Advanced Crossword - en to da_DK translation catalogue (196 entries)

en: (leave empty, or otherwise stated by developer)
da_DK: (lad den være tom, eller angiv andet af udvikleren)

en: - To Save simply toggle back
da_DK: - For at gemme skal du blot skifte tilbage

en: 2.Generate Numbers
da_DK: 2.Generer tal

en: Across and Down Clues can be toggle visible by clicking on the down / up arrows
da_DK: Over- og nedadgående ledetråde kan skiftes til at være synlige ved at klikke på pilene ned/op

en: Across Clue
da_DK: På tværs af ledetråd

en: Across Clues
da_DK: På tværs af spor

en: Action
da_DK: Handling

note: Name of the plugin
en: Advanced Crossword
da_DK: Avanceret krydsord

note: Description of the plugin
en: Advanced Crossword lets you have full control over the crossword created. From custom grid size to cell size, font size, colors and many more.
da_DK: Advanced Crossword giver dig fuld kontrol over den krydsord, du laver. Fra tilpasset gitterstørrelse til cellestørrelse, skriftstørrelse, farver og meget mere.

en: Advanced Crossword License is not valid. Check the license or contact developer@tuskcode.com
da_DK: Advanced Crossword-licensen er ikke gyldig. Tjek licensen, eller kontakt developer@tuskcode.com

en: Alert message and labels
da_DK: Advarselsmeddelelse og etiketter

en: Alert Messages
da_DK: Advarselsmeddelelser

en: Allow the player to view the solved puzzle after 
                                                        specific date and time. (Ideal when running competitions)
da_DK: Tillad spilleren at se det løste puslespil efter en
                                                        bestemt dato og tidspunkt. (Ideelt, når du kører konkurrencer)

en: Answer
da_DK: Svar

en: Answers are available to view from
da_DK: Svarene kan ses fra

en: Are you sure you want to clear all answer cells?
da_DK: Er du sikker på, at du vil rydde alle svarceller?

en: Are you sure you want to clear all blank cells?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle tomme celler?

en: Are you sure you want to clear the puzzle?
da_DK: Er du sikker på, at du vil løse gåden?

en: Are you sure you want to delete it?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette den?

en: Are you sure you want to Reset to Default the Settings?
da_DK: Er du sikker på, at du vil nulstille indstillingerne til standard?

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Blank Cell
da_DK: Tom celle

en: Blank Cell Colour
da_DK: Blank celle Farve

en: Border Collapse
da_DK: Grænsekollaps

en: Button - Clear
da_DK: Knap - Ryd

en: Button - Close
da_DK: Knap - Luk

en: Button - No
da_DK: Knap - Nej

en: Button - Ok
da_DK: Knap - Ok

en: Button - Report Bug
da_DK: Knap - Rapporter fejl

en: Button - Reset to Default
da_DK: Knap - Nulstil til standard

en: Button - Save
da_DK: Knap - Gem

en: Button - Yes
da_DK: Knap - Ja

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cannot show
da_DK: Kan ikke vises

en: Cell
da_DK: Celle

en: Cell Size
da_DK: Cellestørrelse

en: Cell Text Colour
da_DK: Farve på celletekst

en: Cell Text Font Size (rem)
da_DK: Skriftstørrelse for celletekst (rem)

en: Cell Width (px)
da_DK: Cellebredde (px)

en: Checked / Unchecked Skip Filled Cells
da_DK: Markeret/ikke markeret Spring fyldte celler over

en: Clear All Answers
da_DK: Ryd alle svar

en: Clear All Blanks
da_DK: Ryd alle tomme felter

en: Clear Answer
da_DK: Klart svar

en: Clear Clue
da_DK: Klar ledetråd

en: Clear clue and answer
da_DK: Klar ledetråd og svar

en: Clear Date
da_DK: Klar dato

en: Clear Puzzle
da_DK: Klart puslespil

en: Click on any cell to get started
da_DK: Klik på en celle for at komme i gang

en: Click on the table cells to mark the blank cells
da_DK: Klik på tabelcellerne for at markere de tomme celler

en: Click on vertical / horizontal lines to change direction
da_DK: Klik på lodrette/vandrette linjer for at ændre retning

en: Close Menu
da_DK: Luk menu

en: Clue Display (Above / Below Puzzle)
da_DK: Visning af ledetråde (over/under puslespil)

en: Clue Display - Press on any cell to start
da_DK: Clue Display - Tryk på en vilkårlig celle for at starte

en: Clue No Size
da_DK: Clue No Størrelse

en: Clue Number Font Size (rem)
da_DK: Ledetråd Nummer Skriftstørrelse (rem)

en: Color Cell Text
da_DK: Farve Celle Tekst

en: Cols Number
da_DK: Kolonner Antal

en: Columns Number need to be greater than Zero
da_DK: Kolonnernes antal skal være større end nul

en: Company / Organisation
da_DK: Virksomhed / organisation

en: Confirm Clear Puzzle Text - Confirm Text
da_DK: Bekræft klar puslespilstekst - Bekræft tekst

en: Confirm Reset Setting to Default - Confirm Text
da_DK: Bekræft Nulstil indstilling til standard - Bekræft tekst

en: Copied
da_DK: Kopieret

en: Copy
da_DK: Kopi

en: Could not save the crossword puzzle
da_DK: Kunne ikke gemme krydsordet

en: Date
da_DK: Dato

en: Default Blank Cell Colour
da_DK: Standardfarve for tomme celler

en: Default Focused Cell Colour
da_DK: Standardfarve for fokuseret celle

en: Default Highlighted Cell Colour
da_DK: Standardfarve for fremhævet celle

en: Default settings for the user Menu
da_DK: Standardindstillinger for brugermenuen

en: Default Sizes - Device / Fonts / Cells
da_DK: Standardstørrelser - Enhed / Skrifttyper / Celler

en: Desktop
da_DK: Skrivebord

en: Direction can also be changed by clicking on Space / Enter key
da_DK: Retningen kan også ændres ved at klikke på mellemrum / Enter-tasten

en: Do not add "script" tags. Content will be sanitized as per post html allowed tags.
da_DK: Tilføj ikke "script"-tags. Indholdet vil blive renset i henhold til tilladte tags i post html.

en: Domain License
da_DK: Domæne-licens

en: Down Clue
da_DK: Ned ledetråd

en: Down Clues
da_DK: Nedadgående spor

en: Download Empty Puzzle as PDF
da_DK: Download Empty Puzzle som PDF

en: Download Solved Puzzle as PDF
da_DK: Download det løste puslespil som PDF

en: Draw Blanks
da_DK: Tegn emner

en: Email - Report Bug (If empty, will not show in menu option)
da_DK: E-mail - Rapporter fejl (hvis tom, vises den ikke i menuen)

en: Enter the license number
da_DK: Indtast licensnummeret

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error Parsing Data
da_DK: Fejl i parsing af data

en: Error: Plugin "Puzzle Crossword" requires a higher version of PHP to be running.
da_DK: Fejl: Plugin "Puzzle Crossword" kræver, at en højere version af PHP kører.

en: Focused Cell Border
da_DK: Fokuseret cellegrænse

en: Focused Cell Colour Border
da_DK: Fokuseret celle Farve kant

en: Font Size Cell Clue Number Text
da_DK: Skriftstørrelse Cell Clue Nummer Tekst

en: Font Size Cell Text
da_DK: Skriftstørrelse Celle-tekst

en: General
da_DK: Generelt

en: General Labels
da_DK: Generelle etiketter

en: Get Premium License
da_DK: Få Premium-licens

en: Highlighted Cells
da_DK: Fremhævede celler

en: Highlighted Cells Colour
da_DK: Fremhævede celler Farve

en: How to play the puzzle and customize it
da_DK: Sådan spiller du puslespillet og tilpasser det

en: How to play the puzzle!
da_DK: Sådan spiller du puslespillet!

en: If left empty no input restriction is applied.
da_DK: Hvis den er tom, anvendes der ingen inputbegrænsning.

en: IMPORTANT
da_DK: VIGTIGT

en: Input Answer Cell
da_DK: Input Svar Celle

en: Inside Print Page - Company Logo - .jpeg/.png (can be left blank)
da_DK: Indvendig printside - firmalogo - .jpeg/.png (kan efterlades blank)

en: Inside Print Page - Company Name (can be left blank)
da_DK: Indvendig trykside - Firmanavn (kan efterlades blank)

en: Invalid Character, no symbols or numbers allowed
da_DK: Ugyldigt tegn, ingen symboler eller tal tilladt

en: Invalid Email
da_DK: Ugyldig e-mail

en: Invalid Input Character
da_DK: Ugyldigt indtastningstegn

en: Labels
da_DK: Etiketter

en: Laptop
da_DK: Bærbar computer

en: Latest Version Available
da_DK: Seneste tilgængelige version

en: License
da_DK: Licens

en: License Active
da_DK: Licens Aktiv

en: License Date last checked
da_DK: Licens Dato for sidste kontrol

en: License is valid. Thank you for using our product. We much appreciate it.
da_DK: Licensen er gyldig. Tak, fordi du bruger vores produkt. Vi sætter stor pris på det.

en: License Version
da_DK: Licensversion

en: Licensing Server Url
da_DK: Url til licensserver

en: Menu Label
da_DK: Menu-label

en: Minimal version of PHP required:
da_DK: Minimal version af PHP påkrævet:

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Name
da_DK: Navn

en: Navigate with the Arrow (up, down, left, right)
da_DK: Naviger med piletasterne (op, ned, venstre, højre)

en: New Crossword
da_DK: Ny krydsord

en: No
da_DK: Nej, det er det ikke

en: No message set.
da_DK: Ingen besked indstillet.

en: Ok, Got it!
da_DK: Okay, jeg har det!

en: Only to characters A to Z and a to z
da_DK: Kun til tegnene A til Z og a til z

en: Page not verified
da_DK: Siden er ikke verificeret

en: PDF - Empty Puzzle
da_DK: PDF - Tomt puslespil

en: PDF - Solved Puzzle
da_DK: PDF - Løst puslespil

en: Placeholder example will restrict the input only to characters from A to Z and a to z (lowercase and uppercase)
da_DK: Eksemplet med pladsholderen begrænser input til tegn fra A til Z og a til z (små og store bogstaver)

en: Premium Feature
da_DK: Premium-funktion

en: Print
da_DK: Udskriv

en: Print - Current State
da_DK: Udskriv - aktuel tilstand

en: Print - Empty Puzzle
da_DK: Print - Tomt puslespil

en: Print - Include Clues
da_DK: Udskriv - medtag ledetråde

en: Print Current State of the Puzzle
da_DK: Udskriv puslespillets aktuelle status

en: Print Empty Puzzle
da_DK: Print tomt puslespil

en: Print labels
da_DK: Udskriv etiketter

en: Puzzle
da_DK: Puslespil

en: Puzzle Information
da_DK: Information om puslespil

en: Puzzle Menu
da_DK: Puslespil Menu

en: Puzzle Name Required
da_DK: Navn på puslespil påkrævet

en: Puzzle Name:
da_DK: Puslespillets navn:

en: Puzzle not found
da_DK: Puslespil ikke fundet

en: Puzzle Saved Successfully
da_DK: Puslespil gemt med succes

en: Remember My Settings
da_DK: Husk mine indstillinger

en: Remember Settings
da_DK: Husk indstillinger

en: Report Bug
da_DK: Rapporter fejl

en: Reset to Default
da_DK: Nulstil til standard

en: Restrict Input
da_DK: Begræns input

en: Reveal
da_DK: Afsløring

en: Reveal Cell - Confirm Text
da_DK: Afslør celle - bekræft tekst

en: Reveal Clue - Confirm Text
da_DK: Afslør ledetråd - bekræft tekst

en: Reveal Date Time - Denied Message (show Date and Time by adding {date_time} )
da_DK: Reveal Date Time - Denied Message (vis dato og klokkeslæt ved at tilføje {date_time})

en: Reveal Puzzle - Confirm Text
da_DK: Afsløringspuslespil - Bekræft tekst

en: Reveal Selected Cell?
da_DK: Afsløring af valgt celle?

en: Reveal Selected Clue?
da_DK: Afslør udvalgte ledetråde?

en: Reveal Solved Puzzle?
da_DK: Afsløring af løst puslespil?

en: Reveal Text Info
da_DK: Afslør tekstinfo

en: Rows Number
da_DK: Rækker Antal

en: Rows Number need to be greater than Zero
da_DK: Rækkenummer skal være større end nul

en: Save
da_DK: Gem

en: Save & Back
da_DK: Gem og tilbage

en: Save and Generate Clues
da_DK: Gem og generer ledetråde

en: Save Progress
da_DK: Gem fremskridt

en: Save Puzzle Text - Fading Text
da_DK: Gem puslespilstekst - falmende tekst

en: Saved
da_DK: Gemt

en: Saving ...
da_DK: Sparer ...

en: Screen Max Width
da_DK: Skærm Maks. bredde

en: See documentation / video on how to do it
da_DK: Se dokumentation/video om, hvordan du gør det

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings - Customize the puzzle
da_DK: Indstillinger - Tilpas puslespillet

en: Shortcode
da_DK: Kort kode

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Answers From
da_DK: Vis svar fra

en: Show Cell Size Adjustment option
da_DK: Vis mulighed for justering af cellestørrelse

en: Show Font Size Adjustment Option
da_DK: Vis mulighed for justering af skriftstørrelse

en: Show Font Size Clue No Adjustment Option
da_DK: Vis tegnstørrelses-tip Ingen justeringsmulighed

en: Show Information about the Puzzle to the player
da_DK: Vis information om puslespillet til spilleren

en: Show Information from Template (custom html in case the editor does not work)
da_DK: Vis information fra skabelon (brugerdefineret html, hvis editoren ikke virker)

en: Show Menu to front end users
da_DK: Vis menu til frontend-brugere

en: Show Print Current State of Puzzle
da_DK: Vis udskrift af puslespillets aktuelle tilstand

en: Show Print Empty Puzzle
da_DK: Vis Print Tomt Puslespil

en: Show Remember Settings
da_DK: Vis Husk indstillinger

en: Show Timer
da_DK: Vis timer

en: Sizes
da_DK: Størrelser

en: Skip Filled Cells
da_DK: Spring fyldte celler over

en: Support & Updates End Date
da_DK: Slutdato for support og opdateringer

en: Text Size
da_DK: Tekststørrelse

en: The page did not pass the verification test
da_DK: Siden bestod ikke verifikationstesten

en: Time
da_DK: Tid

en: Toggle Cells No
da_DK: Toggle Celler Nej

en: Use Javascript Regular expression to Restrict input:
da_DK: Brug Javascript Regular expression til at begrænse input:

en: User Menu
da_DK: Brugermenu

en: User Menu Labels
da_DK: Etiketter til brugermenuer

en: Validate License
da_DK: Validér licens

en: View
da_DK: Se

en: View Answers From:
da_DK: Se svar fra:

en: Yes
da_DK: Ja

en: Your server's PHP version:
da_DK: Din servers PHP-version:
