicionales

en: Enable additional security features to enhance your website protection.
es_ES: Activa funciones extra para reforzar la protección del sitio.

en: Enable Content Security Policy
es_ES: Activar Content Security Policy

en: Configure Content Security Policy (CSP) directives
es_ES: Configura las directivas de Content Security Policy (CSP)

en: CSP Header Preview
es_ES: Vista previa de la cabecera CSP

en: Remove X-Powered-By Header
es_ES: Quitar la cabecera X-Powered-By

en: Hide WordPress Version
es_ES: Ocultar la versión de WordPress

en: Remove Login Error Messages
es_ES: Ocultar los mensajes de error de acceso

en: Disable XML-RPC
es_ES: Desactivar XML-RPC

en: Remove X-Pingback Header
es_ES: Quitar la cabecera X-Pingback

en: Restrict REST API Access
es_ES: Restringir el acceso a la REST API

en: Default Source
es_ES: Origen predeterminado

en: Script Source
es_ES: Origen de scripts

en: Style Source
es_ES: Origen de estilos

en: Image Source
es_ES: Origen de imágenes

en: Connect Source
es_ES: Origen de conexiones

en: Font Source
es_ES: Origen de fuentes

en: Object Source
es_ES: Origen de objetos

en: Media Source
es_ES: Origen multimedia

en: Frame Source
es_ES: Origen de marcos

en: Worker Source
es_ES: Origen de workers

en: Form Action
es_ES: Acción de formulario

en: Invalid login credentials.
es_ES: Credenciales de acceso no válidas.

en: REST API is disabled.
es_ES: La REST API está desactivada.

en: Version %s
es_ES: Versión %s

[ctx: plugin status badge]
en: Active
es_ES: Activo

en: Review security status, active headers, hardening features, and Content Security Policy.
es_ES: Revise el estado de seguridad, las cabeceras activas, las funciones de endurecimiento y Content Security Policy.

en: Security overview
es_ES: Resumen de seguridad

en: Security status
es_ES: Estado de seguridad

en: Active headers
es_ES: Cabeceras activas

en: %1$d of %2$d security headers are enabled
es_ES: %1$d de %2$d cabeceras de seguridad están activas

en: Additional features
es_ES: Funciones adicionales

en: %1$d of %2$d additional features are enabled
es_ES: %1$d de %2$d funciones adicionales están activas

en: CSP status
es_ES: Estado de CSP

[ctx: CSP status]
en: Enabled
es_ES: Activada

[ctx: CSP status]
en: Disabled
es_ES: Desactivada

en: Content Security Policy is being sent with responses.
es_ES: La Content Security Policy se envía con las respuestas.

en: Content Security Policy is currently turned off.
es_ES: La Content Security Policy está desactivada en este momento.

en: Configure each HTTP security header and the values sent with responses.
es_ES: Configure cada cabecera de seguridad HTTP y los valores enviados con las respuestas.

en: Deprecated / Legacy
es_ES: Obsoleto / heredado

en: Legacy browser XSS filter. Modern browsers ignore this header; prefer Content-Security-Policy.
es_ES: Filtro XSS de navegadores antiguos. Los navegadores modernos ignoran esta cabecera; use Content-Security-Policy.

en: Enable X-XSS-Protection
es_ES: Activar X-XSS-Protection

en: Send the X-XSS-Protection header with the selected policy.
es_ES: Envía la cabecera X-XSS-Protection con la política seleccionada.

en: Policy
es_ES: Política

en: Choose the legacy XSS filter policy sent to older browsers.
es_ES: Elija la política del filtro XSS heredado que se envía a los navegadores antiguos.

en: Reporting URL
es_ES: URL de informes

en: Endpoint that receives XSS filter reports when the report policy is selected.
es_ES: Endpoint que recibe los informes del filtro XSS cuando se elige la política report.

en: The default policy is 0, which turns the legacy filter off when the header is sent.
es_ES: La política predeterminada es 0 e inhabilita el filtro heredado al enviar la cabecera.

en: Prevents browsers from MIME-sniffing a response away from the declared content type.
es_ES: Impide que el navegador adivine un tipo MIME distinto del declarado.

en: Enable X-Content-Type-Options
es_ES: Activar X-Content-Type-Options

en: When enabled, the plugin always sends nosniff. There are no additional options.
es_ES: Si está activado, el plugin siempre envía nosniff. No hay más opciones.

en: When enabled, always send X-Content-Type-Options: nosniff.
es_ES: Si está activado, siempre se envía X-Content-Type-Options: nosniff.

en: 1 Day
es_ES: 1 día

en: 1 Week
es_ES: 1 semana

en: 1 Month
es_ES: 1 mes

en: 6 Months
es_ES: 6 meses

en: 1 Year
es_ES: 1 año

en: 2 Years
es_ES: 2 años

en: Custom value
es_ES: Valor personalizado

en: Forces browsers to use HTTPS for future requests to this host.
es_ES: Obliga a los navegadores a usar HTTPS en futuras peticiones a este host.

en: Enable Strict-Transport-Security
es_ES: Activar Strict-Transport-Security

en: Instruct browsers to use HTTPS for this host for the configured lifetime.
es_ES: Indica a los navegadores que usen HTTPS en este host durante el tiempo configurado.

en: How long browsers should remember to use HTTPS only.
es_ES: Cuánto tiempo deben recordar los navegadores usar solo HTTPS.

en: Custom max-age (seconds)
es_ES: max-age personalizado (segundos)

en: Enter max-age in seconds.
es_ES: Introduzca max-age en segundos.

en: Include Subdomains
es_ES: Incluir subdominios

en: Adds includeSubDomains so the policy also applies to subdomains.
es_ES: Añade includeSubDomains para que la política también se aplique a los subdominios.

en: Adds preload. Requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
es_ES: Añade preload. Requiere includeSubDomains y un max-age de al menos un año.

en: This header is sent only over HTTPS. Preload requires includeSubDomains and max-age of at least 31536000.
es_ES: Esta cabecera solo se envía por HTTPS. Preload exige includeSubDomains y un max-age de al menos 31536000.

en: Restricts access to powerful browser features such as camera and geolocation.
es_ES: Restringe el acceso a funciones sensibles del navegador, como cámara y geolocalización.

en: Enable Permissions-Policy
es_ES: Activar Permissions-Policy

en: Control which origins may use powerful browser features.
es_ES: Controla qué orígenes pueden usar funciones sensibles del navegador.

en: Directives
es_ES: Directivas

en: Custom Directives
es_ES: Directivas personalizadas

en: Add feature names that are not listed above. Directives set to Not Set are omitted from the header.
es_ES: Añada nombres de funciones que no aparecen arriba. Las directivas en No definido no se incluyen en la cabecera.

en: Directive name
es_ES: Nombre de la directiva

en: Add directive
es_ES: Añadir directiva

en: Directives configured as Not Set, or with Enable Directive turned off, are not included in the generated header.
es_ES: Las directivas en No definido, o con Activar directiva desactivado, no se incluyen en la cabecera generada.

en: Controls whether the site can be embedded in frames to reduce clickjacking risk.
es_ES: Controla si el sitio puede incrustarse en frames para reducir el clickjacking.

en: Enable X-Frame-Options
es_ES: Activar X-Frame-Options

en: Control whether the site may be embedded in frames.
es_ES: Controla si el sitio puede incrustarse en frames.

en: DENY blocks all framing. SAMEORIGIN allows framing by this origin only. ALLOW-FROM is obsolete and is not offered.
es_ES: DENY bloquea todo el framing. SAMEORIGIN solo permite este origen. ALLOW-FROM está obsoleto y no se ofrece.

en: The default policy is SAMEORIGIN.
es_ES: La política predeterminada es SAMEORIGIN.

en: privacy/security sensitive
es_ES: sensible para la privacidad/seguridad

en: Limits referrer information sent with navigations and resource requests.
es_ES: Limita la información de referrer enviada en navegaciones y peticiones de recursos.

en: Enable Referrer-Policy
es_ES: Activar Referrer-Policy

en: Control how much referrer information is sent with requests.
es_ES: Controla cuánta información de referrer se envía con las solicitudes.

en: Choose the Referrer-Policy value sent with responses.
es_ES: Elija el valor de Referrer-Policy enviado con las respuestas.

en: unsafe-url sends the full URL across origins and is privacy-sensitive.
es_ES: unsafe-url envía la URL completa entre orígenes y es sensible para la privacidad.

en: The default policy is strict-origin-when-cross-origin.
es_ES: La política predeterminada es strict-origin-when-cross-origin.

en: Enable Directive
es_ES: Activar directiva

en: Include this directive in the generated Permissions-Policy header.
es_ES: Incluye esta directiva en la cabecera Permissions-Policy generada.

en: Remove
es_ES: Eliminar

en: Choose how this feature may be used.
es_ES: Elija cómo puede usarse esta función.

en: Custom Origins
es_ES: Orígenes personalizados

en: One origin per line. Use self or full origins such as https://example.com.
es_ES: Un origen por línea. Use self u orígenes completos como https://example.com.

en: Not Set
es_ES: No definido

en: Deny All
es_ES: Denegar todo

en: Allow All
es_ES: Permitir todo

en: Security Features
es_ES: Funciones de seguridad

en: Configure WordPress hardening without turning off legitimate site features by default.
es_ES: Configure el refuerzo de WordPress sin desactivar por defecto funciones legitimas del sitio.

en: Hides server technology details exposed by the X-Powered-By header.
es_ES: Oculta los detalles de tecnología del servidor que expone X-Powered-By.

en: Enable Remove X-Powered-By Header
es_ES: Activar eliminar cabecera X-Powered-By

en: When enabled, the plugin removes the X-Powered-By response header. There are no additional options.
es_ES: Cuando esta activado, el plugin quita la cabecera de respuesta X-Powered-By. No hay opciónes adicionales.

en: WordPress exposes generator information in HTML, RSS, Atom, and RDF output.
es_ES: WordPress expone información generator en la salida HTML, RSS, Atom y RDF.

en: Enable Hide WordPress Version
es_ES: Activar ocultar la version de WordPress

en: Turn on WordPress version hiding, then choose which generator outputs to remove.
es_ES: Active el ocultamiento de la version de WordPress y luego elija que salidas generator se quitan.

en: Hide Generator Meta Version
es_ES: Ocultar la version del meta generator

en: Removes the generator meta tag from HTML output.
es_ES: Quita la etiqueta meta generator de la salida HTML.

en: Hide Version from RSS / Atom / RDF Feeds
es_ES: Ocultar la version en los feeds RSS / Atom / RDF

en: Removes generator version strings from RSS, Atom, and RDF feeds.
es_ES: Quita las cadenas de version del generator de los feeds RSS, Atom y RDF.

en: Version query parameters are not removed from CSS or JavaScript assets, so cache busting keeps working.
es_ES: No se quitan los parametros de version de los recursos CSS o JavaScript, para que el cache busting siga funcionando.

en: Generic Error
es_ES: Error genérico

en: Hide Error Completely
es_ES: Ocultar el error por completo

en: Custom Error Message
es_ES: Mensaje de error personalizado

en: Stop login failure responses from revealing whether a username or email address exists.
es_ES: Evite que las respuestas de error de acceso revelen si existe un nombre de usuario o un correo.

en: Enable Login Error Protection
es_ES: Activar proteccion de errores de acceso

en: Only authentication failure messages are changed. Informational and successful login messages are left alone.
es_ES: Solo se modifican los mensajes de error de autenticación. Los mensajes informativos y de acceso correcto no se tocan.

en: Error Mode
es_ES: Modo de error

en: Choose how authentication failure messages are shown.
es_ES: Elija como se muestran los mensajes de error de autenticación.

en: This plain-text message replaces authentication failure errors.
es_ES: Este mensaje de texto sin formato sustituye los errores de autenticación.

en: Recommended mode is Generic Error. The default message is Invalid username or password.
es_ES: El modo recomendado es Error generico. El mensaje predeterminado es Nombre de usuario o contraseña no válidos.

en: Disable Authenticated XML-RPC Methods
es_ES: Desactivar métodos XML-RPC autenticados

en: Disable Pingback Methods Only
es_ES: Desactivar solo los métodos Pingback

en: Disable All XML-RPC Methods
es_ES: Desactivar todos los métodos XML-RPC

en: Custom Method Policy
es_ES: Política de métodos personalizada

en: High impact
es_ES: Alto impacto

en: The WordPress xmlrpc_enabled filter only disables methods that require authentication. Pingbacks and some other methods can remain available.
es_ES: El filtro de WordPress xmlrpc_enabled solo desactiva los métodos que requieren autenticación. Los pingbacks y algunos otros métodos pueden seguir disponibles.

en: Enable XML-RPC Protection
es_ES: Activar proteccion XML-RPC

en: Apply a selected XML-RPC policy instead of a single on/off switch.
es_ES: Aplique una política XML-RPC seleccionada en lugar de un único interruptor de encendido y apagado.

en: Protection Mode
es_ES: Modo de protección

en: Choose which XML-RPC methods remain available.
es_ES: Elija que métodos XML-RPC siguen disponibles.

en: Disable All XML-RPC Methods is the strongest restriction. Some applications and integrations depend on XML-RPC.
es_ES: Desactivar todos los métodos XML-RPC es la restriccion mas estricta. Algunas aplicaciones e integraciones dependen de XML-RPC.

en: Allowed XML-RPC Methods
es_ES: Métodos XML-RPC permitidos

en: One method name per line. If this list is not empty, only these methods remain.
es_ES: Un nombre de método por línea. Si esta lista no esta vacia, solo permanecen estos métodos.

en: Blocked XML-RPC Methods
es_ES: Métodos XML-RPC bloqueados

en: One method name per line. These methods are removed even if they appear in the allow list.
es_ES: Un nombre de método por línea. Estos métodos se eliminan aunque aparezcan en la lista de permitidos.

en: Pingback mode blocks pingback.ping and pingback.extensions.getPingbacks. Removing the X-Pingback header is recommended when pingbacks or all XML-RPC methods are blocked.
es_ES: El modo Pingback bloquea pingback.ping y pingback.extensions.getPingbacks. Se recomienda quitar la cabecera X-Pingback cuando se bloquean los pingbacks o todos los métodos XML-RPC.

en: Removes the X-Pingback response header from WordPress output.
es_ES: Elimina la cabecera de respuesta X-Pingback de la salida de WordPress.

en: Enable Remove X-Pingback Header
es_ES: Activar eliminar cabecera X-Pingback

en: When enabled, the plugin removes the X-Pingback header. There are no additional options.
es_ES: Cuando esta activado, el plugin quita la cabecera X-Pingback. No hay opciónes adicionales.

en: XML-RPC pingback protection or complete XML-RPC blocking is enabled. Removing the X-Pingback header is recommended.
es_ES: La proteccion Pingback de XML-RPC o el bloqueo completo de XML-RPC esta activado. Se recomienda quitar la cabecera X-Pingback.

en: WordPress Default
es_ES: Predeterminado de WordPress

en: Authenticated Users Only
es_ES: Solo usuarios autenticados

en: Selected Roles
es_ES: Roles seleccionados

en: Required Capability
es_ES: Capacidad requerida

en: Administrators Only
es_ES: Solo administradores

en: Block All REST Access
es_ES: Bloquear todo el acceso REST

en: Apply a REST access policy. Gutenberg and other dashboard tools need REST access for authenticated users.
es_ES: Aplique una política de acceso REST. Gutenberg y otras herramientas del escritorio necesitan REST para usuarios autenticados.

en: Enable REST API Access Control
es_ES: Activar control de acceso a la REST API

en: When this is off, WordPress REST behavior is unchanged except for optional user-endpoint protection below.
es_ES: Si esta desactivado, el comportamiento REST de WordPress no cambia, salvo la proteccion opciónal de endpoints de usuario mas abajo.

en: Access Policy
es_ES: Política de acceso

en: WordPress Default applies no extra restriction. Administrators Only uses the manage_options capability.
es_ES: Predeterminado de WordPress no aplica restricciones extra. Solo administradores usa la capacidad manage_options.

en: Block All REST Access is not recommended as a default. Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
es_ES: No se recomienda Bloquear todo el acceso REST como valor predeterminado. Gutenberg, Salud del sitio, plugins, temas e integraciones pueden dejar de funcionar.

en: Roles are loaded from WordPress, including custom roles. Super Admins on Multisite are allowed.
es_ES: Los roles se cargan desde WordPress, incluidos los personalizados. Los Super Admins de Multisite estan permitidos.

en: Access is allowed when the current user has this WordPress capability. Examples: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.
es_ES: Se permite el acceso cuando el usuario actual tiene esta capacidad de WordPress. Ejemplos: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.

en: REST API Exceptions
es_ES: Excepciones de la REST API

en: Allow lists bypass the access policy. Restricted lists always block matching namespaces or routes.
es_ES: Las listas de permitidos omiten la política de acceso. Las listas restringidas siempre bloquean los espacios de nombres o rutas coincidentes.

en: Allowed Namespaces
es_ES: Espacios de nombres permitidos

en: One namespace per line, such as wp/v2 or wc/v3. Custom plugin namespaces are allowed.
es_ES: Un espacio de nombres por línea, como wp/v2 o wc/v3. Se admiten espacios de nombres personalizados de plugins.

en: Allowed Routes
es_ES: Rutas permitidas

en: One route per line, such as /wp/v2/posts. Matching prefixes are included.
es_ES: Una ruta por línea, como /wp/v2/posts. Se incluyen los prefijos coincidentes.

en: Restricted Namespaces
es_ES: Espacios de nombres restringidos

en: These namespaces are blocked even if the access policy would allow them.
es_ES: Estos espacios de nombres se bloquean aunque la política de acceso los permitiera.

en: Restricted Routes
es_ES: Rutas restringidas

en: These routes are blocked even if the access policy would allow them.
es_ES: Estas rutas se bloquean aunque la política de acceso las permitiera.

en: REST User Endpoint Protection
es_ES: Proteccion del endpoint REST de usuarios

en: Protect /wp/v2/users without disabling the rest of the REST API. This option can run even when Access Control is off.
es_ES: Proteja /wp/v2/users sin desactivar el resto de la REST API. Esta opción puede funcionar aunque el control de acceso este desactivado.

en: Restrict REST User Endpoints
es_ES: Restringir endpoints REST de usuarios

en: Applies an extra policy to user-related REST routes such as /wp/v2/users.
es_ES: Aplica una política adicional a las rutas REST de usuarios, como /wp/v2/users.

en: Choose who may access WordPress user REST endpoints.
es_ES: Elija quien puede acceder a los endpoints REST de usuarios de WordPress.

en: User endpoints are allowed when the current user has this capability.
es_ES: Los endpoints de usuario se permiten cuando el usuario actual tiene esta capacidad.

en: REST API Access Control is off for new installations. If you enable it, Authenticated Users Only is the default policy. Block All REST Access is never the default.
es_ES: El control de acceso a la REST API esta desactivado en instalaciones nuevas. Si lo activa, la política predeterminada es Solo usuarios autenticados. Bloquear todo el acceso REST nunca es el valor predeterminado.

en: General settings
es_ES: Ajustes generales

en: When enabled, the generated Content-Security-Policy header is sent with HTTP responses.
es_ES: Si está activa, la cabecera Content-Security-Policy generada se envía con las respuestas HTTP.

en: CSP Directives
es_ES: Directivas CSP

en: Copy CSP header
es_ES: Copiar cabecera CSP

en: Settings
es_ES: Ajustes

en: Configure how this plugin stores and removes its own data.
es_ES: Configure cómo este plugin almacena y elimina sus propios datos.

en: Uninstall
es_ES: Desinstalación

en: Control what happens to stored plugin data when this plugin is deleted.
es_ES: Controle qué ocurre con los datos guardados del plugin cuando se elimina.

en: Delete all plugin data on uninstall
es_ES: Eliminar todos los datos del plugin al desinstalar

en: When enabled, deleting this plugin also removes its settings, CSP assistant data, custom tables, and related stored files. This cannot be undone.
es_ES: Si está activado, al eliminar el plugin también se borran sus ajustes, los datos del asistente CSP, las tablas personalizadas y los archivos relacionados. Esta acción no se puede deshacer.

en: Leave this off if you want to keep your configuration after the plugin is deleted.
es_ES: Déjelo desactivado si desea conservar la configuración después de eliminar el plugin.

en: Help
es_ES: Ayuda

en: Documentation
es_ES: Documentación

en: Report an issue
es_ES: Informar de un problema

en: Contact support
es_ES: Contactar con soporte

en: Handcrafted with ❤️ Passion by Ebrahim Shafiei (EbraSha)
es_ES: Hecho con ❤️ pasión por Ebrahim Shafiei (EbraSha)

en: Your changes are not saved automatically.
es_ES: Los cambios no se guardan automáticamente.

en: Reset
es_ES: Restablecer

en: Save Changes
es_ES: Guardar cambios

en: Cancel
es_ES: Cancelar

[ctx: csp editor confirm]
en: OK
es_ES: Aceptar

en: Enables the legacy browser XSS filter for older clients.
es_ES: Activa el filtro XSS heredado en clientes antiguos.

en: Removes the public WordPress version from generator markup and feeds.
es_ES: Quita la version publica de WordPress del marcado generator y de los feeds.

en: Replaces detailed login errors with a generic message to reduce user enumeration.
es_ES: Sustituye los errores de acceso detallados por un mensaje genérico para dificultar la enumeración de usuarios.

en: Applies a selected XML-RPC method policy instead of a single complete shutdown.
es_ES: Aplica una política de métodos XML-RPC seleccionada en lugar de un apagado completo.

en: Applies a configurable REST API access policy instead of blocking every request.
es_ES: Aplica una política de acceso configurable a la REST API en lugar de bloquear cada solicitud.

en: Default fallback for other resource types
es_ES: Reserva predeterminada para otros tipos de recurso

en: Valid sources for JavaScript files
es_ES: Orígenes válidos para archivos JavaScript

en: Valid sources for CSS files
es_ES: Orígenes válidos para archivos CSS

en: Valid sources for images
es_ES: Orígenes válidos para imágenes

en: Valid sources for AJAX, WebSocket, or EventSource connections
es_ES: Orígenes válidos para conexiones AJAX, WebSocket o EventSource

en: Valid sources for fonts
es_ES: Orígenes válidos para fuentes

en: Valid sources for plugins
es_ES: Orígenes válidos para plugins

en: Valid sources for audio and video elements
es_ES: Orígenes válidos para audio y vídeo

en: Valid sources for iframes
es_ES: Orígenes válidos para iframes

en: Valid sources for web workers
es_ES: Orígenes válidos para web workers

en: Valid targets for form submissions
es_ES: Destinos válidos para el envío de formularios

en: Valid values for the base element
es_ES: Valores válidos para el elemento base

en: Enables sandbox for the requested resource
es_ES: Activa sandbox para el recurso solicitado

en: URI to send violation reports to
es_ES: URI al que enviar los informes de infracción

en: Group name for violation reports
es_ES: Nombre del grupo de informes de infracción

[ctx: security status]
en: Good
es_ES: Bueno

en: Most security controls are enabled.
es_ES: La mayoría de los controles de seguridad están activos.

[ctx: security status]
en: Fair
es_ES: Aceptable

en: Some recommended security controls are still disabled.
es_ES: Algunos controles de seguridad recomendados siguen desactivados.

[ctx: security status]
en: Needs attention
es_ES: Requiere atención

en: Enable more security headers and hardening options.
es_ES: Activa más cabeceras de seguridad y opciones de endurecimiento.

en: Reset unsaved changes and restore the last saved values?
es_ES: ¿Descartar los cambios no guardados y restaurar los últimos valores guardados?

en: Edit %s
es_ES: Editar %s

en: Copied
es_ES: Copiado

en: Unable to copy the CSP header.
es_ES: No se pudo copiar la cabecera CSP.

en: Content-Security-Policy header is enabled but no directives are set.
es_ES: La cabecera Content-Security-Policy está activa, pero no hay directivas definidas.

en: Content Security Policy is disabled. Enable it to send this header.
es_ES: La Content Security Policy está desactivada. Actívala para enviar esta cabecera.

en: Remove this custom Permissions-Policy directive?
es_ES: ¿Eliminar esta directiva personalizada de Permissions-Policy?

en: Remove directive
es_ES: Eliminar directiva

en: Enter a valid directive name using lowercase letters, numbers, and hyphens.
es_ES: Introduzca un nombre de directiva válido con minúsculas, números y guiones.

en: That directive name is already in the list.
es_ES: Ese nombre de directiva ya está en la lista.

en: Dashboard
es_ES: Escritorio

en: You are not allowed to manage these settings.
es_ES: No tienes permiso para gestionar estos ajustes.

en: Unable to ignore this source.
es_ES: No se pudo ignorar este origen.

en: Source not found.
es_ES: Origen no encontrado.

en: No eligible sources were selected.
es_ES: No se seleccionó ningún origen apto.

en: Dangerous CSP values require explicit confirmation.
es_ES: Los valores CSP peligrosos requieren una confirmación explícita.

en: Selected sources were merged into your current CSP directives.
es_ES: Los orígenes seleccionados se fusionaron con las directivas CSP actuales.

en: Deep file scan is turned off.
es_ES: El análisis profundo de archivos está desactivado.

en: Excluded paths cannot be changed while a file scan is running.
es_ES: No se pueden cambiar las rutas excluidas mientras se ejecuta un análisis de archivos.

en: The scan scope cannot be changed while a file scan is running.
es_ES: No se puede cambiar el alcance del análisis mientras se ejecuta un análisis de archivos.

en: Smart CSP Assistant
es_ES: Asistente inteligente de CSP

en: Automatically discover the resources used by your site and generate CSP recommendations.
es_ES: Descubre automáticamente los recursos que usa el sitio y genera recomendaciones CSP.

en: Hybrid Detection
es_ES: Detección híbrida

en: Current Status
es_ES: Estado actual

en: Not scanned
es_ES: Sin analizar

en: Learning
es_ES: Aprendizaje

en: Analysis complete
es_ES: Análisis completado

en: Monitoring
es_ES: Supervisión

en: Start Smart Scan
es_ES: Iniciar análisis inteligente

en: Learning Mode Active
es_ES: Modo de aprendizaje activo

en: Stop Learning
es_ES: Detener aprendizaje

en: Learning duration
es_ES: Duración del aprendizaje

en: 15 Minutes
es_ES: 15 minutos

en: 1 Hour
es_ES: 1 hora

en: 6 Hours
es_ES: 6 horas

en: 24 Hours
es_ES: 24 horas

en: sources observed
es_ES: orígenes observados

en: Watch for new sources
es_ES: Vigilar orígenes nuevos

en: Keep watching for new sources after learning completes.
es_ES: Seguir buscando orígenes nuevos cuando termine el aprendizaje.

en: Deep file scan
es_ES: Análisis profundo de archivos

en: Also scan plugin and theme files on disk for CSP origins that are not loaded yet. Learning duration switches to Manual so a timer cannot stop this scan.
es_ES: También analiza los archivos de plugins y temas en disco para orígenes CSP que aún no se cargan. La duración de aprendizaje pasa a Manual para que un temporizador no detenga este análisis.

en: Counting plugin and theme files…
es_ES: Contando archivos de plugins y temas…

en: Scanning files: %1$d of %2$d
es_ES: Analizando archivos: %1$d de %2$d

en: %d sources found on disk
es_ES: %d orígenes encontrados en disco

en: File scan complete
es_ES: Análisis de archivos completado

en: File scan cancelled
es_ES: Análisis de archivos cancelado

en: Cancel file scan
es_ES: Cancelar análisis de archivos

en: File scan failed. Please try again.
es_ES: El análisis de archivos falló. Inténtalo de nuevo.

en: No plugin or theme files were found to scan.
es_ES: No se encontraron archivos de plugins o temas para analizar.

en: Learning duration is locked to Manual while Deep file scan is on.
es_ES: La duración de aprendizaje queda en Manual mientras el análisis profundo está activo.

en: Excluded paths
es_ES: Rutas excluidas

en: Folder or file names skipped during Deep file scan. Use a name such as node_modules or a relative path such as vendor/cache.
es_ES: Nombres de carpeta o archivo omitidos en el análisis profundo. Usa un nombre como node_modules o una ruta relativa como vendor/cache.

en: Restore defaults
es_ES: Restaurar valores predeterminados

en: No exclusions. Every plugin and theme file will be scanned.
es_ES: No hay exclusiones. Se analizarán todos los archivos de plugins y temas.

en: Folder or path to skip
es_ES: Carpeta o ruta a omitir

en: That path is already in the list.
es_ES: Esa ruta ya está en la lista.

en: Enter a folder name or relative path. Do not use ..
es_ES: Introduce un nombre de carpeta o una ruta relativa. No uses ..

en: Remove excluded path
es_ES: Quitar ruta excluida

en: Scan selected items
es_ES: Analizar elementos seleccionados

en: When this is on, Deep file scan only covers the plugins and themes you turn on below. Leave it off to scan all installed items.
es_ES: Si está activo, el análisis profundo solo cubre los plugins y temas que actives abajo. Déjalo apagado para analizar todos los instalados.

en: Plugins and themes
es_ES: Plugins y temas

en: Turn on a plugin or theme to include its files in the disk scan. All switches start off.
es_ES: Activa un plugin o tema para incluir sus archivos en el análisis de disco. Todos los interruptores empiezan apagados.

en: Themes
es_ES: Temas

en: Turn on at least one plugin or theme. With none selected, Deep file scan skips the disk pass.
es_ES: Activa al menos un plugin o tema. Si no hay ninguno, el análisis profundo omite el paso de disco.

en: New CSP Source Detected
es_ES: Nuevo origen CSP detectado

en: Review Suggestions
es_ES: Revisar sugerencias

en: Apply Selected Sources
es_ES: Aplicar orígenes seleccionados

en: Clear Learning Data
es_ES: Borrar datos de aprendizaje

en: Source
es_ES: Origen

en: Directive
es_ES: Directiva

en: Detection Method
es_ES: Método de detección

en: Detected On
es_ES: Detectado en

en: Confidence
es_ES: Confianza

en: Status
es_ES: Estado

en: Action
es_ES: Acción

en: Add
es_ES: Añadir

en: Ignore
es_ES: Ignorar

en: Details
es_ES: Detalles

en: No sources detected yet. Start a Smart Scan to begin discovery.
es_ES: Aún no se han detectado orígenes. Inicia un análisis inteligente para comenzar.

en: Select all sources
es_ES: Seleccionar todos los orígenes

en: Static
es_ES: Estática

en: Runtime
es_ES: Tiempo de ejecución

en: Disk
es_ES: Disco

en: Trusted
es_ES: De confianza

en: Likely Safe
es_ES: Probablemente seguro

en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Potentially Risky
es_ES: Potencialmente arriesgado

en: New
es_ES: Nuevo

en: Ignored
es_ES: Ignorado

en: Applied
es_ES: Aplicado

en: Added
es_ES: Añadido

en: Warning
es_ES: Advertencia

en: Origin
es_ES: Origen

en: Resource Type
es_ES: Tipo de recurso

en: Detection Methods
es_ES: Métodos de detección

en: First Seen
es_ES: Primera vez visto

en: Last Seen
es_ES: Última vez visto

en: Detection Count
es_ES: Número de detecciones

en: Pages Detected
es_ES: Páginas detectadas

en: Detected from
es_ES: Detectado desde

en: Required Directive
es_ES: Directiva requerida

en: Policy Diff
es_ES: Diferencias de política

en: Current
es_ES: Actual

en: Proposed
es_ES: Propuesto

en: Apply
es_ES: Aplicar

en: This value can weaken your Content Security Policy. Confirm only if your site requires it.
es_ES: Este valor puede debilitar la Content Security Policy. Confírmalo solo si el sitio lo necesita.

en: I understand this weakens CSP and I want to add it anyway.
es_ES: Entiendo que esto debilita CSP y quiero añadirlo de todos modos.

en: Clear all Smart CSP discovery data? This cannot be undone.
es_ES: ¿Borrar todos los datos de descubrimiento de Smart CSP? Esta acción no se puede deshacer.

en: Select at least one source to apply.
es_ES: Selecciona al menos un origen para aplicar.

en: Unknown resource types are kept for review and are not applied automatically.
es_ES: Los tipos de recurso desconocidos se conservan para revisión y no se aplican automáticamente.

en: The Smart CSP Assistant request failed. Please try again.
es_ES: Falló la solicitud del Asistente inteligente de CSP. Inténtalo de nuevo.

en: %d Sources Detected
es_ES: %d orígenes detectados

en: %d Script Sources
es_ES: %d orígenes de script

en: %d Style Sources
es_ES: %d orígenes de estilo

en: %d Image Sources
es_ES: %d orígenes de imagen

en: %d Font Sources
es_ES: %d orígenes de fuente

en: %d Connect Sources
es_ES: %d orígenes de conexión

en: %d Frame Sources
es_ES: %d orígenes de marco

en: %d Media Sources
es_ES: %d orígenes multimedia

en: %d Worker Sources
es_ES: %d orígenes de worker

en: %d Form Destinations
es_ES: %d destinos de formulario

en: %d Unknown Sources
es_ES: %d orígenes desconocidos

en: Plugin script enqueue
es_ES: Puesta en cola de script del plugin

en: WordPress site URL
es_ES: URL del sitio de WordPress

en: WordPress core
es_ES: Núcleo de WordPress

en: Abdal Security Headers mascot
es_ES: Mascota de Abdal Security Headers

en: Recent Activity
es_ES: Actividad reciente

en: No recent activity yet.
es_ES: Aún no hay actividad reciente.

en: Statistics
es_ES: Estadísticas

en: Open Settings
es_ES: Abrir ajustes

en: View Full Report
es_ES: Ver informe completo

en: Learning Started
es_ES: Aprendizaje iniciado

en: CSP Scan Completed
es_ES: Análisis CSP completado

en: Learning Completed
es_ES: Aprendizaje completado

en: Deep File Scan Completed
es_ES: Análisis profundo de archivos completado

en: CSP Source Detected
es_ES: Origen CSP detectado

en: CSP Violation Detected
es_ES: Violación CSP detectada

en: Detected CSP Sources
es_ES: Orígenes CSP detectados

en: Active Security Headers
es_ES: Encabezados de seguridad activos

en: CSP Violations
es_ES: Violaciones CSP

en: %s ago
es_ES: hace %s

en: Invalid username or password.
es_ES: Nombre de usuario o contraseña no válidos.

en: XML-RPC is disabled.
es_ES: XML-RPC esta desactivado.

en: REST API access is not allowed.
es_ES: No se permite el acceso a la REST API.

en: Authentication is required to access the REST API.
es_ES: Se requiere autenticación para acceder a la REST API.

en: Review live security status, apply a Security Profile, and open headers, features, or Content Security Policy.
es_ES: Revise el estado de seguridad en vivo, aplique un Security Profile y abra cabeceras, funciones o Content Security Policy.

en: Apply updates Security Headers and Security Features only. Content Security Policy is never changed by a profile.
es_ES: Aplicar actualiza solo Security Headers y Security Features. Content Security Policy nunca cambia con un perfil.

en: Recalculate Security Status
es_ES: Recalcular estado de seguridad

en: Reset Profile to Defaults
es_ES: Restablecer perfil a valores predeterminados

en: Apply Security Profile
es_ES: Aplicar Security Profile

en: Security Score
es_ES: Puntuación de seguridad

en: Active Headers
es_ES: Cabeceras activas

en: Active Features
es_ES: Funciones activas

en: CSP Status
es_ES: Estado de CSP

en: Profiles change Security Headers and Security Features only. Content Security Policy stays independent.
es_ES: Los perfiles cambian solo Security Headers y Security Features. Content Security Policy permanece independiente.

en: Recommended
es_ES: Recomendado

en: Configuration Summary
es_ES: Resumen de configuración

en: Live values from the current plugin configuration.
es_ES: Valores en vivo de la configuración actual del plugin.

en: Security Attention
es_ES: Atención de seguridad

en: Only issues present in the current configuration are listed.
es_ES: Solo se enumeran los problemas presentes en la configuración actual.

en: No configuration issues detected.
es_ES: No se detectaron problemas de configuración.

en: Quick Security Actions
es_ES: Acciones rápidas de seguridad

en: Open a settings screen or refresh the live security status.
es_ES: Abra una pantalla de ajustes o actualice el estado de seguridad en vivo.

en: Apply this Security Profile? Security Headers and Security Features will be updated. Content Security Policy will not change.
es_ES: ¿Aplicar este Security Profile? Se actualizarán Security Headers y Security Features. Content Security Policy no cambiará.

en: Hardened can affect compatibility with themes, plugins, XML-RPC clients, and some WordPress tools. Apply anyway? Content Security Policy will not change.
es_ES: Hardened puede afectar la compatibilidad con temas, plugins, clientes XML-RPC y algunas herramientas de WordPress. ¿Aplicar de todos modos? Content Security Policy no cambiará.

en: Switch to Manual? Current Security Headers and Security Features will stay as they are.
es_ES: ¿Cambiar a Manual? Security Headers y Security Features actuales permanecerán igual.

en: Reset Security Headers and Security Features to the Recommended profile? Content Security Policy will not change.
es_ES: ¿Restablecer Security Headers y Security Features al perfil Recommended? Content Security Policy no cambiará.

en: Select a Security Profile before applying.
es_ES: Seleccione un Security Profile antes de aplicar.

en: Security Profile applied. Content Security Policy was not changed.
es_ES: Security Profile aplicado. Content Security Policy no se modificó.

en: Security Headers and Security Features were reset to Recommended. Content Security Policy was not changed.
es_ES: Security Headers y Security Features se restablecieron a Recommended. Content Security Policy no se modificó.

en: Security status was recalculated from the current configuration.
es_ES: El estado de seguridad se recalculó a partir de la configuración actual.

en: The security center request could not be completed. Please try again.
es_ES: No se pudo completar la solicitud del centro de seguridad. Inténtelo de nuevo.

en: Security Profile cannot be applied because required settings classes are missing.
es_ES: No se puede aplicar el Security Profile porque faltan clases de ajustes requeridas.

en: The requested security center action is not valid.
es_ES: La acción solicitada del centro de seguridad no es válida.

en: Compatibility
es_ES: Compatibilidad

en: Conservative settings with the lowest risk of breaking WordPress, themes, and plugins.
es_ES: Ajustes conservadores con el menor riesgo de romper WordPress, temas y plugins.

en: REST API and XML-RPC stay available. Strict headers such as HSTS Preload are left off.
es_ES: REST API y XML-RPC siguen disponibles. Cabeceras estrictas como HSTS Preload permanecen desactivadas.

en: Balanced security for most WordPress sites. Gutenberg and Site Health keep REST access for signed-in users.
es_ES: Seguridad equilibrada para la mayoría de sitios WordPress. Gutenberg y Site Health conservan acceso REST para usuarios conectados.

en: This is the suggested profile for typical WordPress sites.
es_ES: Este es el perfil sugerido para sitios WordPress típicos.

en: Strict security settings. Some integrations, embeds, or WordPress tools may need extra review.
es_ES: Ajustes de seguridad estrictos. Algunas integraciones, incrustaciones o herramientas de WordPress pueden requerir revisión adicional.

en: Applying this profile can affect compatibility with themes, plugins, and XML-RPC clients.
es_ES: Aplicar este perfil puede afectar la compatibilidad con temas, plugins y clientes XML-RPC.

en: Do not change any Security Headers or Security Features automatically. You manage every setting.
es_ES: No cambia automáticamente ningún Security Header ni Security Feature. Usted gestiona cada ajuste.

en: Manual never overwrites configuration. It is also used when saved settings no longer match a profile.
es_ES: Manual nunca sobrescribe la configuración. También se usa cuando los ajustes guardados ya no coinciden con un perfil.

en: The selected Security Profile is not valid.
es_ES: El Security Profile seleccionado no es válido.

en: The Security Profile could not be validated. No settings were saved.
es_ES: No se pudo validar el Security Profile. No se guardó ningún ajuste.

en: The Security Profile could not be saved completely. Previous settings were kept.
es_ES: No se pudo guardar el Security Profile por completo. Se conservaron los ajustes anteriores.

en: Current settings match the saved Security Profile.
es_ES: Los ajustes actuales coinciden con el Security Profile guardado.

en: Current settings do not match the saved profile, so the effective profile is Manual.
es_ES: Los ajustes actuales no coinciden con el perfil guardado, así que el perfil efectivo es Manual.

en: Security Headers and Security Features are managed manually.
es_ES: Security Headers y Security Features se gestionan de forma manual.

en: Saved profile: %1$s. Effective profile: %2$s.
es_ES: Perfil guardado: %1$s. Perfil efectivo: %2$s.

en: Current Security Profile
es_ES: Security Profile actual

en: Active Security Features
es_ES: Funciones de seguridad activas

en: Configuration Warnings
es_ES: Avisos de configuración

en: Detected Conflicts
es_ES: Conflictos detectados

en: %1$d of %2$d headers are healthy. %3$d require attention.
es_ES: %1$d de %2$d cabeceras están correctas. %3$d requieren atención.

en: %1$d of %2$d features are healthy. %3$d require attention.
es_ES: %1$d de %2$d funciones están correctas. %3$d requieren atención.

en: Strong header and feature coverage for the current configuration.
es_ES: Buena cobertura de cabeceras y funciones en la configuración actual.

en: Useful controls are on, but higher-impact settings still need review.
es_ES: Hay controles útiles activados, pero los ajustes de mayor impacto aún requieren revisión.

en: The current configuration leaves important protections off or invalid.
es_ES: La configuración actual deja protecciones importantes desactivadas o inválidas.

en: Smart CSP Assistant is sending Content-Security-Policy-Report-Only while it learns.
es_ES: Smart CSP Assistant envía Content-Security-Policy-Report-Only mientras aprende.

en: Content Security Policy is enabled but no directives are set.
es_ES: Content Security Policy está activada, pero no hay directivas definidas.

en: HSTS is enabled while the site URL is not HTTPS.
es_ES: HSTS está activado aunque la URL del sitio no es HTTPS.

en: Strict-Transport-Security is only sent over HTTPS. Serve the site over HTTPS before relying on HSTS.
es_ES: Strict-Transport-Security solo se envía por HTTPS. Sirva el sitio por HTTPS antes de confiar en HSTS.

en: HSTS Preload is incomplete.
es_ES: HSTS Preload está incompleto.

en: Preload requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
es_ES: Preload requiere includeSubDomains y un max-age de al menos un año.

en: X-XSS-Protection is a deprecated header.
es_ES: X-XSS-Protection es una cabecera obsoleta.

en: Modern browsers ignore this header. Prefer Content-Security-Policy instead.
es_ES: Los navegadores modernos ignoran esta cabecera. Prefiera Content-Security-Policy.

en: REST API is set to Block All REST Access.
es_ES: REST API está configurada en Block All REST Access.

en: Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
es_ES: Gutenberg, Site Health, plugins, temas e integraciones pueden dejar de funcionar.

en: XML-RPC is fully disabled.
es_ES: XML-RPC está completamente desactivado.

en: Some applications and integrations that depend on XML-RPC may stop working.
es_ES: Algunas aplicaciones e integraciones que dependen de XML-RPC pueden dejar de funcionar.

