Activity Log for MCP 1.0.0 - en to it-IT translation catalogue (201 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
it-IT: Registro Attività per MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
it-IT: Monitora, proteggi e gestisci l'attività degli agenti AI sul tuo sito WordPress. Registra le richieste MCP (Model Context Protocol), rileva minacce e ti offre un interruttore di emergenza. Non affiliato con Anthropic o il progetto Model Context Protocol.

en: MCP Logs
it-IT: Registri MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
it-IT: Monitora le richieste REST API relative a MCP fatte al tuo sito WordPress.

en: Date From
it-IT: Data Da

en: Date To
it-IT: Data A

en: Ability
it-IT: Permesso

en: User
it-IT: Utente

en: Filter
it-IT: Filtro

en: Reset Filters
it-IT: Reimposta Filtri

en: Date / Time
it-IT: Data / Ora

en: Response
it-IT: Risposta

en: Method
it-IT: Metodo

en: API Endpoint
it-IT: Endpoint API

en: Details
it-IT: Dettagli

en: View
it-IT: Visualizza

en: No MCP requests found
it-IT: Nessuna richiesta MCP trovata

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
it-IT: Le richieste MCP appariranno qui quando saranno effettuate sul tuo sito WordPress.

en: Loading...
it-IT: Caricamento in corso...

en: Error loading data
it-IT: Errore nel caricamento dei dati

en: Request Details
it-IT: Dettagli della richiesta

en: Close
it-IT: Chiudi

en: Session ID
it-IT: ID Sessione

en: Request Information
it-IT: Informazioni sulla richiesta

en: Response Information
it-IT: Informazioni sulla risposta

en: Request Body
it-IT: Corpo della richiesta

en: Response Data
it-IT: Dati della risposta

en: Server Namespace
it-IT: Namespace del server

en: Guest
it-IT: Ospite

en: All Abilities
it-IT: Tutte le abilità

en: All Users
it-IT: Tutti gli utenti

en: Page
it-IT: Pagina

en: of
it-IT: di

en: Previous
it-IT: Precedente

en: Next
it-IT: Successivo

en: Copy
it-IT: Copia

en: Copied!
it-IT: Copiato!

en: Status
it-IT: Stato

en: Success
it-IT: Successo

en: Failed
it-IT: Fallito

en: Unknown
it-IT: Sconosciuto

en: MCP Method
it-IT: Metodo MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
it-IT: La richiesta è riuscita, ma l'abilità MCP è fallita durante l'esecuzione.

en: Clear All Logs
it-IT: Cancella tutti i log

en: Clearing...
it-IT: Cancellazione in corso...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
it-IT: Sei sicuro di voler eliminare tutti i log? Questa operazione non può essere annullata.

en: Failed to clear logs. Please try again.
it-IT: Impossibile cancellare i log. Per favore riprova.

en: Export CSV
it-IT: Esporta CSV

en: Exporting...
it-IT: Esportazione in corso...

en: per page
it-IT: per pagina

en: Sort ascending
it-IT: Ordina in ordine crescente

en: Sort descending
it-IT: Ordina in ordine decrescente

en: Redirect
it-IT: Reindirizza

en: Client Error
it-IT: Errore client

en: Server Error
it-IT: Errore server

en: Pending
it-IT: In sospeso

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it-IT: Non hai i permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: Unknown User
it-IT: Utente sconosciuto

en: Analytics
it-IT: Analisi

en: Abilities that provide analytical data and insights.
it-IT: Funzionalità che forniscono dati analitici e approfondimenti.

en: Get MCP Activity
it-IT: Ottieni attività MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
it-IT: Recupera un registro paginato delle interazioni MCP/AI con filtri opzionali.

en: Get MCP Stats
it-IT: Ottieni statistiche MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
it-IT: Ottieni statistiche riepilogative: richieste totali, conteggi di successo/errore, tasso di successo, chiamate per strumento e sessioni uniche.

en: Get Activity By Session
it-IT: Ottieni attività per sessione

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
it-IT: Recupera voci di registro per un ID sessione MCP specifico, ordinate cronologicamente. Usa exclude_bodies=true per ottenere un riepilogo leggero senza payload di richieste/risposte.

en: Search MCP Activity
it-IT: Cerca attività MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
it-IT: Ricerca full-text tra percorsi, nomi degli strumenti, corpi delle richieste e corpi delle risposte.

en: Analyze MCP Errors
it-IT: Analizza errori MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
it-IT: Elenca le esecuzioni di strumenti fallite di recente e gli errori HTTP con dettagli completi.

en: Get Tool Performance
it-IT: Ottieni prestazioni strumento

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
it-IT: Metriche per strumento: numero di chiamate, conteggi successo/errore, tasso di errore e utenti unici. Filtra opzionalmente per un singolo strumento.

en: Clear Old Logs
it-IT: Pulisci vecchi log

en: Delete log entries older than a specified date.
it-IT: Elimina voci di registro precedenti a una data specificata.

en: (no title)
it-IT: (nessun titolo)

en: Actions
it-IT: Azioni

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
it-IT[0]: %d elemento selezionato
it-IT[1]: %d elementi selezionati

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
it-IT[0]: %d elemento
it-IT[1]: %d elementi

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
it-IT[0]: %1$d di %2$d elemento
it-IT[1]: %1$d di %2$d elementi

en: Deselect all
it-IT: Deseleziona tutto

en: Select all
it-IT: Seleziona tutto

en: Cancel
it-IT: Annulla

en: Add filter
it-IT: Aggiungi filtro

en: Move left
it-IT: Sposta a sinistra

en: Move right
it-IT: Sposta a destra

en: Insert left
it-IT: Inserisci a sinistra

en: Insert right
it-IT: Inserisci a destra

en: Hide column
it-IT: Nascondi colonna

en: Properties
it-IT: Proprietà

en: Preview size
it-IT: Dimensione anteprima

en: Navigate to item
it-IT: Vai all'elemento

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
it-IT: Riga %d

en: Density
it-IT: Densità

en: Table
it-IT: Tabella

en: Grid
it-IT: Griglia

en: List
it-IT: Elenco

en: Activity
it-IT: Attività

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
it-IT: Elenco di: %1$s

en: Search items
it-IT: Cerca elementi

en: Search
it-IT: Cerca

en: No results found
it-IT: Nessun risultato trovato

en: No elements found
it-IT: Nessun elemento trovato

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
it-IT: Non è nessuno di

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s non è nessuno di: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
it-IT: Include

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s include: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
it-IT: Include tutti

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s include tutti: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
it-IT: Tra (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s tra (inc): </Name><Value>%2$s e %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
it-IT: Nel passato

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è nel passato: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
it-IT: Oltre

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è oltre: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
it-IT: È

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
it-IT: Non è

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s non è: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
it-IT: Meno di

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è meno di: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
it-IT: Maggiore di

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è maggiore di: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
it-IT: Minore o uguale

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è minore o uguale a: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
it-IT: Maggiore o uguale

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è maggiore o uguale a: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
it-IT: Prima

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è prima di: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
it-IT: Dopo

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è dopo: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
it-IT: Prima (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è il o prima di: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
it-IT: Dopo (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s è il o dopo di: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
it-IT: Contiene

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s contiene: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
it-IT: Non contiene

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s non contiene: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
it-IT: Inizia con

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
it-IT: <Name>%1$s inizia con: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
it-IT: Il

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
it-IT: Non il

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
it-IT: Stato sconosciuto per %1$s

en: Conditions
it-IT: Condizioni

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
it-IT: Filtra per: %1$s

en: Reset
it-IT: Reimposta

en: Remove
it-IT: Rimuovi

en: No results
it-IT: Nessun risultato

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
it-IT: Pagina %1$d di %2$d

en: Current page
it-IT: Pagina corrente

en: Previous page
it-IT: Pagina precedente

en: Next page
it-IT: Pagina successiva

en: Sort by
it-IT: Ordina per

en: Order
it-IT: Ordine

en: Items per page
it-IT: Elementi per pagina

en: Reset view
it-IT: Reimposta vista

en: Appearance
it-IT: Aspetto

en: Days
it-IT: Giorni

en: Weeks
it-IT: Settimane

en: Months
it-IT: Mesi

en: Years
it-IT: Anni

en: Days ago
it-IT: Giorni fa

en: Weeks ago
it-IT: Settimane fa

en: Months ago
it-IT: Mesi fa

en: Years ago
it-IT: Anni fa

en: Unit
it-IT: Unità

en: Required
it-IT: Obbligatorio

en: Optional
it-IT: Opzionale

en: Date time
it-IT: Data e ora

en: Today
it-IT: Oggi

en: Yesterday
it-IT: Ieri

en: Past week
it-IT: Ultima settimana

en: Past month
it-IT: Ultimo mese

en: Last 7 days
it-IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 30 days
it-IT: Ultimi 30 giorni

en: Month to date
it-IT: Mese ad oggi

en: Last year
it-IT: Anno scorso

en: Year to date
it-IT: Anno ad oggi

en: Custom
it-IT: Personalizzato

en: Date
it-IT: Data

en: From
it-IT: Da

en: To
it-IT: A

en: The max. value must be greater than the min. value.
it-IT: Il valore massimo deve essere maggiore del valore minimo.

en: Open color picker
it-IT: Apri selettore colore

en: Hide password
it-IT: Nascondi password

en: Show password
it-IT: Mostra password

en: Value must be a valid email address.
it-IT: Il valore deve essere un indirizzo email valido.

en: Value must be an integer.
it-IT: Il valore deve essere un numero intero.

en: Value must be a number.
it-IT: Il valore deve essere un numero.

en: True
it-IT: Vero

en: False
it-IT: Falso

en: Value must be true, false, or undefined
it-IT: Il valore deve essere vero, falso o indefinito

en: Value must be an array.
it-IT: Il valore deve essere un array.

en: Every value must be a string.
it-IT: Ogni valore deve essere una stringa.

en: Value must be a valid color.
it-IT: Il valore deve essere un colore valido.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
it-IT: Confortevole

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
it-IT: Bilanciato

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
it-IT: Compatto

[ctx: verb]
en: Filter
it-IT: Filtro

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
it-IT: <div>Pagina</div>%1$s<div>di %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
it-IT: Opzioni di visualizzazione
