Package Name 1.0.0 - en to fr_FR translation catalogue (1114 entries)

en:  - Enjoy the plugin - Activity Log Pro Team
fr_FR: - Profitez du plugin - Activity Log Pro Team

en: %1$d activities this %2$s • Security & business insights included
fr_FR: %1$d activités ce %2$s • Informations sur la sécurité et l'entreprise incluses

en: %1$s "%2$s" created
fr_FR: %1$s "%2$s" créé

en: %1$s "%2$s" moved to trash
fr_FR: %1$s "%2$s" déplacé vers la corbeille

en: %1$s "%2$s" permanently deleted
fr_FR: %1$s "%2$s" supprimé définitivement

en: %1$s "%2$s" published
fr_FR: %1$s "%2$s" publié

en: %1$s "%2$s" restored from trash
fr_FR: %1$s "%2$s" restauré depuis la corbeille

en: %1$s "%2$s" status changed from "%3$s" to "%4$s"
fr_FR: Le statut de %1$s "%2$s" est passé de "%3$s" à "%4$s"

en: %1$s Export file created successfully with %2$d records.
fr_FR: %1$s Fichier d'exportation créé avec succès avec %2$d enregistrements.

en: %d logs have been deleted successfully.
fr_FR: %d journaux ont été supprimés avec succès.

en: %d widgets were updated together
fr_FR: %d widgets ont été mis à jour ensemble

en: %s Active
fr_FR: %s Actif

en: %s Activity Digest
fr_FR: %s Résumé de l'activité

en: %s days
fr_FR: %s jours

en: %s Installed
fr_FR: %s installé

en: %s Not Active
fr_FR: %s inactif

en: %s Not Installed
fr_FR: %s non installé

en: %s your logs as JSON or CSV from the Export page.
fr_FR: %s vos journaux au format JSON ou CSV à partir de la page Exporter.

en: (Free)
fr_FR: (Gratuit)

en: (Outdated - PHP 7.4+ recommended)
fr_FR: (Obsolète - PHP 7.4+ recommandé)

en: (Premium)
fr_FR: (Prime)

en: (Preview)
fr_FR: (Aperçu)

en: (€19.99 /site /year - Ex Tax/Vat)
fr_FR: (19,99 € /site /an - HT)

en: (€29.99 /site /year - Ex Tax/Vat)
fr_FR: (29,99 € /site /an - HT)

en: (€6.99 /site /year - Ex Tax/Vat)
fr_FR: (6,99 € /site /an - HT)

en: - If it doesn't meet your needs within 30 days, simply uninstall it and reach out to us.
fr_FR: - Si cela ne répond pas à vos besoins dans les 30 jours, désinstallez-le simplement et contactez-nous.

en: - Purchase our premium plugin and test it thoroughly.
fr_FR: - Achetez notre plugin premium et testez-le en profondeur.

en: - We'll process your refund, no questions asked :)
fr_FR: - Nous traiterons votre remboursement, sans poser de questions :)

en: 1 Site License
fr_FR: 1 licence de site

en: 1 Year Premium Support & Updates
fr_FR: 1 an d'assistance et de mises à jour Premium

en: 14 days
fr_FR: 14 jours

en: 180 days
fr_FR: 180 jours

en: 20 Sites License
fr_FR: Licence 20 sites

en: 24/7 Priority Support
fr_FR: Assistance prioritaire 24h/24 et 7j/7

en: 3 Sites License
fr_FR: Licence 3 sites

en: 30 Day Money Back Warranty
fr_FR: Garantie de remboursement de 30 jours

en: 30 days
fr_FR: 30 jours

en: 365 days
fr_FR: 365 jours

en: 60 days
fr_FR: 60 jours

en: 7 days
fr_FR: 7 jours

en: 90 days
fr_FR: 90 jours

en: <a href="%s" style="color: #2271b1; text-decoration: underline;" target="_blank">Explore the detailed activity log</a> with powerful filtering options.
fr_FR: <a href="%s" style="color: #2271b1; text-decoration: underline;" target="_blank">Explorez le journal d&#39;activité détaillé</a> avec de puissantes options de filtrage.

en: <strong>%1$s</strong> actions account for %2$d%% of all activity
fr_FR: <strong>%1$s</strong> actions représentent %2$d%% de toutes les activités

en: <strong>%1$s</strong> is the most common event type (%2$d%% of all events)
fr_FR: <strong>%1$s</strong> est le type d'événement le plus courant (%2$d%% de tous les événements)

en: <strong>Action Type Distribution Chart</strong>: Doughnut chart showing the breakdown of different action types (such as created, updated, deleted) across your site, helping you understand the most common operations being performed.
fr_FR: <strong>Graphique de distribution des types d'actions</strong> : graphique en anneau montrant la répartition des différents types d'actions (tels que créés, mis à jour, supprimés) sur votre site, vous aidant à comprendre les opérations les plus courantes effectuées.

en: <strong>Action:</strong> Filter logs by specific action
fr_FR: <strong>Action :</strong> Filtrer les journaux par action spécifique

en: <strong>Action:</strong> Filter logs by specific action (create, update, delete, etc.)
fr_FR: <strong>Action :</strong> Filtrer les journaux par action spécifique (créer, mettre à jour, supprimer, etc.)

en: <strong>Action:</strong> What action was performed (create, update, delete, etc.)
fr_FR: <strong>Action :</strong> Quelle action a été effectuée (créer, mettre à jour, supprimer, etc.)

en: <strong>Active Users</strong>: The number of distinct users who have performed activities today.
fr_FR: <strong>Utilisateurs actifs</strong> : le nombre d'utilisateurs distincts qui ont effectué des activités aujourd'hui.

en: <strong>Active Users</strong>: The number of distinct users with recorded activities.
fr_FR: <strong>Utilisateurs actifs</strong> : le nombre d'utilisateurs distincts avec des activités enregistrées.

en: <strong>Activities Today</strong>: The total number of log entries recorded today with a comparison to yesterday.
fr_FR: <strong>Activités aujourd'hui</strong> : le nombre total d'entrées de journal enregistrées aujourd'hui avec une comparaison avec hier.

en: <strong>Activity by Event Type Chart</strong>: Pie chart visualizing the distribution of activities across different event types, with percentage breakdowns for each category. This gives a clear proportional view of what kinds of actions are most common on your site.
fr_FR: Graphique d'activité par type d'événement : diagramme circulaire visualisant la répartition des activités entre les différents types d'événements, avec une répartition en pourcentage pour chaque catégorie. Cela donne une vue proportionnelle claire des actions les plus courantes sur votre site.

en: <strong>Activity Log:</strong> View all logged activities in chronological order
fr_FR: <strong>Journal d'activité :</strong> Afficher toutes les activités enregistrées par ordre chronologique

en: <strong>Approved/Unapproved:</strong> When a comment's approval status changes
fr_FR: <strong>Approuvé/Non approuvé :</strong> lorsque le statut d'approbation d'un commentaire change

en: <strong>Auto-Updates:</strong> New log entries will automatically appear at the top of the table as they occur
fr_FR: <strong>Mises à jour automatiques :</strong> les nouvelles entrées de journal apparaîtront automatiquement en haut du tableau au fur et à mesure qu'elles se produisent

en: <strong>Changing Permalinks:</strong> Feed URLs automatically update when you change your permalink structure in Settings > Permalinks
fr_FR: <strong>Modification des liens permanents :</strong> les URL de flux sont automatiquement mises à jour lorsque vous modifiez la structure de vos liens permanents dans Paramètres > Liens permanents

en: <strong>Comment events:</strong> Comment creation, moderation actions, spam detection, and deletions
fr_FR: <strong>Événements de commentaires :</strong> création de commentaires, actions de modération, détection de spam et suppressions

en: <strong>Comment events:</strong> Comprehensive comment tracking including:
fr_FR: <strong>Événements de commentaires :</strong> Suivi complet des commentaires, y compris :

en: <strong>Content Changes:</strong> Find out who modified or deleted specific content
fr_FR: <strong>Modifications de contenu :</strong> Découvrez qui a modifié ou supprimé un contenu spécifique

en: <strong>Created:</strong> When a new comment is added to any post
fr_FR: <strong>Créé :</strong> Lorsqu'un nouveau commentaire est ajouté à une publication

en: <strong>Daily Activity Chart</strong>: Interactive chart showing activity trends over time. You can adjust the time range (7, 14, or 30 days) using the dropdown selector to analyze different time periods. This helps identify patterns, peak activity times, and unusual spikes.
fr_FR: Graphique d'activité quotidienne : Graphique interactif affichant les tendances d'activité au fil du temps. Vous pouvez ajuster la période (7, 14 ou 30 jours) à l'aide du menu déroulant pour analyser différentes périodes. Cela permet d'identifier les tendances, les pics d'activité et les pics inhabituels.

en: <strong>Database Size</strong>: The approximate size of your log data in the database.
fr_FR: <strong>Taille de la base de données</strong> : la taille approximative de vos données de journal dans la base de données.

en: <strong>Date & Time:</strong> When the activity occurred
fr_FR: <strong>Date et heure :</strong> quand l'activité a eu lieu

en: <strong>Date Range:</strong> Filter logs by date range using the Date From and Date To fields
fr_FR: <strong>Plage de dates :</strong> Filtrez les journaux par plage de dates à l'aide des champs Date de début et Date de fin

en: <strong>Date Range:</strong> Select a specific date range for the export
fr_FR: <strong>Plage de dates :</strong> sélectionnez une plage de dates spécifique pour l'exportation

en: <strong>Deleted:</strong> When a comment is permanently removed
fr_FR: <strong>Supprimé :</strong> lorsqu'un commentaire est définitivement supprimé

en: <strong>Description:</strong> A human-readable description of the activity
fr_FR: <strong>Description :</strong> Une description lisible par l'homme de l'activité

en: <strong>Enable JSON Feed:</strong> Turn on/off the JSON feed
fr_FR: <strong>Activer le flux JSON :</strong> Activer/désactiver le flux JSON

en: <strong>Enable Live Monitor:</strong> Check the "Live Monitor" checkbox in the filter section
fr_FR: <strong>Activer Live Monitor :</strong> Cochez la case « Live Monitor » dans la section filtre

en: <strong>Enable RSS Feed:</strong> Turn on/off the RSS feed
fr_FR: <strong>Activer le flux RSS :</strong> Activer/désactiver le flux RSS

en: <strong>Enhanced Security:</strong> Track all user actions to identify potential security issues
fr_FR: Sécurité renforcée : suivez toutes les actions des utilisateurs pour identifier les problèmes de sécurité potentiels

en: <strong>Event Type:</strong> Filter logs by event category
fr_FR: <strong>Type d'événement :</strong> Filtrer les journaux par catégorie d'événement

en: <strong>Event Type:</strong> Filter logs by event category (user, post, comment, etc.)
fr_FR: <strong>Type d'événement :</strong> Filtrer les journaux par catégorie d'événement (utilisateur, publication, commentaire, etc.)

en: <strong>Event Type:</strong> The category of the event (user, post, comment, etc.)
fr_FR: <strong>Type d'événement :</strong> La catégorie de l'événement (utilisateur, publication, commentaire, etc.)

en: <strong>Event Types</strong>: The number of different event categories being tracked.
fr_FR: <strong>Types d'événements</strong> : le nombre de catégories d'événements différentes suivies.

en: <strong>Export:</strong> Export logs to CSV or JSON format for external analysis
fr_FR: <strong>Exportation :</strong> Exportez les journaux au format CSV ou JSON pour une analyse externe

en: <strong>Failed Login Attempt (non-existing user):</strong> %s
fr_FR: <strong>Tentative de connexion échouée (utilisateur inexistant) :</strong> %s

en: <strong>Failed Login Attempt:</strong> %s
fr_FR: <strong>Tentative de connexion échouée :</strong> %s

en: <strong>Failed Login Attempts:</strong> Tracks unsuccessful login attempts with username and IP address
fr_FR: Tentatives de connexion infructueuses : suit les tentatives de connexion infructueuses avec le nom d'utilisateur et l'adresse IP

en: <strong>Failed Login Attempts</strong>: The total number of unsuccessful login attempts.
fr_FR: <strong>Tentatives de connexion infructueuses</strong> : nombre total de tentatives de connexion infructueuses.

en: <strong>Failed Logins</strong>: The number of unsuccessful login attempts recorded today.
fr_FR: <strong>Connexions infructueuses</strong> : nombre de tentatives de connexion infructueuses enregistrées aujourd'hui.

en: <strong>Feed URL:</strong> The URL to access the JSON feed
fr_FR: <strong>URL du flux :</strong> L'URL pour accéder au flux JSON

en: <strong>Feed URL:</strong> The URL to access the RSS feed
fr_FR: <strong>URL du flux :</strong> L'URL pour accéder au flux RSS

en: <strong>Format:</strong> Choose between CSV and JSON export formats
fr_FR: <strong>Format :</strong> Choisissez entre les formats d'exportation CSV et JSON

en: <strong>Index Permalinks:</strong> For sites using Plain permalinks (/?p=123) or Almost Pretty permalinks (/index.php/...), feed URLs use query string parameters
fr_FR: <strong>Liens permanents d'index :</strong> pour les sites utilisant des liens permanents simples (/?p=123) ou des liens permanents presque jolis (/index.php/...), les URL de flux utilisent des paramètres de chaîne de requête

en: <strong>IP Address:</strong> Where the action originated from
fr_FR: <strong>Adresse IP :</strong> d'où provient l'action

en: <strong>Issue Troubleshooting:</strong> Identify what changes led to site problems
fr_FR: <strong>Dépannage des problèmes :</strong> Identifiez les modifications qui ont entraîné des problèmes sur le site

en: <strong>Items Per Page:</strong> Number of log entries to display per page in the activity log
fr_FR: <strong>Éléments par page :</strong> Nombre d'entrées de journal à afficher par page dans le journal d'activité

en: <strong>Live Monitor:</strong> Watch activities in real-time as they happen
fr_FR: <strong>Moniteur en direct :</strong> regardez les activités en temps réel au fur et à mesure qu'elles se produisent

en: <strong>Log Retention Period:</strong> How long to keep activity logs before they are automatically deleted
fr_FR: <strong>Période de conservation des journaux :</strong> combien de temps conserver les journaux d'activité avant leur suppression automatique

en: <strong>Media events:</strong> File uploads, media library updates, and file deletions
fr_FR: <strong>Événements multimédias :</strong> téléchargements de fichiers, mises à jour de la bibliothèque multimédia et suppressions de fichiers

en: <strong>Menu events:</strong> Creating, updating, and deleting navigation menus including menu items and structure changes
fr_FR: <strong>Événements de menu :</strong> Création, mise à jour et suppression de menus de navigation, y compris les éléments de menu et les modifications de structure

en: <strong>Menu events:</strong> Menu creation, updates, and deletions including menu items and structure changes
fr_FR: <strong>Événements de menu :</strong> création, mises à jour et suppressions de menu, y compris les éléments de menu et les modifications de structure

en: <strong>Monitor Indicator:</strong> When active, a green indicator will appear showing "Live monitoring active"
fr_FR: <strong>Indicateur de surveillance :</strong> lorsqu'il est actif, un indicateur vert apparaît indiquant « Surveillance en direct active »

en: <strong>Note:</strong> The WooCommerce integration supports both traditional post-based orders and the new HPOS (High-Performance Order Storage) system.
fr_FR: <strong>Remarque :</strong> L'intégration WooCommerce prend en charge à la fois les commandes traditionnelles basées sur les publications et le nouveau système HPOS (High-Performance Order Storage).

en: <strong>Object:</strong> What was affected by the action (post, page, user, etc.)
fr_FR: <strong>Objet :</strong> ce qui a été affecté par l'action (publication, page, utilisateur, etc.)

en: <strong>Order Notes:</strong> Records when private or customer notes are added
fr_FR: <strong>Notes de commande :</strong> enregistre lorsque des notes privées ou client sont ajoutées

en: <strong>Order Refunds:</strong> Logs when orders are refunded, including refund amounts and reasons
fr_FR: <strong>Remboursements de commandes :</strong> enregistre les remboursements de commandes, y compris les montants et les motifs de remboursement

en: <strong>Order Status Changes:</strong> Tracks when orders move between different statuses
fr_FR: <strong>Modifications du statut des commandes :</strong> suit le passage des commandes entre différents statuts

en: <strong>Order Trash/Delete:</strong> Tracks when orders are moved to trash or permanently deleted
fr_FR: <strong>Commande à la corbeille/Supprimer :</strong> suit le moment où les commandes sont déplacées vers la corbeille ou supprimées définitivement

en: <strong>Order Updates:</strong> Logs modifications to orders including:
fr_FR: <strong>Mises à jour des commandes :</strong> enregistre les modifications apportées aux commandes, notamment :

en: <strong>Peak Activity Times</strong>: Displays a heatmap visualization showing when your site is most active throughout the week. This helps identify patterns in user activity by day and hour, highlighting the busiest and quietest periods.
fr_FR: <strong>Heures de pointe</strong> : affiche une carte thermique indiquant les heures de pointe de votre site au cours de la semaine. Cela permet d'identifier les tendances d'activité des utilisateurs par jour et par heure, en mettant en évidence les périodes les plus chargées et les plus calmes.

en: <strong>Permalink Structure:</strong> Activity Log Pro automatically detects your WordPress permalink structure and generates compatible URLs
fr_FR: <strong>Structure du lien permanent :</strong> Activity Log Pro détecte automatiquement la structure de votre lien permanent WordPress et génère des URL compatibles

en: <strong>Plugin Activated:</strong> %s
fr_FR: <strong>Plugin activé :</strong> %s

en: <strong>Plugin Changes</strong>: The number of plugin activation, deactivation, and update events.
fr_FR: <strong>Modifications du plugin</strong> : le nombre d'événements d'activation, de désactivation et de mise à jour du plugin.

en: <strong>Plugin Deactivated:</strong> %s
fr_FR: <strong>Plugin désactivé :</strong> %s

en: <strong>Plugin Deleted:</strong> %s
fr_FR: <strong>Plugin supprimé :</strong> %s

en: <strong>Plugin events:</strong> Installing, activating, deactivating, and updating plugins
fr_FR: <strong>Événements de plugin :</strong> Installation, activation, désactivation et mise à jour des plugins

en: <strong>Plugin events:</strong> Plugin activation, deactivation, updates, and installation events
fr_FR: <strong>Événements du plugin :</strong> événements d'activation, de désactivation, de mises à jour et d'installation du plugin

en: <strong>Plugin Installed:</strong> %s
fr_FR: <strong>Plugin installé :</strong> %s

en: <strong>Plugin Issues:</strong> Identify recent plugin activations or updates that might be causing conflicts
fr_FR: <strong>Problèmes de plug-in :</strong> Identifiez les activations ou mises à jour récentes de plug-ins susceptibles de provoquer des conflits

en: <strong>Plugin Updated:</strong> %1$s to version %2$s
fr_FR: <strong>Plugin mis à jour :</strong> %1$s vers la version %2$s

en: <strong>Post events:</strong> Creating, updating, and deleting posts, pages, and custom post types
fr_FR: <strong>Événements de publication :</strong> Création, mise à jour et suppression de publications, de pages et de types de publication personnalisés

en: <strong>Post events:</strong> Creation, updates, and deletion of posts, pages, and custom post types
fr_FR: <strong>Événements de publication :</strong> Création, mises à jour et suppression de publications, de pages et de types de publication personnalisés

en: <strong>Pretty Permalinks:</strong> For sites using Pretty permalinks, feed URLs use clean REST API formats
fr_FR: <strong>Pretty Permalinks :</strong> pour les sites utilisant Pretty Permalinks, les URL de flux utilisent des formats d'API REST propres

en: <strong>Public Access:</strong> Allow access without authentication (not recommended for production sites)
fr_FR: Accès public : autoriser l’accès sans authentification (non recommandé pour les sites de production)

en: <strong>Regulatory Compliance:</strong> Maintain detailed audit logs for compliance requirements
fr_FR: Conformité réglementaire : maintenir des journaux d’audit détaillés pour les exigences de conformité

en: <strong>Search:</strong> Search logs by keyword across multiple fields
fr_FR: <strong>Recherche :</strong> Rechercher des journaux par mot-clé dans plusieurs champs

en: <strong>Security Alerts:</strong> Identifies potential security threats in real-time
fr_FR: <strong>Alertes de sécurité :</strong> identifie les menaces de sécurité potentielles en temps réel

en: <strong>Security events:</strong> Failed login attempts, suspicious user activities, and security-related events
fr_FR: <strong>Événements de sécurité :</strong> tentatives de connexion infructueuses, activités utilisateur suspectes et événements liés à la sécurité

en: <strong>Setting Changes:</strong> Discover changes to WordPress settings that might affect site behavior
fr_FR: <strong>Modifications des paramètres :</strong> Découvrez les modifications apportées aux paramètres WordPress qui pourraient affecter le comportement du site

en: <strong>Settings:</strong> Configure which events to track and how long to retain logs
fr_FR: <strong>Paramètres :</strong> Configurez les événements à suivre et la durée de conservation des journaux

en: <strong>Spammed/Unspammed:</strong> When a comment is marked as or unmarked from spam
fr_FR: <strong>Spammé/Déspammé :</strong> lorsqu'un commentaire est marqué comme spam ou non marqué comme spam

en: <strong>Stats & Insights:</strong> View analytics about your site's activity
fr_FR: <strong>Statistiques et informations :</strong> Consultez les analyses sur l'activité de votre site

en: <strong>Suspicious Activities:</strong> Monitors unusual user behavior patterns
fr_FR: <strong>Activités suspectes :</strong> surveille les modèles de comportement inhabituels des utilisateurs

en: <strong>Suspicious IPs</strong>: IP addresses with multiple failed login attempts.
fr_FR: <strong>IP suspectes</strong> : adresses IP avec plusieurs tentatives de connexion infructueuses.

en: <strong>Theme events:</strong> Installing, switching, updating, customizing, and deleting themes
fr_FR: <strong>Événements thématiques :</strong> Installation, changement, mise à jour, personnalisation et suppression de thèmes

en: <strong>Theme events:</strong> Theme installation, switching, updates, customizer changes, and deletions
fr_FR: <strong>Événements thématiques :</strong> Installation, changement, mises à jour, modifications du personnalisateur et suppressions de thèmes

en: <strong>Top Activities List</strong>: Lists the most frequent action types in your logs, showing both the event type and specific action.
fr_FR: <strong>Liste des principales activités</strong> : répertorie les types d’actions les plus fréquents dans vos journaux, en affichant à la fois le type d’événement et l’action spécifique.

en: <strong>Top Event Type</strong>: The most frequently recorded event category today.
fr_FR: <strong>Type d'événement principal</strong> : la catégorie d'événement la plus fréquemment enregistrée aujourd'hui.

en: <strong>Total Logs</strong>: The total number of activity log entries recorded.
fr_FR: <strong>Nombre total de journaux</strong> : le nombre total d'entrées de journal d'activité enregistrées.

en: <strong>Trashed/Untrashed:</strong> When a comment is moved to or restored from trash
fr_FR: <strong>Mis à la corbeille/Retiré de la corbeille :</strong> lorsqu'un commentaire est déplacé vers la corbeille ou restauré depuis celle-ci

en: <strong>Updated:</strong> When a comment's content is modified
fr_FR: <strong>Mis à jour :</strong> lorsque le contenu d'un commentaire est modifié

en: <strong>User Accountability:</strong> Hold users accountable for their actions
fr_FR: Responsabilité des utilisateurs : tenir les utilisateurs responsables de leurs actions

en: <strong>User events:</strong> Login/logout events, profile updates, password changes, role modifications
fr_FR: <strong>Événements utilisateur :</strong> événements de connexion/déconnexion, mises à jour de profil, modifications de mot de passe, modifications de rôle

en: <strong>User events:</strong> Logins, logouts, profile updates, password changes, role modifications, etc.
fr_FR: <strong>Événements utilisateur :</strong> connexions, déconnexions, mises à jour de profil, changements de mot de passe, modifications de rôle, etc.

en: <strong>User Logged In:</strong> %s
fr_FR: <strong>Utilisateur connecté :</strong> %s

en: <strong>User Logged Out:</strong> %s
fr_FR: <strong>Utilisateur déconnecté :</strong> %s

en: <strong>User Problems:</strong> Track user role changes or permission issues
fr_FR: <strong>Problèmes utilisateur :</strong> Suivez les changements de rôle utilisateur ou les problèmes d'autorisation

en: <strong>User:</strong> Filter logs by specific user
fr_FR: <strong>Utilisateur :</strong> Filtrer les journaux par utilisateur spécifique

en: <strong>User:</strong> Who performed the action (username and role)
fr_FR: <strong>Utilisateur :</strong> Qui a effectué l'action (nom d'utilisateur et rôle)

en: <strong>Widget events:</strong> Adding, editing, and removing widgets from widget areas
fr_FR: <strong>Événements de widget :</strong> ajout, modification et suppression de widgets dans les zones de widgets

en: <strong>Widget events:</strong> Widget additions, updates, and removals from widget areas
fr_FR: <strong>Événements de widget :</strong> ajouts, mises à jour et suppressions de widgets dans les zones de widgets

en: <strong>WordPress core events:</strong> WordPress core updates, database upgrades, and system-level changes
fr_FR: <strong>Événements principaux de WordPress :</strong> mises à jour principales de WordPress, mises à niveau de la base de données et modifications au niveau du système

en: <strong>WordPress Core Update Completed:</strong> Successfully updated from version %1$s to version %2$s
fr_FR: <strong>Mise à jour du noyau WordPress terminée :</strong> Mise à jour réussie de la version %1$s vers la version %2$s

en: <strong>WordPress Core Updated:</strong> Successfully updated from version %1$s to version %2$s
fr_FR: <strong>Mise à jour du noyau WordPress :</strong> Mise à jour réussie de la version %1$s vers la version %2$s

en: <strong>WordPress Database Upgraded:</strong> Database updated from version %1$s to %2$s (WordPress %3$s)
fr_FR: <strong>Base de données WordPress mise à niveau :</strong> Base de données mise à jour de la version %1$s à %2$s (WordPress %3$s)

en: <strong>WordPress Options:</strong> Changes to WordPress settings, plugin configurations, theme customizer changes, and wp_options table modifications
fr_FR: <strong>Options WordPress :</strong> modifications des paramètres WordPress, des configurations des plugins, des modifications du personnalisateur de thème et des modifications de la table wp_options

en: A minimum of PHP 7.4 is required. Activity Log Pro will work and was tested on any of these servers: Apache, NGINX, Litespeed or Windows. Requires at least WordPress: 6.3.
fr_FR: PHP 7.4 minimum est requis. Activity Log Pro fonctionne et a été testé sur les serveurs suivants : Apache, NGINX, Litespeed ou Windows. Nécessite au moins WordPress : 6.3.

en: A token is already being generated. Please wait a moment and try again.
fr_FR: Un jeton est en cours de génération. Veuillez patienter un instant et réessayer.

en: About
fr_FR: À propos

en: About Integrations
fr_FR: À propos des intégrations

en: About Stats & Insights
fr_FR: À propos de Statistiques et informations

en: Access Control
fr_FR: Contrôle d'accès

en: Access Denied
fr_FR: Accès refusé

en: Access denied.
fr_FR: Accès refusé.

en: Access Denied: A valid access token is required to view this feed. Please contact your site administrator for the secure feed URL.
fr_FR: Accès refusé : un jeton d'accès valide est requis pour consulter ce flux. Veuillez contacter l'administrateur de votre site pour obtenir l'URL sécurisée du flux.

en: Access Denied: Invalid or expired token
fr_FR: Accès refusé : jeton non valide ou expiré

en: Access Denied: The provided token is invalid or has expired. Please contact your site administrator for a new token.
fr_FR: Accès refusé : le jeton fourni est invalide ou a expiré. Veuillez contacter l'administrateur de votre site pour obtenir un nouveau jeton.

en: Action is required.
fr_FR: Une action est nécessaire.

en: Action Type Distribution
fr_FR: Distribution des types d'actions

en: Action type is required.
fr_FR: Le type d'action est requis.

en: Action Types
fr_FR: Types d'actions

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Theme
fr_FR: Thème actif

en: Active Users
fr_FR: Utilisateurs actifs

en: Activities
fr_FR: Activités

en: Activity by Event Type
fr_FR: Activité par type d'événement

en: Activity Digest Email Reports
fr_FR: Rapports d'activité par e-mail

en: Activity Digest Report for %s
fr_FR: Rapport de synthèse d'activité pour %s

en: Activity Log
fr_FR: Journal d'activité

en: Activity Log Access Error
fr_FR: Erreur d'accès au journal d'activité

en: Activity Log Feeds
fr_FR: Flux du journal d'activité

en: Activity log for
fr_FR: Journal d'activité pour

en: Activity Log Pro
fr_FR: Journal d'activité Pro

en: Activity Log Pro - Caching Plugin Detected
fr_FR: Activity Log Pro - Plugin de mise en cache détecté

en: Activity Log Pro - Premium features have been disabled and settings have been reset to default values.
fr_FR: Les fonctionnalités Premium d'Activity Log Pro ont été désactivées et les paramètres ont été réinitialisés aux valeurs par défaut.

en: Activity Log Pro - Statistics
fr_FR: Journal d'activité Pro - Statistiques

en: Activity Log Pro automatically begins tracking activities as soon as it's activated. Here are some quick tips to get started:
fr_FR: Activity Log Pro commence automatiquement le suivi des activités dès son activation. Voici quelques conseils pour bien démarrer :

en: Activity Log Pro automatically monitors and logs all activities on your WordPress website. It tracks user actions, content changes, plugin activations, theme changes, and more. All activities are stored in a secure database table and can be viewed through the admin dashboard.
fr_FR: Activity Log Pro surveille et enregistre automatiquement toutes les activités de votre site WordPress. Il suit les actions des utilisateurs, les modifications de contenu, les activations d'extensions, les changements de thème, etc. Toutes les activités sont stockées dans une base de données sécurisée et consultables depuis le tableau de bord d'administration.

en: Activity Log Pro can be an invaluable tool for diagnosing and resolving issues on your WordPress site:
fr_FR: Activity Log Pro peut être un outil précieux pour diagnostiquer et résoudre les problèmes sur votre site WordPress :

en: Activity Log Pro can provide activity logs as feeds for integration with external systems:
fr_FR: Activity Log Pro peut fournir des journaux d'activité sous forme de flux pour l'intégration avec des systèmes externes :

en: Activity Log Pro can track various types of events in WordPress. You can customize which events to track based on your needs:
fr_FR: Activity Log Pro permet de suivre différents types d'événements dans WordPress. Vous pouvez personnaliser les événements à suivre selon vos besoins :

en: Activity Log Pro Diagnostics
fr_FR: Diagnostics du journal d'activité Pro

en: Activity Log Pro Export
fr_FR: Exportation du journal d'activité Pro

en: Activity Log Pro helps enhance your WordPress site security by providing comprehensive audit logging. Here are some security best practices:
fr_FR: Activity Log Pro renforce la sécurité de votre site WordPress grâce à une journalisation d'audit complète. Voici quelques bonnes pratiques de sécurité :

en: Activity Log Pro helps organizations meet various regulatory compliance requirements by providing comprehensive audit logging capabilities:
fr_FR: Activity Log Pro aide les organisations à répondre à diverses exigences de conformité réglementaire en fournissant des fonctionnalités complètes de journalisation d'audit :

en: Activity Log Pro Integrations
fr_FR: Intégrations d'Activity Log Pro

en: Activity Log Pro is a powerful WordPress plugin that tracks and logs all user activities with a clean, modern interface. It helps you monitor and audit all actions taken on your WordPress site for security, compliance, and troubleshooting purposes.
fr_FR: Activity Log Pro est une puissante extension WordPress qui suit et enregistre toutes les activités des utilisateurs grâce à une interface claire et moderne. Elle vous permet de surveiller et d'auditer toutes les actions effectuées sur votre site WordPress à des fins de sécurité, de conformité et de dépannage.

en: Activity Log Pro is designed to have minimal impact on your website's performance. The logging uses optimized database queries. The plugin also includes automatic cleanup features to prevent the log database from growing too large.
fr_FR: Activity Log Pro est conçu pour minimiser l'impact sur les performances de votre site web. La journalisation utilise des requêtes de base de données optimisées. Le plugin inclut également des fonctionnalités de nettoyage automatique pour éviter que la base de données des journaux ne devienne trop volumineuse.

en: Activity Log Pro Overview
fr_FR: Présentation d'Activity Log Pro

en: Activity Log Pro Premium is an upgrade that unlocks advanced features for professional site monitoring, compliance, and support.
fr_FR: Activity Log Pro Premium est une mise à niveau qui débloque des fonctionnalités avancées pour la surveillance, la conformité et l'assistance des sites professionnels.

en: Activity Log Pro provides comprehensive logging for WooCommerce order activities:
fr_FR: Activity Log Pro fournit une journalisation complète des activités de commande WooCommerce :

en: Activity Log Pro provides powerful filtering options to help you find specific events:
fr_FR: Activity Log Pro fournit de puissantes options de filtrage pour vous aider à trouver des événements spécifiques :

en: Activity Log Pro provides various metrics to help you understand your WordPress activity:
fr_FR: Activity Log Pro fournit diverses mesures pour vous aider à comprendre votre activité WordPress :

en: Activity Log Pro Settings
fr_FR: Paramètres du journal d'activité Pro

en: Activity Log Pro Stats
fr_FR: Statistiques du journal d'activité Pro

en: Activity Log Pro Stats & Insights
fr_FR: Statistiques et informations sur Activity Log Pro

en: Activity Log Pro Upgrade
fr_FR: Mise à niveau du journal d'activité Pro

en: Activity log table not found in the database.
fr_FR: La table du journal d'activité n'a pas été trouvée dans la base de données.

en: Activity Logs
fr_FR: Journaux d'activité

en: Activity Overview
fr_FR: Aperçu de l'activité

en: Activity Trends
fr_FR: Tendances d'activité

en: Add feed URLs to your caching plugin's exclusion list
fr_FR: Ajoutez les URL de flux à la liste d'exclusion de votre plugin de mise en cache

en: Added "%s" to exclusions. Refresh to see changes.
fr_FR: Ajout de « %s » aux exclusions. Actualisez pour voir les modifications.

en: Additional Information:
fr_FR: Informations Complémentaires:

en: Address changes
fr_FR: Changements d'adresse

en: Admin Changes
fr_FR: Modifications administratives

en: Admin Menu Location
fr_FR: Emplacement du menu d'administration

en: Admin Setting Changes
fr_FR: Modifications des paramètres d'administration

en: Advanced integrations (WooCommerce, Yoast, and more)
fr_FR: Intégrations avancées (WooCommerce, Yoast, et plus)

en: Advanced IP Privacy Controls
fr_FR: Contrôles avancés de confidentialité IP

en: Advanced Reports
fr_FR: Rapports avancés

en: Advanced security monitoring with detailed tracking of sensitive operations, failed login attempts, and suspicious activities with enhanced alert capabilities.
fr_FR: Surveillance de sécurité avancée avec suivi détaillé des opérations sensibles, des tentatives de connexion infructueuses et des activités suspectes avec des capacités d'alerte améliorées.

en: Advanced security monitoring with login/logout logs, suspicious activity detection, and detailed audit trails. See Logs of important security events in real-time to protect your WordPress site.
fr_FR: Surveillance de sécurité avancée avec journaux de connexion/déconnexion, détection des activités suspectes et pistes d'audit détaillées. Consultez les journaux des événements de sécurité importants en temps réel pour protéger votre site WordPress.

en: Alerts and Notifications
fr_FR: Alertes et notifications

en: All Actions
fr_FR: Toutes les actions

en: All Events
fr_FR: Tous les événements

en: All IP Addresses
fr_FR: Toutes les adresses IP

en: All logs have been cleared successfully.
fr_FR: Tous les journaux ont été effacés avec succès.

en: All Premium Features in one simple price.
fr_FR: Toutes les fonctionnalités Premium à un prix unique.

en: All Users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: All your website activities from today
fr_FR: Toutes les activités de votre site Web à partir d'aujourd'hui

en: Allow multiple log entries to be expanded at once
fr_FR: Autoriser l'extension simultanée de plusieurs entrées de journal

en: ALP Export
fr_FR: Exportation ALP

en: ALP Integrations
fr_FR: Intégrations ALP

en: ALP Settings
fr_FR: Paramètres ALP

en: ALP Stats
fr_FR: Statistiques ALP

en: ALP Upgrade
fr_FR: Mise à niveau ALP

en: An error occurred while clearing logs.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la suppression des journaux.

en: An error occurred while deleting logs.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la suppression des journaux.

en: An error occurred while generating the token:
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la génération du jeton :

en: An error occurred. Please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer.

en: Analyse your WordPress activity with comprehensive statistics and actionable insights. This dashboard provides a visual breakdown of user actions, event patterns, and potential security concerns.
fr_FR: Analysez votre activité WordPress grâce à des statistiques complètes et des informations exploitables. Ce tableau de bord fournit une analyse visuelle des actions des utilisateurs, des schémas d'événements et des problèmes de sécurité potentiels.

en: And much more…
fr_FR: Et bien plus encore…

en: Anyone with a WordPress website can use Activity Log Pro. It works for sites large and small, no matter the type. From a simple blog to an online store, Activity Log Pro will accurately log your events! Activity Log Pro is easy enough for non-technical WordPress users, but extensible enough that seasoned developers can customize it to their liking.
fr_FR: Toute personne possédant un site web WordPress peut utiliser Activity Log Pro. Il convient aux sites de toutes tailles, quel que soit leur type. Du simple blog à la boutique en ligne, Activity Log Pro enregistrera vos événements avec précision ! Activity Log Pro est suffisamment simple d'utilisation pour les utilisateurs WordPress non techniques, mais suffisamment extensible pour que les développeurs expérimentés puissent le personnaliser à leur guise.

en: API request failed with status code:
fr_FR: La requête API a échoué avec le code d'état :

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply Filters
fr_FR: Appliquer des filtres

en: Are you sure you want to clear all logs? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer tous les journaux ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you want to reset all tracking settings to default values?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser tous les paramètres de suivi aux valeurs par défaut ?

en: at
fr_FR: à

en: At the Bottom of main menu
fr_FR: Au bas du menu principal

en: At the Top of the main menu
fr_FR: En haut du menu principal

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Auto-save events cluttering logs? Exclude them in %s.
fr_FR: Les événements enregistrés automatiquement encombrent les journaux ? Excluez-les dans %s.

en: Average daily activity: <strong>%d events</strong>
fr_FR: Activité quotidienne moyenne : <strong>%d événements</strong>

en: Balance log retention period with performance considerations
fr_FR: Équilibrer la période de conservation du journal avec les considérations de performances

en: Best value
fr_FR: Meilleur rapport qualité/prix

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions en masse

en: Busiest day of week: <strong>%1$s</strong> (%2$d total events)
fr_FR: Jour le plus chargé de la semaine : <strong>%1$s</strong> (%2$d événements au total)

en: Busiest day: <strong>%1$s</strong> with %2$d events
fr_FR: Journée la plus chargée : <strong>%1$s</strong> avec %2$d événements

en: Business
fr_FR: Entreprise

en: Business Activity
fr_FR: Activité commerciale

en: Buy Premium - Business
fr_FR: Acheter Premium - Business

en: Buy Premium - Developer
fr_FR: Acheter Premium - Développeur

en: Buy Premium - Personal
fr_FR: Acheter Premium - Personnel

en: Can I upgrade my license?
fr_FR: Puis-je mettre à niveau ma licence ?

en: Can I use Activity Log Pro on client sites?
fr_FR: Puis-je utiliser Activity Log Pro sur les sites clients ?

en: Can I use Premium on multiple sites?
fr_FR: Puis-je utiliser Premium sur plusieurs sites ?

en: Category and tag changes
fr_FR: Modifications de catégories et de balises

en: ChangeLog
fr_FR: Journal des modifications

en: Chart Type:
fr_FR: Type de graphique :

en: Check if the feed feature is enabled in the Activity Log settings
fr_FR: Vérifiez si la fonction de flux est activée dans les paramètres du journal d'activité

en: Check out the "Stats & Insights" page to get a visual overview of site activity
fr_FR: Consultez la page « Statistiques et informations » pour obtenir un aperçu visuel de l'activité du site.

en: Check the Security Insights section daily for failed login attempts
fr_FR: Consultez quotidiennement la section Informations sur la sécurité pour détecter les tentatives de connexion infructueuses.

en: Check:
fr_FR: Vérifier:

en: Choose how often you want to receive digest reports. Weekly reports are recommended for most sites as they provide a good balance of information without overwhelming your inbox.
fr_FR: Choisissez la fréquence à laquelle vous souhaitez recevoir les rapports de synthèse. Les rapports hebdomadaires sont recommandés pour la plupart des sites, car ils offrent un bon équilibre d'informations sans surcharger votre boîte de réception.

en: Choose the day and time when your digest reports should be delivered. All times are in your site's timezone.
fr_FR: Choisissez le jour et l'heure de diffusion de vos rapports de synthèse. Tous les horaires sont exprimés dans le fuseau horaire de votre site.

en: Choose where the Activity Log Pro menu appears in the WordPress admin menu.
fr_FR: Choisissez où le menu Activity Log Pro apparaît dans le menu d'administration de WordPress.

en: Choose whether to store the full IP address or hide it for privacy reasons.
fr_FR: Choisissez de stocker l'adresse IP complète ou de la masquer pour des raisons de confidentialité.

en: Choose whether to store the Full IP Address or hide part of it for privacy compliance. This setting helps website admins comply with privacy regulations like GDPR by giving you control over how IP addresses are stored in activity logs. The default setting is to partly mask IP addresses e.g. 192.168.1.xxx. If you choose to store Full IP Addresses, you must ensure you have the legal right to do so under applicable data protection regulations. This responsibility lies solely with you/your organisation.
fr_FR: Choisissez de stocker l'adresse IP complète ou d'en masquer une partie pour des raisons de confidentialité. Ce paramètre permet aux administrateurs de sites web de se conformer aux réglementations en matière de confidentialité, comme le RGPD, en vous permettant de contrôler la manière dont les adresses IP sont stockées dans les journaux d'activité. Le paramètre par défaut est de masquer partiellement les adresses IP, par exemple 192.168.1.xxx. Si vous choisissez de stocker les adresses IP complètes, vous devez vous assurer que vous en avez légalement le droit conformément à la réglementation applicable en matière de protection des données. Cette responsabilité incombe entièrement à vous/à votre organisation.

en: Clear All Logs
fr_FR: Effacer tous les journaux

en: Clear All Logs action will permanently delete all logs from this plugin. Warning: This operation cannot be undone. All historical activity log data will be erased. Consider exporting logs before proceeding if you need this data for compliance or security purposes.
fr_FR: L'action « Effacer tous les journaux » supprimera définitivement tous les journaux de ce plugin. Attention : cette opération est irréversible. Toutes les données historiques des journaux d'activité seront effacées. Pensez à exporter les journaux avant de poursuivre si vous en avez besoin pour des raisons de conformité ou de sécurité.

en: Clear Logs
fr_FR: Effacer les journaux

en: Clear your cache after generating new feed tokens
fr_FR: Videz votre cache après avoir généré de nouveaux jetons de flux

en: Click here to download
fr_FR: Cliquez ici pour télécharger

en: Click on any log entry to view additional details and context information.
fr_FR: Cliquez sur n’importe quelle entrée de journal pour afficher des détails supplémentaires et des informations contextuelles.

en: Click the "Download Export" button when it appears
fr_FR: Cliquez sur le bouton « Télécharger l'exportation » lorsqu'il apparaît

en: Click the "Generate Export" button
fr_FR: Cliquez sur le bouton « Générer l'exportation »

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Combine filters (date + user + event) for precise investigations.
fr_FR: Combinez les filtres (date + utilisateur + événement) pour des investigations précises.

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment and widget changes
fr_FR: Modifications des commentaires et des widgets

en: Comment approval status changes (approved/unapproved)
fr_FR: Modifications du statut d'approbation des commentaires (approuvé/non approuvé)

en: Comment creation and updates
fr_FR: Création et mises à jour de commentaires

en: Comment deletion
fr_FR: Suppression des commentaires

en: Comment Event Details
fr_FR: Détails de l'événement de commentaire

en: Comment events (create, update, delete, spam)
fr_FR: Événements de commentaires (créer, mettre à jour, supprimer, spam)

en: Comment marked as spam on "%s"
fr_FR: Commentaire marqué comme spam sur « %s »

en: Comment moved to trash on "%s"
fr_FR: Commentaire déplacé vers la corbeille sur « %s »

en: Comment on "%s"
fr_FR: Commentaire sur « %s »

en: Comment permanently deleted from "%s"
fr_FR: Commentaire définitivement supprimé de « %s »

en: Comment restored from trash on "%s"
fr_FR: Commentaire restauré depuis la corbeille sur « %s »

en: Comment spam status (spammed/unspammed)
fr_FR: Statut de spam des commentaires (spammé/non spammé)

en: Comment status changed from %1$s to %2$s on "%3$s"
fr_FR: Le statut du commentaire est passé de %1$s à %2$s le « %3$s »

en: Comment trash status (trashed/untrashed)
fr_FR: Statut de la corbeille des commentaires (mis à la corbeille/non mis à la corbeille)

en: Comment unmarked as spam on "%s"
fr_FR: Commentaire non marqué comme spam sur « %s »

en: Comment updated on "%s"
fr_FR: Commentaire mis à jour le « %s »

en: Common Troubleshooting Scenarios
fr_FR: Scénarios de dépannage courants

en: Complete weekly activity overview
fr_FR: Aperçu complet des activités hebdomadaires

en: Compliance Export Requirements
fr_FR: Conformité aux exigences d'exportation

en: Compliance Guide
fr_FR: Guide de conformité

en: Comprehensive e-commerce tracking for orders, products, customers, payments, and coupon activities - perfect for store owners who need complete visibility.
fr_FR: Suivi complet du commerce électronique pour les commandes, les produits, les clients, les paiements et les activités de coupons - parfait pour les propriétaires de magasins qui ont besoin d'une visibilité complète.

en: Comprehensive guides and tutorials to help you get the most out of Activity Log Pro.
fr_FR: Guides et tutoriels complets pour vous aider à tirer le meilleur parti d'Activity Log Pro.

en: Comprehensive tracking for your WooCommerce store. Monitor order changes, product updates, coupon usage, customer activities, and payment events. Get insights into who is making changes to your store and when.
fr_FR: Suivi complet de votre boutique WooCommerce. Surveillez les modifications de commandes, les mises à jour de produits, l'utilisation des coupons, les activités des clients et les paiements. Obtenez des informations sur les personnes qui modifient votre boutique et à quel moment.

en: Configure email alerts for critical security events
fr_FR: Configurer des alertes par e-mail pour les événements de sécurité critiques

en: Configure JSON and RSS feeds for external access to your activity logs. Feed URLs are automatically generated based on your WordPress permalink structure for maximum compatibility.
fr_FR: Configurez des flux JSON et RSS pour un accès externe à vos journaux d'activité. Les URL des flux sont générées automatiquement en fonction de la structure de vos permaliens WordPress pour une compatibilité optimale.

en: Configure your caching plugin to exclude feed URLs from caching
fr_FR: Configurez votre plugin de mise en cache pour exclure les URL de flux de la mise en cache

en: Configuring Settings
fr_FR: Configuration des paramètres

en: Congratulations! You've been using Activity Log Pro for %s days. Your ongoing security monitoring is keeping your WordPress site protected.
fr_FR: Félicitations ! Vous utilisez Activity Log Pro depuis %s jours. Votre surveillance continue de la sécurité assure la protection de votre site WordPress.

en: Congratulations! You've successfully tracked %s activities across your site. Your comprehensive security monitoring is helping protect your WordPress site.
fr_FR: Félicitations ! Vous avez réussi à suivre %s activités sur votre site. Votre surveillance de sécurité complète contribue à protéger votre site WordPress.

en: Consider enabling login notifications to inform users their actions are being logged
fr_FR: Envisagez d'activer les notifications de connexion pour informer les utilisateurs que leurs actions sont enregistrées

en: Consider external storage solutions for long-term log retention
fr_FR: Envisagez des solutions de stockage externe pour la conservation des journaux à long terme

en: Consider integrating with dedicated compliance management systems
fr_FR: Envisagez l’intégration avec des systèmes de gestion de la conformité dédiés

en: Consider integrating with external security monitoring systems
fr_FR: Envisagez l’intégration avec des systèmes de surveillance de sécurité externes

en: Contact us within 30 days of purchase to request your refund. That's it.
fr_FR: Contactez-nous dans les 30 jours suivant votre achat pour demander un remboursement. C'est tout.

en: Content & Media
fr_FR: Contenu et médias

en: Content updated for "%s"
fr_FR: Contenu mis à jour pour « %s »

en: Content Updates
fr_FR: Mises à jour de contenu

en: Control whether multiple log entries can show expanded details at the same time, or if only one entry can be expanded at once.
fr_FR: Contrôlez si plusieurs entrées de journal peuvent afficher des détails développés en même temps, ou si une seule entrée peut être développée à la fois.

en: Copy all system diagnostic information to your clipboard for support purposes.
fr_FR: Copiez toutes les informations de diagnostic du système dans votre presse-papiers à des fins d'assistance.

en: Copy System Information to Clipboard
fr_FR: Copier les informations système dans le presse-papiers

en: Copy to Clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Core Environment
fr_FR: Environnement de base

en: Core Track Events
fr_FR: Événements de la piste principale

en: Could not initialize the WordPress filesystem.
fr_FR: Impossible d'initialiser le système de fichiers WordPress.

en: Coupon management
fr_FR: Gestion des coupons

en: Created
fr_FR: Créé

en: Created new %1$s: "%2$s"
fr_FR: Nouveau %1$s créé : « %2$s »

en: Creating Troubleshooting Reports
fr_FR: Création de rapports de dépannage

en: Critical Changes
fr_FR: Changements critiques

en: Cron Status:
fr_FR: Statut Cron :

en: CSV (Excel compatible)
fr_FR: CSV (compatible avec Excel)

en: CSV export (available from the Activity Log page)
fr_FR: Exportation CSV (disponible sur la page Journal d'activité)

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" created
fr_FR: Type de publication personnalisé : %1$s « %2$s » créé

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" permanently deleted
fr_FR: Type de publication personnalisé : %1$s « %2$s » supprimé définitivement

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" published
fr_FR: Type de publication personnalisé : %1$s « %2$s » publié

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" updated
fr_FR: Type de publication personnalisé : %1$s « %2$s » mis à jour

en: Custom Post Type: %1$s title changed from "%2$s" to "%3$s"
fr_FR: Type de publication personnalisé : le titre de %1$s est passé de « %2$s » à « %3$s »

en: Custom Solutions
fr_FR: Solutions personnalisées

en: Customer account creation
fr_FR: Création de compte client

en: Customer Activity Monitoring
fr_FR: Surveillance de l'activité des clients

en: Customer information updates
fr_FR: Mises à jour des informations client

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customize the day and time when digest reports are sent. Times are based on your WordPress site timezone. Monday at 8:00 AM is a popular choice for weekly business reports.
fr_FR: Personnalisez le jour et l'heure d'envoi des rapports de synthèse. Les horaires sont basés sur le fuseau horaire de votre site WordPress. Le lundi à 8h est un choix courant pour les rapports d'activité hebdomadaires.

en: Daily Activity
fr_FR: Activité quotidienne

en: Daily Stats
fr_FR: Statistiques quotidiennes

en: Dashboard widget shows activity trends without visiting logs page.
fr_FR: Le widget du tableau de bord affiche les tendances d'activité sans visiter la page complète des journaux.

en: Database Engine
fr_FR: Moteur de base de données

en: Database growing? Exclude %1$s and %2$s in %3$s.
fr_FR: Base de données en croissance ? Exclure %1$s et %2$s dans %3$s.

en: Database Status
fr_FR: État de la base de données

en: Database Table
fr_FR: Table de base de données

en: Date From
fr_FR: Dater de

en: Date Range
fr_FR: Plage de dates

en: Date To
fr_FR: Date à

en: Day of the Month
fr_FR: Jour du mois

en: Days of the Week
fr_FR: Jours de la semaine

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Default Chart Type:
fr_FR: Type de graphique par défaut :

en: Default WordPress menu order
fr_FR: Ordre du menu WordPress par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Deleted %1$d logs older than %2$d days
fr_FR: %1$d journaux supprimés datant de plus de %2$d jours

en: Deleted %1$s: "%2$s"
fr_FR: Supprimé %1$s : « %2$s »

en: Deliver on:
fr_FR: Livrer le :

en: Delivery Schedule
fr_FR: Calendrier de livraison

en: Detailed Audit Trails
fr_FR: Pistes d'audit détaillées

en: Developer
fr_FR: Promoteur

en: different event types have been recorded.
fr_FR: différents types d’événements ont été enregistrés.

en: Direct Preview URL
fr_FR: URL d'aperçu direct

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Dismiss Quick Tips
fr_FR: Fermer les conseils rapides

en: Display a notification message on the WordPress login page.
fr_FR: Afficher un message de notification sur la page de connexion WordPress.

en: Do I need to have coding skills to use Activity Log Pro?
fr_FR: Dois-je avoir des compétences en codage pour utiliser Activity Log Pro ?

en: Do you offer a trial or refunds?
fr_FR: Proposez-vous un essai ou des remboursements ?

en: Do you offer support if I need help?
fr_FR: Offrez-vous du soutien si j'ai besoin d'aide ?

en: Document data processing activities
fr_FR: Activités de traitement des données documentaires

en: Document security incident investigations
fr_FR: Enquêtes sur les incidents de sécurité des documents

en: Document your log review procedures
fr_FR: Documentez vos procédures de révision des journaux

en: Download Premium Plugin
fr_FR: Télécharger le plugin Premium

en: Download the premium add-on after purchase.
fr_FR: Téléchargez le module complémentaire premium après l'achat.

en: Drop-in
fr_FR: Sans rendez-vous

en: Drop-ins
fr_FR: Visites libres

en: Each comment event includes relevant details such as the comment author, content, associated post, and the user who performed the action.
fr_FR: Chaque événement de commentaire inclut des détails pertinents tels que l'auteur du commentaire, le contenu, la publication associée et l'utilisateur qui a effectué l'action.

en: Each integration provides specialized tracking for activities specific to that plugin. You can enable or disable individual integrations based on your needs.
fr_FR: Chaque intégration offre un suivi spécialisé des activités spécifiques à ce plugin. Vous pouvez activer ou désactiver des intégrations individuelles selon vos besoins.

en: Effective Log Filtering for Troubleshooting
fr_FR: Filtrage efficace des journaux pour le dépannage

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Address
fr_FR: Adresse email

en: Email Report Frequency
fr_FR: Fréquence des rapports par e-mail

en: Email Report Recipients
fr_FR: Destinataires du rapport par e-mail

en: Email Reports
fr_FR: Rapports par courrier électronique

en: Email Schedule Status
fr_FR: Statut du calendrier des e-mails

en: Email Test & Preview
fr_FR: Test et aperçu des e-mails

en: Enable and customize a notification message that appears after users log in, informing them that their actions are being logged.
fr_FR: Activez et personnalisez un message de notification qui apparaît après la connexion des utilisateurs, les informant que leurs actions sont enregistrées.

en: Enable automated activity digest reports
fr_FR: Activer les rapports de synthèse d'activité automatisés

en: Enable automated email digest reports containing comprehensive website activity summaries, security highlights, and business insights delivered on your chosen schedule.
fr_FR: Activez des rapports de synthèse automatisés par e-mail contenant des résumés complets de l'activité du site Web, des points forts en matière de sécurité et des informations commerciales, livrés selon le calendrier choisi.

en: Enable Feeds
fr_FR: Activer les flux

en: Enable feeds to access activity logs via JSON or RSS formats. This can be useful for integrations with other systems.
fr_FR: Activez les flux pour accéder aux journaux d'activité aux formats JSON ou RSS. Cela peut être utile pour les intégrations avec d'autres systèmes.

en: Enable JSON feed
fr_FR: Activer le flux JSON

en: Enable Live Monitor to see activity events in real-time.
fr_FR: Activez Live Monitor pour voir les événements d'activité en temps réel.

en: Enable Reports
fr_FR: Activer les rapports

en: Enable RSS feed
fr_FR: Activer le flux RSS

en: Enable Security events tracking for enhanced site security monitoring
fr_FR: Activer le suivi des événements de sécurité pour une surveillance améliorée de la sécurité du site

en: Enable Security events tracking in Settings to monitor failed login attempts and suspicious activities
fr_FR: Activez le suivi des événements de sécurité dans les paramètres pour surveiller les tentatives de connexion infructueuses et les activités suspectes

en: Enable to display log events instantly on the logs page without manual refreshing. Ideal for real-time monitoring of system activities. This function makes an AJAX request to fetch the latest log data without refreshing the entire page. Good for monitoring suspect events in real-time.
fr_FR: Permet d'afficher instantanément les événements de journal sur la page des journaux sans actualisation manuelle. Idéal pour la surveillance en temps réel des activités du système. Cette fonction effectue une requête AJAX pour récupérer les dernières données de journal sans actualiser la page entière. Idéal pour surveiller les événements suspects en temps réel.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: End date
fr_FR: Date de fin

en: Enhanced IP address privacy controls available in premium version.
fr_FR: Contrôles de confidentialité d'adresse IP améliorés disponibles dans la version premium.

en: Enhanced Security Features
fr_FR: Fonctionnalités de sécurité améliorées

en: Enhanced security insights, detailed exports, and priority support
fr_FR: Informations de sécurité améliorées, exportations détaillées et assistance prioritaire

en: Ensure you are using the correct feed URL
fr_FR: Assurez-vous d'utiliser l'URL de flux correcte

en: Enter email address
fr_FR: Entrez l'adresse e-mail

en: Enter email addresses that should receive digest reports. Each address should be on a new line. Only valid email addresses will be saved.
fr_FR: Saisissez les adresses e-mail qui recevront les rapports de synthèse. Chaque adresse doit figurer sur une nouvelle ligne. Seules les adresses e-mail valides seront enregistrées.

en: Enter option names to exclude from logging, one per line. Supports wildcards (*) for pattern matching.
fr_FR: Saisissez les noms des options à exclure de la journalisation, un par ligne. Les caractères génériques (*) sont pris en charge pour la correspondance de motifs.

en: Enter option names to exclude from logging, one per line. You can find option names in the "Object" column of your activity logs. Common examples include automated processes like cookie scans, transients, and auto-saves that generate excessive logs without user interaction. Also, use the Filter icon to automatically exclude option names from the "Object" column in Logs page.
fr_FR: Saisissez les noms des options à exclure de la journalisation, un par ligne. Vous trouverez les noms des options dans la colonne « Objet » de vos journaux d'activité. Parmi les exemples courants, on trouve les processus automatisés comme l'analyse des cookies, les événements transitoires et les sauvegardes automatiques, qui génèrent un volume de journaux excessif sans intervention de l'utilisateur. Utilisez également l'icône Filtre pour exclure automatiquement les options de la colonne « Objet » de la page « Journaux ».

en: Enter your license key in the plugin settings to enable premium features and updates.
fr_FR: Saisissez votre clé de licence dans les paramètres du plugin pour activer les fonctionnalités premium et les mises à jour.

en: Establish a regular schedule for exporting and archiving logs
fr_FR: Établir un calendrier régulier pour l'exportation et l'archivage des journaux

en: Event
fr_FR: Événement

en: Event Filtering
fr_FR: Filtrage des événements

en: Event Filtering & Exclusions
fr_FR: Filtrage et exclusions d'événements

en: Event Tracking
fr_FR: Suivi des événements

en: Event Tracking Options
fr_FR: Options de suivi des événements

en: Event Type
fr_FR: Type d'événement

en: Event Types
fr_FR: Types d'événements

en: Events
fr_FR: Événements

en: events
fr_FR: événements

en: events have been logged in the last 30 days.
fr_FR: des événements ont été enregistrés au cours des 30 derniers jours.

en: events have been logged since Activity Log Pro was installed on
fr_FR: des événements ont été enregistrés depuis l'installation d'Activity Log Pro sur

en: events recorded
fr_FR: événements enregistrés

en: events today so far.
fr_FR: événements d'aujourd'hui jusqu'à présent.

en: events.
fr_FR: événements.

en: Every day
fr_FR: Tous les jours

en: Every month
fr_FR: Chaque mois

en: Every week (recommended for most sites)
fr_FR: Chaque semaine (recommandé pour la plupart des sites)

en: EXACT MATCHING
fr_FR: CORRESPONDANCE EXACTE

en: Example custom post types that could be excluded:
fr_FR: Exemples de types de publications personnalisées qui pourraient être exclus :

en: Excellent tracking! You've logged %s+ plugin, theme, and setting changes. Activity Log Pro is providing comprehensive oversight of your WordPress site modifications.
fr_FR: Excellent suivi ! Vous avez enregistré %s+ modifications de plugin, de thème et de paramètres. Activity Log Pro offre une vue d'ensemble complète des modifications de votre site WordPress.

en: Exclude specific custom post types from logging. Perfect for high-volume sites with automated post feeds.
fr_FR: Excluez certains types de publications personnalisées de la journalisation. Idéal pour les sites à fort trafic avec flux RSS automatisés.

en: Excluded Option Names
fr_FR: Noms des options exclues

en: Excluded Post Types
fr_FR: Types de publications exclus

en: Excludes anything containing "cache" anywhere in the name
fr_FR: Exclut tout ce qui contient « cache » n'importe où dans le nom

en: Excludes anything ending with "_backup" (like site_backup, user_backup)
fr_FR: Exclut tout ce qui se termine par « _backup » (comme site_backup, user_backup)

en: Excludes anything starting with "temp_" (like temp_data, temp_cache)
fr_FR: Exclut tout ce qui commence par « temp_ » (comme temp_data, temp_cache)

en: Excludes only "user_settings" (exact match)
fr_FR: Exclut uniquement « user_settings » (correspondance exacte)

en: Exclusions in Settings
fr_FR: Exclusions dans les paramètres

en: Expert Team Access
fr_FR: Accès à l'équipe d'experts

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export & SIEM
fr_FR: Exportation et SIEM

en: Export Activity Logs
fr_FR: Exporter les journaux d'activité

en: Export activity logs in structured JSON format for external analysis, reporting, and integration with third-party security tools and monitoring systems.
fr_FR: Exportez les journaux d'activité au format JSON structuré pour l'analyse externe, la création de rapports et l'intégration avec des outils de sécurité et des systèmes de surveillance tiers.

en: Export and archive logs regularly for compliance purposes
fr_FR: Exportez et archivez régulièrement les journaux à des fins de conformité

en: Export Format
fr_FR: Format d'exportation

en: Export Formats
fr_FR: Formats d'exportation

en: Export Logs
fr_FR: Exporter les journaux

en: Export logs to CSV, JSON, and other formats
fr_FR: Exporter les journaux vers CSV, JSON et d'autres formats

en: Export Options
fr_FR: Options d'exportation

en: Export Process
fr_FR: Processus d'exportation

en: Export the filtered logs as CSV or JSON
fr_FR: Exporter les journaux filtrés au format CSV ou JSON

en: Export your activity logs in structured JSON format for integration with external systems, SIEM tools, or custom analytics platforms. Secure token-based access ensures your data remains protected.
fr_FR: Exportez vos journaux d'activité au format JSON structuré pour une intégration avec des systèmes externes, des outils SIEM ou des plateformes d'analyse personnalisées. L'accès sécurisé par token garantit la protection de vos données.

en: Exported files can be imported into spreadsheet applications, databases, or other analysis tools.
fr_FR: Les fichiers exportés peuvent être importés dans des applications de tableur, des bases de données ou d’autres outils d’analyse.

en: Exporting Activity Logs
fr_FR: Exportation des journaux d'activité

en: Extend Activity Log Pro's capabilities with our powerful integration system. Each integration adds specialised logging for popular WordPress plugins, providing detailed insights into user actions and system changes within those plugins.
fr_FR: Étendez les fonctionnalités d'Activity Log Pro grâce à notre puissant système d'intégration. Chaque intégration ajoute une journalisation spécialisée pour les plugins WordPress populaires, offrant des analyses détaillées des actions des utilisateurs et des modifications système au sein de ces plugins.

en: Extended log retention and advanced filtering
fr_FR: Conservation étendue des journaux et filtrage avancé

en: Extension interface not available.
fr_FR: Interface d'extension non disponible.

en: Failed Logins
fr_FR: Échecs de connexion

en: Failed to activate premium integration.
fr_FR: Échec de l'activation de l'intégration premium.

en: Failed to add exclusion. Please try again.
fr_FR: Impossible d'ajouter l'exclusion. Veuillez réessayer.

en: Failed to deactivate premium integration.
fr_FR: Impossible de désactiver l'intégration premium.

en: Failed to dismiss notice.
fr_FR: Échec de l'avis de rejet.

en: Failed to generate email preview:
fr_FR: Échec de la génération de l'aperçu de l'e-mail :

en: Failed to load preview.
fr_FR: Échec du chargement de l'aperçu.

en: Failed to parse API response.
fr_FR: Échec de l'analyse de la réponse de l'API.

en: Failed to process the uploaded file.
fr_FR: Échec du traitement du fichier téléchargé.

en: Failed to retrieve IP information:
fr_FR: Échec de la récupération des informations IP :

en: Failed to save the file. Please check directory permissions.
fr_FR: Échec de l'enregistrement du fichier. Veuillez vérifier les autorisations du répertoire.

en: Failed to send test digest email.
fr_FR: Échec de l'envoi de l'e-mail de résumé de test.

en: Failed to send test email.
fr_FR: Échec de l'envoi de l'e-mail de test.

en: Failed to update rating request data.
fr_FR: Échec de la mise à jour des données de demande d'évaluation.

en: Failed to update view preference.
fr_FR: Échec de la mise à jour des préférences d'affichage.

en: Feed Settings
fr_FR: Paramètres du flux

en: Feed token generated successfully.
fr_FR: Jeton de flux généré avec succès.

en: Feed type is required.
fr_FR: Le type de flux est requis.

en: Feed URL Compatibility
fr_FR: Compatibilité des URL de flux

en: Feed URLs typically end with /feed/activity-log/ or /wp-json/activity-log-pro/v1/feed/
fr_FR: Les URL de flux se terminent généralement par /feed/activity-log/ ou /wp-json/activity-log-pro/v1/feed/

en: Feeds
fr_FR: Flux

en: File path:
fr_FR: Chemin du fichier :

en: File size exceeds the maximum allowed limit of 1MB.
fr_FR: La taille du fichier dépasse la limite maximale autorisée de 1 Mo.

en: File upload failed.
fr_FR: Le téléchargement du fichier a échoué.

en: File uploaded successfully.
fr_FR: Fichier téléchargé avec succès.

en: Filter by IP address to track activities from specific locations.
fr_FR: Filtrez par adresse IP pour suivre les activités à partir d'emplacements spécifiques.

en: Filter by relevant event types (plugins, settings, posts, etc.)
fr_FR: Filtrer par types d'événements pertinents (plugins, paramètres, publications, etc.)

en: Filter the logs to relevant events
fr_FR: Filtrer les journaux en fonction des événements pertinents

en: Filtering & Searching
fr_FR: Filtrage et recherche

en: Filtering & Searching the Activity Log
fr_FR: Filtrage et recherche du journal d'activité

en: First Steps Checklist
fr_FR: Liste de contrôle des premières étapes

en: Flexible Privacy Levels
fr_FR: Niveaux de confidentialité flexibles

en: Follow us for updates:
fr_FR: Suivez-nous pour les mises à jour :

en: Follow us on BlueSky
fr_FR: Suivez-nous sur BlueSky

en: Follow us on WordPress
fr_FR: Suivez-nous sur WordPress

en: Follow us on X
fr_FR: Suivez-nous sur X

en: For EU General Data Protection Regulation (GDPR) compliance:
fr_FR: Pour la conformité au Règlement général sur la protection des données de l'UE (RGPD) :

en: For healthcare organizations subject to HIPAA:
fr_FR: Pour les organismes de santé soumis à la loi HIPAA :

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'informations :

en: For ongoing issues or when working with support teams:
fr_FR: Pour les problèmes en cours ou lorsque vous travaillez avec les équipes d'assistance :

en: For Payment Card Industry Data Security Standard compliance:
fr_FR: Pour la conformité à la norme de sécurité des données de l'industrie des cartes de paiement :

en: for plugin documentation
fr_FR: pour la documentation des plugins

en: For security reasons, it is recommended to keep feeds private and use API keys for authentication when integrating with external systems.
fr_FR: Pour des raisons de sécurité, il est recommandé de garder les flux privés et d'utiliser des clés API pour l'authentification lors de l'intégration avec des systèmes externes.

en: Frequently Asked Questions
fr_FR: Questions fréquemment posées

en: Fri
fr_FR: Ven

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: Depuis

en: From:
fr_FR: Depuis:

en: GDPR Compliance
fr_FR: Conformité au RGPD

en: GDPR Compliance Support
fr_FR: Assistance à la conformité au RGPD

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Generate New Token
fr_FR: Générer un nouveau jeton

en: Generate secure JSON and RSS feeds from %s.
fr_FR: Générer des flux JSON et RSS sécurisés à partir de %s.

en: Generating a new token will invalidate the old URL.
fr_FR: La génération d’un nouveau jeton invalidera l’ancienne URL.

en: Geographical Insights
fr_FR: Aperçus géographiques

en: Get dedicated email support with faster response times, direct access to our development team, and priority handling of your questions and feature requests.
fr_FR: Bénéficiez d'une assistance par e-mail dédiée avec des temps de réponse plus rapides, un accès direct à notre équipe de développement et un traitement prioritaire de vos questions et demandes de fonctionnalités.

en: Get detailed geolocation information for IP addresses with interactive maps, location details, ISP data, and visual plotting of user activities for enhanced security analysis.
fr_FR: Obtenez des informations de géolocalisation détaillées pour les adresses IP avec des cartes interactives, des détails de localisation, des données FAI et un traçage visuel des activités des utilisateurs pour une analyse de sécurité améliorée.

en: Get direct access to our expert support team with priority response times. Whether you need help with setup, customization, or troubleshooting, our team is here to ensure your success.
fr_FR: Bénéficiez d'un accès direct à notre équipe d'assistance experte avec un temps de réponse prioritaire. Que vous ayez besoin d'aide pour la configuration, la personnalisation ou le dépannage, notre équipe est là pour assurer votre réussite.

en: Get help from our support team or community forums for any questions or issues.
fr_FR: Obtenez de l’aide auprès de notre équipe d’assistance ou des forums communautaires pour toute question ou problème.

en: Get Premium
fr_FR: Obtenez Premium

en: Get Premium below to unlock advanced logging capabilities for your favorite WordPress plugins. More integrations coming soon.
fr_FR: Obtenez Premium ci-dessous pour accéder aux fonctionnalités avancées de journalisation de vos plugins WordPress préférés. D'autres intégrations seront bientôt disponibles.

en: Get Support
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Getting Started with Activity Log Pro
fr_FR: Premiers pas avec Activity Log Pro

en: Getting Your Refund
fr_FR: Obtenir votre remboursement

en: Great security monitoring! Activity Log Pro has detected %s failed login attempts, helping you identify potential security threats to your WordPress site.
fr_FR: Surveillance de sécurité optimale ! Activity Log Pro a détecté %s tentatives de connexion infructueuses, vous aidant ainsi à identifier les menaces potentielles pour votre site WordPress.

en: Has Activity Log Pro added value?⭐
fr_FR: Activity Log Pro a-t-il ajouté de la valeur ?⭐

en: Hello,
fr_FR: Bonjour,

en: Help
fr_FR: Aide

en: helps my efforts. ⭐⭐⭐⭐⭐
fr_FR: aide mes efforts. ⭐⭐⭐⭐⭐

en: Here's how it works:
fr_FR: Voici comment cela fonctionne :

en: Hi! I'm Darren, the developer behind Activity Log Pro. Would you mind taking 30 seconds to leave a quick review? It would mean the world to me and help other WordPress users discover this security tool.
fr_FR: Bonjour ! Je suis Darren, le développeur d'Activity Log Pro. Pourriez-vous prendre 30 secondes pour laisser un petit avis ? Cela me serait très utile et aiderait d'autres utilisateurs de WordPress à découvrir cet outil de sécurité.

en: Hide Full IP Address
fr_FR: Masquer l'adresse IP complète

en: Hide/Store Full IP Address
fr_FR: Masquer/stocker l'adresse IP complète

en: HIPAA Compliance
fr_FR: Conformité HIPAA

en: How can I export my activity logs?
fr_FR: Comment puis-je exporter mes journaux d’activité ?

en: How does Activity Log Pro work?
fr_FR: Comment fonctionne Activity Log Pro ?

en: How long to keep activity logs before they are automatically deleted. We recommend deleting logs periodically to avoid large database tables.
fr_FR: Durée de conservation des journaux d'activité avant leur suppression automatique. Nous recommandons de supprimer les journaux régulièrement pour éviter les tables de base de données volumineuses.

en: How to Get Premium
fr_FR: Comment obtenir Premium

en: HTML (Web page)
fr_FR: HTML (page Web)

en: I already did
fr_FR: Je l'ai déjà fait

en: I consent to having this website store my submitted information. To submit this form, you need to accept our
fr_FR: J'accepte que ce site web stocke les informations que j'ai soumises. Pour soumettre ce formulaire, vous devez accepter nos conditions générales.

en: ID
fr_FR: IDENTIFIANT

en: If feed URLs are not working, check your <a href="%s">permalink settings</a> and ensure your web server supports your chosen permalink structure.
fr_FR: Si les URL de flux ne fonctionnent pas, vérifiez vos <a href="%s">paramètres de lien permanent</a> et assurez-vous que votre serveur Web prend en charge la structure de lien permanent que vous avez choisie.

en: If you believe this is an error, please contact your site administrator for assistance.
fr_FR: Si vous pensez qu’il s’agit d’une erreur, veuillez contacter l’administrateur de votre site pour obtenir de l’aide.

en: If you experience issues with JSON or RSS feed URLs (such as 404 errors):
fr_FR: Si vous rencontrez des problèmes avec les URL de flux JSON ou RSS (comme des erreurs 404) :

en: If you like
fr_FR: Si vous aimez

en: If you like Activity Log Pro, %s.
fr_FR: Si vous aimez Activity Log Pro, %s.

en: If you think Activity Log Pro has added valuable insights to user and system activity on your site, would you mind taking a minute to
fr_FR: Si vous pensez qu'Activity Log Pro a ajouté des informations précieuses sur l'activité des utilisateurs et du système sur votre site, pourriez-vous prendre une minute pour

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Inside the WP "Dashboard" menu
fr_FR: Dans le menu « Tableau de bord » de WP

en: Inside the WP "Tools" menu
fr_FR: Dans le menu « Outils » de WP

en: Install and activate the premium plugin via your WordPress dashboard.
fr_FR: Installez et activez le plugin premium via votre tableau de bord WordPress.

en: Installed Plugins
fr_FR: Plugins installés

en: Installed Themes
fr_FR: Thèmes installés

en: Insufficient permissions to edit this post.
fr_FR: Autorisations insuffisantes pour modifier ce message.

en: Integration activated successfully.
fr_FR: Intégration activée avec succès.

en: Integration Active
fr_FR: Intégration active

en: Integration deactivated successfully.
fr_FR: Intégration désactivée avec succès.

en: Integration file not found.
fr_FR: Fichier d'intégration non trouvé.

en: Integration file uploaded successfully.
fr_FR: Fichier d'intégration téléchargé avec succès.

en: Integration ID is required.
fr_FR: L'ID d'intégration est requis.

en: Integration Not Active
fr_FR: Intégration non active

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Invalid action type.
fr_FR: Type d'action non valide.

en: Invalid action.
fr_FR: Action invalide.

en: Invalid download type.
fr_FR: Type de téléchargement non valide.

en: Invalid feed type.
fr_FR: Type de flux non valide.

en: Invalid file name.
fr_FR: Nom de fichier non valide.

en: Invalid file type. Only PHP files are allowed.
fr_FR: Type de fichier non valide. Seuls les fichiers PHP sont autorisés.

en: Invalid integration file. The file does not contain the expected integration class "%s".
fr_FR: Fichier d'intégration non valide. Le fichier ne contient pas la classe d'intégration attendue « %s ».

en: Invalid IP address format.
fr_FR: Format d'adresse IP non valide.

en: Invalid log ID.
fr_FR: ID de journal non valide.

en: Invalid security token.
fr_FR: Jeton de sécurité non valide.

en: Invalid tip index.
fr_FR: Index de pointe non valide.

en: Invalid token format provided.
fr_FR: Format de jeton non valide fourni.

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IP address is required.
fr_FR: L'adresse IP est requise.

en: IP Address Location Mapping
fr_FR: Cartographie de l'emplacement de l'adresse IP

en: IP address privacy controls
fr_FR: Contrôles de confidentialité des adresses IP

en: IP Tracking
fr_FR: Suivi IP

en: Is my Activity Log Pro license automatically renewed?
fr_FR: Ma licence Activity Log Pro est-elle renouvelée automatiquement ?

en: Is my data secure?
fr_FR: Mes données sont-elles sécurisées ?

en: is the busiest day with
fr_FR: est le jour le plus chargé avec

en: is the busiest time with
fr_FR: est la période la plus chargée avec

en: is the least common action with
fr_FR: est l'action la moins courante avec

en: is the most common action with
fr_FR: est l'action la plus courante avec

en: is the most common event type with
fr_FR: est le type d'événement le plus courant avec

en: is the quietest active time with
fr_FR: est la période active la plus calme avec

en: It depends on your license. Our Personal Premium license covers 1 site under your ownership. Our Business Premium license covers 3 sites under your ownership. Finally our Developer Premium license covers 20 sites under your ownership. Note: the Developer license may not be used to resell as part of other software bundles. If these are detected, and are abusing our system, the license key will get banned. As per our Terms.
fr_FR: Cela dépend de votre licence. Notre licence Personnelle Premium couvre un site dont vous êtes propriétaire. Notre licence Business Premium couvre trois sites dont vous êtes propriétaire. Enfin, notre licence Développeur Premium couvre vingt sites dont vous êtes propriétaire. Remarque : la licence Développeur ne peut pas être utilisée pour la revente avec d'autres logiciels. Si ces derniers sont détectés et abusent de notre système, la clé de licence sera bannie. Conformément à nos Conditions.

en: Items Per Page
fr_FR: Articles par page

en: Join thousands of WordPress professionals who trust Activity Log Pro Premium to keep their sites secure and monitored.
fr_FR: Rejoignez des milliers de professionnels WordPress qui font confiance à Activity Log Pro Premium pour assurer la sécurité et la surveillance de leurs sites.

en: JSON Feed
fr_FR: Flux JSON

en: JSON feed (Premium) for structured data export
fr_FR: Flux JSON (Premium) pour l'exportation de données structurées

en: JSON feed access with secure token authentication available in premium version.
fr_FR: Accès au flux JSON avec authentification par jeton sécurisé disponible dans la version premium.

en: JSON Feed Log Export
fr_FR: Exportation du journal de flux JSON

en: Keep your database trim - set a Log Retention Period in %s.
fr_FR: Maintenez votre base de données à jour : définissez une période de conservation des journaux dans %s.

en: Key Benefits
fr_FR: Principaux avantages

en: knowledge base
fr_FR: base de connaissances

en: Large database? Exclude %1$s wildcards in %2$s.
fr_FR: Base de données volumineuse ? Exclure les caractères génériques %1$s dans %2$s.

en: Last 14 Days
fr_FR: Les 14 derniers jours

en: Last 30 Days
fr_FR: Les 30 derniers jours

en: Last 7 Days
fr_FR: Les 7 derniers jours

en: Last Cleanup Run
fr_FR: Dernier nettoyage

en: Last Sent:
fr_FR: Dernier envoi :

en: Learn how to unsubscribe or stop receiving these Digest Email Reports.
fr_FR: Découvrez comment vous désabonner ou arrêter de recevoir ces rapports par e-mail.

en: Learn More
fr_FR: Apprendre encore plus

en: Learn the basics and get up and running with Activity Log Pro in minutes.
fr_FR: Apprenez les bases et soyez opérationnel avec Activity Log Pro en quelques minutes.

en: leave a nice review
fr_FR: laisser un bon avis

en: Live Monitor
fr_FR: Moniteur en direct

en: Live Monitor is particularly useful for security monitoring or when troubleshooting issues in real-time. It makes an AJAX request to fetch the latest log data without refreshing the entire page.
fr_FR: Live Monitor est particulièrement utile pour la surveillance de la sécurité ou la résolution de problèmes en temps réel. Il effectue une requête AJAX pour récupérer les dernières données de journal sans actualiser la page entière.

en: Live monitoring active
fr_FR: Surveillance en direct active

en: Loading chart...
fr_FR: Chargement du graphique...

en: Loading preview...
fr_FR: Chargement de l'aperçu...

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Location Maps
fr_FR: Cartes de localisation

en: Log Database Size
fr_FR: Taille de la base de données des journaux

en: Log Database Size:
fr_FR: Taille de la base de données des journaux :

en: Log Details Display
fr_FR: Affichage des détails du journal

en: Log entry not found.
fr_FR: Entrée de journal non trouvée.

en: Log Feeds
fr_FR: Flux de journaux

en: Log Management
fr_FR: Gestion des journaux

en: Log Retention Period
fr_FR: Période de conservation des journaux

en: Login Notification
fr_FR: Notification de connexion

en: Login Page Notification
fr_FR: Notification de la page de connexion

en: Login success rate: %d%%
fr_FR: Taux de réussite de connexion : %d%%

en: Look for specific users if you suspect user-related issues
fr_FR: Recherchez des utilisateurs spécifiques si vous suspectez des problèmes liés aux utilisateurs

en: Maintains Security Monitoring
fr_FR: Maintient la surveillance de la sécurité

en: Maintenance
fr_FR: Entretien

en: Manage your email digest settings in your WP Admin.
fr_FR: Gérez vos paramètres de résumé d'e-mails dans votre administrateur WP.

en: Many compliance regulations (such as the GDPR) require website administrators to tell the users of their website that all the changes they do when logged in are being logged.
fr_FR: De nombreuses réglementations de conformité (telles que le RGPD) exigent que les administrateurs de sites Web informent les utilisateurs de leur site Web que toutes les modifications qu'ils effectuent lorsqu'ils sont connectés sont enregistrées.

en: Map IP addresses to their corresponding locations. This feature helps you understand where your site visitors are coming from and can be useful for targeting content or optimizing site performance.
fr_FR: Associez les adresses IP à leurs emplacements respectifs. Cette fonctionnalité vous aide à comprendre la provenance des visiteurs de votre site et peut être utile pour cibler le contenu ou optimiser les performances de votre site.

en: Mapping Insights
fr_FR: Cartographie des informations

en: Max Execution Time
fr_FR: Temps d'exécution maximal

en: Maybe later
fr_FR: Peut-être plus tard

en: Media
fr_FR: Médias

en: Media Activity
fr_FR: Activité médiatique

en: Media events (upload, update, delete)
fr_FR: Événements multimédias (téléchargement, mise à jour, suppression)

en: Media file "%s" deleted
fr_FR: Fichier multimédia « %s » supprimé

en: Media file "%s" updated
fr_FR: Fichier multimédia « %s » mis à jour

en: Media file "%s" uploaded
fr_FR: Fichier multimédia « %s » téléchargé

en: Media library uploads and changes
fr_FR: Téléchargements et modifications de la médiathèque

en: Media Uploads
fr_FR: Téléchargements de médias

en: Memory Limit (PHP)
fr_FR: Limite de mémoire (PHP)

en: Memory Limit (WordPress)
fr_FR: Limite de mémoire (WordPress)

en: Menu "%s" created
fr_FR: Menu « %s » créé

en: Menu "%s" deleted
fr_FR: Menu « %s » supprimé

en: Menu "%s" deleted (via term deletion)
fr_FR: Menu « %s » supprimé (via la suppression du terme)

en: Menu "%s" updated
fr_FR: Menu « %s » mis à jour

en: Menu events (create, update, delete)
fr_FR: Événements du menu (créer, mettre à jour, supprimer)

en: Meta Titles & Descriptions Tracking
fr_FR: Suivi des méta-titres et descriptions

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Missing required data.
fr_FR: Données requises manquantes.

en: Mon
fr_FR: Lun

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Monitor changes to system components
fr_FR: Surveiller les modifications apportées aux composants du système

en: Monitor failed logins and security events in %s.
fr_FR: Surveiller les échecs de connexion et les événements de sécurité dans %s.

en: Monitor personal data exports and erasure requests
fr_FR: Surveiller les exportations de données personnelles et les demandes d'effacement

en: Monitor suspicious IP addresses that have multiple failed login attempts
fr_FR: Surveiller les adresses IP suspectes qui ont plusieurs tentatives de connexion infructueuses

en: Monitor user activity for audit trail requirements
fr_FR: Surveiller l'activité des utilisateurs pour les exigences de la piste d'audit

en: Monthly activity summary and insights
fr_FR: Résumé et aperçu des activités mensuelles

en: Most active user: %1$s (%2$d activities)
fr_FR: Utilisateur le plus actif : %1$s (%2$d activités)

en: Name
fr_FR: Nom

en: Narrow the time range to when the issue first appeared
fr_FR: Réduisez la période au moment où le problème est apparu pour la première fois

en: Need help? Email us on
fr_FR: Besoin d'aide ? Contactez-nous par e-mail à

en: Network Active
fr_FR: Réseau actif

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Never miss an important update.
fr_FR: Ne manquez jamais une mise à jour importante.

en: New comment added to "%s"
fr_FR: Nouveau commentaire ajouté à « %s »

en: New Orders
fr_FR: Nouvelles commandes

en: New user registered: "%s"
fr_FR: Nouvel utilisateur enregistré : « %s »

en: New User Registrations
fr_FR: Inscriptions de nouveaux utilisateurs

en: New Users
fr_FR: Nouveaux utilisateurs

en: Next Run:
fr_FR: Prochaine exécution :

en: Next tip
fr_FR: Conseil suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No file was uploaded.
fr_FR: Aucun fichier n'a été téléchargé.

en: No integrations available at this time.
fr_FR: Aucune intégration disponible pour le moment.

en: No logs found.
fr_FR: Aucun journal trouvé.

en: No logs selected for deletion.
fr_FR: Aucun journal sélectionné pour la suppression.

en: No records exported for your selection.
fr_FR: Aucun enregistrement exporté pour votre sélection.

en: No, all your existing activity logs will be preserved when you upgrade to Premium. The upgrade process is seamless and maintains your current configuration and data. We do advise to backup your existing logs routinely and before upgrading. We also advise to clear your logs routinely.
fr_FR: Non, tous vos journaux d'activité existants seront conservés lors de la mise à niveau vers Premium. Le processus de mise à niveau est transparent et préserve votre configuration et vos données actuelles. Nous vous conseillons de sauvegarder régulièrement vos journaux existants avant toute mise à niveau. Nous vous conseillons également de les effacer régulièrement.

en: Not at all. Activity Log Pro will work out of the box. This means that you only need to install it and activate it: Activity Log Pro will automatically start logging your sites' events, without any need to tweak the options. You are more than welcome to customise the options to suit your needs.
fr_FR: Absolument pas. Activity Log Pro est prêt à l'emploi. Il vous suffit donc de l'installer et de l'activer : Activity Log Pro commencera automatiquement à enregistrer les événements de vos sites, sans aucune modification des options. Vous pouvez personnaliser les options selon vos besoins.

