Advanced Crossword - en to fi translation catalogue (194 entries)

en: (leave empty, or otherwise stated by developer)
fi: (jätetään tyhjäksi tai kehittäjä ilmoittaa toisin)

en: - To Save simply toggle back
fi: - Tallentaaksesi yksinkertaisesti vaihda takaisin

en: 2.Generate Numbers
fi: 2.Luo numeroita

en: Across and Down Clues can be toggle visible by clicking on the down / up arrows
fi: Vihjeitä voidaan vaihtaa näkyviin napsauttamalla nuolinäppäimiä alas/ylös

en: Action
fi: Toiminta

note: Name of the plugin
en: Advanced Crossword
fi: Edistynyt ristisanatehtävä

note: Description of the plugin
en: Advanced Crossword lets you have full control over the crossword created. From custom grid size to cell size, font size, colors and many more.
fi: Advanced Crossword antaa sinulle täyden hallinnan luodusta ristisanatehtävästä. Mukautetusta ruudukon koosta solujen kokoon, fonttikokoon, väreihin ja moneen muuhun.

en: Advanced Crossword License is not valid. Check the license or contact developer@tuskcode.com
fi: Advanced Crossword -lisenssi ei ole voimassa. Tarkista lisenssi tai ota yhteyttä developer@tuskcode.com

en: Alert message and labels
fi: Hälytysviesti ja tarrat

en: Alert Messages
fi: Hälytysviestit

en: Allow the player to view the solved puzzle after 
                                                        specific date and time. (Ideal when running competitions)
fi: Salli pelaajan tarkastella ratkaistua palapeliä sen jälkeen, kun
                                                        tietyn päivämäärän ja kellonajan jälkeen. (Ihanteellinen kilpailuja järjestettäessä)

en: Answer
fi: Vastaa

en: Answers are available to view from
fi: Vastaukset ovat nähtävissä osoitteessa

en: Are you sure you want to clear all answer cells?
fi: Oletko varma, että haluat tyhjentää kaikki vastaussolut?

en: Are you sure you want to clear all blank cells?
fi: Oletko varma, että haluat tyhjentää kaikki tyhjät solut?

en: Are you sure you want to clear the puzzle?
fi: Oletko varma, että haluat ratkaista palapelin?

en: Are you sure you want to delete it?
fi: Haluatko varmasti poistaa sen?

en: Are you sure you want to Reset to Default the Settings?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa asetukset oletusasetuksiin?

en: Back
fi: Takaisin

en: Blank Cell
fi: Tyhjä solu

en: Blank Cell Colour
fi: Tyhjän solun väri

en: Border Collapse
fi: Rajan romahtaminen

en: Button - Clear
fi: Painike - Tyhjennä

en: Button - Close
fi: Painike - Sulje

en: Button - No
fi: Painike - Ei

en: Button - Ok
fi: Painike - Ok

en: Button - Report Bug
fi: Painike - Ilmoita virheestä

en: Button - Reset to Default
fi: Painike - Palauta oletusasetuksiin

en: Button - Save
fi: Painike - Tallenna

en: Button - Yes
fi: Painike - Kyllä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot show
fi: Ei voi näyttää

en: Cell
fi: Solu

en: Cell Size
fi: Solun koko

en: Cell Text Colour
fi: Solun tekstin väri

en: Cell Text Font Size (rem)
fi: Solun tekstin fonttikoko (rem)

en: Cell Width (px)
fi: Solun leveys (px)

en: Checked / Unchecked Skip Filled Cells
fi: Valittu / Ei valittuna Ohita täytetyt solut

en: Clear All Answers
fi: Tyhjennä kaikki vastaukset

en: Clear All Blanks
fi: Tyhjennä kaikki aihiot

en: Clear Answer
fi: Selkeä vastaus

en: Clear Clue
fi: Selvä johtolanka

en: Clear clue and answer
fi: Selkeä vihje ja vastaus

en: Clear Date
fi: Tyhjennä päivämäärä

en: Clear Puzzle
fi: Selkeä palapeli

en: Click on any cell to get started
fi: Klikkaa mitä tahansa solua päästäksesi alkuun

en: Click on the table cells to mark the blank cells
fi: Klikkaa taulukon soluja merkitäksesi tyhjät solut

en: Click on vertical / horizontal lines to change direction
fi: Klikkaa pysty- / vaakasuoria viivoja vaihtaaksesi suuntaa

en: Close Menu
fi: Sulje valikko

en: Clue
fi: Vihje

en: Clue Display (Above / Below Puzzle)
fi: Vihjeen näyttö (palapelin ylä- / alapuolella)

en: Clue Display - Press on any cell to start
fi: Vihjeen näyttö - Aloita painamalla mitä tahansa solua

en: Clue No Size
fi: Vihje nro Koko

en: Clue Number Font Size (rem)
fi: Vihjeen numero Kirjasinkoko (rem)

en: Color Cell Text
fi: Väri Solun teksti

en: Cols Number
fi: Cols Numero

en: Columns Number need to be greater than Zero
fi: Sarakkeiden lukumäärän on oltava suurempi kuin nolla

en: Company / Organisation
fi: Yritys / organisaatio

en: Confirm Clear Puzzle Text - Confirm Text
fi: Vahvista Tyhjennä palapeliteksti - Vahvista teksti

en: Confirm Reset Setting to Default - Confirm Text
fi: Vahvista Asetusten palauttaminen oletusasetuksiin - Vahvista teksti

en: Copied
fi: Kopioitu

en: Copy
fi: Kopioi

en: Could not save the crossword puzzle
fi: Ristisanatehtävää ei voitu tallentaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Default Blank Cell Colour
fi: Tyhjän solun oletusväri

en: Default Focused Cell Colour
fi: Keskitetyn solun oletusväri

en: Default Highlighted Cell Colour
fi: Korostetun solun oletusväri

en: Default settings for the user Menu
fi: Käyttäjän oletusasetukset Valikko

en: Default Sizes - Device / Fonts / Cells
fi: Oletuskoot - Laite / Fontit / Solut

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Direction can also be changed by clicking on Space / Enter key
fi: Suuntaa voidaan muuttaa myös painamalla välilyöntiä / Enter-näppäintä

en: Do not add "script" tags. Content will be sanitized as per post html allowed tags.
fi: Älä lisää "script"-tageja. Sisältö puhdistetaan post html:n sallittujen tunnisteiden mukaisesti.

en: Domain License
fi: Domain-lisenssi

en: Down Clue
fi: Alas vihje

en: Down Clues
fi: Alas vihjeitä

en: Download Empty Puzzle as PDF
fi: Lataa Tyhjä palapeli PDF-muodossa

en: Download Solved Puzzle as PDF
fi: Lataa ratkaistu palapeli PDF-tiedostona

en: Draw Blanks
fi: Piirrä aihioita

en: Email - Report Bug (If empty, will not show in menu option)
fi: Sähköposti - Ilmoita virheestä (jos tyhjä, ei näy valikkovaihtoehdossa)

en: Enter the license number
fi: Kirjoita lisenssin numero

en: Error
fi: Virhe

en: Error Parsing Data
fi: Virhe tietojen jäsentämisessä

en: Error: Plugin "Puzzle Crossword" requires a higher version of PHP to be running.
fi: Virhe: Plugin "Puzzle Crossword" vaatii korkeamman PHP-version.

en: Focused Cell Colour Border
fi: Keskitetty solun väriraja

en: Font Size Cell Clue Number Text
fi: Fontin koko Solun vihjeen numero Teksti

en: Font Size Cell Text
fi: Fontin koko Solun teksti

en: General
fi: Yleistä

en: General Labels
fi: Yleiset etiketit

en: Get Premium License
fi: Hanki Premium-lisenssi

en: Highlighted Cells
fi: Korostetut solut

en: Highlighted Cells Colour
fi: Korostetut solut Väri

en: How to play the puzzle and customize it
fi: Kuinka pelata palapeliä ja muokata sitä

en: How to play the puzzle!
fi: Kuinka pelata palapeliä!

