Accessibility Checker 1.48.0 - en to sv_SE translation catalogue (1281 entries)

en:  (opens in a new window)
sv_SE:  (öppnas i ett nytt fönster)

en:  total
sv_SE:  totalt

en: %1$d of %2$d
sv_SE: %1$d av %2$d

en: %1$s of %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: %1$s uses %2$s to monitor our website's accessibility.
sv_SE: %1$s använder %2$s för att övervaka tillgängligheten på vår webbplats.

en: %d Dismissed | %d Dismissed
sv_SE[0]: %d avvisad
sv_SE[1]: %d avvisade

en: %d Needs Review | %d Need Review
sv_SE[0]: %d behöver granskas
sv_SE[1]: %d behöver granskas

en: %d Problem | %d Problems
sv_SE[0]: %d problem
sv_SE[1]: %d problem

en: %d issue found | %d issues found
sv_SE[0]: %d problem hittades
sv_SE[1]: %d problem hittades

en: %d total
sv_SE: %d totalt

en: %d total issues
sv_SE: %d totalt antal ärenden

en: %d%% Passed Checks
sv_SE: %d%% godkända kontroller

en: %dth
sv_SE: %d:e

en: %dth grade
sv_SE: %d:e klass

en: %s grade
sv_SE: %s klass

en: (opens in a new window)
sv_SE: (öppnas i ett nytt fönster)

en: * Screen Reader Text
sv_SE: * Skärmläsartext

en: * True accessibility requires manual testing in addition to automated scans. %1$sLearn how to manually test for accessibility%2$s
sv_SE: * Verklig tillgänglighet kräver manuell testning utöver automatiserade skanningar. %1$sLär dig hur du manuellt testar för tillgänglighet%2$s

en: , opens a new window
sv_SE: , öppnar ett nytt fönster

en: ...and more
sv_SE: ...och mer

en: 1.1 Text Alternatives
sv_SE: 1.1 textalternativ

en: 1.2 Time-based Media
sv_SE: 1.2 tidsbaserade media

en: 1.3 Adaptable
sv_SE: 1.3 anpassningsbar

en: 1.4 Distinguishable
sv_SE: 1.4 urskiljbar

en: 2.1 Keyboard Accessible
sv_SE: 2.1 tangentbordstillgänglig

en: 2.2 Enough Time
sv_SE: 2.2 tillräckligt med tid

en: 2.3 Seizures and Physical Reactions
sv_SE: 2.3 anfall och fysiska reaktioner

en: 2.4 Navigable
sv_SE: 2.4 navigerbar

en: 2.5 Input Modalities
sv_SE: 2.5 inmatningsmodaliteter

en: 3 days only • May 20–22
sv_SE: Endast 3 dagar • 20–22 maj

en: 3 days only: Save 15% when you upgrade to Accessibility Checker Pro with coupon code
sv_SE: Endast 3 dagar: Spara 15 % när du uppgraderar till Accessibility Checker Pro med kupongkod

en: 3.1 Readable
sv_SE: 3.1 läsbar

en: 3.2 Predictable
sv_SE: 3.2 förutsägbar

en: 3.3 Input Assistance
sv_SE: 3.3 inmatningsassistans

en: 4.1 Compatible
sv_SE: 4.1 kompatibel

en: A Simplified summary has not been included for this content.
sv_SE: En förenklad sammanfattning har inte inkluderats för detta innehåll.

en: A Slider is Present
sv_SE: En bildspelsvisare finns närvarande

en: A Video is Present
sv_SE: En video finns

en: A problem that affects users with disabilities but doesn't map directly to a current WCAG success criterion.
sv_SE: Ett problem som påverkar användare med funktionsnedsättningar men som inte direkt motsvarar ett nuvarande WCAG-framgångskriterium.

en: A pronunciation guide is available for unusual or difficult words, so users can understand how to say them.
sv_SE: En uttalsguide finns tillgänglig för ovanliga eller svåra ord, så att användare kan förstå hur de ska sägas.

en: A sign language interpretation must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media, ensuring that users who are deaf and use sign language can fully understand the spoken content.
sv_SE: En teckenspråkstolkning måste tillhandahållas för allt förinspelat ljudinnehåll i synkroniserade media, för att säkerställa att döva användare som använder teckenspråk fullt ut kan förstå det talade innehållet.

en: A simplified summary has been included for this content.
sv_SE: En förenklad sammanfattning har inkluderats för detta innehåll.

en: A simplified summary is not necessary when content reading level is 9th grade or below. Choose when to prompt for a simplified summary on the settings page.
sv_SE: En förenklad sammanfattning är inte nödvändig när innehållets läsbarhetsnivå är årskurs 9 eller lägre. Välj när du vill uppmana till en förenklad sammanfattning på inställningssidan.

en: A simplified summary is required for this content.
sv_SE: En förenklad sammanfattning krävs för detta innehåll.

en: A usability improvement or convention that enhances accessibility but is not required for WCAG compliance.
sv_SE: En användbarhetförbättring eller konvention som förbättrar tillgängligheten men inte krävs för WCAG-efterlevnad.

en: A way is available to skip repeated blocks of content, such as navigation menus, so users can quickly reach the main content.
sv_SE: Det finns ett sätt att hoppa över upprepade innehållsblock, såsom navigeringsmenyer, så att användare snabbt kan nå huvudinnehållet.

en: ARIA Authoring Practices Guide: Developing a Keyboard Interface
sv_SE: ARIA Authoring Practices Guide: Utveckla ett tangentbordsgränssnitt

en: ARIA Hidden
sv_SE: ARIA Dold

en: ARIA attributes like aria-labelledby and aria-describedby are used to improve accessibility by connecting elements to their labels or descriptions. If the reference target does not exist, users of assistive technology will miss important context or instructions.
sv_SE: ARIA-attribut som aria-labelledby och aria-describedby används för att förbättra tillgängligheten genom att koppla element till deras etiketter eller beskrivningar. Om referensmålet inte existerar kommer användare av hjälpmedel att missa viktig kontext eller instruktioner.

en: ARIA for Beginners (Webinar)
sv_SE: ARIA för nybörjare (Webbinarium)

en: Abbreviations
sv_SE: Förkortningar

en: Abbreviations and acronyms are defined the first time they are used, so users can understand their meaning.
sv_SE: Förkortningar och akronymer definieras första gången de används, så att användare kan förstå deras betydelse.

en: Accessibility
sv_SE: Tillgänglighet

en: Accessibility Analysis
sv_SE: Tillgänglighetsanalys

en: Accessibility Checker &mdash; Audit History
sv_SE: Accessibility Checker &mdash; Granskningshistorik

en: Accessibility Checker &mdash; Free
sv_SE: Accessibility Checker &mdash; Gratis

en: Accessibility Checker (opens in a new window)
sv_SE: Accessibility Checker (öppnas i ett nytt fönster)

en: Accessibility Checker Pro (opens in a new window)
sv_SE: Accessibility Checker Pro (öppnas i ett nytt fönster)

en: Accessibility Checker Settings
sv_SE: Inställningar för Accessibility Checker

en: Accessibility Checker Tools
sv_SE: Accessibility Checker-verktyg

en: Accessibility Checker actions
sv_SE: Åtgärder för tillgänglighetskontroll

en: Accessibility Checker cannot scan any content because no post types have been selected. Without configured post types, no accessibility issues will be detected.
sv_SE: Accessibility Checker kan inte skanna något innehåll eftersom inga inläggstyper har valts. Utan konfigurerade inläggstyper kommer inga tillgänglighetsproblem att upptäckas.

en: Accessibility Checker has detected %1$s errors and %2$s warnings.
sv_SE: Accessibility Checker har upptäckt %1$s fel och %2$s varningar.

en: Accessibility Checker has not found any issues in scanned content.
sv_SE: Accessibility Checker har inte hittat några problem i det skannade innehållet.

en: Accessibility Checker has scanned %s post for accessibility issues. | Accessibility Checker has scanned %s posts for accessibility issues.
sv_SE[0]: Accessibility Checker har skannat %s inlägg efter tillgänglighetsproblem.
sv_SE[1]: Accessibility Checker har skannat %s inlägg efter tillgänglighetsproblem.

en: Accessibility Checker is configured to scan %1$s post type: %2$s. | Accessibility Checker is configured to scan %1$s post types: %2$s.
sv_SE[0]: Accessibility Checker är konfigurerad för att skanna %1$s inläggstyp: %2$s.
sv_SE[1]: Accessibility Checker är konfigurerad för att skanna %1$s inläggstyper: %2$s.

en: Accessibility Checker issues panels
sv_SE: Accessibility Checker problemvyer

en: Accessibility Events &amp; News in Your Inbox
sv_SE: Tillgänglighetsevenemang och nyheter i din inkorg

en: Accessibility Features On Our Website
sv_SE: Tillgänglighetsfunktioner på vår webbplats

en: Accessibility Policy
sv_SE: Tillgänglighetspolicy

en: Accessibility Policy page
sv_SE: Sida för tillgänglighetspolicy

en: Accessibility Reports
sv_SE: Tillgänglighetsrapporter

en: Accessibility Statement Preview
sv_SE: Förhandsvisning av tillgänglighetsdeklaration

en: Accessibility Status
sv_SE: Tillgänglighetsstatus

en: Accessibility Summary
sv_SE: Tillgänglighetsöversikt

en: Accessibility Support Contact
sv_SE: Kontakt för tillgänglighetssupport

en: Accessibility issues
sv_SE: Tillgänglighetsproblem

en: Accessibility issues detected
sv_SE: Tillgänglighetsproblem upptäckta

en: Accessibility scan error.
sv_SE: Fel vid tillgänglighetsskanning.

en: Accessible Authentication (Enhanced)
sv_SE: Tillgänglig autentisering (förbättrad)

en: Accessible Authentication (Minimum)
sv_SE: Tillgänglig autentisering (minimum)

en: Account Connection
sv_SE: Kontokoppling

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Activation Date
sv_SE: Aktiveringsdatum

en: Active license holders of paid Accessibility Checker plans get unlimited email support on plugin usage and troubleshooting.
sv_SE: Aktiva licensinnehavare av betalda Accessibility Checker-planer får obegränsat e-poststöd för användning och felsökning av tillägget.

en: Add "lang" & "dir" Attributes
sv_SE: Lägg till “lang”- och “dir”-attribut

en: Add Context to Linked Files
sv_SE: Lägg till kontext för länkade filer

en: Add File Size & Type To Links
sv_SE: Lägg till filstorlek och typ till länkar

en: Add Focus Outline
sv_SE: Lägg till fokuseringsmarkering

en: Add Focus Outlines
sv_SE: Lägg till fokuseringsmarkeringar

en: Add Footer Accessibility Statement
sv_SE: Lägg till tillgänglighetsdeklaration i sidfoten

en: Add Label To Links That Open A New Tab/Window
sv_SE: Lägg till etikett på länkar som öppnar en ny flik/fönster

en: Add Labels to Comment and Search Forms
sv_SE: Lägg till etiketter på kommentars- och sökformulär

en: Add Labels to Unlabelled Form Fields
sv_SE: Lägg till etiketter på omärkta formulärfält

en: Add Missing Page Title
sv_SE: Lägg till saknad sidtitel

en: Add Missing or Empty Page Titles
sv_SE: Lägg till saknade eller tomma sidtitlar

en: Add Size & Type To File Links
sv_SE: Lägg till storlek och typ för fillänkar

en: Add Skip Links
sv_SE: Lägg till hoppa över-länkar

en: Add Underlines to all non-nav Links
sv_SE: Lägg till understrykningar för alla icke-navigationslänkar

en: Add a %1$s tag to the page if it's missing or empty.
sv_SE: Lägg till en %1$s-tagg på sidan om den saknas eller är tom.

en: Add a descriptive %2$s attribute to each %1$s element in your image map. The text should explain the function or destination of the link, not what the area looks like.
sv_SE: Lägg till ett beskrivande %2$s-attribut till varje %1$s-element i din bildkarta. Texten bör förklara länkens funktion eller destination, inte hur området ser ut.

en: Add a label and icon to links with %1$s informing users they will open a new tab/window. %2$sNote: This setting will have no effect if the "Block Links Opening New Windows" fix is enabled.%3$s
sv_SE: Lägg till en etikett och ikon till länkar med %1$s som informerar användare om att de kommer att öppna en ny flik/fönster. %2$sObs: Denna inställning kommer inte att ha någon effekt om åtgärden “Blockera länkar som öppnar nya fönster” är aktiverad.%3$s

en: Add a missing label to the WordPress search form.
sv_SE: Lägg till en saknad etikett på WordPress sökformulär.

en: Add a note explaining why this issue is being dismissed.
sv_SE: Lägg till en anteckning som förklarar varför det här ärendet avfärdas.

en: Add a skip link to all site pages, allowing users to skip directly to the main content.
sv_SE: Lägg till en hoppa över-länk på alla webbplatsens sidor, så att användare kan hoppa direkt till huvudinnehållet.

en: Add a title attribute to the %1$s tag that accurately describes the content or function of the embedded frame. If the iframe is added by a plugin and the title cannot be edited directly, check the plugin settings for an accessibility option, or contact the developer for support. Consider switching to a WordPress core embed instead.
sv_SE: Lägg till ett titelattribut i taggen %1$s som beskriver innehållet eller funktionen i den inbäddade ramen på ett korrekt sätt. Om iframe läggs till av ett plugin och titeln inte kan redigeras direkt, kontrollera plugin-inställningarna för ett tillgänglighetsalternativ eller kontakta utvecklaren för support. Överväg att byta till en WordPress-kärninbäddning istället.

en: Add a visible %1$s element that describes the field. Connect it to the corresponding form element using the %2$s attribute, or use aria-label or aria-labelledby if needed. To fix all unlabelled fields automatically, enable the 'Label Form Fields' fix in Accessibility Checker settings.
sv_SE: Lägg till ett synligt %1$s-element som beskriver fältet. Koppla det till motsvarande formulärelement med hjälp av %2$s-attributet, eller använd aria-label eller aria-labelledby om det behövs. För att automatiskt åtgärda alla omärkta fält, aktivera “Märk formulärfält”-åtgärden i Accessibility Checker-inställningarna.

en: Add an alt attribute that describes the purpose of the link. Focus on where the link goes, not what the image looks like. Alternatively, add an %s to the link.
sv_SE: Lägg till ett alt-attribut som beskriver länkens syfte. Fokusera på vart länken går, inte hur bilden ser ut. Alternativt kan du lägga till en %s till länken.

en: Add an alt attribute to the image with appropriate text describing the purpose of the image in the page. If the image is decorative, the alt attribute can be empty, but the HTML %1$s attribute still needs to be present.
sv_SE: Lägg till ett alt-attribut till bilden med lämplig text som beskriver bildens syfte på sidan. Om bilden är dekorativ kan alt-attributet vara tomt, men HTML %1$s-attributet måste fortfarande finnas.

en: Add an outline to elements when they receive keyboard focus.
sv_SE: Lägg till en markering runt element när de får tangentbordsfokus.

en: Add descriptive text inside each %s element that explains the purpose of the row or column. Avoid using empty header cells or placeholder text that lacks meaning. If necessary, you can visually hide text in a table header cell with a screen-reader-text class.
sv_SE: Lägg till beskrivande text inuti varje %s-element som förklarar syftet med raden eller kolumnen. Undvik att använda tomma rubrikceller eller platshållartext som saknar betydelse. Om det behövs kan du dölja text i en tabellhuvudcell visuellt med en skärmläsar-textklass.

en: Add descriptive text inside the %1$s element. If the link uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %2$s and add a descriptive %3$s to the link or include screen reader-only text to explain where the link goes.
sv_SE: Lägg till beskrivande text inuti %1$s-elementet. Om länken endast använder en ikon (t.ex. SVG eller webbfont), dölj ikonen med %2$s och lägg till en beskrivande %3$s till länken eller inkludera text som endast är synlig för skärmläsare för att förklara vart länken leder.

en: Add labels to unlabelled form fields if field purpose can be determined.
sv_SE: Lägg till etiketter på omärkta formulärfält om fältets syfte kan fastställas.

en: Add lang & dir Attributes
sv_SE: Lägg till lang- och dir-attribut

en: Add meaningful content inside the heading tag to describe the section that follows. If the heading is not needed, remove it entirely to avoid misleading assistive technologies.
sv_SE: Lägg till meningsfullt innehåll inuti rubriktaggen för att beskriva avsnittet som följer. Om rubriken inte behövs, ta bort den helt för att undvika att vilseleda hjälpmedel.

en: Add meaningful heading elements throughout your content to organize it into sections. At a minimum, include one %1$s tag as the main page title, and add subheadings where appropriate to break up content into logical parts.
sv_SE: Lägg till meningsfulla rubrikelement genom hela ditt innehåll för att organisera det i sektioner. Inkludera minst en %1$s-tagg som huvudsidans titel och lägg till underrubriker där det är lämpligt för att dela upp innehållet i logiska delar.

en: Add missing labels to WordPress comment and search forms.
sv_SE: Lägg till saknade etiketter på WordPress kommentars- och sökformulär.

en: Add missing labels to the WordPress comment form.
sv_SE: Lägg till saknade etiketter på WordPress kommentarsformulär.

en: Add one or more %1$s elements that describe the columns or rows of data in your table. Each %2$s cell should be associated with a descriptive header to provide proper context for screen reader users.
sv_SE: Lägg till en eller flera %1$s-element som beskriver kolumnerna eller raderna av data i din tabell. Varje %2$s-cell bör vara associerad med en beskrivande rubrik för att ge rätt kontext för skärmläsaranvändare.

en: Add the file size and type to linked files that may trigger a download.
sv_SE: Lägg till filstorlek och typ till länkade filer som kan utlösa en nedladdning.

en: Add the site language (%1$s) and text direction (%2$s) attributes to the %3$s element.
sv_SE: Lägg till webbplatsens språk (%1$s) och textriktningsmjfl (%2$s) attribut till %3$s-elementet.

en: Add visible text inside the %1$s element, set a %2$s attribute on an input button, or include an %3$s attribute on a button image. If the button uses only an icon (e.g., SVG or webfont), hide the icon with %4$s and add a descriptive %5$s to the button or include screen reader-only text.  Each button must have a label that clearly describes its purpose or action.
sv_SE: Lägg till synlig text inuti %1$s-elementet, ange ett %2$s-attribut på en inmatningsknapp, eller inkludera ett %3$s-attribut på en knappbild. Om knappen endast använder en ikon (t.ex. SVG eller webbfont), dölj ikonen med %4$s och lägg till en beskrivande %5$s till knappen eller inkludera text som endast är synlig för skärmläsare. Varje knapp måste ha en etikett som tydligt beskriver dess syfte eller åtgärd.

en: Add warning when link opens new tab/window
sv_SE: Lägg till varning när länk öppnas i ny flik/fönster

en: Additional Resources
sv_SE: Ytterligare resurser

en: Additional Resources for Learning About Accessibility
sv_SE: Ytterligare resurser för att lära sig om tillgänglighet

en: Adjust summary prompts in settings.
sv_SE: Justera sammanfattningsprompter i inställningarna.

en: Adjust the foreground and background colors of the flagged elements to ensure a contrast ratio of at least 4.5:1 for normal text. Use a contrast checker to confirm that your color combinations meet this requirement.
sv_SE: Justera förgrunds- och bakgrundsfärgerna för de markerade elementen för att säkerställa ett kontrastförhållande på minst 4,5:1 för normal text. Använd en kontrastkontroll för att bekräfta att dina färgkombinationer uppfyller detta krav.

en: Admin columns to see accessibility status at a glance
sv_SE: Admin-kolumner för att se tillgänglighetsstatus på en gång

en: Adobe: Create and verify PDF accessibility (Acrobat Pro)
sv_SE: Adobe: Skapa och verifiera PDF-tillgänglighet (Acrobat Pro)

en: Affected Code
sv_SE: Påverkad kod

en: After fixing each issue, update the post to see the accessibility report change. Your goal is to get every page to say 100% Passed Tests.
sv_SE: Efter att ha åtgärdat varje problem, uppdatera inlägget för att se tillgänglighetsrapporten förändras. Ditt mål är att få varje sida att säga 100% Godkända Tester.

en: After the content
sv_SE: Efter innehållet

en: All functionality is available from a keyboard interface, with no exceptions.
sv_SE: All funktionalitet är tillgänglig från ett tangentbordsgränssnitt, utan undantag.

en: All functionality is available using a keyboard, so users who cannot use a mouse can still operate the content.
sv_SE: All funktionalitet är tillgänglig med tangentbord, så att användare som inte kan använda en mus fortfarande kan hantera innehållet.

en: All non-text content must have a text alternative that serves the same purpose, unless it falls into specific exceptions like controls, media, tests, sensory content, CAPTCHA, or decorative elements. Each type must follow specific guidance to ensure accessibility without interfering with the user experience.
sv_SE: Allt icke-textinnehåll måste ha ett textalternativ som tjänar samma syfte, såvida det inte faller inom specifika undantag som kontroller, media, tester, sensoriskt innehåll, CAPTCHA eller dekorativa element. Varje typ måste följa specifik vägledning för att säkerställa tillgänglighet utan att störa användarupplevelsen.

en: All pages
sv_SE: Alla sidor

en: All people including those who do not identify as disabled
sv_SE: Alla människor inklusive de som inte identifierar sig som funktionshindrade

en: Alt Decision Tree
sv_SE: Alt-beslutsträd

en: Alternative text helps people using screen readers understand the purpose of an image. When alt text includes words like “image,” “graphic,” or a file extension, it adds no useful information and can create confusion or distraction. Clear and relevant alt text improves comprehension and user experience.
sv_SE: Alternativ text hjälper personer som använder skärmläsare att förstå syftet med en bild. När alt-texten innehåller ord som “bild,” “grafik,” eller en filändelse, tillför det ingen användbar information och kan skapa förvirring eller distraktion. Tydlig och relevant alt-text förbättrar förståelsen och användarupplevelsen.

en: Alternative text is used by screen readers to describe images to people who cannot see them. If the alt attribute is missing, the screen reader will only say 'Image' or may read out the file URL. Alternative text is also used by search engines to understand the content of the image. If an image does not have alternative text, it can create a poor user experience for people with visual impairments and can negatively impact your site's SEO.
sv_SE: Alternativ text används av skärmläsare för att beskriva bilder för personer som inte kan se dem. Om alt-attributet saknas kommer skärmläsaren endast att säga “Bild” eller kan läsa upp filens URL. Alternativ text används också av sökmotorer för att förstå bildens innehåll. Om en bild saknar alternativ text kan det skapa en dålig användarupplevelse för personer med synnedsättning och kan negativt påverka din webbplats SEO.

en: Alternative text should be concise and focused on describing the purpose or meaning of the image. Overly long alt text may overwhelm screen reader users, reduce readability, and distract from other content on the page.
sv_SE: Alternativ text bör vara koncis och fokusera på att beskriva bildens syfte eller mening. Alltför lång alt-text kan övervälma skärmläsaranvändare, minska läsbarheten och distrahera från annat innehåll på sidan.

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Always show screen reader text
sv_SE: Visa alltid skärmläsartext

en: Always show screen reader text?
sv_SE: Visa alltid skärmläsartext?

en: Ambiguous Anchor Text
sv_SE: Tvetydig ankartext

en: An empty alt attribute on a linked image causes screen reader users to hear just "link" with no context. This makes navigation confusing and may cause them to skip important content.
sv_SE: Ett tomt alt-attribut på en länkad bild gör att skärmläsaranvändare bara hör “länk” utan sammanhang. Detta gör navigeringen förvirrande och kan få dem att hoppa över viktigt innehåll.

en: An error occurred when loading the issues.
sv_SE: Ett fel uppstod när problemen skulle laddas.

en: An error occurred while clearing issues.
sv_SE: Ett fel uppstod när problem skulle rensas.

en: An error occurred while saving the summary.
sv_SE: Ett fel uppstod när sammanfattningen skulle sparas.

en: An error occurred, please try again.
sv_SE: Ett fel uppstod, vänligen försök igen.

en: Anchor tags (a.k.a. links) are intended for navigation to a new page or a different place on the same page. When they are used to trigger actions (such as expanding accordions or opening modals) without the correct roles or behavior, they confuse users, particularly those using screen readers or keyboards, who expect links to navigate rather than perform actions. They also are likely not to function with the space bar, which is an expectation of a button.
sv_SE: Ankarlänkar (även kallade länkar) är avsedda för navigering till en ny sida eller en annan plats på samma sida. När de används för att utlösa åtgärder (som att expandera dragspel eller öppna modaler) utan korrekta roller eller beteenden, förvirrar de användare, särskilt de som använder skärmläsare eller tangentbord, som förväntar sig att länkar ska navigera snarare än utföra åtgärder. De fungerar sannolikt inte heller med mellanslagstangenten, vilket är en förväntan på en knapp.

en: Animated images can be distracting, induce seizures in some individuals, or create cognitive load. WCAG guidelines require that animations that flash or loop continuously provide a mechanism to pause, stop, or hide them.
sv_SE: Animerade bilder kan vara distraherande, framkalla anfall hos vissa individer eller skapa kognitiv belastning. WCAG-riktlinjer kräver att animationer som blinkar eller loopar kontinuerligt tillhandahåller en mekanism för att pausa, stoppa eller dölja dem.

en: Animation from Interactions
sv_SE: Animation från interaktioner

en: Apply fix
sv_SE: Tillämpa fix

en: Archive Scanning
sv_SE: Arkivskanning

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing" and is it helping you make your website more accessible? Share your efforts to make your website more accessible with your customers and let them know you're using Accessibility Checker to ensure all people can use your website. Add a small text-only link and statement in the footer of your website.
sv_SE: Tänker du “Wow, det här pluginet är fantastiskt” och hjälper det dig att göra din webbplats mer tillgänglig? Dela dina ansträngningar för att göra din webbplats mer tillgänglig med dina kunder och låt dem veta att du använder Accessibility Checker för att säkerställa att alla kan använda din webbplats. Lägg till en liten textlänk och ett uttalande i sidfoten på din webbplats.

en: Article
sv_SE: Artikel

en: Aside
sv_SE: Sidoinnehåll

en: Ask a Pre-Sale Question
sv_SE: Ställ en förköpsfråga

en: Assistive technologies rely on a one-to-one relationship between form fields and labels to provide accurate guidance to users. When multiple labels are associated with the same field, it can confuse screen reader users and make form completion difficult as the screen reader may read the incorrect label for a field.
sv_SE: Hjälpmedel förlitar sig på en en-till-en-relation mellan formulärfält och etiketter för att ge korrekt vägledning till användare. När flera etiketter är kopplade till samma fält kan det förvirra skärmläsaranvändare och göra det svårt att fylla i formulär eftersom skärmläsaren kan läsa fel etikett för ett fält.

en: Attempt to add labels to form fields that are missing them. Note: You may need to add custom styles targeting the %1$s class if adding labels affects your form layouts.
sv_SE: Försök att lägga till etiketter på formulärfält som saknar dem. Obs: Du kan behöva lägga till anpassade stilar som riktar sig mot %1$s-klassen om tillägg av etiketter påverkar dina formulärlayouter.

en: Attend Free
sv_SE: Delta gratis

en: Audio Control
sv_SE: Ljudkontroll

en: Audio Description (Prerecorded)
sv_SE: Ljudbeskrivning (förinspelad)

en: Audio Description or Media Alternative (Prerecorded)
sv_SE: Ljudbeskrivning eller mediaalternativ (förinspelat)

en: Audio-only (Live)
sv_SE: Endast ljud (live)

en: Audit and check your website for accessibility before you hit publish. In-post accessibility scanner and guidance.
sv_SE: Granska och kontrollera din webbplats för tillgänglighet innan du publicerar. Inbyggd tillgänglighetsscanner och vägledning i inlägg.

en: Auditing and Remediation
sv_SE: Granskning och åtgärdande

en: Authentication processes do not rely on cognitive function tests like remembering a password or solving a puzzle, unless an alternative is provided.
sv_SE: Autentiseringsprocesser förlitar sig inte på kognitiva funktionstester som att komma ihåg ett lösenord eller lösa ett pussel, såvida inte ett alternativ tillhandahålls.

en: Average Issue Density
sv_SE: Genomsnittlig problemtäthet

en: Average Issues Per Page
sv_SE: Genomsnittligt antal problem per sida

en: Avoid using %1$s unless absolutely necessary. If a link must open in a new tab or window, add a visible icon and screen reader text such as "opens in a new window" or "opens in a new tab" to inform users. To automate this and dismiss the warning sitewide, you can activate the 'Add Label To Links That Open A New Tab/Window' fix in Accessibility Checker settings.
sv_SE: Undvik att använda %1$s om det inte är absolut nödvändigt. Om en länk måste öppnas i en ny flik eller ett nytt fönster, lägg till en synlig ikon och skärmläsartext som “öppnas i ett nytt fönster” eller “öppnas i en ny flik” för att informera användarna. För att automatisera detta och avfärda varningen för hela webbplatsen kan du aktivera “Lägg till etikett till länkar som öppnar en ny flik/fönster”-åtgärden i Accessibility Checker-inställningarna.

en: Banner
sv_SE: Banderoll

en: Before the content
sv_SE: Före innehållet

en: Below the recommended 9th-grade reading level.
sv_SE: Under den rekommenderade läsbarhetsnivån för årskurs 9.

en: Best Practice
sv_SE: Bästa praxis

en: Blind and low vision people
sv_SE: Blinda och personer med nedsatt syn

en: Blinking or Scrolling Content
sv_SE: Blinkande eller rullande innehåll

en: Blinking or scrolling content can be distracting or trigger seizures in some users, especially those with photosensitive epilepsy or cognitive disabilities. These effects are deprecated and can negatively impact readability and focus.
sv_SE: Blinkande eller rullande innehåll kan vara distraherande eller utlösa anfall hos vissa användare, särskilt de med ljuskänslig epilepsi eller kognitiva funktionsnedsättningar. Dessa effekter är föråldrade och kan negativt påverka läsbarhet och fokus.

en: Block Editor Metabox
sv_SE: Blockredigerarens metabox

en: Block Links Opening New Windows
sv_SE: Blockera länkar som öppnar nya fönster

en: Block PDF Uploads
sv_SE: Blockera PDF-uppladdningar

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blog (opens in a new window)
sv_SE: Blogg (öppnas i ett nytt fönster)

en: Bottom Left Corner
sv_SE: Nedre vänstra hörnet

en: Bottom Right Corner (default)
sv_SE: Nedre högra hörnet (standard)

en: Brand Color Contrast Grid
sv_SE: Kontrastgrid för varumärkesfärger

en: Broken ARIA Reference
sv_SE: Bruten ARIA-referens

en: Broken Skip or Anchor Link
sv_SE: Trasig hoppa över- eller ankarlänk

en: Buttons must clearly describe the action they perform. An empty button provides no information to screen readers or keyboard users, making it impossible to understand what clicking the button will do. This creates a barrier for people relying on assistive technologies.
sv_SE: Knappar måste tydligt beskriva åtgärden de utför. En tom knapp ger ingen information till skärmläsare eller tangentbordsanvändare, vilket gör det omöjligt att förstå vad som händer när man klickar på knappen. Detta skapar ett hinder för personer som förlitar sig på hjälpmedel.

en: By connecting this site, you agree to Equalize Digital's <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Privacy Policy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> and <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Data Processing Agreement <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.
sv_SE: Genom att ansluta denna webbplats godkänner du Equalize Digitals <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%3$s">Integritetspolicy <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a> och <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer" aria-label="%4$s">Databehandlingsavtal <span aria-hidden="true">&#8599;</span></a>.

en: By subscribing, you consent to receive emails in accordance with our %1$sPrivacy Policy%2$s.
sv_SE: Genom att prenumerera samtycker du till att ta emot e-postmeddelanden i enlighet med vår %1$sIntegritetspolicy%2$s.

en: By:
sv_SE: Av:

en: Bypass Blocks
sv_SE: Hoppa över block

en: Can I Hire Equalize Digital to Fix Accessibility Issues on My Website?
sv_SE: Kan jag anlita Equalize Digital för att åtgärda tillgänglighetsproblem på min webbplats?

en: Captions (Live)
sv_SE: Undertexter (live)

en: Captions (Prerecorded)
sv_SE: Undertexter (förinspelade)

en: Captions must be provided for all prerecorded audio content in synchronized media—such as videos where audio and visuals play together—so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information and important sounds.
sv_SE: Undertexter måste tillhandahållas för allt förinspelat ljudinnehåll i synkroniserade media – såsom videor där ljud och bild spelas upp tillsammans – så att användare som är döva eller hörselskadade kan ta del av den talade informationen och viktiga ljud.

en: Centralized list of all open issues
sv_SE: Centraliserad lista över alla öppna problem

en: Change on Request
sv_SE: Ändring på begäran

en: Changes in content or context that occur as a result of user input do not occur unexpectedly, and users are notified of any changes.
sv_SE: Förändringar i innehåll eller sammanhang som sker till följd av användarinput inträffar inte oväntat, och användare meddelas om eventuella förändringar.

en: Character Key Shortcuts
sv_SE: Tangentbordsgenvägar med enskilda tecken

en: Check all taxonomy term archive pages instead of a representative sample. This requires archive page scanning to be enabled and may add a large number of URLs to the scan list.
sv_SE: Kontrollera alla taxonomitermers arkivsidor istället för ett representativt urval. Detta kräver att arkivsidsskanning är aktiverad och kan lägga till ett stort antal URL:er till skanningslistan.

en: Check and fix accessibility issues in your content.
sv_SE: Kontrollera och åtgärda tillgänglighetsproblem i ditt innehåll.

en: Check whether the element should truly be hidden from screen reader users. If it contains important content or functionality, remove %s. If it's decorative or redundant, leave the element alone and dismiss this warning in Accessibility Checker.
sv_SE: Kontrollera om elementet verkligen ska vara dolt för skärmläsaranvändare. Om det innehåller viktigt innehåll eller funktionalitet, ta bort %s. Om det är dekorativt eller redundant, lämna elementet som det är och avvisa denna varning i Accessibility Checker.

en: Checks if a link's visible text is a URL rather than descriptive anchor text.
sv_SE: Kontrollerar om en länks synliga text är en URL snarare än beskrivande ankartext.

en: Choose a Role
sv_SE: Välj en roll

en: Choose a user role, then check the Accessibility Checker capabilities to grant it. A capability can only be granted to a role whose existing WordPress permissions meet its requirement. Administrators always have every capability.
sv_SE: Välj en användarroll och markera sedan de Accessibility Checker-behörigheter som ska tilldelas. En behörighet kan endast ges till en roll vars befintliga WordPress-behörigheter uppfyller kravet. Administratörer har alltid alla behörigheter.

en: Choose whether archive pages should be included in full site scans. By default, a sampling method is used to select taxonomy terms for archive data.
sv_SE: Välj om arkivsidor ska inkluderas i fullständiga webbplatsskanningar. Som standard används en urvalsmetod för att välja taxonomitermer för arkivdata.

en: Choose which post types should be checked during a scan. Please note, removing a previously selected post type will remove its scanned information and any custom dismissed warnings that have been setup.
sv_SE: Välj vilka inläggstyper som ska kontrolleras under en skanning. Observera att om du tar bort en tidigare vald inläggstyp kommer dess skannade information och eventuella anpassade avvisade varningar att tas bort.

en: Clear Issues
sv_SE: Rensa problem

en: Clear the cache before retrieving the stats (can be intensive).
sv_SE: Rensa cachen innan statistiken hämtas (kan vara resurskrävande).

en: Clearing...
sv_SE: Rensar...

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close fixes modal
sv_SE: Stäng åtgärdsmodal

en: Cognitive
sv_SE: Kognitiv

en: Color blind people
sv_SE: Färgblinda personer

en: Color is not used as the only way to convey information, indicate an action, prompt a response, or distinguish a visual element.
sv_SE: Färg används inte som det enda sättet att förmedla information, indikera en åtgärd, uppmana till svar eller särskilja ett visuellt element.

en: Colorblind
sv_SE: Färgblind

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Comment (optional)
sv_SE: Kommentar (valfritt)

en: Comment and Search Form Labels
sv_SE: Etiketter för kommentars- och sökformulär

en: Complementary
sv_SE: Kompletterande

en: Complete issue breakdowns
sv_SE: Kompletta problemöversikter

en: Components that have the same functionality within a set of web pages are identified consistently, so users can recognize them easily.
sv_SE: Komponenter som har samma funktionalitet inom en uppsättning webbsidor identifieras konsekvent, så att användare enkelt kan känna igen dem.

en: Concurrent Input Mechanisms
sv_SE: Samtidiga inmatningsmekanismer

en: Configure post types
sv_SE: Konfigurera inläggstyper

en: Configure system-level settings for the Accessibility Checker plugin.
sv_SE: Konfigurera systeminställningar för Accessibility Checker-tillägget.

en: Configure the types of content that should be checked for accessibility issues.
sv_SE: Konfigurera vilka typer av innehåll som ska kontrolleras för tillgänglighetsproblem.

en: Confirm that the link is pointing to a valid ID on the page. If the target element exists, make sure it has a matching id attribute. To automatically fix broken skip links throughout your site, enable the 'Enable Skip Link' fix in Accessibility Checker settings.
sv_SE: Bekräfta att länken pekar på ett giltigt ID på sidan. Om målelementet existerar, se till att det har ett matchande id-attribut. För att automatiskt fixa brutna hoppa över-länkar på hela din webbplats, aktivera åtgärden “Aktivera hoppa över-länk” i inställningarna för Accessibility Checker.

en: Confirmed accessible
sv_SE: Bekräftat tillgängligt

en: Connect Site
sv_SE: Anslut webbplats

en: Connect this site
sv_SE: Anslut denna webbplats

en: Connected as Free
sv_SE: Ansluten som gratis

en: Consistent Help
sv_SE: Konsekvent hjälp

en: Consistent Identification
sv_SE: Konsekvent identifiering

en: Consistent Navigation
sv_SE: Konsekvent navigering

en: Content above a 9th-grade reading level requires a simplified summary to meet WCAG AAA guidance.
sv_SE: Innehåll över en läsbarhetsnivå för årskurs 9 kräver en förenklad sammanfattning för att uppfylla WCAG AAA-riktlinjerna.

en: Content at or below a 9th-grade reading level does not require a simplified summary.
sv_SE: Innehåll på eller under en läsbarhetsnivå för årskurs 9 kräver ingen förenklad sammanfattning.

en: Content can be viewed without scrolling in more than one direction, so users can easily read and interact with it on small screens or when zoomed in.
sv_SE: Innehåll kan visas utan att behöva skrolla i mer än en riktning, så att användare enkelt kan läsa och interagera med det på små skärmar eller när det är inzoomat.

en: Content checked for accessibility
sv_SE: Innehåll kontrollerat för tillgänglighet

en: Content does not flash more than three times in any one second period, reducing the risk of seizures for people with photosensitive epilepsy.
sv_SE: Innehåll blinkar inte mer än tre gånger under en sekund, vilket minskar risken för anfall hos personer med ljuskänslig epilepsi.

en: Content does not restrict its view and operation to a single display orientation, such as portrait or landscape, unless a specific orientation is essential.
sv_SE: Innehållet begränsar inte sin visning och funktion till en enda skärmorientering, såsom stående eller liggande, såvida inte en specifik orientering är nödvändig.

en: Content has not been checked
sv_SE: Innehållet har inte kontrollerats

en: Content is being checked for accessibility
sv_SE: Innehållet kontrolleras för tillgänglighet

en: Content is coded so that assistive technologies can accurately interpret and present it to users.
sv_SE: Innehållet är kodat så att hjälpmedel kan tolka och presentera det korrekt för användarna.

en: Content is presented in a meaningful order so that reading or navigation order does not confuse users when using assistive technology.
sv_SE: Innehåll presenteras i en meningsfull ordning så att läs- eller navigeringsordningen inte förvirrar användare när de använder hjälpmedel.

en: Content is written in a clear and simple language, and does not require specialized knowledge to understand.
sv_SE: Innehållet är skrivet på ett tydligt och enkelt språk och kräver inte specialiserad kunskap för att förstås.

en: Content on Hover or Focus
sv_SE: Innehåll vid hovring eller fokus

en: Contentinfo
sv_SE: Innehållsinformation

en: Contrast
sv_SE: Kontrast

en: Contrast (Enhanced)
sv_SE: Kontrast (förbättrad)

en: Contrast (Minimum)
sv_SE: Kontrast (minimum)

en: Contrast Problem | Contrast Problems
sv_SE[0]: Kontrastproblem
sv_SE[1]: Kontrastproblem

en: Contrast Problems:
sv_SE: Kontrastproblem:

en: Control whether screen reader text stays visible while you edit.
sv_SE: Kontrollera om skärmläsartexten förblir synlig medan du redigerar.

en: Create a transcript for each flagged audio or video clip. Include the transcript on the same page or link to a file that contains it. The word “transcript” should appear in a heading before the transcript or in the link text, and must be within 25 characters of the audio or video element.
sv_SE: Skapa en transkription för varje markerat ljud- eller videoklipp. Inkludera transkriptionen på samma sida eller länka till en fil som innehåller den. Ordet “transkription” bör visas i en rubrik före transkriptionen eller i länktexten, och måste vara inom 25 tecken från ljud- eller videoelementet.

en: Critical
sv_SE: Kritisk

en: DB Table Count
sv_SE: Antal DB-tabeller

en: Data Processing Agreement (opens in a new window)
sv_SE: Databehandlingsavtal (öppnas i ett nytt fönster)

en: Database Version
sv_SE: Databasversion

en: Date:
sv_SE: Datum:

en: Deaf
sv_SE: Döva

en: Deaf and hard of hearing people
sv_SE: Döva och hörselskadade personer

en: Deaf-blind people
sv_SE: Dövblinda personer

en: Deafblind
sv_SE: Dövblind

en: Define the ID(s) of the main content area(s) to be targeted by skip links. Enter multiple IDs separated by commas; the system will cascade through the list to find the appropriate one for each page.
sv_SE: Definiera ID:n för huvudinnehållsområdet/områdena som ska användas av hoppa över-länkar. Ange flera ID:n separerade med kommatecken; systemet kommer att gå igenom listan för att hitta det lämpliga för varje sida.

en: Delete Data
sv_SE: Radera data

en: Delete all Accessibility Checker data when the plugin is uninstalled.
sv_SE: Radera all Accessibility Checker-data när tillägget avinstalleras.

en: Delete all currently found issues
sv_SE: Ta bort alla nuvarande hittade problem

en: Detailed reporting
sv_SE: Detaljerad rapportering

en: Disable Email Reports
sv_SE: Inaktivera e-postrapporter

en: Disable Page Styles
sv_SE: Inaktivera sidans stilar

en: Disable Styles
sv_SE: Inaktivera stilar

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disconnect Site
sv_SE: Koppla från webbplats

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Dismiss & Close Modal
sv_SE: Avfärda och stäng modal

en: Dismiss Globally
sv_SE: Avfärda globalt

en: Dismiss Issue
sv_SE: Avfärda ärende

en: Dismiss Permissions
sv_SE: Avvisa behörigheter

en: Dismiss and reopen accessibility issues on any post, even if the user cannot otherwise edit it.
sv_SE: Avfärda och återöppna tillgänglighetsproblem i alla inlägg, även om användaren i övrigt inte kan redigera dem.

en: Dismiss and reopen accessibility issues on posts the user can edit (their own posts; editors can edit any).
sv_SE: Avfärda och återöppna tillgänglighetsproblem i inlägg som användaren kan redigera (sina egna inlägg; redaktörer kan redigera alla).

en: Dismiss issue
sv_SE: Avfärda ärende

en: Dismiss issue as:
sv_SE: Avfärda ärende som:

en: Dismiss issues (any post)
sv_SE: Avfärda problem (alla inlägg)

en: Dismiss own issues
sv_SE: Avfärda egna problem

en: Dismissals DB Table Count
sv_SE: Antal avvisningar i DB-tabellen

en: Dismissed
sv_SE: Avfärdade

en: Dismissed Issue | Dismissed Issues
sv_SE[0]: Avfärdat ärende
sv_SE[1]: Avfärdade ärenden

en: Dismissed Issues
sv_SE: Avfärdade ärenden

en: Dismissing globally...
sv_SE: Avvisar globalt...

en: Dismissing...
sv_SE: Avfärdar...

en: Dock Panel
sv_SE: Fäst panel

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Documentation (opens in a new window)
sv_SE: Dokumentation (öppnas i ett nytt fönster)

en: Documentation and FAQs
sv_SE: Dokumentation och vanliga frågor

en: Documents in Word, Excel, or PowerPoint format may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or do not follow accessibility best practices. Accessibility laws require that documents posted on web pages also conform to WCAG. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a webpage.
sv_SE: Dokument i Word-, Excel- eller PowerPoint-format kanske inte är tillgängliga för alla användare, särskilt om de inte är korrekt taggade eller inte följer bästa praxis för tillgänglighet. Tillgänglighetslagar kräver att dokument som publiceras på webbsidor också följer WCAG. Dessutom bör användare varnas när en länk öppnar en nedladdningsbar fil istället för en webbsida.

en: Dragging Movements
sv_SE: Dragrörelser

en: Duplicate Alternative Text
sv_SE: Dubblett av alternativ text

en: Duplicate Form Label
sv_SE: Dubblett av formuläretikett

en: Dyslexia
sv_SE: Dyslexi

en: EDAC: Did not find a matching target ID on the page for the skip link.
sv_SE: EDAC: Hittade inget matchande mål-ID på sidan för genvägslänken.

en: EDAC: Error updating history for skip link.
sv_SE: EDAC: Fel vid uppdatering av historiken för genvägslänken.

en: Edit the viewport meta tag in your theme's %3$s section and remove %1$s and any %2$s value less than 2. To fix this site-wide, enable the 'Make Viewport Scalable' fix in Accessibility Checker Settings.
sv_SE: Redigera viewport meta-taggen i ditt temas %3$s-sektion och ta bort %1$s och alla %2$s-värden mindre än 2. För att åtgärda detta över hela webbplatsen, aktivera “Gör viewport skalbar”-åtgärden i Accessibility Checker-inställningarna.

en: Edit your theme's header file to ensure the <html> tag includes a valid lang attribute (e.g., %s). If your theme receives updates, make this change in a child theme to prevent it from being overwritten. To fix this automatically site-wide, enable the 'Add "lang" & "dir" Attributes' fix in Accessibility Checker settings.
sv_SE: Redigera din temas header-fil för att säkerställa att <html>-taggen inkluderar ett giltigt lang-attribut (t.ex. %s). Om ditt tema får uppdateringar, gör denna ändring i ett barntema för att förhindra att den skrivs över. För att åtgärda detta automatiskt över hela webbplatsen, aktivera ”Lägg till ’lang’ & ’dir’ attribut”-åtgärden i Accessibility Checkers inställningar.

en: Either the post is not yet scanned or all tests passed for post ID %1$d.
sv_SE: Antingen har inlägget inte skannats ännu eller så har alla tester passerats för inläggs-ID %1$d.

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email support
sv_SE: E-postsupport

en: Email*
sv_SE: E-post*

en: Empty Button
sv_SE: Tom knapp

en: Empty Heading Tag
sv_SE: Tom rubriktagg

en: Empty Link
sv_SE: Tom länk

en: Empty Paragraph Tag
sv_SE: Tom paragraftagg

en: Empty Search Handling
sv_SE: Hantering av tom sökning

en: Empty Table Header
sv_SE: Tom tabellrubrik

en: Empty paragraph tags can be announced by screen readers as blank lines or pauses, which may confuse users or disrupt reading flow. They can also interfere with visual layout or spacing, especially in assistive technology or mobile contexts.
sv_SE: Tomma stycketaggar kan annonseras av skärmläsare som tomma rader eller pauser, vilket kan förvirra användare eller störa läsflödet. De kan också störa visuell layout eller mellanrum, särskilt i hjälpmedel eller mobila sammanhang.

en: Enable Email Reports
sv_SE: Aktivera e-postrapporter

en: Enable Page Styles
sv_SE: Aktivera sidstilar

en: Enable Skip Link
sv_SE: Aktivera hoppa över-länk

en: Enable Styles
sv_SE: Aktivera stilar

en: Enable scanning of archive pages
sv_SE: Aktivera skanning av arkivsidor

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enhanced authentication methods are provided that do not rely on cognitive function tests, such as remembering passwords, and do not require a test of cognitive function.
sv_SE: Förbättrade autentiseringsmetoder tillhandahålls som inte förlitar sig på kognitiva funktionstester, såsom att komma ihåg lösenord, och kräver inte ett test av kognitiv funktion.

en: Enjoying Accessibility Checker? %1$sPlease leave us a ★★★★★ rating.%2$s We really appreciate your support!
sv_SE: Gillar du Accessibility Checker? %1$sLämna gärna ett ★★★★★-betyg.%2$s Vi uppskattar verkligen ditt stöd!

en: Ensure each form field has only one %1$s element associated with it. If multiple labels are present, remove extras or consolidate them into a single %1$s with a clear description. Make sure each %1$s element correctly references its form field using the %2$s attribute and that all elements on the page have unique IDs. This error happens when you have the same form embedded on a page twice and can be resolved by creating unique forms for different parts of a page rather than repeating the same form throughout.
sv_SE: Se till att varje formulärfält endast har ett %1$s-element kopplat till sig. Om det finns flera etiketter, ta bort extra eller slå ihop dem till en enda %1$s med en tydlig beskrivning. Se till att varje %1$s-element korrekt refererar till sitt formulärfält med hjälp av %2$s-attributet och att alla element på sidan har unika ID:n. Detta fel uppstår när du har samma formulär inbäddat på en sida två gånger och kan lösas genom att skapa unika formulär för olika delar av en sida istället för att upprepa samma formulär genom hela sidan.

en: Ensure that non-navigation links are underlined.
sv_SE: Se till att icke-navigationslänkar är understrukna.

en: Ensure that the linked file is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
sv_SE: Se till att den länkade filen testas och åtgärdas för tillgänglighet. När du vet att den är tillgänglig, avvisa denna varning i Accessibility Checker. Inkludera filändelsen och storleken i länktexten för att informera användare (aktivera fixen “Lägg till filstorlek & typ till länkar” i Accessibility Checkers inställningar för att göra detta för hela webbplatsen). Om dokumentet är inbäddat med ett plugin, tillhandahåll även en direktlänk för nedladdning. Om det är svårt att göra dokumentet tillgängligt, överväg att lägga innehållet på en webbsida istället.

en: Ensure the linked PDF is tested and remediated for accessibility. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension and size in the link text to inform users (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded using a plugin, also provide a direct link to download it. If making the PDF accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
sv_SE: Se till att den länkade PDF-filen testas och åtgärdas för tillgänglighet. När du vet att den är tillgänglig, avvisa denna varning i Accessibility Checker. Inkludera filändelsen och storleken i länktexten för att informera användare (aktivera fixen “Lägg till filstorlek & typ till länkar” i Accessibility Checkers inställningar för att göra detta för hela webbplatsen). Om dokumentet är inbäddat med ett plugin, tillhandahåll även en direktlänk för nedladdning. Om det är svårt att göra PDF-filen tillgänglig, överväg att lägga innehållet på en webbsida istället.

en: Ensure the linked document is accessible. When you know it is accessible, dismiss this warning in Accessibility Checker. Include the file extension in the visible link text (e.g., “Meeting Notes (ODT)”) so users know what to expect (enable the 'Add File Size & Type To Links' fix in Accessibility Checker settings to do this site-wide). If the document is embedded, provide a direct download link as well. If making the document accessible is difficult, consider putting the content on a web page instead.
sv_SE: Se till att det länkade dokumentet är tillgängligt. När du vet att det är tillgängligt, avvisa denna varning i Accessibility Checker. Inkludera filändelsen i den synliga länktexten (t.ex. “Mötesanteckningar (ODT)”) så att användare vet vad de kan förvänta sig (aktivera fixen “Lägg till filstorlek & typ till länkar” i Accessibility Checkers inställningar för att göra detta för hela webbplatsen). Om dokumentet är inbäddat, tillhandahåll även en direkt nedladdningslänk. Om det är svårt att göra dokumentet tillgängligt, överväg att lägga innehållet på en webbsida istället.

en: Ensure the post or page title field is filled in on the backend. If the title field is not empty and the error persists, check your theme's code to make sure it outputs a valid <title> tag and/or og:title meta tag in the document head. To fix this issue site-wide, enable the 'Add Missing Page Title' fix in Accessibility Checker settings.
sv_SE: Se till att inläggets eller sidans titelfält är ifyllt i backend. Om titelfältet inte är tomt och felet kvarstår, kontrollera din temakod för att säkerställa att den skriver ut en giltig <title>-tagg och/eller og:title meta-tagg i dokumentets head. För att åtgärda detta problem över hela webbplatsen, aktivera “Lägg till saknad sidtitel”-åtgärden i Accessibility Checkers inställningar.

en: Ensure the viewport tag allows for scaling, enhancing accessibility on mobile devices.
sv_SE: Se till att viewport-taggen tillåter skalning, vilket förbättrar tillgängligheten på mobila enheter.

en: Enter simplified summary...
sv_SE: Ange förenklad sammanfattning...

en: Enter your license key
sv_SE: Ange din licensnyckel

en: Equalize Digital Logo
sv_SE: Equalize Digital-logotyp

en: Error Count
sv_SE: Antal fel

en: Error Identification
sv_SE: Felidentifiering

en: Error Prevention (All)
sv_SE: Felförebyggande (alla)

en: Error Prevention (Legal, Financial, Data)
sv_SE: Felförebyggande (juridiskt, ekonomiskt, data)

en: Error Suggestion
sv_SE: Felförslag

en: Error loading %s fix information.
sv_SE: Fel vid inläsning av information om fix %s.

en: Error loading accessibility data
sv_SE: Fel vid laddning av tillgänglighetsdata

en: Error saving scan results.
sv_SE: Fel vid sparande av skanningsresultat.

en: Error: Missing required parameters.
sv_SE: Fel: Obligatoriska parametrar saknas.

en: Expand each issue to see the code, or click "view on page" if you need help finding the element that needs fixing.
sv_SE: Expandera varje problem för att se koden, eller klicka på “visa på sidan” om du behöver hjälp med att hitta elementet som behöver åtgärdas.

en: Expand issues for %s
sv_SE: Utöka problem för %s

en: Extended Audio Description (Prerecorded)
sv_SE: Utökad ljudbeskrivning (förinspelad)

en: Failed to clear issues.
sv_SE: Misslyckades med att rensa problem.

en: Failed to load %s fix information.
sv_SE: Kunde inte läsa in information om fix %s.

en: Failed to load accessibility data
sv_SE: Kunde inte ladda tillgänglighetsdata

en: Failed to load scanner script.
sv_SE: Kunde inte ladda skript för skanning.

en: Failed to register command %1$s because %2$s
sv_SE: Kunde inte registrera kommandot %1$s eftersom %2$s

en: Failed to save fix settings.
sv_SE: Kunde inte spara fixinställningar.

en: Failed to save summary. Please try again.
sv_SE: Kunde inte spara sammanfattningen. Försök igen.

en: Failed to update the issue.
sv_SE: Kunde inte uppdatera ärendet.

en: False positive
sv_SE: Falskt positivt

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: Faster scans are more resource intensive and may place a high load on your website.
sv_SE: Snabbare skanningar är mer resurskrävande och kan belasta din webbplats hårt.

en: Find the Accessibility Checker meta box below your content. If using a front-end page builder, you must visit the backend edit screen to view Accessibility Checker results.
sv_SE: Hitta Accessibility Checker-metarutan under ditt innehåll. Om du använder en front-end sidbyggare måste du besöka backend-redigeringsskärmen för att se Accessibility Checker-resultat.

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Fix
sv_SE: Åtgärda

en: Fix Issue
sv_SE: Åtgärda problem

en: Fix Settings
sv_SE: Åtgärdsinställningar

en: Fix issue: %s
sv_SE: Åtgärda problem: %s

en: Fix not found
sv_SE: Korrigering hittades inte

en: Fix not found.
sv_SE: Fix hittades inte.

en: Fix settings saved.
sv_SE: Fixinställningar sparade.

en: Fix:
sv_SE: Åtgärd:

en: Fixes
sv_SE: Åtgärder

en: Focus Appearance
sv_SE: Fokusutseende

en: Focus Not Obscured (Enhanced)
sv_SE: Fokus inte dolt (förbättrat)

en: Focus Not Obscured (Minimum)
sv_SE: Fokus inte dolt (minimum)

en: Focus Order
sv_SE: Fokuseringsordning

en: Focus Outline
sv_SE: Fokuseringsmarkering

en: Focus Visible
sv_SE: Synligt fokus

en: Follow these steps to get started checking your content:
sv_SE: Följ dessa steg för att komma igång med att kontrollera ditt innehåll:

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Footer Accessibility Statement
sv_SE: Tillgänglighetsdeklaration i sidfoten

en: Footer Statement
sv_SE: Sidfotdeklaration

en: For actions that require a pointer gesture, the user can cancel the action by moving the pointer away before the action is completed.
sv_SE: För åtgärder som kräver en pekargest kan användaren avbryta åtgärden genom att flytta pekaren bort innan åtgärden slutförs.

en: For all live video content that includes audio, captions must be provided in real time so that users who are deaf or hard of hearing can access the spoken information as it happens.
sv_SE: För allt live-videoinnehåll som inkluderar ljud måste undertexter tillhandahållas i realtid så att användare som är döva eller hörselskadade kan ta del av den talade informationen när den sker.

en: For all prerecorded multimedia content, extended audio descriptions must be provided when necessary—meaning the video is paused to insert additional descriptions—so that users who are blind or have low vision can understand important visual details that can't be described during the natural pauses in the audio.
sv_SE: För allt förinspelat multimediainnehåll måste utökade ljudbeskrivningar tillhandahållas när det är nödvändigt - vilket innebär att videon pausas för att infoga ytterligare beskrivningar - så att användare som är blinda eller har nedsatt syn kan förstå viktiga visuella detaljer som inte kan beskrivas under de naturliga pauserna i ljudet.

en: For functionality that can be operated by a pointer gesture, at least one of the following is true: the gesture can be performed by a simple tap, the gesture can be performed with a single finger, or the gesture can be performed with a voice command.
sv_SE: För funktioner som kan styras med en pekargest gäller minst ett av följande: gesten kan utföras med en enkel tryckning, gesten kan utföras med ett finger, eller gesten kan utföras med ett röstkommando.

en: For functionality that requires dragging movements, the action can also be completed by simpler actions, so users with limited dexterity can still use the functionality.
sv_SE: För funktioner som kräver dragrörelser kan åtgärden också slutföras med enklare handlingar, så att användare med begränsad fingerfärdighet fortfarande kan använda funktionen.

en: For live audio-only content, a text alternative is provided in real time so people who cannot hear the audio can still access the information.
sv_SE: För live-innehåll med endast ljud tillhandahålls ett textalternativ i realtid så att personer som inte kan höra ljudet ändå kan ta del av informationen.

en: For prerecorded audio-only and video-only content, a text alternative must be provided that presents equivalent information. This ensures users who cannot hear or see the media can still access its content through text.
sv_SE: För förinspelat ljud- och videoinnehåll måste ett textalternativ tillhandahållas som presenterar likvärdig information. Detta säkerställer att användare som inte kan höra eller se mediet fortfarande kan ta del av dess innehåll genom text.

en: For prerecorded audio-only content, background sounds are either low, can be turned off, or are not present, so speech is easier to understand.
sv_SE: För förinspelade ljudinspelningar är bakgrundsljud antingen låga, kan stängas av eller är inte närvarande, så att tal är lättare att förstå.

en: For prerecorded synchronized media, a full text alternative (such as a transcript) is provided that gives all the information in both the video and audio tracks, so users who cannot see or hear the content can still access it.
sv_SE: För förinspelad synkroniserad media tillhandahålls ett fullständigt textalternativ (som ett transkript) som ger all information i både video- och ljudspåren, så att användare som inte kan se eller höra innehållet ändå kan ta del av det.

en: For prerecorded video content with audio (synchronized media), an audio description—or a written transcript that includes visual details—must be provided to ensure users who are blind or have low vision can understand important visual information that isn't spoken.
sv_SE: För förinspelat videoinnehåll med ljud (synkroniserade media) måste en ljudbeskrivning – eller ett skrivet transkript som inkluderar visuella detaljer – tillhandahållas för att säkerställa att användare som är blinda eller har nedsatt syn kan förstå viktig visuell information som inte uttalas.

en: For prerecorded video with audio, an audio description of important visual content must be provided, allowing users who are blind or have low vision to understand visual information that is not described in the main audio.
sv_SE: För förinspelad video med ljud måste en ljudbeskrivning av viktigt visuellt innehåll tillhandahållas, så att användare som är blinda eller har nedsatt syn kan förstå visuell information som inte beskrivs i huvudljudspåret.

en: For web pages that require user input, users are warned of errors and can correct them before finalizing the submission.
sv_SE: För webbsidor som kräver användarinput varnas användare för fel och kan korrigera dem innan de slutför inlämningen.

en: Force Error on Empty Search
sv_SE: Tvinga fel vid tom sökning

en: Force Link Underline
sv_SE: Tvinga understrykning av länkar

en: Force WordPress to show a search results page when a search is submitted with an empty query.
sv_SE: Tvinga WordPress att visa en sökresultatsida när en sökning skickas med en tom fråga.

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Form fields must be clearly labeled so that users of screen readers and voice input technologies can understand their purpose. Without labels, users may not know what information to enter or how the form will behave.
sv_SE: Formulärfält måste vara tydligt märkta så att användare av skärmläsare och röststyrningsteknologier kan förstå deras syfte. Utan etiketter kanske användare inte vet vilken information de ska ange eller hur formuläret kommer att bete sig.

en: Free License Key
sv_SE: Gratis licensnyckel

en: Free Plugin Support
sv_SE: Gratis plugin-support

en: Free plugin support is available via the WordPress.org forums. You'll need to create an account then you can open a new support thread.
sv_SE: Gratis plugin-support finns tillgänglig via WordPress.org-forumen. Du behöver skapa ett konto och sedan kan du öppna en ny supporttråd.

en: Front-end highlighter
sv_SE: Highlighter för front-end

en: Frontend Accessibility Checker Position
sv_SE: Frontend Accessibility Checker-position

en: Full Coverage
sv_SE: Full täckning

en: Full Site Accessibility Status
sv_SE: Fullständig tillgänglighetsstatus för webbplatsen

en: Full-site scanning enabled
sv_SE: Fullständig webbplatsskanning aktiverad

en: Functionality that can be operated by a motion gesture can also be operated by a simple touch or click, so users who cannot perform motion gestures can still use the functionality.
sv_SE: Funktioner som kan styras med en rörelsegest kan också styras med en enkel beröring eller klick, så att användare som inte kan utföra rörelsegester fortfarande kan använda funktionen.

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Fixes
sv_SE: Allmänna åtgärder

en: Get Accessibility Checker Pro
sv_SE: Skaffa Accessibility Checker Pro

en: Get Accessibility Checker Pro (opens in new window)
sv_SE: Hämta Accessibility Checker Pro (öppnas i ett nytt fönster)

en: Get Accessibility Checker Pro, opens in new window
sv_SE: Skaffa Accessibility Checker Pro, öppnas i nytt fönster

en: Get Detailed Accessibility Reports
sv_SE: Få detaljerade tillgänglighetsrapporter

en: Get Pro
sv_SE: Skaffa pro

en: Get Pro to unlock this feature, opens in a new window.
sv_SE: Skaffa Pro för att låsa upp denna funktion, öppnas i ett nytt fönster.

en: Get Remediation Help
sv_SE: Få hjälp med åtgärder

en: Get a Free License Key
sv_SE: Skaffa en gratis licensnyckel

en: Get full issue breakdowns
sv_SE: Få fullständiga problemöversikter

en: Get help making your website accessible. Expert auditing, user testing, and dev support. Conformance letters available.
sv_SE: Få hjälp med att göra din webbplats tillgänglig. Expertgranskning, användartestning och utvecklarsupport. Överensstämmelsebrev tillgängliga.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first.
sv_SE: Få återkommande e-postrapporter med en ögonblicksbild av din webbplats tillgänglighet, inklusive totalt antal problem, trender över tid, de mest problematiska sidorna och de allvarligaste problemen att åtgärda först.

en: Get recurring email reports with a snapshot of your site’s accessibility, including total issues, trends over time, most problematic pages, and the most severe issues to fix first. Some details, like full-site coverage and issue breakdowns, are available in Pro.
sv_SE: Få återkommande e-postrapporter med en ögonblicksbild av din webbplats tillgänglighet, inklusive totalt antal problem, trender över tid, de mest problematiska sidorna och de allvarligaste problemen att åtgärda först. Vissa detaljer, som fullständig webbplatstäckning och detaljerade problemöversikter, är tillgängliga i Pro.

en: Get support for Accessibility Checker (opens in new window)
sv_SE: Få support för Accessibility Checker (öppnas i nytt fönster)

en: Go to Support Forum
sv_SE: Gå till supportforum

en: Go to the edit screen for the post you want to check.
sv_SE: Gå till redigeringsskärmen för inlägget du vill kontrollera.

en: Google: Make your document, presentation, sheets & videos more accessible
sv_SE: Google: Gör ditt dokument, presentation, kalkylblad och videor mer tillgängliga

en: Got the plugin from Equalize Digital? Your key is in your <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">dashboard</a>.
sv_SE: Fick du pluginet från Equalize Digital? Din nyckel finns i din <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">instrumentpanel</a>.

en: HTML Standard: The img element
sv_SE: HTML-standard: img-elementet

en: Hard of hearing
sv_SE: Hörselskadade

en: Header
sv_SE: Rubrik

en: Headings and Labels
sv_SE: Rubriker och etiketter

en: Headings and labels describe the topic or purpose of content, and are not ambiguous or misleading.
sv_SE: Rubriker och etiketter beskriver innehållets ämne eller syfte och är inte tvetydiga eller vilseledande.

en: Headings help all users—especially those using screen readers or keyboard navigation—understand the structure of the page. Skipping heading levels can create confusion and make it harder to follow the content hierarchy or navigate efficiently.
sv_SE: Rubriker hjälper alla användare – särskilt de som använder skärmläsare eller tangentbordsnavigering – att förstå sidans struktur. Att hoppa över rubriknivåer kan skapa förvirring och göra det svårare att följa innehållshierarkin eller navigera effektivt.

en: Headings help structure content and provide important navigation points for screen reader users. An empty heading communicates no useful information and may cause confusion or disorientation when navigating by headings.
sv_SE: Rubriker hjälper till att strukturera innehåll och ger viktiga navigationspunkter för skärmläsaranvändare. En tom rubrik förmedlar ingen användbar information och kan orsaka förvirring eller desorientering vid navigering med rubriker.

en: Headings provide structure and make content easier for users of all abilities to scan. They also help screen reader users and keyboard-only users navigate the page. Without headings, users must read through content linearly without an easy way to jump between sections.
sv_SE: Rubriker ger struktur och gör innehållet lättare att skanna för användare med alla förmågor. De hjälper också skärmläsaranvändare och användare som enbart använder tangentbord att navigera på sidan. Utan rubriker måste användare läsa igenom innehållet linjärt utan ett enkelt sätt att hoppa mellan avsnitt.

en: Hello! Thank you for using Accessibility Checker as part of your accessibility toolkit. Since you've been using it for a while, would you please write a 5-star review of Accessibility Checker in the WordPress plugin directory? This will help increase our visibility so more people can learn about the importance of web accessibility. Thanks so much!
sv_SE: Hej! Tack för att du använder Accessibility Checker som en del av ditt tillgänglighetsverktyg. Eftersom du har använt det ett tag, skulle du kunna skriva en 5-stjärnig recension av Accessibility Checker i WordPress tilläggskatalog? Detta kommer att hjälpa till att öka vår synlighet så att fler människor kan lära sig om vikten av webbtillgänglighet. Tack så mycket!

