AffKeeper 1.0.2 - en to it_IT translation catalogue (177 entries)

en: %1$s/%2$s/ — this site
it_IT: %1$s/%2$s/ — questo sito

en: %1$s–%2$s of %3$s
it_IT: %1$s–%2$s di %3$s

en: %d could not be synced — try again. | %d could not be synced — try again.
it_IT[0]: %d non è stato sincronizzato — riprova.
it_IT[1]: %d non sono stati sincronizzati — riprova.

en: %d link points to an unavailable product | %d links point to unavailable products
it_IT[0]: %d link punta a un prodotto non disponibile
it_IT[1]: %d link puntano a prodotti non disponibili

en: %d link stayed local-only — your plan's monitored-link limit is reached. It keeps redirecting from this site. | %d links stayed local-only — your plan's monitored-link limit is reached. They keep redirecting from this site.
it_IT[0]: %d link è rimasto solo locale — hai raggiunto il limite di link monitorati del tuo piano. Continua a reindirizzare da questo sito.
it_IT[1]: %d link sono rimasti solo locali — hai raggiunto il limite di link monitorati del tuo piano. Continuano a reindirizzare da questo sito.

en: %d link you created here in WordPress isn't on your account yet. | %d links you created here in WordPress aren't on your account yet.
it_IT[0]: %d link creato qui in WordPress non è ancora sul tuo account.
it_IT[1]: %d link creati qui in WordPress non sono ancora sul tuo account.

en: %d redirect link is broken | %d redirect links are broken
it_IT[0]: %d link di reindirizzamento non funziona
it_IT[1]: %d link di reindirizzamento non funzionano

en: %d running low on stock | %d running low on stock
it_IT[0]: %d con scorte in esaurimento
it_IT[1]: %d con scorte in esaurimento

en: %s in stock
it_IT: %s disponibili

en: %s left
it_IT: %s rimasti

en: <a href="%s">Connect your AffKeeper account</a> to see clicks and stock alerts here.
it_IT: <a href="%s">Collega il tuo account AffKeeper</a> per vedere qui clic e avvisi di disponibilità.

en: A destination URL is required.
it_IT: L'URL di destinazione è obbligatorio.

en: A page or post already uses “/%s/”. Pick another prefix.
it_IT: Una pagina o un articolo usa già “/%s/”. Scegli un altro prefisso.

en: API key
it_IT: Chiave API

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Add link
it_IT: Aggiungi link

en: Affiliate
it_IT: Affiliazione

en: Affiliate & redirect link manager
it_IT: Gestione link di affiliazione e reindirizzamento

en: Affiliate link — monitor product availability
it_IT: Link di affiliazione — monitora la disponibilità del prodotto

en: All
it_IT: Tutti

en: All products are buyable
it_IT: Tutti i prodotti sono acquistabili

en: Another plugin already handles “/%s/”. Pick another prefix.
it_IT: Un altro plugin gestisce già “/%s/”. Scegli un altro prefisso.

en: Availability
it_IT: Disponibilità

en: Availability is cached for a few minutes. Full editing (variants, monitoring settings) lives in your panel.
it_IT: La disponibilità è memorizzata nella cache per alcuni minuti. La modifica completa (varianti, impostazioni di monitoraggio) si trova nel tuo pannello.

en: Blocked
it_IT: Bloccato

en: Broken
it_IT: Non funzionante

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Change slug
it_IT: Cambia slug

en: Changing it moves every local link, so pick it before placing links in posts.
it_IT: Cambiarlo sposta tutti i link locali, quindi sceglilo prima di inserire i link negli articoli.

en: Click analytics
it_IT: Statistiche dei clic

en: Clicks (30d)
it_IT: Clic (30 gg)

en: Connect a free account to monitor these links — you'll be emailed when an affiliate product goes out of stock or a redirect breaks, and you get full click stats (charts, countries, trends).
it_IT: Collega un account gratuito per monitorare questi link — riceverai un'email quando un prodotto in affiliazione si esaurisce o un reindirizzamento smette di funzionare, e avrai statistiche complete sui clic (grafici, paesi, tendenze).

en: Connect account
it_IT: Collega account

en: Connect this site to your AffKeeper account and set up local short links.
it_IT: Collega questo sito al tuo account AffKeeper e configura i link brevi locali.

en: Connect your AffKeeper account first.
it_IT: Collega prima il tuo account AffKeeper.

en: Connect your account
it_IT: Collega il tuo account

en: Connect your account to see this link's full stats (charts, countries, trends)
it_IT: Collega il tuo account per vedere le statistiche complete di questo link (grafici, paesi, tendenze)

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Connected. Your affiliate links and their availability are now available in WordPress.
it_IT: Connesso. I tuoi link di affiliazione e la loro disponibilità sono ora visibili in WordPress.

en: Connection
it_IT: Connessione

en: Contact support
it_IT: Contatta il supporto

en: Copied
it_IT: Copiato

en: Copy shortcode
it_IT: Copia shortcode

en: Could not connect — check the URL and API key.
it_IT: Connessione non riuscita — controlla l'URL e la chiave API.

en: Could not delete the link.
it_IT: Impossibile eliminare il link.

en: Could not save the link.
it_IT: Impossibile salvare il link.

en: Could not update the link.
it_IT: Impossibile aggiornare il link.

en: Create a short link on your own domain. It works right away — no account needed.
it_IT: Crea un link breve sul tuo dominio. Funziona subito — nessun account necessario.

en: Create a short link. To edit an existing one, open it in the full panel.
it_IT: Crea un link breve. Per modificarne uno esistente, aprilo nel pannello completo.

en: Create free account
it_IT: Crea account gratuito

en: Create link
it_IT: Crea link

en: Currently unavailable
it_IT: Attualmente non disponibile

en: Custom slug (optional)
it_IT: Slug personalizzato (facoltativo)

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete this link?
it_IT: Eliminare questo link?

en: Destination URL
it_IT: URL di destinazione

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Disconnected. Your links keep redirecting from this site. Reconnect the same account any time and monitoring resumes exactly where it left off — the account still holds its records for previously synced links until you remove them there.
it_IT: Disconnesso. I tuoi link continuano a reindirizzare da questo sito. Ricollega lo stesso account in qualsiasi momento e il monitoraggio riprende esattamente da dove si era fermato — l'account conserva i record dei link sincronizzati in precedenza finché non li rimuovi lì.

en: Don't have one yet? Create a free account first, then paste an API key below and hit Save & connect. Managing links, availability and stats all works from here — the full panel on the web has the deeper details.
it_IT: Non ne hai ancora uno? Crea prima un account gratuito, poi incolla una chiave API qui sotto e premi Salva e connetti. Gestione dei link, disponibilità e statistiche funzionano tutte da qui — il pannello completo sul web offre i dettagli più approfonditi.

en: Each click is reported to your account with its referrer and device type, so the panel shows real breakdowns. Country statistics appear automatically when your server provides a geo header (Cloudflare and many hosts do) — only the two-letter country code is sent; the visitor's IP never leaves this site.
it_IT: Ogni clic viene inviato al tuo account con referrer e tipo di dispositivo, così il pannello mostra analisi reali. Le statistiche per paese appaiono automaticamente quando il tuo server fornisce un header geografico (Cloudflare e molti hosting lo fanno) — viene inviato solo il codice paese di due lettere; l'IP del visitatore non lascia mai questo sito.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit in panel
it_IT: Modifica nel pannello

en: Edit link
it_IT: Modifica link

en: Edit this link in the full panel
it_IT: Modifica questo link nel pannello completo

en: Every link is a normal URL on your own site (e.g. %s) — paste it anywhere a link goes.
it_IT: Ogni link è un normale URL sul tuo sito (es. %s) — incollalo ovunque vada un link.

en: Found a bug or something isn't working as expected? Tell us — we read everything.
it_IT: Hai trovato un bug o qualcosa non funziona come previsto? Faccelo sapere — leggiamo tutto.

