Airygen 0.0.0 - en to fr translation catalogue (2086 entries)

en: %s Manager
fr: Gestionnaire %s

en: %s copied.
fr: %s copié.

en: %s is the link placeholder and must appear exactly once.
fr: %s est l'espace réservé du lien et doit apparaître exactement une fois.

en: %s label
fr: Étiquette %s

en: %s records
fr: Enregistrements %s

en: (No title)
fr: (Sans titre)

en: (Not set)
fr: (Non défini)

en: (Untitled)
fr: (Sans titre)

en: (no title)
fr: (sans titre)

en: ... and %d more records omitted.
fr: … et %d enregistrement(s) supplémentaire(s) omis.

en: 24-hour format, such as 09:00.
fr: Format 24 heures, par exemple 09:00.

en: 404 Manager
fr: Gestionnaire 404

en: A healthier site foundation supports stable rankings.
fr: Une base de site plus saine favorise un classement stable.

en: A meta description helps search engines and users understand the page.
fr: Une méta-description aide les moteurs de recherche et les utilisateurs à comprendre la page.

en: A valid child post ID is required.
fr: Un ID d'article enfant valide est requis.

en: A valid group ID is required.
fr: Un ID de groupe valide est requis.

en: A valid group and candidate are required.
fr: Un groupe et un candidat valides sont requis.

en: A valid group and post are required.
fr: Un groupe et un article valides sont requis.

en: A valid group is required.
fr: Un groupe valide est requis.

en: A valid post ID is required.
fr: Un ID d'article valide est requis.

en: A valid post and parent ID are required.
fr: Un article et un ID parent valides sont requis.

en: AI search is changing how people find information — make sure your site is visible in the AI era.
fr: La recherche IA change la façon dont les gens trouvent l'information — assurez-vous que votre site est visible à l'ère de l'IA.

en: ALT attribute template
fr: Modèle d'attribut ALT

en: API key
fr: Clé API

en: Action Scheduler missing
fr: Action Scheduler manquant

en: Active
fr: Actif

en: Actively crawls your entire site to surface all broken internal and external links before Google finds them and uses them against your rankings.
fr: Explore activement tout votre site pour détecter tous les liens internes et externes brisés avant que Google ne les trouve et ne les utilise contre votre classement.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add 2–8 H2/H3 headings that summarize key sections.
fr: Ajoutez 2 à 8 titres H2/H3 qui résument les sections clés.

en: Add Business name to generate preview JSON-LD.
fr: Ajoutez le nom de l'entreprise pour générer l'aperçu JSON-LD.

en: Add a description to see preview
fr: Ajoutez une description pour voir l'aperçu

en: Add a title to see preview
fr: Ajoutez un titre pour voir l'aperçu

en: Add additional robots directives like nosnippet or noarchive.
fr: Ajoutez des directives robots supplémentaires comme nosnippet ou noarchive.

en: Add all destination email addresses for daily reports.
fr: Ajoutez toutes les adresses e-mail de destination pour les rapports quotidiens.

en: Add an H2 or H3 to check focus placement.
fr: Ajoutez un H2 ou H3 pour vérifier le positionnement du focus.

en: Add any extra robots directives not covered above, separated by commas.
fr: Ajoutez toute directive robots supplémentaire non couverte ci-dessus, séparées par des virgules.

en: Add at least one relevant image that illustrates the topic.
fr: Ajoutez au moins une image pertinente qui illustre le sujet.

en: Add at least one trusted source link that supports your content.
fr: Ajoutez au moins un lien vers une source fiable qui soutient votre contenu.

en: Add branch
fr: Ajouter une branche

en: Add branding or attribution snippets to your RSS feed entries.
fr: Ajoutez des snippets de marque ou d'attribution à vos entrées de flux RSS.

en: Add content to evaluate spacing.
fr: Ajoutez du contenu pour évaluer l'espacement.

en: Add custom signature text before and after RSS feed entries.
fr: Ajoutez un texte de signature personnalisé avant et après les entrées du flux RSS.

en: Add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
fr: Ajoutez des descriptions, instructions ou prompts pour les agents LLM.

en: Add extension
fr: Ajouter une extension

en: Add extension-specific selection overrides for llms.txt output.
fr: Ajoutez des remplacements de sélection spécifiques à l'extension pour la sortie llms.txt.

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Add long-tail keyphrases to check density.
fr: Ajoutez des expressions-clés longue traîne pour vérifier la densité.

en: Add long-tail keyphrases to check spacing.
fr: Ajoutez des expressions-clés longue traîne pour vérifier l'espacement.

en: Add missing alt attributes
fr: Ajouter les attributs alt manquants

en: Add missing title attributes
fr: Ajouter les attributs title manquants

en: Add numbering
fr: Ajouter la numérotation

en: Add parent pages for hierarchical content types (pages, hierarchical CPTs).
fr: Ajoutez des pages parentes pour les types de contenu hiérarchiques (pages, CPT hiérarchiques).

en: Add product-specific SEO templates and rely on WooCommerce native Product schema.
fr: Ajoutez des modèles SEO spécifiques aux produits et utilisez le schéma Product natif de WooCommerce.

en: Add prompt notes, instructions, and context for LLM agents.
fr: Ajoutez des notes de prompt, des instructions et du contexte pour les agents LLM.

en: Add redirect
fr: Ajouter une redirection

en: Add rel values like nofollow, sponsored, or ugc where appropriate.
fr: Ajoutez des valeurs rel comme nofollow, sponsored ou ugc le cas échéant.

en: Add rules for crawlers such as disallow paths or custom user-agent directives.
fr: Ajoutez des règles pour les crawlers telles que les chemins disallow ou les directives user-agent personnalisées.

en: Add selection
fr: Ajouter une sélection

en: Add service item
fr: Ajouter un élément de service

en: Add site verification tokens for search engines and webmaster platforms.
fr: Ajoutez des jetons de vérification de site pour les moteurs de recherche et les plateformes webmaster.

en: Add special hours rule
fr: Ajouter une règle d'horaires spéciaux

en: Add the focus keyphrase to at least one H2 or H3.
fr: Ajoutez l'expression-clé cible dans au moins un H2 ou H3.

en: Add the focus keyphrase to the slug without extra filler.
fr: Ajoutez l'expression-clé cible dans le slug sans remplissage superflu.

en: Add title, author, publish date, canonical URL, and keyphrase metadata at the top of markdown.
fr: Ajoutez le titre, l'auteur, la date de publication, l'URL canonique et les métadonnées de mot-clé en tête du markdown.

en: Add to display
fr: Ajouter à l'affichage

en: Add to sitemap
fr: Ajouter au sitemap

en: Add verification tokens so search engines can verify your site ownership.
fr: Ajoutez des jetons de vérification pour que les moteurs de recherche puissent vérifier votre propriété du site.

en: Add your long-tail phrases where they fit naturally in sections.
fr: Ajoutez vos expressions longue traîne là où elles s'intègrent naturellement dans les sections.

en: Added
fr: Ajouté

en: Additional modules to enable based on your answers
fr: Modules supplémentaires à activer selon vos réponses

en: Additional rules
fr: Règles supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Adds LocalBusiness schema to your site so Google can show your address, phone number, and opening hours in local search results and Maps — making it easier for nearby customers to find you.
fr: Ajoute le schéma LocalBusiness à votre site pour que Google puisse afficher votre adresse, numéro de téléphone et horaires d'ouverture dans les résultats de recherche locaux et sur Maps — facilitant la recherche de clients à proximité.

en: Adds a fade effect at the end of excerpt text to make truncated content look smoother.
fr: Ajoute un effet de fondu à la fin du texte d'extrait pour rendre le contenu tronqué plus fluide.

en: Adds a running number for each image.
fr: Ajoute un numéro séquentiel pour chaque image.

en: Adds site-level Organization schema to help Google identify your brand and store.
fr: Ajoute le schéma Organization au niveau du site pour aider Google à identifier votre marque et votre boutique.

en: Adds topical relevance without over-optimizing every image.
fr: Ajoute une pertinence thématique sans sur-optimiser chaque image.

en: Adjust focus keyphrase density to 0.5%–2%.
fr: Ajustez la densité de l'expression-clé cible entre 0,5 % et 2 %.

en: Adjust how Topic Cluster output appears on the page.
fr: Ajustez l'apparence de la sortie Topic Cluster sur la page.

en: Adjust label text transform and emphasis.
fr: Ajustez la transformation du texte et l'emphase du libellé.

en: Adjust long-tail density (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
fr: Ajustez la densité longue traîne (0,1 %% à 0,5 %% chacune, total ≤ 2 %).

en: Adjust per-rule weights for the content score engine. Values reset to defaults when matching the baseline.
fr: Ajustez les pondérations par règle pour le moteur de score de contenu. Les valeurs sont réinitialisées aux valeurs par défaut lorsqu'elles correspondent à la ligne de base.

en: Adjust spacing and borders to match your theme.
fr: Ajustez l'espacement et les bordures pour correspondre à votre thème.

en: Adjust text and link styling for the breadcrumb trail.
fr: Ajustez le style du texte et des liens pour le fil d'Ariane.

en: Adjust the breadcrumb container box style.
fr: Ajustez le style du conteneur du fil d'Ariane.

en: Adjust the font size of TOC links.
fr: Ajustez la taille de police des liens de la table des matières.

en: Adjust the thickness of the container border.
fr: Ajustez l'épaisseur de la bordure du conteneur.

en: Advanced
fr: Avancé

en: After adjusting rule weights, recalculate scores for currently recorded posts.
fr: Après avoir ajusté les pondérations des règles, recalculez les scores des articles actuellement enregistrés.

en: After content
fr: Après le contenu

en: After content signature
fr: Signature après le contenu

en: After first paragraph
fr: Après le premier paragraphe

en: After reset, click Save Changes to apply.
fr: Après la réinitialisation, cliquez sur Enregistrer les modifications pour appliquer.

en: Aggregate rating value (0–5). Requires review count to output schema.
fr: Valeur de note agrégée (0–5). Nécessite un nombre d'avis pour générer le schéma.

en: Aim for about 50–60 characters. Front-load the most important words.
fr: Visez environ 50 à 60 caractères. Placez les mots les plus importants en premier.

en: Airy light blues for a softer navigation block.
fr: Bleus clairs et aérés pour un bloc de navigation plus doux.

en: Airy light blues with calm contrast.
fr: Bleus clairs aérés avec contraste apaisant.

en: Airygen Breadcrumbs
fr: Fil d'Ariane Airygen

en: Airygen Notify test
fr: Test Airygen Notify

en: Airygen SEO Daily Digest
fr: Digest quotidien Airygen SEO

en: Airygen SEO Diagnostics
fr: Diagnostics Airygen SEO

en: Airygen SEO Settings
fr: Paramètres Airygen SEO

en: Airygen SEO confirmed the core sitemap endpoint responded successfully.
fr: Airygen SEO a confirmé que le point de terminaison du plan de site principal a répondu avec succès.

en: Airygen SEO confirmed the custom sitemap endpoint responded successfully.
fr: Airygen SEO a confirmé que le point de terminaison du plan de site personnalisé a répondu avec succès.

en: Airygen SEO could not compute this diagnostic.
fr: Airygen SEO n'a pas pu calculer ce diagnostic.

en: Airygen SEO could not confirm the scoring endpoint status.
fr: Airygen SEO n'a pas pu confirmer le statut du point de terminaison de notation.

en: Airygen SEO could not determine the SSL status.
fr: Airygen SEO n'a pas pu déterminer le statut SSL.

en: Airygen SEO could not determine the diagnostic outcome.
fr: Airygen SEO n'a pas pu déterminer le résultat du diagnostic.

en: Airygen SEO could not find a published post to test the scoring endpoint.
fr: Airygen SEO n'a pas pu trouver d'article publié pour tester le point de terminaison de notation.

en: Airygen SEO could not reach the WordPress core sitemap endpoint.
fr: Airygen SEO n'a pas pu atteindre le point de terminaison du plan de site WordPress principal.

en: Airygen SEO could not reach the custom sitemap endpoint.
fr: Airygen SEO n'a pas pu atteindre le point de terminaison du plan de site personnalisé.

en: Airygen SEO could not verify a working SSL certificate for this site.
fr: Airygen SEO n'a pas pu vérifier un certificat SSL fonctionnel pour ce site.

en: Airygen SEO default robots directive blocks indexing
fr: La directive robots par défaut d'Airygen SEO bloque l'indexation

en: Airygen SEO detected a valid SSL configuration.
fr: Airygen SEO a détecté une configuration SSL valide.

en: Airygen SEO detected an active Google Search Console connection.
fr: Airygen SEO a détecté une connexion active à Google Search Console.

en: Airygen SEO diagnostic
fr: Diagnostic Airygen SEO

en: Airygen SEO is a modular SEO toolkit for WordPress sites that need more than title and meta fields. It combines on-page SEO controls, structured data, technical SEO, internal link workflows, and automation tools in one plugin while keeping the editing experience inside WordPress.
fr: Airygen SEO est une boîte à outils SEO modulaire pour les sites WordPress qui ont besoin de plus que des champs de titre et de méta. Elle combine des contrôles SEO on-page, des données structurées, du SEO technique, des flux de travail de liens internes et des outils d’automatisation dans une seule extension, tout en conservant l’expérience d’édition au sein de WordPress.

en: Airygen SEO requires PHP %2$s or higher. Your current PHP version is %1$s. Please upgrade PHP and try again.
fr: Airygen SEO nécessite PHP %2$s ou supérieur. Votre version PHP actuelle est %1$s. Veuillez mettre à jour PHP et réessayer.

en: Airygen SEO successfully queried the scoring endpoint.
fr: Airygen SEO a interrogé avec succès le point de terminaison de notation.

en: Airygen SEO: Core sitemap availability
fr: Airygen SEO : Disponibilité du plan de site principal

en: Airygen SEO: Permalink structure
fr: Airygen SEO : Structure des permaliens

en: Airygen SEO: Robots visibility
fr: Airygen SEO : Visibilité robots

en: Airygen SEO: SSL configuration
fr: Airygen SEO : Configuration SSL

en: Airygen SEO: Score Calculator REST endpoint
fr: Airygen SEO : Point de terminaison REST du calculateur de score

en: Airygen SEO: Search Console link
fr: Airygen SEO : Lien Search Console

en: Airygen TOC
fr: Table des matières Airygen

en: Airygen Table of Contents
fr: Table des matières Airygen

en: Airygen Team
fr: Équipe Airygen

en: Airygen automatically injects this CSS. You can override it in your global CSS if needed.
fr: Airygen injecte automatiquement ce CSS. Vous pouvez le remplacer dans votre CSS global si nécessaire.

en: Airygen can use WPML/Polylang automatically, and you can add manual mappings here.
fr: Airygen peut utiliser WPML/Polylang automatiquement, et vous pouvez ajouter des correspondances manuelles ici.

en: Airygen sitemap disabled
fr: Plan de site Airygen désactivé

en: Airygen sitemap is reachable
fr: Le plan de site Airygen est accessible

en: Airygen sitemap returned an unexpected status
fr: Le plan de site Airygen a renvoyé un statut inattendu

en: Alerts
fr: Alertes

en: Align
fr: Alignement

en: All
fr: Tout

en: All changes saved
fr: Toutes les modifications enregistrées

en: All completed
fr: Tout terminé

en: All completed, last processed: %s
fr: Tout terminé, dernier traitement : %s

en: All done! Core modules (On-Page SEO, Breadcrumbs, Sitemap, Image SEO, Robots, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) are already enabled by default.
fr: Terminé ! Les modules principaux (On-Page SEO, fil d’Ariane, plan de site, Image SEO, robots, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) sont déjà activés par défaut.

en: All images have alt text
fr: Toutes les images ont un texte alt

en: All keyphrase checks look good.
fr: Toutes les vérifications d'expressions-clés sont correctes.

en: All scope post types
fr: Tous les types d'articles dans la portée

en: All snippet checks look good.
fr: Toutes les vérifications d'extraits sont correctes.

en: Allow template function, shortcode, and block output.
fr: Autoriser la sortie via fonction de modèle, shortcode et bloc.

en: Allows TOC output via template function, shortcode, or block.
fr: Permet la sortie de la table des matières via une fonction de modèle, un shortcode ou un bloc.

en: Alongside local data, also outputs Organization and WebSite schema to help Google better understand your brand.
fr: En plus des données locales, génère également les schémas Organization et WebSite pour aider Google à mieux comprendre votre marque.

en: Already duplicated.
fr: Déjà dupliqué.

en: Alt text helps search engines and screen readers interpret images.
fr: Le texte alt aide les moteurs de recherche et les lecteurs d'écran à interpréter les images.

en: Always use the Open Graph image for Twitter cards when available. When it is missing, Twitter falls back to no image.
fr: Toujours utiliser l'image Open Graph pour les cartes Twitter lorsqu'elle est disponible. En son absence, Twitter n'affiche aucune image.

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: An important GEO factor. Configure it carefully to improve the chance of being recommended by LLMs.
fr: Un facteur GEO important. Configurez-le soigneusement pour améliorer les chances d'être recommandé par les LLM.

en: An unexpected error occurred.
fr: Une erreur inattendue s'est produite.

en: Analyze content quality based on SEO rules.
fr: Analysez la qualité du contenu selon les règles SEO.

en: Anchor prefix
fr: Préfixe d'ancre

en: Anchors
fr: Ancres

en: Animate scrolling when visitors click TOC links.
fr: Animer le défilement lorsque les visiteurs cliquent sur les liens de la table des matières.

en: Answer a few quick questions and we'll recommend the right SEO modules for your site — core modules are already enabled by default.
fr: Répondez à quelques questions rapides et nous vous recommanderons les modules SEO adaptés à votre site — les modules principaux sont déjà activés par défaut.

en: Append the current page number when viewing paged archives (hidden from schema by default).
fr: Ajouter le numéro de page actuel lors de la visualisation d'archives paginées (masqué du schéma par défaut).

en: Apply & finish
fr: Appliquer et terminer

en: Apply coordinates
fr: Appliquer les coordonnées

en: Apply this action to all selected records?
fr: Appliquer cette action à tous les enregistrements sélectionnés ?

en: Archive label
fr: Libellé d'archive

en: Arrange cards to control which sections are shown in digest content.
fr: Organisez les cartes pour contrôler les sections affichées dans le contenu du digest.

en: Arrange curated selection cards for llms.txt output.
fr: Organisez les cartes de sélection pour la sortie llms.txt.

en: Arrange curated selection cards for this extension override.
fr: Organisez les cartes de sélection pour ce remplacement d'extension.

en: Article schema for this post
fr: Schéma d'article pour cet article

en: Article schema helps search engines understand your content type.
fr: Le schéma d'article aide les moteurs de recherche à comprendre le type de votre contenu.

en: Article schema: %s
fr: Schéma d'article : %s

en: Article structured data present
fr: Données structurées d'article présentes

en: Asakusa One-day Walk
fr: Promenade d'une journée à Asakusa

en: Assign pillar and cluster relationships while editing.
fr: Attribuez des relations pilier et cluster lors de l'édition.

en: At least one H2/H3 includes the focus keyphrase.
fr: Au moins un H2/H3 contient l'expression-clé cible.

en: At least one focus keyphrase in an H2 or H3
fr: Au moins une expression-clé cible dans un H2 ou H3

en: At least one image alt has focus keyphrase
fr: Au moins un texte alt d'image contient l'expression-clé cible

en: At least one image in content
fr: Au moins une image dans le contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Author & Date
fr: Auteur et date

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Author SEO
fr: SEO Auteur

en: Author social profiles
fr: Profils sociaux de l'auteur

en: Author/creator account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
fr: Compte auteur/créateur. Entrez avec ou sans @. Sera normalisé lors de l'enregistrement.

en: Auto only
fr: Automatique uniquement

en: Auto-add Topic Cluster groups
fr: Ajouter automatiquement des groupes Topic Cluster

en: Auto-loaded section title
fr: Titre de section chargé automatiquement

en: Auto-submit new/updated posts
fr: Soumettre automatiquement les articles nouveaux/mis à jour

en: Automatically add missing ALT and TITLE attributes with templated values.
fr: Ajouter automatiquement les attributs ALT et TITLE manquants avec des valeurs modélisées.

en: Automatically adds hreflang tags to every page so Google serves the right language version to the right audience, preventing different variants from competing with each other in search rankings.
fr: Ajoute automatiquement des balises hreflang à chaque page pour que Google serve la bonne version linguistique au bon public, empêchant les différentes variantes de se faire concurrence dans les classements de recherche.

en: Automatically converts your posts into AI-friendly Markdown so AI agents can read and understand your content without struggling to parse HTML.
fr: Convertit automatiquement vos articles en Markdown compatible IA pour que les agents IA puissent lire et comprendre votre contenu sans avoir à analyser le HTML.

en: Automatically fill missing image alt/title attributes with custom templates.
fr: Remplir automatiquement les attributs alt/title d'image manquants avec des modèles personnalisés.

en: Automatically generates Open Graph and Twitter Card meta tags for every post so shared links display your chosen image and title instead of letting platforms pick a random one.
fr: Génère automatiquement des balises méta Open Graph et Twitter Card pour chaque article afin que les liens partagés affichent l'image et le titre que vous avez choisis plutôt que de laisser les plateformes en sélectionner un au hasard.

en: Automatically generates Product schema for every product page so Google can display price, stock status, and star ratings directly in search results.
fr: Génère automatiquement le schéma Product pour chaque page produit afin que Google puisse afficher le prix, la disponibilité en stock et les évaluations directement dans les résultats de recherche.

en: Automatically generates a table of contents at the top of long posts so readers can jump straight to any section. Google sometimes surfaces TOC links directly in search results.
fr: Génère automatiquement une table des matières en haut des longs articles pour que les lecteurs puissent accéder directement à n'importe quelle section. Google affiche parfois les liens de la table des matières directement dans les résultats de recherche.

en: Automatically generates an llms.txt file — like a sitemap for AI — so tools like ChatGPT and Perplexity know what content on your site is available to cite.
fr: Génère automatiquement un fichier llms.txt — comme un sitemap pour l'IA — pour que des outils comme ChatGPT et Perplexity sachent quel contenu de votre site est disponible pour être cité.

en: Automatically include %s groups as highlighted sections.
fr: Inclure automatiquement les groupes %s comme sections mises en évidence.

en: Automatically inject %s navigation into post content.
fr: Injecter automatiquement la navigation %s dans le contenu des articles.

en: Automatically inject related posts into content based on the insertion settings below.
fr: Injecter automatiquement les articles connexes dans le contenu selon les paramètres d'insertion ci-dessous.

en: Automatically injects TOC into eligible post content.
fr: Injecte automatiquement la table des matières dans le contenu des articles éligibles.

en: Automatically insert breadcrumbs into post content based on the selected position.
fr: Insérer automatiquement les fils d'Ariane dans le contenu des articles selon la position sélectionnée.

en: Automatically logs every 404 visit so you can see at a glance which broken links need fixing, and set up redirects directly from the interface.
fr: Enregistre automatiquement chaque visite 404 pour que vous puissiez voir d'un coup d'œil quels liens brisés doivent être corrigés et configurer des redirections directement depuis l'interface.

en: Automatically queue URLs when content is created or updated.
fr: Mettre automatiquement en file d'attente les URL lorsque le contenu est créé ou mis à jour.

en: Avatar URL (optional)
fr: URL de l'avatar (facultatif)

en: Average sentence length <= %d (CJK)
fr: Longueur moyenne des phrases <= %d (CJK)

en: Avoid repeating the focus keyphrase multiple times in meta title or description.
fr: Évitez de répéter l'expression-clé cible plusieurs fois dans le méta-titre ou la description.

en: Backfill
fr: Remplissage rétroactif

en: Backfill queued successfully.
fr: Remplissage rétroactif mis en file d'attente avec succès.

en: Backfill request failed.
fr: La demande de remplissage rétroactif a échoué.

en: Background Process
fr: Processus en arrière-plan

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background color for the container area.
fr: Couleur d'arrière-plan de la zone du conteneur.

en: Baidu verification
fr: Vérification Baidu

en: Balanced usage supports relevance while avoiding spam signals.
fr: Une utilisation équilibrée favorise la pertinence tout en évitant les signaux de spam.

en: Base rules
fr: Règles de base

en: Based on indexed content and taxonomies, automatically displays a related posts list inside articles.
fr: Basé sur le contenu indexé et les taxonomies, affiche automatiquement une liste d'articles connexes dans les articles.

en: Batch action completed.
fr: Action par lot terminée.

en: Before content
fr: Avant le contenu

en: Before content signature
fr: Signature avant le contenu

en: Behavior
fr: Comportement

en: Better snippets can lift click-through rate even if rankings stay the same.
fr: De meilleurs extraits peuvent augmenter le taux de clics même si le classement reste identique.

en: Bing verification
fr: Vérification Bing

en: Block
fr: Bloc

en: Block image indexing
fr: Bloquer l'indexation des images

en: Block snippet
fr: Snippet de bloc

en: Blocks here are included in the digest message.
fr: Les blocs ici sont inclus dans le message du digest.

en: Blocks here are not included in the digest message.
fr: Les blocs ici ne sont pas inclus dans le message du digest.

en: Blog Posting
fr: Article de blog

en: Blog posting (BlogPosting)
fr: Article de blog (BlogPosting)

en: Body
fr: Corps

en: Bold
fr: Gras

en: Bold first item
fr: Premier élément en gras

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Border radius
fr: Rayon de bordure

en: Border style
fr: Style de bordure

en: Border width
fr: Largeur de bordure

en: Bot token
fr: Jeton du bot

en: Both nodes must be part of Topic Cluster.
fr: Les deux nœuds doivent faire partie du Topic Cluster.

en: Branch
fr: Branche

en: Branch Controls
fr: Contrôles de branche

en: Branch fields override Main store values when provided.
fr: Les champs de branche remplacent les valeurs du magasin principal lorsqu'ils sont fournis.

en: Branch label
fr: Libellé de branche

en: Branch overrides
fr: Remplacements de branche

en: Branch slug
fr: Slug de branche

en: Brand account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
fr: Compte de marque. Entrez avec ou sans @. Sera normalisé lors de l'enregistrement.

en: Brand attribute taxonomy
fr: Taxonomie d'attributs de marque

en: Breadcrumb rich results can improve CTR and clarity.
fr: Les résultats enrichis de fil d'Ariane peuvent améliorer le CTR et la clarté.

en: Breadcrumb schema shows navigation context in search results.
fr: Le schéma de fil d'Ariane affiche le contexte de navigation dans les résultats de recherche.

en: Breadcrumb structured data present
fr: Données structurées de fil d'Ariane présentes

en: Breadcrumbs
fr: Fil d'Ariane

en: Bring SEO data from other plugins into Airygen SEO. Start with the tools you already use and migrate only what you need.
fr: Importez les données SEO d'autres plugins dans Airygen SEO. Commencez avec les outils que vous utilisez déjà et ne migrez que ce dont vous avez besoin.

en: Broken Link Checker
fr: Vérificateur de liens brisés

en: Broken link records
fr: Enregistrements de liens brisés

en: Broken links
fr: Liens brisés

en: Browse posts that already have generated markdown snapshots.
fr: Parcourez les articles qui ont déjà des instantanés markdown générés.

en: Build the ALT template using tokens only.
fr: Construisez le modèle ALT en utilisant uniquement des jetons.

en: Build the TITLE template using tokens only.
fr: Construisez le modèle TITLE en utilisant uniquement des jetons.

en: Build title and description templates using draggable tokens.
fr: Créez des modèles de titre et de description en utilisant des jetons déplaçables.

en: Builds trust and can improve perceived quality.
fr: Renforce la confiance et peut améliorer la qualité perçue.

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Business Info
fr: Informations sur l'entreprise

en: Business image
fr: Image de l'entreprise

en: Business image URL rendered in content.
fr: URL de l'image de l'entreprise rendue dans le contenu.

en: Business logo
fr: Logo de l'entreprise

en: Business logo image rendered in content.
fr: Image du logo de l'entreprise rendue dans le contenu.

en: Business name
fr: Nom de l'entreprise

en: Business title text in the Local SEO output card.
fr: Texte du titre de l'entreprise dans la carte de sortie SEO local.

en: Business type
fr: Type d'entreprise

en: Cancel
fr: Annuler

en: Candidates
fr: Candidats

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Canonical URLs tell search engines which version to index.
fr: Les URL canoniques indiquent aux moteurs de recherche quelle version indexer.

en: Canonical is valid
fr: Le canonique est valide

en: Canvas rows
fr: Lignes de canevas

en: Card background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la carte

en: Card padding
fr: Marge intérieure de la carte

en: Cards in this area are included in llms.txt output.
fr: Les cartes dans cette zone sont incluses dans la sortie llms.txt.

en: Catalog name
fr: Nom du catalogue

en: Cellphone
fr: Téléphone mobile

en: Center
fr: Centre

en: Certificate expires: %s.
fr: Certificat expire : %s.

en: Channel test completed.
fr: Test du canal terminé.

en: Channels
fr: Canaux

en: Chat ID
fr: ID de discussion

en: Check Schema
fr: Vérifier le schéma

en: Check basic sitewide SEO health and configuration.
fr: Vérifiez l’état SEO global de base du site et sa configuration.

en: Check interval (hours)
fr: Intervalle de vérification (heures)

en: Checked at
fr: Vérifié à

en: Checks
fr: Vérifications

en: Choose TLS or SSL if your SMTP server requires encryption.
fr: Choisissez TLS ou SSL si votre serveur SMTP requiert un chiffrement.

en: Choose a different Article schema for this post or leave it on the inherited default.
fr: Choisissez un schéma d'article différent pour cet article ou laissez-le sur la valeur par défaut héritée.

en: Choose a post card template and arrange visible blocks.
fr: Choisissez un modèle de carte d'article et organisez les blocs visibles.

en: Choose a preset theme as the base style for TOC preview and output.
fr: Choisissez un thème prédéfini comme style de base pour l'aperçu et la sortie de la table des matières.

en: Choose a preset theme as the base style for the related posts grid and post containers.
fr: Choisissez un thème prédéfini comme style de base pour la grille d'articles connexes et les conteneurs d'articles.

en: Choose a provider
fr: Choisissez un fournisseur

en: Choose a schema type for each content type (Post, Page, Media). Leave empty to use the Default article type.
fr: Choisissez un type de schéma pour chaque type de contenu (Article, Page, Média). Laissez vide pour utiliser le type d'article par défaut.

en: Choose a timezone for daily digest scheduling.
fr: Choisissez un fuseau horaire pour la planification du digest quotidien.

en: Choose an L1 parent
fr: Choisir un parent L1

en: Choose an L2 parent
fr: Choisir un parent L2

en: Choose heading levels and placement.
fr: Choisissez les niveaux de titre et le placement.

en: Choose how selected items and auto-selected items are combined.
fr: Choisissez comment les éléments sélectionnés et les éléments sélectionnés automatiquement sont combinés.

en: Choose how the Table of Contents appears for this post.
fr: Choisissez comment la table des matières apparaît pour cet article.

en: Choose sidebar/content layout, then arrange blocks in the 5x15 canvas.
fr: Choisissez la disposition barre latérale/contenu, puis organisez les blocs dans le canevas 5x15.

en: Choose the ending color used by the fade mask effect.
fr: Choisissez la couleur de fin utilisée par l'effet de masque de fondu.

en: Choose the heading level for the %s title.
fr: Choisissez le niveau de titre pour le titre %s.

en: Choose the line style for the container border.
fr: Choisissez le style de ligne pour la bordure du conteneur.

en: Choose the plugin you want to migrate from and review the available steps.
fr: Choisissez le plugin à partir duquel vous souhaitez migrer et examinez les étapes disponibles.

en: Choose the schema type that best matches your business category.
fr: Choisissez le type de schéma qui correspond le mieux à votre catégorie d'entreprise.

en: Choose the tokens used to generate author archive descriptions.
fr: Choisissez les jetons utilisés pour générer les descriptions d'archives d'auteur.

en: Choose the tokens used to generate author archive titles.
fr: Choisissez les jetons utilisés pour générer les titres d'archives d'auteur.

en: Choose what data is permanently removed when the plugin is deleted. These actions only run on full uninstall, not on deactivation.
fr: Choisissez les données à supprimer définitivement lors de la suppression du plugin. Ces actions ne s'exécutent que lors d'une désinstallation complète, pas lors de la désactivation.

en: Choose where TOC is inserted when automatic injection is enabled.
fr: Choisissez où la table des matières est insérée lorsque l'injection automatique est activée.

en: Choose where automatic %s output appears in post content.
fr: Choisissez où la sortie automatique %s apparaît dans le contenu des articles.

en: Choose where automatic breadcrumb output appears in the main content area.
fr: Choisissez où la sortie automatique du fil d'Ariane apparaît dans la zone de contenu principal.

en: Choose whether TOC links are bold, italic, or underlined.
fr: Choisissez si les liens de la table des matières sont en gras, en italique ou soulignés.

en: Choose whether author and date text are bold or italic.
fr: Choisissez si le texte d'auteur et de date est en gras ou en italique.

en: Choose whether automatic related posts appear before or after the article content.
fr: Choisissez si les articles connexes automatiques apparaissent avant ou après le contenu de l'article.

en: Choose whether each line uses bullets, numbers, or plain text.
fr: Choisissez si chaque ligne utilise des puces, des numéros ou du texte brut.

en: Choose whether links should be followed by default.
fr: Choisissez si les liens doivent être suivis par défaut.

en: Choose whether pages should be indexed by default.
fr: Choisissez si les pages doivent être indexées par défaut.

en: Choose whether post titles are bold or italic in each card.
fr: Choisissez si les titres des articles sont en gras ou en italique dans chaque carte.

en: Choose which content types appear in your XML sitemaps and tune pagination.
fr: Choisissez quels types de contenu apparaissent dans vos plans de site XML et ajustez la pagination.

en: Choose which heading levels are included in the TOC list.
fr: Choisissez quels niveaux de titre sont inclus dans la liste de la table des matières.

en: Choose which link types are included in broken-link scans.
fr: Choisissez quels types de liens sont inclus dans les analyses de liens brisés.

en: Choose which post types and taxonomies are included in your XML sitemaps.
fr: Choisissez quels types d'articles et taxonomies sont inclus dans vos plans de site XML.

en: Choose which post types are eligible for TOC output.
fr: Choisissez quels types d'articles sont éligibles pour la sortie de la table des matières.

en: Choose which post types are indexed for suggestions.
fr: Choisissez quels types d'articles sont indexés pour les suggestions.

en: Choose which post types can participate in %s groups.
fr: Choisissez quels types d'articles peuvent participer aux groupes %s.

en: Choose which post types can use Score Calculator.
fr: Choisissez quels types d'articles peuvent utiliser le calculateur de score.

en: Choose which registered WordPress image size to output in each card.
fr: Choisissez quelle taille d'image WordPress enregistrée afficher dans chaque carte.

en: Choose which tags Airygen prints when metadata is available.
fr: Choisissez quelles balises Airygen imprime lorsque les métadonnées sont disponibles.

en: City
fr: Ville

en: City (locality) for your business address.
fr: Ville (localité) pour l'adresse de votre entreprise.

en: Classic editor mode disabled.
fr: Mode éditeur classique désactivé.

en: Classic editor mode enabled for testing.
fr: Mode éditeur classique activé pour les tests.

en: Clean URLs improve clarity and can increase click confidence.
fr: Les URL propres améliorent la clarté et peuvent augmenter la confiance au clic.

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: Clear structure helps search engines understand the content hierarchy.
fr: Une structure claire aide les moteurs de recherche à comprendre la hiérarchie du contenu.

en: Clear, visible titles improve click-through rate from search results.
fr: Des titres clairs et visibles améliorent le taux de clics à partir des résultats de recherche.

en: Clearer reading experience helps users stay on the page.
fr: Une expérience de lecture plus claire aide les utilisateurs à rester sur la page.

en: Click "Open global settings" here, or use Settings in the top navigation bar — both take you to the same settings page.
fr: Cliquez sur « Ouvrir les paramètres globaux » ici, ou utilisez Paramètres dans la barre de navigation supérieure — les deux vous amènent à la même page de paramètres.

en: Click or drag tokens into the template. Manual typing is disabled.
fr: Cliquez ou faites glisser les jetons dans le modèle. La saisie manuelle est désactivée.

en: Close
fr: Fermer

en: Close modal
fr: Fermer la fenêtre modale

en: Closed
fr: Fermé

en: Closes
fr: Ferme

en: Cluster relationship updated in draft.
fr: Relation de cluster mise à jour dans le brouillon.

en: Collapse on load
fr: Réduire au chargement

en: Collapse suggestions
fr: Réduire les suggestions

en: Collect 404 requests, monitor missing URLs, and define fallback behaviors.
fr: Collectez les requêtes 404, surveillez les URL manquantes et définissez des comportements de repli.

en: Color
fr: Couleur

en: Color for each Topic Cluster link.
fr: Couleur de chaque lien Topic Cluster.

en: Combined street/city/region/postal/country line.
fr: Ligne combinée rue/ville/région/code postal/pays.

en: Comma-separated Facebook admin IDs so those accounts can access Page Insights for your domain. IDs are visible in page source, so only add them if you are fine with that exposure.
fr: ID d'administrateur Facebook séparés par des virgules pour que ces comptes puissent accéder aux Page Insights de votre domaine. Les ID sont visibles dans le code source de la page, ajoutez-les uniquement si vous acceptez cette exposition.

en: Comma-separated directives. Known directives are deduped; unknown ones are passed through.
fr: Directives séparées par des virgules. Les directives connues sont dédupliquées ; les inconnues sont transmises telles quelles.

en: Completed
fr: Terminé

en: Completed jobs
fr: Tâches terminées

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure JSON-LD output for organization, website, breadcrumbs, and articles.
fr: Configurez la sortie JSON-LD pour l'organisation, le site Web, le fil d'Ariane et les articles.

en: Configure SEO metadata for category, tag, and custom taxonomy archive pages.
fr: Configurez les métadonnées SEO pour les pages d'archives de catégories, tags et taxonomies personnalisées.

en: Configure SMTP server connection and sender identity for Email delivery.
fr: Configurez la connexion au serveur SMTP et l'identité de l'expéditeur pour la livraison par e-mail.

en: Configure Teams webhook delivery for daily digest reports.
fr: Configurez la livraison via webhook Teams pour les rapports de digest quotidiens.

en: Configure Topic Level
fr: Configurer le niveau de sujet

en: Configure author archive metadata and schema so search engines better understand content ownership.
fr: Configurez les métadonnées et le schéma d'archives d'auteur afin que les moteurs de recherche comprennent mieux la propriété du contenu.

en: Configure basic branch controls before applying field overrides.
fr: Configurez les contrôles de branche de base avant d'appliquer les remplacements de champs.

en: Configure curated LLM index output and content selection rules.
fr: Configurez la sortie de l'index LLM curatée et les règles de sélection de contenu.

en: Configure daily digest schedule and send behavior.
fr: Configurez la planification du digest quotidien et le comportement d'envoi.

en: Configure daily opening intervals for schema output.
fr: Configurez les intervalles d'ouverture quotidiens pour la sortie de schéma.

en: Configure delivery channels for daily 404 digest alerts.
fr: Configurez les canaux de livraison pour les alertes de digest 404 quotidiennes.

en: Configure digest schedule, trigger delivery, and review send logs.
fr: Configurez la planification du digest, déclenchez la livraison et consultez les journaux d'envoi.

en: Configure enable state and integration methods for related posts output.
fr: Configurez l'état d'activation et les méthodes d'intégration pour la sortie des articles connexes.

en: Configure extension basics before arranging selection overrides.
fr: Configurez les paramètres de base de l'extension avant d'organiser les remplacements de sélection.

en: Configure manual output and automatic %s injection.
fr: Configurez la sortie manuelle et l'injection automatique %s.

en: Configure manual output and automatic injection for table of contents.
fr: Configurez la sortie manuelle et l'injection automatique pour la table des matières.

en: Configure one rule per line for special opening hours.
fr: Configurez une règle par ligne pour les horaires d'ouverture spéciaux.

en: Configure product-specific SEO templates while using WooCommerce native Product schema.
fr: Configurez des modèles SEO spécifiques aux produits tout en utilisant le schéma Product natif de WooCommerce.

en: Configure recipients and test digest delivery using wp_mail.
fr: Configurez les destinataires et testez la livraison du digest via wp_mail.

en: Configure related posts display grid layout.
fr: Configurez la mise en page de la grille d'affichage des articles connexes.

en: Configure style settings for each block inside the Post Card layout.
fr: Configurez les paramètres de style pour chaque bloc dans la mise en page de la carte d'article.

en: Configure the on-page breadcrumb trail and labels used in Schema.
fr: Configurez le fil d'Ariane sur la page et les libellés utilisés dans le schéma.

en: Configure the outer grid and each post container before styling individual post card blocks.
fr: Configurez la grille externe et chaque conteneur d'article avant de styliser les blocs de carte d'article individuels.

en: Configure webhook, username, and avatar for Discord delivery.
fr: Configurez le webhook, le nom d'utilisateur et l'avatar pour la livraison Discord.

en: Configure your business details for LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable shortcodes.
fr: Configurez les détails de votre entreprise pour le schéma LocalBusiness, les balises méta géographiques et les shortcodes réutilisables.

en: Confirm batch action
fr: Confirmer l'action par lot

en: Confirm reindex
fr: Confirmer la réindexation

en: Connect Telegram Bot credentials to send digest messages.
fr: Connectez les identifiants du bot Telegram pour envoyer des messages digest.

en: Connect from next handle to prev handle for sibling order.
fr: Connectez de la poignée suivante à la poignée précédente pour l'ordre des frères.

en: Connect from next to prev to set ordering.
fr: Connectez du suivant au précédent pour définir l'ordre.

en: Connect this site to Google Search Console for better indexing diagnostics. This feature is in development and coming soon.
fr: Connectez ce site à Google Search Console pour un meilleur diagnostic d'indexation. Cette fonctionnalité est en cours de développement et arrive bientôt.

en: Connect your Facebook App for advanced analytics and verification.
fr: Connectez votre application Facebook pour des analyses avancées et une vérification.

en: Connection timeout (seconds)
fr: Délai d’expiration de connexion (secondes)

en: Consider improving
fr: Envisagez d'améliorer

en: Contact page
fr: Page de contact

en: Contact page CSS
fr: CSS de la page de contact

en: Contact page HTML
fr: HTML de la page de contact

en: Contact page preview
fr: Aperçu de la page de contact

en: Container
fr: Conteneur

en: Container background color
fr: Couleur d'arrière-plan du conteneur

en: Container width
fr: Largeur du conteneur

en: Content Score
fr: Score de contenu

en: Content top margin (px)
fr: Marge supérieure du contenu (px)

en: Continue with the main article
fr: Continuer avec l'article principal

en: Control anchor IDs and exclusions when building the TOC.
fr: Contrôlez les ID d'ancre et les exclusions lors de la construction de la table des matières.

en: Control author archive metadata, indexing, and author schema output.
fr: Contrôlez les métadonnées d'archives d'auteur, l'indexation et la sortie de schéma d'auteur.

en: Control editor panel order
fr: Contrôler l'ordre des panneaux de l'éditeur

en: Control how 404 requests are tracked, stored, and filtered.
fr: Contrôlez la façon dont les requêtes 404 sont suivies, stockées et filtrées.

en: Control how visitors interact with the TOC links.
fr: Contrôlez la façon dont les visiteurs interagissent avec les liens de la table des matières.

en: Control indexing and following behavior for this specific post.
fr: Contrôlez l'indexation et le comportement de suivi pour cet article spécifique.

en: Control markdown output and metadata behavior for AI crawlers.
fr: Contrôlez la sortie markdown et le comportement des métadonnées pour les robots IA.

en: Control per-post TOC output and insert helpers.
fr: Contrôlez la sortie de la table des matières par article et les assistants d'insertion.

en: Control sitemap pagination and preview the generated index.
fr: Contrôlez la pagination du plan de site et prévisualisez l'index généré.

en: Control the heading shown above %s output.
fr: Contrôlez le titre affiché au-dessus de la sortie %s.

en: Control what content should be excluded from LLMs.txt output.
fr: Contrôlez quel contenu doit être exclu de la sortie LLMs.txt.

en: Control whether feed signatures are injected and customize before/after message blocks.
fr: Contrôlez si les signatures de flux sont injectées et personnalisez les blocs de messages avant/après.

en: Control which metadata tags Airygen emits and how template-based defaults are generated.
fr: Contrôlez quelles balises de métadonnées Airygen émet et comment les valeurs par défaut basées sur les modèles sont générées.

en: Control which metadata tags Airygen emits and how titles incorporate your site name.
fr: Contrôlez quelles balises de métadonnées Airygen émet et comment les titres incorporent le nom de votre site.

en: Control which parts of the trail are shown and how separators render.
fr: Contrôlez quelles parties du fil sont affichées et comment les séparateurs sont rendus.

en: Controls Business name title size.
fr: Contrôle la taille du titre du nom de l'entreprise.

en: Controls Footer NAP text size.
fr: Contrôle la taille du texte NAP du pied de page.

en: Controls font size of field labels like Address and Phone.
fr: Contrôle la taille de police des libellés de champs comme Adresse et Téléphone.

en: Controls font size of field values.
fr: Contrôle la taille de police des valeurs de champs.

en: Controls horizontal alignment of Footer NAP content.
fr: Contrôle l'alignement horizontal du contenu NAP du pied de page.

en: Controls how rounded the container corners appear.
fr: Contrôle l'arrondi des coins du conteneur.

en: Controls how tall the fade mask overlay appears at the bottom of excerpt text.
fr: Contrôle la hauteur du masque de fondu en bas du texte d'extrait.

en: Controls inner spacing of each content card.
fr: Contrôle l'espacement interne de chaque carte de contenu.

en: Controls the fallback description when a post has no custom SEO description.
fr: Contrôle la description de secours lorsqu'un article n'a pas de description SEO personnalisée.

en: Controls the fallback title when a post has no custom SEO title.
fr: Contrôle le titre de secours lorsqu'un article n'a pas de titre SEO personnalisé.

en: Controls whether /local.kml is listed in sitemap.xml. This KML file helps search engines understand your business location data.
fr: Contrôle si /local.kml est listé dans sitemap.xml. Ce fichier KML aide les moteurs de recherche à comprendre les données de localisation de votre entreprise.

en: Controls whether search engines follow links on this page.
fr: Contrôle si les moteurs de recherche suivent les liens de cette page.

en: Controls whether search engines should index this page.
fr: Contrôle si les moteurs de recherche doivent indexer cette page.

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Copied
fr: Copié

en: Copied to clipboard!
fr: Copié dans le presse-papiers !

en: Copied to clipboard.
fr: Copié dans le presse-papiers.

en: Copy
fr: Copier

en: Copy key
fr: Copier la clé

en: Core sitemap appears disabled
fr: Le plan de site principal semble désactivé

en: Core sitemap request failed
fr: La requête du plan de site principal a échoué

en: Core sitemap returned an unexpected status
fr: Le plan de site principal a renvoyé un statut inattendu

en: Could not queue URLs. Try again.
fr: Impossible de mettre les URL en file d'attente. Réessayez.

en: Count
fr: Nombre

en: Country code
fr: Code pays

en: Course
fr: Cours

en: Course instance
fr: Instance de cours

en: Create
fr: Créer

en: Create Group
fr: Créer un groupe

en: Create and prioritize redirect rules for your site.
fr: Créez et priorisez les règles de redirection pour votre site.

en: Create group
fr: Créer un groupe

en: Critical
fr: Critique

en: Current default: %s
fr: Par défaut actuel : %s

en: Current length:
fr: Longueur actuelle :

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Rules
fr: Règles personnalisées

en: Custom SEO title for this taxonomy page. Leave blank to use the default value from settings.
fr: Titre SEO personnalisé pour cette page de taxonomie. Laissez vide pour utiliser la valeur par défaut des paramètres.

en: Custom canonical
fr: Canonique personnalisée

en: Custom declaration
fr: Déclaration personnalisée

en: Custom directives
fr: Directives personnalisées

en: Custom directives (comma-separated)
fr: Directives personnalisées (séparées par des virgules)

en: Custom price text
fr: Texte de prix personnalisé

en: Custom robots directive
fr: Directive robots personnalisée

en: Custom schema
fr: Schéma personnalisé

en: Custom target URL
fr: URL cible personnalisée

en: Custom token 1
fr: Jeton personnalisé 1

en: Custom token 2
fr: Jeton personnalisé 2

en: Custom token 3
fr: Jeton personnalisé 3

en: Customize Footer NAP typography, spacing, and container width.
fr: Personnalisez la typographie, l'espacement et la largeur du conteneur NAP du pied de page.

en: Customize contact card appearance for preview and shortcode output.
fr: Personnalisez l'apparence de la carte de contact pour l'aperçu et la sortie du shortcode.

en: Customize how archives, search results, and 404 pages appear in the trail.
fr: Personnalisez l'apparence des archives, résultats de recherche et pages 404 dans le fil.

en: Customize how your page title appears in search.
fr: Personnalisez l'apparence de votre titre de page dans la recherche.

en: Customize structured data for this post.
fr: Personnalisez les données structurées pour cet article.

en: Customize the descriptions shown before related Topic Cluster links in L1, L2, and L3 articles.
fr: Personnalisez les descriptions affichées avant les liens de groupe de sujets connexes dans les articles L1, L2 et L3.

en: Daily Digest
fr: Digest quotidien

en: Daily IndexNow quota reached.
fr: Quota quotidien IndexNow atteint.

en: Daily alerts
fr: Alertes quotidiennes

en: Daily digest
fr: Digest quotidien

en: Daily digest is sent by background processing, but you can also send one immediately now.
fr: Le digest quotidien est envoyé par traitement en arrière-plan, mais vous pouvez également en envoyer un immédiatement.

en: Daily event quota
fr: Quota d'événements quotidiens

en: Daily send time
fr: Heure d'envoi quotidienne

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Dashed
fr: Tirets

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug level
fr: Niveau de débogage

en: Debug level updated.
fr: Niveau de débogage mis à jour.

en: Debug mode disabled.
fr: Mode débogage désactivé.

en: Debug mode enabled.
fr: Mode débogage activé.

en: Decimal latitude coordinate used for geo metadata and map output.
fr: Coordonnée de latitude décimale utilisée pour les métadonnées géographiques et la sortie de carte.

en: Decimal longitude coordinate used for geo metadata and map output.
fr: Coordonnée de longitude décimale utilisée pour les métadonnées géographiques et la sortie de carte.

en: Default
fr: Par défaut

en: Default article type
fr: Type d'article par défaut

en: Default card type
fr: Type de carte par défaut

en: Default description template
fr: Modèle de description par défaut

en: Default image ID
fr: ID d'image par défaut

en: Default image — Attachment ID
fr: Image par défaut — ID de pièce jointe

en: Default image — URL
fr: Image par défaut — URL

en: Default product description template
fr: Modèle de description de produit par défaut

en: Default product title template
fr: Modèle de titre de produit par défaut

en: Default title template
fr: Modèle de titre par défaut

en: Default: %s
fr: Par défaut : %s

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Define fallback title and description templates for taxonomy archives.
fr: Définissez des modèles de titre et de description de secours pour les archives de taxonomie.

en: Define how %s influences breadcrumbs and previous and next navigation.
fr: Définissez comment %s influence les fils d'Ariane et la navigation précédent/suivant.

en: Define served cities, postal codes, and optional radius for areaServed schema.
fr: Définissez les villes desservies, les codes postaux et le rayon optionnel pour le schéma areaServed.

en: Define shared tokens used by your image templates.
fr: Définissez les jetons partagés utilisés par vos modèles d'image.

en: Define the authoritative URL for this content.
fr: Définissez l'URL faisant autorité pour ce contenu.

en: Define the services list for hasOfferCatalog in LocalBusiness schema.
fr: Définissez la liste des services pour hasOfferCatalog dans le schéma LocalBusiness.

en: Define what should happen when a URL hits 404 and no redirect rule is matched.
fr: Définissez ce qui doit se passer lorsqu'une URL génère une erreur 404 et qu'aucune règle de redirection ne correspond.

en: Delay between batches (minutes)
fr: Délai entre les lots (minutes)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete selected
fr: Supprimer la sélection

en: Deliver daily digest messages through Telegram Bot API.
fr: Livrez les messages de digest quotidien via l'API du bot Telegram.

en: Deliver digest notifications through wp_mail recipients.
fr: Livrez les notifications de digest via les destinataires wp_mail.

en: Delivery date
fr: Date de livraison

en: Density
fr: Densité

en: Describe each image in plain language, focusing on what it shows.
fr: Décrivez chaque image en langage simple, en vous concentrant sur ce qu'elle montre.

en: Description includes the focus keyphrase.
fr: La description contient l'expression-clé cible.

en: Description is empty.
fr: La description est vide.

en: Description is missing the focus keyphrase.
fr: La description ne contient pas l'expression-clé cible.

en: Description is too long.
fr: La description est trop longue.

en: Description is too short.
fr: La description est trop courte.

en: Description length could be improved.
fr: La longueur de la description pourrait être améliorée.

en: Description length is in a good range.
fr: La longueur de la description est dans une bonne fourchette.

en: Description template
fr: Modèle de description

en: Descriptions that are too short or too long get cut off in results.
fr: Les descriptions trop courtes ou trop longues sont tronquées dans les résultats.

en: Details
fr: Détails

en: Detected brand-like taxonomies
fr: Taxonomies de type marque détectées

en: Digest sent. Check channel results in logs below.
fr: Digest envoyé. Vérifiez les résultats du canal dans les journaux ci-dessous.

en: Disable previews (0 seconds)
fr: Désactiver les aperçus (0 secondes)

en: Disable translation prompts
fr: Désactiver les invites de traduction

en: Disable video preview
fr: Désactiver l'aperçu vidéo

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabled override set.
fr: Remplacement désactivé défini.

en: Dismiss notification
fr: Ignorer la notification

en: Display author name.
fr: Afficher le nom de l'auteur.

en: Display breadcrumb trails in templates and expose a matching Schema graph.
fr: Afficher les fils d'Ariane dans les modèles et exposer un graphe de schéma correspondant.

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Display the Tax ID line.
fr: Afficher la ligne d'ID fiscal.

en: Display the business name line.
fr: Afficher la ligne du nom de l'entreprise.

en: Display the full address line.
fr: Afficher la ligne d'adresse complète.

en: Display the legal entity name line.
fr: Afficher la ligne du nom de l'entité légale.

en: Display the telephone line.
fr: Afficher la ligne de téléphone.

en: Displays configured Tax ID.
fr: Affiche l'ID fiscal configuré.

en: Displays configured service catalog items.
fr: Affiche les éléments du catalogue de services configurés.

en: Displays opening hours lines.
fr: Affiche les lignes des heures d'ouverture.

en: Displays resolved price range text.
fr: Affiche le texte de la fourchette de prix résolue.

en: Displays served cities, postal codes, and radius.
fr: Affiche les villes desservies, les codes postaux et le rayon.

en: Displays special-hours lines.
fr: Affiche les lignes d'horaires spéciaux.

en: Distinct messaging gives users more reasons to click.
fr: Un message distinct donne aux utilisateurs plus de raisons de cliquer.

en: Do you want links to your site to display a rich preview when shared on social media?
fr: Voulez-vous que les liens vers votre site affichent un aperçu enrichi lorsqu'ils sont partagés sur les réseaux sociaux ?

en: Does your site have multiple authors or use many categories and tags to organize content?
fr: Votre site compte-t-il plusieurs auteurs ou utilise-t-il de nombreuses catégories et étiquettes pour organiser le contenu ?

en: Does your site have multiple language versions or serve users in different countries?
fr: Votre site dispose-t-il de plusieurs versions linguistiques ou sert-il des utilisateurs dans différents pays ?

en: Does your site publish long-form articles, tutorials, or in-depth knowledge content?
fr: Votre site publie-t-il des articles longs, des tutoriels ou du contenu de connaissance approfondie ?

en: Does your website represent a business with a physical location?
fr: Votre site web représente-t-il une entreprise ayant un emplacement physique ?

en: Does your website sell products or services online?
fr: Votre site web vend-il des produits ou des services en ligne ?

en: Domain verification
fr: Vérification du domaine

en: Don't worry — every question is just Yes or No. No technical knowledge needed. It takes about 2 minutes. 😊
fr: Ne vous inquiétez pas — chaque question est simplement Oui ou Non. Aucune connaissance technique requise. Cela prend environ 2 minutes. 😊

en: Done
fr: Terminé

en: Dotted
fr: Pointillés

en: Download a JSON snapshot of all your current settings. Use this to back up your configuration or transfer it to another site.
fr: Téléchargez une capture JSON de tous vos paramètres actuels. Utilisez-la pour sauvegarder votre configuration ou la transférer vers un autre site.

en: Drag any module card to rearrange them. The Settings menu bar reflects this exact order — put your most-used modules up front.
fr: Faites glisser n'importe quelle carte de module pour les réorganiser. La barre de menu Paramètres reflète exactement cet ordre — mettez vos modules les plus utilisés en premier.

en: Drag cards to reorder Footer NAP output. Drop into hidden blocks to hide a field.
fr: Faites glisser les cartes pour réorganiser la sortie NAP du pied de page. Déposez dans les blocs masqués pour masquer un champ.

en: Drag cards to target cells. Bottom squares control width span. Left vertical squares control row span from top to bottom.
fr: Faites glisser les cartes vers les cellules cibles. Les carrés inférieurs contrôlent l'étendue de la largeur. Les carrés verticaux de gauche contrôlent l'étendue des lignes de haut en bas.

en: Drag content blocks between zones to control where they appear, and reorder within each zone to set their stacking sequence.
fr: Faites glisser les blocs de contenu entre les zones pour contrôler où ils apparaissent, et réorganisez-les dans chaque zone pour définir leur ordre d'empilement.

en: Drag modules to reorder
fr: Faites glisser les modules pour réorganiser

en: Drag these panel cards to set the display order of sidebar panels shown in the post editor. The order here is the order there.
fr: Faites glisser ces cartes de panneau pour définir l'ordre d'affichage des panneaux de la barre latérale dans l'éditeur d'articles. L'ordre ici est l'ordre là-bas.

en: Drag tokens here to build the template.
fr: Faites glisser les jetons ici pour construire le modèle.

en: Drop blocks here
fr: Déposer les blocs ici

en: Drop blocks here.
fr: Déposez des blocs ici.

en: Each group must contain exactly one L1 topic before saving the mind map.
fr: Chaque groupe doit contenir exactement un sujet L1 avant d’enregistrer la carte mentale.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Group
fr: Modifier le groupe

en: Edit post
fr: Modifier l'article

en: Edit redirect
fr: Modifier la redirection

en: Edit selection
fr: Modifier la sélection

en: Editor Sidebar
fr: Barre latérale de l'éditeur

en: Email
fr: E-mail

en: Email and message title used for daily digest delivery.
fr: E-mail et titre du message utilisés pour la livraison du digest quotidien.

en: Embedded map block controlled by map settings.
fr: Bloc de carte intégré contrôlé par les paramètres de carte.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable %s submissions
fr: Activer les soumissions %s

en: Enable Article schema in Schema Markup settings.
fr: Activez le schéma d'article dans les paramètres de balisage de schéma.

en: Enable Author SEO
fr: Activer le SEO Auteur

en: Enable Breadcrumbs and the BreadcrumbList schema output.
fr: Activez le fil d'Ariane et la sortie de schéma BreadcrumbList.

en: Enable Debug Mode
fr: Activer le mode débogage

en: Enable Discord
fr: Activer Discord

en: Enable Email
fr: Activer l'e-mail

en: Enable Instant Indexing
fr: Activer l'indexation instantanée

en: Enable Local SEO output
fr: Activer la sortie SEO local

en: Enable Markdown output
fr: Activer la sortie Markdown

en: Enable Open Graph
fr: Activer Open Graph

en: Enable RSS signature
fr: Activer la signature RSS

en: Enable Taxonomy SEO
fr: Activer le SEO de taxonomie

en: Enable Teams
fr: Activer Teams

en: Enable Telegram
fr: Activer Telegram

en: Enable Twitter Cards
fr: Activer les cartes Twitter

en: Enable WooCommerce SEO
fr: Activer WooCommerce SEO

en: Enable WooCommerce SEO output for product metadata. Product schema is provided by WooCommerce native output.
fr: Activez la sortie WooCommerce SEO pour les métadonnées de produit. Le schéma de produit est fourni par la sortie native de WooCommerce.

en: Enable WordPress previous and next override in Settings to use ordering links.
fr: Activez le remplacement précédent/suivant de WordPress dans les paramètres pour utiliser les liens de navigation.

en: Enable at least one module to configure its settings.
fr: Activez au moins un module pour configurer ses paramètres.

en: Enable automatic %s injection
fr: Activer l'injection automatique %s

en: Enable automatic breadcrumbs injection
fr: Activer l'injection automatique des fils d'Ariane

en: Enable branch
fr: Activer la branche

en: Enable channels and open each card to configure delivery details.
fr: Activez les canaux et ouvrez chaque carte pour configurer les détails de livraison.

en: Enable daily digest
fr: Activer le digest quotidien

en: Enable default robots meta
fr: Activer le méta robots par défaut

en: Enable extension
fr: Activer l'extension

en: Enable geo tags
fr: Activer les balises géographiques

en: Enable llms.txt output
fr: Activer la sortie llms.txt

en: Enable manual %s injection
fr: Activer l'injection manuelle %s

en: Enable manual breadcrumbs output
fr: Activer la sortie manuelle des fils d'Ariane

en: Enable or disable features to customize the Settings page.
fr: Activez ou désactivez des fonctionnalités pour personnaliser la page Paramètres.

en: Enable related post suggestions
fr: Activer les suggestions d'articles associés

en: Enable template function, shortcode, and block output for breadcrumb trail rendering.
fr: Activez la fonction de modèle, le shortcode et la sortie de bloc pour le rendu du fil d'Ariane.

en: Enable term-level SEO overrides and choose which taxonomies are managed.
fr: Activez les remplacements SEO au niveau des termes et choisissez quelles taxonomies sont gérées.

en: Enable this day and adjust open/close time.
fr: Activez ce jour et ajustez l'heure d'ouverture/fermeture.

en: Enable this to show a panel in the editor where you can add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
fr: Activez ceci pour afficher un panneau dans l'éditeur où vous pouvez ajouter des descriptions, instructions ou prompts pour les agents LLM.

en: Enable this when your SMTP server requires username and password.
fr: Activez ceci lorsque votre serveur SMTP nécessite un nom d'utilisateur et un mot de passe.

en: Enable underline styling for breadcrumb links.
fr: Activer le soulignement pour les liens du fil d'Ariane.

en: Enable which engines receive submissions and review their endpoints. Bing can notify other search engines, so enabling only Bing can reduce extra requests.
fr: Activez les moteurs qui reçoivent les soumissions et examinez leurs points de terminaison. Bing peut notifier d'autres moteurs de recherche, donc activer uniquement Bing peut réduire les requêtes supplémentaires.

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled Taxonomies
fr: Taxonomies activées

en: Enabled by %s
fr: Activé par %s

en: Enabled override set.
fr: Remplacement activé défini.

en: End date
fr: Date de fin

en: Engine
fr: Moteur

en: Engines
fr: Moteurs

en: Ensure the canonical points to the main URL of the page.
fr: Assurez-vous que le canonique pointe vers l'URL principale de la page.

en: Enter a published post ID for markdown preview/export.
fr: Entrez l'ID d'un article publié pour prévisualiser/exporter le markdown.

en: Enter a valid URL (including http/https).
fr: Entrez une URL valide (incluant http/https).

en: Enter at least one URL.
fr: Entrez au moins une URL.

en: Enter full screen
fr: Entrer en plein écran

en: Enter group name
fr: Entrez le nom du groupe

en: Enter the target chat ID where daily reports should be sent.
fr: Entrez l'ID de discussion cible où les rapports quotidiens doivent être envoyés.

en: Error
fr: Erreur

en: Error: %s.
fr: Erreur : %s.

en: Every L2 or L3 topic must reference a valid parent in the same group.
fr: Chaque sujet L2 ou L3 doit faire référence à un parent valide dans le même groupe.

en: Exact match
fr: Correspondance exacte

en: Example post
fr: Article exemple

en: Example: Emergency plumbing
fr: Exemple : Plomberie d'urgence

en: Example: Plumbing and Home Repair Services
fr: Exemple : Services de plomberie et de réparation domiciliaire

en: Example: TW-TPE
fr: Exemple : TW-TPE

en: Example: Taipei
fr: Exemple : Taipei

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Exclude auto-selected posts with fewer words than this value.
fr: Exclure les articles sélectionnés automatiquement avec moins de mots que cette valeur.

en: Exclude empty taxonomies
fr: Exclure les taxonomies vides

en: Exclude headings
fr: Exclure les titres

en: Exclude noindex
fr: Exclure noindex

en: Exclude password-protected
fr: Exclure les articles protégés par mot de passe

en: Exclude patterns
fr: Modèles d'exclusion

en: Exclude posts below word count
fr: Exclure les articles en dessous du nombre de mots

en: Exit full screen
fr: Quitter le plein écran

en: Expand suggestions
fr: Développer les suggestions

en: Expand the content with examples, steps, or FAQs.
fr: Développez le contenu avec des exemples, des étapes ou des FAQ.

en: Export
fr: Exporter

en: Export or import all plugin settings, and configure what data is removed when the plugin is uninstalled.
fr: Exportez ou importez tous les paramètres du plugin et configurez les données à supprimer lors de la désinstallation.

en: Export settings
fr: Exporter les paramètres

en: Exporting…
fr: Exportation en cours…

en: Expose clean markdown output from published content for AI clients.
fr: Exposez une sortie markdown propre du contenu publié pour les clients IA.

en: Extension selections override the base llms.txt selections when used.
fr: Les sélections d'extension remplacent les sélections de base llms.txt lorsqu'elles sont utilisées.

en: External
fr: Externe

en: External link count
fr: Nombre de liens externes

en: External links
fr: Liens externes

en: External links at least %d
fr: Liens externes au moins %d

en: External links show credibility and provide references.
fr: Les liens externes montrent la crédibilité et fournissent des références.

en: External links use rel attributes
fr: Les liens externes utilisent des attributs rel

en: Extra directives
fr: Directives supplémentaires

en: Fade color
fr: Couleur de fondu

en: Fade mask
fr: Masque de fondu

en: Failed
fr: Échec

en: Failed jobs
fr: Tâches échouées

en: Failed to copy to clipboard.
fr: Échec de la copie dans le presse-papiers.

en: Failed to copy.
fr: Échec de la copie.

en: Failed to disable debug mode.
fr: Échec de la désactivation du mode débogage.

en: Failed to enable debug mode.
fr: Échec de l'activation du mode débogage.

en: Failed to load %s records.
fr: Échec du chargement des enregistrements %s.

en: Failed to load 404 stats.
fr: Échec du chargement des statistiques 404.

en: Failed to load debug info.
fr: Échec du chargement des informations de débogage.

en: Failed to load markdown preview.
fr: Échec du chargement de l'aperçu markdown.

en: Failed to load notify logs.
fr: Échec du chargement des journaux de notification.

en: Failed to load preview.
fr: Échec du chargement de l'aperçu.

en: Failed to load settings.
fr: Échec du chargement des paramètres.

en: Failed to load snapshots.
fr: Échec du chargement des instantanés.

en: Failed to rebuild markdown snapshots.
fr: Échec de la reconstruction des instantanés markdown.

en: Failed to save Link Suggestions settings.
fr: Échec de l'enregistrement des paramètres de suggestions de liens.

en: Failed to save changes.
fr: Échec de l'enregistrement des modifications.

en: Failed to save preferences.
fr: Impossible d'enregistrer les préférences.

en: Failed to save settings.
fr: Échec de l'enregistrement des paramètres.

en: Failed to send digest.
fr: Échec de l'envoi du digest.

en: Failed to test channel.
fr: Échec du test du canal.

en: Failed to update 404 record.
fr: Échec de la mise à jour de l'enregistrement 404.

en: Failed to update debug level.
fr: Échec de la mise à jour du niveau de débogage.

en: Failed to update editor mode.
fr: Échec de la mise à jour du mode éditeur.

en: Failed to update selected records.
fr: Échec de la mise à jour des enregistrements sélectionnés.

en: Fallback description for products without custom SEO description.
fr: Description de secours pour les produits sans description SEO personnalisée.

en: Fallback image used when a post has no featured image. Set to 0 to disable.
fr: Image de secours utilisée lorsqu'un article n'a pas d'image mise en avant. Définissez sur 0 pour désactiver.

en: Fallback redirect
fr: Redirection de repli

en: Fallback title for products without custom SEO title.
fr: Titre de secours pour les produits sans titre SEO personnalisé.

en: Feature checks
fr: Vérifications de fonctionnalités

en: Featured image
fr: Image mise en avant

en: Featured topics
fr: Sujets mis en avant

en: Field font size
fr: Taille de police du champ

en: Field text color
fr: Couleur du texte du champ

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Filters
fr: Filtres

en: Find related posts while you edit.
fr: Trouvez des articles associés pendant que vous éditez.

en: Finding suggestions…
fr: Recherche de suggestions…

en: Fine-tune which links appear in the chain.
fr: Ajustez les liens qui apparaissent dans la chaîne.

en: Flesch reading ease >= %d (non-CJK)
fr: Facilité de lecture Flesch >= %d (non-CJK)

en: Focus Keyphrase
fr: Expression-clé cible

en: Focus keyphrase
fr: Expression-clé cible

en: Focus keyphrase appears too often.
fr: L'expression-clé cible apparaît trop souvent.

en: Focus keyphrase density
fr: Densité du mot-clé principal

en: Focus keyphrase density %1$s%%-%2$s%%
fr: Densité du mot-clé principal %1$s%%-%2$s%%

en: Focus keyphrase density is 0%. Add it naturally to the content.
fr: La densité de l'expression-clé cible est de 0 %. Ajoutez-la naturellement au contenu.

en: Focus keyphrase density is in range (0.5%–2%).
fr: La densité de l'expression-clé cible est dans la fourchette (0,5 %–2 %).

en: Focus keyphrase is not set.
fr: L'expression-clé cible n'est pas définie.

en: Focus keyphrase not set for description.
fr: Expression-clé cible non définie pour la description.

en: Focus keyphrase not set for title.
fr: Expression-clé cible non définie pour le titre.

en: Follow
fr: Suivre

en: Following
fr: Suivi

en: Font color
fr: Couleur de police

en: Font size
fr: Taille de police

en: Font size used for each Topic Cluster link.
fr: Taille de police utilisée pour chaque lien Topic Cluster.

en: Font style
fr: Style de police

en: Footer
fr: Pied de page

en: Footer NAP
fr: NAP du pied de page

en: Footer NAP CSS
fr: CSS du NAP du pied de page

en: Footer NAP HTML
fr: HTML du NAP du pied de page

en: Footer NAP is empty with current settings.
fr: Le NAP du pied de page est vide avec les paramètres actuels.

en: Footer NAP preview
fr: Aperçu du NAP du pied de page

en: Footer columns
fr: Colonnes du pied de page

en: For best consistency, save the post before comparing scores.
fr: Pour une meilleure cohérence, enregistrez l'article avant de comparer les scores.

en: For example, a WooCommerce store or any site with a shopping cart.
fr: Par exemple, une boutique WooCommerce ou tout site avec un panier d'achat.

en: For example, a blog, technical documentation site, or educational platform.
fr: Par exemple, un blog, un site de documentation technique ou une plateforme éducative.

en: For example, a restaurant, clinic, law firm, gym, or retail store.
fr: Par exemple, un restaurant, une clinique, un cabinet d'avocats, une salle de sport ou un magasin de détail.

en: For example, separate English and Spanish versions, or different URLs targeting different regions.
fr: Par exemple, des versions séparées en anglais et en espagnol, ou des URL différentes ciblant des régions différentes.

en: Force Classic Editor
fr: Forcer l'éditeur classique

en: Friday
fr: Vendredi

en: From Email
fr: E-mail expéditeur

en: From Name
fr: Nom expéditeur

en: Front-end output
fr: Sortie front-end

en: Full reindex queued. We will refresh suggestions in the background.
fr: Réindexation complète mise en file d'attente. Nous actualiserons les suggestions en arrière-plan.

en: Full snippets look more professional and improve engagement.
fr: Les extraits complets sont plus professionnels et améliorent l'engagement.

en: Gap
fr: Espacement

en: Gap between blocks (px)
fr: Espace entre les blocs (px)

en: Generate AI-friendly markdown from published content.
fr: Générez du markdown compatible avec l'IA à partir du contenu publié.

en: Generate a linked outline of headings inside your content.
fr: Générez un plan lié des titres dans votre contenu.

en: Generate a navigable outline of headings and control where it appears in your content.
fr: Générez un plan navigable des titres et contrôlez où il apparaît dans votre contenu.

en: Generates Person schema for every author page to establish authorship identity and strengthen the E-E-A-T signals Google increasingly factors into rankings.
fr: Génère le schéma Person pour chaque page d'auteur afin d'établir l'identité de l'auteur et de renforcer les signaux E-E-A-T que Google intègre de plus en plus dans son classement.

en: Generates a WebSite graph with search action data pulled from your site.
fr: Génère un graphe WebSite avec des données d'action de recherche extraites de votre site.

en: Geo meta tags
fr: Balises méta géographiques

en: Geo place name
fr: Nom de lieu géographique

en: Geo region code
fr: Code de région géographique

en: Geo tags are disabled.
fr: Les balises géographiques sont désactivées.

en: GeoCircle radius. Uses the Map latitude/longitude as center point.
fr: Rayon GeoCircle. Utilise la latitude/longitude de la carte comme point central.

en: Get started →
fr: Commencer →

en: Global output switch. When disabled, WooCommerce SEO metadata is not rendered.
fr: Interrupteur de sortie global. Lorsque désactivé, les métadonnées WooCommerce SEO ne sont pas affichées.

en: Global settings migration
fr: Migration des paramètres globaux

en: Go to the sections you use most, or check your site's overall SEO status.
fr: Accédez aux sections que vous utilisez le plus ou vérifiez l'état général du SEO de votre site.

en: Good
fr: Bon

en: Google Maps URL
fr: URL Google Maps

en: Google verification
fr: Vérification Google

en: Got it
fr: Compris

en: Got it, don't show again
fr: Compris, ne plus afficher

en: Great job! No suggestions right now.
fr: Excellent travail ! Aucune suggestion pour le moment.

en: Grid
fr: Grille

en: Group
fr: Groupe

en: Group #%d
fr: Groupe #%d

en: Group created.
fr: Groupe créé.

en: Group name is required.
fr: Le nom du groupe est requis.

en: Group not found.
fr: Groupe introuvable.

en: Group removed.
fr: Groupe supprimé.

en: Group updated.
fr: Groupe mis à jour.

en: Group:
fr: Groupe :

en: Grouped
fr: Groupé

en: Groups
fr: Groupes

en: H2/H3 count between %1$d and %2$d
fr: Nombre de H2/H3 entre %1$d et %2$d

en: HTML Sample
fr: Exemple HTML

en: HTTP %d received.
fr: HTTP %d reçu.

en: HTTP status
fr: Statut HTTP

en: Has your site ever changed its URL structure, or do you know some links lead to 404 pages?
fr: Votre site a-t-il déjà modifié sa structure d'URL, ou savez-vous que certains liens mènent à des pages 404 ?

en: Head Sample
fr: Exemple d'en-tête

en: Head tag output
fr: Sortie de balise d'en-tête

en: Header
fr: En-tête de page

en: Header (5) + Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
fr: En-tête (5) + Contenu principal gauche (3) + Barre latérale droite (2)

en: Header (5) + Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
fr: En-tête (5) + Barre latérale gauche (2) + Contenu principal droit (3)

en: Heading level
fr: Niveau de titre

en: Heading levels
fr: Niveaux de titres

en: Help search engines pick the right language URL for each visitor.
fr: Aidez les moteurs de recherche à choisir l'URL de langue appropriée pour chaque visiteur.

en: Helps avoid link spam signals and keeps compliance clean.
fr: Aide à éviter les signaux de spam de liens et maintient la conformité.

en: Helps search engines connect sections to the main theme.
fr: Aide les moteurs de recherche à relier les sections au thème principal.

en: Helps the page rank for more specific queries.
fr: Aide la page à se classer pour des requêtes plus spécifiques.

en: Helps you manage a topic cluster structure (pillar → cluster → supporting articles) and automatically renders a topic navigation block within posts, making it easy for readers to explore related content while signaling topical depth to Google.
fr: Vous aide à gérer une structure de cluster thématique (pilier → cluster → articles de support) et affiche automatiquement un bloc de navigation thématique dans les articles, facilitant l'exploration du contenu connexe par les lecteurs tout en signalant à Google la profondeur thématique.

en: Hidden blocks
fr: Blocs masqués

en: Hidden selections staging area
fr: Zone intermédiaire des sélections masquées

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide block
fr: Masquer le bloc

en: Hide snippets
fr: Masquer les extraits

en: Hide taxonomy parents
fr: Masquer les parents de taxonomie

en: Hide tips
fr: Masquer les conseils

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Hits
fr: Visites

en: Home
fr: Accueil

en: Home label
fr: Libellé d'accueil

en: Honey Paper
fr: Papier miel

en: How long to wait before SMTP connection is considered failed.
fr: Durée d'attente avant que la connexion SMTP soit considérée comme échouée.

en: How often the scanner runs. Set higher on large sites.
fr: Fréquence d'exécution du scanner. Définissez plus élevé sur les grands sites.

en: How to improve
fr: Comment améliorer

en: Ideal max (%)
fr: Maximum idéal (%)

en: Ideal min (%)
fr: Minimum idéal (%)

en: Ideal range max
fr: Maximum de la plage idéale

en: Ideal range min
fr: Minimum de la plage idéale

en: If available, enter your official tax ID to improve search engine trust signals.
fr: Si disponible, entrez votre ID fiscal officiel pour améliorer les signaux de confiance des moteurs de recherche.

en: If your site has many articles,
fr: Si votre site contient de nombreux articles,

en: If your site welcomes automated AI agents, such as auto-purchase flows, describe the process here.
fr: Si votre site accueille des agents IA automatisés, tels que des flux d'achat automatique, décrivez le processus ici.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore query params
fr: Ignorer les paramètres de requête

en: Ignore selected
fr: Ignorer la sélection

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Image SEO
fr: SEO d'image

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Image border radius
fr: Rayon de bordure de l'image

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Images support understanding and break up long text.
fr: Les images facilitent la compréhension et divisent les longs textes.

en: Import
fr: Importer

en: Import AIOSEO global templates, organization schema, social defaults, and breadcrumbs.
fr: Importez les modèles globaux AIOSEO, le schéma d'organisation, les valeurs par défaut sociales et les fils d'Ariane.

en: Import AIOSEO per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
fr: Importez les métadonnées AIOSEO par article (titres, descriptions, canoniques, remplacements sociaux et robots).

en: Import Coordinates from Google Maps URL
fr: Importer les coordonnées depuis l'URL Google Maps

en: Import SEOPress per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
fr: Importez les métadonnées SEOPress par article (titres, descriptions, canoniques, remplacements sociaux et robots).

en: Import SEOPress templates, social defaults, organization schema, and breadcrumbs.
fr: Importez les modèles SEOPress, les valeurs par défaut sociales, le schéma d'organisation et les fils d'Ariane.

en: Import failed. Please check the file and try again.
fr: L'importation a échoué. Veuillez vérifier le fichier et réessayer.

en: Import global defaults such as title templates, organization schema, and social defaults.
fr: Importez les valeurs par défaut globales telles que les modèles de titre, le schéma d'organisation et les valeurs par défaut sociales.

en: Import global defaults such as title templates, schema organization, and social defaults.
fr: Importez les valeurs par défaut globales telles que les modèles de titre, l'organisation de schéma et les valeurs par défaut sociales.

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and canonicals).
fr: Importez les métadonnées SEO par article (titres, descriptions, remplacements sociaux et canoniques).

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and schema).
fr: Importez les métadonnées SEO par article (titres, descriptions, remplacements sociaux et schéma).

en: Import post metadata, social defaults, schema settings, breadcrumbs, and redirects.
fr: Importez les métadonnées des articles, les valeurs par défaut sociales, les paramètres de schéma, les fils d'Ariane et les redirections.

en: Import post titles, descriptions, social overrides, and schema settings.
fr: Importez les titres d'articles, descriptions, remplacements sociaux et paramètres de schéma.

en: Import post-level redirects from SEOPress and add them to Airygen Redirects.
fr: Importez les redirections au niveau des articles depuis SEOPress et ajoutez-les aux redirections Airygen.

en: Import redirects from All-in-One SEO Pack and add them to Airygen Redirects.
fr: Importez les redirections d'All-in-One SEO Pack et ajoutez-les aux redirections Airygen.

en: Import redirects from Rank Math and add them to Airygen Redirects.
fr: Importez les redirections depuis Rank Math et ajoutez-les aux redirections Airygen.

en: Import redirects saved per post in Yoast and add them to Airygen Redirects.
fr: Importez les redirections enregistrées par article dans Yoast et ajoutez-les aux redirections Airygen.

en: Import settings
fr: Importer les paramètres

en: Import titles, descriptions, social overrides, breadcrumbs, and redirect rules.
fr: Importez les titres, descriptions, remplacements sociaux, fils d'Ariane et règles de redirection.

en: Importing…
fr: Importation…

en: Improved clarity boosts dwell time and user satisfaction.
fr: Une clarté améliorée augmente le temps de séjour et la satisfaction des utilisateurs.

en: Improves accessibility and adds extra relevance signals.
fr: Améliore l'accessibilité et ajoute des signaux de pertinence supplémentaires.

en: Improves readability and keeps users engaged longer.
fr: Améliore la lisibilité et maintient les utilisateurs engagés plus longtemps.

en: Improves site structure and can pass authority to key pages.
fr: Améliore la structure du site et peut transmettre de l'autorité aux pages clés.

en: Improves topical relevance and makes the result more recognizable.
fr: Améliore la pertinence thématique et rend le résultat plus reconnaissable.

en: In-Article Content Order
fr: Ordre du contenu dans l'article

en: Include /llms.txt and enabled extensions in the XML sitemap index.
fr: Incluez /llms.txt et les extensions activées dans l'index du sitemap XML.

en: Include KML in sitemap
fr: Inclure KML dans le plan de site

en: Include YAML front matter
fr: Inclure le front matter YAML

en: Include author details in Article graph
fr: Inclure les détails de l'auteur dans le graphe Article

en: Include the Posts page before archive items when a static blog page is set.
fr: Inclure la page Articles avant les éléments d'archive lorsqu'une page de blog statique est définie.

en: Include the current page as the final breadcrumb (also affects the JSON-LD breadcrumb list).
fr: Inclure la page actuelle comme dernier fil d'Ariane (affecte également la liste de fils d'Ariane JSON-LD).

en: Include x-default
fr: Inclure x-default

en: Include your focus keyphrase naturally near the start of the title.
fr: Incluez votre expression-clé cible naturellement près du début du titre.

en: Included post types
fr: Types d'articles inclus

en: Includes Organization/LocalBusiness JSON-LD based on the details above.
fr: Inclut Organisation/LocalBusiness JSON-LD basé sur les détails ci-dessus.

en: Including the focus phrase helps confirm the page topic.
fr: Inclure l'expression cible aide à confirmer le sujet de la page.

en: Including the focus phrase in the URL reinforces relevance.
fr: Inclure l'expression cible dans l'URL renforce la pertinence.

en: Including the keyphrase in a subheading reinforces the main topic.
fr: Inclure l'expression-clé dans un sous-titre renforce le sujet principal.

en: Including the keyphrase in one image alt text reinforces the topic.
fr: Inclure l'expression-clé dans le texte alt d'une image renforce le sujet.

en: Incoming internal links
fr: Liens internes entrants

en: Indent
fr: Retrait

en: Index status
fr: Statut d'indexation

en: Index strategy
fr: Stratégie d'indexation

en: IndexNow key missing. Generate a key in Settings.
fr: Clé IndexNow manquante. Générez une clé dans les paramètres.

en: IndexNow requires a key file. Paste an existing key or generate a new one.
fr: IndexNow nécessite un fichier de clé. Collez une clé existante ou générez-en une nouvelle.

en: Indexed
fr: Indexé

en: Indexing
fr: Indexation

en: Indexing directive
fr: Directive d'indexation

en: Indexing updates automatically when you save content. Reindex only when you enable Link Suggestions for the first time or add new post types.
fr: L'indexation se met à jour automatiquement lorsque vous enregistrez du contenu. Réindexez uniquement lorsque vous activez les suggestions de liens pour la première fois ou ajoutez de nouveaux types d'articles.

en: Inherit Open Graph image
fr: Hériter de l'image Open Graph

en: Inherit default
fr: Hériter de la valeur par défaut

en: Inherit default (%s)
fr: Hériter de la valeur par défaut (%s)

en: Injected CSS
fr: CSS injecté

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Airygen breadcrumb output.
fr: Insérer la sortie du fil d'Ariane Airygen.

en: Insert TOC
fr: Insérer la table des matières

en: Insert position
fr: Position d'insertion

en: Insert the Airygen TOC block.
fr: Insérer le bloc de table des matières Airygen.

en: Inserted between token values when you add %s. One space is added on both sides automatically.
fr: Inséré entre les valeurs de jeton lorsque vous ajoutez %s. Un espace est ajouté automatiquement des deux côtés.

en: Inserts the post excerpt.
fr: Insère l'extrait de l'article.

en: Inserts the post title.
fr: Insère le titre de l'article.

en: Inserts the title separator from the template settings.
fr: Insère le séparateur de titre des paramètres de modèle.

en: Inserts your site name.
fr: Insère le nom de votre site.

en: Inserts your site tagline.
fr: Insère le slogan de votre site.

en: Instant Indexing
fr: Indexation instantanée

en: Internal
fr: Interne

en: Internal (blue) / External (orange) / Incoming (green) / Broken (black) links
fr: Liens internes (bleu) / Externes (orange) / Entrants (vert) / Brisés (noir)

en: Internal link count
fr: Nombre de liens internes

en: Internal links
fr: Liens internes

en: Internal links between %1$d and %2$d
fr: Liens internes entre %1$d et %2$d

en: Internal links help users and search engines discover related pages.
fr: Les liens internes aident les utilisateurs et les moteurs de recherche à découvrir les pages associées.

en: Intro
fr: Introduction

en: Intro includes focus keyphrase
fr: L'intro contient l'expression-clé cible

en: Invalid action.
fr: Action invalide.

en: Invalid import payload.
fr: Charge utile d'importation invalide.

en: Invalid log id.
fr: ID de journal invalide.

en: Invalid notify channel.
fr: Canal de notification invalide.

en: Invalid post ID.
fr: ID d'article invalide.

en: Invalid post identifier.
fr: Identifiant d'article invalide.

en: Invalid settings payload.
fr: Charge utile de paramètres invalide.

en: Invalid topic cluster level.
fr: Niveau de cluster de sujets invalide.

en: Invalid uninstall preferences payload.
fr: Charge utile de préférences de désinstallation invalide.

en: Italic
fr: Italique

en: Items per sitemap page
fr: Éléments par page de plan de site

en: JSON-LD Preview
fr: Aperçu JSON-LD

en: JSON-LD is empty. Check Schema settings and enable the graphs you need.
fr: JSON-LD est vide. Vérifiez les paramètres de schéma et activez les graphes dont vous avez besoin.

en: JSON-LD preview generated from current settings. This is the structured data format printed in page source.
fr: Aperçu JSON-LD généré à partir des paramètres actuels. C'est le format de données structurées imprimé dans le code source de la page.

en: Japan Travel Guide
fr: Guide de voyage au Japon

en: Keep digest logs for this many days before automatic cleanup.
fr: Conservez les journaux de digest pendant ce nombre de jours avant le nettoyage automatique.

en: Keep it roughly 140–160 characters and prioritize the main benefit.
fr: Gardez environ 140 à 160 caractères et priorisez l'avantage principal.

en: Keep one H1 that matches the page topic, and use H2/H3 for sections.
fr: Conservez un H1 qui correspond au sujet de la page et utilisez H2/H3 pour les sections.

en: Keeps content natural while still covering long-tail queries.
fr: Garde le contenu naturel tout en couvrant les requêtes longue traîne.

en: Key detected
fr: Clé détectée

en: Key file responded with HTTP %d.
fr: Le fichier de clé a répondu avec HTTP %d.

en: Key location URL
fr: URL de l'emplacement de la clé

en: Key missing
fr: Clé manquante

en: Keyphrase density shows how often the main topic appears.
fr: La densité d'expression-clé montre à quelle fréquence le sujet principal apparaît.

en: Keyphrase preview
fr: Aperçu de l'expression-clé

en: Keyphrases
fr: Expressions-clés

en: L1 (Pillar)
fr: L1 (Pilier)

en: L1 article output
fr: Sortie article L1

en: L1 relation link description must not contain %s.
fr: La description du lien de relation L1 ne doit pas contenir %s.

en: L1 — Pillar
fr: L1 — Pilier

en: L2 article output
fr: Sortie article L2

en: L2 relation link description must contain exactly one %s.
fr: La description du lien de relation L2 doit contenir exactement un %s.

en: L2 topics must be linked to an L1 parent.
fr: Les sujets L2 doivent être liés à un parent L1.

en: L2 topics must reference an L1 parent.
fr: Les sujets L2 doivent faire référence à un parent L1.

en: L3 article output
fr: Sortie article L3

en: L3 ordering is only allowed within the same parent L2.
fr: L'ordonnancement L3 n'est autorisé que dans le même parent L2.

en: L3 ordering links must stay within the same parent topic.
fr: Les liens d’ordonnancement L3 doivent rester dans le même sujet parent.

en: L3 ordering only works within the same L2 parent.
fr: L’ordonnancement L3 ne fonctionne qu’au sein du même parent L2.

en: L3 relation link description must contain exactly one %s.
fr: La description du lien de relation L3 doit contenir exactement un %s.

en: L3 topics must be linked to an L2 parent.
fr: Les sujets L3 doivent être liés à un parent L2.

en: L3 topics must reference an L2 parent.
fr: Les sujets L3 doivent faire référence à un parent L2.

en: LLMs.txt cache cleared.
fr: Cache LLMs.txt vidé.

en: Label color
fr: Couleur du libellé

en: Label font size
fr: Taille de police de l'étiquette

en: Label typography
fr: Typographie du libellé

en: Label used for the homepage breadcrumb.
fr: Libellé utilisé pour le fil d'Ariane de la page d'accueil.

en: Labels
fr: Libellés

en: Language URL
fr: URL de langue

en: Language Versions
fr: Versions linguistiques

en: Language code
fr: Code de langue

en: Laptop
fr: Ordinateur portable

en: Large
fr: Grand

en: Large (best quality)
fr: Grand (meilleure qualité)

en: Large sites should keep this lower to avoid memory issues on crawl.
fr: Les grands sites devraient conserver une valeur plus faible pour éviter les problèmes de mémoire lors du crawl.

en: Last checked: %s
fr: Dernière vérification : %s

en: Last run
fr: Dernière exécution

en: Last seen
fr: Vu pour la dernière fois

en: Last synced
fr: Dernière synchronisation

en: Latest run
fr: Dernière exécution

en: Launch
fr: Lancer

en: Lavender Mist
fr: Brume lavande

en: Layout
fr: Disposition

en: Layout area
fr: Zone de disposition

en: Layout template
fr: Modèle de disposition

en: Leave blank to use the permalink WordPress generates.
fr: Laissez vide pour utiliser le permalien généré par WordPress.

en: Leave empty to use the default taxonomy archive URL.
fr: Laissez vide pour utiliser l'URL d'archive de taxonomie par défaut.

en: Left
fr: Gauche

en: Left and right nodes are required.
fr: Les nœuds gauche et droit sont requis.

en: Left sidebar
fr: Barre latérale gauche

en: Left/right ordering updated in draft.
fr: Ordonnancement gauche/droite mis à jour dans le brouillon.

en: Legal name
fr: Nom légal

en: Lets you customize meta titles and descriptions for taxonomy archive pages and control which ones Google should index, preventing SEO authority from being diluted across low-value pages.
fr: Vous permet de personnaliser les méta-titres et descriptions des pages d'archive de taxonomie et de contrôler celles que Google doit indexer, évitant ainsi que l'autorité SEO ne soit diluée sur des pages de faible valeur.

en: Level
fr: Niveau

en: Light violet with a modern AI/creative product vibe.
fr: Violet clair avec une ambiance produit IA/créatif moderne.

en: Limits how large image previews can appear in search results.
fr: Limite la taille des aperçus d'images pouvant apparaître dans les résultats de recherche.

en: Limits how many characters are shown before excerpt text is truncated.
fr: Limite le nombre de caractères affichés avant que le texte d'extrait soit tronqué.

en: Limits simultaneous HTTP requests during a scan.
fr: Limite les requêtes HTTP simultanées lors d'une analyse.

en: Link
fr: Lien

en: Link Counter
fr: Compteur de liens

en: Link Counter must be enabled to gather internal link data.
fr: Le compteur de liens doit être activé pour collecter les données de liens internes.

en: Link Suggestions
fr: Suggestions de liens

en: Link Suggestions API is not configured.
fr: L'API Suggestions de liens n'est pas configurée.

en: Link Suggestions is disabled. Enable it in Airygen → Modules.
fr: Les suggestions de liens sont désactivées. Activez-les dans Airygen → Modules.

en: Link Suggestions settings saved.
fr: Paramètres de suggestions de liens enregistrés.

en: Link color
fr: Couleur du lien

en: Link counts listed in order: internal, external, incoming internal, broken links.
fr: Nombre de liens dans l'ordre : internes, externes, entrants internes, liens brisés.

en: Link following directive
fr: Directive de suivi de lien

en: Link log
fr: Journal de liens

en: Link to 1–3 relevant posts or pages using descriptive anchor text.
fr: Liez à 1 à 3 articles ou pages pertinents en utilisant un texte d'ancre descriptif.

en: Link types to scan
fr: Types de liens à analyser

en: Links
fr: Liens

en: List
fr: Liste

en: Loading %s…
fr: Chargement de %s…

en: Loading logs…
fr: Chargement des journaux…

en: Loading records…
fr: Chargement des enregistrements…

en: Loading…
fr: Chargement…

en: Local SEO
fr: SEO local

en: LocalBusiness JSON-LD
fr: JSON-LD LocalBusiness

en: Location
fr: Emplacement

en: Log in again
fr: Se reconnecter

en: Log limit
fr: Limite des journaux

en: Log retention (days)
fr: Rétention des journaux (jours)

en: Logo URL
fr: URL du logo

en: Logo image used for schema logo ImageObject output.
fr: Image du logo utilisée pour la sortie ImageObject du logo de schéma.

en: Logs
fr: Journaux

en: Long sentences are hard to read in CJK languages.
fr: Les phrases longues sont difficiles à lire dans les langues CJK.

en: Long-tail density is in range (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
fr: La densité longue traîne est dans la fourchette (0,1 %% à 0,5 %% chacune, total ≤ 2 %).

en: Long-tail keyphrase density
fr: Densité des mots-clés à longue traîne

en: Long-tail keyphrase density %1$s%%-%2$s%% each, total <= %3$s%%
fr: Densité des mots-clés à longue traîne %1$s%%-%2$s%% chacun, total <= %3$s%%

en: Long-tail keyphrases
fr: Expressions-clés longue traîne

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 characters away from other keyphrases.
fr: Les expressions-clés longue traîne doivent être espacées d'au moins 50 caractères des autres expressions-clés.

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 words away from other keyphrases.
fr: Les expressions-clés longue traîne doivent être espacées d'au moins 50 mots des autres expressions-clés.

en: Long-tail keyphrases spaced %d+ words/chars from other keyphrases
fr: Mots-clés à longue traîne espacés de %d+ mots/caractères des autres mots-clés

en: Long-tail phrases capture more specific search intent.
fr: Les expressions longue traîne capturent une intention de recherche plus spécifique.

en: Long-tail spacing distance
fr: Distance d'espacement des mots-clés à longue traîne

en: Long-tail spacing looks good.
fr: L'espacement longue traîne est bon.

en: Lower bound for full score.
fr: Borne inférieure pour le score maximal.

en: Lower bound for warning score.
fr: Borne inférieure pour le score d'avertissement.

en: Luxury
fr: Luxe

en: Luxury ($$$$)
fr: Luxe ($$$$)

en: Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
fr: Contenu principal gauche (3) + Barre latérale droite (2)

en: Main store
fr: Magasin principal

en: Make sure every value exactly matches your Google Business Profile details, character for character.
fr: Assurez-vous que chaque valeur correspond exactement aux détails de votre profil Google Business, caractère par caractère.

en: Make sure the content aligns with the rule and update the page accordingly.
fr: Assurez-vous que le contenu est conforme à la règle et mettez à jour la page en conséquence.

en: Makes the first visible contact item bold.
fr: Met en gras le premier élément de contact visible.

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage Open Graph and Twitter defaults.
fr: Gérez les valeurs par défaut d'Open Graph et Twitter.

en: Manage URL redirects in priority order: exact → wildcard → regex.
fr: Gérez les redirections d'URL par ordre de priorité : exacte → caractère générique → regex.

en: Manage branch list and override branch-specific settings.
fr: Gérez la liste des branches et remplacez les paramètres spécifiques aux branches.

en: Manage category, tag, and taxonomy archive metadata.
fr: Gérez les métadonnées d'archives de catégories, tags et taxonomies.

en: Manage daily digest scheduling and delivery controls.
fr: Gérez la planification du digest quotidien et les contrôles de livraison.

en: Manage feature defaults, global metadata, and redirects from one dashboard.
fr: Gérez les valeurs par défaut des fonctionnalités, les métadonnées globales et les redirections depuis un seul tableau de bord.

en: Manage pillar, cluster, and support relationships for your content.
fr: Gérez les relations pilier, cluster et support pour votre contenu.

en: Manage score calculation actions for existing posts.
fr: Gérez les actions de calcul de score pour les articles existants.

en: Manage service catalog, service areas, hours, trust signals, and service visibility settings.
fr: Gérez le catalogue de services, les zones de service, les horaires, les signaux de confiance et les paramètres de visibilité des services.

en: Manage the sitemap index and exposed post types. When enabled, Airygen SEO replaces WordPress’ default sitemap.
fr: Gérez l'index du plan de site et les types de contenu exposés. Lorsqu'il est activé, Airygen SEO remplace le plan de site par défaut de WordPress.

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual submit
fr: Soumission manuelle

en: Map
fr: Carte

en: Map payload must be a JSON object.
fr: La charge utile de carte doit être un objet JSON.

en: Map preview
fr: Aperçu de la carte

en: Mappings
fr: Correspondances

en: Margin
fr: Marge

en: Margin Y
fr: Marge Y

en: Markdown for Agents
fr: Markdown pour les agents

en: Markdown preview loaded.
fr: Aperçu markdown chargé.

en: Mask height
fr: Hauteur du masque

en: Master switch for LocalBusiness schema, geo tags, and Local SEO shortcodes.
fr: Interrupteur principal pour le schéma LocalBusiness, les balises géographiques et les shortcodes SEO local.

en: Master switch for author archive metadata and schema output.
fr: Interrupteur principal pour les métadonnées d'archives d'auteur et la sortie de schéma.

en: Master switch for taxonomy archive metadata output.
fr: Interrupteur principal pour la sortie de métadonnées d'archives de taxonomie.

en: Match type
fr: Type de correspondance

en: Max chars
fr: Nb max de caractères

en: Max image preview
fr: Aperçu d'image max

en: Max number of submission events per day. Set to 0 for no limit.
fr: Nombre maximum d'événements de soumission par jour. Définissez sur 0 pour aucune limite.

en: Max requests per run
fr: Requêtes max par exécution

en: Max time to complete a request before aborting.
fr: Temps maximum pour terminer une requête avant abandon.

en: Max time to open a connection before aborting.
fr: Temps maximum pour ouvrir une connexion avant abandon.

en: Max video preview
fr: Aperçu vidéo max

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Maximum SEO title pixel width before score fails.
fr: Largeur en pixels maximale du titre SEO avant l'échec du score.

en: Maximum average sentence length
fr: Longueur moyenne maximale des phrases

en: Maximum average sentence length for CJK content.
fr: Longueur moyenne maximale des phrases pour le contenu CJK.

en: Maximum combined long-tail density.
fr: Densité totale maximale des mots-clés à longue traîne.

en: Maximum count
fr: Nombre maximum

en: Maximum density for each long-tail phrase.
fr: Densité maximale pour chaque phrase à longue traîne.

en: Maximum internal link count for full score.
fr: Nombre maximum de liens internes pour le score maximal.

en: Maximum meta description pixel width.
fr: Largeur en pixels maximale de la méta-description.

en: Maximum number of %s records kept in the database.
fr: Nombre maximum d'enregistrements %s conservés dans la base de données.

en: Maximum number of H2/H3 headings.
fr: Nombre maximum de titres H2/H3.

en: Meaning
fr: Signification

en: Members
fr: Membres

en: Message content
fr: Contenu du message

en: Message subject
fr: Sujet du message

en: Meta Description
fr: Méta-description

en: Meta Title
fr: Méta-titre

en: Meta description
fr: Méta-description

en: Meta description includes focus keyphrase
fr: La méta-description contient l'expression-clé cible

en: Meta description present
fr: Méta-description présente

en: Meta description width
fr: Largeur de la méta-description

en: Meta description width %1$d-%2$dpx
fr: Largeur de la méta-description %1$d-%2$dpx

en: Meta tag preview generated from current settings. This is the format printed in the page source.
fr: Aperçu de balise méta généré à partir des paramètres actuels. C'est le format imprimé dans le code source de la page.

en: Meta title
fr: Méta-titre

en: Migration failed. Please try again.
fr: La migration a échoué. Veuillez réessayer.

en: Min width
fr: Largeur minimale

en: Mind map
fr: Carte mentale

en: Mind map items contain invalid post data.
fr: Les éléments de la carte mentale contiennent des données d’article invalides.

en: Mind map reset to last saved state.
fr: La carte mentale a été réinitialisée au dernier état enregistré.

en: Mind map saved.
fr: Carte mentale enregistrée.

en: Minimum Flesch reading ease score.
fr: Score minimum de facilité de lecture Flesch.

en: Minimum SEO title character length.
fr: Longueur minimale en caractères du titre SEO.

en: Minimum SEO title pixel width before score fails.
fr: Largeur en pixels minimale du titre SEO avant l'échec du score.

en: Minimum characters
fr: Nombre minimum de caractères

en: Minimum count
fr: Nombre minimum

en: Minimum days to wait before retrying failed submissions.
fr: Nombre minimum de jours d'attente avant de réessayer les soumissions échouées.

en: Minimum density for each long-tail phrase.
fr: Densité minimale pour chaque phrase à longue traîne.

en: Minimum distance between long-tail phrases and focus terms.
fr: Distance minimale entre les phrases à longue traîne et les termes de focus.

en: Minimum external link count required for pass.
fr: Nombre minimum de liens externes requis pour réussir.

en: Minimum headings
fr: Titres minimum

en: Minimum internal link count for full score.
fr: Nombre minimum de liens internes pour le score maximal.

en: Minimum internal links for warning score range.
fr: Nombre minimum de liens internes pour la plage de score d'avertissement.

en: Minimum links
fr: Liens minimum

en: Minimum meta description pixel width.
fr: Largeur en pixels minimale de la méta-description.

en: Minimum number of H2/H3 headings.
fr: Nombre minimum de titres H2/H3.

en: Minimum score
fr: Score minimum

en: Minimum sentence count before this rule applies.
fr: Nombre minimum de phrases avant l'application de cette règle.

en: Minimum sentences required
fr: Nombre minimum de phrases requis

en: Minimum spacing (words/chars)
fr: Espacement minimum (mots/caractères)

en: Minimum word count
fr: Nombre minimum de mots

en: Minimum word count required for pass.
fr: Nombre minimum de mots requis pour réussir.

en: Minimum words
fr: Mots minimum

en: Mint Calm
fr: Menthe calme

en: Mint green tone that feels supportive and stable.
fr: Ton vert menthe qui se sent rassurant et stable.

en: Missing post parameter.
fr: Paramètre d'article manquant.

en: Missing settings key in import payload.
fr: Clé de paramètres manquante dans la charge utile d'importation.

en: Moderate
fr: Modéré

en: Moderate ($$)
fr: Modéré ($$)

en: Monday
fr: Lundi

en: Monitor mode
fr: Mode surveillance

en: Monitor outbound URLs for errors once link counting completes.
fr: Surveillez les URL sortantes pour les erreurs une fois le comptage des liens terminé.

en: Monitoring
fr: Surveillance

en: Monitoring…
fr: Surveillance…

en: More complete content tends to perform better for informational queries.
fr: Un contenu plus complet tend à mieux performer pour les requêtes informatives.

en: More modules
fr: Plus de modules

en: Name
fr: Nom

en: Neutral white + light gray with crisp slate text.
fr: Blanc neutre + gris clair avec texte ardoise vif.

en: News Article
fr: Article d'actualité

en: News article (NewsArticle)
fr: Article d’actualité (NewsArticle)

en: Next
fr: Suivant

en: Next ordering links must point to the same level in the same group.
fr: Les liens d’ordonnancement « suivant » doivent pointer vers le même niveau dans le même groupe.

en: Next →
fr: Suivant →

en: No
fr: Non

en: No %1$s yet. Add %2$s below.
fr: Aucun %1$s pour l'instant. Ajoutez %2$s ci-dessous.

en: No %1$s yet. Add %2$s to override %3$s.
fr: Aucun %1$s pour l'instant. Ajoutez %2$s pour remplacer %3$s.

en: No %1$s yet. Add %2$s to start.
fr: Aucun %1$s pour l'instant. Ajoutez %2$s pour commencer.

