Activity Log for MCP 1.0.0 - en to ru-RU translation catalogue (205 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
ru-RU: Журнал активности для MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
ru-RU: Контролируйте, защищайте и управляйте активностью AI-агентов на вашем сайте WordPress. Ведёт журнал запросов MCP (Model Context Protocol), обнаруживает угрозы и предоставляет аварийный выключатель. Не связан с Anthropic или проектом Model Context Protocol.

note: Author of the plugin
en: Riaan Knoetze
ru-RU: Риан Кнётце

en: MCP Logs
ru-RU: Журналы MCP

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
ru-RU: Отслеживайте REST API-запросы, связанные с MCP, которые поступают на ваш сайт WordPress.

en: Date From
ru-RU: Дата с

en: Date To
ru-RU: Дата по

en: Ability
ru-RU: Права

en: User
ru-RU: Пользователь

en: Filter
ru-RU: Фильтр

en: Reset Filters
ru-RU: Сбросить фильтры

en: Date / Time
ru-RU: Дата / Время

en: Response
ru-RU: Ответ

en: Method
ru-RU: Метод

en: API Endpoint
ru-RU: API-эндпоинт

en: Details
ru-RU: Детали

en: View
ru-RU: Просмотр

en: No MCP requests found
ru-RU: Запросы MCP не найдены

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
ru-RU: Запросы MCP появятся здесь, когда они будут сделаны на вашем сайте WordPress.

en: Loading...
ru-RU: Загрузка...

en: Error loading data
ru-RU: Ошибка загрузки данных

en: Request Details
ru-RU: Детали запроса

en: Close
ru-RU: Закрыть

en: Session ID
ru-RU: ID сессии

en: Request Information
ru-RU: Информация о запросе

en: Response Information
ru-RU: Информация об ответе

en: Request Body
ru-RU: Тело запроса

en: Response Data
ru-RU: Данные ответа

en: Server Namespace
ru-RU: Пространство имён сервера

en: Guest
ru-RU: Гость

en: All Abilities
ru-RU: Все способности

en: All Users
ru-RU: Все пользователи

en: Page
ru-RU: Страница

en: of
ru-RU: из

en: Previous
ru-RU: Предыдущая

en: Next
ru-RU: Следующая

en: Copy
ru-RU: Копировать

en: Copied!
ru-RU: Скопировано!

en: Status
ru-RU: Статус

en: Success
ru-RU: Успех

en: Failed
ru-RU: Ошибка

en: Unknown
ru-RU: Неизвестно

en: MCP Method
ru-RU: Метод MCP

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
ru-RU: Запрос выполнен успешно, но способность MCP не сработала во время выполнения.

en: Clear All Logs
ru-RU: Очистить все журналы

en: Clearing...
ru-RU: Очистка...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
ru-RU: Вы уверены, что хотите удалить все журналы? Это действие нельзя отменить.

en: Failed to clear logs. Please try again.
ru-RU: Не удалось очистить журналы. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Export CSV
ru-RU: Экспорт в CSV

en: Exporting...
ru-RU: Экспорт...

en: per page
ru-RU: на страницу

en: Sort ascending
ru-RU: Сортировать по возрастанию

en: Sort descending
ru-RU: Сортировать по убыванию

en: Redirect
ru-RU: Перенаправить

en: Client Error
ru-RU: Ошибка клиента

en: Server Error
ru-RU: Ошибка сервера

en: Pending
ru-RU: В ожидании

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ru-RU: У вас недостаточно прав для доступа к этой странице.

en: Unknown User
ru-RU: Неизвестный пользователь

en: Analytics
ru-RU: Аналитика

en: Abilities that provide analytical data and insights.
ru-RU: Функции, предоставляющие аналитические данные и инсайты.

en: Get MCP Activity
ru-RU: Получить активность MCP

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
ru-RU: Получить постраничный журнал взаимодействий MCP/ИИ с дополнительными фильтрами.

en: Get MCP Stats
ru-RU: Получить статистику MCP

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
ru-RU: Получить сводную статистику: общее количество запросов, количество успешных/ошибочных, процент успеха, вызовы по инструментам и уникальные сессии.

en: Get Activity By Session
ru-RU: Получить активность по сессии

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
ru-RU: Получить записи журнала для конкретного ID сессии MCP, упорядоченные по времени. Используйте exclude_bodies=true для получения облегчённого отчёта без тел запросов/ответов.

en: Search MCP Activity
ru-RU: Поиск активности MCP

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
ru-RU: Полнотекстовый поиск по маршрутам, названиям инструментов, телам запросов и ответов.

en: Analyze MCP Errors
ru-RU: Анализ ошибок MCP

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
ru-RU: Список последних неудачных запусков инструментов и HTTP-ошибок с полными деталями.

en: Get Tool Performance
ru-RU: Получить производительность инструмента

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
ru-RU: Метрики по инструментам: количество вызовов, успехов/ошибок, процент ошибок, уникальные пользователи. Опционально фильтровать по одному инструменту.

en: Clear Old Logs
ru-RU: Очистить старые логи

en: Delete log entries older than a specified date.
ru-RU: Удалить записи журнала, старше указанной даты.

en: (no title)
ru-RU: (без названия)

en: Actions
ru-RU: Действия

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
ru-RU[0]: Выбран %d элемент
ru-RU[1]: Выбрано %d элемента
ru-RU[2]: Выбрано %d элементов

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
ru-RU[0]: %d элемент
ru-RU[1]: %d элемента
ru-RU[2]: %d элементов

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
ru-RU[0]: %1$d из %2$d элемент
ru-RU[1]: %1$d из %2$d элемента
ru-RU[2]: %1$d из %2$d элементов

en: Deselect all
ru-RU: Снять все выделения

en: Select all
ru-RU: Выделить все

en: Cancel
ru-RU: Отмена

en: Add filter
ru-RU: Добавить фильтр

en: Move left
ru-RU: Переместить влево

en: Move right
ru-RU: Переместить вправо

en: Insert left
ru-RU: Вставить слева

en: Insert right
ru-RU: Вставить справа

en: Hide column
ru-RU: Скрыть колонку

en: Properties
ru-RU: Свойства

en: Preview size
ru-RU: Размер предпросмотра

en: Navigate to item
ru-RU: Перейти к элементу

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
ru-RU: Строка %d

en: Density
ru-RU: Плотность

en: Table
ru-RU: Таблица

en: Grid
ru-RU: Сетка

en: List
ru-RU: Список

en: Activity
ru-RU: Активность

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
ru-RU: Список: %1$s

en: Search items
ru-RU: Поиск элементов

en: Search
ru-RU: Поиск

en: No results found
ru-RU: Результаты не найдены

en: No elements found
ru-RU: Элементы не найдены

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
ru-RU: Не является ни одним из

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s не является ни одним из: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
ru-RU: Включает

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s включает: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
ru-RU: Включает все

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s включает все: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
ru-RU: Между (включительно)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s между (включительно): </Name><Value>%2$s и %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
ru-RU: За прошедшее время

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s за прошедшее время: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
ru-RU: Более

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s более: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
ru-RU: Является

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s является: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
ru-RU: Не

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s не равно: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
ru-RU: Меньше

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s меньше: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
ru-RU: Больше

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s больше: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
ru-RU: Меньше или равно

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s меньше или равно: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
ru-RU: Больше или равно

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s больше или равно: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
ru-RU: Раньше

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s раньше: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
ru-RU: Позже

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s позже: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
ru-RU: Раньше (включая)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s до или равен: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
ru-RU: Позже (включая)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s после или равен: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
ru-RU: Содержит

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s содержит: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
ru-RU: Не содержит

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s не содержит: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
ru-RU: Начинается с

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
ru-RU: <Name>%1$s начинается с: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
ru-RU: В

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
ru-RU: Не в

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
ru-RU: Неизвестный статус для %1$s

en: Conditions
ru-RU: Условия

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
ru-RU: Фильтр по: %1$s

en: Reset
ru-RU: Сброс

en: Remove
ru-RU: Удалить

en: No results
ru-RU: Нет результатов

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
ru-RU: Страница %1$d из %2$d

en: Current page
ru-RU: Текущая страница

en: Previous page
ru-RU: Предыдущая страница

en: Next page
ru-RU: Следующая страница

en: Layout
ru-RU: Макет

en: Sort by
ru-RU: Сортировать по

en: Order
ru-RU: Порядок

en: Items per page
ru-RU: Элементов на странице

en: Reset view
ru-RU: Сбросить вид

en: Appearance
ru-RU: Внешний вид

en: Days
ru-RU: Дни

en: Weeks
ru-RU: Недели

en: Months
ru-RU: Месяцы

en: Years
ru-RU: Годы

en: Days ago
ru-RU: Дней назад

en: Weeks ago
ru-RU: Недели назад

en: Months ago
ru-RU: Месяцев назад

en: Years ago
ru-RU: Лет назад

en: Unit
ru-RU: Единица

en: Required
ru-RU: Обязательно

en: Optional
ru-RU: Необязательно

en: Date time
ru-RU: Дата и время

en: Today
ru-RU: Сегодня

en: Yesterday
ru-RU: Вчера

en: Past week
ru-RU: Прошлая неделя

en: Past month
ru-RU: Прошлый месяц

en: Last 7 days
ru-RU: Последние 7 дней

en: Last 30 days
ru-RU: Последние 30 дней

en: Month to date
ru-RU: Текущий месяц

en: Last year
ru-RU: Прошлый год

en: Year to date
ru-RU: Текущий год

en: Custom
ru-RU: Пользовательский

en: Date
ru-RU: Дата

en: From
ru-RU: От

en: To
ru-RU: До

en: The max. value must be greater than the min. value.
ru-RU: Максимальное значение должно быть больше минимального.

en: Min.
ru-RU: Мин.

en: Max.
ru-RU: Макс.

en: Open color picker
ru-RU: Открыть выбор цвета

en: Hide password
ru-RU: Скрыть пароль

en: Show password
ru-RU: Показать пароль

en: Value must be a valid email address.
ru-RU: Значение должно быть корректным адресом электронной почты.

en: Value must be an integer.
ru-RU: Значение должно быть целым числом.

en: Value must be a number.
ru-RU: Значение должно быть числом.

en: True
ru-RU: Истина

en: False
ru-RU: Ложь

en: Value must be true, false, or undefined
ru-RU: Значение должно быть true, false или undefined

en: Value must be an array.
ru-RU: Значение должно быть массивом.

en: Every value must be a string.
ru-RU: Каждое значение должно быть строкой.

en: Value must be a valid color.
ru-RU: Значение должно быть корректным цветом.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
ru-RU: Комфортный

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
ru-RU: Сбалансированный

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
ru-RU: Компактный

[ctx: verb]
en: Filter
ru-RU: Фильтр

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
ru-RU: <div>Страница</div>%1$s<div>из %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
ru-RU: Параметры просмотра
