Advanced Crossword - en to sv_SE translation catalogue (198 entries)

en: (leave empty, or otherwise stated by developer)
sv_SE: (lämna tomt, eller på annat sätt angivet av utvecklaren)

en: - To Save simply toggle back
sv_SE: - För att spara växlar du bara tillbaka

en: 2.Generate Numbers
sv_SE: 2.Generera siffror

en: Across and Down Clues can be toggle visible by clicking on the down / up arrows
sv_SE: Tvär- och nedåtledtrådar kan göras synliga genom att klicka på pilarna nedåt/uppåt

en: Across Clue
sv_SE: Över ledtråd

en: Across Clues
sv_SE: Över ledtrådar

en: Action
sv_SE: Åtgärder

note: Name of the plugin
en: Advanced Crossword
sv_SE: Avancerat korsord

note: Description of the plugin
en: Advanced Crossword lets you have full control over the crossword created. From custom grid size to cell size, font size, colors and many more.
sv_SE: Advanced Crossword ger dig full kontroll över det korsord som skapas. Från anpassad rutnätsstorlek till cellstorlek, teckensnittsstorlek, färger och mycket mer.

en: Advanced Crossword License is not valid. Check the license or contact developer@tuskcode.com
sv_SE: Advanced Crossword-licensen är inte giltig. Kontrollera licensen eller kontakta developer@tuskcode.com

en: Alert message and labels
sv_SE: Varningsmeddelande och etiketter

en: Alert Messages
sv_SE: Varningsmeddelanden

en: Allow the player to view the solved puzzle after 
                                                        specific date and time. (Ideal when running competitions)
sv_SE: Tillåt spelaren att visa det lösta pusslet efter ett
                                                        specifikt datum och tid. (Perfekt när du kör tävlingar)

en: Answer
sv_SE: Svar

en: Answers are available to view from
sv_SE: Svaren är tillgängliga för visning från

en: Are you sure you want to clear all answer cells?
sv_SE: Är du säker på att du vill rensa alla svarsceller?

en: Are you sure you want to clear all blank cells?
sv_SE: Är du säker på att du vill rensa alla tomma celler?

en: Are you sure you want to clear the puzzle?
sv_SE: Är du säker på att du vill lösa pusslet?

en: Are you sure you want to delete it?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera den?

en: Are you sure you want to Reset to Default the Settings?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa inställningarna till standard?

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Blank Cell
sv_SE: Tom cell

en: Blank Cell Colour
sv_SE: Blank Cell Färg

en: Border Collapse
sv_SE: Kollapsad gräns

en: Button - Clear
sv_SE: Knapp - Klar

en: Button - Close
sv_SE: Knapp - Stäng

en: Button - No
sv_SE: Knapp - Nej

en: Button - Ok
sv_SE: Knapp - Ok

en: Button - Report Bug
sv_SE: Knapp - Rapportera fel

en: Button - Reset to Default
sv_SE: Knapp - Återställ till standard

en: Button - Save
sv_SE: Knapp - Spara

en: Button - Yes
sv_SE: Knapp - Ja

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cannot show
sv_SE: Kan inte visa

en: Cell Size
sv_SE: Cellstorlek

en: Cell Text Colour
sv_SE: Cell Text Färg

en: Cell Text Font Size (rem)
sv_SE: Celltextens teckenstorlek (rem)

en: Cell Width (px)
sv_SE: Cellbredd (px)

en: Checked / Unchecked Skip Filled Cells
sv_SE: Markerad/ej markerad Hoppa över fyllda celler

en: Clear All Answers
sv_SE: Rensa alla svar

en: Clear All Blanks
sv_SE: Rensa alla tomrum

en: Clear Answer
sv_SE: Tydligt svar

en: Clear Clue
sv_SE: Tydlig ledtråd

en: Clear clue and answer
sv_SE: Tydlig ledtråd och svar

en: Clear Date
sv_SE: Klart datum

en: Clear Puzzle
sv_SE: Klart pussel

en: Click on any cell to get started
sv_SE: Klicka på en cell för att komma igång

en: Click on the table cells to mark the blank cells
sv_SE: Klicka på tabellcellerna för att markera de tomma cellerna

en: Click on vertical / horizontal lines to change direction
sv_SE: Klicka på vertikala/horisontella linjer för att ändra riktning

en: Close Menu
sv_SE: Stäng meny

en: Clue
sv_SE: Ledtråd

en: Clue Display (Above / Below Puzzle)
sv_SE: Ledtrådsdisplay (över/under pussel)

en: Clue Display - Press on any cell to start
sv_SE: Ledtrådsvisning - Tryck på valfri cell för att starta

en: Clue No Size
sv_SE: Ledtråd Ingen storlek

en: Clue Number Font Size (rem)
sv_SE: Ledtråd Nummer Fontstorlek (rem)

en: Color Cell Text
sv_SE: Färg Cell Text

en: Cols Number
sv_SE: Cols Antal

en: Columns Number need to be greater than Zero
sv_SE: Kolumnernas antal måste vara större än noll

en: Company / Organisation
sv_SE: Företag / Organisation

en: Confirm Clear Puzzle Text - Confirm Text
sv_SE: Bekräfta tydlig pusseltext - Bekräfta text

en: Confirm Reset Setting to Default - Confirm Text
sv_SE: Bekräfta Återställ inställning till standard - Bekräfta text

en: Copied
sv_SE: Kopierad

en: Copy
sv_SE: Kopia

en: Could not save the crossword puzzle
sv_SE: Kunde inte spara korsordet

en: Date
sv_SE: Datum

en: Default Blank Cell Colour
sv_SE: Standard Blank Cellfärg

en: Default Focused Cell Colour
sv_SE: Standard Fokuserad Cell Färg

en: Default Highlighted Cell Colour
sv_SE: Standardfärg för markerad cell

en: Default settings for the user Menu
sv_SE: Standardinställningar för användarmenyn

en: Default Sizes - Device / Fonts / Cells
sv_SE: Standardstorlekar - Enhet / Teckensnitt / Celler

en: Desktop
sv_SE: Skrivbord

en: Direction can also be changed by clicking on Space / Enter key
sv_SE: Riktningen kan också ändras genom att klicka på Space / Enter-tangenten

en: Do not add "script" tags. Content will be sanitized as per post html allowed tags.
sv_SE: Lägg inte till "script"-taggar. Innehållet kommer att rensas enligt tillåtna taggar i post html.

en: Domain License
sv_SE: Domänlicens

en: Down Clue
sv_SE: Ledtråd nedåt

en: Down Clues
sv_SE: Ledtrådar nedåt

en: Download Empty Puzzle as PDF
sv_SE: Ladda ner Empty Puzzle som PDF

en: Download Solved Puzzle as PDF
sv_SE: Ladda ner det lösta pusslet som PDF

en: Draw Blanks
sv_SE: Dra blanketter

en: Email - Report Bug (If empty, will not show in menu option)
sv_SE: E-post - Rapportera fel (Om den är tom visas den inte i menyalternativet)

en: Enter the license number
sv_SE: Ange licensnummer

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error Parsing Data
sv_SE: Fel vid parsning av data

en: Error: Plugin "Puzzle Crossword" requires a higher version of PHP to be running.
sv_SE: Fel: Plugin "Puzzle Crossword" kräver en högre version av PHP för att kunna köras.

en: Focused Cell Border
sv_SE: Fokuserad cellgräns

en: Focused Cell Colour Border
sv_SE: Fokuserad cell Färg Border

en: Font Size Cell Clue Number Text
sv_SE: Fontstorlek Cell Clue Nummer Text

en: Font Size Cell Text
sv_SE: Teckenstorlek Celltext

en: General
sv_SE: Allmänt

en: General Labels
sv_SE: Allmänna etiketter

en: Get Premium License
sv_SE: Hämta Premium-licens

en: Highlighted Cells
sv_SE: Markerade celler

en: Highlighted Cells Colour
sv_SE: Markerade celler Färg

en: How to play the puzzle and customize it
sv_SE: Hur man spelar pusslet och anpassar det

en: How to play the puzzle!
sv_SE: Hur man spelar pusslet!

