Activity Log for MCP 1.0.0 - en to pt-PT translation catalogue (203 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
pt-PT: Registo de Atividades para MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
pt-PT: Monitorize, proteja e governe a atividade do agente de IA no seu site WordPress. Regista pedidos MCP (Protocolo de Contexto de Modelo), deteta ameaças e oferece um interruptor de segurança. Não afiliado à Anthropic ou ao projeto Protocolo de Contexto de Modelo.

en: MCP Logs
pt-PT: Registos MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
pt-PT: Monitorize os pedidos REST API relacionados com MCP feitos ao seu site WordPress.

en: Date From
pt-PT: Data Desde

en: Date To
pt-PT: Data Até

en: Ability
pt-PT: Permissão

en: User
pt-PT: Utilizador

en: Filter
pt-PT: Filtrar

en: Reset Filters
pt-PT: Repor Filtros

en: Date / Time
pt-PT: Data / Hora

en: Response
pt-PT: Resposta

en: Method
pt-PT: Método

en: API Endpoint
pt-PT: Ponto de Extremidade da API

en: Details
pt-PT: Detalhes

en: View
pt-PT: Ver

en: No MCP requests found
pt-PT: Nenhum pedido MCP encontrado

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
pt-PT: Os pedidos MCP aparecerão aqui quando forem feitos ao seu site WordPress.

en: Loading...
pt-PT: A carregar...

en: Error loading data
pt-PT: Erro ao carregar dados

en: Request Details
pt-PT: Detalhes do Pedido

en: Close
pt-PT: Fechar

en: Session ID
pt-PT: ID da Sessão

en: Request Information
pt-PT: Informação do Pedido

en: Response Information
pt-PT: Informação da Resposta

en: Request Body
pt-PT: Corpo do Pedido

en: Response Data
pt-PT: Dados da Resposta

en: Server Namespace
pt-PT: Namespace do Servidor

en: Guest
pt-PT: Convidado

en: All Abilities
pt-PT: Todas as Capacidades

en: All Users
pt-PT: Todos os Utilizadores

en: Page
pt-PT: Página

en: of
pt-PT: de

en: Previous
pt-PT: Anterior

en: Next
pt-PT: Seguinte

en: Copy
pt-PT: Copiar

en: Copied!
pt-PT: Copiado!

en: Status
pt-PT: Estado

en: Success
pt-PT: Sucesso

en: Failed
pt-PT: Falhou

en: Unknown
pt-PT: Desconhecido

en: MCP Method
pt-PT: Método MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
pt-PT: O pedido teve sucesso, mas a Capacidade MCP falhou durante a execução.

en: Clear All Logs
pt-PT: Limpar Todos os Registos

en: Clearing...
pt-PT: A limpar...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
pt-PT: Tem a certeza de que pretende eliminar todos os registos? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Failed to clear logs. Please try again.
pt-PT: Falha ao limpar os registos. Por favor, tente novamente.

en: Export CSV
pt-PT: Exportar CSV

en: Exporting...
pt-PT: A exportar...

en: per page
pt-PT: por página

en: Sort ascending
pt-PT: Ordenar ascendente

en: Sort descending
pt-PT: Ordenar descendente

en: Redirect
pt-PT: Redirecionar

en: Client Error
pt-PT: Erro do Cliente

en: Server Error
pt-PT: Erro do Servidor

en: Pending
pt-PT: Pendente

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt-PT: Não tem permissões suficientes para aceder a esta página.

en: Unknown User
pt-PT: Utilizador Desconhecido

en: Analytics
pt-PT: Análise

en: Abilities that provide analytical data and insights.
pt-PT: Funcionalidades que fornecem dados e insights analíticos.

en: Get MCP Activity
pt-PT: Obter Atividade MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
pt-PT: Recuperar um registo paginado das interações MCP/IA com filtros opcionais.

en: Get MCP Stats
pt-PT: Obter Estatísticas MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
pt-PT: Obter estatísticas resumo: total de pedidos, contagens de sucesso/erro, taxa de sucesso, chamadas por ferramenta e sessões únicas.

en: Get Activity By Session
pt-PT: Obter Atividade por Sessão

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
pt-PT: Recuperar entradas de registo para um ID de sessão MCP específico, ordenadas cronologicamente. Use exclude_bodies=true para obter um resumo leve sem cargas úteis de pedido/resposta.

en: Search MCP Activity
pt-PT: Pesquisar Atividade MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
pt-PT: Pesquisa de texto completo em rotas, nomes de ferramentas, corpos de pedido e corpos de resposta.

en: Analyze MCP Errors
pt-PT: Analisar Erros MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
pt-PT: Listar execuções recentes falhadas de ferramentas e erros HTTP com detalhes completos.

en: Get Tool Performance
pt-PT: Obter Desempenho da Ferramenta

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
pt-PT: Métricas por ferramenta: contagem de chamadas, contagens de sucesso/erro, taxa de erro e utilizadores únicos. Opcionalmente filtrar para uma única ferramenta.

en: Clear Old Logs
pt-PT: Limpar Registos Antigos

en: Delete log entries older than a specified date.
pt-PT: Eliminar entradas de registo anteriores a uma data especificada.

en: (no title)
pt-PT: (sem título)

en: Actions
pt-PT: Ações

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
pt-PT[0]: %d Item selecionado
pt-PT[1]: %d Itens selecionados

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
pt-PT[0]: %d Item
pt-PT[1]: %d Itens

