Airygen 0.0.0 - en to bn translation catalogue (2124 entries)

en: %s Manager
bn: %s ম্যানেজার

en: %s copied.
bn: %s কপি করা হয়েছে।

en: %s is the link placeholder and must appear exactly once.
bn: %s হল লিঙ্ক প্লেসহোল্ডার এবং এটি ঠিক একবার আসতে হবে।

en: %s label
bn: %s লেবেল

en: %s records
bn: %s রেকর্ড

en: (No title)
bn: (কোনো শিরোনাম নেই)

en: (Not set)
bn: (সেট করা নেই)

en: (Untitled)
bn: (শিরোনামহীন)

en: (no title)
bn: (কোনো শিরোনাম নেই)

en: ... and %d more records omitted.
bn: ... এবং আরও %dটি রেকর্ড বাদ দেওয়া হয়েছে।

en: 24-hour format, such as 09:00.
bn: 24-ঘণ্টার ফরম্যাট, যেমন 09:00।

en: 404 Manager
bn: ৪০৪ ম্যানেজার

en: A healthier site foundation supports stable rankings.
bn: একটি আরও স্বাস্থ্যকর সাইটের ভিত্তি স্থিতিশীল র‌্যাঙ্কিংকে সমর্থন করে।

en: A meta description helps search engines and users understand the page.
bn: একটি মেটা বর্ণনা সার্চ ইঞ্জিন এবং ব্যবহারকারীদের পৃষ্ঠাটি বুঝতে সাহায্য করে।

en: A valid child post ID is required.
bn: একটি বৈধ চাইল্ড পোস্ট ID প্রয়োজন।

en: A valid group ID is required.
bn: একটি বৈধ গ্রুপ ID প্রয়োজন।

en: A valid group and candidate are required.
bn: একটি বৈধ গ্রুপ এবং প্রার্থী প্রয়োজন।

en: A valid group and post are required.
bn: একটি বৈধ গ্রুপ এবং পোস্ট প্রয়োজন।

en: A valid group is required.
bn: একটি বৈধ গ্রুপ প্রয়োজন।

en: A valid post ID is required.
bn: একটি বৈধ পোস্ট ID প্রয়োজন।

en: A valid post and parent ID are required.
bn: একটি বৈধ পোস্ট এবং প্যারেন্ট ID প্রয়োজন।

en: AI search is changing how people find information — make sure your site is visible in the AI era.
bn: AI অনুসন্ধান মানুষের তথ্য খোঁজার পদ্ধতি বদলে দিচ্ছে — নিশ্চিত করুন যে AI যুগে আপনার সাইট দৃশ্যমান।

en: ALT attribute template
bn: ALT অ্যাট্রিবিউট টেমপ্লেট

en: Action
bn: অ্যাকশন

en: Action Scheduler missing
bn: Action Scheduler অনুপস্থিত।

en: Actions
bn: অ্যাকশনসমূহ

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Actively crawls your entire site to surface all broken internal and external links before Google finds them and uses them against your rankings.
bn: Google সেগুলো ব্যবহার করার আগেই সমস্ত ভাঙা লিঙ্ক খুঁজে বের করতে আপনার সম্পূর্ণ সাইট সক্রিয়ভাবে ক্রল করে।

en: Add
bn: যোগ করুন

en: Add 2–8 H2/H3 headings that summarize key sections.
bn: মূল অংশগুলোকে সংক্ষেপে উপস্থাপন করে এমন 2–8টি H2/H3 শিরোনাম যোগ করুন।

en: Add Business name to generate preview JSON-LD.
bn: প্রিভিউ JSON-LD তৈরি করতে ব্যবসার নাম যোগ করুন।

en: Add a description to see preview
bn: প্রিভিউ দেখতে একটি বর্ণনা যোগ করুন

en: Add a title to see preview
bn: প্রিভিউ দেখতে একটি শিরোনাম যোগ করুন

en: Add additional robots directives like nosnippet or noarchive.
bn: nosnippet বা noarchive-এর মতো অতিরিক্ত robots নির্দেশনা যোগ করুন।

en: Add all destination email addresses for daily reports.
bn: দৈনিক রিপোর্টের জন্য সব গন্তব্য ইমেইল ঠিকানা যোগ করুন।

en: Add an H2 or H3 to check focus placement.
bn: ফোকাসের অবস্থান পরীক্ষা করতে একটি H2 বা H3 যোগ করুন।

en: Add any extra robots directives not covered above, separated by commas.
bn: উপরে অন্তর্ভুক্ত নয় এমন অতিরিক্ত robots নির্দেশনা কমা দিয়ে আলাদা করে যোগ করুন।

en: Add at least one relevant image that illustrates the topic.
bn: বিষয়টি বোঝাতে অন্তত একটি প্রাসঙ্গিক ছবি যোগ করুন।

en: Add at least one trusted source link that supports your content.
bn: আপনার কনটেন্টকে সমর্থন করে এমন অন্তত একটি নির্ভরযোগ্য উৎসের লিংক যোগ করুন।

en: Add branch
bn: শাখা যোগ করুন

en: Add branding or attribution snippets to your RSS feed entries.
bn: আপনার RSS feed এন্ট্রিগুলোতে ব্র্যান্ডিং বা অ্যাট্রিবিউশন স্নিপেট যোগ করুন।

en: Add content to evaluate spacing.
bn: স্পেসিং মূল্যায়নের জন্য কনটেন্ট যোগ করুন।

en: Add custom signature text before and after RSS feed entries.
bn: RSS feed এন্ট্রির আগে এবং পরে কাস্টম সিগনেচার টেক্সট যোগ করুন।

en: Add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
bn: LLM এজেন্টের জন্য বর্ণনা, নির্দেশনা বা প্রম্পট যোগ করুন।

en: Add extension
bn: এক্সটেনশন যোগ করুন

en: Add extension-specific selection overrides for llms.txt output.
bn: llms.txt আউটপুটের জন্য এক্সটেনশন-নির্দিষ্ট নির্বাচন ওভাররাইড যোগ করুন।

en: Add language
bn: ভাষা যোগ করুন

en: Add long-tail keyphrases to check density.
bn: ঘনত্ব পরীক্ষা করতে লং-টেইল কীফ্রেজ যোগ করুন।

en: Add long-tail keyphrases to check spacing.
bn: স্পেসিং পরীক্ষা করতে লং-টেইল কীফ্রেজ যোগ করুন।

en: Add missing alt attributes
bn: অনুপস্থিত alt অ্যাট্রিবিউট যোগ করুন

en: Add missing title attributes
bn: অনুপস্থিত title অ্যাট্রিবিউট যোগ করুন

en: Add numbering
bn: নম্বরায়ন যোগ করুন

en: Add parent pages for hierarchical content types (pages, hierarchical CPTs).
bn: hierarchical content type-এর জন্য প্যারেন্ট পেজ যোগ করুন (pages, hierarchical CPTs)।

en: Add product-specific SEO templates and rely on WooCommerce native Product schema.
bn: প্রোডাক্ট-নির্দিষ্ট SEO টেমপ্লেট যোগ করুন এবং WooCommerce-এর নেটিভ Product schema-এর ওপর নির্ভর করুন।

en: Add prompt notes, instructions, and context for LLM agents.
bn: LLM এজেন্টের জন্য প্রম্পট নোট, নির্দেশনা এবং কনটেক্সট যোগ করুন।

en: Add redirect
bn: রিডাইরেক্ট যোগ করুন

en: Add rel values like nofollow, sponsored, or ugc where appropriate.
bn: যেখানে উপযুক্ত সেখানে nofollow, sponsored বা ugc-এর মতো rel মান যোগ করুন।

en: Add rules for crawlers such as disallow paths or custom user-agent directives.
bn: disallow path বা কাস্টম user-agent নির্দেশনার মতো ক্রলার নিয়ম যোগ করুন।

en: Add selection
bn: নির্বাচন যোগ করুন

en: Add service item
bn: সার্ভিস আইটেম যোগ করুন

en: Add site verification tokens for search engines and webmaster platforms.
bn: সার্চ ইঞ্জিন এবং ওয়েবমাস্টার প্ল্যাটফর্মের জন্য সাইট ভেরিফিকেশন টোকেন যোগ করুন।

en: Add special hours rule
bn: বিশেষ সময়ের নিয়ম যোগ করুন

en: Add the focus keyphrase to at least one H2 or H3.
bn: কমপক্ষে একটি H2 বা H3-এ ফোকাস কীফ্রেজ যোগ করুন।

en: Add the focus keyphrase to the slug without extra filler.
bn: অতিরিক্ত filler ছাড়া slug-এ ফোকাস কীফ্রেজ যোগ করুন।

en: Add title, author, publish date, canonical URL, and keyphrase metadata at the top of markdown.
bn: মার্কডাউনের শুরুতে title, author, publish date, canonical URL এবং keyphrase metadata যোগ করুন।

en: Add to display
bn: প্রদর্শনে যোগ করুন

en: Add to sitemap
bn: সাইটম্যাপে যোগ করুন

en: Add verification tokens so search engines can verify your site ownership.
bn: ভেরিফিকেশন টোকেন যোগ করুন যাতে সার্চ ইঞ্জিন আপনার সাইটের মালিকানা যাচাই করতে পারে।

en: Add your long-tail phrases where they fit naturally in sections.
bn: সেকশনগুলোতে যেখানে স্বাভাবিকভাবে মানায় সেখানে আপনার লং-টেইল ফ্রেজগুলো যোগ করুন।

en: Added
bn: যোগ করা হয়েছে

en: Additional modules to enable based on your answers
bn: আপনার উত্তরের ভিত্তিতে সক্রিয় করার জন্য অতিরিক্ত মডিউল

en: Additional rules
bn: অতিরিক্ত নিয়ম

en: Address
bn: ঠিকানা

en: Adds LocalBusiness schema to your site so Google can show your address, phone number, and opening hours in local search results and Maps — making it easier for nearby customers to find you.
bn: আপনার সাইটে LocalBusiness স্কিমা যোগ করে যাতে Google স্থানীয় অনুসন্ধান ফলাফলে আপনার ঠিকানা, ফোন নম্বর এবং খোলার সময় দেখাতে পারে।

en: Adds a fade effect at the end of excerpt text to make truncated content look smoother.
bn: সংক্ষিপ্ত করা কনটেন্টকে আরও মসৃণ দেখাতে excerpt টেক্সটের শেষে একটি ফেড ইফেক্ট যোগ করে।

en: Adds a running number for each image.
bn: প্রতিটি ছবির জন্য ক্রমিক নম্বর যোগ করে।

en: Adds site-level Organization schema to help Google identify your brand and store.
bn: সাইট-স্তরের Organization স্কিমা যোগ করে যা Google-কে আপনার ব্র্যান্ড শনাক্ত করতে সাহায্য করে।

en: Adds topical relevance without over-optimizing every image.
bn: প্রতিটি ছবিকে অতিরিক্ত অপ্টিমাইজ না করেই বিষয়গত প্রাসঙ্গিকতা যোগ করে।

en: Adjust focus keyphrase density to 0.5%–2%.
bn: ফোকাস কীফ্রেজের ঘনত্ব 0.5%–2% এ সামঞ্জস্য করুন।

en: Adjust how Topic Cluster output appears on the page.
bn: পৃষ্ঠায় Topic Cluster আউটপুট কীভাবে প্রদর্শিত হবে তা সামঞ্জস্য করুন।

en: Adjust label text transform and emphasis.
bn: লেবেলের টেক্সট ট্রান্সফর্ম এবং এমফাসিস সামঞ্জস্য করুন।

en: Adjust long-tail density (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
bn: long-tail ঘনত্ব সামঞ্জস্য করুন (প্রতিটি 0.1%%–0.5%%, মোট ≤ 2%)।

en: Adjust per-rule weights for the content score engine. Values reset to defaults when matching the baseline.
bn: কনটেন্ট স্কোর ইঞ্জিনের প্রতি-নিয়মের ওজন সামঞ্জস্য করুন। বেসলাইনের সাথে মিললে মানগুলো ডিফল্টে রিসেট হবে।

en: Adjust spacing and borders to match your theme.
bn: আপনার থিমের সাথে মিলিয়ে স্পেসিং এবং বর্ডার সামঞ্জস্য করুন।

en: Adjust text and link styling for the breadcrumb trail.
bn: ব্রেডক্রাম্ব ট্রেইলের টেক্সট ও লিংক স্টাইলিং সামঞ্জস্য করুন।

en: Adjust the breadcrumb container box style.
bn: ব্রেডক্রাম্ব কন্টেইনার বক্সের স্টাইল সামঞ্জস্য করুন।

en: Adjust the font size of TOC links.
bn: TOC লিংকের ফন্ট সাইজ সামঞ্জস্য করুন।

en: Adjust the thickness of the container border.
bn: কন্টেইনার বর্ডারের পুরুত্ব সামঞ্জস্য করুন।

en: Advanced
bn: উন্নত

en: After adjusting rule weights, recalculate scores for currently recorded posts.
bn: নিয়মের ওজন সামঞ্জস্য করার পর বর্তমানে রেকর্ড করা পোস্টগুলোর স্কোর পুনরায় গণনা করুন।

en: After content
bn: কনটেন্টের পরে

en: After content signature
bn: কনটেন্ট সিগনেচারের পরে

en: After first paragraph
bn: প্রথম অনুচ্ছেদের পরে

en: After reset, click Save Changes to apply.
bn: রিসেটের পরে প্রয়োগ করতে Save Changes-এ ক্লিক করুন।

en: Aggregate rating value (0–5). Requires review count to output schema.
bn: সমষ্টিগত রেটিং মান (0–5)। schema আউটপুট করতে রিভিউ সংখ্যা প্রয়োজন।

en: Aim for about 50–60 characters. Front-load the most important words.
bn: প্রায় 50–60 অক্ষর লক্ষ্য রাখুন। সবচেয়ে গুরুত্বপূর্ণ শব্দগুলো শুরুতেই রাখুন।

en: Airy light blues for a softer navigation block.
bn: আরও নরম নেভিগেশন ব্লক-এর জন্য হালকা Airy নীল রঙ।

en: Airy light blues with calm contrast.
bn: শান্ত কনট্রাস্ট সহ হালকা Airy নীল রঙ।

en: Airygen SEO confirmed the core sitemap endpoint responded successfully.
bn: Airygen SEO নিশ্চিত করেছে যে core sitemap endpoint সফলভাবে সাড়া দিয়েছে।

en: Airygen SEO confirmed the custom sitemap endpoint responded successfully.
bn: Airygen SEO নিশ্চিত করেছে যে custom sitemap endpoint সফলভাবে সাড়া দিয়েছে।

en: Airygen SEO could not compute this diagnostic.
bn: Airygen SEO এই ডায়াগনস্টিক গণনা করতে পারেনি।

en: Airygen SEO could not confirm the scoring endpoint status.
bn: Airygen SEO scoring endpoint-এর অবস্থা নিশ্চিত করতে পারেনি।

en: Airygen SEO could not determine the SSL status.
bn: Airygen SEO SSL-এর অবস্থা নির্ধারণ করতে পারেনি।

en: Airygen SEO could not determine the diagnostic outcome.
bn: Airygen SEO ডায়াগনস্টিকের ফলাফল নির্ধারণ করতে পারেনি।

en: Airygen SEO could not find a published post to test the scoring endpoint.
bn: scoring endpoint পরীক্ষা করার জন্য Airygen SEO কোনো প্রকাশিত পোস্ট খুঁজে পায়নি।

en: Airygen SEO could not reach the WordPress core sitemap endpoint.
bn: Airygen SEO WordPress core sitemap endpoint-এ পৌঁছাতে পারেনি।

en: Airygen SEO could not reach the custom sitemap endpoint.
bn: Airygen SEO custom sitemap endpoint-এ পৌঁছাতে পারেনি।

en: Airygen SEO could not verify a working SSL certificate for this site.
bn: Airygen SEO এই সাইটের জন্য কার্যকর SSL সার্টিফিকেট যাচাই করতে পারেনি।

en: Airygen SEO default robots directive blocks indexing
bn: Airygen SEO-এর ডিফল্ট robots নির্দেশনা ইনডেক্সিং ব্লক করে

en: Airygen SEO detected a valid SSL configuration.
bn: Airygen SEO একটি বৈধ SSL কনফিগারেশন শনাক্ত করেছে।

en: Airygen SEO detected an active Google Search Console connection.
bn: Airygen SEO একটি সক্রিয় Google Search Console সংযোগ শনাক্ত করেছে।

en: Airygen SEO diagnostic
bn: Airygen SEO ডায়াগনস্টিক

en: Airygen SEO is a modular SEO toolkit for WordPress sites that need more than title and meta fields. It combines on-page SEO controls, structured data, technical SEO, internal link workflows, and automation tools in one plugin while keeping the editing experience inside WordPress.
bn: Airygen SEO হলো সেইসব WordPress সাইটের জন্য একটি মডিউলার SEO টুলকিট, যাদের শিরোনাম ও মেটা ফিল্ডের চেয়ে বেশি কিছু প্রয়োজন। এটি অন-পেজ SEO নিয়ন্ত্রণ, স্ট্রাকচার্ড ডেটা, টেকনিক্যাল SEO, অভ্যন্তরীণ লিংক ওয়ার্কফ্লো এবং অটোমেশন টুলগুলোকে একটি প্লাগইনে একত্রিত করে, আর সম্পাদনার অভিজ্ঞতা WordPress-এর ভেতরেই রাখে।

en: Airygen SEO requires PHP %2$s or higher. Your current PHP version is %1$s. Please upgrade PHP and try again.
bn: Airygen SEO-এর জন্য PHP %2$s বা উচ্চতর প্রয়োজন। আপনার বর্তমান PHP সংস্করণ %1$s। অনুগ্রহ করে PHP আপগ্রেড করুন এবং আবার চেষ্টা করুন।

en: Airygen SEO successfully queried the scoring endpoint.
bn: Airygen SEO সফলভাবে scoring endpoint-এ কোয়েরি করেছে।

en: Airygen SEO: Core sitemap availability
bn: Airygen SEO: কোর সাইটম্যাপ উপলভ্যতা

en: Airygen SEO: Permalink structure
bn: Airygen SEO: পার্মালিংক কাঠামো

en: Airygen SEO: Robots visibility
bn: Airygen SEO: robots দৃশ্যমানতা

en: Airygen SEO: SSL configuration
bn: Airygen SEO: SSL কনফিগারেশন

en: Airygen SEO: Search Console link
bn: Airygen SEO: Search Console লিংক

en: Airygen automatically injects this CSS. You can override it in your global CSS if needed.
bn: Airygen এই CSS স্বয়ংক্রিয়ভাবে ইনজেক্ট করে। প্রয়োজনে আপনি আপনার global CSS-এ এটি ওভাররাইড করতে পারেন।

en: Airygen can use WPML/Polylang automatically, and you can add manual mappings here.
bn: Airygen স্বয়ংক্রিয়ভাবে WPML/Polylang ব্যবহার করতে পারে, এবং আপনি এখানে ম্যানুয়াল ম্যাপিং যোগ করতে পারেন।

en: Airygen sitemap disabled
bn: Airygen সাইটম্যাপ নিষ্ক্রিয়

en: Airygen sitemap is reachable
bn: Airygen সাইটম্যাপে পৌঁছানো যাচ্ছে

en: Airygen sitemap returned an unexpected status
bn: Airygen সাইটম্যাপ অপ্রত্যাশিত স্ট্যাটাস ফেরত দিয়েছে

en: Alerts
bn: সতর্কতা

en: Align
bn: সারিবিন্যাস

en: All
bn: সব

en: All changes saved
bn: সব পরিবর্তন সংরক্ষিত হয়েছে

en: All completed
bn: সব সম্পন্ন হয়েছে

en: All completed, last processed: %s
bn: সব সম্পন্ন হয়েছে, সর্বশেষ প্রক্রিয়াকৃত: %s

en: All done! Core modules (On-Page SEO, Breadcrumbs, Sitemap, Image SEO, Robots, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) are already enabled by default.
bn: সব সম্পন্ন! মূল মডিউলগুলো (On-Page SEO, ব্রেডক্রাম্বস, সাইটম্যাপ, Image SEO, রোবটস, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) ইতিমধ্যে ডিফল্টভাবে সক্রিয় রয়েছে।

en: All images have alt text
bn: সব ছবিতে alt টেক্সট রয়েছে

en: All keyphrase checks look good.
bn: সব কীফ্রেজ পরীক্ষা ভালো দেখাচ্ছে।

en: All scope post types
bn: scope-এর সব পোস্ট টাইপ

en: All snippet checks look good.
bn: সব স্নিপেট পরীক্ষা ভালো দেখাচ্ছে।

en: Allow template function, shortcode, and block output.
bn: টেমপ্লেট ফাংশন, শর্টকোড এবং ব্লক আউটপুট অনুমোদন করুন।

en: Allows TOC output via template function, shortcode, or block.
bn: টেমপ্লেট ফাংশন, শর্টকোড বা ব্লকের মাধ্যমে TOC আউটপুট অনুমোদন করে।

en: Alongside local data, also outputs Organization and WebSite schema to help Google better understand your brand.
bn: স্থানীয় ডেটার পাশাপাশি Google-কে আপনার ব্র্যান্ড আরও ভালোভাবে বুঝতে সাহায্য করতে Organization এবং WebSite স্কিমাও আউটপুট করে।

en: Already duplicated.
bn: ইতিমধ্যে ডুপ্লিকেট করা হয়েছে।

en: Alt text helps search engines and screen readers interpret images.
bn: Alt টেক্সট সার্চ ইঞ্জিন এবং স্ক্রিন রিডারকে ছবি বুঝতে সাহায্য করে।

en: Always use the Open Graph image for Twitter cards when available. When it is missing, Twitter falls back to no image.
bn: যখন উপলভ্য থাকে, তখন Twitter কার্ড-এর জন্য সবসময় Open Graph ইমেজ ব্যবহার করুন। এটি না থাকলে Twitter কোনো ছবি দেখায় না।

en: An error occurred
bn: একটি ত্রুটি ঘটেছে

en: An important GEO factor. Configure it carefully to improve the chance of being recommended by LLMs.
bn: একটি গুরুত্বপূর্ণ GEO ফ্যাক্টর। LLMs দ্বারা সুপারিশ পাওয়ার সম্ভাবনা বাড়াতে এটি সতর্কতার সাথে কনফিগার করুন।

en: An unexpected error occurred.
bn: একটি অপ্রত্যাশিত ত্রুটি ঘটেছে।

en: Analyze content quality based on SEO rules.
bn: SEO নিয়মের ভিত্তিতে কনটেন্টের গুণমান বিশ্লেষণ করুন।

en: Anchor prefix
bn: অ্যাঙ্কর প্রিফিক্স

en: Anchors
bn: অ্যাঙ্করসমূহ

en: Animate scrolling when visitors click TOC links.
bn: ভিজিটররা TOC লিংকে ক্লিক করলে স্ক্রলিং অ্যানিমেট করুন।

en: Answer a few quick questions and we'll recommend the right SEO modules for your site — core modules are already enabled by default.
bn: কয়েকটি সংক্ষিপ্ত প্রশ্নের উত্তর দিন, আমরা আপনার সাইটের জন্য উপযুক্ত SEO মডিউল সুপারিশ করব — মূল মডিউলগুলো ইতিমধ্যে ডিফল্টভাবে সক্রিয় রয়েছে।

en: Append the current page number when viewing paged archives (hidden from schema by default).
bn: পৃষ্ঠা করা আর্কাইভ দেখার সময় বর্তমান পৃষ্ঠার নম্বর যোগ করুন (ডিফল্টভাবে schema থেকে লুকানো)।

en: Apply & finish
bn: প্রয়োগ করুন এবং শেষ করুন

en: Apply coordinates
bn: কোঅর্ডিনেট প্রয়োগ করুন

en: Apply this action to all selected records?
bn: এই অ্যাকশনটি কি সব নির্বাচিত রেকর্ডে প্রয়োগ করবেন?

en: Archive label
bn: আর্কাইভ লেবেল

en: Arrange cards to control which sections are shown in digest content.
bn: ডাইজেস্ট কনটেন্টে কোন সেকশনগুলো দেখানো হবে তা নিয়ন্ত্রণ করতে কার্ড সাজান।

en: Arrange curated selection cards for llms.txt output.
bn: llms.txt আউটপুটের জন্য নির্বাচিত কার্ডগুলো সাজান।

en: Arrange curated selection cards for this extension override.
bn: এই এক্সটেনশন ওভাররাইডের জন্য নির্বাচিত কার্ডগুলো সাজান।

en: Article
bn: আর্টিকেল

en: Article schema for this post
bn: এই পোস্টের জন্য আর্টিকেল স্কিমা

en: Article schema helps search engines understand your content type.
bn: আর্টিকেল স্কিমা সার্চ ইঞ্জিনকে আপনার কনটেন্টের ধরন বুঝতে সাহায্য করে।

en: Article schema: %s
bn: আর্টিকেল স্কিমা: %s

en: Article structured data present
bn: আর্টিকেলের স্ট্রাকচার্ড ডেটা উপস্থিত রয়েছে

en: Assign pillar and cluster relationships while editing.
bn: এডিট করার সময় পিলার এবং ক্লাস্টার সম্পর্ক নির্ধারণ করুন।

en: At least one H2/H3 includes the focus keyphrase.
bn: অন্তত একটি H2/H3-এ ফোকাস কীফ্রেজ রয়েছে।

en: At least one focus keyphrase in an H2 or H3
bn: একটি H2 বা H3-এ অন্তত একটি ফোকাস কীফ্রেজ

en: At least one image alt has focus keyphrase
bn: অন্তত একটি ছবির alt-এ ফোকাস কীফ্রেজ আছে

en: At least one image in content
bn: কনটেন্টে অন্তত একটি ছবি

en: Author
bn: লেখক

en: Author & Date
bn: লেখক ও তারিখ

en: Author Name
bn: লেখকের নাম

en: Author SEO
bn: লেখক SEO

en: Author social profiles
bn: লেখকের সোশ্যাল প্রোফাইলগুলো

en: Author/creator account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
bn: লেখক/স্রষ্টার অ্যাকাউন্ট। @ সহ বা ছাড়া লিখুন। সেভ করার সময় স্বয়ংক্রিয়ভাবে মানসম্মত করা হবে।

en: Auto
bn: স্বয়ংক্রিয়

en: Auto only
bn: শুধু স্বয়ংক্রিয়

en: Auto-add Topic Cluster groups
bn: Topic Cluster গ্রুপগুলো স্বয়ংক্রিয়ভাবে যোগ করুন

en: Auto-loaded section title
bn: স্বয়ংক্রিয়ভাবে লোড হওয়া সেকশন শিরোনাম

en: Auto-submit new/updated posts
bn: নতুন/আপডেট করা পোস্ট স্বয়ংক্রিয়ভাবে জমা দিন

en: Automatically add missing ALT and TITLE attributes with templated values.
bn: টেমপ্লেট করা মান দিয়ে অনুপস্থিত ALT এবং TITLE অ্যাট্রিবিউট স্বয়ংক্রিয়ভাবে যোগ করুন।

en: Automatically adds hreflang tags to every page so Google serves the right language version to the right audience, preventing different variants from competing with each other in search rankings.
bn: প্রতিটি পৃষ্ঠায় স্বয়ংক্রিয়ভাবে hreflang ট্যাগ যোগ করে যাতে Google সঠিক দর্শকদের কাছে সঠিক ভাষার সংস্করণ পরিবেশন করে।

en: Automatically converts your posts into AI-friendly Markdown so AI agents can read and understand your content without struggling to parse HTML.
bn: আপনার পোস্টগুলি স্বয়ংক্রিয়ভাবে AI-বান্ধব Markdown-এ রূপান্তর করে যাতে AI এজেন্টরা HTML পার্স না করেই আপনার কন্টেন্ট পড়তে পারে।

en: Automatically fill missing image alt/title attributes with custom templates.
bn: কাস্টম টেমপ্লেট দিয়ে অনুপস্থিত ইমেজ alt/title অ্যাট্রিবিউট স্বয়ংক্রিয়ভাবে পূরণ করুন।

en: Automatically generates Open Graph and Twitter Card meta tags for every post so shared links display your chosen image and title instead of letting platforms pick a random one.
bn: প্রতিটি পোস্টের জন্য স্বয়ংক্রিয়ভাবে Open Graph এবং Twitter Card মেটা ট্যাগ তৈরি করে যাতে শেয়ার করা লিঙ্কগুলি আপনার বেছে নেওয়া ছবি এবং শিরোনাম দেখায়।

en: Automatically generates Product schema for every product page so Google can display price, stock status, and star ratings directly in search results.
bn: প্রতিটি পণ্য পৃষ্ঠার জন্য স্বয়ংক্রিয়ভাবে Product স্কিমা তৈরি করে যাতে Google সরাসরি অনুসন্ধান ফলাফলে মূল্য, স্টক অবস্থা এবং স্টার রেটিং দেখাতে পারে।

en: Automatically generates a table of contents at the top of long posts so readers can jump straight to any section. Google sometimes surfaces TOC links directly in search results.
bn: দীর্ঘ পোস্টের শীর্ষে স্বয়ংক্রিয়ভাবে একটি সূচিপত্র তৈরি করে যাতে পাঠকরা সরাসরি যেকোনো বিভাগে যেতে পারেন।

en: Automatically generates an llms.txt file — like a sitemap for AI — so tools like ChatGPT and Perplexity know what content on your site is available to cite.
bn: স্বয়ংক্রিয়ভাবে একটি llms.txt ফাইল তৈরি করে — AI-এর জন্য সাইটম্যাপের মতো — যাতে ChatGPT এবং Perplexity জানে আপনার সাইটে কোন কন্টেন্ট উদ্ধৃত করার জন্য উপলব্ধ।

en: Automatically include %s groups as highlighted sections.
bn: হাইলাইটেড সেকশন হিসেবে %s গ্রুপগুলো স্বয়ংক্রিয়ভাবে অন্তর্ভুক্ত করুন।

en: Automatically inject %s navigation into post content.
bn: %s নেভিগেশন পোস্ট কনটেন্টে স্বয়ংক্রিয়ভাবে ইনজেক্ট করুন।

en: Automatically inject related posts into content based on the insertion settings below.
bn: নিচের insertion সেটিংসের ভিত্তিতে সম্পর্কিত পোস্টগুলো স্বয়ংক্রিয়ভাবে কনটেন্টে ইনজেক্ট করুন।

en: Automatically injects TOC into eligible post content.
bn: উপযুক্ত পোস্ট কনটেন্টে TOC স্বয়ংক্রিয়ভাবে ইনজেক্ট করে।

en: Automatically insert breadcrumbs into post content based on the selected position.
bn: নির্বাচিত অবস্থানের ভিত্তিতে ব্রেডক্রাম্বগুলো পোস্ট কনটেন্টে স্বয়ংক্রিয়ভাবে ইনসার্ট করুন।

en: Automatically logs every 404 visit so you can see at a glance which broken links need fixing, and set up redirects directly from the interface.
bn: প্রতিটি 404 ভিজিট স্বয়ংক্রিয়ভাবে লগ করে যাতে আপনি এক নজরে দেখতে পারেন কোন ভাঙা লিঙ্কগুলি ঠিক করা দরকার।

en: Automatically queue URLs when content is created or updated.
bn: কনটেন্ট তৈরি বা আপডেট হলে URL স্বয়ংক্রিয়ভাবে কিউতে যোগ করুন।

en: Avatar URL (optional)
bn: Avatar URL (ঐচ্ছিক)

en: Average sentence length <= %d (CJK)
bn: গড় বাক্যের দৈর্ঘ্য <= %d (CJK)

en: Avoid repeating the focus keyphrase multiple times in meta title or description.
bn: meta title বা description-এ ফোকাস কীফ্রেজ একাধিকবার পুনরাবৃত্তি করা এড়িয়ে চলুন।

en: Backfill
bn: ব্যাকফিল

en: Backfill queued successfully.
bn: ব্যাকফিল সফলভাবে কিউ করা হয়েছে।

en: Backfill request failed.
bn: ব্যাকফিল অনুরোধ ব্যর্থ হয়েছে।

en: Background Process
bn: ব্যাকগ্রাউন্ড প্রসেস

en: Background color
bn: ব্যাকগ্রাউন্ড রঙ

en: Background color for the container area.
bn: কন্টেইনার এরিয়ার ব্যাকগ্রাউন্ড রঙ।

en: Backlog
bn: ব্যাকলগ

en: Baidu verification
bn: Baidu ভেরিফিকেশন

en: Balanced usage supports relevance while avoiding spam signals.
bn: ভারসাম্যপূর্ণ ব্যবহার প্রাসঙ্গিকতা সমর্থন করে এবং স্প্যাম সিগনাল এড়ায়।

en: Base rules
bn: মৌলিক নিয়ম

en: Based on indexed content and taxonomies, automatically displays a related posts list inside articles.
bn: ইনডেক্স করা কনটেন্ট এবং taxonomy-এর ভিত্তিতে আর্টিকেলের ভেতরে সম্পর্কিত পোস্টগুলোর তালিকা স্বয়ংক্রিয়ভাবে দেখায়।

en: Batch action completed.
bn: ব্যাচ অ্যাকশন সম্পন্ন হয়েছে।

en: Before content
bn: কনটেন্টের আগে

en: Before content signature
bn: কনটেন্ট সিগনেচারের আগে

en: Behavior
bn: আচরণ

en: Better snippets can lift click-through rate even if rankings stay the same.
bn: র‌্যাঙ্কিং একই থাকলেও ভালো স্নিপেট ক্লিক-থ্রু রেট বাড়াতে পারে।

en: Bing verification
bn: Bing ভেরিফিকেশন

en: Block
bn: ব্লক

en: Block image indexing
bn: ইমেজ ইনডেক্সিং ব্লক করুন

en: Block snippet
bn: স্নিপেট ব্লক করুন

en: Blocks here are included in the digest message.
bn: এখানকার ব্লকগুলো ডাইজেস্ট মেসেজে অন্তর্ভুক্ত হয়।

en: Blocks here are not included in the digest message.
bn: এখানকার ব্লকগুলো ডাইজেস্ট মেসেজে অন্তর্ভুক্ত হয় না।

en: Blog
bn: ব্লগ

en: Blog Posting
bn: ব্লগ পোস্টিং

en: Blog posting (BlogPosting)
bn: ব্লগ পোস্ট (BlogPosting)

en: Body
bn: বডি

en: Bold
bn: বোল্ড

en: Bold first item
bn: প্রথম আইটেম বোল্ড করুন

en: Border color
bn: বর্ডারের রঙ

en: Border radius
bn: বর্ডার রেডিয়াস

en: Border style
bn: বর্ডার স্টাইল

en: Border width
bn: বর্ডার প্রস্থ

en: Bot token
bn: বট টোকেন

en: Both nodes must be part of Topic Cluster.
bn: উভয় নোড-ই Topic Cluster-এর অংশ হতে হবে।

en: Branch
bn: শাখা

en: Branch Controls
bn: শাখা নিয়ন্ত্রণ

en: Branch fields override Main store values when provided.
bn: দেওয়া হলে শাখার ফিল্ডগুলো Main store-এর মান ওভাররাইড করবে।

en: Branch label
bn: শাখা লেবেল

en: Branch overrides
bn: শাখা ওভাররাইড

en: Branch slug
bn: শাখা স্লাগ

en: Branches
bn: শাখাসমূহ

en: Brand account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
bn: ব্র্যান্ড অ্যাকাউন্ট। @ সহ বা ছাড়া লিখুন। সেভ করার সময় স্বাভাবিক করা হবে।

en: Brand attribute taxonomy
bn: ব্র্যান্ড অ্যাট্রিবিউট ট্যাক্সোনমি

en: Breadcrumb rich results can improve CTR and clarity.
bn: ব্রেডক্রাম্ব রিচ রেজাল্ট CTR ও স্পষ্টতা বাড়াতে পারে।

en: Breadcrumb schema shows navigation context in search results.
bn: ব্রেডক্রাম্ব স্কিমা search result-এ নেভিগেশনের প্রেক্ষাপট দেখায়।

en: Breadcrumb structured data present
bn: ব্রেডক্রাম্ব স্ট্রাকচার্ড ডেটা উপস্থিত

en: Breadcrumbs
bn: ব্রেডক্রাম্ব

en: Bring SEO data from other plugins into Airygen SEO. Start with the tools you already use and migrate only what you need.
bn: অন্যান্য প্লাগইন থেকে SEO ডেটা Airygen SEO-তে আনুন। আপনি ইতিমধ্যে যে টুলগুলো ব্যবহার করছেন সেগুলো দিয়ে শুরু করুন এবং শুধু প্রয়োজনীয় অংশই স্থানান্তর করুন।

en: Broken Link Checker
bn: ভাঙা লিংক পরীক্ষক

en: Broken link records
bn: ভাঙা লিঙ্কের রেকর্ড

en: Broken links
bn: ভাঙা লিঙ্ক

en: Browse posts that already have generated markdown snapshots.
bn: যেসব post-এর markdown snapshot ইতিমধ্যেই তৈরি আছে, সেগুলো ব্রাউজ করুন।

en: Budget
bn: বাজেট

en: Budget ($)
bn: বাজেট ($)

en: Build the ALT template using tokens only.
bn: শুধু token ব্যবহার করে ALT template তৈরি করুন।

en: Build the TITLE template using tokens only.
bn: শুধু token ব্যবহার করে TITLE template তৈরি করুন।

en: Build title and description templates using draggable tokens.
bn: টেনে নেওয়া যায় এমন token ব্যবহার করে title ও description template তৈরি করুন।

en: Builds trust and can improve perceived quality.
bn: এটি আস্থা তৈরি করে এবং মানের ধারণা উন্নত করতে পারে।

en: Bullet list
bn: বুলেট তালিকা

en: Business Info
bn: ব্যবসার তথ্য

en: Business image
bn: ব্যবসার ছবি

en: Business image URL rendered in content.
bn: কনটেন্টে রেন্ডার করা ব্যবসার ছবির URL।

en: Business logo
bn: ব্যবসার লোগো

en: Business logo image rendered in content.
bn: কনটেন্টে রেন্ডার করা ব্যবসার লোগোর ছবি।

en: Business name
bn: ব্যবসার নাম

en: Business title text in the Local SEO output card.
bn: Local SEO output card-এ ব্যবসার শিরোনামের লেখা।

en: Business type
bn: ব্যবসার ধরন

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Candidates
bn: প্রার্থীসমূহ

en: Canonical URLs tell search engines which version to index.
bn: Canonical URL সার্চ ইঞ্জিনকে কোন সংস্করণ index করতে হবে তা জানায়।

en: Canonical is valid
bn: Canonical বৈধ

en: Canvas rows
bn: ক্যানভাসের সারি

en: Card background color
bn: কার্ডের ব্যাকগ্রাউন্ড রঙ

en: Card padding
bn: কার্ডের প্যাডিং

en: Cards in this area are included in llms.txt output.
bn: এই এলাকায় থাকা cardগুলো llms.txt output-এ অন্তর্ভুক্ত হয়।

en: Catalog name
bn: ক্যাটালগের নাম

en: Cellphone
bn: মোবাইল ফোন

en: Center
bn: মাঝখানে

en: Certificate expires: %s.
bn: সার্টিফিকেটের মেয়াদ শেষ হবে: %s।

en: Channel test completed.
bn: চ্যানেল পরীক্ষা সম্পন্ন হয়েছে।

en: Channels
bn: চ্যানেলসমূহ

en: Check Schema
bn: স্কিমা পরীক্ষা করুন

en: Check basic sitewide SEO health and configuration.
bn: সাইটজুড়ে মৌলিক SEO স্বাস্থ্য ও কনফিগারেশন পরীক্ষা করুন।

en: Check interval (hours)
bn: পরীক্ষার বিরতি (ঘণ্টা)

en: Checked at
bn: যাচাইয়ের সময়

en: Checks
bn: যাচাইসমূহ

en: Choose TLS or SSL if your SMTP server requires encryption.
bn: আপনার SMTP server-এ এনক্রিপশন প্রয়োজন হলে TLS বা SSL বেছে নিন।

en: Choose a different Article schema for this post or leave it on the inherited default.
bn: এই post-এর জন্য ভিন্ন Article schema বেছে নিন, অথবা inherited default-এই রাখুন।

en: Choose a post card template and arrange visible blocks.
bn: একটি post card template বেছে নিন এবং দৃশ্যমান blockগুলো সাজান।

en: Choose a preset theme as the base style for TOC preview and output.
bn: TOC preview ও output-এর base style হিসেবে একটি preset theme বেছে নিন।

en: Choose a preset theme as the base style for the related posts grid and post containers.
bn: related post grid ও post container-এর base style হিসেবে একটি preset theme বেছে নিন।

en: Choose a provider
bn: একটি provider বেছে নিন

en: Choose a schema type for each content type (Post, Page, Media). Leave empty to use the Default article type.
bn: প্রতিটি content type-এর (Post, Page, Media) জন্য একটি schema type বেছে নিন। Default article type ব্যবহার করতে খালি রাখুন।

en: Choose a timezone for daily digest scheduling.
bn: daily digest scheduling-এর জন্য একটি timezone বেছে নিন।

en: Choose an L1 parent
bn: একটি L1 parent বেছে নিন

en: Choose an L2 parent
bn: একটি L2 parent বেছে নিন

en: Choose heading levels and placement.
bn: heading level এবং অবস্থান বেছে নিন।

en: Choose how selected items and auto-selected items are combined.
bn: selected itemগুলো ও auto-selected itemগুলো কীভাবে একত্র হবে তা বেছে নিন।

en: Choose how the Table of Contents appears for this post.
bn: এই পোস্টের জন্য TOC কীভাবে দেখাবে তা বেছে নিন।

en: Choose sidebar/content layout, then arrange blocks in the 5x15 canvas.
bn: sidebar/content layout বেছে নিন, তারপর 5x15 ক্যানভাসে blockগুলো সাজান।

en: Choose the ending color used by the fade mask effect.
bn: fade mask effect-এ ব্যবহৃত শেষের রঙ বেছে নিন।

en: Choose the heading level for the %s title.
bn: %s title-এর জন্য heading level বেছে নিন।

en: Choose the line style for the container border.
bn: container border-এর line style বেছে নিন।

en: Choose the plugin you want to migrate from and review the available steps.
bn: যে প্লাগইন থেকে স্থানান্তর করতে চান সেটি বেছে নিন এবং উপলব্ধ ধাপগুলো পর্যালোচনা করুন।

en: Choose the schema type that best matches your business category.
bn: আপনার business category-এর সঙ্গে সবচেয়ে মানানসই schema type বেছে নিন।

en: Choose the tokens used to generate author archive descriptions.
bn: author archive description তৈরি করতে ব্যবহৃত tokenগুলো বেছে নিন।

en: Choose the tokens used to generate author archive titles.
bn: author archive titleগুলো তৈরি করতে ব্যবহৃত tokenগুলো বেছে নিন।

en: Choose what data is permanently removed when the plugin is deleted. These actions only run on full uninstall, not on deactivation.
bn: প্লাগিন মুছে ফেলার সময় কোন ডেটা স্থায়ীভাবে মুছে যাবে তা নির্বাচন করুন। এই ক্রিয়াগুলি শুধুমাত্র সম্পূর্ণ আনইনস্টলের সময় চলে, নিষ্ক্রিয় করার সময় নয়।

en: Choose where TOC is inserted when automatic injection is enabled.
bn: automatic injection চালু থাকলে TOC কোথায় insert হবে তা বেছে নিন।

en: Choose where automatic %s output appears in post content.
bn: post content-এ automatic %s output কোথায় দেখাবে তা বেছে নিন।

en: Choose where automatic breadcrumb output appears in the main content area.
bn: main content area-তে automatic ব্রেডক্রাম্ব output কোথায় দেখাবে তা বেছে নিন।

en: Choose whether TOC links are bold, italic, or underlined.
bn: TOC linkগুলো bold, italic নাকি underlined হবে তা বেছে নিন।

en: Choose whether author and date text are bold or italic.
bn: author ও date text bold হবে নাকি italic হবে তা বেছে নিন।

en: Choose whether automatic related posts appear before or after the article content.
bn: automatic related postগুলো article content-এর আগে নাকি পরে দেখাবে তা বেছে নিন।

en: Choose whether each line uses bullets, numbers, or plain text.
bn: প্রতিটি line-এ bullet, number নাকি plain text ব্যবহার হবে তা বেছে নিন।

en: Choose whether links should be followed by default.
bn: linkগুলো ডিফল্টভাবে অনুসরণ করা হবে কিনা তা বেছে নিন।

en: Choose whether pages should be indexed by default.
bn: pageগুলো ডিফল্টভাবে index হবে কিনা তা বেছে নিন।

en: Choose whether post titles are bold or italic in each card.
bn: প্রতিটি card-এ post title bold হবে নাকি italic হবে তা বেছে নিন।

en: Choose which content types appear in your XML sitemaps and tune pagination.
bn: আপনার XML সাইটম্যাপে কোন content typeগুলো থাকবে এবং pagination কীভাবে সমন্বয় হবে তা বেছে নিন।

en: Choose which heading levels are included in the TOC list.
bn: TOC list-এ কোন heading levelগুলো অন্তর্ভুক্ত হবে তা বেছে নিন।

en: Choose which link types are included in broken-link scans.
bn: broken-link scan-এ কোন link typeগুলো অন্তর্ভুক্ত হবে তা বেছে নিন।

en: Choose which post types and taxonomies are included in your XML sitemaps.
bn: আপনার XML সাইটম্যাপে কোন post type ও taxonomy অন্তর্ভুক্ত হবে তা বেছে নিন।

en: Choose which post types are eligible for TOC output.
bn: কোন post typeগুলো TOC output-এর জন্য উপযুক্ত তা বেছে নিন।

en: Choose which post types are indexed for suggestions.
bn: suggestionগুলোর জন্য কোন post typeগুলো index হবে তা বেছে নিন।

en: Choose which post types can participate in %s groups.
bn: কোন post typeগুলো %s group-এ অংশ নিতে পারবে তা বেছে নিন।

en: Choose which post types can use Score Calculator.
bn: কোন post typeগুলো Score Calculator ব্যবহার করতে পারবে তা বেছে নিন।

en: Choose which registered WordPress image size to output in each card.
bn: প্রতিটি card-এ কোন registered WordPress image size output হবে তা বেছে নিন।

en: Choose which tags Airygen prints when metadata is available.
bn: metadata উপলব্ধ থাকলে Airygen কোন tagগুলো আউটপুট করবে তা বেছে নিন।

en: City
bn: শহর

en: City (locality) for your business address.
bn: আপনার business address-এর শহর (locality)।

en: Classic editor mode disabled.
bn: Classic editor mode নিষ্ক্রিয় করা হয়েছে।

en: Classic editor mode enabled for testing.
bn: পরীক্ষার জন্য Classic editor mode সক্রিয় করা হয়েছে।

en: Clean URLs improve clarity and can increase click confidence.
bn: পরিষ্কার URL স্পষ্টতা বাড়ায় এবং ক্লিক করার আস্থা বৃদ্ধি করতে পারে।

en: Clear
bn: পরিষ্কার করুন

en: Clear cache
bn: ক্যাশ পরিষ্কার করুন

en: Clear structure helps search engines understand the content hierarchy.
bn: পরিষ্কার কাঠামো সার্চ ইঞ্জিনকে কনটেন্টের স্তরবিন্যাস বুঝতে সাহায্য করে।

en: Clear, visible titles improve click-through rate from search results.
bn: পরিষ্কার ও দৃশ্যমান title search result থেকে click-through rate বাড়ায়।

en: Clearer reading experience helps users stay on the page.
bn: আরও পরিষ্কার পাঠ অভিজ্ঞতা ব্যবহারকারীদের page-এ থাকতে সাহায্য করে।

en: Click "Open global settings" here, or use Settings in the top navigation bar — both take you to the same settings page.
bn: এখানে "গ্লোবাল সেটিংস খুলুন" ক্লিক করুন, বা উপরের নেভিগেশন বারে সেটিংস ব্যবহার করুন — উভয়ই আপনাকে একই সেটিংস পৃষ্ঠায় নিয়ে যাবে।

en: Click or drag tokens into the template. Manual typing is disabled.
bn: tokenগুলোতে click করুন বা template-এ drag করে আনুন। manual typing নিষ্ক্রিয় আছে।

en: Close
bn: বন্ধ করুন

en: Close modal
bn: modal বন্ধ করুন

en: Closed
bn: বন্ধ

en: Closes
bn: বন্ধ হয়

en: Cluster
bn: ক্লাস্টার

en: Cluster relationship updated in draft.
bn: ড্রাফটে ক্লাস্টার সম্পর্ক আপডেট করা হয়েছে।

en: Collapse on load
bn: load-এর সময় সংকুচিত করুন

en: Collapse suggestions
bn: suggestionগুলো সংকুচিত করুন

en: Collect 404 requests, monitor missing URLs, and define fallback behaviors.
bn: 404 request সংগ্রহ করুন, missing URL পর্যবেক্ষণ করুন এবং fallback behavior নির্ধারণ করুন।

en: Color
bn: রঙ

en: Color for each Topic Cluster link.
bn: প্রতিটি Topic Cluster link-এর রঙ।

en: Combined street/city/region/postal/country line.
bn: একত্রিত street/city/region/postal/country লাইন।

en: Comma-separated Facebook admin IDs so those accounts can access Page Insights for your domain. IDs are visible in page source, so only add them if you are fine with that exposure.
bn: কমা দিয়ে আলাদা করা Facebook admin ID দিন, যাতে ওই accountগুলো আপনার domain-এর Page Insights-এ অ্যাক্সেস পায়। ID page source-এ দৃশ্যমান থাকে, তাই এই exposure মেনে নিলে তবেই যোগ করুন।

en: Comma-separated directives. Known directives are deduped; unknown ones are passed through.
bn: কমা দিয়ে আলাদা করা ডিরেক্টিভগুলো। পরিচিত ডিরেক্টিভগুলো একবারই রাখা হয়; অজানা ডিরেক্টিভ যেমন আছে তেমনই পাঠানো হয়।

en: Completed
bn: সম্পন্ন

en: Completed jobs
bn: সম্পন্ন কাজগুলো

en: Configuration
bn: কনফিগারেশন

en: Configure
bn: কনফিগার করুন

en: Configure JSON-LD output for organization, website, breadcrumbs, and articles.
bn: organization, website, ব্রেডক্রাম্ব এবং article-এর জন্য JSON-LD output কনফিগার করুন।

en: Configure SEO metadata for category, tag, and custom taxonomy archive pages.
bn: category, tag এবং custom taxonomy archive page-এর জন্য SEO metadata কনফিগার করুন।

en: Configure SMTP server connection and sender identity for Email delivery.
bn: Email delivery-এর জন্য SMTP server connection ও sender identity কনফিগার করুন।

en: Configure Teams webhook delivery for daily digest reports.
bn: daily digest report-এর জন্য Teams webhook delivery কনফিগার করুন।

en: Configure Topic Level
bn: Topic Level কনফিগার করুন

en: Configure author archive metadata and schema so search engines better understand content ownership.
bn: author archive metadata ও schema কনফিগার করুন, যাতে সার্চ ইঞ্জিন content ownership আরও ভালোভাবে বুঝতে পারে।

en: Configure basic branch controls before applying field overrides.
bn: field overrideগুলো প্রয়োগের আগে basic branch controlগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure curated LLM index output and content selection rules.
bn: curated LLM index output ও content selection ruleগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure daily digest schedule and send behavior.
bn: daily digest schedule ও send behavior কনফিগার করুন।

en: Configure daily opening intervals for schema output.
bn: schema output-এর জন্য দৈনিক opening intervalগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure delivery channels for daily 404 digest alerts.
bn: daily 404 digest alert-এর delivery channelগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure digest schedule, trigger delivery, and review send logs.
bn: digest schedule কনফিগার করুন, delivery trigger করুন এবং send logগুলো পর্যালোচনা করুন।

en: Configure enable state and integration methods for related posts output.
bn: related post output-এর enable state ও integration methodগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure extension basics before arranging selection overrides.
bn: selection override সাজানোর আগে extension-এর মৌলিক সেটিংস কনফিগার করুন।

en: Configure manual output and automatic %s injection.
bn: manual output ও automatic %s injection কনফিগার করুন।

en: Configure manual output and automatic injection for table of contents.
bn: TOC-এর জন্য ম্যানুয়াল আউটপুট ও অটোমেটিক ইনজেকশন কনফিগার করুন।

en: Configure one rule per line for special opening hours.
bn: special opening hourগুলোর জন্য প্রতি লাইনে একটি rule কনফিগার করুন।

en: Configure product-specific SEO templates while using WooCommerce native Product schema.
bn: WooCommerce native Product schema ব্যবহার করার সময় product-specific SEO templateগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure recipients and test digest delivery using wp_mail.
bn: wp_mail ব্যবহার করে recipientগুলো কনফিগার করুন এবং digest delivery পরীক্ষা করুন।

en: Configure related posts display grid layout.
bn: related post display grid layout কনফিগার করুন।

en: Configure style settings for each block inside the Post Card layout.
bn: Post Card layout-এর প্রতিটি block-এর style settingগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure the on-page breadcrumb trail and labels used in Schema.
bn: on-page ব্রেডক্রাম্ব trail এবং Schema-তে ব্যবহৃত labelগুলো কনফিগার করুন।

en: Configure the outer grid and each post container before styling individual post card blocks.
bn: আলাদা post card block-এর style করার আগে outer grid এবং প্রতিটি post container কনফিগার করুন।

en: Configure webhook, username, and avatar for Discord delivery.
bn: Discord delivery-এর জন্য webhook, username ও avatar কনফিগার করুন।

en: Configure your business details for LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable shortcodes.
bn: LocalBusiness schema, geo মেটা ট্যাগ এবং reusable shortcode-এর জন্য আপনার business details কনফিগার করুন।

en: Confirm batch action
bn: batch action নিশ্চিত করুন

en: Confirm reindex
bn: reindex নিশ্চিত করুন

en: Connect Telegram Bot credentials to send digest messages.
bn: digest message পাঠাতে Telegram Bot credentials সংযুক্ত করুন।

en: Connect from next handle to prev handle for sibling order.
bn: sibling order-এর জন্য next handle থেকে prev handle-এ সংযোগ করুন।

en: Connect from next to prev to set ordering.
bn: ordering সেট করতে next থেকে prev-এ সংযোগ করুন।

en: Connect this site to Google Search Console for better indexing diagnostics. This feature is in development and coming soon.
bn: আরও ভালো indexing diagnostics-এর জন্য এই site-টিকে Google Search Console-এর সাথে সংযুক্ত করুন। এই featureটি উন্নয়নাধীন এবং শিগগিরই আসছে।

en: Connect your Facebook App for advanced analytics and verification.
bn: advanced analytics ও verification-এর জন্য আপনার Facebook App সংযুক্ত করুন।

en: Connection timeout (seconds)
bn: সংযোগের সময়সীমা (সেকেন্ড)

en: Consider improving
bn: উন্নতির কথা বিবেচনা করুন

en: Contact page
bn: যোগাযোগ পৃষ্ঠা

en: Contact page CSS
bn: যোগাযোগ পৃষ্ঠার CSS

en: Contact page HTML
bn: যোগাযোগ পৃষ্ঠার HTML

en: Contact page preview
bn: যোগাযোগ পৃষ্ঠার প্রিভিউ

en: Container
bn: কনটেইনার

en: Container background color
bn: কনটেইনারের ব্যাকগ্রাউন্ড রঙ

en: Container width
bn: কনটেইনারের প্রস্থ

en: Content top margin (px)
bn: কন্টেন্টের উপরের মার্জিন (px)

en: Continue with the main article
bn: মূল article নিয়ে এগিয়ে যান

en: Control anchor IDs and exclusions when building the TOC.
bn: TOC তৈরি করার সময় anchor ID ও exclusion নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control author archive metadata, indexing, and author schema output.
bn: author archive metadata, indexing এবং author schema output নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control editor panel order
bn: এডিটর প্যানেলের ক্রম নিয়ন্ত্রণ করুন

en: Control how 404 requests are tracked, stored, and filtered.
bn: 404 request কীভাবে track, store এবং filter করা হবে তা নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control how visitors interact with the TOC links.
bn: ভিজিটররা TOC link-এর সাথে কীভাবে ইন্টারঅ্যাক্ট করবে তা নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control indexing and following behavior for this specific post.
bn: এই নির্দিষ্ট post-এর indexing এবং following আচরণ নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control markdown output and metadata behavior for AI crawlers.
bn: AI crawlerগুলোর জন্য markdown output ও metadata আচরণ নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control per-post TOC output and insert helpers.
bn: প্রতি post-এর TOC output ও insert helperগুলো নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control sitemap pagination and preview the generated index.
bn: সাইটম্যাপ pagination নিয়ন্ত্রণ করুন এবং তৈরি হওয়া index-এর প্রিভিউ দেখুন।

en: Control the heading shown above %s output.
bn: %s output-এর উপরে দেখানো heading নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control what content should be excluded from LLMs.txt output.
bn: LLMs.txt output থেকে কোন content বাদ যাবে তা নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control whether feed signatures are injected and customize before/after message blocks.
bn: feed signature inject করা হবে কিনা তা নিয়ন্ত্রণ করুন এবং message blockগুলোর আগে/পরে অংশ কাস্টমাইজ করুন।

en: Control which metadata tags Airygen emits and how template-based defaults are generated.
bn: Airygen কোন metadata tag আউটপুট করবে এবং template-based default কীভাবে তৈরি হবে তা নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control which metadata tags Airygen emits and how titles incorporate your site name.
bn: Airygen কোন metadata tag আউটপুট করবে এবং title-এ আপনার site name কীভাবে যুক্ত হবে তা নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Control which parts of the trail are shown and how separators render.
bn: trail-এর কোন অংশ দেখানো হবে এবং separator কীভাবে render হবে তা নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Controls Business name title size.
bn: Business name-এর title size নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls Footer NAP text size.
bn: Footer NAP-এর text size নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls font size of field labels like Address and Phone.
bn: Address ও Phone-এর মতো field label-এর font size নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls font size of field values.
bn: field value-এর font size নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls horizontal alignment of Footer NAP content.
bn: Footer NAP content-এর horizontal alignment নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls how rounded the container corners appear.
bn: কনটেইনারের কোণা কতটা গোলাকার দেখাবে তা নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls how tall the fade mask overlay appears at the bottom of excerpt text.
bn: excerpt text-এর নিচে fade mask overlay কতটা উঁচু দেখাবে তা নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls inner spacing of each content card.
bn: প্রতিটি content card-এর ভেতরের spacing নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls the fallback description when a post has no custom SEO description.
bn: কোনো post-এ custom SEO description না থাকলে fallback description নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls the fallback title when a post has no custom SEO title.
bn: কোনো post-এ custom SEO title না থাকলে fallback title নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls whether /local.kml is listed in sitemap.xml. This KML file helps search engines understand your business location data.
bn: sitemap.xml-এ /local.kml তালিকাভুক্ত হবে কিনা তা নিয়ন্ত্রণ করে। এই KML file সার্চ ইঞ্জিনকে আপনার business location data বুঝতে সাহায্য করে।

en: Controls whether search engines follow links on this page.
bn: সার্চ ইঞ্জিন এই পৃষ্ঠার linkগুলো follow করবে কিনা তা নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Controls whether search engines should index this page.
bn: সার্চ ইঞ্জিন এই পৃষ্ঠাটি index করবে কিনা তা নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Coordinates
bn: স্থানাঙ্ক

en: Copied
bn: কপি করা হয়েছে

en: Copied to clipboard!
bn: ক্লিপবোর্ডে কপি করা হয়েছে!

en: Copied to clipboard.
bn: ক্লিপবোর্ডে কপি করা হয়েছে।

en: Copy
bn: কপি করুন

en: Copy key
bn: কী কপি করুন

en: Core sitemap appears disabled
bn: কোর সাইটম্যাপ নিষ্ক্রিয় মনে হচ্ছে

en: Core sitemap request failed
bn: কোর সাইটম্যাপের অনুরোধ ব্যর্থ হয়েছে

en: Core sitemap returned an unexpected status
bn: কোর সাইটম্যাপ অপ্রত্যাশিত status ফিরিয়েছে

en: Could not queue URLs. Try again.
bn: URLগুলো কিউতে যোগ করা যায়নি। আবার চেষ্টা করুন।

en: Count
bn: সংখ্যা

en: Country code
bn: দেশের কোড

en: Course
bn: কোর্স

en: Course instance
bn: কোর্স ইনস্ট্যান্স

en: Create
bn: তৈরি করুন

en: Create Group
bn: গ্রুপ তৈরি করুন

en: Create and prioritize redirect rules for your site.
bn: আপনার সাইটের জন্য redirect rule তৈরি ও অগ্রাধিকার নির্ধারণ করুন।

en: Create group
bn: গ্রুপ তৈরি করুন

en: Critical
bn: গুরুত্বপূর্ণ

en: Current default: %s
bn: বর্তমান default: %s

en: Current length:
bn: বর্তমান দৈর্ঘ্য:

en: Custom
bn: কাস্টম

en: Custom Rules
bn: কাস্টম নিয়ম

en: Custom SEO title for this taxonomy page. Leave blank to use the default value from settings.
bn: এই taxonomy page-এর জন্য কাস্টম SEO title। settings-এর default মান ব্যবহার করতে খালি রাখুন।

en: Custom canonical
bn: কাস্টম canonical

en: Custom declaration
bn: কাস্টম declaration

en: Custom directives
bn: কাস্টম ডিরেক্টিভগুলো

en: Custom directives (comma-separated)
bn: কাস্টম ডিরেক্টিভগুলো (কমা দিয়ে আলাদা)

en: Custom price text
bn: কাস্টম মূল্য লেখা

en: Custom robots directive
bn: কাস্টম robots directive

en: Custom schema
bn: কাস্টম schema

en: Custom target URL
bn: কাস্টম target URL

en: Custom token 1
bn: কাস্টম token 1

en: Custom token 2
bn: কাস্টম token 2

en: Custom token 3
bn: কাস্টম token 3

en: Customize Footer NAP typography, spacing, and container width.
bn: Footer NAP-এর typography, spacing ও কনটেইনারের প্রস্থ কাস্টমাইজ করুন।

en: Customize contact card appearance for preview and shortcode output.
bn: preview ও shortcode output-এর জন্য contact card-এর চেহারা কাস্টমাইজ করুন।

en: Customize how archives, search results, and 404 pages appear in the trail.
bn: trail-এ archive, search result ও 404 page কীভাবে দেখাবে তা কাস্টমাইজ করুন।

en: Customize how your page title appears in search.
bn: search-এ আপনার page title কীভাবে দেখাবে তা কাস্টমাইজ করুন।

en: Customize structured data for this post.
bn: এই পোস্টের জন্য স্ট্রাকচার্ড ডেটা কাস্টমাইজ করুন।

en: Customize the descriptions shown before related Topic Cluster links in L1, L2, and L3 articles.
bn: L1, L2 এবং L3 নিবন্ধে সম্পর্কিত টপিক ক্লাস্টার লিঙ্কের আগে প্রদর্শিত বর্ণনাগুলি কাস্টমাইজ করুন।

en: Daily Digest
bn: দৈনিক ডাইজেস্ট

en: Daily IndexNow quota reached.
bn: দৈনিক IndexNow quota শেষ হয়েছে।

en: Daily alerts
bn: দৈনিক সতর্কতা

en: Daily digest
bn: দৈনিক ডাইজেস্ট

en: Daily digest is sent by background processing, but you can also send one immediately now.
bn: দৈনিক ডাইজেস্ট ব্যাকগ্রাউন্ড প্রসেসিংয়ের মাধ্যমে পাঠানো হয়, তবে চাইলে এখনই একটি পাঠাতে পারেন।

en: Daily event quota
bn: দৈনিক ইভেন্ট কোটা

en: Daily send time
bn: দৈনিক পাঠানোর সময়

en: Dashboard
bn: ড্যাশবোর্ড

en: Dashed
bn: ড্যাশযুক্ত

en: Date
bn: তারিখ

en: Debug
bn: ডিবাগ

en: Debug level
bn: ডিবাগ স্তর

en: Debug level updated.
bn: ডিবাগ স্তর আপডেট করা হয়েছে।

en: Debug mode disabled.
bn: ডিবাগ মোড নিষ্ক্রিয় করা হয়েছে।

en: Debug mode enabled.
bn: ডিবাগ মোড সক্রিয় করা হয়েছে।

en: Decimal latitude coordinate used for geo metadata and map output.
bn: জিও মেটাডেটা এবং ম্যাপ আউটপুটের জন্য ব্যবহৃত দশমিক অক্ষাংশ স্থানাঙ্ক।

en: Decimal longitude coordinate used for geo metadata and map output.
bn: জিও মেটাডেটা এবং ম্যাপ আউটপুটের জন্য ব্যবহৃত দশমিক দ্রাঘিমাংশ স্থানাঙ্ক।

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Default article type
bn: ডিফল্ট আর্টিকেল ধরন

en: Default card type
bn: ডিফল্ট কার্ড ধরন

en: Default description template
bn: ডিফল্ট বর্ণনা টেমপ্লেট

en: Default image ID
bn: ডিফল্ট ছবির ID

en: Default image — Attachment ID
bn: ডিফল্ট ছবি — অ্যাটাচমেন্ট ID

en: Default image — URL
bn: ডিফল্ট ছবি — URL

en: Default product description template
bn: ডিফল্ট প্রোডাক্ট বর্ণনা টেমপ্লেট

en: Default product title template
bn: ডিফল্ট প্রোডাক্ট শিরোনাম টেমপ্লেট

en: Default title template
bn: ডিফল্ট শিরোনাম টেমপ্লেট

en: Default: %s
bn: ডিফল্ট: %s

en: Defaults
bn: ডিফল্টসমূহ

en: Define fallback title and description templates for taxonomy archives.
bn: ট্যাক্সোনমি আর্কাইভের জন্য ফলব্যাক শিরোনাম ও বর্ণনা টেমপ্লেট নির্ধারণ করুন।

en: Define how %s influences breadcrumbs and previous and next navigation.
bn: %s কীভাবে breadcrumb এবং আগের ও পরের নেভিগেশনকে প্রভাবিত করে তা নির্ধারণ করুন।

en: Define served cities, postal codes, and optional radius for areaServed schema.
bn: areaServed স্কিমার জন্য পরিষেবিত শহর, পোস্টাল কোড এবং ঐচ্ছিক ব্যাসার্ধ নির্ধারণ করুন।

en: Define shared tokens used by your image templates.
bn: আপনার ছবির টেমপ্লেটে ব্যবহৃত শেয়ার করা টোকেন নির্ধারণ করুন।

en: Define the authoritative URL for this content.
bn: এই কনটেন্টের কর্তৃত্বপূর্ণ URL নির্ধারণ করুন।

en: Define the services list for hasOfferCatalog in LocalBusiness schema.
bn: LocalBusiness স্কিমায় hasOfferCatalog-এর জন্য সেবার তালিকা নির্ধারণ করুন।

en: Define what should happen when a URL hits 404 and no redirect rule is matched.
bn: কোনো URL ৪০৪ হিট করলে এবং কোনো রিডাইরেক্ট নিয়ম না মিললে কী হবে তা নির্ধারণ করুন।

en: Delay between batches (minutes)
bn: ব্যাচগুলোর মধ্যে বিলম্ব (মিনিট)

en: Delete
bn: মুছুন

en: Delete selected
bn: নির্বাচিত মুছুন

en: Deliver daily digest messages through Telegram Bot API.
bn: Telegram Bot API-এর মাধ্যমে দৈনিক ডাইজেস্ট বার্তা পাঠান।

en: Deliver digest notifications through wp_mail recipients.
bn: wp_mail প্রাপকদের মাধ্যমে ডাইজেস্ট বিজ্ঞপ্তি পাঠান।

en: Delivery date
bn: ডেলিভারির তারিখ

en: Density
bn: ঘনত্ব

en: Describe each image in plain language, focusing on what it shows.
bn: প্রতিটি ছবি সরল ভাষায় বর্ণনা করুন, এটি কী দেখাচ্ছে তার উপর মনোযোগ দিন।

en: Description
bn: বর্ণনা

en: Description includes the focus keyphrase.
bn: বর্ণনায় ফোকাস কীফ্রেজ অন্তর্ভুক্ত আছে।

en: Description is empty.
bn: বর্ণনা খালি।

en: Description is missing the focus keyphrase.
bn: বর্ণনায় ফোকাস কীফ্রেজ নেই।

en: Description is too long.
bn: বর্ণনা অনেক দীর্ঘ।

en: Description is too short.
bn: বর্ণনা অনেক ছোট।

en: Description length could be improved.
bn: বর্ণনার দৈর্ঘ্য উন্নত করা যায়।

en: Description length is in a good range.
bn: বর্ণনার দৈর্ঘ্য একটি ভালো পরিসীমায় আছে।

en: Description template
bn: বর্ণনা টেমপ্লেট

en: Descriptions that are too short or too long get cut off in results.
bn: অনেক ছোট বা অনেক দীর্ঘ বর্ণনা ফলাফলে কেটে যায়।

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Detected brand-like taxonomies
bn: ব্র্যান্ড-সদৃশ ট্যাক্সোনমি শনাক্ত হয়েছে

en: Diagnostic
bn: ডায়াগনস্টিক

en: Digest sent. Check channel results in logs below.
bn: ডাইজেস্ট পাঠানো হয়েছে। নিচের লগে চ্যানেলের ফলাফল দেখুন।

en: Disable previews (0 seconds)
bn: প্রিভিউ নিষ্ক্রিয় করুন (০ সেকেন্ড)

en: Disable translation prompts
bn: অনুবাদ প্রম্পট নিষ্ক্রিয় করুন

en: Disable video preview
bn: ভিডিও প্রিভিউ নিষ্ক্রিয় করুন

en: Disabled
bn: নিষ্ক্রিয়

en: Disabled override set.
bn: নিষ্ক্রিয় ওভাররাইড সেট করা হয়েছে।

en: Dismiss notification
bn: বিজ্ঞপ্তি বাতিল করুন

en: Display author name.
bn: লেখকের নাম প্রদর্শন করুন।

en: Display breadcrumb trails in templates and expose a matching Schema graph.
bn: টেমপ্লেটে breadcrumb ট্রেইল প্রদর্শন করুন এবং একটি মিলিত স্কিমা গ্রাফ প্রকাশ করুন।

en: Display mode
bn: প্রদর্শন মোড

en: Display the Tax ID line.
bn: ট্যাক্স ID লাইন প্রদর্শন করুন।

en: Display the business name line.
bn: ব্যবসার নামের লাইন প্রদর্শন করুন।

en: Display the full address line.
bn: সম্পূর্ণ ঠিকানার লাইন প্রদর্শন করুন।

en: Display the legal entity name line.
bn: আইনি সত্তার নামের লাইন প্রদর্শন করুন।

en: Display the telephone line.
bn: টেলিফোন লাইন প্রদর্শন করুন।

en: Displays configured Tax ID.
bn: কনফিগার করা ট্যাক্স ID প্রদর্শন করে।

en: Displays configured service catalog items.
bn: কনফিগার করা সেবা ক্যাটালগ আইটেম প্রদর্শন করে।

en: Displays opening hours lines.
bn: খোলার সময়ের লাইন প্রদর্শন করে।

en: Displays resolved price range text.
bn: নির্ধারিত মূল্য পরিসীমার টেক্সট প্রদর্শন করে।

en: Displays served cities, postal codes, and radius.
bn: পরিষেবিত শহর, পোস্টাল কোড এবং ব্যাসার্ধ প্রদর্শন করে।

en: Displays special-hours lines.
bn: বিশেষ সময়ের লাইন প্রদর্শন করে।

en: Distinct messaging gives users more reasons to click.
bn: স্বতন্ত্র বার্তা ব্যবহারকারীদের ক্লিক করার আরও কারণ দেয়।

en: Do you want links to your site to display a rich preview when shared on social media?
bn: আপনি কি চান যে সোশ্যাল মিডিয়ায় শেয়ার করার সময় আপনার সাইটের লিঙ্কগুলি একটি সমৃদ্ধ প্রিভিউ দেখাক?

en: Does your site have multiple authors or use many categories and tags to organize content?
bn: আপনার সাইটে কি একাধিক লেখক আছেন বা কন্টেন্ট সংগঠিত করতে অনেক বিভাগ ও ট্যাগ ব্যবহার করা হয়?

en: Does your site have multiple language versions or serve users in different countries?
bn: আপনার সাইটের কি একাধিক ভাষা সংস্করণ আছে বা বিভিন্ন দেশের ব্যবহারকারীদের সেবা দেওয়া হয়?

en: Does your site publish long-form articles, tutorials, or in-depth knowledge content?
bn: আপনার সাইট কি দীর্ঘ আর্টিকেল, টিউটোরিয়াল বা গভীর জ্ঞান-ভিত্তিক কন্টেন্ট প্রকাশ করে?

en: Does your website represent a business with a physical location?
bn: আপনার ওয়েবসাইট কি একটি শারীরিক অবস্থান সহ একটি ব্যবসা প্রতিষ্ঠানের প্রতিনিধিত্ব করে?

en: Does your website sell products or services online?
bn: আপনার ওয়েবসাইট কি অনলাইনে পণ্য বা পরিষেবা বিক্রি করে?

en: Domain verification
bn: ডোমেইন যাচাইকরণ

en: Don't worry — every question is just Yes or No. No technical knowledge needed. It takes about 2 minutes. 😊
bn: চিন্তা করবেন না — প্রতিটি প্রশ্ন শুধু হ্যাঁ বা না। কোনো প্রযুক্তিগত জ্ঞানের প্রয়োজন নেই। এতে প্রায় ২ মিনিট সময় লাগে। 😊

en: Done
bn: সম্পন্ন

en: Dotted
bn: ডটযুক্ত

en: Download a JSON snapshot of all your current settings. Use this to back up your configuration or transfer it to another site.
bn: আপনার সমস্ত বর্তমান সেটিংসের একটি JSON স্ন্যাপশট ডাউনলোড করুন। আপনার কনফিগারেশন ব্যাকআপ নিতে বা অন্য সাইটে স্থানান্তর করতে এটি ব্যবহার করুন।

en: Drag any module card to rearrange them. The Settings menu bar reflects this exact order — put your most-used modules up front.
bn: যেকোনো মডিউল কার্ড টেনে পুনর্বিন্যাস করুন। সেটিংস মেনু বারে এই সঠিক ক্রম প্রতিফলিত হয়।

en: Drag cards to reorder Footer NAP output. Drop into hidden blocks to hide a field.
bn: Footer NAP আউটপুট পুনর্বিন্যাস করতে কার্ড টেনে নিন। কোনো ক্ষেত্র লুকাতে লুকানো ব্লকে ফেলুন।

en: Drag cards to target cells. Bottom squares control width span. Left vertical squares control row span from top to bottom.
bn: লক্ষ্য ঘরে কার্ড টেনে নিন। নিচের বর্গক্ষেত্রগুলো প্রস্থ নিয়ন্ত্রণ করে। বাম উল্লম্ব বর্গক্ষেত্রগুলো উপর থেকে নিচে সারির বিস্তার নিয়ন্ত্রণ করে।

en: Drag content blocks between zones to control where they appear, and reorder within each zone to set their stacking sequence.
bn: কন্টেন্ট ব্লকগুলি জোনের মধ্যে টেনে নিয়ন্ত্রণ করুন সেগুলি কোথায় দেখা যাবে।

en: Drag modules to reorder
bn: পুনর্বিন্যাসের জন্য মডিউলগুলি টেনে আনুন

en: Drag these panel cards to set the display order of sidebar panels shown in the post editor. The order here is the order there.
bn: পোস্ট এডিটরে দেখানো সাইডবার প্যানেলের প্রদর্শন ক্রম সেট করতে এই প্যানেল কার্ডগুলি টেনে আনুন।

en: Drag tokens here to build the template.
bn: টেমপ্লেট তৈরি করতে এখানে টোকেন টেনে আনুন।

en: Drop blocks here
bn: এখানে ব্লক ড্রপ করুন

en: Drop blocks here.
bn: এখানে ব্লক ফেলুন।

en: Each group must contain exactly one L1 topic before saving the mind map.
bn: মাইন্ড ম্যাপ সেভ করার আগে প্রতিটি গ্রুপে ঠিক একটি L1 বিষয় থাকতে হবে।

en: Edit
bn: সম্পাদনা করুন

en: Edit Group
bn: গ্রুপ সম্পাদনা করুন

en: Edit post
bn: পোস্ট সম্পাদনা করুন

en: Edit redirect
bn: রিডাইরেক্ট সম্পাদনা করুন

en: Edit selection
bn: নির্বাচন সম্পাদনা করুন

en: Editor Sidebar
bn: এডিটর সাইডবার

en: Email
bn: ইমেইল

en: Email and message title used for daily digest delivery.
bn: দৈনিক ডাইজেস্ট ডেলিভারির জন্য ব্যবহৃত ইমেইল ও বার্তার শিরোনাম।

en: Embedded map block controlled by map settings.
bn: ম্যাপ সেটিংস দ্বারা নিয়ন্ত্রিত এমবেড করা ম্যাপ ব্লক।

en: Enable
bn: সক্রিয় করুন

en: Enable %s submissions
bn: %s সাবমিশন সক্রিয় করুন

en: Enable Article schema in Schema Markup settings.
bn: স্ট্রাকচার্ড ডেটা মার্কআপ সেটিংসে Article স্কিমা সক্রিয় করুন।

en: Enable Author SEO
bn: Author SEO সক্রিয় করুন

en: Enable Breadcrumbs and the BreadcrumbList schema output.
bn: Breadcrumbs এবং BreadcrumbList স্কিমা আউটপুট সক্রিয় করুন।

en: Enable Debug Mode
bn: ডিবাগ মোড সক্রিয় করুন

en: Enable Discord
bn: Discord সক্রিয় করুন

en: Enable Email
bn: ইমেইল সক্রিয় করুন

en: Enable Instant Indexing
bn: Instant Indexing সক্রিয় করুন

en: Enable Local SEO output
bn: Local SEO আউটপুট সক্রিয় করুন

en: Enable Markdown output
bn: Markdown আউটপুট সক্রিয় করুন

en: Enable Open Graph
bn: Open Graph সক্রিয় করুন

en: Enable RSS signature
bn: RSS সিগনেচার সক্রিয় করুন

en: Enable Taxonomy SEO
bn: Taxonomy SEO সক্রিয় করুন

en: Enable Teams
bn: Teams সক্রিয় করুন

en: Enable Telegram
bn: Telegram সক্রিয় করুন

en: Enable Twitter Cards
bn: Twitter Cards সক্রিয় করুন

en: Enable WooCommerce SEO
bn: WooCommerce SEO সক্রিয় করুন

en: Enable WooCommerce SEO output for product metadata. Product schema is provided by WooCommerce native output.
bn: প্রোডাক্ট মেটাডেটার জন্য WooCommerce SEO আউটপুট সক্রিয় করুন। Product স্কিমা WooCommerce নেটিভ আউটপুট দ্বারা প্রদান করা হয়।

en: Enable WordPress previous and next override in Settings to use ordering links.
bn: অর্ডারিং লিংক ব্যবহার করতে সেটিংসে WordPress-এর আগের ও পরের ওভাররাইড সক্রিয় করুন।

en: Enable at least one module to configure its settings.
bn: সেটিংস কনফিগার করতে অন্তত একটি মডিউল সক্রিয় করুন।

en: Enable automatic %s injection
bn: স্বয়ংক্রিয় %s ইনজেকশন সক্রিয় করুন

en: Enable automatic breadcrumbs injection
bn: স্বয়ংক্রিয় breadcrumbs ইনজেকশন সক্রিয় করুন

en: Enable branch
bn: শাখা সক্রিয় করুন

en: Enable channels and open each card to configure delivery details.
bn: চ্যানেল সক্রিয় করুন এবং ডেলিভারির বিস্তারিত কনফিগার করতে প্রতিটি কার্ড খুলুন।

en: Enable daily digest
bn: দৈনিক ডাইজেস্ট সক্রিয় করুন

en: Enable default robots meta
bn: ডিফল্ট robots মেটা সক্রিয় করুন

en: Enable extension
bn: এক্সটেনশন সক্রিয় করুন

en: Enable geo tags
bn: জিও ট্যাগ সক্রিয় করুন

en: Enable llms.txt output
bn: llms.txt আউটপুট সক্রিয় করুন

en: Enable manual %s injection
bn: ম্যানুয়াল %s ইনজেকশন সক্রিয় করুন

en: Enable manual breadcrumbs output
bn: ম্যানুয়াল breadcrumbs আউটপুট সক্রিয় করুন

en: Enable or disable features to customize the Settings page.
bn: সেটিংস পৃষ্ঠা কাস্টমাইজ করতে ফিচার সক্রিয় বা নিষ্ক্রিয় করুন।

en: Enable related post suggestions
bn: সম্পর্কিত পোস্টের পরামর্শ সক্রিয় করুন

en: Enable template function, shortcode, and block output for breadcrumb trail rendering.
bn: breadcrumb ট্রেইল রেন্ডারিংয়ের জন্য টেমপ্লেট ফাংশন, শর্টকোড এবং ব্লক আউটপুট সক্রিয় করুন।

en: Enable term-level SEO overrides and choose which taxonomies are managed.
bn: টার্ম-স্তরের SEO ওভাররাইড সক্রিয় করুন এবং কোন ট্যাক্সোনমি পরিচালনা করা হবে তা বেছে নিন।

en: Enable this day and adjust open/close time.
bn: এই দিনটি সক্রিয় করুন এবং খোলা/বন্ধের সময় সামঞ্জস্য করুন।

en: Enable this to show a panel in the editor where you can add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
bn: এডিটরে একটি প্যানেল দেখাতে এটি সক্রিয় করুন যেখানে আপনি LLM এজেন্টের জন্য বর্ণনা, নির্দেশনা বা প্রম্পট যোগ করতে পারবেন।

en: Enable this when your SMTP server requires username and password.
bn: আপনার SMTP সার্ভারে ব্যবহারকারীর নাম ও পাসওয়ার্ড প্রয়োজন হলে এটি সক্রিয় করুন।

en: Enable underline styling for breadcrumb links.
bn: breadcrumb লিংকের জন্য আন্ডারলাইন স্টাইলিং সক্রিয় করুন।

en: Enable which engines receive submissions and review their endpoints. Bing can notify other search engines, so enabling only Bing can reduce extra requests.
bn: কোন ইঞ্জিনগুলো সাবমিশন পাবে তা সক্রিয় করুন এবং তাদের এন্ডপয়েন্ট পর্যালোচনা করুন। Bing অন্য সার্চ ইঞ্জিনকে জানাতে পারে, তাই শুধু Bing সক্রিয় করলে অতিরিক্ত অনুরোধ কমে।

en: Enabled
bn: সক্রিয়

en: Enabled Taxonomies
bn: সক্রিয় ট্যাক্সোনমিসমূহ

en: Enabled by %s
bn: %s দ্বারা সক্রিয়

en: Enabled override set.
bn: সক্রিয় ওভাররাইড সেট করা হয়েছে।

en: End date
bn: শেষ তারিখ

en: Engine
bn: ইঞ্জিন

en: Engines
bn: ইঞ্জিনসমূহ

en: Ensure the canonical points to the main URL of the page.
bn: নিশ্চিত করুন ক্যানোনিক্যাল পৃষ্ঠার মূল URL-এ নির্দেশ করছে।

en: Enter a published post ID for markdown preview/export.
bn: মার্কডাউন প্রিভিউ/এক্সপোর্টের জন্য একটি প্রকাশিত পোস্টের ID প্রবেশ করুন।

en: Enter a valid URL (including http/https).
bn: একটি বৈধ URL প্রবেশ করুন (http/https সহ)।

en: Enter at least one URL.
bn: অন্তত একটি URL প্রবেশ করুন।

en: Enter full screen
bn: পূর্ণ স্ক্রিনে প্রবেশ করুন

en: Enter group name
bn: গ্রুপের নাম প্রবেশ করুন

en: Enter the target chat ID where daily reports should be sent.
bn: দৈনিক রিপোর্ট পাঠানোর জন্য লক্ষ্য চ্যাট ID প্রবেশ করুন।

en: Error
bn: ত্রুটি

en: Error: %s.
bn: ত্রুটি: %s।

en: Every L2 or L3 topic must reference a valid parent in the same group.
bn: প্রতিটি L2 বা L3 বিষয়কে একই গ্রুপের একটি বৈধ প্যারেন্ট রেফারেন্স করতে হবে।

en: Exact match
bn: সঠিক মিল

en: Example post
bn: উদাহরণ পোস্ট

en: Example: Emergency plumbing
bn: উদাহরণ: জরুরি প্লাম্বিং

en: Example: Plumbing and Home Repair Services
bn: উদাহরণ: প্লাম্বিং ও হোম রিপেয়ার সেবা

en: Example: TW-TPE
bn: উদাহরণ: TW-TPE

en: Example: Taipei
bn: উদাহরণ: তাইপেই

en: Excerpt
bn: এক্সার্পট

en: Exclude auto-selected posts with fewer words than this value.
bn: এই মানের চেয়ে কম শব্দের স্বয়ংক্রিয়ভাবে নির্বাচিত পোস্ট বাদ দিন।

en: Exclude empty taxonomies
bn: খালি ট্যাক্সোনমি বাদ দিন

en: Exclude headings
bn: শিরোনাম বাদ দিন

en: Exclude noindex
bn: noindex বাদ দিন

en: Exclude password-protected
bn: পাসওয়ার্ড-সুরক্ষিত বাদ দিন

en: Exclude patterns
bn: প্যাটার্ন বাদ দিন

en: Exclude posts below word count
bn: শব্দ গণনার নিচের পোস্ট বাদ দিন

en: Exclusions
bn: বাদ দেওয়া তালিকা

en: Exit full screen
bn: পূর্ণ স্ক্রিন থেকে বের হন

en: Expand suggestions
bn: পরামর্শ সম্প্রসারিত করুন

en: Expand the content with examples, steps, or FAQs.
bn: উদাহরণ, ধাপ বা FAQ দিয়ে কনটেন্ট সম্প্রসারিত করুন।

en: Export
bn: এক্সপোর্ট

en: Export or import all plugin settings, and configure what data is removed when the plugin is uninstalled.
bn: সমস্ত প্লাগিন সেটিংস এক্সপোর্ট বা ইমপোর্ট করুন এবং আনইনস্টলের সময় কোন ডেটা মুছে যাবে তা কনফিগার করুন।

en: Export settings
bn: সেটিংস এক্সপোর্ট করুন

en: Exporting…
bn: এক্সপোর্ট হচ্ছে…

en: Expose clean markdown output from published content for AI clients.
bn: AI ক্লায়েন্টের জন্য প্রকাশিত কনটেন্ট থেকে পরিষ্কার মার্কডাউন আউটপুট প্রকাশ করুন।

en: Extension
bn: এক্সটেনশন

en: Extension selections override the base llms.txt selections when used.
bn: ব্যবহার করা হলে এক্সটেনশন নির্বাচনগুলো বেস llms.txt নির্বাচনকে ওভাররাইড করে।

en: Extensions
bn: এক্সটেনশনসমূহ

en: External
bn: বাহ্যিক

en: External link count
bn: বাহ্যিক লিংক গণনা

en: External links
bn: বাহ্যিক লিংকসমূহ

en: External links at least %d
bn: বাহ্যিক লিংক কমপক্ষে %d

en: External links show credibility and provide references.
bn: বাহ্যিক লিংক বিশ্বাসযোগ্যতা দেখায় এবং রেফারেন্স প্রদান করে।

en: External links use rel attributes
bn: বাহ্যিক লিংক rel অ্যাট্রিবিউট ব্যবহার করে

en: Extra directives
bn: অতিরিক্ত নির্দেশনা

en: Fade color
bn: ফেড রং

en: Fade mask
bn: ফেড মাস্ক

en: Failed
bn: ব্যর্থ

en: Failed jobs
bn: ব্যর্থ জব

en: Failed to copy to clipboard.
bn: ক্লিপবোর্ডে কপি করতে ব্যর্থ।

en: Failed to copy.
bn: কপি করতে ব্যর্থ।

en: Failed to disable debug mode.
bn: ডিবাগ মোড নিষ্ক্রিয় করতে ব্যর্থ।

en: Failed to enable debug mode.
bn: ডিবাগ মোড সক্রিয় করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load %s records.
bn: %s রেকর্ড লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load 404 stats.
bn: ৪০৪ পরিসংখ্যান লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load debug info.
bn: ডিবাগ তথ্য লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load markdown preview.
bn: মার্কডাউন প্রিভিউ লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load notify logs.
bn: বিজ্ঞপ্তি লগ লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load preview.
bn: প্রিভিউ লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load settings.
bn: সেটিংস লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to load snapshots.
bn: স্ন্যাপশট লোড করতে ব্যর্থ।

en: Failed to rebuild markdown snapshots.
bn: মার্কডাউন স্ন্যাপশট পুনর্নির্মাণ করতে ব্যর্থ।

en: Failed to save Link Suggestions settings.
bn: Link Suggestions সেটিংস সংরক্ষণ করতে ব্যর্থ।

en: Failed to save changes.
bn: পরিবর্তন সংরক্ষণ করতে ব্যর্থ।

en: Failed to save preferences.
bn: পছন্দগুলি সংরক্ষণ করতে ব্যর্থ হয়েছে।

en: Failed to save settings.
bn: সেটিংস সংরক্ষণ করতে ব্যর্থ।

en: Failed to send digest.
bn: ডাইজেস্ট পাঠাতে ব্যর্থ।

en: Failed to test channel.
bn: চ্যানেল পরীক্ষা করতে ব্যর্থ।

en: Failed to update 404 record.
bn: ৪০৪ রেকর্ড আপডেট করতে ব্যর্থ।

en: Failed to update debug level.
bn: ডিবাগ স্তর আপডেট করতে ব্যর্থ।

en: Failed to update editor mode.
bn: এডিটর মোড আপডেট করতে ব্যর্থ।

en: Failed to update selected records.
bn: নির্বাচিত রেকর্ড আপডেট করতে ব্যর্থ।

en: Fallback description for products without custom SEO description.
bn: কাস্টম SEO বর্ণনা ছাড়া প্রোডাক্টের জন্য ফলব্যাক বর্ণনা।

en: Fallback image used when a post has no featured image. Set to 0 to disable.
bn: পোস্টে কোনো ফিচারড ছবি না থাকলে ব্যবহৃত ফলব্যাক ছবি। নিষ্ক্রিয় করতে ০ সেট করুন।

en: Fallback redirect
bn: ফলব্যাক রিডাইরেক্ট

en: Fallback title for products without custom SEO title.
bn: কাস্টম SEO শিরোনাম ছাড়া প্রোডাক্টের জন্য ফলব্যাক শিরোনাম।

en: Feature checks
bn: ফিচার যাচাই

en: Featured image
bn: ফিচারড ছবি

en: Featured topics
bn: বৈশিষ্ট্যযুক্ত বিষয়সমূহ

en: Field font size
bn: ক্ষেত্রের ফন্ট আকার

en: Field text color
bn: ক্ষেত্রের টেক্সট রং

en: File path
bn: ফাইলের পথ

en: Filters
bn: ফিল্টারসমূহ

en: Find related posts while you edit.
bn: সম্পাদনার সময় সম্পর্কিত পোস্ট খুঁজুন।

en: Finding suggestions…
bn: পরামর্শ খোঁজা হচ্ছে…

en: Fine-tune which links appear in the chain.
bn: চেইনে কোন লিংক দেখাবে তা সূক্ষ্মভাবে সামঞ্জস্য করুন।

en: Flesch reading ease >= %d (non-CJK)
bn: Flesch পাঠযোগ্যতা স্বাচ্ছন্দ্য >= %d (নন-CJK)

en: Focus Keyphrase
bn: ফোকাস কীফ্রেজ

en: Focus keyphrase
bn: ফোকাস কীফ্রেজ

en: Focus keyphrase appears too often.
bn: ফোকাস কীফ্রেজ অনেক বেশি দেখা যাচ্ছে।

en: Focus keyphrase density
bn: ফোকাস কীফ্রেজ ঘনত্ব

en: Focus keyphrase density %1$s%%-%2$s%%
bn: ফোকাস কীফ্রেজ ঘনত্ব %1$s%%-%2$s%%

en: Focus keyphrase density is 0%. Add it naturally to the content.
bn: ফোকাস কীফ্রেজ ঘনত্ব ০%। কনটেন্টে এটি স্বাভাবিকভাবে যোগ করুন।

en: Focus keyphrase density is in range (0.5%–2%).
bn: ফোকাস কীফ্রেজ ঘনত্ব পরিসীমার মধ্যে আছে (০.৫%–২%)।

en: Focus keyphrase is not set.
bn: ফোকাস কীফ্রেজ সেট করা নেই।

en: Focus keyphrase not set for description.
bn: বর্ণনার জন্য ফোকাস কীফ্রেজ সেট করা নেই।

en: Focus keyphrase not set for title.
bn: শিরোনামের জন্য ফোকাস কীফ্রেজ সেট করা নেই।

en: Follow
bn: অনুসরণ করুন

en: Following
bn: অনুসরণ করছেন

en: Font color
bn: ফন্ট রং

en: Font size
bn: ফন্ট আকার

en: Font size used for each Topic Cluster link.
bn: প্রতিটি Topic Cluster লিংকের জন্য ব্যবহৃত ফন্ট আকার।

en: Font style
bn: ফন্ট স্টাইল

en: Footer
bn: ফুটার

en: Footer NAP
bn: ফুটার NAP

en: Footer NAP CSS
bn: ফুটার NAP CSS

en: Footer NAP HTML
bn: ফুটার NAP HTML

en: Footer NAP is empty with current settings.
bn: বর্তমান সেটিংস দিয়ে ফুটার NAP খালি।

en: Footer NAP preview
bn: ফুটার NAP প্রিভিউ

en: Footer columns
bn: ফুটার কলাম

en: For best consistency, save the post before comparing scores.
bn: সর্বোত্তম সামঞ্জস্যের জন্য, স্কোর তুলনার আগে পোস্ট সংরক্ষণ করুন।

en: For example, a WooCommerce store or any site with a shopping cart.
bn: উদাহরণস্বরূপ, একটি WooCommerce স্টোর বা শপিং কার্ট সহ যেকোনো সাইট।

en: For example, a blog, technical documentation site, or educational platform.
bn: উদাহরণস্বরূপ, একটি ব্লগ, প্রযুক্তিগত ডকুমেন্টেশন সাইট, বা শিক্ষামূলক প্ল্যাটফর্ম।

en: For example, a restaurant, clinic, law firm, gym, or retail store.
bn: উদাহরণস্বরূপ, একটি রেস্তোরাঁ, ক্লিনিক, আইনি সংস্থা, জিম বা খুচরা দোকান।

en: For example, separate English and Spanish versions, or different URLs targeting different regions.
bn: উদাহরণস্বরূপ, আলাদা ইংরেজি এবং স্প্যানিশ সংস্করণ, বা বিভিন্ন অঞ্চলকে লক্ষ্য করে বিভিন্ন URL।

en: Force Classic Editor
bn: Classic Editor জোর করে চালু করুন

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: From Email
bn: প্রেরক ইমেইল

en: From Name
bn: প্রেরকের নাম

en: Front-end output
bn: ফ্রন্ট-এন্ড আউটপুট

en: Full reindex queued. We will refresh suggestions in the background.
bn: সম্পূর্ণ পুনরায় ইন্ডেক্স কিউতে রাখা হয়েছে। আমরা ব্যাকগ্রাউন্ডে পরামর্শ রিফ্রেশ করব।

en: Full snippets look more professional and improve engagement.
bn: সম্পূর্ণ স্নিপেট আরও পেশাদার দেখায় এবং এনগেজমেন্ট উন্নত করে।

en: Gap
bn: ফাঁক

en: Gap between blocks (px)
bn: ব্লকের মধ্যে গ্যাপ (px)

en: Generate AI-friendly markdown from published content.
bn: প্রকাশিত কনটেন্ট থেকে AI-বান্ধব মার্কডাউন তৈরি করুন।

en: Generate a linked outline of headings inside your content.
bn: আপনার কনটেন্টের ভিতরের শিরোনামের একটি লিংকযুক্ত আউটলাইন তৈরি করুন।

en: Generate a navigable outline of headings and control where it appears in your content.
bn: শিরোনামের একটি নেভিগেবল আউটলাইন তৈরি করুন এবং আপনার কনটেন্টে এটি কোথায় দেখাবে তা নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Generates Person schema for every author page to establish authorship identity and strengthen the E-E-A-T signals Google increasingly factors into rankings.
bn: লেখকত্বের পরিচয় প্রতিষ্ঠা করতে এবং E-E-A-T সংকেত শক্তিশালী করতে প্রতিটি লেখক পৃষ্ঠার জন্য Person স্কিমা তৈরি করে।

en: Generates a WebSite graph with search action data pulled from your site.
bn: আপনার সাইট থেকে সার্চ অ্যাকশন ডেটা সহ একটি WebSite গ্রাফ তৈরি করে।

en: Geo meta tags
bn: জিও মেটা ট্যাগ

en: Geo place name
bn: জিও স্থানের নাম

en: Geo region code
bn: জিও অঞ্চল কোড

en: Geo tags are disabled.
bn: জিও ট্যাগ নিষ্ক্রিয় আছে।

en: GeoCircle radius. Uses the Map latitude/longitude as center point.
bn: GeoCircle ব্যাসার্ধ। ম্যাপের অক্ষাংশ/দ্রাঘিমাংশকে কেন্দ্র বিন্দু হিসেবে ব্যবহার করে।

en: Get started →
bn: শুরু করুন →

en: Global output switch. When disabled, WooCommerce SEO metadata is not rendered.
bn: গ্লোবাল আউটপুট সুইচ। নিষ্ক্রিয় হলে WooCommerce SEO মেটাডেটা রেন্ডার হয় না।

en: Global settings migration
bn: গ্লোবাল সেটিংস মাইগ্রেশন

en: Go to the sections you use most, or check your site's overall SEO status.
bn: আপনি সবচেয়ে বেশি ব্যবহার করেন এমন অংশে যান, অথবা আপনার সাইটের সামগ্রিক SEO স্ট্যাটাস পরীক্ষা করুন।

en: Good
bn: ভালো

en: Google verification
bn: Google যাচাইকরণ

en: Got it
bn: বুঝেছি

en: Got it, don't show again
bn: বুঝেছি, আর দেখাবেন না

en: Great job! No suggestions right now.
bn: দারুণ কাজ! এখন কোনো পরামর্শ নেই।

en: Grid
bn: গ্রিড

en: Group
bn: গ্রুপ

en: Group #%d
bn: গ্রুপ #%d

en: Group created.
bn: গ্রুপ তৈরি হয়েছে।

en: Group name is required.
bn: গ্রুপের নাম প্রয়োজনীয়।

en: Group not found.
bn: গ্রুপ পাওয়া যায়নি।

en: Group removed.
bn: গ্রুপ সরানো হয়েছে।

en: Group updated.
bn: গ্রুপ আপডেট হয়েছে।

en: Group:
bn: গ্রুপ:

en: Grouped
bn: গোষ্ঠীবদ্ধ

en: Groups
bn: গ্রুপসমূহ

en: H2/H3 count between %1$d and %2$d
bn: H2/H3 গণনা %1$d এবং %2$d-এর মধ্যে

en: HTML Sample
bn: HTML নমুনা

en: HTTP %d received.
bn: HTTP %d পাওয়া গেছে।

en: HTTP status
bn: HTTP স্ট্যাটাস

en: Has your site ever changed its URL structure, or do you know some links lead to 404 pages?
bn: আপনার সাইট কি কখনো তার URL কাঠামো পরিবর্তন করেছে, বা আপনি কি জানেন যে কিছু লিঙ্ক 404 পৃষ্ঠায় নিয়ে যায়?

en: Head Sample
bn: হেড নমুনা

en: Head tag output
bn: হেড ট্যাগ আউটপুট

en: Header
bn: হেডার

en: Header (5) + Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
bn: হেডার (৫) + মূল কনটেন্ট বাম (৩) + সাইডবার ডান (২)

en: Header (5) + Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
bn: হেডার (৫) + সাইডবার বাম (২) + মূল কনটেন্ট ডান (৩)

en: Heading level
bn: শিরোনামের স্তর

en: Heading levels
bn: শিরোনামের স্তরসমূহ

en: Help search engines pick the right language URL for each visitor.
bn: প্রতিটি দর্শকের জন্য সঠিক ভাষার URL বেছে নিতে সার্চ ইঞ্জিনকে সাহায্য করুন।

en: Helps avoid link spam signals and keeps compliance clean.
bn: লিংক স্প্যাম সংকেত এড়াতে এবং সম্মতি পরিষ্কার রাখতে সাহায্য করে।

en: Helps search engines connect sections to the main theme.
bn: সার্চ ইঞ্জিনকে অংশগুলো মূল বিষয়ের সাথে সংযুক্ত করতে সাহায্য করে।

en: Helps the page rank for more specific queries.
bn: আরও নির্দিষ্ট কোয়েরির জন্য পৃষ্ঠার র‍্যাঙ্ক করতে সাহায্য করে।

en: Helps you manage a topic cluster structure (pillar → cluster → supporting articles) and automatically renders a topic navigation block within posts, making it easy for readers to explore related content while signaling topical depth to Google.
bn: আপনাকে একটি টপিক ক্লাস্টার কাঠামো পরিচালনা করতে সাহায্য করে এবং পোস্টের মধ্যে স্বয়ংক্রিয়ভাবে একটি টপিক নেভিগেশন ব্লক রেন্ডার করে।

en: Hidden blocks
bn: লুকানো ব্লক

en: Hidden selections staging area
bn: লুকানো নির্বাচনের স্টেজিং এলাকা

en: Hide
bn: লুকান

en: Hide block
bn: ব্লক লুকান

en: Hide snippets
bn: স্নিপেট লুকান

en: Hide taxonomy parents
bn: ট্যাক্সোনমি প্যারেন্ট লুকান

en: Hide tips
bn: টিপস লুকান

en: Hierarchy
bn: শ্রেণিবিন্যাস

en: Hits
bn: হিট

en: Home
bn: হোম

en: Home label
bn: হোমের লেবেল

en: How long to wait before SMTP connection is considered failed.
bn: SMTP সংযোগ ব্যর্থ বলে গণ্য হওয়ার আগে কতক্ষণ অপেক্ষা করতে হবে।

en: How often the scanner runs. Set higher on large sites.
bn: স্ক্যানার কত ঘন ঘন চলে। বড় সাইটে বেশি সেট করুন।

en: How to improve
bn: কীভাবে উন্নত করবেন

en: Ideal max (%)
bn: আদর্শ সর্বোচ্চ (%)

en: Ideal min (%)
bn: আদর্শ সর্বনিম্ন (%)

en: Ideal range max
bn: আদর্শ পরিসীমার সর্বোচ্চ

en: Ideal range min
bn: আদর্শ পরিসীমার সর্বনিম্ন

en: If available, enter your official tax ID to improve search engine trust signals.
bn: যদি পাওয়া যায়, সার্চ ইঞ্জিনের বিশ্বাস সংকেত উন্নত করতে আপনার অফিসিয়াল ট্যাক্স ID প্রবেশ করুন।

en: If your site has many articles,
bn: আপনার সাইটে অনেক আর্টিকেল থাকলে,

en: If your site welcomes automated AI agents, such as auto-purchase flows, describe the process here.
bn: আপনার সাইট স্বয়ংক্রিয় AI এজেন্টদের স্বাগত জানালে, যেমন অটো-পার্চেজ ফ্লো, এখানে প্রক্রিয়াটি বর্ণনা করুন।

en: Ignore
bn: উপেক্ষা করুন

en: Ignore query params
bn: কোয়েরি প্যারামিটার উপেক্ষা করুন

en: Ignore selected
bn: নির্বাচিত উপেক্ষা করুন

en: Ignored
bn: উপেক্ষিত

en: Image
bn: ছবি

en: Image SEO
bn: ইমেজ SEO

en: Image URL
bn: ছবির URL

en: Image border radius
bn: ছবির বর্ডার ব্যাসার্ধ

en: Image size
bn: ছবির আকার

en: Images support understanding and break up long text.
bn: ছবি বোঝাপড়া সমর্থন করে এবং দীর্ঘ টেক্সট ভেঙে দেয়।

en: Import
bn: আমদানি করুন

en: Import AIOSEO global templates, organization schema, social defaults, and breadcrumbs.
bn: AIOSEO গ্লোবাল টেমপ্লেট, অর্গানাইজেশন স্কিমা, সোশ্যাল ডিফল্ট এবং breadcrumbs আমদানি করুন।

en: Import AIOSEO per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
bn: AIOSEO প্রতি-পোস্ট মেটাডেটা (শিরোনাম, বর্ণনা, ক্যানোনিক্যাল, সোশ্যাল ওভাররাইড এবং robots) আমদানি করুন।

en: Import Coordinates from Google Maps URL
bn: Google Maps URL থেকে স্থানাঙ্ক আমদানি করুন

en: Import SEOPress per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
bn: SEOPress প্রতি-পোস্ট মেটাডেটা (শিরোনাম, বর্ণনা, ক্যানোনিক্যাল, সোশ্যাল ওভাররাইড এবং robots) আমদানি করুন।

en: Import SEOPress templates, social defaults, organization schema, and breadcrumbs.
bn: SEOPress টেমপ্লেট, সোশ্যাল ডিফল্ট, অর্গানাইজেশন স্কিমা এবং breadcrumbs আমদানি করুন।

en: Import failed. Please check the file and try again.
bn: ইমপোর্ট ব্যর্থ হয়েছে। অনুগ্রহ করে ফাইলটি পরীক্ষা করুন এবং আবার চেষ্টা করুন।

en: Import global defaults such as title templates, organization schema, and social defaults.
bn: শিরোনাম টেমপ্লেট, অর্গানাইজেশন স্কিমা এবং সোশ্যাল ডিফল্টের মতো গ্লোবাল ডিফল্ট আমদানি করুন।

en: Import global defaults such as title templates, schema organization, and social defaults.
bn: শিরোনাম টেমপ্লেট, স্কিমা অর্গানাইজেশন এবং সোশ্যাল ডিফল্টের মতো গ্লোবাল ডিফল্ট আমদানি করুন।

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and canonicals).
bn: প্রতি-পোস্ট SEO মেটাডেটা (শিরোনাম, বর্ণনা, সোশ্যাল ওভাররাইড এবং ক্যানোনিক্যাল) আমদানি করুন।

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and schema).
bn: প্রতি-পোস্ট SEO মেটাডেটা (শিরোনাম, বর্ণনা, সোশ্যাল ওভাররাইড এবং স্কিমা) আমদানি করুন।

en: Import post metadata, social defaults, schema settings, breadcrumbs, and redirects.
bn: পোস্ট মেটাডেটা, সোশ্যাল ডিফল্ট, স্কিমা সেটিংস, breadcrumbs এবং রিডাইরেক্ট আমদানি করুন।

en: Import post titles, descriptions, social overrides, and schema settings.
bn: পোস্টের শিরোনাম, বর্ণনা, সোশ্যাল ওভাররাইড এবং স্কিমা সেটিংস আমদানি করুন।

en: Import post-level redirects from SEOPress and add them to Airygen Redirects.
bn: SEOPress থেকে পোস্ট-স্তরের রিডাইরেক্ট আমদানি করুন এবং Airygen Redirects-এ যোগ করুন।

en: Import redirects from All-in-One SEO Pack and add them to Airygen Redirects.
bn: All-in-One SEO Pack থেকে রিডাইরেক্ট আমদানি করুন এবং Airygen Redirects-এ যোগ করুন।

en: Import redirects from Rank Math and add them to Airygen Redirects.
bn: Rank Math থেকে রিডাইরেক্ট আমদানি করুন এবং Airygen Redirects-এ যোগ করুন।

en: Import redirects saved per post in Yoast and add them to Airygen Redirects.
bn: Yoast-এ প্রতি পোস্টে সংরক্ষিত রিডাইরেক্ট আমদানি করুন এবং Airygen Redirects-এ যোগ করুন।

en: Import settings
bn: সেটিংস ইমপোর্ট করুন

en: Import titles, descriptions, social overrides, breadcrumbs, and redirect rules.
bn: শিরোনাম, বর্ণনা, সোশ্যাল ওভাররাইড, breadcrumbs এবং রিডাইরেক্ট নিয়ম আমদানি করুন।

en: Importing…
bn: আমদানি হচ্ছে…

en: Improved clarity boosts dwell time and user satisfaction.
bn: উন্নত স্পষ্টতা ডওয়েল টাইম এবং ব্যবহারকারীর সন্তুষ্টি বাড়ায়।

en: Improves accessibility and adds extra relevance signals.
bn: অ্যাক্সেসিবিলিটি উন্নত করে এবং অতিরিক্ত প্রাসঙ্গিকতার সংকেত যোগ করে।

en: Improves readability and keeps users engaged longer.
bn: পাঠযোগ্যতা উন্নত করে এবং ব্যবহারকারীদের আরও বেশিক্ষণ নিযুক্ত রাখে।

en: Improves site structure and can pass authority to key pages.
bn: সাইটের কাঠামো উন্নত করে এবং মূল পৃষ্ঠাগুলোতে কর্তৃত্ব পাস করতে পারে।

en: Improves topical relevance and makes the result more recognizable.
bn: বিষয়গত প্রাসঙ্গিকতা উন্নত করে এবং ফলাফলকে আরও চেনা যায় করে তোলে।

en: In-Article Content Order
bn: নিবন্ধের মধ্যে কন্টেন্টের ক্রম

en: Include /llms.txt and enabled extensions in the XML sitemap index.
bn: XML সাইটম্যাপ ইন্ডেক্সে /llms.txt এবং সক্রিয় এক্সটেনশন অন্তর্ভুক্ত করুন।

en: Include KML in sitemap
bn: সাইটম্যাপে KML অন্তর্ভুক্ত করুন

en: Include YAML front matter
bn: YAML ফ্রন্ট ম্যাটার অন্তর্ভুক্ত করুন

en: Include author details in Article graph
bn: Article গ্রাফে লেখকের বিস্তারিত অন্তর্ভুক্ত করুন

en: Include the Posts page before archive items when a static blog page is set.
bn: স্ট্যাটিক ব্লগ পৃষ্ঠা সেট থাকলে আর্কাইভ আইটেমের আগে Posts পৃষ্ঠা অন্তর্ভুক্ত করুন।

en: Include the current page as the final breadcrumb (also affects the JSON-LD breadcrumb list).
bn: বর্তমান পৃষ্ঠাকে শেষ breadcrumb হিসেবে অন্তর্ভুক্ত করুন (JSON-LD breadcrumb তালিকাকেও প্রভাবিত করে)।

en: Include x-default
bn: x-default অন্তর্ভুক্ত করুন

en: Include your focus keyphrase naturally near the start of the title.
bn: শিরোনামের শুরুর কাছে স্বাভাবিকভাবে আপনার ফোকাস কীফ্রেজ অন্তর্ভুক্ত করুন।

en: Included post types
bn: অন্তর্ভুক্ত পোস্ট ধরনসমূহ

en: Includes Organization/LocalBusiness JSON-LD based on the details above.
bn: উপরের বিস্তারিতের উপর ভিত্তি করে Organization/LocalBusiness JSON-LD অন্তর্ভুক্ত করে।

en: Including the focus phrase helps confirm the page topic.
bn: ফোকাস ফ্রেজ অন্তর্ভুক্ত করা পৃষ্ঠার বিষয় নিশ্চিত করতে সাহায্য করে।

en: Including the focus phrase in the URL reinforces relevance.
bn: URL-এ ফোকাস ফ্রেজ অন্তর্ভুক্ত করা প্রাসঙ্গিকতা শক্তিশালী করে।

en: Including the keyphrase in a subheading reinforces the main topic.
bn: সাবহেডিংয়ে কীফ্রেজ অন্তর্ভুক্ত করা মূল বিষয়কে শক্তিশালী করে।

en: Including the keyphrase in one image alt text reinforces the topic.
bn: একটি ছবির alt টেক্সটে কীফ্রেজ অন্তর্ভুক্ত করা বিষয়কে শক্তিশালী করে।

en: Incoming internal links
bn: আগত অভ্যন্তরীণ লিংক

en: Indent
bn: ইন্ডেন্ট

en: Index
bn: ইন্ডেক্স

en: Index status
bn: ইন্ডেক্স স্ট্যাটাস

en: Index strategy
bn: ইন্ডেক্স কৌশল

en: IndexNow key missing. Generate a key in Settings.
bn: IndexNow কী অনুপস্থিত। সেটিংসে একটি কী তৈরি করুন।

en: IndexNow requires a key file. Paste an existing key or generate a new one.
bn: IndexNow-এর একটি কী ফাইল প্রয়োজন। একটি বিদ্যমান কী পেস্ট করুন বা একটি নতুন তৈরি করুন।

en: Indexed
bn: ইন্ডেক্স হয়েছে

en: Indexing
bn: ইন্ডেক্সিং

en: Indexing directive
bn: ইন্ডেক্সিং নির্দেশনা

en: Indexing updates automatically when you save content. Reindex only when you enable Link Suggestions for the first time or add new post types.
bn: কনটেন্ট সংরক্ষণ করলে ইন্ডেক্সিং স্বয়ংক্রিয়ভাবে আপডেট হয়। শুধুমাত্র প্রথমবার Link Suggestions সক্রিয় করলে বা নতুন পোস্ট ধরন যোগ করলে পুনরায় ইন্ডেক্স করুন।

en: Info
bn: তথ্য

en: Inherit Open Graph image
bn: Open Graph ছবি উত্তরাধিকার করুন

en: Inherit default
bn: ডিফল্ট উত্তরাধিকার করুন

en: Inherit default (%s)
bn: ডিফল্ট উত্তরাধিকার করুন (%s)

en: Injected CSS
bn: ইনজেক্ট করা CSS

en: Insert
bn: ঢোকান

en: Insert Airygen breadcrumb output.
bn: Airygen breadcrumb আউটপুট ঢোকান।

en: Insert TOC
bn: TOC ঢোকান

en: Insert position
bn: ঢোকানোর অবস্থান

en: Insert the Airygen TOC block.
bn: Airygen TOC ব্লক ঢোকান।

en: Inserted between token values when you add %s. One space is added on both sides automatically.
bn: %s যোগ করলে টোকেন মানের মধ্যে ঢোকানো হয়। উভয় পাশে স্বয়ংক্রিয়ভাবে একটি স্পেস যোগ হয়।

en: Inserts the post excerpt.
bn: পোস্টের এক্সার্পট ঢোকায়।

en: Inserts the post title.
bn: পোস্টের শিরোনাম ঢোকায়।

en: Inserts the title separator from the template settings.
bn: টেমপ্লেট সেটিংস থেকে শিরোনাম বিভাজক ঢোকায়।

en: Inserts your site name.
bn: আপনার সাইটের নাম ঢোকায়।

en: Inserts your site tagline.
bn: আপনার সাইটের ট্যাগলাইন ঢোকায়।

en: Instant Indexing
bn: ইনস্ট্যান্ট ইনডেক্সিং

en: Internal
bn: অভ্যন্তরীণ

en: Internal (blue) / External (orange) / Incoming (green) / Broken (black) links
bn: অভ্যন্তরীণ (নীল) / বাহ্যিক (কমলা) / আগত (সবুজ) / ভাঙা (কালো) লিংক

en: Internal link count
bn: অভ্যন্তরীণ লিংক গণনা

en: Internal links
bn: অভ্যন্তরীণ লিংকসমূহ

en: Internal links between %1$d and %2$d
bn: অভ্যন্তরীণ লিংক %1$d এবং %2$d-এর মধ্যে

en: Internal links help users and search engines discover related pages.
bn: অভ্যন্তরীণ লিংক ব্যবহারকারী ও সার্চ ইঞ্জিনকে সম্পর্কিত পৃষ্ঠা আবিষ্কার করতে সাহায্য করে।

en: Intro
bn: ভূমিকা

en: Intro includes focus keyphrase
bn: ভূমিকায় ফোকাস কীফ্রেজ আছে

en: Invalid action.
bn: অবৈধ অ্যাকশন।

en: Invalid import payload.
bn: অবৈধ ইমপোর্ট পেলোড।

en: Invalid log id.
bn: অবৈধ লগ id।

en: Invalid notify channel.
bn: অবৈধ বিজ্ঞপ্তি চ্যানেল।

en: Invalid post ID.
bn: অবৈধ পোস্ট ID।

en: Invalid post identifier.
bn: অবৈধ পোস্ট শনাক্তকারী।

en: Invalid settings payload.
bn: অবৈধ সেটিংস পেলোড।

en: Invalid topic cluster level.
bn: অবৈধ topic cluster স্তর।

en: Invalid uninstall preferences payload.
bn: অবৈধ আনইনস্টল পছন্দ পেলোড।

en: Italic
bn: ইটালিক

en: Items per sitemap page
bn: সাইটম্যাপ পৃষ্ঠা প্রতি আইটেম

en: JSON-LD Preview
bn: JSON-LD প্রিভিউ

en: JSON-LD is empty. Check Schema settings and enable the graphs you need.
bn: JSON-LD খালি। স্কিমা সেটিংস পরীক্ষা করুন এবং প্রয়োজনীয় গ্রাফ সক্রিয় করুন।

en: JSON-LD preview generated from current settings. This is the structured data format printed in page source.
bn: বর্তমান সেটিংস থেকে JSON-LD প্রিভিউ তৈরি হয়েছে। এটি পৃষ্ঠার সোর্সে মুদ্রিত স্ট্রাকচার্ড ডেটা ফরম্যাট।

en: Japan Travel Guide
bn: জাপান ভ্রমণ গাইড

en: Keep digest logs for this many days before automatic cleanup.
bn: স্বয়ংক্রিয় পরিষ্কারের আগে এতদিনের জন্য ডাইজেস্ট লগ রাখুন।

en: Keep it roughly 140–160 characters and prioritize the main benefit.
bn: এটি প্রায় ১৪০–১৬০ অক্ষরে রাখুন এবং মূল সুবিধাকে অগ্রাধিকার দিন।

en: Keep one H1 that matches the page topic, and use H2/H3 for sections.
bn: পৃষ্ঠার বিষয়ের সাথে মিলে এমন একটি H1 রাখুন এবং অংশের জন্য H2/H3 ব্যবহার করুন।

en: Keeps content natural while still covering long-tail queries.
bn: দীর্ঘ-লেজের কোয়েরি কভার করার পাশাপাশি কনটেন্ট স্বাভাবিক রাখে।

en: Key detected
bn: কী শনাক্ত হয়েছে

en: Key file responded with HTTP %d.
bn: কী ফাইল HTTP %d দিয়ে সাড়া দিয়েছে।

en: Key location URL
bn: কী অবস্থানের URL

en: Key missing
bn: কী অনুপস্থিত

en: Keyphrase density shows how often the main topic appears.
bn: কীফ্রেজ ঘনত্ব দেখায় মূল বিষয় কতবার উপস্থিত হয়।

en: Keyphrase preview
bn: কীফ্রেজ প্রিভিউ

en: Keyphrases
bn: কীফ্রেজসমূহ

en: L1 (Pillar)
bn: L1 (পিলার)

en: L1 article output
bn: L1 আর্টিকেল আউটপুট

en: L1 relation link description must not contain %s.
bn: L1 রিলেশন লিঙ্ক বর্ণনায় %s থাকা উচিত নয়।

en: L1 — Pillar
bn: L1 — পিলার

en: L2 (Cluster)
bn: L2 (ক্লাস্টার)

en: L2 article output
bn: L2 আর্টিকেল আউটপুট

en: L2 relation link description must contain exactly one %s.
bn: L2 রিলেশন লিঙ্ক বর্ণনায় ঠিক একটি %s থাকতে হবে।

en: L2 topics must be linked to an L1 parent.
bn: L2 বিষয় অবশ্যই একটি L1 প্যারেন্টের সাথে লিংক করতে হবে।

en: L2 topics must reference an L1 parent.
bn: L2 বিষয়কে একটি L1 প্যারেন্ট রেফারেন্স করতে হবে।

en: L2 — Cluster
bn: L2 — ক্লাস্টার

en: L3 (Support)
bn: L3 (সাপোর্ট)

en: L3 article output
bn: L3 আর্টিকেল আউটপুট

en: L3 ordering is only allowed within the same parent L2.
bn: L3 অর্ডারিং শুধুমাত্র একই প্যারেন্ট L2-এর মধ্যে অনুমোদিত।

en: L3 ordering links must stay within the same parent topic.
bn: L3 অর্ডারিং লিংকগুলো অবশ্যই একই প্যারেন্ট বিষয়ের মধ্যে থাকতে হবে।

en: L3 ordering only works within the same L2 parent.
bn: L3 অর্ডারিং শুধুমাত্র একই L2 প্যারেন্টের মধ্যে কাজ করে।

en: L3 relation link description must contain exactly one %s.
bn: L3 রিলেশন লিঙ্ক বর্ণনায় ঠিক একটি %s থাকতে হবে।

en: L3 topics must be linked to an L2 parent.
bn: L3 বিষয় অবশ্যই একটি L2 প্যারেন্টের সাথে লিংক করতে হবে।

en: L3 topics must reference an L2 parent.
bn: L3 বিষয়কে একটি L2 প্যারেন্ট রেফারেন্স করতে হবে।

en: L3 — Support
bn: L3 — সাপোর্ট

en: LLMs.txt cache cleared.
bn: LLMs.txt ক্যাশ পরিষ্কার হয়েছে।

en: Label color
bn: লেবেলের রং

en: Label font size
bn: লেবেলের ফন্ট আকার

en: Label typography
bn: লেবেলের টাইপোগ্রাফি

en: Label used for the homepage breadcrumb.
bn: হোমপেজের breadcrumb-এর জন্য ব্যবহৃত লেবেল।

en: Labels
bn: লেবেলসমূহ

en: Language URL
bn: ভাষার URL

en: Language Versions
bn: ভাষার সংস্করণসমূহ

en: Language code
bn: ভাষার কোড

en: Laptop
bn: ল্যাপটপ

en: Large
bn: বড়

en: Large (best quality)
bn: বড় (সেরা মান)

en: Large sites should keep this lower to avoid memory issues on crawl.
bn: বড় সাইটগুলো ক্রলে মেমোরি সমস্যা এড়াতে এটি কম রাখা উচিত।

en: Last checked: %s
bn: শেষ পরীক্ষা: %s

en: Last run
bn: শেষ রান

en: Last seen
bn: শেষ দেখা

en: Last synced
bn: শেষ সিংক

en: Latest run
bn: সর্বশেষ রান

en: Latitude
bn: অক্ষাংশ

en: Launch
bn: চালু করুন

en: Layout
bn: লেআউট

en: Layout area
bn: লেআউট এলাকা

en: Layout template
bn: লেআউট টেমপ্লেট

en: Leave blank to use the permalink WordPress generates.
bn: WordPress যে পার্মালিংক তৈরি করে তা ব্যবহার করতে খালি রাখুন।

en: Leave empty to use the default taxonomy archive URL.
bn: ডিফল্ট ট্যাক্সোনমি আর্কাইভ URL ব্যবহার করতে খালি রাখুন।

en: Left
bn: বাম

en: Left and right nodes are required.
bn: বাম এবং ডান নোড প্রয়োজনীয়।

en: Left sidebar
bn: বাম সাইডবার

en: Left/right ordering updated in draft.
bn: ড্রাফটে বাম/ডান অর্ডারিং আপডেট করা হয়েছে।

en: Legal name
bn: আইনি নাম

en: Lets you customize meta titles and descriptions for taxonomy archive pages and control which ones Google should index, preventing SEO authority from being diluted across low-value pages.
bn: আপনাকে ট্যাক্সোনমি আর্কাইভ পৃষ্ঠাগুলির জন্য মেটা শিরোনাম এবং বিবরণ কাস্টমাইজ করতে এবং Google কোনগুলি ইন্ডেক্স করবে তা নিয়ন্ত্রণ করতে দেয়।

en: Level
bn: স্তর

en: Light violet with a modern AI/creative product vibe.
bn: আধুনিক AI/ক্রিয়েটিভ পণ্যের পরিবেশের সাথে হালকা বেগুনি।

en: Limits how large image previews can appear in search results.
bn: সার্চ ফলাফলে ছবির প্রিভিউ কতটা বড় হতে পারে তা সীমিত করে।

en: Limits how many characters are shown before excerpt text is truncated.
bn: এক্সার্পট টেক্সট কাটার আগে কতটি অক্ষর দেখানো হবে তা সীমিত করে।

en: Limits simultaneous HTTP requests during a scan.
bn: স্ক্যানের সময় একযোগে HTTP অনুরোধ সীমিত করে।

en: Link
bn: লিংক

en: Link Counter
bn: লিংক কাউন্টার

en: Link Counter must be enabled to gather internal link data.
bn: অভ্যন্তরীণ লিংক ডেটা সংগ্রহ করতে লিংক কাউন্টার সক্রিয় করতে হবে।

en: Link Suggestions
bn: লিংক পরামর্শ

en: Link Suggestions API is not configured.
bn: Link Suggestions API কনফিগার করা নেই।

en: Link Suggestions is disabled. Enable it in Airygen → Modules.
bn: Link Suggestions নিষ্ক্রিয় আছে। Airygen → Modules-এ এটি সক্রিয় করুন।

en: Link Suggestions settings saved.
bn: Link Suggestions সেটিংস সংরক্ষণ হয়েছে।

en: Link color
bn: লিংকের রং

en: Link counts listed in order: internal, external, incoming internal, broken links.
bn: লিংক গণনা ক্রমানুসারে তালিকাভুক্ত: অভ্যন্তরীণ, বাহ্যিক, আগত অভ্যন্তরীণ, ভাঙা লিংক।

en: Link following directive
bn: লিংক অনুসরণ নির্দেশনা

en: Link log
bn: লিংক লগ

en: Link to 1–3 relevant posts or pages using descriptive anchor text.
bn: বর্ণনামূলক অ্যাংকর টেক্সট ব্যবহার করে ১–৩টি প্রাসঙ্গিক পোস্ট বা পৃষ্ঠায় লিংক করুন।

en: Link types to scan
bn: স্ক্যান করার লিংক ধরনসমূহ

en: Links
bn: লিংকসমূহ

en: List
bn: তালিকা

en: Loading %s…
bn: %s লোড হচ্ছে…

en: Loading logs…
bn: লগ লোড হচ্ছে…

en: Loading records…
bn: রেকর্ড লোড হচ্ছে…

en: Loading…
bn: লোড হচ্ছে…

en: Local SEO
bn: লোকাল SEO

en: Location
bn: অবস্থান

en: Log in again
bn: আবার লগ ইন করুন

en: Log limit
bn: লগ সীমা

en: Log retention (days)
bn: লগ ধারণ (দিন)

en: Logo
bn: লোগো

en: Logo URL
bn: লোগো URL

en: Logo image used for schema logo ImageObject output.
bn: স্কিমা লোগো ImageObject আউটপুটের জন্য ব্যবহৃত লোগো ছবি।

en: Logs
bn: লগসমূহ

en: Long sentences are hard to read in CJK languages.
bn: CJK ভাষায় দীর্ঘ বাক্য পড়তে কঠিন।

en: Long-tail density is in range (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
bn: লং-টেইল ঘনত্ব পরিসীমার মধ্যে আছে (প্রতিটি ০.১%%–০.৫%%, মোট ≤ ২%)।

en: Long-tail keyphrase density
bn: লং-টেইল কীফ্রেজ ঘনত্ব

en: Long-tail keyphrase density %1$s%%-%2$s%% each, total <= %3$s%%
bn: লং-টেইল কীফ্রেজ ঘনত্ব প্রতিটি %1$s%%-%2$s%%, মোট <= %3$s%%

en: Long-tail keyphrases
bn: লং-টেইল কীফ্রেজসমূহ

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 characters away from other keyphrases.
bn: লং-টেইল কীফ্রেজগুলো অন্য কীফ্রেজ থেকে কমপক্ষে ৫০ অক্ষর দূরে থাকা উচিত।

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 words away from other keyphrases.
bn: লং-টেইল কীফ্রেজগুলো অন্য কীফ্রেজ থেকে কমপক্ষে ৫০ শব্দ দূরে থাকা উচিত।

en: Long-tail keyphrases spaced %d+ words/chars from other keyphrases
bn: লং-টেইল কীফ্রেজগুলো অন্য কীফ্রেজ থেকে %d+ শব্দ/অক্ষর দূরে

en: Long-tail phrases capture more specific search intent.
bn: লং-টেইল ফ্রেজগুলো আরও নির্দিষ্ট সার্চ অভিপ্রায় ধারণ করে।

en: Long-tail spacing distance
bn: লং-টেইল স্পেসিং দূরত্ব

en: Long-tail spacing looks good.
bn: লং-টেইল স্পেসিং ভালো দেখাচ্ছে।

en: Longitude
bn: দ্রাঘিমাংশ

en: Lower bound for full score.
bn: পূর্ণ স্কোরের নিম্ন সীমা।

en: Lower bound for warning score.
bn: সতর্কতা স্কোরের নিম্ন সীমা।

en: Luxury
bn: বিলাসবহুল

en: Luxury ($$$$)
bn: বিলাসবহুল ($$$$)

en: Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
bn: মূল কনটেন্ট বাম (৩) + সাইডবার ডান (২)

en: Main store
bn: মূল স্টোর

en: Make sure every value exactly matches your Google Business Profile details, character for character.
bn: নিশ্চিত করুন প্রতিটি মান আপনার Google Business Profile বিস্তারিতের সাথে অক্ষরে অক্ষরে মিলে।

en: Make sure the content aligns with the rule and update the page accordingly.
bn: নিশ্চিত করুন কনটেন্ট নিয়মের সাথে সামঞ্জস্যপূর্ণ এবং পৃষ্ঠাটি সেই অনুযায়ী আপডেট করুন।

en: Makes the first visible contact item bold.
bn: প্রথম দৃশ্যমান যোগাযোগ আইটেমটি বোল্ড করে।

en: Manage
bn: পরিচালনা করুন

en: Manage Open Graph and Twitter defaults.
bn: Open Graph এবং Twitter ডিফল্ট পরিচালনা করুন।

en: Manage URL redirects in priority order: exact → wildcard → regex.
bn: অগ্রাধিকার ক্রমে URL রিডাইরেক্ট পরিচালনা করুন: exact → wildcard → regex।

en: Manage branch list and override branch-specific settings.
bn: শাখার তালিকা পরিচালনা করুন এবং শাখা-নির্দিষ্ট সেটিংস ওভাররাইড করুন।

en: Manage category, tag, and taxonomy archive metadata.
bn: ক্যাটাগরি, ট্যাগ এবং ট্যাক্সোনমি আর্কাইভ মেটাডেটা পরিচালনা করুন।

en: Manage daily digest scheduling and delivery controls.
bn: দৈনিক ডাইজেস্ট শিডিউল ও ডেলিভারি নিয়ন্ত্রণ পরিচালনা করুন।

en: Manage feature defaults, global metadata, and redirects from one dashboard.
bn: এক ড্যাশবোর্ড থেকে ফিচার ডিফল্ট, গ্লোবাল মেটাডেটা এবং রিডাইরেক্ট পরিচালনা করুন।

en: Manage pillar, cluster, and support relationships for your content.
bn: আপনার কনটেন্টের পিলার, ক্লাস্টার এবং সাপোর্ট সম্পর্ক পরিচালনা করুন।

en: Manage score calculation actions for existing posts.
bn: বিদ্যমান পোস্টের স্কোর গণনা অ্যাকশন পরিচালনা করুন।

en: Manage service catalog, service areas, hours, trust signals, and service visibility settings.
bn: সেবা ক্যাটালগ, সেবা এলাকা, সময়, বিশ্বাস সংকেত এবং সেবার দৃশ্যমানতা সেটিংস পরিচালনা করুন।

en: Manage the sitemap index and exposed post types. When enabled, Airygen SEO replaces WordPress’ default sitemap.
bn: সাইটম্যাপ ইন্ডেক্স ও প্রকাশিত পোস্ট ধরন পরিচালনা করুন। সক্রিয় হলে Airygen SEO WordPress-এর ডিফল্ট সাইটম্যাপ প্রতিস্থাপন করে।

en: Manual
bn: ম্যানুয়াল

en: Manual submit
bn: ম্যানুয়াল সাবমিট

en: Map
bn: ম্যাপ

en: Map payload must be a JSON object.
bn: ম্যাপ পেলোড অবশ্যই একটি JSON অবজেক্ট হতে হবে।

en: Map preview
bn: ম্যাপ প্রিভিউ

en: Mappings
bn: ম্যাপিংসমূহ

en: Margin
bn: মার্জিন

en: Margin Y
bn: মার্জিন Y

en: Markdown for Agents
bn: এজেন্টের জন্য Markdown

en: Markdown preview loaded.
bn: Markdown প্রিভিউ লোড হয়েছে।

en: Mask height
bn: মাস্কের উচ্চতা

en: Master switch for LocalBusiness schema, geo tags, and Local SEO shortcodes.
bn: LocalBusiness স্কিমা, জিও ট্যাগ এবং Local SEO শর্টকোডের মাস্টার সুইচ।

en: Master switch for author archive metadata and schema output.
bn: লেখক আর্কাইভ মেটাডেটা ও স্কিমা আউটপুটের মাস্টার সুইচ।

en: Master switch for taxonomy archive metadata output.
bn: ট্যাক্সোনমি আর্কাইভ মেটাডেটা আউটপুটের মাস্টার সুইচ।

en: Match type
bn: মিলের ধরন

en: Max chars
bn: সর্বোচ্চ অক্ষর

en: Max image preview
bn: সর্বোচ্চ ছবি প্রিভিউ

en: Max number of submission events per day. Set to 0 for no limit.
bn: প্রতিদিন সর্বোচ্চ সাবমিশন ইভেন্ট সংখ্যা। কোনো সীমা না রাখতে ০ সেট করুন।

en: Max requests per run
bn: প্রতি রানে সর্বোচ্চ অনুরোধ

en: Max time to complete a request before aborting.
bn: বাতিল করার আগে একটি অনুরোধ সম্পূর্ণ করার সর্বোচ্চ সময়।

en: Max time to open a connection before aborting.
bn: বাতিল করার আগে একটি সংযোগ খোলার সর্বোচ্চ সময়।

en: Max video preview
bn: সর্বোচ্চ ভিডিও প্রিভিউ

en: Max width
bn: সর্বোচ্চ প্রস্থ

en: Maximum SEO title pixel width before score fails.
bn: স্কোর ব্যর্থ হওয়ার আগে সর্বোচ্চ SEO শিরোনামের পিক্সেল প্রস্থ।

en: Maximum average sentence length
bn: সর্বোচ্চ গড় বাক্যের দৈর্ঘ্য

en: Maximum average sentence length for CJK content.
bn: CJK কনটেন্টের জন্য সর্বোচ্চ গড় বাক্যের দৈর্ঘ্য।

en: Maximum combined long-tail density.
bn: সর্বোচ্চ মিলিত লং-টেইল ঘনত্ব।

en: Maximum count
bn: সর্বোচ্চ গণনা

en: Maximum density for each long-tail phrase.
bn: প্রতিটি লং-টেইল ফ্রেজের সর্বোচ্চ ঘনত্ব।

en: Maximum internal link count for full score.
bn: পূর্ণ স্কোরের জন্য সর্বোচ্চ অভ্যন্তরীণ লিংক গণনা।

en: Maximum meta description pixel width.
bn: সর্বোচ্চ মেটা বর্ণনার পিক্সেল প্রস্থ।

en: Maximum number of %s records kept in the database.
bn: ডেটাবেসে সর্বোচ্চ %s রেকর্ড সংখ্যা।

en: Maximum number of H2/H3 headings.
bn: সর্বোচ্চ H2/H3 শিরোনামের সংখ্যা।

en: Meaning
bn: অর্থ

en: Members
bn: সদস্যসমূহ

en: Message
bn: বার্তা

en: Message content
bn: বার্তার কনটেন্ট

en: Message subject
bn: বার্তার বিষয়

en: Meta Description
bn: মেটা বর্ণনা

en: Meta Title
bn: মেটা শিরোনাম

en: Meta description
bn: মেটা বর্ণনা

en: Meta description includes focus keyphrase
bn: মেটা বর্ণনায় ফোকাস কীফ্রেজ আছে

en: Meta description present
bn: মেটা বর্ণনা উপস্থিত

en: Meta description width
bn: মেটা বর্ণনার প্রস্থ

en: Meta description width %1$d-%2$dpx
bn: মেটা বর্ণনার প্রস্থ %1$d-%2$dpx

en: Meta tag preview generated from current settings. This is the format printed in the page source.
bn: বর্তমান সেটিংস থেকে মেটা ট্যাগ প্রিভিউ তৈরি হয়েছে। এটি পৃষ্ঠার সোর্সে মুদ্রিত ফরম্যাট।

en: Meta title
bn: মেটা শিরোনাম

en: Migration
bn: মাইগ্রেশন

en: Migration failed. Please try again.
bn: মাইগ্রেশন ব্যর্থ। অনুগ্রহ করে আবার চেষ্টা করুন।

en: Migrations
bn: মাইগ্রেশনসমূহ

en: Min width
bn: সর্বনিম্ন প্রস্থ

en: Mind map
bn: মাইন্ড ম্যাপ

en: Mind map items contain invalid post data.
bn: মাইন্ড ম্যাপের আইটেমগুলোতে অবৈধ পোস্ট ডেটা রয়েছে।

en: Mind map reset to last saved state.
bn: মাইন্ড ম্যাপ শেষ সেভ করা অবস্থায় রিসেট করা হয়েছে।

en: Mind map saved.
bn: মাইন্ড ম্যাপ সেভ করা হয়েছে।

en: Minimum Flesch reading ease score.
bn: সর্বনিম্ন Flesch পাঠযোগ্যতা স্বাচ্ছন্দ্য স্কোর।

en: Minimum SEO title character length.
bn: সর্বনিম্ন SEO শিরোনামের অক্ষর দৈর্ঘ্য।

en: Minimum SEO title pixel width before score fails.
bn: স্কোর ব্যর্থ হওয়ার আগে সর্বনিম্ন SEO শিরোনামের পিক্সেল প্রস্থ।

en: Minimum characters
bn: সর্বনিম্ন অক্ষর

en: Minimum count
bn: সর্বনিম্ন গণনা

en: Minimum days to wait before retrying failed submissions.
bn: ব্যর্থ সাবমিশন পুনরায় চেষ্টা করার আগে সর্বনিম্ন দিন অপেক্ষা।

en: Minimum density for each long-tail phrase.
bn: প্রতিটি লং-টেইল ফ্রেজের সর্বনিম্ন ঘনত্ব।

en: Minimum distance between long-tail phrases and focus terms.
bn: লং-টেইল ফ্রেজ ও ফোকাস টার্মের মধ্যে সর্বনিম্ন দূরত্ব।

en: Minimum external link count required for pass.
bn: পাস করার জন্য প্রয়োজনীয় সর্বনিম্ন বাহ্যিক লিংক গণনা।

en: Minimum headings
bn: সর্বনিম্ন শিরোনাম

en: Minimum internal link count for full score.
bn: পূর্ণ স্কোরের জন্য সর্বনিম্ন অভ্যন্তরীণ লিংক গণনা।

en: Minimum internal links for warning score range.
bn: সতর্কতা স্কোর পরিসীমার জন্য সর্বনিম্ন অভ্যন্তরীণ লিংক।

en: Minimum links
bn: সর্বনিম্ন লিংক

en: Minimum meta description pixel width.
bn: সর্বনিম্ন মেটা বর্ণনার পিক্সেল প্রস্থ।

en: Minimum number of H2/H3 headings.
bn: সর্বনিম্ন H2/H3 শিরোনামের সংখ্যা।

en: Minimum score
bn: সর্বনিম্ন স্কোর

en: Minimum sentence count before this rule applies.
bn: এই নিয়ম প্রযোজ্য হওয়ার আগে সর্বনিম্ন বাক্য গণনা।

en: Minimum sentences required
bn: প্রয়োজনীয় সর্বনিম্ন বাক্য

en: Minimum spacing (words/chars)
bn: সর্বনিম্ন স্পেসিং (শব্দ/অক্ষর)

en: Minimum word count
bn: সর্বনিম্ন শব্দ গণনা

en: Minimum word count required for pass.
bn: পাস করার জন্য প্রয়োজনীয় সর্বনিম্ন শব্দ গণনা।

en: Minimum words
bn: সর্বনিম্ন শব্দ

en: Mint green tone that feels supportive and stable.
bn: সহায়ক ও স্থিতিশীল অনুভবযুক্ত মিন্ট সবুজ রঙ।

en: Missing post parameter.
bn: পোস্ট প্যারামিটার অনুপস্থিত।

en: Missing settings key in import payload.
bn: ইমপোর্ট পেলোডে সেটিংস কী অনুপস্থিত।

en: Mode
bn: মোড

en: Moderate
bn: মাঝারি

en: Moderate ($$)
bn: মাঝারি ($$)

en: Modules
bn: মডিউলসমূহ

en: Monday
bn: সোমবার

en: Monitor mode
bn: মনিটর মোড

en: Monitor outbound URLs for errors once link counting completes.
bn: লিংক গণনা সম্পূর্ণ হলে ত্রুটির জন্য আউটবাউন্ড URL মনিটর করুন।

en: Monitoring
bn: মনিটরিং

en: Monitoring…
bn: মনিটরিং হচ্ছে…

en: More complete content tends to perform better for informational queries.
bn: আরও সম্পূর্ণ কনটেন্ট তথ্যমূলক কোয়েরির জন্য আরও ভালো পারফর্ম করে।

en: More modules
bn: আরও মডিউল

en: Name
bn: নাম

en: Neutral white + light gray with crisp slate text.
bn: তীক্ষ্ণ স্লেট টেক্সট সহ নিরপেক্ষ সাদা + হালকা ধূসর।

en: News Article
bn: সংবাদ আর্টিকেল

en: News article (NewsArticle)
bn: সংবাদ নিবন্ধ (NewsArticle)

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Next ordering links must point to the same level in the same group.
bn: Next অর্ডারিং লিংকগুলোকে একই গ্রুপের একই স্তরে নির্দেশ করতে হবে।

en: Next →
bn: পরবর্তী →

en: No
bn: না

en: No %1$s yet. Add %2$s below.
bn: এখনো কোনো %1$s নেই। নিচে %2$s যোগ করুন।

en: No %1$s yet. Add %2$s to override %3$s.
bn: এখনো কোনো %1$s নেই। %3$s ওভাররাইড করতে %2$s যোগ করুন।

en: No %1$s yet. Add %2$s to start.
bn: এখনো কোনো %1$s নেই। শুরু করতে %2$s যোগ করুন।

en: No %1$s yet. Add one to configure %2$s.
bn: এখনো কোনো %1$s নেই। %2$s কনফিগার করতে একটি যোগ করুন।

en: No %s added yet.
bn: এখনো কোনো %s যোগ করা হয়নি।

en: No %s found.
bn: কোনো %s পাওয়া যায়নি।

en: No %s match the current filters.
bn: বর্তমান ফিল্টারের সাথে কোনো %s মেলেনি।

en: No %s selected.
bn: কোনো %s নির্বাচিত হয়নি।

en: No %s yet.
bn: এখনো কোনো %s নেই।

en: No IndexNow engines are enabled.
bn: কোনো IndexNow ইঞ্জিন সক্রিয় নেই।

en: No JSON-LD available for this post.
bn: এই পোস্টের জন্য কোনো JSON-LD উপলব্ধ নেই।

en: No additional modules recommended. You can enable more from the dashboard anytime.
bn: কোনো অতিরিক্ত মডিউল সুপারিশ করা হয়নি। আপনি যেকোনো সময় ড্যাশবোর্ড থেকে আরও মডিউল সক্রিয় করতে পারেন।

en: No channel results.
bn: কোনো চ্যানেল ফলাফল নেই।

en: No configured layout blocks are available for contact page preview.
bn: যোগাযোগ পৃষ্ঠার প্রিভিউর জন্য কোনো কনফিগার করা লেআউট ব্লক পাওয়া যাচ্ছে না।

en: No custom rule fields are available.
bn: কোনো কাস্টম নিয়মের ক্ষেত্র পাওয়া যাচ্ছে না।

en: No description
bn: কোনো বর্ণনা নেই

en: No directives yet
bn: এখনো কোনো নির্দেশনা নেই

en: No enabled channels. Enable at least one channel to send a digest.
bn: কোনো সক্রিয় চ্যানেল নেই। ডাইজেস্ট পাঠাতে অন্তত একটি চ্যানেল সক্রিয় করুন।

en: No global robots defaults configured yet.
bn: এখনো কোনো গ্লোবাল robots ডিফল্ট কনফিগার করা হয়নি।

en: No hidden blocks.
bn: কোনো লুকানো ব্লক নেই।

en: No hidden selections.
bn: কোনো লুকানো নির্বাচন নেই।

en: No limit (-1)
bn: কোনো সীমা নেই (-1)

en: No logs yet.
bn: এখনো কোনো লগ নেই।

en: No long-tail keyphrases added yet.
bn: এখনো কোনো লং-টেইল কীফ্রেজ যোগ করা হয়নি।

en: No migration tools available yet.
bn: এখনো কোনো মাইগ্রেশন টুল পাওয়া যাচ্ছে না।

en: No new records were generated for the selected digest sections.
bn: নির্বাচিত ডাইজেস্ট অংশের জন্য কোনো নতুন রেকর্ড তৈরি হয়নি।

en: No new records.
bn: কোনো নতুন রেকর্ড নেই।

en: No panels available.
bn: কোনো প্যানেল পাওয়া যাচ্ছে না।

en: No published posts available for scoring
bn: স্কোরিংয়ের জন্য কোনো প্রকাশিত পোস্ট পাওয়া যাচ্ছে না

en: No records found.
bn: কোনো রেকর্ড পাওয়া যায়নি।

en: No results available.
bn: কোনো ফলাফল পাওয়া যাচ্ছে না।

en: No results.
bn: কোনো ফলাফল নেই।

en: No scoring rules found. Make sure the score engine metadata is available.
bn: কোনো স্কোরিং নিয়ম পাওয়া যায়নি। নিশ্চিত করুন স্কোর ইঞ্জিন মেটাডেটা পাওয়া যাচ্ছে।

en: No suggestions yet. Save the post so we can index its keywords.
bn: এখনো কোনো পরামর্শ নেই। পোস্টটি সংরক্ষণ করুন যাতে আমরা এর কীওয়ার্ড ইন্ডেক্স করতে পারি।

en: No taxonomy containing "brand" was detected.
bn: "brand" ধারণ করে এমন কোনো ট্যাক্সোনমি শনাক্ত হয়নি।

en: No topic cluster assigned yet. Save a level to view the relationships.
bn: এখনো কোনো topic cluster নির্ধারিত হয়নি। সম্পর্কগুলো দেখতে একটি স্তর সংরক্ষণ করুন।

en: Noindex author archives
bn: লেখক আর্কাইভ noindex করুন

en: Non-production environment detected
bn: নন-প্রোডাকশন পরিবেশ শনাক্ত হয়েছে

en: None
bn: কিছু নেই

en: Not configured
bn: কনফিগার করা নেই

en: Not indexed
bn: ইন্ডেক্স হয়নি

en: Not scheduled
bn: শিডিউল করা নেই

en: Not set
bn: সেট করা নেই

en: Note
bn: নোট

en: Nothing to copy.
bn: কপি করার মতো কিছু নেই।

en: Notify IndexNow partners when URLs change and manage quota/backfill jobs.
bn: URL পরিবর্তন হলে IndexNow অংশীদারদের জানান এবং কোটা/ব্যাকফিল জব পরিচালনা করুন।

en: Number list
bn: নম্বর তালিকা

en: OK
bn: ঠিক আছে

en: Off
bn: বন্ধ

en: Old logs are cleaned up automatically after this period.
bn: এই সময়ের পরে পুরনো লগ স্বয়ংক্রিয়ভাবে পরিষ্কার হয়।

en: Older log entries are deleted automatically.
bn: পুরনো লগ এন্ট্রি স্বয়ংক্রিয়ভাবে মুছে যায়।

en: On-Page SEO
bn: অন-পেজ SEO

en: One URL per line.
bn: প্রতি লাইনে একটি URL।

en: One URL per line. These links override the global Author SEO social profiles for this author.
bn: প্রতি লাইনে একটি URL। এই লিংকগুলো এই লেখকের গ্লোবাল Author SEO সোশ্যাল প্রোফাইল ওভাররাইড করে।

en: One city per line. Output as @type: City.
bn: প্রতি লাইনে একটি শহর। @type: City হিসেবে আউটপুট।

en: One email per line or separated by commas.
bn: প্রতি লাইনে একটি ইমেইল বা কমা দিয়ে আলাদা।

en: One or more posts cannot be edited.
bn: এক বা একাধিক পোস্ট সম্পাদনা করা যাবে না।

en: One pattern per line. Requests matching these patterns are ignored.
bn: প্রতি লাইনে একটি প্যাটার্ন। এই প্যাটার্নের সাথে মিলে যাওয়া অনুরোধ উপেক্ষা করা হয়।

en: One postal code per line. Output as @type: PostalCode.
bn: প্রতি লাইনে একটি পোস্টাল কোড। @type: PostalCode হিসেবে আউটপুট।

en: One social/profile URL per line (Facebook, Instagram, Yelp, etc.).
bn: প্রতি লাইনে একটি সোশ্যাল/প্রোফাইল URL (Facebook, Instagram, Yelp ইত্যাদি)।

en: One space is added before and after when rendered.
bn: রেন্ডার করলে আগে ও পরে একটি স্পেস যোগ হয়।

en: Only applies when the Article graph is enabled.
bn: শুধুমাত্র Article গ্রাফ সক্রিয় থাকলে প্রযোজ্য।

en: Only network administrators can change uninstall preferences.
bn: শুধুমাত্র নেটওয়ার্ক অ্যাডমিনিস্ট্রেটররা আনইনস্টল পছন্দ পরিবর্তন করতে পারেন।

en: Only output Article graph for Posts
bn: শুধুমাত্র Posts-এর জন্য Article গ্রাফ আউটপুট করুন

en: Only show the TOC when this many headings are found.
bn: এত সংখ্যক শিরোনাম পাওয়া গেলেই TOC দেখান।

en: Only sibling nodes in the same level and group can be ordered.
bn: শুধুমাত্র একই স্তর ও গ্রুপের সিবলিং নোড অর্ডার করা যাবে।

en: Open
bn: খুলুন

en: Open Airygen SEO settings
bn: Airygen SEO সেটিংস খুলুন

en: Open Permalink Settings
bn: পার্মালিংক সেটিংস খুলুন

en: Open Reading Settings
bn: পড়ার সেটিংস খুলুন

en: Open URLs
bn: URL খুলুন

en: Open global settings
bn: গ্লোবাল সেটিংস খুলুন

en: Open in a new tab to verify the generated sitemap index.
bn: তৈরিকৃত সাইটম্যাপ ইন্ডেক্স যাচাই করতে নতুন ট্যাবে খুলুন।

en: Open link
bn: লিংক খুলুন

en: Open mind map
bn: মাইন্ড ম্যাপ খুলুন

en: Open robots.txt in a new tab to verify output.
bn: আউটপুট যাচাই করতে নতুন ট্যাবে robots.txt খুলুন।

en: Open sitemap
bn: সাইটম্যাপ খুলুন

en: Open the Airygen SEO dashboard
bn: Airygen SEO ড্যাশবোর্ড খুলুন

en: Opening Hours
bn: খোলার সময়

en: Opens
bn: খোলে

en: Operation timeout (seconds)
bn: অপারেশনের সময়সীমা (সেকেন্ড)

en: Optional avatar image URL for the webhook sender.
bn: ওয়েবহুক প্রেরকের জন্য ঐচ্ছিক অ্যাভাটার ছবির URL।

en: Optional boosts that can raise the total score when applicable.
bn: প্রযোজ্য হলে মোট স্কোর বাড়াতে পারে এমন ঐচ্ছিক বুস্ট।

en: Optional canonical publisher page for social networks.
bn: সোশ্যাল নেটওয়ার্কের জন্য ঐচ্ছিক ক্যানোনিক্যাল প্রকাশক পৃষ্ঠা।

en: Optional description
bn: ঐচ্ছিক বর্ণনা

en: Optional height to help caching. Suggested value: 630.
bn: ক্যাশিং সাহায্যের জন্য ঐচ্ছিক উচ্চতা। পরামর্শকৃত মান: ৬৩০।

en: Optional instructions included only in this extension output.
bn: শুধুমাত্র এই এক্সটেনশন আউটপুটে অন্তর্ভুক্ত ঐচ্ছিক নির্দেশনা।

en: Optional text added under the llms.txt heading.
bn: llms.txt শিরোনামের নিচে যোগ করা ঐচ্ছিক টেক্সট।

en: Optional width to help caching. Suggested value: 1200.
bn: ক্যাশিং সাহায্যের জন্য ঐচ্ছিক প্রস্থ। পরামর্শকৃত মান: ১২০০।

en: Optional. If filled, this overrides price level (example: TWD 200 – 500).
bn: ঐচ্ছিক। পূরণ করলে এটি মূল্য স্তর ওভাররাইড করে (উদাহরণ: TWD ২০০ – ৫০০)।

en: Optional. Summarize why this redirect exists for future context.
bn: ঐচ্ছিক। ভবিষ্যৎ প্রসঙ্গের জন্য এই রিডাইরেক্টটি কেন আছে তা সংক্ষেপ করুন।

en: Order
bn: ক্রম

en: Ordering only works between the same level.
bn: অর্ডারিং শুধুমাত্র একই স্তরের মধ্যে কাজ করে।

en: Organization
bn: অর্গানাইজেশন

en: Organization name
bn: অর্গানাইজেশনের নাম

en: Organization type
bn: অর্গানাইজেশনের ধরন

en: Organize pillar, cluster, and support content relationships.
bn: পিলার, ক্লাস্টার এবং সাপোর্ট কনটেন্ট সম্পর্ক সংগঠিত করুন।

en: Osaka Itinerary
bn: ওসাকা ভ্রমণ পরিকল্পনা

en: Outline border
bn: আউটলাইন বর্ডার

en: Output
bn: আউটপুট

en: Output Article graph
bn: Article গ্রাফ আউটপুট করুন

en: Output BreadcrumbList graph
bn: BreadcrumbList গ্রাফ আউটপুট করুন

en: Output Name, Address, Phone in the site footer.
bn: সাইটের ফুটারে নাম, ঠিকানা, ফোন আউটপুট করুন।

en: Output Organization graph
bn: Organization গ্রাফ আউটপুট করুন

en: Output Website graph
bn: Website গ্রাফ আউটপুট করুন

en: Output optional geo meta tags for region, place name, and coordinates.
bn: অঞ্চল, স্থানের নাম এবং স্থানাঙ্কের জন্য ঐচ্ছিক জিও মেটা ট্যাগ আউটপুট করুন।

en: Outputs Article/NewsArticle schema using the defaults configured below.
bn: নিচে কনফিগার করা ডিফল্ট ব্যবহার করে Article/NewsArticle স্কিমা আউটপুট করে।

en: Outputs a BreadcrumbList JSON-LD graph. If Breadcrumbs is enabled, it uses that trail; otherwise it falls back to a simple trail on single posts. Disable to stop schema output.
bn: BreadcrumbList JSON-LD গ্রাফ আউটপুট করে। Breadcrumbs সক্রিয় থাকলে সেই ট্রেইল ব্যবহার করে; না হলে একক পোস্টে সরল ট্রেইলে ফলব্যাক করে। স্কিমা আউটপুট বন্ধ করতে নিষ্ক্রিয় করুন।

en: Outputs a canonical URL tag.
bn: একটি ক্যানোনিক্যাল URL ট্যাগ আউটপুট করে।

en: Outputs a description tag when a description exists.
bn: বর্ণনা থাকলে একটি বর্ণনা ট্যাগ আউটপুট করে।

en: Outputs a robots tag when custom directives are set.
bn: কাস্টম নির্দেশনা সেট থাকলে একটি robots ট্যাগ আউটপুট করে।

en: Outputs a title tag when a title is available.
bn: শিরোনাম পাওয়া গেলে একটি শিরোনাম ট্যাগ আউটপুট করে।

en: Outputs this branch contact card and map. Falls back to Main store for empty fields.
bn: এই শাখার যোগাযোগ কার্ড ও ম্যাপ আউটপুট করে। খালি ক্ষেত্রগুলোর জন্য Main store-এ ফলব্যাক করে।

en: Overall
bn: সামগ্রিক

en: Override WordPress previous and next links
bn: WordPress-এর আগের ও পরের লিংক ওভাররাইড করুন

en: Override breadcrumbs
bn: Breadcrumbs ওভাররাইড করুন

en: Override the default description template for this post type.
bn: এই পোস্ট ধরনের জন্য ডিফল্ট বর্ণনা টেমপ্লেট ওভাররাইড করুন।

en: Override the default title template for this post type.
bn: এই পোস্ট ধরনের জন্য ডিফল্ট শিরোনাম টেমপ্লেট ওভাররাইড করুন।

en: Override the global template for specific post types. Separator and custom tokens reuse the values set above.
bn: নির্দিষ্ট পোস্ট ধরনের জন্য গ্লোবাল টেমপ্লেট ওভাররাইড করুন। বিভাজক ও কাস্টম টোকেন উপরে সেট করা মান পুনরায় ব্যবহার করে।

en: Override the sender name shown in Discord messages.
bn: Discord বার্তায় দেখানো প্রেরকের নাম ওভাররাইড করুন।

en: Padding
bn: প্যাডিং

en: Padding inside the container.
bn: কন্টেইনারের ভেতরে প্যাডিং।

en: Padding inside the list of TOC links.
bn: TOC লিংকের তালিকার ভেতরে প্যাডিং।

en: Page
bn: পৃষ্ঠা

en: Page %1$d of %2$d
bn: পৃষ্ঠা %1$d এর %2$d

en: Page %1$s / %2$s
bn: পৃষ্ঠা %1$s / %2$s

en: Page %1$s of %2$s
bn: পৃষ্ঠা %1$s এর %2$s

en: Page %s
bn: পৃষ্ঠা %s

en: Pages should have a single main heading (H1).
bn: পৃষ্ঠায় একটি একক মূল শিরোনাম (H1) থাকা উচিত।

en: Panels
bn: প্যানেলসমূহ

en: Parent L1
bn: প্যারেন্ট L1

en: Parent L2
bn: প্যারেন্ট L2

en: Passed
bn: পাস হয়েছে

en: Passing more rules improves the overall SEO score.
bn: আরও বেশি নিয়ম পাস করলে সামগ্রিক SEO স্কোর উন্নত হয়।

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Paste a full Google Maps URL. Supported patterns include @lat,lng, q=lat,lng, and !3d…!4d….
bn: একটি সম্পূর্ণ Google Maps URL পেস্ট করুন। সমর্থিত প্যাটার্নগুলোর মধ্যে @lat,lng, q=lat,lng এবং !3d…!4d… অন্তর্ভুক্ত।

en: Paste the Discord incoming webhook URL for your channel.
bn: আপনার চ্যানেলের Discord ইনকামিং ওয়েবহুক URL পেস্ট করুন।

en: Paste the Meta (Facebook/Instagram) Business Manager verification token to prove domain ownership. This helps Meta trust your og: tags and unlocks domain insights.
bn: ডোমেইনের মালিকানা প্রমাণ করতে Meta (Facebook/Instagram) Business Manager যাচাইকরণ টোকেন পেস্ট করুন। এটি Meta-কে আপনার og: ট্যাগ বিশ্বাস করতে এবং ডোমেইন ইনসাইট আনলক করতে সাহায্য করে।

en: Paste the Microsoft Teams incoming webhook URL.
bn: Microsoft Teams ইনকামিং ওয়েবহুক URL পেস্ট করুন।

en: Paste the token from BotFather for your Telegram bot.
bn: আপনার Telegram বট-এর জন্য BotFather থেকে টোকেন পেস্ট করুন।

en: Paste verification strings from each platform. Airygen SEO outputs the corresponding meta tags automatically.
bn: প্রতিটি প্ল্যাটফর্ম থেকে যাচাইকরণ স্ট্রিং পেস্ট করুন। Airygen SEO স্বয়ংক্রিয়ভাবে সংশ্লিষ্ট মেটা ট্যাগ আউটপুট করে।

en: Path
bn: পথ

en: Pause between request batches to reduce load.
bn: লোড কমাতে অনুরোধের ব্যাচের মধ্যে বিরতি দিন।

en: Pending
bn: মুলতুবি

en: Pending jobs
bn: মুলতুবি জব

en: Pending posts
bn: মুলতুবি পোস্ট

en: Per post type defaults
bn: পোস্ট ধরন প্রতি ডিফল্ট

en: Per post type overrides
bn: পোস্ট ধরন প্রতি ওভাররাইড

en: Per-phrase max (%)
bn: প্রতি-ফ্রেজ সর্বোচ্চ (%)

en: Per-phrase min (%)
bn: প্রতি-ফ্রেজ সর্বনিম্ন (%)

en: Permalink not available yet
bn: পার্মালিংক এখনো পাওয়া যাচ্ছে না

en: Permalink structure includes post names
bn: পার্মালিংক কাঠামোতে পোস্টের নাম আছে

en: Permission expired. Please log in again.
bn: অনুমতির মেয়াদ শেষ। অনুগ্রহ করে আবার লগ ইন করুন।

en: Phone
bn: ফোন

en: Pick a preset theme for Topic Cluster output.
bn: Topic Cluster আউটপুটের জন্য একটি প্রিসেট থিম বেছে নিন।

en: Pick a product to load Head Sample and WooCommerce native schema preview.
bn: Head Sample এবং WooCommerce নেটিভ স্কিমা প্রিভিউ লোড করতে একটি প্রোডাক্ট বেছে নিন।

en: Pick the type that best matches your organization (e.g., Organization, LocalBusiness).
bn: আপনার অর্গানাইজেশনের সাথে সবচেয়ে বেশি মিলে এমন ধরন বেছে নিন (যেমন, Organization, LocalBusiness)।

en: Pillar
bn: পিলার

en: Pillar already exists in this group, so L1 is unavailable.
bn: এই গ্রুপে পিলার ইতোমধ্যে আছে, তাই L1 পাওয়া যাচ্ছে না।

en: Pillar content cannot be re-parented.
bn: পিলার কনটেন্টকে পুনরায় প্যারেন্ট করা যাবে না।

en: Pillar relation cannot be removed from mind map edge.
bn: মাইন্ড ম্যাপের প্রান্ত থেকে পিলার সম্পর্ক সরানো যাবে না।

en: Pillar topics cannot be re-parented.
bn: পিলার বিষয়গুলোকে পুনরায় প্যারেন্ট করা যাবে না।

en: Pinterest verification
bn: Pinterest যাচাইকরণ

en: Place the focus keyphrase in one relevant H2 or H3.
bn: একটি প্রাসঙ্গিক H2 বা H3-এ ফোকাস কীফ্রেজ রাখুন।

en: Place this shortcode in a page to automatically generate Contact content and Local Business Schema.
bn: Contact কনটেন্ট ও Local Business Schema স্বয়ংক্রিয়ভাবে তৈরি করতে একটি পৃষ্ঠায় এই শর্টকোড রাখুন।

en: Plain text
bn: সাদা টেক্সট

en: Please configure this in WooCommerce SEO settings.
bn: অনুগ্রহ করে WooCommerce SEO সেটিংসে এটি কনফিগার করুন।

en: Please enter a valid post ID.
bn: অনুগ্রহ করে একটি বৈধ পোস্ট ID প্রবেশ করুন।

en: Plugin Activation Error
bn: প্লাগিন অ্যাক্টিভেশন ত্রুটি

en: Plugin active
bn: প্লাগইন সক্রিয়

en: Plugin detected
bn: প্লাগইন শনাক্ত হয়েছে

en: Plugin inactive
bn: প্লাগইন নিষ্ক্রিয়

en: Plugin not detected
bn: প্লাগইন শনাক্ত হয়নি

en: Post
bn: পোস্ট

en: Post Card
bn: পোস্ট কার্ড

en: Post ID
bn: পোস্ট ID

en: Post card template
bn: পোস্ট কার্ড টেমপ্লেট

en: Post container
bn: পোস্ট কন্টেইনার

en: Post digest messages to a Teams incoming webhook URL.
bn: Teams ইনকামিং ওয়েবহুক URL-এ ডাইজেস্ট বার্তা পোস্ট করুন।

en: Post excerpt with truncation rules.
bn: ট্রাঙ্কেশন নিয়ম সহ পোস্ট এক্সার্পট।

en: Post meta migration
bn: পোস্ট মেটা মাইগ্রেশন

en: Post names missing from permalinks
bn: পার্মালিংক থেকে পোস্টের নাম অনুপস্থিত

en: Post not found.
bn: পোস্ট পাওয়া যায়নি।

en: Post thumbnail image.
bn: পোস্টের থাম্বনেইল ছবি।

en: Post title
bn: পোস্টের শিরোনাম

en: Post title with permalink.
bn: পার্মালিংক সহ পোস্টের শিরোনাম।

en: Post type
bn: পোস্ট ধরন

en: Post type filter
bn: পোস্ট ধরন ফিল্টার

en: Post type scope is synced from Link Suggestions and cannot be edited here.
bn: পোস্ট ধরনের স্কোপ Link Suggestions থেকে সিংক করা হয়েছে এবং এখানে সম্পাদনা করা যাবে না।

en: Post types
bn: পোস্ট ধরনসমূহ

en: Post types to include
bn: অন্তর্ভুক্ত করার পোস্ট ধরনসমূহ

en: Postal
bn: পোস্টাল

en: Postal code
bn: পোস্টাল কোড

en: Potential SSL issue detected
bn: সম্ভাব্য SSL সমস্যা শনাক্ত হয়েছে

en: Power the in-editor SEO score panel and REST endpoint.
bn: এডিটরের SEO স্কোর প্যানেল ও REST এন্ডপয়েন্ট চালু করুন।

en: Preferences saved.
bn: পছন্দগুলি সংরক্ষিত হয়েছে।

en: Prefix
bn: প্রিফিক্স

en: Prefix applied to generated heading IDs to avoid clashes.
bn: ক্লাশ এড়াতে তৈরিকৃত শিরোনাম ID-এ প্রিফিক্স প্রয়োগ।

en: Premium
bn: প্রিমিয়াম

en: Premium ($$$)
bn: প্রিমিয়াম ($$$)

en: Prepare to migrate All-in-One SEO Pack metadata, social defaults, schema settings, and redirects into Airygen SEO.
bn: All-in-One SEO Pack মেটাডেটা, সোশ্যাল ডিফল্ট, স্কিমা সেটিংস এবং রিডাইরেক্ট Airygen SEO-তে মাইগ্রেট করার প্রস্তুতি নিন।

en: Prepare to migrate Rank Math metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
bn: Rank Math মেটাডেটা, সোশ্যাল ডিফল্ট এবং স্কিমা সেটিংস Airygen SEO-তে মাইগ্রেট করার প্রস্তুতি নিন।

en: Prepare to migrate SEOPress metadata, social defaults, templates, and redirects into Airygen SEO.
bn: SEOPress মেটাডেটা, সোশ্যাল ডিফল্ট, টেমপ্লেট এবং রিডাইরেক্ট Airygen SEO-তে মাইগ্রেট করার প্রস্তুতি নিন।

en: Prepare to migrate Yoast SEO metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
bn: Yoast SEO মেটাডেটা, সোশ্যাল ডিফল্ট এবং স্কিমা সেটিংস Airygen SEO-তে মাইগ্রেট করার প্রস্তুতি নিন।

en: Press Enter or comma to save each keyphrase (max 5).
bn: প্রতিটি কীফ্রেজ সংরক্ষণ করতে Enter বা কমা চাপুন (সর্বোচ্চ ৫)।

en: Pretty permalinks are disabled
bn: পার্মালিংক নিষ্ক্রিয় আছে

en: Prev
bn: আগের

en: Prevent author archive pages from being indexed.
bn: লেখক আর্কাইভ পৃষ্ঠাগুলো ইন্ডেক্স হওয়া থেকে বিরত করুন।

en: Prevent caching
bn: ক্যাশিং বিরত করুন

en: Prevents duplicate content issues and consolidates ranking signals.
bn: ডুপ্লিকেট কনটেন্টের সমস্যা রোধ করে এবং র‍্যাঙ্কিং সংকেত একত্রিত করে।

en: Prevents search engines from offering automatic translation for this page.
bn: এই পৃষ্ঠার জন্য স্বয়ংক্রিয় অনুবাদ প্রদান করা থেকে সার্চ ইঞ্জিনকে বিরত করে।

en: Prevents search results from showing text snippets under your title.
bn: আপনার শিরোনামের নিচে টেক্সট স্নিপেট দেখানো থেকে সার্চ ফলাফলকে বিরত করে।

en: Preview
bn: প্রিভিউ

en: Preview JSON-LD
bn: JSON-LD প্রিভিউ করুন

en: Preview URL
bn: প্রিভিউ URL

en: Preview canonical
bn: ক্যানোনিক্যাল প্রিভিউ করুন

en: Preview category
bn: ক্যাটাগরি প্রিভিউ করুন

en: Preview fallback metadata for product pages. Product schema comes from WooCommerce native output.
bn: প্রোডাক্ট পৃষ্ঠার ফলব্যাক মেটাডেটা প্রিভিউ করুন। Product স্কিমা WooCommerce নেটিভ আউটপুট থেকে আসে।

en: Preview fallback metadata output for taxonomy archive pages.
bn: ট্যাক্সোনমি আর্কাইভ পৃষ্ঠার ফলব্যাক মেটাডেটা আউটপুট প্রিভিউ করুন।

en: Preview generated llms.txt output from current curated and scope settings.
bn: বর্তমান কিউরেটেড ও স্কোপ সেটিংস থেকে তৈরিকৃত llms.txt আউটপুট প্রিভিউ করুন।

en: Preview how your page might appear in search results.
bn: আপনার পৃষ্ঠা সার্চ ফলাফলে কেমন দেখাতে পারে তা প্রিভিউ করুন।

en: Preview is unavailable.
bn: প্রিভিউ অনুপলব্ধ।

en: Preview link
bn: প্রিভিউ লিংক

en: Preview link copied
bn: প্রিভিউ লিংক কপি হয়েছে

en: Preview llms.txt
bn: llms.txt প্রিভিউ করুন

en: Preview loaded.
bn: প্রিভিউ লোড হয়েছে।

en: Preview markdown output using current settings.
bn: বর্তমান সেটিংস ব্যবহার করে মার্কডাউন আউটপুট প্রিভিউ করুন।

en: Preview product
bn: প্রোডাক্ট প্রিভিউ করুন

en: Preview related posts output based on current layout and style settings.
bn: বর্তমান লেআউট ও স্টাইল সেটিংসের উপর ভিত্তি করে সম্পর্কিত পোস্টের আউটপুট প্রিভিউ করুন।

en: Preview robots directive
bn: robots নির্দেশনা প্রিভিউ করুন

en: Preview robots meta value
bn: robots মেটা মান প্রিভিউ করুন

en: Preview schema
bn: স্কিমা প্রিভিউ করুন

en: Preview simulated Topic Cluster output for L1, L2, and L3 articles.
bn: L1, L2 এবং L3 আর্টিকেলের সিমুলেটেড Topic Cluster আউটপুট প্রিভিউ করুন।

en: Preview tag
bn: ট্যাগ প্রিভিউ করুন

en: Preview the metadata values this module will output.
bn: এই মডিউল যে মেটাডেটা মান আউটপুট করবে তা প্রিভিউ করুন।

en: Previous
bn: পূর্ববর্তী

en: Previous ordering links must point to the same level in the same group.
bn: Previous অর্ডারিং লিংকগুলোকে একই গ্রুপের একই স্তরে নির্দেশ করতে হবে।

en: Price level
bn: মূল্য স্তর

en: Pricing
bn: মূল্য নির্ধারণ

en: Primary
bn: প্রাথমিক

en: Primary contact number for customers. Include country/area code when possible.
bn: গ্রাহকদের জন্য প্রাথমিক যোগাযোগ নম্বর। সম্ভব হলে দেশ/এলাকার কোড অন্তর্ভুক্ত করুন।

en: Primary phone number line in the output card.
bn: আউটপুট কার্ডে প্রাথমিক ফোন নম্বরের লাইন।

en: Processed posts
bn: প্রক্রিয়াকৃত পোস্ট

en: Processing
bn: প্রক্রিয়াকরণ

en: Processing posts
bn: পোস্ট প্রক্রিয়াকরণ হচ্ছে

en: Product
bn: প্রোডাক্ট

en: Profile
bn: প্রোফাইল

en: Progress
bn: অগ্রগতি

en: Prompts for Agents
bn: এজেন্টের জন্য প্রম্পট

en: Provide at least one URL.
bn: অন্তত একটি URL প্রদান করুন।

en: Provide defaults for social share images and Twitter handles when per-post values are missing.
bn: প্রতি-পোস্ট মান অনুপস্থিত হলে সোশ্যাল শেয়ার ছবি ও Twitter হ্যান্ডেলের ডিফল্ট প্রদান করুন।

en: Public URL to your key file. Leave blank to use the default location.
bn: আপনার কী ফাইলের পাবলিক URL। ডিফল্ট অবস্থান ব্যবহার করতে খালি রাখুন।

en: Publish /llms.txt so AI crawlers can discover your content.
bn: AI ক্রলারগুলো আপনার কনটেন্ট আবিষ্কার করতে পারে বলে /llms.txt প্রকাশ করুন।

en: Publish LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable business info shortcodes.
bn: LocalBusiness স্কিমা, জিও মেটা ট্যাগ এবং পুনর্ব্যবহারযোগ্য ব্যবসায়িক তথ্য শর্টকোড প্রকাশ করুন।

en: Published or modified date.
bn: প্রকাশের বা পরিবর্তনের তারিখ।

en: Publisher URL
bn: প্রকাশকের URL

en: Push digest messages to a Discord webhook endpoint.
bn: Discord ওয়েবহুক এন্ডপয়েন্টে ডাইজেস্ট বার্তা পাঠান।

en: Queue
bn: কিউ

en: Queue a background job to refresh keyphrases for all allowed post types.
bn: সব অনুমোদিত পোস্ট ধরনের জন্য কীফ্রেজ রিফ্রেশ করতে একটি ব্যাকগ্রাউন্ড জব কিউতে রাখুন।

en: Queue backfill
bn: ব্যাকফিল কিউতে রাখুন

en: Queue existing posts for submission. Useful after enabling a new engine.
bn: সাবমিশনের জন্য বিদ্যমান পোস্ট কিউতে রাখুন। নতুন ইঞ্জিন সক্রিয় করার পরে কার্যকর।

en: Queueing…
bn: কিউতে রাখা হচ্ছে…

en: Queuing…
bn: কিউ করা হচ্ছে…

en: Quick start
bn: দ্রুত শুরু

en: REST authentication expired. Please refresh and log in again.
bn: REST প্রমাণীকরণের মেয়াদ শেষ। অনুগ্রহ করে রিফ্রেশ করুন এবং আবার লগ ইন করুন।

en: RSS Feed Signature
bn: RSS Feed সিগনেচার

en: Radius
bn: ব্যাসার্ধ

en: Rating value
bn: রেটিং মান

en: Reachable
bn: পৌঁছানো যায়

en: Readability for CJK content
bn: CJK কনটেন্টের পাঠযোগ্যতা

en: Readability score (Flesch)
bn: পাঠযোগ্যতা স্কোর (Flesch)

en: Readable content keeps users engaged and reduces bounce.
bn: পাঠযোগ্য কনটেন্ট ব্যবহারকারীদের নিযুক্ত রাখে এবং বাউন্স কমায়।

en: Rebots Meta
bn: Robots মেটা

en: Rebuild
bn: পুনর্নির্মাণ করুন

en: Rebuild finished:
bn: পুনর্নির্মাণ সম্পূর্ণ:

en: Recalculate
bn: পুনরায় গণনা করুন

en: Receive daily alerts for newly detected records.
bn: নতুন শনাক্ত রেকর্ডের জন্য দৈনিক সতর্কতা গ্রহণ করুন।

en: Recent URLs
bn: সাম্প্রতিক URL

en: Recheck
bn: পুনরায় যাচাই করুন

en: Rechecking…
bn: পুনরায় যাচাই হচ্ছে…

en: Recipients
bn: প্রাপকসমূহ

en: Recommended
bn: প্রস্তাবিত

en: Recommended format for Google priceRange output.
bn: Google priceRange আউটপুটের জন্য প্রস্তাবিত ফরম্যাট।

en: Recommends related posts at the bottom of each article based on categories and tags, keeping readers engaged and reducing bounce rate.
bn: বিভাগ এবং ট্যাগের উপর ভিত্তি করে প্রতিটি আর্টিকেলের নীচে সংশ্লিষ্ট পোস্ট সুপারিশ করে।

en: Record deleted.
bn: রেকর্ড মুছে গেছে।

en: Record updated.
bn: রেকর্ড আপডেট হয়েছে।

en: Records
bn: রেকর্ড

en: Redirect
bn: রিডাইরেক্ট

en: Redirect migration failed.
bn: রিডাইরেক্ট মাইগ্রেশন ব্যর্থ।

en: Redirect rules migration
bn: রিডাইরেক্ট নিয়ম মাইগ্রেশন

en: Redirect to custom URL
bn: কাস্টম URL-এ রিডাইরেক্ট করুন

en: Redirect to homepage
bn: হোমপেজে রিডাইরেক্ট করুন

en: Redirects
bn: রিডাইরেক্টসমূহ

en: Redirects imported.
bn: রিডাইরেক্ট আমদানি হয়েছে।

en: Refresh
bn: রিফ্রেশ করুন

en: Refresh after editing to see the latest five link ideas and this post’s top terms.
bn: সম্পাদনার পরে সর্বশেষ পাঁচটি লিংক ধারণা ও এই পোস্টের শীর্ষ টার্ম দেখতে রিফ্রেশ করুন।

en: Refresh status
bn: স্ট্যাটাস রিফ্রেশ করুন

en: Refreshing…
bn: রিফ্রেশ হচ্ছে…

en: Region / State
bn: অঞ্চল / রাজ্য

en: Registered legal entity name (for example, company registration name).
bn: নিবন্ধিত আইনি সত্তার নাম (যেমন, কোম্পানির নিবন্ধন নাম)।

en: Registered legal entity name line.
bn: নিবন্ধিত আইনি সত্তার নামের লাইন।

en: Regular expression
bn: রেগুলার এক্সপ্রেশন

en: Reindex
bn: পুনরায় ইন্ডেক্স করুন

en: Reindex suggestions
bn: পরামর্শ পুনরায় ইন্ডেক্স করুন

en: Rel attributes clarify how external links should be treated.
bn: rel অ্যাট্রিবিউট বাহ্যিক লিংকগুলো কীভাবে পরিচালিত হবে তা স্পষ্ট করে।

en: Related Posts
bn: সম্পর্কিত পোস্ট

en: Related Posts requires enabling Link Suggestions first.
bn: Related Posts-এর জন্য প্রথমে Link Suggestions সক্রিয় করতে হবে।

en: Relation link descriptions
bn: রিলেশন লিঙ্ক বর্ণনাসমূহ

en: Relation removed in draft.
bn: ড্রাফটে সম্পর্ক সরানো হয়েছে।

en: Reload
bn: পুনরায় লোড করুন

en: Remove
bn: সরান

en: Remove all custom database tables
bn: সমস্ত কাস্টম ডেটাবেস টেবিল মুছুন

en: Remove all plugin settings (wp_options)
bn: সমস্ত প্লাগিন সেটিংস মুছুন (wp_options)

en: Remove all post, term, and user metadata
bn: সমস্ত পোস্ট, টার্ম এবং ইউজার মেটাডেটা মুছুন

en: Remove keyphrase
bn: কীফ্রেজ সরান

en: Remove relation
bn: সম্পর্ক সরান

en: Remove token
bn: টোকেন সরান

en: Renders breadcrumbs on the frontend.
bn: ফ্রন্টএন্ডে breadcrumbs রেন্ডার করে।

en: Renders the table of contents on the frontend.
bn: ফ্রন্টএন্ডে সূচিপত্র রেন্ডার করে।

en: Reorder the sidebar panels shown in the editor. Drag to arrange and keep related modules together.
bn: এডিটরে দেখানো সাইডবার প্যানেলগুলো পুনর্বিন্যাস করুন। সাজাতে টেনে নিন এবং সম্পর্কিত মডিউলগুলো একসাথে রাখুন।

en: Reports
bn: রিপোর্ট

en: Representative photo used in LocalBusiness schema output.
bn: LocalBusiness স্কিমা আউটপুটে ব্যবহৃত প্রতিনিধিত্বকারী ফটো।

en: Requires Link Suggestions and outputs related post cards via shortcode or automatic insertion.
bn: Link Suggestions প্রয়োজন এবং শর্টকোড বা স্বয়ংক্রিয় সন্নিবেশের মাধ্যমে সম্পর্কিত পোস্ট কার্ড আউটপুট করে।

en: Requires focus keyphrase
bn: ফোকাস কীফ্রেজ প্রয়োজন

en: Reset
bn: রিসেট

en: Reset all settings in this module to default values?
bn: এই মডিউলের সব সেটিংস ডিফল্ট মানে রিসেট করবেন?

en: Reset mind map changes
bn: মাইন্ড ম্যাপের পরিবর্তনগুলো রিসেট করুন

en: Reset settings
bn: সেটিংস রিসেট করুন

en: Reset the current mind map to the last saved state?
bn: বর্তমান মাইন্ড ম্যাপটি কি শেষ সেভ করা অবস্থায় রিসেট করবেন?

en: Resolve
bn: সমাধান করুন

en: Resolve selected
bn: নির্বাচিত সমাধান করুন

en: Resolve site health warnings and keep SEO modules configured.
bn: সাইট স্বাস্থ্য সতর্কতা সমাধান করুন এবং SEO মডিউল কনফিগার রাখুন।

en: Resolved
bn: সমাধান হয়েছে

en: Results
bn: ফলাফল

en: Retention days
bn: ধারণের দিন

en: Retry
bn: পুনরায় চেষ্টা করুন

en: Retry cooldown (days)
bn: পুনরায় চেষ্টা করার বিরতি (দিন)

en: Review Topic Cluster groups and their pillar/cluster/support counts.
bn: Topic Cluster গ্রুপ এবং তাদের পিলার/ক্লাস্টার/সাপোর্ট গণনা পর্যালোচনা করুন।

en: Review count
bn: পর্যালোচনার গণনা

en: Review daily digest delivery history and channel outcomes.
bn: দৈনিক ডাইজেস্ট ডেলিভারির ইতিহাস ও চ্যানেলের ফলাফল পর্যালোচনা করুন।

en: Review mapped title templates, robots directives, social metadata, and redirects before import.
bn: আমদানির আগে ম্যাপ করা শিরোনাম টেমপ্লেট, robots নির্দেশনা, সোশ্যাল মেটাডেটা এবং রিডাইরেক্ট পর্যালোচনা করুন।

en: Review recent link checks and jump to affected posts.
bn: সাম্প্রতিক লিংক যাচাই পর্যালোচনা করুন এবং প্রভাবিত পোস্টে যান।

en: Reviews
bn: পর্যালোচনাসমূহ

en: Right
bn: ডান

en: Robots Control
bn: Robots নিয়ন্ত্রণ

en: Robots Meta
bn: Robots মেটা

en: Robots directives
bn: Robots নির্দেশনা

en: Robots meta
bn: Robots মেটা

en: Robots meta copied
bn: Robots মেটা কপি হয়েছে

en: Robots visibility is healthy
bn: Robots দৃশ্যমানতা সুস্থ

en: Rotate key
bn: কী রোটেট করুন

en: Rounds the four image corners in each Related Posts card.
bn: প্রতিটি Related Posts কার্ডে চারটি ছবির কোণ গোলাকার করে।

en: Rule
bn: নিয়ম

en: Rule Weights
bn: নিয়মের ওজন

en: Run health checks across core SEO features and integrations.
bn: মূল SEO ফিচার ও ইন্টিগ্রেশন জুড়ে স্বাস্থ্য পরীক্ষা চালান।

en: Running checks…
bn: যাচাই চলছে…

en: Runs (24h)
bn: রান (২৪ ঘণ্টা)

en: Runs (7d)
bn: রান (৭ দিন)

en: Runtime-only change; stored post content never updates.
bn: শুধুমাত্র রানটাইম পরিবর্তন; সংরক্ষিত পোস্ট কনটেন্ট কখনো আপডেট হয় না।

en: SEO Title
bn: SEO শিরোনাম

en: SEO experts can adjust rule parameters based on their own experience.
bn: SEO বিশেষজ্ঞরা তাদের নিজস্ব অভিজ্ঞতার উপর ভিত্তি করে নিয়মের প্যারামিটার সামঞ্জস্য করতে পারেন।

en: SEO impact
bn: SEO প্রভাব

en: SEO title length
bn: SEO শিরোনামের দৈর্ঘ্য

en: SEO title width
bn: SEO শিরোনামের প্রস্থ

en: SERP Snippet
bn: SERP স্নিপেট

en: SMTP account password used for authentication.
bn: প্রমাণীকরণের জন্য ব্যবহৃত SMTP অ্যাকাউন্ট পাসওয়ার্ড।

en: SMTP account username used for authentication.
bn: প্রমাণীকরণের জন্য ব্যবহৃত SMTP অ্যাকাউন্ট ব্যবহারকারীর নাম।

en: SMTP auth
bn: SMTP প্রমাণীকরণ

en: SMTP host
bn: SMTP হোস্ট

en: SMTP port
bn: SMTP পোর্ট

en: SMTP server address, for example smtp.gmail.com.
bn: SMTP সার্ভার ঠিকানা, যেমন smtp.gmail.com।

en: SMTP service port, for example 587 for Gmail.
bn: SMTP সার্ভিস পোর্ট, যেমন Gmail-এর জন্য ৫৮৭।

en: SSL certificate appears invalid
bn: SSL সার্টিফিকেট অবৈধ মনে হচ্ছে

en: SSL certificate detected
bn: SSL সার্টিফিকেট শনাক্ত হয়েছে

en: SSL status unknown
bn: SSL স্ট্যাটাস অজানা

en: SameAs URLs
bn: SameAs URLসমূহ

en: Sample post title
bn: নমুনা পোস্টের শিরোনাম

en: Samples
bn: নমুনাসমূহ

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Save
bn: সংরক্ষণ করুন

en: Save Changes
bn: পরিবর্তন সংরক্ষণ করুন

en: Save changes
bn: পরিবর্তন সংরক্ষণ করুন

en: Save changes to apply your updates.
bn: আপডেট প্রয়োগ করতে পরিবর্তন সংরক্ষণ করুন।

en: Save selection
bn: নির্বাচন সংরক্ষণ করুন

en: Save the post first to preview JSON-LD.
bn: JSON-LD প্রিভিউ করতে প্রথমে পোস্ট সংরক্ষণ করুন।

en: Saved.
bn: সংরক্ষণ হয়েছে।

en: Saving a post recalculates link counts in the background.
bn: পোস্ট সংরক্ষণ করলে ব্যাকগ্রাউন্ডে লিংক গণনা পুনরায় হিসাব হয়।

en: Saving…
bn: সংরক্ষণ হচ্ছে…

en: Scan content for broken and redirected links, and monitor crawl health.
bn: ভাঙা ও রিডাইরেক্টেড লিংকের জন্য কনটেন্ট স্ক্যান করুন এবং ক্রল স্বাস্থ্য মনিটর করুন।

en: Schedule and dispatch one daily digest for 404s, broken links, and related site alerts.
bn: ৪০৪, ভাঙা লিংক এবং সম্পর্কিত সাইট সতর্কতার জন্য একটি দৈনিক ডাইজেস্ট শিডিউল ও পাঠান।

en: Schema
bn: স্কিমা

en: Schema Markup
bn: স্ট্রাকচার্ড ডেটা মার্কআপ

en: Schema Markup defaults are not set yet. Configure them in the Airygen dashboard.
bn: স্ট্রাকচার্ড ডেটা মার্কআপ ডিফল্ট এখনো সেট করা হয়নি। Airygen ড্যাশবোর্ডে কনফিগার করুন।

en: Schema Sample
bn: স্কিমা নমুনা

en: Schema Source
bn: স্কিমা সোর্স

en: Scholarly article (ScholarlyArticle)
bn: গবেষণাধর্মী নিবন্ধ (ScholarlyArticle)

en: Scope
bn: স্কোপ

en: Score
bn: স্কোর

en: Score Calculator
bn: স্কোর ক্যালকুলেটর

en: Score Calculator REST route missing
bn: স্কোর ক্যালকুলেটর REST রুট অনুপস্থিত

en: Score Calculator endpoint is healthy
bn: স্কোর ক্যালকুলেটর এন্ডপয়েন্ট সুস্থ

en: Score Calculator endpoint returned an error
bn: স্কোর ক্যালকুলেটর এন্ডপয়েন্ট ত্রুটি ফিরিয়ে দিয়েছে

en: Score Calculator endpoint returned an unexpected status
bn: স্কোর ক্যালকুলেটর এন্ডপয়েন্ট অপ্রত্যাশিত স্ট্যাটাস ফিরিয়ে দিয়েছে

en: Score Calculator endpoint status unknown
bn: স্কোর ক্যালকুলেটর এন্ডপয়েন্টের স্ট্যাটাস অজানা

en: Score Calculator is disabled for this post type.
bn: এই পোস্ট ধরনের জন্য স্কোর ক্যালকুলেটর নিষ্ক্রিয়।

en: Score Calculator is not configured yet. Configure it under Airygen → Modules.
bn: স্কোর ক্যালকুলেটর এখনো কনফিগার করা হয়নি। Airygen → Modules-এ কনফিগার করুন।

en: Score: %1$s / %2$s
bn: স্কোর: %1$s / %2$s

en: Score: —
bn: স্কোর: —

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Search Console linked
bn: Search Console সংযুক্ত

en: Search Console not linked
bn: Search Console সংযুক্ত নেই

en: Search by post title
bn: পোস্টের শিরোনাম দিয়ে অনুসন্ধান

en: Search engine visibility checks are informational outside production environments.
bn: প্রোডাকশন পরিবেশের বাইরে সার্চ ইঞ্জিন দৃশ্যমানতা যাচাই তথ্যমূলক।

en: Search engines are allowed to index this site.
bn: সার্চ ইঞ্জিনকে এই সাইট ইন্ডেক্স করার অনুমতি দেওয়া হয়েছে।

en: Search engines expect the primary topic to appear in the title.
bn: সার্চ ইঞ্জিন শিরোনামে মূল বিষয় উপস্থিত থাকার প্রত্যাশা করে।

en: Search parent
bn: প্যারেন্ট অনুসন্ধান

en: Search path
bn: পথ অনুসন্ধান

en: Search post title…
bn: পোস্টের শিরোনাম অনুসন্ধান করুন…

en: Search posts
bn: পোস্ট অনুসন্ধান করুন

en: Search results label
bn: সার্চ ফলাফলের লেবেল

en: Search rules
bn: নিয়ম অনুসন্ধান

en: Section 1
bn: অংশ ১

en: Section 2
bn: অংশ ২

en: Section body container
bn: অংশের বডি কন্টেইনার

en: Section header
bn: অংশের হেডার

en: Section header container
bn: অংশের হেডার কন্টেইনার

en: Section title
bn: অংশের শিরোনাম

en: Security
bn: নিরাপত্তা

en: See how your content connects and keep link metrics up to date across your site.
bn: আপনার কনটেন্ট কীভাবে সংযুক্ত তা দেখুন এবং সাইটজুড়ে লিংক মেট্রিক্স আপ-টু-ডেট রাখুন।

en: See relevant internal links while you edit.
bn: সম্পাদনার সময় প্রাসঙ্গিক অভ্যন্তরীণ লিংক দেখুন।

en: Select a category
bn: একটি ক্যাটাগরি নির্বাচন করুন

en: Select a country
bn: একটি দেশ নির্বাচন করুন

en: Select a group before saving the mind map.
bn: মাইন্ড ম্যাপ সেভ করার আগে একটি গ্রুপ নির্বাচন করুন।

en: Select a parent
bn: একটি প্যারেন্ট নির্বাচন করুন

en: Select a product
bn: একটি প্রোডাক্ট নির্বাচন করুন

en: Select a tag
bn: একটি ট্যাগ নির্বাচন করুন

en: Select a valid L1 parent for this cluster.
bn: এই ক্লাস্টারের জন্য একটি বৈধ L1 প্যারেন্ট নির্বাচন করুন।

en: Select a valid L2 parent for this support article.
bn: এই সাপোর্ট আর্টিকেলের জন্য একটি বৈধ L2 প্যারেন্ট নির্বাচন করুন।

en: Select an L1 parent before saving.
bn: সংরক্ষণের আগে একটি L1 প্যারেন্ট নির্বাচন করুন।

en: Select an L2 parent before saving.
bn: সংরক্ষণের আগে একটি L2 প্যারেন্ট নির্বাচন করুন।

en: Select an image from the Media Library. If both URL and ID are set, the Attachment ID takes precedence. Set to 0 to disable.
bn: Media Library থেকে একটি ছবি নির্বাচন করুন। URL ও ID উভয় সেট থাকলে Attachment ID অগ্রাধিকার পায়। নিষ্ক্রিয় করতে ০ সেট করুন।

en: Select at least one post type to backfill.
bn: ব্যাকফিলের জন্য অন্তত একটি পোস্ট ধরন নির্বাচন করুন।

en: Select at least one post type.
bn: অন্তত একটি পোস্ট ধরন নির্বাচন করুন।

en: Select how TOC should appear for this post.
bn: এই পোস্টের জন্য TOC কীভাবে দেখাবে তা নির্বাচন করুন।

en: Select parent…
bn: প্যারেন্ট নির্বাচন করুন…

en: Select post types that will be exported to markdown.
bn: মার্কডাউনে এক্সপোর্ট করা হবে এমন পোস্ট ধরন নির্বাচন করুন।

en: Select post types used for auto-selection.
bn: স্বয়ংক্রিয় নির্বাচনের জন্য ব্যবহৃত পোস্ট ধরন নির্বাচন করুন।

en: Select the schema type used for most posts (you can override per post type).
bn: বেশিরভাগ পোস্টের জন্য ব্যবহৃত স্কিমা ধরন নির্বাচন করুন (আপনি প্রতি পোস্ট ধরনে ওভাররাইড করতে পারবেন)।

en: Select which schema graphs Airygen SEO should output for visitors.
bn: Airygen SEO দর্শকদের জন্য কোন স্কিমা গ্রাফ আউটপুট করবে তা নির্বাচন করুন।

en: Select which taxonomy archives should expose custom SEO fields.
bn: কোন ট্যাক্সোনমি আর্কাইভ কাস্টম SEO ক্ষেত্র প্রকাশ করবে তা নির্বাচন করুন।

en: Selected
bn: নির্বাচিত

en: Selected Posts
bn: নির্বাচিত পোস্ট

en: Selected records
bn: নির্বাচিত রেকর্ড

en: Selections
bn: নির্বাচনসমূহ

en: Selections + auto
bn: নির্বাচন + স্বয়ংক্রিয়

en: Selections only
bn: শুধুমাত্র নির্বাচন

en: Send a sample digest to confirm email delivery works.
bn: ইমেইল ডেলিভারি কাজ করছে কিনা নিশ্চিত করতে একটি নমুনা ডাইজেস্ট পাঠান।

en: Send a sample message to confirm Teams delivery works.
bn: Teams ডেলিভারি কাজ করছে কিনা নিশ্চিত করতে একটি নমুনা বার্তা পাঠান।

en: Send a sample message to verify Discord webhook setup.
bn: Discord ওয়েবহুক সেটআপ যাচাই করতে একটি নমুনা বার্তা পাঠান।

en: Send a sample message to verify bot and chat settings.
bn: বট ও চ্যাট সেটিংস যাচাই করতে একটি নমুনা বার্তা পাঠান।

en: Send daily digest notifications via Email, Telegram, Discord, or Teams.
bn: ইমেইল, Telegram, Discord বা Teams-এর মাধ্যমে দৈনিক ডাইজেস্ট বিজ্ঞপ্তি পাঠান।

en: Send digest messages through built-in SMTP settings.
bn: বিল্ট-ইন SMTP সেটিংসের মাধ্যমে ডাইজেস্ট বার্তা পাঠান।

en: Send digest notifications to Telegram Bot chats.
bn: Telegram Bot চ্যাটে ডাইজেস্ট বিজ্ঞপ্তি পাঠান।

en: Send digest reports to Discord using incoming webhooks.
bn: ইনকামিং ওয়েবহুক ব্যবহার করে Discord-এ ডাইজেস্ট রিপোর্ট পাঠান।

en: Send digest reports to Microsoft Teams using incoming webhooks.
bn: ইনকামিং ওয়েবহুক ব্যবহার করে Microsoft Teams-এ ডাইজেস্ট রিপোর্ট পাঠান।

en: Send now
bn: এখনই পাঠান

en: Sender email address shown in recipients inbox.
bn: প্রাপকের ইনবক্সে দেখানো প্রেরকের ইমেইল ঠিকানা।

en: Sender name shown in recipients inbox.
bn: প্রাপকের ইনবক্সে দেখানো প্রেরকের নাম।

en: Sent by %1$s via %2$s.
bn: %2$s-এর মাধ্যমে %1$s পাঠিয়েছে।

en: Separate phrases with commas to skip matching headings.
bn: মিলে যাওয়া শিরোনাম এড়িয়ে যেতে ফ্রেজগুলো কমা দিয়ে আলাদা করুন।

en: Separator
bn: বিভাজক

en: Serve %s for AI clients via headers or format query.
bn: হেডার বা ফরম্যাট কোয়েরির মাধ্যমে AI ক্লায়েন্টের জন্য %s পরিষেবা দিন।

en: Serve up smart internal link suggestions based on keyphrases.
bn: কীফ্রেজের উপর ভিত্তি করে স্মার্ট অভ্যন্তরীণ লিংক পরামর্শ প্রদান করুন।

en: Served cities
bn: পরিষেবিত শহরসমূহ

en: Served postal codes
bn: পরিষেবিত পোস্টাল কোড

en: Service Areas
bn: সেবা এলাকাসমূহ

en: Service Catalog
bn: সেবা ক্যাটালগ

en: Service Info
bn: সেবার তথ্য

en: Service description
bn: সেবার বর্ণনা

en: Service item
bn: সেবার আইটেম

en: Service name
bn: সেবার নাম

en: Service radius (km)
bn: সেবার ব্যাসার্ধ (কিমি)

en: Set Discord webhook endpoint and optional display identity.
bn: Discord ওয়েবহুক এন্ডপয়েন্ট ও ঐচ্ছিক প্রদর্শন পরিচয় সেট করুন।

en: Set a fallback URL when a visitor’s language isn’t listed above.
bn: দর্শকের ভাষা উপরে তালিকাভুক্ত না থাকলে একটি ফলব্যাক URL সেট করুন।

en: Set a focus keyphrase to check density.
bn: ঘনত্ব পরীক্ষা করতে একটি ফোকাস কীফ্রেজ সেট করুন।

en: Set a focus keyphrase to check headings.
bn: শিরোনাম পরীক্ষা করতে একটি ফোকাস কীফ্রেজ সেট করুন।

en: Set a focus keyphrase to evaluate spacing.
bn: স্পেসিং মূল্যায়ন করতে একটি ফোকাস কীফ্রেজ সেট করুন।

en: Set a key to start sending submissions.
bn: সাবমিশন পাঠানো শুরু করতে একটি কী সেট করুন।

en: Set a limit for video preview duration.
bn: ভিডিও প্রিভিউর সময়কাল সীমিত করুন।

en: Set bot token, target chat, and optional topic ID for delivery.
bn: ডেলিভারির জন্য বট টোকেন, লক্ষ্য চ্যাট এবং ঐচ্ছিক বিষয় ID সেট করুন।

en: Set default metadata and schema behavior for author archive pages.
bn: লেখক আর্কাইভ পৃষ্ঠার জন্য ডিফল্ট মেটাডেটা ও স্কিমা আচরণ সেট করুন।

en: Set default robots meta directives and extend WordPress' robots.txt.
bn: ডিফল্ট robots মেটা নির্দেশনা সেট করুন এবং WordPress-এর robots.txt সম্প্রসারিত করুন।

en: Set default robots meta directives and manage robots.txt additions.
bn: ডিফল্ট robots মেটা নির্দেশনা সেট করুন এবং robots.txt সংযোজন পরিচালনা করুন।

en: Set fallback schema values used when individual posts do not define their own.
bn: ফলব্যাক স্কিমা মান সেট করুন যা পৃথক পোস্ট নিজস্ব মান না দিলে ব্যবহৃত হয়।

en: Set global organization details and article defaults used by the Schema markup emitter.
bn: স্ট্রাকচার্ড ডেটা মার্কআপ নির্গমকারী ব্যবহৃত গ্লোবাল অর্গানাইজেশনের বিস্তারিত ও আর্টিকেলের ডিফল্ট সেট করুন।

en: Set map coordinates and contact-page map behavior for Local SEO map output.
bn: Local SEO ম্যাপ আউটপুটের জন্য ম্যাপের স্থানাঙ্ক ও যোগাযোগ পৃষ্ঠার ম্যাপ আচরণ সেট করুন।

en: Set redirects for incoming URLs so visitors land on the right destination.
bn: আগত URL-এর জন্য রিডাইরেক্ট সেট করুন যাতে দর্শকরা সঠিক গন্তব্যে পৌঁছান।

en: Set target keywords to analyze content relevance.
bn: কনটেন্টের প্রাসঙ্গিকতা বিশ্লেষণ করতে লক্ষ্য কীওয়ার্ড সেট করুন।

en: Set the Teams incoming webhook and verify channel delivery.
bn: Teams ইনকামিং ওয়েবহুক সেট করুন এবং চ্যানেল ডেলিভারি যাচাই করুন।

en: Set the default title and description templates used when posts are missing custom SEO fields.
bn: পোস্টে কাস্টম SEO ক্ষেত্র না থাকলে ব্যবহৃত ডিফল্ট শিরোনাম ও বর্ণনা টেমপ্লেট সেট করুন।

en: Set the heading text shown above %s output.
bn: %s আউটপুটের উপরে দেখানো শিরোনাম টেক্সট সেট করুন।

en: Set the output path using a folder path and file name.
bn: একটি ফোল্ডার পথ ও ফাইলের নাম ব্যবহার করে আউটপুট পথ সেট করুন।

en: Set transparent color
bn: স্বচ্ছ রং সেট করুন

en: Set up 301/302 redirects to seamlessly transfer traffic and SEO ranking power from old URLs to new ones so your hard-earned rankings are never lost.
bn: পুরানো URL থেকে নতুনগুলিতে ট্র্যাফিক এবং SEO র‍্যাংকিং শক্তি স্থানান্তর করতে 301/302 রিডাইরেক্ট সেট আপ করুন।

en: Set up SMTP delivery, recipients, and test sending for Email notifications.
bn: ইমেইল বিজ্ঞপ্তির জন্য SMTP ডেলিভারি, প্রাপক এবং পরীক্ষামূলক পাঠানো সেটআপ করুন।

en: Set valid latitude and longitude (both cannot be 0) to enable KML sitemap listing.
bn: KML সাইটম্যাপ তালিকাভুক্ত করতে বৈধ অক্ষাংশ ও দ্রাঘিমাংশ সেট করুন (উভয় ০ হতে পারবে না)।

en: Set vertical spacing between each Topic Cluster item.
bn: প্রতিটি Topic Cluster আইটেমের মধ্যে উল্লম্ব স্পেসিং সেট করুন।

en: Set whether Topic Cluster links are bold, italic, or underlined.
bn: Topic Cluster লিংকগুলো বোল্ড, ইটালিক বা আন্ডারলাইন হবে কিনা সেট করুন।

en: Set which product attribute is your brand (for example: product_brand). This value is used for the %brand% token and Product schema brand field. Leave it as default unless you use a different brand attribute slug.
bn: কোন প্রোডাক্ট অ্যাট্রিবিউট আপনার ব্র্যান্ড তা সেট করুন (যেমন: product_brand)। এই মান %brand% টোকেন এবং Product স্কিমার ব্র্যান্ড ক্ষেত্রের জন্য ব্যবহৃত হয়। ভিন্ন ব্র্যান্ড অ্যাট্রিবিউট স্লাগ ব্যবহার না করলে ডিফল্ট রাখুন।

en: Set your IndexNow key and submission limits so search engines can receive updates faster.
bn: আপনার IndexNow কী ও সাবমিশন সীমা সেট করুন যাতে সার্চ ইঞ্জিনগুলো দ্রুত আপডেট পেতে পারে।

en: Set your organization details to help search engines display your brand in rich results.
bn: সার্চ ইঞ্জিনকে রিচ ফলাফলে আপনার ব্র্যান্ড প্রদর্শন করতে সাহায্য করতে আপনার অর্গানাইজেশনের বিস্তারিত সেট করুন।

en: Sets background color of each content card.
bn: প্রতিটি কনটেন্ট কার্ডের ব্যাকগ্রাউন্ড রং সেট করে।

en: Sets centered container width inside a full-width wrapper.
bn: পূর্ণ-প্রস্থ মোড়কের ভেতরে কেন্দ্রীভূত কন্টেইনারের প্রস্থ সেট করে।

en: Sets text color for Footer NAP values.
bn: Footer NAP মানের টেক্সট রং সেট করে।

en: Sets text color for field labels.
bn: ক্ষেত্রের লেবেলের টেক্সট রং সেট করে।

en: Sets text color for field values.
bn: ক্ষেত্রের মানের টেক্সট রং সেট করে।

en: Sets the border color for the container.
bn: কন্টেইনারের বর্ডার রং সেট করে।

en: Sets the color of TOC links.
bn: TOC লিংকের রং সেট করে।

en: Sets the maximum video preview length shown by search engines.
bn: সার্চ ইঞ্জিনগুলো যে সর্বোচ্চ ভিডিও প্রিভিউ দৈর্ঘ্য দেখায় তা সেট করে।

en: Sets the space above and below the Footer NAP block.
bn: Footer NAP ব্লকের উপরে ও নিচে স্পেস সেট করে।

en: Sets the spacing between each contact item.
bn: প্রতিটি যোগাযোগ আইটেমের মধ্যে স্পেসিং সেট করে।

en: Sets the text color for both author and date blocks.
bn: লেখক ও তারিখ উভয় ব্লকের টেক্সট রং সেট করে।

en: Sets the text color for excerpt content.
bn: এক্সার্পট কনটেন্টের টেক্সট রং সেট করে।

en: Sets the text size for both author and date blocks.
bn: লেখক ও তারিখ উভয় ব্লকের টেক্সট আকার সেট করে।

en: Sets the text size for excerpt content in each related post card.
bn: প্রতিটি সম্পর্কিত পোস্ট কার্ডে এক্সার্পট কনটেন্টের টেক্সট আকার সেট করে।

en: Sets the title text color in each Related Posts card.
bn: প্রতিটি Related Posts কার্ডে শিরোনামের টেক্সট রং সেট করে।

en: Sets the title text size in each Related Posts card.
bn: প্রতিটি Related Posts কার্ডে শিরোনামের টেক্সট আকার সেট করে।

en: Sets the value used by %s. Leave blank to omit it.
bn: %s দ্বারা ব্যবহৃত মান সেট করে। বাদ দিতে খালি রাখুন।

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Settings imported successfully.
bn: সেটিংস সফলভাবে ইমপোর্ট হয়েছে।

en: Settings imported.
bn: সেটিংস আমদানি হয়েছে।

en: Settings migration failed.
bn: সেটিংস মাইগ্রেশন ব্যর্থ।

en: Settings saved.
bn: সেটিংস সংরক্ষণ হয়েছে।

en: Setup Wizard
bn: সেটআপ উইজার্ড

en: Shibuya Hotel Picks
bn: শিবুয়া হোটেল পছন্দ

en: Short service summary for schema output.
bn: স্কিমা আউটপুটের জন্য সেবার সংক্ষিপ্ত সারসংক্ষেপ।

en: Short summary used in search results. Leave blank to use the default value from settings.
bn: সার্চ ফলাফলে ব্যবহৃত সংক্ষিপ্ত সারসংক্ষেপ। সেটিংসের ডিফল্ট মান ব্যবহার করতে খালি রাখুন।

en: Short, readable URLs are easier to understand and share.
bn: ছোট, পাঠযোগ্য URL বোঝা ও শেয়ার করা সহজ।

en: Shortcode
bn: শর্টকোড

en: Shorten sentences, use simpler words, and break up long paragraphs.
bn: বাক্য ছোট করুন, সহজ শব্দ ব্যবহার করুন এবং দীর্ঘ অনুচ্ছেদ ভেঙে দিন।

en: Show
bn: দেখান

en: Show ancestor pages
bn: পূর্বপুরুষ পৃষ্ঠাসমূহ দেখান

en: Show blog link on archives
bn: আর্কাইভে ব্লগ লিংক দেখান

en: Show current page
bn: বর্তমান পৃষ্ঠা দেখান

en: Show home link
bn: হোম লিংক দেখান

en: Show or hide the outer border around the contact layout container.
bn: যোগাযোগ লেআউট কন্টেইনারের বাইরের বর্ডার দেখান বা লুকান।

en: Show ordered numbers for each heading item.
bn: প্রতিটি শিরোনাম আইটেমের জন্য ক্রমানুসারে সংখ্যা দেখান।

en: Show pagination
bn: পেজিনেশন দেখান

en: Show tips
bn: টিপস দেখান

en: Showing up to
bn: পর্যন্ত দেখাচ্ছে

en: Shown above the main series links. Do not include %s in this description.
bn: মূল সিরিজ লিঙ্কের উপরে দেখানো হয়। এই বর্ণনায় %s অন্তর্ভুক্ত করবেন না।

en: Shown after digest sections.
bn: ডাইজেস্ট অংশের পরে দেখানো।

en: Shown after each feed item. Use this for attribution, CTA links, or copyright notices.
bn: প্রতিটি ফিড আইটেমের পরে দেখানো। অ্যাট্রিবিউশন, CTA লিংক বা কপিরাইট নোটিশের জন্য ব্যবহার করুন।

en: Shown before digest sections.
bn: ডাইজেস্ট অংশের আগে দেখানো।

en: Shown before each feed item. Basic HTML like links, strong, and line breaks is allowed.
bn: প্রতিটি ফিড আইটেমের আগে দেখানো। লিংক, strong এবং লাইন ব্রেকের মতো বেসিক HTML অনুমোদিত।

en: Shown between each breadcrumb item.
bn: প্রতিটি breadcrumb আইটেমের মধ্যে দেখানো।

en: Shown for not found pages (404 responses).
bn: পাওয়া যায়নি পৃষ্ঠার জন্য দেখানো (৪০৪ প্রতিক্রিয়া)।

en: Shown when viewing the search results page.
bn: সার্চ ফলাফল পৃষ্ঠা দেখার সময় দেখানো।

en: Shows current background job status for Broken Link Checker scans.
bn: Broken Link Checker স্ক্যানের বর্তমান ব্যাকগ্রাউন্ড জব স্ট্যাটাস দেখায়।

en: Shows current background job status for Daily Digest delivery.
bn: Daily Digest ডেলিভারির বর্তমান ব্যাকগ্রাউন্ড জব স্ট্যাটাস দেখায়।

en: Shows how many posts are waiting or being processed for link counts.
bn: লিংক গণনার জন্য কতটি পোস্ট অপেক্ষা করছে বা প্রক্রিয়াকরণ হচ্ছে তা দেখায়।

en: Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
bn: সাইডবার বাম (২) + মূল কনটেন্ট ডান (৩)

en: Sidebar and main content use independent top-to-bottom stacks to avoid cross-column height impact.
bn: ক্রস-কলাম উচ্চতার প্রভাব এড়াতে সাইডবার ও মূল কনটেন্ট স্বাধীন উপর-থেকে-নিচে স্ট্যাক ব্যবহার করে।

en: Simple
bn: সরল

en: Simple logs the first hit only. Advanced keeps hits, last seen time, referer, and user agent updated.
bn: সরল শুধুমাত্র প্রথম হিট লগ করে। উন্নত হিট, শেষ দেখার সময়, রেফারার এবং ব্যবহারকারী এজেন্ট আপডেট রাখে।

en: Single H1 heading present
bn: একটি H1 শিরোনাম উপস্থিত

en: Site Name
bn: সাইটের নাম

en: Site Verification
bn: সাইট যাচাইকরণ

en: Sitemap
bn: সাইটম্যাপ

en: Sitemap request failed
bn: সাইটম্যাপ অনুরোধ ব্যর্থ

en: Sitewide
bn: সাইটব্যাপী

en: Sitewide SEO
bn: সাইটব্যাপী SEO

en: Sitewide SEO (scaled)
bn: সাইটজুড়ে SEO (স্কেলকৃত)

en: Sitewide SEO reflects the overall health of your site setup.
bn: সাইটব্যাপী SEO আপনার সাইটের সেটআপের সামগ্রিক স্বাস্থ্য প্রতিফলিত করে।

en: Skip parent terms in category/tag hierarchies to keep the trail compact.
bn: ট্রেইল সংক্ষিপ্ত রাখতে ক্যাটাগরি/ট্যাগ শ্রেণিবিন্যাসে প্যারেন্ট টার্ম এড়িয়ে যান।

en: Skip posts that contain a noindex robots directive.
bn: noindex robots নির্দেশনা ধারণ করে এমন পোস্ট এড়িয়ে যান।

en: Skip posts that require a password.
bn: পাসওয়ার্ড প্রয়োজন এমন পোস্ট এড়িয়ে যান।

en: Skip tour
bn: ট্যুর এড়িয়ে যান

en: Slug has 2–5 words
bn: স্লাগে ২–৫টি শব্দ আছে

en: Slug includes focus keyphrase
bn: স্লাগে ফোকাস কীফ্রেজ আছে

en: Smooth scroll
bn: মসৃণ স্ক্রল

en: Snapshots
bn: স্ন্যাপশট

en: Social Cards
bn: সোশ্যাল কার্ড

en: Social Media Tags
bn: সোশ্যাল মিডিয়া ট্যাগ

en: Social profiles
bn: সোশ্যাল প্রোফাইলসমূহ

en: Soft max (%)
bn: সফট সর্বোচ্চ (%)

en: Soft min (%)
bn: সফট সর্বনিম্ন (%)

en: Soft parchment yellow for a warm hierarchy card.
bn: উষ্ণ হায়ারার্কি কার্ডের জন্য নরম চামড়া হলুদ।

en: Soft parchment yellow for warm, readable TOCs.
bn: উষ্ণ, পাঠযোগ্য TOC-এর জন্য নরম চামড়া হলুদ।

en: Soft rose palette with friendly, approachable presence.
bn: বন্ধুত্বপূর্ণ, সহজলভ্য উপস্থিতি সহ নরম গোলাপি রঙের প্যালেট।

en: Solid
bn: কঠিন

en: Source
bn: সোর্স

en: Source path or pattern
bn: সোর্স পথ বা প্যাটার্ন

en: Space outside the container.
bn: কন্টেইনারের বাইরে স্পেস।

en: Spacing long-tail phrases prevents keyword stuffing.
bn: লং-টেইল ফ্রেজের স্পেসিং কীওয়ার্ড স্টাফিং প্রতিরোধ করে।

en: Special Hours
bn: বিশেষ সময়

en: Split long sentences and add punctuation for clearer flow.
bn: দীর্ঘ বাক্য ভেঙে দিন এবং স্পষ্ট প্রবাহের জন্য বিরাম চিহ্ন যোগ করুন।

en: Spread similar phrases across different sections.
bn: বিভিন্ন অংশে একই ধরনের ফ্রেজ ছড়িয়ে দিন।

en: Standard
bn: মানক

en: Start date
bn: শুরুর তারিখ

en: Start the trail with your homepage label and URL.
bn: আপনার হোমপেজের লেবেল ও URL দিয়ে ট্রেইল শুরু করুন।

en: Start with the TOC collapsed for a cleaner page.
bn: পরিষ্কার পৃষ্ঠার জন্য TOC সংকুচিত অবস্থায় শুরু করুন।

en: State, province, or administrative region.
bn: রাজ্য, প্রদেশ বা প্রশাসনিক অঞ্চল।

en: Status
bn: স্ট্যাটাস

en: Status code
bn: স্ট্যাটাস কোড

en: Status of Airygen SEO health checks, mirroring the Site Health Status page.
bn: Site Health Status পৃষ্ঠার প্রতিফলন, Airygen SEO স্বাস্থ্য পরীক্ষার স্ট্যাটাস।

en: Status unavailable. Try again to fetch the latest link counter state.
bn: স্ট্যাটাস পাওয়া যাচ্ছে না। সর্বশেষ লিংক কাউন্টার স্ট্যাটাস আনতে আবার চেষ্টা করুন।

en: Status: %d.
bn: স্ট্যাটাস: %d।

en: Step-by-step tutorial (HowTo)
bn: ধাপে ধাপে টিউটোরিয়াল (HowTo)

en: Stops images on this site from appearing in image search results.
bn: এই সাইটের ছবিগুলো ইমেজ সার্চ ফলাফলে দেখা থেকে বিরত করে।

en: Stops search engines from showing cached copies of your pages.
bn: সার্চ ইঞ্জিনকে আপনার পৃষ্ঠার ক্যাশড কপি দেখানো থেকে বিরত করে।

en: Store selections here when they should not appear in output.
bn: আউটপুটে দেখানো না চাইলে নির্বাচনগুলো এখানে সংরক্ষণ করুন।

en: Street address
bn: রাস্তার ঠিকানা

en: Street and number for your primary location.
bn: আপনার প্রাথমিক অবস্থানের রাস্তা ও নম্বর।

en: Strengthens topical signals and makes URLs clearer.
bn: বিষয়গত সংকেত শক্তিশালী করে এবং URL আরও স্পষ্ট করে।

en: Stronger relevance signals can improve ranking and user confidence.
bn: শক্তিশালী প্রাসঙ্গিকতার সংকেত র‍্যাঙ্কিং ও ব্যবহারকারীর আস্থা উন্নত করতে পারে।

en: Stronger topical clarity can improve relevance signals.
bn: শক্তিশালী বিষয়গত স্পষ্টতা প্রাসঙ্গিকতার সংকেত উন্নত করতে পারে।

en: Structure
bn: কাঠামো

en: Structured data can improve search appearance and visibility.
bn: স্ট্রাকচার্ড ডেটা সার্চ উপস্থিতি ও দৃশ্যমানতা উন্নত করতে পারে।

en: Style
bn: স্টাইল

en: Subheading count (H2/H3)
bn: সাবহেডিং গণনা (H2/H3)

en: Subheadings break long content into scannable sections.
bn: সাবহেডিং দীর্ঘ কনটেন্টকে স্ক্যানযোগ্য অংশে ভেঙে দেয়।

en: Submission accepted.
bn: সাবমিশন গৃহীত হয়েছে।

en: Submission logs
bn: সাবমিশন লগ

en: Submit URLs
bn: URL সাবমিট করুন

en: Submit URLs to supported search engines via IndexNow and monitor delivery.
bn: IndexNow-এর মাধ্যমে সমর্থিত সার্চ ইঞ্জিনে URL সাবমিট করুন এবং ডেলিভারি মনিটর করুন।

en: Submitting…
bn: সাবমিট হচ্ছে…

en: Success
bn: সফল

en: Success / failed (24h)
bn: সফল / ব্যর্থ (২৪ ঘণ্টা)

en: Suggestion
bn: পরামর্শ

en: Suggestions
bn: পরামর্শসমূহ

en: Summarize the page in 160 characters or less (~920px).
bn: ১৬০ অক্ষর বা কমে (~৯২০px) পৃষ্ঠাটি সংক্ষেপ করুন।

en: Summary
bn: সারসংক্ষেপ

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Switch to a custom permalink structure instead of the default ?p=ID format.
bn: ডিফল্ট ?p=ID ফরম্যাটের পরিবর্তে একটি কাস্টম পার্মালিংক কাঠামোতে পরিবর্তন করুন।

en: TEL:
bn: টেল:

en: TITLE attribute template
bn: TITLE অ্যাট্রিবিউট টেমপ্লেট

en: TLS: %s.
bn: TLS: %s।

en: TOC display mode
bn: TOC প্রদর্শন মোড

en: TOC preview
bn: TOC প্রিভিউ

en: Table of Contents
bn: সূচিপত্র

en: Table of contents
bn: সূচিপত্র

en: Tablet
bn: ট্যাবলেট

en: Take over previous and next navigation with %s relationships.
bn: %s সম্পর্ক দিয়ে আগের ও পরের নেভিগেশন নিয়ন্ত্রণ করুন।

en: Target
bn: লক্ষ্য

en: Target URL
bn: লক্ষ্য URL

en: Tax ID
bn: ট্যাক্স ID

en: Tax ID:
bn: ট্যাক্স ID:

en: Taxonomies
bn: ট্যাক্সোনমিসমূহ

en: Taxonomy SEO
bn: ট্যাক্সোনমি SEO

en: Tech Article
bn: প্রযুক্তি আর্টিকেল

en: Technical article (TechArticle)
bn: প্রযুক্তিগত নিবন্ধ (TechArticle)

en: Tel
bn: টেল

en: Tell search engines which URL is the right version for each language.
bn: সার্চ ইঞ্জিনকে বলুন প্রতিটি ভাষার জন্য কোন URL সঠিক সংস্করণ।

en: Template
bn: টেমপ্লেট

en: Template 1
bn: টেমপ্লেট ১

en: Template 2
bn: টেমপ্লেট ২

en: Template function
bn: টেমপ্লেট ফাংশন

en: Template settings
bn: টেমপ্লেট সেটিংস

en: Templates
bn: টেমপ্লেটসমূহ

en: Test Discord
bn: Discord পরীক্ষা করুন

en: Test Email
bn: ইমেইল পরীক্ষা করুন

en: Test Teams
bn: Teams পরীক্ষা করুন

en: Test Telegram
bn: Telegram পরীক্ষা করুন

en: Test delivery
bn: ডেলিভারি পরীক্ষা করুন

en: Text
bn: টেক্সট

en: Text color
bn: টেক্সট রং

en: Text shown before the breadcrumb trail (e.g., "You are here").
bn: breadcrumb ট্রেইলের আগে দেখানো টেক্সট (যেমন, "আপনি এখানে আছেন")।

en: The /airygen/v1/score route is not registered. Ensure the Score Calculator module is enabled.
bn: /airygen/v1/score রুট নিবন্ধিত নেই। নিশ্চিত করুন স্কোর ক্যালকুলেটর মডিউল সক্রিয় আছে।

en: The Airygen SEO robots settings apply a noindex directive by default. Update the setting if this site should be indexable.
bn: Airygen SEO robots সেটিংস ডিফল্টভাবে noindex নির্দেশনা প্রয়োগ করে। এই সাইট ইন্ডেক্সযোগ্য হওয়া উচিত হলে সেটিং আপডেট করুন।

en: The Airygen sitemap module is disabled. Enable it under Airygen SEO settings to serve /sitemap.xml.
bn: Airygen সাইটম্যাপ মডিউল নিষ্ক্রিয়। /sitemap.xml পরিষেবা দিতে Airygen SEO সেটিংসে এটি সক্রিয় করুন।

en: The SSL check returned warnings. Inspect the certificate or HTTPS configuration.
bn: SSL যাচাই সতর্কতা ফিরিয়ে দিয়েছে। সার্টিফিকেট বা HTTPS কনফিগারেশন পরীক্ষা করুন।

en: The custom sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
bn: কাস্টম সাইটম্যাপ এন্ডপয়েন্ট সাড়া দিয়েছে, কিন্তু ২xx স্ট্যাটাস কোড ফিরিয়ে দেয়নি।

en: The editor panel can include unsaved text and browser-based pixel measurement, so the score may look slightly different.
bn: এডিটর প্যানেলে অসংরক্ষিত টেক্সট ও ব্রাউজার-ভিত্তিক পিক্সেল পরিমাপ থাকতে পারে, তাই স্কোর সামান্য ভিন্ন দেখাতে পারে।

en: The name of your business or site shown in structured data.
bn: স্ট্রাকচার্ড ডেটায় দেখানো আপনার ব্যবসা বা সাইটের নাম।

en: The opening paragraph sets context for both users and search engines.
bn: খোলার অনুচ্ছেদ ব্যবহারকারী ও সার্চ ইঞ্জিন উভয়ের জন্য প্রসঙ্গ নির্ধারণ করে।

en: The parent post must be different from the current post.
bn: প্যারেন্ট পোস্ট বর্তমান পোস্ট থেকে আলাদা হতে হবে।

en: The scoring endpoint responded with an error when requested.
bn: স্কোরিং এন্ডপয়েন্ট অনুরোধ করলে ত্রুটি দিয়ে সাড়া দিয়েছে।

en: The scoring endpoint responded, but did not return a 2xx HTTP status.
bn: স্কোরিং এন্ডপয়েন্ট সাড়া দিয়েছে, কিন্তু ২xx HTTP স্ট্যাটাস ফিরিয়ে দেয়নি।

en: The selected parent is not part of a Topic Cluster.
bn: নির্বাচিত প্যারেন্ট কোনো Topic Cluster-এর অংশ নয়।

en: The selected parent must be an L1 topic.
bn: নির্বাচিত প্যারেন্ট একটি L1 বিষয় হতে হবে।

en: The selected parent must be an L2 topic.
bn: নির্বাচিত প্যারেন্ট একটি L2 বিষয় হতে হবে।

en: The sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
bn: সাইটম্যাপ এন্ডপয়েন্ট সাড়া দিয়েছে, কিন্তু ২xx স্ট্যাটাস কোড ফিরিয়ে দেয়নি।

en: The “Discourage search engines from indexing” option is enabled. Disable it in Settings → Reading for production sites.
bn: "সার্চ ইঞ্জিনকে ইন্ডেক্স করতে নিরুৎসাহিত করুন" বিকল্পটি সক্রিয়। প্রোডাকশন সাইটের জন্য Settings → Reading-এ এটি নিষ্ক্রিয় করুন।

en: Themes
bn: থিমসমূহ

en: These factors make up the core content score.
bn: এই কারণগুলো মূল কনটেন্ট স্কোর তৈরি করে।

en: These lines will be appended to the robots.txt output.
bn: এই লাইনগুলো robots.txt আউটপুটে যুক্ত হবে।

en: These templates are used when product-level SEO fields are empty.
bn: প্রোডাক্ট-স্তরের SEO ক্ষেত্র খালি থাকলে এই টেমপ্লেটগুলো ব্যবহৃত হয়।

en: This bulk recalculation uses saved post content in the database.
bn: এই বাল্ক পুনর্গণনা ডেটাবেসে সংরক্ষিত পোস্ট কনটেন্ট ব্যবহার করে।

en: This description is included in the generated llms.txt file.
bn: এই বর্ণনাটি তৈরিকৃত llms.txt ফাইলে অন্তর্ভুক্ত।

en: This group already has a pillar topic.
bn: এই গ্রুপে ইতোমধ্যে একটি পিলার বিষয় আছে।

en: This is a simple preview. Actual output is affected by your theme styles. For accurate results, check the real page output.
bn: এটি একটি সরল প্রিভিউ। প্রকৃত আউটপুট আপনার থিম স্টাইল দ্বারা প্রভাবিত হয়। সঠিক ফলাফলের জন্য, প্রকৃত পৃষ্ঠার আউটপুট পরীক্ষা করুন।

en: This is a test message from Airygen Notify.
bn: এটি Airygen Notify-এর একটি পরীক্ষা বার্তা।

en: This is how the breadcrumb trail will appear with the current style settings.
bn: বর্তমান স্টাইল সেটিংস দিয়ে breadcrumb ট্রেইল এভাবে দেখাবে।

en: This is the HTML structure used by Airygen. Use it to customize styles with your own CSS.
bn: এটি Airygen দ্বারা ব্যবহৃত HTML কাঠামো। আপনার নিজস্ব CSS দিয়ে স্টাইল কাস্টমাইজ করতে এটি ব্যবহার করুন।

en: This is the exact content that will be output in the <meta name="robots"> tag.
bn: এটি ঠিক সেই কনটেন্ট যা <meta name="robots"> ট্যাগে আউটপুট হবে।

en: This is the keyword count.
bn: এটি কীওয়ার্ড গণনা।

en: This is the keyword density.
bn: এটি কীওয়ার্ড ঘনত্ব।

en: This option depends on %s. Enable it to use it.
bn: এই বিকল্পটি %s-এর উপর নির্ভর করে। এটি ব্যবহার করতে সক্রিয় করুন।

en: This option depends on %s. Enable it to use markdown post links.
bn: এই বিকল্পটি %s-এর উপর নির্ভর করে। মার্কডাউন পোস্ট লিংক ব্যবহার করতে এটি সক্রিয় করুন।

en: This post already exists in candidates.
bn: এই পোস্ট ইতোমধ্যে প্রার্থী তালিকায় আছে।

en: This post already has child items. Remove them before changing the level.
bn: এই পোস্টে ইতোমধ্যে চাইল্ড আইটেম আছে। স্তর পরিবর্তনের আগে সেগুলো সরান।

en: This post becomes the root of a new topic cluster.
bn: এই পোস্ট একটি নতুন টপিক ক্লাস্টারের মূল হয়।

en: This post is a cluster.
bn: এই পোস্ট একটি ক্লাস্টার।

en: This post is a pillar.
bn: এই পোস্ট একটি পিলার।

en: This post is a support article.
bn: এই পোস্ট একটি সাপোর্ট আর্টিকেল।

en: This post is already linked in Topic Cluster relations.
bn: এই পোস্ট ইতোমধ্যে Topic Cluster সম্পর্কে লিংক করা আছে।

en: This post is not assigned to Topic Cluster.
bn: এই পোস্ট Topic Cluster-এ নির্ধারিত নয়।

en: This post is not assigned to a Topic Cluster level yet.
bn: এই পোস্ট এখনো কোনো Topic Cluster স্তরে নির্ধারিত নয়।

en: This rule checks: %s.
bn: এই নিয়মটি পরীক্ষা করে: %s।

en: This title is the section label that LLMs will read in llms.txt.
bn: এই শিরোনামটি সেই অংশের লেবেল যা LLMs llms.txt-এ পড়বে।

en: This title is used for the automatically loaded items section.
bn: এই শিরোনামটি স্বয়ংক্রিয়ভাবে লোড করা আইটেম অংশের জন্য ব্যবহৃত হয়।

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Time
bn: সময়

en: Timeout (seconds)
bn: টাইমআউট (সেকেন্ড)

en: Timezone
bn: টাইমজোন

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Title and description are distinct
bn: শিরোনাম ও বর্ণনা আলাদা

en: Title and description should not repeat each other.
bn: শিরোনাম ও বর্ণনা পরস্পরের পুনরাবৃত্তি করা উচিত নয়।

en: Title font size
bn: শিরোনামের ফন্ট আকার

en: Title includes focus keyphrase
bn: শিরোনামে ফোকাস কীফ্রেজ আছে

en: Title includes the focus keyphrase.
bn: শিরোনামে ফোকাস কীফ্রেজ আছে।

en: Title is empty.
bn: শিরোনাম খালি।

en: Title is missing the focus keyphrase.
bn: শিরোনামে ফোকাস কীফ্রেজ নেই।

en: Title is too long.
bn: শিরোনাম অনেক দীর্ঘ।

en: Title is too short.
bn: শিরোনাম অনেক ছোট।

en: Title length could be improved.
bn: শিরোনামের দৈর্ঘ্য উন্নত করা যায়।

en: Title length is in a good range.
bn: শিরোনামের দৈর্ঘ্য একটি ভালো পরিসীমায় আছে।

en: Title tag
bn: শিরোনাম ট্যাগ

en: Title template
bn: শিরোনাম টেমপ্লেট

en: To avoid keyword stuffing, each long-tail keyphrase should be supported by at least 150 words of explanatory content; do not repeat the keyphrase on its own without meaningful text.
bn: কীওয়ার্ড স্টাফিং এড়াতে, প্রতিটি লং-টেইল কীফ্রেজকে কমপক্ষে ১৫০ শব্দের ব্যাখ্যামূলক কনটেন্ট দ্বারা সমর্থন করা উচিত; অর্থপূর্ণ টেক্সট ছাড়া কীফ্রেজ একা পুনরাবৃত্তি করবেন না।

en: Toggle which statuses appear in the log.
bn: লগে কোন স্ট্যাটাসগুলো দেখাবে তা টগল করুন।

en: Tokyo Itinerary
bn: টোকিও ভ্রমণ পরিকল্পনা

en: Tool
bn: টুল

en: Topic Cluster
bn: টপিক ক্লাস্টার

en: Topic Cluster candidate table is not available yet.
bn: Topic Cluster প্রার্থী টেবিল এখনো পাওয়া যাচ্ছে না।

en: Topic Cluster data
bn: Topic Cluster ডেটা

en: Topic Cluster group table is not available yet.
bn: Topic Cluster গ্রুপ টেবিল এখনো পাওয়া যাচ্ছে না।

en: Topic Cluster level updated in draft.
bn: ড্রাফটে Topic Cluster স্তর আপডেট করা হয়েছে।

en: Topic Cluster table is not available yet.
bn: Topic Cluster টেবিল এখনো পাওয়া যাচ্ছে না।

en: Topic Cluster tables are not available yet.
bn: Topic Cluster টেবিলগুলো এখনো পাওয়া যাচ্ছে না।

en: Topic ID (optional)
bn: বিষয় ID (ঐচ্ছিক)

en: Topic Level:
bn: বিষয়ের স্তর:

en: Topic cluster
bn: Topic Cluster

en: Topic cluster settings
bn: Topic Cluster সেটিংস

en: Topic level
bn: বিষয়ের স্তর

en: Total URLs
bn: মোট URL

en: Total hits
bn: মোট হিট

en: Total max (%)
bn: মোট সর্বোচ্চ (%)

en: Total number of reviews for aggregateRating schema output.
bn: aggregateRating স্কিমা আউটপুটের জন্য মোট পর্যালোচনার সংখ্যা।

en: Total records
bn: মোট রেকর্ড

en: Total records: %d (last 24h)
bn: মোট রেকর্ড: %d (শেষ ২৪ ঘণ্টা)

en: Total rules
bn: মোট নিয়ম

en: Total:
bn: মোট:

en: Track 404 traffic, keep only meaningful logs, and define fallback behavior when no specific redirect rule matches.
bn: ৪০৪ ট্র্যাফিক ট্র্যাক করুন, শুধুমাত্র অর্থবহ লগ রাখুন এবং কোনো নির্দিষ্ট রিডাইরেক্ট নিয়ম না মিললে ফলব্যাক আচরণ নির্ধারণ করুন।

en: Track internal, external, and incoming links with automated rescans.
bn: স্বয়ংক্রিয় পুনঃস্ক্যান দিয়ে অভ্যন্তরীণ, বাহ্যিক এবং আগত লিংক ট্র্যাক করুন।

en: Track your primary keyword for this document.
bn: এই নথির জন্য আপনার প্রাথমিক কীওয়ার্ড ট্র্যাক করুন।

en: Trail
bn: ট্রেইল

en: Transfer export settings filter must return an array.
bn: ট্রান্সফার এক্সপোর্ট সেটিংস ফিল্টারকে অবশ্যই একটি অ্যারে রিটার্ন করতে হবে।

en: Transparent
bn: স্বচ্ছ

en: Treat /page?a=1 and /page?a=2 as the same path.
bn: /page?a=1 এবং /page?a=2 একই পথ হিসেবে বিবেচনা করুন।

en: Treat redirects as warnings
bn: রিডাইরেক্টগুলো সতর্কতা হিসেবে বিবেচনা করুন

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Tune scan frequency and limits. Lower numbers are safer on shared hosts.
bn: স্ক্যানের কম্পাঙ্ক ও সীমা সামঞ্জস্য করুন। শেয়ার্ড হোস্টে কম সংখ্যা নিরাপদ।

en: Twitter creator handle
bn: Twitter creator হ্যান্ডেল

en: Twitter site handle
bn: Twitter site হ্যান্ডেল

en: Two different nodes are required for ordering.
bn: অর্ডারিংয়ের জন্য দুটি আলাদা নোড প্রয়োজন।

en: Two ways to open settings
bn: সেটিংস খোলার দুটি উপায়

en: Type to filter parent posts…
bn: প্যারেন্ট পোস্ট ফিল্টার করতে টাইপ করুন…

en: URLs
bn: URLসমূহ

en: URLs queued successfully.
bn: URL সফলভাবে কিউতে রাখা হয়েছে।

en: Unable to add candidate.
bn: প্রার্থী যোগ করতে অক্ষম।

en: Unable to clear llms.txt cache.
bn: llms.txt ক্যাশ পরিষ্কার করতে অক্ষম।

en: Unable to copy preview link
bn: প্রিভিউ লিংক কপি করতে অক্ষম

en: Unable to copy robots meta
bn: robots মেটা কপি করতে অক্ষম

en: Unable to copy snippet.
bn: স্নিপেট কপি করতে অক্ষম।

en: Unable to create group.
bn: গ্রুপ তৈরি করতে অক্ষম।

en: Unable to determine site host.
bn: সাইটের হোস্ট নির্ধারণ করতে অক্ষম।

en: Unable to export markdown for this post.
bn: এই পোস্টের মার্কডাউন এক্সপোর্ট করতে অক্ষম।

en: Unable to fetch SEO score.
bn: SEO স্কোর আনতে অক্ষম।

en: Unable to fetch link suggestions.
bn: লিংক পরামর্শ আনতে অক্ষম।

en: Unable to fetch recalculation status.
bn: পুনর্গণনার স্ট্যাটাস আনতে অক্ষম।

en: Unable to fetch status. Try again.
bn: স্ট্যাটাস আনতে অক্ষম। আবার চেষ্টা করুন।

en: Unable to load JSON-LD preview.
bn: JSON-LD প্রিভিউ লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load Topic Cluster settings.
bn: Topic Cluster সেটিংস লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load Topic Cluster summary.
bn: Topic Cluster সারসংক্ষেপ লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load candidates.
bn: প্রার্থী লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load logs.
bn: লগ লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load migration status.
bn: মাইগ্রেশন স্ট্যাটাস লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load preview.
bn: প্রিভিউ লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load related posts settings.
bn: সম্পর্কিত পোস্টের সেটিংস লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load site health data.
bn: সাইট স্বাস্থ্য ডেটা লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load status.
bn: স্ট্যাটাস লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load the mind map.
bn: মাইন্ড ম্যাপ লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to load topic cluster groups.
bn: টপিক ক্লাস্টার গ্রুপ লোড করতে অক্ষম।

en: Unable to parse coordinates from this Google Maps URL. Please use a full Google Maps link.
bn: এই Google Maps URL থেকে স্থানাঙ্ক পার্স করতে অক্ষম। অনুগ্রহ করে একটি সম্পূর্ণ Google Maps লিংক ব্যবহার করুন।

en: Unable to preview markdown for this post.
bn: এই পোস্টের মার্কডাউন প্রিভিউ করতে অক্ষম।

en: Unable to process recalculation step.
bn: পুনর্গণনার ধাপ প্রক্রিয়া করতে অক্ষম।

en: Unable to queue reindex. Try again later.
bn: পুনরায় ইন্ডেক্স কিউতে রাখতে অক্ষম। পরে আবার চেষ্টা করুন।

en: Unable to remove candidate.
bn: প্রার্থী সরাতে অক্ষম।

en: Unable to remove group.
bn: গ্রুপ সরাতে অক্ষম।

en: Unable to resolve the parent cluster.
bn: প্যারেন্ট ক্লাস্টার সমাধান করতে অক্ষম।

en: Unable to save Topic Cluster settings.
bn: Topic Cluster সেটিংস সংরক্ষণ করতে অক্ষম।

en: Unable to save map layout.
bn: ম্যাপ লেআউট সংরক্ষণ করতে অক্ষম।

en: Unable to save the Topic Cluster relation.
bn: Topic Cluster সম্পর্ক সংরক্ষণ করতে অক্ষম।

en: Unable to save the mind map.
bn: মাইন্ড ম্যাপ সেভ করা যাচ্ছে না।

en: Unable to search posts.
bn: পোস্ট অনুসন্ধান করতে অক্ষম।

en: Unable to start recalculation.
bn: পুনর্গণনা শুরু করতে অক্ষম।

en: Unable to toggle full screen mode.
bn: পূর্ণ স্ক্রিন মোড টগল করতে অক্ষম।

en: Unable to update group.
bn: গ্রুপ আপডেট করতে অক্ষম।

en: Unassigned
bn: নির্ধারিত নয়

en: Underline
bn: আন্ডারলাইন

en: Underline links
bn: লিংক আন্ডারলাইন করুন

en: Unified shortcode
bn: ঐক্যবদ্ধ শর্টকোড

en: Uninstall
bn: আনইনস্টল

en: Unlimited (no cap)
bn: সীমাহীন (কোনো সীমা নেই)

en: Unreachable
bn: পৌঁছানো যাচ্ছে না

en: Unsaved changes
bn: অসংরক্ষিত পরিবর্তন

en: Unsaved changes pending
bn: অসংরক্ষিত পরিবর্তন মুলতুবি

en: Unsaved node positions and relationships in this mind map will be discarded.
bn: এই মাইন্ড ম্যাপে সেভ না করা নোডের অবস্থান ও সম্পর্ক বাতিল হয়ে যাবে।

en: Unsupported relation type.
bn: অসমর্থিত সম্পর্কের ধরন।

en: Untitled
bn: শিরোনামহীন

en: Untitled post #%d
bn: শিরোনামহীন পোস্ট #%d

en: Update
bn: আপডেট করুন

en: Upload a JSON file exported from Airygen SEO to restore or copy your settings. Existing settings will be overwritten.
bn: আপনার সেটিংস পুনরুদ্ধার বা কপি করতে Airygen SEO থেকে এক্সপোর্ট করা JSON ফাইল আপলোড করুন। বিদ্যমান সেটিংস ওভাররাইট হবে।

en: Upper bound for full score.
bn: পূর্ণ স্কোরের উচ্চ সীমা।

en: Upper bound for warning score.
bn: সতর্কতা স্কোরের উচ্চ সীমা।

en: Uppercase
bn: বড় হাতের

en: Use %s hierarchy instead of the default breadcrumb trail.
bn: ডিফল্ট breadcrumb ট্রেইলের পরিবর্তে %s শ্রেণিবিন্যাস ব্যবহার করুন।

en: Use 2–5 words that match the topic and remove stop words.
bn: বিষয়ের সাথে মিলে এমন ২–৫টি শব্দ ব্যবহার করুন এবং স্টপ ওয়ার্ড সরান।

en: Use Google Maps URL
bn: Google Maps URL ব্যবহার করুন

en: Use a custom structure containing %postname% for better readability and SEO.
bn: আরও ভালো পাঠযোগ্যতা ও SEO-র জন্য %postname% ধারণ করে এমন একটি কাস্টম কাঠামো ব্যবহার করুন।

en: Use custom data
bn: কাস্টম ডেটা ব্যবহার করুন

en: Use default
bn: ডিফল্ট ব্যবহার করুন

en: Use default article type
bn: ডিফল্ট আর্টিকেল ধরন ব্যবহার করুন

en: Use defaults
bn: ডিফল্ট ব্যবহার করুন

en: Use markdown URLs in llms.txt when %s supports that post type.
bn: %s সেই পোস্ট ধরন সমর্থন করলে llms.txt-এ মার্কডাউন URL ব্যবহার করুন।

en: Use markdown post links
bn: মার্কডাউন পোস্ট লিংক ব্যবহার করুন

en: Use notes to document why a rule exists and keep the list tidy.
bn: কোনো নিয়ম কেন আছে তা নথিভুক্ত করতে এবং তালিকা পরিপাটি রাখতে নোট ব্যবহার করুন।

en: Use only letters, numbers, and / between folders.
bn: শুধুমাত্র অক্ষর, সংখ্যা এবং ফোল্ডারের মধ্যে / ব্যবহার করুন।

en: Use site-wide default
bn: সাইটব্যাপী ডিফল্ট ব্যবহার করুন

en: Use the focus keyphrase once in the first 1–2 sentences.
bn: প্রথম ১–২টি বাক্যে একবার ফোকাস কীফ্রেজ ব্যবহার করুন।

en: Use the focus phrase in a single relevant image alt description.
bn: একটি প্রাসঙ্গিক ছবির alt বর্ণনায় ফোকাস ফ্রেজ ব্যবহার করুন।

en: Use the keyphrase naturally throughout the content without stuffing.
bn: স্টাফিং ছাড়া কনটেন্টজুড়ে স্বাভাবিকভাবে কীফ্রেজ ব্যবহার করুন।

en: Use the title to state the topic and the description to add benefit or context.
bn: বিষয় বলতে শিরোনাম এবং সুবিধা বা প্রসঙ্গ যোগ করতে বর্ণনা ব্যবহার করুন।

en: Use this only for forum topics inside Telegram groups.
bn: শুধুমাত্র Telegram গ্রুপের ভেতরে ফোরাম বিষয়গুলোর জন্য এটি ব্যবহার করুন।

en: Use your main language page as the fallback.
bn: ফলব্যাক হিসেবে আপনার মূল ভাষার পৃষ্ঠা ব্যবহার করুন।

en: Use your public business name shown on storefronts and listings.
bn: স্টোরফ্রন্ট ও তালিকায় দেখানো আপনার পাবলিক ব্যবসার নাম ব্যবহার করুন।

en: Used as the H1 title for this extension output.
bn: এই এক্সটেনশন আউটপুটের H1 শিরোনাম হিসেবে ব্যবহৃত।

en: Used as the quoted description line under the H1 title.
bn: H1 শিরোনামের নিচে উদ্ধৃত বর্ণনা লাইন হিসেবে ব্যবহৃত।

en: Used as your brand logo in search results and knowledge panels.
bn: সার্চ ফলাফল ও নলেজ প্যানেলে আপনার ব্র্যান্ড লোগো হিসেবে ব্যবহৃত।

en: Used for archive pages (category, tag, taxonomy, post type archives).
bn: আর্কাইভ পৃষ্ঠার জন্য ব্যবহৃত (ক্যাটাগরি, ট্যাগ, ট্যাক্সোনমি, পোস্ট ধরনের আর্কাইভ)।

en: Used for schema %s.
bn: স্কিমা %s-এর জন্য ব্যবহৃত।

en: Used in list and internal branch identification.
bn: তালিকা ও অভ্যন্তরীণ শাখা শনাক্তকরণে ব্যবহৃত।

en: Used in shortcode branch parameter. Letters, numbers, and hyphens only.
bn: শর্টকোড শাখা প্যারামিটারে ব্যবহৃত। শুধুমাত্র অক্ষর, সংখ্যা এবং হাইফেন।

en: Used only when mode is set to custom URL.
bn: শুধুমাত্র মোড কাস্টম URL-এ সেট করা থাকলে ব্যবহৃত।

en: Used when a term has no custom description override.
bn: কোনো টার্মে কাস্টম বর্ণনা ওভাররাইড না থাকলে ব্যবহৃত।

en: Used when a term has no custom title override.
bn: কোনো টার্মে কাস্টম শিরোনাম ওভাররাইড না থাকলে ব্যবহৃত।

en: Used when generating schema for this content type.
bn: এই কনটেন্ট ধরনের স্কিমা তৈরি করার সময় ব্যবহৃত।

en: Username
bn: ব্যবহারকারীর নাম

en: Username (optional)
bn: ব্যবহারকারীর নাম (ঐচ্ছিক)

en: Uses a random long-tail keyphrase (blank if none are set).
bn: একটি এলোমেলো লং-টেইল কীফ্রেজ ব্যবহার করে (কোনো সেট না থাকলে খালি)।

en: Uses custom token %s.
bn: কাস্টম টোকেন %s ব্যবহার করে।

en: Uses stock status (in stock, backorder, out of stock).
bn: স্টক স্ট্যাটাস ব্যবহার করে (স্টকে আছে, ব্যাকঅর্ডার, স্টকে নেই)।

en: Uses the IndexNow protocol to push new and updated URLs to Bing and other supported search engines the moment content is published or changed — no waiting for crawlers. Especially valuable for news sites and time-sensitive content.
bn: কন্টেন্ট প্রকাশিত হওয়ার সাথে সাথে Bing-এ নতুন URL পুশ করতে IndexNow প্রোটোকল ব্যবহার করে।

en: Uses the SKU value.
bn: SKU মান ব্যবহার করে।

en: Uses the WooCommerce store currency.
bn: WooCommerce স্টোরের মুদ্রা ব্যবহার করে।

en: Uses the attachment title from the Media Library.
bn: Media Library থেকে অ্যাটাচমেন্টের শিরোনাম ব্যবহার করে।

en: Uses the author bio.
bn: লেখকের বায়ো ব্যবহার করে।

en: Uses the author display name.
bn: লেখকের প্রদর্শন নাম ব্যবহার করে।

en: Uses the configured brand attribute term.
bn: কনফিগার করা ব্র্যান্ড অ্যাট্রিবিউট টার্ম ব্যবহার করে।

en: Uses the current product price.
bn: বর্তমান প্রোডাক্টের মূল্য ব্যবহার করে।

en: Uses the first product category name.
bn: প্রথম প্রোডাক্ট ক্যাটাগরির নাম ব্যবহার করে।

en: Uses the focus keyphrase (blank if none is set).
bn: ফোকাস কীফ্রেজ ব্যবহার করে (কোনো সেট না থাকলে খালি)।

en: Uses the image file name.
bn: ছবির ফাইলের নাম ব্যবহার করে।

en: Uses the maximum variation price.
bn: সর্বোচ্চ ভেরিয়েশন মূল্য ব্যবহার করে।

en: Uses the minimum variation price.
bn: সর্বনিম্ন ভেরিয়েশন মূল্য ব্যবহার করে।

en: Uses the post title.
bn: পোস্টের শিরোনাম ব্যবহার করে।

en: Uses the product title.
bn: প্রোডাক্টের শিরোনাম ব্যবহার করে।

en: Uses the separator value below. One space is added on both sides automatically.
bn: নিচের বিভাজক মান ব্যবহার করে। উভয় পাশে স্বয়ংক্রিয়ভাবে একটি স্পেস যোগ হয়।

en: Uses the separator value configured below.
bn: নিচে কনফিগার করা বিভাজক মান ব্যবহার করে।

en: Uses the site name.
bn: সাইটের নাম ব্যবহার করে।

en: Uses the taxonomy term description.
bn: ট্যাক্সোনমি টার্মের বর্ণনা ব্যবহার করে।

en: Uses the taxonomy term name.
bn: ট্যাক্সোনমি টার্মের নাম ব্যবহার করে।

en: Uses the value from Custom token %s.
bn: কাস্টম টোকেন %s-এর মান ব্যবহার করে।

en: Uses your site name.
bn: আপনার সাইটের নাম ব্যবহার করে।

en: Using a custom canonical.
bn: একটি কাস্টম ক্যানোনিক্যাল ব্যবহার করা হচ্ছে।

en: Using the default permalink as canonical.
bn: ডিফল্ট পার্মালিংককে ক্যানোনিক্যাল হিসেবে ব্যবহার করা হচ্ছে।

en: Using this module as a sitemap replacement has no value. Disable it instead.
bn: সাইটম্যাপ প্রতিস্থাপন হিসেবে এই মডিউল ব্যবহার করার কোনো মূল্য নেই। পরিবর্তে এটি নিষ্ক্রিয় করুন।

en: Value for %s.
bn: %s-এর মান।

en: Very short pages often lack depth to satisfy readers.
bn: অনেক ছোট পৃষ্ঠায় প্রায়ই পাঠকদের সন্তুষ্ট করার মতো গভীরতার অভাব থাকে।

en: View
bn: দেখুন

en: View post
bn: পোস্ট দেখুন

en: View recent submissions, logs, and key health.
bn: সাম্প্রতিক সাবমিশন, লগ এবং কী স্বাস্থ্য দেখুন।

en: Visibility
bn: দৃশ্যমানতা

en: Visuals improve engagement and can help with image search.
bn: ভিজ্যুয়াল এনগেজমেন্ট উন্নত করে এবং ইমেজ সার্চে সাহায্য করতে পারে।

en: Waiting…
bn: অপেক্ষা করছে…

en: Warning
bn: সতর্কতা

en: Warning range min
bn: সতর্কতা পরিসীমার সর্বনিম্ন

en: We could not load the settings. Please try again.
bn: আমরা সেটিংস লোড করতে পারিনি। অনুগ্রহ করে আবার চেষ্টা করুন।

en: Webhook URL
bn: ওয়েবহুক URL

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Welcome to Airygen SEO!
bn: Airygen SEO-তে স্বাগতম!

en: When enabled, Airygen sends one digest daily at the configured time.
bn: সক্রিয় হলে Airygen কনফিগার করা সময়ে প্রতিদিন একটি ডাইজেস্ট পাঠায়।

en: When enabled, Airygen will output a robots meta tag sitewide.
bn: সক্রিয় হলে Airygen সাইটব্যাপী একটি robots মেটা ট্যাগ আউটপুট করবে।

en: When enabled, Article/author schema is emitted only for the Post post type. Other post types are excluded.
bn: সক্রিয় হলে Article/author স্কিমা শুধুমাত্র Post পোস্ট ধরনের জন্য নির্গত হয়। অন্য পোস্ট ধরন বাদ পড়ে।

en: When enabled, the signature blocks below are injected into feed content and excerpts.
bn: সক্রিয় হলে নিচের সিগনেচার ব্লকগুলো ফিড কনটেন্ট ও এক্সার্পটে ইনজেক্ট হয়।

en: When off, the site outputs no og:* tags. Threads and LinkedIn also rely on Open Graph, so their link previews will be affected.
bn: বন্ধ হলে সাইট কোনো og:* ট্যাগ আউটপুট করে না। Threads ও LinkedIn-ও Open Graph-এর উপর নির্ভর করে, তাই তাদের লিংক প্রিভিউ প্রভাবিত হবে।

en: When off, the site outputs no twitter:* tags.
bn: বন্ধ হলে সাইট কোনো twitter:* ট্যাগ আউটপুট করে না।

en: When on, redirected links are flagged but not counted as errors.
bn: চালু হলে রিডাইরেক্টেড লিংক চিহ্নিত হয় কিন্তু ত্রুটি হিসেবে গণ্য হয় না।

en: When on, we index content in the background and surface suggestions in the editor.
bn: চালু হলে আমরা ব্যাকগ্রাউন্ডে কনটেন্ট ইন্ডেক্স করি এবং এডিটরে পরামর্শ দেখাই।

en: Wildcard
bn: ওয়াইল্ডকার্ড

en: WooCommerce detected
bn: WooCommerce শনাক্ত হয়েছে

en: WooCommerce is not available.
bn: WooCommerce পাওয়া যাচ্ছে না।

en: WooCommerce not enabled
bn: WooCommerce সক্রিয় নেই

en: Word count at least %d
bn: শব্দ গণনা কমপক্ষে %d

en: WordPress is set to discourage indexing
bn: WordPress ইন্ডেক্সিং নিরুৎসাহিত করতে সেট আছে

en: WordPress reported that the core sitemap feature is disabled. If this is intentional, no action is required.
bn: WordPress জানিয়েছে কোর সাইটম্যাপ ফিচার নিষ্ক্রিয়। ইচ্ছাকৃত হলে কোনো পদক্ষেপের দরকার নেই।

en: WordPress sitemap is reachable
bn: WordPress সাইটম্যাপ পৌঁছানো যাচ্ছে

en: Work the focus keyphrase into the first sentence naturally.
bn: প্রথম বাক্যে স্বাভাবিকভাবে ফোকাস কীফ্রেজ সন্নিবেশ করুন।

en: Would you like AI tools like ChatGPT and Perplexity to more easily discover and cite your site?
bn: আপনি কি চান ChatGPT এবং Perplexity-এর মতো AI টুলগুলি আপনার সাইট আরও সহজে আবিষ্কার এবং উদ্ধৃত করুক?

en: Would you like search engines to index your new and updated content immediately after publishing?
bn: আপনি কি চান প্রকাশের পরপরই সার্চ ইঞ্জিনগুলি আপনার নতুন এবং আপডেট করা কন্টেন্ট ইন্ডেক্স করুক?

en: Write 1–2 sentences that summarize the page and invite a click.
bn: ১–২টি বাক্য লিখুন যা পৃষ্ঠাটি সংক্ষেপ করে এবং ক্লিক আমন্ত্রণ জানায়।

en: Yandex verification
bn: Yandex যাচাইকরণ

en: Yes
bn: হ্যাঁ

en: Yesterday's newly added broken link events.
bn: গতকালের নতুন যোগ হওয়া ভাঙা লিংক ইভেন্ট।

en: Yesterday's newly added not found page events.
bn: গতকালের নতুন যোগ হওয়া পাওয়া যায়নি পৃষ্ঠার ইভেন্ট।

en: Yoast detected
bn: Yoast শনাক্ত হয়েছে

en: Yoast not detected
bn: Yoast শনাক্ত হয়নি

en: You are not allowed to edit one of these posts.
bn: আপনাকে এই পোস্টগুলোর একটি সম্পাদনা করার অনুমতি নেই।

en: You are not allowed to edit this post.
bn: আপনাকে এই পোস্ট সম্পাদনা করার অনুমতি নেই।

en: You are not allowed to manage related settings.
bn: আপনাকে সম্পর্কিত সেটিংস পরিচালনা করার অনুমতি নেই।

en: You are not allowed to preview WooCommerce schema.
bn: আপনাকে WooCommerce স্কিমা প্রিভিউ করার অনুমতি নেই।

en: You are not allowed to preview taxonomy SEO.
bn: আপনাকে taxonomy SEO প্রিভিউ করার অনুমতি নেই।

en: You are not allowed to preview this post.
bn: আপনাকে এই পোস্ট প্রিভিউ করার অনুমতি নেই।

en: You are not allowed to score this post.
bn: আপনাকে এই পোস্ট স্কোর করার অনুমতি নেই।

en: You are not allowed to view related suggestions for this post.
bn: আপনাকে এই পোস্টের সম্পর্কিত পরামর্শ দেখার অনুমতি নেই।

en: You can only remove an empty group.
bn: আপনি শুধুমাত্র একটি খালি গ্রুপ সরাতে পারবেন।

en: Your SEO title should be long enough to explain the topic, but short enough to avoid truncation.
bn: আপনার SEO শিরোনাম বিষয়টি ব্যাখ্যা করার মতো দীর্ঘ হওয়া উচিত, কিন্তু ট্রাঙ্কেশন এড়াতে যথেষ্ট ছোট।

en: Your permalinks include %postname%, which is ideal for SEO.
bn: আপনার পার্মালিংকে %postname% আছে, যা SEO-র জন্য আদর্শ।

en: ZIP or postal code for the street address.
bn: রাস্তার ঠিকানার জন্য ZIP বা পোস্টাল কোড।

en: a rule
bn: একটি নিয়ম

en: an extension
bn: একটি এক্সটেনশন

en: automatic mappings
bn: স্বয়ংক্রিয় ম্যাপিং

en: background execution
bn: ব্যাকগ্রাউন্ড এক্সিকিউশন

en: baidu-site-verification token
bn: baidu-site-verification টোকেন

en: branch overrides
bn: শাখা ওভাররাইড

en: branches
bn: শাখাসমূহ

en: candidates
bn: প্রার্থীসমূহ

en: column
bn: কলাম

en: columns
bn: কলামসমূহ

en: e.g. /old-page
bn: যেমন /old-page

en: extensions
bn: এক্সটেনশনসমূহ

en: google-site-verification token
bn: google-site-verification টোকেন

en: groups
bn: গ্রুপসমূহ

en: hours
bn: ঘণ্টা

en: is recommended.
bn: প্রস্তাবিত।

en: languages
bn: ভাষাসমূহ

en: llms.txt is a precise instruction file for AI, not a sitemap.
bn: llms.txt AI-এর জন্য একটি নির্ভুল নির্দেশনা ফাইল, সাইটম্যাপ নয়।

en: log entries
bn: লগ এন্ট্রি

en: manual alternates
bn: ম্যানুয়াল বিকল্পসমূহ

en: matching parent posts.
bn: মিলে যাওয়া প্যারেন্ট পোস্ট।

en: mind map
bn: মাইন্ড ম্যাপ

en: msvalidate.01 token
bn: msvalidate.01 টোকেন

en: notify module
bn: বিজ্ঞপ্তি মডিউল

en: p:domain_verify token
bn: p:domain_verify টোকেন

en: posts
bn: পোস্টসমূহ

en: posts imported
bn: পোস্ট আমদানি হয়েছে

en: preview
bn: প্রিভিউ

en: pts
bn: পয়েন্ট

en: redirects
bn: রিডাইরেক্টসমূহ

en: related posts
bn: সম্পর্কিত পোস্ট

en: related posts settings
bn: সম্পর্কিত পোস্টের সেটিংস

en: rules imported
bn: নিয়ম আমদানি হয়েছে

en: seconds
bn: সেকেন্ড

en: selection
bn: নির্বাচন

en: selections
bn: নির্বাচনসমূহ

en: snapshots
bn: স্ন্যাপশট

en: special hours rules
bn: বিশেষ সময়ের নিয়ম

en: things to improve
bn: উন্নত করার বিষয়

en: topic cluster groups
bn: টপিক ক্লাস্টার গ্রুপ

en: total
bn: মোট

en: yandex-verification token
bn: yandex-verification টোকেন

en: ← Back
bn: ← পিছে
