Advanced Crossword - en to ja translation catalogue (203 entries)

en: (leave empty, or otherwise stated by developer)
ja: (空のままにするか、開発者が別途指定する)

en: - To Save simply toggle back
ja: - 保存するには、単にトグルを戻す

en: 2.Generate Numbers
ja: 2.数字の生成

en: Across and Down Clues can be toggle visible by clicking on the down / up arrows
ja: 下矢印と上矢印をクリックすることで、アクロスとダウンのヒントの表示を切り替えることができる。

en: Across Clue
ja: アクロスの手がかり

en: Across Clues
ja: 手がかりを越えて

en: Action
ja: アクション

note: Name of the plugin
en: Advanced Crossword
ja: 上級クロスワード

note: Description of the plugin
en: Advanced Crossword lets you have full control over the crossword created. From custom grid size to cell size, font size, colors and many more.
ja: Advanced Crosswordでは、作成されたクロスワードを完全にコントロールすることができます。グリッドサイズ、セルサイズ、フォントサイズ、色など、さまざまなカスタマイズが可能です。

en: Advanced Crossword License is not valid. Check the license or contact developer@tuskcode.com
ja: Advanced Crossword ライセンスが無効です。ライセンスを確認するか、developer@tuskcode.com までご連絡ください。

en: Alert message and labels
ja: 警告メッセージとラベル

en: Alert Messages
ja: アラートメッセージ

en: Allow the player to view the solved puzzle after 
                                                        specific date and time. (Ideal when running competitions)
ja: 特定の日時以降に解いたパズルを閲覧できるようにする。
                                                        特定の日付と時間の後に解決したパズルを見ることができます。(コンペティションに最適）

en: Answer
ja: 回答

en: Answers are available to view from
ja: 解答は以下からご覧いただけます。

en: Are you sure you want to clear all answer cells?
ja: 本当にすべての回答セルをクリアしますか？

en: Are you sure you want to clear all blank cells?
ja: 空白のセルをすべて消去してよろしいですか？

en: Are you sure you want to clear the puzzle?
ja: 本当にパズルをクリアしたいんですか？

en: Are you sure you want to delete it?
ja: 本当に削除するのか？

en: Are you sure you want to Reset to Default the Settings?
ja: 本当に初期設定にリセットしますか？

en: Back
ja: バック

en: Blank Cell
ja: 空白セル

en: Blank Cell Colour
ja: 空白セルの色

en: Border Collapse
ja: 国境崩壊

en: Button - Clear
ja: ボタン - クリア

en: Button - Close
ja: ボタン - 閉じる

en: Button - No
ja: ボタン - なし

en: Button - Ok
ja: ボタン - OK

en: Button - Report Bug
ja: ボタン - バグ報告

en: Button - Reset to Default
ja: ボタン - デフォルトにリセット

en: Button - Save
ja: ボタン - 保存

en: Button - Yes
ja: ボタン - はい

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot show
ja: 表示できない

en: Cell
ja: セル

en: Cell Size
ja: セルサイズ

en: Cell Text Colour
ja: セルの文字色

en: Cell Text Font Size (rem)
ja: セルの文字サイズ（rem）

en: Cell Width (px)
ja: セル幅 (px)

en: Checked / Unchecked Skip Filled Cells
ja: 塗りつぶされたセルをスキップする。

en: Clear All Answers
ja: すべての回答を消去

en: Clear All Blanks
ja: すべての空白を消去する

en: Clear Answer
ja: 明確な答え

en: Clear Clue
ja: 明確な手がかり

en: Clear clue and answer
ja: 明確なヒントと答え

en: Clear Date
ja: 晴天日

en: Clear Puzzle
ja: クリアパズル

en: Click on any cell to get started
ja: 任意のセルをクリックして開始する

en: Click on the table cells to mark the blank cells
ja: 表のセルをクリックして空白セルをマークする

en: Click on vertical / horizontal lines to change direction
ja: 縦線／横線をクリックして方向を変える

en: Close Menu
ja: メニューを閉じる

en: Clue
ja: 手がかり

en: Clue Display (Above / Below Puzzle)
ja: ヒント表示（パズルの上/下）

en: Clue Display - Press on any cell to start
ja: ヒント表示 - 任意のセルを押してスタート

en: Clue No Size
ja: サイズなし

en: Clue Number Font Size (rem)
ja: ヒント番号 フォントサイズ（rem）

en: Color Cell Text
ja: カラーセル・テキスト

en: Cols Number
ja: コル数

en: Columns Number need to be greater than Zero
ja: 列番号はゼロより大きくなければならない。

en: Company / Organisation
ja: 会社 / 組織

en: Confirm Clear Puzzle Text - Confirm Text
ja: クリアパズルのテキストを確認する - テキストを確認する

en: Confirm Reset Setting to Default - Confirm Text
ja: 設定をデフォルトに戻すことを確認する - テキストを確認する

