Activity Log for MCP 1.0.0 - en to nl-NL translation catalogue (195 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
nl-NL: Activiteitenlogboek voor MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
nl-NL: Bewaken, beveiligen en beheren van AI-agentactiviteiten op uw WordPress-site. Logt MCP (Model Context Protocol)-verzoeken, detecteert bedreigingen en biedt een noodstop. Niet gelieerd aan Anthropic of het Model Context Protocol-project.

en: MCP Logs
nl-NL: MCP-logboeken

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
nl-NL: Bewaken van MCP-gerelateerde REST API-verzoeken aan uw WordPress-site.

en: Date From
nl-NL: Datum van

en: Date To
nl-NL: Datum tot

en: Ability
nl-NL: Recht

en: User
nl-NL: Gebruiker

en: Reset Filters
nl-NL: Filters resetten

en: Date / Time
nl-NL: Datum / Tijd

en: Response
nl-NL: Antwoord

en: Method
nl-NL: Methode

en: API Endpoint
nl-NL: API-eindpunt

en: View
nl-NL: Bekijken

en: No MCP requests found
nl-NL: Geen MCP-verzoeken gevonden

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
nl-NL: MCP-verzoeken verschijnen hier wanneer ze aan uw WordPress-site worden gedaan.

en: Loading...
nl-NL: Laden...

en: Error loading data
nl-NL: Fout bij het laden van gegevens

en: Request Details
nl-NL: Verzoekdetails

en: Close
nl-NL: Sluiten

en: Session ID
nl-NL: Sessie-ID

en: Request Information
nl-NL: Verzoekinformatie

en: Response Information
nl-NL: Antwoordinformatie

en: Request Body
nl-NL: Verzoekinhoud

en: Response Data
nl-NL: Antwoordgegevens

en: Server Namespace
nl-NL: Server-namespace

en: Guest
nl-NL: Gast

en: All Abilities
nl-NL: Alle Mogelijkheden

en: All Users
nl-NL: Alle Gebruikers

en: Page
nl-NL: Pagina

en: of
nl-NL: van

en: Previous
nl-NL: Vorige

en: Next
nl-NL: Volgende

en: Copy
nl-NL: Kopiëren

en: Copied!
nl-NL: Gekopieerd!

en: Success
nl-NL: Succes

en: Failed
nl-NL: Mislukt

en: Unknown
nl-NL: Onbekend

en: MCP Method
nl-NL: MCP Methode

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
nl-NL: Het verzoek is geslaagd, maar de MCP Mogelijkheid is mislukt tijdens uitvoering.

en: Clear All Logs
nl-NL: Alle Logs Wissen

en: Clearing...
nl-NL: Bezig met wissen...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
nl-NL: Weet u zeker dat u alle logs wilt verwijderen? Dit kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Failed to clear logs. Please try again.
nl-NL: Kon logs niet wissen. Probeer het opnieuw.

en: Export CSV
nl-NL: CSV Exporteren

en: Exporting...
nl-NL: Bezig met exporteren...

en: per page
nl-NL: per pagina

en: Sort ascending
nl-NL: Oplopend sorteren

en: Sort descending
nl-NL: Aflopend sorteren

en: Redirect
nl-NL: Omleiden

en: Client Error
nl-NL: Clientfout

en: Server Error
nl-NL: Serverfout

en: Pending
nl-NL: In Afwachting

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
nl-NL: U heeft niet voldoende rechten om deze pagina te openen.

en: Unknown User
nl-NL: Onbekende Gebruiker

en: Analytics
nl-NL: Analyse

en: Abilities that provide analytical data and insights.
nl-NL: Vaardigheden die analytische gegevens en inzichten bieden.

en: Get MCP Activity
nl-NL: Haal MCP-activiteit op

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
nl-NL: Haal een gepagineerd logboek op van MCP/AI-interacties met optionele filters.

en: Get MCP Stats
nl-NL: Haal MCP-statistieken op

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
nl-NL: Haal samenvattende statistieken op: totaal aantal verzoeken, aantal successen/fouten, succespercentage, oproepen per tool en unieke sessies.

en: Get Activity By Session
nl-NL: Haal activiteit per sessie op

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
nl-NL: Haal logboekvermeldingen op voor een specifieke MCP-sessie-ID, chronologisch geordend. Gebruik exclude_bodies=true om een lichte samenvatting te krijgen zonder verzoek-/antwoordpayloads.

en: Search MCP Activity
nl-NL: Doorzoek MCP-activiteit

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
nl-NL: Volledige tekstzoekopdracht over routes, toolnamen, verzoekinhoud en antwoordinhoud.

en: Analyze MCP Errors
nl-NL: Analyseer MCP-fouten

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
nl-NL: Lijst recente mislukte tooluitvoeringen en HTTP-fouten met volledige details.

en: Get Tool Performance
nl-NL: Haal toolprestaties op

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
nl-NL: Per-tool statistieken: aantal oproepen, aantal successen/fouten, foutpercentage en unieke gebruikers. Optioneel filteren op één enkele tool.

en: Clear Old Logs
nl-NL: Verwijder oude logs

en: Delete log entries older than a specified date.
nl-NL: Verwijder logboekvermeldingen die ouder zijn dan een opgegeven datum.

en: (no title)
nl-NL: (geen titel)

en: Actions
nl-NL: Acties

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
nl-NL[0]: %d item geselecteerd
nl-NL[1]: %d items geselecteerd

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
nl-NL[0]: %d item
nl-NL[1]: %d items

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
nl-NL[0]: %1$d van %2$d item
nl-NL[1]: %1$d van %2$d items

en: Deselect all
nl-NL: Alles deselecteren

en: Select all
nl-NL: Alles selecteren

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: Add filter
nl-NL: Filter toevoegen

en: Move left
nl-NL: Naar links verplaatsen

en: Move right
nl-NL: Naar rechts verplaatsen

en: Insert left
nl-NL: Links invoegen

en: Insert right
nl-NL: Rechts invoegen

en: Hide column
nl-NL: Kolom verbergen

en: Properties
nl-NL: Eigenschappen

en: Preview size
nl-NL: Voorbeeldgrootte

en: Navigate to item
nl-NL: Navigeer naar item

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
nl-NL: Rij %d

en: Density
nl-NL: Dichtheid

en: Table
nl-NL: Tabel

en: Grid
nl-NL: Raster

en: List
nl-NL: Lijst

en: Activity
nl-NL: Activiteit

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
nl-NL: Lijst van: %1$s

en: Search items
nl-NL: Items zoeken

en: Search
nl-NL: Zoeken

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: No elements found
nl-NL: Geen elementen gevonden

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
nl-NL: Is geen van

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is geen van: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
nl-NL: Bevat

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s bevat: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
nl-NL: Bevat alles

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s bevat alles: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
nl-NL: Tussen (inclusief)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s tussen (inclusief): </Name><Value>%2$s en %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
nl-NL: In het verleden

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is in het verleden: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
nl-NL: Meer dan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is meer dan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
nl-NL: Is niet

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is niet: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
nl-NL: Minder dan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is minder dan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
nl-NL: Groter dan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is groter dan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
nl-NL: Kleiner dan of gelijk aan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is kleiner dan of gelijk aan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
nl-NL: Groter dan of gelijk aan

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is groter dan of gelijk aan: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
nl-NL: Voor

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is vóór: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
nl-NL: Na

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is na: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
nl-NL: Voor (incl.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is op of vóór: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
nl-NL: Na (incl.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s is op of na: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
nl-NL: Bevat

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s bevat: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
nl-NL: Bevat niet

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s bevat niet: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
nl-NL: Begint met

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
nl-NL: <Name>%1$s begint met: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
nl-NL: Op

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
nl-NL: Niet op

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
nl-NL: Onbekende status voor %1$s

en: Conditions
nl-NL: Voorwaarden

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
nl-NL: Filteren op: %1$s

en: Reset
nl-NL: Resetten

en: Remove
nl-NL: Verwijderen

en: No results
nl-NL: Geen resultaten

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
nl-NL: Pagina %1$d van %2$d

en: Current page
nl-NL: Huidige pagina

en: Previous page
nl-NL: Vorige pagina

en: Next page
nl-NL: Volgende pagina

en: Layout
nl-NL: Indeling

en: Sort by
nl-NL: Sorteren op

en: Order
nl-NL: Volgorde

en: Items per page
nl-NL: Items per pagina

en: Reset view
nl-NL: Weergave resetten

en: Appearance
nl-NL: Uiterlijk

en: Days
nl-NL: Dagen

en: Weeks
nl-NL: Weken

en: Months
nl-NL: Maanden

en: Years
nl-NL: Jaren

en: Days ago
nl-NL: Dagen geleden

en: Weeks ago
nl-NL: Weken geleden

en: Months ago
nl-NL: Maanden geleden

en: Years ago
nl-NL: Jaren geleden

en: Unit
nl-NL: Eenheid

en: Required
nl-NL: Verplicht

en: Optional
nl-NL: Optioneel

en: Date time
nl-NL: Datum en tijd

en: Today
nl-NL: Vandaag

en: Yesterday
nl-NL: Gisteren

en: Past week
nl-NL: Afgelopen week

en: Past month
nl-NL: Afgelopen maand

en: Last 7 days
nl-NL: Laatste 7 dagen

en: Last 30 days
nl-NL: Laatste 30 dagen

en: Month to date
nl-NL: Maand tot nu toe

en: Last year
nl-NL: Vorig jaar

en: Year to date
nl-NL: Jaar tot nu toe

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Date
nl-NL: Datum

en: From
nl-NL: Van

en: To
nl-NL: Tot

en: The max. value must be greater than the min. value.
nl-NL: De max. waarde moet groter zijn dan de min. waarde.

en: Open color picker
nl-NL: Kleurkiezer openen

en: Hide password
nl-NL: Wachtwoord verbergen

en: Show password
nl-NL: Wachtwoord tonen

en: Value must be a valid email address.
nl-NL: Waarde moet een geldig e-mailadres zijn.

en: Value must be an integer.
nl-NL: Waarde moet een geheel getal zijn.

en: Value must be a number.
nl-NL: Waarde moet een getal zijn.

en: True
nl-NL: Waar

en: False
nl-NL: Onwaar

en: Value must be true, false, or undefined
nl-NL: Waarde moet waar, onwaar of ongedefinieerd zijn

en: Value must be an array.
nl-NL: Waarde moet een array zijn.

en: Every value must be a string.
nl-NL: Elke waarde moet een tekenreeks zijn.

en: Value must be a valid color.
nl-NL: Waarde moet een geldige kleur zijn.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
nl-NL: Comfortabel

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
nl-NL: Gebalanceerd

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
nl-NL: <div>Pagina</div>%1$s<div>van %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
nl-NL: Weergaveopties
