AesirX Consent 2.0.1 - en to ro translation catalogue (177 entries)

en: Settings
ro: Setări

en: Problem with Aesirx Analytics plugin install
ro: Problemă cu instalarea pluginului Aesirx Analytics

en: Consent
ro: Consimțământ

en: Database error occurred.
ro: A apărut o eroare de bază de date.

en: "start" filter is not correct
ro: "Filtrul \"start\" nu este corect"

en: "end" filter is not correct
ro: Filtrul "sfârșit" nu este corect

en: Domain not found
ro: Domeniu negăsit

en: There was a problem with the database query.
ro: A apărut o problemă cu interogarea bazei de date.

en: Something went wrong
ro: Ceva a mers prost

en: There was a problem updating the data in the database.
ro: A apărut o problemă la actualizarea datelor în baza de date.

en: The uuid parameter is required.
ro: Parametrul uuid este necesar.

en: The consent parameter is required and must be a number.
ro: Parametrul de consimțământ este necesar și trebuie să fie un număr.

en: Previous consent was not expired
ro: Consimțământul anterior nu a expirat

en: Invalid token
ro: Token nevalid

en: Visitor not found
ro: Vizitatorul nu a fost găsit

en: Previous consent still active
ro: Consimțământul anterior este încă activ

en: There was a problem querying the data in the database.
ro: A apărut o problemă la interogarea datelor în baza de date.

en: Invalid signature
ro: Semnătură nevalidă

en: Wallet not found
ro: Portofelul nu a fost găsit

en: Wallet nonce not found
ro: Nonce-ul portofelului nu a fost găsit

en: Nonce is not valid
ro: Nonce nu este valid

en: Contract is not valid
ro: Contractul nu este valid

en: The event uuid parameter is required.
ro: Parametrul uuid al evenimentului este necesar.

en: Failed to update analytics events.
ro: Actualizarea evenimentelor analitice a eșuat.

en: Visitor event not found.
ro: Evenimentul vizitator nu a fost găsit.

en: Failed to update analytics flows
ro: Nu s-au actualizat fluxurile de analiză

en: Address is not valid
ro: Adresa nu este validă

en: Invalid signature.
ro: Semnătură nevalidă.

en: Wallet not found.
ro: Portofelul nu a fost găsit.

en: Nonce not found.
ro: Nonce nu a fost găsit.

en: Failed to update consent expiration.
ro: Actualizarea expirării consimțământului a eșuat.

en: Failed to update nonce.
ro: Actualizarea nonce a eșuat.

en: Wrong URL format, domain not found
ro: Format URL greșit, domeniu negăsit

en: The domain sent in the new URL does not match the domain stored in the visitor document
ro: Domeniul trimis în noul URL nu se potrivește cu domeniul stocat în documentul vizitatorului

en: Permission denied!
ro: Permisiune refuzată!

en: Error in tracking
ro: Eroare în urmărire

note: Plugin Name of the plugin
en: AesirX Consent
ro: Consimțământ AesirX

note: Description of the plugin
en: Aesirx Consent plugin. When you join forces with AesirX, you're not just becoming a Partner - you're also becoming a freedom fighter in the battle for privacy! Earn 25% Affiliate Commission <a href="https://aesirx.io/partner?utm_source=wpplugin&utm_medium=web&utm_campaign=wordpress&utm_id=aesirx&utm_term=wordpress&utm_content=analytics">[Click to Join]</a>
ro: Plugin de consimțământ AesirX. Când te alături AesirX, nu devii doar un partener - devii și un luptător pentru libertate în bătălia pentru confidențialitate! Câștigă 25% comision de afiliat <a href="https://aesirx.io/partner?utm_source=wpplugin&utm_medium=web&utm_campaign=wordpress&utm_id=aesirx&utm_term=wordpress&utm_content=analytics">[Click pentru a te alătura]</a>

en: Shield of Privacy
ro: Scut de Confidențialitate

en: Revoke your consent for data use whenever you wish.
ro: Revocați consimțământul pentru utilizarea datelor oricând doriți.

en: Manage Decentralized Consent
ro: Gestionați consimțământul descentralizat

en: Revoke Consent
ro: Revocați consimțământul

en: Reject
ro: Respinge

en: Please connect your Web3 wallet
ro: Vă rugăm să vă conectați portofelul Web3

en: Please sign the message on your wallet twice and wait for it to be saved.
ro: Vă rugăm să semnați mesajul în portofelul dumneavoastră de două ori și să așteptați să fie salvat.

en: Saving...
ro: Economisire...

en: Please connect to your wallet
ro: Vă rugăm să vă conectați la portofel

en: Connecting
ro: Conectare

en: TRACKING AND DATA PRIVACY PREFERENCES
ro: PREFERENȚE DE URMĂRIREA ȘI PRIVIND CONFIDENȚIALITATEA DATELOR

en: About
ro: Despre

en: Details
ro: Detalii

en: Decentralized Consent
ro: Consimțământ descentralizat

en: Manage Your Consent Preferences
ro: Gestionează-ți preferințele de consimțământ

en: Choose how we use your data: "Reject" data collection, allow tracking ["Consent"], or use "Decentralized Consent" for more control over your personal data.
ro: Alegeți cum folosim datele dvs.: 'Respingeți' colectarea datelor, permiteți urmărirea ['Consimțământ'], sau utilizați 'Consimțământ Descentralizat' pentru un control mai mare asupra datelor dvs. personale și recompenselor.

en: Choose how we use your data: "Reject" data collection, allow tracking ["Consent"].
ro: Alegeți cum folosim datele dvs.: "Respinge" colectarea datelor, permiteți urmărirea ["Consimțământ"].

en: By consenting, you allow us to collect & use your data for:
ro: Prin consimțământ, ne permiți să colectăm și să folosim datele tale pentru:

en: Analytics & Behavioral Data: To improve our services & personalize your experience.
ro: Analize și date comportamentale: Pentru a îmbunătăți serviciile noastre și a personaliza experiența ta.

en: Form Data: When you contact us.
ro: Date formular: Când ne contactați.

en: Please note
ro: Vă rugăm să rețineți

en: We do not share your data with third parties without your explicit consent.
ro: Nu împărtășim datele dumneavoastră cu terțe părți fără consimțământul dumneavoastră explicit.

en: You can opt-in later for specific features without giving blanket consent.
ro: Puteți opta ulterior pentru funcții specifice fără a oferi un consimțământ general.

en: For more details, refer to our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>privacy policy.</a>
ro: Pentru mai multe detalii, consultați <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>politica noastră de confidențialitate.</a>

en: Benefits
ro: Beneficii

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Control your data:</span> Choose your preferred level of data collection & tracking.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Controlează-ți datele:</span> Alege nivelul preferat de colectare și urmărire a datelor.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Earn rewards:</span> Participate in decentralized consent for privacy & rewards.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Câștigă recompense:</span> Participă la consimțământul descentralizat pentru confidențialitate și recompense.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Transparent data collection practices:</span> Understand how your data is collected & used.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Practici transparente de colectare a datelor::</span> Înțelegeți cum sunt colectate și utilizate datele dvs.

en: Understanding Your Privacy Choices
ro: Înțelegerea opțiunilor dvs. de confidențialitate

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Reject:</span> No data will be collected or loaded except for anonymized page views & rejections. Some personalization features may be disabled.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Respinge:</span> Nu vor fi colectate sau încărcate date, cu excepția vizualizărilor de pagini anonimizate și a respingerilor. Unele funcții de personalizare pot fi dezactivate.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Consent:</span> First & third-party tracking data will be collected to enhance your experience.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Consimțământ:</span> Datele de urmărire de la prima și a treia parte vor fi colectate pentru a vă îmbunătăți experiența.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentralized Consent:</span> Choose Decentralized Wallets or Decentralized Wallet + Shield of Privacy. Both options let you manage & revoke consent on-site or through AesirX dApp, plus earn rewards from digital marketing activities.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Consimțământ Descentralizat:</span> Alegeți Portofele Descentralizate sau Portofel Descentralizat + Scut de Confidențialitate. Ambele opțiuni vă permit să gestionați și să revocați consimțământul la fața locului sau prin aplicația AesirX dApp, plus să câștigați recompense din activități de marketing digital.

en: Our Commitment in Action
ro: Angajamentul nostru în acțiune

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Privacy Protection:</span> Users have full control over their data, ensuring maximum privacy.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Protecția confidențialității:</span> Utilizatorii au control total asupra datelor lor, asigurând o confidențialitate maximă.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Enables Compliance:</span> Using Shield of Privacy (SoP) ensures compliance with GDPR, CCPA, ePrivacy Directive, & other data protection regulations.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Permite Conformitatea:</span> Utilizarea Privacy Shield (SoP) asigură conformitatea cu GDPR, CCPA, Directiva ePrivacy și alte reglementări privind protecția datelor.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Proactive Protection:</span> We enhance privacy measures to safeguard your data integrity.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Protecție proactivă:</span> Îmbunătățim măsurile de confidențialitate pentru a vă proteja integritatea datelor.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Flexible Consent:</span> You can withdraw your consent anytime on-site or via our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://dapp.shield.aesirx.io' target='_blank'>dApp</a> (Decentralized Application).
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Consimțământ Flexibil:</span> Vă puteți retrage consimțământul oricând pe site sau prin <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://dapp.shield.aesirx.io' target='_blank'>dApp</a> (Aplicație Descentralizată) noastră.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Learn More:</span> Discover our approach to data processing in our <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>Privacy Policy</a>.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Aflați mai multe:</span> Descoperiți abordarea noastră privind procesarea datelor în <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://aesirx.io/privacy-policy' target='_blank'>Politica noastră de Confidențialitate</a>.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>For Businesses:</span> Enhance trust, secure user identities, & prevent breaches.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Pentru afaceri:</span> Creșteți încrederea, securizează identitățile utilizatorilor și previne încălcările.

en: More info at <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://shield.aesirx.io' target='_blank'>https://shield.aesirx.io</a>.
ro: Mai multe informații la <a class='text-success fw-semibold text-decoration-underline' href='https://shield.aesirx.io' target='_blank'>https://shield.aesirx.io</a>.

en: Select your preferred decentralized consent option:
ro: Selectați opțiunea de consimțământ descentralizat preferată:

en: Decentralized consent will be loaded
ro: Consimțământul descentralizat va fi încărcat

en: Both first-party & third-party tracking data will be activated.
ro: Vor fi activate atât datele de urmărire primare, cât și terțe.

en: All consented data will be collected.
ro: Toate datele consimțite vor fi colectate.

en: Users can revoke consent on-site at any time.
ro: Utilizatorii pot revoca oricând consimțământul la fața locului.

en: Decentralized Consent + Shield of Privacy
ro: Consimțământ descentralizat + Scut de confidențialitate

en: Users can revoke consent on-site or from the AesirX dApp at any time.
ro: Utilizatorii pot revoca consimțământul pe site sau din aplicația AesirX dApp în orice moment.

en: Users can earn rewards from digital marketing activities.
ro: Utilizatorii pot câștiga recompense din activități de marketing digital.

en: Continue
ro: Continuă

en: Back
ro: Înapoi

en: You've chosen to reject data collection:
ro: Ați ales să respingeți colectarea datelor:

en: Only anonymized page views & limited features will be available. To access all website features, including personalized content & enhanced functionality, please choose an option:
ro: Vor fi disponibile doar vizualizări de pagină anonimizate și funcții limitate. Pentru a accesa toate funcțiile site-ului, inclusiv conținut personalizat și funcționalitate îmbunătățită, vă rugăm să alegeți o opțiune:

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Consent:</span> Allow data collection for analytics, form data (when you contact us), & behavioral & event tracking, with the option to opt-in for specific features.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Consimțământ:</span> Permiteți colectarea de date pentru analize, date de formular (când ne contactați) și urmărirea comportamentului și a evenimentelor, cu opțiunea de a opta pentru funcții specifice.

en: <span class='fw-semibold text-primary'>Decentralized Consent:</span> Allow data collection for analytics, form data (when you contact us), & behavioral & event tracking, with the option to revoke consent, opt-in for specific features, & earn rewards from digital marketing activities.
ro: <span class='fw-semibold text-primary'>Consimțământ descentralizat:</span> Permiteți colectarea de date pentru analize, date din formulare (când ne contactați) și urmărirea comportamentului și a evenimentelor, cu opțiunea de a revoca consimțământul, de a opta pentru funcții specifice și de a câștiga recompense din activitățile de marketing digital.

en: You can revoke consent on the site or any explicit opt-in consent, such as payment processing, at any time
ro: Puteți revoca consimțământul pe site sau orice consimțământ explicit, cum ar fi procesarea plăților, în orice moment

en: Revoke Opt-In Consent
ro: Revocați consimțământul pentru înscriere

en: Revoke Opt-In Consent for Payment Processing
ro: Revocă consimțământul pentru procesarea plăților

en: Revoke Opt-In Consent for AesirX Privacy Advisor AI
ro: Revocați consimțământul de înscriere pentru AesirX Privacy Advisor AI

en: Revoke Consent for the site
ro: Revocă consimțământul pentru site

en: Consent Management
ro: Gestionarea consimțământului

en: Gtag ID
ro: ID Gtag

en: AesirX Consent Shield for Third-Party Plugins
ro: AesirX Consent Shield pentru pluginuri terțe

en: Blocks selected third-party plugins from loading until user consent is given.
ro: Blochează încărcarea pluginurilor terțe selectate până când se obține consimțământul utilizatorului.

en: Completely prevents the loading and execution of chosen third-party plugins before consent.
ro: Previne complet încărcarea și execuția pluginurilor terțe alese înainte de consimțământ.

en: No network requests are made to third-party servers, enabling maximum compliance with privacy regulations like GDPR and the ePrivacy Directive.
ro: Nu se fac cereri de rețea către servere terțe, permițând conformitatea maximă cu reglementările de confidențialitate precum GDPR și Directiva ePrivacy.

en: AesirX Consent Shield for Domain/Path-Based Blocking
ro: Scutul de consimțământ AesirX pentru blocarea pe bază de domeniu/cale

en: Enter domain or path
ro: Introduceți domeniul sau calea

en: Removes scripts matching specified domains or paths from the browser until user consent is given.
ro: Elimină din browser scripturile care se potrivesc cu domeniile sau căile specificate până când utilizatorul este acordat.

en: Blocks or removes scripts from running in the user's browser before consent is given.
ro: Blochează sau elimină scripturile din rularea în browserul utilizatorului înainte de a fi dat consimțământul.

en: While it prevents scripts from executing, initial network requests may still occur, so it enhances privacy compliance under GDPR but may not fully meet the ePrivacy Directive requirements.
ro: Deși împiedică executarea scripturilor, cererile de rețea inițiale pot încă să apară, astfel încât îmbunătățește conformitatea cu confidențialitatea conform GDPR, dar este posibil să nu îndeplinească pe deplin cerințele directivei ePrivacy.

en: Script Blocking Options
ro: Opțiuni de blocare a scripturilor

en: Only Third-Party Hosts (default)
ro: Doar gazde terțe (implicit)

en: Need Help? Access Our Comprehensive Documentation Hub
ro: Ai nevoie de ajutor? Accesează hub-ul nostru cuprinzător de documentație

en: Could not insert consent
ro: Nu s-a putut insera consimțământul

en: Choose your tailored template
ro: Alegeți șablonul personalizat

en: Domain
ro: Domeniu

en: Configure how JavaScript is blocked based on user consent preferences.
ro: Configurați modul în care JavaScript este blocat pe baza preferințelor consimțământului utilizatorului.

en: Blocks JavaScript from third-party domains, allowing first-party scripts to run normally & keep essential site functions intact.
ro: Blochează JavaScript de la domenii terțe, permițând scripturilor de primă parte să ruleze normal și menținând funcțiile esențiale ale site-ului intacte.

en: Discover the latest features & best practices.
ro: Descoperiți cele mai recente caracteristici și cele mai bune practici.

en: Save settings
ro: Salvați setările

en: Learn how to use AesirX Privacy Scanner with Consent Shield to detect privacy-intrusive elements, using the JetPack plugin as an example.
ro: Învață cum să folosești AesirX Privacy Scanner cu Consent Shield pentru a detecta elementele care încalcă intimitatea, folosind pluginul JetPack ca exemplu.

en: To configure, input your Google Tag Manager Gtag ID & GTM ID in the designated fields. Once set up, Google Tag Manager will only load after the user provides consent.
ro: Pentru a configura, introduceți ID-ul Gtag și ID-ul GTM al Google Tag Manager în câmpurile desemnate. Odată configurat, Google Tag Manager va fi încărcat doar după ce utilizatorul își dă consimțământul.

en: <div class='input_information_content'>
              Remember to include the explicit purpose (e.g., analytics, marketing) in the consent text to inform users why GTM is being used.</div>
ro: <div class='input_information_content'>Amintiți-vă să includeți scopul explicit (de exemplu, analize, marketing) în textul de consimțământ pentru a informa utilizatorii de ce este utilizat GTM.</div>

en: Explore How-To Guides, instructions, & tutorials to get the most from AesirX Consent Shield. Whether you're a developer or admin, find all you need to configure & optimize your privacy setup.
ro: Explorați ghiduri, instrucțiuni și tutoriale pentru a beneficia la maximum de AesirX Consent Shield. Indiferent dacă sunteți dezvoltator sau administrator, găsiți tot ce aveți nevoie pentru a configura și optimiza configurația de confidențialitate.

en: Reset Consent
ro: Resetează consimțământul

en: Important: Permalink Settings Required
ro: Important: Setările de legături permanente sunt necesare

note: translators: 1: Permalink structure example, 2: Link to Permalink Settings page
en: Our plugin requires that your site use a pretty permalink structure (for example, %1$s) to work correctly.
                                It looks like your current settings are using the plain permalink format, which might cause issues.
                                Please %2$s to open your Permalink Settings.
                                Once there, select the "Post name" option (or another pretty permalink structure) and click "Save Changes."
ro: Pluginul nostru necesită ca site-ul dvs. să utilizeze o structură de permalinks frumoasă (de exemplu, %1$s) pentru a funcționa corect. Se pare că setările dvs. actuale folosesc formatul simplu de permalinks, ceea ce ar putea cauza probleme. Vă rugăm %2$s pentru a deschide setările de permalinks. Odată ajuns acolo, selectați opțiunea "Nume articol" (sau o altă structură de permalinks frumoasă) și faceți clic pe "Salvați modificările."

en: click here
ro: click aici

en: Decentralized Consent Mode
ro: Modul de consimțământ descentralizat

en: GPC Compliance
ro: Conformitatea GPC

en: Enable GPC Support
ro: Activați asistența GPC

en: Disable GPC Support
ro: Dezactivează suportul GPC

en: To comply with Global Privacy Control (GPC), please download and upload the following file:
ro: Pentru a respecta Controlul global de confidențialitate (GPC), vă rugăm să descărcați și să încărcați următorul fișier

en: Upload Instructions:
ro: Instrucțiuni de încărcare:

en: Download the gpc.json file.
ro: Descărcați fișierul gpc.json.

en: Connect to your website via FTP or File Manager.
ro: Conectați-vă la site-ul dvs. prin FTP sau Manager de fișiere.

en: Upload the file to: <code>/public_html/.well-known/gpc.json</code>
ro: Încărcați fișierul la: <code>/public_html/.well-known/gpc.json</code>

en: Reset Detail
ro: Resetează detaliul

en: Customize Reject Text
ro: Personalizați textul de respingere

en: Reset Reject
ro: Resetare Respingere

en: Customize
ro: Personalizează

en: Save
ro: Salva

en: Always active
ro: Întotdeauna activ

en: Domain/Path-Based
ro: Bazat pe domeniu/cale

en: Third-Party Plugins
ro: Pluginuri de la terți

en: Essential Tracking
ro: Urmărire esențială

en: Required for the website to function (e.g, session cookies, security tracking).
ro: Necesar pentru funcționarea site-ului (de exemplu, cookie-uri de sesiune, urmărire de securitate).

en: Functional Tracking
ro: Urmărire funcțională

en: User preferencese & site enhancements (e.g, language setting, live chat).
ro: Preferințe utilizator și îmbunătățiri ale site-ului (de ex. setări de limbă, chat live).

en: Analytics Tracking
ro: Urmărirea Analiticelor

en: Visitor behavior monitoring (e.g, Google Analytics, Matomo).
ro: Monitorizarea comportamentului vizitatorilor (de exemplu, Google Analytics, Matomo).

en: Advertising Tracking
ro: Urmărirea publicității

en: Targeted advertising & remarketing (e.g, Facebook Pixel, Google Ads).
ro: Publicitate țintită și remarketing (de exemplu, Facebook Pixel, Google Ads).

en: Custom Tracking
ro: Tilpasset sporing

en: Any additional third-party integrations (e.g, customer support tools, CDNS).
ro: Orice integrare suplimentară cu terți (de exemplu, instrumente de suport pentru clienți, CDNS).

en: Opt-Out of tracking
ro: Renunță la urmărire

en: This website uses tracking by default. You may opt out at any time.
ro: Acest site folosește urmărirea în mod implicit. Vă puteți dezabona oricând.

en: Do Not Sell or Share My Personal Information (CCPA)
ro: Nu vindeți sau partajați informațiile mele personale (CCPA)

en: Disables third-party data sharing for California users.
ro: Dezactivează partajarea datelor terță parte pentru utilizatorii din California.

en: Configurable Consent Logic
ro: Logica de consimțământ configurabilă

en: Opt-In Mode (EU)
ro: Modul de înscriere (UE)

en: No tracking technologies are activated until a user explicitly gives consent. This is required by <strong>GDPR</strong> and <strong>ePrivacy Directive 5(3)</strong>.
ro: Nicio tehnologie de urmărire nu este activată până când un utilizator nu își dă consimțământul explicit. Acest lucru este cerut de <strong>GDPR</strong> și de <strong>Directiva ePrivacy 5(3)</strong>.

en: Opt-Out Mode (California)
ro: Modul de renunțare (California)

en: Tracking is allowed by default, but users must be able to opt out easily. This aligns with <strong>CCPA</strong> and similar U.S. privacy frameworks.
ro: Urmărirea este permisă în mod implicit, dar utilizatorii trebuie să poată renunța cu ușurință. Acest lucru este în conformitate cu <strong>CCPA</strong> și cadrele de confidențialitate similare din SUA.

en: Do not sell or share options
ro: Nu vindeți sau partajați opțiuni

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Enable Geo-handling for Consent Mode
ro: Activează gestionarea geografică pentru modul de consimțământ

en: Geo-Based Consent Rules
ro: Reguli de consimțământ bazate pe locație geografică

en: Browser Language
ro: Limba browserului

en: Time Zone
ro: Fus orar

en: Consent Mode
ro: Mod de consimțământ

en: Allow Override
ro: Permite suprascrierea

en: Language
ro: Limbă

en: Select Mode
ro: Selectați modul

en: Override
ro: Suprascriere

en: Customize Consent Management Text
ro: Personalizează textul pentru gestionarea consimțământului

en: Customize Details Text
ro: Personalizează textul detaliilor

en: Cookie Declaration
ro: Declarație privind cookie-urile
