Accessibility Assistant 1.3.2 - en to ro translation catalogue (536 entries)

en: Accessibility Assistant
ro: Asistentos pal uzharelpe

note: Author URI of the plugin
en: With Accessibility Assistant, blind and visually impaired people have the ease of access to become more independent and integration with the Digital world, which replicates their daily lives
ro: Sar Asistentos pal uzharelpe, lole manuša so na dikhen thaj so na dikhen lačhe, peske avel pe lačho uzharelpe te avel buter independente thaj integracia ande Digitalo them, so phirel sar peske trajo

en: Please uninstall this plugin and reinstall it.
ro: Mangav, uninstallisar akava plugin thaj installisar la palal.

en: Accessibility
ro: Uzharelpe

en: Languages
ro: Chibja

en: Edit Languages
ro: Phandel chibja

en: Plan
ro: Plani

en: User Guide
ro: Vodič pal uzharelpe

en: Accessibility Assistant Logo
ro: Logo pal Asistentos uzharelpe

en: Accessibility by CartCoders
ro: Uzharelpe pe CartCoders

en: pages
ro: stranica

en: Settings
ro: Setingja

en: Widget Option
ro: Opcija pal widget

en: Enable /Disable
ro: Aktivirisar / Deaktivirisar

en: Do you want to put as link?
ro: Tu mangas te dikhles sar link?

en: Accessibility Assistance
ro: Pomoc pal uzharelpe

en: you can placed %s as link
ro: tu džanes te thovel %s sar link

en: Choose Design
ro: Avresar dizajn

en: Default Design
ro: Originalno dizajn

en: Custom Design
ro: Personalizirime dizajn

en: Mobile View Design
ro: Dizajn pal mobilno dikhimasko

en: Position
ro: Pozicija

en: Desktop Position
ro: Pozicija pe desktop

en: Top Left
ro: Gore levo

en: Top Right
ro: Gore desno

en: Middle Left
ro: Andro medio levo

en: Middle Right
ro: Andro medio desno

en: Bottom Left
ro: Dole levo

en: Bottom Right
ro: Dole desno

en: Mobile Position
ro: Pozicija pe mobilno

en: This will be only Works on Position for "Bottom Left" and "Bottom Right"
ro: Akava ka kerel samo pe pozicija "Dole levo" thaj "Dole desno"

en: Enable/Disable Features
ro: Aktivirisar/Deaktivirisar funkcije

en: Keyboard Nav
ro: Navigacia pe tastatura

en: Cursor
ro: Kursoro

en: Saturation Modes
ro: Modi pal saturacia

en: Contrast
ro: Kontrasto

en: Bigger Text
ro: Baro text

en: Highlight Links
ro: Osvetli linkja

en: Font Readability
ro: Čitimos pal fonto

en: Focus Mask
ro: Maska pal fokus

en: Title Highlighting
ro: Osvetlimos pal titlo

en: Text Enhancer
ro: Te ovel lačho text

en: Image Alt Tooltip
ro: Tooltip pal alt e obrazki

en: Stop Animation
ro: Opre animacia

en: Word Spacing
ro: Distanca maškar e lavja

en: Letter Spacing
ro: Distanca maškar e bukva

en: Line Height
ro: Uzharelpe e riga

en: Alignment
ro: Poravnimos

en: Image/Video Hide
ro: Obrazki/Video sikavel

en: Text Speech
ro: Te vakerel o text

en: Adjust Text Colors
ro: Uredisar e barva e textoske

en: Adjust Title Colors
ro: Uredisar e barva e titloske

en: Adjust Background Colors
ro: Uredisar e barva e pozadinoske

en: Mute Sounds
ro: Mutisar zvukja

en: Content Scaling
ro: Skalimos e sadržajaske

en: GIF Hide
ro: GIF sikavel

en: Read Mode
ro: Modo pal čitimos

en: Useful Links
ro: Fajdi linkja

en: Highlight Hover
ro: Osvetlimos hover

en: Highlight Focus
ro: Osvetlimos fokus

en: Big Black Cursor
ro: Baro kalo kursoro

en: Profile Options
ro: Opcija pal profil

en: Voice Navigation
ro: Navigacia pal glaso

en: Talk & Type
ro: Vaker thaj type

en: Color Blind Options
ro: Opcija pal barva blindos

en: Color Schema
ro: Barva schema

en: Controller Background
ro: Pozadino pal kontrolor

en: Text and Layout Font
ro: Fonto pal text thaj layout

en: Accent and Logo Elements
ro: Akcento thaj elementja e logo

en: Have questions or need assistance? %s
ro: Tiri šaj te phires tu kašt? %s

en: Contact us
ro: Kontaktisar amenca

en: Sorry, You can not update....
ro: Baxšav, tu na šaj te updateisar...

en: Keyboard should not be empty.
ro: Tastatura na trubul te avel prazi.

en: Big Cursor should not be empty.
ro: Baro kursoro na trubul te avel prazi.

en: Reading Guide Color should not be empty.
ro: Barva pal vodič čitimoske na trubul te avel prazi.

en: High saturation should not be empty.
ro: Baro saturacia na trubul te avel prazi.

en: Low saturation should not be empty.
ro: Nevo saturacia na trubul te avel prazi.

en: Desaturate should not be empty.
ro: Desaturacia na trubul te avel prazi.

en: Invert Colors should not be empty.
ro: Invertisar e barva na trubul te avel prazi.

en: Dark Contrast should not be empty.
ro: Kalo kontrasto na trubul te avel prazi.

en: Light Contrast should not be empty.
ro: Gadžo kontrasto na trubul te avel prazi.

en: Bigger Text should not be empty.
ro: Baro text na trubul te avel prazi.

en: Highlight Links should not be empty.
ro: Osvetli linkja na trubul te avel prazi.

en: Word Spacing should not be empty.
ro: Distanca maškar e lavja na trubul te avel prazi.

en: Letter Spacing should not be empty.
ro: Distanca maškar e bukva na trubul te avel prazi.

en: Line Height should not be empty.
ro: Uzharelpe e riga na trubul te avel prazi.

en: Left Alignment should not be empty.
ro: Poravnimos levo na trubul te avel prazi.

en: Alignment should not be empty.
ro: Poravnimos na trubul te avel prazi.

en: Center should not be empty.
ro: Centro na trubul te avel prazi.

en: Readable Fonts should not be empty.
ro: Čitimos fonto na trubul te avel prazi.

en: Reading Mask should not be empty.
ro: Maska pal čitimos na trubul te avel prazi.

en: Highlight Titles should not be empty.
ro: Osvetli titlo na trubul te avel prazi.

en: Text Enhancer should not be empty.
ro: Te ovel lačho text na trubul te avel prazi.

en: Image Alt Tooltip should not be empty.
ro: Tooltip pal alt e obrazki na trubul te avel prazi.

en: Text Colors should not be empty.
ro: Barva e textoske na trubul te avel prazi.

en: Title Colors should not be empty.
ro: Barva e titloske na trubul te avel prazi.

en: Background Colors should not be empty.
ro: Barva e pozadinoske na trubul te avel prazi.

en: Mute Sounds should not be empty.
ro: Mutisar zvukja na trubul te avel prazi.

en: Content Scaling should not be empty.
ro: Skalimos e sadržajaske na trubul te avel prazi.

en: GIF Hide should not be empty.
ro: GIF sikavel na trubul te avel prazi.

en: Read Mode should not be empty.
ro: Modo pal čitimos na trubul te avel prazi.

en: Useful Links should not be empty.
ro: Fajdi linkja na trubul te avel prazi.

en: Highlight Hover should not be empty.
ro: Osvetlimos hover na trubul te avel prazi.

en: Highlight Focus should not be empty.
ro: Osvetlimos fokus na trubul te avel prazi.

en: Big Black Cursor should not be empty.
ro: Baro kalo kursoro na trubul te avel prazi.

en: Profile Settings should not be empty.
ro: Setingja pal profil na trubul te avel prazi.

en: Voice Commands should not be empty.
ro: Komanda pal glaso na trubul te avel prazi.

en: Talk and Type should not be empty.
ro: Vaker thaj type na trubul te avel prazi.

en: Color Blind should not be empty.
ro: Barva blindos na trubul te avel prazi.

en: Image Hide should not be empty.
ro: Obrazki sikavel na trubul te avel prazi.

en: Video Hide should not be empty.
ro: Video sikavel na trubul te avel prazi.

en: Stop Animation should not be empty.
ro: Opre animacia na trubul te avel prazi.

en: Text Speech should not be empty.
ro: Te vakerel o text na trubul te avel prazi.

en: Accessibility Assistant should not be empty.
ro: Asistentos pal uzharelpe na trubul te avel prazi.

en: Reset All should not be empty.
ro: Resetisar sa na trubul te avel prazi.

en: Statement should not be empty.
ro: Statemento na trubul te avel prazi.

en: Hide Interface should not be empty.
ro: Sikavel interface na trubul te avel prazi.

en: Error!
ro: Greska!

en: Success!
ro: Sastimos!

en: Language Controllers
ro: Kontrolorja pal chibja

en: Back
ro: Palal

en: Set %s Default Language
ro: Thovel %s originalno chib

en: Show Language
ro: Dikhel chib

en: Navigation and Interaction Controllers
ro: Kontrolorja pal navigacia thaj interakcia

en: Big Cursor
ro: Baro kursoro

en: Reading Guide
ro: Vodič pal čitimos

en: Visual Customization Controllers
ro: Kontrolorja pal vizualno personalizacia

en: High Saturation
ro: Baro saturacia

en: Low Saturation
ro: Nevo saturacia

en: Desaturate
ro: Desaturacia

en: Invert Colors
ro: Invertisar e barva

en: Dark Contrast
ro: Kalo kontrasto

en: Light Contrast
ro: Gadžo kontrasto

en: Text Customization Controllers
ro: Kontrolorja pal personalizacia e textoske

en: Left Alignment
ro: Poravnimos levo

en: Right Alignment
ro: Poravnimos desno

en: Center
ro: Centro

en: Readable Fonts
ro: Čitimos fonto

en: Reading Mask
ro: Maska pal čitimos

en: Highlight Titles
ro: Osvetli titlo

en: Text Colors
ro: Barva e textoske

en: Title Colors
ro: Barva e titloske

en: Background Colors
ro: Barva e pozadinoske

en: Bigblack Cursor
ro: Baro kalo kursoro

en: Profile Settings
ro: Setingja pal profil

en: Talk And Type
ro: Vaker thaj type

en: Color Blind
ro: Barva blindos

en: Media Control
ro: Kontrola pal media

en: Image Hide
ro: Obrazki sikavel

en: Video Hide
ro: Video sikavel

en: Speech Support
ro: Podpora pal vakeripe

en: Utility Settings
ro: Setingja pal utilita

en: Reset all
ro: Resetisar sa

en: Statement
ro: Statemento

en: Hide Interface
ro: Sikavel interface

en: Welcome Banner Image
ro: Obrazki pal banner te aven tumen

en: Welcome to Accessibility by CartCoders
ro: Aven tumen pe Uzharelpe pe CartCoders

en: Thanks for choosing our app! We're here to help make your website accessible to everyone.
ro: Phirav tut pal avresar amaro app! Amen akate te pomogin te kerel tiri website uzharelpe sa manusenge.

en: Let's start by choosing a plan that fits your needs.
ro: Džanes te avresar plani so šaj te avel tiri potreba.

note: translators: %1$s: opening bold tag, %2$s: closing bold tag
en: Enjoy a %1$s5-day free trial%2$s with access to the selected plan's features:
ro: Avel lačho %1$s5-dive fre trial%2$s thaj uzharelpe pe avresar plani funkcije:

note: translators: %1$s: opening bold tag, %2$s: closing bold tag
en: We have an Exciting Offer for you:
ro: Ame džan ek interesanto oferta pal tut:

en: Get a %1$s29%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sProfessional Plan.%2$s
ro: Le %1$s29%% popust%2$s pe jek berš subscription kana avresar Professional Plani.

en: Get a %1$s40%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sPremium Plan.%2$s
ro: Le %1$s40%% popust%2$s pe jek berš subscription kana avresar Premium Plani.

en: Let's Go
ro: Džanes!

en: If you need further assistance, please contact us at %1$s. You can also check our %2$s for more information.
ro: Te trubul tut buter pomoc, kontaktisar amenca pe %1$s. Šaj te dikhes amare %2$s pal but informacia.

en: Usage Guide
ro: Vodič pal uzharelpe

en: CartCoders Logo
ro: Logo e CartCoders

en: Pages
ro: Stranica

en: Manage Languages
ro: Menadžisar chibja

en: Name
ro: Nav

en: Code
ro: Kod

en: Default
ro: Originalno

note: translators: %s: language name (e.g. English, French)
en: Visible
ro: Vidimos

en: Action
ro: Akcija

en: %s language flag
ro: Zastava e chibeske %s

en: Default language
ro: Originalno chib

en: Not default language
ro: Nai originalno chib

note: translators: %s: language name (e.g. English, French)
en: Language visible
ro: Chib vidimos

en: Language hidden
ro: Chib sikavel

en: Edit %s language
ro: Phandel chib %s

en: You have admin access
ro: Tu san admin

en: Yearly
ro: Beršesko

en: Monthly
ro: Masesko

en: 5 days Free Trial
ro: 5 dive fre trial

en: Professional
ro: Profesionalno

en: / Yearly
ro: / beršesko

en: What's included
ro: So si andral

en: All Basic Features
ro: Sa osnovne funkcije

en: Customise Widget Position and Padding
ro: Personalizisar pozicija thaj padding e widgeteske

en: Readable Fonts, Reading Mask, and Highlight Titles
ro: Čitimos fonto, maska pal čitimos, thaj osvetli titlo

en: Text Enhancer, Image Alt Tooltip, and Stop Animation
ro: Te ovel lačho text, tooltip pal alt e obrazki, thaj opre animacia

en: Change the Color Schema of Widget
ro: Thovel barva schema e widgeteske

en: Selected
ro: Avresaro

en: All Professional Features
ro: Sa profesionalne funkcije

en: Multiple Languages Support
ro: Podpora pal but chibja

en: Text to Speech
ro: Text te vakerel

en: Adjust Word & Letter Space
ro: Uredisar distanca maškar e lavja thaj bukva

en: Enable/Disable Media
ro: Aktivirisar/Deaktivirisar media

en: Line Height & Alignments
ro: Uzharelpe e riga thaj poravnimos

en: Advanced Color Adjustments (Text, Titles, Backgrounds)
ro: Avansirime uredisar e barva (text, titlo, pozadino)

en: Smart Contrast for Better Readability
ro: Smart kontrasto te ovel lačho čitimos

en: Content Scaling & Read Mode for Better Focus
ro: Skalimos e sadržajaske thaj modo pal čitimos te ovel lačho fokus

en: Sound Muting for Distraction-Free Browsing
ro: Mutisar zvukja te na avel distrakcija

en: Hide GIFs and Animations for Reduced Distraction
ro: Sikavel GIF thaj animacija te na avel distrakcija

en: Highlight on Hover and Focus for Easier Navigation
ro: Osvetlimos hover thaj fokus te ovel lačhi navigacia

en: Big Black Cursor for Better Visibility
ro: Baro kalo kursoro te ovel lačhi vidimos

en: Color Blind-Friendly Viewing Options
ro: Opcija pal barva blindos te ovel lačho dikhimos

en: Voice Navigation and Talk & Type Controls
ro: Navigacia pal glaso thaj kontrola pal vaker thaj type

en: Quick Access Panel for Useful Accessibility Tools
ro: Panel pal lačho uzharelpe te avel fajdi alatja

en: Personalized User Accessibility Profile Settings
ro: Personalizirime setingja pal profil e uzharelpeske

en: Enhanced Usability for All Accessibility Needs
ro: Lačho uzharelpe pal sa trubulja

en: Basic
ro: Osnovno

en: /monthly
ro: /masesko

en: Use Default Functionalities of Widget
ro: Uzharelpe originalne funkcije e widgeteske

en: Cannot Customise Widget
ro: Na šaj te personalizisar widget

en: Enable/Disable Widget
ro: Aktivirisar/Deaktivirisar widget

en: Support on Email
ro: Podpora pe email

en: Note:
ro: Napomena:

en: Kindly note that upon opting for a subscription plan within our app, please be informed that refunds will not be applicable. This policy applies universally to all subscription plans offered, including both monthly and yearly options. We appreciate your understanding and cooperation in adhering to our policy, as we aim to ensure consistency and fairness in all aspects of our subscription services.
ro: Mangav te džanes kana avresar subscription plani ande amaro app, na si refund. Akava politika si pal sa plani, masesko thaj beršesko. Amen phirav tut pal tiri razumimos thaj kooperacia, te ovel sa lačho ande amare subscription službe.

en: If you require any further information or assistance, please do not hesitate to contact us. Our support team is readily available to address any queries or concerns you may have regarding our subscription plans or any other aspect of our app.
ro: Te trubul tut buter informacia va pomoc, na dika te kontaktisar amenca. Amaro support team si akate te pomogin tut pe sa so trubul tut pal plani va aver buti ande amaro app.

en: Have questions or need assistance? %1$sContact us%2$s
ro: Si tu kašt va trubul tut pomoc? %1$sKontaktisar amenca%2$s

en: Thank You Banner Image
ro: Obrazki pal banner pal sastimos

en: Thank You for Choosing a Plan!
ro: Sastimos pal avresar plani!

en: Get started with the Accessibility widget by enabling it in our Settings under the Widget Option section.
ro: Džanes te uzharelpe widget pal uzharelpe, aktivirisar la ande Setingja, sekcija Widget Opcija.

en: 1. Navigate to Settings and switch on the Accessibility widget. %s
ro: 1. Džanes ande Setingja thaj aktivirisar widget pal uzharelpe. %s

en: toggle button
ro: dujlo buttono

en: Widget Option:
ro: Opcija pal widget:

en: Enable
ro: Aktivirisar

en: Disable
ro: Deaktivirisar

en: 2. Click Save to apply the changes. %s
ro: 2. Klikisar Save te kerel promena. %s

en: Continue
ro: Džanes pale

en: Accessibility Assistant Icon
ro: Ikona pal Asistentos uzharelpe

en: Overview
ro: Prezentacia

en: Accessibility Assistant, the trending product in the market which makes any disabled (deaf, blind, mute, visually impaired, mobility impaired) person can use this application for their requirements to get done.
ro: Asistentos pal uzharelpe, popularno produkto ande market, so kerel te sa invalidos (surdos, na dikhel, na vakerel, na dikhel lačhe, na džanel te džal) šaj te uzharelpe akava aplikacia pal peske trubulja.

en: By keeping in mind- the main social goal, our innovative team had worked and introduced this application in the market. The main principle is "Where Innovation meets Social Values"
ro: Ande gindos - o baro socialno cilj, amaro tim inovativno kerde thaj avile akava aplikacia ande market. O baro principo si 'Kaj inovacia džanel pe socialne vrednosti'

en: Select Plan and Offers
ro: Avresar plani thaj oferta

en: Select Monthly Plan:
ro: Avresar masesko plani:

en: Start by picking the monthly plan that suits your needs. Each plan offers different features and customization options. The plan you choose will determine which features you can access in the widget. Additionally, enjoy a free trial for 5-days to explore all the features and enhance your store's accessibility.
ro: Džanes te avresar masesko plani so si pal tiri trubulja. Svako plani si aver funkcije thaj opcija pal personalizacia. O plani so avresar, ka dikhel so funkcije šaj te uzharelpe ande widget. Pale akava, uživisar 5 dive fre trial te dikhes sa funkcije thaj te kerel tiri buti lačhi pal uzharelpe.

en: Select Yearly Plan:
ro: Avresar beršesko plani:

en: Choose the annual plan that best fits your needs. Each plan provides a variety of features and customization options. Your selected plan will determine the features available in the widget. Plus, take advantage of a complimentary year to explore all the features and boost your store's accessibility.
ro: Avresar beršesko plani so si lačho pal tiri trubulja. Svako plani si but funkcije thaj opcija pal personalizacia. O plani so avresar, ka dikhel so funkcije si ande widget. Pale akava, uživisar jek berš džene te dikhes sa funkcije thaj te kerel tiri buti lačhi pal uzharelpe.

en: How to Enable/Disable Widget
ro: Savo si te aktivirisar/deaktivirisar widget

en: Customers will be provided with the option of accessing the plugin for accessing the advanced features. Through which the customer can enable/disable the functionality and access the application on his system.
ro: Klienti ka aven pe opcija te uzharelpe plugin pal avansirime funkcije. Pre akava, kliento šaj te aktivirisar/deaktivirisar funkcionalnost thaj uzharelpe aplikacia pe pesko sistem.

en: You can place %s as a link.
ro: Tu šaj te thovel %s sar link.

en: This feature is available in:
ro: Akava funkcija si ande:

en: Basic Plan
ro: Osnovno plani

en: Professional Plan
ro: Profesionalno plani

en: Premium Plan
ro: Premium plani

en: The %1$s "Choose Design" %2$s option empowers merchants to select from a variety of design styles for our widget, tailoring it to their unique preferences and needs.
ro: O %1$s 'Avresar dizajn' %2$s opcija dikhavel trgovcenge te avresar but dizajn style pal amaro widget, te kerel la pal peske preferencija thaj trubulja.

en: Mobile Design
ro: Dizajn pal mobilno

en: Customise Position
ro: Personalizisar pozicija

en: The %1$s "Customize Position" %2$s feature enables merchants to tailor the exact placement of our widget, ensuring it perfectly fits their site layout and design vision.
ro: O %1$s 'Personalizisar pozicija' %2$s funkcija dikhavel trgovcenge te kerel pozicija e widgeteske, te ovel lačho pe peske site layout thaj dizajn.

en: This will only work on position for %1$s and %2$s
ro: Akava ka kerel samo pe pozicija %1$s thaj %2$s

en: Plan Specific Features
ro: Specifične funkcije pal plani

en: %1$s - Features%2$s
ro: %1$s - Funkcije%2$s

en: Enable Disable Features
ro: Aktivirisar/Deaktivirisar funkcije

en: Ease of access to change the background/font color
ro: Lačho uzharelpe te thovel barva e pozadinoske/fontoske

en: Finally, access the settings to change the background and font colors. This step lets you personalize the widget's appearance, ensuring it matches your brand's style or enhances readability for users. Select your preferred colors and apply them to make the widget visually appealing and accessible.
ro: Pale sa, džanes ande setingja te thovel barva e pozadinoske thaj font. Akava korak dikhavel tut te personalizisar dikhimos e widgeteske, te ovel lačho pal tiri brand style va te kerel lačho čitimos pal uzharelpe. Avresar tiri preferirime barva thaj kerel la te ovel vizualno lačho thaj uzharelpe.

en: Have questions or need assistance? <a href="%s" target="_blank">Contact us</a>
ro: Si tu kašt va trubul tut pomoc? <a href="%s" target="_blank">Kontaktisar amenca</a>

en: Unlock full functionality by upgrading to a paid plan
ro: Deblocați toate funcționalitățile trecând la un plan plătit

en: Unlock Full Accessibility Features
ro: Deblocați toate funcțiile de accesibilitate

en: To enable all accessibility widgets and features, you need to purchase a plan. Choose the perfect plan for your website needs.
ro: Pentru a activa toate widget-urile și funcțiile de accesibilitate, trebuie să achiziționați un plan. Alegeți planul perfect pentru nevoile site-ului dvs.

en: Get started with a plan that matches your requirements:
ro: Începeți cu un plan care se potrivește cerințelor dvs.:

en: Start with a %1$s5-day free trial%2$s to experience all features:
ro: Începeți cu o %1$sperioadă de probă gratuită de 5 zile%2$s pentru a experimenta toate funcțiile:

en: Start Your Accessibility Journey:
ro: Începeți călătoria dvs. de accesibilitate:

en: Full access to %1$sall accessibility widgets%2$s and features
ro: Acces complet la %1$stoate widget-urile de accesibilitate%2$s și funcțiile

en: Priority support and regular updates
ro: Asistență prioritară și actualizări regulate

en: All widgets and advanced features require an active plan. %1$sCompare plans%2$s to find your perfect fit.
ro: Toate widget-urile și funcțiile avansate necesită un plan activ. %1$sComparați planurile%2$s pentru a-l găsi pe cel potrivit.

en: View Plans & Pricing
ro: Vezi planurile și prețurile

en: Need help deciding? Contact us at %1$s or check our %2$s for detailed feature comparisons.
ro: Aveți nevoie de ajutor pentru a decide? Contactați-ne la %1$s sau verificați %2$s pentru comparații detaliate ale funcțiilor.

en: Fast Chat Support during business hours
ro: Asistență rapidă prin chat în timpul orelor de lucru

en: Startup Plan
ro: Plan de pornire

en: All Features of Startup Plan
ro: Sa funkcije e planoske de pornire

en: Change Widget Color & Positioning
ro: Schimbisar barva thaj pozicija e widgeteske

en: Image alt Tooltip
ro: Tooltip pal alt e obrazki

en: All Features of Growth Plan
ro: Sa funkcije e planoske de creștere

en: Support for 100+ Languages
ro: Podpora pal peste 100 chibja

en: Widget Size Customization & Positioning
ro: Personalizisar marimea thaj pozicija e widgeteske

en: Accessibility Profiles & Settings
ro: Profilja thaj setingja pal uzharelpe

en: Content Scaling & Content Spacing
ro: Skalimos thaj distanca e sadržajaske

en: Content Adjustment & Color Blind Feature
ro: Uredisar sadržaja thaj funkcija pal barva blindos

en: Text to Speech & Sounds Enable/Disable
ro: Text te vakerel thaj zvukja aktivirisar/deaktivirisar

en: Image, Video & GIF Enable/Disable
ro: Obrazki, video thaj GIF aktivirisar/deaktivirisar

en: Color Adjustments
ro: Uredisar e barva

en: Content Adjustments
ro: Uredisar e sadržajaske

en: Keyboard Navigation
ro: Navigacia pe tastatura

en: Accessibility Statement
ro: Statemento pal uzharelpe

en: Restricted Brand Customization
ro: Personalizacia limitime pal brand

en: Plans
ro: Planuri

en: To discontinue using this plugin, please cancel your active subscription by clicking the button below.
ro: Pentru a înceta utilizarea acestui plugin, anulați abonamentul activ făcând clic pe butonul de mai jos.

en: Startup
ro: Pornire

en: How to cancel your subscription
ro: Cum să anulezi abonamentul

en: Navigate to the Plan page and click on the Cancel Subscription button
ro: Accesează pagina Plan și fă clic pe butonul Anulează abonamentul.

en: Cancel Plan
ro: Anulează planul

en: Start a 5-Day Free Trial for
ro: Avestar o 5-divesko mukhto probavipe

en: Accessibility PRO-Widget
ro: PRO-Widget le Anglalavibnaske

en: Total Counts
ro: Suma but

en: Total Counts Icon
ro: Ikona le suma butestar

en: Widget Opens
ro: Widget uzharel

en: Widget Opens Icon
ro: Ikona andar o uzharelpe le Widget

en: Events-Clicked
ro: Godya klikinde

en: Analysis Overview
ro: Furdelipe analiza

en: Most 5 Used Feature Analytics
ro: Analiza pe 5 karakteristika so buter përdil

en: User Interaction with Features
ro: Interakcija e përdikharelestar sa karakteristikura

en: Keyboard Nav Icon
ro: Ikona navigacia e tastaturako

en: Cursor Icon
ro: Ikona le cursoreske

en: High Saturation Icon
ro: Ikona le baro saturacia

en: Low Saturation Icon
ro: Ikona le tikno saturacia

en: Desaturate Icon
ro: Ikona te xasarel saturacia

en: Contrast +
ro: Kontrasti +

en: Contrast Icon
ro: Ikona le kontrasteko

en: Bigger Text Icon
ro: Ikona le baro teksto

en: Dashboard
ro: Panelo de kontrol

en: Big black Cursor
ro: Baro kalo kursoro

en: Upgrade your plan to enable this feature
ro: Actualizați-vă planul pentru a activa această funcție

en: Unlimited impressions and unrestricted widget visibility
ro: Impresii nelimitate și vizibilitate nelimitată a widget-ului

en: Save the changes to the <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file.
ro: Salvați modificările în fișierul <code>footer.php</code> sau <code>functions.php</code>.

en: Seizure Safe
ro: Sigur pentru Crize

en: Seizure Safe should not be empty.
ro: Câmpul 'Sigur pentru Crize' nu trebuie să fie gol.

en: Simplifies the layout and focuses on text for easier reading, removing distractions like sidebars and ads.
ro: Simplifică aspectul și se concentrează pe text pentru o citire mai ușoară, eliminând distrageri precum bare laterale și anunțuri.

en: Smart Contrast
ro: Contrast Inteligent

en: Smart Contrast should not be empty.
ro: Câmpul 'Contrast Inteligent' nu trebuie să fie gol.

en: Standard support via email and live chat during business hours
ro: Suport standard prin e-mail și chat live în timpul orelor de lucru

en: Start a 7-Day Free Trial for
ro: Începeți o încercare gratuită de 7 zile pentru

en: Supports 100+ languages with automatic translation
ro: Suportă peste 100 de limbi cu traducere automată

en: Text enhancer for clarity, image alt tooltips, and option to stop animations
ro: Îmbunătățitor de text pentru claritate, tooltip-uri alt pentru imagini și opțiunea de a opri animațiile

en: Text-to-speech, voice navigation, and talk & type input
ro: Text-în-vorbire, navigare vocală și introducere vocală & tastare

en: The <strong>Language Sorting</strong> feature allows you to customize the order in which languages appear on your Language page and in the Widget. Simply use the up and down arrows beside each language to rearrange them according to your preference. Once you're happy with the order, click Save Ranking to apply the changes. The languages will then appear in the same order across your storefront and Widget, providing a consistent experience for your users.
ro: Funcția <strong>Sortare Limbă</strong> vă permite să personalizați ordinea în care limbile apar pe pagina dvs. de Limbă și în Widget. Pur și simplu folosiți săgețile în sus și în jos de lângă fiecare limbă pentru a le rearanja în funcție de preferințele dvs. După ce sunteți mulțumit de ordine, faceți clic pe Salvează Clasament pentru a aplica modificările. Limbile vor apărea apoi în aceeași ordine în întreaga vitrină și Widget, oferind o experiență consistentă pentru utilizatorii dvs.

en: The <strong>Language Variable</strong> feature allows your widget to automatically adapt to the language selected on your website. When enabled, the widget will detect and match the site's active language - ensuring a seamless and consistent experience for users navigating your site in different languages. This is especially helpful if your store already includes a language selector, as it improves accessibility and ensures that the widget content is always shown in the user’s preferred language without any extra configuration.
ro: Funcția <strong>Variabilă Limbă</strong> permite widget-ului dvs. să se adapteze automat la limba selectată pe site-ul dvs. Web. Când este activată, widget-ul va detecta și se va potrivi cu limba activă a site-ului - asigurând o experiență perfectă și consistentă pentru utilizatorii care navighează pe site-ul dvs. în diferite limbi. Acest lucru este deosebit de util dacă magazinul dvs. include deja un selector de limbă, deoarece îmbunătățește accesibilitatea și asigură că conținutul widget-ului este întotdeauna afișat în limba preferată a utilizatorului fără nicio configurare suplimentară.

en: This feature aligns all text to the left, avoiding center or justified text which can be harder to read for people with dyslexia or cognitive challenges.
ro: Această funcție aliniază tot textul la stânga, evitând textul centrat sau justificat, care poate fi mai greu de citit pentru persoanele cu dislexie sau provocări cognitive.

en: This feature creates a horizontal reading mask that follows the cursor to help users focus on one line of text at a time.
ro: Această funcție creează o mască de citire orizontală care urmărește cursorul pentru a ajuta utilizatorii să se concentreze pe o singură linie de text odată.

en: This feature disables the sound that plays when the accessibility widget is opened or closed.
ro: Această funcție dezactivează sunetul care se redă atunci când widget-ul de accesibilitate este deschis sau închis.

en: This feature enables keyboard navigation using Tab, Shift+Tab, and Enter, along with shortcuts like M for menus, H for headings, F for forms, B for buttons, P for paragraphs, and G for graphics.
ro: Această funcție activează navigarea prin tastatură folosind Tab, Shift+Tab și Enter, împreună cu scurtături precum M pentru meniuri, H pentru titluri, F pentru formulare, B pentru butoane, P pentru paragrafe și G pentru grafică.

en: This feature hides images and videos to help users who are easily distracted or sensitive to visual media focus better on the text.
ro: Această funcție ascunde imaginile și videoclipurile pentru a ajuta utilizatorii care se distrag ușor sau sunt sensibili la media vizuală să se concentreze mai bine pe text.

en: This feature highlights all links on the page with a border or background, making them easier to identify and click.
ro: Această funcție evidențiază toate linkurile de pe pagină cu o bordură sau fundal, făcându-le mai ușor de identificat și de dat clic.

en: This feature highlights headings and titles across the page, helping users quickly locate and navigate key content areas.
ro: Această funcție evidențiază titlurile și titlurile de pe pagină, ajutând utilizatorii să localizeze și să navigheze rapid în zonele cheie de conținut.

en: This feature increases space between letters, making text easier to distinguish and reducing visual crowding.
ro: Această funcție mărește spațiul dintre litere, făcând textul mai ușor de distins și reducând aglomerația vizuală.

en: This feature increases spacing between words to improve readability for users with dyslexia or cognitive impairments.
ro: Această funcție mărește spațiul dintre cuvinte pentru a îmbunătăți lizibilitatea pentru utilizatorii cu dislexie sau deficiențe cognitive.

en: This feature increases the contrast between text and background, making content easier to read for users with low vision.
ro: Această funcție mărește contrastul dintre text și fundal, făcând conținutul mai ușor de citit pentru utilizatorii cu vederea slabă.

en: This feature increases the vertical spacing between lines of text, making content more readable and less dense.
ro: Această funcție mărește spațiul vertical dintre liniile de text, făcând conținutul mai lizibil și mai puțin dens.

en: This feature offers users multiple predefined accessibility profiles. Each profile includes a set of accessibility features tailored to specific needs. When a user selects a profile, all the associated features are automatically enabled.
ro: Această funcție oferă utilizatorilor mai multe profile predefinite de accesibilitate. Fiecare profil include un set de funcții de accesibilitate personalizate pentru nevoi specifice. Când un utilizator selectează un profil, toate funcțiile asociate sunt activate automat.

en: This feature pauses animations, blinking, and flashing content to reduce motion sensitivity and distractions for users with vestibular disorders or ADHD.
ro: Această funcție pune pe pauză animațiile, conținutul clipitor și sclipitor pentru a reduce sensibilitatea la mișcare și distragerile pentru utilizatorii cu tulburări vestibulare sau ADHD.

en: This feature provides a text magnifier that enlarges text under the cursor, helping users read small or dense text with ease.
ro: Această funcție oferă o lupă de text care mărește textul de sub cursor, ajutând utilizatorii să citească text mic sau dens cu ușurință.

en: This feature removes color saturation from the site, creating a grayscale experience that can reduce distractions and assist users with color sensitivity or color blindness.
ro: Această funcție elimină saturația culorilor de pe site, creând o experiență în tonuri de gri care poate reduce distragerile și poate ajuta utilizatorii cu sensibilitate la culoare sau orbire la culori.

en: This feature replaces decorative or complex fonts with simpler, more readable ones to improve legibility.
ro: Această funcție înlocuiește fonturile decorative sau complexe cu altele mai simple și mai lizibile pentru a îmbunătăți lizibilitatea.

en: To make the widget visible, enable and save the accessibility settings.
ro: Pentru a face widget-ul vizibil, activați și salvați setările de accesibilitate.

en: Unlimited impressions on any plans and unrestricted widget visibility
ro: Impresii nelimitate pe orice plan și vizibilitate nelimitată a widget-ului

en: Use language variables for seamless multilingual store integration
ro: Utilizați variabile de limbă pentru o integrare perfectă a magazinului multilingv

en: Visual Enhancements
ro: Îmbunătățiri Vizuale

en: Visually Impaired
ro: Vedere Slăbită

en: Visually Impaired should not be empty.
ro: Câmpul 'Vedere Slăbită' nu trebuie să fie gol.

en: Welcome to Accessibility Assistant
ro: Bine ați venit la Asistent pentru Accesibilitate

en: Widget Settings
ro: Setări Widget

en: Widget Size
ro: Dimensiune Widget

en: Your Current Plan
ro: Planul Dvs. Curent

en: This feature increases the size of the text throughout the website to help users with vision difficulties read content more comfortably.
ro: Această funcție mărește dimensiunea textului pe tot site-ul pentru a ajuta utilizatorii cu dificultăți de vedere să citească conținutul mai confortabil.

en: This feature shows image alt text as a tooltip, helping screen reader users and others understand the content of visual elements.
ro: Această funcție afișează textul alternativ al imaginii (alt) ca un tooltip, ajutând utilizatorii de cititoare de ecran și alții să înțeleagă conținutul elementelor vizuale.

en: Accessibility Assistant, the trending product in the market which makes any disabled (deaf, blind, mute, visually impaired, mobility impaired) person can use this application for their requirements to get done. By keeping in mind- the main social goal, our innovative team had worked and introduced this application in the market. The main principle is "Where Innovation meets Social Values
ro: Asistent pentru Accesibilitate, produsul tendință de pe piață care face ca orice persoană cu dizabilități (surză, orbă, mută, cu vederea afectată, cu mobilitate redusă) să poată folosi această aplicație pentru a-și îndeplini cerințele. Ținând cont de principalul obiectiv social, echipa noastră inovatoare a lucrat și a introdus această aplicație pe piață. Principiul principal este „Unde inovația întâlnește valorile sociale”

en: Customize the size of the accessibility widget to your preference"
ro: Personalizați dimensiunea widget-ului de accesibilitate după preferințele dvs."

en: Displays an on-screen keyboard for users who can't use a physical one.
ro: Afișează o tastatură pe ecran pentru utilizatorii care nu pot folosi una fizică.

en: Menu Settings
ro: Setări Meniu

en: Enable/Disable Accessibility Features
ro: Activați/Dezactivați Funcțiile de Accesibilitate

en: Navigation & Input
ro: Navigare & Introducere

en: Modifies background colors to reduce eye strain and improve content legibility.
ro: Modifică culorile de fundal pentru a reduce oboseala oculară și a îmbunătăți lizibilitatea conținutului.

en: Displays a panel with important and frequently used links for easier navigation.
ro: Afișează un panou cu linkuri importante și frecvent utilizate pentru o navigare mai ușoară.

en: Lets users control the site using voice commands for hands-free accessibility.
ro: Permite utilizatorilor să controleze site-ul folosind comenzi vocale pentru accesibilitate fără utilizarea mâinilor.

en: Virtual Keyboard
ro: Tastatură Virtuală

en: Display & Media Controls
ro: Afișare & Control Media

en: Disables all website sounds to assist users sensitive to audio.
ro: Dezactivează toate sunetele site-ului pentru a ajuta utilizatorii sensibili la sunet.

en: Highlights elements when hovered, helping users follow cursor movements.
ro: Evidențiază elementele la planare, ajutând utilizatorii să urmărească mișcările cursorului.

en: Allows speech-to-text typing to help users who have difficulty using keyboards.
ro: Permite tastarea vocală (vorbire-în-text) pentru a ajuta utilizatorii care au dificultăți în utilizarea tastaturilor.

en: Disable Widget Sound
ro: Dezactivează Sunetul Widget-ului

en: Content Customization
ro: Personalizare Conținut

en: Reads selected text aloud for users with visual impairments or reading difficulties.
ro: Citește textul selectat cu voce tare pentru utilizatorii cu deficiențe de vedere sau dificultăți de citire.

en: Enlarges or reduces content size without affecting layout, helping users with low vision
ro: Mărește sau micșorează dimensiunea conținutului fără a afecta aspectul, ajutând utilizatorii cu vederea slabă

en: Highlights focused elements, enhancing accessibility for keyboard navigation.
ro: Evidențiază elementele focalizate, sporind accesibilitatea pentru navigarea prin tastatură.

en: Applies color filters to assist users with different types of color blindness.
ro: Aplică filtre de culoare pentru a ajuta utilizatorii cu diferite tipuri de orbire la culori.

en: Disable Report Problem
ro: Dezactivează Raportează Problemă

en: Disables the ability for users to report problems through the app.
ro: Dezactivează capacitatea utilizatorilor de a raporta probleme prin aplicație.

en: Hide Search Bar
ro: Ascunde Bara de Căutare

en: Hides the search bar from the user interface.
ro: Ascunde bara de căutare din interfața utilizatorului.

en: Hide Statement
ro: Ascunde Declarația

en: Hides the statement section from the user interface.
ro: Ascunde secțiunea de declarație din interfața utilizatorului.

en: Changes the color of general text for better visibility and contrast.
ro: Schimbă culoarea textului general pentru o vizibilitate și contrast mai bune.

en: Allows customization of heading/title colors to increase focus or contrast.
ro: Permite personalizarea culorilor titlurilor pentru a spori focalizarea sau contrastul.

en: Hides GIF animations that can distract or trigger motion sensitivity.
ro: Ascunde animațiile GIF care pot distrage sau poate declanșa sensibilitate la mișcare.

en: Enables a large black cursor to improve visibility for users with low vision.
ro: Activează un cursor negru mare pentru a îmbunătăți vizibilitatea pentru utilizatorii cu vederea slabă.

en: Disable Branding
ro: Dezactivează Branding-ul

en: Removes accessibility tool branding for a cleaner, white-labeled appearance.
ro: Elimină branding-ul instrumentului de accesibilitate pentru un aspect mai curat, white-label.

en: Language Variable
ro: Variabilă Limbă

en: Enables multilingual support based on user language preferences or settings.Statement Link?
ro: Activează suportul multilingv bazat pe preferințele sau setările de limbă ale utilizatorului. Link Declarație?

en: Reset To Default
ro: Resetează la Implicit

en: Do you want to put this widget as link?
ro: Doriți să plasați acest widget ca link?

en: You can place "#add-aacc-link" as link
ro: Puteți plasa "#add-aacc-link" ca link

en: if you enable this option, your floating widget will be hidden and footer link option will be enabled though you need to add the link.
ro: dacă activați această opțiune, widget-ul dvs. plutitor va fi ascuns și opțiunea de link din subsol va fi activată, totuși va trebui să adăugați link-ul.

en: This is the default and most widely used design of the accessibility widget – tried, tested, and reliable across all devices.
ro: Acesta este designul implicit și cel mai utilizat al widget-ului de accesibilitate – încercat, testat și fiabil pe toate dispozitivele.

en: A modernized version of the default design - visually polished, stylistically refined.
ro: O versiune modernizată a designului implicit - lustruit vizual, rafinat stilistic.

en: Designed specifically for mobile - similar to the default but optimized for smaller screens and touch-friendly interaction.
ro: Conceput special pentru mobil - similar cu cel implicit, dar optimizat pentru ecrane mai mici și interacțiune prietenoasă la atingere.

en: Floating Widget Position
ro: Poziție Widget Plutitor

en: Floating Widget Padding
ro: Spațiere Widget Plutitor

en: Floating Widget Size
ro: Dimensiune Widget Plutitor

en: Accessibility Widget Color Schema
ro: Schemă de Culori Widget Accesibilitate

en: Widget Icon
ro: Pictogramă Widget

en: Choose Widget Icon
ro: Alegeți Pictograma Widget

en: Floating Widget Icon Color
ro: Culoare Pictogramă Widget Plutitor

en: Choose Widget Outer Color
ro: Alegeți Culoarea Externă a Widget-ului

en: Choose Widget Inner Color
ro: Alegeți Culoarea Internă a Widget-ului

en: Blind
ro: Orb

en: Elderly
ro: Vârstnici

en: Motor Impaired
ro: Cu Mobilitate Redusă

en: Dyslexia
ro: Dislexie

en: Cognitive and Learning
ro: Cognitive și Învățare

en: Cancel
ro: Anulează

en: 7 days Free Trial
ro: Încercare gratuită 7 zile

en: Year
ro: An

en: vs Monthly
ro: față de Lunar

en: Access to all core accessibility tools included in the widget
ro: Acces la toate instrumentele de bază de accesibilitate incluse în widget

en: Basic customization options for layout and appearance
ro: Opțiuni de personalizare de bază pentru aspect și înfățișare

en: Enable or disable the widget as needed
ro: Activați sau dezactivați widget-ul după cum este necesar

en: Includes all features from the Startup Plan
ro: Include toate funcțiile din Planul Startup

en: Extended widget customization options including layout and branding
ro: Opțiuni extinse de personalizare a widget-ului, inclusiv aspect și branding

en: Option to display accessibility widget link in website footer
ro: Opțiunea de a afișa link-ul widget-ului de accesibilitate în subsolul site-ului

en: Enable readable fonts, reading mask, and title highlighting
ro: Activați fonturi lizibile, mască de citire și evidențierea titlurilor

en: Customize the widget color scheme to match your brand identity
ro: Personalizați schema de culori a widget-ului pentru a se potrivi cu identitatea mărcii dvs.

en: Includes all features from the Growth Plan
ro: Include toate funcțiile din Planul de Creștere

en: Fully customizable widget with advanced control options
ro: Widget complet personalizabil cu opțiuni avansate de control

en: Enable or disable media elements like audio, video, and GIFs
ro: Activați sau dezactivați elemente media precum audio, video și GIF-uri

en: Personalized accessibility profiles for user-specific needs
ro: Profile personalizate de accesibilitate pentru nevoi specifice ale utilizatorilor

en: Priority chat support during business hours
ro: Suport prioritar prin chat în timpul orelor de lucru

en: Includes all features from the Scale Plan
ro: Include toate funcțiile din Planul Scale

en: Customize the widget launch icon and apply your own branding
ro: Personalizați pictograma de lansare a widget-ului și aplicați propriul branding

en: Remove default widget branding for a fully white-labeled experience
ro: Eliminați branding-ul implicit al widget-ului pentru o experiență complet white-label

en: Add a custom accessibility statement or external statement link
ro: Adăugați o declarație de accesibilitate personalizată sau un link extern la declarație

en: Prioritize and sort languages based on your customer base
ro: Prioritizați și sortați limbile în funcție de baza dvs. de clienți

en: Dedicated account manager for priority onboarding and support
ro: Manager de cont dedicat pentru onboarding și suport prioritare

en: Language Sorting
ro: Sortare Limbă

en: Mobile view Design
ro: Design Vizualizare Mobil

en: Enables multilingual support based on user language preferences or settings.
ro: Activează suportul multilingv bazat pe preferințele sau setările de limbă ale utilizatorului.

en: Statement Link?
ro: Link Declarație?

en: Enlarges or reduces content size without affecting layout, helping users with low vision.
ro: Mărește sau micșorează dimensiunea conținutului fără a afecta aspectul, ajutând utilizatorii cu vederea slabă.

en: You can place <strong>%s</strong> as link
ro: Puteți plasa <strong>%s</strong> ca link

en: Enter your statement page link here...
ro: Introduceți link-ul paginii dvs. de declarație aici...

en: Try Accessibility Assistant for free and instantly boost accessibility
ro: Încearcă Asistentul de Accesibilitate gratuit și îmbunătățește instantaneu accesibilitatea

en: Standard support via email.
ro: Suport standard prin email.

en: Please upgrade your plan to continue accessing premium accessibility features.
ro: Te rugăm să îți actualizezi abonamentul pentru a continua să accesezi funcțiile premium de accesibilitate.

en: If you are on the Free plan, you can reach our support team by sending an email to
ro: Dacă ești pe planul Gratuit, poți contacta echipa noastră de suport trimițând un email la

en: How to contact support if you are on the Free plan
ro: Cum să contactezi suportul dacă ești pe planul Gratuit

en: Upgrade Plan
ro: Actualizează Abonamentul

en: You're on the Free plan! Unlock powerful accessibility tools by upgrading today.
ro: Ești pe planul Gratuit! Deblochează instrumente puternice de accesibilitate prin actualizarea abonamentului astăzi.

en: You're on a Growth plan! Unlock even more features and customization options by upgrading today.
ro: Ești pe planul Growth! Deblochează și mai multe funcții și opțiuni de personalizare prin actualizarea abonamentului astăzi.

en: You're on a Scale plan! Unlock even more powerful features and tools by upgrading today.
ro: Ești pe planul Scale! Deblochează funcții și instrumente și mai puternice prin actualizarea abonamentului astăzi.

en: You're on the Premium plan! Enjoy priority support and exclusive advanced accessibility features by upgrading today.
ro: Ești pe planul Premium! Bucură-te de suport prioritar și funcții avansate exclusive de accesibilitate prin actualizarea abonamentului astăzi.

en: You're on the Established plan! You already have access to our top-tier features and tools.
ro: Ești pe planul Established! Ai deja acces la funcțiile și instrumentele noastre de top.

en: Start by picking the monthly plan that suits your needs. Each plan offers different features and customization options. The plan you choose will determine which features you can access in the widget. Additionally, enjoy a free trial for 7-days to explore all the features and enhance your store's accessibility.
ro: Începe prin a alege planul lunar care se potrivește nevoilor tale. Fiecare plan oferă funcții diferite și opțiuni de personalizare. Planul pe care îl alegi va determina ce funcții poți accesa în widget. În plus, bucură-te de o perioadă de probă gratuită de 7 zile pentru a explora toate funcțiile și a îmbunătăți accesibilitatea magazinului tău.

en: Try
ro: Încearcă

en: for free and instantly boost accessibility
ro: gratuit și îmbunătățește instantaneu accesibilitatea

en: How to enable the Free plan
ro: Cum să activezi planul Gratuit

en: To enable the Free plan, go to the Plan page and click on the Free button. Once clicked, a form will appear. Fill in all the required details, and the widget will automatically be displayed on the front end.
ro: Pentru a activa planul Gratuit, mergi la pagina Plan și apasă pe butonul Gratuit. După ce ai apăsat, va apărea un formular. Completează toate detaliile necesare, iar widget-ul va fi afișat automat pe partea frontală a site-ului.

en: Accessibility Scanner
ro: Scanner de Accesibilitate

en: Check Accessibility Free
ro: Verifică Accesibilitatea Gratuit

en: Scan Your site
ro: Scanează-ți site-ul

en: Accessibility Score
ro: Scor de Accesibilitate

en: Compliant
ro: Conform

en: Automated Accessibility score has limitations
ro: Scorul de Accesibilitate automat are limitări

en: Failed Checks
ro: Verificări eșuate

en: Compliant under WCAG 2.0, 2.1 & 2.2
ro: Conform cu WCAG 2.0, 2.1 și 2.2

en: Categories detailed information
ro: Informații detaliate pe categorii

en: Not Applicable or It May Require Manual Audit
ro: Nu este aplicabil sau poate necesita audit manual

en: One Click to Make Your Website Accessible Today
ro: Un singur clic pentru a face site-ul tău accesibil astăzi

en: Start My Compliance Plan
ro: Începe Planul Meu de Conformitate

en: Go Beyond Automation with Expert Audits
ro: Depășește automatizarea cu audituri realizate de experți

en: Automated scans can identify many accessibility issues, but they can’t capture every WCAG 2.1 and 2.2 requirement. Our expert manual audits close these gaps by providing in-depth reviews, actionable insights, and tailored remediation recommendations.
ro: Scanările automate pot identifica multe probleme de accesibilitate, dar nu pot acoperi toate cerințele WCAG 2.1 și 2.2. Auditurile manuale realizate de experții noștri acoperă aceste goluri, oferind evaluări detaliate, recomandări practice și soluții adaptate.

en: Get a Detailed Expert Audit Report
ro: Obține un Raport Detaliat de Audit al Experților

en: Detailed information by category
ro: Informații detaliate pe categorii

en: Free Accessibility Check
ro: Verificare Gratuită a Accesibilității

en: Unlock insights and free access to our accessibility plugin by submitting your details below.
ro: Uzgardel džanes thaj lel tu sastipe te korisarel amaro plugin e pristuposke, te del tu o detalja tuke tele.

en: The free widget is only available for use on the specific website URL you provided.
ro: O besxasno widget si dostupno samo te korisarel pe o website URL so tu del.

en: Verify your email
ro: Kontrolirisar tiri emaila

en: Enter the 6-digit OTP sent to your email address.
ro: Thov o 6-digitno OTP so odesadas pe tiri emaila adresa.

en: Submit
ro: Šal

en: Verify
ro: Kontrolirisar

en: Didn't receive the code?
ro: Na lelales o kodo?

en: Resend OTP
ro: Šal o OTP pala

en: Already Registered
ro: Pala Registririme

en: The email or phone number you entered is already in use.
ro: E emaila va e telefonosko numero so tu del si pala upotrebime.

en: Close
ro: Zatvar

en: Your Name
ro: Tiro nav

en: Your Email
ro: Tiri emaila

en: Your Mobile Number
ro: Tiro mobilno numero

en: Your Website URL
ro: Tiro website URL

en: Enter OTP
ro: Thov OTP

en: vs Monthly!
ro: kontra Mesečno!

en: Filter Content
ro: Filtrisar o sadržaj

en: Quick navigation tool showing all Headings, Landmarks, and Links in one place.
ro: Chirikano navigacijsko alat so dikhla sa e naslove, marke thaj linke jekhthan.

en: Want to remove branding for free?
ro: Kaćeres te del o brando besxasno?

en: Start a 7-Day Free Trial
ro: Praravel 7-divveski besxasni proba

en: Need help or want to remove branding?
ro: Mangav tu pomoć va kaćeres te del o brando?

en: Start Free Trial
ro: Praravel Besxasni Proba

en: No relevant data is available for the specified range
ro: Na si dostupne relevanti datura ke kadja perioda

en: Events Clicked
ro: Dogadjiba klikime

en: No Significant Most Features Usage Found
ro: Na si džanime baro upotreba e funkcijengo

en: To ensure your site is accessible and user-friendly, add an Accessibility Assistance link to your footer menu:
ro: Te osigurisar kaj tiro site si pristupno thaj lačho te korisarel, dukhav o link 'Pristuposki Pomoć' ando footer menu:

en: Open your active theme’s <code>footer.php</code> or <code>functions.php</code> file (usually found in <code>/wp-content/themes/your-theme/</code>).
ro: Uzgardel tiri aktivna tema <code>footer.php</code> va <code>functions.php</code> datoteka (redovno si ande <code>/wp-content/themes/your-theme/</code>).

en: Locate the place where you want to add the link (typically just before the closing <code>&lt;/footer&gt;</code> or <code>&lt;/body&gt;</code> tag).
ro: Dikh kaj mangav te dukhaves o link (normalno pala o tag <code>&lt;/footer&gt;</code> va <code>&lt;/body&gt;</code>).

en: Add the following HTML code to insert the link:
ro: Dukhav kadja HTML kodo te dukhaves o link:

en: Refresh your website to see the link appear in the footer.
ro: Osvežisar tiro website te dikhes kaj o link avela ando footer.

en: Note: It is recommended to use a child theme to prevent your changes from being lost during theme updates.
ro: Napomena: Preporučino si te upotrebar e 'child' teme te na prastol tuke e promena ande update.

en: If you need further assistance, please contact us at
ro: Te mangav tu buter pomoć, kontakar amende pe

en: Get Started: Activate Widget and Add Footer Link
ro: Praravel: Aktivirisar Widget thaj Dukhav Footer Link

en: Navigate to Settings and switch on the Accessibility widget.
ro: Džal pe e Settings thaj aktivirisar o Accessibility widget.

en: How to Add an Accessibility Link to Your Footer
ro: Sar te dukhaves o Accessibility link ando Footer

en: Enable/
ro: Aktivirisar/

en: Enjoy a %1$s7-day free trial%2$s with access to the selected plan's features.
ro: Uživisar ando %1$s7-divvesko besxasno proba%2$s thaj pristup e izbranengo plano funkcije.

en: Get a %1$s15%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sGrowth Plan.%2$s
ro: Lel o %1$s15%%%2$s popusto pe godišnjo pretplata kana tu izborisarel o %1$sGrowth Plan.%2$s

en: Get a %1$s20%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sScale Plan.%2$s
ro: Lel o %1$s20%%%2$s popusto pe godišnjo pretplata kana tu izborisarel o %1$sScale Plan.%2$s

en: Get a %1$s25%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$sEstablished Plan.%2$s
ro: Lel o %1$s25%%%2$s popusto pe godišnjo pretplata kana tu izborisarel o %1$sEstablished Plan.%2$s

en: Enjoy a %1$s7-day free trial%2$s with access to the selected plan's features:
ro: Uživisar ando %1$s7-divvesko besxasno proba%2$s thaj pristup e izbranengo plano funkcije:

en: Widget Title on Hover
ro: Widgeto nav kana hoverisar

en: Disable Hover text on widget and widget Loader
ro: Isključisar o hovero teksto pe widget thaj pe widget loader

en: Verify Widget & Remove Branding
ro: Kontrolirisar Widget thaj Del o Brand

en: Once the accessibility widget’s functionality is verified, we’ll proceed to remove all branding for your white-label configuration.
ro: Kana si kontrolirime o functionality e accessibility widgetosko, me ka del sa o branding pe tiri white-label konfiguracija.

en: Contact Us
ro: Kontakar amende

en: Save Rankings
ro: Xramosar e rangǎrimata

en: Rank
ro: Rango

en: You're on the %s plan! Unlock powerful accessibility tools by upgrading today.
ro: Tu san po plano %s! Puter e zurale aksesibilitetoske alava kana keres upgrade avdive.

en: You're on a %s plan! Unlock even more features and customization options by upgrading today.
ro: Tu san pe jekh %s plano! Puter vi maj but funkcije thaj personalizirime opcije kana keres upgrade avdive.

en: You're on the %s plan! Enjoy priority support and exclusive advanced accessibility features by upgrading today.
ro: Tu san po plano %s! Lośaren tumenqe prioritèto suporto thaj ekskluzivno avansime aksesibilitètaqe funkcie kana keren o laćharipen avdive.

en: Includes all features from the %s Plan
ro: Inkluzivno sa e funkcije katar o %s Plano

en: Get a %1$s15%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
ro: Te lel pes jekh %1$s15%% diskonto%2$s pe jekh berśesqo abonimànto kana alosares o %1$s%3$s Plan.%2$s

en: Get a %1$s20%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
ro: Te lel pes jekh %1$s20%% diskonto%2$s pe jekh berśesqo abonimànto kana alosares o %1$s%3$s Plan.%2$s

en: Get a %1$s25%% discount%2$s on a yearly subscription when you select the %1$s%3$s Plan.%2$s
ro: Te lel pes jekh %1$s25%% diskonto%2$s pe jekh berśesqo abonimànto kana alosares o %1$s%3$s Plano.%2$s

en: Contact Us.
ro: Kontaktisar amenca

en: Contact us.
ro: Kontaktisar amenca

en: Customize the size of the accessibility widget to your preference
ro: Customise the size of the accessibility widget to your preference

en: Gif Hide
ro: GIF sikavel

en: Have Questions Or Need Assistance? %s
ro: Tiri šaj te phires tu kašt? %s

en: Welcome to: Accessibility Assistant
ro: Bine ați venit la Asistent pentru Accesibilitate