en: Full stats
it_IT: Statistiche complete

en: Full stats, variants and monitoring settings for this link
it_IT: Statistiche complete, varianti e impostazioni di monitoraggio per questo link

en: Get told before you lose a sale.
it_IT: Ricevi un avviso prima di perdere una vendita.

en: Heads up:
it_IT: Attenzione:

en: Hosted on an AffKeeper domain — the redirect and monitoring run on the service
it_IT: Ospitato su un dominio AffKeeper — il reindirizzamento e il monitoraggio avvengono sul servizio

en: How to set it up
it_IT: Come configurarlo

en: In stock
it_IT: Disponibile

en: Link created — it redirects from this site, but it is NOT monitored: your plan's monitored-link limit is reached.
it_IT: Link creato — reindirizza da questo sito, ma NON è monitorato: hai raggiunto il limite di link monitorati del tuo piano.

en: Link prefix
it_IT: Prefisso dei link

en: Link prefix updated.
it_IT: Prefisso dei link aggiornato.

en: Links
it_IT: Link

en: Live
it_IT: Attivo

en: Local short links
it_IT: Link brevi locali

en: Low stock
it_IT: Scorte limitate

en: Missing link id.
it_IT: ID del link mancante.

en: Monitor in AffKeeper
it_IT: Monitora in AffKeeper

en: Monitored
it_IT: Monitorati

en: Monitoring could not be enabled: your plan's monitored-link limit is reached.
it_IT: Impossibile attivare il monitoraggio: hai raggiunto il limite di link monitorati del tuo piano.

en: Need attention
it_IT: Richiedono attenzione

en: Need help?
it_IT: Serve aiuto?

en: Needs attention
it_IT: Richiede attenzione

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: No links yet — add your first affiliate or redirect link.
it_IT: Nessun link ancora — aggiungi il tuo primo link di affiliazione o di reindirizzamento.

en: No links yet.
it_IT: Nessun link ancora.

en: Not checked
it_IT: Non verificato

en: Not monitored
it_IT: Non monitorato

en: On page (optional)
it_IT: Sulla pagina (facoltativo)

en: On your site
it_IT: Sul tuo sito

en: Open AliExpress connection
it_IT: Apri connessione AliExpress

en: Open in the panel — full stats, variants and monitoring settings
it_IT: Apri nel pannello — statistiche complete, varianti e impostazioni di monitoraggio

en: Open panel
it_IT: Apri il pannello

en: Open your account
it_IT: Apri il tuo account

en: Or use the shortcode.
it_IT: Oppure usa lo shortcode.

en: Out of stock
it_IT: Esaurito

en: Partly available
it_IT: Parzialmente disponibile

en: Paste the API key from your AffKeeper account (Settings → API keys). %s
it_IT: Incolla la chiave API dal tuo account AffKeeper (Impostazioni → Chiavi API). %s

en: Paste the short URL.
it_IT: Incolla l'URL breve.

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product availability (AliExpress)
it_IT: Disponibilità dei prodotti (AliExpress)

en: Product name (optional)
it_IT: Nome del prodotto (facoltativo)

en: Redirect
it_IT: Reindirizzamento

en: Redirects from your own site; your account monitors it
it_IT: Reindirizza dal tuo sito; il tuo account lo monitora

en: Removed
it_IT: Rimosso

en: Request failed (HTTP %d).
it_IT: Richiesta non riuscita (HTTP %d).

en: Request failed.
it_IT: Richiesta non riuscita.

en: Same slug on more than one of your domains? Add the domain so the shortcode picks the right link:
it_IT: Lo stesso slug su più di uno dei tuoi domini? Aggiungi il dominio così lo shortcode sceglie il link giusto:

en: Save & connect
it_IT: Salva e connetti

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save prefix
it_IT: Salva prefisso

en: Saving…
it_IT: Salvataggio…

en: Search product or link…
it_IT: Cerca prodotto o link…

en: Security check failed — reload the page.
it_IT: Controllo di sicurezza non riuscito — ricarica la pagina.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Short link
it_IT: Link breve

en: Short link domain
it_IT: Dominio del link breve

en: Shortcode copied to clipboard
it_IT: Shortcode copiato negli appunti

en: Shorten, cloak and track your affiliate and redirect links — right inside WordPress.
it_IT: Accorcia, maschera e traccia i tuoi link di affiliazione e di reindirizzamento — direttamente in WordPress.

en: Slug "%1$s" is already used by another link (#%2$s; you were editing #%3$s). Reload the page and try again.
it_IT: Lo slug "%1$s" è già usato da un altro link (#%2$s; stavi modificando #%3$s). Ricarica la pagina e riprova.

en: Slug "%s" is already used on this WordPress site.
it_IT: Lo slug "%s" è già usato su questo sito WordPress.

en: Something went wrong.
it_IT: Qualcosa è andato storto.

en: Sort links
it_IT: Ordina link

en: Sort: Most clicks
it_IT: Ordina: più clic

en: Sort: Needs attention first
it_IT: Ordina: prima quelli che richiedono attenzione

en: Sort: Newest added
it_IT: Ordina: più recenti

en: Sort: Oldest added
it_IT: Ordina: meno recenti

en: Sort: Product A–Z
it_IT: Ordina: prodotto A–Z

en: Stats (connect to unlock)
it_IT: Statistiche (collega per sbloccare)

en: Stock checks run through the AliExpress API: your first affiliate link is covered out of the box, all of them once you add your own free API keys.
it_IT: I controlli di disponibilità passano dall'API di AliExpress: il tuo primo link di affiliazione è coperto da subito, tutti gli altri quando aggiungi le tue chiavi API gratuite.

en: Support
it_IT: Supporto

en: Sync local links
it_IT: Sincronizza link locali

en: Sync now
it_IT: Sincronizza ora

en: Sync them to start monitoring stock and broken links. The short links keep working on your own site.
it_IT: Sincronizzali per iniziare a monitorare disponibilità e link non funzionanti. I link brevi continuano a funzionare sul tuo sito.

en: Synced %d local link to your account. | Synced %d local links to your account.
it_IT[0]: %d link locale sincronizzato con il tuo account.
it_IT[1]: %d link locali sincronizzati con il tuo account.

en: That prefix conflicts with something on your site — it was not changed.
it_IT: Questo prefisso è in conflitto con qualcosa sul tuo sito — non è stato modificato.

en: That slug is already used.
it_IT: Questo slug è già in uso.

en: The path your links on this site use — e.g. go, aff, out, recommends.
it_IT: Il percorso usato dai link su questo sito — es. go, aff, out, recommends.

en: The redirect works, but this link isn't on your account — monitoring is switched off for it (Edit → Monitor in AffKeeper) or the plan limit blocked it.
it_IT: Il reindirizzamento funziona, ma questo link non è sul tuo account — il monitoraggio è disattivato (Modifica → Monitora in AffKeeper) oppure il limite del piano lo ha bloccato.

en: The short URL will stop working. This cannot be undone.
it_IT: L'URL breve smetterà di funzionare. L'operazione non può essere annullata.

en: The shortcode adds the right SEO attributes for you: affiliate links render with rel="sponsored", plain redirects with rel="nofollow".
it_IT: Lo shortcode aggiunge per te gli attributi SEO corretti: i link di affiliazione vengono resi con rel="sponsored", i semplici reindirizzamenti con rel="nofollow".

en: The “%2$s” content type already uses “/%1$s/”. Pick another prefix.
it_IT: Il tipo di contenuto “%2$s” usa già “/%1$s/”. Scegli un altro prefisso.

en: The “%2$s” taxonomy already uses “/%1$s/”. Pick another prefix.
it_IT: La tassonomia “%2$s” usa già “/%1$s/”. Scegli un altro prefisso.

en: These links live on your own site and redirect instantly. Connect an account to monitor stock and broken links.
it_IT: Questi link risiedono sul tuo sito e reindirizzano all'istante. Collega un account per monitorare disponibilità e link non funzionanti.

en: This is an affiliate link
it_IT: Questo è un link di affiliazione

en: This link changed in the meantime — reload the page and try again.
it_IT: Questo link è stato modificato nel frattempo — ricarica la pagina e riprova.

en: This site was previously synced to "%1$s" — your links have been re-linked to "%2$s". The old account still holds its monitoring records; remove them there if you no longer need them.
it_IT: Questo sito era in precedenza sincronizzato con "%1$s" — i tuoi link sono stati ricollegati a "%2$s". Il vecchio account conserva ancora i record di monitoraggio; rimuovili lì se non ti servono più.

en: Ticked: the link is marked rel="sponsored" (affiliate disclosure). Unticked: a plain redirect. Connect an account to also monitor stock or broken links.
it_IT: Selezionato: il link è contrassegnato rel="sponsored" (divulgazione di affiliazione). Deselezionato: un semplice reindirizzamento. Collega un account per monitorare anche disponibilità e link non funzionanti.

en: Ticked: the link is on your account (alerts + panel stats) and uses one plan slot. Unticked: it just redirects from this site — free, no slot.
it_IT: Selezionato: il link è sul tuo account (avvisi + statistiche nel pannello) e usa uno slot del piano. Deselezionato: si limita a reindirizzare da questo sito — gratis, nessuno slot.

en: Ticked: we monitor the product and email you when it goes out of stock or is removed. Unticked: we just check the link still works.
it_IT: Selezionato: monitoriamo il prodotto e ti inviamo un'email quando si esaurisce o viene rimosso. Deselezionato: verifichiamo solo che il link funzioni ancora.

en: To monitor whether affiliate products are in stock, connect your AliExpress account once in the full panel — Settings → AliExpress connection. Plain redirect links are checked automatically without it.
it_IT: Per monitorare la disponibilità dei prodotti in affiliazione, collega una volta il tuo account AliExpress nel pannello completo — Impostazioni → Connessione AliExpress. I semplici link di reindirizzamento vengono controllati automaticamente anche senza.

en: Two ways to place a link in your posts:
it_IT: Due modi per inserire un link nei tuoi articoli:

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unreachable
it_IT: Irraggiungibile

en: Upgrade to monitor it
it_IT: Passa a un piano superiore per monitorarlo

en: Upgrade to monitor them
it_IT: Passa a un piano superiore per monitorarli

en: Using your links
it_IT: Usare i tuoi link

en: View all links →
it_IT: Vedi tutti i link →

en: View product
it_IT: Vedi prodotto

en: You are not allowed to do this.
it_IT: Non hai i permessi per farlo.

en: You are not allowed to manage links.
it_IT: Non hai i permessi per gestire i link.

en: You don't have to type it: on the %s list, the copy icon next to each short link copies that link's ready-made shortcode. Paste it into a post and add your own link text:
it_IT: Non serve digitarlo: nell'elenco %s, l'icona di copia accanto a ogni link breve copia lo shortcode già pronto di quel link. Incollalo in un articolo e aggiungi il tuo testo del link:

en: Your %d local link is synced with your account and monitored. | All %d local links are synced with your account and monitored.
it_IT[0]: Il tuo %d link locale è sincronizzato con il tuo account e monitorato.
it_IT[1]: Tutti i %d link locali sono sincronizzati con il tuo account e monitorati.

en: Your local links here may clash with it — change the prefix below.
it_IT: I tuoi link locali qui potrebbero entrare in conflitto — cambia il prefisso qui sotto.

en: Your short link
it_IT: Il tuo link breve

en: e.g. Wireless earbuds
it_IT: es. Auricolari wireless

en: monitoring off
it_IT: monitoraggio disattivato

en: monitoring on
it_IT: monitoraggio attivo

en: shared
it_IT: condiviso

en: your-slug
it_IT: il-tuo-slug

en: “%s” is reserved by WordPress. Pick another prefix.
it_IT: “%s” è riservato da WordPress. Scegli un altro prefisso.