en: Copied
ja: コピー

en: Copy
ja: コピー

en: Could not save the crossword puzzle
ja: クロスワードパズルを保存できませんでした

note: Author of the plugin
en: dan
ja: 段位

en: Date
ja: 日付

en: Default Blank Cell Colour
ja: デフォルトの空白セルの色

en: Default Focused Cell Colour
ja: デフォルトのフォーカスセルの色

en: Default Highlighted Cell Colour
ja: デフォルトの強調表示されたセルの色

en: Default settings for the user Menu
ja: ユーザーメニューのデフォルト設定

en: Default Sizes - Device / Fonts / Cells
ja: デフォルトサイズ - デバイス / フォント / セル

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Direction can also be changed by clicking on Space / Enter key
ja: 方向はSpace / Enterキーでも変更できます。

en: Do not add "script" tags. Content will be sanitized as per post html allowed tags.
ja: script "タグを追加しないでください。コンテンツはpost htmlの許可タグに従ってサニタイズされます。

en: Domain License
ja: ドメイン・ライセンス

en: Down Clue
ja: ダウンの手がかり

en: Down Clues
ja: ダウンの手がかり

en: Download Empty Puzzle as PDF
ja: 空のパズルをPDFでダウンロード

en: Download Solved Puzzle as PDF
ja: パズルの解答をPDFでダウンロード

en: Draw Blanks
ja: ドロー・ブランク

en: Email - Report Bug (If empty, will not show in menu option)
ja: 電子メール - バグ報告 (空の場合、メニューオプションに表示されません)

en: Enter the license number
ja: ライセンス番号を入力

en: Error
ja: エラー

en: Error Parsing Data
ja: データ解析エラー

en: Error: Plugin "Puzzle Crossword" requires a higher version of PHP to be running.
ja: エラー：プラグイン "Puzzle Crossword "が動作するには、より高いバージョンのPHPが必要です。

en: Focused Cell Border
ja: フォーカス・セル・ボーダー

en: Focused Cell Colour Border
ja: フォーカス・セル・カラー・ボーダー

en: Font Size Cell Clue Number Text
ja: フォントサイズ セル番号 テキスト

en: Font Size Cell Text
ja: フォントサイズ セルテキスト

en: General
ja: 一般

en: General Labels
ja: 一般ラベル

en: Get Premium License
ja: プレミアムライセンスを取得する

en: Highlighted Cells
ja: ハイライトされたセル

en: Highlighted Cells Colour
ja: ハイライトされたセルの色

en: How to play the puzzle and customize it
ja: パズルの遊び方とカスタマイズ

en: How to play the puzzle!
ja: パズルの遊び方

en: Id
ja: アイド

en: If left empty no input restriction is applied.
ja: 空のままだと入力制限がかからない。

en: IMPORTANT
ja: 重要

en: Info
ja: インフォメーション

en: Input Answer Cell
ja: 入力回答セル

en: Inside Print Page - Company Logo - .jpeg/.png (can be left blank)
ja: 中面 - 企業ロゴ - .jpeg/.png (空白でも可)

en: Inside Print Page - Company Name (can be left blank)
ja: 中面 - 会社名（空白でも可）

en: Invalid Character, no symbols or numbers allowed
ja: 無効な文字です。

en: Invalid Email
ja: 無効な電子メール

en: Invalid Input Character
ja: 無効な入力文字

en: Labels
ja: ラベル

en: Laptop
ja: ノートパソコン

en: Latest Version Available
ja: 最新バージョン

en: License
ja: ライセンス

en: License Active
ja: ライセンス・アクティブ

en: License Date last checked
ja: ライセンス 最終確認日

en: License is valid. Thank you for using our product. We much appreciate it.
ja: ライセンスは有効です。弊社製品をご利用いただきありがとうございます。感謝いたします。

en: License Version
ja: ライセンス・バージョン

en: Licensing Server Url
ja: ライセンスサーバーのURL

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Label
ja: メニューラベル

en: Minimal version of PHP required:
ja: PHPの最小バージョンが必要です：

en: Mobile
ja: モバイル

en: Name
ja: 名称

en: Navigate with the Arrow (up, down, left, right)
ja: 矢印で移動（上下左右）

en: New Crossword
ja: 新しいクロスワード

en: No
ja: いいえ

en: No message set.
ja: メッセージが設定されていない。

en: Ok, Got it!
ja: 分かった！

en: Only to characters A to Z and a to z
ja: AからZおよびaからzの文字のみ

en: Page not verified
ja: ページ未確認

en: PDF - Empty Puzzle
ja: PDF - 空のパズル

en: PDF - Solved Puzzle
ja: PDF - 解かれたパズル

en: Placeholder example will restrict the input only to characters from A to Z and a to z (lowercase and uppercase)
ja: プレースホルダーの例では、AからZ、aからzの文字（小文字と大文字）のみに入力を制限します。

en: Premium Feature
ja: プレミアム機能

en: Print
ja: プリント

en: Print - Current State
ja: 印刷 - 現在の状態

en: Print - Empty Puzzle
ja: プリント - 空のパズル

en: Print - Include Clues
ja: プリント - ヒントを含む

en: Print Current State of the Puzzle
ja: パズルの現状を印刷する

en: Print Empty Puzzle
ja: 空のパズルを印刷する

en: Print labels
ja: ラベルの印刷

en: Puzzle
ja: パズル

en: Puzzle Information
ja: パズル情報

en: Puzzle Menu
ja: パズルメニュー

en: Puzzle Name Required
ja: パズル名必須

en: Puzzle Name:
ja: パズル名

en: Puzzle not found
ja: パズルが見つかりません

en: Puzzle Saved Successfully
ja: パズルの保存に成功

en: Remember My Settings
ja: 設定を記憶する

en: Remember Settings
ja: 設定を記憶する

en: Report Bug
ja: バグ報告

en: Reset to Default
ja: デフォルトにリセット

en: Restrict Input
ja: 入力を制限する

en: Reveal
ja: 暴露

en: Reveal Cell - Confirm Text
ja: セル公開 - テキスト確認

en: Reveal Clue - Confirm Text
ja: 手がかりを明かす - テキストを確認する

en: Reveal Date Time - Denied Message (show Date and Time by adding {date_time} )
ja: 日付時刻の表示 - 拒否メッセージ（{date_time}を追加して日付と時刻を表示する）

en: Reveal Puzzle - Confirm Text
ja: パズル公開 - テキストを確認する

en: Reveal Selected Cell?
ja: 選択された細胞を明らかにする？

en: Reveal Selected Clue?
ja: 選ばれた手がかりを明かす？

en: Reveal Solved Puzzle?
ja: パズルを解く？

en: Reveal Text Info
ja: テキスト情報を公開

en: Rows Number
ja: 行数

en: Rows Number need to be greater than Zero
ja: 行数はゼロより大きくなければならない

en: Save
ja: セーブ

en: Save & Back
ja: セーブ＆バック

en: Save and Generate Clues
ja: 手がかりの保存と生成

en: Save Progress
ja: セーブ・プログレス

en: Save Puzzle Text - Fading Text
ja: パズルのテキストを保存する

en: Saved
ja: 保存

en: Saving ...
ja: 節約 ...

en: Screen Max Width
ja: スクリーン最大幅

en: See documentation / video on how to do it
ja: やり方についてはドキュメント／ビデオを参照

en: Settings
ja: 設定

en: Settings - Customize the puzzle
ja: 設定 - パズルのカスタマイズ

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Show
ja: ショー

en: Show Answers From
ja: 回答を表示する

en: Show Cell Size Adjustment option
ja: セルサイズ調整オプションを表示する

en: Show Font Size Adjustment Option
ja: フォントサイズ調整オプションを表示する

en: Show Font Size Clue No Adjustment Option
ja: フォントサイズの手がかりを表示する 調整オプションなし

en: Show Information about the Puzzle to the player
ja: パズルの情報をプレーヤーに表示する

en: Show Information from Template (custom html in case the editor does not work)
ja: テンプレートから情報を表示する（エディターが機能しない場合のカスタムhtml）

en: Show Menu to front end users
ja: フロントエンド・ユーザーにメニューを表示

en: Show Print Current State of Puzzle
ja: パズルの現在の状態を印刷する

en: Show Print Empty Puzzle
ja: 印刷する 空のパズル

en: Show Remember Settings
ja: 設定を記憶する

en: Show Timer
ja: タイマー表示

en: Sizes
ja: サイズ

en: Skip Filled Cells
ja: 塗りつぶされたセルをスキップする

en: Support & Updates End Date
ja: サポート＆アップデート終了日

en: Tablet
ja: タブレット

en: Text Size
ja: 文字サイズ

en: The page did not pass the verification test
ja: ページが検証テストに合格しなかった

en: Time
ja: 時間

en: Toggle Cells No
ja: トグルセル

en: Use Javascript Regular expression to Restrict input:
ja: Javascriptの正規表現を使って入力を制限する：

en: User Menu
ja: ユーザーメニュー

en: User Menu Labels
ja: ユーザーメニューラベル

en: Validate License
ja: ライセンスの検証

en: Version
ja: バージョン

en: View
ja: 表示

en: View Answers From:
ja: 回答を見る

en: Yes
ja: はい

en: Your server's PHP version:
ja: サーバーの PHP バージョン：
