Abdal Security Headers 5.11.0 - en to ja translation catalogue (492 entries)

en: %1$d of %2$d additional features are enabled
ja: 追加機能 %2$d 件中 %1$d 件が有効

en: %1$d of %2$d features are healthy. %3$d require attention.
ja: %2$d 件中 %1$d 件の機能は健全です。%3$d 件は確認が必要です。

en: %1$d of %2$d headers are healthy. %3$d require attention.
ja: %2$d 件中 %1$d 件のヘッダーは健全です。%3$d 件は確認が必要です。

en: %1$d of %2$d security headers are enabled
ja: セキュリティヘッダー %2$d 件中 %1$d 件が有効

en: %d Connect Sources
ja: 接続ソース %d 件

en: %d Font Sources
ja: フォントソース %d 件

en: %d Form Destinations
ja: フォーム送信先 %d 件

en: %d Frame Sources
ja: フレームソース %d 件

en: %d Image Sources
ja: 画像ソース %d 件

en: %d Media Sources
ja: メディアソース %d 件

en: %d Script Sources
ja: スクリプトソース %d 件

en: %d Sources Detected
ja: %d 件のソースを検出

en: %d Style Sources
ja: スタイルソース %d 件

en: %d Unknown Sources
ja: 不明なソース %d 件

en: %d Worker Sources
ja: Worker ソース %d 件

en: %d sources found on disk
ja: ディスク上で %d 件のソースを検出

en: %s ago
ja: %s前

en: 1 Day
ja: 1日

en: 1 Hour
ja: 1 時間

en: 1 Month
ja: 1か月

en: 1 Week
ja: 1週間

en: 1 Year
ja: 1年

en: 15 Minutes
ja: 15 分

en: 2 Years
ja: 2年

en: 24 Hours
ja: 24 時間

en: 6 Hours
ja: 6 時間

en: 6 Months
ja: 6か月

en: A security header conflict was detected.
ja: セキュリティヘッダーの競合が検出されました。

en: Abdal Security Headers mascot
ja: Abdal Security Headers のマスコット

en: Access Policy
ja: アクセスポリシー

en: Access is allowed when the current user has this WordPress capability. Examples: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.
ja: 現在のユーザーがこの WordPress 権限を持っている場合にアクセスを許可します。例: read、edit_posts、edit_pages、manage_options。

en: Action
ja: 操作

en: Active Features
ja: 有効な機能

en: Active Headers
ja: 有効なヘッダー

en: Active Security Features
ja: 有効なセキュリティ機能

en: Active Security Headers
ja: 有効なセキュリティヘッダー

en: Active headers
ja: 有効なヘッダー

en: Add
ja: 追加

en: Add a reporting URL or choose another X-XSS-Protection policy.
ja: 報告 URL を追加するか、別の X-XSS-Protection ポリシーを選択してください。

en: Add allowed or blocked method names, or choose another protection mode.
ja: 許可または拒否するメソッド名を追加するか、別の保護モードを選択してください。

en: Add directive
ja: ディレクティブを追加

en: Add feature names that are not listed above. Directives set to Not Set are omitted from the header.
ja: 上にない機能名を追加します。「未設定」のディレクティブはヘッダーに含まれません。

en: Added
ja: 追加済み

en: Additional Security Features
ja: 追加のセキュリティ機能

en: Additional features
ja: 追加機能

en: Adds includeSubDomains so the policy also applies to subdomains.
ja: includeSubDomains を追加し、ポリシーをサブドメインにも適用します。

en: Adds preload. Requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
ja: preload を追加します。includeSubDomains と 1 年以上の max-age が必要です。

en: Administrators Only
ja: 管理者のみ

en: Allow All
ja: すべて許可

en: Allow lists bypass the access policy. Restricted lists always block matching namespaces or routes.
ja: 許可リストはアクセスポリシーをバイパスします。制限リストは一致する名前空間またはルートを常にブロックします。

en: Allowed Namespaces
ja: 許可する名前空間

en: Allowed Routes
ja: 許可するルート

en: Allowed XML-RPC Methods
ja: 許可する XML-RPC メソッド

en: Also scan plugin and theme files on disk for CSP origins that are not loaded yet. Learning duration switches to Manual so a timer cannot stop this scan.
ja: まだ読み込まれていない CSP オリジンも、ディスク上のプラグインとテーマのファイルから検出します。タイマーがスキャンを止めないよう、学習時間は手動になります。

en: An error occurred while saving the settings. Please try again.
ja: 設定の保存中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Analysis complete
ja: 分析完了

en: Another layer sends %s while this plugin does not.
ja: このプラグインは送っていないのに、別の層が %s を送信しています。

en: Another server, CDN, or plugin appears to send a security header that does not match this plugin.
ja: 別のサーバー、CDN、またはプラグインが、このプラグインと一致しないセキュリティヘッダーを送信しているようです。

en: Applied
ja: 適用済み

en: Applies a configurable REST API access policy instead of blocking every request.
ja: すべてのリクエストを遮断するのではなく、設定可能な REST API アクセスポリシーを適用します。

en: Applies a selected XML-RPC method policy instead of a single complete shutdown.
ja: 完全な停止ではなく、選択した XML-RPC メソッドポリシーを適用します。

en: Applies an extra policy to user-related REST routes such as /wp/v2/users.
ja: /wp/v2/users などのユーザー関連 REST ルートに追加ポリシーを適用します。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply Security Profile
ja: Security Profile を適用

en: Apply Selected Sources
ja: 選択したソースを適用

en: Apply a REST access policy. Gutenberg and other dashboard tools need REST access for authenticated users.
ja: REST アクセスポリシーを適用します。Gutenberg や他のダッシュボード機能は、認証済みユーザーの REST アクセスを必要とします。

en: Apply a selected XML-RPC policy instead of a single on/off switch.
ja: 単純なオン/オフではなく、選択した XML-RPC ポリシーを適用します。

en: Apply this Security Profile? Security Headers and Security Features will be updated. Content Security Policy will not change.
ja: この Security Profile を適用しますか？ Security Headers と Security Features が更新されます。Content Security Policy は変わりません。

en: Apply updates Security Headers and Security Features only. Content Security Policy is never changed by a profile.
ja: 適用すると Security Headers と Security Features だけが更新されます。Content Security Policy はプロファイルでは変更されません。

en: Applying this profile can affect compatibility with themes, plugins, and XML-RPC clients.
ja: このプロファイルを適用すると、テーマ、プラグイン、XML-RPC クライアントとの互換性に影響する場合があります。

en: Are you sure you want to save these settings?
ja: これらの設定を保存しますか？

en: Authenticated Users Only
ja: 認証済みユーザーのみ

en: Authentication is required to access the REST API.
ja: REST API にアクセスするには認証が必要です。

en: Automatically discover the resources used by your site and generate CSP recommendations.
ja: サイトが使うリソースを自動検出して CSP の推奨を生成します。

en: Balanced security for most WordPress sites. Gutenberg and Site Health keep REST access for signed-in users.
ja: ほとんどの WordPress サイト向けのバランスの取れたセキュリティです。Gutenberg と Site Health はログインユーザーの REST アクセスを維持します。

en: Basic Security Headers
ja: 基本セキュリティヘッダー

en: Block All REST Access
ja: すべての REST アクセスを遮断

en: Block All REST Access is not recommended as a default. Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
ja: すべての REST アクセスを遮断は既定値として推奨されません。Gutenberg、サイトヘルス、プラグイン、テーマ、連携が動作しなくなる可能性があります。

en: Blocked XML-RPC Methods
ja: ブロックする XML-RPC メソッド

en: CSP Directives
ja: CSP ディレクティブ

en: CSP Header Preview
ja: CSP ヘッダーのプレビュー

en: CSP Scan Completed
ja: CSPスキャンが完了しました

en: CSP Source Detected
ja: CSPソースを検出

en: CSP Status
ja: CSP の状態

en: CSP Violation Detected
ja: CSP違反を検出

en: CSP Violations
ja: CSP違反

en: CSP is independent of Security Profiles. Enable it from the Content Security Policy screen when you are ready.
ja: CSP は Security Profile から独立しています。準備ができたら Content Security Policy 画面から有効にしてください。

en: CSP status
ja: CSP の状態

[ctx: CSP status]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: CSP status]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: CSP status]
en: Invalid Configuration
ja: 無効な設定

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel file scan
ja: ファイルスキャンをキャンセル

en: Choose a settings JSON file before importing.
ja: インポートする前に設定 JSON ファイルを選択してください。

en: Choose file
ja: ファイルを選択

en: Choose how authentication failure messages are shown.
ja: 認証失敗メッセージの表示方法を選択します。

en: Choose how this feature may be used.
ja: この機能の利用方法を選びます。

en: Choose the Referrer-Policy value sent with responses.
ja: レスポンスで送る Referrer-Policy の値を選びます。

en: Choose the legacy XSS filter policy sent to older browsers.
ja: 旧ブラウザーに送るレガシー XSS フィルターのポリシーを選びます。

en: Choose which XML-RPC methods remain available.
ja: 利用可能なままにする XML-RPC メソッドを選択します。

en: Choose who may access WordPress user REST endpoints.
ja: WordPress ユーザー REST エンドポイントにアクセスできる対象を選択します。

en: Clear Learning Data
ja: 学習データを消去

en: Clear all Smart CSP discovery data? This cannot be undone.
ja: スマート CSP の検出データをすべて消去しますか？この操作は元に戻せません。

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Confidence
ja: 信頼度

en: Configuration Summary
ja: 設定の概要

en: Configuration Warnings
ja: 設定の警告

en: Configure Content Security Policy (CSP) directives
ja: Content Security Policy（CSP）ディレクティブを設定

en: Configure WordPress hardening without turning off legitimate site features by default.
ja: 正当なサイト機能を既定で無効にせず、WordPress の強化を設定します。

en: Configure basic security headers for your website.
ja: サイトの基本セキュリティヘッダーを設定します。

en: Configure each HTTP security header and the values sent with responses.
ja: 各 HTTP セキュリティヘッダーと、レスポンスで送る値を設定します。

en: Configure how this plugin stores and removes its own data.
ja: このプラグインが自身のデータを保存・削除する方法を設定します。

en: Connect Source
ja: 接続ソース

en: Conservative settings with the lowest risk of breaking WordPress, themes, and plugins.
ja: WordPress、テーマ、プラグインを壊すリスクが最も低い、保守的な設定です。

en: Contact support
ja: サポートに連絡

en: Content Security Policy configuration is invalid.
ja: Content Security Policy の設定が無効です。

en: Content Security Policy is being sent with responses.
ja: Content Security Policy はレスポンスとともに送信されています。

en: Content Security Policy is currently turned off.
ja: Content Security Policy は現在オフです。

en: Content Security Policy is disabled. Enable it to send this header.
ja: Content Security Policy は無効です。このヘッダーを送信するには有効にしてください。

en: Content Security Policy is enabled but no directives are set.
ja: Content Security Policy は有効ですが、ディレクティブが設定されていません。

en: Content Security Policy is in Report Only mode.
ja: Content Security Policy は Report Only モードです。

en: Content-Security-Policy header is enabled but no directives are set.
ja: Content-Security-Policy ヘッダーは有効ですが、ディレクティブが設定されていません。

en: Control how much referrer information is sent with requests.
ja: リクエストに付与する referrer 情報の量を制御します。

en: Control what happens to stored plugin data when this plugin is deleted.
ja: プラグインを削除したときに保存済みデータがどうなるかを制御します。

en: Control whether the site may be embedded in frames.
ja: サイトを frame に埋め込めるかどうかを制御します。

en: Control which origins may use powerful browser features.
ja: 強力なブラウザー機能を使えるオリジンを制御します。

en: Controls whether the site can be embedded in frames to reduce clickjacking risk.
ja: クリックジャッキング対策として、フレームへの埋め込み可否を制御します。

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copy CSP header
ja: CSP ヘッダーをコピー

en: Counting plugin and theme files…
ja: プラグインとテーマのファイルを数えています…

en: Current
ja: 現在

en: Current Security Profile
ja: 現在の Security Profile

en: Current Status
ja: 現在の状態

en: Current settings do not match the saved profile, so the effective profile is Manual.
ja: 現在の設定は保存済みプロファイルと一致しないため、有効なプロファイルは Manual です。

en: Current settings match the saved Security Profile.
ja: 現在の設定は保存済みの Security Profile と一致しています。

en: Custom Directives
ja: カスタムディレクティブ

en: Custom Error Message
ja: カスタムエラーメッセージ

en: Custom Method Policy
ja: カスタムメソッドポリシー

en: Custom Origins
ja: カスタムオリジン

en: Custom max-age (seconds)
ja: カスタム max-age（秒）

en: Custom value
ja: カスタム値

en: DENY blocks all framing. SAMEORIGIN allows framing by this origin only. ALLOW-FROM is obsolete and is not offered.
ja: DENY はすべてのフレーミングを禁止します。SAMEORIGIN はこのオリジンのみ許可します。ALLOW-FROM は廃止済みのため提供しません。

en: Dangerous CSP values require explicit confirmation.
ja: 危険な CSP 値には明示的な確認が必要です。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Deep File Scan Completed
ja: 詳細ファイルスキャンが完了しました

en: Deep file scan
ja: ディープファイルスキャン

en: Deep file scan is turned off.
ja: ディープファイルスキャンはオフです。

en: Default Source
ja: デフォルトソース

en: Default fallback for other resource types
ja: 他のリソースタイプのデフォルトフォールバック

en: Delete all plugin data on uninstall
ja: アンインストール時にプラグインのデータをすべて削除する

en: Deny All
ja: すべて拒否

en: Deprecated / Legacy
ja: 非推奨 / レガシー

en: Details
ja: 詳細

en: Detected CSP Sources
ja: 検出されたCSPソース

en: Detected Conflicts
ja: 検出された競合

en: Detected On
ja: 検出ページ

en: Detected from
ja: 検出元

en: Detection Count
ja: 検出回数

en: Detection Method
ja: 検出方法

en: Detection Methods
ja: 検出方法

en: Directive
ja: ディレクティブ

en: Directive name
ja: ディレクティブ名

en: Directives
ja: ディレクティブ

en: Directives configured as Not Set, or with Enable Directive turned off, are not included in the generated header.
ja: 「未設定」のディレクティブ、または有効化がオフのディレクティブは生成ヘッダーに含まれません。

en: Disable All XML-RPC Methods
ja: すべての XML-RPC メソッドを無効化

en: Disable All XML-RPC Methods is the strongest restriction. Some applications and integrations depend on XML-RPC.
ja: すべての XML-RPC メソッドを無効化は最も強い制限です。一部のアプリケーションや連携は XML-RPC に依存します。

en: Disable Authenticated XML-RPC Methods
ja: 認証が必要な XML-RPC メソッドを無効化

en: Disable Pingback Methods Only
ja: Pingback メソッドのみ無効化

en: Disable XML-RPC
ja: XML-RPC を無効化

en: Disk
ja: ディスク

en: Do not change any Security Headers or Security Features automatically. You manage every setting.
ja: Security Headers と Security Features は自動では変更されません。すべての設定を自分で管理します。

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Download a JSON file of all plugin settings, or restore them from a previous export.
ja: すべてのプラグイン設定を JSON ファイルとしてダウンロードするか、以前のエクスポートから復元します。

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: Enable Content Security Policy
ja: Content Security Policy を有効化

en: Enable Directive
ja: ディレクティブを有効化

en: Enable Hide WordPress Version
ja: WordPress バージョンの非表示を有効化

en: Enable Login Error Protection
ja: ログインエラー保護を有効化

en: Enable Permissions-Policy
ja: Permissions-Policy を有効化

en: Enable REST API Access Control
ja: REST API アクセス制御を有効化

en: Enable Referrer-Policy
ja: Referrer-Policy を有効化

en: Enable Remove X-Pingback Header
ja: X-Pingback ヘッダーの削除を有効化

en: Enable Remove X-Powered-By Header
ja: X-Powered-By ヘッダーの削除を有効化

en: Enable Strict-Transport-Security
ja: Strict-Transport-Security を有効化

en: Enable X-Content-Type-Options
ja: X-Content-Type-Options を有効化

en: Enable X-Frame-Options
ja: X-Frame-Options を有効化

en: Enable X-XSS-Protection
ja: X-XSS-Protection を有効化

en: Enable XML-RPC Protection
ja: XML-RPC 保護を有効化

en: Enable additional security features to enhance your website protection.
ja: サイト保護を強化する追加機能を有効にします。

en: Enable at least one CSP directive before sending the header.
ja: ヘッダーを送信する前に、少なくとも 1 つの CSP ディレクティブを有効にしてください。

en: Enable more security headers and hardening options.
ja: セキュリティヘッダーと強化オプションをもっと有効にしてください。

en: Enables sandbox for the requested resource
ja: 要求されたリソースに sandbox を適用します

en: Enables the legacy browser XSS filter for older clients.
ja: 古いクライアント向けのレガシー XSS フィルタを有効にします。

en: Endpoint that receives XSS filter reports when the report policy is selected.
ja: report ポリシー選択時に XSS フィルターのレポートを受け取るエンドポイントです。

en: Enter a folder name or relative path. Do not use ..
ja: フォルダー名または相対パスを入力してください。.. は使えません。

en: Enter a valid directive name using lowercase letters, numbers, and hyphens.
ja: 小文字・数字・ハイフンで有効なディレクティブ名を入力してください。

en: Enter max-age in seconds.
ja: max-age を秒で入力します。

en: Error
ja: エラー

en: Error Mode
ja: エラーモード

en: Excluded paths
ja: 除外パス

en: Excluded paths cannot be changed while a file scan is running.
ja: ファイルスキャンの実行中は除外パスを変更できません。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export and Import
ja: エクスポートとインポート

en: Export includes Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, uninstall settings, and CSP Assistant scan exclusions.
ja: エクスポートには Security Headers、Security Features、Content Security Policy、Security Profile、アンインストール設定、CSP Assistant のスキャン除外が含まれます。

en: Export or import plugin configuration, and choose what happens to stored data on uninstall.
ja: プラグイン設定をエクスポートまたはインポートし、削除時に保存データをどう扱うかを選べます。

en: File scan cancelled
ja: ファイルスキャンをキャンセルしました

en: File scan complete
ja: ファイルスキャンが完了しました

en: File scan failed. Please try again.
ja: ファイルスキャンに失敗しました。もう一度お試しください。

en: First Seen
ja: 初回検出

en: Folder or file names skipped during Deep file scan. Use a name such as node_modules or a relative path such as vendor/cache.
ja: ディープファイルスキャンでスキップするフォルダーまたはファイル名です。node_modules のような名前、または vendor/cache のような相対パスを使います。

en: Folder or path to skip
ja: スキップするフォルダーまたはパス

en: Font Source
ja: フォントソース

en: Forces browsers to use HTTPS for future requests to this host.
ja: 今後このホストへのリクエストで HTTPS の使用を強制します。

en: Form Action
ja: フォームアクション

en: Frame Source
ja: フレームソース

en: General settings
ja: 一般設定

en: Generic Error
ja: 汎用エラー

en: Group name for violation reports
ja: 違反レポートのグループ名

en: Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
ja: Gutenberg、Site Health、プラグイン、テーマ、各種連携が動作しなくなる可能性があります。

en: HSTS Preload is incomplete.
ja: HSTS Preload の設定が不完全です。

en: HSTS is enabled while the site URL is not HTTPS.
ja: サイト URL が HTTPS ではないのに HSTS が有効です。

en: Handcrafted with ❤️ Passion by Ebrahim Shafiei (EbraSha)
ja: Ebrahim Shafiei (EbraSha) が ❤️ を込めて制作

en: Hardened can affect compatibility with themes, plugins, XML-RPC clients, and some WordPress tools. Apply anyway? Content Security Policy will not change.
ja: Hardened はテーマ、プラグイン、XML-RPC クライアント、一部の WordPress ツールとの互換性に影響する場合があります。それでも適用しますか？ Content Security Policy は変わりません。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide Error Completely
ja: エラーを完全に非表示

en: Hide Generator Meta Version
ja: generator メタのバージョンを非表示

en: Hide Version from RSS / Atom / RDF Feeds
ja: RSS / Atom / RDF フィードからバージョンを非表示

en: Hide WordPress Version
ja: WordPress のバージョンを非表示

en: Hides server technology details exposed by the X-Powered-By header.
ja: X-Powered-By ヘッダーで露出するサーバー技術情報を隠します。

en: High impact
ja: 影響大

en: How long browsers should remember to use HTTPS only.
ja: ブラウザーが HTTPS のみを記憶する期間です。

en: Hybrid Detection
ja: ハイブリッド検出

en: I understand this weakens CSP and I want to add it anyway.
ja: CSP が弱まることを理解したうえで追加します。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignored
ja: 無視済み

en: Image Source
ja: 画像ソース

en: Import
ja: インポート

en: Import cannot be undone from this screen.
ja: この画面からインポートを元に戻すことはできません。

en: Import replaces the current plugin configuration on this site. Choose a JSON file exported from Abdal Security Headers.
ja: インポートすると、このサイトの現在のプラグイン設定が置き換わります。Abdal Security Headers からエクスポートした JSON ファイルを選択してください。

en: Import settings
ja: 設定をインポート

en: Import will replace current plugin settings, including Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings. This cannot be undone from this screen.
ja: インポートすると、Security Headers、Security Features、Content Security Policy、Security Profile、Settings を含む現在のプラグイン設定が置き換わります。この画面から元に戻すことはできません。

en: Include Subdomains
ja: サブドメインを含める

en: Include this directive in the generated Permissions-Policy header.
ja: 生成する Permissions-Policy ヘッダーにこのディレクティブを含めます。

en: Instruct browsers to use HTTPS for this host for the configured lifetime.
ja: 設定した期間、このホストへのアクセスに HTTPS を使うようブラウザーに指示します。

en: Invalid login credentials.
ja: ログイン情報が正しくありません。

en: Invalid username or password.
ja: ユーザー名またはパスワードが正しくありません。

en: Keep watching for new sources after learning completes.
ja: 学習完了後も新しいソースを監視し続けます。

en: Last Seen
ja: 最終検出

en: Learning
ja: 学習中

en: Learning Completed
ja: 学習が完了しました

en: Learning Mode Active
ja: 学習モードが有効

en: Learning Started
ja: 学習を開始しました

en: Learning duration
ja: 学習時間

en: Learning duration is locked to Manual while Deep file scan is on.
ja: ディープファイルスキャンがオンの間、学習時間は手動に固定されます。

en: Learning uses Content-Security-Policy-Report-Only and does not block resources.
ja: 学習は Content-Security-Policy-Report-Only を使い、リソースはブロックしません。

en: Leave this off if you want to keep your configuration after the plugin is deleted.
ja: プラグイン削除後も設定を残したい場合は、オフのままにしてください。

en: Legacy browser XSS filter. Modern browsers ignore this header; prefer Content-Security-Policy.
ja: 旧ブラウザー向け XSS フィルターです。現行ブラウザーはこのヘッダーを無視します。Content-Security-Policy を推奨します。

en: Likely Safe
ja: 安全の可能性が高い

en: Limits referrer information sent with navigations and resource requests.
ja: ナビゲーションやリソース要求で送る Referrer 情報を制限します。

en: Live values from the current plugin configuration.
ja: 現在のプラグイン設定から算出したライブ値です。

en: Manual
ja: 手動

en: Manual never overwrites configuration. It is also used when saved settings no longer match a profile.
ja: Manual は設定を上書きしません。保存済み設定がプロファイルと一致しなくなった場合にも使われます。

en: Media Source
ja: メディアソース

en: Modern browsers ignore this header. Prefer Content-Security-Policy instead.
ja: 現行ブラウザはこのヘッダーを無視します。代わりに Content-Security-Policy を使用してください。

en: Monitoring
ja: 監視中

en: Most security controls are enabled.
ja: ほとんどのセキュリティ対策が有効です。

en: New
ja: 新規

en: New CSP Source Detected
ja: 新しい CSP ソースを検出

en: No
ja: いいえ

en: No configuration issues detected.
ja: 設定上の問題は検出されませんでした。

en: No eligible sources were selected.
ja: 適用できるソースが選択されていません。

en: No exclusions. Every plugin and theme file will be scanned.
ja: 除外はありません。プラグインとテーマのすべてのファイルがスキャンされます。

en: No file selected
ja: ファイルが選択されていません

en: No plugin or theme files were found to scan.
ja: スキャンするプラグインまたはテーマのファイルが見つかりませんでした。

en: No recent activity yet.
ja: 最近のアクティビティはまだありません。

en: No sources detected yet. Start a Smart Scan to begin discovery.
ja: まだソースは検出されていません。スマートスキャンを開始してください。

en: Not Set
ja: 未設定

en: Not scanned
ja: 未スキャン

en: Object Source
ja: オブジェクトソース

en: One method name per line. If this list is not empty, only these methods remain.
ja: 1 行に 1 つのメソッド名。このリストが空でなければ、これらのメソッドだけが残ります。

en: One method name per line. These methods are removed even if they appear in the allow list.
ja: 1 行に 1 つのメソッド名。許可リストにあってもこれらのメソッドは削除されます。

en: One namespace per line, such as wp/v2 or wc/v3. Custom plugin namespaces are allowed.
ja: 1 行に 1 つの名前空間（例: wp/v2、wc/v3）。プラグイン独自の名前空間も指定できます。

en: One origin per line. Use self or full origins such as https://example.com.
ja: 1行に1オリジン。self または https://example.com のような完全なオリジンを指定します。

en: One route per line, such as /wp/v2/posts. Matching prefixes are included.
ja: 1 行に 1 つのルート（例: /wp/v2/posts）。一致する接頭辞も含まれます。

en: Only authentication failure messages are changed. Informational and successful login messages are left alone.
ja: 変更されるのは認証失敗メッセージのみです。情報メッセージとログイン成功メッセージはそのままです。

en: Only issues present in the current configuration are listed.
ja: 現在の設定に実際にある問題だけが一覧表示されます。

en: Open Settings
ja: 設定を開く

en: Open a settings screen or refresh the live security status.
ja: 設定画面を開くか、ライブのセキュリティ状態を更新します。

en: Origin
ja: オリジン

en: Pages Detected
ja: 検出ページ

en: Permissions-Policy has an invalid or empty configuration.
ja: Permissions-Policy の設定が無効、または空です。

en: Pingback mode blocks pingback.ping and pingback.extensions.getPingbacks. Removing the X-Pingback header is recommended when pingbacks or all XML-RPC methods are blocked.
ja: Pingback モードは pingback.ping と pingback.extensions.getPingbacks をブロックします。Pingback またはすべての XML-RPC メソッドを遮断する場合は、X-Pingback ヘッダーの削除を推奨します。

en: Plugin script enqueue
ja: プラグインのスクリプト登録

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins and themes
ja: プラグインとテーマ

en: Policy
ja: ポリシー

en: Policy Diff
ja: ポリシーの差分

en: Potentially Risky
ja: 潜在的に危険

en: Preload requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
ja: Preload には includeSubDomains と、少なくとも 1 年の max-age が必要です。

en: Prevents browsers from MIME-sniffing a response away from the declared content type.
ja: 宣言された Content-Type 以外への MIME スニッフィングを防ぎます。

en: Profiles change Security Headers and Security Features only. Content Security Policy stays independent.
ja: プロファイルが変更するのは Security Headers と Security Features だけです。Content Security Policy は独立したままです。

en: Proposed
ja: 提案

en: Protect /wp/v2/users without disabling the rest of the REST API. This option can run even when Access Control is off.
ja: REST API の他部分を無効にせず /wp/v2/users を保護します。アクセス制御がオフでもこのオプションは動作します。

en: Protection Mode
ja: 保護モード

en: Quick Security Actions
ja: クイックセキュリティ操作

en: REST API Access Control is off for new installations. If you enable it, Authenticated Users Only is the default policy. Block All REST Access is never the default.
ja: 新規インストールでは REST API アクセス制御はオフです。有効にした場合の既定ポリシーは認証済みユーザーのみです。すべての REST アクセスを遮断が既定になることはありません。

en: REST API Exceptions
ja: REST API の例外

en: REST API access is not allowed.
ja: REST API へのアクセスは許可されていません。

en: REST API and XML-RPC stay available. Strict headers such as HSTS Preload are left off.
ja: REST API と XML-RPC は利用可能なままです。HSTS Preload などの厳しいヘッダーはオフのままです。

en: REST API is disabled.
ja: REST API は無効です。

en: REST API is set to Block All REST Access.
ja: REST API が Block All REST Access に設定されています。

en: REST Selected Roles has no roles chosen.
ja: REST Selected Roles にロールが選択されていません。

en: REST User Endpoint Protection
ja: ユーザー REST エンドポイントの保護

en: Recalculate Security Status
ja: セキュリティ状態を再計算

en: Recent Activity
ja: 最近のアクティビティ

en: Recommended
ja: 推奨

en: Recommended mode is Generic Error. The default message is Invalid username or password.
ja: 推奨モードは汎用エラーです。既定メッセージは「ユーザー名またはパスワードが正しくありません。」です。

en: Referrer-Policy is set to unsafe-url.
ja: Referrer-Policy が unsafe-url に設定されています。

