WordPress SDK - en to it_IT translation catalogue (584 entries)

en: An update to a Beta version will replace your installed version of %s with the latest Beta release - use with caution, and not on production sites. You have been warned.
it_IT: Un aggiornamento per la versione Beta sostituirà la versione installata di %scon l'ultima versione Beta, utilizzare con attenzione e non su siti in produzione. Sei stato avvisato!

en: Would you like to proceed with the update?
it_IT: Vuoi procedere con l'aggiornamento?

en: Freemius SDK couldn't find the plugin's main file. Please contact sdk@freemius.com with the current error.
it_IT: L'SDK di Freemius non è riuscito a trovare il file principale del plugin. Per favore contatta sdk@freemius.com riportando l'errore.

en: Error
it_IT: Errore

en: I found a better %s
it_IT: Ho trovato un migliore %s

en: What's the %s's name?
it_IT: Qual è il nome di %s?

en: It's a temporary %s - I'm troubleshooting an issue
it_IT: È una %s temporanea. Sto solo cercando di risolvere un problema.

en: Deactivation
it_IT: Disattivazione

en: Theme Switch
it_IT: Cambio tema

en: Other
it_IT: Altro

en: I no longer need the %s
it_IT: Non ho più bisogno di %s

en: I only needed the %s for a short period
it_IT: Ho avuto bisogno di %s per un breve periodo

en: The %s broke my site
it_IT: %s ha rotto il mio sito

en: The %s suddenly stopped working
it_IT: %s ha improvvisamente smesso di funzionare

en: I can't pay for it anymore
it_IT: Non posso piú pagarlo

en: What price would you feel comfortable paying?
it_IT: Che prezzo ritieni opportuno pagare?

en: I don't like to share my information with you
it_IT: Non voglio condividere i miei dati con te

en: The %s didn't work
it_IT: %s non funziona

en: I couldn't understand how to make it work
it_IT: Non capisco come farlo funzionare

en: The %s is great, but I need specific feature that you don't support
it_IT: %s è ottimo ma ho bisogno di una funzionalità specifica non supportata

en: What feature?
it_IT: Quale funzionalitá?

en: The %s is not working
it_IT: %s non funziona

en: Kindly share what didn't work so we can fix it for future users...
it_IT: Condividi cosa non ha funzionato in modo da migliorare il prodotto per gli utenti futuri...

en: It's not what I was looking for
it_IT: Non é quello che stavo cercando

en: What you've been looking for?
it_IT: Che cosa stai cercando?

en: The %s didn't work as expected
it_IT: %s non ha funzionato come mi aspettavo

en: What did you expect?
it_IT: Che cosa ti aspettavi?

note: translators: %s: License type (e.g. you have a professional license)
en: You have purchased a %s license.
it_IT: Hai la licenza %s.

en:  The %s's %sdownload link%s, license key, and installation instructions have been sent to %s. If you can't find the email after 5 min, please check your spam box.
it_IT: Il %s %slink per scaricare%s, la licenza e le istruzioni d'installazione sono state inviate a %s. Se non trovi l'email entro 5 minuti cerca nella cartella dello spam.

note: translators: %s: License type (e.g. you have a professional license)
en: You have a %s license.
it_IT: Hai la licenza %s.

en: Premium %s version was successfully activated.
it_IT: La versione 1%s Permium è stata attivata con successo.

en: %s free trial was successfully cancelled. Since the add-on is premium only it was automatically deactivated. If you like to use it in the future, you'll have to purchase a license.
it_IT: Il periodo di prova gratuito %s è stato annullato con successo. Siccome l'add-on è premium, è stato disattivato automaticamente. Se vorrai usarlo in futuro, dovrai comprare una licenza.

en: %s is a premium only add-on. You have to purchase a license first before activating the plugin.
it_IT: %s è un add-on premium. Devi comprare una licenza prima di poter attivare il plugin.

en: More information about %s
it_IT: Ulteriori informazioni su %s

en: Purchase License
it_IT: Acquista licenza

note: translators: %s: activation link (e.g.: <a>Click here</a>)
en: %s to activate the license once you get it.
it_IT: %s per attivare la licenza dopo averla ricevuta.

en: Thanks for upgrading.
it_IT: Grazie per avere installato l'aggiornamento.

en: start the trial
it_IT: Inizia il periodo di prova gratuito

en: Thanks!
it_IT: Grazie!

en: You are just one step away - %s
it_IT: Sei a un passo dalla fine - %s

en: We made a few tweaks to the %s, %s
it_IT: Abbiamo fatto alcune migliore a %s,%s

en: Opt in to make "%s" better!
it_IT: Abilita "%s" per renderlo migliore!

en: The upgrade of %s was successfully completed.
it_IT: L'aggiornamento di %s è stato completato con successo.

en: Add-On
it_IT: Add-on

en: Theme
it_IT: Tema

en: An unknown error has occurred while trying to toggle the license's white-label mode.
it_IT: Un errore sconosciuto è avvenuto mentre si passava alla licenza in modalità whitelabel.

en: Your %s license was flagged as white-labeled to hide sensitive information from the WP Admin (e.g. your email, license key, prices, billing address & invoices). If you ever wish to revert it back, you can easily do it through your %s. If this was a mistake you can also %s.
it_IT: La tua licenza%s è stata segnata come white label per nascondere informazioni sensibili dalla bacheca di WP (es: la tua email, licenza, prezzi e indirizzi). Se vuoi tornare indietro puoi farlo semplicemente tramite%s. Se è stato un errore guarda anche %s.

en: User Dashboard
it_IT: Bacheca Utente

en: revert it now
it_IT: torna indietro

en: An unknown error has occurred while trying to set the user's beta mode.
it_IT: Un errore sconosciuto è avvenuto durante l'attivazione della modalità beta.

en: Invalid new user ID or email address.
it_IT: Nuovo utente ID o indirizzo email non valido.

en: Sorry, we could not complete the email update. Another user with the same email is already registered.
it_IT: Siamo spiacenti, non siamo riusciti a completare l'aggiornamento via email. Un altro utente con lo stesso indirizzo email è già registrato.

en: If you would like to give up the ownership of the %s's account to %s click the Change Ownership button.
it_IT: Puoi abbandonare la proprietà dell'account %s a %scliccando il pulsante Cambia proprietario.

en: Change Ownership
it_IT: Cambia Proprietario

en: Invalid site details collection.
it_IT: Raccolta dati siti non valida.

en: We can't see any active licenses associated with that email address, are you sure it's the right address?
it_IT: Non siamo riusciti a trovare alcuna licenza attiva associata al tuo indirizzo email, sei sicuro che sia l'indirizzo giusto?

en: We couldn't find your email address in the system, are you sure it's the right address?
it_IT: Non siamo riusciti a trovare il tuo indirizzo email nel sistema, sei sicuro che sia l'indirizzo giusto?

en: Renew your license now
it_IT: Rinnova la tua licenza ora

en: Buy a license now
it_IT: Compra una licenza ora

en: %s to access version %s security & feature updates, and support.
it_IT: %sper accedere alla versione %sper aggiornamenti di sicurezza, nuove funzionalità e supporto.

en: %s opt-in was successfully completed.
it_IT: %s l'iscrizione è stata completata con successo.

en: Your trial has been successfully started.
it_IT: La versione di prova è stata avviata correttamente.

en: Your account was successfully activated with the %s plan.
it_IT: Il tuo account è stato attivato correttamente con il piano %s.

en: Couldn't activate %s.
it_IT: Non é stato possibile attivare %s.

en: Please contact us with the following message:
it_IT: Contattaci con il seguente messaggio:

en: An unknown error has occurred.
it_IT: Un errore sconosciuto è avvenuto.

en: Upgrade
it_IT: Aggiornamento

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Start Trial
it_IT: Inizia il periodo di prova gratuito

en: Affiliation
it_IT: Affiliazione

en: Contact Us
it_IT: Contattaci

en: Add-Ons
it_IT: Addon

en: Support Forum
it_IT: Forum di supporto

en: Your email has been successfully verified - you are AWESOME!
it_IT: Il tuo indirizzo email è stato verificato con successo - SEI UN GRANDE!

en: seems like the key you entered doesn't match our records.
it_IT: sembra che la chiave che hai inserito non risulti nei nostri registri.

en: Debug mode was successfully enabled and will be automatically disabled in 60 min. You can also disable it earlier by clicking the "Stop Debug" link.
it_IT: La modalità Debug è stata attivata con successo e sarà disattivata automaticamente in 60 minuti. Puoi disattivarla prima cliccando sul link "Ferma Debug".

en: Your %s Add-on plan was successfully upgraded.
it_IT: Il piano del tuo add-on %s è stato aggiornato con successo.

note: translators: %s:product name, e.g. Facebook add-on was successfully...
en: %s Add-on was successfully purchased.
it_IT: L' add-on %s è stato acquistato con successo.

en: Download the latest version
it_IT: Scarica l'ultima versione

en: It seems like one of the authentication parameters is wrong. Update your Public Key, Secret Key & User ID, and try again.
it_IT: Sembra che uno dei parametri di autenticazione sia sbagliato. Aggiorna la tua chiave pubblica, Secret Key & User ID e riprova.

en: Error received from the server:
it_IT: Errore ricevuto dal server:

en: It looks like you are still on the %s plan. If you did upgrade or change your plan, it's probably an issue on our side - sorry.
it_IT: Sembra che tu sia ancora usando il piano %s. Se hai effettuato un upgrade o cambiato il piano, è probabile che ci sia un problema nei nostri sistemi.

en: I have upgraded my account but when I try to Sync the License, the plan remains %s.
it_IT: Ho aggiornato il mio account, ma quando cerco di sincronizzare la licenza, il piano rimane %s.

en: Please contact us here
it_IT: Contattaci qui

en: Your plan was successfully changed to %s.
it_IT: Il piano è stato cambiato con successo a %s.

en: Your license has expired. You can still continue using the free %s forever.
it_IT: La tua licenza è scaduta. Puoi continuare ad usare la versione gratuita %s per sempre.

note: translators: %1$s: product title; %2$s, %3$s: wrapping HTML anchor element; %4$s: 'plugin', 'theme', or 'add-on'.
en: Your license has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
it_IT: La tua licenza è scaduta. %1$saggiorna ora %2$sper continuare ad utilizzare %3$s senza interruzioni.

en: Your license has been cancelled. If you think it's a mistake, please contact support.
it_IT: La tua licenza è stata cancellata. Se credi sia un errore, per favore contatta il supporto.

en: Your license has expired. You can still continue using all the %s features, but you'll need to renew your license to continue getting updates and support.
it_IT: La licenza è scaduta. È comunque possibile continuare a utilizzare tutte le funzionalità di %s, ma sarà necessario rinnovare la licenza per continuare a ricevere gli aggiornamenti ed il supporto.

en: Your free trial has expired. You can still continue using all our free features.
it_IT: La tua versione di prova gratuita è scaduta. Puoi continuare ad usare tutte le funzionalità gratuite.

note: translators: %1$s: product title; %2$s, %3$s: wrapping HTML anchor element; %4$s: 'plugin', 'theme', or 'add-on'.
en: Your free trial has expired. %1$sUpgrade now%2$s to continue using the %3$s without interruptions.
it_IT: La tua versione prova è scaduta.%1$s aggiorna ora %2$s per continuare ad usare %3$s senza interruzioni.

en: Show error details
it_IT: Mostra i dettagli dell'errore.

en: It looks like the license could not be activated.
it_IT: Sembra che la licenza non possa essere attivata.

en: Your license was successfully activated.
it_IT: La tua licenza è stata attivata correttamente.

en: It looks like your site currently doesn't have an active license.
it_IT: Sembra che il tuo sito non disponga di alcuna licenza attiva.

en: It looks like the license deactivation failed.
it_IT: Sembra che la disattivazione della licenza non sia riuscita.

en: Your %s license was successfully deactivated.
it_IT: La tua licenza%s è stata disattivata con successo.

en: Your license was successfully deactivated, you are back to the %s plan.
it_IT: La tua licenza é stata disattivata con successo, sei tornato al piano %s.

en: O.K
it_IT: OK

en: Seems like we are having some temporary issue with your subscription cancellation. Please try again in few minutes.
it_IT: Sembra che stai avendo dei problemi temporanei con la cancellazione della sottoscrizione. Prova nuovamente tra pochi minuti.

en: Your subscription was successfully cancelled. Your %s plan license will expire in %s.
it_IT: La tua sottoscrizione è stata cancellata con successo. La licenza del piano %sscadrà in %s.

en: You are already running the %s in a trial mode.
it_IT: Stai già usando %s in modalità prova.

en: You already utilized a trial before.
it_IT: Hai già utilizzato una prova gratuita in passato.

en: None of the %s's plans supports a trial period.
it_IT: Nessuno dei piani di %ssupporta il periodo di prova.

en: Plan %s do not exist, therefore, can't start a trial.
it_IT: Il piano %s non esiste, per questo motivo non è possibile iniziare il periodo di prova.

en: Plan %s does not support a trial period.
it_IT: Il piano %s non supporta il periodo di prova.

en: It looks like you are not in trial mode anymore so there's nothing to cancel :)
it_IT: Sembra che tu non stia più usando la prova gratuita, quindi non c'è niente che tu debba annullare :)

en: Seems like we are having some temporary issue with your trial cancellation. Please try again in few minutes.
it_IT: Stiamo avendo qualche problema temporaneo con l'annullamento del periodo di prova. Riprova tra qualche minuto.

en: Your %s free trial was successfully cancelled.
it_IT: Il tuo periodo di prova gratuito %s è stato annullato con successo.

en: Seems like you got the latest release.
it_IT: Sembra che tu abbia la versione più recente.

en: You are all good!
it_IT: Sei fantastico!

en: Version %s was released.
it_IT: La versione %s é stata rilasciata.

en: Please download %s.
it_IT: Scarica %s.

