Activity Log for MCP 1.0.0 - en to el translation catalogue (204 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
el: Αρχείο Δραστηριότητας για MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
el: Παρακολουθήστε, ασφαλίστε και διαχειριστείτε τη δραστηριότητα των AI πρακτόρων στον ιστότοπο WordPress σας. Καταγράφει αιτήματα MCP (Πρωτόκολλο Πλαισίου Μοντέλου), ανιχνεύει απειλές και σας παρέχει διακόπτη έκτακτης ανάγκης. Δεν σχετίζεται με το Anthropic ή το έργο Πρωτοκόλλου Πλαισίου Μοντέλου.

en: MCP Logs
el: Καταγραφές MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
el: Παρακολουθήστε αιτήματα REST API που σχετίζονται με MCP και γίνονται στον ιστότοπο WordPress σας.

en: Date From
el: Ημερομηνία Από

en: Date To
el: Ημερομηνία Έως

en: Ability
el: Δυνατότητα

en: User
el: Χρήστης

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Reset Filters
el: Επαναφορά Φίλτρων

en: Date / Time
el: Ημερομηνία / Ώρα

en: Response
el: Απάντηση

en: Method
el: Μέθοδος

en: API Endpoint
el: Τελικό Σημείο API

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: View
el: Προβολή

en: No MCP requests found
el: Δεν βρέθηκαν αιτήματα MCP

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
el: Τα αιτήματα MCP θα εμφανιστούν εδώ όταν γίνουν στον ιστότοπο WordPress σας.

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Error loading data
el: Σφάλμα φόρτωσης δεδομένων

en: Request Details
el: Λεπτομέρειες Αιτήματος

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Session ID
el: Αναγνωριστικό Συνεδρίας

en: Request Information
el: Πληροφορίες Αιτήματος

en: Response Information
el: Πληροφορίες Απάντησης

en: Request Body
el: Σώμα Αιτήματος

en: Response Data
el: Δεδομένα Απάντησης

en: Server Namespace
el: Χώρος Ονομάτων Διακομιστή

en: Guest
el: Επισκέπτης

en: All Abilities
el: Όλες οι Ικανότητες

en: All Users
el: Όλοι οι Χρήστες

en: Page
el: Σελίδα

en: of
el: από

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copied!
el: Αντιγράφηκε!

en: Status
el: Κατάσταση

en: Success
el: Επιτυχία

en: Failed
el: Αποτυχία

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: MCP Method
el: Μέθοδος MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
el: Το αίτημα ολοκληρώθηκε με επιτυχία, αλλά η Ικανότητα MCP απέτυχε κατά την εκτέλεση.

en: Clear All Logs
el: Εκκαθάριση Όλων των Αρχείων Καταγραφής

en: Clearing...
el: Εκκαθάριση...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε όλα τα αρχεία καταγραφής; Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Failed to clear logs. Please try again.
el: Η εκκαθάριση των αρχείων καταγραφής απέτυχε. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: Export CSV
el: Εξαγωγή CSV

en: Exporting...
el: Εξαγωγή...

en: per page
el: ανά σελίδα

en: Sort ascending
el: Ταξινόμηση αύξουσα

en: Sort descending
el: Ταξινόμηση φθίνουσα

en: Redirect
el: Ανακατεύθυνση

en: Client Error
el: Σφάλμα Πελάτη

en: Server Error
el: Σφάλμα Διακομιστή

en: Pending
el: Εκκρεμεί

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα.

en: Unknown User
el: Άγνωστος Χρήστης

en: Analytics
el: Ανάλυση

en: Abilities that provide analytical data and insights.
el: Δυνατότητες που παρέχουν αναλυτικά δεδομένα και πληροφορίες.

en: Get MCP Activity
el: Λήψη Δραστηριότητας MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
el: Ανάκτηση σελιδοποιημένου αρχείου καταγραφής αλληλεπιδράσεων MCP/AI με προαιρετικά φίλτρα.

en: Get MCP Stats
el: Λήψη Στατιστικών MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
el: Λήψη συνοπτικών στατιστικών: συνολικές αιτήσεις, μετρήσεις επιτυχίας/σφάλματος, ποσοστό επιτυχίας, κλήσεις ανά εργαλείο και μοναδικές συνεδρίες.

en: Get Activity By Session
el: Λήψη Δραστηριότητας Ανά Συνεδρία

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
el: Ανάκτηση καταγραφών για συγκεκριμένο αναγνωριστικό συνεδρίας MCP, ταξινομημένα χρονικά. Χρησιμοποιήστε exclude_bodies=true για να λάβετε μια ελαφριά περίληψη χωρίς φορτία αιτήσεων/απαντήσεων.

en: Search MCP Activity
el: Αναζήτηση Δραστηριότητας MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
el: Πλήρης αναζήτηση κειμένου σε διαδρομές, ονόματα εργαλείων, σώματα αιτήσεων και απαντήσεων.

en: Analyze MCP Errors
el: Ανάλυση Σφαλμάτων MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
el: Καταγραφή πρόσφατων αποτυχημένων εκτελέσεων εργαλείων και σφαλμάτων HTTP με πλήρεις λεπτομέρειες.

en: Get Tool Performance
el: Λήψη Απόδοσης Εργαλείου

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
el: Μετρικές ανά εργαλείο: αριθμός κλήσεων, μετρήσεις επιτυχίας/σφάλματος, ποσοστό σφάλματος και μοναδικοί χρήστες. Προαιρετικά φιλτράρισμα σε μεμονωμένο εργαλείο.

en: Clear Old Logs
el: Καθαρισμός Παλιών Αρχείων Καταγραφής

en: Delete log entries older than a specified date.
el: Διαγραφή καταγραφών παλαιότερων από συγκεκριμένη ημερομηνία.

en: (no title)
el: (χωρίς τίτλο)

en: Actions
el: Ενέργειες

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
el[0]: Επιλέχθηκε %d στοιχείο
el[1]: Επιλέχθηκαν %d στοιχεία

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
el[0]: %d στοιχείο
el[1]: %d στοιχεία

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
el[0]: %1$d από %2$d στοιχείο
el[1]: %1$d από %2$d στοιχεία

en: Deselect all
el: Αποεπιλογή όλων

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Add filter
el: Προσθήκη φίλτρου

en: Move left
el: Μετακίνηση αριστερά

en: Move right
el: Μετακίνηση δεξιά

en: Insert left
el: Εισαγωγή αριστερά

en: Insert right
el: Εισαγωγή δεξιά

en: Hide column
el: Απόκρυψη στήλης

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Preview size
el: Μέγεθος προεπισκόπησης

en: Navigate to item
el: Πλοήγηση στο στοιχείο

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
el: Γραμμή %d

en: Density
el: Πυκνότητα

en: Table
el: Πίνακας

en: Grid
el: Πλέγμα

en: List
el: Λίστα

en: Activity
el: Δραστηριότητα

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
el: Λίστα: %1$s

en: Search items
el: Αναζήτηση στοιχείων

en: Search
el: Αναζήτηση

en: No results found
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα

en: No elements found
el: Δεν βρέθηκαν στοιχεία

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
el: Δεν είναι κανένα από

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s δεν είναι κανένα από: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
el: Περιλαμβάνει

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s περιλαμβάνει: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
el: Περιλαμβάνει όλα

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s περιλαμβάνει όλα: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
el: Μεταξύ (περιλαμβάνεται)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
el: <Name>%1$s μεταξύ (περιλαμβάνεται): </Name><Value>%2$s και %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
el: Στο παρελθόν

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι στο παρελθόν: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
el: Πάνω από

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι πάνω από: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
el: Είναι

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
el: Δεν είναι

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s δεν είναι: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
el: Λιγότερο από

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι λιγότερο από: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
el: Μεγαλύτερο από

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι μεγαλύτερο από: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
el: Μικρότερο ή ίσο

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι μικρότερο ή ίσο με: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
el: Μεγαλύτερο ή ίσο

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι μεγαλύτερο ή ίσο με: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
el: Πριν

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι πριν: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
el: Μετά

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι μετά: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
el: Πριν (συμπ.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι στις ή πριν: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
el: Μετά (συμπ.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s είναι στις ή μετά: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
el: Περιέχει

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s περιέχει: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
el: Δεν περιέχει

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s δεν περιέχει: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
el: Ξεκινάει με

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
el: <Name>%1$s ξεκινάει με: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
el: Σε

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
el: Όχι σε

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
el: Άγνωστη κατάσταση για %1$s

en: Conditions
el: Προϋποθέσεις

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
el: Φιλτράρισμα κατά: %1$s

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: No results
el: Κανένα αποτέλεσμα

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
el: Σελίδα %1$d από %2$d

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Layout
el: Διάταξη

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Order
el: Σειρά

en: Items per page
el: Αντικείμενα ανά σελίδα

en: Reset view
el: Επαναφορά προβολής

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Days
el: Ημέρες

en: Weeks
el: Εβδομάδες

en: Months
el: Μήνες

en: Years
el: Χρόνια

en: Days ago
el: Πριν από ημέρες

en: Weeks ago
el: Πριν από εβδομάδες

en: Months ago
el: Πριν από μήνες

en: Years ago
el: Πριν από χρόνια

en: Unit
el: Μονάδα

en: Required
el: Απαιτείται

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Date time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Χθες

en: Past week
el: Προηγούμενη εβδομάδα

en: Past month
el: Προηγούμενος μήνας

en: Last 7 days
el: Τελευταίες 7 ημέρες

en: Last 30 days
el: Τελευταίες 30 ημέρες

en: Month to date
el: Μήνας μέχρι σήμερα

en: Last year
el: Πέρυσι

en: Year to date
el: Έτος μέχρι σήμερα

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: From
el: Από

en: To
el: Έως

en: The max. value must be greater than the min. value.
el: Η μέγιστη τιμή πρέπει να είναι μεγαλύτερη από τη ελάχιστη τιμή.

en: Min.
el: Ελάχ.

en: Max.
el: Μέγ.

en: Open color picker
el: Άνοιγμα επιλογέα χρώματος

en: Hide password
el: Απόκρυψη κωδικού

en: Show password
el: Εμφάνιση κωδικού

en: Value must be a valid email address.
el: Η τιμή πρέπει να είναι έγκυρη διεύθυνση email.

en: Value must be an integer.
el: Η τιμή πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός.

en: Value must be a number.
el: Η τιμή πρέπει να είναι αριθμός.

en: True
el: Αληθές

en: False
el: Ψευδές

en: Value must be true, false, or undefined
el: Η τιμή πρέπει να είναι true, false ή undefined

en: Value must be an array.
el: Η τιμή πρέπει να είναι πίνακας.

en: Every value must be a string.
el: Κάθε τιμή πρέπει να είναι συμβολοσειρά.

en: Value must be a valid color.
el: Η τιμή πρέπει να είναι έγκυρο χρώμα.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
el: Άνετο

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
el: Ισορροπημένο

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
el: Συμπαγές

[ctx: verb]
en: Filter
el: Φίλτρο

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
el: <div>Σελίδα</div>%1$s<div>από %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
el: Επιλογές προβολής
