AesirX Consent 2.0.1 - en to ja translation catalogue (182 entries)

en: Settings
ja: 設定

en: Problem with Aesirx Analytics plugin install
ja: Aesirx Analyticsプラグインのインストールに問題があります

en: Consent
ja: 同意

en: Database error occurred.
ja: データベースエラーが発生しました。

en: "start" filter is not correct
ja: "start" フィルターが正しくありません

en: "end" filter is not correct
ja: "「終了」フィルターが正しくありません"

en: Domain not found
ja: ドメインが見つかりません

en: There was a problem with the database query.
ja: データベースクエリに問題が発生しました。

en: Something went wrong
ja: 問題が発生しました

en: There was a problem updating the data in the database.
ja: データベース内のデータを更新する際に問題が発生しました。

en: The uuid parameter is required.
ja: uuid パラメーターは必須です。

en: The consent parameter is required and must be a number.
ja: 同意パラメーターは必須で、数値でなければなりません。

en: Previous consent was not expired
ja: 以前の同意は期限切れではありませんでした

en: Invalid token
ja: 無効なトークン

en: Visitor not found
ja: 訪問者が見つかりません

en: Previous consent still active
ja: 以前の同意がまだ有効です

en: There was a problem querying the data in the database.
ja: データベース内のデータを照会する際に問題が発生しました。

en: Invalid signature
ja: 無効な署名

en: Wallet not found
ja: ウォレットが見つかりません

en: Wallet nonce not found
ja: ウォレットのノンスが見つかりません

en: Nonce is not valid
ja: ノンスが無効です

en: Contract is not valid
ja: 契約は無効です

en: The event uuid parameter is required.
ja: イベントUUIDパラメータは必須です。

en: Failed to update analytics events.
ja: 分析イベントの更新に失敗しました。

en: Visitor event not found.
ja: 訪問者イベントが見つかりません。

en: Failed to update analytics flows
ja: 分析フローの更新に失敗しました

en: Address is not valid
ja: アドレスが無効です

en: Invalid signature.
ja: 無効な署名です。

en: Wallet not found.
ja: ウォレットが見つかりません。

en: Nonce not found.
ja: ノンスが見つかりません。

en: Failed to update consent expiration.
ja: 同意の有効期限の更新に失敗しました。

en: Failed to update nonce.
ja: ノンスの更新に失敗しました。

en: Wrong URL format, domain not found
ja: URL形式が間違っています。ドメインが見つかりません

en: The domain sent in the new URL does not match the domain stored in the visitor document
ja: 新しいURLで送信されたドメインが訪問者ドキュメントに保存されたドメインと一致しません

en: Permission denied!
ja: 許可が拒否されました！

en: Error in tracking
ja: トラッキングエラー

note: Plugin Name of the plugin
en: AesirX Consent
ja: AesirX 同意

note: Description of the plugin
en: Aesirx Consent plugin. When you join forces with AesirX, you're not just becoming a Partner - you're also becoming a freedom fighter in the battle for privacy! Earn 25% Affiliate Commission <a href="https://aesirx.io/partner?utm_source=wpplugin&utm_medium=web&utm_campaign=wordpress&utm_id=aesirx&utm_term=wordpress&utm_content=analytics">[Click to Join]</a>
ja: AesirX 同意プラグイン。AesirX に参加すると、パートナーになるだけでなく、プライバシーのための戦いで自由を守る戦士にもなります！アフィリエイトコミッション25％を獲得 <a href="https://aesirx.io/partner?utm_source=wpplugin&utm_medium=web&utm_campaign=wordpress&utm_id=aesirx&utm_term=wordpress&utm_content=analytics">[参加するをクリック]</a>

en: Revoke your consent for data use whenever you wish.
ja: データ使用の同意をいつでも取り消すことができます。

en: Manage Decentralized Consent
ja: 分散型同意の管理

en: Revoke Consent
ja: 同意を撤回

en: Reject
ja: 拒否

en: Please connect your Web3 wallet
ja: Web3ウォレットを接続してください

en: Please sign the message on your wallet twice and wait for it to be saved.
ja: ウォレットでメッセージに2回署名し、保存されるのを待ってください。

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Please connect to your wallet
ja: ウォレットに接続してください。

en: Connecting
ja: 接続中

en: TRACKING AND DATA PRIVACY PREFERENCES
ja: トラッキングとデータプライバシーの設定

en: About
ja: 約

en: Details
ja: 詳細

en: Decentralized Consent
ja: 分散型同意

en: Manage Your Consent Preferences
ja: 同意の設定を管理する

en: Choose how we use your data: "Reject" data collection, allow tracking ["Consent"], or use "Decentralized Consent" for more control over your personal data.
ja: あなたのデータの使用方法を選択してください：データ収集を「拒否」、トラッキングを許可（「同意」）、または「分散型同意」を使用して個人データと報酬のコントロールを強化します。

en: Choose how we use your data: "Reject" data collection, allow tracking ["Consent"].
ja: データの使用方法を選択してください：データ収集を「拒否」し、追跡を許可する[「同意」]。

en: By consenting, you allow us to collect & use your data for:
ja: 同意することで、あなたのデータを収集して使用することを許可します:

en: Analytics & Behavioral Data: To improve our services & personalize your experience.
ja: 分析および行動データ：私たちのサービスを改善し、あなたの体験をパーソナライズするため。

en: Form Data: When you contact us.
ja: フォームデータ：お問い合わせの際。

en: Please note
ja: ご注意ください

en: We do not share your data with third parties without your explicit consent.
ja: お客様の明示的な同意なしに第三者とデータを共有することはありません。

en: You can opt-in later for specific features without giving blanket consent.
ja: 包括的な同意を与えることなく、特定の機能に後から参加することができます。

en: For more details, refer to our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>privacy policy.</a>
ja: 詳細については、当社の<a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>プライバシーポリシー</a>を参照してください。

en: Benefits
ja: メリット

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Control your data:</span> Choose your preferred level of data collection & tracking.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>データを制御する：</span>データ収集および追跡の好みのレベルを選択してください。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Earn rewards:</span> Participate in decentralized consent for privacy & rewards.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>報酬を獲得：</span>プライバシーと報酬のための分散型同意に参加する。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Transparent data collection practices:</span> Understand how your data is collected & used.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>透明なデータ収集の実践：</span>あなたのデータがどのように収集・使用されているかを理解する。

en: Understanding Your Privacy Choices
ja: プライバシー選択の理解

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Reject:</span> No data will be collected or loaded except for anonymized page views & rejections. Some personalization features may be disabled.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>拒否:</span> 匿名化されたページビューと拒否以外のデータは収集またはロードされません。一部のパーソナライゼーション機能が無効になる可能性があります。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Consent:</span> First & third-party tracking data will be collected to enhance your experience.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>同意:</span> あなたの体験を向上させるために、第一者および第三者の追跡データが収集されます。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentralized Consent:</span> Choose Decentralized Wallets or Decentralized Wallet + Shield of Privacy. Both options let you manage & revoke consent on-site or through AesirX dApp, plus earn rewards from digital marketing activities.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>分散型同意：</span>分散型ウォレット、または分散型ウォレット+プライバシーシールドを選択してください。どちらのオプションも、サイト上またはAesirX dAppを通じて同意の管理と撤回が可能で、デジタルマーケティング活動からの報酬を獲得することができます。

en: Our Commitment in Action
ja: 私たちの行動での取り組み

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Privacy Protection:</span> Users have full control over their data, ensuring maximum privacy.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>プライバシー保護：</span>ユーザーは自分のデータを完全に制御でき、最大限のプライバシーが保証されます。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Enables Compliance:</span> Using Shield of Privacy (SoP) ensures compliance with GDPR, CCPA, ePrivacy Directive, & other data protection regulations.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>コンプライアンスを可能にする：</span>プライバシーシールド（SoP）の使用は、GDPR、CCPA、eプライバシー指令、およびその他のデータ保護規制に対する遵守を保証します。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Proactive Protection:</span> We enhance privacy measures to safeguard your data integrity.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>プロアクティブ保護：</span>データの完全性を守るために、プライバシー対策を強化しています。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Flexible Consent:</span> You can withdraw your consent anytime on-site or via our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://dapp.shield.aesirx.io' target='_blank'>dApp</a> (Decentralized Application).
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>柔軟な同意:</span> いつでも現地または当社の<a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://dapp.shield.aesirx.io' target='_blank'>dApp</a>（分散型アプリケーション）を通じて同意を撤回できます。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Learn More:</span> Discover our approach to data processing in our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>Privacy Policy</a>.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>詳細情報:</span> 当社のデータ処理アプローチを<a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>プライバシーポリシー</a>で確認してください。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>For Businesses:</span> Enhance trust, secure user identities, & prevent breaches.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>ビジネス向け：</span>信頼を強化し、ユーザーの身元を保護し、侵害を防ぎます。

en: More info at <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://shield.aesirx.io' target='_blank'>https://shield.aesirx.io</a>.
ja: 詳細は<a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://shield.aesirx.io' target='_blank'>https://shield.aesirx.io</a>をご覧ください。

en: Select your preferred decentralized consent option:
ja: お好みの分散型同意オプションを選択してください:

en: Decentralized consent will be loaded
ja: 分散型の同意が読み込まれます

en: Both first-party & third-party tracking data will be activated.
ja: 第一者および第三者の追跡データが有効になります。

en: All consented data will be collected.
ja: 同意されたすべてのデータが収集されます。

en: Users can revoke consent on-site at any time.
ja: ユーザーはいつでもサイト上で同意を取り消すことができます。

en: Decentralized Consent + Shield of Privacy
ja: 分散型同意 + プライバシーシールド

en: Users can revoke consent on-site or from the AesirX dApp at any time.
ja: ユーザーは、サイト上またはAesirX dAppからいつでも同意を撤回できます。

en: Users can earn rewards from digital marketing activities.
ja: ユーザーはデジタルマーケティング活動から報酬を得ることができます。

en: Continue
ja: 続ける

en: Back
ja: 戻る

en: You've chosen to reject data collection:
ja: データ収集を拒否することを選択しました:

en: Only anonymized page views & limited features will be available. To access all website features, including personalized content & enhanced functionality, please choose an option:
ja: 匿名化されたページビューと限られた機能のみが利用可能です。パーソナライズされたコンテンツや拡張機能を含むすべてのウェブサイト機能にアクセスするには、オプションを選択してください。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Consent:</span> Allow data collection for analytics, form data (when you contact us), & behavioral & event tracking, with the option to opt-in for specific features.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>同意：</span>分析、フォームデータ（お問い合わせの際）、および行動とイベントの追跡のためのデータ収集を許可し、特定の機能についてはオプトインするオプションを提供します。

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentralized Consent:</span> Allow data collection for analytics, form data (when you contact us), & behavioral & event tracking, with the option to revoke consent, opt-in for specific features, & earn rewards from digital marketing activities.
ja: <span class='fw-semibold text-primary'>分散型同意:</span> 分析、フォームデータ（お問い合わせ時）、行動・イベント追跡のためのデータ収集を許可し、同意の撤回、特定の機能へのオプトイン、デジタルマーケティング活動からの報酬獲得のオプションを提供します。

en: You can revoke consent on the site or any explicit opt-in consent, such as payment processing, at any time
ja: サイト上での同意や、支払い処理などの明示的な同意をいつでも取り消すことができます

en: Revoke Opt-In Consent
ja: オプトイン同意を取り消す

en: Revoke Opt-In Consent for Payment Processing
ja: 決済処理のオプトイン同意を取り消す

en: Revoke Opt-In Consent for AesirX Privacy Advisor AI
ja: AesirX Privacy Advisor AIのオプトイン同意を取り消す

en: Revoke Consent for the site
ja: サイトの同意を取り消す

en: Consent Management
ja: 同意管理

en: AesirX Consent Shield for Third-Party Plugins
ja: サードパーティ製プラグイン向けAesirX Consent Shield

en: Blocks selected third-party plugins from loading until user consent is given.
ja: ユーザーの同意が得られるまで、選択されたサードパーティのプラグインの読み込みをブロックします。

en: Completely prevents the loading and execution of chosen third-party plugins before consent.
ja: 同意前に選択したサードパーティプラグインの読み込みと実行を完全に防ぎます。

en: No network requests are made to third-party servers, enabling maximum compliance with privacy regulations like GDPR and the ePrivacy Directive.
ja: 第三者のサーバーへのネットワークリクエストは行われません。これにより、GDPRおよびePrivacy指令などのプライバシー規制への最大限の準拠が可能になります。

en: AesirX Consent Shield for Domain/Path-Based Blocking
ja: ドメイン/パスベースのブロッキングのためのAesirX同意シールド

en: Enter domain or path
ja: ドメインまたはパスを入力してください

en: Removes scripts matching specified domains or paths from the browser until user consent is given.
ja: 指定されたドメインまたはパスに一致するスクリプトを、ユーザーが同意するまでブラウザから削除します。

en: Blocks or removes scripts from running in the user's browser before consent is given.
ja: ユーザーの同意が得られる前に、ブラウザでスクリプトをブロックまたは削除します。

en: While it prevents scripts from executing, initial network requests may still occur, so it enhances privacy compliance under GDPR but may not fully meet the ePrivacy Directive requirements.
ja: スクリプトの実行を防ぐ一方で、初期のネットワーク要求が発生する可能性があるため、GDPRの下でのプライバシー遵守を強化しますが、ePrivacy指令の要件を完全に満たすわけではありません。

en: Script Blocking Options
ja: スクリプトブロックオプション

en: Only Third-Party Hosts (default)
ja: サードパーティホストのみ（デフォルト）

en: Need Help? Access Our Comprehensive Documentation Hub
ja: ヘルプが必要ですか？当社の包括的なドキュメントハブにアクセスしてください

en: Could not insert consent
ja: 同意を挿入できませんでした

en: Choose your tailored template
ja: カスタマイズされたテンプレートを選択してください

en: Domain
ja: ドメイン

en: Configure how JavaScript is blocked based on user consent preferences.
ja: ユーザーの同意設定に基づいてJavaScriptがブロックされる方法を設定します。

en: Blocks JavaScript from third-party domains, allowing first-party scripts to run normally & keep essential site functions intact.
ja: サードパーティのドメインからのJavaScriptをブロックし、ファーストパーティのスクリプトが正常に動作し、サイトの必須機能を保持します。

en: Discover the latest features & best practices.
ja: 最新機能とベストプラクティスを発見。

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Learn how to use AesirX Privacy Scanner with Consent Shield to detect privacy-intrusive elements, using the JetPack plugin as an example.
ja: JetPackプラグインを例にして、AesirX Privacy ScannerとConsent Shieldを使用してプライバシーを侵害する要素を検出する方法を学びます。

en: To configure, input your Google Tag Manager Gtag ID & GTM ID in the designated fields. Once set up, Google Tag Manager will only load after the user provides consent.
ja: 設定するには、指定されたフィールドにGoogle Tag ManagerのGtag IDとGTM IDを入力してください。設定が完了すると、ユーザーが同意を提供した後にのみGoogle Tag Managerが読み込まれます。

en: <div class='input_information_content'>
              Remember to include the explicit purpose (e.g., analytics, marketing) in the consent text to inform users why GTM is being used.</div>
ja: <div class='input_information_content'>GTMを使用する理由をユーザーに通知するために、同意テキストに明確な目的（例：分析、マーケティング）を含めることを忘れないでください。</div>

en: Explore How-To Guides, instructions, & tutorials to get the most from AesirX Consent Shield. Whether you're a developer or admin, find all you need to configure & optimize your privacy setup.
ja: AesirX Consent Shieldを最大限に活用するためのハウツーガイド、説明書、チュートリアルを探索してください。開発者であろうと管理者であろうと、プライバシー設定を構成および最適化するために必要なすべてを見つけることができます。

en: Reset Consent
ja: 同意をリセット

en: Important: Permalink Settings Required
ja: 重要：パーマリンク設定が必要です

note: translators: 1: Permalink structure example, 2: Link to Permalink Settings page
en: Our plugin requires that your site use a pretty permalink structure (for example, %1$s) to work correctly.
                                It looks like your current settings are using the plain permalink format, which might cause issues.
                                Please %2$s to open your Permalink Settings.
                                Once there, select the "Post name" option (or another pretty permalink structure) and click "Save Changes."
ja: 当プラグインは、サイトが正しい動作をするために、%1$s のようなわかりやすいパーマリンク構造を使用する必要があります。現在の設定はシンプルなパーマリンク形式を使用しているようで、問題を引き起こす可能性があります。%2$s をクリックしてパーマリンク設定を開いてください。そこに行ったら、「投稿名」オプション（または他のわかりやすいパーマリンク構造）を選択し、「変更を保存」をクリックしてください。

en: click here
ja: ここをクリック

en: GTM General
ja: GTM 一般

en: Decentralized Consent Mode
ja: 分散同意モード

en: GPC Compliance
ja: GPCコンプライアンス

en: Enable GPC Support
ja: GPCサポートを有効にする

en: Disable GPC Support
ja: GPCサポートを無効にする

en: To comply with Global Privacy Control (GPC), please download and upload the following file:
ja: グローバルプライバシーコントロール (GPC) に準拠するために、次のファイルをダウンロードしてアップロードしてください。

en: Upload Instructions:
ja: アップロード手順：

en: Download the gpc.json file.
ja: gpc.jsonファイルをダウンロードしてください。

en: Connect to your website via FTP or File Manager.
ja: FTPまたはファイルマネージャーを通じてウェブサイトに接続します。

en: Upload the file to: <code>/public_html/.well-known/gpc.json</code>
ja: <code>/public_html/.well-known/gpc.json</code> にファイルをアップロードしてください

en: Reset Detail
ja: 詳細をリセット

en: Customize Reject Text
ja: 拒否テキストをカスタマイズする

en: Reset Reject
ja: リセット拒否

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Save
ja: 保存

en: Always active
ja: 常に有効

en: Domain/Path-Based
ja: ドメイン/パスベース

en: Third-Party Plugins
ja: サードパーティ製プラグイン

en: Essential Tracking
ja: 必須トラッキング

en: Required for the website to function (e.g, session cookies, security tracking).
ja: ウェブサイトの動作に必要なもの（例：セッションCookie、セキュリティトラッキング）。

en: Functional Tracking
ja: 機能トラッキング

en: User preferencese & site enhancements (e.g, language setting, live chat).
ja: ユーザー設定とサイトの機能強化（例：言語設定、ライブチャット）。

en: Analytics Tracking
ja: アナリティクストラッキング

en: Visitor behavior monitoring (e.g, Google Analytics, Matomo).
ja: 訪問者の行動モニタリング（例：Googleアナリティクス、Matomo）。

en: Advertising Tracking
ja: 広告トラッキング

en: Targeted advertising & remarketing (e.g, Facebook Pixel, Google Ads).
ja: ターゲティング広告とリマーケティング（例：Facebook Pixel、Google Ads）。

en: Custom Tracking
ja: カスタムトラッキング

en: Any additional third-party integrations (e.g, customer support tools, CDNS).
ja: その他のサードパーティ統合（例：カスタマーサポートツール、CDNS）。

en: Opt-Out of tracking
ja: トラッキングのオプトアウト

en: This website uses tracking by default. You may opt out at any time.
ja: このウェブサイトはデフォルトでトラッキングを使用しています。いつでもオプトアウトできます。

en: Do Not Sell or Share My Personal Information (CCPA)
ja: 個人情報の販売または共有禁止（CCPA）

en: Disables third-party data sharing for California users.
ja: カリフォルニア州のユーザーに対して、サードパーティによるデータ共有を無効にします。

en: Configurable Consent Logic
ja: 設定可能な同意ロジック

en: Opt-In Mode (EU)
ja: オプトインモード（EU）

en: No tracking technologies are activated until a user explicitly gives consent. This is required by <strong>GDPR</strong> and <strong>ePrivacy Directive 5(3)</strong>.
ja: ユーザーが明示的に同意するまで、トラッキング技術は有効化されません。これは、<strong>GDPR</strong>および<strong>eプライバシー指令5(3)</strong>で義務付けられています。

en: Opt-Out Mode (California)
ja: オプトアウトモード（カリフォルニア州）

en: Tracking is allowed by default, but users must be able to opt out easily. This aligns with <strong>CCPA</strong> and similar U.S. privacy frameworks.
ja: トラッキングはデフォルトで許可されていますが、ユーザーは簡単にオプトアウトできる必要があります。これは、<strong>CCPA</strong>などの米国のプライバシー保護の枠組みに準拠しています。

en: Do not sell or share options
ja: オプションの販売または共有を禁止します

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Enable Geo-handling for Consent Mode
ja: 同意モードで地域情報処理を有効にする

en: Geo-Based Consent Rules
ja: 地域ベースの同意ルール

en: Browser Language
ja: ブラウザの言語

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Consent Mode
ja: 同意モード

en: Allow Override
ja: オーバーライドを許可

en: Language
ja: 言語

en: Select Mode
ja: モードを選択

en: Override
ja: オーバーライド

en: Default Consent Mode
ja: デフォルトの同意モード

en: Default Consent Mode improves Google Consent Mode 2.0 by not loading any tags until after consent is given, reducing compliance risks.
ja: デフォルトの同意モードは、同意が得られるまでタグを読み込まないことでGoogle同意モード2.0を改良し、コンプライアンスリスクを軽減します。

en: Decentralized Consent Mode setup improves Google Consent Mode 2.0 by not loading any scripts, beacons, or tags until after consent is given, reducing compliance risks. It also includes Decentralized Consent, for more control over personal data.
ja: 分散型同意モードの設定は、同意が得られるまでスクリプト、ビーコン、タグを読み込まないことでGoogle同意モード2.0を改良し、コンプライアンスリスクを軽減します。また、個人データとリワードをより細かく制御できる分散型同意も含まれています。

en: Choose how browser language and time zone are combined to determine consent rules:
ja: ブラウザの言語とタイムゾーンを組み合わせて同意ルールを決定する方法を選択します。

en: <strong>AND Logic (Stricter Match):</strong> Both language and time zone must match a region for its consent model to apply. Ideal for high-accuracy targeting.
ja: <strong>ANDロジック（より厳密な一致）:</strong> 同意モデルを適用するには、言語とタイムゾーンの両方が地域と一致している必要があります。高精度なターゲティングに最適です。

en: <strong>OR Logic (More Flexible):</strong> Either language or time zone can match to apply a region’s consent model. Best for broader coverage based on user preferences.
ja: <strong>ORロジック（より柔軟）:</strong> 言語またはタイムゾーンのいずれかを一致させることで、地域の同意モデルを適用できます。ユーザーの好みに基づいてより広範囲にカバーする場合に最適です。

en: Customize Consent Management Text
ja: 同意管理テキストをカスタマイズ

en: Customize Details Text
ja: 詳細テキストをカスタマイズ

en: Cookie Declaration
ja: クッキーに関する宣言
