Abdal Security Headers 5.11.0 - en to fr_FR translation catalogue (487 entries)

en: %1$d of %2$d additional features are enabled
fr_FR: %1$d fonction(s) supplémentaire(s) sur %2$d sont activées

en: %1$d of %2$d features are healthy. %3$d require attention.
fr_FR: %1$d fonctionnalités sur %2$d sont saines. %3$d nécessitent une attention.

en: %1$d of %2$d headers are healthy. %3$d require attention.
fr_FR: %1$d en-têtes sur %2$d sont sains. %3$d nécessitent une attention.

en: %1$d of %2$d security headers are enabled
fr_FR: %1$d en-tête(s) de sécurité sur %2$d sont activés

en: %d Connect Sources
fr_FR: %d origine(s) de connexion

en: %d Font Sources
fr_FR: %d origine(s) de police

en: %d Form Destinations
fr_FR: %d destination(s) de formulaire

en: %d Frame Sources
fr_FR: %d origine(s) de frame

en: %d Image Sources
fr_FR: %d origine(s) d’image

en: %d Media Sources
fr_FR: %d origine(s) média

en: %d Script Sources
fr_FR: %d origine(s) de script

en: %d Sources Detected
fr_FR: %d origine(s) détectée(s)

en: %d Style Sources
fr_FR: %d origine(s) de style

en: %d Unknown Sources
fr_FR: %d origine(s) inconnue(s)

en: %d Worker Sources
fr_FR: %d origine(s) de worker

en: %d sources found on disk
fr_FR: %d origines trouvées sur le disque

en: %s ago
fr_FR: il y a %s

en: 1 Day
fr_FR: 1 jour

en: 1 Hour
fr_FR: 1 heure

en: 1 Month
fr_FR: 1 mois

en: 1 Week
fr_FR: 1 semaine

en: 1 Year
fr_FR: 1 an

en: 15 Minutes
fr_FR: 15 minutes

en: 2 Years
fr_FR: 2 ans

en: 24 Hours
fr_FR: 24 heures

en: 6 Hours
fr_FR: 6 heures

en: 6 Months
fr_FR: 6 mois

en: A security header conflict was detected.
fr_FR: Un conflit d’en-tête de sécurité a été détecté.

en: Abdal Security Headers mascot
fr_FR: Mascotte d’Abdal Security Headers

en: Access Policy
fr_FR: Politique d'accès

en: Access is allowed when the current user has this WordPress capability. Examples: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.
fr_FR: L'accès est autorisé lorsque l'utilisateur actuel possede cette capacite WordPress. Exemples : read, edit_posts, edit_pages, manage_options.

en: Active Features
fr_FR: Fonctionnalités actives

en: Active Headers
fr_FR: En-têtes actifs

en: Active Security Features
fr_FR: Fonctionnalités de sécurité actives

en: Active Security Headers
fr_FR: En-têtes de sécurité actifs

en: Active headers
fr_FR: En-têtes actifs

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add a reporting URL or choose another X-XSS-Protection policy.
fr_FR: Ajoutez une URL de reporting ou choisissez une autre politique X-XSS-Protection.

en: Add allowed or blocked method names, or choose another protection mode.
fr_FR: Ajoutez des noms de méthodes autorisées ou bloquées, ou choisissez un autre mode de protection.

en: Add directive
fr_FR: Ajouter une directive

en: Add feature names that are not listed above. Directives set to Not Set are omitted from the header.
fr_FR: Ajoutez des noms de fonctions absents ci-dessus. Les directives « Non défini » sont omises de l’en-tête.

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Additional Security Features
fr_FR: Fonctions de sécurité supplémentaires

en: Additional features
fr_FR: Fonctions supplémentaires

en: Adds includeSubDomains so the policy also applies to subdomains.
fr_FR: Ajoute includeSubDomains pour appliquer aussi la politique aux sous-domaines.

en: Adds preload. Requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
fr_FR: Ajoute preload. Nécessite includeSubDomains et un max-age d’au moins un an.

en: Administrators Only
fr_FR: Administrateurs uniquement

en: Allow All
fr_FR: Tout autoriser

en: Allow lists bypass the access policy. Restricted lists always block matching namespaces or routes.
fr_FR: Les listes autorisées contournent la politique d'accès. Les listes restreintes bloquent toujours les espaces de noms ou les routes correspondants.

en: Allowed Namespaces
fr_FR: Espaces de noms autorisés

en: Allowed Routes
fr_FR: Routes autorisées

en: Allowed XML-RPC Methods
fr_FR: Méthodes XML-RPC autorisées

en: Also scan plugin and theme files on disk for CSP origins that are not loaded yet. Learning duration switches to Manual so a timer cannot stop this scan.
fr_FR: Analyse aussi les fichiers des extensions et thèmes sur le disque pour des origines CSP pas encore chargées. La durée d’apprentissage passe en manuel pour qu’un minuteur n’arrête pas cette analyse.

en: An error occurred while saving the settings. Please try again.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement. Veuillez réessayer.

en: Analysis complete
fr_FR: Analyse terminée

en: Another layer sends %s while this plugin does not.
fr_FR: Une autre couche envoie %s alors que cette extension ne le fait pas.

en: Another server, CDN, or plugin appears to send a security header that does not match this plugin.
fr_FR: Un autre serveur, CDN ou plugin semble envoyer un en-tête de sécurité qui ne correspond pas à cette extension.

en: Applied
fr_FR: Appliqué

en: Applies a configurable REST API access policy instead of blocking every request.
fr_FR: Applique une politique d'accès REST API configurable au lieu de bloquer chaque requête.

en: Applies a selected XML-RPC method policy instead of a single complete shutdown.
fr_FR: Applique une politique de méthodes XML-RPC sélectionnée au lieu d'une desactivation complete.

en: Applies an extra policy to user-related REST routes such as /wp/v2/users.
fr_FR: Applique une politique supplémentaire aux routes REST utilisateur telles que /wp/v2/users.

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply Security Profile
fr_FR: Appliquer le Security Profile

en: Apply Selected Sources
fr_FR: Appliquer les origines sélectionnées

en: Apply a REST access policy. Gutenberg and other dashboard tools need REST access for authenticated users.
fr_FR: Appliquez une politique d'accès REST. Gutenberg et d'autres outils du tableau de bord ont besoin de REST pour les utilisateurs authentifies.

en: Apply a selected XML-RPC policy instead of a single on/off switch.
fr_FR: Appliquez une politique XML-RPC sélectionnée au lieu d'un simple interrupteur.

en: Apply this Security Profile? Security Headers and Security Features will be updated. Content Security Policy will not change.
fr_FR: Appliquer ce Security Profile ? Security Headers et Security Features seront mis à jour. La Content Security Policy ne changera pas.

en: Apply updates Security Headers and Security Features only. Content Security Policy is never changed by a profile.
fr_FR: Appliquer met à jour uniquement Security Headers et Security Features. La Content Security Policy n’est jamais modifiée par un profil.

en: Applying this profile can affect compatibility with themes, plugins, and XML-RPC clients.
fr_FR: L’application de ce profil peut affecter la compatibilité avec les thèmes, extensions et clients XML-RPC.

en: Are you sure you want to save these settings?
fr_FR: Voulez-vous vraiment enregistrer ces réglages ?

en: Authenticated Users Only
fr_FR: Utilisateurs authentifiés uniquement

en: Authentication is required to access the REST API.
fr_FR: Une authentification est requise pour acceder a la REST API.

en: Automatically discover the resources used by your site and generate CSP recommendations.
fr_FR: Découvre automatiquement les ressources du site et génère des recommandations CSP.

en: Balanced security for most WordPress sites. Gutenberg and Site Health keep REST access for signed-in users.
fr_FR: Sécurité équilibrée pour la plupart des sites WordPress. Gutenberg et Santé du site conservent l’accès REST pour les utilisateurs connectés.

en: Basic Security Headers
fr_FR: En-têtes de sécurité de base

en: Block All REST Access
fr_FR: Bloquer tout accès REST

en: Block All REST Access is not recommended as a default. Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
fr_FR: Bloquer tout accès REST n'est pas recommande par défaut. Gutenberg, Sante du site, extensions, themes et integrations peuvent cesser de fonctionner.

en: Blocked XML-RPC Methods
fr_FR: Méthodes XML-RPC bloquées

en: CSP Directives
fr_FR: Directives CSP

en: CSP Header Preview
fr_FR: Aperçu de l’en-tête CSP

en: CSP Scan Completed
fr_FR: Analyse CSP terminée

en: CSP Source Detected
fr_FR: Source CSP détectée

en: CSP Status
fr_FR: État CSP

en: CSP Violation Detected
fr_FR: Violation CSP détectée

en: CSP Violations
fr_FR: Violations CSP

en: CSP is independent of Security Profiles. Enable it from the Content Security Policy screen when you are ready.
fr_FR: La CSP est indépendante des Security Profiles. Activez-la depuis l’écran Content Security Policy lorsque vous êtes prêt.

en: CSP status
fr_FR: État CSP

[ctx: CSP status]
en: Disabled
fr_FR: Désactivée

[ctx: CSP status]
en: Enabled
fr_FR: Activée

[ctx: CSP status]
en: Invalid Configuration
fr_FR: Configuration invalide

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel file scan
fr_FR: Annuler l’analyse des fichiers

en: Choose a settings JSON file before importing.
fr_FR: Choisissez un fichier JSON de réglages avant d'importer.

en: Choose file
fr_FR: Choisir un fichier

en: Choose how authentication failure messages are shown.
fr_FR: Choisissez comment les messages d'échec d'authentification sont affiches.

en: Choose how this feature may be used.
fr_FR: Choisissez comment cette fonction peut être utilisée.

en: Choose the Referrer-Policy value sent with responses.
fr_FR: Choisissez la valeur Referrer-Policy envoyée avec les réponses.

en: Choose the legacy XSS filter policy sent to older browsers.
fr_FR: Choisissez la politique du filtre XSS héritée envoyée aux anciens navigateurs.

en: Choose which XML-RPC methods remain available.
fr_FR: Choisissez quelles méthodes XML-RPC restent disponibles.

en: Choose who may access WordPress user REST endpoints.
fr_FR: Choisissez qui peut acceder aux points de terminaison REST des utilisateurs WordPress.

en: Clear Learning Data
fr_FR: Effacer les données d’apprentissage

en: Clear all Smart CSP discovery data? This cannot be undone.
fr_FR: Effacer toutes les données de découverte Smart CSP ? Cette action est irréversible.

en: Compatibility
fr_FR: Compatibilité

en: Confidence
fr_FR: Confiance

en: Configuration Summary
fr_FR: Résumé de la configuration

en: Configuration Warnings
fr_FR: Avertissements de configuration

en: Configure Content Security Policy (CSP) directives
fr_FR: Configurer les directives Content Security Policy (CSP)

en: Configure WordPress hardening without turning off legitimate site features by default.
fr_FR: Configurez le durcissement WordPress sans désactivér par défaut des fonctionnalites legitimes du site.

en: Configure basic security headers for your website.
fr_FR: Configurez les en-têtes de sécurité de base de votre site.

en: Configure each HTTP security header and the values sent with responses.
fr_FR: Configurez chaque en-tête de sécurité HTTP et les valeurs envoyées avec les réponses.

en: Configure how this plugin stores and removes its own data.
fr_FR: Configurez la façon dont cette extension stocke et supprime ses propres données.

en: Connect Source
fr_FR: Source des connexions

en: Conservative settings with the lowest risk of breaking WordPress, themes, and plugins.
fr_FR: Réglages conservateurs, avec le plus faible risque de casser WordPress, les thèmes et les extensions.

en: Contact support
fr_FR: Contacter l’assistance

en: Content Security Policy configuration is invalid.
fr_FR: La configuration de la Content Security Policy n’est pas valide.

en: Content Security Policy is being sent with responses.
fr_FR: La Content Security Policy est envoyée avec les réponses.

en: Content Security Policy is currently turned off.
fr_FR: La Content Security Policy est actuellement désactivée.

en: Content Security Policy is disabled. Enable it to send this header.
fr_FR: La Content Security Policy est désactivée. Activez-la pour envoyer cet en-tête.

en: Content Security Policy is enabled but no directives are set.
fr_FR: La Content Security Policy est activée, mais aucune directive n’est définie.

en: Content Security Policy is in Report Only mode.
fr_FR: La Content Security Policy est en mode Report Only.

en: Content-Security-Policy header is enabled but no directives are set.
fr_FR: L’en-tête Content-Security-Policy est activé, mais aucune directive n’est définie.

en: Control how much referrer information is sent with requests.
fr_FR: Contrôle la quantité d’informations de referrer envoyée avec les requêtes.

en: Control what happens to stored plugin data when this plugin is deleted.
fr_FR: Définissez le sort des données enregistrées lorsque l’extension est supprimée.

en: Control whether the site may be embedded in frames.
fr_FR: Contrôle si le site peut être intégré dans des frames.

en: Control which origins may use powerful browser features.
fr_FR: Contrôle les origines autorisées à utiliser des fonctions sensibles du navigateur.

