Activity Log for MCP 1.0.0 - en to de-DE translation catalogue (196 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
de-DE: Aktivitätsprotokoll für MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
de-DE: Überwachen, sichern und verwalten Sie die Aktivitäten von KI-Agenten auf Ihrer WordPress-Seite. Protokolliert MCP (Model Context Protocol)-Anfragen, erkennt Bedrohungen und bietet Ihnen einen Not-Aus-Schalter. Nicht verbunden mit Anthropic oder dem Model Context Protocol-Projekt.

en: MCP Logs
de-DE: MCP-Protokolle

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
de-DE: Überwachen Sie MCP-bezogene REST API-Anfragen, die an Ihre WordPress-Seite gesendet werden.

en: Date From
de-DE: Datum von

en: Date To
de-DE: Datum bis

en: Ability
de-DE: Berechtigung

en: User
de-DE: Benutzer

en: Reset Filters
de-DE: Filter zurücksetzen

en: Date / Time
de-DE: Datum / Uhrzeit

en: Response
de-DE: Antwort

en: Method
de-DE: Methode

en: API Endpoint
de-DE: API-Endpunkt

en: View
de-DE: Anzeigen

en: No MCP requests found
de-DE: Keine MCP-Anfragen gefunden

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
de-DE: MCP-Anfragen werden hier angezeigt, wenn sie an Ihre WordPress-Seite gesendet werden.

en: Loading...
de-DE: Lädt...

en: Error loading data
de-DE: Fehler beim Laden der Daten

en: Request Details
de-DE: Anfragedetails

en: Close
de-DE: Schließen

en: Session ID
de-DE: Sitzungs-ID

en: Request Information
de-DE: Anfrageinformationen

en: Response Information
de-DE: Antwortinformationen

en: Request Body
de-DE: Anfrageinhalt

en: Response Data
de-DE: Antwortdaten

en: Server Namespace
de-DE: Server-Namespace

en: Guest
de-DE: Gast

en: All Abilities
de-DE: Alle Fähigkeiten

en: All Users
de-DE: Alle Benutzer

en: Page
de-DE: Seite

en: of
de-DE: von

en: Previous
de-DE: Zurück

en: Next
de-DE: Weiter

en: Copy
de-DE: Kopieren

en: Copied!
de-DE: Kopiert!

en: Success
de-DE: Erfolg

en: Failed
de-DE: Fehlgeschlagen

en: Unknown
de-DE: Unbekannt

en: MCP Method
de-DE: MCP-Methode

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
de-DE: Die Anfrage war erfolgreich, aber die MCP-Fähigkeit ist während der Ausführung fehlgeschlagen.

en: Clear All Logs
de-DE: Alle Protokolle löschen

en: Clearing...
de-DE: Lösche...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
de-DE: Sind Sie sicher, dass Sie alle Protokolle löschen möchten? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Failed to clear logs. Please try again.
de-DE: Protokolle konnten nicht gelöscht werden. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Export CSV
de-DE: CSV exportieren

en: Exporting...
de-DE: Exportiere...

en: per page
de-DE: pro Seite

en: Sort ascending
de-DE: Aufsteigend sortieren

en: Sort descending
de-DE: Absteigend sortieren

en: Redirect
de-DE: Weiterleiten

en: Client Error
de-DE: Client-Fehler

en: Server Error
de-DE: Server-Fehler

en: Pending
de-DE: Ausstehend

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
de-DE: Sie haben nicht die erforderlichen Berechtigungen, um auf diese Seite zuzugreifen.

en: Unknown User
de-DE: Unbekannter Benutzer

en: Analytics
de-DE: Analytik

en: Abilities that provide analytical data and insights.
de-DE: Fähigkeiten, die analytische Daten und Einblicke liefern.

en: Get MCP Activity
de-DE: MCP-Aktivität abrufen

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
de-DE: Ein paginiertes Protokoll der MCP/AI-Interaktionen mit optionalen Filtern abrufen.

en: Get MCP Stats
de-DE: MCP-Statistiken abrufen

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
de-DE: Zusammenfassende Statistiken erhalten: Gesamtanfragen, Erfolgs-/Fehleranzahl, Erfolgsrate, Aufrufe pro Tool und eindeutige Sitzungen.

en: Get Activity By Session
de-DE: Aktivität nach Sitzung abrufen

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
de-DE: Protokolleinträge für eine bestimmte MCP-Sitzungs-ID chronologisch geordnet abrufen. Verwenden Sie exclude_bodies=true, um eine leichte Zusammenfassung ohne Anfrage-/Antwortdaten zu erhalten.

en: Search MCP Activity
de-DE: MCP-Aktivität durchsuchen

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
de-DE: Volltextsuche über Routen, Toolnamen, Anfragetexte und Antworttexte.

en: Analyze MCP Errors
de-DE: MCP-Fehler analysieren

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
de-DE: Liste der kürzlich fehlgeschlagenen Tool-Ausführungen und HTTP-Fehler mit vollständigen Details.

en: Get Tool Performance
de-DE: Tool-Leistung abrufen

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
de-DE: Metriken pro Tool: Aufrufanzahl, Erfolgs-/Fehleranzahl, Fehlerquote und eindeutige Benutzer. Optional Filter auf ein einzelnes Tool anwenden.

en: Clear Old Logs
de-DE: Alte Protokolle löschen

en: Delete log entries older than a specified date.
de-DE: Protokolleinträge löschen, die älter als ein bestimmtes Datum sind.

en: (no title)
de-DE: (kein Titel)

en: Actions
de-DE: Aktionen

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
de-DE[0]: %d Element ausgewählt
de-DE[1]: %d Elemente ausgewählt

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
de-DE[0]: %d Element
de-DE[1]: %d Elemente

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
de-DE[0]: %1$d von %2$d Element
de-DE[1]: %1$d von %2$d Elementen

en: Deselect all
de-DE: Alle abwählen

en: Select all
de-DE: Alle auswählen

en: Cancel
de-DE: Abbrechen

en: Add filter
de-DE: Filter hinzufügen

en: Move left
de-DE: Nach links verschieben

en: Move right
de-DE: Nach rechts verschieben

en: Insert left
de-DE: Links einfügen

en: Insert right
de-DE: Rechts einfügen

en: Hide column
de-DE: Spalte ausblenden

en: Properties
de-DE: Eigenschaften

en: Preview size
de-DE: Vorschaugröße

en: Navigate to item
de-DE: Zum Element navigieren

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
de-DE: Zeile %d

en: Density
de-DE: Dichte

en: Table
de-DE: Tabelle

en: Grid
de-DE: Raster

en: List
de-DE: Liste

en: Activity
de-DE: Aktivität

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
de-DE: Liste von: %1$s

en: Search items
de-DE: Elemente suchen

en: Search
de-DE: Suchen

en: No results found
de-DE: Keine Ergebnisse gefunden

en: No elements found
de-DE: Keine Elemente gefunden

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
de-DE: Ist keines von

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist keines von: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
de-DE: Enthält

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s enthält: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
de-DE: Enthält alle

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s enthält alle: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
de-DE: Zwischen (inkl.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s zwischen (inkl.): </Name><Value>%2$s und %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
de-DE: In der Vergangenheit

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist in der Vergangenheit: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
de-DE: Über

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist über: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
de-DE: Ist

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
de-DE: Ist nicht

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist nicht: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
de-DE: Weniger als

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist weniger als: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
de-DE: Größer als

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist größer als: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
de-DE: Weniger als oder gleich

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist weniger als oder gleich: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
de-DE: Größer als oder gleich

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist größer als oder gleich: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
de-DE: Vor

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist vor: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
de-DE: Nach

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist nach: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
de-DE: Vor (inkl.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist am oder vor: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
de-DE: Nach (inkl.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s ist am oder nach: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
de-DE: Enthält

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s enthält: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
de-DE: Enthält nicht

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s enthält nicht: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
de-DE: Beginnt mit

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
de-DE: <Name>%1$s beginnt mit: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
de-DE: Am

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
de-DE: Nicht am

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
de-DE: Unbekannter Status für %1$s

en: Conditions
de-DE: Bedingungen

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
de-DE: Filtern nach: %1$s

en: Reset
de-DE: Zurücksetzen

en: Remove
de-DE: Entfernen

en: No results
de-DE: Keine Ergebnisse

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
de-DE: Seite %1$d von %2$d

en: Current page
de-DE: Aktuelle Seite

en: Previous page
de-DE: Vorherige Seite

en: Next page
de-DE: Nächste Seite

en: Sort by
de-DE: Sortieren nach

en: Order
de-DE: Reihenfolge

en: Items per page
de-DE: Elemente pro Seite

en: Reset view
de-DE: Ansicht zurücksetzen

en: Appearance
de-DE: Aussehen

en: Days
de-DE: Tage

en: Weeks
de-DE: Wochen

en: Months
de-DE: Monate

en: Years
de-DE: Jahre

en: Days ago
de-DE: Vor Tagen

en: Weeks ago
de-DE: Vor Wochen

en: Months ago
de-DE: Vor Monaten

en: Years ago
de-DE: Vor Jahren

en: Unit
de-DE: Einheit

en: Required
de-DE: Erforderlich

en: Date time
de-DE: Datum und Uhrzeit

en: Today
de-DE: Heute

en: Yesterday
de-DE: Gestern

en: Past week
de-DE: Letzte Woche

en: Past month
de-DE: Letzter Monat

en: Last 7 days
de-DE: Letzte 7 Tage

en: Last 30 days
de-DE: Letzte 30 Tage

en: Month to date
de-DE: Monat bis heute

en: Last year
de-DE: Letztes Jahr

en: Year to date
de-DE: Jahr bis heute

en: Custom
de-DE: Benutzerdefiniert

en: Date
de-DE: Datum

en: From
de-DE: Von

en: To
de-DE: Bis

en: The max. value must be greater than the min. value.
de-DE: Der Maximalwert muss größer als der Minimalwert sein.

en: Open color picker
de-DE: Farbauswahl öffnen

en: Hide password
de-DE: Passwort verbergen

en: Show password
de-DE: Passwort anzeigen

en: Value must be a valid email address.
de-DE: Der Wert muss eine gültige E-Mail-Adresse sein.

en: Value must be an integer.
de-DE: Der Wert muss eine ganze Zahl sein.

en: Value must be a number.
de-DE: Der Wert muss eine Zahl sein.

en: True
de-DE: Wahr

en: False
de-DE: Falsch

en: Value must be true, false, or undefined
de-DE: Der Wert muss wahr, falsch oder undefiniert sein

en: Value must be an array.
de-DE: Der Wert muss ein Array sein.

en: Every value must be a string.
de-DE: Jeder Wert muss ein String sein.

en: Value must be a valid color.
de-DE: Der Wert muss eine gültige Farbe sein.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
de-DE: Komfortabel

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
de-DE: Ausgewogen

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
de-DE: Kompakt

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
de-DE: <div>Seite</div>%1$s<div>von %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
de-DE: Ansichtsoptionen
