Accessibility Assistant 1.3.2 - en to mk translation catalogue (694 entries)

en: Accessibility Assistant
mk: Асистент за Пристапност

note: Author URI of the plugin
en: With Accessibility Assistant, blind and visually impaired people have the ease of access to become more independent and integration with the Digital world, which replicates their daily lives
mk: Со Асистентот за Пристапност, слепите и лицата со оштетен вид имаат лесен пристап за да станат поодделни и интегрирани со дигиталниот свет, кој ги реплицира нивните секојдневни животи

en: Please uninstall this plugin and reinstall it.
mk: Ве молиме деинсталирајте го овој додаток и инсталирајте го повторно.

en: Accessibility
mk: Пристапност

en: Languages
mk: Јазици

en: Edit Languages
mk: Уреди Јазици

en: Plan
mk: План

en: User Guide
mk: Водич за Корисници

en: Accessibility Assistant Logo
mk: Лого на Асистентот за Пристапност

en: Accessibility by CartCoders
mk: Пристапност од CartCoders

en: pages
mk: страници

en: Settings
mk: Поставки

en: Widget Option
mk: Опција за Виџет

en: Enable /Disable
mk: Овозможи / Оневозможи

en: Do you want to put as link?
mk: Дали сакате да го поставите како врска?

en: Accessibility Assistance
mk: Помош за Пристапност

en: you can placed %s as link
mk: можете да го поставите %s како врска

en: Choose Design
mk: Избери Дизајн

en: Default Design
mk: Стандарден Дизајн

en: Custom Design
mk: Прилагоден Дизајн

en: Mobile View Design
mk: Дизајн за Мобилен Приказ

en: Position
mk: Позиција

en: Desktop Position
mk: Позиција на Работна Маса

en: Top Left
mk: Горе Лево

en: Top Right
mk: Горе Десно

en: Middle Left
mk: Средина Лево

en: Middle Right
mk: Средина Десно

en: Bottom Left
mk: Долу Лево

en: Bottom Right
mk: Долу Десно

en: Mobile Position
mk: Мобилна Позиција

en: Padding
mk: Пополнување

en: This will be only Works on Position for "Bottom Left" and "Bottom Right"
mk: Ова ќе работи само на Позицијата за "Долу Лево" и "Долу Десно"

en: Enable/Disable Features
mk: Овозможи/Оневозможи Карактеристики

en: Keyboard Nav
mk: Навигација со Тастатура

en: Cursor
mk: Курсор

en: Saturation Modes
mk: Режими на Заситеност

en: Contrast
mk: Контраст

en: Bigger Text
mk: Поголем Текст

en: Highlight Links
mk: Истакни Врски

en: Font Readability
mk: Читливост на Фонт

en: Focus Mask
mk: Маска за Фокус

en: Title Highlighting
mk: Истакнување на Наслови

en: Text Enhancer
mk: Подобрувач на Текст

en: Image Alt Tooltip
mk: Опис за Слика

en: Stop Animation
mk: Спри Анимација

en: Word Spacing
mk: Растојание помеѓу Збороки

en: Letter Spacing
mk: Растојание помеѓу Букви

en: Line Height
mk: Висина на Линија

en: Alignment
mk: Порамнување

en: Image/Video Hide
mk: Сокријување на Слики/Видеа

en: Text Speech
mk: Говор на Текст

en: Adjust Text Colors
mk: Прилагоди Бои на Текст

en: Adjust Title Colors
mk: Прилагоди Бои на Наслови

en: Adjust Background Colors
mk: Прилагоди Бои на Позадина

en: Mute Sounds
mk: Исклучи Звуци

en: Content Scaling
mk: Скалирање на Содржина

en: GIF Hide
mk: Сокријување на GIF

en: Read Mode
mk: Режим за Читање

en: Useful Links
mk: Корисни Врски

en: Highlight Hover
mk: Истакни при Пристап

en: Highlight Focus
mk: Истакни при Фокус

en: Big Black Cursor
mk: Голем Црн Курсор

en: Profile Options
mk: Опции за Профил

en: Voice Navigation
mk: Гласовна Навигација

en: Talk & Type
mk: Зборувај и Пишувај

en: Color Blind Options
mk: Опции за Колор Слепило

en: Color Schema
mk: Колорна Шема

en: Controller Background
mk: Позадина на Контролор

en: Text and Layout Font
mk: Фонт за Текст и Распоред

en: Accent and Logo Elements
mk: Акцент и Лого Елементи

en: Save
mk: Зачувај

en: Have questions or need assistance? %s
mk: Имате прашања или ви треба помош? %s

en: Contact us
mk: Контактирајте не

en: Sorry, You can not update....
mk: Извинете, не можете да ажурирате....

en: Keyboard should not be empty.
mk: Тастатурата не смее да биде празна.

en: Big Cursor should not be empty.
mk: Големиот Курсор не смее да биде празен.

en: Reading Guide Color should not be empty.
mk: Бојата на Водичот за Читање не смее да биде празна.

en: High saturation should not be empty.
mk: Високата заситеност не смее да биде празна.

en: Low saturation should not be empty.
mk: Ниската заситеност не смее да биде празна.

en: Desaturate should not be empty.
mk: Десатурацијата не смее да биде празна.

en: Invert Colors should not be empty.
mk: Инвертирање на Боите не смее да биде празно.

en: Dark Contrast should not be empty.
mk: Темниот Контраст не смее да биде празен.

en: Light Contrast should not be empty.
mk: Светлиот Контраст не смее да биде празен.

en: Bigger Text should not be empty.
mk: Поголемиот Текст не смее да биде празен.

en: Highlight Links should not be empty.
mk: Истакнувањето на Врски не смее да биде празно.

en: Word Spacing should not be empty.
mk: Растојанието помеѓу Збороки не смее да биде празно.

en: Letter Spacing should not be empty.
mk: Растојанието помеѓу Букви не смее да биде празно.

en: Line Height should not be empty.
mk: Висината на Линија не смее да биде празна.

en: Left Alignment should not be empty.
mk: Левото Порамнување не смее да биде празно.

en: Alignment should not be empty.
mk: Порамнувањето не смее да биде празно.

en: Center should not be empty.
mk: Центарот не смее да биде празен.

en: Readable Fonts should not be empty.
mk: Читливите Фонтови не смеат да бидат празни.

en: Reading Mask should not be empty.
mk: Маската за Читање не смее да биде празна.

en: Highlight Titles should not be empty.
mk: Истакнувањето на Наслови не смее да биде празно.

en: Text Enhancer should not be empty.
mk: Подобрувачот на Текст не смее да биде празен.

en: Image Alt Tooltip should not be empty.
mk: Описот за Слика не смее да биде празен.

en: Text Colors should not be empty.
mk: Боите на Текст не смеат да бидат празни.

en: Title Colors should not be empty.
mk: Боите на Наслови не смеат да бидат празни.

en: Background Colors should not be empty.
mk: Боите на Позадина не смеат да бидат празни.

en: Mute Sounds should not be empty.
mk: Исклучувањето на Звуци не смее да биде празно.

en: Content Scaling should not be empty.
mk: Скалирањето на Содржина не смее да биде празно.

en: GIF Hide should not be empty.
mk: Сокривањето на GIF не смее да биде празно.

en: Read Mode should not be empty.
mk: Режимот за Читање не смее да биде празен.

en: Useful Links should not be empty.
mk: Корисните Врски не смеат да бидат празни.

en: Highlight Hover should not be empty.
mk: Истакнувањето при Пристап не смее да биде празно.

en: Highlight Focus should not be empty.
mk: Истакнувањето при Фокус не смее да биде празно.

en: Big Black Cursor should not be empty.
mk: Големиот Црн Курсор не смее да биде празен.

en: Profile Settings should not be empty.
mk: Поставките за Профил не смеат да бидат празни.

en: Voice Commands should not be empty.
mk: Гласовните Команди не смеат да бидат празни.

en: Talk and Type should not be empty.
mk: Зборувај и Пишувај не смее да биде празно.

en: Color Blind should not be empty.
mk: Колор Слепилото не смее да биде празно.

en: Image Hide should not be empty.
mk: Сокривањето на Слики не смее да биде празно.

en: Video Hide should not be empty.
mk: Сокривањето на Видеа не смее да биде празно.

en: Stop Animation should not be empty.
mk: Сопирањето на Анимација не смее да биде празно.

en: Text Speech should not be empty.
mk: Говорот на Текст не смее да биде празен.

en: Accessibility Assistant should not be empty.
mk: Асистентот за Пристапност не смее да биде празен.

en: Reset All should not be empty.
mk: Ресетирај Сé не смее да биде празно.

en: Statement should not be empty.
mk: Изјавата не смее да биде празна.

en: Hide Interface should not be empty.
mk: Сокривањето на Интерфејс не смее да биде празно.

en: Error!
mk: Грешка!

en: Success!
mk: Успех!

en: Language Controllers
mk: Контролори за Јазик

en: Back
mk: Назад

en: Set %s Default Language
mk: Постави %s како Стандарден Јазик

en: Show Language
mk: Прикажи Јазик

en: Navigation and Interaction Controllers
mk: Контролори за Навигација и Интеракција

en: Big Cursor
mk: Голем Курсор

en: Reading Guide
mk: Водич за Читање

en: Visual Customization Controllers
mk: Контролори за Визуелно Прилагодување

en: High Saturation
mk: Висока Заситеност

en: Low Saturation
mk: Ниска Заситеност

en: Desaturate
mk: Десатурација

en: Invert Colors
mk: Инвертирај Бои

en: Dark Contrast
mk: Темен Контраст

en: Light Contrast
mk: Светел Контраст

en: Text Customization Controllers
mk: Контролори за Прилагодување на Текст

en: Left Alignment
mk: Лево Порамнување

en: Right Alignment
mk: Десно Порамнување

en: Center
mk: Центар

en: Readable Fonts
mk: Читливи Фонтови

en: Reading Mask
mk: Маска за Читање

en: Highlight Titles
mk: Истакни Наслови

en: Text Colors
mk: Бои на Текст

en: Title Colors
mk: Бои на Наслови

en: Background Colors
mk: Бои на Позадина

en: Bigblack Cursor
mk: Голем Црн Курсор

en: Profile Settings
mk: Поставки за Профил

en: Talk And Type
mk: Зборувај и Пишувај

en: Color Blind
mk: Колор Слепило

en: Media Control
mk: Контрола на Медиуми

en: Image Hide
mk: Сокриј Слики

en: Video Hide
mk: Сокриј Видеа

en: Speech Support
mk: Поддршка за Говор

en: Utility Settings
mk: Поставки за Алатки

en: Reset all
mk: Ресетирај сé

en: Statement
mk: Изјава

en: Hide Interface
mk: Сокриј Интерфејс

en: Welcome Banner Image
mk: Слика за Добредојде Банер

en: Welcome to Accessibility by CartCoders
mk: Добредојдовте во Пристапност од CartCoders

en: Thanks for choosing our app! We're here to help make your website accessible to everyone.
mk: Благодариме што ја избравте нашата апликација! Тука сме за да помогнеме да го направите вашиот веб-сајт достапен за сите.

en: Let's start by choosing a plan that fits your needs.
mk: Да започнеме со избирање план кој ви одговара.

note: translators: %1$s: opening bold tag, %2$s: closing bold tag
en: Enjoy a %1$s5-day free trial%2$s with access to the selected plan's features:
mk: Уживајте во %1$s5-дневен бесплатен пробен период%2$s со пристап до карактеристиките на избраниот план:

note: translators: %1$s: opening bold tag, %2$s: closing bold tag
en: We have an Exciting Offer for you:
mk: Имаме возбудлива понуда за вас:

en: Get a %1$s29%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sProfessional Plan.%2$s
mk: Добијте %1$s29%% попуст%2$s на годишна претплата кога ќе го изберете %1$sПрофесионалниот План.%2$s

en: Get a %1$s40%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sPremium Plan.%2$s
mk: Добијте %1$s40%% попуст%2$s на годишна претплата кога ќе го изберете %1$sПремиум Планот.%2$s

en: Let's Go
mk: Да одиме

en: If you need further assistance, please contact us at %1$s. You can also check our %2$s for more information.
mk: Ако ви треба дополнителна помош, ве молиме контактирајте не на %1$s. Можете исто така да го проверите нашиот %2$s за повеќе информации.

en: Usage Guide
mk: Водич за Користење

en: CartCoders Logo
mk: Лого на CartCoders

en: Pages
mk: Страници

en: Manage Languages
mk: Управувај со Јазици

en: Name
mk: Име

en: Code
mk: Код

en: Default
mk: Стандарден

note: translators: %s: language name (e.g. English, French)
en: Visible
mk: Видлив

en: Action
mk: Акција

en: %s language flag
mk: %s знаме на јазик

en: Default language
mk: Стандарден јазик

en: Not default language
mk: Не е стандарден јазик

note: translators: %s: language name (e.g. English, French)
en: Language visible
mk: Јазикот е видлив

en: Language hidden
mk: Јазикот е сокриен

en: Edit %s language
mk: Уреди %s јазик

en: You have admin access
mk: Имате администраторски пристап

en: Yearly
mk: Годишно

en: Monthly
mk: Месечно

en: 5 days Free Trial
mk: 5 дена Бесплатен Пробен Период

en: Professional
mk: Професионален

en: / Yearly
mk: / Годишно

en: What's included
mk: Што е вклучено

en: All Basic Features
mk: Сите Основни Карактеристики

en: Customise Widget Position and Padding
mk: Прилагоди Позиција и Пополнување на Виџетот

en: Readable Fonts, Reading Mask, and Highlight Titles
mk: Читливи Фонтови, Маска за Читање и Истакнување на Наслови

en: Text Enhancer, Image Alt Tooltip, and Stop Animation
mk: Подобрувач на Текст, Опис за Слика и Сопирање на Анимација

en: Change the Color Schema of Widget
mk: Промени ја Колорната Шема на Виџетот

en: Selected
mk: Избрано

en: Premium
mk: Премиум

en: All Professional Features
mk: Сите Професионални Карактеристики

en: Multiple Languages Support
mk: Поддршка за Повеќе Јазици

en: Text to Speech
mk: Текст во Говор

en: Adjust Word & Letter Space
mk: Прилагоди Растојание на Збороки и Букви

en: Enable/Disable Media
mk: Овозможи/Оневозможи Медиуми

en: Line Height & Alignments
mk: Висина на Линија и Порамнување

en: Advanced Color Adjustments (Text, Titles, Backgrounds)
mk: Напредни Прилагодувања на Бои (Текст, Наслови, Позадини)

en: Smart Contrast for Better Readability
mk: Паметен Контраст за Подобра Читливост

en: Content Scaling & Read Mode for Better Focus
mk: Скалирање на Содржина и Режим за Читање за Подобар Фокус

en: Sound Muting for Distraction-Free Browsing
mk: Исклучување на Звук за Прелистување без Вознемирување

en: Hide GIFs and Animations for Reduced Distraction
mk: Сокриј GIF-ови и Анимации за Намалено Вознемирување

en: Highlight on Hover and Focus for Easier Navigation
mk: Истакнување при Пристап и Фокус за Полесна Навигација

en: Big Black Cursor for Better Visibility
mk: Голем Црн Курсор за Подобра Видливост

en: Color Blind-Friendly Viewing Options
mk: Опции за Гледање Пријателски за Колор Слепило

en: Voice Navigation and Talk & Type Controls
mk: Гласовна Навигација и Контроли за Зборувај и Пишувај

en: Quick Access Panel for Useful Accessibility Tools
mk: Панел за Брз Пристап до Корисни Алатки за Пристапност

en: Personalized User Accessibility Profile Settings
mk: Персонализирани Поставки за Профил на Пристапност на Корисник

en: Enhanced Usability for All Accessibility Needs
mk: Подобрена Употребливост за Сите Потреби за Пристапност

en: Basic
mk: Основен

en: /monthly
mk: /месечно

en: Use Default Functionalities of Widget
mk: Користи Стандардни Функционалности на Виџетот

en: Cannot Customise Widget
mk: Не може да се Прилагоди Виџетот

en: Enable/Disable Widget
mk: Овозможи/Оневозможи Виџет

en: Support on Email
mk: Поддршка преку Е-пошта

en: Note:
mk: Забелешка:

en: Kindly note that upon opting for a subscription plan within our app, please be informed that refunds will not be applicable. This policy applies universally to all subscription plans offered, including both monthly and yearly options. We appreciate your understanding and cooperation in adhering to our policy, as we aim to ensure consistency and fairness in all aspects of our subscription services.
mk: Ве молиме имајте на ум дека при избирањето на план за претплата во нашата апликација, рефундирањето нема да биде применливо. Оваа политика се применува универзално на сите понудени планови за претплата, вклучувајќи ги месечните и годишните опции. Ја ценеме вашата разбирливост и соработка во придржувањето кон нашата политика, бидејќи се стремиме да обезбедиме конзистентност и праведност во сите аспекти од нашите услуги за претплата.

en: If you require any further information or assistance, please do not hesitate to contact us. Our support team is readily available to address any queries or concerns you may have regarding our subscription plans or any other aspect of our app.
mk: Ако ви треба дополнителна информација или помош, ве молиме не двоумете се да не контактирате. Нашиот тим за поддршка е подготвен да одговори на сите прашања или грижи што можеби ги имате во врска со нашите планови за претплата или било кој друг аспект од нашата апликација.

en: Have questions or need assistance? %1$sContact us%2$s
mk: Имате прашања или ви треба помош? %1$sКонтактирајте не%2$s

en: Thank You Banner Image
mk: Слика за Банер Благодарам

en: Thank You for Choosing a Plan!
mk: Благодарам што Избравте План!

en: Get started with the Accessibility widget by enabling it in our Settings under the Widget Option section.
mk: Започнете со виџетот за Пристапност со овозможувањето во нашите Поставки под секцијата Опција за Виџет.

en: 1. Navigate to Settings and switch on the Accessibility widget. %s
mk: 1. Одете до Поставки и вклучете го виџетот за Пристапност. %s

en: toggle button
mk: копче за префрлање

en: Widget Option:
mk: Опција за Виџет:

en: Enable
mk: Овозможи

en: Disable
mk: Оневозможи

en: 2. Click Save to apply the changes. %s
mk: 2. Кликнете Зачувај за да ги примените промените. %s

en: Continue
mk: Продолжи

en: Accessibility Assistant Icon
mk: Икона на Асистентот за Пристапност

en: Overview
mk: Преглед

en: Accessibility Assistant, the trending product in the market which makes any disabled (deaf, blind, mute, visually impaired, mobility impaired) person can use this application for their requirements to get done.
mk: Асистентот за Пристапност, трендовскиот производ на пазарот кој им овозможува на лицата со попреченост (глуви, слепи, неми, со оштетен вид, со попреченост во движењето) да ја користат оваа апликација за нивните потреби.

en: By keeping in mind- the main social goal, our innovative team had worked and introduced this application in the market. The main principle is "Where Innovation meets Social Values"
mk: Имајќи ја на ум главната социјална цел, нашиот иновативен тим работеше и ја воведе оваа апликација на пазарот. Главниот принцип е "Каде што Иновацијата се сретнува со Социјалните Вредности"

en: Select Plan and Offers
mk: Избери План и Понуди

en: Select Monthly Plan:
mk: Избери Месечен План:

en: Start by picking the monthly plan that suits your needs. Each plan offers different features and customization options. The plan you choose will determine which features you can access in the widget. Additionally, enjoy a free trial for 5-days to explore all the features and enhance your store's accessibility.
mk: Започнете со избирање на месечниот план кој ви одговара. Секој план нуди различни карактеристики и опции за прилагодување. Планот што ќе го изберете ќе определи кои карактеристики можете да пристапите во виџетот. Дополнително, уживајте во бесплатен пробен период од 5 дена за да ги истражите сите карактеристики и да ја подобрите пристапноста на вашата продавница.

en: Select Yearly Plan:
mk: Избери Годишен План:

en: Choose the annual plan that best fits your needs. Each plan provides a variety of features and customization options. Your selected plan will determine the features available in the widget. Plus, take advantage of a complimentary year to explore all the features and boost your store's accessibility.
mk: Изберете го годишниот план кој најдобро ви одговара. Секој план обезбедува разновидност на карактеристики и опции за прилагодување. Вашиот избран план ќе ги определи достапните карактеристики во виџетот. Плус, искористете ја комплементарната година за да ги истражите сите карактеристики и да ја зголемите пристапноста на вашата продавница.

en: How to Enable/Disable Widget
mk: Како да го Овозможите/Оневозможите Виџетот

en: Customers will be provided with the option of accessing the plugin for accessing the advanced features. Through which the customer can enable/disable the functionality and access the application on his system.
mk: На клиентите ќе им биде обезбедена опцијата за пристап до додатокот за пристап до напредните карактеристики. Преку која клиентот може да овозможи/оневозможи функционалност и да пристапи до апликацијата на неговиот систем.

en: You can place %s as a link.
mk: Можете да го поставите %s како врска.

en: This feature is available in:
mk: Оваа карактеристика е достапна во:

en: Basic Plan
mk: Основен План

en: Professional Plan
mk: Професионален План

en: Premium Plan
mk: Премиум План

en: The %1$s "Choose Design" %2$s option empowers merchants to select from a variety of design styles for our widget, tailoring it to their unique preferences and needs.
mk: Опцијата %1$s "Избери Дизајн" %2$s им овозможува на трговците да избираат од разновидност дизајнерски стилови за нашиот виџет, прилагодувајќи го според нивните уникатни преференции и потреби.

en: Mobile Design
mk: Мобилен Дизајн

en: Customise Position
mk: Прилагоди Позиција

en: The %1$s "Customize Position" %2$s feature enables merchants to tailor the exact placement of our widget, ensuring it perfectly fits their site layout and design vision.
mk: Карактеристиката %1$s "Прилагоди Позиција" %2$s им овозможува на трговците да ја прилагодат точната поставеност на нашиот виџет, обезбедувајќи да се вклопи совршено во распоредот и дизајнерската визија на нивниот сајт.

en: This will only work on position for %1$s and %2$s
mk: Ова ќе работи само на позицијата за %1$s и %2$s

en: Plan Specific Features
mk: Карактеристики Специфични за Планот

en: %1$s - Features%2$s
mk: %1$s - Карактеристики%2$s

en: Enable Disable Features
mk: Овозможи Оневозможи Карактеристики

en: Ease of access to change the background/font color
mk: Лесен пристап за менување на бојата на позадината/фонтот

en: Finally, access the settings to change the background and font colors. This step lets you personalize the widget's appearance, ensuring it matches your brand's style or enhances readability for users. Select your preferred colors and apply them to make the widget visually appealing and accessible.
mk: Конечно, пристапете до поставките за да ги промените боите на позадината и фонтот. Овој чекор ви овозможува да го персонализирате изгледот на виџетот, обезбедувајќи да се совпаѓа со стилот на вашиот бренд или да ја подобри читливоста за корисниците. Изберете ги вашите преферирани бои и применете ги за да го направите виџетот визуелно привлечен и достапен.

en: Have questions or need assistance? <a href="%s" target="_blank">Contact us</a>
mk: Имате прашања или ви треба помош? <a href="%s" target="_blank">Контактирајте не</a>

en: Unlock full functionality by upgrading to a paid plan
mk: Отклучете ја целосната функционалност со надградба на платен план

en: Unlock Full Accessibility Features
mk: Отклучете ги функциите за целосна пристапност

en: To enable all accessibility widgets and features, you need to purchase a plan. Choose the perfect plan for your website needs.
mk: За да ги овозможите сите додатоци и карактеристики на пристапност, треба да купите план.Изберете совршен план за потребите на вашата веб -страница.

en: Get started with a plan that matches your requirements:
mk: Започнете со план што одговара на вашите барања:

en: Start with a %1$s5-day free trial%2$s to experience all features:
mk: Започнете со %1 $ S5-дневен бесплатен пробен период 2 $ S за да ги доживеете сите карактеристики:

en: Start Your Accessibility Journey:
mk: Започнете го вашето патување за пристапност:

en: Full access to %1$sall accessibility widgets%2$s and features
mk: Целосен пристап до %1 $ SALL додатоци за пристапност %2 $ s и карактеристики

en: Priority support and regular updates
mk: Приоритетна поддршка и редовни ажурирања

en: All widgets and advanced features require an active plan. %1$sCompare plans%2$s to find your perfect fit.
mk: Сите додатоци и напредни карактеристики бараат активен план.%1 $ Scompare планови%2 $ s за да го пронајдете вашето совршено вклопување.

en: View Plans & Pricing
mk: Погледнете ги плановите и цените

en: Need help deciding? Contact us at %1$s or check our %2$s for detailed feature comparisons.
mk: Потребна ви е помош за одлучување?Контактирајте нè на %1 $ S или проверете ги нашите %2 $ s за детални споредби на карактеристики.

en: Fast Chat Support during business hours
mk: Поддршка за брза разговор за време на работното време

en: Startup Plan
mk: План за стартување

en: All Features of Startup Plan
mk: Сите карактеристики на планот за стартување

en: Change Widget Color & Positioning
mk: Променете ја бојата и позиционирањето на виџетот

en: Image alt Tooltip
mk: Alt Alttip

en: All Features of Growth Plan
mk: Сите карактеристики на планот за раст

en: Support for 100+ Languages
mk: Поддршка за 100+ јазици

en: Widget Size Customization & Positioning
mk: Прилагодување и позиционирање на големината на додатокот

en: Accessibility Profiles & Settings
mk: Профили и поставки за пристапност

en: Content Scaling & Content Spacing
mk: Скалирање на содржина и растојание на содржина

en: Content Adjustment & Color Blind Feature
mk: Прилагодување на содржината и карактеристика на слепите во боја

en: Text to Speech & Sounds Enable/Disable
mk: Текст до говор и звуци Овозможи/оневозможи

en: Image, Video & GIF Enable/Disable
mk: Слика, видео и gif Овозможи/оневозможи

en: Color Adjustments
mk: Прилагодувања на бојата

en: Content Adjustments
mk: Прилагодувања на содржината

en: Keyboard Navigation
mk: Навигација на тастатура

en: Accessibility Statement
mk: Изјава за пристапност

en: Restricted Brand Customization
mk: Ограничено прилагодување на брендот

en: Plans
mk: Планови

en: To discontinue using this plugin, please cancel your active subscription by clicking the button below.
mk: За да прекинете со користење на овој додаток, откажете ја активната претплата со кликнување на копчето подолу.

en: Startup
mk: Стартување

en: How to cancel your subscription
mk: Како да ја откажете вашата претплата

en: Navigate to the Plan page and click on the Cancel Subscription button
mk: Одете на страницата Планот и кликнете на копчето за претплата за откажување

en: Cancel Plan
mk: Откажи план

en: Start a 5-Day Free Trial for
mk: Започнете 5-дневно бесплатно судење за

en: Accessibility PRO-Widget
mk: Про-Widget за пристапност

en: Total Counts
mk: Вкупно брои

en: Total Counts Icon
mk: Икона за вкупно брои

en: Widget Opens
mk: Се отвора додаток

en: Widget Opens Icon
mk: Иконата за отворање на додатоци

en: Events-Clicked
mk: Кликнете на настани

en: Analysis Overview
mk: Преглед на анализата

en: Most 5 Used Feature Analytics
mk: Повеќето 5 користени аналитики на карактеристики

en: User Interaction with Features
mk: Кориснички интеракција со карактеристики

en: Keyboard Nav Icon
mk: Икона за тастатура NAV

en: Cursor Icon
mk: Икона на курсорот

en: High Saturation Icon
mk: Икона со висока заситеност

en: Low Saturation Icon
mk: Икона со ниска заситеност

en: Desaturate Icon
mk: Икона за десатура

en: Contrast +
mk: Контраст +

en: Contrast Icon
mk: Икона за контраст

en: Bigger Text Icon
mk: Поголема икона за текст

en: Dashboard
mk: Табла

en: Big black Cursor
mk: Голем црн курсор

en: Upgrade your plan to enable this feature
mk: Надградете го вашиот план за да ја овозможите оваа одлика

en: Unlimited impressions and unrestricted widget visibility
mk: Неограничени впечатоци и неограничена видливост на додаток

en: Save the changes to the <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file.
mk: Зачувајте ги промените во <ode> подножјето.php </code> или <code> functions.php </code> датотека.

en: Seizure Safe
mk: Заплена безбедна

en: Seizure Safe should not be empty.
mk: Безбедно заплена не треба да биде празна.

en: Simplifies the layout and focuses on text for easier reading, removing distractions like sidebars and ads.
mk: Го поедноставува изгледот и се фокусира на текстот за полесно читање, отстранување на одвраќањето како странични ленти и реклами.

en: Smart Contrast
mk: Паметен контраст

en: Smart Contrast should not be empty.
mk: Паметниот контраст не треба да биде празен.

en: Standard support via email and live chat during business hours
mk: Стандардна поддршка преку е -пошта и разговор во живо за време на работното време

en: Start a 7-Day Free Trial for
mk: Започнете 7-дневно бесплатно судење за

en: Supports 100+ languages with automatic translation
mk: Поддржува 100+ јазици со автоматски превод

en: Text enhancer for clarity, image alt tooltips, and option to stop animations
mk: Подобрувач

en: Text-to-speech, voice navigation, and talk & type input
mk: Текст-говор, гласовна навигација и влез за разговор и тип

en: The <strong>Language Sorting</strong> feature allows you to customize the order in which languages appear on your Language page and in the Widget. Simply use the up and down arrows beside each language to rearrange them according to your preference. Once you're happy with the order, click Save Ranking to apply the changes. The languages will then appear in the same order across your storefront and Widget, providing a consistent experience for your users.
mk: Функцијата <strong> сортирање на јазик </strong> ви овозможува да го прилагодите редоследот по кој јазици се појавуваат на вашата страница за јазик и во графичката контрола.Едноставно користете ги стрелите нагоре и надолу покрај секој јазик за да ги преуредите според вашиот избор.Откако сте задоволни со нарачката, кликнете на Зачувај рангирање за да ги примените промените.Јазиците потоа ќе се појават во ист редослед низ вашата продавница и додаток, обезбедувајќи конзистентно искуство за вашите корисници.

en: The <strong>Language Variable</strong> feature allows your widget to automatically adapt to the language selected on your website. When enabled, the widget will detect and match the site's active language - ensuring a seamless and consistent experience for users navigating your site in different languages. This is especially helpful if your store already includes a language selector, as it improves accessibility and ensures that the widget content is always shown in the user’s preferred language without any extra configuration.
mk: Функцијата <strong> јазична променлива </strong> му овозможува на вашиот додаток автоматски да се прилагоди на избран јазик на вашата веб -страница.Кога е овозможено, додатокот ќе го открие и одговара на активниот јазик на страницата - обезбедувајќи непречено и конзистентно искуство за корисниците кои навигаат на вашата страница на различни јазици.Ова е особено корисно ако вашата продавница веќе вклучува избор на јазик, бидејќи ја подобрува пристапноста и гарантира дека содржината на додатоци е секогаш прикажана на склопот на јазик на корисникот без дополнителна конфигурација.

en: This feature aligns all text to the left, avoiding center or justified text which can be harder to read for people with dyslexia or cognitive challenges.
mk: Оваа одлика го усогласува целиот текст лево, избегнувајќи центар или оправдан текст што може да биде потешко да се прочита за луѓе со дислексија или когнитивни предизвици.

en: This feature creates a horizontal reading mask that follows the cursor to help users focus on one line of text at a time.
mk: Оваа одлика создава хоризонтална маска за читање што го следи курсорот за да им помогне на корисниците да се фокусираат на една линија на текст истовремено.

en: This feature disables the sound that plays when the accessibility widget is opened or closed.
mk: Оваа одлика го оневозможува звукот што игра кога додатокот за пристапност е отворен или затворен.

en: This feature enables keyboard navigation using Tab, Shift+Tab, and Enter, along with shortcuts like M for menus, H for headings, F for forms, B for buttons, P for paragraphs, and G for graphics.
mk: Оваа функција овозможува навигација со тастатура користејќи Tab, Shift+Tab и Enter, заедно со кратенки како M за менија, H за наслови, F за форми, B за копчиња, P за пасуси и G за графика.

en: This feature hides images and videos to help users who are easily distracted or sensitive to visual media focus better on the text.
mk: Оваа одлика крие слики и видеа за да им помогне на корисниците кои лесно се расејуваат или чувствителни на визуелните медиуми подобро да се фокусираат на текстот.

en: This feature highlights all links on the page with a border or background, making them easier to identify and click.
mk: Оваа одлика ги истакнува сите врски на страницата со граница или позадина, што ги прави полесно да се идентификуваат и кликнат.

en: This feature highlights headings and titles across the page, helping users quickly locate and navigate key content areas.
mk: Оваа одлика ги истакнува насловите и насловите на целата страница, помагајќи им на корисниците брзо да ги лоцираат и навигираат областите за содржини на клучеви.

en: This feature increases space between letters, making text easier to distinguish and reducing visual crowding.
mk: Оваа одлика го зголемува просторот помеѓу буквите, со што текстот е полесен за разликување и намалување на визуелното гужва.

en: This feature increases spacing between words to improve readability for users with dyslexia or cognitive impairments.
mk: Оваа одлика го зголемува растојанието помеѓу зборовите за подобрување на читливоста за корисниците со дислексија или когнитивни нарушувања.

en: This feature increases the contrast between text and background, making content easier to read for users with low vision.
mk: Оваа одлика го зголемува контрастот помеѓу текстот и позадината, со што содржината е полесна за читање за корисници со слаб вид.

en: This feature increases the vertical spacing between lines of text, making content more readable and less dense.
mk: Оваа одлика го зголемува вертикалното растојание помеѓу линиите на текстот, правејќи ја содржината повеќе читлива и помалку густа.

en: This feature offers users multiple predefined accessibility profiles. Each profile includes a set of accessibility features tailored to specific needs. When a user selects a profile, all the associated features are automatically enabled.
mk: Оваа одлика им нуди на корисниците повеќе претходно дефинирани профили за пристапност.Секој профил вклучува збир на карактеристики за пристапност прилагодени на специфични потреби.Кога корисникот избира профил, сите придружни карактеристики автоматски се овозможени.

en: This feature pauses animations, blinking, and flashing content to reduce motion sensitivity and distractions for users with vestibular disorders or ADHD.
mk: Оваа одлика паузира анимации, трепкање и трепкачка содржина за да се намали чувствителноста на движењето и одвраќањето на корисниците со вестибуларни нарушувања или АДХД.

en: This feature provides a text magnifier that enlarges text under the cursor, helping users read small or dense text with ease.
mk: Оваа одлика обезбедува великодушен текст што го зголемува текстот под курсорот, помагајќи им на корисниците со леснотија да читаат мал или густ текст.

en: This feature removes color saturation from the site, creating a grayscale experience that can reduce distractions and assist users with color sensitivity or color blindness.
mk: Оваа одлика ја отстранува заситеноста на бојата од страницата, создавајќи искуство со сива скала што може да ги намали одвраќањата и да им помогне на корисниците со чувствителност на боја или слепило во боја.