en: Controls whether the site can be embedded in frames to reduce clickjacking risk.
fr_FR: Contrôle l’intégration du site dans des frames afin de réduire le clickjacking.

en: Copied
fr_FR: Copié

en: Copy CSP header
fr_FR: Copier l’en-tête CSP

en: Counting plugin and theme files…
fr_FR: Comptage des fichiers des extensions et thèmes…

en: Current
fr_FR: Actuel

en: Current Security Profile
fr_FR: Security Profile actuel

en: Current Status
fr_FR: État actuel

en: Current settings do not match the saved profile, so the effective profile is Manual.
fr_FR: Les réglages actuels ne correspondent pas au profil enregistré ; le profil effectif est donc Manual.

en: Current settings match the saved Security Profile.
fr_FR: Les réglages actuels correspondent au Security Profile enregistré.

en: Custom Directives
fr_FR: Directives personnalisées

en: Custom Error Message
fr_FR: Message d'erreur personnalisé

en: Custom Method Policy
fr_FR: Politique de méthodes personnalisée

en: Custom Origins
fr_FR: Origines personnalisées

en: Custom max-age (seconds)
fr_FR: max-age personnalisé (secondes)

en: Custom value
fr_FR: Valeur personnalisée

en: DENY blocks all framing. SAMEORIGIN allows framing by this origin only. ALLOW-FROM is obsolete and is not offered.
fr_FR: DENY bloque tout framing. SAMEORIGIN n’autorise que cette origine. ALLOW-FROM est obsolète et n’est pas proposé.

en: Dangerous CSP values require explicit confirmation.
fr_FR: Les valeurs CSP dangereuses exigent une confirmation explicite.

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Deep File Scan Completed
fr_FR: Analyse approfondie des fichiers terminée

en: Deep file scan
fr_FR: Analyse approfondie des fichiers

en: Deep file scan is turned off.
fr_FR: L’analyse approfondie des fichiers est désactivée.

en: Default Source
fr_FR: Source par défaut

en: Default fallback for other resource types
fr_FR: Valeur de repli par défaut pour les autres types de ressources

en: Delete all plugin data on uninstall
fr_FR: Supprimer toutes les données de l’extension lors de la désinstallation

en: Deny All
fr_FR: Tout refuser

en: Deprecated / Legacy
fr_FR: Obsolète / héritage

en: Details
fr_FR: Détails

en: Detected CSP Sources
fr_FR: Sources CSP détectées

en: Detected Conflicts
fr_FR: Conflits détectés

en: Detected On
fr_FR: Détecté sur

en: Detected from
fr_FR: Détecté depuis

en: Detection Count
fr_FR: Nombre de détections

en: Detection Method
fr_FR: Méthode de détection

en: Detection Methods
fr_FR: Méthodes de détection

en: Directive name
fr_FR: Nom de la directive

en: Directives configured as Not Set, or with Enable Directive turned off, are not included in the generated header.
fr_FR: Les directives « Non défini » ou dont l’activation est désactivée ne figurent pas dans l’en-tête généré.

en: Disable All XML-RPC Methods
fr_FR: Désactiver toutes les méthodes XML-RPC

en: Disable All XML-RPC Methods is the strongest restriction. Some applications and integrations depend on XML-RPC.
fr_FR: Désactiver toutes les méthodes XML-RPC est la restriction la plus forte. Certaines applications et integrations dependent de XML-RPC.

en: Disable Authenticated XML-RPC Methods
fr_FR: Désactiver les méthodes XML-RPC authentifiees

en: Disable Pingback Methods Only
fr_FR: Désactiver uniquement les méthodes Pingback

en: Disable XML-RPC
fr_FR: Désactiver XML-RPC

en: Disk
fr_FR: Disque

en: Do not change any Security Headers or Security Features automatically. You manage every setting.
fr_FR: Aucun Security Header ni Security Feature n’est modifié automatiquement. Vous gérez chaque réglage.

en: Download a JSON file of all plugin settings, or restore them from a previous export.
fr_FR: Téléchargez un fichier JSON de tous les réglages de l'extension, ou restaurez-les depuis un export précédent.

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Enable Content Security Policy
fr_FR: Activer la Content Security Policy

en: Enable Directive
fr_FR: Activer la directive

en: Enable Hide WordPress Version
fr_FR: Activer le masquage de la version WordPress

en: Enable Login Error Protection
fr_FR: Activer la protection des erreurs de connexion

en: Enable Permissions-Policy
fr_FR: Activer Permissions-Policy

en: Enable REST API Access Control
fr_FR: Activer le contrôle d'accès REST API

en: Enable Referrer-Policy
fr_FR: Activer Referrer-Policy

en: Enable Remove X-Pingback Header
fr_FR: Activer la suppression de l'en-tete X-Pingback

en: Enable Remove X-Powered-By Header
fr_FR: Activer la suppression de l'en-tete X-Powered-By

en: Enable Strict-Transport-Security
fr_FR: Activer Strict-Transport-Security

en: Enable X-Content-Type-Options
fr_FR: Activer X-Content-Type-Options

en: Enable X-Frame-Options
fr_FR: Activer X-Frame-Options

en: Enable X-XSS-Protection
fr_FR: Activer X-XSS-Protection

en: Enable XML-RPC Protection
fr_FR: Activer la protection XML-RPC

en: Enable additional security features to enhance your website protection.
fr_FR: Activez des fonctions supplémentaires pour renforcer la protection du site.

en: Enable at least one CSP directive before sending the header.
fr_FR: Activez au moins une directive CSP avant d’envoyer l’en-tête.

en: Enable more security headers and hardening options.
fr_FR: Activez davantage d’en-têtes de sécurité et d’options de durcissement.

en: Enables sandbox for the requested resource
fr_FR: Active le sandbox pour la ressource demandée

en: Enables the legacy browser XSS filter for older clients.
fr_FR: Active le filtre XSS hérité pour les anciens clients.

en: Endpoint that receives XSS filter reports when the report policy is selected.
fr_FR: Point de terminaison qui reçoit les rapports du filtre XSS lorsque la politique report est choisie.

en: Enter a folder name or relative path. Do not use ..
fr_FR: Saisissez un nom de dossier ou un chemin relatif. N’utilisez pas ..

en: Enter a valid directive name using lowercase letters, numbers, and hyphens.
fr_FR: Saisissez un nom de directive valide (minuscules, chiffres et tirets).

en: Enter max-age in seconds.
fr_FR: Saisissez max-age en secondes.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Mode
fr_FR: Mode d'erreur

en: Excluded paths
fr_FR: Chemins exclus

en: Excluded paths cannot be changed while a file scan is running.
fr_FR: Les chemins exclus ne peuvent pas être modifiés pendant une analyse de fichiers.

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export and Import
fr_FR: Export et import

en: Export includes Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, uninstall settings, and CSP Assistant scan exclusions.
fr_FR: L'export inclut Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, les réglages de désinstallation et les exclusions d'analyse du CSP Assistant.

en: Export or import plugin configuration, and choose what happens to stored data on uninstall.
fr_FR: Exportez ou importez la configuration de l'extension, et choisissez le sort des données enregistrées lors de la désinstallation.

en: File scan cancelled
fr_FR: Analyse des fichiers annulée

en: File scan complete
fr_FR: Analyse des fichiers terminée

en: File scan failed. Please try again.
fr_FR: L’analyse des fichiers a échoué. Veuillez réessayer.

en: First Seen
fr_FR: Première observation

en: Folder or file names skipped during Deep file scan. Use a name such as node_modules or a relative path such as vendor/cache.
fr_FR: Noms de dossier ou de fichier ignorés pendant l’analyse approfondie. Utilisez un nom tel que node_modules ou un chemin relatif tel que vendor/cache.

en: Folder or path to skip
fr_FR: Dossier ou chemin à ignorer

en: Font Source
fr_FR: Source des polices

en: Forces browsers to use HTTPS for future requests to this host.
fr_FR: Force les navigateurs à utiliser HTTPS pour les futures requêtes vers cet hôte.

en: Form Action
fr_FR: Action de formulaire

en: Frame Source
fr_FR: Source des frames

en: General settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Generic Error
fr_FR: Erreur générique

en: Group name for violation reports
fr_FR: Nom du groupe pour les rapports de violation

en: Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
fr_FR: Gutenberg, Santé du site, extensions, thèmes et intégrations peuvent cesser de fonctionner.

en: HSTS Preload is incomplete.
fr_FR: HSTS Preload est incomplet.

en: HSTS is enabled while the site URL is not HTTPS.
fr_FR: HSTS est activé alors que l’URL du site n’est pas en HTTPS.

en: Handcrafted with ❤️ Passion by Ebrahim Shafiei (EbraSha)
fr_FR: Fait avec ❤️ passion par Ebrahim Shafiei (EbraSha)

en: Hardened can affect compatibility with themes, plugins, XML-RPC clients, and some WordPress tools. Apply anyway? Content Security Policy will not change.
fr_FR: Hardened peut affecter la compatibilité avec les thèmes, extensions, clients XML-RPC et certains outils WordPress. Appliquer quand même ? La Content Security Policy ne changera pas.

en: Help
fr_FR: Aide

en: Hide Error Completely
fr_FR: Masquer complètement l'erreur

en: Hide Generator Meta Version
fr_FR: Masquer la version meta generator

en: Hide Version from RSS / Atom / RDF Feeds
fr_FR: Masquer la version des flux RSS / Atom / RDF

en: Hide WordPress Version
fr_FR: Masquer la version de WordPress

en: Hides server technology details exposed by the X-Powered-By header.
fr_FR: Masque les détails techniques du serveur exposés par X-Powered-By.

en: High impact
fr_FR: Impact élevé

en: How long browsers should remember to use HTTPS only.
fr_FR: Durée pendant laquelle les navigateurs doivent n’utiliser que HTTPS.

en: Hybrid Detection
fr_FR: Détection hybride

en: I understand this weakens CSP and I want to add it anyway.
fr_FR: Je comprends que cela affaiblit la CSP et je veux l’ajouter malgré tout.

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Ignored
fr_FR: Ignoré

en: Image Source
fr_FR: Source des images

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import cannot be undone from this screen.
fr_FR: L'import ne peut pas être annulé depuis cet écran.

en: Import replaces the current plugin configuration on this site. Choose a JSON file exported from Abdal Security Headers.
fr_FR: L'import remplace la configuration actuelle de l'extension sur ce site. Choisissez un fichier JSON exporté depuis Abdal Security Headers.

en: Import settings
fr_FR: Importer les réglages

en: Import will replace current plugin settings, including Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings. This cannot be undone from this screen.
fr_FR: L'import remplacera les réglages actuels de l'extension, y compris Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile et Settings. Cette action ne peut pas être annulée depuis cet écran.

en: Include Subdomains
fr_FR: Inclure les sous-domaines

en: Include this directive in the generated Permissions-Policy header.
fr_FR: Inclure cette directive dans l’en-tête Permissions-Policy généré.

en: Instruct browsers to use HTTPS for this host for the configured lifetime.
fr_FR: Indique aux navigateurs d’utiliser HTTPS pour cet hôte pendant la durée configurée.

en: Invalid login credentials.
fr_FR: Identifiants de connexion incorrects.

en: Invalid username or password.
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe non valide.

en: Keep watching for new sources after learning completes.
fr_FR: Continuer à surveiller les nouvelles origines après l’apprentissage.

en: Last Seen
fr_FR: Dernière observation

en: Learning
fr_FR: Apprentissage

en: Learning Completed
fr_FR: Apprentissage terminé

en: Learning Mode Active
fr_FR: Mode apprentissage actif

en: Learning Started
fr_FR: Apprentissage démarré

en: Learning duration
fr_FR: Durée d’apprentissage

en: Learning duration is locked to Manual while Deep file scan is on.
fr_FR: La durée d’apprentissage est verrouillée sur Manuel tant que l’analyse approfondie est activée.

en: Learning uses Content-Security-Policy-Report-Only and does not block resources.
fr_FR: L’apprentissage utilise Content-Security-Policy-Report-Only et ne bloque pas les ressources.

en: Leave this off if you want to keep your configuration after the plugin is deleted.
fr_FR: Laissez cette option désactivée si vous souhaitez conserver votre configuration après la suppression de l’extension.

en: Legacy browser XSS filter. Modern browsers ignore this header; prefer Content-Security-Policy.
fr_FR: Filtre XSS des anciens navigateurs. Les navigateurs modernes ignorent cet en-tête ; préférez Content-Security-Policy.

en: Likely Safe
fr_FR: Probablement sûr

en: Limits referrer information sent with navigations and resource requests.
fr_FR: Limite les informations de referrer envoyées lors des navigations et des requêtes de ressources.

en: Live values from the current plugin configuration.
fr_FR: Valeurs en direct issues de la configuration actuelle de l’extension.

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Manual never overwrites configuration. It is also used when saved settings no longer match a profile.
fr_FR: Manual n’écrase jamais la configuration. Il s’applique aussi lorsque les réglages enregistrés ne correspondent plus à un profil.

en: Media Source
fr_FR: Source des médias

en: Modern browsers ignore this header. Prefer Content-Security-Policy instead.
fr_FR: Les navigateurs modernes ignorent cet en-tête. Préférez Content-Security-Policy.

en: Monitoring
fr_FR: Surveillance

en: Most security controls are enabled.
fr_FR: La plupart des contrôles de sécurité sont activés.

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New CSP Source Detected
fr_FR: Nouvelle origine CSP détectée

en: No
fr_FR: Non

en: No configuration issues detected.
fr_FR: Aucun problème de configuration détecté.

en: No eligible sources were selected.
fr_FR: Aucune origine éligible n’a été sélectionnée.

en: No exclusions. Every plugin and theme file will be scanned.
fr_FR: Aucune exclusion. Tous les fichiers des extensions et thèmes seront analysés.

en: No file selected
fr_FR: Aucun fichier sélectionné

en: No plugin or theme files were found to scan.
fr_FR: Aucun fichier d’extension ou de thème à analyser n’a été trouvé.

en: No recent activity yet.
fr_FR: Aucune activité récente pour le moment.

en: No sources detected yet. Start a Smart Scan to begin discovery.
fr_FR: Aucune origine détectée. Lancez une analyse intelligente pour commencer.

en: Not Set
fr_FR: Non défini

en: Not scanned
fr_FR: Non analysé

en: Object Source
fr_FR: Source des objets

en: One method name per line. If this list is not empty, only these methods remain.
fr_FR: Un nom de méthode par ligne. Si cette liste n'est pas vide, seules ces méthodes restent.

en: One method name per line. These methods are removed even if they appear in the allow list.
fr_FR: Un nom de méthode par ligne. Ces méthodes sont retirees meme si elles figurent dans la liste autorisée.

en: One namespace per line, such as wp/v2 or wc/v3. Custom plugin namespaces are allowed.
fr_FR: Un espace de noms par ligne, par exemple wp/v2 ou wc/v3. Les espaces de noms d'extensions personnalisés sont autorisés.

en: One origin per line. Use self or full origins such as https://example.com.
fr_FR: Une origine par ligne. Utilisez self ou des origines complètes comme https://example.com.

en: One route per line, such as /wp/v2/posts. Matching prefixes are included.
fr_FR: Une route par ligne, par exemple /wp/v2/posts. Les prefixes correspondants sont inclus.

en: Only authentication failure messages are changed. Informational and successful login messages are left alone.
fr_FR: Seuls les messages d'échec d'authentification sont modifies. Les messages d'information et de connexion réussie restent inchanges.

en: Only issues present in the current configuration are listed.
fr_FR: Seuls les problèmes présents dans la configuration actuelle sont listés.

en: Open Settings
fr_FR: Ouvrir les réglages

en: Open a settings screen or refresh the live security status.
fr_FR: Ouvrez un écran de réglages ou actualisez l’état de sécurité en direct.

en: Origin
fr_FR: Origine

en: Pages Detected
fr_FR: Pages détectées

en: Permissions-Policy has an invalid or empty configuration.
fr_FR: Permissions-Policy a une configuration invalide ou vide.

en: Pingback mode blocks pingback.ping and pingback.extensions.getPingbacks. Removing the X-Pingback header is recommended when pingbacks or all XML-RPC methods are blocked.
fr_FR: Le mode Pingback bloque pingback.ping et pingback.extensions.getPingbacks. La suppression de l'en-tete X-Pingback est recommandee lorsque les pingbacks ou toutes les méthodes XML-RPC sont bloques.

en: Plugin script enqueue
fr_FR: Mise en file d’un script d’extension

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Plugins and themes
fr_FR: Extensions et thèmes

en: Policy
fr_FR: Politique

en: Policy Diff
fr_FR: Diff de politique

en: Potentially Risky
fr_FR: Potentiellement risqué

en: Preload requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
fr_FR: Preload exige includeSubDomains et un max-age d’au moins un an.

en: Prevents browsers from MIME-sniffing a response away from the declared content type.
fr_FR: Empêche le navigateur d’inférer un type MIME différent de celui déclaré.

en: Profiles change Security Headers and Security Features only. Content Security Policy stays independent.
fr_FR: Les profils modifient uniquement Security Headers et Security Features. La Content Security Policy reste indépendante.

en: Proposed
fr_FR: Proposé

en: Protect /wp/v2/users without disabling the rest of the REST API. This option can run even when Access Control is off.
fr_FR: Protegez /wp/v2/users sans désactivér le reste de la REST API. Cette option peut fonctionner meme si le contrôle d'accès est désactivé.

en: Protection Mode
fr_FR: Mode de protection

en: Quick Security Actions
fr_FR: Actions de sécurité rapides

en: REST API Access Control is off for new installations. If you enable it, Authenticated Users Only is the default policy. Block All REST Access is never the default.
fr_FR: Le contrôle d'accès REST API est désactivé pour les nouvelles installations. Si vous l'activez, Utilisateurs authentifies uniquement est la politique par défaut. Bloquer tout accès REST n'est jamais la valeur par défaut.

en: REST API Exceptions
fr_FR: Exceptions REST API

en: REST API access is not allowed.
fr_FR: L'accès a la REST API n'est pas autorisé.

en: REST API and XML-RPC stay available. Strict headers such as HSTS Preload are left off.
fr_FR: REST API et XML-RPC restent disponibles. Les en-têtes stricts comme HSTS Preload restent désactivés.

en: REST API is disabled.
fr_FR: L’API REST est désactivée.

en: REST API is set to Block All REST Access.
fr_FR: L’API REST est définie sur Block All REST Access.

en: REST Selected Roles has no roles chosen.
fr_FR: REST Selected Roles n’a aucun rôle choisi.

en: REST User Endpoint Protection
fr_FR: Protection des points de terminaison REST utilisateur

en: Recalculate Security Status
fr_FR: Recalculer l’état de sécurité

en: Recent Activity
fr_FR: Activité récente

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Recommended mode is Generic Error. The default message is Invalid username or password.
fr_FR: Le mode recommande est Erreur generique. Le message par défaut est : Nom d'utilisateur ou mot de passe non valide.

en: Referrer-Policy is set to unsafe-url.
fr_FR: Referrer-Policy est défini sur unsafe-url.

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove Login Error Messages
fr_FR: Masquer les messages d’erreur de connexion

en: Remove X-Pingback Header
fr_FR: Supprimer l’en-tête X-Pingback

en: Remove X-Powered-By Header
fr_FR: Supprimer l’en-tête X-Powered-By

en: Remove directive
fr_FR: Supprimer la directive

en: Remove excluded path
fr_FR: Retirer le chemin exclu

en: Remove this custom Permissions-Policy directive?
fr_FR: Supprimer cette directive Permissions-Policy personnalisée ?

en: Removes generator version strings from RSS, Atom, and RDF feeds.
fr_FR: Supprime les chaînes de version generator des flux RSS, Atom et RDF.

en: Removes the X-Pingback response header from WordPress output.
fr_FR: Retire l’en-tête de réponse X-Pingback de la sortie WordPress.

en: Removes the generator meta tag from HTML output.
fr_FR: Supprime la balise meta generator de la sortie HTML.

en: Removes the public WordPress version from generator markup and feeds.
fr_FR: Supprime la version publique de WordPress du balisage generator et des flux.

en: Replaces detailed login errors with a generic message to reduce user enumeration.
fr_FR: Remplace les erreurs de connexion détaillées par un message générique pour limiter l’énumération des comptes.

en: Report an issue
fr_FR: Signaler un problème

en: Reporting URL
fr_FR: URL de rapport

en: Required Capability
fr_FR: Capacité requise

en: Required Directive
fr_FR: Directive requise

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Profile to Defaults
fr_FR: Réinitialiser le profil aux valeurs par défaut

en: Reset Security Headers and Security Features to the Recommended profile? Content Security Policy will not change.
fr_FR: Réinitialiser Security Headers et Security Features sur le profil Recommended ? La Content Security Policy ne changera pas.

en: Reset unsaved changes and restore the last saved values?
fr_FR: Annuler les modifications non enregistrées et restaurer les dernières valeurs enregistrées ?

en: Resource Type
fr_FR: Type de ressource

en: Restore defaults
fr_FR: Restaurer les valeurs par défaut

en: Restrict REST API Access
fr_FR: Restreindre l’accès à l’API REST

en: Restrict REST User Endpoints
fr_FR: Restreindre les points de terminaison REST utilisateur

en: Restricted Namespaces
fr_FR: Espaces de noms restreints

en: Restricted Routes
fr_FR: Routes restreintes

en: Restricts access to powerful browser features such as camera and geolocation.
fr_FR: Restreint l’accès aux fonctions sensibles du navigateur, comme la caméra et la géolocalisation.

en: Review Suggestions
fr_FR: Examiner les suggestions

en: Review live security status, apply a Security Profile, and open headers, features, or Content Security Policy.
fr_FR: Consultez l’état de sécurité en direct, appliquez un Security Profile et ouvrez les en-têtes, les fonctionnalités ou la Content Security Policy.

en: Review security status, active headers, hardening features, and Content Security Policy.
fr_FR: Consultez l’état de sécurité, les en-têtes actifs, les fonctions de durcissement et la Content Security Policy.

en: Roles are loaded from WordPress, including custom roles. Super Admins on Multisite are allowed.
fr_FR: Les rôles sont charges depuis WordPress, y compris les rôles personnalisés. Les Super Admins en multisite sont autorisés.

en: Runtime
fr_FR: Exécution

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Saved profile: %1$s. Effective profile: %2$s.
fr_FR: Profil enregistré : %1$s. Profil effectif : %2$s.

en: Scan selected items
fr_FR: Analyser les éléments sélectionnés

en: Scanning files: %1$d of %2$d
fr_FR: Analyse des fichiers : %1$d sur %2$d

en: Script Source
fr_FR: Source des scripts

en: Security Attention
fr_FR: Points d’attention sécurité

en: Security Features
fr_FR: Fonctionnalités de sécurité

en: Security Headers
fr_FR: En-têtes de sécurité

en: Security Headers and Security Features are managed manually.
fr_FR: Security Headers et Security Features sont gérés manuellement.

en: Security Headers and Security Features were reset to Recommended. Content Security Policy was not changed.
fr_FR: Security Headers et Security Features ont été réinitialisés sur Recommended. La Content Security Policy n’a pas été modifiée.

en: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings will be overwritten.
fr_FR: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile et Settings seront écrasés.

en: Security Profile applied. Content Security Policy was not changed.
fr_FR: Security Profile appliqué. La Content Security Policy n’a pas été modifiée.

en: Security Profile cannot be applied because required settings classes are missing.
fr_FR: Le Security Profile ne peut pas être appliqué car des classes de réglages requises sont absentes.

en: Security Score
fr_FR: Score de sécurité

en: Security overview
fr_FR: Aperçu de la sécurité

en: Security status
fr_FR: État de la sécurité

en: Security status was recalculated from the current configuration.
fr_FR: L’état de sécurité a été recalculé à partir de la configuration actuelle.

en: Select a Security Profile before applying.
fr_FR: Sélectionnez un Security Profile avant d’appliquer.

en: Select all sources
fr_FR: Sélectionner toutes les origines

en: Select at least one WordPress role or choose another access policy.
fr_FR: Sélectionnez au moins un rôle WordPress ou choisissez une autre politique d’accès.

en: Select at least one source to apply.
fr_FR: Sélectionnez au moins une origine à appliquer.

en: Selected Roles
fr_FR: Rôles sélectionnés

en: Selected sources were merged into your current CSP directives.
fr_FR: Les origines sélectionnées ont été fusionnées avec vos directives CSP actuelles.

en: Send the X-XSS-Protection header with the selected policy.
fr_FR: Envoie l’en-tête X-XSS-Protection avec la politique sélectionnée.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings JSON file
fr_FR: Fichier JSON des réglages

en: Settings file downloaded.
fr_FR: Le fichier de réglages a été téléchargé.

en: Settings saved successfully
fr_FR: Réglages enregistrés

en: Settings were imported. The page will reload.
fr_FR: Les réglages ont été importés. La page va se recharger.

en: Smart CSP Assistant
fr_FR: Assistant CSP intelligent

en: Smart CSP Assistant is sending Content-Security-Policy-Report-Only while it learns.
fr_FR: Smart CSP Assistant envoie Content-Security-Policy-Report-Only pendant l’apprentissage.

en: Some applications and integrations that depend on XML-RPC may stop working.
fr_FR: Certaines applications et intégrations qui dépendent de XML-RPC peuvent cesser de fonctionner.

en: Some recommended security controls are still disabled.
fr_FR: Certains contrôles de sécurité recommandés sont encore désactivés.

en: Source
fr_FR: Origine

en: Source not found.
fr_FR: Origine introuvable.

en: Start Smart Scan
fr_FR: Démarrer l’analyse intelligente

en: Static
fr_FR: Statique

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Status
fr_FR: État

en: Stop Learning
fr_FR: Arrêter l’apprentissage

en: Stop login failure responses from revealing whether a username or email address exists.
fr_FR: Empechez les reponses d'échec de connexion de reveler si un identifiant ou une adresse e-mail existe.

en: Strict security settings. Some integrations, embeds, or WordPress tools may need extra review.
fr_FR: Réglages de sécurité stricts. Certaines intégrations, incorporations ou outils WordPress peuvent nécessiter une vérification supplémentaire.

en: Strict-Transport-Security is only sent over HTTPS. Serve the site over HTTPS before relying on HSTS.
fr_FR: Strict-Transport-Security n’est envoyé qu’en HTTPS. Servez le site en HTTPS avant de compter sur HSTS.

en: Strong header and feature coverage for the current configuration.
fr_FR: Bonne couverture des en-têtes et des fonctionnalités pour la configuration actuelle.

en: Style Source
fr_FR: Source des styles

en: Switch to Manual? Current Security Headers and Security Features will stay as they are.
fr_FR: Passer en Manual ? Les Security Headers et Security Features actuels resteront inchangés.

en: That directive name is already in the list.
fr_FR: Ce nom de directive figure déjà dans la liste.

en: That path is already in the list.
fr_FR: Ce chemin est déjà dans la liste.

en: The Security Profile could not be saved completely. Previous settings were kept.
fr_FR: Le Security Profile n’a pas pu être enregistré entièrement. Les réglages précédents ont été conservés.

en: The Security Profile could not be validated. No settings were saved.
fr_FR: Le Security Profile n’a pas pu être validé. Aucun réglage n’a été enregistré.

en: The Smart CSP Assistant request failed. Please try again.
fr_FR: La requête de l’Assistant CSP intelligent a échoué. Veuillez réessayer.

en: The WordPress xmlrpc_enabled filter only disables methods that require authentication. Pingbacks and some other methods can remain available.
fr_FR: Le filtre WordPress xmlrpc_enabled ne désactivé que les méthodes qui exigent une authentification. Les pingbacks et d'autres méthodes peuvent rester disponibles.

en: The current configuration leaves important protections off or invalid.
fr_FR: La configuration actuelle laisse d’importantes protections désactivées ou invalides.

en: The default policy is 0, which turns the legacy filter off when the header is sent.
fr_FR: La politique par défaut est 0 et désactive le filtre hérité lorsque l’en-tête est envoyé.

en: The default policy is SAMEORIGIN.
fr_FR: La politique par défaut est SAMEORIGIN.

en: The default policy is strict-origin-when-cross-origin.
fr_FR: La politique par défaut est strict-origin-when-cross-origin.

en: The export does not include CSP Assistant learning data or scan jobs.
fr_FR: L'export n'inclut ni les données d'apprentissage du CSP Assistant ni les tâches d'analyse.

en: The exported Security Headers configuration is not valid.
fr_FR: La configuration Security Headers exportée n'est pas valide.

en: The exported plugin settings are not valid.
fr_FR: Les réglages de l'extension exportés ne sont pas valides.

en: The header is enabled but no valid directive is generated.
fr_FR: L’en-tête est activé, mais aucune directive valide n’est générée.

en: The public %s value does not match this plugin.
fr_FR: La valeur publique de %s ne correspond pas à cette extension.

en: The requested security center action is not valid.
fr_FR: L’action demandée du centre de sécurité n’est pas valide.

en: The requested settings transfer action is not valid.
fr_FR: L'action de transfert des réglages demandée n'est pas valide.

en: The scan scope cannot be changed while a file scan is running.
fr_FR: La portée de l’analyse ne peut pas être modifiée pendant une analyse de fichiers.

en: The security center request could not be completed. Please try again.
fr_FR: La requête du centre de sécurité n’a pas pu aboutir. Veuillez réessayer.

en: The selected Security Profile is not valid.
fr_FR: Le Security Profile sélectionné n’est pas valide.

en: The settings could not be imported completely. Previous settings were kept.
fr_FR: Les réglages n'ont pas pu être importés entièrement. Les réglages précédents ont été conservés.

en: The settings file could not be read.
fr_FR: Le fichier de réglages n'a pas pu être lu.

en: The settings file could not be uploaded. Please try again.
fr_FR: Le fichier de réglages n'a pas pu être téléversé. Veuillez réessayer.

en: The settings file does not contain any configuration.
fr_FR: Le fichier de réglages ne contient aucune configuration.

en: The settings file is empty or larger than the allowed size.
fr_FR: Le fichier de réglages est vide ou dépasse la taille autorisée.

en: The settings file is not a valid Abdal Security Headers export.
fr_FR: Le fichier de réglages n'est pas un export Abdal Security Headers valide.

en: The settings file is not valid JSON.
fr_FR: Le fichier de réglages n'est pas un JSON valide.

en: The settings file must be a JSON export from this plugin.
fr_FR: Le fichier de réglages doit être un export JSON de cette extension.

en: The settings transfer could not be completed. Please try again.
fr_FR: Le transfert des réglages n'a pas pu aboutir. Veuillez réessayer.

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: These namespaces are blocked even if the access policy would allow them.
fr_FR: Ces espaces de noms sont bloques meme si la politique d'accès les autorisait.

en: These routes are blocked even if the access policy would allow them.
fr_FR: Ces routes sont bloquees meme si la politique d'accès les autorisait.

en: This header is sent only over HTTPS. Preload requires includeSubDomains and max-age of at least 31536000.
fr_FR: Cet en-tête n’est envoyé qu’en HTTPS. Preload exige includeSubDomains et un max-age d’au moins 31536000.

en: This is the suggested profile for typical WordPress sites.
fr_FR: Ceci est le profil suggéré pour les sites WordPress habituels.

en: This plain-text message replaces authentication failure errors.
fr_FR: Ce message en texte brut remplace les erreurs d'échec d'authentification.

en: This value can weaken your Content Security Policy. Confirm only if your site requires it.
fr_FR: Cette valeur peut affaiblir la Content Security Policy. Confirmez uniquement si le site en a besoin.

en: Trusted
fr_FR: Fiable

en: Turn on Hide Generator Meta Version or Hide Version from Feeds.
fr_FR: Activez Hide Generator Meta Version ou Hide Version from Feeds.

en: Turn on WordPress version hiding, then choose which generator outputs to remove.
fr_FR: Activez le masquage de la version WordPress, puis choisissez quelles sorties generator supprimer.

en: Turn on a plugin or theme to include its files in the disk scan. All switches start off.
fr_FR: Activez une extension ou un thème pour inclure ses fichiers dans l’analyse disque. Tous les interrupteurs commencent désactivés.

en: Turn on at least one plugin or theme. With none selected, Deep file scan skips the disk pass.
fr_FR: Activez au moins une extension ou un thème. Sans sélection, l’analyse approfondie ignore le passage disque.

en: URI to send violation reports to
fr_FR: URI de destination des rapports de violation

en: Unable to copy the CSP header.
fr_FR: Impossible de copier l’en-tête CSP.

en: Unable to ignore this source.
fr_FR: Impossible d’ignorer cette origine.

en: Uninstall
fr_FR: Désinstallation

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown resource types are kept for review and are not applied automatically.
fr_FR: Les types de ressources inconnus sont conservés pour examen et ne sont pas appliqués automatiquement.

en: Useful controls are on, but higher-impact settings still need review.
fr_FR: Des contrôles utiles sont activés, mais des réglages plus impactants restent à vérifier.

en: User endpoints are allowed when the current user has this capability.
fr_FR: Les points de terminaison utilisateur sont autorisés lorsque l'utilisateur actuel possede cette capacite.

en: Valid sources for AJAX, WebSocket, or EventSource connections
fr_FR: Origines autorisées pour les connexions AJAX, WebSocket ou EventSource

en: Valid sources for CSS files
fr_FR: Origines autorisées pour les fichiers CSS

en: Valid sources for JavaScript files
fr_FR: Origines autorisées pour les fichiers JavaScript

en: Valid sources for audio and video elements
fr_FR: Origines autorisées pour l’audio et la vidéo

en: Valid sources for fonts
fr_FR: Origines autorisées pour les polices

en: Valid sources for iframes
fr_FR: Origines autorisées pour les iframes

en: Valid sources for images
fr_FR: Origines autorisées pour les images

en: Valid sources for plugins
fr_FR: Origines autorisées pour les plugins

en: Valid sources for web workers
fr_FR: Origines autorisées pour les web workers

en: Valid targets for form submissions
fr_FR: Cibles autorisées pour l’envoi des formulaires

en: Valid values for the base element
fr_FR: Valeurs autorisées pour l’élément base

en: Version query parameters are not removed from CSS or JavaScript assets, so cache busting keeps working.
fr_FR: Les parametres de version ne sont pas retires des fichiers CSS ou JavaScript, afin que l'invalidation du cache continue de fonctionner.

en: View Full Report
fr_FR: Voir le rapport complet

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Watch for new sources
fr_FR: Surveiller les nouvelles origines

en: When enabled, always send X-Content-Type-Options: nosniff.
fr_FR: Une fois activé, X-Content-Type-Options: nosniff est toujours envoyé.

en: When enabled, deleting this plugin also removes its settings, CSP assistant data, custom tables, and related stored files. This cannot be undone.
fr_FR: Si cette option est activée, la suppression de l’extension efface aussi ses réglages, les données de l’assistant CSP, les tables personnalisées et les fichiers associés. Cette action est irréversible.

en: When enabled, the generated Content-Security-Policy header is sent with HTTP responses.
fr_FR: Une fois activé, l’en-tête Content-Security-Policy généré est envoyé avec les réponses HTTP.

en: When enabled, the plugin always sends nosniff. There are no additional options.
fr_FR: Une fois activé, le plugin envoie toujours nosniff. Il n’y a pas d’autres options.

en: When enabled, the plugin removes the X-Pingback header. There are no additional options.
fr_FR: Lorsqu'il est active, le plugin supprime l'en-tete X-Pingback. Il n'y a pas d'options supplémentaires.

en: When enabled, the plugin removes the X-Powered-By response header. There are no additional options.
fr_FR: Lorsqu'il est active, le plugin supprime l'en-tete de reponse X-Powered-By. Il n'y a pas d'options supplémentaires.

en: When this is off, WordPress REST behavior is unchanged except for optional user-endpoint protection below.
fr_FR: Lorsque c'est désactivé, le comportement REST de WordPress reste inchange, sauf la protection facultative des points de terminaison utilisateur ci-dessous.

en: When this is on, Deep file scan only covers the plugins and themes you turn on below. Leave it off to scan all installed items.
fr_FR: Si cette option est activée, l’analyse approfondie ne couvre que les extensions et thèmes activés ci-dessous. Laissez-la désactivée pour tout analyser.

en: WordPress Default
fr_FR: Valeur par défaut de WordPress

en: WordPress Default applies no extra restriction. Administrators Only uses the manage_options capability.
fr_FR: Valeur par défaut de WordPress n'applique aucune restriction supplémentaire. Administrateurs uniquement utilise la capacite manage_options.

en: WordPress core
fr_FR: Cœur de WordPress

en: WordPress exposes generator information in HTML, RSS, Atom, and RDF output.
fr_FR: WordPress expose des informations generator dans les sorties HTML, RSS, Atom et RDF.

en: WordPress site URL
fr_FR: URL du site WordPress

en: WordPress version hiding is enabled without generator outputs.
fr_FR: Le masquage de version WordPress est activé sans sorties générateur.

en: Worker Source
fr_FR: Source des workers

en: X-XSS-Protection is a deprecated header.
fr_FR: X-XSS-Protection est un en-tête obsolète.

en: X-XSS-Protection report policy is missing a reporting URL.
fr_FR: La politique de rapport X-XSS-Protection n’a pas d’URL de reporting.

en: XML-RPC custom policy has no methods configured.
fr_FR: La politique XML-RPC personnalisée n’a aucune méthode configurée.

en: XML-RPC is disabled.
fr_FR: XML-RPC est désactivé.

en: XML-RPC is fully disabled.
fr_FR: XML-RPC est entièrement désactivé.

en: XML-RPC pingback protection or complete XML-RPC blocking is enabled. Removing the X-Pingback header is recommended.
fr_FR: La protection Pingback XML-RPC ou le blocage complet de XML-RPC est active. La suppression de l'en-tete X-Pingback est recommandee.

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are not allowed to manage these settings.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à gérer ces réglages.

en: Your changes are not saved automatically.
fr_FR: Vos modifications ne sont pas enregistrées automatiquement.

[ctx: plugin status badge]
en: Active
fr_FR: Actif

en: privacy/security sensitive
fr_FR: sensible pour la confidentialité/sécurité

[ctx: security status]
en: Fair
fr_FR: Moyen

[ctx: security status]
en: Good
fr_FR: Bon

[ctx: security status]
en: Needs attention
fr_FR: À améliorer

en: sources observed
fr_FR: origines observées

en: unsafe-url sends the full URL across origins and is privacy-sensitive.
fr_FR: unsafe-url envoie l’URL complète entre origines et est sensible pour la confidentialité.
