PublishPress Blocks 3.7.0 - en to pt_PT translation catalogue (1743 entries)

note: Description of the plugin
en: PublishPress Blocks has everything you need to build professional websites with the Gutenberg editor.
pt_PT: PublishPress Blocks tem tudo o que precisa para construir websites profissionais com o editor Gutenberg.

en: Posted on
pt_PT: Publicado em

en: Updated on
pt_PT: Atualizado em

en: Posted
pt_PT: Publicado

en: ago
pt_PT: há

en: Updated
pt_PT: Atualizado

en: Read More
pt_PT: Leia Mais

en: Upgrade to Pro
pt_PT: Atualizar para Pro

en: You're using PublishPress Blocks Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
pt_PT: Está a usar PublishPress Blocks Free. A versão Pro tem mais funcionalidades e suporte. %sAtualizar para Pro%s

en: No permission!
pt_PT: Sem permissão!

en: Invalid nonce token!
pt_PT: Token nonce inválido!

en: Error: wrong data
pt_PT: Erro: dados errados

en: Error: can't edit this feature
pt_PT: Erro: não é possível editar esta funcionalidade

en: Error: wrong block type
pt_PT: Erro: tipo de bloco errado

en: Bad Request!
pt_PT: Pedido inválido!

en: Server error. Try again later!
pt_PT: Erro do servidor. Tente novamente mais tarde!

en: Cannot validate captcha
pt_PT: Não é possível validar o captcha

en: Captcha validation error
pt_PT: Erro de validação do captcha

en: Website Contact
pt_PT: Contacto do Website

en: You have received a contact from your website.
pt_PT: Recebeu um contacto do seu website.

en: Name
pt_PT: Nome

en: Date
pt_PT: Data

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Error while sending the form. Please try again.
pt_PT: Erro ao enviar o formulário. Por favor, tente novamente.

en: Too many submissions. Please try again later.
pt_PT: Submissões demais. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Captcha validated
pt_PT: Captcha validado

en: Captcha is empty
pt_PT: Captcha está vazio

en: Container
pt_PT: Contentor

en: Contact Form
pt_PT: Formulário de Contacto

en: Login and Register
pt_PT: Iniciar Sessão e Registar

en: Map
pt_PT: Mapa

en: Search Bar
pt_PT: Barra de Pesquisa

en: Social Links
pt_PT: Links Sociais

en: Testimonial
pt_PT: Depoimento

en: Woo Products
pt_PT: Produtos Woo

en: Block Permissions
pt_PT: Permissões de Bloco

en: Extra Blocks
pt_PT: Blocos Extras

en: Block Styles
pt_PT: Estilos de Bloco

en: Block Controls
pt_PT: Controles de Bloco

en: Block Usage
pt_PT: Uso de Bloco

en: Reusable Blocks
pt_PT: Blocos Reutilizáveis

en: Auto Insert Blocks
pt_PT: Inserir Blocos Automaticamente

en: Post Notes
pt_PT: Notas de Postagem

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Blocks
pt_PT: Blocos

en: This feature is disabled. In order to use, please enable back through %sDashboard%s.
pt_PT: Esta funcionalidade está desativada. Para usar, por favor, ative novamente através do %sPainel%s.

en: If you like %sPublishPress Blocks%s please leave us a %s rating. Thank you!
pt_PT: Se gosta do %sPublishPress Blocos%s, por favor deixe-nos uma %s classificação. Obrigado!

en: About PublishPress Blocks
pt_PT: Sobre o PublishPress Blocos

en: About
pt_PT: Sobre

en: Documentation
pt_PT: Documentação

en: Contact the PublishPress team
pt_PT: Contacte a equipa PublishPress

en: Contact
pt_PT: Contactar

en: PublishPress Blocks logo
pt_PT: Logotipo do PublishPress Blocos

en: %s saved successfully!
pt_PT: %s guardado com sucesso!

en: %s can't be saved. Please try again.
pt_PT: %s não pode ser guardado. Por favor, tente novamente.

en: Choose which blocks are available to each user role, including default WordPress blocks.
pt_PT: Escolha quais blocos estão disponíveis para cada função de utilizador, incluindo os blocos padrão do WordPress.

en: To save this configuration, enable at least one block.
pt_PT: Para guardar esta configuração, ative pelo menos um bloco.

en: Save %s Block Permissions
pt_PT: Guardar permissões de bloco %s

en: Save Permission for all Roles
pt_PT: Guardar Permissão para todas as Funções

en: Search blocks
pt_PT: Pesquisar blocos

en: Enable or disable all blocks for %s
pt_PT: Ativar ou desativar todos os blocos para %s

en: Loading...
pt_PT: A carregar...

en: Scan Block Usage
pt_PT: Analisar Utilização de Blocos

en: Scan your site to see where blocks are used across your posts.
pt_PT: Digitalize o seu site para ver onde os blocos são utilizados nos seus posts.

en: Block Config
pt_PT: Configuração do Bloco

en: Default configuration for this block is not available.
pt_PT: A configuração padrão para este bloco não está disponível.

en: Page not found. Go to %sDashboard%s
pt_PT: Página não encontrada. Vá para %sPainel%s

en: Manage reusable blocks that can be inserted across your site.
pt_PT: Gerir blocos reutilizáveis que podem ser inseridos em todo o seu site.

en: Create rules to automatically insert reusable blocks into posts by position, category, tag, or other criteria.
pt_PT: Crie regras para inserir automaticamente blocos reutilizáveis em posts por posição, categoria, etiqueta ou outros critérios.

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Type field not defined
pt_PT: Campo de tipo não definido

en: User registration is currently not allowed.
pt_PT: O registo de utilizador não está atualmente permitido.

en: Captcha must be checked!
pt_PT: Captcha deve ser verificado!

en: Username or password is incorrect!
pt_PT: Nome de utilizador ou palavra-passe estão incorretos!

en: Reusable Block
pt_PT: Bloco Reutilizável

en: All Reusable Blocks
pt_PT: Todos os Blocos Reutilizáveis

en: Add New
pt_PT: Adicionar Novo

en: Add New Reusable Block
pt_PT: Adicionar Novo Bloco Reutilizável

en: Edit Reusable Block
pt_PT: Editar Bloco Reutilizável

en: New Reusable Block
pt_PT: Novo Bloco Reutilizável

en: View Reusable Block
pt_PT: Ver Bloco Reutilizável

en: View Reusable Blocks
pt_PT: Ver Blocos Reutilizáveis

en: Search Reusable Blocks
pt_PT: Pesquisar Blocos Reutilizáveis

en: No reusable blocks found.
pt_PT: Nenhum bloco reutilizável encontrado.

en: No reusable blocks found in Trash.
pt_PT: Nenhum bloco reutilizável encontrado na Lixeira.

en: Parent Reusable Block:
pt_PT: Bloco Reutilizável Pai:

en: Reusable Block Archives
pt_PT: Arquivos de Blocos Reutilizáveis

en: Reusable Block Categories
pt_PT: Categorias de Blocos Reutilizáveis

en: Reusable Block Category
pt_PT: Categoria de Bloco Reutilizável

en: Block Categories
pt_PT: Categorias de Bloco

en: All Block Categories
pt_PT: Todas as Categorias de Bloco

en: Edit Block Category
pt_PT: Editar Categoria de Bloco

en: View Block Category
pt_PT: Ver Categoria de Bloco

en: Update Block Category
pt_PT: Atualizar Categoria de Bloco

en: Add New Block Category
pt_PT: Adicionar Nova Categoria de Bloco

en: New Block Category Name
pt_PT: Nome da Nova Categoria de Bloco

en: Parent Block Category
pt_PT: Categoria de Bloco Pai

en: Parent Block Category:
pt_PT: Categoria de Bloco Pai:

en: Search Block Categories
pt_PT: Pesquisar Categorias de Bloco

en: Popular Block Categories
pt_PT: Categorias de Bloco Populares

en: Separate block categories with commas
pt_PT: Separe as categorias de bloco com vírgulas

en: Add or remove block categories
pt_PT: Adicionar ou remover categorias de bloco

en: Choose from the most used block categories
pt_PT: Escolha entre as categorias de bloco mais utilizadas

en: No block categories found.
pt_PT: Nenhuma categoria de bloco encontrada.

en: The results could not be loaded.
pt_PT: Os resultados não puderam ser carregados.

en: Please delete 1 character
pt_PT: Por favor, elimine 1 caractere

note: translators: %s: number of characters.
en: Please delete %s characters
pt_PT: Por favor, elimine %s caracteres

en: Please enter 1 or more characters
pt_PT: Por favor, insira 1 ou mais caracteres

note: translators: %s: number of characters.
en: Please enter %s or more characters
pt_PT: Por favor, insira %s ou mais caracteres

en: Loading more results...
pt_PT: A carregar mais resultados...

en: You can only select 1 item
pt_PT: Só pode selecionar 1 item

note: translators: %s: number of items.
en: You can only select %s items
pt_PT: Só pode selecionar %s itens

en: No results found
pt_PT: Nenhum resultado encontrado

en: Searching...
pt_PT: A procurar...

en: Remove all items
pt_PT: Remover todos os itens

en: Remove item
pt_PT: Remover item

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Auto Insert Block
pt_PT: Inserção Automática de Bloco

en: Add New Rule
pt_PT: Adicionar Nova Regra

en: Add New Auto Insert Block
pt_PT: Adicionar Novo Bloco de Inserção Automática

en: Edit Auto Insert Block
pt_PT: Editar Bloco de Inserção Automática

en: New Auto Insert Block
pt_PT: Novo Bloco de Inserção Automática

en: View Auto Insert Block
pt_PT: Ver Bloco de Inserção Automática

en: Search Auto Insert Blocks
pt_PT: Pesquisar Blocos de Inserção Automática

en: No auto insert blocks found
pt_PT: Nenhum bloco de inserção automática encontrado

en: No auto insert blocks found in trash
pt_PT: Nenhum bloco de inserção automática encontrado na lixeira

en: Position
pt_PT: Posição

en: Targeting
pt_PT: Alvo

en: Block not found
pt_PT: Bloco não encontrado

en: Post Types: %s
pt_PT: Tipos de Publicações: %s

en: Authors: %s
pt_PT: Autores: %s

en: January
pt_PT: Janeiro

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: March
pt_PT: Março

en: April
pt_PT: Abril

en: May
pt_PT: Maio

en: June
pt_PT: Junho

en: July
pt_PT: Julho

en: August
pt_PT: Agosto

en: September
pt_PT: Setembro

en: October
pt_PT: Outubro

en: November
pt_PT: Novembro

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Post Created in: %s
pt_PT: Publicação criada em: %s

en: Specific Post IDs: %s
pt_PT: IDs de Publicações Específicos: %s

en: Exclude Post IDs: %s
pt_PT: Excluir IDs de Publicações: %s

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Duplicate this auto insert rule
pt_PT: Duplicar esta regra de inserção automática

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Invalid request
pt_PT: Pedido inválido

en: Security check failed
pt_PT: Verificação de segurança falhou

en: You do not have permission to duplicate this item
pt_PT: Não tem permissão para duplicar este item

en: Auto insert block duplicated successfully. <a href="%s">Edit the new rule</a>
pt_PT: Bloco de inserção automática duplicado com sucesso. <a href="%s">Editar a nova regra</a>

en: Error duplicating auto insert block
pt_PT: Erro ao duplicar o bloco de inserção automática

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Block Selection
pt_PT: Seleção de Bloco

en: Position Settings
pt_PT: Configurações de Posição

en: Targeting Options
pt_PT: Opções de Direcionamento

en: Rule Settings
pt_PT: Configurações da Regra

en: You do not have any reusable blocks.
pt_PT: Não tem nenhum bloco reutilizável.

en: Click here to add new reusable block
pt_PT: Clique aqui para adicionar um novo bloco reutilizável

en: Select a reusable block...
pt_PT: Selecione um bloco reutilizável...

en: General
pt_PT: Geral

en: Beginning of post
pt_PT: Início do post

en: End of post
pt_PT: Fim do post

en: Paragraph
pt_PT: Parágrafo

en: After Nth paragraph
pt_PT: Após o N.º parágrafo

en: Before Nth paragraph
pt_PT: Antes do N.º parágrafo

en: Heading
pt_PT: Cabeçalho

en: After Nth heading
pt_PT: Após o N.º cabeçalho

en: Before Nth heading
pt_PT: Antes do N.º cabeçalho

en: Any Block
pt_PT: Qualquer bloco

en: After Nth block
pt_PT: Após o N.º bloco

en: Before Nth block
pt_PT: Antes do N.º bloco

en: Specific Block
pt_PT: Bloco específico

en: After specific Nth block
pt_PT: Após o N.º bloco específico

en: Before specific Nth block
pt_PT: Antes do N.º bloco específico

en: Insert Position
pt_PT: Posição de inserção

en: The selected option requires the Pro version. Please select one of the general options or %1$sUpgrade to Pro%2$s.
pt_PT: A opção selecionada requer a versão Pro. Por favor, selecione uma das opções gerais ou %1$sAtualize para Pro%2$s.

en: Position Number
pt_PT: Número da Posição

en: Enter the number (e.g., 3 for "after 3rd heading").
pt_PT: Introduza o número (por exemplo, 3 para "depois do 3º cabeçalho").

en: Pro feature
pt_PT: Função Pro

en: Exclude from counting
pt_PT: Excluir da contagem

en: Image
pt_PT: Imagem

en: List
pt_PT: Lista

en: Quote
pt_PT: Citação

en: Separator
pt_PT: Separador

en: Spacer
pt_PT: Espaçador

en: Selected blocks will not be counted when determining position.
pt_PT: Os blocos selecionados não serão contados ao determinar a posição.

en: Search Block
pt_PT: Bloco de Pesquisa

en: Search and select blocks after this reusable block should be inserted.
pt_PT: Pesquisar e selecionar blocos após este bloco reutilizável que deve ser inserido.

en: Search blocks...
pt_PT: Pesquisar blocos...

en: Post Types
pt_PT: Tipos de Publicações

en: Taxonomies
pt_PT: Taxonomias

en: You can restrict this block insertion to only post with specific taxonomy terms.
pt_PT: Pode restringir a inserção deste bloco apenas a publicações com termos de taxonomia específicos.

en: Authors
pt_PT: Autores

en: Only target posts from specific authors.
pt_PT: Apenas direcionar publicações de autores específicos.

en: Search author...
pt_PT: Pesquisar autor...

en: Post Created in Months
pt_PT: Publicação Criada em Meses

en: Target posts created in specific months of the year.
pt_PT: Publicações alvo criadas em meses específicos do ano.

en: Post Created in Years
pt_PT: Publicação Criada em Anos

en: Comma-separated list of years (e.g., 2023,2024,2025).
pt_PT: Lista de anos separados por vírgulas (por exemplo, 2023,2024,2025).

en: Target Posts
pt_PT: Publicações Alvo

en: Search and select posts or enter their IDs to limit this rules to specific posts.
pt_PT: Pesquise e selecione publicações ou insira os seus IDs para limitar estas regras a publicações específicas.

en: Search posts...
pt_PT: Pesquisar publicações...

en: OR
pt_PT: OU

en: Enter comma-separated list of post IDs to include (e.g., 123,456,789).
pt_PT: Insira uma lista de IDs de publicações separados por vírgulas para incluir (por exemplo, 123,456,789).

en: Exclude Posts
pt_PT: Excluir Publicações

en: Search and select posts or enter their IDs to exclude them from auto insert.
pt_PT: Pesquise e selecione publicações ou insira os seus IDs para excluí-las da inserção automática.

en: Enter comma-separated post IDs to exclude (e.g., 123,456,789).
pt_PT: Insira IDs de publicações separados por vírgulas para excluir (por exemplo, 123,456,789).

