Package Name 1.0.0 - en to ja translation catalogue (1129 entries)

en:  - Enjoy the plugin - Activity Log Pro Team
ja:  - プラグインを楽しむ - 活動記録プロチーム

en: %1$d activities this %2$s • Security & business insights included
ja: 今年の %2$s のアクティビティは %1$d 件です • セキュリティとビジネスの分析情報が含まれています

en: %1$s "%2$s" created
ja: 1$s "%2$s "が作成されました。

en: %1$s "%2$s" moved to trash
ja: 1$s "%2$s" はゴミ箱に移動しました。

en: %1$s "%2$s" permanently deleted
ja: 1$s "%2$s" は永久に削除されました。

en: %1$s "%2$s" published
ja: 1$s "%2$s "掲載

en: %1$s "%2$s" restored from trash
ja: 1$s "%2$s" がゴミ箱から復元されました。

en: %1$s "%2$s" status changed from "%3$s" to "%4$s"
ja: 1$s "%2$s" のステータスが "%3$s" から "%4$s" に変更されました。

en: %1$s Export file created successfully with %2$d records.
ja: 1$s エクスポート・ファイルが %2$d レコードで正常に作成されました。

en: %d logs have been deleted successfully.
ja: %d 個のログが正常に削除されました。

en: %d widgets were updated together
ja: %d 個のウィジェットが同時に更新されました

en: %s Active
ja: %s がアクティブです

en: %s Activity Digest
ja: %s アクティビティダイジェスト

en: %s Installed
ja: %s インストール済み

en: %s Not Active
ja: %s 非アクティブ

en: %s Not Installed
ja: %s がインストールされていません

en: %s days
ja: %s 日

en: %s your logs as JSON or CSV from the Export page.
ja: エクスポート ページからログを JSON または CSV として %s します。

en: (Free)
ja: （無料）

en: (Outdated - PHP 7.4+ recommended)
ja: (時代遅れ - PHP 7.4以上を推奨)

en: (Premium)
ja: （プレミアム）

en: (Preview)
ja: （プレビュー）

en: (€19.99 /site /year - Ex Tax/Vat)
ja: (19.99ユーロ/サイト/年 - 税抜/消費税)

en: (€29.99 /site /year - Ex Tax/Vat)
ja: (29.99ユーロ/サイト/年 - 税抜/消費税)

en: (€6.99 /site /year - Ex Tax/Vat)
ja: (6.99ユーロ/サイト/年 - 税抜/消費税)

en: - If it doesn't meet your needs within 30 days, simply uninstall it and reach out to us.
ja: - 30日以内にニーズに合わなくなった場合は、アンインストールしてからご連絡ください。

en: - Purchase our premium plugin and test it thoroughly.
ja: - プレミアムプラグインを購入し、徹底的にテストしてください。

en: - We'll process your refund, no questions asked :)
ja: - 問答無用で返金手続きをいたします。）

en: 1 Site License
ja: 1サイトライセンス

en: 1 Year Premium Support & Updates
ja: 1年間のプレミアムサポート＆アップデート

en: 14 days
ja: 14日

en: 180 days
ja: 180日

en: 20 Sites License
ja: 20サイトライセンス

en: 24/7 Priority Support
ja: 24時間365日の優先サポート

en: 3 Sites License
ja: 3サイトライセンス

en: 30 Day Money Back Warranty
ja: 30日間返金保証

en: 30 days
ja: 30日

en: 365 days
ja: 365日

en: 60 days
ja: 60日

en: 7 days
ja: 7日

en: 90 days
ja: 90日

en: <a href="%s" style="color: #2271b1; text-decoration: underline;" target="_blank">Explore the detailed activity log</a> with powerful filtering options.
ja: 強力なフィルタリング オプションを使用して、<a href="%s" style="color: #2271b1; text-decoration: underline;" target="_blank">詳細なアクティビティ ログを調べます</a>。

en: <strong>%1$s</strong> actions account for %2$d%% of all activity
ja: <strong>%1$s</strong> アクションが全アクティビティの %2$d%% を占めています

en: <strong>%1$s</strong> is the most common event type (%2$d%% of all events)
ja: <strong>%1$s</strong> は最も一般的なイベント タイプです (すべてのイベントの %2$d%%)

en: <strong>Action Type Distribution Chart</strong>: Doughnut chart showing the breakdown of different action types (such as created, updated, deleted) across your site, helping you understand the most common operations being performed.
ja: <strong>アクションタイプ分布図</strong>：サイト全体の異なるアクションタイプ（作成、更新、削除など）の内訳を示すドーナツチャートで、実行されている最も一般的な操作を理解するのに役立ちます。

en: <strong>Action:</strong> Filter logs by specific action
ja: <strong>アクション:</strong> 特定のアクションによってログをフィルタリングする。

en: <strong>Action:</strong> Filter logs by specific action (create, update, delete, etc.)
ja: <strong>アクション:</strong> 特定のアクション（作成、更新、削除など）でログをフィルタリングします。

en: <strong>Action:</strong> What action was performed (create, update, delete, etc.)
ja: <strong>アクション:</strong> どのようなアクションが実行されたか(作成、更新、削除など)

en: <strong>Active Users</strong>: The number of distinct users who have performed activities today.
ja: <strong>アクティブユーザー</strong>: 今日アクティビティを実行したユーザーの数。

en: <strong>Active Users</strong>: The number of distinct users with recorded activities.
ja: <strong>アクティブユーザー</strong>: アクティビティを記録したユーザーの数。

en: <strong>Activities Today</strong>: The total number of log entries recorded today with a comparison to yesterday.
ja: <strong>Activities Today</strong>: 今日記録されたログエントリーの総数と昨日との比較。

en: <strong>Activity Log:</strong> View all logged activities in chronological order
ja: <strong>アクティビティログ:</strong>記録されたすべてのアクティビティを時系列で表示します。

en: <strong>Activity by Event Type Chart</strong>: Pie chart visualizing the distribution of activities across different event types, with percentage breakdowns for each category. This gives a clear proportional view of what kinds of actions are most common on your site.
ja: <strong>イベントタイプ別アクティビティチャート</strong>：さまざまなイベントタイプにわたるアクティビティの分布を、各カテゴリーのパーセンテージの内訳とともに視覚化した円グラフです。これにより、どのような種類のアクションがサイト上で最も一般的であるかの明確な割合のビューが得られます。

en: <strong>Approved/Unapproved:</strong> When a comment's approval status changes
ja: <strong>承認/未承認:</strong>コメントの承認ステータスが変更された場合。

en: <strong>Auto-Updates:</strong> New log entries will automatically appear at the top of the table as they occur
ja: <strong>自動更新:</strong>新しいログエントリが発生すると、自動的にテーブルの一番上に表示されます。

en: <strong>Changing Permalinks:</strong> Feed URLs automatically update when you change your permalink structure in Settings > Permalinks
ja: <strong>パーマリンクの変更:</strong>設定 > パーマリンクでパーマリンク構造を変更すると、フィードURLは自動的に更新されます。

en: <strong>Comment events:</strong> Comment creation, moderation actions, spam detection, and deletions
ja: <strong>コメントイベント：</strong>コメント作成、モデレーションアクション、スパム検出、削除

en: <strong>Comment events:</strong> Comprehensive comment tracking including:
ja: <strong>コメントイベント：</strong>包括的なコメントトラッキング：

en: <strong>Content Changes:</strong> Find out who modified or deleted specific content
ja: <strong>コンテンツの変更:</strong>特定のコンテンツを誰が変更または削除したかを確認します。

en: <strong>Created:</strong> When a new comment is added to any post
ja: <strong>作成:</strong>任意の投稿に新しいコメントが追加されたとき。

en: <strong>Daily Activity Chart</strong>: Interactive chart showing activity trends over time. You can adjust the time range (7, 14, or 30 days) using the dropdown selector to analyze different time periods. This helps identify patterns, peak activity times, and unusual spikes.
ja: <strong>デイリー・アクティビティ・チャート</strong>：長期的なアクティビティ・トレンドを示すインタラクティブ・チャート。ドロップダウンのセレクタで時間範囲（7日、14日、30日）を調整し、異なる期間を分析できます。これは、パターン、アクティビティのピーク時間、異常なスパイクを識別するのに役立ちます。

en: <strong>Database Size</strong>: The approximate size of your log data in the database.
ja: <strong>データベースサイズ</strong>: データベース内のログデータのおおよそのサイズ。

en: <strong>Date & Time:</strong> When the activity occurred
ja: <strong>日時：</strong>アクティビティが発生した日時

en: <strong>Date Range:</strong> Filter logs by date range using the Date From and Date To fields
ja: <strong>日付範囲:</strong> Date FromおよびDate Toフィールドを使用して日付範囲でログをフィルタリングします。

en: <strong>Date Range:</strong> Select a specific date range for the export
ja: <strong>日付範囲:</strong>エクスポートする特定の日付範囲を選択します。

en: <strong>Deleted:</strong> When a comment is permanently removed
ja: <strong>削除:</strong>コメントが永久に削除された場合。

en: <strong>Description:</strong> A human-readable description of the activity
ja: <strong>Description:</strong>活動の人間が読める説明。

en: <strong>Enable JSON Feed:</strong> Turn on/off the JSON feed
ja: <strong>JSONフィードを有効にする:</strong> JSONフィードのオン/オフを切り替えます。

en: <strong>Enable Live Monitor:</strong> Check the "Live Monitor" checkbox in the filter section
ja: <strong>ライブモニターを有効にする:</strong>フィルターセクションの "ライブモニター "チェックボックスにチェックを入れる。

en: <strong>Enable RSS Feed:</strong> Turn on/off the RSS feed
ja: <strong>RSSフィードを有効にする:</strong> RSSフィードのオン/オフを切り替えます。

en: <strong>Enhanced Security:</strong> Track all user actions to identify potential security issues
ja: <strong>強化されたセキュリティ:</strong> 潜在的なセキュリティ問題を特定するために、すべてのユーザーの行動を追跡します。

en: <strong>Event Type:</strong> Filter logs by event category
ja: <strong>イベントタイプ:</strong> イベントカテゴリでログをフィルタリングします。

en: <strong>Event Type:</strong> Filter logs by event category (user, post, comment, etc.)
ja: <strong>イベントタイプ:</strong> イベントカテゴリ（ユーザー、投稿、コメントなど）でログをフィルタリングします。

en: <strong>Event Type:</strong> The category of the event (user, post, comment, etc.)
ja: <strong>イベントタイプ:</strong>イベントのカテゴリ(ユーザー、投稿、コメントなど)

en: <strong>Event Types</strong>: The number of different event categories being tracked.
ja: <strong>イベントの種類</strong>：追跡されている異なるイベントカテゴリの数。

en: <strong>Export:</strong> Export logs to CSV or JSON format for external analysis
ja: <strong>エクスポート:</strong>外部分析用にログをCSVまたはJSON形式でエクスポートします。

en: <strong>Failed Login Attempt (non-existing user):</strong> %s
ja: <strong>ログインに失敗しました (存在しないユーザ):</strong> %s

en: <strong>Failed Login Attempt:</strong> %s
ja: <strong>ログインに失敗しました:</strong> %s

en: <strong>Failed Login Attempts:</strong> Tracks unsuccessful login attempts with username and IP address
ja: <strong>失敗したログイン試行:</strong>失敗したログイン試行をユーザー名とIPアドレスで追跡します。

en: <strong>Failed Login Attempts</strong>: The total number of unsuccessful login attempts.
ja: <strong>Failed Login Attempts</strong>: ログインに失敗した回数の合計。

en: <strong>Failed Logins</strong>: The number of unsuccessful login attempts recorded today.
ja: <strong>Failed Logins</strong>: 今日記録されたログイン失敗の数。

en: <strong>Feed URL:</strong> The URL to access the JSON feed
ja: <strong>フィードURL:</strong> JSONフィードにアクセスするためのURL。

en: <strong>Feed URL:</strong> The URL to access the RSS feed
ja: <strong>フィードURL:</strong> RSSフィードにアクセスするためのURL。

en: <strong>Format:</strong> Choose between CSV and JSON export formats
ja: <strong>フォーマット：</strong> CSVとJSONのエクスポート形式から選択します。

en: <strong>IP Address:</strong> Where the action originated from
ja: <strong>IPアドレス：</strong>アクションの発信元

en: <strong>Index Permalinks:</strong> For sites using Plain permalinks (/?p=123) or Almost Pretty permalinks (/index.php/...), feed URLs use query string parameters
ja: <strong>インデックス・パーマリンク:</strong> プレーンなパーマリンク (/?p=123) またはほとんどきれいなパーマリンク (/index.php/...) を使用しているサイトでは、フィード URL はクエリ文字列パラメータを使用します。

en: <strong>Issue Troubleshooting:</strong> Identify what changes led to site problems
ja: <strong>問題のトラブルシューティング:</strong>サイトの問題につながった変更を特定する。

en: <strong>Items Per Page:</strong> Number of log entries to display per page in the activity log
ja: <strong>ページごとの項目：</strong>アクティビティログのページごとに表示するログ項目の数

en: <strong>Live Monitor:</strong> Watch activities in real-time as they happen
ja: <strong>ライブ・モニター：</strong>アクティビティをリアルタイムで確認できます。

en: <strong>Log Retention Period:</strong> How long to keep activity logs before they are automatically deleted
ja: <strong>ログ保存期間:</strong> 活動ログが自動的に削除されるまでの保存期間。

en: <strong>Media events:</strong> File uploads, media library updates, and file deletions
ja: <strong>メディアイベント：</strong>ファイルのアップロード、メディアライブラリの更新、ファイルの削除

en: <strong>Menu events:</strong> Creating, updating, and deleting navigation menus including menu items and structure changes
ja: <strong>メニュー・イベント:</strong> メニュー項目や構造の変更を含む、ナビゲーション・メニューの作成、更新、削除。

en: <strong>Menu events:</strong> Menu creation, updates, and deletions including menu items and structure changes
ja: <strong>メニューイベント:</strong> メニュー項目や構造の変更を含む、メニューの作成、更新、削除。

en: <strong>Monitor Indicator:</strong> When active, a green indicator will appear showing "Live monitoring active"
ja: <strong>モニター・インジケータ:</strong>アクティブな場合、緑色のインジケータが表示され、"ライブ・モニタリング・アクティブ "と表示されます。

en: <strong>Note:</strong> The WooCommerce integration supports both traditional post-based orders and the new HPOS (High-Performance Order Storage) system.
ja: <strong>注意:</strong> WooCommerceの統合は、従来のポストベースの注文と新しいHPOS (High-Performance Order Storage) システムの両方をサポートしています。

en: <strong>Object:</strong> What was affected by the action (post, page, user, etc.)
ja: <strong>オブジェクト:</strong>アクションによって影響を受けたもの(投稿、ページ、ユーザーなど)

en: <strong>Order Notes:</strong> Records when private or customer notes are added
ja: <strong>オーダーノート:</strong>プライベートまたは顧客ノートが追加されたときに記録されます。

en: <strong>Order Refunds:</strong> Logs when orders are refunded, including refund amounts and reasons
ja: <strong>注文の払い戻し:</strong>注文が払い戻されたときに、払い戻し金額と理由を含むログを記録します。

en: <strong>Order Status Changes:</strong> Tracks when orders move between different statuses
ja: <strong>注文ステータスの変更:</strong>注文が異なるステータス間を移動したときに追跡します。

en: <strong>Order Trash/Delete:</strong> Tracks when orders are moved to trash or permanently deleted
ja: <strong>注文のゴミ箱/削除:</strong>注文がいつゴミ箱に移動されたか、または永久に削除されたかを追跡します。

en: <strong>Order Updates:</strong> Logs modifications to orders including:
ja: <strong>注文の更新:</strong>注文の変更を記録します：

en: <strong>Peak Activity Times</strong>: Displays a heatmap visualization showing when your site is most active throughout the week. This helps identify patterns in user activity by day and hour, highlighting the busiest and quietest periods.
ja: <strong>ピーク・アクティビティ・タイム</strong>：1週間を通してサイトが最もアクティブな時間帯をヒートマップで視覚化します。これは、日ごと、時間ごとのユーザーアクティビティのパターンを特定するのに役立ち、最も忙しい時間帯と最も静かな時間帯を強調表示します。

en: <strong>Permalink Structure:</strong> Activity Log Pro automatically detects your WordPress permalink structure and generates compatible URLs
ja: <strong>パーマリンク構造:</strong>アクティビティログプロは自動的にWordPressのパーマリンク構造を検出し、互換性のあるURLを生成します。