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Not scheduled
fr_FR: Non programmé

en: Note: Daily reports before noon show previous day's data; afternoon reports show today's data. Weekly/monthly reports show rolling periods.
fr_FR: Remarque : Les rapports quotidiens avant midi présentent les données de la veille ; ceux de l’après-midi présentent les données du jour. Les rapports hebdomadaires/mensuels présentent les données des périodes glissantes.

en: Note: Live Monitor will continue to run until you uncheck the box or navigate away from the page.
fr_FR: Remarque : Live Monitor continuera de fonctionner jusqu'à ce que vous décochiez la case ou que vous quittiez la page.

en: Notice dismissed successfully.
fr_FR: Avis rejeté avec succès.

en: Notice ID is required.
fr_FR: Une pièce d'identité est requise.

en: Notice was already dismissed.
fr_FR: L'avis a déjà été rejeté.

en: Number of activity logs to display per page.
fr_FR: Nombre de journaux d'activité à afficher par page.

en: Object
fr_FR: Objet

en: Object name is required.
fr_FR: Le nom de l'objet est requis.

en: occurrences
fr_FR: événements

en: Ok, you deserve it!
fr_FR: Ok, tu le mérites !

en: on
fr_FR: sur

en: on WordPress.org, and help other site administrators discover our tool? This
fr_FR: sur WordPress.org et aider d'autres administrateurs de sites à découvrir notre outil ?

en: Once Monthly
fr_FR: Une fois par mois

en: Once Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: Only PHP files are allowed.
fr_FR: Seuls les fichiers PHP sont autorisés.

en: Open a ticket
fr_FR: Ouvrir un ticket

en: Open in New Window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open Log Console
fr_FR: Ouvrir la console de journalisation

en: Operating System
fr_FR: Système opérateur

en: Option "%1$s" changed from "%2$s" to "%3$s"
fr_FR: L'option « %1$s » est passée de « %2$s » à « %3$s »

en: Order & Product Tracking
fr_FR: Suivi des commandes et des produits

en: Order creation and updates
fr_FR: Création et mises à jour de commandes

en: Order notes (both private and customer-facing)
fr_FR: Notes de commande (privées et destinées aux clients)

en: Order trash and permanent deletion
fr_FR: Commander la corbeille et la suppression définitive

en: Orders
fr_FR: Ordres

en: Other Features
fr_FR: Autres fonctionnalités

en: Our plugin features a comprehensive uninstall hook that completely removes all plugin data from your database when uninstalled.
fr_FR: Notre plugin dispose d'un hook de désinstallation complet qui supprime complètement toutes les données du plugin de votre base de données lors de la désinstallation.

en: Our premium integrations offer detailed activity tracking specific to each plugin. They can enhance security monitoring for plugin-specific actions. They seamlessly integrate with the main activity log.
fr_FR: Nos intégrations premium offrent un suivi détaillé des activités spécifiques à chaque plugin. Elles peuvent améliorer la surveillance de la sécurité des actions spécifiques à chaque plugin. Elles s'intègrent parfaitement au journal d'activité principal.

en: Our Refund Policy
fr_FR: Notre politique de remboursement

en: Our Simple, Flat Pricing
fr_FR: Notre tarification simple et forfaitaire

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: Overview Metrics
fr_FR: Aperçu des mesures

en: Password changed for user "%s"
fr_FR: Mot de passe modifié pour l'utilisateur « %s »

en: Password Changes
fr_FR: Modifications du mot de passe

en: Password reset for user "%s"
fr_FR: Réinitialisation du mot de passe pour l'utilisateur « %s »

en: Pattern Examples:
fr_FR: Exemples de modèles :

en: Payment & Coupon Events
fr_FR: Événements de paiement et de coupons

en: Payment gateway configuration
fr_FR: Configuration de la passerelle de paiement

en: PCI DSS Compliance
fr_FR: Conformité PCI DSS

en: Peak Activity Times
fr_FR: Heures de pointe d'activité

en: Peak activity: <strong>%1$s at %2$s</strong> (%3$d events)
fr_FR: Activité maximale : <strong>%1$s à %2$s</strong> (%3$d événements)

en: Peak Times
fr_FR: Heures de pointe

en: People Are Asking
fr_FR: Les gens demandent

en: Permalink Structure
fr_FR: Structure du lien permanent

en: Personal
fr_FR: Personnel

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: Plain
fr_FR: Plaine

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: S'il vous plaît, mettez une adresse email valide.

en: please leave me a
fr_FR: s'il te plaît, laisse-moi un

en: please leave me a rating
fr_FR: s'il vous plaît laissez-moi une note

en: Please provide a valid email address.
fr_FR: Veuillez fournir une adresse e-mail valide.

en: Plugin and theme installations, activations, and updates
fr_FR: Installations, activations et mises à jour de plugins et de thèmes

en: Plugin Events
fr_FR: Événements de plugin

en: Plugin events (activate, deactivate, update)
fr_FR: Événements du plugin (activer, désactiver, mettre à jour)

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres du plugin

en: Plugin Version
fr_FR: Version du plugin

en: Plugin/Theme Activities
fr_FR: Activités de plugin/thème

en: Post
fr_FR: Poste

en: Post events (create, update, delete)
fr_FR: Publier des événements (créer, mettre à jour, supprimer)

en: Post Max Size
fr_FR: Taille maximale de la publication

en: Post not found.
fr_FR: Publication non trouvée.

en: Post, page, and custom post type modifications
fr_FR: Modifications des articles, des pages et des types de publication personnalisés

en: Posts Created
fr_FR: Articles créés

en: PREMIUM
fr_FR: PRIME

en: Premium Benefits
fr_FR: Avantages Premium

en: Premium dashboard widgets and analytics
fr_FR: Widgets et analyses de tableau de bord premium

en: Premium Feature
fr_FR: Fonctionnalité Premium

en: Premium feature "%s" is not registered. Please ensure the premium plugin is properly activated.
fr_FR: La fonctionnalité premium « %s » n'est pas enregistrée. Veuillez vous assurer que le plugin premium est correctement activé.

en: Premium Features
fr_FR: Fonctionnalités Premium

en: Premium Integration
fr_FR: Intégration Premium

en: Premium is available as an annual subscription: <strong>Personal</strong> 1 Site License, <strong>Business</strong> 3 Site License, <strong>Developer</strong> 20 Site License. For current pricing, see the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">pricing page</a>.
fr_FR: Premium est disponible sous forme d&#39;abonnement annuel : licence <strong>personnelle</strong> pour 1 site, licence <strong>professionnelle pour</strong> 3 sites et licence <strong>développeur</strong> pour 20 sites. Pour connaître les tarifs actuels, consultez la <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">page des tarifs</a> .

en: Premium Not Active
fr_FR: Premium non actif

en: Premium settings have been reset to default values.
fr_FR: Les paramètres Premium ont été réinitialisés aux valeurs par défaut.

en: Premium users receive priority email support and access to all new features and improvements as they are released.
fr_FR: Les utilisateurs Premium bénéficient d'une assistance par e-mail prioritaire et d'un accès à toutes les nouvelles fonctionnalités et améliorations dès leur publication.

en: Preview how your digest reports will look or send a test email to verify delivery. Preview opens in a popup window, and test emails can be sent to any email address.
fr_FR: Prévisualisez l'apparence de vos rapports de synthèse ou envoyez un e-mail de test pour vérifier leur envoi. L'aperçu s'ouvre dans une fenêtre contextuelle et les e-mails de test peuvent être envoyés à n'importe quelle adresse e-mail.

en: Preview Report
fr_FR: Rapport d'aperçu

en: Previous tip
fr_FR: Conseil précédent

en: Price modifications
fr_FR: Modifications de prix

en: Pricing & Costs
fr_FR: Prix et coûts

en: Priority Support
fr_FR: Assistance prioritaire

en: Priority support and regular updates
fr_FR: Assistance prioritaire et mises à jour régulières

en: Privacy Statement
fr_FR: Déclaration de confidentialité

en: product
fr_FR: produit

en: Product additions and removals
fr_FR: Ajouts et suppressions de produits

en: Product additions, removals, and quantity changes
fr_FR: Ajouts, suppressions et modifications de quantité de produits

en: Product Changes
fr_FR: Modifications du produit

en: Product creation and updates
fr_FR: Création et mises à jour de produits

en: Products
fr_FR: Produits

en: Profile updates
fr_FR: Mises à jour du profil

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: property
fr_FR: propriété

en: Protect user privacy with advanced IP address controls. Choose to anonymize IP addresses by masking the last octet, or capture the complete IP address, while maintaining essential security monitoring.
fr_FR: Protégez la confidentialité des utilisateurs grâce à des contrôles d'adresse IP avancés. Choisissez d'anonymiser les adresses IP en masquant le dernier octet ou de capturer l'adresse IP complète, tout en maintenant une surveillance de sécurité essentielle.

en: Protect user privacy with GDPR-compliant IP address management - anonymize or completely hide IP addresses while maintaining essential security monitoring.
fr_FR: Protégez la confidentialité des utilisateurs grâce à une gestion des adresses IP conforme au RGPD : anonymisez ou masquez complètement les adresses IP tout en maintenant une surveillance de sécurité essentielle.

en: Provide audit trails for security investigations
fr_FR: Fournir des pistes d'audit pour les enquêtes de sécurité

en: Publishing Activity
fr_FR: Activité d'édition

en: Quantity changes
fr_FR: Changements de quantité

en: Quick Start
fr_FR: Démarrage rapide

en: Quick Start Guide
fr_FR: Guide de démarrage rapide

en: Quick Tips
fr_FR: Conseils rapides

en: Quick Tips dismissed.
fr_FR: Conseils rapides rejetés.

en: rating
fr_FR: notation

en: Rating request dismissed successfully.
fr_FR: La demande d'évaluation a été rejetée avec succès.

en: Ready to unlock premium features? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">Upgrade to Premium</a> today!
fr_FR: Prêt à accéder aux fonctionnalités premium ? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">Passez à Premium</a> dès aujourd&#39;hui !

en: Ready to Upgrade?
fr_FR: Prêt à passer à la version supérieure ?

en: Ready to Upgrade? Join thousands of WordPress professionals who trust Activity Log Pro Premium to keep their sites secure and monitored.
fr_FR: Prêt à passer à la version supérieure ? Rejoignez des milliers de professionnels WordPress qui font confiance à Activity Log Pro Premium pour sécuriser et surveiller leurs sites.

en: Real-time Data Access
fr_FR: Accès aux données en temps réel

en: Real-time Login Logs via Live Monitor
fr_FR: Journaux de connexion en temps réel via Live Monitor

en: really REALLY
fr_FR: vraiment VRAIMENT

en: Recommendations for compliance-focused log management:
fr_FR: Recommandations pour une gestion des journaux axée sur la conformité :

en: Refer to our
fr_FR: Consultez notre

en: Refresh Statistics
fr_FR: Actualiser les statistiques

en: Refund/Guarantee details.
fr_FR: Détails du remboursement/de la garantie.

en: Refunds and payment status changes
fr_FR: Remboursements et changements de statut de paiement

en: Regular Log Review
fr_FR: Examen régulier du journal

en: Regularly audit user roles and permissions
fr_FR: Auditer régulièrement les rôles et les autorisations des utilisateurs

en: Regularly reviewing these metrics can help identify potential security threats before they become serious issues.
fr_FR: L’examen régulier de ces mesures peut aider à identifier les menaces potentielles pour la sécurité avant qu’elles ne deviennent des problèmes graves.

en: Remember to click "Save Settings" after making any changes.
fr_FR: N'oubliez pas de cliquer sur « Enregistrer les paramètres » après avoir effectué des modifications.

en: Remove all plugin data on uninstall
fr_FR: Supprimer toutes les données du plugin lors de la désinstallation

en: Reset Filters
fr_FR: Réinitialiser les filtres

en: Reset Notification Text
fr_FR: Réinitialiser le texte de notification

en: Restrict access to activity logs to authorized personnel only
fr_FR: Restreindre l'accès aux journaux d'activité au personnel autorisé uniquement

en: Retention Period
fr_FR: Période de conservation

en: Review plugin and theme changes, especially if unexpected
fr_FR: Examiner les modifications apportées aux plugins et aux thèmes, en particulier si elles sont inattendues

en: Review the "Integrations" page to enable tracking for third-party plugins you use
fr_FR: Consultez la page « Intégrations » pour activer le suivi des plugins tiers que vous utilisez

en: Review the "Settings" page to customize which Core Track Events you want to monitor
fr_FR: Consultez la page « Paramètres » pour personnaliser les événements de suivi principaux que vous souhaitez surveiller.

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: RSS feed for basic log access
fr_FR: Flux RSS pour l'accès de base aux journaux

en: Sat
fr_FR: Assis

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save settings and refresh the page to see the JSON feed URL.
fr_FR: Enregistrez les paramètres et actualisez la page pour voir l'URL du flux JSON.

en: Save settings and refresh the page to see the RSS feed URL.
fr_FR: Enregistrez les paramètres et actualisez la page pour voir l'URL du flux RSS.

en: Schema Markup Changes
fr_FR: Modifications du balisage de schéma

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search is a context-aware that filters through all logged activities. It searches across multiple fields in the activity log database including user actions, descriptions, and event types etc. The search is integrated with other filters like date range, user, event type, and action type, allowing for combined filtering. When a search term is entered, it returns matching log entries that contain the search term in any of the searchable fields. The search results maintain consistency with the Live Monitoring feature if enabled.
fr_FR: La recherche contextuelle filtre toutes les activités enregistrées. Elle s'effectue dans plusieurs champs de la base de données du journal d'activité, notamment les actions des utilisateurs, les descriptions, les types d'événements, etc. Elle est intégrée à d'autres filtres tels que la plage de dates, l'utilisateur, le type d'événement et le type d'action, permettant ainsi un filtrage combiné. Lorsqu'un terme de recherche est saisi, les entrées de journal correspondantes contenant ce terme dans l'un des champs interrogeables sont renvoyées. Les résultats de la recherche sont cohérents avec la fonctionnalité de surveillance en direct, si elle est activée.

en: Search logs for anything...
fr_FR: Rechercher des journaux pour n'importe quoi...

en: seconds
fr_FR: secondes

en: Secure JSON address:
fr_FR: Adresse JSON sécurisée :

en: Secure RSS address:
fr_FR: Adresse RSS sécurisée :

en: Secure Token Authentication
fr_FR: Authentification par jeton sécurisé

en: Security Activity
fr_FR: Activité de sécurité

en: Security Alerts
fr_FR: Alertes de sécurité

en: Security Best Practices
fr_FR: Meilleures pratiques de sécurité

en: Security check failed - invalid nonce.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué - nonce non valide.

en: Security check failed - nonce missing.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué - nonce manquant.

en: Security check failed.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué.

en: Security Event Details
fr_FR: Détails de l'événement de sécurité

en: Security events (login failures, suspicious activity)
fr_FR: Événements de sécurité (échecs de connexion, activités suspectes)

en: Security events are particularly important for identifying potential breaches and maintaining site security.
fr_FR: Les événements de sécurité sont particulièrement importants pour identifier les violations potentielles et maintenir la sécurité du site.

en: Security Insights
fr_FR: Informations sur la sécurité

en: Security Insights Explained
fr_FR: Informations sur la sécurité expliquées

en: Security Overview
fr_FR: Aperçu de la sécurité

en: See Features
fr_FR: Voir les fonctionnalités

en: Select a help topic from the dropdown menu to view detailed information.
fr_FR: Sélectionnez une rubrique d’aide dans le menu déroulant pour afficher des informations détaillées.

en: Select custom post types to exclude from activity logging. Create, update, delete, and status change events for these post types will not be logged. This is useful for high-volume automated post types like real estate listings, shop orders, or automated feeds.
fr_FR: Sélectionnez les types de publications personnalisés à exclure de l'enregistrement des activités. Les événements de création, de mise à jour, de suppression et de changement de statut de ces types de publications ne seront pas enregistrés. Cette fonctionnalité est utile pour les types de publications automatisés à fort volume, tels que les annonces immobilières, les commandes en ligne ou les flux RSS automatisés.

en: Select custom post types to exclude from activity logging. Useful for high-volume automated post types.
fr_FR: Sélectionnez les types de publications personnalisés à exclure de l'enregistrement des activités. Utile pour les types de publications automatisés à volume élevé.

en: Select where you want the Activity Log Pro menu to appear. Changes take effect immediately after saving.
fr_FR: Sélectionnez l'emplacement où vous souhaitez afficher le menu Activity Log Pro. Les modifications prennent effet immédiatement après l'enregistrement.

en: Select which types of events you want to track in your activity log. Tracking more event types provides more comprehensive monitoring but may increase database size.
fr_FR: Sélectionnez les types d'événements que vous souhaitez suivre dans votre journal d'activité. Suivre davantage de types d'événements permet une surveillance plus complète, mais peut augmenter la taille de la base de données.

en: Select which types of events you want to track. You can enable or disable tracking for specific event categories:
fr_FR: Sélectionnez les types d'événements que vous souhaitez suivre. Vous pouvez activer ou désactiver le suivi pour des catégories d'événements spécifiques :

en: Select your export options
fr_FR: Sélectionnez vos options d'exportation

en: Selecting this option will drop the %1$s table completely, removing all its logs. All plugin-specific options will also be removed from the %2$s table, including all its transients.
fr_FR: Sélectionner cette option supprimera complètement la table %1$s, supprimant tous ses journaux. Toutes les options spécifiques au plugin seront également supprimées de la table %2$s, y compris tous ses transitoires.

en: Send comprehensive activity summaries with security insights and business analytics to configured email recipients.
fr_FR: Envoyez des résumés d’activité complets avec des informations de sécurité et des analyses commerciales aux destinataires de messagerie configurés.

en: Send Test Email
fr_FR: Envoyer un e-mail de test

en: Send Test Report
fr_FR: Envoyer le rapport de test

en: Sending test email...
fr_FR: Envoi d'un e-mail de test...

en: SEO Settings Audit Trail
fr_FR: Piste d'audit des paramètres SEO

en: Set an appropriate log retention period based on your compliance needs
fr_FR: Définissez une période de conservation des journaux appropriée en fonction de vos besoins de conformité

en: Set appropriate log retention periods based on your regulatory requirements
fr_FR: Définissez des périodes de conservation des journaux appropriées en fonction de vos exigences réglementaires

en: Set up notifications for admin user creation or role changes
fr_FR: Configurer des notifications pour la création d'un utilisateur administrateur ou les modifications de rôle

en: Set up regular review schedules for critical site activities
fr_FR: Établir des calendriers d'examen réguliers pour les activités critiques du site

en: Setting Updates
fr_FR: Mises à jour des paramètres

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings > Permalinks
fr_FR: Paramètres > Liens permanents

en: Settings saved successfully.
fr_FR: Paramètres enregistrés avec succès.

en: Settings saved successfully. Please refresh the page to see the admin menu in its new location.
fr_FR: Paramètres enregistrés avec succès. Veuillez actualiser la page pour afficher le menu d'administration à son nouvel emplacement.

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres enregistrés.

en: Share the export with developers or support personnel
fr_FR: Partagez l'exportation avec les développeurs ou le personnel d'assistance

en: Shipping zone updates
fr_FR: Mises à jour de la zone d'expédition

en: Shop Orders
fr_FR: Commandes de la boutique

en: shop_order
fr_FR: commande_en_magasin

en: SIEM Integration Ready
fr_FR: Prêt pour l'intégration SIEM

en: site time: %s
fr_FR: heure du site : %s

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: Stats & Insights
fr_FR: Statistiques et informations

en: Stats cache refreshed successfully.
fr_FR: Le cache des statistiques a été actualisé avec succès.