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Help and documentation are available and are easy to find, so users can get assistance when needed.
sv_SE: Hjälp och dokumentation finns tillgängliga och är lätta att hitta, så att användare kan få assistans vid behov.

en: Hide banner
sv_SE: Dölj banner

en: High
sv_SE: Hög

en: How to Add Custom CSS in WordPress
sv_SE: Hur man lägger till anpassad CSS i WordPress

en: How to Fix
sv_SE: Hur man åtgärdar

en: How to Fix Broken Skip Links in Elementor
sv_SE: Hur man fixar brutna hoppa över-länkar i Elementor

en: How to Make Your WordPress Site More Accessible With Skip Links
sv_SE: Hur du gör din WordPress-webbplats mer tillgänglig med hoppa över-länkar

en: How to Manually Check Your Website for Accessibility
sv_SE: Hur man manuellt kontrollerar din webbplats för tillgänglighet

en: Identify Input Purpose
sv_SE: Identifiera inmatningssyfte

en: Identify Purpose
sv_SE: Identifiera syfte

en: If a keyboard shortcut uses only letters, numbers, or punctuation, users can turn it off, change it, or it only works when the element has focus.
sv_SE: Om en tangentbordsgenväg endast använder bokstäver, siffror eller skiljetecken kan användare stänga av den, ändra den eller så fungerar den endast när elementet har fokus.

en: If a time limit is set, users can turn it off, adjust it, or extend it unless the time limit is essential.
sv_SE: Om en tidsgräns är satt kan användare stänga av den, justera den eller förlänga den om inte tidsgränsen är nödvändig.

en: If an element requires a response in a specific time, users can turn off the timer, adjust the time limit, or the timing is not essential.
sv_SE: Om ett element kräver svar inom en specifik tid kan användare stänga av timern, justera tidsgränsen eller så är tidsbegränsningen inte nödvändig.

en: If an input error is detected and suggestions for correction are known, then the suggestions are provided to the user.
sv_SE: Om ett inmatningsfel upptäcks och förslag på korrigering är kända, så ges förslagen till användaren.

en: If an input mechanism requires a specific posture or movement, an alternative input mechanism is available that does not have the same requirement.
sv_SE: Om en inmatningsmekanism kräver en specifik hållning eller rörelse finns en alternativ inmatningsmekanism tillgänglig som inte har samma krav.

en: If an issue is a false positive and the element is accessible, you can remove issues from reports with the "Ignore" feature.
sv_SE: Om ett problem är ett falskt positivt och elementet är tillgängligt kan du ta bort problem från rapporter med funktionen “Ignorera”.

en: If audio plays automatically for more than 3 seconds, users must be able to pause, stop, or control the volume independently from the system volume.
sv_SE: Om ljud spelas upp automatiskt i mer än 3 sekunder måste användare kunna pausa, stoppa eller kontrollera volymen oberoende av systemvolymen.

en: If errors or warnings are present on your post, open the details tab in Accessibility Checker for more information.
sv_SE: Om fel eller varningar finns på ditt inlägg, öppna detaljfliken i Accessibility Checker för mer information.

en: If extra content appears on hover or focus, users can dismiss it, move their pointer over it, and it remains visible until dismissed or focus is moved.
sv_SE: Om extra innehåll visas vid hovring eller fokus kan användare avfärda det, flytta sin pekare över det, och det förblir synligt tills det avfärdas eller fokus flyttas.

en: If not, %s to generate a license key and connect this site.
sv_SE: Om inte, %s för att generera en licensnyckel och ansluta denna webbplats.

en: If the alt text duplicates a nearby caption, heading, or visible text, remove the redundancy by shortening or omitting the alt text—especially if the surrounding text already provides the same information. If multiple images have the same alt text, revise each one to be unique and describe the purpose of that specific image in its context.
sv_SE: Om alt-texten duplicerar en närliggande bildtext, rubrik eller synlig text, ta bort redundansen genom att förkorta eller utelämna alt-texten—särskilt om den omgivande texten redan ger samma information. Om flera bilder har samma alt-text, revidera var och en så att de blir unika och beskriver syftet med den specifika bilden i sitt sammanhang.

en: If the element is used to trigger an action, replace the anchor tag with a %1$s. If you cannot replace it, ensure that %2$s is added to the link, along with JavaScript that adds support for triggering it with the space bar key, and that appropriate ARIA attributes are used for toggle states or other functionality.
sv_SE: Om elementet används för att utlösa en åtgärd, ersätt ankarlänken med en %1$s. Om du inte kan ersätta den, se till att %2$s läggs till länken, tillsammans med JavaScript som lägger till stöd för att utlösa den med mellanslagstangenten, och att lämpliga ARIA-attribut används för växlingstillstånd eller annan funktionalitet.

en: If the same visual presentation can be made using text alone, do not use images of text except for decorative or essential purposes.
sv_SE: Om samma visuella presentation kan göras med enbart text, använd inte textbilder förutom för dekorativa eller nödvändiga ändamål.

en: If users are logged out due to inactivity, they are notified before the session expires and can continue the session without losing data.
sv_SE: Om användare loggas ut på grund av inaktivitet meddelas de innan sessionen går ut och kan fortsätta sessionen utan att förlora data.

en: If you don't know what an error or warning means, click the "i" icon to read the documentation and how to fix it.
sv_SE: Om du inte vet vad ett fel eller en varning betyder, klicka på “i”-ikonen för att läsa dokumentationen och hur man åtgärdar det.

en: If you downloaded the free plugin from Equalize Digital, you already have a free license key in your %s dashboard.
sv_SE: Om du laddade ner gratismolntjänsten från Equalize Digital har du redan en gratis licensnyckel i din %s-instrumentpanel.

en: If your theme is not already adding a skip link that allows keyboard users to bypass the navigation and quickly jump to the main content, enable skip links here. %1$sLearn more about skip links.%2$s
sv_SE: Om ditt tema inte redan lägger till en hoppa över-länk som låter tangentbordsanvändare kringgå navigeringen och snabbt hoppa till huvudinnehållet, aktivera hoppa över-länkar här. %1$sLäs mer om hoppa över-länkar.%2$s

en: Ignore log
sv_SE: Ignoreringslogg

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Animated GIF
sv_SE: Animerad GIF-bild

en: Image Empty Alternative Text
sv_SE: Bild med tom alternativ text

en: Image Long Alternative Text
sv_SE: Lång alternativ text för bild

en: Image Map Missing Alternative Text
sv_SE: Bildkarta saknar alternativ text

en: Image Missing Alternative Text
sv_SE: Bild saknar alternativ text

en: Image maps use area elements to define interactive regions. Without alternative text, screen reader users won't know what each clickable area does, making it impossible to understand or interact with the map.
sv_SE: Bildkartor använder area-element för att definiera interaktiva regioner. Utan alternativ text kommer skärmläsaranvändare inte att veta vad varje klickbart område gör, vilket gör det omöjligt att förstå eller interagera med kartan.

en: Images of Text
sv_SE: Textbilder

en: Images of Text (No Exception)
sv_SE: Textbilder (inga undantag)

en: Images of text are only used for pure decoration or where a particular presentation of text is essential, with no exceptions.
sv_SE: Textbilder används endast för ren dekoration eller där en särskild presentation av text är nödvändig, utan undantag.

en: Improper Use of Link
sv_SE: Felaktig användning av länk

en: In our efforts to bring our website up to standard, we are targeting the following areas:
sv_SE: I våra ansträngningar att få vår webbplats att uppfylla standarden fokuserar vi på följande områden:

en: InDesign & PDF Accessibility Mistakes and How to Fix Them (Webinar)
sv_SE: InDesign & PDF-tillgänglighetsmisstag och hur man åtgärdar dem (Webbinarium)

en: Include Link to Accessibility Policy
sv_SE: Inkludera länk till tillgänglighetspolicy

en: Include Statement Link
sv_SE: Inkludera länk till deklaration

en: Included in Small Business and Agency plans
sv_SE: Ingår i Small Business- och Agency-planer

en: Incorrect Heading Order
sv_SE: Felaktig rubrikordning

en: Info and Relationships
sv_SE: Information och relationer

en: Information, structure, and relationships in content are programmatically determined or available in text, so assistive technologies can present them to users.
sv_SE: Information, struktur och relationer i innehållet är programmatiskt bestämda eller tillgängliga i text, så att hjälpmedel kan presentera dem för användarna.

en: Insert manually
sv_SE: Infoga manuellt

en: Inspect the ARIA attributes (such as aria-labelledby or aria-describedby) on the flagged elements and ensure that each one points to a valid, correctly labeled ID that exists in the document.
sv_SE: Granska ARIA-attributen (som aria-labelledby eller aria-describedby) på de markerade elementen och se till att var och en pekar på ett giltigt, korrekt märkt ID som existerar i dokumentet.

en: Installed from WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Create a free account</a> to get one.
sv_SE: Installerat från WordPress.org? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Skapa ett gratis konto</a> för att få en.

en: Instructions do not rely only on sensory characteristics such as shape, color, size, or sound, so everyone can understand them.
sv_SE: Instruktioner förlitar sig inte enbart på sensoriska egenskaper som form, färg, storlek eller ljud, så att alla kan förstå dem.

en: Insufficient Color Contrast
sv_SE: Otillräcklig färgkontrast

en: Insufficient color contrast makes text and interactive elements difficult or impossible to read for users with low vision or color blindness. Ensuring adequate contrast helps all users access your content clearly.
sv_SE: Otillräcklig färgkontrast gör text och interaktiva element svåra eller omöjliga att läsa för användare med nedsatt syn eller färgblindhet. Att säkerställa tillräcklig kontrast hjälper alla användare att tydligt komma åt ditt innehåll.

en: Interruptions
sv_SE: Avbrott

en: Invalid table name
sv_SE: Ogiltigt tabellnamn

en: Issue
sv_SE: Ärende

en: Issue #%s
sv_SE: Ärende #%s

en: Issue %1$d of %2$d: %3$s
sv_SE: Problem %1$d av %2$d: %3$s

en: Issue Details
sv_SE: Ärendedetaljer

en: Issue Dismissed
sv_SE: Ärendet avfärdat

en: Issue Dismissed — %s
sv_SE: Ärendet avfärdat — %s

en: Issue ID %d
sv_SE: Problem-ID %d

en: Issue actions
sv_SE: Ärendeåtgärder

en: Issue actions for %s
sv_SE: Ärendeåtgärder för %s

en: Issue dismissed successfully.
sv_SE: Ärendet avfärdades framgångsrikt.

en: Issue not found.
sv_SE: Ärendet hittades inte.

en: Issue query returned no results
sv_SE: Problemfrågan returnerade inga resultat

en: Issue related image
sv_SE: Bild relaterad till ärendet

en: Issue reopened successfully.
sv_SE: Ärendet återöppnades framgångsrikt.

en: Issues By Post Type
sv_SE: Problem per inläggstyp

en: Issues cleared successfully.
sv_SE: Problem rensades framgångsrikt.

en: It is visible when an element has keyboard focus, so users navigating with a keyboard can see which element is active.
sv_SE: Det är synligt när ett element har tangentbordsfokus, så att användare som navigerar med tangentbord kan se vilket element som är aktivt.

en: Justified text can create uneven spacing between words, forming distracting "rivers" of white space that make reading difficult—especially for people with dyslexia, low vision, or cognitive disabilities. Left-aligned text is more predictable and easier to read.
sv_SE: Justerad text kan skapa ojämna mellanrum mellan ord och bilda distraherande “floder” av vitt utrymme som gör det svårt att läsa—särskilt för personer med dyslexi, nedsatt syn eller kognitiva funktionsnedsättningar. Vänsterjusterad text är mer förutsägbar och lättare att läsa.

en: Keyboard
sv_SE: Tangentbord

en: Keyboard (No Exception)
sv_SE: Tangentbord (inga undantag)

en: Keyboard users can move to and away from all parts of the content without getting stuck.
sv_SE: Tangentbordsanvändare kan flytta till och från alla delar av innehållet utan att fastna.

en: Keys to show in the results. Defaults to all keys.
sv_SE: Nycklar som ska visas i resultaten. Standard är alla nycklar.

en: Label Comment Form
sv_SE: Etikettera kommentarsformulär

en: Label Comment/Search Fields
sv_SE: Etikettera kommentars-/sökfält

en: Label Form Fields
sv_SE: Etikettera formulärfält

en: Label Search Form
sv_SE: Etikettera sökformulär

en: Label in Name
sv_SE: Etikett i namn

en: Labels or Instructions
sv_SE: Etiketter eller instruktioner

en: Labels or instructions are provided when an input field requires user input, so users know what information is needed.
sv_SE: Etiketter eller instruktioner tillhandahålls när ett inmatningsfält kräver användarinput, så att användare vet vilken information som behövs.

en: Landmark
sv_SE: Landmärke

en: Landmark: %s
sv_SE: Landmärke: %s

en: Language learners
sv_SE: Språkinlärare

en: Language of Page
sv_SE: Sidans språk

en: Language of Parts
sv_SE: Språk för delar

en: Learn Accessibility
sv_SE: Lär dig om tillgänglighet

en: Learn more about improving readability and simplified summary requirements
sv_SE: Läs mer om att förbättra läsbarheten och krav på förenklad sammanfattning

en: Learn more about readability requirements.
sv_SE: Läs mer om läsbarhetskrav.

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements (opens in a new window)
sv_SE: Läs mer om förenklade sammanfattningar och läsbarhetskrav (öppnas i ett nytt fönster)

en: Learn more about simplified summaries and readability requirements.
sv_SE: Läs mer om förenklade sammanfattningar och läsbarhetskrav.

en: License Expired
sv_SE: Licensen har gått ut

en: License Status
sv_SE: Licensstatus

en: Limited Coverage
sv_SE: Begränsad täckning

en: Limited-time offer • Ends May 22nd
sv_SE: Tidsbegränsat erbjudande • Slutar den 22 maj

en: Link Opens New Window or Tab
sv_SE: Länk öppnas i nytt fönster eller flik

en: Link Purpose (In Context)
sv_SE: Länksyfte (i sammanhang)

en: Link Purpose (Link Only)
sv_SE: Länksyfte (endast länk)

en: Link Text is URL
sv_SE: Länktext är URL

en: Link text should be descriptive and not simply the URL.
sv_SE: Länktexten ska vara beskrivande och inte bara URL:en.

en: Link text that is just a URL may not provide meaningful context about the link destination. Additionally, long URLs can be difficult to understand when read by a screen reader which may announce every letter, number, and character individually. Users rely on descriptive link text to understand where a link will take them; using URLs for your link text reduces usability, increases cognitive load, and can be confusing or misleading.
sv_SE: Länktext som bara är en URL kanske inte ger meningsfullt sammanhang om länkens destination. Dessutom kan långa URL:er vara svåra att förstå när de läses av en skärmläsare som kan meddela varje bokstav, siffra och tecken individuellt. Användare förlitar sig på beskrivande länktext för att förstå vart en länk kommer att ta dem; att använda URL:er som länktext minskar användbarheten, ökar den kognitiva belastningen och kan vara förvirrande eller vilseledande.

en: Link to Equalize Digital Website
sv_SE: Länk till Equalize Digitals webbplats

en: Link to MS Office File
sv_SE: Länk till MS Office-fil

en: Link to Non-HTML File
sv_SE: Länk till icke-HTML-fil

en: Link to PDF
sv_SE: Länk till PDF

en: Linked Image Empty Alternative Text
sv_SE: Länkad bild har tom alternativ text

en: Linked Image Missing Alternative Text
sv_SE: Länkad bild saknar alternativ text

en: Loading accessibility data...
sv_SE: Laddar tillgänglighetsdata...

en: Loading accessibility results...
sv_SE: Laddar tillgänglighetsresultat...

en: Loading fix information...
sv_SE: Laddar fixinformation...

en: Loading preference...
sv_SE: Läser in inställning...

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Location
sv_SE: Plats

en: Long Description Invalid
sv_SE: Ogiltig lång beskrivning

en: Low
sv_SE: Låg

en: Low or No Background Audio
sv_SE: Lågt eller inget bakgrundsljud

en: Low-quality Alternative Text
sv_SE: Alternativ text av låg kvalitet

en: Low-vision
sv_SE: Synnedsatt

en: MDN Web Docs: <table> - Headers and accessibility
sv_SE: MDN Web Docs: <table> - Rubriker och tillgänglighet

en: MDN Web Docs: ARIA button role
sv_SE: MDN Web Docs: ARIA-knapproll

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby attribute
sv_SE: MDN Web Docs: ARIA: aria-describedby-attribut

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-label attribute
sv_SE: MDN Web Docs: ARIA: aria-label-attribut

en: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby attribute
sv_SE: MDN Web Docs: ARIA: aria-labelledby-attribut

en: MDN Web Docs: The Paragraph Element - Accessibility
sv_SE: MDN Web Docs: Styckeelement - Tillgänglighet

en: MDN Web Docs: a element – Accessible names
sv_SE: MDN Web Docs: a-element – Tillgängliga namn

en: MDN Web Docs: aria-hidden - Accessibility Attribute
sv_SE: MDN Web Docs: aria-hidden - Tillgänglighetsattribut

en: MDN Web Docs: longdesc – HTML attribute
sv_SE: MDN Web Docs: longdesc – HTML-attribut

en: MDN: <label> – The HTML Label element
sv_SE: MDN: <label> – HTML-etikettelementet

en: MDN: <marquee> element (obsolete)
sv_SE: MDN: <marquee>-elementet (föråldrat)

en: MDN: <title> element
sv_SE: MDN: <title>-element

en: MDN: HTML heading elements
sv_SE: MDN: HTML-rubrikelement

en: MDN: The HTML lang attribute
sv_SE: MDN: HTML lang-attributet

en: MDN: font-size CSS property
sv_SE: MDN: font-size CSS-egenskap

en: MDN: label element
sv_SE: MDN: label-element

en: Main
sv_SE: Huvudsaklig

en: Main Content Target (required)
sv_SE: Mål för huvudinnehåll (obligatoriskt)

en: Make Meta Viewport Tag Scalable
sv_SE: Gör meta viewport-taggen skalbar

en: Make Viewport Scalable
sv_SE: Gör viewport skalbar

en: Manage Globally Dismissed
sv_SE: Hantera globalt avfärdade

en: Manual Testing Needed (Multiple Success Criteria)
sv_SE: Manuell testning behövs (flera framgångskriterier)

en: Meaningful Sequence
sv_SE: Meningsfull sekvens

en: Media Alternative (Prerecorded)
sv_SE: Mediaalternativ (förinspelat)

en: Medium
sv_SE: Medel

en: Microsoft: Accessibility best practices with Excel spreadsheets
sv_SE: Microsoft: Bästa praxis för tillgänglighet med Excel-kalkylblad

en: Microsoft: Make your PowerPoint presentations accessible to people with disabilities
sv_SE: Microsoft: Gör dina PowerPoint-presentationer tillgängliga för personer med funktionsnedsättningar

en: Microsoft: Make your Word documents accessible to people with disabilities
sv_SE: Microsoft: Gör dina Word-dokument tillgängliga för personer med funktionsnedsättningar

en: Missing Form Label
sv_SE: Saknad formuläretikett

en: Missing Language Declaration
sv_SE: Saknad språkdeklaration

en: Missing Subheadings
sv_SE: Saknar underrubriker

en: Missing Table Header
sv_SE: Saknad tabellrubrik

en: Missing Title
sv_SE: Saknad titel

en: Missing Transcript
sv_SE: Saknat transkript

en: Missing postId or nonce.
sv_SE: Saknar postId eller nonce.

en: Missing required parameters for unregistration.
sv_SE: Saknar obligatoriska parametrar för avregistrering.

en: Mobility
sv_SE: Rörlighet

en: More Detailed Documentation
sv_SE: Mer detaljerad dokumentation

en: More dismiss options
sv_SE: Fler avfärdningsalternativ

en: More features and email support is available with %1$s.
sv_SE: Fler funktioner och e-postsupport finns tillgängliga med %1$s.

en: More options
sv_SE: Fler alternativ

en: More than one way is available to locate a web page within a set of web pages, except where the web page is the result of a query.
sv_SE: Det finns mer än ett sätt att hitta en webbsida inom en uppsättning webbsidor, förutom när webbsidan är resultatet av en sökning.

en: Most Recent Test Summary
sv_SE: Senaste testsammanfattning

en: Motion Actuation
sv_SE: Rörelsestyrning

en: Move to Left
sv_SE: Flytta åt vänster

en: Move to Right
sv_SE: Flytta åt höger

en: Multiple Ways
sv_SE: Flera sätt

en: N/A
sv_SE: Ej tillämpligt

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name, Role, Value
sv_SE: Namn, roll, värde

en: Nav
sv_SE: Navigering

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: Navigation Target
sv_SE: Navigationsmål

en: Navigation mechanisms are consistent across the website, so users can predictably move through the site.
sv_SE: Navigeringsmekanismerna är konsekventa över hela webbplatsen, så att användare kan röra sig förutsägbart genom webbplatsen.

en: Needs Review | Needs Review
sv_SE[0]: Behöver granskas
sv_SE[1]: Behöver granskas

en: Needs Review:
sv_SE: Behöver granskas:

en: Needs improvement, summary is above the 9th-grade reading level.
sv_SE: Behöver förbättras, sammanfattningen är över läsbarhetsnivån för årskurs 9.

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: Never Ask Again
sv_SE: Fråga aldrig igen

en: New
sv_SE: Ny

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next report: %s
sv_SE: Nästa rapport: %s

en: No Keyboard Trap
sv_SE: Ingen tangentbordsfälla

en: No Post ID provided.
sv_SE: Inget inläggs-ID angivet.

en: No Timing
sv_SE: Ingen tidsbegränsning

en: No accessibility issues detected
sv_SE: Inga tillgänglighetsproblem upptäckta

en: No capabilities are available.
sv_SE: Inga behörigheter är tillgängliga.

en: No details to return
sv_SE: Inga detaljer att returnera

en: No dismissed issues.
sv_SE: Inga avfärdade ärenden.

en: No issues detected.
sv_SE: Inga problem upptäckta.

en: No issues found on this page.
sv_SE: Inga problem hittades på denna sida.

en: No issues found.
sv_SE: Inga ärenden hittades.

en: No license key found. Please activate a license before registering your site.
sv_SE: Ingen licensnyckel hittades. Vänligen aktivera en licens innan du registrerar din webbplats.

en: No license key provided.
sv_SE: Ingen licensnyckel angiven.

en: No part of the content flashes more than three times per second, with no exceptions.
sv_SE: Ingen del av innehållet blinkar mer än tre gånger per sekund, utan undantag.

en: No post types selected for accessibility checking
sv_SE: Inga inläggstyper valda för tillgänglighetskontroll

en: No posts have been scanned yet. Run a full site scan to begin checking your content for accessibility issues.
sv_SE: Inga inlägg har skannats ännu. Kör en fullständig webbplatsskanning för att börja kontrollera ditt innehåll för tillgänglighetsproblem.

en: No readability data to return
sv_SE: Inga läsbarhetsdata att returnera

en: No summary to return
sv_SE: Ingen sammanfattning att returnera

en: No violations found, skipping save.
sv_SE: Inga överträdelser hittades, hoppar över sparande.

en: Non-HTML document formats may not be fully accessible to assistive technologies unless tested and remediated. Users should be warned when a link opens a downloadable file rather than a standard web page.
sv_SE: Icke-HTML-dokumentformat kanske inte är fullt tillgängliga för hjälpmedel om de inte testas och åtgärdas. Användare bör varnas när en länk öppnar en nedladdningsbar fil istället för en vanlig webbsida.

en: Non-WCAG Accessibility Issue
sv_SE: Icke-WCAG tillgänglighetsproblem

en: Non-text Content
sv_SE: Icke-textinnehåll

en: Non-text Contrast
sv_SE: Kontrast för icke-text

en: None
sv_SE: Inga

en: Not available
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Not enough content to determine an accurate reading level.
sv_SE: Inte tillräckligt med innehåll för att fastställa en korrekt läsbarhetsnivå.

en: Not sure? Just <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a free account</a>. It only takes a minute.
sv_SE: Osäker? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Skapa bara ett gratis konto</a>. Det tar bara en minut.

en: Note: This setting is not recommended for themes that are already accessibility-ready.
sv_SE: Obs: Denna inställning rekommenderas inte för teman som redan är tillgänglighetsanpassade.

en: Number of orphaned posts to process in one batch.
sv_SE: Antal övergivna inlägg att bearbeta i en omgång.

en: Object query returned no results
sv_SE: Objektfrågan returnerade inga resultat

en: Office Hours
sv_SE: Öppettider

en: On Focus
sv_SE: Vid fokusering

en: On Input
sv_SE: Vid inmatning

en: On the <a href="%s">Settings Page</a>, choose which post types you want to scan.
sv_SE: På <a href="%s">inställningssidan</a>, välj vilka inläggstyper du vill skanna.

en: On:
sv_SE: På:

en: One or more %1$s elements in an image map are missing alternative text.
sv_SE: Ett eller flera %1$s-element i en bildkarta saknar alternativ text.

en: One or more %1$s elements in image maps are missing alternative text.
sv_SE: Ett eller flera %1$s-element i bildkartor saknar alternativ text.

en: Ongoing Efforts to Ensure Accessibility
sv_SE: Pågående insatser för att säkerställa tillgänglighet

en: Open Accessibility Panel
sv_SE: Öppna tillgänglighetspanelen

en: Open Q&A on Zoom every other week to help you remediate your website.
sv_SE: Öppen frågestund på Zoom varannan vecka för att hjälpa dig åtgärda din webbplats.

en: Open Support Ticket
sv_SE: Öppna supportärende

en: Open details for %1$s, %2$s of %3$s
sv_SE: Öppna detaljer för %1$s, %2$s av %3$s

en: Opens in a new window.
sv_SE: Öppnas i ett nytt fönster.

en: Operable
sv_SE: Hanterbar

en: Or activate your license key here.
sv_SE: Eller aktivera din licensnyckel här.

en: Orientation
sv_SE: Orientering

en: Other
sv_SE: Övrigt

en: Our Commitment to Web Accessibility
sv_SE: Vårt åtagande för webbtillgänglighet

en: PDF Accessibility on the Web: Tricks and Traps (Webinar)
sv_SE: PDF-tillgänglighet på webben: Knep och fällor (Webbinarium)

en: PDFs may not be accessible to all users, especially if they are not tagged correctly or fail to meet WCAG requirements. Accessibility laws require that documents posted on websites meet the same accessibility standards as HTML content. Additionally, users should be warned when a link opens a downloadable file instead of a web page.
sv_SE: PDF-filer kanske inte är tillgängliga för alla användare, särskilt om de inte är korrekt taggade eller inte uppfyller WCAG-kraven. Tillgänglighetslagar kräver att dokument som publiceras på webbplatser uppfyller samma tillgänglighetsstandarder som HTML-innehåll. Dessutom bör användare varnas när en länk öppnar en nedladdningsbar fil istället för en webbsida.

en: Page Titled
sv_SE: Sidtitel

en: Page styles disabled.
sv_SE: Sidstilar inaktiverade.

en: Page styles re-enabled.
sv_SE: Sidstilar återaktiverade.

en: Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
sv_SE: Sidor kan behöva sparas om eller en fullständig webbplatsskanning köras för att se korrigeringar återspeglade i rapporter.

en: Panel docked.
sv_SE: Panel fäst.

en: Panel moved to the left.
sv_SE: Panel flyttad till vänster.

en: Panel moved to the right.
sv_SE: Panel flyttad till höger.

en: Panel position reset.
sv_SE: Panelposition återställd.

en: Panel undocked.
sv_SE: Panel lossad.

en: Parsing
sv_SE: Tolkning

en: Passed Checks
sv_SE: Godkända kontroller

en: Passed Tests
sv_SE: Godkända tester

en: Pause Animated GIFs Plugin
sv_SE: Pausa animerade GIF:ar-plugin

en: Pause, Stop, Hide
sv_SE: Pausa, stoppa, dölj

en: People on mobile devices
sv_SE: Personer som använder mobila enheter

en: People on mobile devices in a sunny environment
sv_SE: Personer på mobila enheter i en solig miljö

en: People using a mobile device in environments where they are exposed to shaking (such as public transportation)
sv_SE: Personer som använder en mobil enhet i miljöer där de utsätts för skakningar (som kollektivtrafik)

en: People who need more time to react
sv_SE: Personer som behöver mer tid för att reagera

en: People who rely on keyboard control
sv_SE: Personer som förlitar sig på tangentbordskontroll

en: People with ADD or difficulty focusing on content without distraction
sv_SE: Personer med ADD eller svårigheter att fokusera på innehåll utan distraktion

en: People with cognitive differences who view interfaces using an adapted layout
sv_SE: Personer med kognitiva skillnader som visar gränssnitt med en anpassad layout

en: People with cognitive disabilities
sv_SE: Personer med kognitiva funktionsnedsättningar

en: People with cognitive disabilities and reading disabilities
sv_SE: Personer med kognitiva funktionsnedsättningar och lässvårigheter

en: People with cognitive disabilities or limited short-term memory or reading disabilities
sv_SE: Personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller begränsat korttidsminne eller lässvårigheter

en: People with dexterity and mobility impairments
sv_SE: Personer med nedsatt rörlighet och motorik

en: People with dexterity and mobility impairments including hand tremors
sv_SE: Personer med fingerfärdighets- och rörelsenedsättningar inklusive handdarrningar

en: People with dexterity impairments
sv_SE: Personer med nedsatt rörlighet

en: People with dexterity impairments using voice control
sv_SE: Personer med motoriska funktionsnedsättningar som använder röststyrning

en: People with low vision
sv_SE: Personer med nedsatt syn

en: People with low vision using screen magnifiers
sv_SE: Personer med nedsatt syn som använder skärmförstorare

en: People with photosensitive epilepsy and other photosensitive seizure disorders
sv_SE: Personer med ljuskänslig epilepsi och andra ljuskänsliga anfallssjukdomar

en: People with severe mobility impairments relying on audio to navigate the web
sv_SE: Personer med svåra rörelsehinder som förlitar sig på ljud för att navigera på webben

en: People with vestibular (inner ear) disorders where movement can cause dizziness/headaches and nausea
sv_SE: Personer med vestibulära (inneröra) störningar där rörelse kan orsaka yrsel/huvudvärk och illamående

en: People with with large fingers or who are operating the device with only a part of their finger or knuckle
sv_SE: Personer med stora fingrar eller som använder enheten med endast en del av fingret eller knogen

en: Perceivable
sv_SE: Uppfattningsbar

en: Permission Denied
sv_SE: Åtkomst nekad

en: Permission settings loaded for %s.
sv_SE: Inställningar för behörighet har laddats för %s.

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Permissions Settings
sv_SE: Inställningar för behörighet

en: Permissions saved.
sv_SE: Behörigheter har sparats.

en: Permissions were changed by someone else while you were editing, so your changes were not saved. Review the current permissions below and try again.
sv_SE: Behörigheterna ändrades av någon annan medan du redigerade, så dina ändringar sparades inte. Granska de nuvarande behörigheterna nedan och försök igen.

en: Please leave us a five star rating (opens in new window)
sv_SE: Lämna gärna ett femstjärnigt betyg (öppnas i nytt fönster)

en: Please renew your license
sv_SE: Vänligen förnya din licens

en: Plugin Support
sv_SE: Plugin-support

en: Pointer Cancellation
sv_SE: Avbrytning av pekaråtgärd

en: Pointer Gestures
sv_SE: Pekargesturer

en: Policy Page
sv_SE: Policysida

en: Possible Heading
sv_SE: Möjlig rubrik

en: Post Count
sv_SE: Antal inlägg

en: Post ID %1$d does not exist.
sv_SE: Inläggs-ID %1$d finns inte.

en: Post ID %1$s does not exist.
sv_SE: Inläggs-ID %1$s finns inte.

en: Post Reading Grade Level: %s
sv_SE: Läsbarhetsnivå för inlägg: %s

en: Post Type
sv_SE: Inläggstyp

en: Post Types
sv_SE: Inläggstyper

en: Post Types Checked
sv_SE: Kontrollerade inläggstyper

en: Post Types To Be Checked
sv_SE: Inläggstyper som ska kontrolleras

en: Post not found
sv_SE: Inlägg hittades inte

en: Post types are configured for accessibility checking
sv_SE: Inläggstyper är konfigurerade för tillgänglighetskontroll

en: Post types configured for accessibility checks
sv_SE: Inläggstyper konfigurerade för tillgänglighetskontroller

en: Practical Advice for Meeting Caption, Transcript, and Sign Language Requirements (Webinar)
sv_SE: Praktiska råd för att uppfylla krav på undertexter, transkriptioner och teckenspråk (webbinarium)

en: Prefer Accessible Label Attribute
sv_SE: Föredra tillgängligt etikett-attribut

en: Prerecorded Audio-only and Video-only
sv_SE: Förinspelade ljud- och videoinnehåll

en: Prevent Links Opening New Windows
sv_SE: Förhindra att länkar öppnas i nya fönster

en: Prevent links from opening in a new window or tab by removing %1$s.
sv_SE: Förhindra att länkar öppnas i ett nytt fönster eller flik genom att ta bort %1$s.

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Privacy Policy (opens in a new window)
sv_SE: Integritetspolicy (öppnas i ett nytt fönster)

en: Pro license management is active. Please manage your license from Accessibility Checker Pro.
sv_SE: Pro-licenshantering är aktiv. Hantera din licens från Accessibility Checker Pro.

en: Problems
sv_SE: Problem

en: Problems:
sv_SE: Problem:

en: Prompt for Simplified Summary
sv_SE: Uppmana till förenklad sammanfattning

en: Pronunciation
sv_SE: Uttal

en: Quick Start Guide
sv_SE: Snabbstartsguide

en: Rate Accessibility Checker plugin (opens in new window)
sv_SE: Betygsätt Accessibility Checker-tillägget (öppnas i nytt fönster)

en: Rate plugin
sv_SE: Betygsätt plugin

en: Re-authenticating
sv_SE: Återautentisering

en: Read Full Documentation
sv_SE: Läs full dokumentation

en: Read documentation for %1$s. %2$s
sv_SE: Läs dokumentation för %1$s. %2$s

en: Read documentation for %s. Opens in a new window.
sv_SE: Läs dokumentation för %s. Öppnas i ett nytt fönster.

en: Read our %s
sv_SE: Läs vår %s

en: Readability Analysis
sv_SE: Läsbarhetsanalys

en: Reading Level
sv_SE: Läsnivå

en: Reason for dismissal:
sv_SE: Anledning till avfärdande:

en: Receive more detailed reports
sv_SE: Få mer detaljerade rapporter

en: Redundant Entry
sv_SE: Redundant inmatning

en: Reflow
sv_SE: Omflödning

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Register for Office Hours
sv_SE: Registrera dig för öppettider

en: Remediated
sv_SE: Åtgärdat

en: Remind Me In Two Weeks
sv_SE: Påminn mig om två veckor

en: Remove %1$s attributes from elements that already have a preferred accessible name.
sv_SE: Ta bort %1$s-attribut från element som redan har ett föredraget tillgängligt namn.

en: Remove Global Dismissal
sv_SE: Ta bort global avvisning

en: Remove Tab Index
sv_SE: Ta bort tabbindex

en: Remove Tabindex from Focusable Elements
sv_SE: Ta bort tabindex från fokuseringsbara element

en: Remove Title Attributes
sv_SE: Ta bort title-attribut

en: Remove Unnecessary Title Attributes
sv_SE: Ta bort onödiga title-attribut

en: Remove any HTML or CSS that causes blinking or scrolling effects, such as %1$s, %2$s, or %3$s.
sv_SE: Ta bort all HTML eller CSS som orsakar blinkande eller rullande effekter, såsom %1$s, %2$s eller %3$s.

en: Remove positive %s values (greater than 0) from elements unless there is a very specific, user-tested reason to change the focus order. If needed, use tabindex="0" to include custom elements in the natural tab flow without disrupting order. To fix this and other elements site-wide, enable the 'Remove Tab Index' fix in Accessibility Checker settings.
sv_SE: Ta bort positiva %s-värden (större än 0) från element om det inte finns en mycket specifik, användartestad anledning att ändra fokusordningen. Använd vid behov tabindex=“0” för att inkludera anpassade element i det naturliga tabbflödet utan att störa ordningen. För att åtgärda detta och andra element på hela webbplatsen, aktivera åtgärden “Ta bort Tab Index” i inställningarna för Accessibility Checker.

en: Remove the %1$s attribute from focusable elements.
sv_SE: Ta bort %1$s-attributet från fokuseringsbara element.

en: Remove the %s CSS rule from long blocks of text, especially paragraphs longer than 200 characters. Use left-aligned text instead for better readability and accessibility.
sv_SE: Ta bort CSS-regeln %s från långa textblock, särskilt stycken längre än 200 tecken. Använd istället vänsterjusterad text för bättre läsbarhet och tillgänglighet.

en: Remove the %s attribute from the image element. If a long description is needed, include it in nearby visible text like a caption, use a link to a separate description page, or use ARIA techniques such as aria-describedby.
sv_SE: Ta bort %s-attributet från bildelementet. Om en lång beskrivning behövs, inkludera den i närliggande synlig text som en bildtext, använd en länk till en separat beskrivningssida, eller använd ARIA-tekniker som aria-describedby.

en: Remove the empty <p> tags from your content. If spacing is needed between sections, use margin, padding, or a visual spacer block instead of inserting blank paragraphs.
sv_SE: Ta bort de tomma <p>-taggarna från ditt innehåll. Om mellanrum behövs mellan sektioner, använd margin, padding eller ett visuellt mellanrumsblock istället för att infoga tomma stycken.

en: Remove the underline tag or CSS underline style from the text. If you want to emphasize text, consider using bold, italic, or color styling instead. If this text is part of a functional element like a link or button, keep the underline styling and dismiss this warning in Accessibility Checker.
sv_SE: Ta bort understrykningstaggen eller CSS-understrykningsstilen från texten. Om du vill betona text, överväg att använda fetstil, kursiv stil eller färg istället. Om denna text är en del av ett funktionellt element som en länk eller knapp, behåll understrykningsstilen och avvisa denna varning i Accessibility Checker.

en: Removing...
sv_SE: Tar bort...

en: Rename simplified summary
sv_SE: Byt namn på förenklad sammanfattning

en: Renew your license
sv_SE: Förnya licensen

en: Reopen Issue
sv_SE: Återöppna ärende

en: Reopen issue
sv_SE: Återöppna ärende

en: Reopening...
sv_SE: Återöppnar...

en: Replace the URL in the link text with a concise, descriptive word or phrase that explains the destination or purpose of the link (for example, "Read the accessibility guide" instead of "https://example.com/guide"). If the URL is necessary for context and is very short, you can dismiss this warning by using the "Dismiss" feature in Accessibility Checker.
sv_SE: Ersätt URL:en i länktexten med ett koncist, beskrivande ord eller en fras som förklarar länkens destination eller syfte (till exempel “Läs tillgänglighetsguiden” istället för “https://example.com/guide”). Om URL:en är nödvändig för sammanhanget och är mycket kort, kan du avvisa denna varning med hjälp av funktionen “Avvisa” i Accessibility Checker.

en: Replace the animated image with a static image or a video that includes controls. If you must use an animated image, ensure it does not flash more than three times per second and provide pause or stop controls if it plays for more than 5 seconds. If you have confirmed the image is accessible and pauseable, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
sv_SE: Ersätt den animerade bilden med en statisk bild eller en video som innehåller kontroller. Om du måste använda en animerad bild, se till att den inte blinkar mer än tre gånger per sekund och tillhandahåll paus- eller stoppkontroller om den spelas i mer än 5 sekunder. Om du har bekräftat att bilden är tillgänglig och pausbar kan du avvisa denna varning i Accessibility Checker.

en: Replace the empty alt attribute with meaningful alternative text that clearly describes the link’s destination or purpose.
sv_SE: Ersätt det tomma alt-attributet med meningsfull alternativ text som tydligt beskriver länkens destination eller syfte.

en: Report Last Updated:
sv_SE: Rapport senast uppdaterad:

en: Reports Enabled
sv_SE: Rapporter aktiverade

en: Requires %s.
sv_SE: Kräver %s.

en: Requires a valid license.
sv_SE: Kräver en giltig licens.

en: Rescan This Page
sv_SE: Skanna om den här sidan

en: Rescan already in progress.
sv_SE: Omskanning pågår redan.

en: Rescan complete.
sv_SE: Omskanning slutförd.

en: Rescan complete. No violations found.
sv_SE: Omskanning slutförd. Inga överträdelser hittades.

en: Rescanning this page.
sv_SE: Skanar om den här sidan.

en: Reset Position
sv_SE: Återställ position

en: Resize text
sv_SE: Ändra textstorlek

en: Restrict PDF uploads for users without the %1$s capability (allowed for admins by default).
sv_SE: Begränsa PDF-uppladdningar för användare utan %1$s-behörighet (tillåtet för administratörer som standard).

en: Restricting a user's ability to zoom creates barriers for individuals with low vision or other visual impairments. These users may rely on browser zoom features, pinch-zooming on mobile, or magnifiers to access content comfortably.
sv_SE: Att begränsa en användares möjlighet att zooma skapar hinder för personer med nedsatt syn eller andra synnedsättningar. Dessa användare kan förlita sig på webbläsarens zoomfunktioner, nyp-och-zooma på mobilen eller förstoringsglas för att bekvämt komma åt innehållet.

en: Review the flagged text and determine if it should be a heading. If it is, change the element to the appropriate %1$s–%2$s tag. If it is not intended as a heading, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
sv_SE: Granska den markerade texten och avgör om den ska vara en rubrik. Om den är det, ändra elementet till lämplig tagg %1$s–%2$s. Om den inte är avsedd som en rubrik kan du avvisa denna varning i Accessibility Checker.

en: Review the image to determine if it is decorative. If it is decorative, it is correct to use an empty %1$s attribute and you can dismiss this warning in Accessibility Checker or by adding %2$s or %3$s to the image and rescanning the page. If the image conveys information, add descriptive alt text that communicates the image's purpose or meaning.
sv_SE: Granska bilden för att avgöra om den är dekorativ. Om den är dekorativ är det korrekt att använda ett tomt %1$s-attribut, och du kan avvisa denna varning i Accessibility Checker eller genom att lägga till %2$s eller %3$s till bilden och skanna sidan igen. Om bilden förmedlar information, lägg till beskrivande alt-text som kommunicerar bildens syfte eller mening.

en: Review the slider on the front end of your website. Ensure it is keyboard accessible, pauseable, has proper ARIA roles and labels, and works well with screen readers. After confirming the slider is accessible or remediating issues, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
sv_SE: Granska skjutreglaget på framsidan av din webbplats. Se till att det är tangentbordsåtkomligt, pausbart, har korrekta ARIA-roller och etiketter, och fungerar bra med skärmläsare. Efter att ha bekräftat att skjutreglaget är tillgängligt eller åtgärdat problem kan du avvisa denna varning i Accessibility Checker.

en: Review the video on the front end of your website. Ensure that it includes accurate (not auto-generated) synchronized captions, a transcript, and an audio description if needed. After verifying accessibility or making necessary updates, you can dismiss this warning in Accessibility Checker.
sv_SE: Granska videon på framsidan av din webbplats. Se till att den innehåller korrekta (inte automatiskt genererade) synkroniserade bildtexter, ett transkript och en ljudbeskrivning vid behov. Efter att ha verifierat tillgänglighet eller gjort nödvändiga uppdateringar kan du avvisa denna varning i Accessibility Checker.

en: Reviewed and verified to meet accessibility requirements.
sv_SE: Granskad och verifierad för att uppfylla tillgänglighetskraven.

en: Revise the anchor text to clearly describe the destination or purpose of the link. For example, instead of "click here," use "download the annual report" or "learn more about us." Additional context can be added to links with an %1$s attribute or a screen-reader-text class.
sv_SE: Revidera ankartexten för att tydligt beskriva länkens destination eller syfte. Istället för “klicka här,” använd “ladda ner årsrapporten” eller “läs mer om oss.” Ytterligare sammanhang kan läggas till länkar med ett %1$s-attribut eller en screen-reader-text-klass.

en: Revise your headings to follow a logical order without skipping levels. For example, if a %1$s is followed by a %2$s, change the %2$s to a %3$s or add an intervening %3$s section to preserve proper structure. If needed, use CSS or block/page builder settings to style headings rather than setting the incorrect level.
sv_SE: Granska dina rubriker för att följa en logisk ordning utan att hoppa över nivåer. Om till exempel en %1$s följs av en %2$s, ändra %2$s till en %3$s eller lägg till en mellanliggande %3$s-sektion för att bevara korrekt struktur. Vid behov, använd CSS eller block-/sidbyggarinställningar för att styla rubriker istället för att ställa in fel nivå.

en: Rewrite the alternative text to accurately and concisely describe the purpose of the image in context. Avoid including words like “image,” “graphic,” file names or extensions (e.g., .jpg, .png), or placeholder terms like “spacer” or “arrow.” If the image is decorative, leave the alt attribute empty.
sv_SE: Skriv om den alternativa texten för att korrekt och koncist beskriva bildens syfte i sammanhanget. Undvik att inkludera ord som “bild,” “grafik,” filnamn eller filändelser (t.ex. .jpg, .png), eller platshållartermer som “spacer” eller “pil.” Om bilden är dekorativ, lämna alt-attributet tomt.

en: Role
sv_SE: Roll

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
sv_SE: Spara 15 % på tillgänglighetskurser och ArchiveWP med kupongkod

en: Save Permissions
sv_SE: Spara behörigheter

en: Save Summary
sv_SE: Spara sammanfattning

en: Save fix for: %s
sv_SE: Spara fix för: %s

en: Saving failed.
sv_SE: Sparande misslyckades.

en: Saving failed: Missing REST API URL.
sv_SE: Sparande misslyckades: REST API-URL saknas.

en: Saving...
sv_SE: Sparar...

en: Scan
sv_SE: Skanna

en: Scan ID
sv_SE: Skannings-ID

en: Scan Settings
sv_SE: Skanningsinställningar

en: Scan Speed
sv_SE: Skanningshastighet

en: Scan Total
sv_SE: Totalt antal skanningar

en: Scan all content types
sv_SE: Skanna alla innehållstyper

en: Scan all post types
sv_SE: Skanna alla inläggstyper

en: Scan all taxonomy terms instead of just a sample
sv_SE: Skanna alla taxonomitermer istället för bara ett urval

en: Scanner function not found.
sv_SE: Skanningsfunktionen hittades inte.

en: Scanning...
sv_SE: Skannar...

en: Scope:
sv_SE: Omfattning:

en: Screen Reader Only
sv_SE: Endast skärmläsare

en: Screen Reader Text Format
sv_SE: Skärmläsartextformat

en: Screen Reader Text Format Plugin (for the block editor)
sv_SE: Screen Reader Text Format-plugin (för blockredigeraren)

en: Screen reader users (blind/low vision and neurodivergent people)
sv_SE: Skärmläsaranvändare (blinda/synskadade och neurodivergenta personer)

en: Screen reader users and other assistive technologies rely on heading tags to understand page structure and navigate efficiently. Text that looks like a heading but is not coded as one can make it difficult for screen reader users to navigate the page.
sv_SE: Användare av skärmläsare och andra hjälpmedel förlitar sig på rubriktaggar för att förstå sidans struktur och navigera effektivt. Text som ser ut som en rubrik men som inte är kodad som en rubrik kan göra det svårt för skärmläsaranvändare att navigera på sidan.

en: Screen reader users often browse a list of links out of context. If links use ambiguous phrases like "click here" or "learn more," users will not understand where the link goes or what it does. This can lead to confusion and reduce the usability of your website.
sv_SE: Skärmläsaranvändare bläddrar ofta genom en lista med länkar utan sammanhang. Om länkar använder tvetydiga fraser som “klicka här” eller “läs mer,” kommer användarna inte att förstå vart länken går eller vad den gör. Detta kan leda till förvirring och minska användbarheten på din webbplats.

en: Screen reader users rely on alternative text to understand the purpose of linked images. Without it, they cannot determine where the link leads, making navigation difficult or impossible.
sv_SE: Skärmläsaranvändare förlitar sig på alternativ text för att förstå syftet med länkade bilder. Utan den kan de inte avgöra vart länken leder, vilket gör navigeringen svår eller omöjlig.

en: Screen reader users rely on link text to understand the purpose or destination of a link. An empty link provides no information, making it difficult or impossible for users to decide whether or not to follow it.
sv_SE: Skärmläsaranvändare förlitar sig på länktext för att förstå syftet eller destinationen för en länk. En tom länk ger ingen information, vilket gör det svårt eller omöjligt för användare att bestämma om de ska följa den eller inte.

en: Screen readers and other assistive technologies use the language attribute to determine how to pronounce and interpret the content. Without it, the content may be read incorrectly, which can be confusing or misleading for users.
sv_SE: Skärmläsare och andra hjälpmedel använder språkattributet för att avgöra hur innehållet ska uttalas och tolkas. Utan det kan innehållet läsas felaktigt, vilket kan vara förvirrande eller vilseledande för användare.

en: Screen readers rely on alternative text to describe images to users who cannot see them. If the alt attribute is empty, it signals that the image is decorative and should be skipped. However, if a meaningful image has an empty alt attribute, users with visual impairments will miss important information. Proper use of alternative text improves accessibility and ensures all users can understand the content.
sv_SE: Skärmläsare förlitar sig på alternativ text för att beskriva bilder för användare som inte kan se dem. Om alt-attributet är tomt signalerar det att bilden är dekorativ och bör hoppas över. Om en meningsfull bild har ett tomt alt-attribut kommer dock användare med synnedsättning att missa viktig information. Korrekt användning av alternativ text förbättrar tillgängligheten och säkerställer att alla användare kan förstå innehållet.

en: Screen readers rely on the title attribute of an iframe to describe its purpose or content. Without a title, users may not understand what the embedded content is, making the page harder to navigate and use.
sv_SE: Skärmläsare förlitar sig på title-attributet för en iframe för att beskriva dess syfte eller innehåll. Utan en titel kanske användarna inte förstår vad det inbäddade innehållet är, vilket gör sidan svårare att navigera och använda.

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search for:
sv_SE: Sök efter:

en: Search …
sv_SE: Sök …

en: Seconds to sleep between deletions (default: 0).
sv_SE: Sekunder att vänta mellan borttagningar (standard: 0).

en: Section
sv_SE: Sektion

en: Section 508.gov: Create Accessible Documents (Webinar)
sv_SE: Section 508.gov: skapa tillgängliga dokument (webbinarium)

en: Section Headings
sv_SE: Sektionsrubriker

en: Section headings are used to organize content, making it easier to understand and navigate.
sv_SE: Sektionsrubriker används för att organisera innehåll, vilket gör det lättare att förstå och navigera.

en: See History
sv_SE: Se historik

en: See More Reports
sv_SE: Se fler rapporter

en: Seizure disorders
sv_SE: Anfallssjukdomar

en: Select a role
sv_SE: Välj en roll

en: Select a role to see the capabilities it can be granted.
sv_SE: Välj en roll för att se vilka behörigheter den kan tilldelas.

en: Select the user role whose Accessibility Checker permissions you want to manage.
sv_SE: Välj den användarroll vars Accessibility Checker-behörigheter du vill hantera.

en: Sensory Characteristics
sv_SE: Sensoriska egenskaper

en: Set Page HTML Titles
sv_SE: Ställ in HTML-sidtitlar

en: Set Page Language
sv_SE: Ange sidspråk

en: Set the ID attribute of the navigation element. This is useful if your main navigation contains actions that most site visitors would want to take such as login or search features.
sv_SE: Ange ID-attributet för navigationselementet. Detta är användbart om din huvudnavigering innehåller åtgärder som de flesta besökare vill utföra, såsom inloggning eller sökfunktioner.

en: Set where the Simplified Summary is inserted into the content on the %s.
sv_SE: Ställ in var den förenklade sammanfattningen infogas i innehållet på %s.

en: Set where you would like simplified summaries to appear in relation to your content if filled in.
sv_SE: Ange var du vill att förenklade sammanfattningar ska visas i förhållande till ditt innehåll om de är ifyllda.

en: Set where you would like the frontend accessibility checker to appear on the page.
sv_SE: Ange var du vill att tillgänglighetskontrollanten för frontend ska visas på sidan.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings Saved. To confirm and reflect these updates in your site's statistics, please rescan your site. If you are using a caching plugin, make sure to clear the cache to ensure the updated fixes are applied correctly.
sv_SE: Inställningar sparade. För att bekräfta och återspegla dessa uppdateringar i din webbplats statistik, vänligen skanna om din webbplats. Om du använder ett cachningsplugin, se till att rensa cachen för att säkerställa att de uppdaterade fixarna tillämpas korrekt.

en: Settings related to enhancing focus outlines for better keyboard accessibility.
sv_SE: Inställningar relaterade till att förbättra fokuseringsmarkeringar för bättre tangentbordstillgänglighet.

en: Settings saved successfully.
sv_SE: Inställningar sparades framgångsrikt.

en: Settings saved successfully. You must %svisit the editor%s and save the post to rescan and remove fixed issues from Accessibility Checker reports.
sv_SE: Inställningarna har sparats. Du måste %sbesöka redigeraren%s och spara inlägget för att skanna om och ta bort åtgärdade problem från Accessibility Checker-rapporter.

en: Settings to add missing labels to WordPress comment and search forms.
sv_SE: Inställningar för att lägga till saknade etiketter i WordPress kommentars- och sökformulär.

en: Severity
sv_SE: Allvarlighetsgrad

en: Severity:
sv_SE: Allvarlighetsgrad:

en: Shorten the alt text to fewer than %s characters while still describing the image's function or purpose. Keep descriptions simple and avoid repeating surrounding content. If the image's alt text does not need to be changed, dismiss this warning in Accessibility Checker.
sv_SE: Korta ner alt-texten till färre än %s tecken samtidigt som bildens funktion eller syfte beskrivs. Håll beskrivningarna enkla och undvik att upprepa omgivande innehåll. Om bildens alt-text inte behöver ändras kan du avvisa denna varning i Accessibility Checker.

en: Should Accessibility Checker only ask for a simplified summary when the reading level of your post or page is above 9th grade, always ask for it regardless of reading level, or never ask for it regardless of reading level?
sv_SE: Ska Accessibility Checker bara fråga efter en förenklad sammanfattning när läsnivån på ditt inlägg eller din sida är över årskurs 9, alltid fråga efter det oavsett läsnivå, eller aldrig fråga efter det oavsett läsnivå?

en: Should you use animated GIFs?
sv_SE: Bör du använda animerade GIF:ar?

en: Show Accessibility Checker metabox in the Block Editor
sv_SE: Visa Accessibility Checker-metabox i blockredigeraren

en: Show Affected Code
sv_SE: Visa berörd kod

en: Show code
sv_SE: Visa kod

en: Show explanation
sv_SE: Visa förklaring

en: Sign Language (Prerecorded)
sv_SE: Teckenspråk (förinspelat)

en: Simplified Sum Heading
sv_SE: Rubrik för förenklad sammanfattning

en: Simplified Sum Position
sv_SE: Position för förenklad sammanfattning

en: Simplified Sum Prompt
sv_SE: Uppmaning för förenklad sammanfattning

en: Simplified Summary
sv_SE: Förenklad sammanfattning

en: Simplified Summary Heading
sv_SE: Förenklad sammanfattningsrubrik

en: Simplified Summary Position
sv_SE: Position för förenklad sammanfattning

en: Simplified Summary Reading Grade Level: %s
sv_SE: Förenklad sammanfattning läsbarhetsnivå: %s

en: Simplified Summary Reading Level
sv_SE: Förenklad sammanfattning läsbarhetsnivå

en: Simplified Summary Settings
sv_SE: Inställningar för förenklad sammanfattning

en: Simplified summary is being automatically inserted %s.
sv_SE: Förenklad sammanfattning infogas automatiskt %s.

en: Simplified summary is not being automatically inserted into the content.
sv_SE: Förenklad sammanfattning infogas inte automatiskt i innehållet.

en: Simplified summary saved successfully.
sv_SE: Förenklad sammanfattning sparades framgångsrikt.

en: Site registered successfully. Your site is now configured to use additional accessibility services.
sv_SE: Webbplatsen registrerades framgångsrikt. Din webbplats är nu konfigurerad att använda ytterligare tillgänglighetstjänster.

en: Site registration completed, but the response data was not in the expected format. Some features may not work correctly.
sv_SE: Webbplatsregistrering slutförd, men svarsdata var inte i förväntat format. Vissa funktioner kanske inte fungerar korrekt.

en: Site unregistered successfully. Your site will no longer receive email reports.
sv_SE: Webbplatsen avregistrerades framgångsrikt. Din webbplats kommer inte längre att ta emot e-postrapporter.

en: Site-Wide Accessibility Reports
sv_SE: Webbplatsomfattande tillgänglighetsrapporter

en: Skip Link
sv_SE: Hoppa över-länk

en: Skip and anchor links are important for efficient keyboard and screen reader navigation. When these links are broken, users may be confused or lose their place on the page, leading to a frustrating experience—especially for people who rely on keyboard shortcuts or assistive technology.
sv_SE: Hoppa över- och ankarlänkar är viktiga för effektiv tangentbords- och skärmläsarnavigering. När dessa länkar är brutna kan användare bli förvirrade eller tappa bort sig på sidan, vilket leder till en frustrerande upplevelse - särskilt för personer som förlitar sig på tangentbordsgenvägar eller hjälpmedel.

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Skip to navigation
sv_SE: Hoppa till navigation

en: Sliders are often difficult to use with screen readers and keyboards. Inaccessible sliders can interfere with navigation, trap focus, or move too quickly for users to engage with the content.
sv_SE: Reglage är ofta svåra att använda med skärmläsare och tangentbord. Otillgängliga reglage kan störa navigeringen, fånga fokus eller röra sig för snabbt för att användare ska kunna interagera med innehållet.

en: Slow
sv_SE: Långsam

en: Slowest
sv_SE: Långsammast

en: Sorry, you are not allowed to dismiss issues globally.
sv_SE: Tyvärr har du inte behörighet att avfärda problem globalt.

en: Sorry, you are not allowed to dismiss issues.
sv_SE: Tyvärr har du inte behörighet att avfärda problem.

en: Sorry, your submission failed. Please shorten your responses and try again.
sv_SE: Tyvärr misslyckades din inlämning. Vänligen förkorta dina svar och försök igen.

en: Sorry, your submission failed. Please try again.
sv_SE: Tyvärr misslyckades din inlämning. Vänligen försök igen.

en: Start New Scan
sv_SE: Starta ny skanning

en: Start full site scan
sv_SE: Starta fullständig webbplatsskanning

en: Start scanning your entire website for accessibility issues, get full-site reports, and become compliant with accessibility guidelines faster.
sv_SE: Börja skanna hela din webbplats för tillgänglighetsproblem, få rapporter för hela webbplatsen och bli snabbare kompatibel med tillgänglighetsriktlinjer.

en: Starting May 20th: Save 15% on Accessibility Checker Pro with coupon code
sv_SE: Från och med den 20 maj: Spara 15 % på Accessibility Checker Pro med kupongkod

en: Starting May 20th: Save 15% on accessibility courses and ArchiveWP with coupon code
sv_SE: Från och med den 20 maj: Spara 15 % på tillgänglighetskurser och ArchiveWP med kupongkod

en: Stat key: %1$s not found in stats.
sv_SE: Statistiknyckel: %1$s hittades inte i statistiken.

en: Stats of %1$s deleted.
sv_SE: Statistik för %1$s raderad.

en: Status Messages
sv_SE: Statusmeddelanden

en: Status messages are programmatically determined so that assistive technologies can notify users of important changes, such as form errors or updates.
sv_SE: Statusmeddelanden bestäms programmatiskt så att hjälpmedel kan meddela användare om viktiga förändringar, såsom formulärfel eller uppdateringar.

en: Subscribe to Equalize Digital's email list to get access to free accessibility webinars and training resources.
sv_SE: Prenumerera på Equalize Digitals e-postlista för att få tillgång till gratis tillgänglighetswebbinarier och utbildningsresurser.

en: Summary not required
sv_SE: Sammanfattning krävs ej

en: Summary provided
sv_SE: Sammanfattning tillhandahållen

en: Summary required
sv_SE: Sammanfattning krävs

en: Support Information
sv_SE: Supportinformation

en: System Settings
sv_SE: Systeminställningar

en: TPGI Colour Contrast Analyser
sv_SE: TPGI Färgkontrastanalysator

en: Tab Order Modified
sv_SE: Tabbordning modifierad

en: Table headers are used by assistive technologies to help users understand the relationships between cells and navigate the data. Without table headers, screen reader users may not be able to determine what the data represents.
sv_SE: Tabellrubriker används av hjälpmedel för att hjälpa användare förstå relationerna mellan celler och navigera i datan. Utan tabellrubriker kan skärmläsaranvändare kanske inte avgöra vad datan representerar.

en: Table headers provide context for the data in rows and columns. When a table header is empty, screen readers and other assistive technologies cannot convey the meaning of the associated data, making the table difficult or impossible to interpret.
sv_SE: Tabellrubriker ger sammanhang åt data i rader och kolumner. När en tabellrubrik är tom kan skärmläsare och andra hjälpmedel inte förmedla innebörden av de tillhörande uppgifterna, vilket gör tabellen svår eller omöjlig att tolka.

en: Target Size
sv_SE: Målstorlek

en: Target Size (Minimum)
sv_SE: Målstorlek (minimum)

en: Taxonomy Scanning
sv_SE: Taxonomiskanning

en: Text Justified
sv_SE: Textjustering

en: Text Spacing
sv_SE: Textavstånd

en: Text Too Small
sv_SE: För liten text

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 4.5:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
sv_SE: Text och bilder av text måste ha en kontrastkvot på minst 4,5:1, förutom för stor text, oväsentlig text eller logotyper.

en: Text and images of text must have a contrast ratio of at least 7:1, except for large text, incidental text, or logotypes.
sv_SE: Text och textbilder måste ha en kontrastkvot på minst 7:1, förutom för stor text, oväsentlig text eller logotyper.

en: Text can be resized up to 200% without loss of content or functionality, so people with low vision can read it more easily.
sv_SE: Text kan förstoras upp till 200 % utan att innehåll eller funktionalitet går förlorad, så att personer med nedsatt syn kan läsa den lättare.

en: Text that is too small can be hard to read, especially for people with low vision. Ensuring a minimum readable size improves overall accessibility and usability, reducing the need for users to zoom.
sv_SE: Text som är för liten kan vara svår att läsa, särskilt för personer med nedsatt syn. Att säkerställa en minsta läsbar storlek förbättrar den övergripande tillgängligheten och användbarheten, vilket minskar behovet för användare att zooma.

en: The Accessibility New Window Warnings plugin is installed. The fix for links opening in a new window included here will override its functionality. You can safely remove the plugin and use these fixes instead.
sv_SE: Tillgänglighetspluginet för varningar om nya fönster är installerat. Fixen för länkar som öppnas i ett nytt fönster som ingår här kommer att åsidosätta dess funktionalitet. Du kan tryggt ta bort pluginet och använda dessa fixar istället.

en: The ID of the post to delete stats for.
sv_SE: ID:t för inlägget vars statistik ska raderas.

en: The ID of the post to get stats for.
sv_SE: ID:t för inlägget vars statistik ska hämtas.

en: The aria-hidden attribute is used to hide content from assistive technologies. While this is useful for decorative or redundant elements, it can cause accessibility issues if applied to important content that screen reader users need to access.
sv_SE: Attributet aria-hidden används för att dölja innehåll från hjälpmedel. Även om detta är användbart för dekorativa eller överflödiga element kan det orsaka tillgänglighetsproblem om det tillämpas på viktigt innehåll som skärmläsaranvändare behöver komma åt.

en: The default language of each web page is programmatically determined, so assistive technologies can use the correct language settings.
sv_SE: Standardspråket för varje webbsida är programmatiskt bestämt, så att hjälpmedel kan använda rätt språkinställningar.

en: The element is not focusable. Try disabling styles.
sv_SE: Elementet är inte fokuserbart. Försök att inaktivera stilar.

en: The element is not visible. Try disabling styles.
sv_SE: Elementet är inte synligt. Försök att inaktivera stilar.

en: The element was not found on the page.
sv_SE: Elementet hittades inte på sidan.

en: The following is a list of items we have included in our website to improve its accessibility:
sv_SE: Följande är en lista över punkter vi har inkluderat på vår webbplats för att förbättra dess tillgänglighet:

en: The function optionally accepts the post ID as a parameter.
sv_SE: Funktionen accepterar valfritt inläggs-ID som en parameter.

en: The id value was not set
sv_SE: ID-värdet var inte inställt

en: The issue has been fixed, but the page has not been rescanned yet.
sv_SE: Problemet har åtgärdats, men sidan har inte skannats om än.

en: The language of each part of the content can be programmatically determined, so assistive technologies can provide appropriate language support.
sv_SE: Språket för varje del av innehållet kan programmatiskt bestämmas, så att hjälpmedel kan ge lämpligt språkstöd.

en: The license key for %1$s appears to be invalid. Please <a href="%2$s">check your license key</a> to access additional accessibility features and services for %3$s.
sv_SE: Licensnyckeln för %1$s verkar vara ogiltig. Vänligen <a href="%2$s">kontrollera din licensnyckel</a> för att komma åt ytterligare tillgänglighetsfunktioner och tjänster för %3$s.

en: The longdesc attribute is intended to provide a URL to a long description of an image for screen reader users. However, it is no longer supported in HTML5 and is not reliably recognized by browsers or assistive technologies. Invalid values or blank longdesc attributes may confuse users or fail to convey important information.
sv_SE: Longdesc-attributet är avsett att tillhandahålla en URL till en lång beskrivning av en bild för skärmläsaranvändare. Det stöds dock inte längre i HTML5 och känns inte igen tillförlitligt av webbläsare eller hjälpmedel. Ogiltiga värden eller tomma longdesc-attribut kan förvirra användare eller misslyckas med att förmedla viktig information.

en: The name of user interface components includes text labels that describe their purpose, so assistive technologies can convey this information to users.
sv_SE: Namnet på användargränssnittkomponenter inkluderar textetiketter som beskriver deras syfte, så att hjälpmedel kan förmedla denna information till användare.

en: The natural tab order of a page follows the structure of the HTML. Changing this order using positive tabindex values can cause confusion for keyboard-only users and screen reader users, especially if the focus moves in an unexpected way or skips important content.
sv_SE: Den naturliga tabbordningen på en sida följer HTML-strukturen. Att ändra denna ordning med positiva tabindex-värden kan orsaka förvirring för användare som endast använder tangentbord och skärmläsare, särskilt om fokus flyttas på ett oväntat sätt eller hoppar över viktigt innehåll.

en: The post ID was not set
sv_SE: Inläggs-ID:t var inte inställt

en: The purpose of each link can be determined by the link text alone, without needing additional context.
sv_SE: Syftet med varje länk kan bestämmas av länktexten ensam, utan behov av ytterligare sammanhang.

en: The purpose of each link is clear from the link text and the context in which it appears, so users know where the link will take them.
sv_SE: Syftet med varje länk är tydligt från länktexten och sammanhanget den visas i, så att användare vet vart länken leder.

en: The purpose of input fields that collect information about the user can be programmatically determined, so browsers and assistive technologies can help users fill them in.
sv_SE: Syftet med inmatningsfält som samlar information om användaren kan programmatiskt bestämmas, så att webbläsare och hjälpmedel kan hjälpa användare att fylla i dem.

en: The purpose of user interface components, icons, and regions can be programmatically determined, so assistive technologies can adapt the experience for users.
sv_SE: Syftet med användargränssnittskomponenter, ikoner och regioner kan programmatiskt bestämmas, så att hjälpmedel kan anpassa upplevelsen för användarna.

en: The reading level of the simplified summary is too high.
sv_SE: Läsnivån för den förenklade sammanfattningen är för hög.

en: The review action value was not set
sv_SE: Recensionsåtgärdsvärdet var inte inställt

en: The scanner flagged this, but it does not apply to this content.
sv_SE: Skannern flaggade detta, men det gäller inte för detta innehåll.

en: The simplified summary for this post will display here. Write the summary in the Readability section of the Accessibility Checker sidebar or meta box.
sv_SE: Den förenklade sammanfattningen för det här inlägget kommer att visas här. Skriv sammanfattningen i sektionen Läsbarhet i Accessibility Checker-sidofältet eller metaboxen.

en: The size of the target for pointer gestures is large enough to be easily activated, even by users with limited dexterity.
sv_SE: Storleken på målet för pekargesturer är tillräckligt stor för att enkelt aktiveras, även av användare med begränsad fingerfärdighet.

en: The target size for any interactive element is at least 44x44 pixels, so it can be easily activated by users with various abilities.
sv_SE: Målstorleken för alla interaktiva element är minst 44x44 pixlar, så att de enkelt kan aktiveras av användare med olika förmågor.

en: The title element is used by screen readers, search engines, and browser tabs to identify the page. Without a title, users may have difficulty determining the purpose of the page.
sv_SE: Titelelementet används av skärmläsare, sökmotorer och webbläsarflikar för att identifiera sidan. Utan en titel kan användare ha svårt att avgöra sidans syfte.

en: The visible focus indicator for interactive elements is clearly visible and meets minimum size and contrast requirements.
sv_SE: Den synliga fokusindikatorn för interaktiva element är tydligt synlig och uppfyller minimikrav för storlek och kontrast.

en: There are no settings to display.
sv_SE: Det finns inga inställningar att visa.

en: There was a problem. Please try again.
sv_SE: Det uppstod ett problem. Vänligen försök igen.

en: There was an issue validating your %s license key. Please try again or contact our support team if the problem persists.
sv_SE: Ett problem uppstod vid validering av din %s-licensnyckel. Vänligen försök igen eller kontakta vårt supportteam om problemet kvarstår.

en: These %1$s do not have descriptive title attributes.
sv_SE: Dessa %1$s har inte beskrivande titelattribut.

en: These are empty %s headings that don't contain any content.
sv_SE: Dessa är tomma %s-rubriker som inte innehåller något innehåll.

en: These are empty links that do not contain any meaningful content for assistive technologies.
sv_SE: Dessa är tomma länkar som inte innehåller något meningsfullt innehåll för hjälpmedel.

en: These are links to Microsoft Office files, such as Word, Excel, or PowerPoint documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
sv_SE: Dessa är länkar till Microsoft Office-filer, såsom Word-, Excel- eller PowerPoint-dokument. Alla länkade dokument måste testas manuellt för tillgänglighet.

en: These are links to PDF documents. All linked documents must be manually tested for accessibility.
sv_SE: Detta är länkar till PDF-dokument. Alla länkade dokument måste testas manuellt för tillgänglighet.

en: These elements are %1$s or %2$s with no accessible label or text.
sv_SE: Dessa element är %1$s eller %2$s utan tillgänglig etikett eller text.

en: These elements are %1$s, %2$s, or %3$s form fields without associated labels.
sv_SE: Dessa element är %1$s-, %2$s- eller %3$s-formulärfält utan tillhörande etiketter.

en: These elements are anchor tags missing valid %1$s attributes or are linked to %2$s without having %3$s.
sv_SE: Dessa element är ankartaggar som saknar giltiga %1$s-attribut eller är länkade till %2$s utan att ha %3$s.

en: These elements are animated image files (e.g., GIFs or animated WebPs).
sv_SE: Dessa element är animerade bildfiler (t.ex. GIF:ar eller animerade WebP:ar).

en: These elements are links to non-HTML document formats with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
sv_SE: Dessa element är länkar till icke-HTML-dokumentformat med en av följande filändelser: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages eller .key

en: These elements are missing title tags (%1$s or %2$s). This may happen if post or page title fields are empty or if the theme fails to output title tags in the document head.
sv_SE: Dessa element saknar titeltaggar (%1$s eller %2$s). Detta kan hända om inläggs- eller sidtitelfält är tomma eller om temat misslyckas med att skriva ut titeltaggar i dokumentets head.

en: These elements are sliders or carousels. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time one or more sliders are detected on a post or page.
sv_SE: Dessa element är reglage eller karuseller. Eftersom många tillgänglighetsproblem med reglage kräver manuell granskning visas denna varning varje gång ett eller flera reglage upptäcks på ett inlägg eller en sida.

en: These elements are table header cells (%s) with no text content.
sv_SE: Dessa element är tabellrubrikceller (%s) utan textinnehåll.

en: These elements are top-level %1$s tags that are missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or have an empty language attribute.
sv_SE: Dessa element är %1$s-taggar på toppnivå som saknar ett språkattribut som %2$s eller %3$s, eller har ett tomt språkattribut.

en: These elements are videos. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time one or more videos are detected on a post or page.
sv_SE: Dessa element är videor. Eftersom många tillgänglighetsproblem med videoinnehåll kräver manuell granskning, visas denna varning varje gång en eller flera videor upptäcks på ett inlägg eller en sida.

en: These elements contain or link to audio or video content that do not have properly labeled or positioned transcripts, or may not have a transcript at all.
sv_SE: Dessa element innehåller eller länkar till ljud- eller videoinnehåll som inte har korrekt märkta eller placerade transkriptioner, eller kanske saknar transkriptioner helt.

en: These elements contain underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and do not appear to be links.
sv_SE: Dessa element innehåller understruken text med hjälp av %1$s-taggen eller %2$s CSS-stilar och verkar inte vara länkar.

en: These elements have foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
sv_SE: Dessa element har förgrunds- och bakgrundsfärger som inte uppfyller minimikravet på kontrastförhållande för nivå AA-överensstämmelse.

en: These elements use %s, which hides them from screen readers.
sv_SE: Dessa element använder %s, vilket döljer dem för skärmläsare.

en: These elements use ARIA attributes that reference other elements which do not exist or are not properly labeled.
sv_SE: Dessa element använder ARIA-attribut som refererar till andra element som inte existerar eller inte är korrekt märkta.

en: These elements use blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
sv_SE: Dessa element använder blinkande eller rullande effekter som kan vara störande för användare eller orsaka anfall.

en: These elements use the %s attribute with invalid or unsupported values.
sv_SE: Dessa element använder %s-attributet med ogiltiga eller ej stödda värden.

en: These fixes help improve accessibility by modifying HTML elements and behaviors on your site.
sv_SE: Dessa åtgärder hjälper till att förbättra tillgängligheten genom att modifiera HTML-element och beteenden på din webbplats.

en: These form fields have more than one label associated with them.
sv_SE: Dessa formulärfält har mer än en etikett kopplad till sig.

en: These images are inside links and have empty alt attributes and there is no other text within the links.
sv_SE: Dessa bilder finns inuti länkar och har tomma alt-attribut och det finns ingen annan text inom länkarna.

en: These images are inside links but do not have alt attributes and there is no other text within the links.
sv_SE: Dessa bilder finns inuti länkar men har inga alt-attribut och det finns ingen annan text inom länkarna.

en: These images do not have an alt attribute (%1$s) contained in their image tags (%2$s).
sv_SE: Dessa bilder saknar ett alt-attribut (%1$s) i sina bildtaggar (%2$s).

en: These images have alternative text longer than %s characters.
sv_SE: Dessa bilder har alternativ text som är längre än %s tecken.

en: These images have alternative text that is identical to nearby content or to other images on the page.
sv_SE: Dessa bilder har alternativ text som är identisk med närliggande innehåll eller med andra bilder på sidan.

en: These images have alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
sv_SE: Dessa bilder har alternativ text som kan vara vag, redundant eller innehålla onödiga ord eller filnamn.

en: These images have empty alt attributes (%s).
sv_SE: Dessa bilder har tomma alt-attribut (%s).

en: These links are set to open in new browser tabs or windows.
sv_SE: Dessa länkar är inställda på att öppnas i nya webbläsarflikar eller fönster.

en: These links point to anchor targets on the same page, but no elements with the referenced IDs exist.
sv_SE: Dessa länkar pekar på ankarmål på samma sida, men inga element med de refererade ID:na existerar.

en: These links use URLs for their anchor text rather than meaningful words or phrases.
sv_SE: Dessa länkar använder URL:er som sin ankartext snarare än meningsfulla ord eller fraser.

en: These links use generic or vague anchor text that does not describe their purpose.
sv_SE: Dessa länkar använder generisk eller vag ankartext som inte beskriver deras syfte.

en: These pages contain <p> tags with no content inside.
sv_SE: Dessa sidor innehåller <p>-taggar utan innehåll inuti.

en: These pages contain elements with %1$s or other positive %2$s, which modify the natural tab order.
sv_SE: Dessa sidor innehåller element med %1$s eller andra positiva %2$s, vilket ändrar den naturliga tabbordningen.

en: These pages contain long blocks of text that are styled with %s.
sv_SE: Dessa sidor innehåller långa textblock som är formaterade med %s.

en: These pages disable zooming by using viewport meta tags with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
sv_SE: Dessa sidor inaktiverar zoomning genom att använda viewport meta-taggar med antingen %1$s eller ett %2$s-värde mindre än 2. Detta förhindrar användare från att förstora innehåll för att förbättra läsbarheten.

en: These pages do not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and have more than %3$s words.
sv_SE: Dessa sidor innehåller inga rubrikelement mellan %1$s och %2$s i huvudinnehållsområdet och har mer än %3$s ord.

en: These pages use headings out of order, skipping one or more heading levels, such as going from %1$s to %2$s without an %3$s between.
sv_SE: Dessa sidor använder rubriker i fel ordning, hoppar över en eller flera rubriknivåer, som att gå från %1$s till %2$s utan en %3$s emellan.

en: These settings enable global fixes across your entire site.
sv_SE: Dessa inställningar aktiverar globala korrigeringar över hela din webbplats.

en: These settings enable global fixes across your entire site. Pages may need to be resaved or a full site scan run to see fixes reflected in reports.
sv_SE: Dessa inställningar aktiverar globala åtgärder över hela din webbplats. Sidor kan behöva sparas om eller en fullständig webbplatsskanning kan behöva köras för att se åtgärderna återspeglade i rapporterna.

en: These tables contain data cells but do not have the required table header cells.
sv_SE: Dessa tabeller innehåller dataceller men saknar de nödvändiga tabellrubrikcellerna.

en: These text elements appear visually styled like headings but are not marked up with heading tags.
sv_SE: Dessa textelement är visuellt utformade som rubriker men markeras inte med rubriktaggar.

en: These text elements are smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
sv_SE: Dessa textelement är mindre än 10 pixlar och kan vara svåra att läsa.

en: This %1$s does not have a descriptive title attribute.
sv_SE: Denna %1$s har inte något beskrivande titelattribut.

en: This element contains or links to audio or video content that does not have a properly labeled or positioned transcript, or may not have a transcript at all.
sv_SE: Detta element innehåller eller länkar till ljud- eller videoinnehåll som inte har en korrekt märkt eller placerad transkription, eller kanske saknar en transkription helt.

en: This element contains underlined text using the %1$s tag or %2$s CSS styles and does not appear to be a link.
sv_SE: Detta element innehåller understruken text med hjälp av %1$s-taggen eller %2$s CSS-stilar och verkar inte vara en länk.

en: This element has foreground and background colors that do not meet the minimum contrast ratio for Level AA conformance.
sv_SE: Detta element har förgrunds- och bakgrundsfärger som inte uppfyller minimikravet på kontrastförhållande för nivå AA-överensstämmelse.

en: This element is a %1$s or %2$s with no accessible label or text.
sv_SE: Detta element är en %1$s eller %2$s utan tillgänglig etikett eller text.

en: This element is a link to a non-HTML document format with one of the following file extensions: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages, or .key
sv_SE: Detta element är en länk till ett icke-HTML-dokumentformat med en av följande filändelser: .rtf, .wpd, .ods, .odt, .odp, .sxw, .sxc, .sxd, .sxi, .pages eller .key

en: This element is a slider or carousel. Because many accessibility issues with sliders require manual review, this warning appears any time a slider is detected on a post or page.
sv_SE: Detta element är ett reglage eller en karusell. Eftersom många tillgänglighetsproblem med reglage kräver manuell granskning visas denna varning varje gång ett reglage upptäcks på ett inlägg eller en sida.

en: This element is a table header cell (%s) with no text content.
sv_SE: Detta element är en tabellrubrikcell (%s) utan textinnehåll.

en: This element is a top-level %1$s tag that is missing a language attribute such as %2$s or %3$s, or has an empty language attribute.
sv_SE: Detta element är en %1$s-tagg på toppnivå som saknar ett språkattribut som %2$s eller %3$s, eller har ett tomt språkattribut.

en: This element is a video. Because many accessibility issues with video content require manual review, this warning appears any time a video is detected on a post or page.
sv_SE: Detta element är en video. Eftersom många tillgänglighetsproblem med videoinnehåll kräver manuell granskning, visas denna varning varje gång en video upptäcks på ett inlägg eller en sida.

en: This element is an %1$s, %2$s, or %3$s form field without an associated label.
sv_SE: Detta element är ett %1$s-, %2$s- eller %3$s-formulärfält utan en tillhörande etikett.

en: This element is an anchor tag missing a valid %1$s attribute or is linked to %2$s without having %3$s.
sv_SE: Detta element är en ankarlänk som saknar ett giltigt %1$s-attribut eller är länkat till %2$s utan att ha %3$s.

en: This element is an animated image file (e.g., GIF or animated WebP).
sv_SE: Det här elementet är en animerad bildfil (t.ex. GIF eller animerad WebP).

en: This element is missing a title tag (%1$s or %2$s). This may happen if the post or page title field is empty or if the theme fails to output a title tag in the document head.
sv_SE: Detta element saknar en titeltag (%1$s eller %2$s). Detta kan hända om inläggets eller sidans titelfält är tomt eller om temat misslyckas med att skriva ut en titeltag i dokumentets head.

en: This element uses %s, which hides it from screen readers.
sv_SE: Det här elementet använder %s, vilket döljer det för skärmläsare.

en: This element uses an ARIA attribute that references another element which does not exist or is not properly labeled.
sv_SE: Det här elementet använder ett ARIA-attribut som refererar till ett annat element som inte existerar eller inte är korrekt märkt.

en: This element uses blinking or scrolling effects that may be disruptive for users or cause seizures.
sv_SE: Detta element använder blinkande eller rullande effekter som kan vara störande för användare eller orsaka anfall.

en: This element uses the %s attribute with an invalid or unsupported value.
sv_SE: Detta element använder %s-attributet med ett ogiltigt eller ej stött värde.

en: This form field has more than one label associated with it.
sv_SE: Detta formulärfält har mer än en etikett kopplad till sig.

en: This image does not have an alt attribute (%1$s) contained in the image tag (%2$s).
sv_SE: Den här bilden saknar ett alt-attribut (%1$s) i bildtaggen (%2$s).

en: This image has alternative text longer than %s characters.
sv_SE: Den här bilden har alternativ text som är längre än %s tecken.

en: This image has alternative text that is identical to nearby content or to another image on the page.
sv_SE: Den här bilden har alternativ text som är identisk med närliggande innehåll eller med en annan bild på sidan.

en: This image has alternative text that may be vague, redundant, or include unnecessary words or file names.
sv_SE: Denna bild har alternativ text som kan vara vag, redundant eller innehålla onödiga ord eller filnamn.

en: This image has an empty alt attribute (%s).
sv_SE: Denna bild har ett tomt alt-attribut (%s).

en: This image is inside a link and has an empty alt attribute and there is no other text within the link.
sv_SE: Den här bilden är inuti en länk och har ett tomt alt-attribut och det finns ingen annan text inom länken.

en: This image is inside a link but does not have an alt attribute and there is no other text within the link.
sv_SE: Denna bild finns inuti en länk men har inget alt-attribut och det finns ingen annan text inom länken.

en: This is a link to a Microsoft Office file, such as a Word, Excel, or PowerPoint document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
sv_SE: Detta är en länk till en Microsoft Office-fil, såsom ett Word-, Excel- eller PowerPoint-dokument. Alla länkade dokument måste testas manuellt för tillgänglighet.

en: This is a link to a PDF document. All linked documents must be manually tested for accessibility.
sv_SE: Detta är en länk till ett PDF-dokument. Alla länkade dokument måste testas manuellt för tillgänglighet.

en: This is an empty %s heading that doesn't contain any content.
sv_SE: Detta är en tom %s-rubrik som inte innehåller något innehåll.

en: This is an empty link that does not contain any meaningful content for assistive technologies.
sv_SE: Detta är en tom länk som inte innehåller något meningsfullt innehåll för hjälpmedel.

en: This is part of our broader effort to make everyone's experience at [COMPANY NAME] a welcoming and enjoyable one. Please note that while we make every effort to provide information accessible for all users, we cannot guarantee the accessibility of third party websites to which we may link.
sv_SE: Detta är en del av vår bredare strävan att göra allas upplevelse hos [COMPANY NAME] välkomnande och angenäm. Observera att även om vi gör allt vi kan för att tillhandahålla information som är tillgänglig för alla användare, kan vi inte garantera tillgängligheten för tredjepartswebbplatser som vi kan länka till.

en: This license key does not appear to be valid for %s. Please verify you've entered the correct license key.
sv_SE: Denna licensnyckel verkar inte vara giltig för %s. Vänligen verifiera att du har angett rätt licensnyckel.

en: This license key for %s is not active for this site. Please activate it to access additional features on this website.
sv_SE: Denna licensnyckel för %s är inte aktiv för denna webbplats. Vänligen aktivera den för att komma åt ytterligare funktioner på denna webbplats.

en: This link is set to open in a new browser tab or window.
sv_SE: Denna länk är inställd på att öppnas i en ny webbläsarflik eller ett nytt fönster.

en: This link points to an anchor target on the same page, but no element with the referenced ID exists.
sv_SE: Denna länk pekar på ett ankarmål på samma sida, men inget element med det refererade ID:t existerar.

en: This link uses a URL for its anchor text rather than a meaningful word or phrase.
sv_SE: Denna länk använder en URL som sin ankartext snarare än ett meningsfullt ord eller en fras.

en: This link uses generic or vague anchor text that does not describe its purpose.
sv_SE: Denna länk använder generisk eller vag ankartext som inte beskriver dess syfte.

en: This page contains a <p> tag with no content inside.
sv_SE: Denna sida innehåller en <p>-tagg utan innehåll inuti.

en: This page contains an element with %1$s or another positive %2$s, which modifies the natural tab order.
sv_SE: Denna sida innehåller ett element med %1$s eller ett annat positivt %2$s, vilket ändrar den naturliga tabbordningen.

en: This page contains long blocks of text that are styled with %s.
sv_SE: Denna sida innehåller långa textblock som är formaterade med %s.

en: This page disables zooming by using a viewport meta tag with either %1$s or a %2$s value of less than 2. This prevents users from enlarging content to improve readability.
sv_SE: Denna sida inaktiverar zoomning genom att använda en viewport meta-tagg med antingen %1$s eller ett %2$s-värde mindre än 2. Detta förhindrar användare från att förstora innehåll för att förbättra läsbarheten.

en: This page does not contain any heading elements between %1$s and %2$s in the main content area and has more than %3$s words.
sv_SE: Denna sida innehåller inga rubrikelement mellan %1$s och %2$s i huvudinnehållsområdet och har mer än %3$s ord.

en: This page uses headings out of order, skipping one or more heading levels.
sv_SE: Den här sidan använder rubriker i fel ordning och hoppar över en eller flera rubriknivåer.

en: This post does not contain enough content to calculate a reading level.
sv_SE: Detta inlägg innehåller inte tillräckligt med innehåll för att beräkna en läsbarhetsnivå.

en: This summary is automatically updated every 24 hours, or any time a full site scan is completed. You can also manually update these results by clicking the Update Counts button.
sv_SE: Denna sammanfattning uppdateras automatiskt var 24:e timme eller när en fullständig webbplatsskanning genomförs. Du kan även manuellt uppdatera dessa resultat genom att klicka på knappen Uppdatera antal.

en: This summary reflects the latest scan data available for your site.
sv_SE: Denna översikt speglar de senaste tillgängliga skanningsdata för din webbplats.

en: This table contains data cells but does not have the required table header cells.
sv_SE: Denna tabell innehåller dataceller men saknar de nödvändiga tabellrubrikcellerna.

en: This text appears visually styled like a heading but is not marked up with a heading tag.
sv_SE: Denna text ser visuellt ut som en rubrik men är inte markerad med en rubriktagg.

en: This text is smaller than 10 pixels and may be difficult to read.
sv_SE: Denna text är mindre än 10 pixlar och kan vara svår att läsa.

en: This will clear all issues for this post. A save will be required to trigger a fresh scan of the post content. Do you want to continue?
sv_SE: Detta kommer att rensa alla problem för detta inlägg. En sparning krävs för att utlösa en ny skanning av inläggets innehåll. Vill du fortsätta?

en: Three Flashes
sv_SE: Tre blinkningar

en: Three Flashes or Below Threshold
sv_SE: Tre blinkningar eller under tröskelvärdet

en: Timeouts
sv_SE: Tidsgränser

en: Timing Adjustable
sv_SE: Justerbar tidsgräns

en: To check content other than posts and pages, please
sv_SE: För att kontrollera annat innehåll än inlägg och sidor, vänligen

en: Total Issues Found
sv_SE: Totalt antal problem hittade

en: Transcripts provide access to audio and video content for individuals who are deaf, hard of hearing, or prefer to read rather than listen. Without a transcript, important information may be missed.
sv_SE: Transkriptioner ger tillgång till ljud- och videoinnehåll för personer som är döva, hörselskadade eller föredrar att läsa istället för att lyssna. Utan en transkription kan viktig information missas.

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type your email
sv_SE: Ange din e-postadress

en: Type your first name
sv_SE: Ange ditt förnamn

en: URLs Scanned
sv_SE: Skannade URL:er

en: URLs with 100% score
sv_SE: URL:er med 100 % poäng

en: Unable to load this preference.
sv_SE: Det går inte att läsa in denna inställning.

en: Unable to redirect to upgrade page.
sv_SE: Det gick inte att omdirigera till uppgraderingssidan.

en: Unable to save this preference.
sv_SE: Det går inte att spara denna inställning.

en: Unable to unregister site. Required registration data is missing.
sv_SE: Det går inte att avregistrera webbplatsen. Nödvändig registreringsdata saknas.

en: Underline Links
sv_SE: Stryk under länkar

en: Underlined Text
sv_SE: Understruken text

en: Underlined text is commonly associated with links. When non-link text is underlined, it can be confusing for users, especially those with cognitive disabilities or those relying on visual cues to identify links.
sv_SE: Understruken text förknippas vanligtvis med länkar. När text som inte är en länk är understruken kan det vara förvirrande för användare, särskilt de med kognitiva funktionsnedsättningar eller de som förlitar sig på visuella ledtrådar för att identifiera länkar.

en: Understandable
sv_SE: Begriplig

en: Undock Panel
sv_SE: Lossa panel

en: Unique Contrast Problem | Unique Contrast Problems
sv_SE[0]: Unikt kontrastproblem
sv_SE[1]: Unika kontrastproblem

en: Unique Item Needing Review | Unique Items Needing Review
sv_SE[0]: Unikt objekt som behöver granskas
sv_SE[1]: Unika objekt som behöver granskas

en: Unique Problem | Unique Problems
sv_SE[0]: Unikt problem
sv_SE[1]: Unika problem

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: Unknown error occurred while registering the site.
sv_SE: Ett okänt fel uppstod vid registrering av webbplatsen.

en: Unknown error occurred while unregistering the site.
sv_SE: Ett okänt fel uppstod vid avregistrering av webbplatsen.

en: Unlock Detailed Accessibility Reports
sv_SE: Lås upp detaljerade tillgänglighetsrapporter

en: Unlock Pro Features (opens in new window)
sv_SE: Lås upp Pro-funktioner (öppnas i nytt fönster)

en: Unset
sv_SE: Ej inställd

en: Untitled issue
sv_SE: Namnlöst problem

en: Unusual Words
sv_SE: Ovanliga ord

en: Unusual or rare words are defined or explained, so users with cognitive disabilities or who are not familiar with the language can understand them.
sv_SE: Ovanliga eller sällsynta ord definieras eller förklaras, så att användare med kognitiva funktionsnedsättningar eller som inte är bekanta med språket kan förstå dem.

en: Update Counts
sv_SE: Uppdatera antal

en: Update option wasn't successful
sv_SE: Uppdatering av alternativ lyckades inte

en: Update your styles so that all text is at least %s in size. Use relative units like em or rem when possible to support user preferences and browser scaling.
sv_SE: Uppdatera dina stilar så att all text är minst %s i storlek. Använd relativa enheter som em eller rem när det är möjligt för att stödja användarpreferenser och webbläsarskalning.

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Updating accessibility data...
sv_SE: Uppdaterar tillgänglighetsdata...

en: Upgrade Accessibility Checker
sv_SE: Uppgradera Accessibility Checker

en: Upgrade Now
sv_SE: Uppgradera nu

en: Upgrade Sale Now
sv_SE: Uppgraderingsrea nu

en: Upgrade to Accessibility Checker Pro
sv_SE: Uppgradera till Accessibility Checker Pro

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till pro

en: Upgrade to Pro to:
sv_SE: Uppgradera till Pro för att:

en: Upgrade to Scan
sv_SE: Uppgradera för att skanna

en: Upgrade to Scan (opens in a new window)
sv_SE: Uppgradera för att skanna (öppnas i ett nytt fönster)

en: Upgrade to a paid version of Accessibility Checker from November 24th to December 3rd and get 30% off! Full site scanning, site-wide open issues report, dismissal logs, and more.
sv_SE: Uppgradera till en betald version av Accessibility Checker från 24 november till 3 december och få 30 % rabatt! Fullständig webbplatsskanning, rapport över öppna problem på hela webbplatsen, avvisningsloggar och mer.

en: Use of Color
sv_SE: Användning av färg

en: Use the settings below to configure the frontend accessibility checker.
sv_SE: Använd inställningarna nedan för att konfigurera tillgänglighetskontrollanten för frontend.

en: Use this function to manually add the simplified summary to your theme within the loop.
sv_SE: Använd den här funktionen för att manuellt lägga till den förenklade sammanfattningen i ditt tema inom loopen.

en: Used for documents, media, and other non-scannable content that require manual testing and are likely to fail multiple WCAG success criteria.
sv_SE: Används för dokument, media och annat innehåll som inte kan skannas och som kräver manuell testning och sannolikt kommer att misslyckas med flera WCAG-framgångskriterier.

en: User interface components have names, roles, and values that can be programmatically determined, so assistive technologies can communicate them to users.
sv_SE: Användargränssnittskomponenter har namn, roller och värden som kan bestämmas programmatiskt, så att hjälpmedel kan kommunicera dem till användarna.

en: User restrictions on ignoring issues
sv_SE: Användarbegränsningar för att ignorera problem

en: Username:
sv_SE: Användarnamn:

en: Users are informed about their location within a set of web pages, such as through breadcrumb navigation or a clear page title.
sv_SE: Användare informeras om sin plats inom en uppsättning webbsidor, till exempel genom brödsmulor eller en tydlig sidtitel.

en: Users are not interrupted by unexpected changes in content, and can control interruptions such as auto-updating content.
sv_SE: Användare avbryts inte av oväntade ändringar i innehållet och kan kontrollera avbrott som automatiskt uppdaterat innehåll.

en: Users are not required to enter the same information multiple times, reducing the risk of errors and saving time.
sv_SE: Användare behöver inte ange samma information flera gånger, vilket minskar risken för fel och sparar tid.

en: Users are warned of impending timeouts and can request more time or save their work before timing out.
sv_SE: Användare varnas för kommande tidsgränser och kan begära mer tid eller spara sitt arbete innan tiden går ut.

en: Users can choose how blocks of text are presented, such as foreground and background colors, width, and line spacing, to make reading easier.
sv_SE: Användare kan välja hur textblock presenteras, såsom förgrunds- och bakgrundsfärger, bredd och radavstånd, för att göra läsningen lättare.

en: Users can override text spacing to improve readability without losing content or functionality.
sv_SE: Användare kan åsidosätta textavstånd för att förbättra läsbarheten utan att förlora innehåll eller funktionalitet.

en: Users can pause, stop, or hide moving, blinking, scrolling, or auto-updating information that starts automatically and lasts more than five seconds.
sv_SE: Användare kan pausa, stoppa eller dölja rörlig, blinkande, rullande eller automatiskt uppdaterad information som startar automatiskt och varar längre än fem sekunder.

en: Users can turn off non-essential animations triggered by interactions, helping those who are sensitive to motion.
sv_SE: Användare kan stänga av icke-nödvändiga animationer som utlöses av interaktioner, vilket hjälper dem som är känsliga för rörelse.

en: Vestibular disorders
sv_SE: Vestibulära störningar

en: Videos must include accurate captions, transcripts, and audio descriptions (or enhanced transcripts) to be fully accessible to users who are deaf, hard of hearing, blind, or have cognitive disabilities.
sv_SE: Videor måste inkludera korrekta undertexter, transkript och ljudbeskrivningar (eller förbättrade transkript) för att vara fullt tillgängliga för användare som är döva, hörselskadade, blinda eller har kognitiva funktionsnedsättningar.

en: View %d items needing review in Accessibility Analysis
sv_SE: Visa %d objekt som behöver granskas i tillgänglighetsanalysen

en: View %d problems in Accessibility Analysis
sv_SE: Visa %d problem i tillgänglighetsanalysen

en: View %s landmark on website, opens a new window
sv_SE: Visa %s landmärke på webbplatsen, öppnar ett nytt fönster

en: View Accessibility Checker
sv_SE: Visa Accessibility Checker

en: View Accessibility Checker Documentation (opens in new window)
sv_SE: Visa dokumentation för Accessibility Checker (öppnas i nytt fönster)

en: View All Open Issues
sv_SE: Visa alla öppna problem

en: View ArchiveWP Pricing
sv_SE: Se ArchiveWP-priser

en: View Course Pricing
sv_SE: Se kurspriser

en: View Issue ID %d on website, opens a new window
sv_SE: Visa problem-ID %d på webbplatsen, öppnas i ett nytt fönster

en: View Issues
sv_SE: Visa problem

en: View Pricing
sv_SE: Se priser

en: View on page
sv_SE: Visa på sidan

en: View reading level details: %1$s, %2$s
sv_SE: Visa detaljer för läsnivå: %1$s, %2$s

en: View reading level details: %s
sv_SE: Visa läsbarhetsdetaljer: %s

en: View the front-end accessibility highlighter on published content.
sv_SE: Visa tillgänglighets-highlighter i front-end på publicerat innehåll.

en: Visual Presentation
sv_SE: Visuell presentation

en: Visual information needed to identify user interface components and graphical objects has a contrast ratio of at least 3:1 against adjacent colors.
sv_SE: Visuell information som behövs för att identifiera användargränssnittskomponenter och grafiska objekt har en kontrastkvot på minst 3:1 mot intilliggande färger.

en: W3 Schools: Accessibility Buttons & Links
sv_SE: W3 schools: tillgänglighet för knappar och länkar

en: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Carousel (Slide Show or Image Rotator) Pattern
sv_SE: W3C ARIA Authoring Practices Guide: Mönster för karusell (bildspel eller bildrotator)

en: W3C Page Structure Tutorial: Headings
sv_SE: W3C Sidstruktur-handledning: Rubriker

en: W3C Technique H30: Providing link text that describes the purpose of a link
sv_SE: W3C-teknik H30: Tillhandahålla länktext som beskriver syftet med en länk

en: W3C Technique H44: Using the button element
sv_SE: W3C-teknik H44: Använda knappelementet

en: W3C Technique H83: Using the target attribute to open a new window on user request and indicating this in link text
sv_SE: W3C-teknik H83: Använda target-attributet för att öppna ett nytt fönster på användarens begäran och indikera detta i länktexten

en: W3C Tutorial on Images: Decorative Images
sv_SE: W3C-handledning om bilder: Dekorativa bilder

en: W3C Tutorial on Images: Functional Images
sv_SE: W3C-handledning om bilder: Funktionella bilder

en: W3C Tutorial on Images: Informative Images
sv_SE: W3C-handledning om bilder: Informativa bilder

en: W3C Tutorial: Headings
sv_SE: W3C-handledning: Rubriker

en: W3C Tutorial: Informative Images
sv_SE: W3C-handledning: Informativa bilder

en: W3C: Carousels Tutorial
sv_SE: W3C: Handledning för karuseller

en: W3C: Focus Order and Keyboard Navigation
sv_SE: W3C: Fokusordning och tangentbordsnavigering

en: W3C: G152: Setting animated gif images to stop blinking after n cycles (within 5 seconds)
sv_SE: W3C: G152: Ställa in animerade gif-bilder att sluta blinka efter n cykler (inom 5 sekunder)

en: W3C: H44 – Using label elements to associate text labels with form controls
sv_SE: W3C: H44 – Använda etikettelement för att koppla textetiketter till formulärkontroller

en: W3C: H51 - Using table markup to present tabular information
sv_SE: W3C: H51 - Använda tabellmarkering för att presentera tabulär information

en: W3C: HTML Image Maps
sv_SE: W3C: HTML-bildkartor

en: W3C: Labeling Controls
sv_SE: W3C: Märkning av kontroller

en: W3C: Language of Page
sv_SE: W3C: Sidans språk

en: W3C: Making Content Usable for People with Cognitive and Learning Disabilities
sv_SE: W3C: Att göra innehåll användbart för personer med kognitiva och inlärningssvårigheter

en: W3C: Media Alternatives
sv_SE: W3C: Mediaalternativ

en: W3C: Tables Tutorial
sv_SE: W3C: Handledning för tabeller

en: W3C: Technique G91: Providing link text that describes the purpose of a link
sv_SE: W3C: Teknik G91: Tillhandahålla länktext som beskriver syftet med en länk

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - Avoiding the use of the blink element
sv_SE: W3C: Tekniker för WCAG 2.1 - Undvika användning av blink-elementet

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 - H64: Using the title attribute of the iframe element
sv_SE: W3C: Tekniker för WCAG 2.1 - H64: Använda title-attributet för iframe-elementet

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H42: Using h1–h6 to identify headings
sv_SE: W3C: Tekniker för WCAG 2.1 – H42: Använda h1–h6 för att identifiera rubriker

en: W3C: Techniques for WCAG 2.1 – H45: Using longdesc
sv_SE: W3C: Tekniker för WCAG 2.1 – H45: Användning av longdesc

en: W3C: Transcripts Documentation
sv_SE: W3C: Dokumentation om transkriptioner

en: W3C: Understanding Guideline 1.2
sv_SE: W3C: Förstå riktlinje 1.2

en: W3C: Using HTML headings to identify headings
sv_SE: W3C: Använda HTML-rubriker för att identifiera rubriker

en: Want to do more with Accessibility Checker? %1$sUnlock Pro Features%2$s
sv_SE: Vill du göra mer med Accessibility Checker? %1$sLås upp Pro-funktioner%2$s

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warning Count
sv_SE: Antal varningar

en: Watch a video of Accessibility Checker in use.
sv_SE: Titta på en video av Accessibility Checker i användning.

en: Way to go! Accessibility Checker cannot find any accessibility problems in the content it tested. Some problems cannot be found by automated tools so don't forget to
sv_SE: Bra jobbat! Accessibility Checker kan inte hitta några tillgänglighetsproblem i det innehåll som testades. Vissa problem kan inte hittas av automatiska verktyg, så glöm inte att

en: We follow the <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) version 2.1</a> as our guiding principle for determining accessibility. These are internationally agreed-upon standards that cover a wide range of recommendations and best practices for making content useable. As we add new pages and functionality to our website, all designs, code, and content entry practices are checked against these standards.
sv_SE: Vi följer <a href="https://www.w3.org/TR/WCAG21/">Riktlinjer för tillgänglighet för webbinnehåll (WCAG) version 2.1</a> som vår vägledande princip för att fastställa tillgänglighet. Dessa är internationellt överenskomna standarder som täcker ett brett spektrum av rekommendationer och bästa praxis för att göra innehåll användbart. När vi lägger till nya sidor och funktioner på vår webbplats kontrolleras alla design-, kod- och innehållsinmatningsmetoder mot dessa standarder.

en: We welcome comments, questions, and feedback on our website. If you are using assistive technologies and are having difficulty using our website, please email [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] or give us a call at [YOUR PHONE NUMBER]. We will do our best to assist you and resolve issues.
sv_SE: Vi välkomnar kommentarer, frågor och feedback om vår webbplats. Om du använder hjälpmedel och har svårigheter med att använda vår webbplats, vänligen maila [YOUR ACCESSIBILITY EMAIL ADDRESS] eller ring oss på [YOUR PHONE NUMBER]. Vi kommer att göra vårt bästa för att hjälpa dig och lösa eventuella problem.

en: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require any content with a reading level above 9th grade to have an alternative that is easier to read. Simplified summary text is added on the readability tab in the Accessibility Checker meta box on each post's or page's edit screen.
sv_SE: Riktlinjerna för webbtillgänglighet (WCAG) på AAA-nivå kräver att allt innehåll med en läsnivå över årskurs 9 har ett alternativ som är lättare att läsa. Förenklad sammanfattningstext läggs till på fliken för läsbarhet i Accessibility Checker-metarutan på redigeringsskärmen för varje inlägg eller sida.

en: Web pages have descriptive titles that help users understand the topic or purpose of the page.
sv_SE: Webbsidor har beskrivande titlar som hjälper användare att förstå sidans ämne eller syfte.

en: WebAIM Contrast Checker
sv_SE: WebAIM Kontrastkontroll

en: WebAIM: Creating Accessible Excel Spreadsheets
sv_SE: WebAIM: Skapa tillgängliga Excel-kalkylblad

en: WebAIM: Creating Accessible PowerPoint Presentations
sv_SE: WebAIM: Skapa tillgängliga PowerPoint-presentationer

en: WebAIM: Creating Accessible Word Documents
sv_SE: WebAIM: Skapa tillgängliga Word-dokument

en: WebAIM: Links and Hypertext
sv_SE: WebAIM: Länkar och hypertext

en: WebAIM: PDF Accessibility
sv_SE: WebAIM: PDF-tillgänglighet

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website accessibility is an ongoing process. We continually test content and features for WCAG 2.1 Level AA compliance and remediate any issues to ensure we meet or exceed the standards. Testing of our website is performed by our team members using industry-standard tools such as the %1$sAccessibility Checker WordPress Plugin%2$s, color contrast analyzers, keyboard-only navigation techniques, and Flesch-Kincaid readability tests.
sv_SE: Webbplatsens tillgänglighet är en pågående process. Vi testar kontinuerligt innehåll och funktioner för WCAG 2.1 Nivå AA-efterlevnad och åtgärdar eventuella problem för att säkerställa att vi uppfyller eller överträffar standarderna. Testning av vår webbplats utförs av våra teammedlemmar med hjälp av branschstandardverktyg som %1$sAccessibility Checker WordPress-tillägget%2$s, färgkontrastanalyserare, tekniker för enbart tangentbordsnavigering och Flesch-Kincaid-läsbarhetstester.

en: Weekly accessibility reports for this site are being emailed to the account owner of the license key.
sv_SE: Veckovisa tillgänglighetsrapporter för denna webbplats skickas via e-post till licensnyckelns kontoinnehavare.

en: Weekly email includes total issues found and changes since the last report, coverage information, counts of problems, needs review, passed test percentage, and information about the most problematic pages and the most severe issues.
sv_SE: Veckomejlet innehåller totalt antal hittade problem och ändringar sedan senaste rapporten, täckningsinformation, antal problem, granskningsbehov, godkänd testprocent och information om de mest problematiska sidorna samt de allvarligaste problemen.

en: Welcome to Accessibility Checker
sv_SE: Välkommen till Accessibility Checker

en: What to do if a Plugin You’re Using has Accessibility Errors
sv_SE: Vad man ska göra om ett plugin du använder har tillgänglighetsfel

en: What to do if there are Accessibility Errors in Your Theme
sv_SE: Vad man ska göra om det finns tillgänglighetsfel i ditt tema

en: When Required
sv_SE: Vid behov

en: When a link opens in a new tab or window without warning, it can be disorienting, especially for users with cognitive disabilities, screen reader users, or anyone relying on keyboard navigation. They may not realize a new context has opened or understand how to return.
sv_SE: När en länk öppnas i en ny flik eller ett nytt fönster utan varning kan det vara desorienterade, särskilt för användare med kognitiva funktionsnedsättningar, skärmläsaranvändare eller alla som förlitar sig på tangentbordsnavigering. De kanske inte inser att en ny kontext har öppnats eller förstår hur man återvänder.

en: When a search is submitted with an empty query, force WordPress to display the search results template so users see a meaningful response. This assumes the active theme has a search.php template.
sv_SE: När en sökning skickas med en tom fråga, tvinga WordPress att visa mallen för sökresultat så att användare ser ett meningsfullt svar. Detta förutsätter att det aktiva temat har en search.php-mall.

en: When alternative text repeats nearby text or appears identically across multiple images, it creates confusion for screen reader users. Repetition provides no additional context and makes it difficult to distinguish between different elements or understand their purpose.
sv_SE: När alternativ text upprepar närliggande text eller förekommer identiskt över flera bilder skapar det förvirring för skärmläsaranvändare. Upprepning ger ingen ytterligare kontext och gör det svårt att skilja mellan olika element eller förstå deras syfte.

en: When an element receives focus, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how to interact with the element.
sv_SE: När ett element får fokus orsakar det inte oväntade förändringar som kan förvirra användaren, och det är tydligt hur man interagerar med elementet.

en: When an element receives keyboard focus, it is at least partially visible and not hidden by other content.
sv_SE: När ett element får tangentbordsfokus är det åtminstone delvis synligt och inte dolt av annat innehåll.

en: When an element receives keyboard focus, it is fully visible and not hidden by other content.
sv_SE: När ett element får tangentbordsfokus är det helt synligt och inte dolt av annat innehåll.

en: When an input field receives data, it does not cause unexpected changes that could confuse the user, and it is clear how the data will be used.
sv_SE: När ett inmatningsfält tar emot data orsakar det inte oväntade förändringar som kan förvirra användaren, och det är tydligt hur datan kommer att användas.

en: When navigating with a keyboard, focus moves in a logical order that preserves meaning and operability.
sv_SE: När man navigerar med tangentbord flyttas fokus i en logisk ordning som bevarar mening och användbarhet.

en: When to Ignore Accessibility Errors
sv_SE: När man ska ignorera tillgänglighetsfel

en: Where We're Improving
sv_SE: Där vi förbättrar

en: Why It Matters
sv_SE: Varför det är viktigt

en: Why do we say 100% Passed Tests, Not 100% Accessible?
sv_SE: Varför säger vi 100% Godkända Tester, inte 100% Tillgänglig?

en: WordPress: Table block documentation
sv_SE: WordPress: Dokumentation för tabellblock

en: WordPress: The CSS class screen-reader-text
sv_SE: WordPress: CSS-klassen screen-reader-text

en: Write A Review
sv_SE: Skriv en recension

en: You can manage recipients and review connection details in your %s dashboard.
sv_SE: Du kan hantera mottagare och granska anslutningsdetaljer i din %s-instrumentpanel.

en: You do not have permission to dismiss issues.
sv_SE: Du har inte behörighet att avfärda problem.

en: You do not have permission to manage Accessibility Checker permissions.
sv_SE: Du har inte behörighet att hantera inställningar för Accessibility Checker.

en: You do not have permission to manage this license.
sv_SE: Du har inte behörighet att hantera denna licens.

en: You do not have permission to register this site.
sv_SE: Du har inte behörighet att registrera denna webbplats.

en: You do not have permission to unregister this site.
sv_SE: Du har inte behörighet att avregistrera denna webbplats.

en: You do not have permission to view this information for this post.
sv_SE: Du har inte behörighet att se denna information för detta inlägg.

en: You have %1$d %2$s and %3$d %4$s.
sv_SE: Du har %1$d %2$s och %3$d %4$s.

en: You have %1$d %2$s.
sv_SE: Du har %1$d %2$s.

en: Your %1$s license has expired. %3$s to continue accessing additional features and services for %2$s.
sv_SE: Din %1$s-licens har gått ut. %3$s för att fortsätta komma åt ytterligare funktioner och tjänster för %2$s.

en: Your %s license key has been disabled. Please contact our support team if you believe this is an error or would like to continue accessing additional features.
sv_SE: Din %s-licensnyckel har inaktiverats. Vänligen kontakta vårt supportteam om du tror att detta är ett fel eller vill fortsätta komma åt ytterligare funktioner.

en: Your %s license key has reached its site activation limit. You can upgrade your license or deactivate it on another site to use the additional features here.
sv_SE: Din %s-licensnyckel har nått sin gräns för webbplatsaktivering. Du kan uppgradera din licens eller avaktivera den på en annan webbplats för att använda de ytterligare funktionerna här.

en: Your Pro license is no longer valid, but this site remains connected for Free email reports.
sv_SE: Din Pro-licens är inte längre giltig, men denna webbplats förblir ansluten för gratis e-postrapporter.

en: Your Pro license is no longer valid. Email reports remain connected as Free email reports. Renew your Pro license to restore Pro-only features.
sv_SE: Din Pro-licens är inte längre giltig. Emailrapporter fortsätter som gratis emailrapporter. Förnya din Pro-licens för att återställa Pro-exklusiva funktioner.

en: Your Pro license is no longer valid. This site is using a valid Free license, but email reports are not currently connected. Connect this site from the Free License section to resume Free email reports.
sv_SE: Din Pro-licens är inte längre giltig. Denna webbplats använder en giltig gratis licens, men e-postrapporter är för närvarande inte anslutna. Anslut denna webbplats från avsnittet för gratis licens för att återuppta gratis e-postrapporter.

en: Your Prompt for Simplified Summary is set to &ldquo;never.&rdquo; If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
sv_SE: Din uppmaning för förenklad sammanfattning är inställd på “aldrig.” Om du vill att den förenklade sammanfattningen ska visas automatiskt kan du ändra detta på %s.

en: Your Simplified Summary location is set to &ldquo;manually&rdquo; which requires a function be added to your page template. If you would like the simplified summary to be displayed automatically, you can change this on the %s.
sv_SE: Din plats för förenklad sammanfattning är inställd på “manuellt” vilket kräver att en funktion läggs till i din sidmall. Om du vill att den förenklade sammanfattningen ska visas automatiskt kan du ändra detta på %s.

en: Your content has a reading level at or below 9th grade and does not require a simplified summary.
sv_SE: Ditt innehåll har en läsnivå på eller under årskurs 9 och kräver inte en förenklad sammanfattning.

en: Your license has expired and this site is still connected. %s to restore full access, or disconnect the site above.
sv_SE: Din licens har gått ut och den här webbplatsen är fortfarande ansluten. %s för att återställa full åtkomst, eller koppla från webbplatsen ovan.

en: Your license has expired. This site is still connected but reports may stop until your license is renewed.
sv_SE: Din licens har gått ut. Den här webbplatsen är fortfarande ansluten, men rapporter kan sluta fungera tills din licens förnyas.

en: Your post does not contain enough content to calculate its reading level.
sv_SE: Ditt inlägg innehåller inte tillräckligt med innehåll för att beräkna dess läsbarhetsnivå.

en: Your post has a reading level higher than 9th grade. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) at the AAA level require a simplified summary of your post that is 9th grade or below.
sv_SE: Ditt inlägg har en läsbarhetsnivå högre än årskurs 9. Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) på AAA-nivå kräver en förenklad sammanfattning av ditt inlägg som är årskurs 9 eller lägre.

en: Your reports include all post types and taxonomies.
sv_SE: Dina rapporter inkluderar alla inläggstyper och taxonomier.

en: Your reports only include part of your site.
sv_SE: Dina rapporter inkluderar endast en del av din webbplats.

en: Your simplified summary has a reading level above 9th grade.
sv_SE: Din förenklade sammanfattning har en läsbarhetsnivå över årskurs 9.

en: Your simplified summary has a reading level at or below 9th grade.
sv_SE: Din förenklade sammanfattning har en läsbarhetsnivå på eller under årskurs 9.

en: Your site has a large number of issues. For performance reasons, not all issues have been included in this summary.
sv_SE: Din webbplats har ett stort antal problem. Av prestandaskäl har inte alla problem inkluderats i denna sammanfattning.

en: Your site has accessibility issues that should be addressed as soon as possible to ensure compliance with accessibility guidelines.
sv_SE: Din webbplats har tillgänglighetsproblem som bör åtgärdas så snart som möjligt för att säkerställa överensstämmelse med tillgänglighetsriktlinjer.

en: Your user account doesn't have permission to dismiss this issue.
sv_SE: Ditt användarkonto har inte behörighet att avfärda detta ärende.

en: Zooming and Scaling Disabled
sv_SE: Zoomning och skalning inaktiverad

en: [IT MAY HELP TO REVIEW THE OPEN ISSUES TAB TO SEE THE MOST COMMON PROBLEMS]
sv_SE: [DET KAN VARA TILL HJÄLP ATT GRANSKA FLIKEN FÖR ÖPPNA ÄRENDEN FÖR ATT SE DE VANLIGASTE PROBLEMEN]

en: [LIST ACCESSIBILITY FEATURES HERE]
sv_SE: [LISTA TILLGÄNGLIGHETSFUNKTIONER HÄR]

en: [LIST ITEMS YOU'RE WORKING TO FIX HERE]
sv_SE: [LISTA ÖVER PUNKTER NI ARBETAR MED ATT ÅTGÄRDA HÄR]

en: [YOUR COMPANY NAME] is committed to providing a fully accessible website experience for all users of all abilities, including those who rely on assistive technologies like screen readers, screen enlargement software, and alternative keyboard input devices to navigate the web.
sv_SE: [YOUR COMPANY NAME] är engagerade i att erbjuda en helt tillgänglig webbplatsupplevelse för alla användare oavsett förmåga, inklusive de som förlitar sig på hjälpmedel som skärmläsare, programvara för skärmförstoring och alternativa tangentbordsinmatningsenheter för att navigera på webben.

en: active
sv_SE: aktiv

[ctx: block description]
en: Displays this post's simplified summary from Accessibility Checker.
sv_SE: Visar det här inläggets förenklade sammanfattning från Accessibility Checker.

[ctx: block keyword]
en: accessibility
sv_SE: tillgänglighet

[ctx: block keyword]
en: readability
sv_SE: läsbarhet

[ctx: block keyword]
en: summary
sv_SE: sammanfattning

[ctx: block title]
en: Simplified Summary
sv_SE: Förenklad sammanfattning

en: button
sv_SE: knapp

en: click
sv_SE: klicka

en: click here
sv_SE: klicka här

en: close ad
sv_SE: stäng annons

en: continue
sv_SE: fortsätt

en: continue reading
sv_SE: fortsätt läsa

en: create a free account
sv_SE: skapa ett gratis konto

en: details
sv_SE: detaljer

en: download
sv_SE: ladda ner

en: expired
sv_SE: utgången

en: go here
sv_SE: gå hit

en: here
sv_SE: här

en: iframe Missing Title
sv_SE: iframe saknar titel

en: image for issue %d
sv_SE: bild för problem %d

en: issue that needs review | issues that need review
sv_SE[0]: ärende som behöver granskas
sv_SE[1]: ärenden som behöver granskas

en: keep reading
sv_SE: fortsätt läsa

en: learn more
sv_SE: lär dig mer

en: link
sv_SE: länk

en: manually test your site
sv_SE: manuellt testa din webbplats

en: more
sv_SE: mer

en: more details
sv_SE: mer information

en: more...
sv_SE: mer...

en: more…
sv_SE: mer…

en: new document
sv_SE: nytt dokument

en: new tab
sv_SE: ny flik

en: new window
sv_SE: nytt fönster

en: open
sv_SE: öppna

en: opens a new window
sv_SE: öppnas i ett nytt fönster

en: permalink of
sv_SE: permalänk för

en: permalink to
sv_SE: permalänk till

en: problem to address | problems to address
sv_SE[0]: problem att åtgärda
sv_SE[1]: problem att åtgärda

en: read more
sv_SE: läs mer

en: settings page
sv_SE: inställningssidan

en: the ability to edit other users' posts
sv_SE: möjligheten att redigera andra användares inlägg

en: the ability to edit posts
sv_SE: möjligheten att redigera inlägg

en: the content
sv_SE: innehållet

en: this page
sv_SE: denna sida

en: upgrade to pro
sv_SE: uppgradera till pro

en: — Select a role —
sv_SE: — Välj en roll —

en: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Flash Sale
sv_SE: ⚡️ Global Accessibility Awareness Day Mellanrea

en: 🎉 Black Friday special! 🎉
sv_SE: 🎉 Black Friday-special! 🎉
