Ai Auto Tool - en to ja translation catalogue (133 entries)

en:  Disable feed_links_extra, rsd_link, wlwmanifest_link, wp_generator, start_post_rel_link, index_rel_link, parent_post_rel_link, adjacent_posts_rel_link_wp_head in tag <head>
ja: タグ内の feed_links_extra、rsd_link、wlwmanifest_link、wp_generator、start_post_rel_link、index_rel_link、parent_post_rel_link、adjustable_posts_rel_link_wp_head を無効にする <head>

en: 301 page 404 to Home
ja: 301 ページ 404 ホームへ

en: AI Content
ja: AIコンテンツ

en: API Key
ja: APIキー

en: Action
ja: アクション

en: Active Editor Classic for new post and edit
ja: 新しい投稿と編集のためのアクティブ エディター クラシック

en: Active Old Widget Classic
ja: アクティブな古いウィジェット クラシック

en: Add New API Key
ja: 新しいAPIキーを追加

en: Add Post
ja: 投稿を追加

en: Add To Post
ja: 投稿に追加

en: Add button for Editor Classic
ja: Editor Classic の追加ボタン

en: Ai Auto Tool Content Writing Assistant (Bard Writer, ChatGPT ) All in One
ja: Ai Auto Tool コンテンツライティングアシスタント (Bard Writer、ChatGPT) をオールインワンで

en: Ai auto Tool
ja: Aiオートツール

en: Allow image auto save when aiautotool.com post article
ja: aiautotool.com が記事を投稿するときに画像の自動保存を許可する

en: Allow users to input and save multiple post titles.
ja: ユーザーが複数の投稿タイトルを入力して保存できるようにします。

en: Allows AI auto change title for Post
ja: 投稿のタイトルをAIが自動変更できるようにする

en: Block SQL injection, cross-site scripting (XSS)
ja: SQL インジェクション、クロスサイト スクリプティング (XSS) をブロックします。

en: Block SQL injection, cross-site scripting (XSS) from request
ja: SQL インジェクション、クロスサイト スクリプティング (XSS) をリクエストからブロック

en: Block copy content and using Devtool
ja: コピー コンテンツのブロックと Devtool の使用

en: Change Time save post auto
ja: 自動後の時間節約を変更する

en: Clear all log Images
ja: すべてのログ画像をクリア

en: Compress HTML output
ja: HTML出力を圧縮する

en: Config Schedule time
ja: 設定スケジュール時間

en: Crawl site wp
ja: サイトをクロールする

en: Delete autosave
ja: 自動保存の削除

en: Delete revisions
ja: リビジョンの削除

en: Delete revisions success
ja: リビジョンの削除に成功しました

en: Delete success all Trash
ja: すべてのゴミ箱を削除成功

en: Delete success all drafts
ja: すべての下書きの削除に成功しました

en: Delete trash for database optimization
ja: データベースを最適化するためにゴミ箱を削除する

en: Disable Feed - Rss
ja: フィードを無効にする - RSS

en: Disable REST API
ja: REST APIを無効にする

en: Disable Update Core
ja: アップデートコアを無効にする

en: Disable Update Language Packet
ja: 言語更新パケットを無効にする

en: Disable Update Plugin
ja: アップデートプラグインを無効にする

en: Disable Update Themes
ja: テーマの更新を無効にする

en: Disable Update auto
ja: 自動更新を無効にする

en: Disable Wp-Embed
ja: Wp-Embed を無効にする

en: Disable X-Pingback
ja: X-ピンバックを無効にする

en: Disable XML RPC
ja: XML RPC を無効にする

en: Disable XML RPC
ja: XML RPC を無効にする

en: Disable feed, Rss,Atom, Rss2 comments, Atom Comments
ja: フィード、Rss、Atom、Rss2 コメント、Atom コメントを無効にする

en: Disable info feed_links_extra, rsd_link, wlwmanifest_link, wp_generator, start_post_rel_link, index_rel_link, parent_post_rel_link, adjacent_posts_rel_link_wp_head in tag <head>
ja: タグ内の情報 feed_links_extra、rsd_link、wlwmanifest_link、wp_generator、start_post_rel_link、index_rel_link、parent_post_rel_link、adjacent_posts_rel_link_wp_head を無効にする <head>

en: Edit the wp-config.php file:
ja: wp-config.php ファイルを編集します。

en: Editor
ja: 編集者

en: Empty trash
ja: 空のごみ箱

en: Enable HTML compression
ja: HTML圧縮を有効にする

en: Enable Instant-page
ja: インスタントページを有効にする

en: Enable Smooth-scroll
ja: スムーズスクロールを有効にする

en: Enable limit for saved versions
ja: 保存されたバージョンの制限を有効にする

en: Enter the number of saved versions
ja: 保存されたバージョンの数を入力してください

en: Error. Delete not success!
ja: エラー。削除は成功しません!

en: Extra Config Settings
ja: 追加の構成設定

en: From url
ja: URLから

en: Here:
ja: ここ：

en: Hide Feedback
ja: フィードバックを隠す

en: Hide Interface
ja: インターフェースを隠す

en: Hide Media
ja: メディアを隠す

en: Hide News Feed
ja: ニュースフィードを隠す

en: Hide Page
ja: ページを隠す

en: Hide Plugins
ja: プラグインを隠す

en: Hide Posts
ja: 投稿を非表示にする

en: Hide User
ja: ユーザーを非表示にする

en: Hide setup
ja: 設定を隠す

en: Hide the tools on page admin
ja: ページ管理上のツールを非表示にする

en: Hide tools
ja: ツールを非表示にする

en: Home
ja: 家

en: If you don't use it, you can turn off Classic CSS on the homepage
ja: 使用しない場合は、ホームページでクラシック CSS をオフにすることができます

en: If you don't use it, you can turn off Emoji
ja: 使用しない場合は絵文字をオフにすることができます

en: If you don't use it, you can turn off Gutenberg CSS on the homepage
ja: 使用しない場合は、ホームページで Gutenberg CSS を無効にできます。

en: If you enable this function and set automatic limits and save time for posts or pages, it will reduce the data stored in the database
ja: この機能を有効にし、自動制限を設定し、投稿やページの時間を節約すると、データベースに保存されているデータを削減します。

en: If you feel that the above tools are unnecessary, you can hide them to give the WP admin a clearer view. This function only hides and does not block access to the link.
ja: 上記のツールが不必要だと感じる場合は、Wp Adminにより明確な視点を提供するためにそれらを隠すことができます。 この機能は、リンクへのアクセスだけを隠し、ブロックしません。

en: If your check , AI has rewrite your title post.
ja: あなたのチェックなら、Aiはあなたのタイトル投稿を再編しました。

en: Images
ja: イメージ

en: Input tag for post, have random 3 tag in input.
ja: 入力タグ ポストには、入力タグに偶然の3タグがあります。

en: Input title for post Then Click gen Article,Select a phrase and click the Write button to use this feature
ja: 投稿のタイトルを入力すると、Gen 記事をクリックし、フレーズを選択し、この機能を使用するために書き込みボタンをクリックします。

en: Instant-page is a library that allows you to preload the content of a page into the browser memory simply by hovering over any link on the page. When you click the link, it provides a fast and seamless experience
ja: Instant-Page は、ページのコンテンツをブラウザメモリにプレロードすることを可能にするライブラリであり、単にページ上のリンクを振り回します。 リンクをクリックすると、迅速かつ無限の体験を提供します。

en: Language for title, Ai has write content for language your select.
ja: タイトルのための言語、 ai はあなたの選択した言語のためのコンテンツを書く。

en: Log Img
ja: ログ イムグ

en: Manually set up Cron in WordPress
ja: 手動でWordPressでCronを設定する

en: Multiple Post Titles Input
ja: 複数の投稿タイトル入力

en: New API Key - Select User for API KEY when post Single:
ja: 新しい API キー - 単一の投稿時に API キーのユーザーを選択:

en: Note: This form only saves the list of titles you enter into a draft. Configure the time for the AI BOT to run in the background to generate content for draft articles. For example, if you choose 5 hours, the AI BOT will automatically select a random draft article every 5 hours and proceed to create content and images for the article. Afterward, it will automatically publish the article according to the schedule you set.
ja: 注:このフォームは、あなたがプロジェクトに入力したタイトルのリストのみを保存します。 アイボットが背景で実行する時間を設定して、論文のプロジェクトのコンテンツを生成します。 たとえば、5時間を選択した場合、AIボットは自動的に5時間ごとにランダムプロジェクト記事を選択し、記事のコンテンツと画像を作成します。 その後、あなたが設定したスケジュールに従って記事を自動的に公開します。

en: Number Post for one public Draft
ja: 1 公立プロジェクトのポスト番号

en: Nếu bạn không sử dụng REST API thì nên Disable đi để bảo mật website
ja: If You Don't Sử Dụng rest API Thì 無効にならないでください ウェブサイトを保存するために

en: Open crontab using the command:
ja: コマンドを使用してCrontabを開く:

en: Open the wp-config.php file, usually located in the root directory of your WordPress website, and add the following line:
ja: Wp-Config.Php ファイルを開いて、通常、WordPress ウェブサイトの root ディレクトリに位置し、次の行を追加します。

en: Optimization libraries core WP
ja: 図書館の最適化の核心WP

en: Optimize Security For WP
ja: WPのセキュリティの最適化

en: Optimize WP
ja: WPの最適化

en: Optimize post content in the database
ja: データベースにおける投稿コンテンツの最適化

en: Redirect and Block copy content
ja: コピーコンテンツをリダイレクトおよびブロック

en: Remove
ja: 取り除く

en: Remove version
ja: バージョン削除

en: Remove version JS, CSS
ja: 削除版 Js、CSS

en: Remove version WordPress
ja: Wordpress バージョンを削除する

en: Represents the Cron interval, here set to every 5 minutes. You can adjust it as needed.
ja: クロンの間隔を表し、ここで5分ごとに設定します。 必要に応じて調整できます。

en: Save Configuration
ja: 構成保存

en: Save all
ja: すべてを救う

en: Save time (minutes)
ja: 時間の節約(数分)

en: Schedule AI Post
ja: スケジュール A ポスト

en: Schedule Cron using crontab:
ja: Crontab を使用するスケジュール:

en: Schedule Post
ja: スケジュールポスト

en: Select a phrase and click the <b>Find Image</b> button to use this feature
ja: 単語を選択し、クリックします。 <b>イメージを見つける </b>この機能を使用するためのボタン

en: Select a phrase and click the <b>Write</b> button to use this feature
ja: 単語を選択し、クリックします。 <b>書く </b>この機能を使用するためのボタン

en: Select a phrase and click the Find Image button to use this feature
ja: フレーズを選択し、この機能を使用するために画像を見つけるボタンをクリックします。

en: Select categories for post when post publish
ja: 投稿のカテゴリを選択すると、投稿が公開されます。

en: Smooth-scroll is a library that allows you to create smooth scrolling effects, making the website appear faster to users
ja: Smooth-Scroll は、ユーザーにとってサイトがより速く表示されるように、柔らかいスローリング効果を作成できるライブラリです。

en: Start socket
ja: ソケットスタート

en: Start socket Error, Please F5 to reload.
ja: ソケットエラーを起動するには、F5 をリロードしてください。

en: Store these titles as draft posts in the WordPress database.
ja: これらのタイトルをWordPressデータベースに投稿のデザインとして保存します。

en: The AI Auto Tool Plugin is a powerful tool that automates various tasks for effortless content creation and management.
ja: AI自動ツールプラグインは、無力なコンテンツの作成と管理のためのさまざまなタスクを自動化する強力なツールです。

en: This feature allows you to add Editor classic to the article and product category description box when you edit
ja: この機能では、編集時に記事と製品カテゴリの説明ボックスにクラシック編集者を追加することができます。

en: This feature allows you to redirect non-existent links (404 error) to the homepage
ja: この機能により、既存のリンク(404エラー)をホームページにリダイレクトできます。

en: This feature helps protect the website against attacks such as SQL injection and cross-site scripting (XSS).
ja: この機能は、SQL注射やCross-Site Scripting(Xss)などの攻撃からサイトを保護するのに役立ちます。

en: This feature prevents users from copying text, right-clicking, and accessing Devtool
ja: この機能は、ユーザーがテキストをコピー、右クリック、Devtoolにアクセスするのを妨げます。

en: Time public Draft
ja: 時間 公務員計画

en: To Url
ja: ウルル

en: To prevent hackers from probing and exploiting vulnerabilities in outdated JS, CSS, WordPress versions, it is advisable to conceal the version information to make it more challenging for them to identify the specific versions you are using.
ja: Js、CSS、WordPressのバージョンの脆弱性を試すことや利用するのを防ぐためには、バージョンの情報を隠すことをお勧めし、あなたが使用している特定のバージョンを特定することをより困難にします。

en: Tool Extra Config
ja: 追加コントロールツール

en: Total tool mini for wp
ja: WPのための全ツールミニ

en: Turn On Editor Classic
ja: クラシックエディターに戻る

en: Turn On Editor classic for Description in categories page
ja: カテゴリページの説明のためのクラシック編集者を切り替える

en: Turn On Widget Classic
ja: ウィジェットクラシックに戻る

en: Turn off Classic CSS
ja: クラシックCSSを削除する

en: Turn off Emoji
ja: エモジーをオフにする

en: Turn off Gutenberg CSS
ja: Gutenberg CSS を削除する

en: Turn off jQuery Migrate
ja: JQuery 移住を中止

en: Turn off unnecessary items
ja: 不必要な物件を削除する

en: Turn on/off auto Update of WordPress
ja: オープン/オフ自動アップデートのWordPress

en: With this function, HTML will be compressed into a single line, removing unnecessary characters and spaces to speed up page loading
ja: この機能により、Html は単一のラインに圧縮され、ページのロードを加速するために不必要な文字やスペースを削除します。

en: add button fontselect, fontsizeselect, separator, table for Editor
ja: エディターのボタンのフォント選択、フォントサイズ選択、セパレーター、テーブルを追加します

en: jQuery Migrate is a library used to maintain the functionality of some themes and plugins using outdated code. If your website no longer uses this library, you can turn it off
ja: JQuery Migrate は、時代遅れのコードを使用していくつかのテーマやプラグインの機能を維持するために使用されるライブラリです。 あなたのウェブサイトがもはやこのライブラリを使用していない場合、あなたはそれをオフにすることができます