en: This feature replaces decorative or complex fonts with simpler, more readable ones to improve legibility.
mk: Оваа одлика ги заменува декоративни или сложени фонтови со поедноставни, повеќе читливи за подобрување на читливоста.

en: To make the widget visible, enable and save the accessibility settings.
mk: За да го направите додатокот видлив, овозможете и зачувајте ги поставките за пристапност.

en: Unlimited impressions on any plans and unrestricted widget visibility
mk: Неограничени впечатоци за какви било планови и неограничена видливост на додатоци

en: Use language variables for seamless multilingual store integration
mk: Користете јазични променливи за непречена повеќејазична интеграција во продавницата

en: Visual Enhancements
mk: Визуелни додатоци

en: Visually Impaired
mk: Визуелно оштетен

en: Visually Impaired should not be empty.
mk: Визуелно оштетеното не треба да биде празно.

en: Welcome to Accessibility Assistant
mk: Добредојдовте на асистент за пристапност

en: Widget Settings
mk: Поставки за додатоци

en: Widget Size
mk: Големина на додаток

en: Your Current Plan
mk: Вашиот тековен план

en: This feature increases the size of the text throughout the website to help users with vision difficulties read content more comfortably.
mk: Оваа одлика ја зголемува големината на текстот низ целата веб -страница за да им помогне на корисниците со потешкотии во видот поудобно да ја прочитаат содржината.

en: This feature shows image alt text as a tooltip, helping screen reader users and others understand the content of visual elements.
mk: Оваа одлика го покажува Text Text Alt како алатка, помагајќи им на корисниците на читателот на екранот и другите да ја разберат содржината на визуелните елементи.

en: Customize the size of the accessibility widget to your preference"
mk: Прилагодете ја големината на додатокот за пристапност до вашиот избор “

en: Displays an on-screen keyboard for users who can't use a physical one.
mk: Прикажува тастатура на екранот за корисниците кои не можат да користат физички.

en: Menu Settings
mk: Поставки за менито

en: Enable/Disable Accessibility Features
mk: Овозможете/оневозможете ги карактеристиките за пристапност

en: Navigation & Input
mk: Навигација и влез

en: Modifies background colors to reduce eye strain and improve content legibility.
mk: Ги менува боите во позадина за да се намали напрегањето на очите и да се подобри читливоста на содржината.

en: Displays a panel with important and frequently used links for easier navigation.
mk: Прикажува панел со важни и често користени врски за полесна навигација.

en: Lets users control the site using voice commands for hands-free accessibility.
mk: Им дозволува на корисниците да ја контролираат страницата користејќи говорни команди за пристапност без раце.

en: Virtual Keyboard
mk: Виртуелна тастатура

en: Display & Media Controls
mk: Контроли на приказ и медиуми

en: Disables all website sounds to assist users sensitive to audio.
mk: Ги оневозможува сите звуци на веб -страницата за да им помогне на корисниците чувствителни на аудио.

en: Highlights elements when hovered, helping users follow cursor movements.
mk: Нагласува елементи кога се лебдат, помагајќи им на корисниците да ги следат движењата на курсорот.

en: Allows speech-to-text typing to help users who have difficulty using keyboards.
mk: Овозможува пишување говор-текст за да им помогне на корисниците кои имаат потешкотии со користење на тастатура.

en: Disable Widget Sound
mk: Оневозможете го звукот на додатоци

en: Content Customization
mk: Прилагодување на содржината

en: Reads selected text aloud for users with visual impairments or reading difficulties.
mk: Чита избран текст гласно за корисниците со визуелни нарушувања или тешкотии во читањето.

en: Enlarges or reduces content size without affecting layout, helping users with low vision
mk: Ја зголемува или намалува големината на содржината без да влијае на распоредот, помагајќи им на корисниците со низок вид

en: Highlights focused elements, enhancing accessibility for keyboard navigation.
mk: Определување на фокусирани елементи, подобрување на пристапноста за навигација со тастатура.

en: Applies color filters to assist users with different types of color blindness.
mk: Применува филтри за бои за да им помогне на корисниците со различни типови на слепило во боја.

en: Disable Report Problem
mk: Оневозможете го проблемот со извештајот

en: Disables the ability for users to report problems through the app.
mk: Оневозможува можност за корисниците да пријавуваат проблеми преку апликацијата.

en: Hide Search Bar
mk: Скриј ја лентата за пребарување

en: Hides the search bar from the user interface.
mk: Ја крие лентата за пребарување од корисничкиот интерфејс.

en: Hide Statement
mk: Скриј изјава

en: Hides the statement section from the user interface.
mk: Го крие делот за изјава од корисничкиот интерфејс.

en: Changes the color of general text for better visibility and contrast.
mk: Ја менува бојата на општ текст за подобра видливост и контраст.

en: Allows customization of heading/title colors to increase focus or contrast.
mk: Овозможува прилагодување на боите на насловот/насловот да го зголеми фокусот или контрастот.

en: Hides GIF animations that can distract or trigger motion sensitivity.
mk: Ги крие анимациите на GIF кои можат да го одвлечат вниманието или да активираат чувствителност на движење.

en: Enables a large black cursor to improve visibility for users with low vision.
mk: Овозможува голем црн курсор да ја подобри видливоста за корисниците со слаб вид.

en: Disable Branding
mk: Оневозможи брендирање

en: Removes accessibility tool branding for a cleaner, white-labeled appearance.
mk: Отстранува брендирање на алатки за пристапност за почист, бело обележан изглед.

en: Language Variable
mk: Јазична променлива

en: Enables multilingual support based on user language preferences or settings.Statement Link?
mk: Овозможува повеќејазична поддршка заснована врз преференци или поставки на јазикот на корисниците.

en: Reset To Default
mk: Ресетирање на стандардно

en: Do you want to put this widget as link?
mk: Дали сакате да го ставите овој додаток како врска?

en: You can place "#add-aacc-link" as link
mk: Можете да поставите „#додаток-AACC-врска“ како врска

en: if you enable this option, your floating widget will be hidden and footer link option will be enabled though you need to add the link.
mk: Ако ја овозможите оваа опција, вашиот лебдечки додаток ќе биде скриен и опцијата за подножје ќе биде овозможена, иако треба да ја додадете врската.

en: This is the default and most widely used design of the accessibility widget – tried, tested, and reliable across all devices.
mk: Ова е стандардниот и најкористениот дизајн на додатокот за пристапност - испробан, тестиран и сигурен во сите уреди.

en: A modernized version of the default design - visually polished, stylistically refined.
mk: Модернизирана верзија на стандардниот дизајн - визуелно полиран, стилски рафинирана.

en: Designed specifically for mobile - similar to the default but optimized for smaller screens and touch-friendly interaction.
mk: Дизајнирано специјално за мобилен - сличен на стандардната, но оптимизирана за помали екрани и интеракција пријателска за допир.

en: Floating Widget Position
mk: Позиција на лебдечки додатоци

en: Floating Widget Padding
mk: Подлога за лебдечки додатоци

en: Floating Widget Size
mk: Големина на лебдечки додаток

en: Accessibility Widget Color Schema
mk: Шема за бои за додаток за пристапност

en: Widget Icon
mk: Икона за додатоци

en: Choose Widget Icon
mk: Изберете икона за додаток

en: Floating Widget Icon Color
mk: Боја на икона за лебдечки додатоци

en: Choose Widget Outer Color
mk: Изберете надворешна боја на додатоци

en: Choose Widget Inner Color
mk: Изберете внатрешна боја на додатоци

en: Blind
mk: Слеп

en: Elderly
mk: Стари лица

en: Motor Impaired
mk: Оштетување на моторот

en: Dyslexia
mk: Дислексија

en: Cognitive and Learning
mk: Когнитивно и учење

en: ADHD
mk: АДХД

en: Cancel
mk: Откажи

en: 7 days Free Trial
mk: 7 дена бесплатно проба

en: Year
mk: Година

en: vs Monthly
mk: наспроти месечно

en: Access to all core accessibility tools included in the widget
mk: Пристап до сите основни алатки за пристапност вклучени во додатокот

en: Basic customization options for layout and appearance
mk: Основни опции за прилагодување за распоред и изглед

en: Enable or disable the widget as needed
mk: Овозможете или оневозможете го додатокот по потреба

en: Includes all features from the Startup Plan
mk: Ги вклучува сите карактеристики од планот за стартување

en: Extended widget customization options including layout and branding
mk: Продолжени опции за прилагодување на додатоци, вклучувајќи распоред и брендирање

en: Option to display accessibility widget link in website footer
mk: Опција за прикажување на врската за додаток за пристапност во подножјето на веб -страницата

en: Enable readable fonts, reading mask, and title highlighting
mk: Овозможете читливи фонтови, маска за читање и истакнување на наслови

en: Customize the widget color scheme to match your brand identity
mk: Прилагодете ја шемата за бои за додаток за да одговара на идентитетот на вашиот бренд

en: Includes all features from the Growth Plan
mk: Ги вклучува сите карактеристики од планот за раст

en: Fully customizable widget with advanced control options
mk: Целосно прилагодлив додаток со напредни опции за контрола

en: Enable or disable media elements like audio, video, and GIFs
mk: Овозможете или оневозможи медиумски елементи како аудио, видео и GIF

en: Personalized accessibility profiles for user-specific needs
mk: Персонализирани профили за пристапност за потребите специфични за корисникот

en: Priority chat support during business hours
mk: Поддршка за приоритет за разговор за време на работното време

en: Includes all features from the Scale Plan
mk: Ги вклучува сите карактеристики од планот за скала

en: Customize the widget launch icon and apply your own branding
mk: Прилагодете ја иконата за лансирање на додатоци и применете ја вашата сопствена марка

en: Remove default widget branding for a fully white-labeled experience
mk: Отстранете ја стандардната брендирање на додатоци за целосно искуство со бело обележано

en: Add a custom accessibility statement or external statement link
mk: Додадете изјава за прилагодена пристапност или врска за надворешна изјава

en: Prioritize and sort languages based on your customer base
mk: Приоретизирајте ги и сортирајте јазици засновани на вашата база на клиенти

en: Dedicated account manager for priority onboarding and support
mk: Посветен менаџер на сметки за приоритетно влегување и поддршка

en: Language Sorting
mk: Сортирање на јазик

en: Mobile view Design
mk: Дизајн на мобилен преглед

en: Enables multilingual support based on user language preferences or settings.
mk: Овозможува повеќејазична поддршка заснована врз преференци или поставки на јазикот на корисниците.

en: Statement Link?
mk: Линк за изјава?

en: Enlarges or reduces content size without affecting layout, helping users with low vision.
mk: Ја зголемува или намалува големината на содржината без да влијае на распоредот, помагајќи им на корисниците со слаб вид.

en: You can place <strong>%s</strong> as link
mk: Можете да поставите <strong>%s </strong> како врска

en: Enter your statement page link here...
mk: Внесете ја врската на вашата страница за изјава овде ...

en: Try Accessibility Assistant for free and instantly boost accessibility
mk: Обидете се со асистент за пристапност бесплатно и веднаш да ја зголемите пристапноста

en: Standard support via email.
mk: Стандардна поддршка преку е -пошта.

en: Please upgrade your plan to continue accessing premium accessibility features.
mk: Ве молиме, надградете го вашиот план за да продолжите со пристапот до карактеристиките за пристапност до премијата.

en: If you are on the Free plan, you can reach our support team by sending an email to
mk: Ако сте на бесплатен план, можете да стигнете до нашиот тим за поддршка со испраќање е -пошта до

en: How to contact support if you are on the Free plan
mk: Како да контактирате со поддршка ако сте на бесплатен план

en: Upgrade Plan
mk: План за надградба

en: You're on the Free plan! Unlock powerful accessibility tools by upgrading today.
mk: Вие сте на бесплатен план!Отклучете ги моќните алатки за пристапност со надградба денес.

en: You're on a Growth plan! Unlock even more features and customization options by upgrading today.
mk: Вие сте на план за раст!Отклучете ги уште повеќе карактеристики и опции за прилагодување со надградба денес.

en: You're on a Scale plan! Unlock even more powerful features and tools by upgrading today.
mk: Вие сте на план за скала!Отклучете ги уште помоќни карактеристики и алатки со надградба денес.

en: You're on the Premium plan! Enjoy priority support and exclusive advanced accessibility features by upgrading today.
mk: Вие сте на премиум планот!Уживајте во приоритетна поддршка и ексклузивни карактеристики за напредна пристапност со надградба денес.

en: You're on the Established plan! You already have access to our top-tier features and tools.
mk: Вие сте на воспоставениот план!Веќе имате пристап до нашите врвни карактеристики и алатки.

en: Start by picking the monthly plan that suits your needs. Each plan offers different features and customization options. The plan you choose will determine which features you can access in the widget. Additionally, enjoy a free trial for 7-days to explore all the features and enhance your store's accessibility.
mk: Започнете со избирање на месечниот план што одговара на вашите потреби.Секој план нуди различни карактеристики и опции за прилагодување.Планот што ќе го изберете ќе утврди на кои карактеристики можете да пристапите во додатокот.Покрај тоа, уживајте во бесплатен пробен период за 7 дена за да ги истражите сите карактеристики и да ја зајакнете достапноста на вашата продавница.

en: Try
mk: Обидете се

en: for free and instantly boost accessibility
mk: бесплатно и веднаш ја зголемуваат пристапноста

en: How to enable the Free plan
mk: Како да се овозможи бесплатниот план

en: To enable the Free plan, go to the Plan page and click on the Free button. Once clicked, a form will appear. Fill in all the required details, and the widget will automatically be displayed on the front end.
mk: За да го овозможите бесплатниот план, одете на страницата за план и кликнете на копчето Бесплатно.Откако ќе кликнете, ќе се појави формулар.Пополнете ги сите потребни детали, а додатокот автоматски ќе се прикаже на предниот крај.

en: Accessibility Scanner
mk: Скенер за пристапност

en: Check Accessibility Free
mk: Проверете го бесплатно за пристапност

en: Scan Your site
mk: Скенирајте ја вашата страница

en: Accessibility Score
mk: Резултат за пристапност

en: Compliant
mk: Во согласност

en: Automated Accessibility score has limitations
mk: Автоматскиот резултат за пристапност има ограничувања

en: Failed Checks
mk: Неуспешни проверки

en: Compliant under WCAG 2.0, 2.1 & 2.2
mk: Во согласност со WCAG 2.0, 2.1 & 2.2

en: Categories detailed information
mk: Категории детални информации

en: Not Applicable or It May Require Manual Audit
mk: Не е применливо или може да бара рачна ревизија

en: One Click to Make Your Website Accessible Today
mk: Еден клик за да ја направите вашата веб -страница достапна денес

en: Start My Compliance Plan
mk: Започнете го мојот план за усогласеност

en: Go Beyond Automation with Expert Audits
mk: Одете подалеку од автоматизацијата со стручни ревизии

en: Automated scans can identify many accessibility issues, but they can’t capture every WCAG 2.1 and 2.2 requirement. Our expert manual audits close these gaps by providing in-depth reviews, actionable insights, and tailored remediation recommendations.
mk: Автоматизираните скенирања можат да идентификуваат многу проблеми со пристапноста, но тие не можат да го доловат секој услов WCAG 2.1 и 2.2.Нашите експертски прирачни ревизии ги затвораат овие празнини со обезбедување на детални прегледи, активни увид и прилагодени препораки за санација.

en: Get a Detailed Expert Audit Report
mk: Добијте детален извештај за експертска ревизија

en: Detailed information by category
mk: Детални информации по категорија

en: Free Accessibility Check
mk: Проверка на бесплатна пристапност

en: Unlock insights and free access to our accessibility plugin by submitting your details below.
mk: Отклучете ги увид и бесплатен пристап до нашиот додаток за пристапност со доставување на вашите детали подолу.

en: The free widget is only available for use on the specific website URL you provided.
mk: Бесплатниот додаток е достапен само за употреба на специфичната URL -адреса на веб -страницата што ја обезбедивте.

en: Verify your email
mk: Потврдете ја вашата е -пошта

en: Enter the 6-digit OTP sent to your email address.
mk: Внесете го 6-цифрениот OTP испратен на вашата адреса за е-пошта.

en: Submit
mk: Достави

en: Verify
mk: Потврдете

en: Didn't receive the code?
mk: Не го добив кодот?

en: Resend OTP
mk: Испрати повторно OTP

en: Already Registered
mk: Веќе регистрирани

en: The email or phone number you entered is already in use.
mk: Е -поштата или телефонскиот број што сте го внеле е веќе во употреба.

en: Close
mk: Затвори

en: Your Name
mk: Твоето име

en: Your Email
mk: Вашата е -пошта

en: Your Mobile Number
mk: Вашиот мобилен број

en: Your Website URL
mk: Вашата URL на веб -страница

en: Enter OTP
mk: Внесете OTP

en: vs Monthly!
mk: наспроти месечно!

en: Filter Content
mk: Содржина на филтрирање

en: Quick navigation tool showing all Headings, Landmarks, and Links in one place.
mk: Алатка за брза навигација што ги прикажува сите наслови, обележја и врски на едно место.

en: Want to remove branding for free?
mk: Дали сакате да го отстраните брендирањето бесплатно?

en: Start a 7-Day Free Trial
mk: Започнете 7-дневно бесплатно судење

en: Need help or want to remove branding?
mk: Потребна ви е помош или сакате да го отстраните брендирањето?

en: Start Free Trial
mk: Започнете бесплатно проба

en: No relevant data is available for the specified range
mk: Не се достапни релевантни податоци за наведениот опсег

en: Events Clicked
mk: Кликнете на настани

en: No Significant Most Features Usage Found
mk: Не е пронајдена значителна употреба на повеќето карактеристики

en: To ensure your site is accessible and user-friendly, add an Accessibility Assistance link to your footer menu:
mk: За да се осигурате дека вашата страница е достапна и лесна за корисниците, додадете врска за помош за пристапност до менито за подножје:

en: Open your active theme’s <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file (usually found in <code>/wp-content/themes/your-theme/</code>).
mk: Отворете ја датотеката на вашата активна тема <Code> Footer.

en: Locate the place where you want to add the link (typically just before the closing <code>&lt;/footer&gt;</code> or <code>&lt;/body&gt;</code> tag).
mk: Пронајдете го местото каде што сакате да ја додадете врската (обично непосредно пред затворањето <code> & lt;/подножје & gt; </code> или <кодови> & lt;/глава & gt; </code> ознака).

en: Add the following HTML code to insert the link:
mk: Додадете го следниов HTML код за да ја вметнете врската:

en: Refresh your website to see the link appear in the footer.
mk: Освежете ја вашата веб -страница за да ја видите врската се појавува во подножјето.

en: Note: It is recommended to use a child theme to prevent your changes from being lost during theme updates.
mk: Белешка: Се препорачува да користите тема за деца за да спречите да се изгубат вашите промени за време на ажурирањата на темите.

en: If you need further assistance, please contact us at
mk: Доколку ви треба дополнителна помош, ве молиме контактирајте не

en: Get Started: Activate Widget and Add Footer Link
mk: Започнете: Активирајте го додатокот и додајте ја врската за подножје

en: Navigate to Settings and switch on the Accessibility widget.
mk: Отидете во поставките и вклучете го додатокот за пристапност.

en: How to Add an Accessibility Link to Your Footer
mk: Како да додадете врска за пристапност до вашиот подножје

en: Enable/
mk: Овозможете/

en: Enjoy a %1$s7-day free trial%2$s with access to the selected plan's features.
mk: Уживајте во бесплатната проба %1 $ S7-Day %2 $ S со пристап до карактеристиките на избраниот план.

en: Get a %1$s15%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sGrowth Plan.%2$s
mk: Добијте%1 $ S15 %% попуст%2 $ s на годишна претплата кога ќе изберете план за Sgrowth%1 $.%2 $ s

en: Get a %1$s20%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sScale Plan.%2$s
mk: Добијте%1 $ S20 %% попуст%2 $ s на годишна претплата кога ќе изберете план за SSCALE%1 $.%2 $ s

en: Get a %1$s25%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sEstablished Plan.%2$s
mk: Добијте%1 $ S25 %% попуст%2 $ s на годишна претплата кога ќе го изберете планот за воспоставен%1 $.%2 $ s

en: Enjoy a %1$s7-day free trial%2$s with access to the selected plan's features:
mk: Уживајте во бесплатна проба %1 $ S7-дневна %2 $ со пристап до карактеристиките на избраниот план:

en: Widget Title on Hover
mk: Наслов на графичка контрола на лебди

en: Disable Hover text on widget and widget Loader
mk: Оневозможете го Поставете текст на графичка контрола и натоварувач на виџети

en: Verify Widget & Remove Branding
mk: Потврдете го виџетот и отстранете го брендирањето

en: Once the accessibility widget’s functionality is verified, we’ll proceed to remove all branding for your white-label configuration.
mk: Откако ќе се потврди функционалноста на виџетот за пристапност, ќе продолжиме да го отстрануваме целото брендирање за вашата конфигурација со бела етикета.

en: Contact Us
mk: Контактирајте со нас

en: Open your active theme's <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file (usually found in <code>/wp-content/themes/your-theme/</code>).
mk: Отворете ја датотеката <code>footer.php</code> или <code>functions.php</code> на вашата активна тема (обично се наоѓа во <code>/wp-content/themes/your-theme/</code>).

en: Disable Hover Text
mk: Оневозможи Текст за лебди

en: Search
mk: Пребарување

en: Save Rankings
mk: Зачувај рангирање

en: Rank
mk: Ранг

en: You're on the %s plan! Unlock powerful accessibility tools by upgrading today.
mk: Вие сте на планот %s! Отклучете моќни алатки за пристапност со надградба денес.

en: You're on a %s plan! Unlock even more features and customization options by upgrading today.
mk: Вие сте на план %s! Отклучете уште повеќе функции и опции за прилагодување со надградба денес.

en: You're on the %s plan! Enjoy priority support and exclusive advanced accessibility features by upgrading today.
mk: Вие сте на планот %s! Уживајте во приоритетна поддршка и ексклузивни напредни функции за пристапност со надградба денес.

en: Includes all features from the %s Plan
mk: Ги вклучува сите функции од планот %s

en: Get a %1$s15%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
mk: Добијте %1$s15%% попуст%2$s на годишна претплата кога ќе го изберете планот %1$s%3$s.%2$s

en: Get a %1$s20%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
mk: Добијте %1$s20%% попуст%2$s на годишна претплата кога ќе го изберете планот %1$s%3$s.%2$s

en: Get a %1$s25%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
mk: Добијте %1$s25%% попуст%2$s на годишна претплата кога ќе го изберете планот %1$s%3$s.%2$s

en: 5 out of 5 stars
mk: 5 од 5 ѕвезди

en: ADHD should not be empty.
mk: АДХД не треба да биде празен.

en: AI Easy LLMs.txt Generator
mk: Генератор на AI Easy LLMs.txt

en: AI Fit Finder
mk: Пронаоѓач на AI Fit

en: AI Fit Finder Size Recommender
mk: Препорач за големина на пронаоѓач на AI Fit

en: Access quick and detailed answers across all categories, helping you understand your accessibility tools without confusion.
mk: Пристапете до брзи и детални одговори во сите категории, помагајќи ви да ги разберете вашите алатки за пристапност без забуна.

en: Accessibility Features Overview
mk: Преглед на карактеристики на пристапност

en: Accessibility Fixes Applied
mk: Применети се поправки за пристапност

en: Accessibility Profiles
mk: Профили за пристапност

en: Accessibility Scanner History
mk: Историја на скенер за пристапност

en: Accessibility Scanner Result
mk: Резултат од скенерот за пристапност

en: Accessibility Usage Insights
mk: Увиди за користење на пристапноста

en: Activate App
mk: Активирајте ја апликацијата

en: Admin
mk: Админ

en: All Page
mk: Сите страници

en: Also Available On Other Platforms
mk: Достапно и на други платформи

en: Analytics Overview
mk: Преглед на аналитика

en: Analytics overview
mk: Преглед на аналитика

en: App Status
mk: Статус на апликацијата

en: Are plans feature-gated?
mk: Дали плановите се ограничени со карактеристики?

en: Automated scans can't catch everything. Get a full manual audit.
mk: Автоматските скенирања не можат да фатат сè. Добијте целосна рачна ревизија.

en: Automated score has limitations
mk: Автоматизираниот резултат има ограничувања

en: Automatic scans to ensure your store stays compliant with accessibility standards over time
mk: Автоматски скенира за да се осигура дека вашата продавница ќе остане во согласност со стандардите за пристапност со текот на времето

en: Bargain App
mk: Апликација за зделка

en: Bargain App by CartCoders
mk: Апликација за зделка од CartCoders

en: Blind should not be empty.
mk: Слепите не треба да бидат празни.

en: Can I use this with multilingual stores?
mk: Може ли да го користам ова со повеќејазични продавници?

en: Cancel should not be empty.
mk: Откажувањето не треба да биде празно.

en: Chat With Us
mk: Разговарајте со нас

en: Chat with our support team for quick help and instant guidance.
mk: Разговарајте со нашиот тим за поддршка за брза помош и инстант насоки.

en: Cognitive and Learning should not be empty.
mk: Когнитивното и учењето не треба да биде празно.

en: Collect offers and increase conversions on product pages.
mk: Соберете понуди и зголемете ги конверзиите на страниците на производите.

en: Completed
mk: Завршено

en: Configure accessibility menu controls and behavior.
mk: Конфигурирајте ги контролите и однесувањето на менито за пристапност.

en: Contact Us.
mk: Контактирајте не

en: Contact us.
mk: Контактирајте не

en: Contrast should not be empty.
mk: Контрастот не треба да биде празен.

en: Control AI crawler access to low-value and sensitive pages.
mk: Контролирајте го пристапот на роботот за вештачка интелигенција до страници со мала вредност и чувствителни.

en: Current Plan: %s
mk: Тековен план: %s

en: Cursor should not be empty.
mk: Курсорот не треба да биде празен.

en: Customize icon, position, and appearance settings.
mk: Приспособете ги поставките за икона, позиција и изглед.

en: Customize the size of the accessibility widget to your preference
mk: Customise the size of the accessibility widget to your preference

en: Daily
mk: Дневно

en: Day Of Week
mk: Ден на неделата

en: Default should not be empty.
mk: Стандардно не треба да биде празно.

en: Detailed Information By Category
mk: Детални информации по категорија

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: Dyslexia should not be empty.
mk: Дислексијата не треба да биде празна.

en: Elderly should not be empty.
mk: Постарите не треба да бидат празни.

en: Enable / Disable
mk: Овозможи / Оневозможи

en: Enable or disable features that improve your website's accessibility.
mk: Овозможете или оневозможете функции што ја подобруваат пристапноста на вашата веб-локација.

en: Enable our plugin to see it visible on your website.
mk: Овозможете го нашиот приклучок за да го видите видлив на вашата веб-страница.

en: Enabled
mk: Овозможено

en: FAQs
mk: Најчесто поставувани прашања

en: Feature Activity Highlights
mk: Определување на активноста на функции

en: Features & Functionality
mk: Карактеристики и функционалност

en: Filter Content should not be empty.
mk: Содржината на филтерот не треба да биде празна.

en: Find your best fit with guided size recommendations.
mk: Најдете го најдоброто одговарање со препораки за големина.

en: Friday
mk: петок

en: Get Expert Audit Report.
mk: Добијте експертски ревизорски извештај.

en: Get Live Chat Support
mk: Добијте поддршка за разговор во живо

en: Gif Hide
mk: Сокријување на GIF

en: Go Beyond Automation With Expert Audits
mk: Одете подалеку од автоматизацијата со стручни ревизии

en: Group Of Pages
mk: Група на страници

en: Have Questions Or Need Assistance? %s
mk: Имате прашања или ви треба помош? %s

en: Hello %s
mk: Здраво %s

en: How do I get help if I face issues?
mk: Како да добијам помош ако се соочам со проблеми?

en: It helps store owners offer a more accessible browsing experience with controls for text, contrast, navigation, media, and language support.
mk: Им помага на сопствениците на продавниците да понудат подостапно искуство на прелистување со контроли за текст, контраст, навигација, медиуми и јазична поддршка.

en: LLMs.txt Generator
mk: LLMs.txt Генератор

en: Language Settings
mk: Јазични поставки

en: Last 30 Days
mk: Последните 30 дена

en: Last 7 Days
mk: Последните 7 дена

en: Last Month
mk: Минатиот месец

en: Lawful Risk
mk: Законски ризик

en: Limited Scan Notice
mk: Известување за ограничено скенирање

en: Manage Features
mk: Управувајте со карактеристиките

en: Monday
mk: понеделник

en: Motor Impaired should not be empty.
mk: Motor Paired не треба да биде празен.

en: Multi-Language Support
mk: Поддршка за повеќе јазици

en: Need Any Help?
mk: Ви треба некаква помош?

en: Next
mk: Следно

en: No scan history found (or API response is empty).
mk: Не е пронајдена историја на скенирање (или одговорот на API е празен).

en: Not Sure Which Plan Fits Best?
mk: Не сте сигурни кој план најдобро одговара?

en: One Click To Make Your Website Accessible Today
mk: Еден клик за да ја направите вашата веб-страница достапна денес

en: Only the first page of your website will be scanned. To request a full-site accessibility scan, please reach out to our team.
mk: Само првата страница од вашата веб-локација ќе биде скенирана. За да побарате целосно скенирање за пристапност на локацијата, контактирајте со нашиот тим.

en: Open
mk: Отвори

en: Our team can help you choose the right plan based on your store size, accessibility goals, and support needs.
mk: Нашиот тим може да ви помогне да го изберете вистинскиот план врз основа на големината на вашата продавница, целите за пристапност и потребите за поддршка.

en: Page URL
mk: URL на страницата

en: Platform & Integration
mk: Платформа и интеграција

en: Please enter a valid URL to scan.
mk: Внесете важечка URL-адреса за скенирање.

en: Prev
mk: Прет

en: Pro Plan
mk: Про план

en: Quickstart
mk: Брз почеток

en: Real Customer Questions
mk: Прашања за вистински клиенти

en: Recommended Apps
mk: Препорачани апликации

en: Refresh
mk: Освежи

en: Report Date
mk: Датум на извештај

en: Run scans and review accessibility findings.
mk: Извршете скенирања и прегледајте ги наодите за пристапност.

en: Saturday
mk: сабота

en: Scan
mk: Скенирајте

en: Scan Interval
mk: Интервал на скенирање

en: Scan Queued
mk: Скенирање во редица

en: Scan Queued â Waiting To Startâ¦
mk: Скенирајте во редица â чека да започнеâ¦

en: Scan Scope
mk: Опсег на скенирање

en: Scan To Check Compliance Of Accessibility
mk: Скенирајте за да ја проверите усогласеноста на пристапноста

en: Scanner Result
mk: Резултат од скенерот

en: Schedule a Call
mk: Закажете повик

en: Scheduled Scan
mk: Закажано скенирање

en: Search should not be empty.
mk: Пребарувањето не треба да биде празно.

en: Select Language
mk: Изберете Јазик

en: Set up translation visibility and language priorities.
mk: Поставете видливост на преводот и јазични приоритети.

en: Set wholesale rules and simplify B2B pricing.
mk: Поставете правила за големопродажба и поедноставете ги цените за B2B.

en: Shopline
mk: Продавница

en: Showing
mk: Се прикажува

en: Specific Page
mk: Специфична страница

en: Start Live Chat
mk: Започнете разговор во живо

en: Start with a %1$s7-day free trial%2$s to experience all features:
mk: Започнете со %1$s7-дневен бесплатен пробен период%2$s за да ги искусите сите функции:

en: Status
mk: Статус

en: Sunday
mk: недела

en: Support & Partnership
mk: Поддршка и партнерство

en: The site url you entered is already registered.
mk: URL-адресата на страницата што ја внесовте е веќе регистрирана.

en: This Month
mk: Овој месец

en: Thursday
mk: четврток

en: Time Of Day
mk: Време на денот

en: To Scan All Page Or Group Of Pages, Please
mk: За да ги скенирате сите страници или група страници, ве молиме

en: Total Accessibility Scans
mk: Вкупно скенирања за пристапност

en: Tuesday
mk: вторник

en: Unable to render audit result.
mk: Не може да се изведат резултатите од ревизијата.

en: Upgrade your plan to enable these features.
mk: Надградете го вашиот план за да ги овозможите овие функции.

en: Use this guide to quickly set up your Accessibility Assistant widget.
mk: Користете го ова упатство за брзо поставување на виџетот за „Помошник за пристапност“.

en: View Analytics
mk: Прикажи аналитика

en: View Result
mk: Прикажи го резултатот

en: Virtual Keyboard should not be empty.
mk: Виртуелната тастатура не треба да биде празна.

en: Website screenshot
mk: Слика од екранот на веб-страницата

en: Wednesday
mk: среда

en: Weekly
mk: Неделно

en: Welcome to: Accessibility Assistant
mk: Добредојдовте на асистент за пристапност

en: What does this plugin help with?
mk: Со што помага овој приклучок?

en: Wholesale App
mk: Апликација за големопродажба

en: Wholesale Price & B2B Solution
mk: Цена на големо и B2B решение

en: Widget Content / Appearance
mk: Содржина / Изглед на графичка контрола

en: Widget Engagements
mk: Ангажмани со виџети

en: Wix
mk: Викс

en: Yes. Each plan unlocks additional controls and customization. Your current plan determines what appears as enabled in admin pages.
mk: Да. Секој план отклучува дополнителни контроли и прилагодување. Вашиот тековен план одредува што се појавува како овозможено на администраторските страници.

en: Yes. Higher plans support broad language coverage, language controls, and easier multilingual storefront accessibility.
mk: Да. Повисоките планови поддржуваат широка јазична покриеност, јазични контроли и полесна пристапност на повеќејазичниот излог.

en: You can reach the support team through the contact link in the footer. Paid plans include stronger support options based on tier.
mk: Може да дојдете до тимот за поддршка преку врската за контакт во подножјето. Платените планови вклучуваат посилни опции за поддршка врз основа на нивоа.

en: You have member access
mk: Имате пристап до член

en: Your scan is in the queue and will start soon.
mk: Вашето скенирање е во редот и ќе започне наскоро.

en: of
mk: на

en: records
mk: записи

en: result
mk: резултат

en: warning sign
mk: предупредувачки знак

en: Chat With Our Support Team For Quick Help And Instant Guidance.
mk: Разговарајте со нашиот тим за поддршка за брза помош и инстант насоки.

en: Customize Icon, Position, And Appearance Settings.
mk: Приспособете ги поставките за икона, позиција и изглед.

en: Enable Our Plugin To See It Visible On Your Website.
mk: Овозможете го нашиот приклучок за да го видите видливо на вашата веб-страница.

en: Only The First Page Of Your Website Will Be Scanned. To Request A Full-Site Accessibility Scan, Please Reach Out To Our Team.
mk: Ќе се скенира само првата страница од вашата веб-страница. За да побарате скенирање за пристапност на целата локација, Ве молиме контактирајте со нашиот тим.

en: Sepcific Page
mk: Сепцифичка страница

en: Set Up Translation Visibility And Language Priorities.
mk: Поставете видливост на преводот и јазични приоритети.