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Login Error Messages
ja: ログインエラーの詳細を非表示

en: Remove X-Pingback Header
ja: X-Pingback ヘッダーを削除

en: Remove X-Powered-By Header
ja: X-Powered-By ヘッダーを削除

en: Remove directive
ja: ディレクティブを削除

en: Remove excluded path
ja: 除外パスを削除

en: Remove this custom Permissions-Policy directive?
ja: このカスタム Permissions-Policy ディレクティブを削除しますか？

en: Removes generator version strings from RSS, Atom, and RDF feeds.
ja: RSS、Atom、RDF フィードから generator のバージョン文字列を削除します。

en: Removes the X-Pingback response header from WordPress output.
ja: WordPress の出力から X-Pingback レスポンスヘッダーを削除します。

en: Removes the generator meta tag from HTML output.
ja: HTML 出力から generator メタタグを削除します。

en: Removes the public WordPress version from generator markup and feeds.
ja: generator のマークアップとフィードから公開 WordPress バージョンを削除します。

en: Replaces detailed login errors with a generic message to reduce user enumeration.
ja: 詳細なログインエラーを一般的なメッセージに置き換え、ユーザー列挙を難しくします。

en: Report an issue
ja: 問題を報告

en: Reporting URL
ja: レポート URL

en: Required Capability
ja: 必要な権限

en: Required Directive
ja: 必要なディレクティブ

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Profile to Defaults
ja: プロファイルを初期設定に戻す

en: Reset Security Headers and Security Features to the Recommended profile? Content Security Policy will not change.
ja: Security Headers と Security Features を Recommended プロファイルに戻しますか？ Content Security Policy は変わりません。

en: Reset unsaved changes and restore the last saved values?
ja: 未保存の変更を破棄し、最後に保存した値に戻しますか？

en: Resource Type
ja: リソースタイプ

en: Restore defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Restrict REST API Access
ja: REST API へのアクセスを制限

en: Restrict REST User Endpoints
ja: ユーザー REST エンドポイントを制限

en: Restricted Namespaces
ja: 制限する名前空間

en: Restricted Routes
ja: 制限するルート

en: Restricts access to powerful browser features such as camera and geolocation.
ja: カメラや位置情報など、強力なブラウザ機能へのアクセスを制限します。

en: Review Suggestions
ja: 提案を確認

en: Review live security status, apply a Security Profile, and open headers, features, or Content Security Policy.
ja: ライブのセキュリティ状態を確認し、Security Profile を適用して、ヘッダー、機能、または Content Security Policy を開きます。

en: Review security status, active headers, hardening features, and Content Security Policy.
ja: セキュリティ状態、有効なヘッダー、強化機能、Content Security Policy を確認します。

en: Roles are loaded from WordPress, including custom roles. Super Admins on Multisite are allowed.
ja: ロールはカスタムロールを含めて WordPress から読み込みます。マルチサイトの Super Admin は許可されます。

en: Runtime
ja: 実行時

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Saved profile: %1$s. Effective profile: %2$s.
ja: 保存済みプロファイル: %1$s。有効なプロファイル: %2$s。

en: Scan selected items
ja: 選択した項目だけをスキャン

en: Scanning files: %1$d of %2$d
ja: ファイルをスキャン中: %1$d / %2$d

en: Script Source
ja: スクリプトソース

en: Security Attention
ja: セキュリティの注意点

en: Security Features
ja: セキュリティ機能

en: Security Headers
ja: セキュリティヘッダー

en: Security Headers and Security Features are managed manually.
ja: Security Headers と Security Features は手動で管理されています。

en: Security Headers and Security Features were reset to Recommended. Content Security Policy was not changed.
ja: Security Headers と Security Features を Recommended に戻しました。Content Security Policy は変更されていません。

en: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings will be overwritten.
ja: Security Headers、Security Features、Content Security Policy、Security Profile、Settings が上書きされます。

en: Security Profile applied. Content Security Policy was not changed.
ja: Security Profile を適用しました。Content Security Policy は変更されていません。

en: Security Profile cannot be applied because required settings classes are missing.
ja: 必要な設定クラスがないため、Security Profile を適用できません。

en: Security Score
ja: セキュリティスコア

en: Security overview
ja: セキュリティ概要

en: Security status
ja: セキュリティ状態

en: Security status was recalculated from the current configuration.
ja: 現在の設定からセキュリティ状態を再計算しました。

en: Select a Security Profile before applying.
ja: 適用する前に Security Profile を選択してください。

en: Select all sources
ja: すべてのソースを選択

en: Select at least one WordPress role or choose another access policy.
ja: 少なくとも 1 つの WordPress ロールを選択するか、別のアクセスポリシーを選んでください。

en: Select at least one source to apply.
ja: 適用するソースを 1 つ以上選択してください。

en: Selected Roles
ja: 選択したロール

en: Selected sources were merged into your current CSP directives.
ja: 選択したソースを現在の CSP ディレクティブにマージしました。

en: Send the X-XSS-Protection header with the selected policy.
ja: 選択したポリシーで X-XSS-Protection ヘッダーを送信します。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings JSON file
ja: 設定 JSON ファイル

en: Settings file downloaded.
ja: 設定ファイルをダウンロードしました。

en: Settings saved successfully
ja: 設定を保存しました

en: Settings were imported. The page will reload.
ja: 設定をインポートしました。ページを再読み込みします。

en: Smart CSP Assistant
ja: スマート CSP アシスタント

en: Smart CSP Assistant is sending Content-Security-Policy-Report-Only while it learns.
ja: Smart CSP Assistant は学習中に Content-Security-Policy-Report-Only を送信しています。

en: Some applications and integrations that depend on XML-RPC may stop working.
ja: XML-RPC に依存する一部のアプリや連携が動作しなくなる可能性があります。

en: Some recommended security controls are still disabled.
ja: 推奨されるセキュリティ対策の一部がまだ無効です。

en: Source
ja: ソース

en: Source not found.
ja: ソースが見つかりません。

en: Start Smart Scan
ja: スマートスキャンを開始

en: Static
ja: 静的

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: 状態

en: Stop Learning
ja: 学習を停止

en: Stop login failure responses from revealing whether a username or email address exists.
ja: ログイン失敗の応答から、ユーザー名やメールアドレスの存在が分からないようにします。

en: Strict security settings. Some integrations, embeds, or WordPress tools may need extra review.
ja: 厳格なセキュリティ設定です。一部の連携、埋め込み、WordPress ツールは追加の確認が必要になる場合があります。

en: Strict-Transport-Security is only sent over HTTPS. Serve the site over HTTPS before relying on HSTS.
ja: Strict-Transport-Security は HTTPS でのみ送信されます。HSTS に頼る前にサイトを HTTPS で提供してください。

en: Strong header and feature coverage for the current configuration.
ja: 現在の設定ではヘッダーと機能のカバー率が高い状態です。

en: Style Source
ja: スタイルソース

en: Switch to Manual? Current Security Headers and Security Features will stay as they are.
ja: Manual に切り替えますか？ 現在の Security Headers と Security Features はそのまま残ります。

en: That directive name is already in the list.
ja: そのディレクティブ名は既に一覧にあります。

en: That path is already in the list.
ja: そのパスはすでにリストにあります。

en: The Security Profile could not be saved completely. Previous settings were kept.
ja: Security Profile を完全に保存できませんでした。以前の設定を維持しました。

en: The Security Profile could not be validated. No settings were saved.
ja: Security Profile を検証できませんでした。設定は保存されていません。

en: The Smart CSP Assistant request failed. Please try again.
ja: スマート CSP アシスタントのリクエストに失敗しました。もう一度お試しください。

en: The WordPress xmlrpc_enabled filter only disables methods that require authentication. Pingbacks and some other methods can remain available.
ja: WordPress の xmlrpc_enabled フィルターは、認証が必要なメソッドだけを無効にします。Pingback など他のメソッドは残ることがあります。

en: The current configuration leaves important protections off or invalid.
ja: 現在の設定では重要な保護がオフ、または無効な状態です。

en: The default policy is 0, which turns the legacy filter off when the header is sent.
ja: 既定ポリシーは 0 で、ヘッダー送信時にレガシーフィルターをオフにします。

en: The default policy is SAMEORIGIN.
ja: 既定ポリシーは SAMEORIGIN です。

en: The default policy is strict-origin-when-cross-origin.
ja: 既定ポリシーは strict-origin-when-cross-origin です。

en: The export does not include CSP Assistant learning data or scan jobs.
ja: エクスポートには CSP Assistant の学習データやスキャンジョブは含まれません。

en: The exported Security Headers configuration is not valid.
ja: エクスポートされた Security Headers の構成が無効です。

en: The exported plugin settings are not valid.
ja: エクスポートされたプラグイン設定が無効です。

en: The header is enabled but no valid directive is generated.
ja: ヘッダーは有効ですが、有効なディレクティブが生成されていません。

en: The public %s value does not match this plugin.
ja: 公開されている %s の値がこのプラグインと一致しません。

en: The requested security center action is not valid.
ja: 要求されたセキュリティセンター操作は無効です。

en: The requested settings transfer action is not valid.
ja: 要求された設定転送操作は無効です。

en: The scan scope cannot be changed while a file scan is running.
ja: ファイルスキャンの実行中はスキャン範囲を変更できません。

en: The security center request could not be completed. Please try again.
ja: セキュリティセンターのリクエストを完了できませんでした。もう一度お試しください。

en: The selected Security Profile is not valid.
ja: 選択した Security Profile は無効です。

en: The settings could not be imported completely. Previous settings were kept.
ja: 設定を完全にインポートできませんでした。以前の設定を保持しています。

en: The settings file could not be read.
ja: 設定ファイルを読み取れませんでした。

en: The settings file could not be uploaded. Please try again.
ja: 設定ファイルをアップロードできませんでした。もう一度お試しください。

en: The settings file does not contain any configuration.
ja: 設定ファイルに構成が含まれていません。

en: The settings file is empty or larger than the allowed size.
ja: 設定ファイルが空か、許可されたサイズを超えています。

en: The settings file is not a valid Abdal Security Headers export.
ja: 設定ファイルは有効な Abdal Security Headers のエクスポートではありません。

en: The settings file is not valid JSON.
ja: 設定ファイルは有効な JSON ではありません。

en: The settings file must be a JSON export from this plugin.
ja: 設定ファイルはこのプラグインからエクスポートした JSON である必要があります。

en: The settings transfer could not be completed. Please try again.
ja: 設定の転送を完了できませんでした。もう一度お試しください。

en: Themes
ja: テーマ

en: These namespaces are blocked even if the access policy would allow them.
ja: アクセスポリシーで許可されていても、これらの名前空間はブロックされます。

en: These routes are blocked even if the access policy would allow them.
ja: アクセスポリシーで許可されていても、これらのルートはブロックされます。

en: This header is sent only over HTTPS. Preload requires includeSubDomains and max-age of at least 31536000.
ja: このヘッダーは HTTPS でのみ送信されます。Preload には includeSubDomains と max-age 31536000 以上が必要です。

en: This is the suggested profile for typical WordPress sites.
ja: 一般的な WordPress サイト向けの推奨プロファイルです。

en: This plain-text message replaces authentication failure errors.
ja: このプレーンテキストが認証失敗エラーの代わりに表示されます。

en: This value can weaken your Content Security Policy. Confirm only if your site requires it.
ja: この値は Content Security Policy を弱める可能性があります。サイトで必要な場合のみ確認してください。

en: Trusted
ja: 信頼できる

en: Turn on Hide Generator Meta Version or Hide Version from Feeds.
ja: Hide Generator Meta Version または Hide Version from Feeds をオンにしてください。

en: Turn on WordPress version hiding, then choose which generator outputs to remove.
ja: WordPress バージョンの非表示をオンにし、削除する generator 出力を選びます。

en: Turn on a plugin or theme to include its files in the disk scan. All switches start off.
ja: ディスクスキャンに含めるプラグインまたはテーマをオンにします。スイッチはすべてオフから始まります。

en: Turn on at least one plugin or theme. With none selected, Deep file scan skips the disk pass.
ja: プラグインまたはテーマを少なくとも1つオンにしてください。何も選ばない場合、ディープファイルスキャンはディスク処理をスキップします。

en: URI to send violation reports to
ja: 違反レポートの送信先 URI

en: Unable to copy the CSP header.
ja: CSP ヘッダーをコピーできません。

en: Unable to ignore this source.
ja: このソースを無視できません。

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown resource types are kept for review and are not applied automatically.
ja: 不明なリソースタイプは確認用に残し、自動適用しません。

en: Useful controls are on, but higher-impact settings still need review.
ja: 有用な制御は有効ですが、影響の大きい設定はまだ確認が必要です。

en: User endpoints are allowed when the current user has this capability.
ja: 現在のユーザーがこの権限を持っている場合にユーザエンドポイントを許可します。

en: Valid sources for AJAX, WebSocket, or EventSource connections
ja: AJAX、WebSocket、EventSource 接続の許可オリジン

en: Valid sources for CSS files
ja: CSS ファイルの許可オリジン

en: Valid sources for JavaScript files
ja: JavaScript ファイルの許可オリジン

en: Valid sources for audio and video elements
ja: 音声・動画要素の許可オリジン

en: Valid sources for fonts
ja: フォントの許可オリジン

en: Valid sources for iframes
ja: iframe の許可オリジン

en: Valid sources for images
ja: 画像の許可オリジン

en: Valid sources for plugins
ja: プラグインの許可オリジン

en: Valid sources for web workers
ja: Web Worker の許可オリジン

en: Valid targets for form submissions
ja: フォーム送信先として許可するオリジン

en: Valid values for the base element
ja: base 要素に許可する値

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: Version query parameters are not removed from CSS or JavaScript assets, so cache busting keeps working.
ja: キャッシュバスティングが維持されるよう、CSS や JavaScript のバージョンクエリは削除しません。

en: View Full Report
ja: 詳細レポートを表示

en: Warning
ja: 警告

en: Watch for new sources
ja: 新しいソースを監視

en: When enabled, always send X-Content-Type-Options: nosniff.
ja: 有効時は常に X-Content-Type-Options: nosniff を送信します。

en: When enabled, deleting this plugin also removes its settings, CSP assistant data, custom tables, and related stored files. This cannot be undone.
ja: 有効にすると、プラグインの削除時に設定、CSP アシスタントのデータ、カスタムテーブル、関連ファイルも削除されます。この操作は元に戻せません。

en: When enabled, the generated Content-Security-Policy header is sent with HTTP responses.
ja: 有効にすると、生成された Content-Security-Policy ヘッダーが HTTP レスポンスとともに送信されます。

en: When enabled, the plugin always sends nosniff. There are no additional options.
ja: 有効時は常に nosniff を送ります。追加オプションはありません。

en: When enabled, the plugin removes the X-Pingback header. There are no additional options.
ja: 有効にすると、プラグインは X-Pingback ヘッダーを削除します。追加オプションはありません。

en: When enabled, the plugin removes the X-Powered-By response header. There are no additional options.
ja: 有効にすると、プラグインは X-Powered-By レスポンスヘッダーを削除します。追加オプションはありません。

en: When this is off, WordPress REST behavior is unchanged except for optional user-endpoint protection below.
ja: オフのときは、下の任意のユーザエンドポイント保護を除き、WordPress の REST 動作は変わりません。

en: When this is on, Deep file scan only covers the plugins and themes you turn on below. Leave it off to scan all installed items.
ja: オンにすると、ディープファイルスキャンは下でオンにしたプラグインとテーマだけを対象にします。オフのままにすると、インストール済みのすべてをスキャンします。

en: WordPress Default
ja: WordPress の既定

en: WordPress Default applies no extra restriction. Administrators Only uses the manage_options capability.
ja: WordPress の既定は追加の制限をかけません。「管理者のみ」は manage_options 権限を使います。

en: WordPress core
ja: WordPress コア

en: WordPress exposes generator information in HTML, RSS, Atom, and RDF output.
ja: WordPress は HTML、RSS、Atom、RDF 出力で generator 情報を公開します。

en: WordPress site URL
ja: WordPress サイト URL

en: WordPress version hiding is enabled without generator outputs.
ja: WordPress のバージョン隠蔽は有効ですが、ジェネレーター出力がオフです。

en: Worker Source
ja: Worker ソース

en: X-XSS-Protection is a deprecated header.
ja: X-XSS-Protection は非推奨のヘッダーです。

en: X-XSS-Protection report policy is missing a reporting URL.
ja: X-XSS-Protection の report ポリシーに報告 URL がありません。

en: XML-RPC custom policy has no methods configured.
ja: XML-RPC のカスタムポリシーにメソッドが設定されていません。

en: XML-RPC is disabled.
ja: XML-RPC は無効です。

en: XML-RPC is fully disabled.
ja: XML-RPC は完全に無効です。

en: XML-RPC pingback protection or complete XML-RPC blocking is enabled. Removing the X-Pingback header is recommended.
ja: XML-RPC の Pingback 保護、または XML-RPC の完全遮断が有効です。X-Pingback ヘッダーの削除を推奨します。

en: Yes
ja: はい

en: You are not allowed to manage these settings.
ja: これらの設定を管理する権限がありません。

en: Your changes are not saved automatically.
ja: 変更は自動保存されません。

[ctx: plugin status badge]
en: Active
ja: 有効

en: privacy/security sensitive
ja: プライバシー/セキュリティ上注意

[ctx: security status]
en: Fair
ja: 普通

[ctx: security status]
en: Good
ja: 良好

[ctx: security status]
en: Needs attention
ja: 要対応

en: sources observed
ja: 件のソースを検出

en: unsafe-url sends the full URL across origins and is privacy-sensitive.
ja: unsafe-url はオリジンをまたいで完全な URL を送り、プライバシー上注意が必要です。