en: No %1$s yet. Add one to configure %2$s.
fr: Aucun %1$s pour l'instant. Ajoutez-en un pour configurer %2$s.

en: No %s added yet.
fr: Aucun %s ajouté pour l'instant.

en: No %s found.
fr: Aucun %s trouvé.

en: No %s match the current filters.
fr: Aucun %s ne correspond aux filtres actuels.

en: No %s selected.
fr: Aucun %s sélectionné.

en: No %s yet.
fr: Aucun %s pour l'instant.

en: No IndexNow engines are enabled.
fr: Aucun moteur IndexNow n'est activé.

en: No JSON-LD available for this post.
fr: Aucun JSON-LD disponible pour cet article.

en: No additional modules recommended. You can enable more from the dashboard anytime.
fr: Aucun module supplémentaire recommandé. Vous pouvez en activer d’autres à tout moment depuis le tableau de bord.

en: No channel results.
fr: Aucun résultat de canal.

en: No configured layout blocks are available for contact page preview.
fr: Aucun bloc de disposition configuré n'est disponible pour l'aperçu de la page de contact.

en: No custom rule fields are available.
fr: Aucun champ de règle personnalisée n'est disponible.

en: No description
fr: Pas de description

en: No directives yet
fr: Aucune directive pour le moment

en: No enabled channels. Enable at least one channel to send a digest.
fr: Aucun canal activé. Activez au moins un canal pour envoyer un digest.

en: No global robots defaults configured yet.
fr: Aucune valeur par défaut robots globale configurée pour le moment.

en: No hidden blocks.
fr: Aucun bloc masqué.

en: No hidden selections.
fr: Aucune sélection masquée.

en: No limit (-1)
fr: Aucune limite (-1)

en: No logs yet.
fr: Aucun journal pour le moment.

en: No long-tail keyphrases added yet.
fr: Aucune expression-clé longue traîne ajoutée pour le moment.

en: No migration tools available yet.
fr: Aucun outil de migration disponible pour le moment.

en: No new records were generated for the selected digest sections.
fr: Aucun nouvel enregistrement n'a été généré pour les sections de digest sélectionnées.

en: No new records.
fr: Aucun nouvel enregistrement.

en: No panels available.
fr: Aucun panneau disponible.

en: No published posts available for scoring
fr: Aucun article publié disponible pour la notation

en: No records found.
fr: Aucun enregistrement trouvé.

en: No results available.
fr: Aucun résultat disponible.

en: No results.
fr: Aucun résultat.

en: No scoring rules found. Make sure the score engine metadata is available.
fr: Aucune règle de notation trouvée. Assurez-vous que les métadonnées du moteur de score sont disponibles.

en: No suggestions yet. Save the post so we can index its keywords.
fr: Aucune suggestion pour le moment. Enregistrez l'article pour que nous puissions indexer ses mots-clés.

en: No taxonomy containing "brand" was detected.
fr: Aucune taxonomie contenant "brand" n'a été détectée.

en: No topic cluster assigned yet. Save a level to view the relationships.
fr: Aucun topic cluster attribué pour le moment. Enregistrez un niveau pour voir les relations.

en: Noindex author archives
fr: Noindex des archives d'auteur

en: Non-production environment detected
fr: Environnement hors production détecté

en: None
fr: Aucun

en: Not configured
fr: Non configuré

en: Not indexed
fr: Non indexé

en: Not scheduled
fr: Non planifié

en: Not set
fr: Non défini

en: Nothing to copy.
fr: Rien à copier.

en: Notify IndexNow partners when URLs change and manage quota/backfill jobs.
fr: Notifiez les partenaires IndexNow lorsque les URL changent et gérez les tâches de quota/remplissage rétroactif.

en: Number list
fr: Liste numérotée

en: Off
fr: Désactivé

en: Old logs are cleaned up automatically after this period.
fr: Les anciens journaux sont nettoyés automatiquement après cette période.

en: Older log entries are deleted automatically.
fr: Les anciennes entrées de journal sont supprimées automatiquement.

en: On-Page SEO
fr: SEO sur la page

en: One URL per line.
fr: Une URL par ligne.

en: One URL per line. These links override the global Author SEO social profiles for this author.
fr: Une URL par ligne. Ces liens remplacent les profils sociaux SEO Auteur globaux pour cet auteur.

en: One city per line. Output as @type: City.
fr: Une ville par ligne. Sortie en tant que @type: City.

en: One email per line or separated by commas.
fr: Un e-mail par ligne ou séparés par des virgules.

en: One or more posts cannot be edited.
fr: Un ou plusieurs articles ne peuvent pas être modifiés.

en: One pattern per line. Requests matching these patterns are ignored.
fr: Un modèle par ligne. Les requêtes correspondant à ces modèles sont ignorées.

en: One postal code per line. Output as @type: PostalCode.
fr: Un code postal par ligne. Sortie en tant que @type: PostalCode.

en: One social/profile URL per line (Facebook, Instagram, Yelp, etc.).
fr: Une URL sociale/de profil par ligne (Facebook, Instagram, Yelp, etc.).

en: One space is added before and after when rendered.
fr: Un espace est ajouté avant et après lors du rendu.

en: Only applies when the Article graph is enabled.
fr: S'applique uniquement lorsque le graphe Article est activé.

en: Only network administrators can change uninstall preferences.
fr: Seuls les administrateurs réseau peuvent modifier les préférences de désinstallation.

en: Only output Article graph for Posts
fr: Ne générer le graphe Article que pour les articles

en: Only show the TOC when this many headings are found.
fr: Afficher la table des matières uniquement lorsque ce nombre de titres est trouvé.

en: Only sibling nodes in the same level and group can be ordered.
fr: Seuls les nœuds frères du même niveau et groupe peuvent être ordonnés.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Airygen SEO settings
fr: Ouvrir les paramètres Airygen SEO

en: Open Permalink Settings
fr: Ouvrir les paramètres de permaliens

en: Open Reading Settings
fr: Ouvrir les paramètres de lecture

en: Open URLs
fr: URL ouvertes

en: Open global settings
fr: Ouvrir les paramètres globaux

en: Open in a new tab to verify the generated sitemap index.
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet pour vérifier l'index du plan de site généré.

en: Open link
fr: Ouvrir le lien

en: Open mind map
fr: Ouvrir la carte mentale

en: Open robots.txt in a new tab to verify output.
fr: Ouvrir robots.txt dans un nouvel onglet pour vérifier la sortie.

en: Open sitemap
fr: Ouvrir le plan de site

en: Open the Airygen SEO dashboard
fr: Ouvrir le tableau de bord Airygen SEO

en: Opening Hours
fr: Horaires d'ouverture

en: Opens
fr: Ouvre

en: Operation timeout (seconds)
fr: Délai d’expiration de l’opération (secondes)

en: Optional avatar image URL for the webhook sender.
fr: URL d'image d'avatar facultative pour l'expéditeur du webhook.

en: Optional boosts that can raise the total score when applicable.
fr: Bonus optionnels qui peuvent augmenter le score total le cas échéant.

en: Optional canonical publisher page for social networks.
fr: Page d'éditeur canonique optionnelle pour les réseaux sociaux.

en: Optional description
fr: Description optionnelle

en: Optional height to help caching. Suggested value: 630.
fr: Hauteur optionnelle pour aider la mise en cache. Valeur suggérée : 630.

en: Optional instructions included only in this extension output.
fr: Instructions facultatives incluses uniquement dans cette sortie d'extension.

en: Optional text added under the llms.txt heading.
fr: Texte facultatif ajouté sous l'en-tête llms.txt.

en: Optional width to help caching. Suggested value: 1200.
fr: Largeur optionnelle pour aider la mise en cache. Valeur suggérée : 1200.

en: Optional. If filled, this overrides price level (example: TWD 200 – 500).
fr: Optionnel. Si rempli, ceci remplace le niveau de prix (exemple : TWD 200 – 500).

en: Optional. Summarize why this redirect exists for future context.
fr: Optionnel. Résumez pourquoi cette redirection existe pour un contexte futur.

en: Order
fr: Ordre

en: Ordering only works between the same level.
fr: L'ordonnancement ne fonctionne qu'entre le même niveau.

en: Organization
fr: Organisation

en: Organization name
fr: Nom de l'organisation

en: Organization type
fr: Type d'organisation

en: Organize pillar, cluster, and support content relationships.
fr: Organisez les relations de contenu pilier, cluster et support.

en: Osaka Itinerary
fr: Itinéraire à Osaka

en: Outline border
fr: Bordure de plan

en: Output
fr: Sortie

en: Output Article graph
fr: Générer le graphe Article

en: Output BreadcrumbList graph
fr: Générer le graphe BreadcrumbList

en: Output Name, Address, Phone in the site footer.
fr: Afficher le nom, l'adresse, le téléphone dans le pied de page du site.

en: Output Organization graph
fr: Générer le graphe Organisation

en: Output Website graph
fr: Générer le graphe Website

en: Output optional geo meta tags for region, place name, and coordinates.
fr: Générer des balises méta géographiques optionnelles pour la région, le nom du lieu et les coordonnées.

en: Outputs Article/NewsArticle schema using the defaults configured below.
fr: Génère le schéma Article/NewsArticle en utilisant les valeurs par défaut configurées ci-dessous.

en: Outputs a BreadcrumbList JSON-LD graph. If Breadcrumbs is enabled, it uses that trail; otherwise it falls back to a simple trail on single posts. Disable to stop schema output.
fr: Génère un graphe JSON-LD BreadcrumbList. Si le fil d'Ariane est activé, il utilise ce fil ; sinon, il revient à un fil simple sur les articles individuels. Désactivez pour arrêter la sortie de schéma.

en: Outputs a canonical URL tag.
fr: Génère une balise d'URL canonique.

en: Outputs a description tag when a description exists.
fr: Génère une balise de description lorsqu'une description existe.

en: Outputs a robots tag when custom directives are set.
fr: Génère une balise robots lorsque des directives personnalisées sont définies.

en: Outputs a title tag when a title is available.
fr: Génère une balise de titre lorsqu'un titre est disponible.

en: Outputs this branch contact card and map. Falls back to Main store for empty fields.
fr: Génère la carte de contact et la carte de cette branche. Revient au magasin principal pour les champs vides.

en: Overall
fr: Global

en: Override WordPress previous and next links
fr: Remplacer les liens précédent et suivant de WordPress

en: Override breadcrumbs
fr: Remplacer le fil d'Ariane

en: Override the default description template for this post type.
fr: Remplacer le modèle de description par défaut pour ce type d'article.

en: Override the default title template for this post type.
fr: Remplacer le modèle de titre par défaut pour ce type d'article.

en: Override the global template for specific post types. Separator and custom tokens reuse the values set above.
fr: Remplacez le modèle global pour des types d'articles spécifiques. Le séparateur et les jetons personnalisés réutilisent les valeurs définies ci-dessus.

en: Override the sender name shown in Discord messages.
fr: Remplacez le nom de l'expéditeur affiché dans les messages Discord.

en: Padding
fr: Marge intérieure

en: Padding inside the container.
fr: Marge intérieure du conteneur.

en: Padding inside the list of TOC links.
fr: Rembourrage à l'intérieur de la liste des liens de la table des matières.

en: Page %1$d of %2$d
fr: Page %1$d sur %2$d

en: Page %1$s of %2$s
fr: Page %1$s sur %2$s

en: Pages should have a single main heading (H1).
fr: Les pages doivent avoir un seul titre principal (H1).

en: Panels
fr: Panneaux

en: Passed
fr: Réussi

en: Passing more rules improves the overall SEO score.
fr: Réussir plus de règles améliore le score SEO global.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste a full Google Maps URL. Supported patterns include @lat,lng, q=lat,lng, and !3d…!4d….
fr: Collez une URL Google Maps complète. Les modèles pris en charge incluent @lat,lng, q=lat,lng et !3d…!4d….

en: Paste the Discord incoming webhook URL for your channel.
fr: Collez l'URL du webhook entrant Discord pour votre canal.

en: Paste the Meta (Facebook/Instagram) Business Manager verification token to prove domain ownership. This helps Meta trust your og: tags and unlocks domain insights.
fr: Collez le jeton de vérification Meta (Facebook/Instagram) Business Manager pour prouver la propriété du domaine. Cela aide Meta à faire confiance à vos balises og: et déverrouille les informations de domaine.

en: Paste the Microsoft Teams incoming webhook URL.
fr: Collez l'URL du webhook entrant Microsoft Teams.

en: Paste the token from BotFather for your Telegram bot.
fr: Collez le jeton de BotFather pour votre bot Telegram.

en: Paste verification strings from each platform. Airygen SEO outputs the corresponding meta tags automatically.
fr: Collez les chaînes de vérification de chaque plateforme. Airygen SEO génère automatiquement les balises méta correspondantes.

en: Path
fr: Chemin

en: Pause between request batches to reduce load.
fr: Pause entre les lots de requêtes pour réduire la charge.

en: Pending
fr: En attente

en: Pending jobs
fr: Tâches en attente

en: Pending posts
fr: Articles en attente

en: Per post type defaults
fr: Valeurs par défaut par type d'article

en: Per post type overrides
fr: Remplacements par type d'article

en: Per-phrase max (%)
fr: Maximum par phrase (%)

en: Per-phrase min (%)
fr: Minimum par phrase (%)

en: Permalink not available yet
fr: Permalien pas encore disponible

en: Permalink structure includes post names
fr: La structure de permaliens inclut les noms d'articles

en: Permission expired. Please log in again.
fr: Permission expirée. Veuillez vous reconnecter.

en: Phone
fr: Téléphone

en: Pick a preset theme for Topic Cluster output.
fr: Choisissez un thème prédéfini pour la sortie Topic Cluster.

en: Pick a product to load Head Sample and WooCommerce native schema preview.
fr: Choisissez un produit pour charger l'exemple d'en-tête et l'aperçu du schéma natif WooCommerce.

en: Pick the type that best matches your organization (e.g., Organization, LocalBusiness).
fr: Choisissez le type qui correspond le mieux à votre organisation (par ex., Organisation, LocalBusiness).

en: Pillar
fr: Pilier

en: Pillar already exists in this group, so L1 is unavailable.
fr: Le pilier existe déjà dans ce groupe, donc L1 n'est pas disponible.

en: Pillar content cannot be re-parented.
fr: Le contenu pilier ne peut pas être reparenté.

en: Pillar relation cannot be removed from mind map edge.
fr: La relation pilier ne peut pas être supprimée de l'arête de la carte mentale.

en: Pillar topics cannot be re-parented.
fr: Les sujets piliers ne peuvent pas être reparentés.

en: Pinterest verification
fr: Vérification Pinterest

en: Place the focus keyphrase in one relevant H2 or H3.
fr: Placez l'expression-clé cible dans un H2 ou H3 pertinent.

en: Place this shortcode in a page to automatically generate Contact content and Local Business Schema.
fr: Placez ce shortcode dans une page pour générer automatiquement le contenu de contact et le schéma Local Business.

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Please configure this in WooCommerce SEO settings.
fr: Veuillez configurer ceci dans les paramètres WooCommerce SEO.

en: Please enter a valid post ID.
fr: Veuillez entrer un ID d'article valide.

en: Plugin Activation Error
fr: Erreur d'activation du plugin

en: Plugin active
fr: Plugin actif

en: Plugin detected
fr: Extension détectée

en: Plugin inactive
fr: Plugin inactif

en: Plugin not detected
fr: Extension non détectée

en: Post
fr: Article

en: Post Card
fr: Carte d'article

en: Post ID
fr: ID d'article

en: Post card template
fr: Modèle de carte d'article

en: Post container
fr: Conteneur d'article

en: Post digest messages to a Teams incoming webhook URL.
fr: Publiez des messages de digest vers une URL de webhook entrant Teams.

en: Post excerpt with truncation rules.
fr: Extrait d'article avec règles de troncature.

en: Post meta migration
fr: Migration des méta-articles

en: Post names missing from permalinks
fr: Noms d'articles manquants dans les permaliens

en: Post not found.
fr: Article introuvable.

en: Post thumbnail image.
fr: Image miniature de l'article.

en: Post title
fr: Titre de l'article

en: Post title with permalink.
fr: Titre de l'article avec permalien.

en: Post type
fr: Type d'article

en: Post type filter
fr: Filtre de type d'article

en: Post type scope is synced from Link Suggestions and cannot be edited here.
fr: La portée du type d'article est synchronisée depuis Link Suggestions et ne peut pas être modifiée ici.

en: Post types
fr: Types d'articles

en: Post types to include
fr: Types d'articles à inclure

en: Postal code
fr: Code postal

en: Potential SSL issue detected
fr: Problème SSL potentiel détecté

en: Power the in-editor SEO score panel and REST endpoint.
fr: Alimentez le panneau de score SEO dans l'éditeur et le point de terminaison REST.

en: Preferences saved.
fr: Préférences enregistrées.