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status changed from "%1$s" to "%2$s" for "%3$s"
fr_FR: Statut modifié de « %1$s » à « %2$s » pour « %3$s »

en: Status changes and transitions
fr_FR: Changements de statut et transitions

en: Status:
fr_FR: Statut:

en: Stay informed about new features, security updates, important announcements, educational content, and occasional offers. No spam, promise.
fr_FR: Restez informé des nouvelles fonctionnalités, des mises à jour de sécurité, des annonces importantes, du contenu éducatif et des offres ponctuelles. Pas de spam, promis.

en: Stay informed about your website's activity with automated digest reports delivered to your inbox.
fr_FR: Restez informé de l'activité de votre site Web grâce à des rapports de synthèse automatisés livrés dans votre boîte de réception.

en: Stay informed with automated %s delivered to your inbox.
fr_FR: Restez informé grâce aux %s automatisés livrés dans votre boîte de réception.

en: Stay up to date, and follow the latest features, improvements, and bug fixes in Activity Log Pro.
fr_FR: Restez à jour et suivez les dernières fonctionnalités, améliorations et corrections de bogues dans Activity Log Pro.

en: Stock level changes
fr_FR: Changements dans le niveau des stocks

en: Store Full IP Address
fr_FR: Stocker l'adresse IP complète

en: Subscribe to Newsletter
fr_FR: Abonnez-vous à la newsletter

en: Subscribing...
fr_FR: S'abonner...

en: Successful Logins
fr_FR: Connexions réussies

en: Sun
fr_FR: Soleil

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Support
fr_FR: Soutien

en: Support & Updates
fr_FR: Assistance et mises à jour

en: Suspicious Activities
fr_FR: Activités suspectes

en: Suspicious Activity Logs
fr_FR: Journaux d'activités suspectes

en: System & Configuration
fr_FR: Système et configuration

en: System Information
fr_FR: Informations système

en: Table %s does not exist. Please check your database setup.
fr_FR: La table %s n'existe pas. Veuillez vérifier la configuration de votre base de données.

en: Table not found
fr_FR: Table non trouvée

en: Table Size
fr_FR: Taille de la table

en: Take your WordPress security and monitoring to the next level with our premium features. Get advanced analytics, enhanced privacy controls, and comprehensive tracking for all your site activities.
fr_FR: Améliorez la sécurité et la surveillance de votre WordPress grâce à nos fonctionnalités premium. Bénéficiez d'analyses avancées, de contrôles de confidentialité renforcés et d'un suivi complet de toutes les activités de votre site.

en: Tax rate changes
fr_FR: Modifications des taux d'imposition

en: Test digest email sent successfully to %s.
fr_FR: E-mail de résumé de test envoyé avec succès à %s.

en: Test email sent successfully!
fr_FR: Email de test envoyé avec succès !

en: Thank you for supporting Activity Log Pro! You have access to all premium features including advanced IP controls, WooCommerce logging, JSON exports, enhanced security features, Yoast SEO integration, and priority support.
fr_FR: Merci de soutenir Activity Log Pro ! Vous avez accès à toutes les fonctionnalités premium, notamment les contrôles IP avancés, la journalisation WooCommerce, les exportations JSON, les fonctionnalités de sécurité renforcées, l'intégration Yoast SEO et l'assistance prioritaire.

en: Thank you so much!
fr_FR: Merci beaucoup!

en: Thanks for installing Activity Log Pro v
fr_FR: Merci d'avoir installé Activity Log Pro v

en: Thanks for using the FREE plugin. You can also upgrade to Premium to get Advanced IP Privacy Controls, WooCommerce/Yoast Logging, JSON Feed Log, Location Mapping, Enhanced Security Features, and much more.
fr_FR: Merci d'utiliser ce plugin GRATUIT. Vous pouvez également passer à la version Premium pour bénéficier de contrôles avancés de confidentialité IP, de la journalisation WooCommerce/Yoast, de la journalisation des flux JSON, de la cartographie de localisation, de fonctionnalités de sécurité renforcées et bien plus encore.

en: The "Log Database Size" shows you how much disk space your activity logs are currently using. This number comes directly from your database system (e.g. MySQL) and not from calculations stored in the plugin itself. While the value is generally accurate, it might not update immediately after every new activity log entry. The database updates these size statistics periodically rather than instantly, so there could be a short delay before you see changes in the reported size, especially for larger log tables. Despite this small delay, the number gives you a reliable picture of how much space your activity logs are taking up.
fr_FR: La « Taille de la base de données des journaux » indique l'espace disque actuellement utilisé par vos journaux d'activité. Cette valeur provient directement de votre système de base de données (par exemple, MySQL) et non des calculs stockés dans le plugin lui-même. Bien que cette valeur soit généralement précise, elle peut ne pas être mise à jour immédiatement après chaque nouvelle entrée du journal d'activité. La base de données met à jour ces statistiques de taille périodiquement plutôt qu'instantanément ; il peut donc y avoir un léger délai avant que vous ne constatiez des changements dans la taille signalée, en particulier pour les tables de journaux volumineuses. Malgré ce léger délai, cette valeur vous donne une idée fiable de l'espace occupé par vos journaux d'activité.

en: The activity log table can be sorted by clicking on any column header. Click once to sort ascending, and again to sort descending.
fr_FR: Le tableau du journal d'activité peut être trié en cliquant sur l'en-tête de n'importe quelle colonne. Cliquez une fois pour trier par ordre croissant, et une deuxième fois pour trier par ordre décroissant.

en: The Activity Overview section displays key metrics about your overall logs:
fr_FR: La section Aperçu de l'activité affiche les indicateurs clés de vos journaux globaux :

en: The Activity Trends section provides visual analytics of your WordPress activity:
fr_FR: La section Tendances d'activité fournit des analyses visuelles de votre activité WordPress :

en: The comment tracking system provides detailed logging of all comment-related activities:
fr_FR: Le système de suivi des commentaires fournit une journalisation détaillée de toutes les activités liées aux commentaires :

en: The Daily Stats panel provides a snapshot of today's activity:
fr_FR: Le panneau Statistiques quotidiennes fournit un aperçu de l'activité du jour :

en: The Export page allows you to export activity logs for backup, analysis, or compliance purposes:
fr_FR: La page Exporter vous permet d'exporter des journaux d'activité à des fins de sauvegarde, d'analyse ou de conformité :

en: The Integrations page allows you to extend Activity Log Pro's functionality with additional third-party plugin integrations.
fr_FR: La page Intégrations vous permet d'étendre les fonctionnalités d'Activity Log Pro avec des intégrations de plugins tiers supplémentaires.

en: The JSON feed provides activity logs in JSON format, which is ideal for programmatic access and integration with other systems.
fr_FR: Le flux JSON fournit des journaux d'activité au format JSON, ce qui est idéal pour l'accès programmatique et l'intégration avec d'autres systèmes.

en: The Live Monitor feature allows you to view activity logs in real-time without manually refreshing the page:
fr_FR: La fonction Live Monitor vous permet de visualiser les journaux d'activité en temps réel sans actualiser manuellement la page :

en: The log retention cleanup is triggered on a once-per-day schedule via WordPress's WP-Cron system. It will automatically remove logs older than your selected Log Retention Period, helping to maintain optimal database performance and storage efficiency.
    
    You can adjust this retention period at any time, based on your compliance requirements or storage constraints.
fr_FR: Le nettoyage de la conservation des journaux est déclenché une fois par jour via le système WP-Cron de WordPress. Il supprime automatiquement les journaux plus anciens que la période de conservation sélectionnée, contribuant ainsi à maintenir des performances optimales de la base de données et de l'efficacité du stockage.
    
    Vous pouvez ajuster cette période de conservation à tout moment, en fonction de vos exigences de conformité ou de vos contraintes de stockage.

en: The main Activity Log page displays all tracked events in a chronological order (newest first). Each log entry contains the following information:
fr_FR: La page principale du journal d'activité affiche tous les événements suivis par ordre chronologique (du plus récent au plus récent). Chaque entrée contient les informations suivantes :

en: The plugin supports both traditional WordPress post-based orders and the new WooCommerce HPOS (High-Performance Order Storage) system.
fr_FR: Le plugin prend en charge à la fois les commandes traditionnelles basées sur des publications WordPress et le nouveau système WooCommerce HPOS (High-Performance Order Storage).

en: The plugin tracks a wide range of activities including:
fr_FR: Le plugin suit un large éventail d'activités, notamment :

en: The RSS feed feature is currently disabled. Please contact your site administrator.
fr_FR: Le flux RSS est actuellement désactivé. Veuillez contacter l'administrateur de votre site.

en: The RSS feed provides activity logs in RSS format, which is ideal for feed readers and monitoring tools.
fr_FR: Le flux RSS fournit des journaux d'activité au format RSS, ce qui est idéal pour les lecteurs de flux et les outils de surveillance.

en: The Security Insights section helps you monitor potential security concerns:
fr_FR: La section Informations sur la sécurité vous aide à surveiller les problèmes de sécurité potentiels :

en: The security tracking system monitors potential security threats and suspicious activities:
fr_FR: Le système de suivi de sécurité surveille les menaces de sécurité potentielles et les activités suspectes :

en: The Settings page allows you to customize how Activity Log Pro works:
fr_FR: La page Paramètres vous permet de personnaliser le fonctionnement d'Activity Log Pro :

en: The Stats & Insights page provides visual analytics and detailed metrics about the activity logs in your WordPress site.
fr_FR: La page Statistiques et informations fournit des analyses visuelles et des mesures détaillées sur les journaux d'activité de votre site WordPress.

en: The WooCommerce integration provides comprehensive tracking of all e-commerce activities:
fr_FR: L'intégration WooCommerce fournit un suivi complet de toutes les activités de commerce électronique :

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme "%1$s" installed (Version: %2$s)
fr_FR: Thème « %1$s » installé (Version : %2$s)

en: Theme "%1$s" updated to version %2$s
fr_FR: Thème « %1$s » mis à jour vers la version %2$s

en: Theme "%s" activated
fr_FR: Thème « %s » activé

en: Theme "%s" customized via Customizer
fr_FR: Thème « %s » personnalisé via Customizer

en: Theme "%s" deleted
fr_FR: Thème « %s » supprimé

en: Theme Events
fr_FR: Événements thématiques

en: Theme events (install, switch, update, customize, delete)
fr_FR: Événements thématiques (installer, changer, mettre à jour, personnaliser, supprimer)

en: Theme switched from "%1$s" to "%2$s"
fr_FR: Thème passé de « %1$s » à « %2$s »

en: This approach provides detailed context about what happened before, during, and after an issue occurred.
fr_FR: Cette approche fournit un contexte détaillé sur ce qui s’est passé avant, pendant et après un problème.

en: This email was generated automatically by Activity Log Pro, a plugin from %s.
fr_FR: Cet e-mail a été généré automatiquement par Activity Log Pro, un plugin de %s.

en: This email was sent from your website: %1$s. Here's a summary from Activity Log Pro detailing the events %2$s
fr_FR: Cet e-mail a été envoyé depuis votre site web : %1$s. Voici un résumé d'Activity Log Pro détaillant les événements %2$s.

en: This ensures your website remains optimised and clutter-free, eliminating unnecessary database entries that could impact performance over time.
fr_FR: Cela garantit que votre site Web reste optimisé et sans encombrement, éliminant les entrées de base de données inutiles qui pourraient avoir un impact sur les performances au fil du temps.

en: This integration is currently available but disabled. Use the Activate button below to enable it.
fr_FR: Cette intégration est actuellement disponible, mais désactivée. Utilisez le bouton « Activer » ci-dessous pour l'activer.

en: This integration is not currently installed. Please upload the integration file if you have it.
fr_FR: Cette intégration n'est pas encore installée. Veuillez télécharger le fichier d'intégration si vous l'avez.

en: This Month's Activity
fr_FR: Activité du mois

en: This option is already in the exclusion list.
fr_FR: Cette option est déjà dans la liste d'exclusion.

en: This options allows you to enable or disable the option to remove all plugin data on uninstall.
fr_FR: Cette option vous permet d'activer ou de désactiver l'option permettant de supprimer toutes les données du plugin lors de la désinstallation.

en: This secure URL can be used by external applications to access the feed without authentication.
fr_FR: Cette URL sécurisée peut être utilisée par des applications externes pour accéder au flux sans authentification.

en: This text will be displayed on the WordPress login page.
fr_FR: Ce texte sera affiché sur la page de connexion de WordPress.

en: This Week's Activity
fr_FR: Activité de cette semaine

en: This will permanently delete all activity logs. This action cannot be undone.
fr_FR: Cette action supprimera définitivement tous les journaux d'activité. Elle est irréversible.

en: Thu
fr_FR: Jeu

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Timezone:
fr_FR: Fuseau horaire:

en: Tip updated.
fr_FR: Astuce mise à jour.

en: Tip: Add one email address per line. Invalid email addresses will be automatically filtered out.
fr_FR: Astuce : Ajoutez une adresse e-mail par ligne. Les adresses e-mail invalides seront automatiquement filtrées.

en: Title changed from "%1$s" to "%2$s"
fr_FR: Titre modifié de « %1$s » à « %2$s »

en: Title changed from "%1$s" to "%2$s" using Quick Edit
fr_FR: Titre modifié de « %1$s » à « %2$s » à l'aide de l'édition rapide

en: To
fr_FR: À

en: To use pretty URLs, change your permalink structure in %s.
fr_FR: Pour utiliser de jolies URL, modifiez la structure de votre permalien dans %s.

en: To use this integration, please activate the %s plugin.
fr_FR: Pour utiliser cette intégration, veuillez activer le plugin %s.

en: To use this integration, please install and activate the %s plugin.
fr_FR: Pour utiliser cette intégration, veuillez installer et activer le plugin %s.

en: To:
fr_FR: À:

en: Today's Activity
fr_FR: Activité d'aujourd'hui

en: Today's Insights
fr_FR: Aperçus du jour

en: Today's Statistics
fr_FR: Statistiques d'aujourd'hui

en: Token generated successfully.
fr_FR: Jeton généré avec succès.

en: Too many log entries? Try %s to filter out noise.
fr_FR: Trop d'entrées de journal ? Essayez %s pour filtrer le bruit.

en: Top 2 actions: <strong>%1$s</strong> (%2$d%%) and <strong>%3$s</strong> (%4$d%%)
fr_FR: 2 principales actions : <strong>%1$s</strong> (%2$d%%) et <strong>%3$s</strong> (%4$d%%)

en: Total events in last 7 days: <strong>%d</strong>
fr_FR: Nombre total d'événements au cours des 7 derniers jours : <strong>%d</strong>

en: Total Log Entries
fr_FR: Nombre total d'entrées de journal

en: Total Log Entries:
fr_FR: Nombre total d'entrées du journal :

en: Total of <strong>%d different event types</strong> recorded
fr_FR: Total de <strong>%d types d'événements différents</strong> enregistrés

en: Track %s activities such as order status changes, product updates, and more.
fr_FR: Suivez les activités de %s telles que les changements de statut de commande, les mises à jour de produits et bien plus encore.

en: Track %s activities such as SEO settings changes, meta data updates, and more.
fr_FR: Suivez les activités %s telles que les modifications des paramètres SEO, les mises à jour des métadonnées, etc.

en: Track access to cardholder data environments
fr_FR: Suivre l'accès aux environnements de données des titulaires de cartes

en: Track access to protected health information (PHI)
fr_FR: Suivre l'accès aux informations de santé protégées (PHI)

en: Track all SEO-related changes with comprehensive Yoast SEO monitoring. Get detailed logs of meta titles, descriptions, schema markup, and optimization settings changes for complete SEO audit trails.
fr_FR: Suivez toutes les modifications liées au référencement grâce à la surveillance complète de Yoast SEO. Obtenez des journaux détaillés des modifications apportées aux méta-titres, descriptions, balisage de schéma et paramètres d'optimisation pour des audits SEO complets.

en: Track changes to WordPress options including site settings, plugin configurations, theme customizer changes, and any wp_options table modifications.
fr_FR: Suivez les modifications apportées aux options WordPress, y compris les paramètres du site, les configurations des plugins, les modifications du personnalisateur de thème et toutes les modifications de la table wp_options.

en: Track comment creation, moderation actions, spam detection, and comment deletions.
fr_FR: Suivez la création de commentaires, les actions de modération, la détection de spam et les suppressions de commentaires.

en: Track creation, updates, and deletion of posts, pages, and custom post types.
fr_FR: Suivez la création, les mises à jour et la suppression des publications, des pages et des types de publications personnalisés.

en: Track daily trends, identify peak activity times, and monitor the most common events to better understand how your WordPress site is being used.
fr_FR: Suivez les tendances quotidiennes, identifiez les heures de pointe d’activité et surveillez les événements les plus courants pour mieux comprendre comment votre site WordPress est utilisé.

en: Track Events
fr_FR: Événements sur piste

en: Track failed login attempts, suspicious user activities, and security-related events.
fr_FR: Suivez les tentatives de connexion infructueuses, les activités suspectes des utilisateurs et les événements liés à la sécurité.

en: Track file uploads, media library updates, and file deletions.
fr_FR: Suivez les téléchargements de fichiers, les mises à jour de la bibliothèque multimédia et les suppressions de fichiers.

en: Track menu creation, updates, and deletions including menu items and structure changes.
fr_FR: Suivez la création, les mises à jour et les suppressions de menus, y compris les éléments de menu et les modifications de structure.

en: Track plugin activation, deactivation, updates, and installation events.
fr_FR: Suivez les événements d'activation, de désactivation, de mises à jour et d'installation des plugins.

en: Track plugin/theme changes to detect unauthorized modifications.
fr_FR: Suivez les modifications apportées aux plugins/thèmes pour détecter les modifications non autorisées.

en: Track theme installation, switching, updates, customizer changes, and theme deletions.
fr_FR: Suivez l'installation, le changement, les mises à jour, les modifications du personnalisateur et les suppressions de thèmes.

en: Track user data access and modifications
fr_FR: Suivre l'accès et les modifications des données utilisateur

en: Track user login/logout events, profile updates, password changes, and role modifications.
fr_FR: Suivez les événements de connexion/déconnexion des utilisateurs, les mises à jour de profil, les changements de mot de passe et les modifications de rôle.

en: Track widget additions, updates, and removals from widget areas.
fr_FR: Suivez les ajouts, les mises à jour et les suppressions de widgets dans les zones de widgets.

en: Track WordPress core updates, database upgrades, and system-level changes.
fr_FR: Suivez les mises à jour du cœur de WordPress, les mises à niveau de la base de données et les modifications au niveau du système.

en: Tracking more event types provides more comprehensive monitoring but may increase database size. Choose the events that are most important for your security and auditing needs.
fr_FR: Le suivi d'un plus grand nombre d'événements offre une surveillance plus complète, mais peut augmenter la taille de la base de données. Choisissez les événements les plus importants pour vos besoins de sécurité et d'audit.

en: Tracking settings have been reset to default values.
fr_FR: Les paramètres de suivi ont été réinitialisés aux valeurs par défaut.

en: Tracking settings have been reset to defaults.
fr_FR: Les paramètres de suivi ont été réinitialisés aux valeurs par défaut.

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Troubleshooting with Activity Log Pro
fr_FR: Dépannage avec Activity Log Pro

en: Try Before You Commit
fr_FR: Essayez avant de vous engager

en: Tue
fr_FR: Mar

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: TXT (Plain text)
fr_FR: TXT (texte brut)

en: Unable to get table structure.
fr_FR: Impossible d'obtenir la structure de la table.

en: Unauthorized access.
fr_FR: Accès non autorisé.

en: Understanding Overview Metrics
fr_FR: Comprendre les indicateurs de vue d'ensemble

en: Understanding the Activity Log
fr_FR: Comprendre le journal d'activité

en: Uninstall Clean-up
fr_FR: Désinstaller le nettoyage

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unlock Advanced Monitoring
fr_FR: Débloquer la surveillance avancée

en: Unlock all these advanced features to take your activity logging to the next level with comprehensive monitoring and enhanced security.
fr_FR: Débloquez toutes ces fonctionnalités avancées pour faire passer votre journalisation d'activité au niveau supérieur avec une surveillance complète et une sécurité renforcée.

en: Unlock extra features with Activity Log Pro - Premium.
fr_FR: Débloquez des fonctionnalités supplémentaires avec Activity Log Pro - Premium.

en: Unlock the Full Power of Activity Log Pro
fr_FR: Exploitez toute la puissance d'Activity Log Pro

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade to Premium
fr_FR: Passez à Premium

en: Upgrade to Premium Now
fr_FR: Passez à Premium maintenant

en: Upload Integration
fr_FR: Intégration de téléchargement

en: Upload Max Size
fr_FR: Télécharger la taille maximale

en: Use date filters to investigate security incidents.
fr_FR: Utilisez des filtres de date pour enquêter sur les incidents de sécurité.

en: Use the Help dropdown menu in the admin bar to access specific help topics for the current page.
fr_FR: Utilisez le menu déroulant Aide dans la barre d’administration pour accéder à des rubriques d’aide spécifiques à la page actuelle.

en: Use the login notification feature to increase user awareness
fr_FR: Utilisez la fonction de notification de connexion pour accroître la sensibilisation des utilisateurs

en: Use the Search box to find specific events across all log fields.
fr_FR: Utilisez la zone de recherche pour rechercher des événements spécifiques dans tous les champs du journal.

en: Use the search function to find specific content or components involved
fr_FR: Utilisez la fonction de recherche pour trouver du contenu ou des composants spécifiques impliqués

en: Use these statistics to identify patterns, monitor user activity, and improve security.
fr_FR: Utilisez ces statistiques pour identifier les modèles, surveiller l’activité des utilisateurs et améliorer la sécurité.

en: Use these tools to preview your digest reports and verify email delivery before enabling automated sending.
fr_FR: Utilisez ces outils pour prévisualiser vos rapports de synthèse et vérifier la livraison des e-mails avant d'activer l'envoi automatique.

en: Use this page to export all your activity logs for backup, analysis, compliance or security purposes. Leave the date range blank to export all logs.
fr_FR: Utilisez cette page pour exporter tous vos journaux d'activité à des fins de sauvegarde, d'analyse, de conformité ou de sécurité. Laissez la plage de dates vide pour exporter tous les journaux.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User "%1$s" roles changed from "%2$s" to "%3$s"
fr_FR: Les rôles de l'utilisateur « %1$s » sont passés de « %2$s » à « %3$s »

en: User "%s" deleted
fr_FR: L'utilisateur « %s » a été supprimé

en: User "%s" profile updated
fr_FR: Profil de l'utilisateur « %s » mis à jour

en: User events (login, logout, profile updates)
fr_FR: Événements utilisateur (connexion, déconnexion, mises à jour de profil)

en: User login/logout and profile changes
fr_FR: Connexion/déconnexion de l'utilisateur et modifications de profil

en: User not logged in.
fr_FR: Utilisateur non connecté.

en: Using Activity Log Pro for Compliance
fr_FR: Utilisation d'Activity Log Pro pour la conformité

en: Using Live Monitor
fr_FR: Utilisation de Live Monitor

en: Verify email delivery to any address.
fr_FR: Vérifiez la livraison de l'e-mail à n'importe quelle adresse.

en: Verify that your access token is valid and has not expired
fr_FR: Vérifiez que votre jeton d'accès est valide et n'a pas expiré

en: View ChangeLog
fr_FR: Afficher le journal des modifications

en: View Complete Activity Log
fr_FR: Afficher le journal d'activité complet

en: View Documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: View how your email report will appear.
fr_FR: Découvrez à quoi ressemblera votre rapport par e-mail.

en: View preference updated successfully.
fr_FR: Afficher les préférences mises à jour avec succès.

en: View type is required.
fr_FR: Le type de vue est requis.

en: View Users Approx Location
fr_FR: Afficher l'emplacement approximatif des utilisateurs

en: Visit the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">official website</a> to purchase a license.
fr_FR: Visitez le <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">site officiel</a> pour acheter une licence.

en: Wait for the export to be generated (this may take some time for large exports)
fr_FR: Attendez que l'exportation soit générée (cela peut prendre un certain temps pour les exportations volumineuses)

en: We believe in our Premium Plugin, and we want you to feel confident in your purchase.
fr_FR: Nous croyons en notre plugin Premium et nous voulons que vous vous sentiez en confiance dans votre achat.

en: We detected that you have %s active. If you experience issues with RSS/JSON feed tokens not updating, please:
fr_FR: Nous avons détecté que vous avez %s actif. Si vous rencontrez des problèmes de mise à jour des jetons de flux RSS/JSON, veuillez :

en: We don't offer a trial version, but we do offer a 30-day money-back guarantee. If you're not completely satisfied with Activity Log Pro Premium, contact us within 30 days for a full refund for that month. So you can buy with confidence.
fr_FR: Nous ne proposons pas de version d'essai, mais nous offrons une garantie satisfait ou remboursé de 30 jours. Si vous n'êtes pas entièrement satisfait d'Activity Log Pro Premium, contactez-nous dans les 30 jours pour obtenir un remboursement complet pour le mois concerné. Achetez en toute confiance.

en: We're here to make sure you find the right solution for your needs.
fr_FR: Nous sommes là pour nous assurer que vous trouverez la solution adaptée à vos besoins.

en: Web Server
fr_FR: Serveur Web

en: Website Overview
fr_FR: Présentation du site Web

en: Wed
fr_FR: Épouser

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: What are the requirements for Activity Log Pro?
fr_FR: Quelles sont les exigences pour Activity Log Pro ?

en: What types of activities are tracked?
fr_FR: Quels types d’activités sont suivis ?

en: When enabled, you can expand multiple log entries simultaneously on the Logs page. When disabled, expanding one log entry will automatically collapse others.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, vous pouvez développer simultanément plusieurs entrées de journal sur la page « Journaux ». Lorsqu'elle est désactivée, développer une entrée de journal réduit automatiquement les autres.

en: When to Send Email
fr_FR: Quand envoyer un e-mail

en: When we add new Features and Logger Integrations to Premium, you will get them for free on an active license.
fr_FR: Lorsque nous ajoutons de nouvelles fonctionnalités et intégrations de logger à Premium, vous les obtiendrez gratuitement sur une licence active.

en: When you add exclusions above, option updates matching those patterns will not be logged. This helps reduce database bloat from automated processes. Historical logged events will not be affected and will still be available in the Activity Logs.
fr_FR: Lorsque vous ajoutez les exclusions ci-dessus, les mises à jour d'options correspondant à ces modèles ne seront pas enregistrées. Cela permet de réduire la surcharge de la base de données due aux processus automatisés. Les événements historiques enregistrés ne seront pas affectés et resteront disponibles dans les journaux d'activité.

en: While we don't offer trial versions, we provide something better: a full 30-day money-back guarantee.
fr_FR: Bien que nous ne proposions pas de versions d'essai, nous offrons quelque chose de mieux : une garantie de remboursement complète de 30 jours.

en: Who can use Activity Log Pro?
fr_FR: Qui peut utiliser Activity Log Pro ?

en: Widget "%1$s" was added to sidebar "%2$s"
fr_FR: Le widget « %1$s » a été ajouté à la barre latérale « %2$s »

en: Widget "%1$s" was deleted from sidebar "%2$s"
fr_FR: Le widget « %1$s » a été supprimé de la barre latérale « %2$s »

en: Widget "%1$s" was removed from sidebar "%2$s"
fr_FR: Le widget « %1$s » a été supprimé de la barre latérale « %2$s »

en: Widget "%s" was updated
fr_FR: Le widget « %s » a été mis à jour

en: Widget events (add, update, delete)
fr_FR: Événements du widget (ajouter, mettre à jour, supprimer)

en: Widgets in sidebar "%s" were reordered
fr_FR: Les widgets de la barre latérale « %s » ont été réorganisés

en: WILDCARD MATCHING
fr_FR: CORRESPONDANCE DE CARACTÈRES GÉNÉREUX

en: Will I lose my existing activity logs when upgrading?
fr_FR: Vais-je perdre mes journaux d’activité existants lors de la mise à niveau ?

en: Will this slow down my website?
fr_FR: Cela ralentira-t-il mon site Web ?

en: WooCommerce & SEO
fr_FR: WooCommerce et référencement

en: WooCommerce Activity
fr_FR: Activité WooCommerce

en: WooCommerce Data Logger
fr_FR: Enregistreur de données WooCommerce

en: WooCommerce Integration
fr_FR: Intégration WooCommerce

en: WooCommerce Order Logging
fr_FR: Enregistrement des commandes WooCommerce

en: WordPress Configuration
fr_FR: Configuration de WordPress

en: WordPress core events (updates)
fr_FR: Événements principaux de WordPress (mises à jour)

en: WordPress core updates
fr_FR: Mises à jour du cœur de WordPress

en: WordPress Options (create, update, delete)
fr_FR: Options WordPress (créer, mettre à jour, supprimer)

en: WordPress Version
fr_FR: Version WordPress

en: WP Updates
fr_FR: Mises à jour WP

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, I am standing by to help you! To go Settings > Help tab in the plugin and we'll be happy to assist. Or visit: %s Note WordPress.org Forums are for users of the free plugin. Premium users receive priority support with faster response times via email: support@activitylog.pro (your registered email / license key is required here.)
fr_FR: Oui, je suis là pour vous aider ! Accédez à l'onglet « Aide » de l'extension et nous serons ravis de vous aider. Ou visitez : %s. Remarque : les forums WordPress.org sont réservés aux utilisateurs de l'extension gratuite. Les utilisateurs Premium bénéficient d'une assistance prioritaire avec des délais de réponse plus rapides par e-mail : support@activitylog.pro (votre adresse e-mail et votre clé de licence enregistrées sont requises ici).

en: Yes, if you would like to add more sites to your account you can upgrade and you'll just pay the difference in cost.
fr_FR: Oui, si vous souhaitez ajouter plus de sites à votre compte, vous pouvez effectuer une mise à niveau et vous ne paierez que la différence de coût.

en: Yes, we are meticulous about this stuff, and you should too :)
fr_FR: Oui, nous sommes méticuleux à ce sujet, et vous devriez l'être aussi :)

en: Yes, we're nice like that :)
fr_FR: Oui, nous sommes gentils comme ça :)

en: Yes, you can use our multi-license plans: (Personal 1 Site License, Business 3 Site License Developer 20 Site License). You can set up Activity Log Pro on your customers' websites. In case you want to promote Activity Log Pro, we have an Affiliate program that you might be interested in.
fr_FR: Oui, vous pouvez utiliser nos offres multi-licences : (licence personnelle 1 site, licence professionnelle 3 sites, licence développeur 20 sites). Vous pouvez installer Activity Log Pro sur les sites web de vos clients. Si vous souhaitez promouvoir Activity Log Pro, notre programme d'affiliation pourrait vous intéresser.

en: Yes, your data security is our top priority. All activity logs are stored locally in your WordPress database and are not transmitted to external servers. The plugin includes privacy controls to help you comply with regulations like GDPR, including options to anonymize IP addresses.
fr_FR: Oui, la sécurité de vos données est notre priorité absolue. Tous les journaux d'activité sont stockés localement dans votre base de données WordPress et ne sont pas transmis à des serveurs externes. L'extension inclut des contrôles de confidentialité pour vous aider à respecter des réglementations comme le RGPD, notamment des options d'anonymisation des adresses IP.

en: Yes. Your Activity Log Pro license should automatically renew after one year by default, until cancelled. So you don't lose access to premium features, support and updates. You can easily disable the auto-renewal on your account page in the Billing section. (See Settings > License tab)
fr_FR: Oui. Votre licence Activity Log Pro est automatiquement renouvelée après un an par défaut, sauf résiliation. Vous conservez ainsi l'accès aux fonctionnalités premium, à l'assistance et aux mises à jour. Vous pouvez facilement désactiver le renouvellement automatique sur la page de votre compte, dans la section Facturation. (Voir Paramètres > onglet Licence)

en: Yoast SEO Integration
fr_FR: Intégration Yoast SEO

en: You can combine multiple filters to narrow down your search. Click the "Apply Filters" button to apply your selections, or "Reset Filters" to clear all filters.
fr_FR: Vous pouvez combiner plusieurs filtres pour affiner votre recherche. Cliquez sur le bouton « Appliquer les filtres » pour appliquer vos sélections ou sur « Réinitialiser les filtres » pour effacer tous les filtres.

en: You can export your activity logs in multiple formats:
fr_FR: Vous pouvez exporter vos journaux d’activité dans plusieurs formats :

en: You can find option names in the "Object" column of your %s. Common examples include automated processes like cookie scans, transients, and auto-saves that can generate excessive logs and slip into our logs depending on how that plugin/theme works with events, without user interaction. This "Excluded Option Names" feature allows you to filter out any noise you don't want in your logs.
fr_FR: Vous trouverez les noms des options dans la colonne « Objet » de votre %s. Parmi les exemples courants, on trouve les processus automatisés comme l'analyse des cookies, les transitoires et les sauvegardes automatiques, qui peuvent générer des journaux excessifs et se glisser dans nos journaux selon la façon dont le plugin/thème gère les événements, sans interaction de l'utilisateur. Cette fonctionnalité « Noms des options exclues » vous permet de filtrer les éléments indésirables dans vos journaux.

en: You do not have permission to download this file.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de télécharger ce fichier.

en: You do not have permission to export logs.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'exporter les journaux.

en: You do not have permission to perform this action.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'effectuer cette action.

en: You do not have permission to save settings.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'enregistrer les paramètres.

en: You don't need to explain why you're returning it, though we genuinely appreciate any feedback you're willing to share.
fr_FR: Vous n'avez pas besoin d'expliquer pourquoi vous le retournez, mais nous apprécions sincèrement tout commentaire que vous êtes prêt à partager.

en: You have Activity Log Pro - Premium, thank you!
fr_FR: Vous possédez Activity Log Pro - Premium, merci !

en: You have Premium, thanks so much for your support - its very much appreciated.
fr_FR: Vous avez Premium, merci beaucoup pour votre soutien - c'est très apprécié.

en: You have the premium addon, thanks for your support.
fr_FR: Vous avez l'addon premium, merci pour votre soutien.

en: You're receiving this digest email because email reports are enabled in your Activity Log Pro settings.
fr_FR: Vous recevez cet e-mail de synthèse car les rapports par e-mail sont activés dans vos paramètres Activity Log Pro.

en: Your complete %s activity summary is ready.
fr_FR: Votre résumé complet d’activité %s est prêt.

en: Your email address
fr_FR: Votre adresse e-mail

en: Your insights help us build better tools for everyone.
fr_FR: Vos idées nous aident à créer de meilleurs outils pour tous.

en: Your license is activated! Please download, install and activate the Premium plugin to access premium features.
fr_FR: Votre licence est activée ! Veuillez télécharger, installer et activer le plugin Premium pour accéder aux fonctionnalités premium.

en: Your name
fr_FR: Votre nom

en: Your site is using index permalinks. The JSON feed URL uses query string parameters for compatibility.
fr_FR: Votre site utilise des permaliens d'index. L'URL du flux JSON utilise des paramètres de chaîne de requête pour des raisons de compatibilité.

en: ⚙️ %d system configuration changes
fr_FR: ⚙️ %d modifications de configuration du système

en: ⚠️ High number of failed logins detected: %d
fr_FR: ⚠️ Nombre élevé de connexions échouées détectées : %d

en: 🎉 Amazing Progress!
fr_FR: 🎉 Des progrès incroyables !

en: 📊 Peak activity time: %1$s (%2$d events)
fr_FR: 📊 Heure de pointe d'activité : %1$s (%2$d événements)

en: 📝 %d content modifications made today
fr_FR: 📝 %d modifications de contenu effectuées aujourd'hui
