Activity Log for MCP 1.0.0 - en to ar translation catalogue (204 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
ar: سجل النشاط لـ MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
ar: راقب، وأمّن، وأدر نشاط وكيل الذكاء الاصطناعي على موقع ووردبريس الخاص بك. يسجل طلبات MCP (بروتوكول سياق النموذج)، يكتشف التهديدات، ويمنحك مفتاح إيقاف. غير مرتبط بـ Anthropic أو مشروع بروتوكول سياق النموذج.

note: Author of the plugin
en: Riaan Knoetze
ar: ريان كنوتزه

en: MCP Logs
ar: سجلات MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
ar: راقب طلبات REST API المتعلقة بـ MCP التي تتم على موقع ووردبريس الخاص بك.

en: Date From
ar: التاريخ من

en: Date To
ar: التاريخ إلى

en: Ability
ar: الصلاحية

en: User
ar: المستخدم

en: Filter
ar: تصفية

en: Reset Filters
ar: إعادة تعيين الفلاتر

en: Date / Time
ar: التاريخ / الوقت

en: Response
ar: الاستجابة

en: Method
ar: الطريقة

en: API Endpoint
ar: نقطة نهاية API

en: Details
ar: تفاصيل

en: View
ar: عرض

en: No MCP requests found
ar: لم يتم العثور على طلبات MCP

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
ar: ستظهر طلبات MCP هنا عندما تتم على موقع ووردبريس الخاص بك.

en: Loading...
ar: جار التحميل...

en: Error loading data
ar: خطأ في تحميل البيانات

en: Request Details
ar: تفاصيل الطلب

en: Close
ar: إغلاق

en: Session ID
ar: معرف الجلسة

en: Request Information
ar: معلومات الطلب

en: Response Information
ar: معلومات الاستجابة

en: Request Body
ar: نص الطلب

en: Response Data
ar: بيانات الاستجابة

en: Server Namespace
ar: مساحة أسماء الخادم

en: Guest
ar: ضيف

en: All Abilities
ar: جميع القدرات

en: All Users
ar: جميع المستخدمين

en: Page
ar: صفحة

en: of
ar: من

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Copy
ar: نسخ

en: Copied!
ar: تم النسخ!

en: Status
ar: الحالة

en: Success
ar: نجاح

en: Failed
ar: فشل

en: Unknown
ar: غير معروف

en: MCP Method
ar: طريقة MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
ar: تم الطلب بنجاح، لكن قدرة MCP فشلت أثناء التنفيذ.

en: Clear All Logs
ar: مسح جميع السجلات

en: Clearing...
ar: جارٍ المسح...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف جميع السجلات؟ لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Failed to clear logs. Please try again.
ar: فشل في مسح السجلات. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Export CSV
ar: تصدير CSV

en: Exporting...
ar: جارٍ التصدير...

en: per page
ar: لكل صفحة

en: Sort ascending
ar: ترتيب تصاعدي

en: Sort descending
ar: ترتيب تنازلي

en: Redirect
ar: إعادة توجيه

en: Client Error
ar: خطأ في العميل

en: Server Error
ar: خطأ في الخادم

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك الأذونات الكافية للوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown User
ar: مستخدم غير معروف

en: Analytics
ar: التحليلات

en: Abilities that provide analytical data and insights.
ar: القدرات التي توفر بيانات ورؤى تحليلية.

en: Get MCP Activity
ar: الحصول على نشاط MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
ar: استرجاع سجل MCP/AI مجزأ مع فلاتر اختيارية.

en: Get MCP Stats
ar: الحصول على إحصائيات MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
ar: الحصول على إحصائيات ملخصة: إجمالي الطلبات، عدد النجاحات/الأخطاء، معدل النجاح، المكالمات لكل أداة، والجلسات الفريدة.

en: Get Activity By Session
ar: الحصول على النشاط حسب الجلسة

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
ar: استرجاع مدخلات السجل لجلسة MCP محددة مع ترتيب زمني. استخدم exclude_bodies=true للحصول على ملخص خفيف بدون بيانات الطلب/الاستجابة.

en: Search MCP Activity
ar: البحث في نشاط MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
ar: بحث نص كامل عبر المسارات، أسماء الأدوات، محتويات الطلبات والاستجابات.

en: Analyze MCP Errors
ar: تحليل أخطاء MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
ar: قائمة بتنفيذات الأدوات الفاشلة الأخيرة وأخطاء HTTP مع التفاصيل الكاملة.

en: Get Tool Performance
ar: الحصول على أداء الأداة

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
ar: مقاييس لكل أداة: عدد المكالمات، عدد النجاحات/الأخطاء، معدل الأخطاء، والمستخدمين الفريدين. يمكن التصفية لأداة واحدة اختيارياً.

en: Clear Old Logs
ar: مسح السجلات القديمة

en: Delete log entries older than a specified date.
ar: حذف مدخلات السجل الأقدم من تاريخ محدد.

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: Actions
ar: الإجراءات

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
ar[0]: لم يتم تحديد عناصر
ar[1]: تم تحديد عنصر واحد
ar[2]: تم تحديد عنصران
ar[3]: تم تحديد %d عناصر
ar[4]: تم تحديد %d عنصرًا
ar[5]: تم تحديد %d عنصر

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
ar[0]: %d عنصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصران
ar[3]: %d عناصر
ar[4]: %d عنصرًا
ar[5]: %d عنصر

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
ar[0]: %1$d من %2$d عنصر
ar[1]: %1$d من %2$d عنصرًا
ar[2]: %1$d من %2$d عنصران
ar[3]: %1$d من %2$d عناصر
ar[4]: %1$d من %2$d عنصرًا
ar[5]: %1$d من %2$d عنصر

en: Deselect all
ar: إلغاء تحديد الكل

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Add filter
ar: إضافة فلتر

en: Move left
ar: التحرك إلى اليسار

en: Move right
ar: التحرك إلى اليمين

en: Insert left
ar: الإدراج على اليسار

en: Insert right
ar: الإدراج على اليمين

en: Hide column
ar: إخفاء العمود

en: Properties
ar: الخصائص

en: Preview size
ar: حجم المعاينة

en: Navigate to item
ar: الانتقال إلى العنصر

en: Density
ar: الكثافة

en: Table
ar: جدول

en: Grid
ar: شبكة

en: List
ar: قائمة

en: Activity
ar: النشاط

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
ar: قائمة: %1$s

en: Search items
ar: بحث في العناصر

en: Search
ar: بحث

en: No results found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: No elements found
ar: لم يتم العثور على عناصر

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
ar: ليست أي من

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s ليست أي من: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
ar: يشمل

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s يشمل: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
ar: يشمل الكل

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s يشمل الكل: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
ar: بين (شامل)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
ar: <Name>%1$s بين (شامل): </Name><Value>%2$s و %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
ar: في الماضي

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s في الماضي: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
ar: أكثر من

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s أكثر من: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
ar: هو

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s هو: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
ar: ليس

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s ليس: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
ar: أقل من

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s أقل من: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
ar: أكبر من

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s أكبر من: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
ar: أقل من أو يساوي

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s أقل من أو يساوي: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
ar: أكبر من أو يساوي

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s أكبر من أو يساوي: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
ar: قبل

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s قبل: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
ar: بعد

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s بعد: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
ar: قبل (شامل)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s في أو قبل: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
ar: بعد (شامل)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s في أو بعد: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
ar: يحتوي على

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s يحتوي على: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
ar: لا يحتوي على

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s لا يحتوي على: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
ar: يبدأ بـ

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
ar: <Name>%1$s يبدأ بـ: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
ar: في

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
ar: ليس في

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
ar: حالة غير معروفة لـ %1$s

en: Conditions
ar: الشروط

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
ar: تصفية حسب: %1$s

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Remove
ar: إزالة

en: No results
ar: لا توجد نتائج

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
ar: الصفحة %1$d من %2$d

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Layout
ar: التخطيط

en: Sort by
ar: ترتيب حسب

en: Order
ar: الترتيب

en: Items per page
ar: عناصر في كل صفحة

en: Reset view
ar: إعادة تعيين العرض

en: Appearance
ar: المظهر

en: Days
ar: أيام

en: Weeks
ar: أسابيع

en: Months
ar: شهور

en: Years
ar: سنوات

en: Days ago
ar: منذ أيام

en: Weeks ago
ar: منذ أسابيع

en: Months ago
ar: منذ شهور

en: Years ago
ar: منذ سنوات

en: Unit
ar: الوحدة

en: Required
ar: مطلوب

en: Optional
ar: اختياري

en: Date time
ar: التاريخ والوقت

en: Today
ar: اليوم

en: Yesterday
ar: أمس

en: Past week
ar: الأسبوع الماضي

en: Past month
ar: الشهر الماضي

en: Last 7 days
ar: آخر 7 أيام

en: Last 30 days
ar: آخر 30 يومًا

en: Month to date
ar: الشهر حتى تاريخه

en: Last year
ar: السنة الماضية

en: Year to date
ar: السنة حتى تاريخه

en: Custom
ar: مخصص

en: Date
ar: التاريخ

en: From
ar: من

en: To
ar: إلى

en: The max. value must be greater than the min. value.
ar: يجب أن تكون القيمة القصوى أكبر من القيمة الدنيا.

en: Min.
ar: الأدنى

en: Max.
ar: الأقصى

en: Open color picker
ar: فتح منتقي الألوان

en: Hide password
ar: إخفاء كلمة المرور

en: Show password
ar: إظهار كلمة المرور

en: Value must be a valid email address.
ar: يجب أن تكون القيمة عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: Value must be an integer.
ar: يجب أن تكون القيمة عددًا صحيحًا.

en: Value must be a number.
ar: يجب أن تكون القيمة رقمًا.

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خاطئ

en: Value must be true, false, or undefined
ar: يجب أن تكون القيمة صحيحة أو خاطئة أو غير معرف

en: Value must be an array.
ar: يجب أن تكون القيمة مصفوفة.

en: Every value must be a string.
ar: يجب أن تكون كل قيمة نصًا.

en: Value must be a valid color.
ar: يجب أن تكون القيمة لونًا صالحًا.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
ar: مريح

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
ar: متوازن

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
ar: مضغوط

[ctx: verb]
en: Filter
ar: تصفية

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
ar: <div>صفحة</div>%1$s<div>من %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
ar: خيارات العرض