en: If left empty no input restriction is applied.
sv_SE: Om den lämnas tom tillämpas ingen inmatningsbegränsning.

en: IMPORTANT
sv_SE: VIKTIGT

en: Input Answer Cell
sv_SE: Inmatning Svar Cell

en: Inside Print Page - Company Logo - .jpeg/.png (can be left blank)
sv_SE: Insidan av trycksidan - Företagets logotyp - .jpeg/.png (kan lämnas tom)

en: Inside Print Page - Company Name (can be left blank)
sv_SE: Insidan av trycksidan - Företagets namn (kan lämnas tomt)

en: Invalid Character, no symbols or numbers allowed
sv_SE: Ogiltigt tecken, inga symboler eller siffror tillåtna

en: Invalid Email
sv_SE: Ogiltigt e-postmeddelande

en: Invalid Input Character
sv_SE: Ogiltigt inmatningstecken

en: Labels
sv_SE: Etiketter

en: Laptop
sv_SE: Bärbar dator

en: Latest Version Available
sv_SE: Senaste versionen tillgänglig

en: License
sv_SE: Licens

en: License Active
sv_SE: Licens aktiv

en: License Date last checked
sv_SE: Licens Datum för senaste kontroll

en: License is valid. Thank you for using our product. We much appreciate it.
sv_SE: Licensen är giltig. Tack för att du använder vår produkt. Vi uppskattar det mycket.

en: License Version
sv_SE: Licensversion

en: Licensing Server Url
sv_SE: Url för licensieringsserver

en: Menu
sv_SE: Meny

en: Menu Label
sv_SE: Meny Etikett

en: Minimal version of PHP required:
sv_SE: Minsta version av PHP krävs:

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Name
sv_SE: Namn

en: Navigate with the Arrow (up, down, left, right)
sv_SE: Navigera med pilen (upp, ner, vänster, höger)

en: New Crossword
sv_SE: Nytt korsord

en: No
sv_SE: Nej

en: No message set.
sv_SE: Inget meddelande inställt.

en: Ok, Got it!
sv_SE: Okej, jag har den!

en: Only to characters A to Z and a to z
sv_SE: Endast för tecken A till Z och a till z

en: Page not verified
sv_SE: Sidan ej verifierad

en: PDF - Empty Puzzle
sv_SE: PDF - Tomt pussel

en: PDF - Solved Puzzle
sv_SE: PDF - Löst pussel

en: Placeholder example will restrict the input only to characters from A to Z and a to z (lowercase and uppercase)
sv_SE: Exempel med platshållare begränsar inmatningen till tecken från A till Z och a till z (gemener och versaler)

en: Premium Feature
sv_SE: Premium-funktion

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Print - Current State
sv_SE: Skriv ut - aktuellt läge

en: Print - Empty Puzzle
sv_SE: Print - Tomt pussel

en: Print - Include Clues
sv_SE: Skriv ut - inkludera ledtrådar

en: Print Current State of the Puzzle
sv_SE: Skriv ut aktuellt läge i pusslet

en: Print Empty Puzzle
sv_SE: Skriv ut Tomt pussel

en: Print labels
sv_SE: Skriv ut etiketter

en: Puzzle
sv_SE: Pussel

en: Puzzle Information
sv_SE: Information om pussel

en: Puzzle Menu
sv_SE: Pusselmeny

en: Puzzle Name Required
sv_SE: Pussel Namn krävs

en: Puzzle Name:
sv_SE: Pussel Namn:

en: Puzzle not found
sv_SE: Pussel hittades inte

en: Puzzle Saved Successfully
sv_SE: Pussel sparat framgångsrikt

en: Remember My Settings
sv_SE: Kom ihåg mina inställningar

en: Remember Settings
sv_SE: Kom ihåg inställningar

en: Report Bug
sv_SE: Rapportera fel

en: Reset to Default
sv_SE: Återställ till standard

en: Restrict Input
sv_SE: Begränsa inmatning

en: Reveal
sv_SE: Avslöjande

en: Reveal Cell - Confirm Text
sv_SE: Avslöja cell - Bekräfta text

en: Reveal Clue - Confirm Text
sv_SE: Avslöja ledtråd - Bekräfta text

en: Reveal Date Time - Denied Message (show Date and Time by adding {date_time} )
sv_SE: Visa datum och tid - nekat meddelande (visa datum och tid genom att lägga till {date_time} )

en: Reveal Puzzle - Confirm Text
sv_SE: Avslöja pussel - Bekräfta text

en: Reveal Selected Cell?
sv_SE: Avslöja vald cell?

en: Reveal Selected Clue?
sv_SE: Avslöja vald ledtråd?

en: Reveal Solved Puzzle?
sv_SE: Avslöja löst pussel?

en: Reveal Text Info
sv_SE: Visa textinfo

en: Rows Number
sv_SE: Antal rader

en: Rows Number need to be greater than Zero
sv_SE: Antalet rader måste vara större än noll

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save & Back
sv_SE: Spara & Tillbaka

en: Save and Generate Clues
sv_SE: Spara och generera ledtrådar

en: Save Progress
sv_SE: Spara framsteg

en: Save Puzzle Text - Fading Text
sv_SE: Spara pusseltext - övergående text

en: Saved
sv_SE: Sparad

en: Saving ...
sv_SE: Spara ...

en: Screen Max Width
sv_SE: Max bredd för skärmen

en: See documentation / video on how to do it
sv_SE: Se dokumentation/video om hur du gör det

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings - Customize the puzzle
sv_SE: Inställningar - Anpassa pusslet

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Show
sv_SE: Visa

en: Show Answers From
sv_SE: Visa svar från

en: Show Cell Size Adjustment option
sv_SE: Visa alternativet Justering av cellstorlek

en: Show Font Size Adjustment Option
sv_SE: Visa alternativ för justering av teckenstorlek

en: Show Font Size Clue No Adjustment Option
sv_SE: Visa teckenstorlek Ledtråd Inget justeringsalternativ

en: Show Information about the Puzzle to the player
sv_SE: Visa information om pusslet för spelaren

en: Show Information from Template (custom html in case the editor does not work)
sv_SE: Visa information från mall (anpassad html om editorn inte fungerar)

en: Show Menu to front end users
sv_SE: Visa menyn för frontend-användare

en: Show Print Current State of Puzzle
sv_SE: Visa utskrift Aktuell status för pusslet

en: Show Print Empty Puzzle
sv_SE: Visa Skriv ut Tomt Pussel

en: Show Remember Settings
sv_SE: Visa Kom ihåg inställningar

en: Show Timer
sv_SE: Visa timer

en: Sizes
sv_SE: Storlekar

en: Skip Filled Cells
sv_SE: Hoppa över fyllda celler

en: Support & Updates End Date
sv_SE: Support och uppdateringar Slutdatum

en: Tablet
sv_SE: Tablett

en: Text Size
sv_SE: Textstorlek

en: The page did not pass the verification test
sv_SE: Sidan klarade inte verifieringstestet

en: Time
sv_SE: Tid

en: Toggle Cells No
sv_SE: Växla celler Nej

en: Use Javascript Regular expression to Restrict input:
sv_SE: Använd Javascript Regular expression för att begränsa inmatning:

en: User Menu
sv_SE: Användarmeny

en: User Menu Labels
sv_SE: Etiketter för användarmeny

en: Validate License
sv_SE: Validera licens

en: View
sv_SE: Utsikt

en: View Answers From:
sv_SE: Visa svar från:

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Your server's PHP version:
sv_SE: Din servers PHP-version:
