Advanced Crossword - en to fr_FR translation catalogue (194 entries)

en: (leave empty, or otherwise stated by developer)
fr_FR: (laisser vide, ou indiquer autrement par le développeur)

en: - To Save simply toggle back
fr_FR: - Pour sauvegarder, il suffit de revenir en arrière

en: 2.Generate Numbers
fr_FR: 2.Générer des nombres

en: Across and Down Clues can be toggle visible by clicking on the down / up arrows
fr_FR: Les indices de haut en bas et de bas en haut peuvent être rendus visibles en cliquant sur les flèches vers le bas ou vers le haut

en: Across Clue
fr_FR: Indice de traversée

en: Across Clues
fr_FR: À travers les indices

note: Name of the plugin
en: Advanced Crossword
fr_FR: Mots croisés avancés

note: Description of the plugin
en: Advanced Crossword lets you have full control over the crossword created. From custom grid size to cell size, font size, colors and many more.
fr_FR: Advanced Crossword vous permet de contrôler entièrement les mots croisés créés. De la taille de la grille à la taille des cellules, en passant par la taille de la police, les couleurs et bien d'autres choses encore.

en: Advanced Crossword License is not valid. Check the license or contact developer@tuskcode.com
fr_FR: La licence de mots croisés avancés n'est pas valide. Vérifiez la licence ou contactez developer@tuskcode.com

en: Alert message and labels
fr_FR: Message d'alerte et étiquettes

en: Alert Messages
fr_FR: Messages d'alerte

en: Allow the player to view the solved puzzle after 
                                                        specific date and time. (Ideal when running competitions)
fr_FR: Permettre au joueur de voir l'énigme résolue après une date
                                                        une date et une heure précises. (Idéal pour les concours)

en: Answer
fr_FR: Réponse

en: Answers are available to view from
fr_FR: Les réponses sont disponibles à l'adresse suivante

en: Are you sure you want to clear all answer cells?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer toutes les cellules de réponse ?

en: Are you sure you want to clear all blank cells?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer toutes les cellules vides ?

en: Are you sure you want to clear the puzzle?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir résoudre l'énigme ?

en: Are you sure you want to delete it?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir le supprimer ?

en: Are you sure you want to Reset to Default the Settings?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir rétablir les paramètres par défaut ?

en: Back
fr_FR: Retour

en: Blank Cell
fr_FR: Cellule vide

en: Blank Cell Colour
fr_FR: Couleur des cellules vierges

en: Border Collapse
fr_FR: Effondrement des frontières

en: Button - Clear
fr_FR: Bouton - Effacer

en: Button - Close
fr_FR: Bouton - Fermer

en: Button - No
fr_FR: Bouton - Non

en: Button - Ok
fr_FR: Bouton - Ok

en: Button - Report Bug
fr_FR: Bouton - Signaler un bogue

en: Button - Reset to Default
fr_FR: Bouton - Rétablir les valeurs par défaut

en: Button - Save
fr_FR: Bouton - Enregistrer

en: Button - Yes
fr_FR: Bouton - Oui

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cannot show
fr_FR: Impossible d'afficher

en: Cell
fr_FR: Cellule

en: Cell Size
fr_FR: Taille des cellules

en: Cell Text Colour
fr_FR: Couleur du texte de la cellule

en: Cell Text Font Size (rem)
fr_FR: Taille de police du texte de la cellule (rem)

en: Cell Width (px)
fr_FR: Largeur de la cellule (px)

en: Checked / Unchecked Skip Filled Cells
fr_FR: Coché / non coché Sauter les cellules remplies

en: Clear All Answers
fr_FR: Effacer toutes les réponses

en: Clear All Blanks
fr_FR: Effacer tous les blancs

en: Clear Answer
fr_FR: Réponse claire

en: Clear Clue
fr_FR: Indice clair

en: Clear clue and answer
fr_FR: Indice et réponse clairs

en: Clear Date
fr_FR: Date limite

en: Clear Puzzle
fr_FR: Casse-tête transparent

en: Click on any cell to get started
fr_FR: Cliquez sur n'importe quelle cellule pour commencer

en: Click on the table cells to mark the blank cells
fr_FR: Cliquez sur les cellules du tableau pour marquer les cellules vides

en: Click on vertical / horizontal lines to change direction
fr_FR: Cliquer sur les lignes verticales / horizontales pour changer de direction

en: Close Menu
fr_FR: Fermer le menu

en: Clue
fr_FR: Indice

en: Clue Display (Above / Below Puzzle)
fr_FR: Affichage des indices (au-dessus / au-dessous de l'énigme)

en: Clue Display - Press on any cell to start
fr_FR: Affichage des indices - Appuyez sur n'importe quelle cellule pour commencer

en: Clue No Size
fr_FR: Indice Pas de taille

en: Clue Number Font Size (rem)
fr_FR: Numéro de l'indice Taille de la police (rem)

en: Color Cell Text
fr_FR: Couleur Cellule Texte

en: Cols Number
fr_FR: Cols Nombre

en: Columns Number need to be greater than Zero
fr_FR: Le nombre de colonnes doit être supérieur à zéro

en: Company / Organisation
fr_FR: Entreprise / Organisation

en: Confirm Clear Puzzle Text - Confirm Text
fr_FR: Confirmer le texte de l'énigme - Confirmer le texte

en: Confirm Reset Setting to Default - Confirm Text
fr_FR: Confirmer Réinitialiser le réglage par défaut - Confirmer le texte

en: Copied
fr_FR: Copié

en: Copy
fr_FR: Copie

en: Could not save the crossword puzzle
fr_FR: Impossible d'enregistrer la grille de mots croisés

en: Default Blank Cell Colour
fr_FR: Couleur par défaut des cellules vierges

en: Default Focused Cell Colour
fr_FR: Couleur par défaut des cellules focalisées

en: Default Highlighted Cell Colour
fr_FR: Couleur par défaut des cellules surlignées

en: Default settings for the user Menu
fr_FR: Paramètres par défaut pour l'utilisateur Menu

en: Default Sizes - Device / Fonts / Cells
fr_FR: Tailles par défaut - Appareil / Polices / Cellules

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Direction can also be changed by clicking on Space / Enter key
fr_FR: La direction peut également être modifiée en cliquant sur la touche Espace / Entrée

en: Do not add "script" tags. Content will be sanitized as per post html allowed tags.
fr_FR: N'ajoutez pas de balises "script". Le contenu sera nettoyé conformément aux balises autorisées dans le post html.

en: Domain License
fr_FR: Licence de domaine

en: Down Clue
fr_FR: Indice de chute

en: Down Clues
fr_FR: Indices de chute

en: Download Empty Puzzle as PDF
fr_FR: Télécharger Empty Puzzle en PDF

en: Download Solved Puzzle as PDF
fr_FR: Télécharger l'énigme résolue au format PDF

en: Draw Blanks
fr_FR: Dessiner à blanc

en: Email - Report Bug (If empty, will not show in menu option)
fr_FR: Email - Report Bug (Si vide, n'apparaîtra pas dans l'option de menu)

en: Enter the license number
fr_FR: Saisir le numéro de licence

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Parsing Data
fr_FR: Erreur d'analyse des données

en: Error: Plugin "Puzzle Crossword" requires a higher version of PHP to be running.
fr_FR: Erreur : Le plugin "Puzzle Crossword" nécessite une version supérieure de PHP.

en: Focused Cell Border
fr_FR: Bordure cellulaire ciblée

en: Focused Cell Colour Border
fr_FR: Cellule focalisée Bordure de couleur

en: Font Size Cell Clue Number Text
fr_FR: Taille de police Cellule Numéro d'indice Texte

en: Font Size Cell Text
fr_FR: Taille de la police Texte de la cellule

en: General
fr_FR: Général

en: General Labels
fr_FR: Étiquettes générales

en: Get Premium License
fr_FR: Obtenir une licence Premium

en: Highlighted Cells
fr_FR: Cellules surlignées

en: Highlighted Cells Colour
fr_FR: Cellules surlignées Couleur

en: How to play the puzzle and customize it
fr_FR: Comment jouer au puzzle et le personnaliser

en: How to play the puzzle!
fr_FR: Comment jouer au puzzle !

en: If left empty no input restriction is applied.
fr_FR: Si elle est laissée vide, aucune restriction d'entrée n'est appliquée.

en: Input Answer Cell
fr_FR: Entrée Cellule de réponse

en: Inside Print Page - Company Logo - .jpeg/.png (can be left blank)
fr_FR: Page d'impression intérieure - Logo de l'entreprise - .jpeg/.png (peut être laissé en blanc)

en: Inside Print Page - Company Name (can be left blank)
fr_FR: Page d'impression intérieure - Nom de l'entreprise (peut être laissé en blanc)

en: Invalid Character, no symbols or numbers allowed
fr_FR: Caractère non valide, aucun symbole ou chiffre n'est autorisé

en: Invalid Email
fr_FR: Email invalide

en: Invalid Input Character
fr_FR: Caractère d'entrée non valide

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Laptop
fr_FR: Ordinateur portable

en: Latest Version Available
fr_FR: Dernière version disponible

en: License
fr_FR: Licence

en: License Active
fr_FR: Licence active

en: License Date last checked
fr_FR: Licence Date de la dernière vérification

en: License is valid. Thank you for using our product. We much appreciate it.
fr_FR: La licence est valide. Nous vous remercions d'avoir utilisé notre produit. Nous vous en sommes très reconnaissants.

en: License Version
fr_FR: Version de la licence

en: Licensing Server Url
fr_FR: Url du serveur de licences

en: Menu Label
fr_FR: Étiquette du menu

en: Minimal version of PHP required:
fr_FR: Version minimale de PHP requise :

en: Name
fr_FR: Nom

en: Navigate with the Arrow (up, down, left, right)
fr_FR: Naviguer avec la flèche (haut, bas, gauche, droite)

en: New Crossword
fr_FR: Nouveaux mots croisés

en: No
fr_FR: Non

en: No message set.
fr_FR: Aucun message n'a été défini.

en: Ok, Got it!
fr_FR: Ok, je l'ai !

en: Only to characters A to Z and a to z
fr_FR: Uniquement pour les caractères A à Z et a à z

en: Page not verified
fr_FR: Page non vérifiée

en: PDF - Empty Puzzle
fr_FR: PDF - Casse-tête vide

en: PDF - Solved Puzzle
fr_FR: PDF - Énigme résolue

en: Placeholder example will restrict the input only to characters from A to Z and a to z (lowercase and uppercase)
fr_FR: L'exemple de l'espace réservé limitera la saisie aux caractères de A à Z et de a à z (minuscules et majuscules)

en: Premium Feature
fr_FR: Fonctionnalité Premium

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Print - Current State
fr_FR: Imprimer - État actuel

en: Print - Empty Puzzle
fr_FR: Imprimer - Puzzle vide

en: Print - Include Clues
fr_FR: Imprimer - Inclure les indices

en: Print Current State of the Puzzle
fr_FR: Imprimer l'état actuel du puzzle

en: Print Empty Puzzle
fr_FR: Imprimer le puzzle vide

en: Print labels
fr_FR: Imprimer les étiquettes

en: Puzzle
fr_FR: Casse-tête

en: Puzzle Information
fr_FR: Informations sur les puzzles

en: Puzzle Menu
fr_FR: Menu Puzzle

en: Puzzle Name Required
fr_FR: Nom du puzzle requis

en: Puzzle Name:
fr_FR: Nom du puzzle :

en: Puzzle not found
fr_FR: Puzzle non trouvé

en: Puzzle Saved Successfully
fr_FR: Puzzle sauvegardé avec succès

en: Remember My Settings
fr_FR: Mémoriser mes paramètres

en: Remember Settings
fr_FR: Mémoriser les paramètres

en: Report Bug
fr_FR: Signaler un bogue

en: Reset to Default
fr_FR: Rétablissement des valeurs par défaut

en: Restrict Input
fr_FR: Restreindre l'entrée

en: Reveal
fr_FR: Révéler

en: Reveal Cell - Confirm Text
fr_FR: Révéler la cellule - Confirmer le texte

en: Reveal Clue - Confirm Text
fr_FR: Révéler l'indice - Confirmer le texte

en: Reveal Date Time - Denied Message (show Date and Time by adding {date_time} )
fr_FR: Révéler la date et l'heure - Message refusé (afficher la date et l'heure en ajoutant {date_time} )

en: Reveal Puzzle - Confirm Text
fr_FR: Casse-tête de révélation - Confirmer le texte

en: Reveal Selected Cell?
fr_FR: Révéler la cellule sélectionnée ?

en: Reveal Selected Clue?
fr_FR: Révéler l'indice sélectionné ?

en: Reveal Solved Puzzle?
fr_FR: Révéler l'énigme résolue ?

en: Reveal Text Info
fr_FR: Révéler les informations du texte

en: Rows Number
fr_FR: Nombre de rangs

en: Rows Number need to be greater than Zero
fr_FR: Le nombre de lignes doit être supérieur à zéro

en: Save
fr_FR: Économiser

en: Save & Back
fr_FR: Sauvegarde et retour

en: Save and Generate Clues
fr_FR: Enregistrer et générer des indices

en: Save Progress
fr_FR: Sauvegarder les progrès

en: Save Puzzle Text - Fading Text
fr_FR: Enregistrer le texte du puzzle - Texte en fondu

en: Saved
fr_FR: Sauvegardé

en: Saving ...
fr_FR: Économiser ...

en: Screen Max Width
fr_FR: Largeur maximale de l'écran

en: See documentation / video on how to do it
fr_FR: Voir la documentation / vidéo sur la façon de procéder

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings - Customize the puzzle
fr_FR: Paramètres - Personnaliser le puzzle

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show Answers From
fr_FR: Afficher les réponses de

en: Show Cell Size Adjustment option
fr_FR: Afficher l'option d'ajustement de la taille des cellules

en: Show Font Size Adjustment Option
fr_FR: Afficher l'option de réglage de la taille de la police

en: Show Font Size Clue No Adjustment Option
fr_FR: Afficher l'indice de la taille de la police Pas d'option d'ajustement

en: Show Information about the Puzzle to the player
fr_FR: Afficher des informations sur l'énigme au joueur

en: Show Information from Template (custom html in case the editor does not work)
fr_FR: Afficher les informations du modèle (html personnalisé au cas où l'éditeur ne fonctionnerait pas)

en: Show Menu to front end users
fr_FR: Afficher le menu pour les utilisateurs frontaux

en: Show Print Current State of Puzzle
fr_FR: Afficher Imprimer l'état actuel de l'énigme

en: Show Print Empty Puzzle
fr_FR: Afficher Imprimer Casse-tête vide

en: Show Remember Settings
fr_FR: Afficher les paramètres de mémorisation

en: Show Timer
fr_FR: Afficher la minuterie

en: Sizes
fr_FR: Dimensions

en: Skip Filled Cells
fr_FR: Sauter les cellules remplies

en: Support & Updates End Date
fr_FR: Date de fin de l'assistance et des mises à jour

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Text Size
fr_FR: Taille du texte

en: The page did not pass the verification test
fr_FR: La page n'a pas passé le test de vérification

en: Time
fr_FR: L'heure

en: Toggle Cells No
fr_FR: Cellules à bascule Non

en: Use Javascript Regular expression to Restrict input:
fr_FR: Utiliser l'expression régulière Javascript pour restreindre les entrées :

en: User Menu
fr_FR: Menu utilisateur

en: User Menu Labels
fr_FR: Étiquettes du menu utilisateur

en: Validate License
fr_FR: Valider la licence

en: View
fr_FR: Voir

en: View Answers From:
fr_FR: Voir les réponses de :

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Your server's PHP version:
fr_FR: La version PHP de votre serveur :
