Activity Log for MCP 1.0.0 - en to tr-TR translation catalogue (203 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Activity Log for MCP
tr-TR: MCP için Etkinlik Günlüğü

note: Description of the plugin
en: Monitor, secure, and govern AI agent activity on your WordPress site. Logs MCP (Model Context Protocol) requests, detects threats, and gives you a kill switch. Not affiliated with Anthropic or the Model Context Protocol project.
tr-TR: WordPress sitenizdeki AI ajan etkinliğini izleyin, güvence altına alın ve yönetin. MCP (Model Context Protocol) isteklerini kaydeder, tehditleri tespit eder ve size bir kapatma anahtarı sunar. Anthropic veya Model Context Protocol projesi ile bağlantısı yoktur.

en: MCP Logs
tr-TR: MCP Kayıtları

en: Monitor MCP-related REST API requests made to your WordPress site.
tr-TR: WordPress sitenize yapılan MCP ile ilgili REST API isteklerini izleyin.

en: Date From
tr-TR: Başlangıç Tarihi

en: Date To
tr-TR: Bitiş Tarihi

en: Ability
tr-TR: Yetenek

en: User
tr-TR: Kullanıcı

en: Filter
tr-TR: Filtrele

en: Reset Filters
tr-TR: Filtreleri Sıfırla

en: Date / Time
tr-TR: Tarih / Saat

en: Response
tr-TR: Yanıt

en: Method
tr-TR: Yöntem

en: API Endpoint
tr-TR: API Uç Noktası

en: Details
tr-TR: Detaylar

en: View
tr-TR: Görüntüle

en: No MCP requests found
tr-TR: MCP isteği bulunamadı

en: MCP requests will appear here when they are made to your WordPress site.
tr-TR: MCP istekleri, WordPress sitenize yapıldığında burada görünecektir.

en: Loading...
tr-TR: Yükleniyor...

en: Error loading data
tr-TR: Veri yüklenirken hata oluştu

en: Request Details
tr-TR: İstek Detayları

en: Close
tr-TR: Kapat

en: Session ID
tr-TR: Oturum ID'si

en: Request Information
tr-TR: İstek Bilgileri

en: Response Information
tr-TR: Yanıt Bilgileri

en: Request Body
tr-TR: İstek Gövdesi

en: Response Data
tr-TR: Yanıt Verisi

en: Server Namespace
tr-TR: Sunucu Ad Alanı

en: Guest
tr-TR: Misafir

en: All Abilities
tr-TR: Tüm Yetenekler

en: All Users
tr-TR: Tüm Kullanıcılar

en: Page
tr-TR: Sayfa

en: of
tr-TR: -

en: Previous
tr-TR: Önceki

en: Next
tr-TR: Sonraki

en: Copy
tr-TR: Kopyala

en: Copied!
tr-TR: Kopyalandı!

en: Status
tr-TR: Durum

en: Success
tr-TR: Başarılı

en: Failed
tr-TR: Başarısız

en: Unknown
tr-TR: Bilinmiyor

en: MCP Method
tr-TR: MCP Yöntemi

en: The request succeeded, but the MCP Ability failed during execution.
tr-TR: İstek başarılı oldu, ancak MCP Yeteneği yürütme sırasında başarısız oldu.

en: Clear All Logs
tr-TR: Tüm Kayıtları Temizle

en: Clearing...
tr-TR: Temizleniyor...

en: Are you sure you want to delete all logs? This cannot be undone.
tr-TR: Tüm kayıtları silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Failed to clear logs. Please try again.
tr-TR: Kayıtlar temizlenemedi. Lütfen tekrar deneyin.

en: Export CSV
tr-TR: CSV Dışa Aktar

en: Exporting...
tr-TR: Dışa aktarılıyor...

en: per page
tr-TR: sayfa başına

en: Sort ascending
tr-TR: Artan sırada sırala

en: Sort descending
tr-TR: Azalan sırada sırala

en: Redirect
tr-TR: Yönlendir

en: Client Error
tr-TR: İstemci Hatası

en: Server Error
tr-TR: Sunucu Hatası

en: Pending
tr-TR: Beklemede

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr-TR: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: Unknown User
tr-TR: Bilinmeyen Kullanıcı

en: Analytics
tr-TR: Analitik

en: Abilities that provide analytical data and insights.
tr-TR: Analitik veriler ve içgörüler sağlayan yetenekler.

en: Get MCP Activity
tr-TR: MCP Etkinliğini Al

en: Retrieve a paginated log of MCP/AI interactions with optional filters.
tr-TR: İsteğe bağlı filtrelerle MCP/AI etkileşimlerinin sayfalı kaydını alın.

en: Get MCP Stats
tr-TR: MCP İstatistiklerini Al

en: Get summary statistics: total requests, success/error counts, success rate, calls per tool, and unique sessions.
tr-TR: Özet istatistikleri alın: toplam istekler, başarı/hata sayıları, başarı oranı, araç başına çağrılar ve benzersiz oturumlar.

en: Get Activity By Session
tr-TR: Oturuma Göre Etkinliği Al

en: Retrieve log entries for a specific MCP session ID, ordered chronologically. Use exclude_bodies=true to get a lightweight summary without request/response payloads.
tr-TR: Belirli bir MCP oturum kimliği için kronolojik olarak sıralanmış günlük kayıtlarını alın. İstek/yanıt yüklerini içermeyen hafif bir özet için exclude_bodies=true kullanın.

en: Search MCP Activity
tr-TR: MCP Etkinliğinde Ara

en: Full-text search across routes, tool names, request bodies, and response bodies.
tr-TR: Yollar, araç adları, istek gövdeleri ve yanıt gövdeleri arasında tam metin araması yapın.

en: Analyze MCP Errors
tr-TR: MCP Hatalarını Analiz Et

en: List recent failed tool executions and HTTP errors with full details.
tr-TR: Son başarısız araç çalıştırmalarını ve HTTP hatalarını tam detaylarıyla listeleyin.

en: Get Tool Performance
tr-TR: Araç Performansını Al

en: Per-tool metrics: call count, success/error counts, error rate, and unique users. Optionally filter to a single tool.
tr-TR: Araç başına metrikler: çağrı sayısı, başarı/hata sayıları, hata oranı ve benzersiz kullanıcılar. İsteğe bağlı olarak tek bir araç için filtreleyin.

en: Clear Old Logs
tr-TR: Eski Günlükleri Temizle

en: Delete log entries older than a specified date.
tr-TR: Belirtilen tarihten daha eski günlük kayıtlarını silin.

en: (no title)
tr-TR: (başlık yok)

en: Actions
tr-TR: Eylemler

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item selected | %d Items selected
tr-TR[0]: %d Öğe seçildi
tr-TR[1]: %d Öğe seçildi

note: translators: %d: number of items.
en: %d Item | %d Items
tr-TR[0]: %d Öğe
tr-TR[1]: %d Öğe

note: translators: %1$d: number of items. %2$d: total number of items.
en: %1$d of %2$d Item | %1$d of %2$d Items
tr-TR[0]: %2$d öğeden %1$d
tr-TR[1]: %2$d öğeden %1$d

en: Deselect all
tr-TR: Tüm seçimi kaldır

en: Select all
tr-TR: Tümünü seç

en: Cancel
tr-TR: İptal

en: Add filter
tr-TR: Filtre ekle

en: Move left
tr-TR: Sola taşı

en: Move right
tr-TR: Sağa taşı

en: Insert left
tr-TR: Sola ekle

en: Insert right
tr-TR: Sağa ekle

en: Hide column
tr-TR: Sütunu gizle

en: Properties
tr-TR: Özellikler

en: Preview size
tr-TR: Önizleme boyutu

en: Navigate to item
tr-TR: Öğeye git

note: translators: %d: The row number in the grid
en: Row %d
tr-TR: Satır %d

en: Density
tr-TR: Yoğunluk

en: Table
tr-TR: Tablo

en: Grid
tr-TR: Izgara

en: List
tr-TR: Liste

en: Activity
tr-TR: Etkinlik

note: translators: List of items for a filter. 1: Filter name. e.g.: "List of: Author".
en: List of: %1$s
tr-TR: Listesi: %1$s

en: Search items
tr-TR: Öğeleri ara

en: Search
tr-TR: Ara

en: No results found
tr-TR: Sonuç bulunamadı

en: No elements found
tr-TR: Öğe bulunamadı

note: translators: DataViews operator name
en: Is none of
tr-TR: Hiçbiri

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is none of: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s is none of: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s hiçbiri: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes
tr-TR: İçerir

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is any: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s içerir: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Includes all
tr-TR: Hepsini içerir

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author includes all: Admin, Editor".
en: <Name>%1$s includes all: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s hepsini içerir: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Between (inc)
tr-TR: Arasında (dahil)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Item count"). 2: Filter value min. 3: Filter value max. e.g.: "Item count between (inc): 10 and 180".
en: <Name>%1$s between (inc): </Name><Value>%2$s and %3$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s arasında (dahil): </Name><Value>%2$s ile %3$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: In the past
tr-TR: Geçmişte

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is in the past: 7 days".
en: <Name>%1$s is in the past: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s geçmişte: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Over
tr-TR: Üzeri

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "7 days"): "Date is over: 7 days".
en: <Name>%1$s is over: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s üzeri: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is
tr-TR: Şudur

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s şudur: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Is not
tr-TR: Değil

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Author"). 2: Filter value (e.g. "Admin"): "Author is not: Admin". translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is not: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s değil: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than
tr-TR: Küçüktür

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than: 10".
en: <Name>%1$s is less than: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s küçüktür: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than
tr-TR: Büyüktür

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than: 10".
en: <Name>%1$s is greater than: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s büyüktür: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Less than or equal
tr-TR: Küçük veya eşit

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is less than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is less than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s küçük veya eşittir: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Greater than or equal
tr-TR: Büyük veya eşit

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Count"). 2: Filter value (e.g. "10"): "Count is greater than or equal to: 10".
en: <Name>%1$s is greater than or equal to: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s büyük veya eşittir: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before
tr-TR: Önce

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is before: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s öncesi: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After
tr-TR: Sonra

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is after: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s sonrası: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Before (inc)
tr-TR: Önce (dahil)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or before: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or before: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s dahil veya öncesi: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: After (inc)
tr-TR: Sonra (dahil)

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Date"). 2: Filter value (e.g. "2024-01-01"): "Date is on or after: 2024-01-01".
en: <Name>%1$s is on or after: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s dahil veya sonrası: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Contains
tr-TR: İçerir

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title contains: Hello".
en: <Name>%1$s contains: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s içerir: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Doesn't contain
tr-TR: İçermez

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title doesn't contain: Hello".
en: <Name>%1$s doesn't contain: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s içermez: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: Starts with
tr-TR: Şununla başlar

note: translators: 1: Filter name (e.g. "Title"). 2: Filter value (e.g. "Hello"): "Title starts with: Hello".
en: <Name>%1$s starts with: </Name><Value>%2$s</Value>
tr-TR: <Name>%1$s ile başlar: </Name><Value>%2$s</Value>

note: translators: DataViews operator name
en: On
tr-TR: Üzerinde

note: translators: DataViews operator name
en: Not on
tr-TR: Üzerinde değil

note: translators: 1: Filter name e.g.: "Unknown status for Author".
en: Unknown status for %1$s
tr-TR: %1$s için bilinmeyen durum

en: Conditions
tr-TR: Koşullar

note: translators: 1: Filter name.
en: Filter by: %1$s
tr-TR: %1$s ile filtrele

en: Reset
tr-TR: Sıfırla

en: Remove
tr-TR: Kaldır

en: No results
tr-TR: Sonuç yok

note: translators: 1: current page number. 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
tr-TR: Sayfa %1$d / %2$d

en: Current page
tr-TR: Geçerli sayfa

en: Previous page
tr-TR: Önceki sayfa

en: Next page
tr-TR: Sonraki sayfa

en: Layout
tr-TR: Düzen

en: Sort by
tr-TR: Sırala

en: Order
tr-TR: Sıralama

en: Items per page
tr-TR: Sayfa başına öğe

en: Reset view
tr-TR: Görünümü sıfırla

en: Appearance
tr-TR: Görünüm

en: Days
tr-TR: Günler

en: Weeks
tr-TR: Haftalar

en: Months
tr-TR: Aylar

en: Years
tr-TR: Yıllar

en: Days ago
tr-TR: Gün önce

en: Weeks ago
tr-TR: Hafta önce

en: Months ago
tr-TR: Ay önce

en: Years ago
tr-TR: Yıl önce

en: Unit
tr-TR: Birim

en: Required
tr-TR: Zorunlu

en: Optional
tr-TR: İsteğe bağlı

en: Date time
tr-TR: Tarih saat

en: Today
tr-TR: Bugün

en: Yesterday
tr-TR: Dün

en: Past week
tr-TR: Geçen hafta

en: Past month
tr-TR: Geçen ay

en: Last 7 days
tr-TR: Son 7 gün

en: Last 30 days
tr-TR: Son 30 gün

en: Month to date
tr-TR: Ay başından itibaren

en: Last year
tr-TR: Geçen yıl

en: Year to date
tr-TR: Yıl başından itibaren

en: Custom
tr-TR: Özel

en: Date
tr-TR: Tarih

en: From
tr-TR: Başlangıç

en: To
tr-TR: Bitiş

en: The max. value must be greater than the min. value.
tr-TR: Maksimum değer minimum değerden büyük olmalıdır.

en: Max.
tr-TR: Maks.

en: Open color picker
tr-TR: Renk seçiciyi aç

en: Hide password
tr-TR: Parolayı gizle

en: Show password
tr-TR: Parolayı göster

en: Value must be a valid email address.
tr-TR: Değer geçerli bir e-posta adresi olmalıdır.

en: Value must be an integer.
tr-TR: Değer tam sayı olmalıdır.

en: Value must be a number.
tr-TR: Değer sayı olmalıdır.

en: True
tr-TR: Doğru

en: False
tr-TR: Yanlış

en: Value must be true, false, or undefined
tr-TR: Değer doğru, yanlış veya tanımsız olmalıdır

en: Value must be an array.
tr-TR: Değer bir dizi olmalıdır.

en: Every value must be a string.
tr-TR: Her değer bir dize olmalıdır.

en: Value must be a valid color.
tr-TR: Değer geçerli bir renk olmalıdır.

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
tr-TR: Konforlu

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
tr-TR: Dengeli

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
tr-TR: Kompakt

[ctx: verb]
en: Filter
tr-TR: Filtre

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page number, 2: Total number of pages.
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$d</div>
tr-TR: <div>Sayfa</div>%1$s<div>%2$d sayfadan</div>

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
tr-TR: Görünüm seçenekleri