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
pt-PT[0]: %1$d de %2$d Item
pt-PT[1]: %1$d de %2$d Itens

en: Deselect all
pt-PT: Desmarcar tudo

en: Select all
pt-PT: Selecionar tudo

en: Cancel
pt-PT: Cancelar

en: Add filter
pt-PT: Adicionar filtro

en: Move left
pt-PT: Mover para a esquerda

en: Move right
pt-PT: Mover para a direita

en: Insert left
pt-PT: Inserir à esquerda

en: Insert right
pt-PT: Inserir à direita

en: Hide column
pt-PT: Ocultar coluna

en: Properties
pt-PT: Propriedades

en: Preview size
pt-PT: Tamanho da pré-visualização

en: Navigate to item
pt-PT: Navegar para o item

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
pt-PT: Linha %d

en: Density
pt-PT: Densidade

en: Table
pt-PT: Tabela

en: Grid
pt-PT: Grelha

en: List
pt-PT: Lista

en: Activity
pt-PT: Atividade

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
pt-PT: Lista de: %1$s

en: Search items
pt-PT: Procurar itens

en: Search
pt-PT: Procurar

en: No results found
pt-PT: Nenhum resultado encontrado

en: No elements found
pt-PT: Nenhum elemento encontrado

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
pt-PT: Não é nenhum de

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s não é nenhum de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
pt-PT: Inclui

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s inclui: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
pt-PT: Inclui todos

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s inclui todos: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
pt-PT: Entre (inc)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s entre (inc): </Name><Value>%2$s e %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
pt-PT: No passado

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s está no passado: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
pt-PT: Mais de

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é superior a: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
pt-PT: É

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
pt-PT: Não é

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s não é: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
pt-PT: Menor que

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é menor que: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
pt-PT: Maior que

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é maior que: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
pt-PT: Menor ou igual

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é menor ou igual a: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
pt-PT: Maior ou igual

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é maior ou igual a: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
pt-PT: Antes

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é antes de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
pt-PT: Depois

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é depois de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
pt-PT: Antes (inc.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é até ou antes de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
pt-PT: Depois (inc.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s é a partir de ou depois de: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
pt-PT: Contém

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s contém: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
pt-PT: Não contém

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s não contém: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
pt-PT: Começa com

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
pt-PT: <Name>%1$s começa com: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
pt-PT: Em

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
pt-PT: Não em

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
pt-PT: Estado desconhecido para %1$s

en: Conditions
pt-PT: Condições

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
pt-PT: Filtrar por: %1$s

en: Reset
pt-PT: Repor

en: Remove
pt-PT: Remover

en: No results
pt-PT: Sem resultados

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
pt-PT: Página %1$d de %2$d

en: Current page
pt-PT: Página atual

en: Previous page
pt-PT: Página anterior

en: Next page
pt-PT: Próxima página

en: Sort by
pt-PT: Ordenar por

en: Order
pt-PT: Ordem

en: Items per page
pt-PT: Itens por página

en: Reset view
pt-PT: Repor vista

en: Appearance
pt-PT: Aparência

en: Days
pt-PT: Dias

en: Weeks
pt-PT: Semanas

en: Months
pt-PT: Meses

en: Years
pt-PT: Anos

en: Days ago
pt-PT: Há dias

en: Weeks ago
pt-PT: Há semanas

en: Months ago
pt-PT: Há meses

en: Years ago
pt-PT: Há anos

en: Unit
pt-PT: Unidade

en: Required
pt-PT: Obrigatório

en: Optional
pt-PT: Opcional

en: Date time
pt-PT: Data e hora

en: Today
pt-PT: Hoje

en: Yesterday
pt-PT: Ontem

en: Past week
pt-PT: Última semana

en: Past month
pt-PT: Último mês

en: Last 7 days
pt-PT: Últimos 7 dias

en: Last 30 days
pt-PT: Últimos 30 dias

en: Month to date
pt-PT: Mês até à data

en: Last year
pt-PT: Ano passado

en: Year to date
pt-PT: Ano até à data

en: Custom
pt-PT: Personalizado

en: Date
pt-PT: Data

en: From
pt-PT: De

en: To
pt-PT: Até

en: The max. value must be greater than the min. value.
pt-PT: O valor máximo deve ser superior ao valor mínimo.

en: Min.
pt-PT: Mín.

en: Max.
pt-PT: Máx.

en: Open color picker
pt-PT: Abrir seletor de cores

en: Hide password
pt-PT: Ocultar palavra-passe

en: Show password
pt-PT: Mostrar palavra-passe

en: Value must be a valid email address.
pt-PT: O valor deve ser um endereço de e-mail válido.

en: Value must be an integer.
pt-PT: O valor deve ser um número inteiro.

en: Value must be a number.
pt-PT: O valor deve ser um número.

en: True
pt-PT: Verdadeiro

en: False
pt-PT: Falso

en: Value must be true, false, or undefined
pt-PT: O valor deve ser verdadeiro, falso ou indefinido

en: Value must be an array.
pt-PT: O valor deve ser uma matriz.

en: Every value must be a string.
pt-PT: Cada valor deve ser uma cadeia de caracteres.

en: Value must be a valid color.
pt-PT: O valor deve ser uma cor válida.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
pt-PT: Confortável

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
pt-PT: Equilibrado

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
pt-PT: Compacto

[ctx: verb]
en: Filter
pt-PT: Filtro

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
pt-PT: <div>Página</div>%1$s<div>de %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
pt-PT: Opções de visualização