en: the latest %s version here
it_IT: l'ultima versione %s é quì

en: New
it_IT: Nuovo

en: Verification mail was just sent to %s. If you can't find it after 5 min, please check your spam box.
it_IT: L'email di verifica è stata inviata a %s. Se dopo 5 minuti non è ancora arrivata, per favore controlla nella tua casella di posta indesiderata.

en: Site successfully opted in.
it_IT: Sito accettato con successo.

en: Awesome
it_IT: Fantastico

en: Diagnostic data will no longer be sent from %s to %s.
it_IT: Le informazioni diagnostiche non saranno più inviate da %s a %s.

en: Sharing diagnostic data with %s helps to provide functionality that's more relevant to your website, avoid WordPress or PHP version incompatibilities that can break your website, and recognize which languages & regions the plugin should be translated and tailored to.
it_IT: Condividere informazioni diagnostiche con %s aiuta a fornire funzionalità mirate al vostro sito web. La condivisione dei dati permette, inoltre, di evitare errori di incompatibilità relative a versioni di WordPress o PHP, e di determinare in quali lingue, e per quali regioni, il plugin necessita di traduzioni e miglioramenti.

en: Thank you!
it_IT: Grazie!

en: A confirmation email was just sent to %s. You must confirm the update within the next 4 hours. If you cannot find the email, please check your spam folder.
it_IT: Una email di conferma è stata inviata a %s. Puoi confermare l'aggiornamento nelle prossime 4 ore. Se non puoi trovare l'email verifica la tua cartella dello spam.

en: A confirmation email was just sent to %s. The email owner must confirm the update within the next 4 hours.
it_IT: Un email di conferma è stata inviata a %s. Il proprietario dell'email deve confermare l'aggiornamento nelle prossime 4 ore.

en: Thanks for confirming the ownership change. An email was just sent to %s for final approval.
it_IT: Grazie per aver confermato il cambiamento del proprietario. Un' email è stata appena inviata a %s per la conferma finale.

en: %s is the new owner of the account.
it_IT: %s è il nuovo proprietario dell'account.

en: Your name was successfully updated.
it_IT: Il tuo nome è stato aggiornato correttamente.

en: Please provide your full name.
it_IT: Per favore inserisci il tuo nome completo.

note: translators: %s: User's account property (e.g. email address, name)
en: You have successfully updated your %s.
it_IT: Hai aggiornato con successo il tuo %s.

en: Is this your client's site? %s if you wish to hide sensitive info like your email, license key, prices, billing address & invoices from the WP Admin.
it_IT: Si tratta di un sito di un cliente?%sse vuoi puoi nascondere informazioni sensibili come la tua email, licenza, prezzi e indirizzi dalla tua bacheca di WP.

en: Click here
it_IT: Clicca qui

en: Bundle
it_IT: Pacchetto

en: Just letting you know that the add-ons information of %s is being pulled from an external server.
it_IT: Le informazioni sugli add-on di %s vengono scaricate da un server esterno.

en: How do you like %s so far? Test all our %s premium features with a %d-day free trial.
it_IT: Come sta andando con %s? Prova tutte le funzionalità premium di %s con una prova gratuita di %d giorni.

en: No commitment for %s days - cancel anytime!
it_IT: Nessun impegno per %s giorni - puoi annullare in qualsiasi momento!

en: No credit card required
it_IT: Nessuna carta di credito richiesta

en: Hey there, did you know that %s has an affiliate program? If you like the %s you can become our ambassador and earn some cash!
it_IT: Ciao, sai che %s ha il programma di affiliazione? Se ti piace %s puoi diventare un nostro ambasciatore e guadagnare denaro!

en: Learn more
it_IT: Scopri altro

en: Activate License
it_IT: Attiva licenza

en: Change License
it_IT: Cambia licenza

en: Opt In
it_IT: Iscriviti

en: Opt Out
it_IT: Cancella iscrizione

en: Please follow these steps to complete the upgrade
it_IT: Segui i passi seguenti per completare l'aggiornamento

note: translators: %s: Plan title
en: Download the latest %s version
it_IT: Scarica l'ultima versione di %s

en: Upload and activate the downloaded version
it_IT: Carica e attiva la versione scaricata

en: How to upload and activate?
it_IT: Come faccio a caricare ed attivare?

en: Activate %s features
it_IT: Attiva le funzionalità di %s

en: Your plan was successfully upgraded.
it_IT: Il piano è stato aggiornato con successo.

en: Your plan was successfully activated.
it_IT: Il tuo piano è stato attivato con successo.

en: %sClick here%s to choose the sites where you'd like to activate the license on.
it_IT: %sClicca qui%s per scegliere i siti dove vuoi attivare la licenza.

en: Auto installation only works for opted-in users.
it_IT: L'installazione automatica funziona solo per gli utenti che hanno dato il consenso.

en: Invalid module ID.
it_IT: ID modulo non valida.

en: Premium add-on version already installed.
it_IT: Versione Premium dell'add-on già installata.

en: Premium version already active.
it_IT: Versione Premium già attiva.

en: You do not have a valid license to access the premium version.
it_IT: Non disponi di una licenza valida per accedere alla versione Premium.

en: Plugin is a "Serviceware" which means it does not have a premium code version.
it_IT: Il plugin è un "Serviceware", quindi non dispone di una versione del codice Premium.

en: View paid features
it_IT: Vedi funzionalità a pagamento

en: Thank you so much for using our products!
it_IT: Grazie per utilizzare i nostri prodotti!

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving them.
it_IT: Hai già accettato il tracciamento d'uso che ci aiuta a migliorare.

en: %s and its add-ons
it_IT: %se i suoi addon

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Thank you so much for using %s and its add-ons!
it_IT: Grazie per utilizzare %se i suoi addon!

en: Thank you so much for using %s!
it_IT: Grazie per utilizzare %s!

en: You've already opted-in to our usage-tracking, which helps us keep improving the %s.
it_IT: Hai già accettato il tracciamento d'uso, ci aiuterà a migliorare %s.

en: Yes
it_IT: Si

en: send me security & feature updates, educational content and offers.
it_IT: inviami aggiornamenti di funzionalità e sicurezza, contenuti formativi e offerte.

en: do %sNOT%s send me security & feature updates, educational content and offers.
it_IT: %snon %s mi invierà aggiornamenti di funzionalità e sicurezza, contenuti formativi e offerte.

en: Due to the new %sEU General Data Protection Regulation (GDPR)%s compliance requirements it is required that you provide your explicit consent, again, confirming that you are onboard :-)
it_IT: Causa la %sDirettiva per la protezione dei Dati Europea (GDPR)%sabbiamo adeguato i requisiti che fornisci per il consenso, confermando che accetti di lasciare i dati.

en: Please let us know if you'd like us to contact you for security & feature updates, educational content, and occasional offers:
it_IT: Facci sapere se vuoi essere contattato per aggiornamenti di sicurezza e di funzionalità, contenuti formativi e offerte occasionali:

en: License key is empty.
it_IT: La chiave licenza è vuota.

en: Renew license
it_IT: Rinnova licenza

en: Buy license
it_IT: Compra la licenza

en: There is a %s of %s available.
it_IT: C'è un %sdi %s disponibile.

en: new Beta version
it_IT: nuova versione Beta

en: new version
it_IT: nuova versione

en: Important Upgrade Notice:
it_IT: Avviso Importante di aggiornamento:

en: Installing plugin: %s
it_IT: Installazione plugin: %s

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
it_IT: Impossibile accedere al filesystem. Conferma le tue credenziali.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto remoto del plugin non contiene una cartella con lo slug desiderato e la rinominazione non ha funzionato.

en: Purchase More
it_IT: Continua a comprare

note: translators: %s: N-days trial
en: Start my free %s
it_IT: Inizia la mia %s

en: Install Free Version Now
it_IT: Installa la versione gratuita ora

en: Install Now
it_IT: Installa ora

en: Install Free Version Update Now
it_IT: Installa l'ultima versione gratuita

en: Install Update Now
it_IT: Installa l'aggiornamento ora

en: Activate this add-on
it_IT: Attivare questo addon

en: Activate Free Version
it_IT: Attiva versione gratuita

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Screenshots
it_IT: Screenshot

en: Plugin Install
it_IT: Installazione del plugin

en: Lifetime
it_IT: Tutta la vita

en: Single Site License
it_IT: Licenza per sito singolo

en: Unlimited Licenses
it_IT: Licenze illimitate

en: Up to %s Sites
it_IT: Fino a %s siti

note: translators: %s: Discount (e.g. discount of $5 or 10%)
en: Save %s
it_IT: Risparmia %s

en: No commitment for %s - cancel anytime
it_IT: Nessun impegno con %s - cancella quando vuoi

en: After your free %s, pay as little as %s
it_IT: Dopo il tuo %s gratuito, paghi solamente %s

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Requires WordPress Version
it_IT: Richiede la versione di WordPress

note: translators: %s: Version number.
en: %s or higher
it_IT: %s o superiore

en: Compatible up to
it_IT: Compatibile fino a

en: Requires PHP Version
it_IT: Versione PHP richiesta

en: Downloaded
it_IT: Scaricato

note: translators: %s: 1 or One (Number of times downloaded)
en: %s time
it_IT: %s volta

note: translators: %s: Number of times downloaded
en: %s times
it_IT: %s volte

en: WordPress.org Plugin Page
it_IT: Pagina dei plugin di WordPress.org

en: Plugin Homepage
it_IT: Homepage del plugin

en: Donate to this plugin
it_IT: Fai una donazione a questo plugin

en: Average Rating
it_IT: Valutazione media

en: based on %s
it_IT: basato su %s

note: translators: %s: 1 or One
en: %s rating
it_IT: %s valutazione

note: translators: %s: Number larger than 1
en: %s ratings
it_IT: %s valutazioni

note: translators: %s: 1 or One
en: %s star
it_IT: %s stella

note: translators: %s: Number larger than 1
en: %s stars
it_IT: %s stelle

note: translators: %s: # of stars (e.g. 5 stars)
en: Click to see reviews that provided a rating of %s
it_IT: Fai clic per vedere le recensioni che hanno fornito una valutazione di %s

en: Contributors
it_IT: Contributori

en: This plugin requires a newer version of PHP.
it_IT: Questo plugin richiede una versione di PHP più recente.

en: Warning
it_IT: Avviso

en: This plugin has not been marked as compatible with your version of WordPress.
it_IT: Questo plugin non è stato segnato come compatibile con la tua versione di WordPress.

en: This plugin has not been tested with your current version of WordPress.
it_IT: Questo plugin non è stato testato con la versione corrente di WordPress.

en: Paid add-on must be deployed to Freemius.
it_IT: Gli add-on a pagamento devono essere distribuiti da Freemius.

en: Add-on must be deployed to WordPress.org or Freemius.
it_IT: L'add-on dev'essere distribuito da WordPress.org o Freemius.

en: Latest Version Installed
it_IT: Versione più recente installata

en: Latest Free Version Installed
it_IT: Ultima versione gratuita installata

en: Newer Version (%s) Installed
it_IT: Versione più recente (%s) installata

en: Newer Free Version (%s) Installed
it_IT: Nuova versione gratuita (%s) installata

en: Downgrading your plan
it_IT: Torna al piano precedente

en: Cancelling the subscription
it_IT: Cancella la sottoscrizione

note: translators: %1$s: Either 'Downgrading your plan' or 'Cancelling the subscription'
en: %1$s will immediately stop all future recurring payments and your %2$s plan license will expire in %3$s.
it_IT: %1$sfermerà tutti i pagamenti ricorrenti futuri e il tuo piano %2$sche scadrà in %3$s.

en: Please note that we will not be able to grandfather outdated pricing for renewals/new subscriptions after a cancellation. If you choose to renew the subscription manually in the future, after a price increase, which typically occurs once a year, you will be charged the updated price.
it_IT: Si prega di notare che non saremo in grado di garantire lo stesso prezzo per rinnovi/sottoscrizioni dopo la cancellazione. Se scegli di rinnovare l'abbonamento manualmente in futuro, dopo un aumento del prezzo, che di solito avviene una volta l'anno, ti verrà addebitato il nuovo prezzo.

en: Cancelling the trial will immediately block access to all premium features. Are you sure?
it_IT: Cancellando il periodo di prova gratuito bloccherai immediatamente l'accesso a tutte le funzionalità premium. Vuoi continuare?

en: You can still enjoy all %s features but you will not have access to %s security & feature updates, nor support.
it_IT: Puoi continuare ad utilizzare le funzionalità%sma non avrai accesso agli aggiornamenti di sicurezza, nuove funzionalità o supporto.

en: Once your license expires you can still use the Free version but you will NOT have access to the %s features.
it_IT: Quando la tua licenza scadrà, potrai comunque continuare a usare la versione gratuita, ma NON avrai accesso alle funzionalità %s.

note: translators: %s: Plan title (e.g. "Professional")
en: Activate %s Plan
it_IT: Attivare il piano %s

note: translators: %s: Time period (e.g. Auto renews in "2 months")
en: Auto renews in %s
it_IT: Rinnovo automatico in %s

note: translators: %s: Time period (e.g. Expires in "2 months")
en: Expires in %s
it_IT: Scade in %s

en: Cancel Trial
it_IT: Annulla prova gratuita

en: Change Plan
it_IT: Cambia piano

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Bundle Plan
it_IT: Piano Bundle

en: Free Trial
it_IT: Prova gratuita

en: Account Details
it_IT: Dettagli dell'account

en: Stop Debug
it_IT: Ferma Debug

en: Start Debug
it_IT: Avvia Debug

en: Billing & Invoices
it_IT: Ricevute e Fatture

en: Deactivate License
it_IT: Disattiva licenza

en: Are you sure you want to proceed?
it_IT: Sei sicuro di voler procedere?

en: Cancel Subscription
it_IT: Annulla sottoscrizione

en: Name
it_IT: Nome

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Site ID
it_IT: ID del sito

en: No ID
it_IT: Nessun ID

en: Public Key
it_IT: Chiave pubblica

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: License Key
it_IT: Chiave della licenza

en: Trial
it_IT: Prova gratuita

en: Join the Beta program
it_IT: Entra nel programma Beta

en: not verified
it_IT: non verificato

en: Free version
it_IT: Versione gratuita

en: Premium version
it_IT: Versione premium

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Verify Email
it_IT: Verifica email

en: Change User
it_IT: Cambia utente

en: What is your %s?
it_IT: Qual è il tuo %s?

en: Download %s Version
it_IT: Scarica la versione %s

en: Download Paid Version
it_IT: Scarica la versione a pagamento

en: Sites
it_IT: Siti

en: Search by address
it_IT: Cerca per indirizzo

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: License
it_IT: Licenza

en: Plan
it_IT: Piano

en: Processing
it_IT: Elaborazione

en: Get updates for bleeding edge Beta versions of %s.
it_IT: Ottieni gli aggiornamenti per le nuove versioni Beta di %s.

en: Cancelling %s
it_IT: Cancellazione di %s

en: trial
it_IT: prova

en: Cancelling %s...
it_IT: Cancellazione %s...

en: subscription
it_IT: sottoscrizione

en: Deactivating your license will block all premium features, but will enable activating the license on another site. Are you sure you want to proceed?
it_IT: Disattiva la tua licenza bloccando tutte le funzionalità premium ma potrai attivare la licenza su un altro sito. Sei sicuro di voler continuare?

en: Disabling white-label mode
it_IT: Disabilita la modalità white label

en: Enabling white-label mode
it_IT: Abilita la modalità white label

en: View details
it_IT: Visualizza dettagli

en: Add Ons for %s
it_IT: Add-on per %s

en: We couldn't load the add-ons list. It's probably an issue on our side, please try to come back in few minutes.
it_IT: Non possiamo caricare la lista degli addon. Probabilmente è un nostro problema, prova di nuovo fra qualche minuto.

en: Automatic Installation
it_IT: Installazione automatica

en: An automated download and installation of %s (paid version) from %s will start in %s. If you would like to do it manually - click the cancellation button now.
it_IT: Un download con installazione automatica di %s (versione a pagamento) da %s inizierà in %s. Se preferisci farlo manualmente, fai clic sul pulsante per annullare.

en: The installation process has started and may take a few minutes to complete. Please wait until it is done - do not refresh this page.
it_IT: Il processo d'installazione è iniziato e potrebbe impiegare alcuni minuti per completarsi. Attendi finchè non ha finito, assicurandoti di non ricaricare questa pagina.

en: Cancel Installation
it_IT: Annulla installazione

note: translators: %1$s: plugin name (e.g., "Awesome Plugin"); %2$s: version (e.g., "1.2.3")
en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
it_IT: Grazie per avere installato l'aggiornamento %1$s v%2$s.

en: Allow & Continue
it_IT: Consenti & Continua

en: Welcome to %s! To get started, please enter your license key:
it_IT: Benvenuto nel %s! Per iniziare inserisci la tua licenza:

en: Re-send activation email
it_IT: Invia nuovamente l'email di attivazione

en: Thanks %s!
it_IT: Grazie %s!

en: We're excited to introduce the Freemius network-level integration.
it_IT: Siamo felici di presentarvi il supporto al sistema multi network di Freemius.

en: During the update process we detected %s site(s) in the network that are still pending your attention.
it_IT: Durante la procedura di aggiornamenti abbiamo individuato %s sito/i del network che sono in attesa di un tuo controllo.

en: During the update process we detected %d site(s) that are still pending license activation.
it_IT: Durante la procedura di aggiornamento abbiamo individuato%d sito/i che sono in attesa della attivazione della licenza.

en: If you'd like to use the %s on those sites, please enter your license key below and click the activation button.
it_IT: Se vuoi utilizzare %s su questi siti, inserisci la tua licenza sotto e fai clic sul pulsante di attivazione.

en: %s's paid features
it_IT: Funzionalità a pagamento di %s

en: Alternatively, you can skip it for now and activate the license later, in your %s's network-level Account page.
it_IT: In caso puoi saltare per adesso e attivare la licenza successivamente nella tua pagina di attivazione network di %s.

en: License key
it_IT: Chiave di licenza

en: Can't find your license key?
it_IT: Non trovi la tua chiave di licenza?

en: Delegate to Site Admins
it_IT: Delega ai proprietari del sito

en: If you click it, this decision will be delegated to the sites administrators.
it_IT: Se fai clic questa decisione sarà delegata agli amministratori del sito.

en: License issues?
it_IT: Problemi di licenza?

en: Have a license key?
it_IT: Hai una chiave di licenza?

en: Don't have a license key?
it_IT: Non hai una chiave di licenza?

en: Freemius is our licensing and software updates engine
it_IT: Freemius è il nostro servizio di licenze e aggiornamenti

en: Privacy Policy
it_IT: Politica sulla privacy

en: Terms of Service
it_IT: Termini del Servizio

en: Contact
it_IT: Contatti

en: Freemius Debug
it_IT: Debug Freemius

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Are you sure you want to delete all Freemius data?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare tutti i dati di Freemius?

en: Delete All Accounts
it_IT: Eliminare tutti gli account

en: Clear API Cache
it_IT: Elimina cache API

en: Clear Updates Transients
it_IT: Svuota le Transient degli aggiornamenti

en: Reset Deactivation Snoozing
it_IT: Resetta l'avviso di disattivazione

en: Sync Data From Server
it_IT: Sincronizza i dati dal server

en: Migrate Options to Network
it_IT: Migra le opzioni al Network

en: Load DB Option
it_IT: Carica opzioni del DB

en: Set DB Option
it_IT: Imposta opzione del DB

en: Key
it_IT: Chiave

en: Value
it_IT: Valore

en: SDK Path
it_IT: Percorso SDK

en: Module Path
it_IT: Percorso modulo

en: Is Active
it_IT: è attiva

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Themes
it_IT: Temi

en: Title
it_IT: Titolo

en: Freemius State
it_IT: Stato di Freemius

en: Network User
it_IT: Utente Network

en: Simulate Trial Promotion
it_IT: Simula la prova Trial

en: Simulate Network Upgrade
it_IT: Simula aggiornamento network

note: translators: %s: 'plugin' or 'theme'
en: %s Installs
it_IT: %s Installazioni

en: Add Ons of module %s
it_IT: Addon del modulo %s

en: Users
it_IT: Utenti

en: Verified
it_IT: Verificato

en: %s Licenses
it_IT: %s Licenze

en: Plan ID
it_IT: ID Piano

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Blocking
it_IT: Bloccato

en: Type
it_IT: Tipo

en: All Types
it_IT: Tutti i tipi

en: All Requests
it_IT: Tutte le richieste

en: Function
it_IT: Funzione

en: Process ID
it_IT: ID processo

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Filter
it_IT: Filtro

note: translators: %s: Page name
en: Secure HTTPS %s page, running from an external domain
it_IT: Pagina sicura su protocollo HTTPS %s eseguita su dominio esterno

en: Support
it_IT: Supporto

en: Requests
it_IT: Richieste

en: Invalid clone resolution action.
it_IT: Azione di risoluzione del clone fallita.

en: products
it_IT: prodotti

en: The products below have been placed into safe mode because we noticed that %2$s is an exact copy of %3$s:%1$s
it_IT: Il prodotto sottostante è stato messo in modalità sicurezza perchè abbiamo notato che %2$s è una copia esatta di %3$s: %1$s

en: The products below have been placed into safe mode because we noticed that %2$s is an exact copy of these sites:%3$s%1$s
it_IT: Il prodotto sottostante è stato messo in modalità sicurezza perchè abbiamo notato che %2$s è una copia esatta di questi siti %3$s: %1$s

en: %1$s has been placed into safe mode because we noticed that %2$s is an exact copy of %3$s.
it_IT: %1$s è entrato in modalità sicurezza perché è stato rilevato che %2$s è una copia esatta di %3$s./

en: the above-mentioned sites
it_IT: i siti menzionati sopra stante

en: Is %2$s a duplicate of %4$s?
it_IT: %2$s è un duplicato di %4$s?

en: Yes, %2$s is a duplicate of %4$s for the purpose of testing, staging, or development.
it_IT: Si, %2$s è un duplicato di %4$s per il motivo di test, staging o sviluppo.

en: Long-Term Duplicate
it_IT: Duplicato a lungo termine

en: Duplicate Website
it_IT: Sito duplicato

en: Is %2$s the new home of %4$s?
it_IT: %2$s è la nuova home di %4$s?

en: license
it_IT: licenza

en: Migrate License
it_IT: Sposta la licenza

en: Migrate
it_IT: Sposta

en: Is %2$s a new website?
it_IT: %2$s è un nuovo sito?

en: Yes, %2$s is a new and different website that is separate from %4$s.
it_IT: Si %2$s è un nuovo e sito differente che è separato da %4$s.

en: It requires license activation.
it_IT: Richiede la attivazione della licenza.

en: New Website
it_IT: Nuovo sito

en: You marked this website, %s, as a temporary duplicate of %s.
it_IT: Hai segnato questo sito, %s, come duplicato temporaneo di %s.

en: You marked this website, %s, as a temporary duplicate of these sites
it_IT: Hai marchiato questo sito, %s, come duplicato temporaneo di questi siti

en: %s automatic security & feature updates and paid functionality will keep working without interruptions until %s (or when your license expires, whatever comes first).
it_IT: %s con aggiornamenti automatici di sicurezza e funzionalità con le funzionalità a pagamento manterrà il funzionamento senza interruzioni fino a %s (o quando la licenza scade, oppure quello che avviene prima).

en: The following products'
it_IT: I prodotti seguenti

en: If this is a long term duplicate, to keep automatic updates and paid functionality after %s, please %s.
it_IT: Se questo è un duplicato a lungo termine per mantenere gli aggiornamenti automatico e funzionalità a pagamento dopo %s, verifica %s.

en: activate a license here
it_IT: attiva una licenza qui

en: So you can reuse the license when the %s is no longer active.
it_IT: Puoi riutilizzare la licenza quando %s non è piu attivo.

en: optional
it_IT: opzionale

en: Updates, announcements, marketing, no spam
it_IT: Aggiornamenti, annunci, marketing, no spam

en: Billing
it_IT: Fatturazione

en: Business name
it_IT: Nome della compagnia

en: Tax / VAT ID
it_IT: Numero Partita Iva o VAT

en: Address Line %d
it_IT: Riga indirizzo %d

en: Town
it_IT: Cittadina

en: ZIP / Postal Code
it_IT: CAP

en: Country
it_IT: Nazione

en: Select Country
it_IT: Seleziona Nazione

en: State
it_IT: Stato

en: Province
it_IT: Provincia

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Date
it_IT: Data

en: Amount
it_IT: Importo

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Method
it_IT: Metodo

en: Code
it_IT: Codice

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Result
it_IT: Risultato

en: Start
it_IT: Avvia

en: End
it_IT: Fine

note: translators: %s: time period (e.g. "2 hours" ago)
en: %s ago
it_IT: %s fa

en: Plugins & Themes Sync
it_IT: Sincronizzazione plugin e temi

en: Total
it_IT: Totale

en: Last
it_IT: Ultimo

en: Scheduled Crons
it_IT: Azioni programmate

en: Module
it_IT: Modulo

en: Module Type
it_IT: Tipo di modulo

en: Cron Type
it_IT: Tipo di Cron

en: Next
it_IT: Successivo

en: Non-expiring
it_IT: Non in scadenza

en: Apply to become an affiliate
it_IT: Applica per diventare un affiliato

en: Due to violation of our affiliation terms, we decided to temporarily block your affiliation account. If you have any questions, please contact support.
it_IT: A causa della violazione dei nostri termini di affiliazione abbiamo deciso di bloccare temporaneamente il tuo account affiliativo. Se hai domande contatta il supporto.

en: Thank you for applying for our affiliate program, unfortunately, we've decided at this point to reject your application. Please try again in 30 days.
it_IT: Grazie per la partecipazione al nostro programma di affiliazione, sfortunatamente abbiamo valutato di rifiutare la tua richiesta. Prova nuovamente fra 30 giorni.

en: Your affiliation account was temporarily suspended.
it_IT: Il tuo account di affiliazione è stato sospeso temporaneamente.

en: Thank you for applying for our affiliate program, we'll review your details during the next 14 days and will get back to you with further information.
it_IT: Grazie per la partecipazione al nostro programma di affiliazione, valuteremo la tua richiesta durante i prossimi 14 giorni e ti contatteremo per maggiori informazioni.

en: Your affiliate application for %s has been accepted! Log in to your affiliate area at: %s.
it_IT: La tua applicazione di affiliazione per %s è stata accettata! Accedi alla tua area di affiliazione a %s.

en: Like the %s? Become our ambassador and earn cash ;-)
it_IT: Ti piace %s? Diventa il nostro ambasciatore e guadagna denaro ;-)

en: Refer new customers to our %s and earn %s commission on each successful sale you refer!
it_IT: Comunica nuovi clienti al nostro %s e guadagna %s di commissione per ogni vendita avvenuta!

en: Program Summary
it_IT: Sommario programma

en: %s commission when a customer purchases a new license.
it_IT: %scommissione quando un utente acquista una nuova lcienza.

en: Get commission for automated subscription renewals.
it_IT: Ottieni delle commissioni dal sistema automatizzato di rinnovo.

en: %s tracking cookie after the first visit to maximize earnings potential.
it_IT: %s cookie di tracciamento dopo che la prima visita per massimizzare i margini di guadagno.

en: Unlimited commissions.
it_IT: Commissioni illimitate.

en: %s minimum payout amount.
it_IT: %s quantità minima per il pagamento.

en: Payouts are in USD and processed monthly via PayPal.
it_IT: I pagamenti sono in Dollari Americani e processati mensilmente da PayPal.

en: As we reserve 30 days for potential refunds, we only pay commissions that are older than 30 days.
it_IT: Ci riserviamo 30 giorni in caso di rimborsi, paghiamo le commissioni se sono più vecchie di 30 giorni.

en: Affiliate
it_IT: Affiliati

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Full name
it_IT: Nome completo

en: PayPal account email address
it_IT: Indirizzo account email Paypal

en: Where are you going to promote the %s?
it_IT: Dove vuoi promuovere %s?

en: Enter the domain of your website or other websites from where you plan to promote the %s.
it_IT: Inserisci il dominio del tuo sito o altri siti da dove vuoi promuovere %s.

en: Add another domain
it_IT: Aggiungi un altro dominio

en: Extra Domains
it_IT: Domini aggiuntivi

en: Extra domains where you will be marketing the product from.
it_IT: Domini aggiuntivi dove ci sarà il modulo promozionale.

en: Promotion methods
it_IT: Metodi promozionali

en: Social media (Facebook, Twitter, etc.)
it_IT: Social network (Facebook, Twitter, ecc.)

en: Mobile apps
it_IT: Applicazioni mobile

en: Website, email, and social media statistics (optional)
it_IT: Siti, email e statistiche dei social network (opzionali)

en: Please feel free to provide any relevant website or social media statistics, e.g. monthly unique site visits, number of email subscribers, followers, etc. (we will keep this information confidential).
it_IT: Facci sapere ogni sito o statistiche social valide, es: visite uniche mensili, numero di sottoscrizioni email, follower ecc (tratteremo queste informazioni come riservate).

en: How will you promote us?
it_IT: Come ci promuoverai?

en: Please provide details on how you intend to promote %s (please be as specific as possible).
it_IT: Fornisci i dettagli su come intendi promuovere %s. (sii più esplicativo possibile)

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Become an affiliate
it_IT: Diventa un affiliato

en: Please enter the license key to enable the debug mode:
it_IT: Inserisci la chiave della licenza per abilitare la modalità Debug:

en: To enter the debug mode, please enter the secret key of the license owner (UserID = %d), which you can find in your "My Profile" section of your User Dashboard:
it_IT: Abilita la modalità Debug, inserisci la chiave segreta del proprietario della licenza (UserID = %d), che puoi trovare nella sezione "Profilo" della dashboard utente:

en: Submit
it_IT: Invia

en: User key
it_IT: Chiave utente

en: Email address update
it_IT: Aggiorna l'indirizzo email

en: Enter the new email address
it_IT: Inserisci il nuovo indirizzo email

en: Are both %s and %s your email addresses?
it_IT: Sono entrambi %s e %s tuoi indirizzi email?

en: Yes - both addresses are mine
it_IT: Si entrambi gli indirizzi sono miei

en: %s is my client's email address
it_IT: %s è il mio indirizzo email

en: %s is my email address
it_IT: %s è il mio indirizzo email

en: Would you like to merge %s into %s?
it_IT: Vuoi fondere %s in %s?

en: Yes - move all my data and assets from %s to %s
it_IT: Si muovi tutti i miei e risorse da %s a %s

en: No - only move this site's data to %s
it_IT: No sposta solo i dati di questo sito su %s

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Please enter the license key that you received in the email right after the purchase:
it_IT: Per favore inserisci la chiave di licenza che hai ricevuto via mail subito dopo l'acquisto:

en: Update License
it_IT: Aggiorna licenza

en: Agree & Activate License
it_IT: Accetta e attiva la licenza

en: Associate with the license owner's account.
it_IT: Associa con il proprietario della licenza

en: There is a new version of %s available.
it_IT: C'è una nuova versione di %s disponibile.

en:  %s to access version %s security & feature updates, and support.
it_IT: %sper accedere alla versione%s per aggiornamenti, funzionalità e supporto.

en: New Version Available
it_IT: Nuova versione disponibile

en: Send License Key
it_IT: Invia chiave di licenza

en: Enter the email address you've used for the upgrade below and we will resend you the license key.
it_IT: Inserisci qui sotto l'indirizzo email che hai usato per registrare l'aggiornamento e ti invieremo di nuovo la chiave di licenza.

en: Deactivating or uninstalling the %s will automatically disable the license, which you'll be able to use on another site.
it_IT: Disattivare o disinstallare %s che disabiliterà automaticamente la licenza, che permetterà di utilizzarla in un altro sito.

en: In case you are NOT planning on using this %s on this site (or any other site) - would you like to cancel the %s as well?
it_IT: In caso NON hai pianificato di usare %s su questo sito (o ogni altro sito) vuoi cancellare %s?

en: Cancel %s - I no longer need any security & feature updates, nor support for %s because I'm not planning to use the %s on this, or any other site.
it_IT: Annulla %s, non ho bisogno di aggiornamenti di funzionalità e sicurezza o supporto per %sperché non ho intenzione di usare %ssu questo sito o qualunque altro sito.

en: Don't cancel %s - I'm still interested in getting security & feature updates, as well as be able to contact support.
it_IT: Non annullare %s, sono interessato in ottenere gli aggiornamenti di sicurezza, nuove funzionalità o contattare il supporto.

en: Once your license expires you will no longer be able to use the %s, unless you activate it again with a valid premium license.
it_IT: Quando la tua licenza scadrà non potrai più usare %s, a meno che lo attivi di nuovo con una licenza premium valida.

en: Cancel %s?
it_IT: Annulla %s?

en: Proceed
it_IT: Prosegui

en: Cancel %s & Proceed
it_IT: Annulla %s & Prosegui

note: translators: %1$s: Number of trial days; %2$s: Plan name;
en: You are 1-click away from starting your %1$s-day free trial of the %2$s plan.
it_IT: Sei a un clic di distanza dall'iniziare il tuo periodo di prova gratuito di %1$s giorni per il piano %2$s.

note: translators: %s: Link to freemius.com
en: For compliance with the WordPress.org guidelines, before we start the trial we ask that you opt in with your user and non-sensitive site information, allowing the %s to periodically send data to %s to check for version updates and to validate your trial.
it_IT: Per essere accettato del regolamento WordPress.org, prima di attivare il periodo di prova devi accettare di condividere informazioni come il tuo utente e dati non sensibili. Permettendo a %s di inviare dati periodicamente a %s per verificare gli aggiornamenti e approvare il periodo di prova.

en: By changing the user, you agree to transfer the account ownership to:
it_IT: Cambiando l'utente accetti di trasferire la proprietà dell'account a:

en: I Agree - Change User
it_IT: Accetto - Cambia utente

en: Enter email address
it_IT: Inserisci l'indirizzo email

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Activate license on all pending sites.
it_IT: Attiva le licenze su tutti i siti in attesa.

en: Apply on all pending sites.
it_IT: Applica su tutti i siti in attesa.

en: Activate license on all sites in the network.
it_IT: Attiva la licenza su tutti i siti del network.

en: Apply on all sites in the network.
it_IT: Applica su tutti i siti della rete.

en: allow
it_IT: permetti

en: delegate
it_IT: delega

en: skip
it_IT: salta

en: Click to view full-size screenshot %d
it_IT: Fare clic per visualizzare lo screenshot in grandi dimensioni %d

en: Unlimited Updates
it_IT: Aggiornamenti Illimitati

en: Last license
it_IT: Ultima licenza

en: No expiration
it_IT: Nessuna scadenza

en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: Owner Name
it_IT: Nome proprietario

en: Owner Email
it_IT: Email proprietario

en: Owner ID
it_IT: ID proprietario

en: Subscription
it_IT: Sottoscrivi

en: Sorry for the inconvenience and we are here to help if you give us a chance.
it_IT: Siamo spiacenti per l'inconveniente e siamo qui per aiutarti con il tuo permesso.

en: Contact Support
it_IT: Contatta il supporto

en: Anonymous feedback
it_IT: Feedback anonimo

en: hour
it_IT: ora

en: hours
it_IT: ore

en: days
it_IT: giorni

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Activate %s
it_IT: Attiva %s

en: Submit & %s
it_IT: Invia e %s

en: Quick Feedback
it_IT: Suggerimenti rapidi

en: If you have a moment, please let us know why you are %s
it_IT: Se hai un attimo, facci sapere perché %s

en: deactivating
it_IT: disattivazione in corso

en: switching
it_IT: passa a

en: Kindly tell us the reason so we can improve.
it_IT: Spiegandoci il motivo ci aiuterai a migliorare.

en: Snooze & %s
it_IT: Silenzia e %s

en: Yes - %s
it_IT: SI - %s

en: Skip & %s
it_IT: Salta & %s

en: Click here to use the plugin anonymously
it_IT: Fai clic qui per usare il plugin anonimamente

en: You might have missed it, but you don't have to share any data and can just %s the opt-in.
it_IT: Potresti non averci fatto caso, ma non sei obbligato a condividere i tuoi dati e puoi semplicemente %s la tua partecipazione.

[ctx: interjection expressing joy or exuberance]
en: Yee-haw
it_IT: Evvai

[ctx: addonX cannot run without pluginY]
en: %s cannot run without %s.
it_IT: %s non può funzionare senza %s.

[ctx: addonX cannot run...]
en: %s cannot run without the plugin.
it_IT: %s non può funzionare senza il plugin.

[ctx: exclamation]
en: Oops
it_IT: Ops

[ctx: Used to express elation, enthusiasm, or triumph (especially in electronic communication).]
en: W00t
it_IT: Forte

[ctx: Part of the message telling the user what they should receive via email.]
en: a license key
it_IT: una chiave di licenza

[ctx: Part of the message telling the user what they should receive via email.]
en: the installation instructions
it_IT: le istruzioni di installazione

[ctx: Part of an activation link message.]
en: Click here
it_IT: Clicca qui

[ctx: Part of the message that tells the user to check their spam folder for a specific email.]
en: the product's support email address
it_IT: l'indirizzo email per il supporto relativo al prodotto.

[ctx: %s - plugin name. As complete "PluginX" activation now]
en: Complete "%s" Activation Now
it_IT: Completa l'attivazione di "%s" ora

[ctx: noun]
en: Pricing
it_IT: Prezzi

[ctx: noun]
en: Price
it_IT: Prezzo

[ctx: a positive response]
en: Right on
it_IT: Sì

[ctx: something somebody says when they are thinking about what you have just said.]
en: Hmm
it_IT: Uhm

[ctx: trial period]
en: Trial
it_IT: Prova gratuita

[ctx: as congratulations]
en: Congrats
it_IT: Congratulazioni

[ctx: advance notice of something that will need attention.]
en: Heads up
it_IT: Attenzione

[ctx: call to action]
en: Start free trial
it_IT: Inizia il periodo di prova gratuito

[ctx: verb]
en: Purchase
it_IT: Acquisto

[ctx: verb]
en: Upgrade
it_IT: Aggiornamento

[ctx: verb]
en: Edit
it_IT: Modifica

[ctx: verb]
en: Show
it_IT: Mostra

[ctx: verb]
en: Hide
it_IT: Nascondi

[ctx: verb]
en: Skip
it_IT: Salta

[ctx: verb]
en: Delete
it_IT: Elimina

[ctx: verb]
en: Update
it_IT: Aggiorna

[ctx: verb]
en: Opt Out
it_IT: Cancella iscrizione

[ctx: verb]
en: Opt In
it_IT: Iscriviti

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest Free Version
it_IT: Scarica l'ultima versione gratuita

[ctx: as download latest version]
en: Download Latest
it_IT: Scarica l'ultima versione

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
it_IT: Descrizione

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
it_IT: Installazione

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
it_IT: Recensioni

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
it_IT: Altre note

[ctx: Plugin installer section title]
en: Features & Pricing
it_IT: Caratteristiche & prezzi

[ctx: e.g. Professional Plan]
en: %s Plan
it_IT: Piano %s

[ctx: e.g. the best product]
en: Best
it_IT: Migliore

[ctx: as every month]
en: Monthly
it_IT: Mensilmente

[ctx: as once a year]
en: Annual
it_IT: Annuale

[ctx: as once a year]
en: Annually
it_IT: Annualmente

[ctx: as once a year]
en: Once
it_IT: Una volta

[ctx: e.g. billed monthly]
en: Billed %s
it_IT: Fatturato %s

[ctx: as monthly period]
en: mo
it_IT: mese

[ctx: as annual period]
en: year
it_IT: anno

[ctx: product version]
en: Version
it_IT: Versione

[ctx: as the plugin author]
en: Author
it_IT: Autore

[ctx: x-ago]
note: translators: %s: time period (e.g. "2 hours" ago)
en: %s ago
it_IT: %s fa

[ctx: as synchronize license]
en: Sync License
it_IT: Sincronizza la licenza

[ctx: as product pricing plan]
en: Plan
it_IT: Piano

[ctx: as synchronize]
en: Sync
it_IT: Sincronizza

[ctx: as secret encryption key missing]
en: No Secret
it_IT: Nessuna chiave

[ctx: as software license]
en: License
it_IT: Licenza

[ctx: active add-on]
en: Active
it_IT: Attiva

[ctx: installed add-on]
en: Installed
it_IT: Installato

[ctx: as close a window]
en: Dismiss
it_IT: Chiudi

[ctx: as in the process of sending an email]
en: Sending email
it_IT: Invio email

[ctx: as activating plugin]
en: Activating
it_IT: Attivazione

[ctx: as turned off]
en: Off
it_IT: Non attivo

[ctx: as turned on]
en: On
it_IT: Attivo

[ctx: as software development kit versions]
en: SDK Versions
it_IT: Versioni SDK

[ctx: as connection was successful]
en: Connected
it_IT: Connesso

[ctx: as connection blocked]
en: Blocked
it_IT: Bloccato

[ctx: like websites]
en: Sites
it_IT: Siti

[ctx: as expiration date]
en: Expiration
it_IT: Scadenza

[ctx: Clone resolution admin notice products list label]
en: Products
it_IT: Prodotti

[ctx: "The <product_label>", e.g.: "The plugin"]
en: The %s's
it_IT: Il %s

[ctx: as file/folder path]
en: Path
it_IT: Percorso

[ctx: close window]
en: Dismiss
it_IT: Chiudi

[ctx: close a window]
en: Dismiss
it_IT: Chiudi

[ctx: as 5 licenses left]
en: %s left
it_IT: %s rimanenti