en: If left empty no input restriction is applied.
fi: Jos jätetään tyhjäksi, mitään syöttörajoitusta ei sovelleta.

en: IMPORTANT
fi: TÄRKEÄÄ

en: Input Answer Cell
fi: Tulo Vastaus Solu

en: Inside Print Page - Company Logo - .jpeg/.png (can be left blank)
fi: Sisäsivu - Yrityksen logo - .jpeg/.png (voidaan jättää tyhjäksi)

en: Inside Print Page - Company Name (can be left blank)
fi: Sisäpuolen tulostussivu - Yrityksen nimi (voidaan jättää tyhjäksi)

en: Invalid Character, no symbols or numbers allowed
fi: Virheellinen merkki, symbolit tai numerot eivät ole sallittuja

en: Invalid Email
fi: Virheellinen sähköpostiosoite

en: Invalid Input Character
fi: Virheellinen syöttömerkki

en: Labels
fi: Tarrat

en: Laptop
fi: Kannettava tietokone

en: Latest Version Available
fi: Uusin versio saatavilla

en: License
fi: Lisenssi

en: License Active
fi: Lisenssi Aktiivinen

en: License Date last checked
fi: Lisenssi Viimeksi tarkistettu päivämäärä

en: License is valid. Thank you for using our product. We much appreciate it.
fi: Lisenssi on voimassa. Kiitos, että käytät tuotteitamme. Arvostamme sitä suuresti.

en: License Version
fi: Lisenssiversio

en: Licensing Server Url
fi: Lisensointipalvelimen Url

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu Label
fi: Valikon etiketti

en: Minimal version of PHP required:
fi: Vähimmäisversio PHP:stä vaaditaan:

en: Mobile
fi: Mobiili

en: Name
fi: Nimi

en: Navigate with the Arrow (up, down, left, right)
fi: Navigointi nuolinäppäimillä (ylös, alas, vasemmalle, oikealle)

en: New Crossword
fi: Uusi ristisanatehtävä

en: No
fi: Ei

en: No message set.
fi: Viestiä ei ole asetettu.

en: Ok, Got it!
fi: Selvä, tajusin!

en: Only to characters A to Z and a to z
fi: Ainoastaan merkit A-Z ja a-z

en: Page not verified
fi: Sivua ei ole tarkistettu

en: PDF - Empty Puzzle
fi: PDF - Tyhjä palapeli

en: PDF - Solved Puzzle
fi: PDF - Ratkaistu palapeli

en: Placeholder example will restrict the input only to characters from A to Z and a to z (lowercase and uppercase)
fi: Esimerkissä rajoitetaan syöttö vain merkkeihin A-Z ja a-Z (pienet ja isot kirjaimet)

en: Premium Feature
fi: Premium-ominaisuus

en: Print
fi: Tulosta

en: Print - Current State
fi: Tulosta - Nykytila

en: Print - Empty Puzzle
fi: Tulosta - Tyhjä palapeli

en: Print - Include Clues
fi: Tulosta - Sisällytä vihjeitä

en: Print Current State of the Puzzle
fi: Tulosta Palapelin nykytilanne

en: Print Empty Puzzle
fi: Tulosta tyhjä palapeli

en: Print labels
fi: Tulosta tarrat

en: Puzzle
fi: Palapeli

en: Puzzle Information
fi: Palapelien tiedot

en: Puzzle Menu
fi: Puzzle-valikko

en: Puzzle Name Required
fi: Palapelin nimi vaaditaan

en: Puzzle Name:
fi: Palapelin nimi:

en: Puzzle not found
fi: Palapeliä ei löydy

en: Puzzle Saved Successfully
fi: Palapeli tallennettu onnistuneesti

en: Remember My Settings
fi: Muista asetukset

en: Remember Settings
fi: Muista asetukset

en: Report Bug
fi: Ilmoita vika

en: Reset to Default
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: Restrict Input
fi: Rajoita syöttöä

en: Reveal
fi: Paljasta

en: Reveal Cell - Confirm Text
fi: Paljasta solu - Vahvista teksti

en: Reveal Clue - Confirm Text
fi: Paljasta vihje - Vahvista teksti

en: Reveal Date Time - Denied Message (show Date and Time by adding {date_time} )
fi: Paljasta päivämäärä ja aika - Kielletty viesti (näytä päivämäärä ja aika lisäämällä {date_time} )

en: Reveal Puzzle - Confirm Text
fi: Paljastaa palapeli - Vahvista teksti

en: Reveal Selected Cell?
fi: Paljasta valittu solu?

en: Reveal Selected Clue?
fi: Paljasta valittu vihje?

en: Reveal Solved Puzzle?
fi: Paljasta ratkaistu palapeli?

en: Reveal Text Info
fi: Paljasta tekstin tiedot

en: Rows Number
fi: Rivien lukumäärä

en: Rows Number need to be greater than Zero
fi: Rivien lukumäärän on oltava suurempi kuin nolla

en: Save
fi: Tallenna

en: Save and Generate Clues
fi: Tallenna ja luo vihjeitä

en: Save Progress
fi: Tallenna edistyminen

en: Save Puzzle Text - Fading Text
fi: Tallenna palapeliteksti - häivytysteksti

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Saving ...
fi: Säästö ...

en: Screen Max Width
fi: Näytön enimmäisleveys

en: See documentation / video on how to do it
fi: Katso dokumentaatio / video siitä, miten se tehdään

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings - Customize the puzzle
fi: Asetukset - Mukauta palapeliä

en: Show
fi: Näytä

en: Show Answers From
fi: Näytä vastaukset

en: Show Cell Size Adjustment option
fi: Näytä solun koon säätö -vaihtoehto

en: Show Font Size Adjustment Option
fi: Näytä fonttikoon säätövaihtoehto

en: Show Font Size Clue No Adjustment Option
fi: Näytä fonttikoko Vihje Ei säätöä -vaihtoehto

en: Show Information about the Puzzle to the player
fi: Näytä tietoa palapelistä pelaajalle

en: Show Information from Template (custom html in case the editor does not work)
fi: Näytä tiedot mallista (mukautettu html, jos editori ei toimi)

en: Show Menu to front end users
fi: Näytä valikko etupään käyttäjille

en: Show Print Current State of Puzzle
fi: Näytä Tulosta palapelin nykyinen tila

en: Show Print Empty Puzzle
fi: Näytä Tulosta tyhjä palapeli

en: Show Remember Settings
fi: Näytä Muista asetukset

en: Show Timer
fi: Näytä ajastin

en: Sizes
fi: Koot

en: Skip Filled Cells
fi: Ohita täytetyt solut

en: Support & Updates End Date
fi: Tuki ja päivitykset Loppupäivä

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Text Size
fi: Tekstin koko

en: The page did not pass the verification test
fi: Sivu ei läpäissyt tarkistustestiä

en: Time
fi: Aika

en: Toggle Cells No
fi: Vaihda soluja Ei

en: Use Javascript Regular expression to Restrict input:
fi: Käytä Javascriptin säännöllistä lauseketta syötteen rajoittamiseen:

en: User Menu
fi: Käyttäjän valikko

en: User Menu Labels
fi: Käyttäjän valikon tarrat

en: Validate License
fi: Vahvista lisenssi

en: Version
fi: Versio

en: View
fi: Näytä

en: Yes
fi: Kyllä

en: Your server's PHP version:
fi: Palvelimesi PHP-versio:
