Abdal Security Headers 5.11.0 - en to tr_TR translation catalogue (492 entries)

en: %1$d of %2$d additional features are enabled
tr_TR: %2$d ek özelliğin %1$d tanesi açık

en: %1$d of %2$d features are healthy. %3$d require attention.
tr_TR: %2$d özellikten %1$d tanesi sağlıklı. %3$d tanesi dikkat gerektiriyor.

en: %1$d of %2$d headers are healthy. %3$d require attention.
tr_TR: %2$d başlıktan %1$d tanesi sağlıklı. %3$d tanesi dikkat gerektiriyor.

en: %1$d of %2$d security headers are enabled
tr_TR: %2$d güvenlik başlığının %1$d tanesi açık

en: %d Connect Sources
tr_TR: %d bağlantı kaynağı

en: %d Font Sources
tr_TR: %d yazı tipi kaynağı

en: %d Form Destinations
tr_TR: %d form hedefi

en: %d Frame Sources
tr_TR: %d çerçeve kaynağı

en: %d Image Sources
tr_TR: %d görsel kaynağı

en: %d Media Sources
tr_TR: %d medya kaynağı

en: %d Script Sources
tr_TR: %d betik kaynağı

en: %d Sources Detected
tr_TR: %d kaynak algılandı

en: %d Style Sources
tr_TR: %d stil kaynağı

en: %d Unknown Sources
tr_TR: %d bilinmeyen kaynak

en: %d Worker Sources
tr_TR: %d worker kaynağı

en: %d sources found on disk
tr_TR: Diskte %d kaynak bulundu

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: 1 Day
tr_TR: 1 gün

en: 1 Hour
tr_TR: 1 saat

en: 1 Month
tr_TR: 1 ay

en: 1 Week
tr_TR: 1 hafta

en: 1 Year
tr_TR: 1 yıl

en: 15 Minutes
tr_TR: 15 dakika

en: 2 Years
tr_TR: 2 yıl

en: 24 Hours
tr_TR: 24 saat

en: 6 Hours
tr_TR: 6 saat

en: 6 Months
tr_TR: 6 ay

en: A security header conflict was detected.
tr_TR: Bir güvenlik başlığı çakışması algılandı.

en: Abdal Security Headers mascot
tr_TR: Abdal Security Headers maskotu

en: Access Policy
tr_TR: Erişim politikası

en: Access is allowed when the current user has this WordPress capability. Examples: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.
tr_TR: Geçerli kullanıcı bu WordPress yeteneğine sahipse erişim izinlidir. Ornekler: read, edit_posts, edit_pages, manage_options.

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Active Features
tr_TR: Etkin özellikler

en: Active Headers
tr_TR: Etkin başlıklar

en: Active Security Features
tr_TR: Etkin güvenlik özellikleri

en: Active Security Headers
tr_TR: Etkin güvenlik başlıkları

en: Active headers
tr_TR: Aktif başlıklar

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add a reporting URL or choose another X-XSS-Protection policy.
tr_TR: Bir raporlama URL’si ekleyin veya başka bir X-XSS-Protection politikası seçin.

en: Add allowed or blocked method names, or choose another protection mode.
tr_TR: İzin verilen veya engellenen yöntem adları ekleyin ya da başka bir koruma modu seçin.

en: Add directive
tr_TR: Yönerge ekle

en: Add feature names that are not listed above. Directives set to Not Set are omitted from the header.
tr_TR: Yukarıda olmayan özellik adları ekleyin. Ayarlanmadı durumundaki yönergeler başlığa yazılmaz.

en: Added
tr_TR: Eklendi

en: Additional Security Features
tr_TR: Ek Güvenlik Özellikleri

en: Additional features
tr_TR: Ek özellikler

en: Adds includeSubDomains so the policy also applies to subdomains.
tr_TR: Politikanın alt alan adlarına da uygulanması için includeSubDomains ekler.

en: Adds preload. Requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
tr_TR: preload ekler. includeSubDomains ve en az bir yıllık max-age gerektirir.

en: Administrators Only
tr_TR: Yalnızca yöneticiler

en: Allow All
tr_TR: Tümüne izin ver

en: Allow lists bypass the access policy. Restricted lists always block matching namespaces or routes.
tr_TR: İzin listeleri erişim politikasini atlar. Kısıtlı listeler eşleşen ad alanlarıni veya rotaları her zaman engeller.

en: Allowed Namespaces
tr_TR: İzin verilen ad alanları

en: Allowed Routes
tr_TR: İzin verilen rotalar

en: Allowed XML-RPC Methods
tr_TR: İzin verilen XML-RPC yöntemleri

en: Also scan plugin and theme files on disk for CSP origins that are not loaded yet. Learning duration switches to Manual so a timer cannot stop this scan.
tr_TR: Henüz yüklenmeyen CSP kaynakları için eklenti ve tema dosyalarını diskte de tarar. Zamanlayıcı bu taramayı durduramasın diye öğrenme süresi Manuel olur.

en: An error occurred while saving the settings. Please try again.
tr_TR: Ayarlar kaydedilirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Analysis complete
tr_TR: Analiz tamamlandı

en: Another layer sends %s while this plugin does not.
tr_TR: Bu eklenti göndermezken başka bir katman %s gönderiyor.

en: Another server, CDN, or plugin appears to send a security header that does not match this plugin.
tr_TR: Başka bir sunucu, CDN veya eklenti, bu eklentiyle eşleşmeyen bir güvenlik başlığı gönderiyor gibi görünüyor.

en: Applied
tr_TR: Uygulandı

en: Applies a configurable REST API access policy instead of blocking every request.
tr_TR: Her istegi engellemek yerine yapılandırılabilir bir REST API erişim politikasi uygular.

en: Applies a selected XML-RPC method policy instead of a single complete shutdown.
tr_TR: Tam kapatma yerine seçilen XML-RPC yöntem politikasini uygular.

en: Applies an extra policy to user-related REST routes such as /wp/v2/users.
tr_TR: /wp/v2/users gibi kullanıcı REST rotalarına ek bir politika uygular.

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply Security Profile
tr_TR: Security Profile uygula

en: Apply Selected Sources
tr_TR: Seçilen kaynakları uygula

en: Apply a REST access policy. Gutenberg and other dashboard tools need REST access for authenticated users.
tr_TR: Bir REST erişim politikasi uygulayin. Gutenberg ve diğer pano araçları, kimligi doğrulanmış kullanıcılar için REST erişimine ihtiyaç duyar.

en: Apply a selected XML-RPC policy instead of a single on/off switch.
tr_TR: Tek bir ac/kapa anahtari yerine seçilen XML-RPC politikasini uygulayin.

en: Apply this Security Profile? Security Headers and Security Features will be updated. Content Security Policy will not change.
tr_TR: Bu Security Profile uygulansın mı? Security Headers ve Security Features güncellenir. Content Security Policy değişmez.

en: Apply updates Security Headers and Security Features only. Content Security Policy is never changed by a profile.
tr_TR: Uygula yalnızca Security Headers ve Security Features ayarlarını günceller. Content Security Policy bir profille asla değişmez.

en: Applying this profile can affect compatibility with themes, plugins, and XML-RPC clients.
tr_TR: Bu profili uygulamak temalar, eklentiler ve XML-RPC istemcileriyle uyumu etkileyebilir.

en: Are you sure you want to save these settings?
tr_TR: Bu ayarları kaydetmek istediğinizden emin misiniz?

en: Authenticated Users Only
tr_TR: Yalnızca kimliği doğrulanmış kullanıcılar

en: Authentication is required to access the REST API.
tr_TR: REST API erişimi için kimlik doğrulama gerekir.

en: Automatically discover the resources used by your site and generate CSP recommendations.
tr_TR: Sitenin kullandığı kaynakları otomatik keşfeder ve CSP önerileri üretir.

en: Balanced security for most WordPress sites. Gutenberg and Site Health keep REST access for signed-in users.
tr_TR: Çoğu WordPress sitesi için dengeli güvenlik. Gutenberg ve Site Sağlığı, oturum açmış kullanıcılar için REST erişimini korur.

en: Basic Security Headers
tr_TR: Temel Güvenlik Başlıkları

en: Block All REST Access
tr_TR: Tüm REST erişimini engelle

en: Block All REST Access is not recommended as a default. Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
tr_TR: Tüm REST erişimini engelle varsayılan olarak önerilmez. Gutenberg, Site Sağlığı, eklentiler, temalar ve entegrasyonlar çalışmayabilir.

en: Blocked XML-RPC Methods
tr_TR: Engellenen XML-RPC yöntemleri

en: CSP Directives
tr_TR: CSP yönergeleri

en: CSP Header Preview
tr_TR: CSP başlığı önizlemesi

en: CSP Scan Completed
tr_TR: CSP taraması tamamlandı

en: CSP Source Detected
tr_TR: CSP kaynağı tespit edildi

en: CSP Status
tr_TR: CSP durumu

en: CSP Violation Detected
tr_TR: CSP ihlali tespit edildi

en: CSP Violations
tr_TR: CSP ihlalleri

en: CSP is independent of Security Profiles. Enable it from the Content Security Policy screen when you are ready.
tr_TR: CSP, Security Profile’lardan bağımsızdır. Hazır olduğunuzda Content Security Policy ekranından etkinleştirin.

en: CSP status
tr_TR: CSP durumu

[ctx: CSP status]
en: Disabled
tr_TR: Kapalı

[ctx: CSP status]
en: Enabled
tr_TR: Açık

[ctx: CSP status]
en: Invalid Configuration
tr_TR: Geçersiz yapılandırma

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel file scan
tr_TR: Dosya taramasını iptal et

en: Choose a settings JSON file before importing.
tr_TR: İçe aktarmadan önce bir ayarlar JSON dosyası seçin.

en: Choose file
tr_TR: Dosya seç

en: Choose how authentication failure messages are shown.
tr_TR: Kimlik doğrulama başarısızlık iletilerinin nasıl gösterileceğini seçin.

en: Choose how this feature may be used.
tr_TR: Bu özelliğin nasıl kullanılabileceğini seçin.

en: Choose the Referrer-Policy value sent with responses.
tr_TR: Yanıtlarla gönderilecek Referrer-Policy değerini seçin.

en: Choose the legacy XSS filter policy sent to older browsers.
tr_TR: Eski tarayıcılara gönderilecek XSS süzgeci politikasını seçin.

en: Choose which XML-RPC methods remain available.
tr_TR: Hangi XML-RPC yöntemlerinin kullanılabilir kalacağını seçin.

en: Choose who may access WordPress user REST endpoints.
tr_TR: WordPress kullanıcı REST uç noktalarina kimin erişebileceğini seçin.

en: Clear Learning Data
tr_TR: Öğrenme verilerini temizle

en: Clear all Smart CSP discovery data? This cannot be undone.
tr_TR: Tüm Akıllı CSP keşif verileri silinsin mi? Bu işlem geri alınamaz.

en: Compatibility
tr_TR: Uyumluluk

en: Confidence
tr_TR: Güven

en: Configuration Summary
tr_TR: Yapılandırma özeti

en: Configuration Warnings
tr_TR: Yapılandırma uyarıları

en: Configure Content Security Policy (CSP) directives
tr_TR: Content Security Policy (CSP) yönergelerini yapılandır

en: Configure WordPress hardening without turning off legitimate site features by default.
tr_TR: Meşru site özelliklerini varsayılan olarak kapatmadan WordPress sertleştirmesini yapılandırın.

en: Configure basic security headers for your website.
tr_TR: Siteniz için temel güvenlik başlıklarını yapılandırın.

en: Configure each HTTP security header and the values sent with responses.
tr_TR: Her HTTP güvenlik başlığını ve yanıtlarla gönderilen değerleri yapılandırın.

en: Configure how this plugin stores and removes its own data.
tr_TR: Bu eklentinin kendi verilerini nasıl saklayıp sileceğini yapılandırın.

en: Connect Source
tr_TR: Bağlantı kaynağı

en: Conservative settings with the lowest risk of breaking WordPress, themes, and plugins.
tr_TR: WordPress, temalar ve eklentileri bozma riski en düşük olan temkinli ayarlar.

en: Contact support
tr_TR: Destekle iletişim

en: Content Security Policy configuration is invalid.
tr_TR: Content Security Policy yapılandırması geçersiz.

en: Content Security Policy is being sent with responses.
tr_TR: Content Security Policy yanıtlarda gönderiliyor.

en: Content Security Policy is currently turned off.
tr_TR: Content Security Policy şu anda kapalı.

en: Content Security Policy is disabled. Enable it to send this header.
tr_TR: Content Security Policy kapalı. Bu başlığı göndermek için etkinleştirin.

en: Content Security Policy is enabled but no directives are set.
tr_TR: Content Security Policy açık ancak hiçbir yönerge ayarlanmamış.

en: Content Security Policy is in Report Only mode.
tr_TR: Content Security Policy, Report Only modunda.

en: Content-Security-Policy header is enabled but no directives are set.
tr_TR: Content-Security-Policy başlığı açık, ancak hiçbir yönerge tanımlanmamış.

en: Control how much referrer information is sent with requests.
tr_TR: İsteklerle ne kadar referrer bilgisinin gideceğini denetler.

en: Control what happens to stored plugin data when this plugin is deleted.
tr_TR: Eklenti silindiğinde kayıtlı verilerin ne olacağını kontrol edin.

en: Control whether the site may be embedded in frames.
tr_TR: Sitenin frame içinde gömülüp gömülemeyeceğini denetler.

en: Control which origins may use powerful browser features.
tr_TR: Güçlü tarayıcı özelliklerini hangi kökenlerin kullanabileceğini denetler.

en: Controls whether the site can be embedded in frames to reduce clickjacking risk.
tr_TR: Clickjacking riskini azaltmak için sitenin frame içinde gösterilip gösterilemeyeceğini denetler.

en: Copied
tr_TR: Kopyalandı

en: Copy CSP header
tr_TR: CSP başlığını kopyala

en: Counting plugin and theme files…
tr_TR: Eklenti ve tema dosyaları sayılıyor…

en: Current
tr_TR: Mevcut

en: Current Security Profile
tr_TR: Geçerli Security Profile

en: Current Status
tr_TR: Geçerli durum

en: Current settings do not match the saved profile, so the effective profile is Manual.
tr_TR: Geçerli ayarlar kayıtlı profille eşleşmiyor; bu yüzden etkin profil Manual.

en: Current settings match the saved Security Profile.
tr_TR: Geçerli ayarlar kayıtlı Security Profile ile eşleşiyor.

en: Custom Directives
tr_TR: Özel yönergeler

en: Custom Error Message
tr_TR: Özel hata iletisi

en: Custom Method Policy
tr_TR: Özel yöntem politikası

en: Custom Origins
tr_TR: Özel kökenler

en: Custom max-age (seconds)
tr_TR: Özel max-age (saniye)

en: Custom value
tr_TR: Özel değer

en: DENY blocks all framing. SAMEORIGIN allows framing by this origin only. ALLOW-FROM is obsolete and is not offered.
tr_TR: DENY tüm çerçevelemeyi engeller. SAMEORIGIN yalnızca bu kökeni izin verir. ALLOW-FROM eskimiştir ve sunulmaz.

en: Dangerous CSP values require explicit confirmation.
tr_TR: Tehlikeli CSP değerleri açık onay ister.

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol paneli

en: Deep File Scan Completed
tr_TR: Derin dosya taraması tamamlandı

en: Deep file scan
tr_TR: Derin dosya taraması

en: Deep file scan is turned off.
tr_TR: Derin dosya taraması kapalı.

en: Default Source
tr_TR: Varsayılan kaynak

en: Default fallback for other resource types
tr_TR: Diğer kaynak türleri için varsayılan yedek

en: Delete all plugin data on uninstall
tr_TR: Eklenti kaldırılırken tüm eklenti verilerini sil

en: Deny All
tr_TR: Tümünü reddet

en: Deprecated / Legacy
tr_TR: Kullanımdan kalkmış / eski

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Detected CSP Sources
tr_TR: Tespit edilen CSP kaynakları

en: Detected Conflicts
tr_TR: Algılanan çakışmalar

en: Detected On
tr_TR: Algılandığı yer

en: Detected from
tr_TR: Algılandığı yer

en: Detection Count
tr_TR: Algılama sayısı

en: Detection Method
tr_TR: Algılama yöntemi

en: Detection Methods
tr_TR: Algılama yöntemleri

en: Directive
tr_TR: Yönerge

en: Directive name
tr_TR: Yönerge adı

en: Directives
tr_TR: Yönergeler

en: Directives configured as Not Set, or with Enable Directive turned off, are not included in the generated header.
tr_TR: Ayarlanmadı olan veya Yönergeyi etkinleştir kapalı yönergeler üretilen başlığa eklenmez.

en: Disable All XML-RPC Methods
tr_TR: Tüm XML-RPC yöntemlerini devre dışı birak

en: Disable All XML-RPC Methods is the strongest restriction. Some applications and integrations depend on XML-RPC.
tr_TR: Tüm XML-RPC yöntemlerini devre dışı birak en güçlü kısıtlamadir. Bazı uygulamalar ve entegrasyonlar XML-RPC'ye bağımlıdır.

en: Disable Authenticated XML-RPC Methods
tr_TR: Kimlik doğrulamali XML-RPC yöntemlerini devre dışı birak

en: Disable Pingback Methods Only
tr_TR: Yalnızca Pingback yöntemlerini devre dışı birak

en: Disable XML-RPC
tr_TR: XML-RPC’yi kapat

en: Do not change any Security Headers or Security Features automatically. You manage every setting.
tr_TR: Hiçbir Security Header veya Security Feature otomatik değişmez. Tüm ayarları siz yönetirsiniz.

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Download a JSON file of all plugin settings, or restore them from a previous export.
tr_TR: Tüm eklenti ayarlarının JSON dosyasını indirin veya önceki bir dışa aktarmadan geri yükleyin.

en: Edit %s
tr_TR: %s öğesini düzenle

en: Enable Content Security Policy
tr_TR: Content Security Policy’yi etkinleştir

en: Enable Directive
tr_TR: Yönergeyi etkinleştir

en: Enable Hide WordPress Version
tr_TR: WordPress sürümunu gizlemeyi etkinleştir

en: Enable Login Error Protection
tr_TR: Giris hata korumasını etkinleştir

en: Enable Permissions-Policy
tr_TR: Permissions-Policy’yi etkinleştir

en: Enable REST API Access Control
tr_TR: REST API erişim denetimini etkinleştir

en: Enable Referrer-Policy
tr_TR: Referrer-Policy’yi etkinleştir

en: Enable Remove X-Pingback Header
tr_TR: X-Pingback başlığını kaldırmayi etkinleştir

en: Enable Remove X-Powered-By Header
tr_TR: X-Powered-By başlığını kaldırmayi etkinleştir

en: Enable Strict-Transport-Security
tr_TR: Strict-Transport-Security’yi etkinleştir

en: Enable X-Content-Type-Options
tr_TR: X-Content-Type-Options’ı etkinleştir

en: Enable X-Frame-Options
tr_TR: X-Frame-Options’ı etkinleştir

en: Enable X-XSS-Protection
tr_TR: X-XSS-Protection’ı etkinleştir

en: Enable XML-RPC Protection
tr_TR: XML-RPC korumasını etkinleştir

en: Enable additional security features to enhance your website protection.
tr_TR: Site korumasını artırmak için ek özellikleri açın.

en: Enable at least one CSP directive before sending the header.
tr_TR: Başlığı göndermeden önce en az bir CSP yönergesini etkinleştirin.

en: Enable more security headers and hardening options.
tr_TR: Daha fazla güvenlik başlığı ve sıkılaştırma seçeneği açın.

en: Enables sandbox for the requested resource
tr_TR: İstenen kaynak için sandbox’ı açar

en: Enables the legacy browser XSS filter for older clients.
tr_TR: Eski tarayıcılar için eski XSS süzgecini açar.

en: Endpoint that receives XSS filter reports when the report policy is selected.
tr_TR: report politikası seçildiğinde XSS süzgeci raporlarını alan uç nokta.

en: Enter a folder name or relative path. Do not use ..
tr_TR: Bir klasör adı veya göreli yol girin. .. kullanmayın.

en: Enter a valid directive name using lowercase letters, numbers, and hyphens.
tr_TR: Küçük harf, rakam ve tire kullanarak geçerli bir yönerge adı girin.

en: Enter max-age in seconds.
tr_TR: max-age değerini saniye cinsinden girin.

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Mode
tr_TR: Hata modu

en: Excluded paths
tr_TR: Hariç tutulan yollar

en: Excluded paths cannot be changed while a file scan is running.
tr_TR: Dosya taraması çalışırken hariç tutulan yollar değiştirilemez.

en: Export
tr_TR: Dışa aktar

en: Export and Import
tr_TR: Dışa ve içe aktarma

en: Export includes Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, uninstall settings, and CSP Assistant scan exclusions.
tr_TR: Dışa aktarma; Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, kaldırma ayarları ve CSP Assistant tarama istisnalarını içerir.

en: Export or import plugin configuration, and choose what happens to stored data on uninstall.
tr_TR: Eklenti yapılandırmasını dışa veya içe aktarın ve kaldırma sırasında kayıtlı verilerin ne olacağını seçin.

en: File scan cancelled
tr_TR: Dosya taraması iptal edildi

en: File scan complete
tr_TR: Dosya taraması tamamlandı

en: File scan failed. Please try again.
tr_TR: Dosya taraması başarısız oldu. Lütfen yeniden deneyin.

en: First Seen
tr_TR: İlk görülme

en: Folder or file names skipped during Deep file scan. Use a name such as node_modules or a relative path such as vendor/cache.
tr_TR: Derin dosya taramasında atlanan klasör veya dosya adları. node_modules gibi bir ad veya vendor/cache gibi göreli bir yol kullanın.

en: Folder or path to skip
tr_TR: Atlanacak klasör veya yol

en: Font Source
tr_TR: Yazı tipi kaynağı

en: Forces browsers to use HTTPS for future requests to this host.
tr_TR: Tarayıcıları bu ana bilgisayara sonraki isteklerde HTTPS kullanmaya zorlar.

en: Form Action
tr_TR: Form eylemi

en: Frame Source
tr_TR: Çerçeve kaynağı

en: General settings
tr_TR: Genel ayarlar

en: Generic Error
tr_TR: Genel hata

en: Group name for violation reports
tr_TR: İhlal raporları için grup adı

en: Gutenberg, Site Health, plugins, themes, and integrations may stop working.
tr_TR: Gutenberg, Site Sağlığı, eklentiler, temalar ve entegrasyonlar çalışmayı durdurabilir.

en: HSTS Preload is incomplete.
tr_TR: HSTS Preload eksik.

en: HSTS is enabled while the site URL is not HTTPS.
tr_TR: Site URL’si HTTPS olmadığı halde HSTS açık.

en: Handcrafted with ❤️ Passion by Ebrahim Shafiei (EbraSha)
tr_TR: ❤️ tutkuyla Ebrahim Shafiei (EbraSha) tarafından hazırlandı

en: Hardened can affect compatibility with themes, plugins, XML-RPC clients, and some WordPress tools. Apply anyway? Content Security Policy will not change.
tr_TR: Hardened; temalar, eklentiler, XML-RPC istemcileri ve bazı WordPress araçlarıyla uyumu etkileyebilir. Yine de uygulansın mı? Content Security Policy değişmez.

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hide Error Completely
tr_TR: Hatayı tamamen gizle

en: Hide Generator Meta Version
tr_TR: Generator meta sürümunu gizle

en: Hide Version from RSS / Atom / RDF Feeds
tr_TR: RSS / Atom / RDF akışlarından sürümu gizle

en: Hide WordPress Version
tr_TR: WordPress sürümünü gizle

en: Hides server technology details exposed by the X-Powered-By header.
tr_TR: X-Powered-By başlığının açığa çıkardığı sunucu teknolojisi ayrıntılarını gizler.

en: High impact
tr_TR: Yüksek etki

en: How long browsers should remember to use HTTPS only.
tr_TR: Tarayıcıların yalnızca HTTPS kullanmayı ne kadar süre anımsayacağı.

en: Hybrid Detection
tr_TR: Hibrit algılama

en: I understand this weakens CSP and I want to add it anyway.
tr_TR: Bunun CSP’yi zayıflattığını anlıyorum ve yine de eklemek istiyorum.

en: Ignore
tr_TR: Yoksay

en: Ignored
tr_TR: Yok sayıldı

en: Image Source
tr_TR: Görsel kaynağı

en: Import
tr_TR: İçe aktar

en: Import cannot be undone from this screen.
tr_TR: İçe aktarma bu ekrandan geri alınamaz.

en: Import replaces the current plugin configuration on this site. Choose a JSON file exported from Abdal Security Headers.
tr_TR: İçe aktarma, bu sitedeki mevcut eklenti yapılandırmasının yerini alır. Abdal Security Headers'tan dışa aktarılmış bir JSON dosyası seçin.

en: Import settings
tr_TR: Ayarları içe aktar

en: Import will replace current plugin settings, including Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings. This cannot be undone from this screen.
tr_TR: İçe aktarma; Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile ve Settings dahil mevcut eklenti ayarlarının yerini alır. Bu işlem bu ekrandan geri alınamaz.

en: Include Subdomains
tr_TR: Alt alan adlarını dahil et

en: Include this directive in the generated Permissions-Policy header.
tr_TR: Bu yönergeyi üretilen Permissions-Policy başlığına ekler.

en: Instruct browsers to use HTTPS for this host for the configured lifetime.
tr_TR: Tarayıcılara, ayarlanan süre boyunca bu ana bilgisayar için HTTPS kullanmalarını söyler.

en: Invalid login credentials.
tr_TR: Geçersiz giriş bilgileri.

en: Invalid username or password.
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı veya parola.

en: Keep watching for new sources after learning completes.
tr_TR: Öğrenme bittikten sonra yeni kaynakları izlemeye devam et.

en: Last Seen
tr_TR: Son görülme

en: Learning
tr_TR: Öğrenme

en: Learning Completed
tr_TR: Öğrenme tamamlandı

en: Learning Mode Active
tr_TR: Öğrenme modu açık

en: Learning Started
tr_TR: Öğrenme başlatıldı

en: Learning duration
tr_TR: Öğrenme süresi

en: Learning duration is locked to Manual while Deep file scan is on.
tr_TR: Derin dosya taraması açıkken öğrenme süresi Manuel olarak kilitlenir.

en: Learning uses Content-Security-Policy-Report-Only and does not block resources.
tr_TR: Öğrenme, Content-Security-Policy-Report-Only kullanır ve kaynakları engellemez.

en: Leave this off if you want to keep your configuration after the plugin is deleted.
tr_TR: Eklenti silindikten sonra yapılandırmayı korumak istiyorsanız bunu kapalı bırakın.

en: Legacy browser XSS filter. Modern browsers ignore this header; prefer Content-Security-Policy.
tr_TR: Eski tarayıcı XSS süzgeci. Modern tarayıcılar bu başlığı yok sayar; Content-Security-Policy tercih edin.

en: Likely Safe
tr_TR: Muhtemelen güvenli

en: Limits referrer information sent with navigations and resource requests.
tr_TR: Gezinme ve kaynak isteklerinde gönderilen referrer bilgisini sınırlar.

en: Live values from the current plugin configuration.
tr_TR: Eklentinin geçerli yapılandırmasından alınan canlı değerler.

en: Manual
tr_TR: Manuel

en: Manual never overwrites configuration. It is also used when saved settings no longer match a profile.
tr_TR: Manual yapılandırmayı asla üzerine yazmaz. Kayıtlı ayarlar bir profille eşleşmediğinde de kullanılır.

en: Media Source
tr_TR: Medya kaynağı

en: Modern browsers ignore this header. Prefer Content-Security-Policy instead.
tr_TR: Modern tarayıcılar bu başlığı yok sayar. Bunun yerine Content-Security-Policy kullanın.

en: Monitoring
tr_TR: İzleme

en: Most security controls are enabled.
tr_TR: Güvenlik kontrollerinin çoğu açık.

en: New
tr_TR: Yeni

en: New CSP Source Detected
tr_TR: Yeni CSP kaynağı algılandı

en: No
tr_TR: Hayır

en: No configuration issues detected.
tr_TR: Yapılandırma sorunu algılanmadı.

en: No eligible sources were selected.
tr_TR: Uygulanabilir kaynak seçilmedi.

en: No exclusions. Every plugin and theme file will be scanned.
tr_TR: Hariç tutma yok. Tüm eklenti ve tema dosyaları taranacak.

en: No file selected
tr_TR: Dosya seçilmedi

en: No plugin or theme files were found to scan.
tr_TR: Taranacak eklenti veya tema dosyası bulunamadı.

en: No recent activity yet.
tr_TR: Henüz yakın zamanda bir etkinlik yok.

en: No sources detected yet. Start a Smart Scan to begin discovery.
tr_TR: Henüz kaynak algılanmadı. Keşfe başlamak için akıllı taramayı başlatın.

en: Not Set
tr_TR: Ayarlanmadı

en: Not scanned
tr_TR: Taranmadı

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Object Source
tr_TR: Nesne kaynağı

en: One method name per line. If this list is not empty, only these methods remain.
tr_TR: Satır basina bir yöntem adi. Bu liste boş değilse yalnızca bu yöntemler kalır.

en: One method name per line. These methods are removed even if they appear in the allow list.
tr_TR: Satır basina bir yöntem adi. Izin listesinde olsalar bile bu yöntemler kaldırilir.

en: One namespace per line, such as wp/v2 or wc/v3. Custom plugin namespaces are allowed.
tr_TR: Satır basina bir ad alani, örneğin wp/v2 veya wc/v3. Özel eklenti ad alanlarına izin verilir.

en: One origin per line. Use self or full origins such as https://example.com.
tr_TR: Her satıra bir köken. self veya https://example.com gibi tam kökenler kullanın.

en: One route per line, such as /wp/v2/posts. Matching prefixes are included.
tr_TR: Satır basina bir rota, örneğin /wp/v2/posts. Eşleşen ön ekler dahil edilir.

en: Only authentication failure messages are changed. Informational and successful login messages are left alone.
tr_TR: Yalnızca kimlik doğrulama başarısızlık iletileri değiştirilir. Bilgilendirme ve başarılı giris iletilerine dokunulmaz.

en: Only issues present in the current configuration are listed.
tr_TR: Yalnızca geçerli yapılandırmada bulunan sorunlar listelenir.

en: Open Settings
tr_TR: Ayarları aç

en: Open a settings screen or refresh the live security status.
tr_TR: Bir ayar ekranı açın veya canlı güvenlik durumunu yenileyin.

en: Pages Detected
tr_TR: Algılanan sayfalar

en: Permissions-Policy has an invalid or empty configuration.
tr_TR: Permissions-Policy geçersiz veya boş bir yapılandırmaya sahip.

en: Pingback mode blocks pingback.ping and pingback.extensions.getPingbacks. Removing the X-Pingback header is recommended when pingbacks or all XML-RPC methods are blocked.
tr_TR: Pingback modu pingback.ping ve pingback.extensions.getPingbacks yöntemlerini engeller. Pingback veya tüm XML-RPC yöntemleri engellendiğinde X-Pingback başlığının kaldırilmasi önerilir.

en: Plugin script enqueue
tr_TR: Eklenti betiği kuyruğa alma

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Plugins and themes
tr_TR: Eklentiler ve temalar

en: Policy
tr_TR: Politika

en: Policy Diff
tr_TR: Politika farkı

en: Potentially Risky
tr_TR: Potansiyel olarak riskli

en: Preload requires includeSubDomains and a max-age of at least one year.
tr_TR: Preload için includeSubDomains ve en az bir yıllık max-age gerekir.

en: Prevents browsers from MIME-sniffing a response away from the declared content type.
tr_TR: Tarayıcının bildirilen içerik türünden farklı MIME tahmini yapmasını engeller.

en: Profiles change Security Headers and Security Features only. Content Security Policy stays independent.
tr_TR: Profiller yalnızca Security Headers ve Security Features ayarlarını değiştirir. Content Security Policy bağımsız kalır.

en: Proposed
tr_TR: Önerilen

en: Protect /wp/v2/users without disabling the rest of the REST API. This option can run even when Access Control is off.
tr_TR: REST API'nin geri kalanini kapatmadan /wp/v2/users yolunu koruyun. Erişim denetimi kapalı olsa bile bu seçenek çalışabilir.

en: Protection Mode
tr_TR: Koruma modu

en: Quick Security Actions
tr_TR: Hızlı güvenlik işlemleri

en: REST API Access Control is off for new installations. If you enable it, Authenticated Users Only is the default policy. Block All REST Access is never the default.
tr_TR: Yeni kurulumlarda REST API erişim denetimi kapalıdır. Etkinleştirirseniz varsayılan politika Yalnızca kimligi doğrulanmış kullanıcılar olur. Tüm REST erişimini engelle asla varsayılan değildir.

en: REST API Exceptions
tr_TR: REST API istisnaları

en: REST API access is not allowed.
tr_TR: REST API erişimine izin verilmiyor.

en: REST API and XML-RPC stay available. Strict headers such as HSTS Preload are left off.
tr_TR: REST API ve XML-RPC kullanılabilir kalır. HSTS Preload gibi katı başlıklar kapalı bırakılır.

en: REST API is disabled.
tr_TR: REST API kapalı.

en: REST API is set to Block All REST Access.
tr_TR: REST API, Block All REST Access olarak ayarlı.

en: REST Selected Roles has no roles chosen.
tr_TR: REST Selected Roles için rol seçilmemiş.

en: REST User Endpoint Protection
tr_TR: REST kullanıcı uç noktasi korumasi

en: Recalculate Security Status
tr_TR: Güvenlik durumunu yeniden hesapla

en: Recent Activity
tr_TR: Son etkinlik

en: Recommended
tr_TR: Önerilen

en: Recommended mode is Generic Error. The default message is Invalid username or password.
tr_TR: Önerilen mod Genel hata. Varsayılan ileti: Geçersiz kullanıcı adı veya parola.

en: Referrer-Policy is set to unsafe-url.
tr_TR: Referrer-Policy, unsafe-url olarak ayarlı.

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove Login Error Messages
tr_TR: Giriş hata ayrıntılarını kaldır

en: Remove X-Pingback Header
tr_TR: X-Pingback başlığını kaldır

en: Remove X-Powered-By Header
tr_TR: X-Powered-By başlığını kaldır

en: Remove directive
tr_TR: Yönergeyi kaldır

en: Remove excluded path
tr_TR: Hariç tutulan yolu kaldır

en: Remove this custom Permissions-Policy directive?
tr_TR: Bu özel Permissions-Policy yönergesi kaldırılsın mı?

en: Removes generator version strings from RSS, Atom, and RDF feeds.
tr_TR: RSS, Atom ve RDF akışlarından generator sürüm dizelerini kaldırir.

en: Removes the X-Pingback response header from WordPress output.
tr_TR: WordPress çıktısından X-Pingback yanıt başlığını kaldırır.

en: Removes the generator meta tag from HTML output.
tr_TR: HTML çıktısından generator meta etiketini kaldırir.

en: Removes the public WordPress version from generator markup and feeds.
tr_TR: Herkese açık WordPress sürümunu generator işaretlemesinden ve akışlardan kaldırir.

en: Replaces detailed login errors with a generic message to reduce user enumeration.
tr_TR: Ayrıntılı giriş hatalarını genel bir iletiyle değiştirerek kullanıcı keşfini zorlaştırır.

en: Report an issue
tr_TR: Sorun bildir

en: Reporting URL
tr_TR: Rapor URL’si

en: Required Capability
tr_TR: Gerekli yetenek

en: Required Directive
tr_TR: Gerekli yönerge

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Profile to Defaults
tr_TR: Profili varsayılana sıfırla

en: Reset Security Headers and Security Features to the Recommended profile? Content Security Policy will not change.
tr_TR: Security Headers ve Security Features, Recommended profile sıfırlansın mı? Content Security Policy değişmez.

en: Reset unsaved changes and restore the last saved values?
tr_TR: Kaydedilmemiş değişiklikler silinip son kaydedilen değerlere dönülsün mü?

en: Resource Type
tr_TR: Kaynak türü

en: Restore defaults
tr_TR: Varsayılanları geri yükle

en: Restrict REST API Access
tr_TR: REST API erişimini kısıtla

en: Restrict REST User Endpoints
tr_TR: REST kullanıcı uç noktalarini kısıtla

en: Restricted Namespaces
tr_TR: Kısıtlı ad alanları

en: Restricted Routes
tr_TR: Kısıtlı rotalar

en: Restricts access to powerful browser features such as camera and geolocation.
tr_TR: Kamera ve konum gibi güçlü tarayıcı özelliklerine erişimi kısıtlar.

en: Review Suggestions
tr_TR: Önerileri incele

en: Review live security status, apply a Security Profile, and open headers, features, or Content Security Policy.
tr_TR: Canlı güvenlik durumunu inceleyin, bir Security Profile uygulayın ve başlıkları, özellikleri veya Content Security Policy’yi açın.

en: Review security status, active headers, hardening features, and Content Security Policy.
tr_TR: Güvenlik durumunu, etkin başlıkları, sertleştirme özelliklerini ve Content Security Policy’yi gözden geçirin.

en: Roles are loaded from WordPress, including custom roles. Super Admins on Multisite are allowed.
tr_TR: Roller, özel roller dahil WordPress'ten yüklenir. Çok siteli Super Admin kullanıcılarina izin verilir.

en: Runtime
tr_TR: Çalışma zamanı

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Saved profile: %1$s. Effective profile: %2$s.
tr_TR: Kayıtlı profil: %1$s. Etkin profil: %2$s.

en: Scan selected items
tr_TR: Seçilen öğeleri tara

en: Scanning files: %1$d of %2$d
tr_TR: Dosyalar taranıyor: %1$d / %2$d

en: Script Source
tr_TR: Betik kaynağı

en: Security Attention
tr_TR: Güvenlik uyarısı

en: Security Features
tr_TR: Güvenlik özellikleri

en: Security Headers
tr_TR: Güvenlik Başlıkları

en: Security Headers and Security Features are managed manually.
tr_TR: Security Headers ve Security Features manuel yönetiliyor.

en: Security Headers and Security Features were reset to Recommended. Content Security Policy was not changed.
tr_TR: Security Headers ve Security Features, Recommended olarak sıfırlandı. Content Security Policy değiştirilmedi.

en: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile, and Settings will be overwritten.
tr_TR: Security Headers, Security Features, Content Security Policy, Security Profile ve Settings üzerine yazılacak.

en: Security Profile applied. Content Security Policy was not changed.
tr_TR: Security Profile uygulandı. Content Security Policy değiştirilmedi.

en: Security Profile cannot be applied because required settings classes are missing.
tr_TR: Gerekli ayar sınıfları eksik olduğu için Security Profile uygulanamıyor.

en: Security Score
tr_TR: Güvenlik puanı

en: Security overview
tr_TR: Güvenlik özeti

en: Security status
tr_TR: Güvenlik durumu

en: Security status was recalculated from the current configuration.
tr_TR: Güvenlik durumu geçerli yapılandırmadan yeniden hesaplandı.

en: Select a Security Profile before applying.
tr_TR: Uygulamadan önce bir Security Profile seçin.

en: Select all sources
tr_TR: Tüm kaynakları seç

en: Select at least one WordPress role or choose another access policy.
tr_TR: En az bir WordPress rolü seçin veya başka bir erişim politikası belirleyin.

en: Select at least one source to apply.
tr_TR: Uygulamak için en az bir kaynak seçin.

en: Selected Roles
tr_TR: Seçilen roller

en: Selected sources were merged into your current CSP directives.
tr_TR: Seçilen kaynaklar mevcut CSP yönergelerine birleştirildi.

en: Send the X-XSS-Protection header with the selected policy.
tr_TR: Seçilen politikayla X-XSS-Protection başlığını gönderir.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings JSON file
tr_TR: Ayarlar JSON dosyası

en: Settings file downloaded.
tr_TR: Ayarlar dosyası indirildi.

en: Settings saved successfully
tr_TR: Ayarlar başarıyla kaydedildi

en: Settings were imported. The page will reload.
tr_TR: Ayarlar içe aktarıldı. Sayfa yeniden yüklenecek.

en: Smart CSP Assistant
tr_TR: Akıllı CSP Asistanı

en: Smart CSP Assistant is sending Content-Security-Policy-Report-Only while it learns.
tr_TR: Smart CSP Assistant öğrenirken Content-Security-Policy-Report-Only gönderiyor.

en: Some applications and integrations that depend on XML-RPC may stop working.
tr_TR: XML-RPC’ye bağımlı bazı uygulamalar ve entegrasyonlar çalışmayı durdurabilir.

en: Some recommended security controls are still disabled.
tr_TR: Önerilen bazı güvenlik kontrolleri hâlâ kapalı.

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Source not found.
tr_TR: Kaynak bulunamadı.

en: Start Smart Scan
tr_TR: Akıllı taramayı başlat

en: Static
tr_TR: Statik

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stop Learning
tr_TR: Öğrenmeyi durdur

en: Stop login failure responses from revealing whether a username or email address exists.
tr_TR: Başarısız giris yanıtlarinin bir kullanıcı adı veya e-posta adresinin varlığını açığa çıkarmasını önler.

en: Strict security settings. Some integrations, embeds, or WordPress tools may need extra review.
tr_TR: Katı güvenlik ayarları. Bazı entegrasyonlar, gömmeler veya WordPress araçları ek inceleme gerektirebilir.

en: Strict-Transport-Security is only sent over HTTPS. Serve the site over HTTPS before relying on HSTS.
tr_TR: Strict-Transport-Security yalnızca HTTPS üzerinden gönderilir. HSTS’e güvenmeden önce siteyi HTTPS ile sunun.

en: Strong header and feature coverage for the current configuration.
tr_TR: Geçerli yapılandırmada başlık ve özellik kapsamı güçlü.

en: Style Source
tr_TR: Stil kaynağı

en: Switch to Manual? Current Security Headers and Security Features will stay as they are.
tr_TR: Manual moda geçilsin mi? Mevcut Security Headers ve Security Features olduğu gibi kalır.

en: That directive name is already in the list.
tr_TR: Bu yönerge adı zaten listede var.

en: That path is already in the list.
tr_TR: Bu yol zaten listede.

en: The Security Profile could not be saved completely. Previous settings were kept.
tr_TR: Security Profile tam olarak kaydedilemedi. Önceki ayarlar korundu.

en: The Security Profile could not be validated. No settings were saved.
tr_TR: Security Profile doğrulanamadı. Hiçbir ayar kaydedilmedi.

en: The Smart CSP Assistant request failed. Please try again.
tr_TR: Akıllı CSP Asistanı isteği başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: The WordPress xmlrpc_enabled filter only disables methods that require authentication. Pingbacks and some other methods can remain available.
tr_TR: WordPress xmlrpc_enabled filtresi yalnızca kimlik doğrulama gerektiren yöntemleri devre dışı bırakır. Pingback ve bazı diğer yöntemler kullanilabilir kalabilir.

en: The current configuration leaves important protections off or invalid.
tr_TR: Geçerli yapılandırma önemli korumaları kapalı veya geçersiz bırakıyor.

en: The default policy is 0, which turns the legacy filter off when the header is sent.
tr_TR: Varsayılan politika 0’dır ve başlık gönderilirken eski süzgeci kapatır.

en: The default policy is SAMEORIGIN.
tr_TR: Varsayılan politika SAMEORIGIN’dir.

en: The default policy is strict-origin-when-cross-origin.
tr_TR: Varsayılan politika strict-origin-when-cross-origin’dir.

en: The export does not include CSP Assistant learning data or scan jobs.
tr_TR: Dışa aktarma, CSP Assistant öğrenme verilerini veya tarama işlerini içermez.

en: The exported Security Headers configuration is not valid.
tr_TR: Dışa aktarılan Security Headers yapılandırması geçerli değil.

en: The exported plugin settings are not valid.
tr_TR: Dışa aktarılan eklenti ayarları geçerli değil.

en: The header is enabled but no valid directive is generated.
tr_TR: Başlık açık ancak geçerli bir yönerge üretilmiyor.

en: The public %s value does not match this plugin.
tr_TR: Herkese açık %s değeri bu eklentiyle eşleşmiyor.

en: The requested security center action is not valid.
tr_TR: İstenen güvenlik merkezi eylemi geçerli değil.

en: The requested settings transfer action is not valid.
tr_TR: İstenen ayar aktarma işlemi geçerli değil.

en: The scan scope cannot be changed while a file scan is running.
tr_TR: Dosya taraması çalışırken tarama kapsamı değiştirilemez.

en: The security center request could not be completed. Please try again.
tr_TR: Güvenlik merkezi isteği tamamlanamadı. Lütfen yeniden deneyin.

en: The selected Security Profile is not valid.
tr_TR: Seçilen Security Profile geçerli değil.

en: The settings could not be imported completely. Previous settings were kept.
tr_TR: Ayarlar tamamen içe aktarılamadı. Önceki ayarlar korundu.

en: The settings file could not be read.
tr_TR: Ayarlar dosyası okunamadı.

en: The settings file could not be uploaded. Please try again.
tr_TR: Ayarlar dosyası yüklenemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: The settings file does not contain any configuration.
tr_TR: Ayarlar dosyası herhangi bir yapılandırma içermiyor.

en: The settings file is empty or larger than the allowed size.
tr_TR: Ayarlar dosyası boş veya izin verilen boyuttan büyük.

en: The settings file is not a valid Abdal Security Headers export.
tr_TR: Ayarlar dosyası geçerli bir Abdal Security Headers dışa aktarması değil.

en: The settings file is not valid JSON.
tr_TR: Ayarlar dosyası geçerli bir JSON değil.

en: The settings file must be a JSON export from this plugin.
tr_TR: Ayarlar dosyası bu eklentiden alınmış bir JSON dışa aktarması olmalıdır.

en: The settings transfer could not be completed. Please try again.
tr_TR: Ayar aktarımı tamamlanamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: These namespaces are blocked even if the access policy would allow them.
tr_TR: Erişim politikasi izin verse bile bu ad alanları engellenir.

en: These routes are blocked even if the access policy would allow them.
tr_TR: Erişim politikasi izin verse bile bu rotalar engellenir.

en: This header is sent only over HTTPS. Preload requires includeSubDomains and max-age of at least 31536000.
tr_TR: Bu başlık yalnızca HTTPS üzerinden gönderilir. Preload için includeSubDomains ve en az 31536000 max-age gerekir.

en: This is the suggested profile for typical WordPress sites.
tr_TR: Bu, tipik WordPress siteleri için önerilen profildir.

en: This plain-text message replaces authentication failure errors.
tr_TR: Bu düz metin iletisi kimlik doğrulama başarısızlık hatalarinin yerini alır.

en: This value can weaken your Content Security Policy. Confirm only if your site requires it.
tr_TR: Bu değer Content Security Policy’yi zayıflatabilir. Yalnızca siteniz gerçekten gerektiriyorsa onaylayın.

en: Trusted
tr_TR: Güvenilir

en: Turn on Hide Generator Meta Version or Hide Version from Feeds.
tr_TR: Hide Generator Meta Version veya Hide Version from Feeds seçeneğini açın.

en: Turn on WordPress version hiding, then choose which generator outputs to remove.
tr_TR: WordPress sürümu gizlemeyi açın, ardından hangi generator çıktılarının kaldırilacagini seçin.

en: Turn on a plugin or theme to include its files in the disk scan. All switches start off.
tr_TR: Dosyalarının disk taramasına girmesi için bir eklenti veya temayı açın. Tüm anahtarlar kapalı başlar.

en: Turn on at least one plugin or theme. With none selected, Deep file scan skips the disk pass.
tr_TR: En az bir eklenti veya tema açın. Hiçbiri seçilmezse derin dosya taraması disk adımını atlar.

en: URI to send violation reports to
tr_TR: İhlal raporlarının gönderileceği URI

en: Unable to copy the CSP header.
tr_TR: CSP başlığı kopyalanamadı.

en: Unable to ignore this source.
tr_TR: Bu kaynak yok sayılamadı.

en: Uninstall
tr_TR: Kaldırma

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unknown resource types are kept for review and are not applied automatically.
tr_TR: Bilinmeyen kaynak türleri inceleme için saklanır ve otomatik uygulanmaz.

en: Useful controls are on, but higher-impact settings still need review.
tr_TR: Yararlı kontroller açık; ancak etkisi yüksek ayarlar hâlâ incelenmeli.

en: User endpoints are allowed when the current user has this capability.
tr_TR: Geçerli kullanıcı bu yetenege sahipse kullanıcı uç noktalarina izin verilir.

en: Valid sources for AJAX, WebSocket, or EventSource connections
tr_TR: AJAX, WebSocket veya EventSource bağlantıları için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for CSS files
tr_TR: CSS dosyaları için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for JavaScript files
tr_TR: JavaScript dosyaları için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for audio and video elements
tr_TR: Ses ve video öğeleri için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for fonts
tr_TR: Yazı tipleri için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for iframes
tr_TR: iframe’ler için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for images
tr_TR: Görseller için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for plugins
tr_TR: Eklentiler için geçerli kaynaklar

en: Valid sources for web workers
tr_TR: Web worker’lar için geçerli kaynaklar

en: Valid targets for form submissions
tr_TR: Form gönderimleri için geçerli hedefler

en: Valid values for the base element
tr_TR: base öğesi için geçerli değerler

en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: Version query parameters are not removed from CSS or JavaScript assets, so cache busting keeps working.
tr_TR: Önbellek kirma calismaya devam etsin diye CSS veya JavaScript varliklarindan sürüm sorgu parametreleri kaldırilmaz.

en: View Full Report
tr_TR: Tam raporu görüntüle

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Watch for new sources
tr_TR: Yeni kaynakları izle

en: When enabled, always send X-Content-Type-Options: nosniff.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde her zaman X-Content-Type-Options: nosniff gönderilir.

en: When enabled, deleting this plugin also removes its settings, CSP assistant data, custom tables, and related stored files. This cannot be undone.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde eklentinin silinmesi, ayarlarını, CSP yardımcısı verilerini, özel tabloları ve ilgili dosyaları da kaldırır. Bu işlem geri alınamaz.

en: When enabled, the generated Content-Security-Policy header is sent with HTTP responses.
tr_TR: Açıkken üretilen Content-Security-Policy başlığı HTTP yanıtlarıyla gönderilir.

en: When enabled, the plugin always sends nosniff. There are no additional options.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde eklenti her zaman nosniff gönderir. Ek seçenek yoktur.

en: When enabled, the plugin removes the X-Pingback header. There are no additional options.
tr_TR: Etkinleştirildiginde eklenti X-Pingback başlığını kaldırir. Ek seçenek yoktur.

en: When enabled, the plugin removes the X-Powered-By response header. There are no additional options.
tr_TR: Etkinleştirildiginde eklenti X-Powered-By yanıt başlığını kaldırir. Ek seçenek yoktur.

en: When this is off, WordPress REST behavior is unchanged except for optional user-endpoint protection below.
tr_TR: Bu kapalıyken, asagidaki isteğe bağlı kullanıcı uç noktasi korumasi dışında WordPress REST davranisi değişmez.

en: When this is on, Deep file scan only covers the plugins and themes you turn on below. Leave it off to scan all installed items.
tr_TR: Açıkken derin dosya taraması yalnızca aşağıda açtığınız eklenti ve temaları tarar. Kurulu her şeyi taramak için kapalı bırakın.

en: WordPress Default
tr_TR: WordPress varsayılanı

en: WordPress Default applies no extra restriction. Administrators Only uses the manage_options capability.
tr_TR: WordPress varsayılani ek kısıtlama uygulamaz. Yalnızca yöneticiler, manage_options yeteneğini kullanir.

en: WordPress core
tr_TR: WordPress çekirdeği

en: WordPress exposes generator information in HTML, RSS, Atom, and RDF output.
tr_TR: WordPress, HTML, RSS, Atom ve RDF ciktisinda generator bilgisi açığa çıkarır.

en: WordPress site URL
tr_TR: WordPress site URL’si

en: WordPress version hiding is enabled without generator outputs.
tr_TR: WordPress sürüm gizleme açık ancak generator çıktıları kapalı.

en: Worker Source
tr_TR: Worker kaynağı

en: X-XSS-Protection is a deprecated header.
tr_TR: X-XSS-Protection kullanımdan kalkmış bir başlıktır.

en: X-XSS-Protection report policy is missing a reporting URL.
tr_TR: X-XSS-Protection rapor politikasında raporlama URL’si yok.

en: XML-RPC custom policy has no methods configured.
tr_TR: XML-RPC özel politikasında yöntem yapılandırılmamış.

en: XML-RPC is disabled.
tr_TR: XML-RPC devre dışı.

en: XML-RPC is fully disabled.
tr_TR: XML-RPC tamamen devre dışı.

en: XML-RPC pingback protection or complete XML-RPC blocking is enabled. Removing the X-Pingback header is recommended.
tr_TR: XML-RPC pingback korumasi veya tam XML-RPC engellemesi etkin. X-Pingback başlığının kaldırilmasi önerilir.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are not allowed to manage these settings.
tr_TR: Bu ayarları yönetme izniniz yok.

en: Your changes are not saved automatically.
tr_TR: Değişiklikler otomatik kaydedilmez.

[ctx: csp editor confirm]
en: OK
tr_TR: Tamam

[ctx: plugin status badge]
en: Active
tr_TR: Etkin

en: privacy/security sensitive
tr_TR: gizlilik/güvenlik açısından hassas

[ctx: security status]
en: Fair
tr_TR: Orta

[ctx: security status]
en: Good
tr_TR: İyi

[ctx: security status]
en: Needs attention
tr_TR: Dikkat gerekli

en: sources observed
tr_TR: kaynak gözlemlendi

en: unsafe-url sends the full URL across origins and is privacy-sensitive.
tr_TR: unsafe-url tam URL’yi kökenler arasında gönderir ve gizlilik açısından hassastır.
