Activity Log for MCP 1.0.0 - en to sv-SE translation catalogue (198 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
sv-SE: Aktivitetslogg för MCP

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
sv-SE: Övervaka, säkra och hantera AI-agentaktivitet på din WordPress-webbplats. Loggar MCP (Model Context Protocol)-förfrågningar, upptäcker hot och ger dig en nödstopp. Inte associerad med Anthropic eller Model Context Protocol-projektet.

en: MCP Logs
sv-SE: MCP-loggar

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
sv-SE: Övervaka MCP-relaterade REST API-förfrågningar som görs till din WordPress-webbplats.

en: Date From
sv-SE: Datum från

en: Date To
sv-SE: Datum till

en: Ability
sv-SE: Behörighet

en: User
sv-SE: Användare

en: Reset Filters
sv-SE: Återställ filter

en: Date / Time
sv-SE: Datum / Tid

en: Response
sv-SE: Svar

en: Method
sv-SE: Metod

en: API Endpoint
sv-SE: API-slutpunkt

en: Details
sv-SE: Detaljer

en: View
sv-SE: Visa

en: No MCP requests found
sv-SE: Inga MCP-förfrågningar hittades

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
sv-SE: MCP-förfrågningar visas här när de görs till din WordPress-webbplats.

en: Loading...
sv-SE: Laddar...

en: Error loading data
sv-SE: Fel vid inläsning av data

en: Request Details
sv-SE: Förfrågningsdetaljer

en: Close
sv-SE: Stäng

en: Session ID
sv-SE: Sessions-ID

en: Request Information
sv-SE: Förfrågningsinformation

en: Response Information
sv-SE: Svarsinformation

en: Request Body
sv-SE: Förfrågningsinnehåll

en: Response Data
sv-SE: Svarsinnehåll

en: Server Namespace
sv-SE: Servernamnrymd

en: Guest
sv-SE: Gäst

en: All Abilities
sv-SE: Alla funktioner

en: All Users
sv-SE: Alla användare

en: Page
sv-SE: Sida

en: of
sv-SE: av

en: Previous
sv-SE: Föregående

en: Next
sv-SE: Nästa

en: Copy
sv-SE: Kopiera

en: Copied!
sv-SE: Kopierat!

en: Success
sv-SE: Lyckades

en: Failed
sv-SE: Misslyckades

en: Unknown
sv-SE: Okänd

en: MCP Method
sv-SE: MCP-metod

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
sv-SE: Begäran lyckades, men MCP-funktionen misslyckades under utförandet.

en: Clear All Logs
sv-SE: Rensa alla loggar

en: Clearing...
sv-SE: Rensar...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
sv-SE: Är du säker på att du vill radera alla loggar? Detta kan inte ångras.

en: Failed to clear logs. Please try again.
sv-SE: Kunde inte rensa loggar. Försök igen.

en: Export CSV
sv-SE: Exportera CSV

en: Exporting...
sv-SE: Exporterar...

en: per page
sv-SE: per sida

en: Sort ascending
sv-SE: Sortera stigande

en: Sort descending
sv-SE: Sortera fallande

en: Redirect
sv-SE: Omdirigera

en: Client Error
sv-SE: Klientfel

en: Server Error
sv-SE: Serverfel

en: Pending
sv-SE: Väntar

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv-SE: Du har inte tillräckliga rättigheter för att komma åt denna sida.

en: Unknown User
sv-SE: Okänd användare

en: Analytics
sv-SE: Analys

en: Abilities that provide analytical data and insights.
sv-SE: Funktioner som tillhandahåller analytiska data och insikter.

en: Get MCP Activity
sv-SE: Hämta MCP-aktivitet

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
sv-SE: Hämta en paginerad logg över MCP/AI-interaktioner med valfria filter.

en: Get MCP Stats
sv-SE: Hämta MCP-statistik

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
sv-SE: Hämta sammanfattande statistik: totala förfrågningar, antal lyckade/fel, framgångsgrad, anrop per verktyg och unika sessioner.

en: Get Activity By Session
sv-SE: Hämta aktivitet per session

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
sv-SE: Hämta loggposter för en specifik MCP-session-ID, ordnade kronologiskt. Använd exclude_bodies=true för att få en lättviktsöversikt utan förfrågnings-/svarsdata.

en: Search MCP Activity
sv-SE: Sök i MCP-aktivitet

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
sv-SE: Fulltextsökning över rutter, verktygsnamn, förfrågningsinnehåll och svarsdata.

en: Analyze MCP Errors
sv-SE: Analysera MCP-fel

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
sv-SE: Lista nyligen misslyckade verktygskörningar och HTTP-fel med fullständiga detaljer.

en: Get Tool Performance
sv-SE: Hämta verktygsprestanda

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
sv-SE: Mätvärden per verktyg: antal anrop, lyckade/fel, felprocent och unika användare. Filtrera valfritt till ett enskilt verktyg.

en: Clear Old Logs
sv-SE: Rensa gamla loggar

en: Delete log entries older than a specified date.
sv-SE: Radera loggposter äldre än ett angivet datum.

en: (no title)
sv-SE: (ingen titel)

en: Actions
sv-SE: Åtgärder

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
sv-SE[0]: %d objekt valt
sv-SE[1]: %d objekt valda

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
sv-SE[0]: %d objekt
sv-SE[1]: %d objekt

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
sv-SE[0]: %1$d av %2$d objekt
sv-SE[1]: %1$d av %2$d objekt

en: Deselect all
sv-SE: Avmarkera alla

en: Select all
sv-SE: Markera alla

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: Add filter
sv-SE: Lägg till filter

en: Move left
sv-SE: Flytta vänster

en: Move right
sv-SE: Flytta höger

en: Insert left
sv-SE: Infoga vänster

en: Insert right
sv-SE: Infoga höger

en: Hide column
sv-SE: Dölj kolumn

en: Properties
sv-SE: Egenskaper

en: Preview size
sv-SE: Förhandsgranskningsstorlek

en: Navigate to item
sv-SE: Navigera till objekt

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
sv-SE: Rad %d

en: Density
sv-SE: Täthet

en: Table
sv-SE: Tabell

en: Grid
sv-SE: Rutnät

en: List
sv-SE: Lista

en: Activity
sv-SE: Aktivitet

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
sv-SE: Lista över: %1$s

en: Search items
sv-SE: Sök objekt

en: Search
sv-SE: Sök

en: No results found
sv-SE: Inga resultat hittades

en: No elements found
sv-SE: Inga element hittades

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
sv-SE: Är ingen av

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är ingen av: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
sv-SE: Inkluderar

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s inkluderar: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
sv-SE: Inkluderar alla

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s inkluderar alla: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
sv-SE: Mellan (inkl.)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s mellan (inkl.): </Name><Value>%2$s och %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
sv-SE: Under den senaste tiden

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är i det förflutna: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
sv-SE: Över

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är över: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
sv-SE: Är

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
sv-SE: Är inte

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är inte: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
sv-SE: Mindre än

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är mindre än: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
sv-SE: Större än

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är större än: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
sv-SE: Mindre än eller lika med

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är mindre än eller lika med: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
sv-SE: Större än eller lika med

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är större än eller lika med: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
sv-SE: Före

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är före: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
sv-SE: Efter

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är efter: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
sv-SE: Före (inkl)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är på eller före: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
sv-SE: Efter (inkl)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s är på eller efter: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
sv-SE: Innehåller

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s innehåller: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
sv-SE: Innehåller inte

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s innehåller inte: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
sv-SE: Börjar med

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
sv-SE: <Name>%1$s börjar med: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
sv-SE: På

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
sv-SE: Inte på

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
sv-SE: Okänd status för %1$s

en: Conditions
sv-SE: Villkor

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
sv-SE: Filtrera efter: %1$s

en: Reset
sv-SE: Återställ

en: Remove
sv-SE: Ta bort

en: No results
sv-SE: Inga resultat

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
sv-SE: Sida %1$d av %2$d

en: Current page
sv-SE: Aktuell sida

en: Previous page
sv-SE: Föregående sida

en: Next page
sv-SE: Nästa sida

en: Sort by
sv-SE: Sortera efter

en: Order
sv-SE: Ordning

en: Items per page
sv-SE: Objekt per sida

en: Reset view
sv-SE: Återställ vy

en: Appearance
sv-SE: Utseende

en: Days
sv-SE: Dagar

en: Weeks
sv-SE: Veckor

en: Months
sv-SE: Månader

en: Years
sv-SE: År

en: Days ago
sv-SE: Dagar sedan

en: Weeks ago
sv-SE: Veckor sedan

en: Months ago
sv-SE: Månader sedan

en: Years ago
sv-SE: År sedan

en: Unit
sv-SE: Enhet

en: Required
sv-SE: Obligatorisk

en: Optional
sv-SE: Valfri

en: Date time
sv-SE: Datum och tid

en: Today
sv-SE: Idag

en: Yesterday
sv-SE: Igår

en: Past week
sv-SE: Senaste veckan

en: Past month
sv-SE: Senaste månaden

en: Last 7 days
sv-SE: Senaste 7 dagarna

en: Last 30 days
sv-SE: Senaste 30 dagarna

en: Month to date
sv-SE: Månad hittills

en: Last year
sv-SE: Förra året

en: Year to date
sv-SE: År hittills

en: Custom
sv-SE: Anpassad

en: Date
sv-SE: Datum

en: From
sv-SE: Från

en: To
sv-SE: Till

en: The max. value must be greater than the min. value.
sv-SE: Maxvärdet måste vara större än minvärdet.

en: Open color picker
sv-SE: Öppna färgväljare

en: Hide password
sv-SE: Dölj lösenord

en: Show password
sv-SE: Visa lösenord

en: Value must be a valid email address.
sv-SE: Värdet måste vara en giltig e-postadress.

en: Value must be an integer.
sv-SE: Värdet måste vara ett heltal.

en: Value must be a number.
sv-SE: Värdet måste vara ett tal.

en: True
sv-SE: Sant

en: False
sv-SE: Falskt

en: Value must be true, false, or undefined
sv-SE: Värdet måste vara sant, falskt eller odefinierat

en: Value must be an array.
sv-SE: Värdet måste vara en array.

en: Every value must be a string.
sv-SE: Varje värde måste vara en sträng.

en: Value must be a valid color.
sv-SE: Värdet måste vara en giltig färg.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
sv-SE: Bekväm

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
sv-SE: Balanserad

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
sv-SE: Kompakt

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
sv-SE: <div>Sida</div>%1$s<div>av %2$d</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
sv-SE: Visa alternativ