en: <strong>Plugin Activated:</strong> %s
ja: <strong>有効化されたプラグイン:</strong> %s

en: <strong>Plugin Changes</strong>: The number of plugin activation, deactivation, and update events.
ja: <strong>Plugin Changes</strong>: プラグインの有効化、無効化、更新イベントの数。

en: <strong>Plugin Deactivated:</strong> %s
ja: <strong>プラグインは無効化されました:</strong> %s

en: <strong>Plugin Deleted:</strong> %s
ja: <strong>削除されたプラグイン:</strong> %s

en: <strong>Plugin Installed:</strong> %s
ja: <strong>インストールされたプラグイン:</strong> %s

en: <strong>Plugin Issues:</strong> Identify recent plugin activations or updates that might be causing conflicts
ja: <strong>プラグインの問題:</strong>競合を引き起こしている可能性のある、最近のプラグインの有効化やアップデートを特定する。

en: <strong>Plugin Updated:</strong> %1$s to version %2$s
ja: <strong>プラグイン更新:</strong> %1$s をバージョン %2$s に更新しました。

en: <strong>Plugin events:</strong> Installing, activating, deactivating, and updating plugins
ja: <strong>プラグインイベント：</strong>プラグインのインストール、有効化、無効化、更新

en: <strong>Plugin events:</strong> Plugin activation, deactivation, updates, and installation events
ja: <strong>プラグインイベント:</strong> プラグインの有効化、無効化、更新、インストールイベント

en: <strong>Post events:</strong> Creating, updating, and deleting posts, pages, and custom post types
ja: <strong>投稿イベント:</strong>投稿、ページ、カスタム投稿タイプの作成、更新、削除

en: <strong>Post events:</strong> Creation, updates, and deletion of posts, pages, and custom post types
ja: <strong>投稿イベント:</strong>投稿、ページ、カスタム投稿タイプの作成、更新、削除

en: <strong>Pretty Permalinks:</strong> For sites using Pretty permalinks, feed URLs use clean REST API formats
ja: <strong>プリティパーマリンク:</strong>プリティパーマリンクを使用しているサイトでは、フィードURLはクリーンなREST APIフォーマットを使用します。

en: <strong>Public Access:</strong> Allow access without authentication (not recommended for production sites)
ja: <strong>公開アクセス:</strong> 認証なしでのアクセスを許可する(本番サイトでは推奨しない)

en: <strong>Regulatory Compliance:</strong> Maintain detailed audit logs for compliance requirements
ja: <strong>規制コンプライアンス:</strong> コンプライアンス要件に対応した詳細な監査ログを保持する。

en: <strong>Search:</strong> Search logs by keyword across multiple fields
ja: <strong>検索:</strong> 複数のフィールドにまたがるキーワードでログを検索します。

en: <strong>Security Alerts:</strong> Identifies potential security threats in real-time
ja: <strong>セキュリティ警告:</strong> 潜在的なセキュリティ脅威をリアルタイムで特定します。

en: <strong>Security events:</strong> Failed login attempts, suspicious user activities, and security-related events
ja: <strong>セキュリティ・イベント:</strong> ログイン試行の失敗、不審なユーザー活動、およびセキュリティ関連のイベント。

en: <strong>Setting Changes:</strong> Discover changes to WordPress settings that might affect site behavior
ja: <strong>設定の変更:</strong>サイトの動作に影響を与える可能性のあるWordPress設定の変更を発見する。

en: <strong>Settings:</strong> Configure which events to track and how long to retain logs
ja: <strong>設定:</strong>追跡するイベントとログを保持する期間を設定します。

en: <strong>Spammed/Unspammed:</strong> When a comment is marked as or unmarked from spam
ja: <strong>スパム/非スパム:</strong>コメントがスパムとしてマークされた場合、またはスパムからマークされなかった場合。

en: <strong>Stats & Insights:</strong> View analytics about your site's activity
ja: <strong>統計＆インサイト:</strong> サイトのアクティビティに関するアナリティクスを表示します。

en: <strong>Suspicious Activities:</strong> Monitors unusual user behavior patterns
ja: <strong>不審な行動：</strong>ユーザーの異常な行動パターンを監視する。

en: <strong>Suspicious IPs</strong>: IP addresses with multiple failed login attempts.
ja: <strong>不審なIP</strong>: ログインに何度も失敗したIPアドレス。

en: <strong>Theme events:</strong> Installing, switching, updating, customizing, and deleting themes
ja: <strong>テーマイベント：</strong>テーマのインストール、切り替え、更新、カスタマイズ、削除

en: <strong>Theme events:</strong> Theme installation, switching, updates, customizer changes, and deletions
ja: <strong>テーマイベント：</strong>テーマのインストール、切り替え、アップデート、カスタマイザーの変更、削除

en: <strong>Top Activities List</strong>: Lists the most frequent action types in your logs, showing both the event type and specific action.
ja: <strong>トップ アクション リスト</strong>：ログで最も頻繁に発生するアクションの種類を一覧表示し、イベントの種類と特定のアクションの両方を表示します。

en: <strong>Top Event Type</strong>: The most frequently recorded event category today.
ja: <strong>トップイベントタイプ</strong>：今日最も多く記録されているイベントカテゴリー。

en: <strong>Total Logs</strong>: The total number of activity log entries recorded.
ja: <strong>Total Logs</strong>: 記録されたアクティビティ・ログ・エントリーの総数。

en: <strong>Trashed/Untrashed:</strong> When a comment is moved to or restored from trash
ja: <strong>ゴミ箱/未ゴミ箱:</strong>コメントがゴミ箱に移動されたとき、またはゴミ箱から復元されたとき。

en: <strong>Updated:</strong> When a comment's content is modified
ja: <strong>Updated:</strong>コメントの内容が変更されたとき。

en: <strong>User Accountability:</strong> Hold users accountable for their actions
ja: <strong>ユーザーの説明責任：</strong>ユーザーの行動に責任を持たせる。

en: <strong>User Logged In:</strong> %s
ja: <strong>ログインしているユーザー:</strong> %s

en: <strong>User Logged Out:</strong> %s
ja: <strong>ユーザがログアウトしました:</strong> %s

en: <strong>User Problems:</strong> Track user role changes or permission issues
ja: <strong>ユーザーの問題:</strong> ユーザーの役割の変更や権限の問題を追跡します。

en: <strong>User events:</strong> Login/logout events, profile updates, password changes, role modifications
ja: <strong>ユーザーイベント:</strong> ログイン/ログアウトイベント、プロファイル更新、パスワード変更、役割変更

en: <strong>User events:</strong> Logins, logouts, profile updates, password changes, role modifications, etc.
ja: <strong>ユーザーイベント:</strong> ログイン、ログアウト、プロファイル更新、パスワード変更、役割変更など。

en: <strong>User:</strong> Filter logs by specific user
ja: <strong>ユーザー:</strong> 特定のユーザーによってログをフィルタリングする。

en: <strong>User:</strong> Who performed the action (username and role)
ja: <strong>ユーザー:</strong> 誰がアクションを実行したか（ユーザー名とロール）

en: <strong>Widget events:</strong> Adding, editing, and removing widgets from widget areas
ja: <strong>ウィジェットイベント:</strong>ウィジェットエリアへのウィジェットの追加、編集、削除

en: <strong>Widget events:</strong> Widget additions, updates, and removals from widget areas
ja: <strong>ウィジェットイベント:</strong>ウィジェットの追加、更新、ウィジェットエリアからの削除

en: <strong>WordPress Core Update Completed:</strong> Successfully updated from version %1$s to version %2$s
ja: <strong>WordPressコアアップデート完了:</strong>バージョン%1$sからバージョン%2$sへのアップデートに成功しました。

en: <strong>WordPress Core Updated:</strong> Successfully updated from version %1$s to version %2$s
ja: <strong>WordPress Core Updated:</strong> バージョン %1$s からバージョン %2$s へのアップデートに成功しました。

en: <strong>WordPress Database Upgraded:</strong> Database updated from version %1$s to %2$s (WordPress %3$s)
ja: <strong>WordPressデータベースがアップグレードされました:</strong>データベースがバージョン%1$sから%2$sに更新されました(WordPress %3$s)

en: <strong>WordPress Options:</strong> Changes to WordPress settings, plugin configurations, theme customizer changes, and wp_options table modifications
ja: <strong>WordPressオプション:</strong> WordPress設定、プラグイン設定、テーマカスタマイザーの変更、wp_optionsテーブルの変更

en: <strong>WordPress core events:</strong> WordPress core updates, database upgrades, and system-level changes
ja: <strong>WordPressコアのイベント:</strong> WordPressコアのアップデート、データベースのアップグレード、システムレベルの変更

en: A minimum of PHP 7.4 is required. Activity Log Pro will work and was tested on any of these servers: Apache, NGINX, Litespeed or Windows. Requires at least WordPress: 6.3.
ja: PHP7.4以上が必要です。Activity Log Proは、以下のサーバーで動作確認済みです：Apache、NGINX、LitespeedまたはWindows。少なくともWordPressが必要です： 6.3.

en: A token is already being generated. Please wait a moment and try again.
ja: トークンはすでに生成されています。しばらく待ってからもう一度お試しください。

en: ALP Export
ja: ALPエクスポート

en: ALP Integrations
ja: ALPインテグレーション

en: ALP Settings
ja: ALP設定

en: ALP Stats
ja: ALP統計

en: ALP Upgrade
ja: ALPアップグレード

en: API request failed with status code:
ja: APIリクエストはステータスコードで失敗しました：

en: About
ja: について

en: About Integrations
ja: インテグレーションについて

en: About Stats & Insights
ja: 統計と洞察について

en: Access Control
ja: アクセス・コントロール

en: Access Denied
ja: アクセス拒否

en: Access Denied: A valid access token is required to view this feed. Please contact your site administrator for the secure feed URL.
ja: アクセスが拒否されました：このフィードを表示するには、有効なアクセストークンが必要です。安全なフィードURLについては、サイト管理者にお問い合わせください。

en: Access Denied: Invalid or expired token
ja: アクセスが拒否されました：無効または期限切れトークン

en: Access Denied: The provided token is invalid or has expired. Please contact your site administrator for a new token.
ja: アクセスが拒否されました：提供されたトークンが無効、または有効期限が切れています。新しいトークンについては、サイト管理者にお問い合わせください。

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Action
ja: アクション

en: Action Type Distribution
ja: アクション・タイプ配分

en: Action Types
ja: アクションの種類

en: Action is required.
ja: アクションが必要だ。

en: Action type is required.
ja: アクションタイプは必須です。

en: Activate
ja: アクティベート

en: Active
ja: アクティブ

en: Active Theme
ja: アクティブ・テーマ

en: Active Users
ja: アクティブユーザー

en: Activities
ja: 活動内容

en: Activity Digest Email Reports
ja: アクティビティダイジェストメールレポート

en: Activity Digest Report for %s
ja: %s のアクティビティダイジェストレポート

en: Activity Log
ja: 活動記録

en: Activity Log Access Error
ja: アクティビティログアクセスエラー

en: Activity Log Feeds
ja: アクティビティログフィード

en: Activity Log Pro
ja: アクティビティログ・プロ

en: Activity Log Pro - Caching Plugin Detected
ja: アクティビティログ・プロ - キャッシュプラグインが検出されました

en: Activity Log Pro - Premium features have been disabled and settings have been reset to default values.
ja: アクティビティログプロ - プレミアム機能が無効になり、設定がデフォルト値にリセットされました。

en: Activity Log Pro - Statistics
ja: アクティビティログ・プロ - 統計

en: Activity Log Pro Diagnostics
ja: アクティビティログ・プロ診断

en: Activity Log Pro Export
ja: アクティビティログ・プロ・エクスポート

en: Activity Log Pro Integrations
ja: アクティビティログ・プロの統合

en: Activity Log Pro Overview
ja: アクティビティログ・プロの概要

en: Activity Log Pro Premium is an upgrade that unlocks advanced features for professional site monitoring, compliance, and support.
ja: アクティビティログ・プロ・プレミアムは、プロフェッショナルなサイトモニタリング、コンプライアンス、サポートのための高度な機能をアンロックするアップグレードです。

en: Activity Log Pro Settings
ja: アクティビティログ・プロの設定

en: Activity Log Pro Stats
ja: アクティビティログ・プロの統計

en: Activity Log Pro Stats & Insights
ja: アクティビティログプロの統計と分析

en: Activity Log Pro Upgrade
ja: アクティビティログ・プロ・アップグレード

en: Activity Log Pro automatically begins tracking activities as soon as it's activated. Here are some quick tips to get started:
ja: アクティビティログ・プロは、起動するとすぐに自動的にアクティビティのトラッキングを開始します。開始するための簡単なヒントをいくつかご紹介します：

en: Activity Log Pro automatically monitors and logs all activities on your WordPress website. It tracks user actions, content changes, plugin activations, theme changes, and more. All activities are stored in a secure database table and can be viewed through the admin dashboard.
ja: アクティビティログProは、WordPressウェブサイト上のすべてのアクティビティを自動的に監視し、ログに記録します。ユーザーのアクション、コンテンツの変更、プラグインの有効化、テーマの変更などを追跡します。すべてのアクティビティは安全なデータベーステーブルに保存され、管理者ダッシュボードから見ることができます。

en: Activity Log Pro can be an invaluable tool for diagnosing and resolving issues on your WordPress site:
ja: アクティビティログProは、WordPressサイトの問題を診断し、解決するための貴重なツールです：

en: Activity Log Pro can provide activity logs as feeds for integration with external systems:
ja: アクティビティログ・プロは、アクティビティログを外部システムと統合するためのフィードとして提供することができます：

en: Activity Log Pro can track various types of events in WordPress. You can customize which events to track based on your needs:
ja: アクティビティログProは、WordPressの様々な種類のイベントを追跡することができます。ニーズに応じて追跡するイベントをカスタマイズできます：

en: Activity Log Pro helps enhance your WordPress site security by providing comprehensive audit logging. Here are some security best practices:
ja: アクティビティログプロは、包括的な監査ログを提供することにより、WordPressサイトのセキュリティを強化するのに役立ちます。セキュリティのベストプラクティスをいくつかご紹介します：

en: Activity Log Pro helps organizations meet various regulatory compliance requirements by providing comprehensive audit logging capabilities:
ja: アクティビティログプロは、包括的な監査ログ機能を提供することにより、組織が様々な規制コンプライアンス要件を満たすのに役立ちます：

en: Activity Log Pro is a powerful WordPress plugin that tracks and logs all user activities with a clean, modern interface. It helps you monitor and audit all actions taken on your WordPress site for security, compliance, and troubleshooting purposes.
ja: Activity Log Proは、クリーンでモダンなインターフェイスですべてのユーザーの行動を追跡し、ログに記録する強力なWordPressプラグインです。セキュリティ、コンプライアンス、トラブルシューティングの目的で、WordPress サイトで行われたすべてのアクションを監視および監査するのに役立ちます。

en: Activity Log Pro is designed to have minimal impact on your website's performance. The logging uses optimized database queries. The plugin also includes automatic cleanup features to prevent the log database from growing too large.
ja: アクティビティログプロは、ウェブサイトのパフォーマンスへの影響を最小限に抑えるように設計されています。ロギングには最適化されたデータベースクエリを使用しています。このプラグインには、ログデータベースが大きくなりすぎるのを防ぐ自動クリーンアップ機能も含まれています。

en: Activity Log Pro provides comprehensive logging for WooCommerce order activities:
ja: アクティビティログプロは、WooCommerceの注文アクティビティを包括的に記録します：

en: Activity Log Pro provides powerful filtering options to help you find specific events:
ja: アクティビティログProには、特定のイベントを見つけるための強力なフィルタリングオプションが用意されています：

en: Activity Log Pro provides various metrics to help you understand your WordPress activity:
ja: アクティビティログProは、WordPressのアクティビティを理解するのに役立つ様々なメトリクスを提供します：

en: Activity Logs
ja: 活動記録

en: Activity Overview
ja: 活動概要

en: Activity Trends
ja: 活動動向

en: Activity by Event Type
ja: イベントタイプ別アクティビティ

en: Activity log for
ja: 活動記録

en: Activity log table not found in the database.
ja: アクティビティログテーブルがデータベースに見つかりません。

en: Add feed URLs to your caching plugin's exclusion list
ja: キャッシュプラグインの除外リストにフィードURLを追加する

en: Added "%s" to exclusions. Refresh to see changes.
ja: 除外リストに「%s」を追加しました。変更内容を確認するには更新してください。

en: Additional Information:
ja: 追加情報

en: Address changes
ja: 住所変更

en: Admin Changes
ja: 管理者の変更

en: Admin Menu Location
ja: 管理メニューの場所

en: Admin Setting Changes
ja: 管理者設定の変更

en: Advanced IP Privacy Controls
ja: 高度なIPプライバシー・コントロール

en: Advanced Reports
ja: 高度なレポート

en: Advanced integrations (WooCommerce, Yoast, and more)
ja: 高度な統合（WooCommerce、Yoastなど）

en: Advanced security monitoring with detailed tracking of sensitive operations, failed login attempts, and suspicious activities with enhanced alert capabilities.
ja: 高度なセキュリティ監視により、機密操作、ログイン失敗、不審なアクティビティを詳細に追跡し、アラート機能を強化。

en: Advanced security monitoring with login/logout logs, suspicious activity detection, and detailed audit trails. See Logs of important security events in real-time to protect your WordPress site.
ja: ログイン/ログアウトログ、疑わしいアクティビティの検出、詳細な監査証跡による高度なセキュリティ監視。重要なセキュリティイベントのログをリアルタイムで確認し、WordPress サイトを保護します。

en: Alerts and Notifications
ja: アラートと通知

en: All Actions
ja: すべての行動

en: All Events
ja: すべてのイベント

en: All IP Addresses
ja: すべてのIPアドレス

en: All Premium Features in one simple price.
ja: すべてのプレミアム機能を1つのシンプルな価格で。

en: All Users
ja: 全ユーザー

en: All logs have been cleared successfully.
ja: すべてのログは正常にクリアされました。

en: All your website activities from today
ja: 今日からのウェブサイトアクティビティすべて

en: Allow multiple log entries to be expanded at once
ja: 複数のログエントリを一度に展開できるようにする

en: An error occurred while clearing logs.
ja: ログのクリア中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while deleting logs.
ja: ログの削除中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while generating the token:
ja: トークンの生成中にエラーが発生しました：

en: An error occurred. Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Analyse your WordPress activity with comprehensive statistics and actionable insights. This dashboard provides a visual breakdown of user actions, event patterns, and potential security concerns.
ja: 包括的な統計と実用的な洞察で WordPress のアクティビティを分析します。このダッシュボードでは、ユーザーアクション、イベントパターン、潜在的なセキュリティ上の懸念事項の内訳を視覚的に確認できます。

en: And much more…
ja: その他にも...

en: Anyone with a WordPress website can use Activity Log Pro. It works for sites large and small, no matter the type. From a simple blog to an online store, Activity Log Pro will accurately log your events! Activity Log Pro is easy enough for non-technical WordPress users, but extensible enough that seasoned developers can customize it to their liking.
ja: WordPress ウェブサイトをお持ちの方なら、どなたでもアクティビティログ・プロをご利用いただけます。サイトの大小、種類を問いません。シンプルなブログからオンラインストアまで、アクティビティログProはイベントを正確に記録します！アクティビティログ・プロは、技術的なバックグラウンドを持たないWordPressユーザーにも簡単にお使いいただけます。

en: Apply
ja: 応募する

en: Apply Filters
ja: フィルタを適用する

en: Are you sure you want to clear all logs? This action cannot be undone.
ja: 本当にすべてのログを消去しますか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to reset all tracking settings to default values?
ja: すべてのトラッキング設定をデフォルト値にリセットしてもよろしいですか？

en: At the Bottom of main menu
ja: メインメニュー下部

en: At the Top of the main menu
ja: メインメニューの上部

en: Author
ja: 著者

en: Auto-save events cluttering logs? Exclude them in %s.
ja: 自動保存イベントによってログが乱雑になっていますか? %s でそれらを除外します。

en: Average daily activity: <strong>%d events</strong>
ja: 1日の平均アクティビティ<strong>%d個のイベント</strong>。

en: Balance log retention period with performance considerations
ja: ログの保存期間とパフォーマンスのバランス

en: Best value
ja: ベストバリュー

en: Bulk Actions
ja: 一括アクション

en: Busiest day of week: <strong>%1$s</strong> (%2$d total events)
ja: 最も忙しい曜日<strong>%1$s</strong> (%2$d イベント総数)

en: Busiest day: <strong>%1$s</strong> with %2$d events
ja: 最も忙しい日<strong>%1$s</strong>、%2$dのイベントあり

en: Business
ja: ビジネス

en: Business Activity
ja: 事業活動

en: Buy Premium - Business
ja: プレミアム購入 - ビジネス

en: Buy Premium - Developer
ja: プレミアム購入 - デベロッパー

en: Buy Premium - Personal
ja: プレミアムを購入 - 個人

en: CSV (Excel compatible)
ja: CSV（エクセル互換）

en: CSV export (available from the Activity Log page)
ja: CSVエクスポート（アクティビティログページから利用可能）

en: Can I upgrade my license?
ja: ライセンスをアップグレードできますか？

en: Can I use Activity Log Pro on client sites?
ja: 顧客サイトでアクティビティログProを使用できますか？

en: Can I use Premium on multiple sites?
ja: 複数のサイトでプレミアムを利用できますか？

en: Category and tag changes
ja: カテゴリーとタグの変更

en: ChangeLog
ja: チェンジログ

en: Chart Type:
ja: チャートの種類

en: Check if the feed feature is enabled in the Activity Log settings
ja: アクティビティログの設定でフィード機能が有効になっているか確認する。

en: Check out the "Stats & Insights" page to get a visual overview of site activity
ja: Stats & Insights "ページで、サイト・アクティビティを視覚的に把握する。

en: Check the Security Insights section daily for failed login attempts
ja: ログインに失敗していないか、セキュリティインサイトのセクションを毎日チェックする。

en: Check:
ja: チェックする：

en: Choose how often you want to receive digest reports. Weekly reports are recommended for most sites as they provide a good balance of information without overwhelming your inbox.
ja: ダイジェストレポートの受信頻度を選択してください。受信トレイに負担をかけずにバランスの取れた情報を提供できるため、ほとんどのサイトでは週次レポートをお勧めします。

en: Choose the day and time when your digest reports should be delivered. All times are in your site's timezone.
ja: ダイジェストレポートを配信する日時を選択してください。時刻はすべてサイトのタイムゾーンで表示されます。

en: Choose where the Activity Log Pro menu appears in the WordPress admin menu.
ja: WordPress の管理メニューで、アクティビティログプロのメニューが表示される場所を選択します。

en: Choose whether to store the Full IP Address or hide part of it for privacy compliance. This setting helps website admins comply with privacy regulations like GDPR by giving you control over how IP addresses are stored in activity logs. The default setting is to partly mask IP addresses e.g. 192.168.1.xxx. If you choose to store Full IP Addresses, you must ensure you have the legal right to do so under applicable data protection regulations. This responsibility lies solely with you/your organisation.
ja: 完全なIPアドレスを保存するか、プライバシーコンプライアンスのためにIPアドレスの一部を非表示にするかを選択します。この設定は、IPアドレスがアクティビティログにどのように保存されるかを制御できるようにすることで、ウェブサイトの管理者がGDPRのようなプライバシー規制に準拠するのに役立ちます。デフォルトの設定は、IPアドレスを部分的にマスクするようになっています（例：192.168.1.xxx）。完全なIPアドレスを保存することを選択した場合、適用されるデータ保護規制の下でそうする法的権利を持っていることを確認する必要があります。この責任は、お客様またはお客様の組織のみが負うものとします。

en: Choose whether to store the full IP address or hide it for privacy reasons.
ja: 完全なIPアドレスを保存するか、プライバシー保護のために非表示にするかを選択します。

en: Clear All Logs
ja: すべてのログを消去する

en: Clear All Logs action will permanently delete all logs from this plugin. Warning: This operation cannot be undone. All historical activity log data will be erased. Consider exporting logs before proceeding if you need this data for compliance or security purposes.
ja: Clear All Logsアクションは、このプラグインのすべてのログを永久に削除します。警告この操作は元に戻せません。過去のアクティビティログデータはすべて消去されます。コンプライアンスやセキュリティのためにこのデータが必要な場合は、先に進む前にログのエクスポートを検討してください。

en: Clear Logs
ja: クリアログ

en: Clear your cache after generating new feed tokens
ja: 新しいフィードトークンを生成したらキャッシュをクリアする

en: Click here to download
ja: ダウンロードはこちら

en: Click on any log entry to view additional details and context information.
ja: ログエントリをクリックすると、詳細とコンテキスト情報が表示されます。

en: Click the "Download Export" button when it appears
ja: ダウンロード・エクスポート "ボタンが表示されたらクリックする。

en: Click the "Generate Export" button
ja: エクスポートを生成 "ボタンをクリック

en: Close
ja: 近い

en: Combine filters (date + user + event) for precise investigations.
ja: フィルター（日付＋ユーザー＋イベント）を組み合わせることで、正確な調査が可能。

en: Comment
ja: コメント

en: Comment Event Details
ja: コメント イベント詳細

en: Comment and widget changes
ja: コメントとウィジェットの変更

en: Comment approval status changes (approved/unapproved)
ja: コメント承認ステータスの変更（承認/未承認）

en: Comment creation and updates
ja: コメントの作成と更新

en: Comment deletion
ja: コメント削除

en: Comment events (create, update, delete, spam)
ja: コメントイベント（作成、更新、削除、スパム）

en: Comment marked as spam on "%s"
ja: コメントは「%s」でスパムとしてマークされました

en: Comment moved to trash on "%s"
ja: コメントは "%s" のゴミ箱に移動しました。

en: Comment on "%s"
ja: "%s "へのコメント

en: Comment permanently deleted from "%s"
ja: コメントは "%s" から永久に削除されました。

en: Comment restored from trash on "%s"
ja: 「%s」のゴミ箱からコメントを復元しました

en: Comment spam status (spammed/unspammed)
ja: コメントスパム状況（スパム/未スパム）

en: Comment status changed from %1$s to %2$s on "%3$s"
ja: コメント・ステータスが "%3$s" の %1$s から %2$s に変更されました。

en: Comment trash status (trashed/untrashed)
ja: コメントのゴミ箱の状態（ゴミ箱入り／ゴミ箱なし）

en: Comment unmarked as spam on "%s"
ja: 「%s」のコメントがスパムとしてマーク解除されました

en: Comment updated on "%s"
ja: 「%s」のコメントが更新されました

en: Common Troubleshooting Scenarios
ja: 一般的なトラブルシューティングのシナリオ

en: Complete weekly activity overview
ja: 完全な週次アクティビティ概要

en: Compliance Export Requirements
ja: コンプライアンス輸出要件

en: Compliance Guide
ja: コンプライアンス・ガイド

en: Comprehensive e-commerce tracking for orders, products, customers, payments, and coupon activities - perfect for store owners who need complete visibility.
ja: 注文、商品、顧客、支払い、クーポン利用などの包括的なEコマース追跡 - 完全な可視性を必要とするストアオーナーに最適です。

en: Comprehensive guides and tutorials to help you get the most out of Activity Log Pro.
ja: アクティビティログ・プロを最大限に活用するための包括的なガイドとチュートリアル。

en: Comprehensive tracking for your WooCommerce store. Monitor order changes, product updates, coupon usage, customer activities, and payment events. Get insights into who is making changes to your store and when.
ja: WooCommerceストアのための包括的なトラッキング。注文の変更、商品の更新、クーポンの使用、顧客のアクティビティ、支払いイベントを監視します。誰がいつストアに変更を加えたかを把握できます。

en: Configure JSON and RSS feeds for external access to your activity logs. Feed URLs are automatically generated based on your WordPress permalink structure for maximum compatibility.
ja: アクティビティログへの外部アクセス用にJSONとRSSフィードを設定します。フィードのURLは、WordPressのパーマリンク構造に基づいて自動的に生成され、互換性を最大限に高めます。

en: Configure email alerts for critical security events
ja: 重要なセキュリティ・イベントに対する電子メール・アラートを設定する

en: Configure your caching plugin to exclude feed URLs from caching
ja: フィードURLをキャッシュから除外するようにキャッシュプラグインを設定する

en: Configuring Settings
ja: 設定の構成

en: Congratulations! You've been using Activity Log Pro for %s days. Your ongoing security monitoring is keeping your WordPress site protected.
ja: おめでとうございます！Activity Log Pro を %s 日間ご利用いただきありがとうございます。継続的なセキュリティ監視により、WordPress サイトは保護されています。

en: Congratulations! You've successfully tracked %s activities across your site. Your comprehensive security monitoring is helping protect your WordPress site.
ja: おめでとうございます！サイト全体で%s件のアクティビティを追跡できました。包括的なセキュリティ監視により、WordPressサイトが保護されています。

en: Consider enabling login notifications to inform users their actions are being logged
ja: ログイン通知を有効にして、ユーザーの行動が記録されていることを知らせる。

en: Consider external storage solutions for long-term log retention
ja: 長期ログ保持のための外部ストレージソリューションを検討する

en: Consider integrating with dedicated compliance management systems
ja: 専用のコンプライアンス管理システムとの統合を検討

en: Consider integrating with external security monitoring systems
ja: 外部のセキュリティ監視システムとの統合を検討する

en: Contact us within 30 days of purchase to request your refund. That's it.
ja: ご購入後30日以内にご連絡ください。以上です。

en: Content & Media
ja: コンテンツとメディア

en: Content Updates
ja: コンテンツの更新

en: Content updated for "%s"
ja: 「%s」のコンテンツが更新されました

en: Control whether multiple log entries can show expanded details at the same time, or if only one entry can be expanded at once.
ja: 複数のログエントリーが同時に詳細を拡大表示できるか、または一度に1つのエントリーだけを拡大表示できるかを制御する。

en: Copy System Information to Clipboard
ja: システム情報をクリップボードにコピーする

en: Copy all system diagnostic information to your clipboard for support purposes.
ja: サポート用に、すべてのシステム診断情報をクリップボードにコピーします。

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Core Environment
ja: コア環境

en: Core Track Events
ja: コア・トラック競技

en: Could not initialize the WordPress filesystem.
ja: WordPress ファイルシステムを初期化できませんでした。

en: Coupon management
ja: クーポン管理

en: Created
ja: 作成

en: Created new %1$s: "%2$s"
ja: 新しい %1$s を作成しました："%2$s"

en: Creating Troubleshooting Reports
ja: トラブルシューティングレポートの作成

en: Critical Changes
ja: 重要な変更

en: Cron Status:
ja: Cron ステータス:

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" created
ja: カスタム投稿タイプ：1$s "%2$s" が作成されました。

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" permanently deleted
ja: カスタム投稿タイプ：1$s "%2$s" が完全に削除されました。

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" published
ja: カスタム投稿タイプ1$s "%2$s" が公開されました。

en: Custom Post Type: %1$s "%2$s" updated
ja: カスタム投稿タイプ1$s "%2$s" が更新されました。

en: Custom Post Type: %1$s title changed from "%2$s" to "%3$s"
ja: カスタム投稿タイプ：1$s のタイトルが "%2$s" から "%3$s" に変更されました。

en: Custom Solutions
ja: カスタムソリューション

en: Customer Activity Monitoring
ja: 顧客アクティビティ監視

en: Customer account creation
ja: 顧客アカウント作成

en: Customer information updates
ja: 顧客情報の更新

en: Customers
ja: お客様

en: Customize the day and time when digest reports are sent. Times are based on your WordPress site timezone. Monday at 8:00 AM is a popular choice for weekly business reports.
ja: ダイジェストレポートを送信する日時をカスタマイズできます。送信日時はWordPressサイトのタイムゾーンに基づきます。週次ビジネスレポートの場合は、月曜日の午前8時が人気です。

en: Daily Activity
ja: 日々の活動

en: Daily Stats
ja: 日々の統計

en: Dashboard widget shows activity trends without visiting logs page.
ja: ダッシュボード・ウィジェットは、完全なログ・ページにアクセスすることなく、アクティビティ・トレンドを表示します。

en: Database Engine
ja: データベースエンジン

en: Database Status
ja: データベースのステータス

en: Database Table
ja: データベーステーブル

en: Database growing? Exclude %1$s and %2$s in %3$s.
ja: データベースが大きくなっていませんか? %3$s 内の %1$s と %2$s を除外します。

en: Date
ja: 日付

en: Date From
ja: 日付

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Date To
ja: 日付

en: Day of the Month
ja: 月日

en: Days of the Week
ja: 曜日

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: Default Chart Type:
ja: デフォルトのチャートタイプ：

en: Default WordPress menu order
ja: WordPressのデフォルトのメニュー順

en: Delete
ja: 削除

en: Deleted %1$d logs older than %2$d days
ja: %2$d日以上経過した%1$d件のログを削除しました

en: Deleted %1$s: "%2$s"
ja: 1$s を削除しました："%2$s"

en: Deliver on:
ja: お届け予定:

en: Delivery Schedule
ja: 配送スケジュール

en: Description
ja: 説明

en: Detailed Audit Trails
ja: 詳細な監査証跡

en: Developer
ja: 開発者

en: Direct Preview URL
ja: 直接プレビューURL

en: Disabled
ja: 無効

en: Dismiss Quick Tips
ja: クイック・ティップスを解散する

en: Display a notification message on the WordPress login page.
ja: WordPressのログインページに通知メッセージを表示する。

en: Do I need to have coding skills to use Activity Log Pro?
ja: アクティビティログ・プロを使うのにコーディングのスキルは必要ですか？

en: Do you offer a trial or refunds?
ja: トライアルや返金はありますか？

en: Do you offer support if I need help?
ja: サポートはありますか？

en: Document data processing activities
ja: データ処理活動の文書化

en: Document security incident investigations
ja: セキュリティ・インシデントの調査を文書化する

en: Document your log review procedures
ja: ログレビュー手順を文書化する

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Download Premium Plugin
ja: プレミアムプラグインをダウンロード

en: Download the premium add-on after purchase.
ja: ご購入後、プレミアムアドオンをダウンロードしてください。

en: Drop-in
ja: ドロップイン

en: Drop-ins
ja: ドロップイン

en: EXACT MATCHING
ja: 正確なマッチング

en: Each comment event includes relevant details such as the comment author, content, associated post, and the user who performed the action.
ja: 各コメントイベントには、コメント作成者、内容、関連する投稿、アクションを実行したユーザーなどの関連する詳細が含まれます。

en: Each integration provides specialized tracking for activities specific to that plugin. You can enable or disable individual integrations based on your needs.
ja: 各統合は、そのプラグインに特化したアクティビティに特化したトラッキングを提供します。ニーズに応じて、個々の統合を有効または無効にすることができます。

en: Effective Log Filtering for Troubleshooting
ja: トラブルシューティングのための効果的なログフィルタリング

en: Email
ja: 電子メール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email Report Frequency
ja: メールレポートの頻度

en: Email Report Recipients
ja: メールレポートの受信者

en: Email Reports
ja: メールレポート

en: Email Schedule Status
ja: メールスケジュールのステータス

en: Email Test & Preview
ja: メールテストとプレビュー

en: Enable Feeds
ja: フィードを有効にする

en: Enable JSON feed
ja: JSONフィードを有効にする

en: Enable Live Monitor to see activity events in real-time.
ja: ライブ モニターを有効にすると、アクティビティ イベントをリアルタイムで確認できます。

en: Enable RSS feed
ja: RSSフィードを有効にする

en: Enable Reports
ja: レポートを有効にする

en: Enable Security events tracking for enhanced site security monitoring
ja: セキュリティ・イベントのトラッキングを有効にして、サイトのセキュリティ監視を強化する。

en: Enable Security events tracking in Settings to monitor failed login attempts and suspicious activities
ja: 設定でセキュリティイベントのトラッキングを有効にし、ログインの失敗や不審な行動を監視する。

en: Enable and customize a notification message that appears after users log in, informing them that their actions are being logged.
ja: ユーザーのログイン後に表示される通知メッセージを有効にし、カスタマイズすることで、ユーザーの行動が記録されていることを通知します。

en: Enable automated activity digest reports
ja: 自動アクティビティダイジェストレポートを有効にする

en: Enable automated email digest reports containing comprehensive website activity summaries, security highlights, and business insights delivered on your chosen schedule.
ja: 包括的な Web サイト アクティビティの概要、セキュリティのハイライト、ビジネス分析情報を含む自動メール ダイジェスト レポートを、選択したスケジュールに従って配信します。

en: Enable feeds to access activity logs via JSON or RSS formats. This can be useful for integrations with other systems.
ja: JSONまたはRSSフォーマットでアクティビティログにアクセスするためのフィードを有効にします。これは、他のシステムとの統合に役立ちます。

en: Enable to display log events instantly on the logs page without manual refreshing. Ideal for real-time monitoring of system activities. This function makes an AJAX request to fetch the latest log data without refreshing the entire page. Good for monitoring suspect events in real-time.
ja: 手動で更新することなく、ログイベントをログページに即座に表示できます。システム活動のリアルタイム監視に最適です。この機能は、ページ全体を更新することなく、最新のログデータを取得するためにAJAXリクエストを行います。疑わしいイベントをリアルタイムで監視するのに適しています。

en: Enabled
ja: 有効

en: End date
ja: 終了日

en: Enhanced IP address privacy controls available in premium version.
ja: プレミアムバージョンでは、IPアドレスのプライバシーコントロールが強化されました。

en: Enhanced Security Features
ja: 強化されたセキュリティ機能

en: Enhanced security insights, detailed exports, and priority support
ja: 強化されたセキュリティインサイト、詳細なエクスポート、優先サポート

en: Ensure you are using the correct feed URL
ja: 正しいフィードURLを使用していることを確認してください。

en: Enter email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Enter email addresses that should receive digest reports. Each address should be on a new line. Only valid email addresses will be saved.
ja: ダイジェストレポートを受信するメールアドレスを入力してください。各アドレスは改行して入力してください。有効なメールアドレスのみが保存されます。

en: Enter option names to exclude from logging, one per line. Supports wildcards (*) for pattern matching.
ja: ロギングから除外するオプション名を1行に1つずつ入力する。パターンマッチングのためのワイルドカード (*) をサポートします。

en: Enter option names to exclude from logging, one per line. You can find option names in the "Object" column of your activity logs. Common examples include automated processes like cookie scans, transients, and auto-saves that generate excessive logs without user interaction. Also, use the Filter icon to automatically exclude option names from the "Object" column in Logs page.
ja: ログから除外するオプション名を1行に1つずつ入力してください。オプション名はアクティビティログの「オブジェクト」列に表示されます。一般的な例としては、Cookieスキャン、トランジェント、自動保存など、ユーザーの操作なしに過剰なログを生成する自動プロセスが挙げられます。また、フィルターアイコンを使用すると、ログページの「オブジェクト」列からオプション名を自動的に除外できます。

en: Enter your license key in the plugin settings to enable premium features and updates.
ja: プレミアム機能とアップデートを有効にするには、プラグイン設定にライセンスキーを入力してください。

en: Establish a regular schedule for exporting and archiving logs
ja: ログをエクスポートし、アーカイブするための定期的なスケジュールを確立する。

en: Event
ja: イベント

en: Event Filtering
ja: イベント・フィルタリング

en: Event Filtering & Exclusions
ja: イベントのフィルタリングと除外

en: Event Tracking
ja: イベントトラッキング

en: Event Tracking Options
ja: イベント追跡オプション

en: Event Type
ja: イベントの種類

en: Event Types
ja: イベントの種類

en: Events
ja: イベント

en: Every day
ja: 毎日

en: Every month
ja: 毎月

en: Every week (recommended for most sites)
ja: 毎週（ほとんどのサイトで推奨）

en: Example custom post types that could be excluded:
ja: 除外できるカスタム投稿タイプの例:

en: Excellent tracking! You've logged %s+ plugin, theme, and setting changes. Activity Log Pro is providing comprehensive oversight of your WordPress site modifications.
ja: 素晴らしいトラッキングですね！プラグイン、テーマ、設定の変更が%s件以上記録されました。Activity Log ProはWordPressサイトの変更を包括的に監視します。

en: Exclude specific custom post types from logging. Perfect for high-volume sites with automated post feeds.
ja: 特定のカスタム投稿タイプをログから除外します。自動投稿フィードを備えた大規模なサイトに最適です。

en: Excluded Option Names
ja: 除外オプション名

en: Excluded Post Types
ja: 除外される投稿タイプ

en: Excludes anything containing "cache" anywhere in the name
ja: 名前のどこかに "cache "を含むものを除外する。

en: Excludes anything ending with "_backup" (like site_backup, user_backup)
ja: site_backupやuser_backupのような"_backup "で終わるものは除く。

en: Excludes anything starting with "temp_" (like temp_data, temp_cache)
ja: temp_"で始まるもの（temp_dataやtemp_cacheなど）は除く。

en: Excludes only "user_settings" (exact match)
ja: user_settings "のみを除外（完全一致）

en: Exclusions in Settings
ja: 設定の除外

en: Expert Team Access
ja: エキスパート・チームへのアクセス

en: Export
ja: 輸出

en: Export & SIEM
ja: エクスポートとSIEM

en: Export Activity Logs
ja: アクティビティログのエクスポート

en: Export Format
ja: エクスポート形式

en: Export Formats
ja: 輸出フォーマット

en: Export Logs
ja: ログのエクスポート

en: Export Options
ja: 輸出オプション

en: Export Process
ja: 輸出プロセス

en: Export activity logs in structured JSON format for external analysis, reporting, and integration with third-party security tools and monitoring systems.
ja: 外部分析、レポート作成、サードパーティのセキュリティツールや監視システムとの統合のために、構造化されたJSON形式でアクティビティログをエクスポートします。

en: Export and archive logs regularly for compliance purposes
ja: コンプライアンス遵守のため、ログを定期的にエクスポートし、アーカイブする。

en: Export logs to CSV, JSON, and other formats
ja: CSV、JSON、その他のフォーマットでログをエクスポート。

en: Export the filtered logs as CSV or JSON
ja: フィルタリングされたログをCSVまたはJSONとしてエクスポートする。

en: Export your activity logs in structured JSON format for integration with external systems, SIEM tools, or custom analytics platforms. Secure token-based access ensures your data remains protected.
ja: 外部システム、SIEMツール、またはカスタム分析プラットフォームと統合するために、構造化されたJSON形式でアクティビティログをエクスポートします。トークンベースのセキュアなアクセスにより、データを確実に保護します。

en: Exported files can be imported into spreadsheet applications, databases, or other analysis tools.
ja: エクスポートしたファイルは、表計算アプリケーション、データベース、その他の分析ツールにインポートすることができます。

en: Exporting Activity Logs
ja: アクティビティログのエクスポート

en: Extend Activity Log Pro's capabilities with our powerful integration system. Each integration adds specialised logging for popular WordPress plugins, providing detailed insights into user actions and system changes within those plugins.
ja: 強力な統合システムでアクティビティログプロの機能を拡張します。各統合は、人気のあるWordPressプラグインに特化したロギングを追加し、それらのプラグイン内のユーザーアクションやシステム変更に関する詳細な洞察を提供します。

en: Extended log retention and advanced filtering
ja: ログ保存期間の延長と高度なフィルタリング

en: Extension interface not available.
ja: 拡張インターフェイスは使用できません。

en: FAQ
ja: よくあるご質問

en: Failed Logins
ja: ログイン失敗

en: Failed to activate premium integration.
ja: プレミアム統合の有効化に失敗しました。

en: Failed to add exclusion. Please try again.
ja: 除外を追加できませんでした。もう一度お試しください。

en: Failed to deactivate premium integration.
ja: プレミアム統合の解除に失敗しました。

en: Failed to dismiss notice.
ja: 解雇通告に失敗。

en: Failed to generate email preview:
ja: メールプレビューの生成に失敗しました:

en: Failed to load preview.
ja: プレビューの読み込みに失敗しました。

en: Failed to parse API response.
ja: API レスポンスの解析に失敗しました。

en: Failed to process the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルの処理に失敗しました。

en: Failed to retrieve IP information:
ja: IP情報の取得に失敗しました：

en: Failed to save the file. Please check directory permissions.
ja: ファイルの保存に失敗しました。ディレクトリのパーミッションを確認してください。

en: Failed to send test digest email.
ja: テストダイジェストメールの送信に失敗しました。

en: Failed to send test email.
ja: テストメールの送信に失敗しました。

en: Failed to update rating request data.
ja: 評価リクエストデータを更新できませんでした。

en: Failed to update view preference.
ja: ビュー環境設定の更新に失敗しました。

en: Feed Settings
ja: フィード設定

en: Feed URL Compatibility
ja: フィードURLの互換性

en: Feed URLs typically end with /feed/activity-log/ or /wp-json/activity-log-pro/v1/feed/
ja: フィードURLは通常、/feed/activity-log/または/wp-json/activity-log-pro/v1/feed/で終わります。

en: Feed token generated successfully.
ja: フィードトークンが正常に生成されました。

en: Feed type is required.
ja: 飼料の種類が必要。

en: Feeds
ja: フィード

en: File path:
ja: ファイルパス：

en: File size exceeds the maximum allowed limit of 1MB.
ja: ファイルサイズが1MBを超えています。

en: File upload failed.
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。

en: File uploaded successfully.
ja: ファイルのアップロードに成功しました。

en: Filter by IP address to track activities from specific locations.
ja: 特定の場所からの活動を追跡するためにIPアドレスでフィルタリングします。

en: Filter by relevant event types (plugins, settings, posts, etc.)
ja: 関連するイベントタイプ（プラグイン、設定、投稿など）によるフィルタリング

en: Filter the logs to relevant events
ja: ログを関連するイベントに絞り込む

en: Filtering & Searching
ja: フィルタリングと検索

en: Filtering & Searching the Activity Log
ja: アクティビティログのフィルタリングと検索

en: First Steps Checklist
ja: はじめの一歩チェックリスト

en: Flexible Privacy Levels
ja: 柔軟なプライバシーレベル

en: Follow us for updates:
ja: 最新情報はフォローしてください：

en: Follow us on BlueSky
ja: BlueSkyでフォローする

en: Follow us on WordPress
ja: ワードプレスでフォローする

en: Follow us on X
ja: Xでフォローする

en: For EU General Data Protection Regulation (GDPR) compliance:
ja: EU一般データ保護規則（GDPR）対応：

en: For Payment Card Industry Data Security Standard compliance:
ja: Payment Card Industry Data Security Standardに準拠：

en: For healthcare organizations subject to HIPAA:
ja: HIPAAの対象となる医療機関向け：

en: For more information:
ja: 詳細はこちら：

en: For ongoing issues or when working with support teams:
ja: 進行中の問題や、サポートチームと協力する場合：

en: For security reasons, it is recommended to keep feeds private and use API keys for authentication when integrating with external systems.
ja: セキュリティ上の理由から、外部システムと統合する場合は、フィードを非公開にし、認証にAPIキーを使用することをお勧めします。

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: より

en: From:
ja: からだ：

en: GDPR Compliance
ja: GDPRコンプライアンス

en: GDPR Compliance Support
ja: GDPR対応サポート

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate New Token
ja: 新しいトークンの生成

en: Generate secure JSON and RSS feeds from %s.
ja: %s から安全な JSON および RSS フィードを生成します。

en: Generating a new token will invalidate the old URL.
ja: 新しいトークンを生成すると、古いURLは無効になります。

en: Geographical Insights
ja: 地理的洞察

en: Get Premium
ja: プレミアムをゲット

en: Get Premium below to unlock advanced logging capabilities for your favorite WordPress plugins. More integrations coming soon.
ja: お気に入りのWordPressプラグインの高度なログ機能をアンロックするには、以下のプレミアムを入手してください。より多くの統合が間もなく登場します。

en: Get Support
ja: サポートを受ける

en: Get dedicated email support with faster response times, direct access to our development team, and priority handling of your questions and feature requests.
ja: より迅速なレスポンス、開発チームへの直接アクセス、ご質問や機能リクエストの優先対応など、専用のメールサポートをご利用いただけます。

en: Get detailed geolocation information for IP addresses with interactive maps, location details, ISP data, and visual plotting of user activities for enhanced security analysis.
ja: IPアドレスの詳細なジオロケーション情報を取得し、インタラクティブなマップ、位置情報の詳細、ISPデータ、セキュリティ分析を強化するためのユーザー活動の視覚的なプロットを表示します。

en: Get direct access to our expert support team with priority response times. Whether you need help with setup, customization, or troubleshooting, our team is here to ensure your success.
ja: 優先応答時間を持つ当社の専門家サポートチームへの直接アクセスを取得します。セットアップ、カスタマイズ、トラブルシューティングなど、どのような場合でも、私たちのチームがお客様の成功をお約束します。

en: Get help from our support team or community forums for any questions or issues.
ja: ご質問や問題がある場合は、サポートチームまたはコミュニティフォーラムにお問い合わせください。

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Getting Started with Activity Log Pro
ja: アクティビティログ・プロを始める

en: Getting Your Refund
ja: 払い戻しを受ける

en: Great security monitoring! Activity Log Pro has detected %s failed login attempts, helping you identify potential security threats to your WordPress site.
ja: 優れたセキュリティ監視機能！Activity Log Pro は、%s 件のログイン試行の失敗を検出しました。これにより、WordPress サイトに対する潜在的なセキュリティ脅威を特定できます。

en: HIPAA Compliance
ja: HIPAAコンプライアンス

en: HTML (Web page)
ja: HTML (ウェブページ)

en: Has Activity Log Pro added value?⭐
ja: アクティビティログ・プロは付加価値を与えたか？

en: Hello,
ja: こんにちは、

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here's how it works:
ja: 仕組みはこうだ：

en: Hi! I'm Darren, the developer behind Activity Log Pro. Would you mind taking 30 seconds to leave a quick review? It would mean the world to me and help other WordPress users discover this security tool.
ja: こんにちは！Activity Log Proの開発者であるDarrenです。30秒ほどお時間をいただき、簡単なレビューを書いていただけませんか？大変助かりますし、他のWordPressユーザーにもこのセキュリティツールを知ってもらうきっかけになれば幸いです。

en: Hide Full IP Address
ja: フルIPアドレスを隠す

en: Hide/Store Full IP Address
ja: フルIPアドレスの非表示/保存

en: How can I export my activity logs?
ja: アクティビティログをエクスポートする方法を教えてください。

en: How does Activity Log Pro work?
ja: アクティビティログ・プロの仕組み

en: How long to keep activity logs before they are automatically deleted. We recommend deleting logs periodically to avoid large database tables.
ja: アクティビティログが自動的に削除されるまでの保存期間。データベースのテーブルが大きくならないように、定期的にログを削除することをお勧めします。

en: How to Get Premium
ja: プレミアムの入手方法

en: I already did
ja: すでにやった

en: I consent to having this website store my submitted information. To submit this form, you need to accept our
ja: このウェブサイトが私の送信した情報を保存することに同意します。このフォームを送信するには、以下の内容に同意する必要があります。

en: ID
ja: 身分証明書

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: IP Address Location Mapping
ja: IPアドレスのロケーションマッピング

en: IP Tracking
ja: IPトラッキング

en: IP address is required.
ja: IPアドレスが必要です。

en: IP address privacy controls
ja: IPアドレスのプライバシー管理

en: If feed URLs are not working, check your <a href="%s">permalink settings</a> and ensure your web server supports your chosen permalink structure.
ja: フィードURLが機能していない場合は、<a href="%s">パーマリンク設定</a>を確認し、ウェブサーバーが選択したパーマリンク構造をサポートしていることを確認してください。

en: If you believe this is an error, please contact your site administrator for assistance.
ja: エラーと思われる場合は、サイト管理者にお問い合わせください。

en: If you experience issues with JSON or RSS feed URLs (such as 404 errors):
ja: JSONやRSSフィードのURLに問題が発生した場合（404エラーなど）：

en: If you like
ja: もしよろしければ

en: If you like Activity Log Pro, %s.
ja: Activity Log Pro が気に入ったら、%s。

en: If you think Activity Log Pro has added valuable insights to user and system activity on your site, would you mind taking a minute to
ja: アクティビティログ・プロが、あなたのサイト上のユーザーやシステムのアクティビティに貴重な洞察を加えたとお考えの場合、次のことをお知らせください。

en: Inactive
ja: 活動休止中

en: Inside the WP "Dashboard" menu
ja: WP "ダッシュボード "メニュー内

en: Inside the WP "Tools" menu
ja: WP "ツール "メニュー内

en: Install and activate the premium plugin via your WordPress dashboard.
ja: WordPressのダッシュボードからプレミアムプラグインをインストールし、有効化します。

en: Installed Plugins
ja: インストールされているプラグイン

en: Installed Themes
ja: インストールされているテーマ

en: Insufficient permissions to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限が不足しています。

en: Integration Active
ja: インテグレーション・アクティブ

en: Integration ID is required.
ja: 統合IDが必要です。

en: Integration Not Active
ja: 統合 アクティブではない

en: Integration activated successfully.
ja: 統合は正常にアクティブ化されました。

en: Integration deactivated successfully.
ja: 統合は正常に解除されました。

en: Integration file not found.
ja: 統合ファイルが見つかりません。

en: Integration file uploaded successfully.
ja: 統合ファイルが正常にアップロードされました。

en: Integrations
ja: 統合

en: Invalid IP address format.
ja: 無効な IP アドレス形式です。

en: Invalid action type.
ja: アクション タイプが無効です。

en: Invalid action.
ja: 無効なアクション。

en: Invalid download type.
ja: ダウンロードの種類が無効です。

en: Invalid feed type.
ja: 無効なフィードタイプです。

en: Invalid file name.
ja: 無効なファイル名です。

en: Invalid file type. Only PHP files are allowed.
ja: 無効なファイルタイプです。PHPファイルのみ許可されます。

en: Invalid integration file. The file does not contain the expected integration class "%s".
ja: 無効な統合ファイルです。このファイルには期待される統合クラス "%s" が含まれていません。

en: Invalid log ID.
ja: 無効なログIDです。

en: Invalid security token.
ja: 無効なセキュリティトークンです。

en: Invalid tip index.
ja: 無効なチップインデックス。

en: Invalid token format provided.
ja: 無効なトークン形式が指定されました。

en: Is my Activity Log Pro license automatically renewed?
ja: アクティビティログ・プロのライセンスは自動的に更新されますか？

en: Is my data secure?
ja: 私のデータは安全ですか？

en: It depends on your license. Our Personal Premium license covers 1 site under your ownership. Our Business Premium license covers 3 sites under your ownership. Finally our Developer Premium license covers 20 sites under your ownership. Note: the Developer license may not be used to resell as part of other software bundles. If these are detected, and are abusing our system, the license key will get banned. As per our Terms.
ja: ライセンスによって異なります。パーソナル・プレミアム・ライセンスは、お客様が所有する1サイトを対象とします。ビジネス・プレミアム・ライセンスは、お客様の所有下にある3サイトをカバーします。デベロッパー・プレミアム・ライセンスは、お客様の所有下にある20サイトをカバーします。注意：デベロッパーライセンスは、他のソフトウェアバンドルの一部として再販するために使用することはできません。このようなライセンスが検出され、当社のシステムを悪用している場合、ライセンスキーは使用禁止となります。規約に従ってください。

en: Items Per Page
ja: ページあたりの項目

en: JSON Feed
ja: JSONフィード

en: JSON Feed Log Export
ja: JSONフィードログエクスポート

en: JSON feed (Premium) for structured data export
ja: 構造化データエクスポート用JSONフィード（プレミアム

en: JSON feed access with secure token authentication available in premium version.
ja: プレミアムバージョンでは、安全なトークン認証でJSONフィードにアクセスできます。

en: Join thousands of WordPress professionals who trust Activity Log Pro Premium to keep their sites secure and monitored.
ja: アクティビティログ・プロ・プレミアムを信頼する何千ものWordPressプロフェッショナルの仲間入りをして、サイトを安全に保ち、監視しましょう。

en: Keep your database trim - set a Log Retention Period in %s.
ja: データベースをスリムに保つ - ログ保持期間を %s で設定します。

en: Key Benefits
ja: 主なメリット

en: Large database? Exclude %1$s wildcards in %2$s.
ja: 大規模なデータベースですか? %2$s 内の %1$s ワイルドカードを除外します。

en: Last 14 Days
ja: 過去14日間

en: Last 30 Days
ja: 過去30日間

en: Last 7 Days
ja: 直近7日間

en: Last Cleanup Run
ja: 最後の清掃活動

en: Last Sent:
ja: 最終送信日:

en: Learn More
ja: もっと詳しく知る

en: Learn how to unsubscribe or stop receiving these Digest Email Reports.
ja: これらのダイジェスト電子メールレポートの登録を解除または受信を停止する方法を説明します。

en: Learn the basics and get up and running with Activity Log Pro in minutes.
ja: アクティビティログ・プロの基本を学び、すぐに使い始めることができます。

en: Licence
ja: ライセンス

en: Live Monitor
ja: ライブモニター

en: Live Monitor is particularly useful for security monitoring or when troubleshooting issues in real-time. It makes an AJAX request to fetch the latest log data without refreshing the entire page.
ja: ライブモニターは、セキュリティ監視やリアルタイムでのトラブルシューティングに特に役立ちます。ページ全体をリフレッシュすることなく、最新のログデータを取得するためにAJAXリクエストを行います。

en: Live monitoring active
ja: ライブ・モニタリング・アクティブ

en: Loading chart...
ja: チャート読み込み中...

en: Loading preview...
ja: プレビューを読み込んでいます...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Location Maps
ja: 位置マップ

en: Log Database Size
ja: ログデータベースのサイズ

en: Log Database Size:
ja: ログデータベースサイズ：

en: Log Details Display
ja: ログ詳細表示

en: Log Feeds
ja: ログフィード

en: Log Management
ja: ログ管理

en: Log Retention Period
ja: ログ保存期間

en: Log entry not found.
ja: ログエントリが見つかりません。

en: Login Notification
ja: ログイン通知

en: Login Page Notification
ja: ログインページ通知

en: Login success rate: %d%%
ja: ログイン成功率: %d%%

en: Look for specific users if you suspect user-related issues
ja: ユーザー関連の問題が疑われる場合、特定のユーザーを探す

en: Maintains Security Monitoring
ja: セキュリティ監視の維持

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Manage your email digest settings in your WP Admin.
ja: WP 管理で電子メールダイジェスト設定を管理します。

en: Many compliance regulations (such as the GDPR) require website administrators to tell the users of their website that all the changes they do when logged in are being logged.
ja: 多くのコンプライアンス規制（GDPRなど）は、ウェブサイトの管理者が、ログイン時に行ったすべての変更がログに記録されていることを、ウェブサイトのユーザーに伝えることを求めている。

en: Map IP addresses to their corresponding locations. This feature helps you understand where your site visitors are coming from and can be useful for targeting content or optimizing site performance.
ja: IPアドレスを対応する場所にマッピングします。この機能は、サイト訪問者がどこから来ているかを理解するのに役立ち、コンテンツのターゲット設定やサイトパフォーマンスの最適化に役立ちます。

en: Mapping Insights
ja: マッピング・インサイト

en: Max Execution Time
ja: 最大実行時間

en: Maybe later
ja: 後で

en: Media
ja: メディア

en: Media Activity
ja: メディア活動

en: Media Uploads
ja: メディアのアップロード

en: Media events (upload, update, delete)
ja: メディアイベント（アップロード、更新、削除）

en: Media file "%s" deleted
ja: メディア・ファイル "%s" が削除されました。

en: Media file "%s" updated
ja: メディア・ファイル "%s" が更新されました。

en: Media file "%s" uploaded
ja: メディアファイル "%s" がアップロードされました。

en: Media library uploads and changes
ja: メディア・ライブラリのアップロードと変更

en: Memory Limit (PHP)
ja: メモリ制限（PHP）

en: Memory Limit (WordPress)
ja: メモリ制限（ワードプレス）

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu "%s" created
ja: メニュー "%s" が作成されました。

en: Menu "%s" deleted
ja: メニュー "%s" が削除されました。

en: Menu "%s" deleted (via term deletion)
ja: メニュー "%s" が削除されました (用語削除による)。

en: Menu "%s" updated
ja: メニュー「%s」が更新されました。

en: Menu events (create, update, delete)
ja: メニューイベント（作成、更新、削除）

en: Meta Titles & Descriptions Tracking
ja: メタタイトルとディスクリプションのトラッキング

en: Misc
ja: その他

en: Missing required data.
ja: 必要なデータがない。

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Monitor changes to system components
ja: システム・コンポーネントの変更を監視する

en: Monitor failed logins and security events in %s.
ja: ログインの失敗とセキュリティ・イベントを %s で監視しています。

en: Monitor personal data exports and erasure requests
ja: 個人データのエクスポートおよび消去要求の監視

en: Monitor suspicious IP addresses that have multiple failed login attempts
ja: ログインに何度も失敗している不審なIPアドレスを監視する

en: Monitor user activity for audit trail requirements
ja: 監査証跡要件に対応したユーザー活動の監視

en: Monthly activity summary and insights
ja: 月次アクティビティの概要と分析

en: Most active user: %1$s (%2$d activities)
ja: 最もアクティブなユーザ: %1$s (%2$d アクティビティ)

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Name
ja: 名称

en: Narrow the time range to when the issue first appeared
ja: その問題が最初に登場した時期まで範囲を絞る

en: Need help? Email us on
ja: ヘルプが必要ですか？メールでお問い合わせください

en: Network Active
ja: ネットワーク・アクティブ

en: Never
ja: 決して

en: Never miss an important update.
ja: 重要なアップデートを見逃さない。

en: New Orders
ja: 新規注文

en: New User Registrations
ja: 新規ユーザー登録

en: New Users
ja: 新規ユーザー

en: New comment added to "%s"
ja: 新しいコメントが "%s" に追加されました。

en: New user registered: "%s"
ja: 新しいユーザが登録されました："%s"

en: Next Run:
ja: 次回実行:

en: Next tip
ja: 次のヒント

en: No
ja: いいえ

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされませんでした。

en: No integrations available at this time.
ja: 現在、利用可能な統合はありません。

en: No logs found.
ja: ログが見つかりません。

en: No logs selected for deletion.
ja: 削除するログが選択されていません。

en: No records exported for your selection.
ja: 選択したレコードはエクスポートされません。

en: No, all your existing activity logs will be preserved when you upgrade to Premium. The upgrade process is seamless and maintains your current configuration and data. We do advise to backup your existing logs routinely and before upgrading. We also advise to clear your logs routinely.
ja: いいえ、プレミアムにアップグレードしても、既存のすべてのアクティビティログは保持されます。アップグレードプロセスはシームレスで、現在の設定とデータが維持されます。アップグレード前に、既存のログを定期的にバックアップすることをお勧めします。また、定期的にログを消去することをお勧めします。

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Installed
ja: インストールされていない

en: Not at all. Activity Log Pro will work out of the box. This means that you only need to install it and activate it: Activity Log Pro will automatically start logging your sites' events, without any need to tweak the options. You are more than welcome to customise the options to suit your needs.
ja: そんなことはありません。アクティビティログ・プロは箱から出してすぐに使えます。つまり、インストールしてアクティベートするだけです：アクティビティログ・プロは、オプションを調整することなく、自動的にサイトのイベントログを開始します。あなたのニーズに合わせてオプションをカスタマイズすることは大歓迎です。

en: Not scheduled
ja: 予定なし

en: Note:
ja: 注：

en: Note: Daily reports before noon show previous day's data; afternoon reports show today's data. Weekly/monthly reports show rolling periods.
ja: 注: 正午前の日次レポートには前日のデータが表示され、午後のレポートには当日のデータが表示されます。週次/月次レポートには、期間ごとのデータが表示されます。

en: Note: Live Monitor will continue to run until you uncheck the box or navigate away from the page.
ja: 注：ライブモニターは、チェックボックスをオフにするか、ページから移動するまで実行され続けます。

en: Notice ID is required.
ja: 通知IDが必要。

en: Notice dismissed successfully.
ja: 通知は無事却下された。

en: Notice was already dismissed.
ja: 通告はすでに却下された。

en: Number of activity logs to display per page.
ja: ページごとに表示するアクティビティログの数。

en: Object
ja: 対象

en: Object name is required.
ja: オブジェクト名は必須です。

en: Ok, you deserve it!
ja: はい、あなたはそれに値する！

en: Once Monthly
ja: 毎月1回

en: Once Weekly
ja: 週1回

en: Only PHP files are allowed.
ja: PHPファイルのみが許可されます。

en: Open Log Console
ja: ログコンソールを開く

en: Open a ticket
ja: チケットを開く

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

en: Option
ja: オプション

en: Option "%1$s" changed from "%2$s" to "%3$s"
ja: オプション "%1$s" が "%2$s" から "%3$s" に変更されました。

en: Order & Product Tracking
ja: 注文と製品のトラッキング

en: Order creation and updates
ja: 注文の作成と更新

en: Order notes (both private and customer-facing)
ja: 注文書（個人向けと顧客向けの両方）

en: Order trash and permanent deletion
ja: ゴミ箱と永久削除の命令

en: Orders
ja: 受注状況

en: Other Features
ja: その他の特徴

en: Our Refund Policy
ja: 返金ポリシー

en: Our Simple, Flat Pricing
ja: シンプルでフラットな料金体系

en: Our plugin features a comprehensive uninstall hook that completely removes all plugin data from your database when uninstalled.
ja: 当社のプラグインは、アンインストール時にデータベースからすべてのプラグインデータを完全に削除する包括的なアンインストールフックを備えています。

en: Our premium integrations offer detailed activity tracking specific to each plugin. They can enhance security monitoring for plugin-specific actions. They seamlessly integrate with the main activity log.
ja: 当社のプレミアム統合は、各プラグイン固有の詳細なアクティビティ追跡を提供します。プラグイン固有のアクションのセキュリティ監視を強化することができます。メインのアクティビティログとシームレスに統合されます。

en: Overview
ja: 概要

en: Overview Metrics
ja: 概要指標

en: PCI DSS Compliance
ja: PCI DSS準拠

en: PHP Version
ja: PHPバージョン

en: PREMIUM
ja: プレミアム

en: Page
ja: ページ

en: Password Changes
ja: パスワードの変更

en: Password changed for user "%s"
ja: ユーザー「%s」のパスワードが変更されました

en: Password reset for user "%s"
ja: ユーザ "%s" のパスワード・リセット

en: Pattern Examples:
ja: パターンの例：

en: Payment & Coupon Events
ja: 支払い＆クーポンイベント

en: Payment gateway configuration
ja: 決済ゲートウェイの設定

en: Peak Activity Times
ja: 活動のピーク時

en: Peak Times
ja: ピーク時

en: Peak activity: <strong>%1$s at %2$s</strong> (%3$d events)
ja: 活動のピーク：<strong>%1$s at %2$s</strong> (%3$d イベント)

en: People Are Asking
ja: 人々は尋ねている

en: Permalink Structure
ja: パーマリンク構造

en: Personal
ja: 個人

en: Plain
ja: プレーン

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please provide a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin Events
ja: プラグインイベント

en: Plugin Settings
ja: プラグイン設定

en: Plugin Version
ja: プラグインバージョン

en: Plugin and theme installations, activations, and updates
ja: プラグインとテーマのインストール、アクティベーション、アップデート

en: Plugin events (activate, deactivate, update)
ja: プラグインのイベント（有効化、無効化、更新）

en: Plugin/Theme Activities
ja: プラグイン/テーマ活動

en: Post
ja: ポスト

en: Post Max Size
ja: ポストの最大サイズ

en: Post events (create, update, delete)
ja: イベントの投稿（作成、更新、削除）

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Post, page, and custom post type modifications
ja: 投稿、ページ、カスタム投稿タイプの修正

en: Posts Created
ja: 作成された投稿

en: Premium Active
ja: プレミアム・アクティブ

en: Premium Benefits
ja: プレミアム特典

en: Premium Feature
ja: プレミアム機能

en: Premium Features
ja: プレミアム機能

en: Premium Integration
ja: プレミアム・インテグレーション

en: Premium Not Active
ja: プレミアム アクティブではない

en: Premium dashboard widgets and analytics
ja: プレミアム・ダッシュボード・ウィジェットと分析

en: Premium feature "%s" is not registered. Please ensure the premium plugin is properly activated.
ja: プレミアム機能 "%s" が登録されていません。プレミアムプラグインが正しく有効化されていることを確認してください。

en: Premium is available as an annual subscription: <strong>Personal</strong> 1 Site License, <strong>Business</strong> 3 Site License, <strong>Developer</strong> 20 Site License. For current pricing, see the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">pricing page</a>.
ja: プレミアムは年間サブスクリプションとしてご利用いただけます：<strong>Personal</strong> 1サイトライセンス、<strong>Business</strong> 3サイトライセンス、<strong>Developer</strong> 20サイトライセンス。現在の価格については、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener">価格ページ</a>をご覧ください。

en: Premium settings have been reset to default values.
ja: プレミアム設定はデフォルト値にリセットされました。

en: Premium users receive priority email support and access to all new features and improvements as they are released.
ja: プレミアムユーザーには、優先的なEメールサポートと、リリースされるすべての新機能と改良へのアクセスが提供されます。

en: Preview Report
ja: プレビューレポート

en: Preview how your digest reports will look or send a test email to verify delivery. Preview opens in a popup window, and test emails can be sent to any email address.
ja: ダイジェストレポートのプレビューを確認したり、テストメールを送信して配信状況を確認したりできます。プレビューはポップアップウィンドウで開き、任意のメールアドレスにテストメールを送信できます。

en: Previous tip
ja: 前のヒント

en: Price modifications
ja: 価格改定

en: Pricing & Costs
ja: 価格と費用

en: Priority Support
ja: 優先サポート

en: Priority support and regular updates
ja: 優先的なサポートと定期的なアップデート

en: Privacy Statement
ja: 個人情報保護方針

en: Product Changes
ja: 製品の変更

en: Product additions and removals
ja: 製品の追加と削除

en: Product additions, removals, and quantity changes
ja: 製品の追加、削除、数量変更

en: Product creation and updates
ja: 製品の作成と更新

en: Products
ja: 製品紹介

en: Profile updates
ja: プロフィール更新

en: Properties
ja: プロパティ

en: Protect user privacy with GDPR-compliant IP address management - anonymize or completely hide IP addresses while maintaining essential security monitoring.
ja: GDPRに準拠したIPアドレス管理でユーザーのプライバシーを保護 - 必要不可欠なセキュリティ監視を維持しながら、IPアドレスを匿名化または完全に非表示にします。

en: Protect user privacy with advanced IP address controls. Choose to anonymize IP addresses by masking the last octet, or capture the complete IP address, while maintaining essential security monitoring.
ja: 高度なIPアドレス制御でユーザーのプライバシーを保護します。重要なセキュリティ監視を維持しながら、最後のオクテットをマスクしてIPアドレスを匿名化するか、完全なIPアドレスをキャプチャするかを選択できます。

en: Provide audit trails for security investigations
ja: セキュリティ調査のための監査証跡の提供

en: Publishing Activity
ja: 出版活動

en: Quantity changes
ja: 数量変更

en: Quick Start
ja: クイックスタート

en: Quick Start Guide
ja: クイックスタートガイド

en: Quick Tips
ja: クイック・ヒント

en: Quick Tips dismissed.
ja: クイック・ティップス解散

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: RSS feed for basic log access
ja: 基本ログアクセス用RSSフィード

en: Rating request dismissed successfully.
ja: 評価リクエストは正常に却下されました。

en: Ready to Upgrade?
ja: アップグレードの準備はできていますか？

en: Ready to Upgrade? Join thousands of WordPress professionals who trust Activity Log Pro Premium to keep their sites secure and monitored.
ja: アップグレードの準備はできましたか？アクティビティログプロプレミアムを信頼する何千人もの WordPress プロフェッショナルの一員として、サイトの安全性と監視を維持しましょう。

en: Ready to unlock premium features? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">Upgrade to Premium</a> today!
ja: プレミアム機能をアンロックする準備はできましたか？<a href="%s" target="_blank" rel="noopener">今すぐプレミアムにアップグレード</a>！

en: Real-time Data Access
ja: リアルタイム・データ・アクセス

en: Real-time Login Logs via Live Monitor
ja: ライブモニターによるリアルタイムのログインログ

en: Recommendations for compliance-focused log management:
ja: コンプライアンスを重視したログ管理のすすめ：

en: Refer to our
ja: 弊社の

en: Refresh Statistics
ja: リフレッシュ統計

en: Refund/Guarantee details.
ja: 払い戻し/保証の詳細。

en: Refunds and payment status changes
ja: 払い戻しおよび支払いステータスの変更

en: Regular Log Review
ja: 定期的なログ・レビュー

en: Regularly audit user roles and permissions
ja: ユーザーの役割と権限を定期的に監査する

en: Regularly reviewing these metrics can help identify potential security threats before they become serious issues.
ja: これらの指標を定期的に見直すことで、潜在的なセキュリティ脅威が深刻な問題に発展する前に特定することができる。

en: Remember to click "Save Settings" after making any changes.
ja: 変更後は忘れずに「設定を保存」をクリックしてください。

en: Remove all plugin data on uninstall
ja: アンインストール時にすべてのプラグインデータを削除する

en: Reset Filters
ja: フィルターをリセット

en: Reset Notification Text
ja: 通知テキストのリセット

en: Restrict access to activity logs to authorized personnel only
ja: 活動ログへのアクセスを許可された担当者のみに制限する。

en: Retention Period
ja: 保存期間

en: Review plugin and theme changes, especially if unexpected
ja: プラグインやテーマの変更を確認する。

en: Review the "Integrations" page to enable tracking for third-party plugins you use
ja: Integrations "ページで、使用しているサードパーティプラグインのトラッキングを有効にする。

en: Review the "Settings" page to customize which Core Track Events you want to monitor
ja: Settings "ページで、モニターしたいCore Track Eventsをカスタマイズする。

en: SEO Settings Audit Trail
ja: SEO設定の監査証跡

en: SIEM Integration Ready
ja: SIEMの統合に対応

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save Settings
ja: 設定の保存

en: Save settings and refresh the page to see the JSON feed URL.
ja: 設定を保存してページを更新すると、JSONフィードURLが表示されます。

en: Save settings and refresh the page to see the RSS feed URL.
ja: 設定を保存してページを更新すると、RSSフィードのURLが表示されます。

en: Schema Markup Changes
ja: スキーマ・マークアップの変更

en: Search
ja: 検索

en: Search is a context-aware that filters through all logged activities. It searches across multiple fields in the activity log database including user actions, descriptions, and event types etc. The search is integrated with other filters like date range, user, event type, and action type, allowing for combined filtering. When a search term is entered, it returns matching log entries that contain the search term in any of the searchable fields. The search results maintain consistency with the Live Monitoring feature if enabled.
ja: 検索は、ログに記録されたすべてのアクティビティをフィルタリングするコンテキストアウェアです。ユーザーアクション、説明、イベントタイプなど、アクティビティログデータベースの複数のフィールドを検索します。検索は、日付範囲、ユーザー、イベントタイプ、アクションタイプのような他のフィルタと統合され、複合フィルタリングを可能にします。検索用語が入力されると、検索可能なフィールドのいずれかに検索用語を含む一致するログエントリを返します。検索結果は、有効な場合、ライブモニタリング機能との一貫性を維持します。

en: Search logs for anything...
ja: 何でもログを検索...

en: Secure JSON address:
ja: 安全なJSONアドレス：

en: Secure RSS address:
ja: 安全なRSSアドレス

en: Secure Token Authentication
ja: セキュア・トークン認証

en: Security Activity
ja: セキュリティ活動

en: Security Alerts
ja: セキュリティアラート

en: Security Best Practices
ja: セキュリティのベストプラクティス

en: Security Event Details
ja: セキュリティ・イベントの詳細

en: Security Insights
ja: セキュリティ・インサイト

en: Security Insights Explained
ja: セキュリティ・インサイトの説明

en: Security Overview
ja: セキュリティの概要

en: Security check failed - invalid nonce.
ja: セキュリティ チェックに失敗しました - nonce が無効です。

en: Security check failed - nonce missing.
ja: セキュリティ チェックに失敗しました - nonce がありません。

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗した。

en: Security events (login failures, suspicious activity)
ja: セキュリティイベント（ログイン失敗、不審な行動）

en: Security events are particularly important for identifying potential breaches and maintaining site security.
ja: セキュリティ・イベントは、潜在的な違反を特定し、サイトのセキュリティを維持するために特に重要である。

en: See Features
ja: 特徴を見る

en: Select a help topic from the dropdown menu to view detailed information.
ja: 詳細情報を表示するには、ドロップダウンメニューからヘルプトピックを選択します。

en: Select custom post types to exclude from activity logging. Create, update, delete, and status change events for these post types will not be logged. This is useful for high-volume automated post types like real estate listings, shop orders, or automated feeds.
ja: アクティビティログから除外するカスタム投稿タイプを選択してください。これらの投稿タイプの作成、更新、削除、ステータス変更イベントはログに記録されません。これは、不動産物件情報、店舗注文、自動フィードなど、大量の自動投稿が行われる投稿タイプに便利です。

en: Select custom post types to exclude from activity logging. Useful for high-volume automated post types.
ja: アクティビティログから除外するカスタム投稿タイプを選択します。大量の自動投稿タイプに便利です。

en: Select where you want the Activity Log Pro menu to appear. Changes take effect immediately after saving.
ja: アクティビティログProメニューを表示する場所を選択します。変更は保存後すぐに有効になります。

en: Select which types of events you want to track in your activity log. Tracking more event types provides more comprehensive monitoring but may increase database size.
ja: アクティビティログで追跡したいイベントのタイプを選択します。より多くのイベントタイプを追跡すると、より包括的な監視ができますが、データベースサイズが大きくなる可能性があります。

en: Select which types of events you want to track. You can enable or disable tracking for specific event categories:
ja: 追跡したいイベントの種類を選択します。特定のイベントカテゴリのトラッキングを有効または無効にすることができます：

en: Select your export options
ja: 輸出オプションを選択する

en: Selecting this option will drop the %1$s table completely, removing all its logs. All plugin-specific options will also be removed from the %2$s table, including all its transients.
ja: このオプションを選択すると、%1$s テーブルが完全に削除され、すべてのログが削除されます。すべてのプラグイン固有のオプションも、すべてのトランジェントを含む %2$s テーブルから削除されます。

en: Send Test Email
ja: テストメールを送信

en: Send Test Report
ja: テストレポートを送信

en: Send comprehensive activity summaries with security insights and business analytics to configured email recipients.
ja: セキュリティの洞察とビジネス分析を含む包括的なアクティビティの概要を、構成された電子メールの受信者に送信します。

en: Sending test email...
ja: テストメールを送信しています...

en: Set an appropriate log retention period based on your compliance needs
ja: コンプライアンス・ニーズに基づいて、適切なログ保存期間を設定します。

en: Set appropriate log retention periods based on your regulatory requirements
ja: 規制要件に基づいた適切なログ保存期間の設定

en: Set up notifications for admin user creation or role changes
ja: 管理者ユーザーの作成や役割の変更に関する通知を設定する

en: Set up regular review schedules for critical site activities
ja: 重要なサイト活動の定期的なレビュースケジュールの設定

en: Setting Updates
ja: 設定の更新

en: Settings
ja: 設定

en: Settings > Permalinks
ja: 設定 > パーマリンク

en: Settings saved successfully.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Settings saved successfully. Please refresh the page to see the admin menu in its new location.
ja: 設定は正常に保存されました。管理メニューが新しい場所に表示されますので、ページを更新してください。

en: Settings saved.
ja: 設定が保存された。

en: Share the export with developers or support personnel
ja: 開発者やサポート担当者とエクスポートを共有する

en: Shipping zone updates
ja: 配送ゾーンの更新

en: Shop Orders
ja: ショップ注文

en: Start date
ja: 開始日

en: Stats & Insights
ja: 統計と洞察

en: Stats cache refreshed successfully.
ja: 統計キャッシュは正常にリフレッシュされました。

en: Status
ja: ステータス

en: Status changed from "%1$s" to "%2$s" for "%3$s"
ja: ステータスが "%3$s" の "%1$s" から "%2$s" に変更されました。

en: Status changes and transitions
ja: ステータスの変更と移行

en: Status:
ja: ステータス

en: Stay informed about new features, security updates, important announcements, educational content, and occasional offers. No spam, promise.
ja: 新機能、セキュリティ・アップデート、重要なお知らせ、教育コンテンツ、臨時のオファーについてお知らせします。スパムは一切ありません。

en: Stay informed about your website's activity with automated digest reports delivered to your inbox.
ja: 受信トレイに配信される自動ダイジェスト レポートを使用して、Web サイトのアクティビティに関する最新情報を入手できます。

en: Stay informed with automated %s delivered to your inbox.
ja: 自動的に受信トレイに配信される %s で最新情報を入手してください。

en: Stay up to date, and follow the latest features, improvements, and bug fixes in Activity Log Pro.
ja: アクティビティログ・プロの最新機能、改善点、バグフィックスをご確認ください。

en: Stock level changes
ja: 在庫レベルの変化

en: Store Full IP Address
ja: フルIPアドレスの保存

en: Subscribe to Newsletter
ja: ニュースレターを購読する

en: Subscribing...
ja: 購読する

en: Successful Logins
ja: ログインの成功

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support
ja: サポート

en: Support & Updates
ja: サポート＆アップデート

en: Suspicious Activities
ja: 不審な活動

en: Suspicious Activity Logs
ja: 不審な行動ログ

en: System & Configuration
ja: システムと構成

en: System Information
ja: システム情報

en: TXT (Plain text)
ja: TXT（プレーンテキスト）

en: Table %s does not exist. Please check your database setup.
ja: テーブル %s が存在しません。データベースの設定を確認してください。

en: Table Size
ja: テーブルサイズ

en: Table not found
ja: テーブルが見つかりません

en: Take your WordPress security and monitoring to the next level with our premium features. Get advanced analytics, enhanced privacy controls, and comprehensive tracking for all your site activities.
ja: プレミアム機能でWordPressのセキュリティと監視を次のレベルへ。高度なアナリティクス、強化されたプライバシーコントロール、すべてのサイトアクティビティの包括的なトラッキングをご利用ください。

en: Tax rate changes
ja: 税率変更

en: Test digest email sent successfully to %s.
ja: テストダイジェストメールが %s に正常に送信されました。

en: Test email sent successfully!
ja: テストメールが正常に送信されました。

en: Thank you for supporting Activity Log Pro! You have access to all premium features including advanced IP controls, WooCommerce logging, JSON exports, enhanced security features, Yoast SEO integration, and priority support.
ja: アクティビティログプロをご支援いただきありがとうございます！高度なIPコントロール、WooCommerceログ、JSONエクスポート、強化されたセキュリティ機能、Yoast SEO統合、優先サポートなど、すべてのプレミアム機能をご利用いただけます。

en: Thank you so much!
ja: どうもありがとうございます！

en: Thanks for installing Activity Log Pro v
ja: アクティビティログ・プロをインストールしていただきありがとうございます。

en: Thanks for using the FREE plugin. You can also upgrade to Premium to get Advanced IP Privacy Controls, WooCommerce/Yoast Logging, JSON Feed Log, Location Mapping, Enhanced Security Features, and much more.
ja: 無料プラグインをご利用いただきありがとうございます。プレミアムにアップグレードすると、高度なIPプライバシーコントロール、WooCommerce/Yoastログ、JSONフィードログ、ロケーションマッピング、強化されたセキュリティ機能などをご利用いただけます。

en: The "Log Database Size" shows you how much disk space your activity logs are currently using. This number comes directly from your database system (e.g. MySQL) and not from calculations stored in the plugin itself. While the value is generally accurate, it might not update immediately after every new activity log entry. The database updates these size statistics periodically rather than instantly, so there could be a short delay before you see changes in the reported size, especially for larger log tables. Despite this small delay, the number gives you a reliable picture of how much space your activity logs are taking up.
ja: ログデータベースサイズ "は、アクティビティログが現在使用しているディスク容量を表示します。この数値は、プラグイン自体に保存されている計算ではなく、データベースシステム（MySQLなど）から直接取得したものです。この数値は一般的に正確ですが、新しいアクティビティログエントリーの直後に更新されるとは限りません。データベースはこれらのサイズ統計を即座に更新するのではなく、定期的に更新するため、特に大きなログテーブルの場合、報告されたサイズの変化を確認するまでに少し遅延が発生する可能性があります。このわずかな遅れにもかかわらず、この数値はあなたの活動ログがどれだけの容量を占めているかという信頼できるイメージを与えてくれます。

en: The Activity Overview section displays key metrics about your overall logs:
ja: アクティビティの概要」セクションには、ログ全体に関する主な指標が表示されます：

en: The Activity Trends section provides visual analytics of your WordPress activity:
ja: アクティビティトレンドセクションでは、WordPressのアクティビティを視覚的に分析できます：

en: The Daily Stats panel provides a snapshot of today's activity:
ja: デイリー統計」パネルには、今日の活動のスナップショットが表示されます：

en: The Export page allows you to export activity logs for backup, analysis, or compliance purposes:
ja: エクスポートページでは、バックアップ、分析、またはコンプライアンス目的でアクティビティログをエクスポートできます：

en: The Integrations page allows you to extend Activity Log Pro's functionality with additional third-party plugin integrations.
ja: 統合ページでは、サードパーティのプラグインを追加してアクティビティログプロの機能を拡張することができます。

en: The JSON feed provides activity logs in JSON format, which is ideal for programmatic access and integration with other systems.
ja: JSONフィードは、アクティビティログをJSON形式で提供し、プログラムによるアクセスや他のシステムとの統合に最適です。

en: The Live Monitor feature allows you to view activity logs in real-time without manually refreshing the page:
ja: ライブモニター機能により、手動でページを更新することなく、活動ログをリアルタイムで見ることができます：

en: The RSS feed feature is currently disabled. Please contact your site administrator.
ja: RSSフィード機能は現在無効になっています。サイト管理者にお問い合わせください。

en: The RSS feed provides activity logs in RSS format, which is ideal for feed readers and monitoring tools.
ja: RSSフィードは、フィードリーダーや監視ツールに最適なRSS形式でアクティビティログを提供します。

en: The Security Insights section helps you monitor potential security concerns:
ja: Security Insightsセクションは、潜在的なセキュリティ上の懸念を監視するのに役立ちます：

en: The Settings page allows you to customize how Activity Log Pro works:
ja: 設定ページでは、アクティビティログプロの機能をカスタマイズできます：

en: The Stats & Insights page provides visual analytics and detailed metrics about the activity logs in your WordPress site.
ja: Stats & Insights ページでは、WordPress サイトのアクティビティログに関する視覚的な分析と詳細なメトリックを提供します。

en: The WooCommerce integration provides comprehensive tracking of all e-commerce activities:
ja: WooCommerceの統合は、すべてのeコマース活動の包括的な追跡を提供します：

en: The activity log table can be sorted by clicking on any column header. Click once to sort ascending, and again to sort descending.
ja: 活動記録表は、どの列のヘッダーをクリックしてもソートできます。クリックすると昇順に、もう一度クリックすると降順にソートされます。

en: The comment tracking system provides detailed logging of all comment-related activities:
ja: コメント追跡システムは、すべてのコメント関連活動の詳細なログを提供します：

en: The log retention cleanup is triggered on a once-per-day schedule via WordPress's WP-Cron system. It will automatically remove logs older than your selected Log Retention Period, helping to maintain optimal database performance and storage efficiency.
    
    You can adjust this retention period at any time, based on your compliance requirements or storage constraints.
ja: ログ保持のクリーンアップは、WordPressのWP-Cronシステムを介して1日1回のスケジュールでトリガーされます。選択したログ保持期間よりも古いログを自動的に削除し、最適なデータベースパフォーマンスとストレージ効率を維持します。
    
    この保存期間は、コンプライアンス要件やストレージの制約に基づいて、いつでも調整できます。

en: The main Activity Log page displays all tracked events in a chronological order (newest first). Each log entry contains the following information:
ja: アクティビティログのメインページには、追跡されたすべてのイベントが時系列順（新しいものから）に表示されます。各ログエントリーには以下の情報が含まれます：

en: The plugin supports both traditional WordPress post-based orders and the new WooCommerce HPOS (High-Performance Order Storage) system.
ja: このプラグインは、従来のWordPressの投稿ベースの注文と、新しいWooCommerce HPOS (High-Performance Order Storage)システムの両方をサポートしています。

en: The plugin tracks a wide range of activities including:
ja: このプラグインは、以下のような幅広い活動を追跡する：

en: The security tracking system monitors potential security threats and suspicious activities:
ja: セキュリティ追跡システムは、潜在的なセキュリティ上の脅威や不審な行動を監視する：

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme "%1$s" installed (Version: %2$s)
ja: テーマ "%1$s" がインストールされました (バージョン: %2$s)

en: Theme "%1$s" updated to version %2$s
ja: テーマ "%1$s" がバージョン %2$s に更新されました。

en: Theme "%s" activated
ja: テーマ "%s" がアクティブになりました。

en: Theme "%s" customized via Customizer
ja: テーマ "%s" をカスタマイザーでカスタマイズしました。

en: Theme "%s" deleted
ja: テーマ "%s" 削除

en: Theme Events
ja: テーマイベント

en: Theme events (install, switch, update, customize, delete)
ja: テーマイベント（インストール、切り替え、アップデート、カスタマイズ、削除）

en: Theme switched from "%1$s" to "%2$s"
ja: テーマが "%1$s" から "%2$s" に切り替わりました。

en: This Month's Activity
ja: 今月の活動

en: This Week's Activity
ja: 今週の活動

en: This approach provides detailed context about what happened before, during, and after an issue occurred.
ja: このアプローチは、問題が発生する前、発生中、発生後に何が起こったかについての詳細な状況を提供する。

en: This email was generated automatically by Activity Log Pro, a plugin from %s.
ja: このメールは、%s のプラグインである Activity Log Pro によって自動的に生成されました。

en: This email was sent from your website: %1$s. Here's a summary from Activity Log Pro detailing the events %2$s
ja: このメールはあなたのウェブサイト「%1$s」から送信されました。Activity Log Proから「%2$s」のイベントの詳細の概要がこちらにあります。

en: This ensures your website remains optimised and clutter-free, eliminating unnecessary database entries that could impact performance over time.
ja: これにより、お客様のウェブサイトは最適化され、乱雑さがなくなり、長期にわたってパフォーマンスに影響を与える可能性のある不要なデータベースエントリが排除されます。

en: This integration is currently available but disabled. Use the Activate button below to enable it.
ja: この統合は現在利用可能ですが、無効になっています。有効にするには、下の有効化ボタンを使用してください。

en: This integration is not currently installed. Please upload the integration file if you have it.
ja: この統合は現在インストールされていません。統合ファイルをお持ちの場合はアップロードしてください。

en: This option is already in the exclusion list.
ja: このオプションはすでに除外リストに含まれています。

en: This options allows you to enable or disable the option to remove all plugin data on uninstall.
ja: このオプションでは、アンインストール時にすべてのプラグインデータを削除するオプションの有効/無効を設定できます。

en: This secure URL can be used by external applications to access the feed without authentication.
ja: このセキュアなURLは、外部アプリケーションから認証なしでフィードにアクセスするために使用することができます。

en: This text will be displayed on the WordPress login page.
ja: このテキストはWordPressのログインページに表示されます。

en: This will permanently delete all activity logs. This action cannot be undone.
ja: これにより、すべてのアクティビティログが永久に削除されます。この操作は元に戻せません。

en: Thu
ja: 木

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Timezone:
ja: タイムゾーン:

en: Tip updated.
ja: ヒントが更新された。

en: Tip: Add one email address per line. Invalid email addresses will be automatically filtered out.
ja: ヒント: 1行につき1つのメールアドレスを入力してください。無効なメールアドレスは自動的に除外されます。

en: Title changed from "%1$s" to "%2$s"
ja: タイトルが "%1$s" から "%2$s" に変更されました。

en: Title changed from "%1$s" to "%2$s" using Quick Edit
ja: クイック編集を使用して、タイトルを "%1$s" から "%2$s" に変更しました。

en: To
ja: へ

en: To use pretty URLs, change your permalink structure in %s.
ja: きれいなURLを使用するには、%sのパーマリンク構造を変更してください。

en: To use this integration, please activate the %s plugin.
ja: この統合を使用するには、%s プラグインを有効にしてください。

en: To use this integration, please install and activate the %s plugin.
ja: この統合を使用するには、%s プラグインをインストールして有効にしてください。

en: To:
ja: へ：

en: Today's Activity
ja: 今日の活動

en: Today's Insights
ja: 今日の洞察

en: Today's Statistics
ja: 今日の統計

en: Token generated successfully.
ja: トークンが正常に生成されました。

en: Too many log entries? Try %s to filter out noise.
ja: ログ・エントリが多すぎませんか?ノイズを除去するために %s を試してください。

en: Top 2 actions: <strong>%1$s</strong> (%2$d%%) and <strong>%3$s</strong> (%4$d%%)
ja: 上位2つのアクション：<strong>%1$s</strong> (%2$d%%)と<strong>%3$s</strong> (%4$d%%)

en: Total Log Entries
ja: ログ・エントリー総数

en: Total Log Entries:
ja: ログエントリーの合計：

en: Total events in last 7 days: <strong>%d</strong>
ja: 過去7日間の総イベント数<strong>%d</strong>

en: Total of <strong>%d different event types</strong> recorded
ja: 記録された<strong>%d種類のイベントの合計</strong>。

en: Track %s activities such as SEO settings changes, meta data updates, and more.
ja: SEO設定の変更、メタ・データの更新など、%sのアクティビティを追跡します。

en: Track %s activities such as order status changes, product updates, and more.
ja: 注文ステータスの変更、製品の更新など、%s のアクティビティを追跡します。

en: Track Events
ja: トラック競技

en: Track WordPress core updates, database upgrades, and system-level changes.
ja: WordPressのコアアップデート、データベースのアップグレード、システムレベルの変更を追跡します。

en: Track access to cardholder data environments
ja: カード会員データ環境へのアクセスを追跡

en: Track access to protected health information (PHI)
ja: 保護された医療情報（PHI）へのアクセスの追跡

en: Track all SEO-related changes with comprehensive Yoast SEO monitoring. Get detailed logs of meta titles, descriptions, schema markup, and optimization settings changes for complete SEO audit trails.
ja: 包括的なYoast SEOモニタリングでSEO関連の変更をすべて追跡。メタタイトル、ディスクリプション、スキーママークアップ、最適化設定の変更に関する詳細なログを取得し、完全なSEO監査証跡を残しましょう。

en: Track changes to WordPress options including site settings, plugin configurations, theme customizer changes, and any wp_options table modifications.
ja: サイト設定、プラグイン設定、テーマカスタマイザーの変更、wp_optionsテーブルの変更など、WordPressオプションの変更を追跡します。

en: Track comment creation, moderation actions, spam detection, and comment deletions.
ja: コメント作成、モデレーションアクション、スパム検出、コメント削除を追跡。

en: Track creation, updates, and deletion of posts, pages, and custom post types.
ja: 投稿、ページ、カスタム投稿タイプの作成、更新、削除を追跡。

en: Track daily trends, identify peak activity times, and monitor the most common events to better understand how your WordPress site is being used.
ja: 日々の傾向を追跡し、アクティビティのピーク時間を特定し、最も一般的なイベントを監視することで、WordPress サイトがどのように使用されているかをよりよく理解できます。

en: Track failed login attempts, suspicious user activities, and security-related events.
ja: ログインの失敗、不審なユーザーの行動、セキュリティ関連のイベントを追跡する。

en: Track file uploads, media library updates, and file deletions.
ja: ファイルのアップロード、メディアライブラリの更新、ファイルの削除を追跡。

en: Track menu creation, updates, and deletions including menu items and structure changes.
ja: メニュー項目と構造の変更を含む、メニューの作成、更新、削除を追跡する。

en: Track plugin activation, deactivation, updates, and installation events.
ja: プラグインの有効化、無効化、更新、インストールイベントを追跡します。

en: Track plugin/theme changes to detect unauthorized modifications.
ja: プラグイン/テーマの変更を追跡し、不正な変更を検出します。

en: Track theme installation, switching, updates, customizer changes, and theme deletions.
ja: テーマのインストール、切り替え、アップデート、カスタマイザーの変更、テーマの削除を追跡。

en: Track user data access and modifications
ja: ユーザーデータへのアクセスと変更を追跡

en: Track user login/logout events, profile updates, password changes, and role modifications.
ja: ユーザーのログイン/ログアウトイベント、プロファイルの更新、パスワードの変更、ロールの変更を追跡します。

en: Track widget additions, updates, and removals from widget areas.
ja: ウィジェットエリアからのウィジェットの追加、更新、削除を追跡します。

en: Tracking more event types provides more comprehensive monitoring but may increase database size. Choose the events that are most important for your security and auditing needs.
ja: より多くのイベント・タイプを追跡することで、より包括的な監視が可能になりますが、データベース・サイズが増大する可能性があります。セキュリティと監査のニーズにとって最も重要なイベントを選択してください。

en: Tracking settings have been reset to default values.
ja: トラッキング設定がデフォルト値にリセットされました。

en: Tracking settings have been reset to defaults.
ja: トラッキング設定がデフォルトにリセットされました。

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Troubleshooting with Activity Log Pro
ja: アクティビティログProのトラブルシューティング

en: Try Before You Commit
ja: コミットする前に試す

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Unable to get table structure.
ja: テーブル構造を取得できません。

