Activity Log for MCP 1.0.0 - en to id-ID translation catalogue (198 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
id-ID: Log Aktivitas untuk MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
id-ID: Pantau, amankan, dan atur aktivitas agen AI di situs WordPress Anda. Mencatat permintaan MCP (Model Context Protocol), mendeteksi ancaman, dan memberikan tombol pemutus. Tidak berafiliasi dengan Anthropic atau proyek Model Context Protocol.

en: MCP Logs
id-ID: Log MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
id-ID: Pantau permintaan REST API terkait MCP yang dibuat ke situs WordPress Anda.

en: Date From
id-ID: Tanggal Dari

en: Date To
id-ID: Tanggal Sampai

en: Ability
id-ID: Kemampuan

en: User
id-ID: Pengguna

en: Reset Filters
id-ID: Reset Filter

en: Date / Time
id-ID: Tanggal / Waktu

en: Response
id-ID: Respons

en: Method
id-ID: Metode

en: API Endpoint
id-ID: Titik Akhir API

en: Details
id-ID: Detail

en: View
id-ID: Lihat

en: No MCP requests found
id-ID: Tidak ditemukan permintaan MCP

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
id-ID: Permintaan MCP akan muncul di sini saat dibuat ke situs WordPress Anda.

en: Loading...
id-ID: Memuat...

en: Error loading data
id-ID: Kesalahan memuat data

en: Request Details
id-ID: Detail Permintaan

en: Close
id-ID: Tutup

en: Session ID
id-ID: ID Sesi

en: Request Information
id-ID: Informasi Permintaan

en: Response Information
id-ID: Informasi Respons

en: Request Body
id-ID: Isi Permintaan

en: Response Data
id-ID: Data Respons

en: Server Namespace
id-ID: Namespace Server

en: Guest
id-ID: Tamu

en: All Abilities
id-ID: Semua Kemampuan

en: All Users
id-ID: Semua Pengguna

en: Page
id-ID: Halaman

en: of
id-ID: dari

en: Previous
id-ID: Sebelumnya

en: Next
id-ID: Berikutnya

en: Copy
id-ID: Salin

en: Copied!
id-ID: Disalin!

en: Success
id-ID: Berhasil

en: Failed
id-ID: Gagal

en: Unknown
id-ID: Tidak Diketahui

en: MCP Method
id-ID: Metode MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
id-ID: Permintaan berhasil, tetapi Kemampuan MCP gagal selama eksekusi.

en: Clear All Logs
id-ID: Bersihkan Semua Log

en: Clearing...
id-ID: Membersihkan...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
id-ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus semua log? Tindakan ini tidak dapat dibatalkan.

en: Failed to clear logs. Please try again.
id-ID: Gagal membersihkan log. Silakan coba lagi.

en: Export CSV
id-ID: Ekspor CSV

en: Exporting...
id-ID: Mengekspor...

en: per page
id-ID: per halaman

en: Sort ascending
id-ID: Urutkan menaik

en: Sort descending
id-ID: Urutkan menurun

en: Redirect
id-ID: Alihkan

en: Client Error
id-ID: Kesalahan Klien

en: Server Error
id-ID: Kesalahan Server

en: Pending
id-ID: Menunggu

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
id-ID: Anda tidak memiliki izin yang cukup untuk mengakses halaman ini.

en: Unknown User
id-ID: Pengguna Tidak Dikenal

en: Analytics
id-ID: Analitik

en: Abilities that provide analytical data and insights.
id-ID: Kemampuan yang menyediakan data dan wawasan analitis.

en: Get MCP Activity
id-ID: Dapatkan Aktivitas MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
id-ID: Ambil log MCP/AI yang dipaginasi dengan filter opsional.

en: Get MCP Stats
id-ID: Dapatkan Statistik MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
id-ID: Dapatkan statistik ringkasan: total permintaan, jumlah sukses/galat, tingkat keberhasilan, panggilan per alat, dan sesi unik.

en: Get Activity By Session
id-ID: Dapatkan Aktivitas Berdasarkan Sesi

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
id-ID: Ambil entri log untuk ID sesi MCP tertentu, diurutkan secara kronologis. Gunakan exclude_bodies=true untuk mendapatkan ringkasan ringan tanpa payload permintaan/respons.

en: Search MCP Activity
id-ID: Cari Aktivitas MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
id-ID: Pencarian teks penuh di seluruh rute, nama alat, isi permintaan, dan isi respons.

en: Analyze MCP Errors
id-ID: Analisis Galat MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
id-ID: Daftar eksekusi alat yang gagal baru-baru ini dan galat HTTP dengan detail lengkap.

en: Get Tool Performance
id-ID: Dapatkan Performa Alat

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
id-ID: Metrik per alat: jumlah panggilan, jumlah sukses/galat, tingkat galat, dan pengguna unik. Opsional memfilter ke satu alat.

en: Clear Old Logs
id-ID: Hapus Log Lama

en: Delete log entries older than a specified date.
id-ID: Hapus entri log yang lebih lama dari tanggal yang ditentukan.

en: (no title)
id-ID: (tanpa judul)

en: Actions
id-ID: Tindakan

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
id-ID[0]: %d Item dipilih

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
id-ID[0]: %1$d dari %2$d Item

en: Deselect all
id-ID: Batalkan semua pilihan

en: Select all
id-ID: Pilih semua

en: Cancel
id-ID: Batal

en: Add filter
id-ID: Tambah filter

en: Move left
id-ID: Pindah ke kiri

en: Move right
id-ID: Pindah ke kanan

en: Insert left
id-ID: Sisipkan kiri

en: Insert right
id-ID: Sisipkan kanan

en: Hide column
id-ID: Sembunyikan kolom

en: Properties
id-ID: Properti

en: Preview size
id-ID: Ukuran pratinjau

en: Navigate to item
id-ID: Navigasi ke item

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
id-ID: Baris %d

en: Density
id-ID: Kepadatan

en: Table
id-ID: Tabel

en: List
id-ID: Daftar

en: Activity
id-ID: Aktivitas

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
id-ID: Daftar: %1$s

en: Search items
id-ID: Cari item

en: Search
id-ID: Cari

en: No results found
id-ID: Tidak ada hasil ditemukan

en: No elements found
id-ID: Tidak ada elemen ditemukan

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
id-ID: Bukan salah satu dari

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s bukan salah satu dari: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
id-ID: Menyertakan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s menyertakan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
id-ID: Menyertakan semua

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s menyertakan semua: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
id-ID: Antara (inklusif)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s antara (inklusif): </Name><Value>%2$s dan %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
id-ID: Di masa lalu

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s ada di masa lalu: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
id-ID: Lebih dari

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s lebih dari: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
id-ID: Adalah

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s adalah: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
id-ID: Bukan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s bukan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
id-ID: Kurang dari

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s kurang dari: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
id-ID: Lebih dari

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s lebih dari: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
id-ID: Kurang dari atau sama dengan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s kurang dari atau sama dengan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
id-ID: Lebih dari atau sama dengan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s lebih dari atau sama dengan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
id-ID: Sebelum

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s sebelum: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
id-ID: Setelah

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s setelah: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
id-ID: Sebelum (inkl)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s pada atau sebelum: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
id-ID: Setelah (inkl)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s pada atau setelah: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
id-ID: Mengandung

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s mengandung: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
id-ID: Tidak mengandung

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s tidak mengandung: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
id-ID: Dimulai dengan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
id-ID: <Name>%1$s dimulai dengan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
id-ID: Pada

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
id-ID: Tidak pada

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
id-ID: Status tidak diketahui untuk %1$s

en: Conditions
id-ID: Kondisi

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
id-ID: Filter oleh: %1$s

en: Reset
id-ID: Atur ulang

en: Remove
id-ID: Hapus

en: No results
id-ID: Tidak ada hasil

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
id-ID: Halaman %1$d dari %2$d

en: Current page
id-ID: Halaman saat ini

en: Previous page
id-ID: Halaman sebelumnya

en: Next page
id-ID: Halaman berikutnya

en: Layout
id-ID: Tata letak

en: Sort by
id-ID: Urutkan berdasarkan

en: Order
id-ID: Urutan

en: Items per page
id-ID: Item per halaman

en: Reset view
id-ID: Reset tampilan

en: Appearance
id-ID: Penampilan

en: Days
id-ID: Hari

en: Weeks
id-ID: Minggu

en: Months
id-ID: Bulan

en: Years
id-ID: Tahun

en: Days ago
id-ID: Hari yang lalu

en: Weeks ago
id-ID: Minggu yang lalu

en: Months ago
id-ID: Bulan yang lalu

en: Years ago
id-ID: Tahun yang lalu

en: Unit
id-ID: Satuan

en: Required
id-ID: Diperlukan

en: Optional
id-ID: Opsional

en: Date time
id-ID: Tanggal dan waktu

en: Today
id-ID: Hari ini

en: Yesterday
id-ID: Kemarin

en: Past week
id-ID: Minggu lalu

en: Past month
id-ID: Bulan lalu

en: Last 7 days
id-ID: 7 hari terakhir

en: Last 30 days
id-ID: 30 hari terakhir

en: Month to date
id-ID: Bulan ini

en: Last year
id-ID: Tahun lalu

en: Year to date
id-ID: Tahun ini

en: Custom
id-ID: Kustom

en: Date
id-ID: Tanggal

en: From
id-ID: Dari

en: To
id-ID: Ke

en: The max. value must be greater than the min. value.
id-ID: Nilai maks. harus lebih besar dari nilai min.

en: Max.
id-ID: Maks.

en: Open color picker
id-ID: Buka pemilih warna

en: Hide password
id-ID: Sembunyikan kata sandi

en: Show password
id-ID: Tampilkan kata sandi

en: Value must be a valid email address.
id-ID: Nilai harus berupa alamat email yang valid.

en: Value must be an integer.
id-ID: Nilai harus berupa bilangan bulat.

en: Value must be a number.
id-ID: Nilai harus berupa angka.

en: True
id-ID: Benar

en: False
id-ID: Salah

en: Value must be true, false, or undefined
id-ID: Nilai harus benar, salah, atau tidak terdefinisi

en: Value must be an array.
id-ID: Nilai harus berupa array.

en: Every value must be a string.
id-ID: Setiap nilai harus berupa string.

en: Value must be a valid color.
id-ID: Nilai harus berupa warna yang valid.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
id-ID: Nyaman

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
id-ID: Seimbang

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
id-ID: Kompak

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
id-ID: <div>Halaman</div>%1$s<div>dari %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
id-ID: Opsi tampilan