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: This option decides which rule runs first if you have multiple rules targeting the same position in a post. For example, 9 will run before 10.
pt_PT: Esta opção decide qual regra é executada primeiro se tiver várias regras direcionadas à mesma posição em uma publicação. Por exemplo, 9 será executada antes de 10.

en: Search terms...
pt_PT: Termos de pesquisa...

en: Home
pt_PT: Início

en: Blog
pt_PT: Blogue

en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: Accordion Settings
pt_PT: Configurações do Acordeão

en: Bottom spacing
pt_PT: Espaçamento inferior

en: Initial Collapsed
pt_PT: Colapsado Inicial

en: Header Settings
pt_PT: Configurações do Cabeçalho

en: Background Color
pt_PT: Cor de Fundo

en: Text Color
pt_PT: Cor do Texto

en: Header Icon
pt_PT: Ícone do Cabeçalho

en: Plus
pt_PT: Mais

en: Plus Circle
pt_PT: Círculo Mais

en: Plus Circle Outline
pt_PT: Contorno do Círculo Mais

en: Plus Square Outline
pt_PT: Contorno do Quadrado Mais

en: Unfold Arrow
pt_PT: Seta de Desdobramento

en: Horizontal Dots
pt_PT: Pontos Horizontais

en: Arrow Down
pt_PT: Seta para Baixo

en: Header Icon Color
pt_PT: Cor do Ícone do Cabeçalho

en: Body Settings
pt_PT: Configurações do Corpo

en: Border Settings
pt_PT: Configurações da Borda

en: Border Style
pt_PT: Estilo da Borda

en: Solid
pt_PT: Sólido

en: Dashed
pt_PT: Tracejado

en: Dotted
pt_PT: Pontilhado

en: Border Color
pt_PT: Cor da Borda

en: Border Width
pt_PT: Largura da Borda

en: Border Radius
pt_PT: Raio da Borda

en: Text and Color
pt_PT: Texto e Cor

en: Text Size
pt_PT: Tamanho do Texto

en: Margin Settings
pt_PT: Configurações de Margem

en: Margin Top
pt_PT: Margem Superior

en: Margin Right
pt_PT: Margem Direita

en: Margin Bottom
pt_PT: Margem Inferior

en: Margin Left
pt_PT: Margem Esquerda

en: Padding Settings
pt_PT: Configurações de Preenchimento

en: Padding Top
pt_PT: Preenchimento Superior

en: Padding Right
pt_PT: Preenchimento Direito

en: Padding Bottom
pt_PT: Preenchimento Inferior

en: Padding Left
pt_PT: Preenchimento Esquerdo

en: Hover Settings
pt_PT: Configurações de Hover

en: Shadow Color
pt_PT: Cor da Sombra

en: Shadow H Offset
pt_PT: Deslocamento Horizontal da Sombra

en: Shadow V Offset
pt_PT: Deslocamento Vertical da Sombra

en: Shadow Blur
pt_PT: Desfoque da Sombra

en: Shadow Spread
pt_PT: Espalhamento da Sombra

en: Transition Speed
pt_PT: Velocidade de Transição

en: Click action
pt_PT: Ação de clique

en: Action on click
pt_PT: Ação ao clicar

en: Open image in a lightbox
pt_PT: Abrir imagem em uma lightbox

en: Open custom URL
pt_PT: Abrir URL personalizada

en: Open link in a new tab
pt_PT: Abrir link em uma nova aba

en: Image Size
pt_PT: Tamanho da Imagem

en: Full width
pt_PT: Largura total

en: Height
pt_PT: Altura

en: Width
pt_PT: Largura

en: Color
pt_PT: Cor

en: Title Color
pt_PT: Cor do Título

en: Subtitle Color
pt_PT: Cor do Subtítulo

en: Overlay Color
pt_PT: Cor da Sobreposição

en: Text Alignment
pt_PT: Alinhamento do Texto

en: Vertical Alignment
pt_PT: Alinhamento Vertical

en: Top
pt_PT: Cima

en: Center
pt_PT: Centro

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Horizontal Alignment
pt_PT: Alinhamento Horizontal

en: Left
pt_PT: Esquerda

en: Right
pt_PT: Direita

en: Text Settings
pt_PT: Configurações de Texto

en: Icon Settings
pt_PT: Configurações de Ícone

en: Icon style
pt_PT: Estilo do ícone

en: Pushpin
pt_PT: Alfinete

en: Configuration
pt_PT: Configuração

en: Flag
pt_PT: Bandeira

en: Star
pt_PT: Estrela

en: Checkmark
pt_PT: Marca de verificação

en: Minus
pt_PT: Menos

en: Play
pt_PT: Reproduzir

en: Arrow Right
pt_PT: Seta para a Direita

en: X Cross
pt_PT: X Cruz

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Circle
pt_PT: Círculo

en: Icon color
pt_PT: Cor do ícone

en: Icon Size
pt_PT: Tamanho do Ícone

en: Line Height
pt_PT: Altura da Linha

en: Margin
pt_PT: Margem

en: Padding
pt_PT: Preenchimento

en: Table Settings
pt_PT: Configurações da Tabela

en: Max width
pt_PT: Largura máxima

en: Video Settings
pt_PT: Configurações do Vídeo

en: Open video in lightbox
pt_PT: Abrir vídeo em lightbox

en: Video Width
pt_PT: Largura do Vídeo

en: Video Height
pt_PT: Altura do Vídeo

en: Custom Height
pt_PT: Altura Personalizada

en: Overlay color
pt_PT: Cor do Overlay

en: Play Button Settings
pt_PT: Configurações do Botão de Reproduzir

en: Button Icon
pt_PT: Ícone do Botão

en: Filled Circle
pt_PT: Círculo Preenchido

en: Outline Circle
pt_PT: Círculo Contornado

en: Video Camera
pt_PT: Câmara de Vídeo

en: Filled Square
pt_PT: Quadrado Preenchido

en: Star Sticker
pt_PT: Autocolante de Estrela

en: Button Size
pt_PT: Tamanho do Botão

en: Button Color
pt_PT: Cor do Botão

en: General Settings
pt_PT: Definições Gerais

en: Number of columns
pt_PT: Número de colunas

en: Color Settings
pt_PT: Definições de Cor

en: Header Color
pt_PT: Cor do Cabeçalho

en: Count Up Color
pt_PT: Cor do Contagem Regressiva

en: Description Color
pt_PT: Cor da Descrição

en: Count Up Settings
pt_PT: Definições de Contagem Regressiva

en: Count Up Number Size
pt_PT: Tamanho do Número da Contagem Regressiva

en: Location Settings
pt_PT: Definições de Localização

en: Map Settings
pt_PT: Definições do Mapa

en: Zoom Level
pt_PT: Nível de Zoom

en: Map style
pt_PT: Estilo do Mapa

en: Silver
pt_PT: Prata

en: Dark
pt_PT: Escuro

en: Night
pt_PT: Noite

en: Aubergine
pt_PT: Berinjela

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Marker Settings
pt_PT: Configurações do Marcador

en: Marker Title
pt_PT: Título do Marcador

en: Marker Description
pt_PT: Descrição do Marcador

en: Icon 1 Settings
pt_PT: Configurações do Ícone 1

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Icon Color
pt_PT: Cor do Ícone

en: Icon Link
pt_PT: Link do Ícone

en: Icon 2 Settings
pt_PT: Configurações do Ícone 2

en: Icon 3 Settings
pt_PT: Configurações do Ícone 3

en: Icon Alignment
pt_PT: Alinhamento do Ícone

en: Icon Space
pt_PT: Espaço do Ícone

en: Load minimized
pt_PT: Carregar minimizado

en: Table of Contents header title
pt_PT: Título do cabeçalho do Índice

en: Anchor color
pt_PT: Cor do âncora

en: Table of Contents Alignment
pt_PT: Alinhamento do Índice

en: Tab Settings
pt_PT: Configurações das Abas

en: Tabs Style
pt_PT: Estilo das Abas

en: Active Tab Settings
pt_PT: Configurações da Aba Ativa

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Avatar Settings
pt_PT: Configurações do Avatar

en: Border Radius (%)
pt_PT: Raio da Borda (%)

en: Avatar Size
pt_PT: Tamanho do Avatar

en: Name Color
pt_PT: Cor do Nome

en: Position Color
pt_PT: Cor da Posição

en: Layout Settings
pt_PT: Configurações do Layout

en: Number of Products
pt_PT: Número de Produtos

en: Text Label
pt_PT: Rótulo de Texto

en: Name placeholder
pt_PT: placeholder do Nome

en: Email placeholder
pt_PT: placeholder do Email

en: Message placeholder
pt_PT: placeholder da Mensagem

en: Submit label
pt_PT: rótulo de Submissão

en: Success text
pt_PT: texto de Sucesso

en: Error text
pt_PT: texto de Erro

en: Input Color
pt_PT: Cor da Entrada

en: Submit Button Settings
pt_PT: Configurações do Botão de Submissão

en: Border and Text Color
pt_PT: Cor da Borda e do Texto

en: Button Position
pt_PT: Posição do Botão

en: Form Settings
pt_PT: Configurações do Formulário

en: Form style
pt_PT: estilo do formulário

en: Alternative
pt_PT: Alternativa

en: Form width
pt_PT: largura do formulário

en: First Name placeholder
pt_PT: placeholder do Primeiro Nome

en: Last Name placeholder
pt_PT: Sobrenome placeholder

en: Images Settings
pt_PT: Definições de Imagens

en: Open image in lightbox
pt_PT: Abrir imagem em lightbox

en: Open custom link
pt_PT: Abrir link personalizado

en: Auto Height
pt_PT: Altura Automática

en: Always show overlay
pt_PT: Mostrar sempre sobreposição

en: Hover Color
pt_PT: Cor ao passar o rato

en: Columns Settings
pt_PT: Definições de Colunas

en: Space between column
pt_PT: Espaço entre colunas

en: Vertical space when collapsed
pt_PT: Espaço vertical quando colapsado

en: Collapsed order RTL
pt_PT: Ordem colapsada RTL

en: Row Settings
pt_PT: Definições de Linha

en: Vertical Align
pt_PT: Alinhamento Vertical

en: Middle
pt_PT: Meio

en: Full Height
pt_PT: Altura Total

en: Columns Wrapped
pt_PT: Colunas Envolvidas

en: Wrapper Tag
pt_PT: Etiqueta Wrapper

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Section
pt_PT: Secção

en: Main
pt_PT: Principal

en: Article
pt_PT: Artigo

en: Aside
pt_PT: Lateral

en: Footer
pt_PT: Rodapé

en: Content Max Width
pt_PT: Largura Máxima do Conteúdo

en: Content Min Height
pt_PT: Altura Mínima do Conteúdo

en: Border style
pt_PT: Estilo da Borda

en: Column Settings
pt_PT: Configurações da Coluna

en: Text alignment
pt_PT: Alinhamento do Texto

en: Number of icons
pt_PT: Número de ícones

en: Container Settings
pt_PT: Configurações do Contêiner

en: Title Settings
pt_PT: Configurações do Título

en: Font Size (px)
pt_PT: Tamanho da Fonte (px)

en: Line Height (px)
pt_PT: Altura da Linha (px)

en: HTML Tag
pt_PT: Tag HTML

en: Your styles have been saved!
pt_PT: Os seus estilos foram guardados!

en: Style title
pt_PT: Título do estilo

en: copy
pt_PT: copiar

en: Bold
pt_PT: Negrito

en: Lighter
pt_PT: Mais Claro

en: Underline
pt_PT: Sublinhado

en: Overline
pt_PT: Sobrelinha

en: Line Through
pt_PT: Riscado

en: Scale Up
pt_PT: Aumentar Escala

en: Scale Down
pt_PT: Diminuir Escala

en: Lift Up
pt_PT: Levantar

en: Shift Right
pt_PT: Deslocar para a Direita

en: Rotate
pt_PT: Rotacionar

en: Colors
pt_PT: Cores

en: Spacing
pt_PT: Espaçamento

en: Padding Top (px)
pt_PT: Preenchimento Superior (px)

en: Padding Right (px)
pt_PT: Preenchimento Direito (px)

en: Padding Bottom (px)
pt_PT: Preenchimento Inferior (px)

en: Padding Left (px)
pt_PT: Preenchimento Esquerdo (px)

en: Margin Top (px)
pt_PT: Margem Superior (px)

en: Margin Right (px)
pt_PT: Margem Direito (px)

en: Margin Bottom (px)
pt_PT: Margem Inferior (px)

en: Margin Left (px)
pt_PT: Margem Esquerda (px)

en: Border Top Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Superior (px)

en: Border Right Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Direita (px)

en: Border Bottom Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Inferior (px)

en: Border Left Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Esquerda (px)

en: Border Top Left Radius (px)
pt_PT: Raio da Borda Superior Esquerda (px)

en: Border Top Right Radius (px)
pt_PT: Raio da Borda Superior Direita (px)

en: Border Bottom Right Radius (px)
pt_PT: Raio da Borda Inferior Direita (px)

en: Border Bottom Left Radius (px)
pt_PT: Raio da Borda Inferior Esquerda (px)

en: Typography
pt_PT: Tipografia

en: Font
pt_PT: Fonte

en: Font Family
pt_PT: Família de Fontes

en: Font Style
pt_PT: Estilo de Fonte

en: Italic
pt_PT: Itálico

en: Oblique
pt_PT: Oblíquo

en: Font Weight
pt_PT: Peso da Fonte

en: Text
pt_PT: Texto

en: Letter Spacing (px)
pt_PT: Espaçamento entre Letras (px)

en: Text Align
pt_PT: Alinhamento do Texto

en: Justify
pt_PT: Justificar

en: Text Decoration
pt_PT: Decoração do Texto

en: Text Transform
pt_PT: Transformação do Texto

en: Capitalize
pt_PT: Capitalizar

en: Uppercase
pt_PT: Maiúsculas

en: Lowercase
pt_PT: Minúsculas

en: Text Shadow
pt_PT: Sombra do Texto

en: Display & Position
pt_PT: Exibição & Posição

en: Display
pt_PT: Exibição

en: Block
pt_PT: Bloco

en: Inline
pt_PT: Em linha

en: Inline Block
pt_PT: Em bloco em linha

en: Flex
pt_PT: Flexível

en: Grid
pt_PT: Grade

en: Static
pt_PT: Estático

en: Relative
pt_PT: Relativo

en: Absolute
pt_PT: Absoluto

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Sticky
pt_PT: Adesivo

en: Sizing
pt_PT: Dimensionamento

en: Width (%)
pt_PT: Largura (%)

en: Height (px)
pt_PT: Altura (px)

en: Max Width (px)
pt_PT: Largura Máxima (px)

en: Min Width (px)
pt_PT: Largura Mínima (px)

en: Max Height (px)
pt_PT: Altura Máxima (px)

en: Min Height (px)
pt_PT: Altura Mínima (px)

en: Flow
pt_PT: Fluxo

en: Float
pt_PT: Flutuar

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Both
pt_PT: Ambos

en: Overflow
pt_PT: Transbordo

en: Visible
pt_PT: Visível

en: Hidden
pt_PT: Escondido

en: Scroll
pt_PT: Deslocar

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Border
pt_PT: Borda

en: Left Border
pt_PT: Borda Esquerda

en: Left Border Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Esquerda (px)

en: Left Border Style
pt_PT: Estilo da Borda Esquerda

en: Double
pt_PT: Duplo

en: Left Border Color
pt_PT: Cor da Borda Esquerda

en: Right Border
pt_PT: Borda Direita

en: Right Border Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Direita (px)

en: Right Border Style
pt_PT: Estilo da Borda Direita

en: Right Border Color
pt_PT: Cor da Borda Direita

en: Top Border
pt_PT: Borda Superior

en: Top Border Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Superior (px)

en: Top Border Style
pt_PT: Estilo da Borda Superior

en: Top Border Color
pt_PT: Cor da Borda Superior

en: Bottom Border
pt_PT: Borda Inferior

en: Bottom Border Width (px)
pt_PT: Largura da Borda Inferior (px)

en: Bottom Border Style
pt_PT: Estilo da Borda Inferior

en: Bottom Border Color
pt_PT: Cor da Borda Inferior

en: Text Elements
pt_PT: Elementos de Texto

en: Blockquote
pt_PT: Citação em Bloco

en: Padding (px)
pt_PT: Preenchimento (px)

en: Margin (px)
pt_PT: Margem (px)

en: Lists
pt_PT: Listas

en: List Margin (px)
pt_PT: Margem da Lista (px)

en: List Padding (px)
pt_PT: Preenchimento da Lista (px)

en: Item Margin Bottom (px)
pt_PT: Margem Inferior do Item (px)

en: Item Text Color
pt_PT: Cor do Texto do Item

en: Heading Elements
pt_PT: Elementos de Cabeçalho

en: H1 Heading
pt_PT: Cabeçalho H1

en: H2 Heading
pt_PT: Cabeçalho H2

en: H3 Heading
pt_PT: Cabeçalho H3

en: H4 Heading
pt_PT: Cabeçalho H4

en: H5 Heading
pt_PT: Cabeçalho H5

en: H6 Heading
pt_PT: Cabeçalho H6

en: Heading Hover Effects
pt_PT: Efeitos de Passagem de Cabeçalho

en: H1 Hover Color
pt_PT: Cor de Passagem H1

en: H2 Hover Color
pt_PT: Cor de Passagem H2

en: H3 Hover Color
pt_PT: Cor de Passagem H3

en: Link Elements
pt_PT: Elementos de Link

en: Link Base Styles
pt_PT: Estilos Base de Link

en: Link Color
pt_PT: Cor do Link

en: Link Hover States
pt_PT: Estados de Passagem do Link

en: Hover Text Decoration
pt_PT: Decoração de Texto de Passagem

en: Hover Background
pt_PT: Fundo de Passagem

en: Hover Font Weight
pt_PT: Peso da Fonte de Passagem

en: Links in Headings
pt_PT: Links em Cabeçalhos

en: H1 Link Color
pt_PT: Cor do Link H1

en: H2 Link Color
pt_PT: Cor do Link H2

en: H3 Link Color
pt_PT: Cor do Link H3

en: H1 Link Hover Color
pt_PT: Cor de Passagem do Link H1

en: H2 Link Hover Color
pt_PT: Cor de Passagem do Link H2

en: Media Elements
pt_PT: Elementos de Mídia

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Border Radius (px)
pt_PT: Raio da Borda (px)

en: Border Width (px)
pt_PT: Largura da Borda (px)

en: Max Width (%)
pt_PT: Largura Máxima (%)

en: Box Shadow
pt_PT: Sombra da Caixa

en: Image Hover Effects
pt_PT: Efeitos de Hover na Imagem

en: Hover Transform
pt_PT: Transformação ao Passar o Mouse

en: Hover Opacity
pt_PT: Opacidade ao Passar o Mouse

en: Hover Filter
pt_PT: Filtro ao Passar o Mouse

en: Grayscale
pt_PT: Escala de Cinza

en: Sepia
pt_PT: Sépia

en: Blur
pt_PT: Desfoque

en: Brightness
pt_PT: Brilho

en: Contrast
pt_PT: Contraste

en: Hover Border Color
pt_PT: Cor da Borda ao Passar o Mouse

en: Videos
pt_PT: Vídeos

en: Container Elements
pt_PT: Elementos do Contêiner

en: Div Containers
pt_PT: Contêineres Div

en: Sections
pt_PT: Secções

en: Container Hover Effects
pt_PT: Efeitos de Hover do Contêiner

en: Div Hover Background
pt_PT: Fundo de Hover do Div

en: Div Hover Shadow
pt_PT: Sombra do Hover do Div

en: Section Hover Background
pt_PT: Fundo do Hover da Secção

en: Interactive Elements
pt_PT: Elementos Interativos

en: Buttons
pt_PT: Botões

en: Button Hover States
pt_PT: Estados do Hover dos Botões

en: Hover Text Color
pt_PT: Cor do Texto do Hover

en: Hover Shadow
pt_PT: Sombra do Hover

en: Form Inputs
pt_PT: Entradas de Formulário

en: Controls saved successfully!
pt_PT: Controles guardados com sucesso!

en: Blocks saved successfully!
pt_PT: Blocos guardados com sucesso!

en: Settings saved successfully!
pt_PT: Configurações guardadas com sucesso!

en: Configure display controls that schedule blocks or restrict visibility by user role and other conditions.
pt_PT: Configure os controlos de visualização que agendam blocos ou restringem a visibilidade por função de utilizador e outras condições.

en: Presets
pt_PT: Predefinições

en: Controls
pt_PT: Controles

en: Enable or disable controls for all blocks
pt_PT: Ativar ou desativar controles para todos os blocos

en: Save Blocks
pt_PT: Guardar Blocos

en: Schedule
pt_PT: Agendar

en: Choose when to start showing and/or stop showing your blocks.
pt_PT: Escolha quando começar a mostrar e/ou parar de mostrar os seus blocos.

en: This block control is available on:
pt_PT: Este controle de bloco está disponível em:

en: Post
pt_PT: Postagem

en: Site Editor
pt_PT: Editor de Site

en: User roles
pt_PT: Papéis de utilizador

en: Choose which users can see your blocks.
pt_PT: Escolha quais utilizadores podem ver os seus blocos.

en: Device Type
pt_PT: Tipo de Dispositivo

en: Choose the device type to show your blocks on.
pt_PT: Escolha o tipo de dispositivo para mostrar os seus blocos.

en: Device Width
pt_PT: Largura do Dispositivo

en: Choose the device width to show your blocks on.
pt_PT: Escolha a largura do dispositivo para mostrar os seus blocos.

en: Term archives
pt_PT: Arquivos de Termos

en: Choose on which taxonomies and terms archive pages your blocks can be displayed.
pt_PT: Escolha em quais taxonomias e páginas de arquivos de termos os seus blocos podem ser exibidos.

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Choose in which pages your blocks can be displayed.
pt_PT: Escolha em quais páginas os seus blocos podem ser exibidos.

en: Browser & Device
pt_PT: Navegador & Dispositivo

en: Choose which browsers and devices can see your blocks.
pt_PT: Escolha quais navegadores e dispositivos podem ver os seus blocos.

en: Operating System
pt_PT: Sistema Operativo

en: Choose which operating systems can see your blocks.
pt_PT: Escolha quais sistemas operativos podem ver os seus blocos.

en: Show or hide blocks based on cookie values.
pt_PT: Mostrar ou ocultar blocos com base nos valores dos cookies.

en: User Meta
pt_PT: Meta do Utilizador

en: Show or hide blocks based on user meta values.
pt_PT: Mostrar ou ocultar blocos com base nos valores da meta do utilizador.

en: Post Meta
pt_PT: Meta da Publicação

en: Show or hide blocks based on post meta values.
pt_PT: Mostrar ou esconder blocos com base nos valores meta do post.

en: Show or hide blocks based on URL query parameters.
pt_PT: Mostrar ou esconder blocos com base nos parâmetros de consulta da URL.

en: Show or hide blocks based on user capabilities.
pt_PT: Mostrar ou esconder blocos com base nas capacidades do utilizador.

en: Save Controls
pt_PT: Guardar Controlos

en: Loading presets...
pt_PT: A carregar predefinições...

en: Button - PublishPress
pt_PT: Botão - PublishPress

en: Icon - PublishPress
pt_PT: Ícone - PublishPress

en: Image - PublishPress
pt_PT: Imagem - PublishPress

en: List - PublishPress
pt_PT: Lista - PublishPress

en: Table - PublishPress
pt_PT: Tabela - PublishPress

en: Tabs - PublishPress
pt_PT: Abas - PublishPress

en: Video - PublishPress
pt_PT: Vídeo - PublishPress

en: Columns - PublishPress
pt_PT: Colunas - PublishPress

en: Column - PublishPress
pt_PT: Coluna - PublishPress

en: Contact Form - PublishPress
pt_PT: Formulário de Contacto - PublishPress

en: Count Up - PublishPress
pt_PT: Contar até - PublishPress

en: Images Slider - PublishPress
pt_PT: Deslizador de Imagens - PublishPress

en: Info Box - PublishPress
pt_PT: Caixa de Informação - PublishPress

en: Map - PublishPress
pt_PT: Mapa - PublishPress

en: Social Links - PublishPress
pt_PT: Links Sociais - PublishPress

en: Table of Contents - PublishPress
pt_PT: Índice - PublishPress

en: Testimonial - PublishPress
pt_PT: Depoimento - PublishPress

en: Woo Products - PublishPress
pt_PT: Produtos Woo - PublishPress

en: Show content in collapsible panels that expand when clicked.
pt_PT: Mostre conteúdo em painéis dobráveis que se expandem quando clicados.

en: Add a customizable call-to-action button with colors, sizes and icons.
pt_PT: Adicione um botão de chamada à ação personalizável com cores, tamanhos e ícones.

en: Insert a vector icon from a large library, with size and color controls.
pt_PT: Insira um ícone vetorial de uma grande biblioteca, com controlos de tamanho e cor.

en: Display an image with extra styling, captions and link options.
pt_PT: Exiba uma imagem com estilo extra, legendas e opções de link.

en: Build styled ordered or unordered lists with custom icons.
pt_PT: Crie listas ordenadas ou não ordenadas estilizadas com ícones personalizados.

en: Create responsive tables with styling and per-cell formatting.
pt_PT: Crie tabelas responsivas com estilo e formatação por célula.

en: Organize content into horizontal or vertical tabbed sections.
pt_PT: Organize o conteúdo em seções tabuladas horizontais ou verticais.

en: Embed a self-hosted or external video with a custom poster image.
pt_PT: Incorpore um vídeo auto-hospedado ou externo com uma imagem de poster personalizada.

en: Lay out content in flexible, responsive multi-column rows.
pt_PT: Organize o conteúdo em linhas flexíveis e responsivas de várias colunas.

en: A single column used inside the Columns block.
pt_PT: Uma única coluna utilizada dentro do bloco de Colunas.

en: Wrap blocks in a styled container with background, padding and borders.
pt_PT: Envolva blocos em um recipiente estilizado com fundo, preenchimento e bordas.

en: Add a customizable contact form that emails submissions to you.
pt_PT: Adicione um formulário de contacto personalizável que envia as submissões para si.

en: Animate numbers counting up to highlight stats and milestones.
pt_PT: Anime números a contarem para cima para destacar estatísticas e marcos.

en: Show multiple images in a responsive carousel slider.
pt_PT: Mostre várias imagens em um slider de carrossel responsivo.

en: Present an icon or image with a heading and text in a styled box.
pt_PT: Apresente um ícone ou imagem com um título e texto em uma caixa estilizada.

en: Embed an interactive Google Map with custom markers.
pt_PT: Incorpore um Mapa Google interativo com marcadores personalizados.

en: Collect email subscribers with a customizable signup form.
pt_PT: Colete assinantes de email com um formulário de inscrição personalizável.

en: Display a front-end login and registration form.
pt_PT: Exiba um formulário de login e registo na interface do utilizador.

en: Add a styled site search bar anywhere on your pages.
pt_PT: Adicione uma barra de pesquisa do site estilizada em qualquer lugar nas suas páginas.

en: Link to your social profiles with a row of social icons.
pt_PT: Vincule os seus perfis sociais com uma linha de ícones sociais.

en: Generate an automatic table of contents from your headings.
pt_PT: Gere uma tabela de conteúdos automática a partir dos seus títulos.

en: Showcase customer testimonials with photo, name and role.
pt_PT: Apresente depoimentos de clientes com foto, nome e função.

en: Display WooCommerce products in a customizable grid.
pt_PT: Exiba produtos WooCommerce numa grelha personalizável.

en: Display a countdown timer to a specific date or event.
pt_PT: Exiba um temporizador de contagem decrescente para uma data ou evento específico.

en: Highlight a single feature with an icon, title and description.
pt_PT: Destaque uma única característica com um ícone, título e descrição.

en: Compare pricing plans side by side with features and buttons.
pt_PT: Compare planos de preços lado a lado com características e botões.

en: Manage the extra PublishPress blocks available in the editor, including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
pt_PT: Gerencie os blocos PublishPress adicionais disponíveis no editor, incluindo exibições de conteúdo, sliders, botões, ícones, separadores, acordiões e mais.

en: Enable / disable this block
pt_PT: Ativar / desativar este bloco

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Save
pt_PT: Guardar

en: No blocks available. Please go to a post edit (without saving either modifying anything). Then come back to Block Settings to see the blocks list.
pt_PT: Nenhum bloco disponível. Por favor, vá para a edição de um post (sem salvar ou modificar nada). Depois volte às Configurações de Blocos para ver a lista de blocos.

en: Content Display
pt_PT: Exibição de Conteúdo

en: Default thumbnail
pt_PT: Miniatura padrão

en: Reset to default
pt_PT: Reiniciar para o padrão

en: Set the default post thumbnail to use in Content Display blocks for posts without a featured image.
pt_PT: Defina a miniatura padrão do post a utilizar nos blocos de Exibição de Conteúdo para posts sem uma imagem em destaque.

en: Select default thumbnail
pt_PT: Selecionar miniatura padrão

en: Use this image
pt_PT: Usar esta imagem

en: block
pt_PT: bloco

en: Add new style
pt_PT: Adicionar novo estilo

en: Create and manage custom CSS styles that editors can quickly apply to blocks.
pt_PT: Crie e gerencie estilos CSS personalizados que os editores podem aplicar rapidamente aos blocos.

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Example text with this style
pt_PT: Texto de exemplo com este estilo

en: View Extended Preview
pt_PT: Ver Pré-visualização Estendida

en: Class name
pt_PT: Nome da classe

en: This option help you identify specific custom styles in the list
                                                (usually set this same as the custom style's background color)
pt_PT: Esta opção ajuda-o a identificar estilos personalizados específicos na lista
                                                (normalmente define isto igual à cor de fundo do estilo personalizado)

en: Identification color
pt_PT: Cor de identificação

en: Style Builder
pt_PT: Construtor de Estilos

en: Custom CSS
pt_PT: CSS Personalizado

en: Hint: Use "Ctrl + Space" for auto completion
pt_PT: Dica: Use "Ctrl + Espaço" para auto completamento

en: Headings
pt_PT: Cabeçalhos

en: Media
pt_PT: Mídia

en: Containers
pt_PT: Recipientes

en: Interactive
pt_PT: Interativo

en: Save styles
pt_PT: Guardar estilos

en: Use this dashboard to turn PublishPress Blocks features on or off.
pt_PT: Use este dashboard para ativar ou desativar as funcionalidades dos Blocos PublishPress.

en: You can control who can use each block, including default WordPress blocks.
pt_PT: Pode controlar quem pode usar cada bloco, incluindo os blocos padrão do WordPress.

en: Enable extra blocks including content displays, sliders, buttons, icons, tabs, accordions, and more.
pt_PT: Ative blocos extra, incluindo exibições de conteúdo, sliders, botões, ícones, abas, acordeões e mais.

en: You can add your own CSS styles for your blocks. Anyone editing posts can quickly add the styles to blocks.
pt_PT: Pode adicionar os seus próprios estilos CSS para os seus blocos. Qualquer pessoa a editar publicações pode rapidamente adicionar os estilos aos blocos.

en: This feature adds display controls for blocks. You can schedule when blocks are shown, and add user role restrictions.
pt_PT: Esta funcionalidade adiciona controlos de exibição para blocos. Pode agendar quando os blocos são mostrados e adicionar restrições de papel de utilizador.

en: You can scan the posts on your website for blocks usage.
pt_PT: Pode escanear as publicações no seu website para verificar a utilização de blocos.

en: This feature enables a submenu to manage your Reusable Blocks.
pt_PT: Esta funcionalidade ativa um submenu para gerir os seus Blocos Reutilizáveis.

en: Automatically insert reusable blocks into posts based on position, categories, tags, and other criteria.
pt_PT: Insira automaticamente blocos reutilizáveis nas publicações com base na posição, categorias, etiquetas e outros critérios.

en: Adds an "Add Note" button to the block editor toolbar and a Post Notes admin page to review all notes across your posts (requires WordPress 6.9+).
pt_PT: Adiciona um botão "Adicionar Nota" à barra de ferramentas do editor de blocos e uma página de administração de Notas do Post para rever todas as notas dos seus posts (requer WordPress 6.9+).

en: Core Blocks Features
pt_PT: Funcionalidades dos Blocos Principais

en: Add Google Fonts support to core blocks including paragraphs and headings.
pt_PT: Adicione suporte a Google Fonts aos blocos principais, incluindo parágrafos e cabeçalhos.

en: Find all the editorial notes for your posts in one place.
pt_PT: Encontre todas as notas editoriais para os seus posts num só lugar.

en: All post types
pt_PT: Todos os tipos de post

en: All statuses
pt_PT: Todos os estados

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Resolved
pt_PT: Resolvido

en: Search by post title…
pt_PT: Pesquisar pelo título da publicação…

en: Filter
pt_PT: Filtrar

en: Reset
pt_PT: Reiniciar

note: translators: %d: number of notes
en: %d note | %d notes
pt_PT[0]: %d nota
pt_PT[1]: %d notas

en: Post Type
pt_PT: post type

en: Note
pt_PT: Nota

en: Author
pt_PT: Autor

en: Status
pt_PT: Estado

en: No notes found.
pt_PT: Nenhuma nota encontrada.

en: (no title)
pt_PT: (sem título)

en: (deleted)
pt_PT: (eliminado)

en: Block Features
pt_PT: Funcionalidades do Bloco

en: Legacy
pt_PT: Legado

en: License
pt_PT: Licença

en: Maps
pt_PT: Mapas

en: Email & Forms
pt_PT: Email & Formulários

en: Data Export
pt_PT: Exportação de Dados

en: Select Role
pt_PT: Selecionar Função

en: Disable all block adding
pt_PT: Desativar a adição de todos os blocos

en: Prevent users in %1s role from adding new block to posts.
pt_PT: Impedir que os utilizadores na função %1s adicionem novos blocos às publicações.

en: Disable the Pattern Directory
pt_PT: Desativar o Diretório de Padrões

en: Disable the pattern directory for users in %1s role.
pt_PT: Desativar o diretório de padrões para utilizadores na função %1s.

en: Disable the Openverse
pt_PT: Desativar o Openverse

en: Disable Openverse for users in %1s role.
pt_PT: Desativar o Openverse para utilizadores na função %1s.

en: Save Image Settings
pt_PT: Guardar Definições de Imagem

en: Download Contacts Form data
pt_PT: Baixar dados do Formulário de Contacto

en: Data stored through Contact form blocks.
pt_PT: Dados armazenados através de blocos de formulário de contacto.

en: Download Newsletter Form data
pt_PT: Baixar dados do Formulário de Newsletter

en: Data stored through Newsletter form blocks.
pt_PT: Dados armazenados através de blocos de formulário de newsletter.

en: These email settings apply to messages sent through PublishPress Contact form block.
pt_PT: Estas definições de e-mail aplicam-se a mensagens enviadas através do bloco de formulário de contacto do PublishPress.

en: Sender name
pt_PT: Nome do remetente

en: Sender email
pt_PT: Email do remetente

en: Email title
pt_PT: Título do email

en: Email receiver
pt_PT: Destinatário do email

en: Save Form Settings
pt_PT: Guardar definições do formulário

en: Blocks icon color
pt_PT: Cor do ícone dos blocos

en: Apply in admin to blocks from PublishPress Blocks plugin.
pt_PT: Aplicar na administração aos blocos do plugin PublishPress Blocks.

en: Save Settings
pt_PT: Guardar Definições

en: Legacy Blocks
pt_PT: Blocos Legados

en: These older blocks are turned off by default on new sites. Enable any you want to use in the editor.
pt_PT: Estes blocos mais antigos estão desativados por defeito em novos sites. Ative aqueles que deseja usar no editor.

note: translators: %s: block name
en: Enable the %s block
pt_PT: Ativar o bloco %s

en: Legacy Features
pt_PT: Funcionalidades Legadas

en: Older features, turned off by default on new sites.
pt_PT: Funcionalidades mais antigas, desativadas por defeito em novos sites.

en: Gallery lightbox
pt_PT: Galeria lightbox

en: Open gallery images as a lightbox style popup
pt_PT: Abrir imagens da galeria como um popup estilo lightbox

en: Image caption
pt_PT: Legenda da imagem

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Overlay
pt_PT: Sobreposição

en: Display caption text on images loaded as lightbox in galleries.
pt_PT: Mostrar texto de legenda em imagens carregadas como lightbox em galerias.

en: Save Legacy Settings
pt_PT: Guardar Definições Legadas

en: Google API key
pt_PT: Chave da API do Google

en: How to create a Google API Key
pt_PT: Como criar uma chave da API do Google

en: A Google API key is required to use the Map block without any warning.
pt_PT: Uma chave da API do Google é necessária para usar o bloco de Mapa sem qualquer aviso.

en: Save Maps Settings
pt_PT: Salvar Configurações do Mapa

en: Block toolbar icon
pt_PT: Ícone da barra de ferramentas do bloco

en: Show an "Add note" icon in the block toolbar (next to Bold, Italic and Link). It opens the WordPress Notes feature for the selected block.
pt_PT: Mostre um ícone de "Adicionar nota" na barra de ferramentas do bloco (ao lado de Negrito, Itálico e Link). Isto abre a funcionalidade de Notas do WordPress para o bloco selecionado.

en: Save Post Notes Settings
pt_PT: Guardar definições de Notas do Post

en: Use the Google reCAPTCHA to avoid spam in PublishPress Blocks forms. Get credentials for your domain by registering %shere%s.
pt_PT: Use o Google reCAPTCHA para evitar spam nos formulários dos blocos do PublishPress. Obtenha credenciais para o seu domínio registrando %shere%s.

en: Enable reCAPTCHA
pt_PT: Ativar reCAPTCHA

en: Site key
pt_PT: Chave do site

en: required
pt_PT: obrigatório

en: Secret key
pt_PT: Chave secreta

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Auto detect
pt_PT: Detetar automaticamente

en: Language codes list
pt_PT: Lista de códigos de idioma

en: Theme
pt_PT: Tema

en: Light
pt_PT: Claro

en: Invisible
pt_PT: Invisível

en: We strongly recommend not using Invisible reCAPTCHA if you have more than 1 Newsletter or Contact forms block in a page.
pt_PT: Recomendamos fortemente não usar o reCAPTCHA Invisível se tiver mais de 1 bloco de Newsletter ou Formulários de Contacto numa página.

en: Save reCAPTCHA Settings
pt_PT: Salvar Configurações do reCAPTCHA

en: Countdown
pt_PT: Contagem Regressiva

en: Easily create a customizable countdown.
pt_PT: Crie facilmente uma contagem regressiva personalizável.

en: Pricing Table
pt_PT: Tabela de Preços

en: Easily create a customizable pricing table.
pt_PT: Crie facilmente uma tabela de preços personalizável.

en: Feature
pt_PT: Recurso

en: Use block to create a list inside the Feature List" block.
pt_PT: Use o bloco para criar uma lista dentro do bloco "Lista de Recursos".

en: Feature List
pt_PT: Lista de Recursos

en: Gutenberg is not detected! Activate it or
pt_PT: Gutenberg não foi detetado! Ative-o ou

en: Install Gutenberg Now!
pt_PT: Instale o Gutenberg Agora!

en: We require at least Gutenberg version
pt_PT: Requeremos pelo menos a versão do Gutenberg

en: Please update Gutenberg then comeback later!
pt_PT: Por favor, atualize o Gutenberg e volte mais tarde!

en: Change date
pt_PT: Alterar data

en: PublishPress Blocks Pro supports Timezone configuration.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta a configuração de fuso horário.

en: Icon List
pt_PT: Lista de Ícones

en: Search icons
pt_PT: Pesquisar ícones

en: Style
pt_PT: Estilo

en: Filled
pt_PT: Preenchido

en: Outlined
pt_PT: Contornado

en: Rounded
pt_PT: Arredondado

en: Two-Tone
pt_PT: Bicolor

en: Sharp
pt_PT: Nítido

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Notice
pt_PT: Aviso

en: This accordion block has been replaced by a new and better one.
                                     This block will be removed in a future version.
                                     Please transform this to an Accordion Item block
                                     and drag them into new Adv. Accordion block as soon as possible.
pt_PT: Este bloco de acordeão foi substituído por um novo e melhor.
                                     Este bloco será removido numa versão futura.
                                     Por favor, transforme isto num bloco de Item de Acordeão
                                     e arraste-os para o novo bloco de Acordeão Avançado assim que possível.

en: Define space to next block. This will override Block spacing option (Frontend view only)
pt_PT: Defina o espaço para o próximo bloco. Isto irá sobrepor a opção de espaçamento do bloco (apenas visualização de frontend)

en: Header Icon Style
pt_PT: Estilo do Ícone do Cabeçalho

en: Body Color Settings
pt_PT: Configurações da Cor do Corpo

en: Border width
pt_PT: Largura da borda

en: Border radius
pt_PT: Raio da borda

en: Accordions State
pt_PT: Estado dos Acordeões

en: Make all accordions collapsed by default, enable this setting to apply to all accordions.
pt_PT: Faça com que todos os acordeões estejam recolhidos por padrão, ative esta configuração para aplicar a todos os acordeões.

en: Enter header…
pt_PT: Introduzir cabeçalho…

en: Accordion (deprecated) - PublishPress
pt_PT: Acordeão (obsoleto) - PublishPress

en: Create a sliding accordion display for your content.
pt_PT: Crie uma exibição de acordeão deslizante para o seu conteúdo.

en: accordion
pt_PT: acordeão

en: list
pt_PT: lista

en: Define space between each accordion (Frontend view only)
pt_PT: Defina o espaço entre cada acordeão (apenas na visualização do Frontend)

en: Make all accordions collapsed by default.
pt_PT: Faça com que todos os acordeões estejam colapsados por padrão.

en: Expand All
pt_PT: Expandir Tudo

en: Make all accordions expanded by default.
pt_PT: Faça com que todos os acordeões estejam expandidos por padrão.

en: Header Tag
pt_PT: Tag de Cabeçalho

en: Accordion Item - PublishPress
pt_PT: Item de Acordeão - PublishPress

en: Header text
pt_PT: Texto do cabeçalho

en: Advanced Accordion
pt_PT: Acordeão Avançado

en: Refresh
pt_PT: Atualizar

en: advanced accordion
pt_PT: acordeão avançado

en: Inset
pt_PT: Inseto

en: Advanced Button
pt_PT: Botão Avançado

en: Add text…
pt_PT: Adicionar texto…

en: Button link
pt_PT: Link do botão

en: Link URL
pt_PT: URL do link

en: Open in new tab
pt_PT: Abrir em nova aba

en: Text/Color
pt_PT: Texto/Cores

en: Text size
pt_PT: Tamanho do texto

en: Margin top
pt_PT: Margem superior

en: Margin right
pt_PT: Margem direita

en: Margin bottom
pt_PT: Margem inferior

en: Margin left
pt_PT: Margem esquerda

en: Padding top
pt_PT: Preenchimento superior

en: Padding right
pt_PT: Preenchimento direito

en: Padding bottom
pt_PT: Preenchimento inferior

en: Padding left
pt_PT: Preenchimento esquerdo

en: Hover
pt_PT: Passar o mouse

en: Shadow
pt_PT: Sombra

en: Opacity (%)
pt_PT: Opacidade (%)

en: Transition speed (ms)
pt_PT: Velocidade de transição (ms)

en: Shadow H offset
pt_PT: Deslocamento horizontal da sombra

en: Shadow V offset
pt_PT: Deslocamento vertical da sombra

en: Shadow blur
pt_PT: Desfoque da sombra

en: Shadow spread
pt_PT: Espalhamento da sombra

en: Display icon
pt_PT: Mostrar ícone

en: Icon Library (Material Icon)
pt_PT: Biblioteca de Ícones (Ícone Material)

en: Icon Selection
pt_PT: Seleção de Ícone

en: Icon Size (px)
pt_PT: Tamanho do Ícone (px)

en: Icon Position
pt_PT: Posição do Ícone

en: Icon Spacing (px)
pt_PT: Espaçamento entre ícone e texto (px)

en: Spacing between icon and text
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta ícones em botões.

en: PublishPress Blocks Pro supports icons in buttons.
pt_PT: Bloco de botão com mais opções e estilos.

en: Button block with more options and styles.
pt_PT: botão

en: button
pt_PT: botão avançado

en: advanced button
pt_PT: link

en: link
pt_PT: Quadrado

en: Squared
pt_PT: Contorno Quadrado

en: Squared Outline
pt_PT: Ícone Avançado

en: Advanced Icon
pt_PT: Contagem de Ícones

en: Icon Count
pt_PT: Número de Ícones

en: Number of Icons
pt_PT: Estilo do Ícone

en: Icon Style
pt_PT: Estilo do Ícone

en: Stacked
pt_PT: Empilhado

en: Icon Background
pt_PT: Fundo do Ícone

en: Border Size(px)
pt_PT: Tamanho da Borda(px)

en: Border Radius(%)
pt_PT: Raio da Borda(%)

en: Link Target
pt_PT: Destino do Link

en: Same Window
pt_PT: Mesma Janela

en: New Window
pt_PT: Nova Janela

en: Title for Accessibility
pt_PT: Título para Acessibilidade

en: Unit
pt_PT: Unidade

en: Icon block with more options and styles.
pt_PT: bloco de ícone com mais opções e estilos.

en: icon
pt_PT: ícone

en: advanced icon
pt_PT: ícone avançado

en: Advanced Image
pt_PT: Imagem Avançada

en: Change image
pt_PT: Alterar imagem

en: Remove image
pt_PT: Remover imagem

en: Enter URL…
pt_PT: Introduza URL…

en: Open link in new tab
pt_PT: Abrir link em nova aba

en: Focal Point Picker
pt_PT: Seletor de Ponto Focal

en: Overlay opacity default
pt_PT: opacidade de sobreposição padrão

en: Overlay opacity hover
pt_PT: Opacidade do sobrepor ao passar o rato

en: Open media library
pt_PT: Abrir biblioteca de media

en: Enter title…
pt_PT: Introduza o título…

en: Enter subtitle…
pt_PT: Introduza o subtítulo…

en: Image/photo block with more options and styles.
pt_PT: Bloco de imagem/foto com mais opções e estilos.

en: image
pt_PT: imagem

en: advanced image
pt_PT: imagem avançada

en: photo
pt_PT: foto

en: box
pt_PT: caixa

en: Checkmark 2
pt_PT: Marca de verificação 2

en: Checkmark 3
pt_PT: Marca de verificação 3

en: Minus 2
pt_PT: Menos 2

en: Plus 2
pt_PT: Mais 2

en: Arrow right
pt_PT: Seta para a direita

en: Arrow right 2
pt_PT: Seta para a direita 2

en: X Cross 2
pt_PT: X Cruz 2

en: Advanced List
pt_PT: Lista Avançada

en: Refresh this list when it conflict with other lists styles
pt_PT: Atualizar esta lista quando houver conflito com outros estilos de listas

en: List icon
pt_PT: Ícone da lista

en: Icon size
pt_PT: Tamanho do ícone

en: Line height
pt_PT: Altura da linha

en: List block with custom icons and styles.
pt_PT: Bloco de lista com ícones e estilos personalizados.

en: advanced list
pt_PT: lista avançada

en: List item
pt_PT: Item da lista

en: Type a list item
pt_PT: Digite um item da lista

en: List item - PublishPress
pt_PT: Item da lista - PublishPress

en: Insert a list item inside List block.
pt_PT: Inserir um item da lista dentro do bloco de lista.

en: At least 1 row of current section must present.
pt_PT: Pelo menos 1 linha da seção atual deve estar presente.

en: Cannot select multi cells from difference section!
pt_PT: Não é possível selecionar várias células de seções diferentes!

en: Advanced Table
pt_PT: Tabela Avançada

en: Column Count
pt_PT: Contagem de Colunas

en: Row Count
pt_PT: Contagem de Linhas

en: Create
pt_PT: Criar

en: Hint: Hold CTRL key for multi cells selection. Hold SHIFT key for range cells selection.
pt_PT: Dica: Mantenha a tecla CTRL pressionada para selecionar várias células. Mantenha a tecla SHIFT pressionada para selecionar células em intervalo.

en: Add Row Before
pt_PT: Adicionar Linha Antes

en: Add Row After
pt_PT: Adicionar Linha Depois

en: Delete Row
pt_PT: Eliminar Linha

en: Add Column Before
pt_PT: Adicionar Coluna Antes

en: Add Column After
pt_PT: Adicionar Coluna Depois

en: Delete Column
pt_PT: Eliminar Coluna

en: Split Merged Cells
pt_PT: Dividir Células Mescladas

en: Merge Cells
pt_PT: Mesclar Células

en: Border Top
pt_PT: Borda Superior

en: Border Right
pt_PT: Borda Direita

en: Border Bottom
pt_PT: Borda Inferior

en: Border Left
pt_PT: Borda Esquerda

en: Border All
pt_PT: Borda Total

en: Border None
pt_PT: Sem Borda

en: Border Vertical
pt_PT: Borda Vertical

en: Border Horizontal
pt_PT: Borda Horizontal

en: Border Inner
pt_PT: Borda Interior

en: Border Outer
pt_PT: Borda Exterior

en: Align left
pt_PT: Alinhar à Esquerda

en: Align center
pt_PT: Alinhar ao Centro

en: Align right
pt_PT: Alinhar à Direita

en: Align justify
pt_PT: Alinhar Justificado

en: Align top
pt_PT: Alinhar ao Topo

en: Align middle
pt_PT: Alinhar ao Meio

en: Align bottom
pt_PT: Alinhar ao Fundo

en: Edit Table
pt_PT: Editar Tabela

en: Refresh table (Use this after using undo or redo)
pt_PT: Atualizar tabela (Use isto após usar desfazer ou refazer)

en: Max width (px)
pt_PT: Largura máxima (px)

en: Set this to 0 to make max-width is 100%
pt_PT: Defina isto como 0 para que a largura máxima seja 100%

en: Fixed width table cells
pt_PT: Células de tabela com largura fixa

en: Table header
pt_PT: Cabeçalho da tabela

en: Table footer
pt_PT: Rodapé da tabela

en: Border collapsed
pt_PT: Borda colapsada

en: Cell Settings
pt_PT: Configurações da Célula

en: Horizontal Align
pt_PT: Alinhamento Horizontal

en: Table block with more styles and functions.
pt_PT: Bloco de tabela com mais estilos e funções.

en: table
pt_PT: tabela

en: advanced table
pt_PT: tabela avançada

en: cell
pt_PT: célula

en: data
pt_PT: dados

en: Stripes
pt_PT: Listras

en: Tab 1
pt_PT: Aba 1

en: Tab 2
pt_PT: Aba 2

en: Tab 3
pt_PT: Aba 3

en: Tab Header
pt_PT: Cabeçalho da Aba

en: mobile
pt_PT: móvel

en: Advanced Tabs
pt_PT: Guias Avançadas

en: Tabs Settings
pt_PT: Definições das Guias

en: Initial Open Tab
pt_PT: Guia Inicial Aberta

en: Tab Colors
pt_PT: Cores das Guias

en: Active Tab Background Color
pt_PT: Cor de Fundo da Guia Ativa

en: Active Tab Text Color
pt_PT: Cor do Texto da Guia Ativa

en: Body Colors
pt_PT: Cores do Corpo

en: Title…
pt_PT: Título…

en: HTML Anchor
pt_PT: Âncora HTML

en: Move back
pt_PT: Mover para trás

en: Move forward
pt_PT: Mover para a frente

en: Duplicate tab
pt_PT: Duplicar guia

en: Remove tab
pt_PT: Remover guia

en: Add tab
pt_PT: Adicionar guia

en: Create horizontal or vertical tabs to display your content.
pt_PT: Crie guias horizontais ou verticais para exibir o seu conteúdo.

en: tabs
pt_PT: guias

en: advanced tabs
pt_PT: guias avançadas

en: cards
pt_PT: cartões

en: Tab Item - PublishPress
pt_PT: Item de Aba - PublishPress

en: tab
pt_PT: aba

en: Advanced Video
pt_PT: Vídeo Avançado

en: Change image preview
pt_PT: Alterar pré-visualização da imagem

en: Remove image preview
pt_PT: Remover pré-visualização da imagem

en: Open video in light box
pt_PT: Abrir vídeo em lightbox

en: Lightbox offers additional display options.
pt_PT: O lightbox oferece opções de exibição adicionais.

en: Autoplay
pt_PT: Reprodução automática

en: Loop
pt_PT: Repetir

en: Muted
pt_PT: Silenciado

en: Playback Controls
pt_PT: Controles de Reprodução

en: Play inline
pt_PT: Reproduzir em linha

en: Video preloading
pt_PT: Pré-carregamento do vídeo

en: Metadata
pt_PT: Metadados

en: Video width
pt_PT: Largura do vídeo

en: Video height
pt_PT: Altura do vídeo

en: Custom height
pt_PT: Altura personalizada

en: Play Button Color
pt_PT: Cor do Botão de Reproduzir

en: Play Button
pt_PT: Botão de Reproduzir

en: Play Button Size
pt_PT: Tamanho do botão de reprodução

en: Select image preview
pt_PT: Selecionar pré-visualização da imagem

en: Youtube/Vimeo video URL/ID…
pt_PT: URL/ID do vídeo do Youtube/Vimeo…

en: Fetch video content
pt_PT: Buscar conteúdo do vídeo

en: Load local video
pt_PT: Carregar vídeo local

en: Current Video
pt_PT: Vídeo Atual

en: Wrong video URL/ID. Please try another.
pt_PT: URL/ID do vídeo errado. Por favor, tente outro.

en: Not selected yet.
pt_PT: Ainda não selecionado.

en: Add more options and styles for videos in your Media Library.
pt_PT: Adicione mais opções e estilos para vídeos na sua Biblioteca de Mídia.

en: video
pt_PT: vídeo

en: advanced video
pt_PT: vídeo avançado

en: embed
pt_PT: incorporar

en: media
pt_PT: mídia

en: One column
pt_PT: Uma coluna

en: Two columns; equal split
pt_PT: Duas colunas; divisão igual

en: Two columns; two-thirds, one-third split
pt_PT: Duas colunas; divisão de dois terços, um terço

en: Two columns; one-third, two-thirds split
pt_PT: Duas colunas; divisão de um terço, dois terços

en: Two columns; one-quarter, three-quarters split
pt_PT: Duas colunas; divisão um quarto, três quartos

en: Two columns; three-quarters, one-quarter split
pt_PT: Duas colunas; divisão três quartos, um quarto

en: Two columns; one-fifth, four-fifths split
pt_PT: Duas colunas; divisão um quinto, quatro quintos

en: Two columns; four-fifths, one-fifth split
pt_PT: Duas colunas; divisão quatro quintos, um quinto

en: Three columns; equal split
pt_PT: Três colunas; divisão igual

en: Three columns; wider one-half left column
pt_PT: Três colunas; coluna da esquerda mais larga com metade

en: Three columns; wider one-half right column
pt_PT: Três colunas; coluna da direita mais larga com metade

en: Three columns; wider one-half center column
pt_PT: Três colunas; coluna do centro mais larga com metade

en: Three columns; wider three-fifths center column
pt_PT: Três colunas; coluna do centro mais larga com três quintos

en: Three columns; wider three-fifths left column
pt_PT: Três colunas; coluna da esquerda mais larga com três quintos

en: Three columns; wider three-fifths right column
pt_PT: Três colunas; coluna direita mais larga com três quintos

en: Three columns; wider four-sixths center column
pt_PT: Três colunas; coluna central mais larga com quatro sextos

en: Four columns; equal split
pt_PT: Quatro colunas; divisão igual

en: Four columns; wider one-half left column
pt_PT: Quatro colunas; coluna esquerda mais larga com metade

en: Four columns; wider one-half right column
pt_PT: Quatro colunas; coluna direita mais larga com metade

en: Four columns; wider two-fifths right column
pt_PT: Quatro colunas; coluna direita mais larga com dois quintos

en: Four columns; wider two-fifths left column
pt_PT: Quatro colunas; coluna esquerda mais larga com dois quintos

en: Five columns; equal split
pt_PT: Cinco colunas; divisão igual

en: Six columns; equal split
pt_PT: Seis colunas; divisão igual

en: Three: 100 - 1/2 - 1/2
pt_PT: Três: 100 - 1/2 - 1/2

en: Three: 1/2 - 1/2 - 100
pt_PT: Três: 1/2 - 1/2 - 100

en: Four: Two Columns
pt_PT: Quatro: Duas Colunas

en: Six: Two Columns
pt_PT: Seis: Duas Colunas

en: Six: Three Columns
pt_PT: Seis: Três Colunas

en: Columns Manager
pt_PT: Gestor de Colunas

en: Choose a columns layout
pt_PT: Escolha um layout de colunas

en: Vertical Align Top
pt_PT: Alinhar Verticalmente ao Topo

en: Vertical Align Middle
pt_PT: Alinhar Verticalmente ao Meio

en: Vertical Align Bottom
pt_PT: Alinhar Verticalmente em Baixo

en: Inner Columns Full Height
pt_PT: Colunas Internas em Altura Total

en: Columns Manager
pt_PT: Gestor de Colunas

en: Responsive Settings
pt_PT: Configurações Responsivas

en: Space between columns
pt_PT: Espaço entre colunas

en: Collapsed Order RTL
pt_PT: Ordem Colapsada RTL

en:  Padding
pt_PT:  Preenchimento

en:  Margin
pt_PT:  Margem

en: If your columns overflow they available space, they will be placed on a new line.
pt_PT: Se as suas colunas excederem o espaço disponível, serão colocadas numa nova linha.

en: Content Max Height
pt_PT: Altura Máxima do Conteúdo

en: Create flexible layouts for your content with advanced options and styles.
pt_PT: Crie layouts flexíveis para o seu conteúdo com opções e estilos avançados.

en: columns
pt_PT: colunas

en: columns manager
pt_PT: gestor de colunas

en: row
pt_PT: linha

en: Available:
pt_PT: Disponível:

en: Set to 0 = auto. This will override predefine layout styles. Recommend for experience users!
pt_PT: Defina para 0 = automático. Isto irá sobrepor estilos de layout predefinidos. Recomendado para utilizadores experientes!

en: Border radius (px)
pt_PT: Raio da borda (px)

en:  text alignment
pt_PT:  alinhamento de texto

en: Unit (px)
pt_PT: Unidade (px)

en: Column in row.
pt_PT: Coluna na linha.

en: We strongly recommend to enable Google reCAPTCHA to avoid spam.
pt_PT: Recomendamos fortemente ativar o Google reCAPTCHA para evitar spam.

en: You can enable it in Settings
pt_PT: Pode ativá-lo nas Definições

en: Email sender
pt_PT: Remetente de email

en: An email will be sent to the admin email (by default) whenever a contact form is submitted. You can change it in
pt_PT: Um email será enviado para o email do admin (por defeito) sempre que um formulário de contacto for submetido. Pode alterá-lo em

en: settings
pt_PT: definições

en: Name input placeholder
pt_PT: Placeholder para o nome

en: Email input placeholder
pt_PT: Placeholder para o email

en: Message input placeholder
pt_PT: Placeholder para a mensagem

en: Submit text
pt_PT: Enviar

en: Empty field warning text
pt_PT: Texto de aviso de campo vazio

en: Submit success text
pt_PT: Texto de sucesso ao enviar

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Text color
pt_PT: Cor do texto

en: Border color
pt_PT: Cor da borda

en: Border and Text
pt_PT: Borda e Texto

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Button border radius
pt_PT: Raio da borda do botão

en: Button position
pt_PT: Posição do botão

en: Fastest way to create a contact form for your page.
pt_PT: A forma mais rápida de criar um formulário de contacto para a sua página.

en: Block for containing other blocks.
pt_PT: Bloco para conter outros blocos.

en: Count Up
pt_PT: Contagem crescente

en: Counter Number Size
pt_PT: Tamanho do número do contador

en: Counter Up Symbol
pt_PT: Símbolo de contagem crescente

en: After
pt_PT: Depois

en: Before
pt_PT: Antes

en: Use toggle buttons above to define symbol placement before/after the number (toggle on is after).
pt_PT: Use os botões de alternância acima para definir a colocação do símbolo antes/depois do número (alternar ligado é depois).

en: Enter text…
pt_PT: Introduza texto…

en: Create an animated display for important numbers.
pt_PT: Crie uma apresentação animada para números importantes.

en: numbers
pt_PT: números

en: count
pt_PT: contar

en: increase
pt_PT: aumentar

en: Images Slider
pt_PT: Slider de Imagens

en: Image Slider Block
pt_PT: Bloco de Slider de Imagem

en: No images selected. Adding images to start using this block.
pt_PT: Nenhuma imagem selecionada. Adicione imagens para começar a usar este bloco.

en: Add images
pt_PT: Adicionar imagens

en: Image Settings
pt_PT: Definições da Imagem

en: Auto height
pt_PT: Altura automática

en: Enable RTL
pt_PT: Ativar RTL

en: Title
pt_PT: Título

en: Move Left
pt_PT: Mover para a Esquerda

en: Move Right
pt_PT: Mover para a Direita

en: Add image
pt_PT: Adicionar imagem

en: Display your images in a slider.
pt_PT: Mostre as suas imagens num slider.

en: gallery
pt_PT: galeria

en: photos
pt_PT: fotos

en: Info Box
pt_PT: Caixa de Informação

en: Font Size
pt_PT: Tamanho da Fonte

en: Click to change logo
pt_PT: Clique para mudar o logo

en: Site logo
pt_PT: Logo do site

en: Text…
pt_PT: Texto…

en: Register…
pt_PT: Registar…

en: Welcome text…
pt_PT: Texto de boas-vindas…

en: Username label…
pt_PT: Rótulo de Utilizador…

en: Password label…
pt_PT: Rótulo de Palavra-passe…

en: Remember me…
pt_PT: Lembrar-me…

en: Login…
pt_PT: Iniciar sessão…

en: Lost password…
pt_PT: Palavra-passe perdida…

en: Back…
pt_PT: Voltar…

en: Email label…
pt_PT: Rótulo de Email…

en: Login/Register Form
pt_PT: Formulário de Início de Sessão/Registo

en: Options
pt_PT: Opções

en: Switch View
pt_PT: Alternar Vista

en: Form State
pt_PT: Estado do Formulário

en: Initial Form
pt_PT: Formulário Inicial

en: Form that show on load.
pt_PT: Formulário que é exibido ao carregar.

en: Login
pt_PT: Iniciar sessão

en: Register
pt_PT: Registar

en: Redirect After Login
pt_PT: Redirecionar Após Início de Sessão

en: Current Page
pt_PT: Página Atual

en: Custom redirect link
pt_PT: Link de redirecionamento personalizado

en: Form Width (px)
pt_PT: Largura do Formulário (px)

en: Show Logo
pt_PT: Mostrar Logótipo

en: Logo Width (px)
pt_PT: Largura do Logo (px)

en: Show input field icon
pt_PT: Mostrar ícone do campo de entrada

en: Show register/header link
pt_PT: Mostrar link de registo/cabeçalho

en: Header color
pt_PT: Cor do cabeçalho

en: Show lost password link
pt_PT: Mostrar link de senha perdida

en: Input placeholder
pt_PT: Placeholder de entrada

en: Login input placeholder
pt_PT: Placeholder de entrada de login

en: Username input placeholder
pt_PT: Placeholder de entrada de nome de utilizador

en: Use in register form
pt_PT: Usar no formulário de registo

en: Text/Input Color
pt_PT: Cor do texto/entrada

en: Input background color
pt_PT: Cor de fundo da entrada

en: Input color
pt_PT: Cor da entrada

en: Submit Button Hover
pt_PT: Hover do Botão Enviar

en: Hover Colors
pt_PT: Cores de Hover

en: Shadow color
pt_PT: Cor da sombra

en: Registration Form
pt_PT: Formulário de Registo

en: Registration for your website is currently disabled, enable it in WordPress General settings to use registration form
pt_PT: O registo para o seu site está atualmente desativado, ative-o nas definições gerais do WordPress para usar o formulário de registo

en: Welcome back
pt_PT: Bem-vindo de volta

en: Username or Email
pt_PT: Nome de utilizador ou Email

en: Password
pt_PT: Senha

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Remember me
pt_PT: Lembrar-me

en: LOGIN
pt_PT: INICIAR SESSÃO

en: REGISTER
pt_PT: REGISTAR

en: Don't have an account?
pt_PT: Não tem uma conta?

en: Register now
pt_PT: Registe-se agora

en: Register new account
pt_PT: Registar nova conta

en: Lost your password?
pt_PT: Perdeu a sua palavra-passe?

en: Login and Register - PublishPress
pt_PT: Iniciar sessão e Registar - PublishPress

en: Create a login form for your post/page.
pt_PT: Crie um formulário de login para o seu post/página.

en: No matching address found!
pt_PT: Nenhum endereço correspondente encontrado!

en: Map settings
pt_PT: Configurações do mapa

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Use Lat/Lng
pt_PT: Usar Lat/Lng

en: Enter address…
pt_PT: Introduza o endereço…

en: Fetch Location
pt_PT: Buscar Localização

en: Current
pt_PT: Atual

en: Location
pt_PT: Localização

en: Use Address
pt_PT: Usar Endereço

en: Enter latitude…
pt_PT: Introduza a latitude…

en: Enter longitude…
pt_PT: Introduza a longitude…

en: Zoom level
pt_PT: Nível de zoom

en: Marker Icon (27x43 px)
pt_PT: Ícone do marcador (27x43 px)

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Choose icon
pt_PT: Escolher ícone

en: Marker icon
pt_PT: Ícone do marcador

en: Enter custom title…
pt_PT: Introduza o título personalizado…

en: Marker description
pt_PT: Descrição do marcador

en: Enter custom description…
pt_PT: Introduza a descrição personalizada…

en: Open marker tooltip
pt_PT: Abrir tooltip do marcador

en: Map styles
pt_PT: Estilos do mapa

en: Custom map style is recommended for experienced users only.
pt_PT: O estilo de mapa personalizado é recomendado apenas para utilizadores experientes.

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Custom code
pt_PT: Código personalizado

en: Invalid JSON
pt_PT: JSON inválido

en: Paste your custom map styles in json format into the text field. You can create your own map styles by follow one of these links:
pt_PT: Cole os seus estilos de mapa personalizados em formato json no campo de texto. Pode criar os seus próprios estilos de mapa seguindo um destes links:

en: Enter your json code here…
pt_PT: Introduza o seu código json aqui…

en: No API Key Provided!
pt_PT: Nenhuma chave de API fornecida!

en: Opps! Look like you have not configured your Google API Key yet. Add an API Key and refresh the page to start using Map Block. This is a requirement enforced by Google.
pt_PT: Oops! Parece que ainda não configurou a sua Chave da API do Google. Adicione uma Chave da API e atualize a página para começar a usar o Bloco de Mapa. Esta é uma exigência imposta pelo Google.

en: Add Google API Key in Settings
pt_PT: Adicione a chave da API do Google nas Definições

en: Display a location using Google Maps.
pt_PT: Exibir uma localização usando o Google Maps.

en: location
pt_PT: localização

en: address
pt_PT: endereço

en: Newsletter Settings
pt_PT: Configurações da Newsletter

en: Form width (px)
pt_PT: Largura do formulário (px)

en: First Name input placeholder
pt_PT: Placeholder de entrada do Primeiro Nome

en: Last Name input placeholder
pt_PT: Placeholder de entrada do Último Nome

en: First Name
pt_PT: Primeiro Nome

en: Last Name
pt_PT: Último Nome

en: Fastest way to create a newsletter form for your page.
pt_PT: A maneira mais rápida de criar um formulário de newsletter para a sua página.

en: Font Weight + Style
pt_PT: Peso + Estilo da Fonte

en: Accordion
pt_PT: Acordeão

en: Tabs
pt_PT: Abas

en: Button
pt_PT: Botão

en: Hide
pt_PT: Ocultar

en: The leading post on top, the rest in 2 columns below
pt_PT: A publicação principal no topo, o resto em 2 colunas abaixo

en: The leading post on top, the rest in 3 columns below
pt_PT: A publicação principal no topo, o resto em 3 colunas abaixo

en: The leading post on top, the rest in 4 columns below
pt_PT: A publicação principal no topo, o resto em 4 colunas abaixo

en: The leading post on top, the rest in 5 columns below
pt_PT: A publicação principal no topo, o resto em 5 colunas abaixo

en: All posts in 2 columns grid
pt_PT: Todas as publicações em uma grade de 2 colunas

en: All posts in 3 columns grid
pt_PT: Todas as publicações em uma grade de 3 colunas

en: All posts in 4 columns grid
pt_PT: Todas as publicações em uma grade de 4 colunas

en: All posts in 5 columns grid
pt_PT: Todas as publicações em uma grade de 5 colunas

en: The leading post in the left, 1 post in the right
pt_PT: A publicação principal à esquerda, 1 publicação à direita

en: The leading post in the left, 2 posts in the right
pt_PT: A publicação principal à esquerda, 2 publicações à direita

en: The leading post in the left, 3 posts in the right
pt_PT: A publicação principal à esquerda, 3 publicações à direita

en: The leading post in the left, 4 posts in the right
pt_PT: A publicação principal à esquerda, 4 publicações à direita

en: The leading post in the left, 5 posts in the right
pt_PT: A publicação principal à esquerda, 5 publicações à direita

en: The leading post in the right, 1 post in the left
pt_PT: O post principal à direita, 1 post à esquerda

en: The leading post in the right, 2 posts in the left
pt_PT: O post principal à direita, 2 posts à esquerda

en: The leading post in the right, 3 posts in the left
pt_PT: O post principal à direita, 3 posts à esquerda

en: The leading post in the right, 4 posts in the left
pt_PT: O post principal à direita, 4 posts à esquerda

en: The leading post in the right, 5 posts in the left
pt_PT: O post principal à direita, 5 posts à esquerda

en: The leading post on top, the rest of posts below
pt_PT: O post principal no topo, o resto dos posts abaixo

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 1 post in the right
pt_PT: O post principal no topo, abaixo 2 colunas com 1 post à esquerda e 1 post à direita

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 2 posts in the right
pt_PT: O post principal no topo, abaixo 2 colunas com 1 post à esquerda e 2 posts à direita

en: The leading post on top, below 2 columns with 1 post in the left and 3 posts in the right
pt_PT: O post principal no topo, abaixo 2 colunas com 1 post à esquerda e 3 posts à direita

en: For all posts
pt_PT: Para todos os posts

en: For the first post
pt_PT: Para o primeiro post

en: For the first 2 posts
pt_PT: Para os primeiros 2 posts

en: For the first 3 posts
pt_PT: Para os primeiros 3 posts

en: For the first 4 posts
pt_PT: Para os primeiros 4 posts

en: For the first 5 posts
pt_PT: Para os primeiros 5 posts

en: Slider View Settings
pt_PT: Configurações de Visualização do Slider

en: Headline
pt_PT: Título

en: Frontpage View Settings
pt_PT: Configurações de Visualização da Página Principal

en: Boxed
pt_PT: Com caixa

en: Space between columns and rows
pt_PT: Espaço entre colunas e linhas

en: Newspaper View Settings
pt_PT: Configurações de Visualização do Jornal

en: Masonry View Settings
pt_PT: Configurações de Visualização em Mosaico

en: Post Settings
pt_PT: Configurações do Post

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: To enable filters, clear Advanced Filters > Display these posts only
pt_PT: Para ativar filtros, desmarque Filtros Avançados > Mostrar apenas estes posts

en: Show content with these Categories
pt_PT: Mostrar conteúdo com estas Categorias

en: Show content with these Tags
pt_PT: Mostrar conteúdo com estas Etiquetas

en: Type a tag
pt_PT: Digite uma etiqueta

en: Show content with these
pt_PT: Mostrar conteúdo com estas

en: All
pt_PT: Todos

en: Only shows posts written by the user viewing the block
pt_PT: Mostra apenas posts escritos pelo utilizador que está a ver o bloco

en: Exclude current post
pt_PT: Excluir post atual

en: If this post is listed in the block, you can exclude it.
pt_PT: Se este post estiver listado no bloco, pode excluí-lo.

en: Exclude these posts
pt_PT: Excluir estes posts

en: Search by title
pt_PT: Pesquisar por título

en: Offset the first posts
pt_PT: Deslocar os primeiros posts

en: Advanced Filters
pt_PT: Filtros Avançados

en: Display these posts only
pt_PT: Mostrar apenas estes posts

en: Search Posts
pt_PT: Pesquisar Publicações

en: Enter Post IDs
pt_PT: Introduza IDs de Publicações

en: Enter post IDs separated by commas (e.g., 123, 456, 789)
pt_PT: Introduza IDs de publicações separados por vírgulas (por exemplo, 123, 456, 789)

en: PublishPress Blocks Pro supports filters for content.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta filtros para conteúdo.

en: Display Settings
pt_PT: Definições de Exibição

en: Columns (Tablet)
pt_PT: Colunas (Tablet)

en: Columns (Mobile)
pt_PT: Colunas (Móvel)

en: Display Featured Image
pt_PT: Exibir Imagem Destacada

en: Enable Placeholder Image
pt_PT: Ativar Imagem de Preenchimento

en: If a post doesn't have a featured image, the placeholder image will be displayed instead
pt_PT: Se uma publicação não tiver uma imagem destacada, a imagem de preenchimento será exibida em vez disso

en: Image opacity
pt_PT: Opacidade da imagem

en: Display Caption
pt_PT: Exibir Legenda

en: Display Post Author
pt_PT: Exibir Autor da Publicação

en: Display Post Date
pt_PT: Exibir Data da Publicação

en: Created Date
pt_PT: Data de Criação

en: Updated Date
pt_PT: Data de Atualização

en: Post Date Format
pt_PT: Formato da Data da Publicação

en: Display Post Time
pt_PT: Exibir Hora da Publicação

en: Custom Date Format
pt_PT: Formato de Data Personalizado

en: e.g., j F (for "9 July")
pt_PT: ex., j F (para "9 de Julho")

en: Use PHP date format. Leave empty for default.
pt_PT: Utilize o formato de data PHP. Deixe em branco para o padrão.

en: Show Date Prefix
pt_PT: Mostrar Prefixo da Data

en: Absolute Created Date Prefix
pt_PT: Prefixo da Data Criada Absoluta

en: For absolute dates (e.g., "Posted on 9 July")
pt_PT: Para datas absolutas (ex., "Publicado em 9 de Julho")

en: Absolute Updated Date Prefix
pt_PT: Prefixo da Data Atualizada Absoluta

en: For absolute dates (e.g., "Updated on 9 July")
pt_PT: Para datas absolutas (ex., "Atualizado em 9 de Julho")

en: Relative Created Date Prefix
pt_PT: Prefixo da Data Criada Relativa

en: For relative dates (e.g., "Posted 2 hours ago")
pt_PT: Para datas relativas (ex., "Publicado há 2 horas")

en: Relative Updated Date Prefix
pt_PT: Prefixo da Data Atualizada Relativa

en: For relative dates (e.g., "Updated 2 hours ago")
pt_PT: Para datas relativas (ex., "Atualizado há 2 horas")

en: PublishPress Blocks Pro supports changing date prefix, and setting Custom Date Format.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta a alteração do prefixo da data e a definição de Formato de Data Personalizado.

en: Display Comment Counts
pt_PT: Mostrar Contagem de Comentários

en: Display Category
pt_PT: Mostrar Categoria

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show & Link
pt_PT: Mostrar & Ligação

en: Display Tags
pt_PT: Mostrar Etiquetas

en: Display these taxonomies
pt_PT: Mostrar estas taxonomias

en: Link above taxonomies
pt_PT: Ligação acima das taxonomias

en: Display Read More Link
pt_PT: Mostrar Ligação Ler Mais

en: Read more text
pt_PT: Ler mais texto

en: Display Post Excerpt
pt_PT: Mostrar excerto do Post

en: First Post text as Excerpt
pt_PT: Texto do Primeiro Post como Excerto

en: Display some part of first text found in post as excerpt.
pt_PT: Mostrar alguma parte do primeiro texto encontrado no post como excerto.

en: Post Text Excerpt length
pt_PT: Comprimento do Excerto do Texto do Post

en: Text after title
pt_PT: Texto após o título

en: Include text/HTML after title
pt_PT: Incluir texto/HTML após o título

en: Text before read more
pt_PT: Texto antes de ler mais

en: Include text/HTML before read more
pt_PT: Incluir texto/HTML antes de ler mais

en: Info Section Layout
pt_PT: Layout da Secção de Informação

en: Info Section Order
pt_PT: Ordem da Secção de Informação

en: Author, Date, Comments
pt_PT: Autor, Data, Comentários

en: Date, Author, Comments
pt_PT: Data, Autor, Comentários

en: Author, Comments, Date
pt_PT: Autor, Comentários, Data

en: Date, Comments, Author
pt_PT: Data, Comentários, Autor

en: Comments, Author, Date
pt_PT: Comentários, Autor, Data

en: Comments, Date, Author
pt_PT: Comentários, Data, Autor

en: Info Separator
pt_PT: Separador de Informação

en: Space
pt_PT: Espaço

en: Character(s) to separate info items
pt_PT: Caractere(s) para separar itens de informação

en: Hide Separators
pt_PT: Ocultar Separadores

en: Remove Date Separator
pt_PT: Remover Separador de Data

en: Removes the automatic dash before date when not first element
pt_PT: Remove o traço automático antes da data quando não é o primeiro elemento

en: PublishPress Blocks Pro supports reorder of Author, Date, Comments, changing or hidding their separators.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta a reorganização de Autor, Data, Comentários, mudando ou ocultando os seus separadores.

en: Reorder Sections
pt_PT: Reordenar Secções

en: Sections order
pt_PT: Ordem das secções

en: When the image in desktop floats next to the content, or is displayed as background, the image order is ignored. Also the image order in mobile can be ignored for some views.
pt_PT: Quando a imagem no desktop flutua ao lado do conteúdo, ou é exibida como fundo, a ordem da imagem é ignorada. Além disso, a ordem da imagem no móvel pode ser ignorada para algumas visualizações.

en: PublishPress Blocks Pro supports reordering the items in the display.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta a reordenação dos itens na exibição.

en: Content Display Block
pt_PT: Bloco de Exibição de Conteúdo

en: No posts found! Try to change filters or publish posts.
pt_PT: Nenhum post encontrado! Tente mudar os filtros ou publicar posts.

en: Grid View
pt_PT: Vista em Grelha

en: List View
pt_PT: Vista em Lista

en: Slider View
pt_PT: Vista em Slider

en: Frontpage View
pt_PT: Vista da Página Inicial

en: Newspaper View
pt_PT: Vista de Jornal

en: Masonry View
pt_PT: Vista de Alvenaria

en: Post Image
pt_PT: Imagem do Post

en: Content Display - PublishPress
pt_PT: Exibição de Conteúdo - PublishPress

en: Displays your content in grid, list, slider, frontpage, newspaper, and masonry views with beautiful layouts and styles.
pt_PT: Exibe o seu conteúdo em grelha, lista, slider, página inicial, jornal e vistas de alvenaria com layouts e estilos bonitos.

en: recent posts
pt_PT: posts recentes

en: latest posts
pt_PT: últimos posts

en: posts slide
pt_PT: slide de posts

en: posts grid
pt_PT: grelha de posts

en: pages
pt_PT: páginas

en: Created: Newest to oldest
pt_PT: Criado: Do mais recente para o mais antigo

en: Created: Oldest to newest
pt_PT: Criado: Do mais antigo para o mais recente

en: Modified: Newest to oldest
pt_PT: Modificado: Do mais recente para o mais antigo

en: Modified: Oldest to newest
pt_PT: Modificado: Do mais antigo para o mais recente

en: Post ID Descending
pt_PT: ID do Post Decrescente

en: Post ID Ascending
pt_PT: ID do Post Crescente

en: Randomize
pt_PT: Aleatorizar

en: Comments, decreasing order
pt_PT: Comentários, ordem decrescente

en: Comments, increasing order
pt_PT: Comentários, ordem crescente

en: Series order
pt_PT: Ordem das séries

en: Order by
pt_PT: Ordenar por

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Number of items
pt_PT: Número de itens

en: Search Bar State
pt_PT: Estado da Barra de Pesquisa

en: Search Icon Settings
pt_PT: Configurações do Ícone de Pesquisa

en: Search icon on the right
pt_PT: Ícone de pesquisa à direita

en: Search icon
pt_PT: Ícone de pesquisa

en: Search Input Settings
pt_PT: Configurações da Entrada de Pesquisa

en: Search placeholder
pt_PT: Placeholder de pesquisa

en: Search Button Settings
pt_PT: Configurações do Botão de Pesquisa

en: Show submit button
pt_PT: Mostrar botão de envio

en: Search button on the left
pt_PT: Botão de pesquisa à esquerda

en: Affect both input and button.
pt_PT: Afetar tanto a entrada como o botão.

en: Search Bar - PublishPress
pt_PT: Barra de Pesquisa - PublishPress

en: Easy to create a search bar for your site.
pt_PT: Fácil de criar uma barra de pesquisa para o seu site.

en: Classic
pt_PT: Clássico

en: Add item
pt_PT: Adicionar item

en: Remove selected item
pt_PT: Remover item selecionado

en: Preset Icons
pt_PT: Ícones Predefinidos

en: Type here to search…
pt_PT: Digite aqui para pesquisar…

en: Custom icon
pt_PT: Ícone personalizado

en: Upload/Choose
pt_PT: Carregar/Escolher

en: Preset Icon Color
pt_PT: Cor do Ícone Predefinido

en: Icons settings
pt_PT: Configurações dos ícones

en: Icon space
pt_PT: Espaço do ícone

en: Social link icon
pt_PT: Ícone de link social

en: Social link:
pt_PT: Link social:

en: Enter social link…
pt_PT: Introduza o link social…

en: Create a styling display of links to your social media profiles.
pt_PT: Crie uma apresentação estilizada de links para os seus perfis de redes sociais.

en: social icons
pt_PT: ícones sociais

en: shares
pt_PT: partilhas

en: icon link
pt_PT: link do ícone

en: Insert Table of Contents
pt_PT: Inserir Índice

en: After manually changing the anchor, remember to refresh Table of Contents block to make the links work!
pt_PT: Após alterar manualmente o âncora, lembre-se de atualizar o bloco do Índice para que os links funcionem!

en: Table of Contents
pt_PT: Índice

en: Your current post/page has no headings. Try add some headings and update this block later
pt_PT: A sua publicação/página atual não tem cabeçalhos. Tente adicionar alguns cabeçalhos e atualize este bloco mais tarde

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update Table of Contents
pt_PT: Atualizar Índice

en: Table of Contents settings
pt_PT: Configurações do Índice

en: Anchor Color
pt_PT: Cor do Âncora

en: Show the table of contents of current post/page.
pt_PT: Mostrar o índice da publicação/página atual.

en: summary
pt_PT: resumo

en: table of content
pt_PT: índice

en: table of contents
pt_PT: índices

en: New Tab
pt_PT: Nova Aba

en: Enter your content.
pt_PT: Introduza o seu conteúdo.

en: Filler text (also placeholder text or dummy text) is text that shares some characteristics of a real written text, but is random or otherwise generated.
pt_PT: Texto de preenchimento (também texto de espaço reservado ou texto fictício) é um texto que partilha algumas características de um texto escrito real, mas é aleatório ou gerado de outra forma.

en: Tabs (deprecated) - PublishPress
pt_PT: Abas (obsoleto) - PublishPress

en: Testimonial Settings
pt_PT: Definições de Testemunhos

en: Slider view
pt_PT: Visualização do Slider

en: Range in Normal view is 1-3, and in Slider view is 4-10.
pt_PT: O intervalo na visualização Normal é 1-3, e na visualização do Slider é 4-10.

en: Items to show
pt_PT: Itens a mostrar

en: Items to scroll
pt_PT: Itens a rolar

en: Slider Settings
pt_PT: Definições do Slider

en: Center mode
pt_PT: Modo central

en: Pause on hover
pt_PT: Pausa ao passar o rato

en: Auto play
pt_PT: Reprodução automática

en: Autoplay speed (ms)
pt_PT: Velocidade de reprodução automática (ms)

en: Infinite Loop
pt_PT: Loop infinito

en: Show dots
pt_PT: Mostrar pontos

en: Show arrows
pt_PT: Mostrar setas

en: Arrow size
pt_PT: Tamanho da seta

en: Arrow border size
pt_PT: Tamanho da borda da seta

en: Arrow border radius (%)
pt_PT: Raio da borda da seta (%)

en: Slider Colors
pt_PT: Cores do deslizante

en: Arrow and Border Color
pt_PT: Cor da seta e da borda

en: Dots Color
pt_PT: Cor dos pontos

en: Display Avatar
pt_PT: Mostrar Avatar

en: Avatar Colors
pt_PT: Cores do Avatar

en: Avatar Position
pt_PT: Posição do Avatar

en: right
pt_PT: direita

en: Text Colors
pt_PT: Cores do Texto

en: Click to change avatar
pt_PT: Clique para mudar o avatar

en: Show default avatar
pt_PT: Mostrar avatar padrão

en: Block for creating personal or team/group information.
pt_PT: Bloco para criar informações pessoais ou de equipe/grupo.

en: testimonial
pt_PT: depoimento

en: personal
pt_PT: pessoal

en: about
pt_PT: sobre

en: Normal View
pt_PT: Vista Normal

en: Products Settings
pt_PT: Configurações dos Produtos

en: Product Status
pt_PT: Estado do Produto

en: Featured
pt_PT: Destaque

en: On Sale
pt_PT: Em Promoção

en: Selected
pt_PT: Selecionado

en: Order
pt_PT: Ordem

en: Newest to oldest
pt_PT: Mais novo para mais antigo

en: Oldest to newest
pt_PT: Mais antigo para mais novo

en: Price: high to low
pt_PT: Preço: alto para baixo

en: Price: low to high
pt_PT: Preço: baixo para alto

en: Highest Rating first
pt_PT: Maior Avaliação primeiro

en: Most sale first
pt_PT: Mais vendidos primeiro

en: Title: Alphabetical
pt_PT: Título: Alfabético

en: Title: Alphabetical reversed
pt_PT: Título: Alfabético inverso

en: Add to cart
pt_PT: Adicionar ao carrinho

en: No products found.
pt_PT: Nenhum produto encontrado.

en: Loading
pt_PT: A carregar

en: Woo Products Block
pt_PT: Bloco de Produtos Woo

en: WooCommerce has not been detected, make sure WooCommerce is installed and activated.
pt_PT: WooCommerce não foi detectado, certifique-se de que o WooCommerce está instalado e ativado.

en: Try again
pt_PT: Tente novamente

en: Listing your products in a easy way.
pt_PT: Listar os seus produtos de uma forma fácil.

en: products list
pt_PT: lista de produtos

en: price list
pt_PT: lista de preços

en: Select a block style
pt_PT: Selecione um estilo de bloco

en: Block styles
pt_PT: Estilos de bloco

en: This option let you add custom styles for the current block.
pt_PT: Esta opção permite adicionar estilos personalizados para o bloco atual.

en: PublishPress Blocks Settings
pt_PT: Configurações dos Blocos PublishPress

en: Inherit from global settings
pt_PT: Herdar das configurações globais

en: Enable
pt_PT: Ativar

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Large
pt_PT: Grande

en: These settings will override the PublishPress Blocks global settings.
pt_PT: Estas configurações irão substituir as configurações globais dos Blocos PublishPress.

en: Editor width
pt_PT: Largura do editor

en: Change your editor width
pt_PT: Altere a largura do seu editor

en: Columns Visual Guide
pt_PT: Guia Visual de Colunas

en: Border to materialize PublishPress Blocks Column block
pt_PT: Borda para materializar o bloco de Colunas dos Blocos PublishPress

en: You need to fill all fields!
pt_PT: Você precisa preencher todos os campos!

en: Email is valid.
pt_PT: O email é válido.

en: Use a valid email address!
pt_PT: Use um endereço de email válido!

en: Submitted with success!
pt_PT: Submetido com sucesso!

en: Theme Settings
pt_PT: Configurações do Tema

en: Preset
pt_PT: Predefinição

en: Selecting or resetting a preset will override your current design configuration.
pt_PT: Selecionar ou redefinir um predefinido irá substituir a sua configuração de design atual.

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for accordions.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta vários designs pré-construídos para acordes.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in accordions.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta Google Fonts em acordes.

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in buttons.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta Google Fonts em botões.

en: PublishPress Blocks Pro includes nofollow and noreferrer support.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro inclui suporte para nofollow e noreferrer.

en: Font Settings
pt_PT: Configurações da Fonte

en: Force styling
pt_PT: Forçar estilo

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid your font being overridden
pt_PT: Isto adiciona !important ao CSS no frontend para evitar que a sua fonte seja sobreposta

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts for paragraphs and headings.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta Google Fonts para parágrafos e cabeçalhos.

en: PublishPress Blocks Pro support Text alignment for Count Up block.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta alinhamento de texto para o bloco Contar Até.

en: Header & Description
pt_PT: Cabeçalho & Descrição

en: Header size
pt_PT: Tamanho do cabeçalho

en: Description size
pt_PT: Tamanho da descrição

en: PublishPress Blocks Pro supports Custom header and description size for Count Up block.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta tamanho de cabeçalho e descrição personalizados para o bloco Contar Até.

en: Want more features in your %s blocks?
pt_PT: Quer mais funcionalidades nos seus blocos %s?

en: Content Tags
pt_PT: Etiquetas de Conteúdo

en: Title tag
pt_PT: Etiqueta de Título

en: Subtitle tag
pt_PT: Etiqueta de Subtítulo

en: PublishPress Blocks Pro supports different heading sizes for the image text.
pt_PT: PublishPress Blocks Pro suporta diferentes tamanhos de cabeçalho para o texto da imagem.

en: Autoplay Speed
pt_PT: Velocidade de Reprodução Automática

en: Change interval between slides in miliseconds.
pt_PT: Alterar intervalo entre slides em milissegundos.

en: PublishPress Blocks Pro supports AutoPlay and custom speed for slides.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta AutoPlay e velocidade personalizada para os slides.

en: Disable this if you want to include the Title as alt attribute without displaying the title over the image.
pt_PT: Desative isto se quiser incluir o Título como atributo alt sem exibir o título sobre a imagem.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide titles.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta várias opções de estilo para os títulos dos slides.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for slide text.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta várias opções de estilo para o texto do slide.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom colors for the list text.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta cores personalizadas para o texto da lista.

en: Slider View Autoplay
pt_PT: Reprodução Automática da Visualização do Slider

en: PublishPress Blocks Pro supports autoplay speed control for the slider view.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta controlo de velocidade de reprodução automática para a visualização do slider.

en: Line height (em)
pt_PT: Altura da linha (em)

en: Color (hover)
pt_PT: Cor (hover)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the content display.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta várias opções de estilo para a exibição do conteúdo.

en: Featured Image
pt_PT: Imagem em Destaque

en: Custom image size
pt_PT: Tamanho da imagem personalizado

en: Image width
pt_PT: Largura da imagem

en: Uncheck "auto" to set a custom width
pt_PT: Desmarque "auto" para definir uma largura personalizada

en: Image height
pt_PT: Altura da imagem

en: Uncheck "auto" to set a custom height
pt_PT: Desmarque "auto" para definir uma altura personalizada

en: Force custom size
pt_PT: Forçar tamanho personalizado

en: This adds !important to CSS in frontend to avoid custom size being overridden. Disable if breaks the layout.
pt_PT: Isto adiciona !important ao CSS no frontend para evitar que o tamanho personalizado seja sobreposto. Desative se quebrar o layout.

en: PublishPress Blocks Pro supports custom image options.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta opções de imagem personalizadas.

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the info display.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta várias opções de estilo para a exibição de informações.

en: Color for links
pt_PT: Cor para links

en: Color for links (hover)
pt_PT: Cor para links (hover)

en: Tags and Categories
pt_PT: Tags e Categorias

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the taxonomy display.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta várias opções de estilo para a exibição da taxonomy.

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Read more link
pt_PT: Link de ler mais

en: Text Decoration (hover)
pt_PT: Decoração de Texto (hover)

en: Text Color (hover)
pt_PT: Cor do Texto (hover)

en: Background Color (hover)
pt_PT: Cor de Fundo (hover)

en: PublishPress Blocks Pro supports multiple style options for the read more display.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta várias opções de estilo para a exibição de ler mais.

en: Border Color (hover)
pt_PT: Cor da Borda (hover)

en: Enable padding
pt_PT: Ativar margem interna

en: PublishPress Blocks Pro supports several pre-built designs for tabs.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta vários designs pré-construídos para abas.

en: Spacing below
pt_PT: Espaçamento abaixo

en: You can set a negative spacing below that depends on border width
pt_PT: Você pode definir um espaçamento negativo abaixo que depende da largura da borda

en: Spacing on the right
pt_PT: Espaçamento à direita

en: PublishPress Blocks Pro supports Google Fonts in tabs.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta Google Fonts em abas.

en: PublishPress Blocks Pro supports text alignment for testimonials.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta alinhamento de texto para depoimentos.

en: Content Size
pt_PT: Tamanho do Conteúdo

en: Name size
pt_PT: Tamanho do Nome

en: Position size
pt_PT: Tamanho da Posição

en: PublishPress Blocks Pro supports custom sizes for names, job positions, and descriptions.
pt_PT: O PublishPress Blocks Pro suporta tamanhos personalizados para nomes, cargos e descrições.

en: Changes saved!
pt_PT: Alterações guardadas!

en:  Error: changes can't be saved.
pt_PT: Erro: as alterações não podem ser guardadas.

en: Default settings for
pt_PT: Definições padrão para

en: Schedule #%d
pt_PT: Agenda #%d

en: Now
pt_PT: Agora

en: Start showing
pt_PT: Começar a mostrar

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Stop showing
pt_PT: Parar de mostrar

en: Recurring
pt_PT: Recorrente

en: If Recurring is enabled, this block will be displayed every year between the selected dates.
pt_PT: Se o Recorrente estiver ativado, este bloco será exibido todos os anos entre as datas selecionadas.

en: On these days (optional)
pt_PT: Nestes dias (opcional)

en: Between these times (optional)
pt_PT: Entre estes horários (opcional)

en: From
pt_PT: De

en: To
pt_PT: Para

en: "To" time should be after "From" time!
pt_PT: O tempo "Para" deve ser após o tempo "De"!

en: Timezone
pt_PT: Fuso Horário

en: All %s terms
pt_PT: Todos os termos %s

en: Selected %s terms
pt_PT: Termos %s selecionados

en: WordPress settings timezone
pt_PT: Configurações do WordPress fuso horário

en: Choose when to start showing and/or stop showing this block.
pt_PT: Escolha quando começar a mostrar e/ou parar de mostrar este bloco.

en: Add Another Schedule
pt_PT: Adicionar Outro Horário

en: Choose which users can see this block.
pt_PT: Escolha quais utilizadores podem ver este bloco.

en: Show to everyone
pt_PT: Mostrar a todos

en: Hide from everyone
pt_PT: Ocultar de todos

en: Show to logged in users
pt_PT: Mostrar a utilizadores com sessão iniciada

en: Show to logged out users
pt_PT: Mostrar a utilizadores sem sessão iniciada

en: Show to the selected user roles
pt_PT: Mostrar aos papéis de utilizador selecionados

en: Hide from the selected user roles
pt_PT: Ocultar dos papéis de utilizador selecionados

en: Select user roles
pt_PT: Selecionar papéis de utilizador

en: Please select at least one user role.
pt_PT: Por favor, selecione pelo menos um papel de utilizador.

en: Set minimum and maximum screen widths for this block to display.
pt_PT: Defina as larguras mínimas e máximas da tela para este bloco ser exibido.

en: Minimum width (px)
pt_PT: Largura mínima (px)

en: No minimum
pt_PT: Sem mínimo

en: Maximum width (px)
pt_PT: Largura máxima (px)

en: No maximum
pt_PT: Sem máximo

en: Choose which devices this block should be visible on.
pt_PT: Escolha em quais dispositivos este bloco deve ser visível.

en: Mobile
pt_PT: Móvel

en: Browser
pt_PT: Navegador

en: Choose which browsers can see this block.
pt_PT: Escolha quais navegadores podem ver este bloco.

en: Select Browsers
pt_PT: Selecionar Navegadores

en: Search browsers
pt_PT: Pesquisar navegadores

en: Approach
pt_PT: Abordagem

en: Show to selected browsers
pt_PT: Mostrar para navegadores selecionados

en: Hide from selected browsers
pt_PT: Ocultar de navegadores selecionados

en: Choose which operating systems can see this block.
pt_PT: Escolha quais sistemas operativos podem ver este bloco.

en: Select Operating Systems
pt_PT: Selecionar Sistemas Operativos

en: Search operating systems
pt_PT: Pesquisar sistemas operativos

en: Show to selected OS
pt_PT: Mostrar para SO selecionados

en: Hide from selected OS
pt_PT: Ocultar de SO selecionados

en: Show or hide block based on cookie values.
pt_PT: Mostrar ou ocultar bloco com base nos valores de cookies.

en: Cookie Name
pt_PT: Nome do Cookie

en: Condition
pt_PT: Condição

en: Value
pt_PT: Valor

en: Show block when condition matches
pt_PT: Mostrar bloco quando a condição corresponder

en: Hide block when condition matches
pt_PT: Ocultar bloco quando a condição corresponder

en: Show or hide block based on user meta values.
pt_PT: Mostrar ou ocultar bloco com base nos valores meta do utilizador.

en: Meta Key
pt_PT: Chave Meta

en: Show or hide block based on post meta values.
pt_PT: Mostrar ou ocultar bloco com base nos valores meta da publicação.

en: Show or hide block based on URL query parameters.
pt_PT: Mostrar ou ocultar bloco com base nos parâmetros de consulta da URL.

en: Query Parameters
pt_PT: Parâmetros de Consulta

en: Enter query parameter names, one per line
pt_PT: Introduza os nomes dos parâmetros de consulta, um por linha

en: Logic
pt_PT: Lógica

en: All parameters must be present
pt_PT: Todos os parâmetros devem estar presentes

en: Any parameter must be present
pt_PT: Qualquer parâmetro deve estar presente

en: Show or hide block based on user capabilities.
pt_PT: Mostrar ou ocultar bloco com base nas capacidades do utilizador.

en: Select Capabilities
pt_PT: Selecionar Capacidades

en: Search capabilities
pt_PT: Pesquisar capacidades

en: Show to users with selected capabilities
pt_PT: Mostrar a utilizadores com capacidades selecionadas

en: Hide from users with selected capabilities
pt_PT: Ocultar de utilizadores com capacidades selecionadas

en: Show for selected terms
pt_PT: Mostrar para termos selecionados

en: Hide for selected terms
pt_PT: Ocultar para termos selecionados

en: Select taxonomies
pt_PT: Selecione taxonomies

en: Search taxonomies
pt_PT: Pesquisar taxonomies

en: Filter terms
pt_PT: Filtrar termos

en: Search terms
pt_PT: Pesquisar termos

en: Use this filter to apply only to some terms.
pt_PT: Use este filtro para aplicar apenas a alguns termos.

en: Choose in which pages this block can be displayed.
pt_PT: Escolha em quais páginas este bloco pode ser exibido.

en: Show on the selected pages
pt_PT: Mostrar nas páginas selecionadas

en: Hide on the selected pages
pt_PT: Ocultar nas páginas selecionadas

en: Select pages
pt_PT: Selecionar páginas

en: Manage Presets
pt_PT: Gerir Predefinições

en: Select Presets
pt_PT: Selecionar Predefinições

en: Search presets
pt_PT: Pesquisar predefinições

en: Preset Logic
pt_PT: Lógica da Predefinição

en: Show if ANY preset matches
pt_PT: Mostrar se QUALQUER predefinição corresponder

en: Show if ALL presets match
pt_PT: Mostrar se TODAS as predefinições corresponderem

en: Custom Rules
pt_PT: Regras Personalizadas

en: Failed to create sample presets
pt_PT: Falha ao criar predefinições de amostra

en: Failed to load presets
pt_PT: Falha ao carregar predefinições

en: User Roles
pt_PT: Funções de Utilizador

en: Page
pt_PT: Página

en: Never modified
pt_PT: Nunca modificado

en: Invalid date
pt_PT: Data inválida

en: No presets yet
pt_PT: Sem predefinições ainda

en: You have not created any preset.
pt_PT: Não criou nenhuma predefinição.

en: Preset Title
pt_PT: Título da Predefinição

en: Enter preset name
pt_PT: Introduza o nome da predefinição

en: Control Sets
pt_PT: Conjuntos de Controlo

en: Show the block if any control set applies. Each set can contain multiple rules.
pt_PT: Mostre o bloco se algum conjunto de controlo se aplicar. Cada conjunto pode conter múltiplas regras.

en: Add Control Set
pt_PT: Adicionar Conjunto de Controlo

en: Deleting...
pt_PT: A eliminar...

en: Delete Preset
pt_PT: Eliminar Predefinição

en: Are you sure you want to delete preset?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar a predefinição?

en: Yes, Delete Preset.
pt_PT: Sim, Eliminar Predefinição.

en: No, Cancel
pt_PT: Não, Cancelar

en: No, Cancel.
pt_PT: Não, Cancelar.

en: Saving...
pt_PT: A salvar...

en: Save Preset
pt_PT: Guardar Predefinição

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Control Set
pt_PT: Conjunto de Controlo

en: Show the block if any rule applies. Rules are evaluated with AND logic.
pt_PT: Mostre o bloco se alguma regra se aplicar. As regras são avaliadas com lógica AND.

en: Add Rule
pt_PT: Adicionar Regra

en: Delete Set
pt_PT: Eliminar Conjunto

en: Are you sure you want to delete set?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar o conjunto?

en: Yes, Delete Set.
pt_PT: Sim, Eliminar Conjunto.

en: AND
pt_PT: E

en: No rules added yet. Add rules to define when this block should be visible.
pt_PT: Ainda não foram adicionadas regras. Adicione regras para definir quando este bloco deve ser visível.

en: Remove Rule
pt_PT: Remover Regra

en: Are you sure you want to remove rule?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja remover a regra?

en: Yes, Remove Rule.
pt_PT: Sim, Remover Regra.

en: Configuration for this rule type is missing.
pt_PT: A configuração para este tipo de regra está em falta.

en: Show to selected user roles
pt_PT: Mostrar aos papéis de utilizador selecionados

en: Hide from selected user roles
pt_PT: Ocultar dos papéis de utilizador selecionados

en: Search roles
pt_PT: Pesquisar papéis

en: Show when condition matches
pt_PT: Mostrar quando a condição corresponder

en: Hide when condition matches
pt_PT: Ocultar quando a condição corresponder

en: Select Archive Types
pt_PT: Selecionar Tipos de Arquivo

en: Search archive types
pt_PT: Pesquisar tipos de arquivo

en: Show on selected archives
pt_PT: Mostrar nos arquivos selecionados

en: Hide from selected archives
pt_PT: Ocultar dos arquivos selecionados

en: Select Pages
pt_PT: Selecionar Páginas

en: Search pages
pt_PT: Pesquisar páginas

en: Show on selected pages
pt_PT: Mostrar nas páginas selecionadas

en: Hide from selected pages
pt_PT: Ocultar das páginas selecionadas

en: Category Archives
pt_PT: Arquivos de Categoria

en: Tag Archives
pt_PT: Arquivos de Etiqueta

en: Date Archives
pt_PT: Arquivos de Data

en: Author Archives
pt_PT: Arquivos de Autor

en: Edit Cancelled
pt_PT: Edição Cancelada

en: Edit cancelled. Select another preset to edit or create a new one.
pt_PT: Edição cancelada. Selecione outro predefinido para editar ou crie um novo.

en: Preset Saved!
pt_PT: Predefinição Guardada!

en: Preset saved successfully! Choose another preset to edit or create a new one.
pt_PT: Predefinição guardada com sucesso! Escolha outra predefinição para editar ou crie uma nova.

en: Preset Deleted
pt_PT: Predefinição Eliminada

en: Preset deleted. Select another preset to edit or create a new one.
pt_PT: Predefinição eliminada. Selecione outra predefinição para editar ou crie uma nova.

en: Action Completed
pt_PT: Ação Completada

en: Operation completed. You can continue editing presets or create new ones.
pt_PT: Operação concluída. Pode continuar a editar predefinições ou criar novas.

en: Select a Preset to Edit
pt_PT: Selecione uma Predefinição para Editar

en: Choose a preset from the list to edit its rules, or create a new preset to get started.
pt_PT: Escolha uma predefinição da lista para editar as suas regras, ou crie uma nova predefinição para começar.

en: No Presets Yet
pt_PT: Ainda Sem Predefinições

en: Create your first preset to start managing block visibility rules.
pt_PT: Crie a sua primeira predefinição para começar a gerir as regras de visibilidade dos blocos.

en: Samples Created!
pt_PT: Exemplos Criados!

en: Preset samples created successfully! Choose a preset to edit or create a new one.
pt_PT: Amostras predefinidas criadas com sucesso! Escolha uma predefinição para editar ou crie uma nova.

en: Manage Your Presets
pt_PT: Gerir as Suas Predefinições

en: Select a preset to edit or create a new one to control block visibility.
pt_PT: Selecione uma predefinição para editar ou crie uma nova para controlar a visibilidade dos blocos.

en: Create New Preset
pt_PT: Criar Nova Predefinição

en: Generate Samples
pt_PT: Gerar Amostras

en: Total Presets
pt_PT: Total de Predefinições

en: Rules Created
pt_PT: Regras Criadas

en: Conditional Visibility
pt_PT: Visibilidade Condicional

en: Control when blocks appear based on user roles, devices, schedules, and more
pt_PT: Controlar quando os blocos aparecem com base nos papéis dos utilizadores, dispositivos, horários e mais

en: User Targeting
pt_PT: Segmentação de Utilizadores

en: Show or hide content to specific user roles, logged-in status, or capabilities
pt_PT: Mostrar ou ocultar conteúdo para papéis específicos de utilizadores, estado de sessão iniciada ou capacidades

en: Scheduling
pt_PT: Agendamento

en: Set time-based rules to display content only during specific periods
pt_PT: Defina regras baseadas no tempo para mostrar conteúdo apenas durante períodos específicos

en: Add New Preset
pt_PT: Adicionar Nova Predefinição

en: Generate Sample Preset
pt_PT: Gerar Predefinição de Amostra

en: Welcome to Block Control Presets
pt_PT: Bem-vindo aos Controlo de Blocos Predefinidos

en: This screen allows you to create powerful visibility rules for your blocks.
pt_PT: Esta tela permite-lhe criar regras de visibilidade poderosas para os seus blocos.

en: These preset rules are available when you're writing posts.
pt_PT: Estas regras predefinidas estão disponíveis quando está a escrever publicações.

en: Create Your First Preset
pt_PT: Crie a Sua Primeira Predefinição

en: Generate Sample Presets
pt_PT: Gerar Predefinições de Amostra

en: Block Control Presets
pt_PT: Predefinições de Controlo de Blocos

en: Welcome to Block Usage
pt_PT: Bem-vindo ao Uso de Blocos

en: This screen allows you to search for and find any usage of blocks on your site.
pt_PT: Esta tela permite-lhe pesquisar e encontrar qualquer uso de blocos no seu site.

en: Blocks Found
pt_PT: Blocos Encontrados

en: Posts Scanned
pt_PT: Publicações Analisadas

en: Last Scan
pt_PT: Última Análise

en: Scan Content
pt_PT: Analisar Conteúdo

en: Find all blocks used across your posts, pages, and custom post types
pt_PT: Encontre todos os blocos utilizados nas suas publicações, páginas e tipos de publicações personalizados

en: Usage Analytics
pt_PT: Análise de Uso

en: See detailed statistics about block usage and locations
pt_PT: Veja estatísticas detalhadas sobre o uso de blocos e locais

en: Quick Navigation
pt_PT: Navegação Rápida

en: Jump directly to posts containing specific blocks for editing
pt_PT: Vá diretamente para publicações contendo blocos específicos para edição

en: locations
pt_PT: locais

en: instances
pt_PT: instâncias

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Description:
pt_PT: Descrição:

en: Category:
pt_PT: Categoria:

en: Locations:
pt_PT: Locais:

en: Total instances:
pt_PT: Total de instâncias:

en: Edit Post
pt_PT: Editar Publicação

en: View Post
pt_PT: Ver Publicação

en: Blocks in this post:
pt_PT: Blocos nesta publicação:

en: No blocks found in this post.
pt_PT: Nenhum bloco encontrado nesta publicação.

en: This block was not found in any posts.
pt_PT: Este bloco não foi encontrado em nenhuma publicação.

en: Last scan:
pt_PT: Última verificação:

en: No scan history available for this block.
pt_PT: Nenhuma história de verificação disponível para este bloco.

en: Click the Scan button to check for usage.
pt_PT: Clique no botão Verificar para verificar o uso.

en: Failed to load data from local storage. Please refresh the page.
pt_PT: Falha ao carregar dados do armazenamento local. Por favor, atualize a página.

en: Initializing scan...
pt_PT: A inicializar a verificação...

en: Processing posts (%1$s/%2$s)
pt_PT: A processar publicações (%1$s/%2$s)

en: Batch scan failed
pt_PT: A verificação em lote falhou

en: Scan completed successfully!
pt_PT: Verificação concluída com sucesso!

en: Scan failed:
pt_PT: Verificação falhou:

en: Failed to clear data. Please try again.
pt_PT: Falha ao limpar dados. Por favor, tente novamente.

en: Limit Scan to Post Types:
pt_PT: Limitar a Verificação a Tipos de Publicação:

en: Show Empty Blocks
pt_PT: Mostrar Blocos Vazios

en: Clear All Data
pt_PT: Limpar Todos os Dados

en: Scan data is stored in your browser to improve performance and handle large datasets. This keeps your WordPress database clean. Click to permanently delete all stored data.
pt_PT: Os dados da verificação são armazenados no seu navegador para melhorar o desempenho e lidar com grandes conjuntos de dados. Isso mantém o seu banco de dados WordPress limpo. Clique para eliminar permanentemente todos os dados armazenados.

en: blocks
pt_PT: blocos

en: instance
pt_PT: instância

en: Instances:
pt_PT: Instâncias:

en: Not found in any posts
pt_PT: Não encontrado em nenhum post

en: No scan history
pt_PT: Sem histórico de verificação

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Error Loading blocks data...
pt_PT: Erro ao carregar dados de blocos...
