Activity Log for MCP 1.0.0 - en to es-ES translation catalogue (204 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
es-ES: Registro de Actividad para MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
es-ES: Supervisa, asegura y gestiona la actividad de agentes de IA en tu sitio WordPress. Registra solicitudes MCP (Protocolo de Contexto del Modelo), detecta amenazas y te ofrece un interruptor de emergencia. No está afiliado con Anthropic ni con el proyecto Protocolo de Contexto del Modelo.

en: MCP Logs
es-ES: Registros MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
es-ES: Supervisa las solicitudes REST API relacionadas con MCP hechas a tu sitio WordPress.

en: Date From
es-ES: Fecha Desde

en: Date To
es-ES: Fecha Hasta

en: Ability
es-ES: Permiso

en: User
es-ES: Usuario

en: Filter
es-ES: Filtro

en: Reset Filters
es-ES: Restablecer Filtros

en: Date / Time
es-ES: Fecha / Hora

en: Response
es-ES: Respuesta

en: Method
es-ES: Método

en: API Endpoint
es-ES: Punto final de la API

en: Details
es-ES: Detalles

en: View
es-ES: Ver

en: No MCP requests found
es-ES: No se encontraron solicitudes MCP

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
es-ES: Las solicitudes MCP aparecerán aquí cuando se realicen en tu sitio WordPress.

en: Loading...
es-ES: Cargando...

en: Error loading data
es-ES: Error al cargar datos

en: Request Details
es-ES: Detalles de la solicitud

en: Close
es-ES: Cerrar

en: Session ID
es-ES: ID de sesión

en: Request Information
es-ES: Información de la solicitud

en: Response Information
es-ES: Información de la respuesta

en: Request Body
es-ES: Cuerpo de la solicitud

en: Response Data
es-ES: Datos de la respuesta

en: Server Namespace
es-ES: Espacio de nombres del servidor

en: Guest
es-ES: Invitado

en: All Abilities
es-ES: Todas las habilidades

en: All Users
es-ES: Todos los usuarios

en: Page
es-ES: Página

en: of
es-ES: de

en: Previous
es-ES: Anterior

en: Next
es-ES: Siguiente

en: Copy
es-ES: Copiar

en: Copied!
es-ES: ¡Copiado!

en: Status
es-ES: Estado

en: Success
es-ES: Éxito

en: Failed
es-ES: Error

en: Unknown
es-ES: Desconocido

en: MCP Method
es-ES: Método MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
es-ES: La solicitud tuvo éxito, pero la habilidad MCP falló durante la ejecución.

en: Clear All Logs
es-ES: Borrar todos los registros

en: Clearing...
es-ES: Borrando...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
es-ES: ¿Está seguro de que desea eliminar todos los registros? Esto no se puede deshacer.

en: Failed to clear logs. Please try again.
es-ES: No se pudo borrar los registros. Por favor, inténtelo de nuevo.

en: Export CSV
es-ES: Exportar CSV

en: Exporting...
es-ES: Exportando...

en: per page
es-ES: por página

en: Sort ascending
es-ES: Ordenar ascendente

en: Sort descending
es-ES: Ordenar descendente

en: Redirect
es-ES: Redirigir

en: Client Error
es-ES: Error del cliente

en: Server Error
es-ES: Error del servidor

en: Pending
es-ES: Pendiente

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
es-ES: No tiene permisos suficientes para acceder a esta página.

en: Unknown User
es-ES: Usuario desconocido

en: Analytics
es-ES: Analítica

en: Abilities that provide analytical data and insights.
es-ES: Habilidades que proporcionan datos y conocimientos analíticos.

en: Get MCP Activity
es-ES: Obtener actividad MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
es-ES: Recuperar un registro paginado de interacciones MCP/IA con filtros opcionales.

en: Get MCP Stats
es-ES: Obtener estadísticas MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
es-ES: Obtener estadísticas resumidas: total de solicitudes, recuentos de éxito/error, tasa de éxito, llamadas por herramienta y sesiones únicas.

en: Get Activity By Session
es-ES: Obtener actividad por sesión

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
es-ES: Recuperar entradas de registro para un ID de sesión MCP específico, ordenadas cronológicamente. Use exclude_bodies=true para obtener un resumen ligero sin cargas útiles de solicitud/respuesta.

en: Search MCP Activity
es-ES: Buscar actividad MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
es-ES: Búsqueda de texto completo en rutas, nombres de herramientas, cuerpos de solicitud y cuerpos de respuesta.

en: Analyze MCP Errors
es-ES: Analizar errores MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
es-ES: Listar ejecuciones fallidas recientes de herramientas y errores HTTP con detalles completos.

en: Get Tool Performance
es-ES: Obtener rendimiento de la herramienta

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
es-ES: Métricas por herramienta: número de llamadas, recuentos de éxito/error, tasa de error y usuarios únicos. Filtrar opcionalmente a una sola herramienta.

en: Clear Old Logs
es-ES: Borrar registros antiguos

en: Delete log entries older than a specified date.
es-ES: Eliminar entradas de registro anteriores a una fecha especificada.

en: (no title)
es-ES: (sin título)

en: Actions
es-ES: Acciones

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
es-ES[0]: %d elemento seleccionado
es-ES[1]: %d elementos seleccionados

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
es-ES[0]: %d elemento
es-ES[1]: %d elementos

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
es-ES[0]: %1$d de %2$d elemento
es-ES[1]: %1$d de %2$d elementos

en: Deselect all
es-ES: Deseleccionar todo

en: Select all
es-ES: Seleccionar todo

en: Cancel
es-ES: Cancelar

en: Add filter
es-ES: Agregar filtro

en: Move left
es-ES: Mover a la izquierda

en: Move right
es-ES: Mover a la derecha

en: Insert left
es-ES: Insertar a la izquierda

en: Insert right
es-ES: Insertar a la derecha

en: Hide column
es-ES: Ocultar columna

en: Properties
es-ES: Propiedades

en: Preview size
es-ES: Tamaño de vista previa

en: Navigate to item
es-ES: Navegar al elemento

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
es-ES: Fila %d

en: Density
es-ES: Densidad

en: Table
es-ES: Tabla

en: Grid
es-ES: Cuadrícula

en: List
es-ES: Lista

en: Activity
es-ES: Actividad

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
es-ES: Lista de: %1$s

en: Search items
es-ES: Buscar elementos

en: Search
es-ES: Buscar

en: No results found
es-ES: No se encontraron resultados

en: No elements found
es-ES: No se encontraron elementos

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
es-ES: No es ninguno de

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s no es ninguno de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
es-ES: Incluye

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s incluye: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
es-ES: Incluye todo

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s incluye todo: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
es-ES: Entre (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s entre (inc): </Name><Value>%2$s y %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
es-ES: En el pasado

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s está en el pasado: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
es-ES: Más de

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es más de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
es-ES: Es

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
es-ES: No es

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s no es: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
es-ES: Menor que

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es menor que: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
es-ES: Mayor que

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es mayor que: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
es-ES: Menor o igual

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es menor o igual que: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
es-ES: Mayor o igual

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es mayor o igual que: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
es-ES: Antes

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es antes de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
es-ES: Después

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es después de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
es-ES: Antes (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es en o antes de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
es-ES: Después (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s es en o después de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
es-ES: Contiene

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s contiene: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
es-ES: No contiene

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s no contiene: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
es-ES: Empieza con

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
es-ES: <Name>%1$s empieza con: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
es-ES: En

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
es-ES: No en

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
es-ES: Estado desconocido para %1$s

en: Conditions
es-ES: Condiciones

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
es-ES: Filtrar por: %1$s

en: Reset
es-ES: Restablecer

en: Remove
es-ES: Eliminar

en: No results
es-ES: Sin resultados

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
es-ES: Página %1$d de %2$d

en: Current page
es-ES: Página actual

en: Previous page
es-ES: Página anterior

en: Next page
es-ES: Página siguiente

en: Layout
es-ES: Diseño

en: Sort by
es-ES: Ordenar por

en: Order
es-ES: Orden

en: Items per page
es-ES: Elementos por página

en: Reset view
es-ES: Restablecer vista

en: Appearance
es-ES: Apariencia

en: Days
es-ES: Días

en: Weeks
es-ES: Semanas

en: Months
es-ES: Meses

en: Years
es-ES: Años

en: Days ago
es-ES: Hace días

en: Weeks ago
es-ES: Hace semanas

en: Months ago
es-ES: Hace meses

en: Years ago
es-ES: Hace años

en: Unit
es-ES: Unidad

en: Required
es-ES: Requerido

en: Optional
es-ES: Opcional

en: Date time
es-ES: Fecha y hora

en: Today
es-ES: Hoy

en: Yesterday
es-ES: Ayer

en: Past week
es-ES: Semana pasada

en: Past month
es-ES: Mes pasado

en: Last 7 days
es-ES: Últimos 7 días

en: Last 30 days
es-ES: Últimos 30 días

en: Month to date
es-ES: Mes hasta la fecha

en: Last year
es-ES: Año pasado

en: Year to date
es-ES: Año hasta la fecha

en: Custom
es-ES: Personalizado

en: Date
es-ES: Fecha

en: From
es-ES: Desde

en: To
es-ES: Hasta

en: The max. value must be greater than the min. value.
es-ES: El valor máximo debe ser mayor que el valor mínimo.

en: Min.
es-ES: Mín.

en: Max.
es-ES: Máx.

en: Open color picker
es-ES: Abrir selector de color

en: Hide password
es-ES: Ocultar contraseña

en: Show password
es-ES: Mostrar contraseña

en: Value must be a valid email address.
es-ES: El valor debe ser una dirección de correo electrónico válida.

en: Value must be an integer.
es-ES: El valor debe ser un número entero.

en: Value must be a number.
es-ES: El valor debe ser un número.

en: True
es-ES: Verdadero

en: False
es-ES: Falso

en: Value must be true, false, or undefined
es-ES: El valor debe ser verdadero, falso o indefinido

en: Value must be an array.
es-ES: El valor debe ser un array.

en: Every value must be a string.
es-ES: Cada valor debe ser una cadena de texto.

en: Value must be a valid color.
es-ES: El valor debe ser un color válido.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
es-ES: Cómodo

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
es-ES: Equilibrado

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
es-ES: Compacto

[ctx: verb]
en: Filter
es-ES: Filtro

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
es-ES: <div>Página</div>%1$s<div>de %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
es-ES: Opciones de vista
