AffKeeper 1.0.2 - en to id_ID translation catalogue (178 entries)

en: %1$s/%2$s/ — this site
id_ID: %1$s/%2$s/ — situs ini

en: %1$s–%2$s of %3$s
id_ID: %1$s–%2$s dari %3$s

en: %d could not be synced — try again. | %d could not be synced — try again.
id_ID[0]: %d tidak dapat disinkronkan — coba lagi.

en: %d link points to an unavailable product | %d links point to unavailable products
id_ID[0]: %d tautan mengarah ke produk yang tidak tersedia

en: %d link stayed local-only — your plan's monitored-link limit is reached. It keeps redirecting from this site. | %d links stayed local-only — your plan's monitored-link limit is reached. They keep redirecting from this site.
id_ID[0]: %d tautan tetap hanya lokal — batas tautan terpantau paket Anda sudah tercapai. Tautan itu tetap mengalihkan dari situs ini.

en: %d link you created here in WordPress isn't on your account yet. | %d links you created here in WordPress aren't on your account yet.
id_ID[0]: %d tautan yang Anda buat di WordPress ini belum ada di akun Anda.

en: %d redirect link is broken | %d redirect links are broken
id_ID[0]: %d tautan pengalihan rusak

en: %d running low on stock | %d running low on stock
id_ID[0]: %d stoknya menipis

en: %s in stock
id_ID: %s dalam stok

en: %s left
id_ID: %s tersisa

en: <a href="%s">Connect your AffKeeper account</a> to see clicks and stock alerts here.
id_ID: <a href="%s">Hubungkan akun AffKeeper Anda</a> untuk melihat klik dan peringatan stok di sini.

en: A destination URL is required.
id_ID: URL tujuan wajib diisi.

en: A page or post already uses “/%s/”. Pick another prefix.
id_ID: Sebuah halaman atau pos sudah memakai “/%s/”. Pilih prefiks lain.

en: API key
id_ID: Kunci API

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Add link
id_ID: Tambah tautan

en: Affiliate
id_ID: Afiliasi

en: Affiliate & redirect link manager
id_ID: Pengelola tautan afiliasi & pengalihan

en: Affiliate link — monitor product availability
id_ID: Tautan afiliasi — pantau ketersediaan produk

en: All
id_ID: Semua

en: All products are buyable
id_ID: Semua produk dapat dibeli

en: Another plugin already handles “/%s/”. Pick another prefix.
id_ID: Plugin lain sudah menangani “/%s/”. Pilih prefiks lain.

en: Availability
id_ID: Ketersediaan

en: Availability is cached for a few minutes. Full editing (variants, monitoring settings) lives in your panel.
id_ID: Ketersediaan disimpan dalam cache selama beberapa menit. Penyuntingan penuh (varian, pengaturan pemantauan) ada di panel Anda.

en: Blocked
id_ID: Diblokir

en: Broken
id_ID: Rusak

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Change slug
id_ID: Ubah slug

en: Changing it moves every local link, so pick it before placing links in posts.
id_ID: Mengubahnya memindahkan semua tautan lokal, jadi tentukan sebelum menaruh tautan di pos.

en: Click analytics
id_ID: Analitik klik

en: Clicks (30d)
id_ID: Klik (30 hari)

en: Connect a free account to monitor these links — you'll be emailed when an affiliate product goes out of stock or a redirect breaks, and you get full click stats (charts, countries, trends).
id_ID: Hubungkan akun gratis untuk memantau tautan ini — Anda akan menerima email saat produk afiliasi kehabisan stok atau pengalihan rusak, dan mendapatkan statistik klik lengkap (grafik, negara, tren).

en: Connect account
id_ID: Hubungkan akun

en: Connect this site to your AffKeeper account and set up local short links.
id_ID: Hubungkan situs ini ke akun AffKeeper Anda dan siapkan tautan pendek lokal.

en: Connect your AffKeeper account first.
id_ID: Hubungkan akun AffKeeper Anda terlebih dahulu.

en: Connect your account
id_ID: Hubungkan akun Anda

en: Connect your account to see this link's full stats (charts, countries, trends)
id_ID: Hubungkan akun Anda untuk melihat statistik lengkap tautan ini (grafik, negara, tren)

en: Connected
id_ID: Terhubung

en: Connected. Your affiliate links and their availability are now available in WordPress.
id_ID: Terhubung. Tautan afiliasi Anda dan ketersediaannya kini tersedia di WordPress.

en: Connection
id_ID: Koneksi

en: Contact support
id_ID: Hubungi dukungan

en: Copied
id_ID: Disalin

en: Copy shortcode
id_ID: Salin shortcode

en: Could not connect — check the URL and API key.
id_ID: Tidak dapat terhubung — periksa URL dan kunci API.

en: Could not delete the link.
id_ID: Tidak dapat menghapus tautan.

en: Could not save the link.
id_ID: Tidak dapat menyimpan tautan.

en: Could not update the link.
id_ID: Tidak dapat memperbarui tautan.

en: Create a short link on your own domain. It works right away — no account needed.
id_ID: Buat tautan pendek di domain Anda sendiri. Langsung berfungsi — tanpa perlu akun.

en: Create a short link. To edit an existing one, open it in the full panel.
id_ID: Buat tautan pendek. Untuk menyunting yang sudah ada, buka di panel lengkap.

en: Create free account
id_ID: Buat akun gratis

en: Create link
id_ID: Buat tautan

en: Currently unavailable
id_ID: Saat ini tidak tersedia

en: Custom slug (optional)
id_ID: Slug kustom (opsional)

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Delete this link?
id_ID: Hapus tautan ini?

en: Destination URL
id_ID: URL tujuan

en: Disconnect
id_ID: Putuskan sambungan

en: Disconnected. Your links keep redirecting from this site. Reconnect the same account any time and monitoring resumes exactly where it left off — the account still holds its records for previously synced links until you remove them there.
id_ID: Terputus. Tautan Anda tetap mengalihkan dari situs ini. Hubungkan kembali akun yang sama kapan saja dan pemantauan berlanjut persis dari titik terakhir — akun masih menyimpan catatan tautan yang pernah disinkronkan sampai Anda menghapusnya di sana.

en: Don't have one yet? Create a free account first, then paste an API key below and hit Save & connect. Managing links, availability and stats all works from here — the full panel on the web has the deeper details.
id_ID: Belum punya? Buat akun gratis dahulu, lalu tempel kunci API di bawah dan klik Simpan & hubungkan. Mengelola tautan, ketersediaan, dan statistik semuanya bisa dari sini — panel lengkap di web punya detail yang lebih dalam.

en: Each click is reported to your account with its referrer and device type, so the panel shows real breakdowns. Country statistics appear automatically when your server provides a geo header (Cloudflare and many hosts do) — only the two-letter country code is sent; the visitor's IP never leaves this site.
id_ID: Setiap klik dilaporkan ke akun Anda beserta perujuk dan jenis perangkatnya, sehingga panel menampilkan rincian yang nyata. Statistik negara muncul otomatis saat server Anda menyediakan header geo (Cloudflare dan banyak host menyediakannya) — hanya kode negara dua huruf yang dikirim; IP pengunjung tidak pernah meninggalkan situs ini.

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Edit in panel
id_ID: Sunting di panel

en: Edit link
id_ID: Sunting tautan

en: Edit this link in the full panel
id_ID: Sunting tautan ini di panel lengkap

en: Every link is a normal URL on your own site (e.g. %s) — paste it anywhere a link goes.
id_ID: Setiap tautan adalah URL normal di situs Anda sendiri (mis. %s) — tempel di mana pun tautan bisa dipakai.

en: Found a bug or something isn't working as expected? Tell us — we read everything.
id_ID: Menemukan bug atau ada yang tidak berjalan semestinya? Beri tahu kami — kami membaca semuanya.

en: Full stats
id_ID: Statistik lengkap

en: Full stats, variants and monitoring settings for this link
id_ID: Statistik lengkap, varian, dan pengaturan pemantauan untuk tautan ini

en: Get told before you lose a sale.
id_ID: Dapatkan pemberitahuan sebelum kehilangan penjualan.

en: Heads up:
id_ID: Perhatian:

en: Hosted on an AffKeeper domain — the redirect and monitoring run on the service
id_ID: Dihosting di domain AffKeeper — pengalihan dan pemantauan berjalan di layanan

en: How to set it up
id_ID: Cara menyiapkannya

en: In stock
id_ID: Stok tersedia

en: Link created — it redirects from this site, but it is NOT monitored: your plan's monitored-link limit is reached.
id_ID: Tautan dibuat — tautan mengalihkan dari situs ini, tetapi TIDAK dipantau: batas tautan terpantau paket Anda sudah tercapai.

en: Link prefix
id_ID: Prefiks tautan

en: Link prefix updated.
id_ID: Prefiks tautan diperbarui.

en: Links
id_ID: Tautan

en: Live
id_ID: Aktif

en: Local short links
id_ID: Tautan pendek lokal

en: Low stock
id_ID: Stok menipis

en: Missing link id.
id_ID: ID tautan tidak ada.

en: Monitor in AffKeeper
id_ID: Pantau di AffKeeper

en: Monitored
id_ID: Dipantau

en: Monitoring could not be enabled: your plan's monitored-link limit is reached.
id_ID: Pemantauan tidak dapat diaktifkan: batas tautan terpantau paket Anda sudah tercapai.

en: Need attention
id_ID: Perlu perhatian

en: Need help?
id_ID: Butuh bantuan?

en: Needs attention
id_ID: Perlu perhatian

en: Next page
id_ID: Halaman berikutnya

en: No links yet — add your first affiliate or redirect link.
id_ID: Belum ada tautan — tambahkan tautan afiliasi atau pengalihan pertama Anda.

en: No links yet.
id_ID: Belum ada tautan.

en: Not checked
id_ID: Belum diperiksa

en: Not monitored
id_ID: Tidak dipantau

en: On page (optional)
id_ID: Di halaman (opsional)

en: On your site
id_ID: Di situs Anda

en: Open AliExpress connection
id_ID: Buka koneksi AliExpress

en: Open in the panel — full stats, variants and monitoring settings
id_ID: Buka di panel — statistik lengkap, varian, dan pengaturan pemantauan

en: Open panel
id_ID: Buka panel

en: Open your account
id_ID: Buka akun Anda

en: Or use the shortcode.
id_ID: Atau gunakan shortcode.

en: Out of stock
id_ID: Stok habis

en: Partly available
id_ID: Tersedia sebagian

en: Paste the API key from your AffKeeper account (Settings → API keys). %s
id_ID: Tempel kunci API dari akun AffKeeper Anda (Pengaturan → Kunci API). %s

en: Paste the short URL.
id_ID: Tempel URL pendeknya.

en: Previous page
id_ID: Halaman sebelumnya

en: Product
id_ID: Produk

en: Product availability (AliExpress)
id_ID: Ketersediaan produk (AliExpress)

en: Product name (optional)
id_ID: Nama produk (opsional)

en: Redirect
id_ID: Pengalihan

en: Redirects from your own site; your account monitors it
id_ID: Mengalihkan dari situs Anda sendiri; akun Anda memantaunya

en: Removed
id_ID: Dihapus

en: Request failed (HTTP %d).
id_ID: Permintaan gagal (HTTP %d).

en: Request failed.
id_ID: Permintaan gagal.

en: Same slug on more than one of your domains? Add the domain so the shortcode picks the right link:
id_ID: Slug yang sama di lebih dari satu domain Anda? Tambahkan domainnya agar shortcode memilih tautan yang tepat:

en: Save & connect
id_ID: Simpan & hubungkan

en: Save changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Save prefix
id_ID: Simpan prefiks

en: Saving…
id_ID: Menyimpan…

en: Search product or link…
id_ID: Cari produk atau tautan…

en: Security check failed — reload the page.
id_ID: Pemeriksaan keamanan gagal — muat ulang halaman.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings saved.
id_ID: Pengaturan disimpan.

en: Short link
id_ID: Tautan pendek

en: Short link domain
id_ID: Domain tautan pendek

en: Shortcode copied to clipboard
id_ID: Shortcode disalin ke papan klip

en: Shorten, cloak and track your affiliate and redirect links — right inside WordPress.
id_ID: Persingkat, samarkan, dan lacak tautan afiliasi dan pengalihan Anda — langsung dari dalam WordPress.

en: Slug "%1$s" is already used by another link (#%2$s; you were editing #%3$s). Reload the page and try again.
id_ID: Slug "%1$s" sudah dipakai tautan lain (#%2$s; Anda sedang menyunting #%3$s). Muat ulang halaman dan coba lagi.

en: Slug "%s" is already used on this WordPress site.
id_ID: Slug "%s" sudah dipakai di situs WordPress ini.

en: Something went wrong.
id_ID: Terjadi kesalahan.

en: Sort links
id_ID: Urutkan tautan

en: Sort: Most clicks
id_ID: Urutkan: Klik terbanyak

en: Sort: Needs attention first
id_ID: Urutkan: Perlu perhatian dahulu

en: Sort: Newest added
id_ID: Urutkan: Terbaru ditambahkan

en: Sort: Oldest added
id_ID: Urutkan: Terlama ditambahkan

en: Sort: Product A–Z
id_ID: Urutkan: Produk A–Z

en: Stats (connect to unlock)
id_ID: Statistik (hubungkan untuk membuka)

en: Stock checks run through the AliExpress API: your first affiliate link is covered out of the box, all of them once you add your own free API keys.
id_ID: Pemeriksaan stok berjalan lewat API AliExpress: tautan afiliasi pertama Anda langsung tercakup, dan semuanya setelah Anda menambahkan kunci API gratis milik sendiri.

en: Support
id_ID: Dukungan

en: Sync local links
id_ID: Sinkronkan tautan lokal

en: Sync now
id_ID: Sinkronkan sekarang

en: Sync them to start monitoring stock and broken links. The short links keep working on your own site.
id_ID: Sinkronkan untuk mulai memantau stok dan tautan rusak. Tautan pendek tetap berfungsi di situs Anda sendiri.

en: Synced %d local link to your account. | Synced %d local links to your account.
id_ID[0]: %d tautan lokal disinkronkan ke akun Anda.

en: That prefix conflicts with something on your site — it was not changed.
id_ID: Prefiks itu bentrok dengan sesuatu di situs Anda — tidak diubah.

en: That slug is already used.
id_ID: Slug itu sudah dipakai.

en: The path your links on this site use — e.g. go, aff, out, recommends.
id_ID: Path yang dipakai tautan di situs ini — mis. go, aff, out, recommends.

en: The redirect works, but this link isn't on your account — monitoring is switched off for it (Edit → Monitor in AffKeeper) or the plan limit blocked it.
id_ID: Pengalihan berfungsi, tetapi tautan ini tidak ada di akun Anda — pemantauannya dimatikan (Sunting → Pantau di AffKeeper) atau terblokir oleh batas paket.

en: The short URL will stop working. This cannot be undone.
id_ID: URL pendek akan berhenti berfungsi. Tindakan ini tidak dapat dibatalkan.

en: The shortcode adds the right SEO attributes for you: affiliate links render with rel="sponsored", plain redirects with rel="nofollow".
id_ID: Shortcode menambahkan atribut SEO yang tepat untuk Anda: tautan afiliasi dirender dengan rel="sponsored", pengalihan biasa dengan rel="nofollow".

en: The “%2$s” content type already uses “/%1$s/”. Pick another prefix.
id_ID: Tipe konten “%2$s” sudah memakai “/%1$s/”. Pilih prefiks lain.

en: The “%2$s” taxonomy already uses “/%1$s/”. Pick another prefix.
id_ID: Taksonomi “%2$s” sudah memakai “/%1$s/”. Pilih prefiks lain.

en: These links live on your own site and redirect instantly. Connect an account to monitor stock and broken links.
id_ID: Tautan ini berada di situs Anda sendiri dan langsung mengalihkan. Hubungkan akun untuk memantau stok dan tautan rusak.

en: This is an affiliate link
id_ID: Ini tautan afiliasi

en: This link changed in the meantime — reload the page and try again.
id_ID: Tautan ini berubah sementara itu — muat ulang halaman dan coba lagi.

en: This site was previously synced to "%1$s" — your links have been re-linked to "%2$s". The old account still holds its monitoring records; remove them there if you no longer need them.
id_ID: Situs ini sebelumnya disinkronkan ke "%1$s" — tautan Anda telah ditautkan ulang ke "%2$s". Akun lama masih menyimpan catatan pemantauannya; hapus di sana jika sudah tidak diperlukan.

en: Ticked: the link is marked rel="sponsored" (affiliate disclosure). Unticked: a plain redirect. Connect an account to also monitor stock or broken links.
id_ID: Dicentang: tautan diberi tanda rel="sponsored" (pengungkapan afiliasi). Tidak dicentang: pengalihan biasa. Hubungkan akun untuk juga memantau stok atau tautan rusak.

en: Ticked: the link is on your account (alerts + panel stats) and uses one plan slot. Unticked: it just redirects from this site — free, no slot.
id_ID: Dicentang: tautan ada di akun Anda (peringatan + statistik panel) dan memakai satu slot paket. Tidak dicentang: hanya mengalihkan dari situs ini — gratis, tanpa slot.

en: Ticked: we monitor the product and email you when it goes out of stock or is removed. Unticked: we just check the link still works.
id_ID: Dicentang: kami memantau produk dan mengirim email saat stoknya habis atau produk dihapus. Tidak dicentang: kami hanya memeriksa apakah tautan masih berfungsi.

en: To monitor whether affiliate products are in stock, connect your AliExpress account once in the full panel — Settings → AliExpress connection. Plain redirect links are checked automatically without it.
id_ID: Untuk memantau apakah produk afiliasi tersedia, hubungkan akun AliExpress Anda sekali di panel lengkap — Pengaturan → Koneksi AliExpress. Tautan pengalihan biasa diperiksa otomatis tanpa itu.

en: Two ways to place a link in your posts:
id_ID: Dua cara menaruh tautan di pos Anda:

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Unreachable
id_ID: Tidak dapat dijangkau

en: Upgrade to monitor it
id_ID: Tingkatkan paket untuk memantaunya

en: Upgrade to monitor them
id_ID: Tingkatkan paket untuk memantaunya

en: Using your links
id_ID: Menggunakan tautan Anda

en: View all links →
id_ID: Lihat semua tautan →

en: View product
id_ID: Lihat produk

en: You are not allowed to do this.
id_ID: Anda tidak diizinkan melakukan ini.

en: You are not allowed to manage links.
id_ID: Anda tidak diizinkan mengelola tautan.

en: You don't have to type it: on the %s list, the copy icon next to each short link copies that link's ready-made shortcode. Paste it into a post and add your own link text:
id_ID: Anda tidak perlu mengetiknya: di daftar %s, ikon salin di samping tiap tautan pendek menyalin shortcode siap pakai tautan itu. Tempel ke dalam pos dan tambahkan teks tautan Anda sendiri:

en: Your %d local link is synced with your account and monitored. | All %d local links are synced with your account and monitored.
id_ID[0]: %d tautan lokal Anda tersinkron dengan akun Anda dan dipantau.

en: Your local links here may clash with it — change the prefix below.
id_ID: Tautan lokal Anda di sini bisa bentrok dengannya — ubah prefiks di bawah.

en: Your short link
id_ID: Tautan pendek Anda

en: auto
id_ID: otomatis

en: e.g. Wireless earbuds
id_ID: mis. Earbud nirkabel

en: monitoring off
id_ID: pemantauan mati

en: monitoring on
id_ID: pemantauan aktif

en: shared
id_ID: bersama

en: your-slug
id_ID: slug-anda

en: “%s” is reserved by WordPress. Pick another prefix.
id_ID: “%s” dicadangkan oleh WordPress. Pilih prefiks lain.
