Accessibility Assistant 1.3.2 - en to ja translation catalogue (695 entries)

en: Accessibility Assistant
ja: アクセシビリティアシスタント

note: Author URI of the plugin
en: With Accessibility Assistant, blind and visually impaired people have the ease of access to become more independent and integration with the Digital world, which replicates their daily lives
ja: アクセシビリティアシスタントにより、視覚障がい者の方々は、日常生活を再現するデジタル世界へのアクセスが容易になり、より自立してデジタル世界と統合することができます

en: Please uninstall this plugin and reinstall it.
ja: このプラグインをアンインストールして再インストールしてください。

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Languages
ja: 言語

en: Edit Languages
ja: 言語の編集

en: Plan
ja: プラン

en: User Guide
ja: ユーザーガイド

en: Accessibility Assistant Logo
ja: アクセシビリティアシスタントロゴ

en: Accessibility by CartCoders
ja: CartCodersによるアクセシビリティ

en: pages
ja: ページ

en: Settings
ja: 設定

en: Widget Option
ja: ウィジェットオプション

en: Enable /Disable
ja: 有効/無効

en: Do you want to put as link?
ja: リンクとして配置しますか？

en: Accessibility Assistance
ja: アクセシビリティサポート

en: you can placed %s as link
ja: %sをリンクとして配置できます

en: Choose Design
ja: デザインを選択

en: Default Design
ja: デフォルトデザイン

en: Custom Design
ja: カスタムデザイン

en: Mobile View Design
ja: モバイルビューデザイン

en: Position
ja: 位置

en: Desktop Position
ja: デスクトップ位置

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Middle Left
ja: 左中央

en: Middle Right
ja: 右中央

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Mobile Position
ja: モバイル位置

en: Padding
ja: パディング

en: This will be only Works on Position for "Bottom Left" and "Bottom Right"
ja: これは「左下」と「右下」の位置でのみ動作します

en: Enable/Disable Features
ja: 機能の有効/無効

en: Keyboard Nav
ja: キーボードナビゲーション

en: Cursor
ja: カーソル

en: Saturation Modes
ja: 彩度モード

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Bigger Text
ja: 大きなテキスト

en: Highlight Links
ja: リンクをハイライト

en: Font Readability
ja: フォントの読みやすさ

en: Focus Mask
ja: フォーカスマスク

en: Title Highlighting
ja: タイトルのハイライト

en: Text Enhancer
ja: テキストエンハンサー

en: Image Alt Tooltip
ja: 画像Altツールチップ

en: Stop Animation
ja: アニメーション停止

en: Word Spacing
ja: 文字間隔

en: Letter Spacing
ja: 字間

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Alignment
ja: 配置

en: Image/Video Hide
ja: 画像/動画を非表示

en: Text Speech
ja: テキスト読み上げ

en: Adjust Text Colors
ja: テキストカラーの調整

en: Adjust Title Colors
ja: タイトルカラーの調整

en: Adjust Background Colors
ja: 背景色の調整

en: Mute Sounds
ja: 音をミュート

en: Content Scaling
ja: コンテンツスケーリング

en: GIF Hide
ja: GIFを非表示

en: Read Mode
ja: 読み取りモード

en: Useful Links
ja: 便利なリンク

en: Highlight Hover
ja: ホバーをハイライト

en: Highlight Focus
ja: フォーカスをハイライト

en: Big Black Cursor
ja: 大きな黒いカーソル

en: Profile Options
ja: プロファイルオプション

en: Voice Navigation
ja: 音声ナビゲーション

en: Talk & Type
ja: 音声入力

en: Color Blind Options
ja: 色覚障がいオプション

en: Color Schema
ja: カラースキーマ

en: Controller Background
ja: コントローラーの背景

en: Text and Layout Font
ja: テキストとレイアウトフォント

en: Accent and Logo Elements
ja: アクセントとロゴ要素

en: Save
ja: 保存

en: Have questions or need assistance? %s
ja: ご質問やサポートが必要ですか？ %s

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Sorry, You can not update....
ja: 申し訳ございませんが、更新できません....

en: Keyboard should not be empty.
ja: キーボードは空にできません。

en: Big Cursor should not be empty.
ja: 大きなカーソルは空にできません。

en: Reading Guide Color should not be empty.
ja: 読み取りガイドの色は空にできません。

en: High saturation should not be empty.
ja: 高彩度は空にできません。

en: Low saturation should not be empty.
ja: 低彩度は空にできません。

en: Desaturate should not be empty.
ja: 彩度を下げるは空にできません。

en: Invert Colors should not be empty.
ja: 色を反転は空にできません。

en: Dark Contrast should not be empty.
ja: ダークコントラストは空にできません。

en: Light Contrast should not be empty.
ja: ライトコントラストは空にできません。

en: Bigger Text should not be empty.
ja: 大きなテキストは空にできません。

en: Highlight Links should not be empty.
ja: リンクのハイライトは空にできません。

en: Word Spacing should not be empty.
ja: 文字間隔は空にできません。

en: Letter Spacing should not be empty.
ja: 字間は空にできません。

en: Line Height should not be empty.
ja: 行の高さは空にできません。

en: Left Alignment should not be empty.
ja: 左揃えは空にできません。

en: Alignment should not be empty.
ja: 配置は空にできません。

en: Center should not be empty.
ja: 中央は空にできません。

en: Readable Fonts should not be empty.
ja: 読みやすいフォントは空にできません。

en: Reading Mask should not be empty.
ja: 読み取りマスクは空にできません。

en: Highlight Titles should not be empty.
ja: タイトルのハイライトは空にできません。

en: Text Enhancer should not be empty.
ja: テキストエンハンサーは空にできません。

en: Image Alt Tooltip should not be empty.
ja: 画像Altツールチップは空にできません。

en: Text Colors should not be empty.
ja: テキストカラーは空にできません。

en: Title Colors should not be empty.
ja: タイトルカラーは空にできません。

en: Background Colors should not be empty.
ja: 背景色は空にできません。

en: Mute Sounds should not be empty.
ja: 音をミュートは空にできません。

en: Content Scaling should not be empty.
ja: コンテンツスケーリングは空にできません。

en: GIF Hide should not be empty.
ja: GIF非表示は空にできません。

en: Read Mode should not be empty.
ja: 読み取りモードは空にできません。

en: Useful Links should not be empty.
ja: 便利なリンクは空にできません。

en: Highlight Hover should not be empty.
ja: ホバーのハイライトは空にできません。

en: Highlight Focus should not be empty.
ja: フォーカスのハイライトは空にできません。

en: Big Black Cursor should not be empty.
ja: 大きな黒いカーソルは空にできません。

en: Profile Settings should not be empty.
ja: プロファイル設定は空にできません。

en: Voice Commands should not be empty.
ja: 音声コマンドは空にできません。

en: Talk and Type should not be empty.
ja: 音声入力は空にできません。

en: Color Blind should not be empty.
ja: 色覚障がいは空にできません。

en: Image Hide should not be empty.
ja: 画像非表示は空にできません。

en: Video Hide should not be empty.
ja: 動画非表示は空にできません。

en: Stop Animation should not be empty.
ja: アニメーション停止は空にできません。

en: Text Speech should not be empty.
ja: テキスト読み上げは空にできません。

en: Accessibility Assistant should not be empty.
ja: アクセシビリティアシスタントは空にできません。

en: Reset All should not be empty.
ja: すべてリセットは空にできません。

en: Statement should not be empty.
ja: ステートメントは空にできません。

en: Hide Interface should not be empty.
ja: インターフェースを非表示は空にできません。

en: Error!
ja: エラー！

en: Success!
ja: 成功！

en: Language Controllers
ja: 言語コントローラー

en: Back
ja: 戻る

en: Set %s Default Language
ja: %sをデフォルト言語に設定

en: Show Language
ja: 言語を表示

en: Navigation and Interaction Controllers
ja: ナビゲーションと操作コントローラー

en: Big Cursor
ja: 大きなカーソル

en: Reading Guide
ja: 読み取りガイド

en: Visual Customization Controllers
ja: 視覚カスタマイゼーションコントローラー

en: High Saturation
ja: 高彩度

en: Low Saturation
ja: 低彩度

en: Desaturate
ja: 彩度を下げる

en: Invert Colors
ja: 色を反転

en: Dark Contrast
ja: ダークコントラスト

en: Light Contrast
ja: ライトコントラスト

en: Text Customization Controllers
ja: テキストカスタマイゼーションコントローラー

en: Left Alignment
ja: 左揃え

en: Right Alignment
ja: 右揃え

en: Center
ja: 中央

en: Readable Fonts
ja: 読みやすいフォント

en: Reading Mask
ja: 読み取りマスク

en: Highlight Titles
ja: タイトルをハイライト

en: Text Colors
ja: テキストカラー

en: Title Colors
ja: タイトルカラー

en: Background Colors
ja: 背景色

en: Bigblack Cursor
ja: 大きな黒いカーソル

en: Profile Settings
ja: プロファイル設定

en: Talk And Type
ja: 音声入力

en: Color Blind
ja: 色覚障がい

en: Media Control
ja: メディアコントロール

en: Image Hide
ja: 画像を非表示

en: Video Hide
ja: 動画を非表示

en: Speech Support
ja: 音声サポート

en: Utility Settings
ja: ユーティリティ設定

en: Reset all
ja: すべてリセット

en: Statement
ja: ステートメント

en: Hide Interface
ja: インターフェースを非表示

en: Welcome Banner Image
ja: ウェルカムバナー画像

en: Welcome to Accessibility by CartCoders
ja: CartCodersのアクセシビリティへようこそ

en: Thanks for choosing our app! We're here to help make your website accessible to everyone.
ja: 当社のアプリをお選びいただきありがとうございます！私たちは、あなたのウェブサイトをすべての人にアクセスしやすくするお手伝いをいたします。

en: Let's start by choosing a plan that fits your needs.
ja: まず、あなたのニーズに合ったプランを選択することから始めましょう。

note: translators: %1$s: opening bold tag, %2$s: closing bold tag
en: Enjoy a %1$s5-day free trial%2$s with access to the selected plan's features:
ja: 選択したプランの機能にアクセスできる%1$s5日間の無料トライアル%2$sをお楽しみください：

note: translators: %1$s: opening bold tag, %2$s: closing bold tag
en: We have an Exciting Offer for you:
ja: お得なオファーをご用意しております：

en: Get a %1$s29%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sProfessional Plan.%2$s
ja: %1$sプロフェッショナルプラン%2$sを選択すると、年間サブスクリプションで%1$s29%%割引%2$sが受けられます。

en: Get a %1$s40%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sPremium Plan.%2$s
ja: %1$sプレミアムプラン%2$sを選択すると、年間サブスクリプションで%1$s40%%割引%2$sが受けられます。

en: Let's Go
ja: 始めましょう

en: If you need further assistance, please contact us at %1$s. You can also check our %2$s for more information.
ja: さらなるサポートが必要な場合は、%1$sまでお問い合わせください。詳細については、%2$sもご確認いただけます。

en: Usage Guide
ja: 使用ガイド

en: CartCoders Logo
ja: CartCodersロゴ

en: Pages
ja: ページ

en: Manage Languages
ja: 言語を管理

en: Name
ja: 名前

en: Code
ja: コード

en: Default
ja: デフォルト

note: translators: %s: language name (e.g. English, French)
en: Visible
ja: 表示

en: Action
ja: アクション

en: %s language flag
ja: %s言語フラグ

en: Default language
ja: デフォルト言語

en: Not default language
ja: デフォルト言語ではありません

note: translators: %s: language name (e.g. English, French)
en: Language visible
ja: 言語表示

en: Language hidden
ja: 言語非表示

en: Edit %s language
ja: %s言語を編集

en: You have admin access
ja: 管理者アクセス権があります

en: Yearly
ja: 年額

en: Monthly
ja: 月額

en: 5 days Free Trial
ja: 5日間無料トライアル

en: Professional
ja: プロフェッショナル

en: / Yearly
ja: / 年額

en: What's included
ja: 含まれる内容

en: All Basic Features
ja: すべての基本機能

en: Customise Widget Position and Padding
ja: ウィジェットの位置とパディングをカスタマイズ

en: Readable Fonts, Reading Mask, and Highlight Titles
ja: 読みやすいフォント、読み取りマスク、タイトルのハイライト

en: Text Enhancer, Image Alt Tooltip, and Stop Animation
ja: テキストエンハンサー、画像Altツールチップ、アニメーション停止

en: Change the Color Schema of Widget
ja: ウィジェットのカラースキーマを変更

en: Selected
ja: 選択済み

en: Premium
ja: プレミアム

en: All Professional Features
ja: すべてのプロフェッショナル機能

en: Multiple Languages Support
ja: 多言語サポート

en: Text to Speech
ja: テキスト読み上げ

en: Adjust Word & Letter Space
ja: 単語と文字の間隔を調整

en: Enable/Disable Media
ja: メディアの有効/無効

en: Line Height & Alignments
ja: 行の高さと配置

en: Advanced Color Adjustments (Text, Titles, Backgrounds)
ja: 高度なカラー調整（テキスト、タイトル、背景）

en: Smart Contrast for Better Readability
ja: 読みやすさのためのスマートコントラスト

en: Content Scaling & Read Mode for Better Focus
ja: 集中力向上のためのコンテンツスケーリングと読み取りモード

en: Sound Muting for Distraction-Free Browsing
ja: 集中を妨げない閲覧のための音声ミュート

en: Hide GIFs and Animations for Reduced Distraction
ja: 注意散漫を減らすためのGIFとアニメーションを非表示

en: Highlight on Hover and Focus for Easier Navigation
ja: ナビゲーションの簡易化のためのホバーとフォーカスのハイライト

en: Big Black Cursor for Better Visibility
ja: 視認性向上のための大きな黒いカーソル

en: Color Blind-Friendly Viewing Options
ja: 色覚障がいに配慮した表示オプション

en: Voice Navigation and Talk & Type Controls
ja: 音声ナビゲーションと音声入力コントロール

en: Quick Access Panel for Useful Accessibility Tools
ja: 便利なアクセシビリティツールのクイックアクセスパネル

en: Personalized User Accessibility Profile Settings
ja: 個人用ユーザーアクセシビリティプロファイル設定

en: Enhanced Usability for All Accessibility Needs
ja: すべてのアクセシビリティニーズに対応する使いやすさの向上

en: Basic
ja: ベーシック

en: /monthly
ja: /月額

en: Use Default Functionalities of Widget
ja: ウィジェットのデフォルト機能を使用

en: Cannot Customise Widget
ja: ウィジェットのカスタマイズ不可

en: Enable/Disable Widget
ja: ウィジェットの有効/無効

en: Support on Email
ja: メールサポート

en: Note:
ja: 注意：

en: Kindly note that upon opting for a subscription plan within our app, please be informed that refunds will not be applicable. This policy applies universally to all subscription plans offered, including both monthly and yearly options. We appreciate your understanding and cooperation in adhering to our policy, as we aim to ensure consistency and fairness in all aspects of our subscription services.
ja: 当アプリ内でサブスクリプションプランを選択された際は、返金は適用されませんのでご了承ください。この方針は、月額・年額を含むすべてのサブスクリプションプランに普遍的に適用されます。サブスクリプションサービスのすべての側面において一貫性と公平性を確保することを目的としており、当方針への皆様のご理解とご協力に感謝いたします。

en: If you require any further information or assistance, please do not hesitate to contact us. Our support team is readily available to address any queries or concerns you may have regarding our subscription plans or any other aspect of our app.
ja: さらなる情報やサポートが必要な場合は、お気軽にお問い合わせください。私たちのサポートチームは、サブスクリプションプランやアプリのその他の側面に関するご質問やご懸念に対応する準備ができております。

en: Have questions or need assistance? %1$sContact us%2$s
ja: ご質問やサポートが必要ですか？%1$sお問い合わせ%2$s

en: Thank You Banner Image
ja: ありがとうバナー画像

en: Thank You for Choosing a Plan!
ja: プランをお選びいただきありがとうございます！

en: Get started with the Accessibility widget by enabling it in our Settings under the Widget Option section.
ja: 設定のウィジェットオプションセクションでアクセシビリティウィジェットを有効にして開始してください。

en: 1. Navigate to Settings and switch on the Accessibility widget. %s
ja: 1. 設定に移動してアクセシビリティウィジェットをオンにしてください。%s

en: toggle button
ja: トグルボタン

en: Widget Option:
ja: ウィジェットオプション：

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: 2. Click Save to apply the changes. %s
ja: 2. 変更を適用するために保存をクリックしてください。%s

en: Continue
ja: 続行

en: Accessibility Assistant Icon
ja: アクセシビリティアシスタントアイコン

en: Overview
ja: 概要

en: Accessibility Assistant, the trending product in the market which makes any disabled (deaf, blind, mute, visually impaired, mobility impaired) person can use this application for their requirements to get done.
ja: アクセシビリティアシスタントは、市場でトレンドとなっている製品で、障がいのある方（聴覚障がい、視覚障がい、発話障がい、視覚障がい、運動障がい）が、ニーズを満たすためにこのアプリケーションを使用できるようにします。

en: By keeping in mind- the main social goal, our innovative team had worked and introduced this application in the market. The main principle is "Where Innovation meets Social Values"
ja: 主要な社会的目標を念頭に置いて、私たちの革新的なチームが開発し、このアプリケーションを市場に投入しました。主要な原則は「イノベーションが社会的価値と出会う場所」です

en: Select Plan and Offers
ja: プランとオファーを選択

en: Select Monthly Plan:
ja: 月額プランを選択：

en: Start by picking the monthly plan that suits your needs. Each plan offers different features and customization options. The plan you choose will determine which features you can access in the widget. Additionally, enjoy a free trial for 5-days to explore all the features and enhance your store's accessibility.
ja: あなたのニーズに合った月額プランを選択することから始めてください。各プランは異なる機能とカスタマイゼーションオプションを提供します。選択したプランにより、ウィジェットでアクセスできる機能が決まります。さらに、5日間の無料トライアルをお楽しみいただき、すべての機能を探索してストアのアクセシビリティを向上させてください。

en: Select Yearly Plan:
ja: 年額プランを選択：

en: Choose the annual plan that best fits your needs. Each plan provides a variety of features and customization options. Your selected plan will determine the features available in the widget. Plus, take advantage of a complimentary year to explore all the features and boost your store's accessibility.
ja: あなたのニーズに最適な年額プランを選択してください。各プランは様々な機能とカスタマイゼーションオプションを提供します。選択したプランにより、ウィジェットで利用可能な機能が決まります。さらに、無料の1年間を活用して、すべての機能を探索し、ストアのアクセシビリティを向上させてください。

en: How to Enable/Disable Widget
ja: ウィジェットの有効/無効の方法

en: Customers will be provided with the option of accessing the plugin for accessing the advanced features. Through which the customer can enable/disable the functionality and access the application on his system.
ja: お客様には、高度な機能にアクセスするためのプラグインにアクセスするオプションが提供されます。これにより、お客様は機能を有効/無効にし、システム上でアプリケーションにアクセスできます。

en: You can place %s as a link.
ja: %sをリンクとして配置できます。

en: This feature is available in:
ja: この機能は以下で利用可能です：

en: Basic Plan
ja: ベーシックプラン

en: Professional Plan
ja: プロフェッショナルプラン

en: Premium Plan
ja: プレミアムプラン

en: The %1$s "Choose Design" %2$s option empowers merchants to select from a variety of design styles for our widget, tailoring it to their unique preferences and needs.
ja: %1$s「デザインを選択」%2$sオプションにより、マーチャントは私たちのウィジェットの様々なデザインスタイルから選択し、独自の好みやニーズに合わせてカスタマイズできます。

en: Mobile Design
ja: モバイルデザイン

en: Customise Position
ja: 位置をカスタマイズ

en: The %1$s "Customize Position" %2$s feature enables merchants to tailor the exact placement of our widget, ensuring it perfectly fits their site layout and design vision.
ja: %1$s「位置をカスタマイズ」%2$s機能により、マーチャントは私たちのウィジェットの正確な配置をカスタマイズでき、サイトのレイアウトとデザインビジョンに完全にフィットするよう確保できます。

en: This will only work on position for %1$s and %2$s
ja: これは%1$sと%2$sの位置でのみ動作します

en: Plan Specific Features
ja: プラン固有の機能

en: %1$s - Features%2$s
ja: %1$s - 機能%2$s

en: Enable Disable Features
ja: 機能の有効無効

en: Ease of access to change the background/font color
ja: 背景/フォントカラーの変更への簡単アクセス

en: Finally, access the settings to change the background and font colors. This step lets you personalize the widget's appearance, ensuring it matches your brand's style or enhances readability for users. Select your preferred colors and apply them to make the widget visually appealing and accessible.
ja: 最後に、設定にアクセスして背景とフォントの色を変更してください。このステップでは、ウィジェットの外観をパーソナライズし、ブランドのスタイルに合わせたり、ユーザーの読みやすさを向上させたりできます。お好みの色を選択して適用し、ウィジェットを視覚的に魅力的でアクセシブルにしてください。

en: Have questions or need assistance? <a href="%s" target="_blank">Contact us</a>
ja: ご質問やサポートが必要ですか？<a href="%s" target="_blank">お問い合わせ</a>

en: Unlock full functionality by upgrading to a paid plan
ja: 有料プランにアップグレードすることにより、完全な機能のロックを解除します

en: Unlock Full Accessibility Features
ja: 完全なアクセシビリティ機能のロックを解除します

en: To enable all accessibility widgets and features, you need to purchase a plan. Choose the perfect plan for your website needs.
ja: すべてのアクセシビリティウィジェットと機能を有効にするには、プランを購入する必要があります。あなたのウェブサイトのニーズに最適な計画を選択してください。

en: Get started with a plan that matches your requirements:
ja: 要件に合った計画を始めましょう。

en: Start with a %1$s5-day free trial%2$s to experience all features:
ja: すべての機能を体験するために、％1 $ S5日無料トライアル％2 $ sから始めます。

en: Start Your Accessibility Journey:
ja: アクセシビリティの旅を始めてください：

en: Full access to %1$sall accessibility widgets%2$s and features
ja: ％1 $ sallアクセシビリティウィジェット％2 $ sおよび機能へのフルアクセス

en: Priority support and regular updates
ja: 優先サポートと定期的な更新

en: All widgets and advanced features require an active plan. %1$sCompare plans%2$s to find your perfect fit.
ja: すべてのウィジェットと高度な機能には、アクティブな計画が必要です。％1 $ scompareプラン％2 $ sには、完璧なフィット感を見つけてください。

en: View Plans & Pricing
ja: 計画と価格設定を表示します

en: Need help deciding? Contact us at %1$s or check our %2$s for detailed feature comparisons.
ja: 決めるのに助けが必要ですか？％1 $ sでお問い合わせいただくか、詳細な機能の比較については％2 $ sを確認してください。

en: Fast Chat Support during business hours
ja: 営業時間中の高速チャットサポート

en: Startup Plan
ja: スタートアッププラン

en: All Features of Startup Plan
ja: スタートアッププランのすべての機能

en: Change Widget Color & Positioning
ja: ウィジェットの色と位置を変更します

en: Image alt Tooltip
ja: 画像altツールチップ

en: All Features of Growth Plan
ja: 成長計画のすべての機能

en: Support for 100+ Languages
ja: 100以上の言語のサポート

en: Widget Size Customization & Positioning
ja: ウィジェットサイズのカスタマイズとポジショニング

en: Accessibility Profiles & Settings
ja: アクセシビリティプロファイルと設定

en: Content Scaling & Content Spacing
ja: コンテンツのスケーリングとコンテンツ間隔

en: Content Adjustment & Color Blind Feature
ja: コンテンツ調整と色覚異常機能

en: Text to Speech & Sounds Enable/Disable
ja: テキストからスピーチとサウンドを有効/無効にします

en: Image, Video & GIF Enable/Disable
ja: 画像、ビデオ、GIFを有効/無効にします

en: Color Adjustments
ja: 色の調整

en: Content Adjustments
ja: コンテンツの調整

en: Keyboard Navigation
ja: キーボードナビゲーション

en: Accessibility Statement
ja: アクセシビリティステートメント

en: Restricted Brand Customization
ja: 制限されたブランドのカスタマイズ

en: Plans
ja: 予定

en: To discontinue using this plugin, please cancel your active subscription by clicking the button below.
ja: このプラグインの使用を中止するには、下のボタンをクリックしてアクティブなサブスクリプションをキャンセルしてください。

en: Startup
ja: 起動する

en: How to cancel your subscription
ja: サブスクリプションをキャンセルする方法

en: Navigate to the Plan page and click on the Cancel Subscription button
ja: [プラン]ページに移動し、[サブスクリプションのキャンセル]ボタンをクリックします

en: Cancel Plan
ja: 計画をキャンセルします

en: Start a 5-Day Free Trial for
ja: 5日間の無料トライアルを開始します

en: Accessibility PRO-Widget
ja: アクセシビリティプロウィジェット

en: Total Counts
ja: 合計カウント

en: Total Counts Icon
ja: 合計カウントアイコン

en: Widget Opens
ja: ウィジェットが開きます

en: Widget Opens Icon
ja: ウィジェットがアイコンを開きます

en: Events-Clicked
ja: イベントがクリックされました

en: Analysis Overview
ja: 分析の概要

en: Most 5 Used Feature Analytics
ja: ほとんどの5つの使用機能分析

en: User Interaction with Features
ja: 機能とのユーザーの相互作用

en: Keyboard Nav Icon
ja: キーボードNAVアイコン

en: Cursor Icon
ja: カーソルアイコン

en: High Saturation Icon
ja: 高い飽和アイコン

en: Low Saturation Icon
ja: 低飽和アイコン

en: Desaturate Icon
ja: 飽和アイコン

en: Contrast +
ja: コントラスト +

en: Contrast Icon
ja: コントラストアイコン

en: Bigger Text Icon
ja: より大きなテキストアイコン

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Big black Cursor
ja: 大きな黒いカーソル

en: Upgrade your plan to enable this feature
ja: この機能を有効にするための計画をアップグレードします

en: Unlimited impressions and unrestricted widget visibility
ja: 無制限の印象と無制限のウィジェットの可視性

en: Save the changes to the <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file.
ja: 変更を<code> footer.php </code>または<code> functions.php </code>ファイルに保存します。

en: Seizure Safe
ja: 発作安全

en: Seizure Safe should not be empty.
ja: 発作は空ではないはずです。

en: Simplifies the layout and focuses on text for easier reading, removing distractions like sidebars and ads.
ja: レイアウトを簡素化し、読みやすくするためにテキストに焦点を当て、サイドバーや広告のような気晴らしを削除します。

en: Smart Contrast
ja: スマートコントラスト

en: Smart Contrast should not be empty.
ja: スマートコントラストは空ではないはずです。

en: Standard support via email and live chat during business hours
ja: 営業時間中に電子メールとライブチャットを介した標準サポート

en: Start a 7-Day Free Trial for
ja: 7日間の無料トライアルを開始します

en: Supports 100+ languages with automatic translation
ja: 自動翻訳で100以上の言語をサポートします

en: Text enhancer for clarity, image alt tooltips, and option to stop animations
ja: 明確さ、画像ALTツールチップ、アニメーションを停止するオプションのテキストエンハンサー

en: Text-to-speech, voice navigation, and talk & type input
ja: テキストからスピーチ、音声ナビゲーション、トーク＆タイプの入力

en: The <strong>Language Sorting</strong> feature allows you to customize the order in which languages appear on your Language page and in the Widget. Simply use the up and down arrows beside each language to rearrange them according to your preference. Once you're happy with the order, click Save Ranking to apply the changes. The languages will then appear in the same order across your storefront and Widget, providing a consistent experience for your users.
ja: <strong>言語ソート</strong>機能を使用すると、言語ページとウィジェットに言語が表示される順序をカスタマイズできます。各言語の横にある上下の矢印を使用して、好みに応じてそれらを再配置するだけです。注文に満足したら、[ランキングを保存]をクリックして変更を適用します。その後、言語はストアフロントとウィジェット全体に同じ順序で表示され、ユーザーに一貫したエクスペリエンスを提供します。

en: The <strong>Language Variable</strong> feature allows your widget to automatically adapt to the language selected on your website. When enabled, the widget will detect and match the site's active language - ensuring a seamless and consistent experience for users navigating your site in different languages. This is especially helpful if your store already includes a language selector, as it improves accessibility and ensures that the widget content is always shown in the user’s preferred language without any extra configuration.
ja: <strong>言語変数</strong>機能により、ウィジェットはWebサイトで選択された言語に自動的に適応できます。有効になると、ウィジェットはサイトのアクティブな言語を検出して一致させます。これにより、ユーザーがさまざまな言語でサイトをナビゲートするためのシームレスで一貫したエクスペリエンスが確保されます。これは、ストアがアクセシビリティを改善し、ウィジェットコンテンツが追加の構成なしで常にユーザーの優先言語で表示されることを保証するため、ストアがすでに言語セレクターを含んでいる場合に特に役立ちます。

en: This feature aligns all text to the left, avoiding center or justified text which can be harder to read for people with dyslexia or cognitive challenges.
ja: この機能は、すべてのテキストを左に並べ、センターまたは正当化されたテキストを避け、ディスレクシアや認知的課題のある人にとって読みにくい場合があります。

en: This feature creates a horizontal reading mask that follows the cursor to help users focus on one line of text at a time.
ja: この機能は、カーソルに続く水平方向の読み取りマスクを作成し、ユーザーが一度に1つのテキストに集中できるようにします。

en: This feature disables the sound that plays when the accessibility widget is opened or closed.
ja: この機能は、アクセシビリティウィジェットが開閉したときに再生される音を無効にします。

en: This feature enables keyboard navigation using Tab, Shift+Tab, and Enter, along with shortcuts like M for menus, H for headings, F for forms, B for buttons, P for paragraphs, and G for graphics.
ja: この機能により、Tab、Shift+Tab、Enter を使用したキーボード ナビゲーションと、メニューの M、見出しの H、フォームの F、ボタンの B、段落の P、グラフィックの G などのショートカットが有効になります。

en: This feature hides images and videos to help users who are easily distracted or sensitive to visual media focus better on the text.
ja: この機能は、画像とビデオを隠して、視覚メディアに簡単に気を散らされたり、敏感なユーザーがテキストに焦点を合わせたりするのに役立ちます。

en: This feature highlights all links on the page with a border or background, making them easier to identify and click.
ja: この機能は、ページ上のすべてのリンクを境界線または背景を強調しているため、識別してクリックしやすくなります。

en: This feature highlights headings and titles across the page, helping users quickly locate and navigate key content areas.
ja: この機能は、ページ全体の見出しとタイトルを強調し、ユーザーが主要なコンテンツ領域をすばやく見つけてナビゲートするのに役立ちます。

en: This feature increases space between letters, making text easier to distinguish and reducing visual crowding.
ja: この機能により、文字の間のスペースが増加し、テキストが視覚的な混雑を区別し、削減しやすくなります。

en: This feature increases spacing between words to improve readability for users with dyslexia or cognitive impairments.
ja: この機能は、ディスレクシアまたは認知障害のあるユーザーの読みやすさを改善するために、単語間の間隔を増加させます。

en: This feature increases the contrast between text and background, making content easier to read for users with low vision.
ja: この機能により、テキストと背景のコントラストが増加し、視覚が低いユーザーにとってコンテンツが読みやすくなります。

en: This feature increases the vertical spacing between lines of text, making content more readable and less dense.
ja: この機能により、テキストの線間の垂直間隔が増加し、コンテンツがより読みやすく、密度が低くなります。

en: This feature offers users multiple predefined accessibility profiles. Each profile includes a set of accessibility features tailored to specific needs. When a user selects a profile, all the associated features are automatically enabled.
ja: この機能は、ユーザーに複数の事前定義されたアクセシビリティプロファイルを提供します。各プロファイルには、特定のニーズに合わせたアクセシビリティ機能のセットが含まれています。ユーザーがプロファイルを選択すると、関連するすべての機能が自動的に有効になります。

en: This feature pauses animations, blinking, and flashing content to reduce motion sensitivity and distractions for users with vestibular disorders or ADHD.
ja: この機能は、前庭障害またはADHDのユーザーのモーション感度と気晴らしを軽減するために、アニメーション、点滅、点滅コンテンツを一時停止します。

en: This feature provides a text magnifier that enlarges text under the cursor, helping users read small or dense text with ease.
ja: この機能には、カーソルの下でテキストを拡大するテキスト拡大器が提供され、ユーザーが小さくて密なテキストを簡単に読むのに役立ちます。

en: This feature removes color saturation from the site, creating a grayscale experience that can reduce distractions and assist users with color sensitivity or color blindness.
ja: この機能により、サイトから色の飽和が削除され、気晴らしを軽減し、色の感受性や色覚異常でユーザーを支援できるグレースケールエクスペリエンスが作成されます。

en: This feature replaces decorative or complex fonts with simpler, more readable ones to improve legibility.
ja: この機能は、装飾的または複雑なフォントを、よりシンプルで読みやすいフォントに置き換えて、読みやすさを向上させます。

en: To make the widget visible, enable and save the accessibility settings.
ja: ウィジェットを可視にするには、アクセシビリティ設定を有効にして保存します。

en: Unlimited impressions on any plans and unrestricted widget visibility
ja: 計画に対する無制限の印象と無制限のウィジェットの可視性

en: Use language variables for seamless multilingual store integration
ja: シームレスな多言語ストアの統合には、言語変数を使用します

en: Visual Enhancements
ja: 視覚強化

en: Visually Impaired
ja: 視覚障害

en: Visually Impaired should not be empty.
ja: 視覚障害者は空にしてはいけません。

en: Welcome to Accessibility Assistant
ja: アクセシビリティアシスタントへようこそ

en: Widget Settings
ja: ウィジェット設定

en: Widget Size
ja: ウィジェットサイズ

en: Your Current Plan
ja: あなたの現在の計画

en: This feature increases the size of the text throughout the website to help users with vision difficulties read content more comfortably.
ja: この機能により、Webサイト全体のテキストのサイズが大きくなり、ビジョンが難しいユーザーがコンテンツをより快適に読むのに役立ちます。

en: This feature shows image alt text as a tooltip, helping screen reader users and others understand the content of visual elements.
ja: この機能は、Image Alt Textをツールチップとして示しており、読者のユーザーや他の人が視覚要素の内容を理解するのに役立ちます。

en: Accessibility Assistant, the trending product in the market which makes any disabled (deaf, blind, mute, visually impaired, mobility impaired) person can use this application for their requirements to get done. By keeping in mind- the main social goal, our innovative team had worked and introduced this application in the market. The main principle is "Where Innovation meets Social Values
ja: アクセシビリティアシスタント、市場のトレンド製品であり、障害者（聴覚障害者、盲目、ミュート、視覚障害、モビリティ障害）を行う人を使用して、要件を実行するためにこのアプリケーションを使用できます。主な社会的目標であることを念頭に置いて、革新的なチームはこのアプリケーションを市場に取り入れ、導入しました。主な原則は「イノベーションが社会的価値を満たす場所」です

en: Customize the size of the accessibility widget to your preference"
ja: アクセシビリティウィジェットのサイズを好みに合わせてカスタマイズします」

en: Displays an on-screen keyboard for users who can't use a physical one.
ja: 物理的なキーボードを使用できないユーザー向けに、画面上のキーボードを表示します。

en: Menu Settings
ja: メニュー設定

en: Enable/Disable Accessibility Features
ja: アクセシビリティ機能を有効/無効にします

en: Navigation & Input
ja: ナビゲーションと入力

en: Modifies background colors to reduce eye strain and improve content legibility.
ja: 背景の色を変更して、目のひずみを減らし、コンテンツの読みやすさを向上させます。

en: Displays a panel with important and frequently used links for easier navigation.
ja: ナビゲーションを容易にするために、重要で頻繁に使用されるリンクを備えたパネルを表示します。

en: Lets users control the site using voice commands for hands-free accessibility.
ja: ユーザーは、ハンズフリーアクセシビリティのために音声コマンドを使用してサイトを制御できます。

en: Virtual Keyboard
ja: 仮想キーボード

en: Display & Media Controls
ja: ディスプレイとメディアコントロール

en: Disables all website sounds to assist users sensitive to audio.
ja: すべてのウェブサイトのサウンドを無効にして、ユーザーがオーディオに敏感なユーザーを支援します。

en: Highlights elements when hovered, helping users follow cursor movements.
ja: ホバリング時に要素を強調し、ユーザーがカーソルの動きに従うのを支援します。

en: Allows speech-to-text typing to help users who have difficulty using keyboards.
ja: スピーチからテキストへのタイピングが、キーボードの使用が困難なユーザーに役立つことができます。

en: Disable Widget Sound
ja: ウィジェットサウンドを無効にします

en: Content Customization
ja: コンテンツのカスタマイズ

en: Reads selected text aloud for users with visual impairments or reading difficulties.
ja: 視覚障害や読み取りの難しさを持つユーザー向けに、選択されたテキストを声に出して読み取ります。

en: Enlarges or reduces content size without affecting layout, helping users with low vision
ja: レイアウトに影響を与えることなくコンテンツのサイズを拡大または削減し、ユーザーが視力が低いのに役立ちます

en: Highlights focused elements, enhancing accessibility for keyboard navigation.
ja: 焦点を絞った要素を強調し、キーボードナビゲーションのアクセシビリティを強化します。

en: Applies color filters to assist users with different types of color blindness.
ja: さまざまな種類の色覚異常をユーザーを支援するために、カラーフィルターを適用します。

en: Disable Report Problem
ja: レポートの問題を無効にします

en: Disables the ability for users to report problems through the app.
ja: ユーザーがアプリを介して問題を報告する機能を無効にします。

en: Hide Search Bar
ja: 検索バーを非表示にします

en: Hides the search bar from the user interface.
ja: ユーザーインターフェイスから検索バーを隠します。

en: Hide Statement
ja: 声明を非表示にします

en: Hides the statement section from the user interface.
ja: ユーザーインターフェイスからステートメントセクションを隠します。

en: Changes the color of general text for better visibility and contrast.
ja: 一般的なテキストの色を変更して、可視性とコントラストを改善します。

en: Allows customization of heading/title colors to increase focus or contrast.
ja: 見出し/タイトルの色をカスタマイズして、フォーカスまたはコントラストを増やすことができます。

en: Hides GIF animations that can distract or trigger motion sensitivity.
ja: 気を散らすか、モーション感度をトリガーできるGIFアニメーションを隠します。

en: Enables a large black cursor to improve visibility for users with low vision.
ja: 大きな黒いカーソルが、視力が低いユーザーの可視性を向上させることができます。

en: Disable Branding
ja: ブランディングを無効にします

en: Removes accessibility tool branding for a cleaner, white-labeled appearance.
ja: アクセシビリティツールのブランディングを削除して、クリーンで白い標識の外観を備えています。

en: Language Variable
ja: 言語変数

en: Enables multilingual support based on user language preferences or settings.Statement Link?
ja: ユーザー言語の設定または設定に基づいて多言語サポートを有効にします。ステートメントリンクは？

en: Reset To Default
ja: デフォルトにリセットします

en: Do you want to put this widget as link?
ja: このウィジェットをリンクとして配置しますか？

en: You can place "#add-aacc-link" as link
ja: "＃add-aacc-link"をリンクとして配置できます

en: if you enable this option, your floating widget will be hidden and footer link option will be enabled though you need to add the link.
ja: このオプションを有効にすると、フローティングウィジェットが非表示になり、リンクを追加する必要がありますが、フッターリンクオプションが有効になります。

en: This is the default and most widely used design of the accessibility widget – tried, tested, and reliable across all devices.
ja: これは、アクセシビリティウィジェットのデフォルトで最も広く使用されているデザインです。すべてのデバイスで試行、テスト、信頼性があります。

en: A modernized version of the default design - visually polished, stylistically refined.
ja: デフォルトのデザインの近代化されたバージョン - 視覚的に洗練され、様式的に洗練されています。

en: Designed specifically for mobile - similar to the default but optimized for smaller screens and touch-friendly interaction.
ja: モバイル専用に設計されています - デフォルトと同様ですが、小さな画面やタッチフレンドリーなインタラクション用に最適化されています。

en: Floating Widget Position
ja: フローティングウィジェット位置

en: Floating Widget Padding
ja: フローティングウィジェットパディング

en: Floating Widget Size
ja: フローティングウィジェットサイズ

en: Accessibility Widget Color Schema
ja: アクセシビリティウィジェットカラースキーマ

en: Widget Icon
ja: ウィジェットアイコン

en: Choose Widget Icon
ja: ウィジェットアイコンを選択します

en: Floating Widget Icon Color
ja: フローティングウィジェットアイコンの色

en: Choose Widget Outer Color
ja: ウィジェットの外側の色を選択します

en: Choose Widget Inner Color
ja: ウィジェットの内側の色を選択します

en: Blind
ja: 盲目

en: Elderly
ja: お年寄り

en: Motor Impaired
ja: 運動障害

en: Dyslexia
ja: ディスレクシア

en: Cognitive and Learning
ja: 認知と学習

en: Cancel
ja: キャンセル

en: 7 days Free Trial
ja: 7日間の無料トライアル

en: Year
ja: 年

en: vs Monthly
ja: vs毎月

en: Access to all core accessibility tools included in the widget
ja: ウィジェットに含まれるすべてのコアアクセシビリティツールへのアクセス

en: Basic customization options for layout and appearance
ja: レイアウトと外観のための基本的なカスタマイズオプション

en: Enable or disable the widget as needed
ja: 必要に応じてウィジェットを有効または無効にします

en: Includes all features from the Startup Plan
ja: スタートアッププランのすべての機能が含まれています

en: Extended widget customization options including layout and branding
ja: レイアウトやブランディングなどの拡張ウィジェットのカスタマイズオプション

en: Option to display accessibility widget link in website footer
ja: ウェブサイトフッターにアクセシビリティウィジェットリンクを表示するオプション

en: Enable readable fonts, reading mask, and title highlighting
ja: 読み取り可能なフォント、読み取りマスク、およびタイトルの強調表示を有効にします

en: Customize the widget color scheme to match your brand identity
ja: ブランドのアイデンティティに合わせてウィジェットの配色をカスタマイズする

en: Includes all features from the Growth Plan
ja: 成長計画のすべての機能が含まれています

en: Fully customizable widget with advanced control options
ja: 高度な制御オプションを備えた完全にカスタマイズ可能なウィジェット

en: Enable or disable media elements like audio, video, and GIFs
ja: オーディオ、ビデオ、GIFなどのメディア要素を有効または無効にする

en: Personalized accessibility profiles for user-specific needs
ja: ユーザー固有のニーズのためのパーソナライズされたアクセシビリティプロファイル

en: Priority chat support during business hours
ja: 営業時間中の優先チャットサポート

en: Includes all features from the Scale Plan
ja: スケールプランのすべての機能が含まれています

en: Customize the widget launch icon and apply your own branding
ja: ウィジェットの起動アイコンをカスタマイズして、独自のブランディングを適用します

en: Remove default widget branding for a fully white-labeled experience
ja: 完全に白色のエクスペリエンスを得るために、デフォルトのウィジェットブランディングを削除します

en: Add a custom accessibility statement or external statement link
ja: カスタムアクセシビリティステートメントまたは外部ステートメントリンクを追加します

en: Prioritize and sort languages based on your customer base
ja: 顧客ベースに基づいて言語に優先順位を付けて並べ替えます

en: Dedicated account manager for priority onboarding and support
ja: 優先順位のオンボーディングとサポートのための専用アカウントマネージャー

en: Language Sorting
ja: 言語並べ替え

en: Mobile view Design
ja: モバイルビューデザイン

en: Enables multilingual support based on user language preferences or settings.
ja: ユーザー言語の設定または設定に基づいて、多言語サポートを有効にします。

en: Statement Link?
ja: ステートメントリンク？

en: Enlarges or reduces content size without affecting layout, helping users with low vision.
ja: レイアウトに影響を与えることなく、コンテンツのサイズを拡大または削減し、ユーザーが低視力で役立ちます。

en: You can place <strong>%s</strong> as link
ja: <strong>％s </strong>をリンクとして配置できます

en: Enter your statement page link here...
ja: ここにステートメントページのリンクを入力してください...

en: Try Accessibility Assistant for free and instantly boost accessibility
ja: 無料でアクセシビリティアシスタントを試してみて、すぐにアクセシビリティを高めてください

en: Standard support via email.
ja: 電子メールによる標準サポート。

en: Please upgrade your plan to continue accessing premium accessibility features.
ja: プレミアムアクセシビリティ機能へのアクセスを継続するために、計画をアップグレードしてください。

en: If you are on the Free plan, you can reach our support team by sending an email to
ja: 無料プランにいる場合は、メールを送信してサポートチームに連絡できます。

en: How to contact support if you are on the Free plan
ja: 無料プランにいる場合はサポートに連絡する方法

en: Upgrade Plan
ja: プランのアップグレード

en: You're on the Free plan! Unlock powerful accessibility tools by upgrading today.
ja: あなたは無料のプランにいます！今日アップグレードすることにより、強力なアクセシビリティツールのロックを解除します。

en: You're on a Growth plan! Unlock even more features and customization options by upgrading today.
ja: あなたは成長計画を立てています！今日アップグレードすることで、さらに多くの機能とカスタマイズオプションのロックを解除します。

en: You're on a Scale plan! Unlock even more powerful features and tools by upgrading today.
ja: あなたはスケールプランになっています！今日アップグレードすることで、さらに強力な機能とツールのロックを解除します。

en: You're on the Premium plan! Enjoy priority support and exclusive advanced accessibility features by upgrading today.
ja: あなたはプレミアムプランにいます！今すぐアップグレードして、優先サポートと高度な高度なアクセシビリティ機能をお楽しみください。

en: You're on the Established plan! You already have access to our top-tier features and tools.
ja: あなたは確立された計画を立てています！すでにトップ層の機能とツールにアクセスできます。

en: Start by picking the monthly plan that suits your needs. Each plan offers different features and customization options. The plan you choose will determine which features you can access in the widget. Additionally, enjoy a free trial for 7-days to explore all the features and enhance your store's accessibility.
ja: あなたのニーズに合った毎月の計画を選ぶことから始めます。各プランは、さまざまな機能とカスタマイズオプションを提供します。選択した計画では、ウィジェットにアクセスできる機能が決定されます。さらに、7日間の無料トライアルをお楽しみください。すべての機能を探索し、店舗のアクセシビリティを強化してください。

en: Try
ja: 試す

en: for free and instantly boost accessibility
ja: 無料で、すぐにアクセシビリティを高めます

en: How to enable the Free plan
ja: 無料プランを有効にする方法

en: To enable the Free plan, go to the Plan page and click on the Free button. Once clicked, a form will appear. Fill in all the required details, and the widget will automatically be displayed on the front end.
ja: 無料プランを有効にするには、プランページに移動して、無料ボタンをクリックします。クリックすると、フォームが表示されます。必要なすべての詳細を入力すると、ウィジェットがフロントエンドに自動的に表示されます。

en: Accessibility Scanner
ja: アクセシビリティスキャナー

en: Check Accessibility Free
ja: アクセシビリティを無料で確認してください

en: Scan Your site
ja: サイトをスキャンします

en: Accessibility Score
ja: アクセシビリティスコア

en: Compliant
ja: 準拠

en: Automated Accessibility score has limitations
ja: 自動化されたアクセシビリティスコアには制限があります

en: Failed Checks
ja: チェックに失敗しました

en: Compliant under WCAG 2.0, 2.1 & 2.2
ja: WCAG 2.0、2.1、および2.2の下で準拠

en: Categories detailed information
ja: カテゴリ詳細情報

en: Not Applicable or It May Require Manual Audit
ja: 該当なしまたは手動監査が必要になる場合があります

en: One Click to Make Your Website Accessible Today
ja: ワンクリックして、ウェブサイトを今日アクセスできるようにします

en: Start My Compliance Plan
ja: コンプライアンス計画を開始します

en: Go Beyond Automation with Expert Audits
ja: 専門家の監査で自動化を超えてください

en: Automated scans can identify many accessibility issues, but they can’t capture every WCAG 2.1 and 2.2 requirement. Our expert manual audits close these gaps by providing in-depth reviews, actionable insights, and tailored remediation recommendations.
ja: 自動化されたスキャンは多くのアクセシビリティの問題を識別できますが、すべてのWCAG 2.1および2.2の要件をキャプチャすることはできません。当社の専門家のマニュアル監査は、詳細なレビュー、実用的な洞察、および調整された修復の推奨事項を提供することにより、これらのギャップを閉じます。

en: Get a Detailed Expert Audit Report
ja: 詳細な専門家監査レポートを取得します

en: Detailed information by category
ja: カテゴリ別の詳細情報

en: Free Accessibility Check
ja: 無料のアクセシビリティチェック

en: Unlock insights and free access to our accessibility plugin by submitting your details below.
ja: 以下に詳細を送信することにより、洞察とアクセシビリティプラグインへの無料アクセスのロックを解除します。

en: The free widget is only available for use on the specific website URL you provided.
ja: 無料のウィジェットは、提供された特定のWebサイトURLでのみ使用できます。

en: Verify your email
ja: メールを確認してください

en: Enter the 6-digit OTP sent to your email address.
ja: メールアドレスに送信された6桁のOTPを入力します。

en: Submit
ja: 提出する

en: Verify
ja: 確認する

en: Didn't receive the code?
ja: コードを受け取りませんでしたか？

en: Resend OTP
ja: 再送信otp

en: Already Registered
ja: すでに登録されています

en: The email or phone number you entered is already in use.
ja: 入力したメールまたは電話番号はすでに使用されています。

en: Close
ja: 近い

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your Email
ja: あなたのメール

en: Your Mobile Number
ja: あなたの携帯電話番号

en: Your Website URL
ja: あなたのウェブサイトURL

en: Enter OTP
ja: OTPを入力します

en: vs Monthly!
ja: vs毎月！

en: Filter Content
ja: フィルターコンテンツ

en: Quick navigation tool showing all Headings, Landmarks, and Links in one place.
ja: すべての見出し、ランドマーク、およびリンクを1つの場所に示すクイックナビゲーションツール。

en: Want to remove branding for free?
ja: ブランディングを無料で削除したいですか？

en: Start a 7-Day Free Trial
ja: 7日間の無料トライアルを開始します

en: Need help or want to remove branding?
ja: 助けが必要ですか、それともブランディングを削除したいですか？

en: Start Free Trial
ja: 無料トライアルを開始します

en: No relevant data is available for the specified range
ja: 指定された範囲に関連するデータは使用できません

en: Events Clicked
ja: イベントがクリックされました

en: No Significant Most Features Usage Found
ja: 重要な機能はありません。使用量が見つかりました

en: To ensure your site is accessible and user-friendly, add an Accessibility Assistance link to your footer menu:
ja: サイトにアクセスしやすくユーザーフレンドリーになるようにするには、フッターメニューにアクセシビリティ支援リンクを追加します。

en: Open your active theme’s <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file (usually found in <code>/wp-content/themes/your-theme/</code>).
ja: アクティブなテーマの <code>footer.php</code> または <code>functions.php</code> ファイルを開きます (通常は <code>/wp-content/themes/your-theme/</code> にあります)。

en: Locate the place where you want to add the link (typically just before the closing <code>&lt;/footer&gt;</code> or <code>&lt;/body&gt;</code> tag).
ja: リンクを追加したい場所を見つけます（通常、クロージング<code>＆lt;/footer＆gt; </code>または<codes>＆lt;/head＆gt; </code>タグの直前）。

en: Add the following HTML code to insert the link:
ja: 次のHTMLコードを追加して、リンクを挿入します。

en: Refresh your website to see the link appear in the footer.
ja: ウェブサイトを更新して、リンクがフッターに表示されます。

en: Note: It is recommended to use a child theme to prevent your changes from being lost during theme updates.
ja: 注：テーマの更新中に変更が失われるのを防ぐために、子テーマを使用することをお勧めします。

en: If you need further assistance, please contact us at
ja: さらにサポートが必要な場合は、下記までご連絡ください。

en: Get Started: Activate Widget and Add Footer Link
ja: 開始：ウィジェットをアクティブにし、フッターリンクを追加します

en: Navigate to Settings and switch on the Accessibility widget.
ja: [設定] に移動し、アクセシビリティ ウィジェットをオンにします。

en: How to Add an Accessibility Link to Your Footer
ja: フッターにアクセシビリティリンクを追加する方法

en: Enable/
ja: 有効にする/

en: Enjoy a %1$s7-day free trial%2$s with access to the selected plan's features.
ja: 選択したプランの機能にアクセスできる %1$s7 日間の無料トライアル%2$s をお楽しみください。

en: Get a %1$s15%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sGrowth Plan.%2$s
ja: %1$sGrowth Plan を選択すると、年間サブスクリプションで %1$s15%% 割引%2$s が受けられます。%2$s

en: Get a %1$s20%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sScale Plan.%2$s
ja: %1$sスケール プランを選択すると、年間サブスクリプションで %1$s20%% 割引%2$s が受けられます。%2$s

en: Get a %1$s25%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sEstablished Plan.%2$s
ja: %1$s確立プランを選択すると、年間サブスクリプションで %1$s25%% 割引%2$s が受けられます。%2$s

en: Enjoy a %1$s7-day free trial%2$s with access to the selected plan's features:
ja: %1$s7 日間の無料トライアル%2$s をお楽しみいただき、選択したプランの機能にアクセスしてください:

en: Widget Title on Hover
ja: ホバー時のウィジェットのタイトル

en: Disable Hover text on widget and widget Loader
ja: ウィジェットとウィジェット ローダーのホバー テキストを無効にする

en: Verify Widget & Remove Branding
ja: ウィジェットを確認してブランドを削除する

en: Once the accessibility widget’s functionality is verified, we’ll proceed to remove all branding for your white-label configuration.
ja: アクセシビリティ ウィジェットの機能が確認されたら、ホワイトラベル構成のすべてのブランドを削除します。

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Open your active theme's <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file (usually found in <code>/wp-content/themes/your-theme/</code>).
ja: アクティブなテーマの <code>footer.php</code> または <code>functions.php</code> ファイルを開きます (通常は <code>/wp-content/themes/your-theme/</code> にあります)。

en: Disable Hover Text
ja: ホバーテキストを無効にする

en: Search
ja: 検索

en: Save Rankings
ja: ランキングを保存する

en: Rank
ja: ランク

en: You're on the %s plan! Unlock powerful accessibility tools by upgrading today.
ja: あなたは %s プランに参加しています。今すぐアップグレードして、強力なアクセシビリティ ツールのロックを解除してください。

en: You're on a %s plan! Unlock even more features and customization options by upgrading today.
ja: あなたは %s プランに参加しています。今すぐアップグレードして、さらに多くの機能とカスタマイズ オプションを利用しましょう。

en: You're on the %s plan! Enjoy priority support and exclusive advanced accessibility features by upgrading today.
ja: あなたは %s プランに参加しています。今すぐアップグレードして、優先サポートと独自の高度なアクセシビリティ機能をお楽しみください。

en: Includes all features from the %s Plan
ja: %s プランのすべての機能が含まれます

en: Get a %1$s15%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
ja: %1$s%3$s プランを選択すると、年間定期購入で %1$s15%% 割引%2$sが得られます。%2$s

en: Get a %1$s20%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
ja: %1$s%3$s プランを選択すると、年間定期購入で %1$s20%% 割引%2$sが得られます。%2$s

en: Get a %1$s25%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
ja: %1$s%3$s プランを選択すると、年間定期購入で %1$s25%% 割引%2$sが受けられます。%2$s

en: 5 out of 5 stars
ja: 星5つ中5つ

en: ADHD should not be empty.
ja: ADHDは空であってはなりません。

en: AI Easy LLMs.txt Generator
ja: AI Easy LLMs.txt ジェネレーター

en: AI Fit Finder
ja: AIフィットファインダー

en: AI Fit Finder Size Recommender
ja: AI Fit Finder サイズレコメンダー

en: Access quick and detailed answers across all categories, helping you understand your accessibility tools without confusion.
ja: すべてのカテゴリにわたって迅速かつ詳細な回答にアクセスできるため、混乱することなくアクセシビリティ ツールを理解できます。

en: Accessibility Features Overview
ja: アクセシビリティ機能の概要

en: Accessibility Fixes Applied
ja: アクセシビリティ修正が適用されました

en: Accessibility Profiles
ja: アクセシビリティプロファイル

en: Accessibility Scanner History
ja: アクセシビリティ スキャナーの履歴

en: Accessibility Scanner Result
ja: アクセシビリティ スキャナーの結果

en: Accessibility Usage Insights
ja: アクセシビリティの使用状況に関する洞察

en: Activate App
ja: アプリをアクティブ化する

en: Admin
ja: 管理者

en: All Page
ja: 全ページ

en: Also Available On Other Platforms
ja: 他のプラットフォームでも利用可能

en: Analytics Overview
ja: 分析の概要

en: Analytics overview
ja: 分析の概要

en: App Status
ja: アプリのステータス

en: Are plans feature-gated?
ja: 計画は機能ゲート型ですか?

en: Automated scans can't catch everything. Get a full manual audit.
ja: 自動スキャンではすべてを検出できるわけではありません。完全な手動監査を受けてください。

en: Automated score has limitations
ja: 自動スコアには制限があります

en: Automatic scans to ensure your store stays compliant with accessibility standards over time
ja: 自動スキャンにより、ストアが長期的にアクセシビリティ基準に準拠していることを確認します

en: Bargain App
ja: お買い得アプリ

en: Bargain App by CartCoders
ja: CartCoders によるお買い得アプリ

en: Blind should not be empty.
ja: ブラインドは空であってはなりません。

en: Can I use this with multilingual stores?
ja: 多言語ストアでこれを使用できますか?

en: Cancel should not be empty.
ja: キャンセルを空にすることはできません。

en: Chat With Us
ja: チャットしてみよう

en: Chat with our support team for quick help and instant guidance.
ja: サポート チームとチャットして、迅速なヘルプと即時ガイダンスを入手してください。

en: Cognitive and Learning should not be empty.
ja: 認知と学習が空であってはなりません。

en: Collect offers and increase conversions on product pages.
ja: オファーを収集し、商品ページでのコンバージョンを増やします。

en: Completed
ja: 完了しました

en: Configure accessibility menu controls and behavior.
ja: アクセシビリティ メニューのコントロールと動作を構成します。

en: Contact Us.
ja: お問い合わせ

en: Contact us.
ja: お問い合わせ

en: Contrast should not be empty.
ja: コントラストが空であってはなりません。

en: Control AI crawler access to low-value and sensitive pages.
ja: 価値の低い機密ページへの AI クローラーのアクセスを制御します。

en: Current Plan: %s
ja: 現在のプラン: %s

en: Cursor should not be empty.
ja: カーソルは空であってはなりません。

en: Customize icon, position, and appearance settings.
ja: アイコン、位置、外観の設定をカスタマイズします。

en: Customize the size of the accessibility widget to your preference
ja: Customise the size of the accessibility widget to your preference

en: Daily
ja: 毎日

en: Day Of Week
ja: 曜日

en: Default should not be empty.
ja: デフォルトは空であってはなりません。

en: Detailed Information By Category
ja: カテゴリ別詳細情報

en: Disabled
ja: 無効

en: Dyslexia should not be empty.
ja: ディスレクシアは空であってはなりません。

en: Elderly should not be empty.
ja: 高齢者は空っぽであってはなりません。

en: Enable / Disable
ja: 有効/無効

en: Enable or disable features that improve your website's accessibility.
ja: Web サイトのアクセシビリティを向上させる機能を有効または無効にします。

en: Enable our plugin to see it visible on your website.
ja: プラグインを有効にすると、Web サイトにプラグインが表示されます。

en: Enabled
ja: 有効

en: FAQs
ja: よくある質問

en: Feature Activity Highlights
ja: 機能アクティビティのハイライト

en: Features & Functionality
ja: 特徴と機能

en: Filter Content should not be empty.
ja: フィルターコンテンツを空にすることはできません。

en: Find your best fit with guided size recommendations.
ja: ガイド付きの推奨サイズを参考に、最適なフィット感を見つけましょう。

en: Friday
ja: 金曜日

en: Get Expert Audit Report.
ja: 専門家による監査レポートを入手します。

en: Get Live Chat Support
ja: ライブチャットサポートを受ける

en: Gif Hide
ja: GIFを非表示

en: Go Beyond Automation With Expert Audits
ja: 専門家による監査で自動化をさらに前進

en: Group Of Pages
ja: ページのグループ

en: Have Questions Or Need Assistance? %s
ja: ご質問やサポートが必要ですか？ %s

en: Hello %s
ja: こんにちは、%s

en: How do I get help if I face issues?
ja: 問題が発生した場合、どうすれば助けが得られますか?

en: It helps store owners offer a more accessible browsing experience with controls for text, contrast, navigation, media, and language support.
ja: ストアの所有者がテキスト、コントラスト、ナビゲーション、メディア、言語サポートのコントロールを使用して、よりアクセスしやすいブラウジング エクスペリエンスを提供できるようにします。

en: LLMs.txt Generator
ja: LLMs.txt ジェネレーター

en: Language Settings
ja: 言語設定

en: Last 30 Days
ja: 過去 30 日間

en: Last 7 Days
ja: 過去 7 日間

en: Last Month
ja: 先月

en: Lawful Risk
ja: 合法的なリスク

en: Limited Scan Notice
ja: 制限付きスキャンに関する通知

en: Manage Features
ja: 機能の管理

en: Monday
ja: 月曜日

en: Motor Impaired should not be empty.
ja: Motor Impaired を空にすることはできません。

en: Multi-Language Support
ja: 多言語サポート

en: Need Any Help?
ja: 何か助けが必要ですか?

en: Next
ja: 次

en: No scan history found (or API response is empty).
ja: スキャン履歴が見つかりません (または API 応答が空です)。

en: Not Sure Which Plan Fits Best?
ja: どのプランが最適かわからないですか?

en: One Click To Make Your Website Accessible Today
ja: ワンクリックでウェブサイトに今すぐアクセスできるようになります

en: Only the first page of your website will be scanned. To request a full-site accessibility scan, please reach out to our team.
ja: Web サイトの最初のページのみがスキャンされます。サイト全体のアクセシビリティ スキャンをリクエストするには、当社のチームにお問い合わせください。

en: Open
ja: 開ける

en: Our team can help you choose the right plan based on your store size, accessibility goals, and support needs.
ja: 私たちのチームは、店舗の規模、アクセシビリティの目標、サポートのニーズに基づいて適切なプランを選択するお手伝いをします。

en: Page URL
ja: ページURL

en: Platform & Integration
ja: プラットフォームと統合

en: Please enter a valid URL to scan.
ja: スキャンする有効な URL を入力してください。

en: Prev
ja: 前へ

en: Pro Plan
ja: プロプラン

en: Quickstart
ja: クイックスタート

en: Real Customer Questions
ja: お客様からの実際の質問

en: Recommended Apps
ja: おすすめのアプリ

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Report Date
ja: 報告日

en: Run scans and review accessibility findings.
ja: スキャンを実行し、アクセシビリティの結果を確認します。

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Scan
ja: スキャン

en: Scan Interval
ja: スキャン間隔

en: Scan Queued
ja: スキャンがキューに登録されました

en: Scan Queued â Waiting To Startâ¦
ja: スキャンがキューに登録されています – 開始を待機しています –

en: Scan Scope
ja: スキャン範囲

en: Scan To Check Compliance Of Accessibility
ja: スキャンしてアクセシビリティの準拠を確認する

en: Scanner Result
ja: スキャナーの結果

en: Schedule a Call
ja: 通話をスケジュールする

en: Scheduled Scan
ja: スケジュールスキャン

en: Search should not be empty.
ja: 検索を空にすることはできません。

en: Select Language
ja: 言語の選択

en: Set up translation visibility and language priorities.
ja: 翻訳の可視性と言語の優先順位を設定します。

en: Set wholesale rules and simplify B2B pricing.
ja: 卸売ルールを設定し、B2B 価格設定を簡素化します。

en: Shopify
ja: ショッピファイ

en: Shopline
ja: ショップライン

en: Showing
ja: 表示中

en: Specific Page
ja: 特定のページ

en: Start Live Chat
ja: ライブチャットを開始する

en: Start with a %1$s7-day free trial%2$s to experience all features:
ja: %1$s7 日間の無料トライアル%2$s から始めて、すべての機能を体験してください:

en: Status
ja: 状態

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support & Partnership
ja: サポートとパートナーシップ

en: The site url you entered is already registered.
ja: 入力したサイトURLは既に登録されています。

en: This Month
ja: 今月

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time Of Day
ja: 時刻

en: To Scan All Page Or Group Of Pages, Please
ja: すべてのページまたはページのグループをスキャンするには、次の手順を実行してください。

en: Total Accessibility Scans
ja: 総アクセシビリティ スキャン

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Unable to render audit result.
ja: 監査結果を表示できません。

en: Upgrade your plan to enable these features.
ja: これらの機能を有効にするには、プランをアップグレードしてください。

en: Use this guide to quickly set up your Accessibility Assistant widget.
ja: このガイドを使用して、アクセシビリティ アシスタント ウィジェットをすばやく設定します。

en: View Analytics
ja: 分析を見る

en: View Result
ja: 結果を見る

en: Virtual Keyboard should not be empty.
ja: 仮想キーボードは空であってはなりません。

en: Website screenshot
ja: ウェブサイトのスクリーンショット

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Welcome to: Accessibility Assistant
ja: アクセシビリティアシスタントへようこそ

en: What does this plugin help with?
ja: このプラグインは何に役立ちますか?

en: Wholesale App
ja: 卸売りアプリ

en: Wholesale Price & B2B Solution
ja: 卸売価格とB2Bソリューション

en: Widget Content / Appearance
ja: ウィジェットの内容/外観

en: Widget Engagements
ja: ウィジェットのエンゲージメント

en: Wix
ja: ウィックス

en: Yes. Each plan unlocks additional controls and customization. Your current plan determines what appears as enabled in admin pages.
ja: はい。各プランでは、追加のコントロールとカスタマイズが可能になります。現在のプランによって、管理ページで何が有効として表示されるかが決まります。

en: Yes. Higher plans support broad language coverage, language controls, and easier multilingual storefront accessibility.
ja: はい。上位のプランでは、幅広い言語対応、言語制御、店頭での多言語アクセシビリティがサポートされます。

en: You can reach the support team through the contact link in the footer. Paid plans include stronger support options based on tier.
ja: フッターの連絡先リンクからサポート チームに連絡できます。有料プランには、レベルに基づいた強力なサポート オプションが含まれています。

en: You have member access
ja: メンバーアクセス権があります

en: Your scan is in the queue and will start soon.
ja: スキャンはキューにあり、間もなく開始されます。

en: of
ja: の

en: records
ja: 記録

en: result
ja: 結果

en: warning sign
ja: 警告サイン

en: Chat With Our Support Team For Quick Help And Instant Guidance.
ja: サポート チームとチャットして、簡単なヘルプと即時ガイダンスを入手してください。

en: Customize Icon, Position, And Appearance Settings.
ja: アイコン、位置、外観の設定をカスタマイズします。

en: Enable Our Plugin To See It Visible On Your Website.
ja: プラグインを有効にして、ウェブサイトに表示されるようにします。

en: Only The First Page Of Your Website Will Be Scanned. To Request A Full-Site Accessibility Scan, Please Reach Out To Our Team.
ja: Web サイトの最初のページのみがスキャンされます。フルサイトのアクセシビリティ スキャンをリクエストするには、当社のチームにご連絡ください。

en: Sepcific Page
ja: 特定のページ

en: Set Up Translation Visibility And Language Priorities.
ja: 翻訳の可視性と言語の優先順位を設定します。