en: Unauthorized access.
ja: 不正アクセスです。

en: Understanding Overview Metrics
ja: 概要指標を理解する

en: Understanding the Activity Log
ja: アクティビティログについて

en: Uninstall Clean-up
ja: クリーンアップのアンインストール

en: Unknown
ja: 不明

en: Unlock Advanced Monitoring
ja: 高度な監視のロックを解除

en: Unlock all these advanced features to take your activity logging to the next level with comprehensive monitoring and enhanced security.
ja: これらの高度な機能をすべてアンロックして、包括的なモニタリングと強化されたセキュリティでアクティビティロギングを次のレベルに引き上げましょう。

en: Unlock extra features with Activity Log Pro - Premium.
ja: アクティビティログ・プロ - プレミアムで追加機能のロックを解除。

en: Unlock the Full Power of Activity Log Pro
ja: アクティビティログ・プロのフルパワーを引き出す

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade to Premium
ja: プレミアムへのアップグレード

en: Upgrade to Premium Now
ja: 今すぐプレミアムにアップグレード

en: Upload Integration
ja: アップロード統合

en: Upload Max Size
ja: 最大サイズのアップロード

en: Use date filters to investigate security incidents.
ja: 日付フィルターを使用してセキュリティ インシデントを調査します。

en: Use the Help dropdown menu in the admin bar to access specific help topics for the current page.
ja: 現在のページの特定のヘルプトピックにアクセスするには、管理バーのヘルプドロップダウンメニューを使用します。

en: Use the Search box to find specific events across all log fields.
ja: すべてのログフィールドで特定のイベントを検索するには、検索ボックスを使用します。

en: Use the login notification feature to increase user awareness
ja: ログイン通知機能を使ってユーザーの認知度を高める

en: Use the search function to find specific content or components involved
ja: 特定のコンテンツやコンポーネントを検索するには、検索機能を使用します。

en: Use these statistics to identify patterns, monitor user activity, and improve security.
ja: これらの統計情報を使用して、パターンを特定し、ユーザーアクティビティを監視し、セキュリティを向上させます。

en: Use these tools to preview your digest reports and verify email delivery before enabling automated sending.
ja: 自動送信を有効にする前に、これらのツールを使用してダイジェスト レポートをプレビューし、電子メールの配信を確認します。

en: Use this page to export all your activity logs for backup, analysis, compliance or security purposes. Leave the date range blank to export all logs.
ja: このページを使用して、バックアップ、分析、コンプライアンス、またはセキュリティの目的で、すべてのアクティビティログをエクスポートします。すべてのログをエクスポートするには、日付範囲を空白のままにします。

en: User
ja: ユーザー

en: User "%1$s" roles changed from "%2$s" to "%3$s"
ja: ユーザ "%1$s" のロールが "%2$s" から "%3$s" に変更されました。

en: User "%s" deleted
ja: ユーザ "%s" が削除されました。

en: User "%s" profile updated
ja: ユーザ "%s" プロファイルが更新されました。

en: User events (login, logout, profile updates)
ja: ユーザーイベント（ログイン、ログアウト、プロフィール更新）

en: User login/logout and profile changes
ja: ユーザーのログイン/ログアウトとプロファイルの変更

en: User not logged in.
ja: ユーザーがログインしていない。

en: Using Activity Log Pro for Compliance
ja: アクティビティログProのコンプライアンスへの活用

en: Using Live Monitor
ja: ライブモニターの使用

en: Verify email delivery to any address.
ja: 任意のアドレスへの電子メールの配信を確認します。

en: Verify that your access token is valid and has not expired
ja: アクセストークンが有効で、有効期限が切れていないことを確認します。

en: Version
ja: バージョン

en: View ChangeLog
ja: 変更履歴を見る

en: View Complete Activity Log
ja: 完全なアクティビティログを表示

en: View Documentation
ja: ドキュメントを見る

en: View Users Approx Location
ja: ユーザーのおおよその位置を表示

en: View how your email report will appear.
ja: 電子メールレポートがどのように表示されるかを確認します。

en: View preference updated successfully.
ja: ビュー環境設定が正常に更新されました。

en: View type is required.
ja: ビュータイプは必須。

en: Visit the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">official website</a> to purchase a license.
ja: ライセンスを購入するには、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener">公式ウェブサイト</a>をご覧ください。

en: WILDCARD MATCHING
ja: ワイルドカード・マッチング

en: WP Updates
ja: WPアップデート

en: Wait for the export to be generated (this may take some time for large exports)
ja: エクスポートが生成されるのを待ちます。

en: We believe in our Premium Plugin, and we want you to feel confident in your purchase.
ja: 私たちはプレミアムプラグインを信じています。

en: We detected that you have %s active. If you experience issues with RSS/JSON feed tokens not updating, please:
ja: %s がアクティブであることが検出されました。RSS/JSON フィードトークンが更新されない問題が発生した場合は、以下をお試しください。

en: We don't offer a trial version, but we do offer a 30-day money-back guarantee. If you're not completely satisfied with Activity Log Pro Premium, contact us within 30 days for a full refund for that month. So you can buy with confidence.
ja: 体験版はございませんが、30日間の返金保証をご用意しております。アクティビティログ・プロ・プレミアムにご満足いただけない場合は、30日以内にご連絡いただければ、その月の全額を返金いたします。安心してご購入ください。

en: We're here to make sure you find the right solution for your needs.
ja: お客様のニーズに合ったソリューションが見つかるよう、私たちがお手伝いいたします。

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Website Overview
ja: ウェブサイトの概要

en: Wed
ja: 水曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: What are the requirements for Activity Log Pro?
ja: アクティビティログ・プロの必要条件は何ですか？

en: What types of activities are tracked?
ja: どのような活動がトラッキングされるのか？

en: When enabled, you can expand multiple log entries simultaneously on the Logs page. When disabled, expanding one log entry will automatically collapse others.
ja: 有効にすると、ログページで複数のログエントリを同時に展開できます。無効の場合、1つのログエントリを展開すると、他のログエントリは自動的に折りたたまれます。

en: When to Send Email
ja: メールを送信するタイミング

en: When we add new Features and Logger Integrations to Premium, you will get them for free on an active license.
ja: プレミアムに新機能とロガー統合が追加された場合、アクティブなライセンスでそれらを無料でご利用いただけます。

en: When you add exclusions above, option updates matching those patterns will not be logged. This helps reduce database bloat from automated processes. Historical logged events will not be affected and will still be available in the Activity Logs.
ja: 上記の除外を追加すると、そのパターンにマッチするオプション更新はログに記録されなくなります。これは、自動処理によるデータベースの肥大化を抑えるのに役立ちます。過去に記録されたイベントは影響を受けず、アクティビティログで利用できます。

en: While we don't offer trial versions, we provide something better: a full 30-day money-back guarantee.
ja: 試用版は提供していませんが、30日間の全額返金保証という、より良いものを提供しています。

en: Who can use Activity Log Pro?
ja: アクティビティログ・プロは誰が使えますか？

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget "%1$s" was added to sidebar "%2$s"
ja: ウィジェット "%1$s" がサイドバー "%2$s" に追加されました。

en: Widget "%1$s" was deleted from sidebar "%2$s"
ja: ウィジェット "%1$s" がサイドバー "%2$s" から削除されました。

en: Widget "%1$s" was removed from sidebar "%2$s"
ja: ウィジェット "%1$s" がサイドバー "%2$s" から削除されました。

en: Widget "%s" was updated
ja: ウィジェット"%s "が更新されました。

en: Widget events (add, update, delete)
ja: ウィジェットイベント（追加、更新、削除）

en: Widgets in sidebar "%s" were reordered
ja: サイドバー "%s" のウィジェットが並べ替えられました。

en: Will I lose my existing activity logs when upgrading?
ja: アップグレードすると、既存のアクティビティ・ログは失われますか？

en: Will this slow down my website?
ja: ウェブサイトが遅くなりませんか？

en: WooCommerce & SEO
ja: WooCommerceとSEO

en: WooCommerce Activity
ja: WooCommerceアクティビティ

en: WooCommerce Data Logger
ja: WooCommerceデータロガー

en: WooCommerce Integration
ja: WooCommerceの統合

en: WooCommerce Order Logging
ja: WooCommerce注文ログ

en: WordPress Configuration
ja: ワードプレスの設定

en: WordPress Options (create, update, delete)
ja: WordPressオプション（作成、更新、削除）

en: WordPress Version
ja: ワードプレス版

en: WordPress core events (updates)
ja: WordPressコアイベント（アップデート）

en: WordPress core updates
ja: ワードプレスのコアアップデート

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I am standing by to help you! To go Settings > Help tab in the plugin and we'll be happy to assist. Or visit: %s Note WordPress.org Forums are for users of the free plugin. Premium users receive priority support with faster response times via email: support@activitylog.pro (your registered email / license key is required here.)
ja: はい、喜んでお手伝いさせていただきます！プラグインの「設定」>「ヘルプ」タブに移動していただければ、喜んでお手伝いいたします。または、こちらもご覧ください: %s 注: WordPress.org フォーラムは無料プラグインユーザー向けです。プレミアムユーザーは、support@activitylog.pro までメールでお問い合わせいただくことで、優先サポートをご利用いただけます。迅速な対応を心がけております。(登録メールアドレスとライセンスキーが必要です。)

en: Yes, if you would like to add more sites to your account you can upgrade and you'll just pay the difference in cost.
ja: はい、アカウントにさらにサイトを追加したい場合は、アップグレードすることができます。

en: Yes, we are meticulous about this stuff, and you should too :)
ja: そう、私たちはこういうことに細心の注意を払っている。）

en: Yes, we're nice like that :)
ja: そう、僕らはそういう風に優しいんだ)

en: Yes, you can use our multi-license plans: (Personal 1 Site License, Business 3 Site License Developer 20 Site License). You can set up Activity Log Pro on your customers' websites. In case you want to promote Activity Log Pro, we have an Affiliate program that you might be interested in.
ja: はい、マルチライセンスプランをご利用いただけます：（個人用1サイトライセンス、ビジネス用3サイトライセンス、開発者用20サイトライセンス）。アクティビティログプロをお客様のウェブサイトに設置することができます。アクティビティログプロを宣伝したい場合は、アフィリエイトプログラムをご利用ください。

en: Yes, your data security is our top priority. All activity logs are stored locally in your WordPress database and are not transmitted to external servers. The plugin includes privacy controls to help you comply with regulations like GDPR, including options to anonymize IP addresses.
ja: はい、お客様のデータセキュリティは当社の最優先事項です。すべてのアクティビティログはWordPressのデータベースにローカルに保存され、外部サーバーに送信されることはありません。このプラグインには、IPアドレスを匿名化するオプションなど、GDPRなどの規制に準拠するためのプライバシーコントロールが含まれています。

en: Yes. Your Activity Log Pro license should automatically renew after one year by default, until cancelled. So you don't lose access to premium features, support and updates. You can easily disable the auto-renewal on your account page in the Billing section. (See Settings > License tab)
ja: アクティビティログプロのライセンスは、デフォルトで1年後に自動的に更新されます。そのため、プレミアム機能、サポート、アップデートにアクセスできなくなることはありません。自動更新は、アカウントページの請求セクションで簡単に無効にできます。(設定 > ライセンスタブを参照)

en: Yoast SEO Integration
ja: Yoast SEOの統合

en: You can combine multiple filters to narrow down your search. Click the "Apply Filters" button to apply your selections, or "Reset Filters" to clear all filters.
ja: 複数のフィルターを組み合わせて検索結果を絞り込むことができます。フィルタを適用」ボタンをクリックすると選択したフィルタが適用され、「フィルタをリセット」ボタンをクリックするとすべてのフィルタがクリアされます。

en: You can export your activity logs in multiple formats:
ja: アクティビティログを複数のフォーマットでエクスポートできます：

en: You can find option names in the "Object" column of your %s. Common examples include automated processes like cookie scans, transients, and auto-saves that can generate excessive logs and slip into our logs depending on how that plugin/theme works with events, without user interaction. This "Excluded Option Names" feature allows you to filter out any noise you don't want in your logs.
ja: オプション名は、%s の「オブジェクト」列で確認できます。一般的な例としては、Cookie スキャン、トランジェント、自動保存といった自動化プロセスが挙げられます。これらのプロセスは、プラグイン/テーマのイベント処理方法によっては、ユーザーの操作なしに過剰なログを生成し、弊社のログに紛れ込む可能性があります。この「除外オプション名」機能を使用すると、ログに不要なノイズをフィルタリングできます。

en: You do not have permission to download this file.
ja: このファイルをダウンロードする権限がありません。

en: You do not have permission to export logs.
ja: ログをエクスポートする権限がありません。

en: You do not have permission to perform this action.
ja: この操作を行う権限がありません。

en: You do not have permission to save settings.
ja: 設定を保存する権限がありません。

en: You don't need to explain why you're returning it, though we genuinely appreciate any feedback you're willing to share.
ja: 返品の理由を説明する必要はありませんが、どんなご意見でもお聞かせください。

en: You have Activity Log Pro - Premium, thank you!
ja: アクティビティログ・プロ - プレミアムをお持ちですね！

en: You have Premium, thanks so much for your support - its very much appreciated.
ja: プレミアムの応援、本当にありがとう。

en: You have the premium addon, thanks for your support.
ja: あなたはプレミアムアドオンを持っています。

en: You're receiving this digest email because email reports are enabled in your Activity Log Pro settings.
ja: Activity Log Pro の設定でメールレポートが有効になっているため、このダイジェスト メールを受信しています。

en: Your complete %s activity summary is ready.
ja: 完全な %s アクティビティ サマリーが準備できました。

en: Your email address
ja: メールアドレス

en: Your insights help us build better tools for everyone.
ja: 皆さんの洞察は、私たちが皆さんのためにより良いツールを作るのに役立ちます。

en: Your license is activated! Please download, install and activate the Premium plugin to access premium features.
ja: ライセンスが有効化されました！プレミアム機能にアクセスするには、プレミアムプラグインをダウンロード、インストール、有効化してください。

en: Your name
ja: お名前

en: Your site is using index permalinks. The JSON feed URL uses query string parameters for compatibility.
ja: あなたのサイトは、インデックスパーマリンクを使用しています。JSONフィードのURLは、互換性のためにクエリ文字列パラメータを使用しています。

en: at
ja: で

en: different event types have been recorded.
ja: さまざまなタイプのイベントが記録されている。

en: events
ja: イベント

en: events have been logged in the last 30 days.
ja: イベントが過去30日間に記録されている。

en: events have been logged since Activity Log Pro was installed on
ja: アクティビティログProがインストールされて以来、以下のイベントが記録されている。

en: events recorded
ja: 記録されたイベント

en: events today so far.
ja: 今日はこれまでのところ

en: events.
ja: のイベントがある。

en: for plugin documentation
ja: プラグインのドキュメント

en: helps my efforts. ⭐⭐⭐⭐⭐
ja: 私の努力を助けてくれる⭐⭐⭐⭐⭐

en: is the busiest day with
ja: が最も忙しい日である。

en: is the busiest time with
ja: で最も忙しい時期である。

en: is the least common action with
ja: との最小公倍数アクションである。

en: is the most common action with
ja: で最も一般的なアクションである。

en: is the most common event type with
ja: で最も一般的なイベントタイプである。

en: is the quietest active time with
ja: が最も静かな活動時間である。

en: knowledge base
ja: 知識ベース

en: leave a nice review
ja: レビューを書く

en: occurrences
ja: 発生

en: on
ja: オン

en: on WordPress.org, and help other site administrators discover our tool? This
ja: をWordPress.orgで公開し、他のサイト管理者が私たちのツールを発見する手助けをしませんか？この

en: please leave me a
ja: 私に残してください

en: please leave me a rating
ja: 評価をお願いします

en: product
ja: 製品

en: property
ja: 財産

en: rating
ja: 評価

en: really REALLY
ja: 本当に本当に

en: seconds
ja: おかわり

en: shop_order
ja: ショップ注文

en: site time: %s
ja: サイト時間: %s

en: ⚙️ %d system configuration changes
ja: ⚙️ %d システム構成の変更

en: ⚠️ High number of failed logins detected: %d
ja: ⚠️ 失敗したログインの数が多いことを検出しました: %d

en: 🎉 Amazing Progress!
ja: 🎉 素晴らしい進歩です!

en: 📊 Peak activity time: %1$s (%2$d events)
ja: 活動ピーク時間： %1$s (%2$d イベント)

en: 📝 %d content modifications made today
ja: 今日行われた %d コンテンツの修正
