Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click - en to et translation catalogue (223 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Accessibility Widget by OneTap – Easy One-Click Accessibility Toolbar
et: OneTap juurdepääsetavuse vidin – lihtne ühe klõpsuga juurdepääsetavuse tööriistariba

note: Description of the plugin
en: OneTap is a multilingual WordPress plugin designed for seamless website accessibility. With a simple one-click installation, it ensures your site meets accessibility standards without any hassle. Built for performance, providing an inclusive, user-friendly web environment for all visitors.
et: OneTap on mitmekeelne WordPress plugin, mis on loodud sujuvaks veebisaidi juurdepääsetavuseks. Lihtsa ühe klõpsuga installimisega tagab see, et teie sait vastab juurdepääsetavuse standarditele ilma tülideta. Ehitatud jõudluse jaoks, pakkudes kaasavat, kasutajasõbralikku veebikeskkonda kõigile külastajatele.

en: Enjoying OneTap? If it makes your work easier, we’d love to get a quick review on WordPress.org – it would mean a lot to us and helps us keep improving the plugin for you
et: Gefällt Ihnen OneTap? Wenn es Ihre Arbeit erleichtert, würden wir uns über eine schnelle Bewertung auf WordPress.org freuen – das bedeutet uns viel und hilft uns, das Plugin für Sie weiter zu verbessern

en: Don't show again
et: Nicht mehr anzeigen

en: Maybe later
et: Vielleicht später

en: Leave a Review
et: Bewertung abgeben

en: Hey!
    					We’re happy that you’re using OneTap. We'd like to take this opportunity to kindly ask for a 5-star rating on WordPress.
et: Tere!
    					Oleme rõõmsad, et kasutate OneTap'i. Tahaksime seda võimalust kasutada, et viisakalt paluda 5-tärni hinnangut WordPress'is.

en: It would mean a lot to us.
et: See tähendaks meile palju.

en: Ok, you deserve it
et: Ok, sa väärid seda

en: Already did
et: Juba tegin

en: No, it’s not  good enough
et: Ei, see pole piisavalt hea

en: Hey! We’re happy that you’re using OneTap!
et: Tere! Oleme rõõmsad, et kasutate OneTap'i!

en: If OneTap helped you make your site more accessible, we’d truly appreciate a quick review – a good rating would mean a lot to us ❤️
et: Kui OneTap aitas teil teha oma sait juurdepääsetavamaks, hindaksime tõesti kiiret ülevaadet – hea hinnang tähendaks meile palju ❤️

en: No, it’s not good enough
et: Ei, see pole piisavalt hea

en: Settings
et: Seaded

en: Missing Alt-Text
et: Fehlender Alt-Text

note: translators: 1: number of images without alt text, 2: total number of images in the media library
en: %1$s / %2$s Images
et: %1$s / %2$s Bilder

en: Alt text improves SEO and makes your content accessible to screen readers.
et: Alt-Text verbessert SEO und macht Ihre Inhalte für Screenreader zugänglich.

en: Add Alt-Texts
et: Alt-Texte hinzufügen

en: Save Changes
et: Salvesta muudatused

en: This is a PRO Feature
et: See on PRO funktsioon

en:  to use this Feature.
et:  selle funktsiooni kasutamiseks.

en: Upgrade to Pro
et: Uuenda Pro versiooniks

en: Desktop
et: Lauaarvuti

en: Tablet
et: Tahvelarvuti

en: Mobile
et: Mobiil

en: Copied!
et: Kopeeritud!

en: Failed!
et: Ebaõnnestus!

en: Copy
et: Kopeeri

en: Enter Custom Label
et: Sisesta kohandatud silt

en: Save
et: Salvesta

en: Default
et: Vaikimisi

en: Default Language
et: Vaikekeel

en: Display Options
et: Anzeigeoptionen

en: Disable All
et: Alle deaktivieren

en: Enable All
et: Alle aktivieren

en: All
et: Alle

en: With Alt Text
et: Mit Alt-Text

en: Without Alt Text
et: Ohne Alt-Text

en: Filter images by alt text
et: Bilder nach Alt-Text filtern

en: Thumbnail
et: Pisipilt

en: Alt Text
et: Alt tekst

en: Uploaded
et: Üles laetud

en: Actions
et: Tegevused

en: Enter a Alt-text...
et: Sisesta Alt-tekst...

en: Generate with AltPilot.ai
et: Mit AltPilot.ai generieren

en: No images found in Media Library.
et: Meediatega raamatukogus ei leitud pilte.

en: No images match this filter.
et: Keine Bilder entsprechen diesem Filter.

en: Upload images to your Media Library to start managing their alt text here.
et: Laadige pilte oma meediakogusse, et alustada nende alt-teksti haldamist siin.

en: Try choosing a different filter to see more of your images.
et: Proovige valida teine filter, et näha rohkem oma pilte.

en: Previous
et: Eelmine

en: Next
et: Järgmine

en: Active
et: Aktiivne

en: Deactivate License
et: Litsentsi deaktiveeri

en: Inactive
et: Mitteaktiivne

en: Activate License
et: Litsentsi aktiveeri

en: Widget
et: Vidin

en: Modules
et: Moodulid

en: Statement
et: Väide

en: Module Labels
et: Mooduli sildid

en: Get PRO
et: Hangi PRO

en: General settings
et: Üldised seaded

en: Icons
et: Ikoonid

en: Customize your accessibility button's color, icon, and size to match your brand.
et: Kohanda oma juurdepääsetavuse nupu värvi, ikooni ja suurust, et see sobiks teie brändiga.

en: See Documentation
et: Vaata dokumentatsiooni

en: Widget Design
et: Vidina disain

en: Icon Size
et: Ikooni suurus

en: Add Border
et: Lisa piir

en: Set your own branding colors to personalize the plugin's appearance.
et: Määra oma brändi värvid, et isikupärastada plugina välimust.

en: Free WCAG Contrast-Checker
et: Tasuta WCAG kontrasti kontrollija

en: Widget Color
et: Vidina värv

en: Choose your preferred language for the plugin's interface.
et: Valige oma eelistatud keel plugina liidese jaoks.

en: English (UK)
et: Englisch (UK)

en: Adjust the position of widgets to fit your layout preferences.
et: Kohanda vidinate asukohta, et see sobiks teie paigutuse eelistustega.

en: Widget Position
et: Vidina asukoht

en: Widget Position
et: Vidina asukoht

en: Top right
et: Ülemine parem

en: Top left
et: Ülemine vasak

en: Middle right
et: Keskmine parem

en: Middle left
et: Keskmine vasak

en: Bottom right
et: Alumine parem

en: Bottom left
et: Alumine vasak

en: Vertical (Default 15px)
et: Vertikal (Standard 15px)

en: Horizontal (Default 15px)
et: Horizontal (Standard 15px)

en: Hide On Desktop
et: Peida lauaarvutis

en: When enabled, the icon will not be displayed on desktop devices.
et: Kui see on lubatud, ikooni ei kuvata lauaarvutiseadmetes.

en: Hide On Tablet
et: Peida tahvelarvutis

en: When enabled, the icon will not be displayed on tablet devices.
et: Kui see on lubatud, ikooni ei kuvata tahvelarvutiseadmetes.

en: Hide On Mobile
et: Peida mobiilis

en: When enabled, the icon will not be displayed on mobile devices.
et: Kui see on lubatud, ikooni ei kuvata mobiilseadmetes.

en: General Settings
et: Üldised seaded

en: Hide "Powered by OneTap"
et: Peida "Powered by OneTap"

en: Remove the "Powered by OneTap" text from the Toolbar on the frontend of your website.
et: Eemalda "Powered by OneTap" tekst tööriistaribalst teie veebisaidi eeslehel.

en: Button Focus Indicator
et: Button-Fokusindikator

en: Show a visible dotted border on the floating toolbar icon image when the button is focused (e.g. keyboard navigation).
et: Zeigt einen sichtbaren gepunkteten Rand um das schwebende Symbolbild, wenn der Button fokussiert ist (z. B. Tastaturnavigation).

en: Hide Alt Text Feature
et: Peida alt-teksti funktsioon

en: Hide the Alt Text submenu, its navigation link, and the "Missing Alt-Text" dashboard widget.
et: Peidab alt-teksti alammenüü, selle navigeerimislingi ja töölaua vidina „Puuduv alt-tekst“.

en: Open with URL
et: Ava URL-iga

en: Open the OneTap Toolbar with URL
et: Ava OneTap tööriistariba URL-iga

en: Edit Module Labels
et: Muuda mooduli silte

en: Change module name
et: Modulnamen ändern

en: Edit Labels
et: Muuda silte

en: Alt-Text AI
et: Alt-teksti AI

en: Generate Alt-Text with Ai
et: Loo Alt-teksti AI-ga

en: Save hours, boost SEO & Accessibility
et: Säästa tunde, paranda SEO-d ja juurdepääsetavust

en: Start with AltPilot.ai
et: Alusta AltPilot.ai-ga

en: Accessibility Profiles
et: Juurdepääsetavuse profiilid

en: Ready-to-use accessibility profiles for different user needs.
et: Valmis juurdepääsetavuse profiilid erinevate kasutajate vajaduste jaoks.

en: Content Modules
et: Sisu moodulid

en: Font Size
et: Ikooni suurus

en: Easily enlarge text for improved readability and accessibility for all
et: Suurenda lihtsalt teksti parema loetavuse ja juurdepääsetavuse jaoks kõigile

en: Readable Font
et: Loetav font

en: Switch to a clearer, easy-to-read font for improved text accessibility
et: Lülitu selgemale, hõlpsasti loetavale fondile parema teksti juurdepääsetavuse jaoks

en: Line Height
et: Rea kõrgus

en: Adjust line spacing for better readability and improved text clarity
et: Kohanda rea vahekaugust parema loetavuse ja teksti selguse jaoks

en: Big Cursor
et: Kursor

en: Enhance visibility with a larger cursor for easier navigation and control
et: Paranda nähtavust suurema kursoriga lihtsama navigeerimise ja kontrolli jaoks

en: Text Magnifier
et: Teksti suurendaja

en: Magnify selected text for enhanced readability and accessibility
et: Suurenda valitud teksti parema loetavuse ja juurdepääsetavuse jaoks

en: Dyslexic Font
et: Düsleksia font

en: Use a specialized font designed to enhance readability for dyslexic users
et: Kasuta spetsiaalset fonti, mis on loodud düslektiliste kasutajate loetavuse parandamiseks

en: Letter Spacing
et: Tähtede vahe

en: Adjust letter spacing for improved readability
et: Kohanda tähtede vahekaugust parema loetavuse jaoks

en: Adjust text alignment for improved structure and readability
et: Kohanda teksti joondust parema struktuuri ja loetavuse jaoks

en: Font Weight
et: Rea kõrgus

en: Adjust font weight for improved readability
et: Kohanda tähtede vahekaugust parema loetavuse jaoks

en: Color Modules
et: Värvi moodulid

en: Dark Contrast
et: Kontrast

en: Adjust dark contrast for a more vivid or subdued visual experience
et: Kohanda värvi küllastust erksama või tagasihoidlikuma visuaalse kogemuse jaoks

en: Light Contrast
et: Kontrast

en: Adjust light contrast for a more vivid or subdued visual experience
et: Kohanda värvi küllastust erksama või tagasihoidlikuma visuaalse kogemuse jaoks

en: High Contrast
et: Kontrast

en: Adjust high contrast for a more vivid or subdued visual experience
et: Kohanda värvi küllastust erksama või tagasihoidlikuma visuaalse kogemuse jaoks

en: Monochrome
et: Monokromaatiline

en: Adjust color monochrome for a more vivid or subdued visual experience
et: Kohanda värvi küllastust erksama või tagasihoidlikuma visuaalse kogemuse jaoks

en: Saturation
et: Küllastus

en: Adjust color saturation for a more vivid or subdued visual experience
et: Kohanda värvi küllastust erksama või tagasihoidlikuma visuaalse kogemuse jaoks

en: Orientation Modules
et: Orientatsiooni moodulid

en: Reading Line
et: Lugemisrida

en: Highlight the current line to track reading progress and improve focus
et: Tõsta esile praegune rida lugemise edenemise jälgimiseks ja fõkuse parandamiseks

en: Reading Mask
et: Lugemismask

en: Use a mask to focus on a specific area of text and reduce distractions
et: Kasuta maski, et keskenduda teksti kindlale alale ja vähendada häirivaid tegureid

en: Read Page
et: Loe lehte

en: Automatically read aloud the page content for hands-free accessibility
et: Loe automaatselt lehe sisu kõvasti käteta juurdepääsetavuse jaoks

en: Keyboard Navigation
et: Klaviatuuri navigeerimine

en: Navigate the site using only the keyboard
et: Navigeeri saidil ainult klaviatuuri abil

en: Hide Images
et: Peida pildid

en: Remove distracting images for a cleaner, more focused browsing experience
et: Eemalda häirivad pildid puhtama, rohkem keskendunud sirvimiskogemuse jaoks

en: Mute Sounds
et: Vaigista helid

en: Easily mute website sounds for a distraction-free browsing experience
et: Vaigista lihtsalt veebilehe helid häirivustevaba sirvimiskogemuse jaoks

en: Highlight Titles
et: Tõsta esile pealkirjad

en: Highlight titles for better recognition
et: Tõsta esile pealkirjad parema äratundmise jaoks

en: Highlight Content
et: Tõsta esile pealkirjad

en: Highlight elements when hovered over
et: Tõsta esile elemendid, kui nende kohal hõljutakse

en: Stop Animations
et: Peata animatsioonid

en: Disable animations to reduce distractions
et: Keela animatsioonid häirivuste vähendamiseks

en: Highlight Links
et: Esile tõsta lingid

en: Easily identify clickable links with visual enhancements for better navigation
et: Tuvasta lihtsalt klikitavad lingid visuaalsete täiustustega parema navigeerimise jaoks

en: Skip To Content
et: Zum Inhalt springen

en: Let visitors jump to main content, navigation, or footer landmarks.
et: Ermöglicht Besuchern, zu Hauptinhalt, Navigation oder Footer-Sprungmarken zu springen.

en: Current language
et: Aktuelle Sprache

en: Information
et: Teave

en: Hide Toolbar
et: Peida tööriistariba

en: Accessibility Adjustments
et: Juurdepääsetavuse kohandused

en: Select your accessibility profile
et: Juurdepääsetavuse profiilid

en: Vision Impaired Mode
et: Nägemispuudega režiim

en: Enhances website's visuals
et: Parandab veebisaidi visuaalseid elemente

en: Seizure Safe Profile
et: Krampide vastu turvaline profiil

en: Clear flashes & reduces color
et: Eemaldab vilgatused ja vähendab värve

en: ADHD Friendly Mode
et: ADHD-sõbralik režiim

en: Focused browsing, distraction-free
et: Keskendunud sirvimine, häirivusteta

en: Blindness Mode
et: Pimeduse režiim

en: Reduces distractions, improves focus
et: Vähendab häirivaid tegureid, parandab keskendumist

en: Epilepsy Safe Mode
et: Epilepsia turvaline režiim

en: Dims colors and stops blinking
et: Tuhmendab värve ja peatab vilkumise

en: Font Size (Default)
et: Fondi suurus (vaikimisi)

en: Line Height (Default)
et: Rea kõrgus

en: Font weight
et: Rea kõrgus

en: Edit Alt Text
et: Muuda Alt teksti

en: Show Accessibility Statement
et: Näita juurdepääsetavuse väidet

en: Select Language
et: Vali keel

en: Company Name
et: Ettevõtte nimi

en: Company Inc.
et: Ettevõte OÜ

en: Business E-mail
et: Äriline e-post

en: info@company.com
et: info@ettevote.ee

en: Website
et: Veebileht

en: www.company.com
et: www.ettevote.ee

en: I confirm that the generated accessibility status is based on my own assessment. The provider of this generator assumes no liability for its accuracy or compliance.
et: Kinnitan, et loodud juurdepääsetavuse seisund põhineb minu omal hinnangul. Selle generaatori pakkuja ei võta vastutust selle täpsuse või vastavuse eest.

en: Generate Text
et: Loo tekst

en: Please note: Generating a new statement will automatically overwrite the previous version.
et: Palun pange tähele: uue väite loomine kirjutab automaatselt üle eelmise versiooni.

en: Generate Accessibility Status
et: Loo juurdepääsetavuse seisund

en: You can edit or insert a Statement as needed. Click "Save settings" to save your changes.
et: Võite vastavalt vajadusele muuta või lisada väite. Muudatuste salvestamiseks klõpsake "Salvesta seaded".

en: Save hours
et: Säästa tunde

en: and generate your Alt-text with AltPilot.ai.
et: ja loo oma Alt-tekst AltPilot.ai-ga.

en: Try 25 Images for Free
et: Proovi 25 pilti tasuta

en: Generate with AI
et: Loo tehisintellektiga

en: If you're enjoying OneTap, we'd really appreciate a quick
et: Kui teile meeldib OneTap, hindaksime tõesti kiiret

en:  review – it means a lot to us.
et:  ülevaadet – see tähendab meile palju.

en: Banner Bottom
et: Banner unten

en: Get Text-to-Speech, Keyboard Navigation, Dyslexic Font
et: Hangi tekst-kõneks, klaviatuurinavigatsioon ja düsleksiafont

en: Upgrade to OneTap PRO
et: Uuenda OneTap PRO-le

en: Dismiss banner
et: Sulge bänner

en: Support
et: Tugi

en: Save changes
et: Salvesta muudatused

en: You’re currently editing
et: Sie bearbeiten gerade

en: labels.
et: Labels.

en: Choose another language to edit its translations.
et: Wählen Sie eine andere Sprache, um deren Übersetzungen zu bearbeiten.

en: Change Language
et: Sprache ändern

en: Live Preview
et: Otseeelvaade

en: icon drop down menu
et: ikooni rippmenüü

en: Accessibility  Adjustments
et: Juurdepääsetavuse kohandused

en: Back
et: Tagasi

en: How long do you want to hide the toolbar?
et: Kui kauaks soovite juurdepääsetavuse tööriistariba peita?

en: Hide Toolbar Duration
et: Tööriistariba peituse kestus

en: Only for this session
et: Ainult selle seansi jaoks

en: 24 hours
et: 24 tundi

en: A Week
et: Üks nädal

en: Not Now
et: Mitte praegu

en: Cursor
et: Kursor

en: Choose...
et: Auswählen...

en: Main Content
et: Hauptinhalt

en: Footer
et: Fußzeile

en: Reset Settings
et: Lähtesta seaded
