Abdal Security Headers 5.11.0 - en to it_IT translation catalogue (489 entries)

en: %1$d of %2$d additional features are enabled
it_IT: %1$d di %2$d funzionalità aggiuntive sono attive

en: %1$d of %2$d features are healthy. %3$d require attention.
it_IT: %1$d di %2$d funzionalità sono in ordine. %3$d richiedono attenzione.

en: %1$d of %2$d headers are healthy. %3$d require attention.
it_IT: %1$d di %2$d intestazioni sono in ordine. %3$d richiedono attenzione.

en: %1$d of %2$d security headers are enabled
it_IT: %1$d di %2$d intestazioni di sicurezza sono attive

en: %d Connect Sources
it_IT: %d origini di connessione

en: %d Font Sources
it_IT: %d origini di font

en: %d Form Destinations
it_IT: %d destinazioni di modulo

en: %d Frame Sources
it_IT: %d origini di frame

en: %d Image Sources
it_IT: %d origini di immagini

en: %d Media Sources
it_IT: %d origini media

en: %d Script Sources
it_IT: %d origini di script

en: %d Sources Detected
it_IT: %d origini rilevate

en: %d Style Sources
it_IT: %d origini di stile

en: %d Unknown Sources
it_IT: %d origini sconosciute

en: %d Worker Sources
it_IT: %d origini worker

en: %d sources found on disk
it_IT: %d origini trovate su disco

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: 1 Day
it_IT: 1 giorno

en: 1 Hour
it_IT: 1 ora

en: 1 Month
it_IT: 1 mese

en: 1 Week
it_IT: 1 settimana

en: 1 Year
it_IT: 1 anno

en: 15 Minutes
it_IT: 15 minuti

en: 2 Years
it_IT: 2 anni

en: 24 Hours
it_IT: 24 ore

en: 6 Hours
it_IT: 6 ore

en: 6 Months
it_IT: 6 mesi

en: A security header conflict was detected.
it_IT: È stato rilevato un conflitto di intestazione di sicurezza.

en: Abdal Security Headers mascot
it_IT: Mascotte di Abdal Security Headers

en: Access Policy
it_IT: Criterio di accesso

en: Access is allowed when the current user has this WordPress capability. Examples: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.
it_IT: L'accesso è consentito quando l'utente corrente ha questa capability di WordPress. Esempi: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.

en: Action
it_IT: Azione

en: Active Features
it_IT: Funzionalità attive

en: Active Headers
it_IT: Intestazioni attive

en: Active Security Features
it_IT: Funzionalità di sicurezza attive

en: Active Security Headers
it_IT: Header di sicurezza attivi

en: Active headers
it_IT: Intestazioni attive

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add a reporting URL or choose another X-XSS-Protection policy.
it_IT: Aggiungi un URL di segnalazione o scegli un’altra policy X-XSS-Protection.

en: Add allowed or blocked method names, or choose another protection mode.
it_IT: Aggiungi nomi di metodi consentiti o bloccati, oppure scegli un’altra modalità di protezione.

en: Add directive
it_IT: Aggiungi direttiva

en: Add feature names that are not listed above. Directives set to Not Set are omitted from the header.
it_IT: Aggiungi nomi di funzioni non elencati sopra. Le direttive su Non impostato sono omesse dall’header.

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Additional Security Features
it_IT: Funzionalità di sicurezza aggiuntive

en: Additional features
it_IT: Funzionalità aggiuntive

en: Adds includeSubDomains so the policy also applies to subdomains.
it_IT: Aggiunge includeSubDomains così la policy vale anche per i sottodomini.

en: Adds preload. Requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
it_IT: Aggiunge preload. Richiede includeSubDomains e un max-age di almeno un anno.

en: Administrators Only
it_IT: Solo amministratori

en: Allow All
it_IT: Consenti tutto

en: Allow lists bypass the access policy. Restricted lists always block matching namespaces or routes.
it_IT: Le liste consentite ignorano il criterio di accesso. Le liste limitate bloccano sempre namespace o route corrispondenti.

en: Allowed Namespaces
it_IT: Namespace consentiti

en: Allowed Routes
it_IT: Route consentite

en: Allowed XML-RPC Methods
it_IT: Metodi XML-RPC consentiti

en: Also scan plugin and theme files on disk for CSP origins that are not loaded yet. Learning duration switches to Manual so a timer cannot stop this scan.
it_IT: Analizza anche i file di plugin e temi su disco per origini CSP non ancora caricate. La durata dell’apprendimento passa a Manuale così un timer non può interrompere la scansione.

en: An error occurred while saving the settings. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore durante il salvataggio. Riprova.

en: Analysis complete
it_IT: Analisi completata

en: Another layer sends %s while this plugin does not.
it_IT: Un altro livello invia %s mentre questo plugin non lo fa.

en: Another server, CDN, or plugin appears to send a security header that does not match this plugin.
it_IT: Un altro server, CDN o plugin sembra inviare un’intestazione di sicurezza che non coincide con questo plugin.

en: Applied
it_IT: Applicato

en: Applies a configurable REST API access policy instead of blocking every request.
it_IT: Applica un criterio di accesso REST API configurabile invece di bloccare ogni richiesta.

en: Applies a selected XML-RPC method policy instead of a single complete shutdown.
it_IT: Applica un criterio selezionato sui metodi XML-RPC invece di uno spegnimento completo.

en: Applies an extra policy to user-related REST routes such as /wp/v2/users.
it_IT: Applica un criterio extra alle route REST degli utenti, come /wp/v2/users.

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply Security Profile
it_IT: Applica Security Profile

en: Apply Selected Sources
it_IT: Applica origini selezionate

en: Apply a REST access policy. Gutenberg and other dashboard tools need REST access for authenticated users.
it_IT: Applica un criterio di accesso REST. Gutenberg e altri strumenti della bacheca richiedono REST per gli utenti autenticati.

en: Apply a selected XML-RPC policy instead of a single on/off switch.
it_IT: Applica un criterio XML-RPC selezionato invece di un unico interruttore on/off.

en: Apply this Security Profile? Security Headers and Security Features will be updated. Content Security Policy will not change.
it_IT: Applicare questo Security Profile? Security Headers e Security Features verranno aggiornati. Content Security Policy non cambierà.

en: Apply updates Security Headers and Security Features only. Content Security Policy is never changed by a profile.
it_IT: Applica aggiorna solo Security Headers e Security Features. Content Security Policy non viene mai modificata da un profilo.

en: Applying this profile can affect compatibility with themes, plugins, and XML-RPC clients.
it_IT: Applicare questo profilo può influire sulla compatibilità con temi, plugin e client XML-RPC.

en: Are you sure you want to save these settings?
it_IT: Vuoi davvero salvare queste impostazioni?

en: Authenticated Users Only
it_IT: Solo utenti autenticati

en: Authentication is required to access the REST API.
it_IT: Per accedere alla REST API e richiesta l'autenticazione.

en: Automatically discover the resources used by your site and generate CSP recommendations.
it_IT: Individua automaticamente le risorse del sito e genera consigli CSP.

en: Balanced security for most WordPress sites. Gutenberg and Site Health keep REST access for signed-in users.
it_IT: Sicurezza equilibrata per la maggior parte dei siti WordPress. Gutenberg e Salute del sito mantengono l’accesso REST per gli utenti connessi.

en: Basic Security Headers
it_IT: Intestazioni di sicurezza di base

en: Block All REST Access
it_IT: Blocca tutto l'accesso REST

en: Block All REST Access is not recommended as a default. Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
it_IT: Blocca tutto l'accesso REST non è consigliato come predefinito. Gutenberg, Salute del sito, plugin, temi e integrazioni potrebbero smettere di funzionare.

en: Blocked XML-RPC Methods
it_IT: Metodi XML-RPC bloccati

en: CSP Directives
it_IT: Direttive CSP

en: CSP Header Preview
it_IT: Anteprima intestazione CSP

en: CSP Scan Completed
it_IT: Scansione CSP completata

en: CSP Source Detected
it_IT: Origine CSP rilevata

en: CSP Status
it_IT: Stato CSP

en: CSP Violation Detected
it_IT: Violazione CSP rilevata

en: CSP Violations
it_IT: Violazioni CSP

en: CSP is independent of Security Profiles. Enable it from the Content Security Policy screen when you are ready.
it_IT: CSP è indipendente dai Security Profile. Attivala dalla schermata Content Security Policy quando sei pronto.

en: CSP status
it_IT: Stato CSP

[ctx: CSP status]
en: Disabled
it_IT: Disattivata

[ctx: CSP status]
en: Enabled
it_IT: Attiva

[ctx: CSP status]
en: Invalid Configuration
it_IT: Configurazione non valida

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel file scan
it_IT: Annulla scansione file

en: Choose a settings JSON file before importing.
it_IT: Scegli un file JSON delle impostazioni prima di importare.

en: Choose file
it_IT: Scegli file

en: Choose how authentication failure messages are shown.
it_IT: Scegli come mostrare i messaggi di autenticazione non riuscita.

en: Choose how this feature may be used.
it_IT: Scegli come può essere usata questa funzione.

en: Choose the Referrer-Policy value sent with responses.
it_IT: Scegli il valore Referrer-Policy inviato con le risposte.

en: Choose the legacy XSS filter policy sent to older browsers.
it_IT: Scegli la policy del filtro XSS legacy inviata ai browser datati.

en: Choose which XML-RPC methods remain available.
it_IT: Scegli quali metodi XML-RPC restano disponibili.

en: Choose who may access WordPress user REST endpoints.
it_IT: Scegli chi puo accedere agli endpoint REST degli utenti WordPress.

en: Clear Learning Data
it_IT: Cancella dati di apprendimento

en: Clear all Smart CSP discovery data? This cannot be undone.
it_IT: Cancellare tutti i dati di rilevamento Smart CSP? L’operazione non è reversibile.

en: Compatibility
it_IT: Compatibilità

en: Confidence
it_IT: Affidabilità

en: Configuration Summary
it_IT: Riepilogo configurazione

en: Configuration Warnings
it_IT: Avvisi di configurazione

en: Configure Content Security Policy (CSP) directives
it_IT: Configura le direttive Content Security Policy (CSP)

en: Configure WordPress hardening without turning off legitimate site features by default.
it_IT: Configura il rafforzamento di WordPress senza disattivare per impostazione predefinita funzionalità legittime del sito.

en: Configure basic security headers for your website.
it_IT: Configura le intestazioni di sicurezza di base del sito.

en: Configure each HTTP security header and the values sent with responses.
it_IT: Configura ogni header di sicurezza HTTP e i valori inviati con le risposte.

en: Configure how this plugin stores and removes its own data.
it_IT: Configura come questo plugin memorizza e rimuove i propri dati.

en: Connect Source
it_IT: Origine connessioni

en: Conservative settings with the lowest risk of breaking WordPress, themes, and plugins.
it_IT: Impostazioni conservative, con il minor rischio di compromettere WordPress, temi e plugin.

en: Contact support
it_IT: Contatta il supporto

en: Content Security Policy configuration is invalid.
it_IT: La configurazione di Content Security Policy non è valida.

en: Content Security Policy is being sent with responses.
it_IT: La Content Security Policy viene inviata con le risposte.

en: Content Security Policy is currently turned off.
it_IT: La Content Security Policy è attualmente disattivata.

en: Content Security Policy is disabled. Enable it to send this header.
it_IT: La Content Security Policy è disattivata. Attivala per inviare questa intestazione.

en: Content Security Policy is enabled but no directives are set.
it_IT: Content Security Policy è attiva, ma non è impostata alcuna direttiva.

en: Content Security Policy is in Report Only mode.
it_IT: Content Security Policy è in modalità Report Only.

en: Content-Security-Policy header is enabled but no directives are set.
it_IT: L’intestazione Content-Security-Policy è attiva, ma non ci sono direttive impostate.

en: Control how much referrer information is sent with requests.
it_IT: Controlla quante informazioni di referrer vengono inviate con le richieste.

en: Control what happens to stored plugin data when this plugin is deleted.
it_IT: Controlla cosa succede ai dati salvati del plugin quando viene eliminato.

en: Control whether the site may be embedded in frames.
it_IT: Controlla se il sito può essere incorporato in frame.

en: Control which origins may use powerful browser features.
it_IT: Controlla quali origini possono usare funzioni avanzate del browser.

en: Controls whether the site can be embedded in frames to reduce clickjacking risk.
it_IT: Controlla se il sito può essere incorporato in frame per ridurre il clickjacking.

en: Copied
it_IT: Copiato

en: Copy CSP header
it_IT: Copia intestazione CSP

en: Counting plugin and theme files…
it_IT: Conteggio dei file di plugin e temi…

en: Current
it_IT: Attuale

en: Current Security Profile
it_IT: Security Profile attuale

en: Current Status
it_IT: Stato attuale

en: Current settings do not match the saved profile, so the effective profile is Manual.
it_IT: Le impostazioni attuali non coincidono con il profilo salvato, quindi il profilo effettivo è Manual.

en: Current settings match the saved Security Profile.
it_IT: Le impostazioni attuali corrispondono al Security Profile salvato.

en: Custom Directives
it_IT: Direttive personalizzate

en: Custom Error Message
it_IT: Messaggio di errore personalizzato

en: Custom Method Policy
it_IT: Criterio metodi personalizzato

en: Custom Origins
it_IT: Origini personalizzate

en: Custom max-age (seconds)
it_IT: max-age personalizzato (secondi)

en: Custom value
it_IT: Valore personalizzato

en: DENY blocks all framing. SAMEORIGIN allows framing by this origin only. ALLOW-FROM is obsolete and is not offered.
it_IT: DENY blocca qualsiasi framing. SAMEORIGIN consente solo questa origine. ALLOW-FROM è obsoleto e non viene proposto.

en: Dangerous CSP values require explicit confirmation.
it_IT: I valori CSP pericolosi richiedono una conferma esplicita.

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Deep File Scan Completed
it_IT: Scansione approfondita dei file completata

en: Deep file scan
it_IT: Scansione approfondita dei file

en: Deep file scan is turned off.
it_IT: La scansione approfondita dei file è disattivata.

en: Default Source
it_IT: Origine predefinita

en: Default fallback for other resource types
it_IT: Fallback predefinito per gli altri tipi di risorsa

en: Delete all plugin data on uninstall
it_IT: Elimina tutti i dati del plugin alla disinstallazione

en: Deny All
it_IT: Nega tutto

en: Deprecated / Legacy
it_IT: Obsoleto / legacy

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Detected CSP Sources
it_IT: Origini CSP rilevate

en: Detected Conflicts
it_IT: Conflitti rilevati

en: Detected On
it_IT: Rilevato su

en: Detected from
it_IT: Rilevato da

en: Detection Count
it_IT: Conteggio rilevamenti

en: Detection Method
it_IT: Metodo di rilevamento

en: Detection Methods
it_IT: Metodi di rilevamento

en: Directive
it_IT: Direttiva

en: Directive name
it_IT: Nome della direttiva

en: Directives
it_IT: Direttive

en: Directives configured as Not Set, or with Enable Directive turned off, are not included in the generated header.
it_IT: Le direttive su Non impostato, o con Abilita direttiva disattivato, non sono incluse nell’header generato.

en: Disable All XML-RPC Methods
it_IT: Disattiva tutti i metodi XML-RPC

en: Disable All XML-RPC Methods is the strongest restriction. Some applications and integrations depend on XML-RPC.
it_IT: Disattiva tutti i metodi XML-RPC è la restrizione più forte. Alcune applicazioni e integrazioni dipendono da XML-RPC.

en: Disable Authenticated XML-RPC Methods
it_IT: Disattiva i metodi XML-RPC autenticati

en: Disable Pingback Methods Only
it_IT: Disattiva solo i metodi Pingback

en: Disable XML-RPC
it_IT: Disattiva XML-RPC

en: Disk
it_IT: Disco

en: Do not change any Security Headers or Security Features automatically. You manage every setting.
it_IT: Non modifica automaticamente alcun Security Header o Security Feature. Gestisci tu ogni impostazione.

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Download a JSON file of all plugin settings, or restore them from a previous export.
it_IT: Scarica un file JSON con tutte le impostazioni del plugin oppure ripristinale da un export precedente.

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Enable Content Security Policy
it_IT: Attiva Content Security Policy

en: Enable Directive
it_IT: Abilita direttiva

en: Enable Hide WordPress Version
it_IT: Attiva Nascondi versione WordPress

en: Enable Login Error Protection
it_IT: Attiva protezione errori di accesso

en: Enable Permissions-Policy
it_IT: Abilita Permissions-Policy

en: Enable REST API Access Control
it_IT: Attiva controllo accesso REST API

en: Enable Referrer-Policy
it_IT: Abilita Referrer-Policy

en: Enable Remove X-Pingback Header
it_IT: Attiva Rimuovi intestazione X-Pingback

en: Enable Remove X-Powered-By Header
it_IT: Attiva Rimuovi intestazione X-Powered-By

en: Enable Strict-Transport-Security
it_IT: Abilita Strict-Transport-Security

en: Enable X-Content-Type-Options
it_IT: Abilita X-Content-Type-Options

en: Enable X-Frame-Options
it_IT: Abilita X-Frame-Options

en: Enable X-XSS-Protection
it_IT: Abilita X-XSS-Protection

en: Enable XML-RPC Protection
it_IT: Attiva protezione XML-RPC

en: Enable additional security features to enhance your website protection.
it_IT: Attiva funzioni extra per rafforzare la protezione del sito.

en: Enable at least one CSP directive before sending the header.
it_IT: Attiva almeno una direttiva CSP prima di inviare l’intestazione.

en: Enable more security headers and hardening options.
it_IT: Attiva altre intestazioni di sicurezza e opzioni di hardening.

en: Enables sandbox for the requested resource
it_IT: Attiva la sandbox per la risorsa richiesta

en: Enables the legacy browser XSS filter for older clients.
it_IT: Attiva il filtro XSS legacy per i client più vecchi.

en: Endpoint that receives XSS filter reports when the report policy is selected.
it_IT: Endpoint che riceve i report del filtro XSS quando è selezionata la policy report.

en: Enter a folder name or relative path. Do not use ..
it_IT: Inserisci un nome di cartella o un percorso relativo. Non usare ..

en: Enter a valid directive name using lowercase letters, numbers, and hyphens.
it_IT: Inserisci un nome di direttiva valido con lettere minuscole, numeri e trattini.

en: Enter max-age in seconds.
it_IT: Inserisci max-age in secondi.

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Mode
it_IT: Modalità errore

en: Excluded paths
it_IT: Percorsi esclusi

en: Excluded paths cannot be changed while a file scan is running.
it_IT: I percorsi esclusi non possono essere modificati durante una scansione file.

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export and Import
it_IT: Esporta e importa

en: Export includes Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, uninstall settings, and CSP Assistant scan exclusions.
it_IT: L'export include Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, impostazioni di disinstallazione ed esclusioni di scansione del CSP Assistant.

en: Export or import plugin configuration, and choose what happens to stored data on uninstall.
it_IT: Esporta o importa la configurazione del plugin e scegli cosa succede ai dati salvati in fase di disinstallazione.

en: File scan cancelled
it_IT: Scansione file annullata

en: File scan complete
it_IT: Scansione file completata

en: File scan failed. Please try again.
it_IT: Scansione file non riuscita. Riprova.

en: First Seen
it_IT: Prima osservazione

en: Folder or file names skipped during Deep file scan. Use a name such as node_modules or a relative path such as vendor/cache.
it_IT: Nomi di cartelle o file ignorati nella scansione approfondita. Usa un nome come node_modules o un percorso relativo come vendor/cache.

en: Folder or path to skip
it_IT: Cartella o percorso da ignorare

en: Font Source
it_IT: Origine font

en: Forces browsers to use HTTPS for future requests to this host.
it_IT: Obbliga i browser a usare HTTPS per le richieste future a questo host.

en: Form Action
it_IT: Azione del modulo

en: Frame Source
it_IT: Origine frame

en: General settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Generic Error
it_IT: Errore generico

en: Group name for violation reports
it_IT: Nome del gruppo per i rapporti di violazione

en: Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
it_IT: Gutenberg, Salute del sito, plugin, temi e integrazioni potrebbero smettere di funzionare.

en: HSTS Preload is incomplete.
it_IT: HSTS Preload è incompleto.

en: HSTS is enabled while the site URL is not HTTPS.
it_IT: HSTS è attivo sebbene l’URL del sito non sia HTTPS.

en: Handcrafted with ❤️ Passion by Ebrahim Shafiei (EbraSha)
it_IT: Realizzato con ❤️ passione da Ebrahim Shafiei (EbraSha)

en: Hardened can affect compatibility with themes, plugins, XML-RPC clients, and some WordPress tools. Apply anyway? Content Security Policy will not change.
it_IT: Hardened può influire sulla compatibilità con temi, plugin, client XML-RPC e alcuni strumenti WordPress. Applicare comunque? Content Security Policy non cambierà.

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hide Error Completely
it_IT: Nascondi completamente l'errore

en: Hide Generator Meta Version
it_IT: Nascondi versione meta generator

en: Hide Version from RSS / Atom / RDF Feeds
it_IT: Nascondi versione dai feed RSS / Atom / RDF

en: Hide WordPress Version
it_IT: Nascondi la versione di WordPress

en: Hides server technology details exposed by the X-Powered-By header.
it_IT: Nasconde i dettagli della tecnologia server esposti da X-Powered-By.

en: High impact
it_IT: Impatto elevato

en: How long browsers should remember to use HTTPS only.
it_IT: Per quanto tempo i browser devono ricordare di usare solo HTTPS.

en: Hybrid Detection
it_IT: Rilevamento ibrido

en: I understand this weakens CSP and I want to add it anyway.
it_IT: Capisco che questo indebolisce la CSP e voglio aggiungerlo comunque.

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Ignored
it_IT: Ignorato

en: Image Source
it_IT: Origine immagini

en: Import
it_IT: Importa

en: Import cannot be undone from this screen.
it_IT: L'importazione non può essere annullata da questa schermata.

en: Import replaces the current plugin configuration on this site. Choose a JSON file exported from Abdal Security Headers.
it_IT: L'importazione sostituisce la configurazione attuale del plugin su questo sito. Scegli un file JSON esportato da Abdal Security Headers.

en: Import settings
it_IT: Importa impostazioni

en: Import will replace current plugin settings, including Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings. This cannot be undone from this screen.
it_IT: L'importazione sostituirà le impostazioni attuali del plugin, inclusi Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile e Settings. Non può essere annullata da questa schermata.

en: Include Subdomains
it_IT: Includi i sottodomini

en: Include this directive in the generated Permissions-Policy header.
it_IT: Includi questa direttiva nell’header Permissions-Policy generato.

en: Instruct browsers to use HTTPS for this host for the configured lifetime.
it_IT: Indica ai browser di usare HTTPS per questo host per il periodo configurato.

en: Invalid login credentials.
it_IT: Credenziali di accesso non valide.

en: Invalid username or password.
it_IT: Nome utente o password non validi.

en: Keep watching for new sources after learning completes.
it_IT: Continua a cercare nuove origini al termine dell’apprendimento.

en: Last Seen
it_IT: Ultima osservazione

en: Learning
it_IT: Apprendimento

en: Learning Completed
it_IT: Apprendimento completato

en: Learning Mode Active
it_IT: Modalità di apprendimento attiva

en: Learning Started
it_IT: Apprendimento avviato

en: Learning duration
it_IT: Durata dell’apprendimento

en: Learning duration is locked to Manual while Deep file scan is on.
it_IT: La durata dell’apprendimento è bloccata su Manuale mentre la scansione approfondita è attiva.

en: Learning uses Content-Security-Policy-Report-Only and does not block resources.
it_IT: L’apprendimento usa Content-Security-Policy-Report-Only e non blocca le risorse.

en: Leave this off if you want to keep your configuration after the plugin is deleted.
it_IT: Lascia disattivata se vuoi conservare la configurazione dopo l’eliminazione del plugin.

en: Legacy browser XSS filter. Modern browsers ignore this header; prefer Content-Security-Policy.
it_IT: Filtro XSS dei browser datati. I browser moderni ignorano questo header; preferisci Content-Security-Policy.

en: Likely Safe
it_IT: Probabilmente sicuro

en: Limits referrer information sent with navigations and resource requests.
it_IT: Limita le informazioni di referrer inviate con navigazioni e richieste di risorse.

en: Live values from the current plugin configuration.
it_IT: Valori in tempo reale dalla configurazione attuale del plugin.

en: Manual
it_IT: Manuale

en: Manual never overwrites configuration. It is also used when saved settings no longer match a profile.
it_IT: Manual non sovrascrive mai la configurazione. Si usa anche quando le impostazioni salvate non coincidono più con un profilo.

en: Media Source
it_IT: Origine media

en: Modern browsers ignore this header. Prefer Content-Security-Policy instead.
it_IT: I browser moderni ignorano questa intestazione. Preferisci Content-Security-Policy.

en: Monitoring
it_IT: Monitoraggio

en: Most security controls are enabled.
it_IT: La maggior parte dei controlli di sicurezza è attiva.

en: New
it_IT: Nuovo

en: New CSP Source Detected
it_IT: Nuova origine CSP rilevata

en: No configuration issues detected.
it_IT: Nessun problema di configurazione rilevato.

en: No eligible sources were selected.
it_IT: Nessuna origine idonea è stata selezionata.

en: No exclusions. Every plugin and theme file will be scanned.
it_IT: Nessuna esclusione. Verranno analizzati tutti i file di plugin e temi.

en: No file selected
it_IT: Nessun file selezionato

en: No plugin or theme files were found to scan.
it_IT: Nessun file di plugin o tema da analizzare.

en: No recent activity yet.
it_IT: Nessuna attività recente.

en: No sources detected yet. Start a Smart Scan to begin discovery.
it_IT: Nessuna origine rilevata. Avvia una scansione intelligente.

en: Not Set
it_IT: Non impostato

en: Not scanned
it_IT: Non analizzato

en: Object Source
it_IT: Origine oggetti

en: One method name per line. If this list is not empty, only these methods remain.
it_IT: Un nome metodo per riga. Se l'elenco non è vuoto, restano solo questi metodi.

en: One method name per line. These methods are removed even if they appear in the allow list.
it_IT: Un nome metodo per riga. Questi metodi vengono rimossi anche se compaiono nell'elenco consentito.

en: One namespace per line, such as wp/v2 or wc/v3. Custom plugin namespaces are allowed.
it_IT: Un namespace per riga, ad esempio wp/v2 o wc/v3. Sono ammessi namespace personalizzati dei plugin.

en: One origin per line. Use self or full origins such as https://example.com.
it_IT: Un’origine per riga. Usa self oppure origini complete come https://example.com.

en: One route per line, such as /wp/v2/posts. Matching prefixes are included.
it_IT: Una route per riga, ad esempio /wp/v2/posts. I prefissi corrispondenti sono inclusi.

en: Only authentication failure messages are changed. Informational and successful login messages are left alone.
it_IT: Vengono modificati solo i messaggi di autenticazione non riuscita. I messaggi informativi e di accesso riuscito restano invariati.

en: Only issues present in the current configuration are listed.
it_IT: Vengono elencati solo i problemi presenti nella configurazione attuale.

en: Open Settings
it_IT: Apri impostazioni

en: Open a settings screen or refresh the live security status.
it_IT: Apri una schermata di impostazioni o aggiorna lo stato di sicurezza in tempo reale.

en: Origin
it_IT: Origine

en: Pages Detected
it_IT: Pagine rilevate

en: Permissions-Policy has an invalid or empty configuration.
it_IT: Permissions-Policy ha una configurazione non valida o vuota.

en: Pingback mode blocks pingback.ping and pingback.extensions.getPingbacks. Removing the X-Pingback header is recommended when pingbacks or all XML-RPC methods are blocked.
it_IT: La modalità Pingback blocca pingback.ping e pingback.extensions.getPingbacks. Rimuovere l'intestazione X-Pingback è consigliato quando i pingback o tutti i metodi XML-RPC sono bloccati.

en: Plugin script enqueue
it_IT: Accodamento script del plugin

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Plugins and themes
it_IT: Plugin e temi

en: Policy Diff
it_IT: Differenze della policy

en: Potentially Risky
it_IT: Potenzialmente rischioso

en: Preload requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
it_IT: Preload richiede includeSubDomains e un max-age di almeno un anno.

en: Prevents browsers from MIME-sniffing a response away from the declared content type.
it_IT: Impedisce al browser di indovinare un tipo MIME diverso da quello dichiarato.

en: Profiles change Security Headers and Security Features only. Content Security Policy stays independent.
it_IT: I profili modificano solo Security Headers e Security Features. Content Security Policy resta indipendente.

en: Proposed
it_IT: Proposto

en: Protect /wp/v2/users without disabling the rest of the REST API. This option can run even when Access Control is off.
it_IT: Protegge /wp/v2/users senza disattivare il resto della REST API. Questa opzione puo funzionare anche se il controllo accesso è disattivato.

en: Protection Mode
it_IT: Modalità di protezione

en: Quick Security Actions
it_IT: Azioni di sicurezza rapide

en: REST API Access Control is off for new installations. If you enable it, Authenticated Users Only is the default policy. Block All REST Access is never the default.
it_IT: Il controllo accesso REST API è disattivato nelle nuove installazioni. Se lo attivi, Solo utenti autenticati è il criterio predefinito. Blocca tutto l'accesso REST non è mai il valore predefinito.

en: REST API Exceptions
it_IT: Eccezioni REST API

en: REST API access is not allowed.
it_IT: L'accesso alla REST API non è consentito.

en: REST API and XML-RPC stay available. Strict headers such as HSTS Preload are left off.
it_IT: REST API e XML-RPC restano disponibili. Intestazioni rigorose come HSTS Preload restano disattivate.

en: REST API is disabled.
it_IT: La REST API è disattivata.

en: REST API is set to Block All REST Access.
it_IT: REST API è impostata su Block All REST Access.

en: REST Selected Roles has no roles chosen.
it_IT: REST Selected Roles non ha ruoli selezionati.

en: REST User Endpoint Protection
it_IT: Protezione endpoint REST utenti

en: Recalculate Security Status
it_IT: Ricalcola stato di sicurezza

en: Recent Activity
it_IT: Attività recente

en: Recommended
it_IT: Consigliato

en: Recommended mode is Generic Error. The default message is Invalid username or password.
it_IT: La modalità consigliata e Errore generico. Il messaggio predefinito e Nome utente o password non validi.

en: Referrer-Policy is set to unsafe-url.
it_IT: Referrer-Policy è impostato su unsafe-url.

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Login Error Messages
it_IT: Rimuovi i messaggi di errore di accesso

en: Remove X-Pingback Header
it_IT: Rimuovi l’intestazione X-Pingback

en: Remove X-Powered-By Header
it_IT: Rimuovi l’intestazione X-Powered-By

en: Remove directive
it_IT: Rimuovi direttiva

en: Remove excluded path
it_IT: Rimuovi percorso escluso

en: Remove this custom Permissions-Policy directive?
it_IT: Rimuovere questa direttiva Permissions-Policy personalizzata?

en: Removes generator version strings from RSS, Atom, and RDF feeds.
it_IT: Rimuove le stringhe di versione generator dai feed RSS, Atom e RDF.

en: Removes the X-Pingback response header from WordPress output.
it_IT: Rimuove l’intestazione di risposta X-Pingback dall’output di WordPress.

en: Removes the generator meta tag from HTML output.
it_IT: Rimuove il meta tag generator dall'output HTML.

en: Removes the public WordPress version from generator markup and feeds.
it_IT: Rimuove la versione pubblica di WordPress dal markup generator e dai feed.

en: Replaces detailed login errors with a generic message to reduce user enumeration.
it_IT: Sostituisce gli errori di accesso dettagliati con un messaggio generico per ridurre l’enumerazione degli utenti.

en: Report an issue
it_IT: Segnala un problema

en: Reporting URL
it_IT: URL di segnalazione

en: Required Capability
it_IT: Capability richiesta

en: Required Directive
it_IT: Direttiva richiesta

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Reset Profile to Defaults
it_IT: Ripristina profilo predefinito

en: Reset Security Headers and Security Features to the Recommended profile? Content Security Policy will not change.
it_IT: Ripristinare Security Headers e Security Features al profilo Recommended? Content Security Policy non cambierà.

en: Reset unsaved changes and restore the last saved values?
it_IT: Annullare le modifiche non salvate e ripristinare gli ultimi valori salvati?

en: Resource Type
it_IT: Tipo di risorsa

en: Restore defaults
it_IT: Ripristina predefiniti

en: Restrict REST API Access
it_IT: Limita l’accesso alla REST API

en: Restrict REST User Endpoints
it_IT: Limita gli endpoint REST utenti

en: Restricted Namespaces
it_IT: Namespace limitati

en: Restricted Routes
it_IT: Route limitate

en: Restricts access to powerful browser features such as camera and geolocation.
it_IT: Limita l’accesso a funzioni potenti del browser, come fotocamera e geolocalizzazione.

en: Review Suggestions
it_IT: Esamina i suggerimenti

en: Review live security status, apply a Security Profile, and open headers, features, or Content Security Policy.
it_IT: Esamina lo stato di sicurezza in tempo reale, applica un Security Profile e apri intestazioni, funzionalità o Content Security Policy.

en: Review security status, active headers, hardening features, and Content Security Policy.
it_IT: Rivedi lo stato di sicurezza, le intestazioni attive, le funzioni di hardening e la Content Security Policy.

en: Roles are loaded from WordPress, including custom roles. Super Admins on Multisite are allowed.
it_IT: I ruoli vengono caricati da WordPress, inclusi quelli personalizzati. I Super Admin in Multisite sono consentiti.

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Saved profile: %1$s. Effective profile: %2$s.
it_IT: Profilo salvato: %1$s. Profilo effettivo: %2$s.

en: Scan selected items
it_IT: Analizza elementi selezionati

en: Scanning files: %1$d of %2$d
it_IT: Scansione file: %1$d di %2$d

en: Script Source
it_IT: Origine script

en: Security Attention
it_IT: Attenzione di sicurezza

en: Security Features
it_IT: Funzionalità di sicurezza

en: Security Headers
it_IT: Intestazioni di sicurezza

en: Security Headers and Security Features are managed manually.
it_IT: Security Headers e Security Features sono gestiti manualmente.

en: Security Headers and Security Features were reset to Recommended. Content Security Policy was not changed.
it_IT: Security Headers e Security Features sono stati ripristinati su Recommended. Content Security Policy non è stata modificata.

en: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings will be overwritten.
it_IT: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile e Settings verranno sovrascritti.

en: Security Profile applied. Content Security Policy was not changed.
it_IT: Security Profile applicato. Content Security Policy non è stata modificata.

en: Security Profile cannot be applied because required settings classes are missing.
it_IT: Impossibile applicare il Security Profile perché mancano classi di impostazioni richieste.

en: Security Score
it_IT: Punteggio di sicurezza

en: Security overview
it_IT: Panoramica di sicurezza

en: Security status
it_IT: Stato di sicurezza

en: Security status was recalculated from the current configuration.
it_IT: Lo stato di sicurezza è stato ricalcolato dalla configurazione attuale.

en: Select a Security Profile before applying.
it_IT: Seleziona un Security Profile prima di applicare.

en: Select all sources
it_IT: Seleziona tutte le origini

en: Select at least one WordPress role or choose another access policy.
it_IT: Seleziona almeno un ruolo WordPress o scegli un’altra policy di accesso.

en: Select at least one source to apply.
it_IT: Seleziona almeno un’origine da applicare.

en: Selected Roles
it_IT: Ruoli selezionati

en: Selected sources were merged into your current CSP directives.
it_IT: Le origini selezionate sono state unite alle direttive CSP attuali.

en: Send the X-XSS-Protection header with the selected policy.
it_IT: Invia l’header X-XSS-Protection con la policy selezionata.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings JSON file
it_IT: File JSON delle impostazioni

en: Settings file downloaded.
it_IT: File delle impostazioni scaricato.

en: Settings saved successfully
it_IT: Impostazioni salvate correttamente

en: Settings were imported. The page will reload.
it_IT: Impostazioni importate. La pagina verrà ricaricata.

en: Smart CSP Assistant
it_IT: Assistente CSP intelligente

en: Smart CSP Assistant is sending Content-Security-Policy-Report-Only while it learns.
it_IT: Smart CSP Assistant invia Content-Security-Policy-Report-Only durante l’apprendimento.

en: Some applications and integrations that depend on XML-RPC may stop working.
it_IT: Alcune applicazioni e integrazioni che dipendono da XML-RPC potrebbero smettere di funzionare.

en: Some recommended security controls are still disabled.
it_IT: Alcuni controlli di sicurezza consigliati sono ancora disattivati.

en: Source
it_IT: Origine

en: Source not found.
it_IT: Origine non trovata.

en: Start Smart Scan
it_IT: Avvia scansione intelligente

en: Static
it_IT: Statico

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Status
it_IT: Stato

en: Stop Learning
it_IT: Interrompi apprendimento

en: Stop login failure responses from revealing whether a username or email address exists.
it_IT: Impedisce alle risposte di accesso non riuscito di rivelare se un nome utente o un'e-mail esiste.

en: Strict security settings. Some integrations, embeds, or WordPress tools may need extra review.
it_IT: Impostazioni di sicurezza rigorose. Alcune integrazioni, incorporamenti o strumenti WordPress potrebbero richiedere un controllo extra.

en: Strict-Transport-Security is only sent over HTTPS. Serve the site over HTTPS before relying on HSTS.
it_IT: Strict-Transport-Security viene inviato solo su HTTPS. Servi il sito in HTTPS prima di fare affidamento su HSTS.

en: Strong header and feature coverage for the current configuration.
it_IT: Buona copertura di intestazioni e funzionalità nella configurazione attuale.

en: Style Source
it_IT: Origine stili

en: Switch to Manual? Current Security Headers and Security Features will stay as they are.
it_IT: Passare a Manual? Gli attuali Security Headers e Security Features resteranno invariati.

en: That directive name is already in the list.
it_IT: Questo nome di direttiva è già nell’elenco.

en: That path is already in the list.
it_IT: Questo percorso è già nell’elenco.

en: The Security Profile could not be saved completely. Previous settings were kept.
it_IT: Impossibile salvare completamente il Security Profile. Sono state mantenute le impostazioni precedenti.

en: The Security Profile could not be validated. No settings were saved.
it_IT: Impossibile convalidare il Security Profile. Nessuna impostazione è stata salvata.

en: The Smart CSP Assistant request failed. Please try again.
it_IT: La richiesta dell’Assistente CSP intelligente non è riuscita. Riprova.

en: The WordPress xmlrpc_enabled filter only disables methods that require authentication. Pingbacks and some other methods can remain available.
it_IT: Il filtro WordPress xmlrpc_enabled disattiva solo i metodi che richiedono autenticazione. I pingback e altri metodi possono restare disponibili.

en: The current configuration leaves important protections off or invalid.
it_IT: La configurazione attuale lascia protezioni importanti disattivate o non valide.

en: The default policy is 0, which turns the legacy filter off when the header is sent.
it_IT: La policy predefinita è 0 e disattiva il filtro legacy quando l’header viene inviato.

en: The default policy is SAMEORIGIN.
it_IT: La policy predefinita è SAMEORIGIN.

en: The default policy is strict-origin-when-cross-origin.
it_IT: La policy predefinita è strict-origin-when-cross-origin.

en: The export does not include CSP Assistant learning data or scan jobs.
it_IT: L'export non include i dati di apprendimento del CSP Assistant né i processi di scansione.

en: The exported Security Headers configuration is not valid.
it_IT: La configurazione Security Headers esportata non è valida.

en: The exported plugin settings are not valid.
it_IT: Le impostazioni del plugin esportate non sono valide.

en: The header is enabled but no valid directive is generated.
it_IT: L’intestazione è attiva, ma non viene generata alcuna direttiva valida.

en: The public %s value does not match this plugin.
it_IT: Il valore pubblico di %s non coincide con questo plugin.

en: The requested security center action is not valid.
it_IT: L’azione richiesta del centro di sicurezza non è valida.

en: The requested settings transfer action is not valid.
it_IT: L'azione di trasferimento impostazioni richiesta non è valida.

en: The scan scope cannot be changed while a file scan is running.
it_IT: L’ambito della scansione non può essere modificato durante una scansione file.

en: The security center request could not be completed. Please try again.
it_IT: Impossibile completare la richiesta del centro di sicurezza. Riprova.

en: The selected Security Profile is not valid.
it_IT: Il Security Profile selezionato non è valido.

en: The settings could not be imported completely. Previous settings were kept.
it_IT: Impossibile importare completamente le impostazioni. Sono state mantenute le impostazioni precedenti.

en: The settings file could not be read.
it_IT: Impossibile leggere il file delle impostazioni.

en: The settings file could not be uploaded. Please try again.
it_IT: Impossibile caricare il file delle impostazioni. Riprova.

en: The settings file does not contain any configuration.
it_IT: Il file delle impostazioni non contiene alcuna configurazione.

en: The settings file is empty or larger than the allowed size.
it_IT: Il file delle impostazioni è vuoto o supera la dimensione consentita.

en: The settings file is not a valid Abdal Security Headers export.
it_IT: Il file delle impostazioni non è un export valido di Abdal Security Headers.

en: The settings file is not valid JSON.
it_IT: Il file delle impostazioni non è un JSON valido.

en: The settings file must be a JSON export from this plugin.
it_IT: Il file delle impostazioni deve essere un export JSON di questo plugin.

en: The settings transfer could not be completed. Please try again.
it_IT: Impossibile completare il trasferimento delle impostazioni. Riprova.

en: Themes
it_IT: Temi

en: These namespaces are blocked even if the access policy would allow them.
it_IT: Questi namespace vengono bloccati anche se il criterio di accesso li consentirebbe.

en: These routes are blocked even if the access policy would allow them.
it_IT: Queste route vengono bloccate anche se il criterio di accesso le consentirebbe.

en: This header is sent only over HTTPS. Preload requires includeSubDomains and max-age of at least 31536000.
it_IT: Questo header viene inviato solo su HTTPS. Preload richiede includeSubDomains e un max-age di almeno 31536000.

en: This is the suggested profile for typical WordPress sites.
it_IT: Questo è il profilo suggerito per i siti WordPress tipici.

en: This plain-text message replaces authentication failure errors.
it_IT: Questo messaggio in testo semplice sostituisce gli errori di autenticazione non riuscita.

en: This value can weaken your Content Security Policy. Confirm only if your site requires it.
it_IT: Questo valore può indebolire la Content Security Policy. Conferma solo se il sito lo richiede.

en: Trusted
it_IT: Attendibile

en: Turn on Hide Generator Meta Version or Hide Version from Feeds.
it_IT: Attiva Hide Generator Meta Version o Hide Version from Feeds.

en: Turn on WordPress version hiding, then choose which generator outputs to remove.
it_IT: Attiva il nascondimento della versione WordPress, poi scegli quali output generator rimuovere.

en: Turn on a plugin or theme to include its files in the disk scan. All switches start off.
it_IT: Attiva un plugin o un tema per includerne i file nella scansione su disco. Tutti gli interruttori partono spenti.

en: Turn on at least one plugin or theme. With none selected, Deep file scan skips the disk pass.
it_IT: Attiva almeno un plugin o un tema. Se nessuno è selezionato, la scansione approfondita salta il passaggio su disco.

en: URI to send violation reports to
it_IT: URI a cui inviare i rapporti di violazione

en: Unable to copy the CSP header.
it_IT: Impossibile copiare l’intestazione CSP.

en: Unable to ignore this source.
it_IT: Impossibile ignorare questa origine.

en: Uninstall
it_IT: Disinstallazione

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown resource types are kept for review and are not applied automatically.
it_IT: I tipi di risorsa sconosciuti restano in revisione e non vengono applicati automaticamente.

en: Useful controls are on, but higher-impact settings still need review.
it_IT: Controlli utili sono attivi, ma le impostazioni a maggiore impatto vanno ancora esaminate.

en: User endpoints are allowed when the current user has this capability.
it_IT: Gli endpoint utente sono consentiti quando l'utente corrente ha questa capability.

en: Valid sources for AJAX, WebSocket, or EventSource connections
it_IT: Origini consentite per connessioni AJAX, WebSocket o EventSource

en: Valid sources for CSS files
it_IT: Origini consentite per i file CSS

en: Valid sources for JavaScript files
it_IT: Origini consentite per i file JavaScript

en: Valid sources for audio and video elements
it_IT: Origini consentite per audio e video

en: Valid sources for fonts
it_IT: Origini consentite per i font

en: Valid sources for iframes
it_IT: Origini consentite per gli iframe

en: Valid sources for images
it_IT: Origini consentite per le immagini

en: Valid sources for plugins
it_IT: Origini consentite per i plugin

en: Valid sources for web workers
it_IT: Origini consentite per i web worker

en: Valid targets for form submissions
it_IT: Destinazioni consentite per l’invio dei moduli

en: Valid values for the base element
it_IT: Valori consentiti per l’elemento base

en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: Version query parameters are not removed from CSS or JavaScript assets, so cache busting keeps working.
it_IT: I parametri di versione non vengono rimossi da CSS o JavaScript, così il cache busting continua a funzionare.

en: View Full Report
it_IT: Vedi report completo

en: Warning
it_IT: Avviso

en: Watch for new sources
it_IT: Monitora nuove origini

en: When enabled, always send X-Content-Type-Options: nosniff.
it_IT: Se abilitato, viene sempre inviato X-Content-Type-Options: nosniff.

en: When enabled, deleting this plugin also removes its settings, CSP assistant data, custom tables, and related stored files. This cannot be undone.
it_IT: Se attivata, l’eliminazione del plugin rimuove anche le impostazioni, i dati dell’assistente CSP, le tabelle personalizzate e i file correlati. L’operazione non può essere annullata.

en: When enabled, the generated Content-Security-Policy header is sent with HTTP responses.
it_IT: Se attiva, l’intestazione Content-Security-Policy generata viene inviata con le risposte HTTP.

en: When enabled, the plugin always sends nosniff. There are no additional options.
it_IT: Se abilitato, il plugin invia sempre nosniff. Non ci sono altre opzioni.

en: When enabled, the plugin removes the X-Pingback header. There are no additional options.
it_IT: Se attivato, il plugin rimuove l'intestazione X-Pingback. Non ci sono opzioni aggiuntive.

en: When enabled, the plugin removes the X-Powered-By response header. There are no additional options.
it_IT: Se attivato, il plugin rimuove l'intestazione di risposta X-Powered-By. Non ci sono opzioni aggiuntive.

en: When this is off, WordPress REST behavior is unchanged except for optional user-endpoint protection below.
it_IT: Se disattivato, il comportamento REST di WordPress non cambia, tranne la protezione opzionale degli endpoint utente più sotto.

en: When this is on, Deep file scan only covers the plugins and themes you turn on below. Leave it off to scan all installed items.
it_IT: Se attivo, la scansione approfondita copre solo i plugin e i temi che attivi sotto. Lascialo spento per analizzare tutti gli elementi installati.

en: WordPress Default
it_IT: Predefinito WordPress

en: WordPress Default applies no extra restriction. Administrators Only uses the manage_options capability.
it_IT: Predefinito WordPress non applica restrizioni extra. Solo amministratori usa la capability manage_options.

en: WordPress core
it_IT: Core di WordPress

en: WordPress exposes generator information in HTML, RSS, Atom, and RDF output.
it_IT: WordPress espone informazioni generator nell'output HTML, RSS, Atom e RDF.

en: WordPress site URL
it_IT: URL del sito WordPress

en: WordPress version hiding is enabled without generator outputs.
it_IT: La protezione della versione di WordPress è attiva senza output del generatore.

en: Worker Source
it_IT: Origine worker

en: X-XSS-Protection is a deprecated header.
it_IT: X-XSS-Protection è un’intestazione deprecata.

en: X-XSS-Protection report policy is missing a reporting URL.
it_IT: La policy di report di X-XSS-Protection non ha un URL di segnalazione.

en: XML-RPC custom policy has no methods configured.
it_IT: La policy XML-RPC personalizzata non ha metodi configurati.

en: XML-RPC is disabled.
it_IT: XML-RPC è disattivato.

en: XML-RPC is fully disabled.
it_IT: XML-RPC è completamente disattivato.

en: XML-RPC pingback protection or complete XML-RPC blocking is enabled. Removing the X-Pingback header is recommended.
it_IT: La protezione Pingback XML-RPC o il blocco completo di XML-RPC e attivo. Si consiglia di rimuovere l'intestazione X-Pingback.

en: Yes
it_IT: Sì

en: You are not allowed to manage these settings.
it_IT: Non hai i permessi per gestire queste impostazioni.

en: Your changes are not saved automatically.
it_IT: Le modifiche non vengono salvate automaticamente.

[ctx: plugin status badge]
en: Active
it_IT: Attivo

en: privacy/security sensitive
it_IT: sensibile per privacy/sicurezza

[ctx: security status]
en: Fair
it_IT: Discreto

[ctx: security status]
en: Good
it_IT: Buono

[ctx: security status]
en: Needs attention
it_IT: Richiede attenzione

en: sources observed
it_IT: origini osservate

en: unsafe-url sends the full URL across origins and is privacy-sensitive.
it_IT: unsafe-url invia l’URL completo tra origini ed è sensibile per la privacy.