en: Permissions-Policy has an invalid or empty configuration.
es_ES: Permissions-Policy tiene una configuración inválida o vacía.

en: The header is enabled but no valid directive is generated.
es_ES: La cabecera está activada, pero no se genera ninguna directiva válida.

en: A security header conflict was detected.
es_ES: Se detectó un conflicto de cabecera de seguridad.

en: Another server, CDN, or plugin appears to send a security header that does not match this plugin.
es_ES: Otro servidor, CDN o plugin parece enviar una cabecera de seguridad que no coincide con este plugin.

en: CSP is independent of Security Profiles. Enable it from the Content Security Policy screen when you are ready.
es_ES: CSP es independiente de los Security Profiles. Actívela en la pantalla Content Security Policy cuando esté listo.

en: Content Security Policy is in Report Only mode.
es_ES: Content Security Policy está en modo Report Only.

en: Learning uses Content-Security-Policy-Report-Only and does not block resources.
es_ES: El aprendizaje usa Content-Security-Policy-Report-Only y no bloquea recursos.

en: Content Security Policy configuration is invalid.
es_ES: La configuración de Content Security Policy no es válida.

en: Enable at least one CSP directive before sending the header.
es_ES: Active al menos una directiva CSP antes de enviar la cabecera.

en: WordPress version hiding is enabled without generator outputs.
es_ES: Ocultar la versión de WordPress está activado sin salidas del generador.

en: Turn on Hide Generator Meta Version or Hide Version from Feeds.
es_ES: Active Hide Generator Meta Version o Hide Version from Feeds.

en: Referrer-Policy is set to unsafe-url.
es_ES: Referrer-Policy está establecido en unsafe-url.

en: XML-RPC custom policy has no methods configured.
es_ES: La política personalizada de XML-RPC no tiene métodos configurados.

en: Add allowed or blocked method names, or choose another protection mode.
es_ES: Añada nombres de métodos permitidos o bloqueados, o elija otro modo de protección.

en: REST Selected Roles has no roles chosen.
es_ES: REST Selected Roles no tiene roles elegidos.

en: Select at least one WordPress role or choose another access policy.
es_ES: Seleccione al menos un rol de WordPress o elija otra política de acceso.

en: X-XSS-Protection report policy is missing a reporting URL.
es_ES: La política de informe de X-XSS-Protection no tiene URL de informes.

en: Add a reporting URL or choose another X-XSS-Protection policy.
es_ES: Añada una URL de informes o elija otra política de X-XSS-Protection.

en: Another layer sends %s while this plugin does not.
es_ES: Otra capa envía %s mientras este plugin no lo hace.

en: The public %s value does not match this plugin.
es_ES: El valor público de %s no coincide con este plugin.

[ctx: CSP status]
en: Invalid Configuration
es_ES: Configuración no válida

en: Export or import plugin configuration, and choose what happens to stored data on uninstall.
es_ES: Exporte o importe la configuración del plugin y elija qué ocurre con los datos almacenados al desinstalarlo.

en: Export and Import
es_ES: Exportar e importar

en: Download a JSON file of all plugin settings, or restore them from a previous export.
es_ES: Descargue un archivo JSON con todos los ajustes del plugin o restáurelos desde una exportación anterior.

en: Export includes Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, uninstall settings, and CSP Assistant scan exclusions.
es_ES: La exportación incluye Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, ajustes de desinstalación y exclusiones de análisis del CSP Assistant.

en: Export
es_ES: Exportar

en: Import replaces the current plugin configuration on this site. Choose a JSON file exported from Abdal Security Headers.
es_ES: La importación sustituye la configuración actual del plugin en este sitio. Elija un archivo JSON exportado desde Abdal Security Headers.

en: Import cannot be undone from this screen.
es_ES: La importación no se puede deshacer desde esta pantalla.

en: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings will be overwritten.
es_ES: Se sobrescribirán Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile y Settings.

en: Settings JSON file
es_ES: Archivo JSON de ajustes

en: Choose file
es_ES: Elegir archivo

en: No file selected
es_ES: Ningún archivo seleccionado

en: Import
es_ES: Importar

en: The export does not include CSP Assistant learning data or scan jobs.
es_ES: La exportación no incluye los datos de aprendizaje del CSP Assistant ni los trabajos de análisis.

en: Import settings
es_ES: Importar ajustes

en: Import will replace current plugin settings, including Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings. This cannot be undone from this screen.
es_ES: La importación sustituirá los ajustes actuales del plugin, incluidos Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile y Settings. No se puede deshacer desde esta pantalla.

en: Settings file downloaded.
es_ES: Se ha descargado el archivo de ajustes.

en: Settings were imported. The page will reload.
es_ES: Los ajustes se han importado. La página se recargará.

en: Choose a settings JSON file before importing.
es_ES: Elija un archivo JSON de ajustes antes de importar.

en: The settings transfer could not be completed. Please try again.
es_ES: No se ha podido completar la transferencia de ajustes. Inténtelo de nuevo.

en: The requested settings transfer action is not valid.
es_ES: La acción de transferencia de ajustes solicitada no es válida.

en: The settings file could not be uploaded. Please try again.
es_ES: No se ha podido subir el archivo de ajustes. Inténtelo de nuevo.

en: The settings file is empty or larger than the allowed size.
es_ES: El archivo de ajustes está vacío o supera el tamaño permitido.

en: The settings file could not be read.
es_ES: No se ha podido leer el archivo de ajustes.

en: The settings file must be a JSON export from this plugin.
es_ES: El archivo de ajustes debe ser una exportación JSON de este plugin.

en: The settings file is not valid JSON.
es_ES: El archivo de ajustes no es un JSON válido.

en: The settings file is not a valid Abdal Security Headers export.
es_ES: El archivo de ajustes no es una exportación válida de Abdal Security Headers.

en: The settings file does not contain any configuration.
es_ES: El archivo de ajustes no contiene ninguna configuración.

en: The exported Security Headers configuration is not valid.
es_ES: La configuración exportada de Security Headers no es válida.

en: The exported plugin settings are not valid.
es_ES: Los ajustes exportados del plugin no son válidos.

en: The settings could not be imported completely. Previous settings were kept.
es_ES: No se han podido importar los ajustes por completo. Se han conservado los ajustes anteriores.
