AffKeeper 1.0.2 - en to ja translation catalogue (178 entries)

en: Settings
ja: 設定

en: Support
ja: サポート

en: Security check failed — reload the page.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。ページを再読み込みしてください。

en: You are not allowed to manage links.
ja: リンクを管理する権限がありません。

en: A destination URL is required.
ja: 転送先URLが必要です。

en: Link created — it redirects from this site, but it is NOT monitored: your plan's monitored-link limit is reached.
ja: リンクを作成しました。このサイトからリダイレクトされますが、監視はされていません。プランの監視リンク数の上限に達しています。

en: Missing link id.
ja: リンクIDがありません。

en: This link changed in the meantime — reload the page and try again.
ja: このリンクはその間に変更されました。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: Monitoring could not be enabled: your plan's monitored-link limit is reached.
ja: 監視を有効にできませんでした。プランの監視リンク数の上限に達しています。

en: Could not delete the link.
ja: リンクを削除できませんでした。

en: Slug "%1$s" is already used by another link (#%2$s; you were editing #%3$s). Reload the page and try again.
ja: スラッグ「%1$s」は別のリンク(#%2$s)で既に使用されています(編集中だったのは #%3$s)。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: Could not update the link.
ja: リンクを更新できませんでした。

en: Connect your AffKeeper account first.
ja: まずAffKeeperアカウントを連携してください。

en: Request failed (HTTP %d).
ja: リクエストに失敗しました(HTTP %d)。

en: Request failed.
ja: リクエストに失敗しました。

en: <a href="%s">Connect your AffKeeper account</a> to see clicks and stock alerts here.
ja: <a href="%s">AffKeeperアカウントを連携</a>すると、クリック数と在庫アラートをここに表示できます。

en: Clicks (30d)
ja: クリック数(30日)

en: Links
ja: リンク

en: %d link points to an unavailable product | %d links point to unavailable products
ja[0]: %d件のリンクが購入できない商品を指しています

en: All products are buyable
ja: すべての商品が購入可能です

en: %d running low on stock | %d running low on stock
ja[0]: %d件が在庫僅少です

en: %d redirect link is broken | %d redirect links are broken
ja[0]: %d件のリダイレクトリンクが切れています

en: View all links →
ja: すべてのリンクを表示 →

en: Delete this link?
ja: このリンクを削除しますか?

en: The short URL will stop working. This cannot be undone.
ja: 短縮URLは使えなくなります。この操作は取り消せません。

en: Delete
ja: 削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copy shortcode
ja: ショートコードをコピー

en: Shortcode copied to clipboard
ja: ショートコードをクリップボードにコピーしました

en: auto
ja: 自動

en: Saving…
ja: 保存中…

en: Something went wrong.
ja: エラーが発生しました。

en: Add link
ja: リンクを追加

en: Edit link
ja: リンクを編集

en: Create link
ja: リンクを作成

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: %1$s–%2$s of %3$s
ja: %3$s件中 %1$s–%2$s件

en: Custom slug (optional)
ja: カスタムスラッグ(任意)

en: Slug
ja: スラッグ

en: In stock
ja: 在庫あり

en: Low stock
ja: 在庫僅少

en: Partly available
ja: 一部購入可能

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Removed
ja: 削除済み

en: Unknown
ja: 不明

en: Live
ja: 稼働中

en: Broken
ja: リンク切れ

en: Unreachable
ja: 到達不能

en: Blocked
ja: ブロック済み

en: Not checked
ja: 未チェック

en: Affiliate & redirect link manager
ja: アフィリエイト・リダイレクトリンク管理

en: Shorten, cloak and track your affiliate and redirect links — right inside WordPress.
ja: アフィリエイトリンクとリダイレクトリンクの短縮・クローキング・計測を、WordPressの中で完結できます。

en: Open panel
ja: パネルを開く

en: Upgrade to monitor it
ja: アップグレードして監視する

en: Monitored
ja: 監視中

en: Need attention
ja: 要対応

en: Affiliate
ja: アフィリエイト

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Search product or link…
ja: 商品またはリンクを検索…

en: All
ja: すべて

en: Needs attention
ja: 要対応

en: Sort links
ja: リンクを並べ替え

en: Sort: Newest added
ja: 並べ替え: 追加が新しい順

en: Sort: Needs attention first
ja: 並べ替え: 要対応を先に

en: Sort: Oldest added
ja: 並べ替え: 追加が古い順

en: Sort: Most clicks
ja: 並べ替え: クリック数順

en: Sort: Product A–Z
ja: 並べ替え: 商品名 A–Z

en: Short link
ja: 短縮リンク

en: Product
ja: 商品

en: Availability
ja: 在庫状況

en: Actions
ja: 操作

en: No links yet.
ja: リンクはまだありません。

en: No links yet — add your first affiliate or redirect link.
ja: リンクはまだありません。最初のアフィリエイトリンクまたはリダイレクトリンクを追加しましょう。

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Availability is cached for a few minutes. Full editing (variants, monitoring settings) lives in your panel.
ja: 在庫状況は数分間キャッシュされます。詳細な編集(バリエーション、監視設定)はパネルで行えます。

en: These links live on your own site and redirect instantly. Connect an account to monitor stock and broken links.
ja: これらのリンクはご自身のサイト上にあり、即座にリダイレクトします。アカウントを連携すると、在庫とリンク切れを監視できます。

en: Get told before you lose a sale.
ja: 販売機会を逃す前に通知を受け取りましょう。

en: Connect a free account to monitor these links — you'll be emailed when an affiliate product goes out of stock or a redirect breaks, and you get full click stats (charts, countries, trends).
ja: 無料アカウントを連携すると、これらのリンクを監視できます。アフィリエイト商品が在庫切れになったときやリダイレクトが切れたときにメールで通知され、詳細なクリック統計(グラフ、国別、推移)も利用できます。

en: Connect account
ja: アカウントを連携

en: Redirects from your own site; your account monitors it
ja: ご自身のサイトからリダイレクトし、アカウントが監視します

en: On your site
ja: 自サイト

en: Hosted on an AffKeeper domain — the redirect and monitoring run on the service
ja: AffKeeperドメインでホストされ、リダイレクトと監視はサービス側で実行されます

en: The redirect works, but this link isn't on your account — monitoring is switched off for it (Edit → Monitor in AffKeeper) or the plan limit blocked it.
ja: リダイレクトは機能していますが、このリンクはアカウントに登録されていません。監視がオフになっている(AffKeeperで「編集 → 監視」)か、プランの上限により登録できませんでした。

en: Not monitored
ja: 未監視

en: %s left
ja: 残り%s

en: %s in stock
ja: 在庫%s

en: Open in the panel — full stats, variants and monitoring settings
ja: パネルで開く — 詳細統計、バリエーション、監視設定

en: Full stats
ja: 詳細統計

en: Connect your account to see this link's full stats (charts, countries, trends)
ja: アカウントを連携すると、このリンクの詳細統計(グラフ、国別、推移)を確認できます

en: Stats (connect to unlock)
ja: 統計(連携で利用可能)

en: Edit
ja: 編集

en: Edit this link in the full panel
ja: このリンクをフルパネルで編集

en: Create a short link. To edit an existing one, open it in the full panel.
ja: 短縮リンクを作成します。既存のリンクを編集するには、フルパネルで開いてください。

en: Create a short link on your own domain. It works right away — no account needed.
ja: ご自身のドメインで短縮リンクを作成します。アカウント不要で、すぐに使えます。

en: Full stats, variants and monitoring settings for this link
ja: このリンクの詳細統計、バリエーション、監視設定

en: Edit in panel
ja: パネルで編集

en: Destination URL
ja: 転送先URL

en: Short link domain
ja: 短縮リンクのドメイン

en: %1$s/%2$s/ — this site
ja: %1$s/%2$s/ — このサイト

en: shared
ja: 共有

en: Change slug
ja: スラッグを変更

en: Your short link
ja: あなたの短縮リンク

en: On page (optional)
ja: 掲載ページ(任意)

en: Product name (optional)
ja: 商品名(任意)

en: e.g. Wireless earbuds
ja: 例: ワイヤレスイヤホン

en: Affiliate link — monitor product availability
ja: アフィリエイトリンク — 商品の在庫状況を監視

en: This is an affiliate link
ja: これはアフィリエイトリンクです

en: Ticked: we monitor the product and email you when it goes out of stock or is removed. Unticked: we just check the link still works.
ja: チェックあり: 商品を監視し、在庫切れまたは削除された際にメールで通知します。チェックなし: リンクが機能しているかどうかのみ確認します。

en: Stock checks run through the AliExpress API: your first affiliate link is covered out of the box, all of them once you add your own free API keys.
ja: 在庫チェックはAliExpress APIを通じて行われます。最初のアフィリエイトリンクは追加設定なしで対象になり、ご自身の無料APIキーを追加するとすべてのリンクが対象になります。

en: How to set it up
ja: 設定方法

en: Ticked: the link is marked rel="sponsored" (affiliate disclosure). Unticked: a plain redirect. Connect an account to also monitor stock or broken links.
ja: チェックあり: リンクに rel="sponsored"(アフィリエイト表記)が付きます。チェックなし: 通常のリダイレクトになります。アカウントを連携すると、在庫やリンク切れの監視も可能です。

en: Monitor in AffKeeper
ja: AffKeeperで監視

en: Ticked: the link is on your account (alerts + panel stats) and uses one plan slot. Unticked: it just redirects from this site — free, no slot.
ja: チェックあり: リンクがアカウントに登録され(アラート+パネル統計)、プランのスロットを1つ使用します。チェックなし: このサイトからリダイレクトするだけです。無料でスロットも使いません。

en: “%s” is reserved by WordPress. Pick another prefix.
ja: 「%s」はWordPressで予約されています。別のプレフィックスを選んでください。

en: A page or post already uses “/%s/”. Pick another prefix.
ja: 固定ページまたは投稿が既に「/%s/」を使用しています。別のプレフィックスを選んでください。

en: The “%2$s” content type already uses “/%1$s/”. Pick another prefix.
ja: コンテンツタイプ「%2$s」が既に「/%1$s/」を使用しています。別のプレフィックスを選んでください。

en: The “%2$s” taxonomy already uses “/%1$s/”. Pick another prefix.
ja: タクソノミー「%2$s」が既に「/%1$s/」を使用しています。別のプレフィックスを選んでください。

en: Another plugin already handles “/%s/”. Pick another prefix.
ja: 別のプラグインが既に「/%s/」を処理しています。別のプレフィックスを選んでください。

en: That slug is already used.
ja: そのスラッグは既に使用されています。

en: Could not save the link.
ja: リンクを保存できませんでした。

en: You are not allowed to do this.
ja: この操作を行う権限がありません。

en: Connect this site to your AffKeeper account and set up local short links.
ja: このサイトをAffKeeperアカウントに連携し、ローカル短縮リンクを設定します。

en: Connected. Your affiliate links and their availability are now available in WordPress.
ja: 連携しました。アフィリエイトリンクとその在庫状況をWordPressで確認できるようになりました。

en: Could not connect — check the URL and API key.
ja: 連携できませんでした。URLとAPIキーを確認してください。

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: That prefix conflicts with something on your site — it was not changed.
ja: そのプレフィックスはサイト内の他の項目と競合するため、変更されませんでした。

en: Disconnected. Your links keep redirecting from this site. Reconnect the same account any time and monitoring resumes exactly where it left off — the account still holds its records for previously synced links until you remove them there.
ja: 連携を解除しました。リンクはこのサイトから引き続きリダイレクトされます。同じアカウントにいつでも再連携でき、監視は中断した時点からそのまま再開されます。同期済みリンクの記録は、アカウント側で削除するまで保持されます。

en: Link prefix updated.
ja: リンクプレフィックスを更新しました。

en: This site was previously synced to "%1$s" — your links have been re-linked to "%2$s". The old account still holds its monitoring records; remove them there if you no longer need them.
ja: このサイトは以前「%1$s」に同期されていました。リンクは「%2$s」に再リンクされました。旧アカウントには監視記録が残っています。不要な場合はそちらで削除してください。

en: Synced %d local link to your account. | Synced %d local links to your account.
ja[0]: %d件のローカルリンクをアカウントに同期しました。

en: %d link stayed local-only — your plan's monitored-link limit is reached. It keeps redirecting from this site. | %d links stayed local-only — your plan's monitored-link limit is reached. They keep redirecting from this site.
ja[0]: %d件のリンクはローカルのみのままです。プランの監視リンク数の上限に達しています。これらのリンクはこのサイトから引き続きリダイレクトされます。

en: Upgrade to monitor them
ja: アップグレードして監視する

en: %d could not be synced — try again. | %d could not be synced — try again.
ja[0]: %d件を同期できませんでした。もう一度お試しください。

en: Heads up:
ja: ご注意:

en: Your local links here may clash with it — change the prefix below.
ja: ここのローカルリンクと競合する可能性があります。下でプレフィックスを変更してください。

en: Connected
ja: 連携済み

en: monitoring off
ja: 監視オフ

en: monitoring on
ja: 監視オン

en: Connect your account
ja: アカウントを連携

en: Don't have one yet? Create a free account first, then paste an API key below and hit Save & connect. Managing links, availability and stats all works from here — the full panel on the web has the deeper details.
ja: まだアカウントをお持ちでない場合は、まず無料アカウントを作成し、下にAPIキーを貼り付けて「保存して連携」を押してください。リンクの管理、在庫状況、統計はここから利用でき、より詳細な機能はWeb上のフルパネルにあります。

en: Create free account
ja: 無料アカウントを作成

en: Connection
ja: 接続

en: API key
ja: APIキー

en: Paste the API key from your AffKeeper account (Settings → API keys). %s
ja: AffKeeperアカウント(設定 → APIキー)からAPIキーを貼り付けてください。%s

en: Open your account
ja: アカウントを開く

en: Save & connect
ja: 保存して連携

en: Disconnect
ja: 連携を解除

en: Sync local links
ja: ローカルリンクを同期

en: %d link you created here in WordPress isn't on your account yet. | %d links you created here in WordPress aren't on your account yet.
ja[0]: WordPressで作成した%d件のリンクがまだアカウントに登録されていません。

en: Sync them to start monitoring stock and broken links. The short links keep working on your own site.
ja: 同期すると、在庫とリンク切れの監視が始まります。短縮リンクはご自身のサイトで引き続き機能します。

en: Sync now
ja: 今すぐ同期

en: Your %d local link is synced with your account and monitored. | All %d local links are synced with your account and monitored.
ja[0]: %d件のローカルリンクはすべてアカウントと同期され、監視されています。

en: Local short links
ja: ローカル短縮リンク

en: Link prefix
ja: リンクプレフィックス

en: The path your links on this site use — e.g. go, aff, out, recommends.
ja: このサイトのリンクが使用するパスです。例: go、aff、out、recommends

en: Changing it moves every local link, so pick it before placing links in posts.
ja: 変更するとすべてのローカルリンクが移動するため、投稿にリンクを設置する前に決めてください。

en: Save prefix
ja: プレフィックスを保存

en: Click analytics
ja: クリック分析

en: Each click is reported to your account with its referrer and device type, so the panel shows real breakdowns. Country statistics appear automatically when your server provides a geo header (Cloudflare and many hosts do) — only the two-letter country code is sent; the visitor's IP never leaves this site.
ja: 各クリックはリファラーとデバイスタイプとともにアカウントに報告され、パネルに実際の内訳が表示されます。サーバーがgeoヘッダーを提供している場合(Cloudflareや多くのホスティングが対応)、国別統計が自動的に表示されます。送信されるのは2文字の国コードのみで、訪問者のIPアドレスがこのサイトの外に出ることはありません。

en: Product availability (AliExpress)
ja: 商品の在庫状況(AliExpress)

en: To monitor whether affiliate products are in stock, connect your AliExpress account once in the full panel — Settings → AliExpress connection. Plain redirect links are checked automatically without it.
ja: アフィリエイト商品の在庫を監視するには、フルパネルの「設定 → AliExpress連携」でAliExpressアカウントを一度連携してください。通常のリダイレクトリンクは、連携なしで自動的にチェックされます。

en: Open AliExpress connection
ja: AliExpress連携を開く

en: Need help?
ja: お困りですか?

en: Found a bug or something isn't working as expected? Tell us — we read everything.
ja: バグを見つけた、または期待どおりに動作しない場合は、ぜひお知らせください。すべて目を通しています。

en: Contact support
ja: サポートに問い合わせ

en: Using your links
ja: リンクの使い方

en: Two ways to place a link in your posts:
ja: 投稿にリンクを設置する方法は2つあります:

en: Paste the short URL.
ja: 短縮URLを貼り付ける。

en: Every link is a normal URL on your own site (e.g. %s) — paste it anywhere a link goes.
ja: すべてのリンクはご自身のサイト上の通常のURL(例: %s)です。リンクを置ける場所ならどこにでも貼り付けられます。

en: Or use the shortcode.
ja: またはショートコードを使う。

en: You don't have to type it: on the %s list, the copy icon next to each short link copies that link's ready-made shortcode. Paste it into a post and add your own link text:
ja: 入力する必要はありません。%sの一覧で、各短縮リンクの横にあるコピーアイコンをクリックすると、そのリンク用のショートコードがコピーされます。投稿に貼り付けて、リンクテキストを追加してください:

en: The shortcode adds the right SEO attributes for you: affiliate links render with rel="sponsored", plain redirects with rel="nofollow".
ja: ショートコードは適切なSEO属性を自動で付与します。アフィリエイトリンクは rel="sponsored"、通常のリダイレクトは rel="nofollow" で出力されます。

en: Same slug on more than one of your domains? Add the domain so the shortcode picks the right link:
ja: 同じスラッグを複数のドメインで使用していますか?ドメインを追加すると、ショートコードが正しいリンクを選択します:

en: View product
ja: 商品を見る

en: Currently unavailable
ja: 現在購入できません

en: Slug "%s" is already used on this WordPress site.
ja: スラッグ「%s」はこのWordPressサイトで既に使用されています。