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix applied to generated heading IDs to avoid clashes.
fr: Préfixe appliqué aux ID de titre générés pour éviter les conflits.

en: Prepare to migrate All-in-One SEO Pack metadata, social defaults, schema settings, and redirects into Airygen SEO.
fr: Préparez la migration des métadonnées All-in-One SEO Pack, des valeurs par défaut sociales, des paramètres de schéma et des redirections vers Airygen SEO.

en: Prepare to migrate Rank Math metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
fr: Préparez-vous à migrer les métadonnées Rank Math, les valeurs par défaut sociales et les paramètres de schéma vers Airygen SEO.

en: Prepare to migrate SEOPress metadata, social defaults, templates, and redirects into Airygen SEO.
fr: Préparez la migration des métadonnées SEOPress, des valeurs par défaut sociales, des modèles et des redirections vers Airygen SEO.

en: Prepare to migrate Yoast SEO metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
fr: Préparez-vous à migrer les métadonnées Yoast SEO, les valeurs par défaut sociales et les paramètres de schéma vers Airygen SEO.

en: Press Enter or comma to save each keyphrase (max 5).
fr: Appuyez sur Entrée ou virgule pour enregistrer chaque expression-clé (max 5).

en: Pretty permalinks are disabled
fr: Les permaliens jolis sont désactivés

en: Prev
fr: Préc

en: Prevent author archive pages from being indexed.
fr: Empêcher l'indexation des pages d'archives d'auteur.

en: Prevent caching
fr: Empêcher la mise en cache

en: Prevents duplicate content issues and consolidates ranking signals.
fr: Évite les problèmes de contenu dupliqué et consolide les signaux de classement.

en: Prevents search engines from offering automatic translation for this page.
fr: Empêche les moteurs de recherche d'offrir la traduction automatique pour cette page.

en: Prevents search results from showing text snippets under your title.
fr: Empêche les résultats de recherche d'afficher des extraits de texte sous votre titre.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview JSON-LD
fr: Aperçu JSON-LD

en: Preview URL
fr: Aperçu de l'URL

en: Preview canonical
fr: Aperçu canonique

en: Preview category
fr: Catégorie d'aperçu

en: Preview fallback metadata for product pages. Product schema comes from WooCommerce native output.
fr: Aperçu des métadonnées de secours pour les pages produits. Le schéma de produit provient de la sortie native de WooCommerce.

en: Preview fallback metadata output for taxonomy archive pages.
fr: Aperçu de la sortie de métadonnées de secours pour les pages d'archives de taxonomie.

en: Preview generated llms.txt output from current curated and scope settings.
fr: Prévisualisez la sortie llms.txt générée à partir des paramètres de curation et de portée actuels.

en: Preview how your page might appear in search results.
fr: Aperçu de l'apparence possible de votre page dans les résultats de recherche.

en: Preview is unavailable.
fr: L'aperçu n'est pas disponible.

en: Preview link
fr: Lien d'aperçu

en: Preview link copied
fr: Lien d'aperçu copié

en: Preview llms.txt
fr: Aperçu llms.txt

en: Preview loaded.
fr: Aperçu chargé.

en: Preview markdown output using current settings.
fr: Prévisualisez la sortie markdown en utilisant les paramètres actuels.

en: Preview product
fr: Aperçu du produit

en: Preview related posts output based on current layout and style settings.
fr: Prévisualisez la sortie des articles connexes en fonction des paramètres de mise en page et de style actuels.

en: Preview robots directive
fr: Aperçu de la directive robots

en: Preview robots meta value
fr: Aperçu de la valeur méta robots

en: Preview schema
fr: Aperçu du schéma

en: Preview simulated Topic Cluster output for L1, L2, and L3 articles.
fr: Prévisualisez la sortie Topic Cluster simulée pour les articles L1, L2 et L3.

en: Preview tag
fr: Aperçu du tag

en: Preview the metadata values this module will output.
fr: Aperçu des valeurs de métadonnées que ce module générera.

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous ordering links must point to the same level in the same group.
fr: Les liens d’ordonnancement « précédent » doivent pointer vers le même niveau dans le même groupe.

en: Price level
fr: Niveau de prix

en: Pricing
fr: Tarification

en: Primary
fr: Principal

en: Primary contact number for customers. Include country/area code when possible.
fr: Numéro de contact principal pour les clients. Incluez le code pays/zone si possible.

en: Primary phone number line in the output card.
fr: Ligne de numéro de téléphone principal dans la carte de sortie.

en: Processed posts
fr: Articles traités

en: Processing
fr: Traitement

en: Processing posts
fr: Traitement des articles

en: Product
fr: Produit

en: Profile
fr: Profil

en: Progress
fr: Progrès

en: Prompts for Agents
fr: Prompts pour les agents

en: Provide at least one URL.
fr: Fournissez au moins une URL.

en: Provide defaults for social share images and Twitter handles when per-post values are missing.
fr: Fournissez des valeurs par défaut pour les images de partage social et les identifiants Twitter lorsque les valeurs par article sont manquantes.

en: Public URL to your key file. Leave blank to use the default location.
fr: URL publique de votre fichier de clé. Laissez vide pour utiliser l'emplacement par défaut.

en: Publish /llms.txt so AI crawlers can discover your content.
fr: Publiez /llms.txt pour que les robots IA puissent découvrir votre contenu.

en: Publish LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable business info shortcodes.
fr: Publiez le schéma LocalBusiness, les balises méta géographiques et les shortcodes d'informations commerciales réutilisables.

en: Published or modified date.
fr: Date de publication ou de modification.

en: Publisher URL
fr: URL de l'éditeur

en: Push digest messages to a Discord webhook endpoint.
fr: Envoyez des messages de digest vers un endpoint webhook Discord.

en: Queue
fr: File d'attente

en: Queue a background job to refresh keyphrases for all allowed post types.
fr: Mettez en file d'attente une tâche en arrière-plan pour actualiser les expressions-clés pour tous les types d'articles autorisés.

en: Queue backfill
fr: File d'attente de remplissage rétroactif

en: Queue existing posts for submission. Useful after enabling a new engine.
fr: Mettez en file d'attente les articles existants pour soumission. Utile après l'activation d'un nouveau moteur.

en: Queueing…
fr: Mise en file d'attente…

en: Queuing…
fr: Mise en file d'attente…

en: Quick start
fr: Démarrage rapide

en: REST authentication expired. Please refresh and log in again.
fr: Authentification REST expirée. Veuillez actualiser et vous connecter à nouveau.

en: RSS Feed Signature
fr: Signature du flux RSS

en: Radius
fr: Rayon

en: Rating value
fr: Valeur de note

en: Reachable
fr: Accessible

en: Readability for CJK content
fr: Lisibilité du contenu CJK

en: Readability score (Flesch)
fr: Score de lisibilité (Flesch)

en: Readable content keeps users engaged and reduces bounce.
fr: Un contenu lisible maintient l'engagement des utilisateurs et réduit le rebond.

en: Rebots Meta
fr: Méta robots

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Rebuild finished:
fr: Reconstruction terminée :

en: Recalculate
fr: Recalculer

en: Receive daily alerts for newly detected records.
fr: Recevez des alertes quotidiennes pour les nouveaux enregistrements détectés.

en: Recent URLs
fr: URL récentes

en: Recheck
fr: Revérifier

en: Rechecking…
fr: Revérification…

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Recommended format for Google priceRange output.
fr: Format recommandé pour la sortie priceRange de Google.

en: Recommends related posts at the bottom of each article based on categories and tags, keeping readers engaged and reducing bounce rate.
fr: Recommande des articles connexes au bas de chaque article en fonction des catégories et des étiquettes, maintenant l'engagement des lecteurs et réduisant le taux de rebond.

en: Record deleted.
fr: Enregistrement supprimé.

en: Record updated.
fr: Enregistrement mis à jour.

en: Records
fr: Enregistrements

en: Redirect
fr: Redirection

en: Redirect migration failed.
fr: La migration de redirection a échoué.

en: Redirect rules migration
fr: Migration des règles de redirection

en: Redirect to custom URL
fr: Rediriger vers une URL personnalisée

en: Redirect to homepage
fr: Rediriger vers la page d'accueil

en: Redirects
fr: Redirections

en: Redirects imported.
fr: Redirections importées.

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh after editing to see the latest five link ideas and this post’s top terms.
fr: Actualisez après modification pour voir les cinq dernières idées de liens et les termes principaux de cet article.

en: Refresh status
fr: Actualiser le statut

en: Refreshing…
fr: Actualisation…

en: Region / State
fr: Région / État

en: Registered legal entity name (for example, company registration name).
fr: Nom de l'entité légale enregistrée (par exemple, nom d'enregistrement de l'entreprise).

en: Registered legal entity name line.
fr: Ligne du nom de l'entité légale enregistrée.

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Reindex
fr: Réindexer

en: Reindex suggestions
fr: Réindexer les suggestions

en: Rel attributes clarify how external links should be treated.
fr: Les attributs rel clarifient comment les liens externes doivent être traités.

en: Related Posts
fr: Articles connexes

en: Related Posts requires enabling Link Suggestions first.
fr: Articles connexes nécessite d'abord l'activation de Link Suggestions.

en: Relation link descriptions
fr: Descriptions des liens de relation

en: Relation removed in draft.
fr: Relation supprimée dans le brouillon.

en: Reload
fr: Recharger

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove all custom database tables
fr: Supprimer toutes les tables de base de données personnalisées

en: Remove all plugin settings (wp_options)
fr: Supprimer tous les paramètres du plugin (wp_options)

en: Remove all post, term, and user metadata
fr: Supprimer toutes les métadonnées des publications, termes et utilisateurs

en: Remove keyphrase
fr: Supprimer l'expression-clé

en: Remove relation
fr: Supprimer la relation

en: Remove token
fr: Supprimer le jeton

en: Renders breadcrumbs on the frontend.
fr: Affiche le fil d'Ariane sur le frontend.

en: Renders the table of contents on the frontend.
fr: Affiche la table des matières sur le frontend.

en: Reorder the sidebar panels shown in the editor. Drag to arrange and keep related modules together.
fr: Réorganisez les panneaux de la barre latérale affichés dans l'éditeur. Faites glisser pour organiser et garder les modules associés ensemble.

en: Reports
fr: Rapports

en: Representative photo used in LocalBusiness schema output.
fr: Photo représentative utilisée dans la sortie du schéma LocalBusiness.

en: Requires Link Suggestions and outputs related post cards via shortcode or automatic insertion.
fr: Nécessite Link Suggestions et génère des cartes d'articles connexes via shortcode ou insertion automatique.

en: Requires focus keyphrase
fr: Nécessite une expression-clé cible

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset all settings in this module to default values?
fr: Réinitialiser tous les paramètres de ce module aux valeurs par défaut ?

en: Reset mind map changes
fr: Réinitialiser les modifications de la carte mentale

en: Reset settings
fr: Réinitialiser les paramètres

en: Reset the current mind map to the last saved state?
fr: Réinitialiser la carte mentale actuelle au dernier état enregistré ?

en: Resolve
fr: Résoudre

en: Resolve selected
fr: Résoudre la sélection

en: Resolve site health warnings and keep SEO modules configured.
fr: Résolvez les avertissements de santé du site et gardez les modules SEO configurés.

en: Resolved
fr: Résolu

en: Results
fr: Résultats

en: Retention days
fr: Jours de rétention

en: Retry
fr: Réessayer

en: Retry cooldown (days)
fr: Délai avant nouvelle tentative (jours)

en: Review Topic Cluster groups and their pillar/cluster/support counts.
fr: Examinez les groupes Topic Cluster et leurs comptages pilier/cluster/support.

en: Review count
fr: Nombre d'avis

en: Review daily digest delivery history and channel outcomes.
fr: Consultez l'historique de livraison du digest quotidien et les résultats des canaux.

en: Review mapped title templates, robots directives, social metadata, and redirects before import.
fr: Examinez les modèles de titres mappés, les directives robots, les métadonnées sociales et les redirections avant l'importation.

en: Review recent link checks and jump to affected posts.
fr: Examinez les vérifications de liens récentes et accédez aux articles affectés.

en: Reviews
fr: Avis

en: Right
fr: Droite

en: Robots Control
fr: Contrôle Robots

en: Robots Meta
fr: Méta robots

en: Robots directives
fr: Directives robots

en: Robots meta
fr: Méta robots

en: Robots meta copied
fr: Méta robots copié

en: Robots visibility is healthy
fr: La visibilité robots est saine

en: Rotate key
fr: Rotation de clé

en: Rounds the four image corners in each Related Posts card.
fr: Arrondit les quatre coins de l'image dans chaque carte d'articles connexes.

en: Rule
fr: Règle

en: Rule Weights
fr: Pondérations des règles

en: Run health checks across core SEO features and integrations.
fr: Exécutez des vérifications de santé sur les fonctionnalités SEO principales et les intégrations.

en: Running checks…
fr: Exécution des vérifications…

en: Runs (24h)
fr: Exécutions (24h)

en: Runs (7d)
fr: Exécutions (7j)

en: Runtime-only change; stored post content never updates.
fr: Modification en cours d'exécution uniquement ; le contenu d'article stocké n'est jamais mis à jour.

en: SEO Title
fr: Titre SEO

en: SEO experts can adjust rule parameters based on their own experience.
fr: Les experts SEO peuvent ajuster les paramètres des règles en fonction de leur propre expérience.

en: SEO impact
fr: Impact SEO

en: SEO title length
fr: Longueur du titre SEO

en: SEO title width
fr: Largeur du titre SEO

en: SERP Snippet
fr: Extrait SERP

en: SMTP account password used for authentication.
fr: Mot de passe du compte SMTP utilisé pour l'authentification.

en: SMTP account username used for authentication.
fr: Nom d'utilisateur du compte SMTP utilisé pour l'authentification.

en: SMTP auth
fr: Authentification SMTP

en: SMTP host
fr: Hôte SMTP

en: SMTP port
fr: Port SMTP

en: SMTP server address, for example smtp.gmail.com.
fr: Adresse du serveur SMTP, par exemple smtp.gmail.com.

en: SMTP service port, for example 587 for Gmail.
fr: Port du service SMTP, par exemple 587 pour Gmail.

en: SSL certificate appears invalid
fr: Le certificat SSL semble invalide

en: SSL certificate detected
fr: Certificat SSL détecté

en: SSL status unknown
fr: Statut SSL inconnu

en: SameAs URLs
fr: URL SameAs

en: Sample post title
fr: Exemple de titre d'article

en: Samples
fr: Exemples

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save changes to apply your updates.
fr: Enregistrez les modifications pour appliquer vos mises à jour.

en: Save selection
fr: Enregistrer la sélection

en: Save the post first to preview JSON-LD.
fr: Enregistrez d'abord l'article pour prévisualiser JSON-LD.

en: Saved.
fr: Enregistré.

en: Saving a post recalculates link counts in the background.
fr: L'enregistrement d'un article recalcule les comptages de liens en arrière-plan.

en: Saving…
fr: Enregistrement…

en: Scan content for broken and redirected links, and monitor crawl health.
fr: Analysez le contenu pour les liens brisés et redirigés, et surveillez la santé du crawl.

en: Schedule and dispatch one daily digest for 404s, broken links, and related site alerts.
fr: Planifiez et envoyez un digest quotidien pour les erreurs 404, les liens brisés et les alertes de site associées.

en: Schema
fr: Schéma

en: Schema Markup
fr: Balisage de schéma

en: Schema Markup defaults are not set yet. Configure them in the Airygen dashboard.
fr: Les valeurs par défaut du balisage de schéma ne sont pas encore définies. Configurez-les dans le tableau de bord Airygen.

en: Schema Sample
fr: Exemple de schéma

en: Schema Source
fr: Source de schéma

en: Scholarly article (ScholarlyArticle)
fr: Article universitaire (ScholarlyArticle)

en: Scope
fr: Portée

en: Score Calculator
fr: Calculateur de score

en: Score Calculator REST route missing
fr: Route REST du calculateur de score manquante

en: Score Calculator endpoint is healthy
fr: Le point de terminaison du calculateur de score est sain

en: Score Calculator endpoint returned an error
fr: Le point de terminaison du calculateur de score a renvoyé une erreur

en: Score Calculator endpoint returned an unexpected status
fr: Le point de terminaison du calculateur de score a renvoyé un statut inattendu

en: Score Calculator endpoint status unknown
fr: Statut du point de terminaison du calculateur de score inconnu

en: Score Calculator is disabled for this post type.
fr: Le calculateur de score est désactivé pour ce type d'article.

en: Score Calculator is not configured yet. Configure it under Airygen → Modules.
fr: Le calculateur de score n'est pas encore configuré. Configurez-le sous Airygen → Modules.

en: Score: %1$s / %2$s
fr: Score : %1$s / %2$s

en: Score: —
fr: Score : —

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Console linked
fr: Search Console lié

en: Search Console not linked
fr: Search Console non lié

en: Search by post title
fr: Rechercher par titre d'article

en: Search engine visibility checks are informational outside production environments.
fr: Les vérifications de visibilité des moteurs de recherche sont informatives en dehors des environnements de production.

en: Search engines are allowed to index this site.
fr: Les moteurs de recherche sont autorisés à indexer ce site.

en: Search engines expect the primary topic to appear in the title.
fr: Les moteurs de recherche s'attendent à ce que le sujet principal apparaisse dans le titre.

en: Search parent
fr: Rechercher parent

en: Search path
fr: Chemin de recherche

en: Search post title…
fr: Rechercher le titre de l'article…

en: Search posts
fr: Rechercher des articles

en: Search results label
fr: Libellé des résultats de recherche

en: Search rules
fr: Règles de recherche

en: Section body container
fr: Conteneur du corps de section

en: Section header
fr: En-tête de section

en: Section header container
fr: Conteneur d'en-tête de section

en: Section title
fr: Titre de section

en: Security
fr: Sécurité

en: See how your content connects and keep link metrics up to date across your site.
fr: Voyez comment votre contenu est connecté et gardez les métriques de liens à jour sur votre site.

en: See relevant internal links while you edit.
fr: Voyez les liens internes pertinents pendant que vous éditez.

en: Select a category
fr: Sélectionnez une catégorie

en: Select a country
fr: Sélectionnez un pays

en: Select a group before saving the mind map.
fr: Sélectionnez un groupe avant d’enregistrer la carte mentale.

en: Select a parent
fr: Sélectionnez un parent

en: Select a product
fr: Sélectionnez un produit

en: Select a tag
fr: Sélectionnez un tag

en: Select a valid L1 parent for this cluster.
fr: Sélectionnez un parent L1 valide pour ce cluster.

en: Select a valid L2 parent for this support article.
fr: Sélectionnez un parent L2 valide pour cet article de support.

en: Select an L1 parent before saving.
fr: Sélectionnez un parent L1 avant d'enregistrer.

en: Select an L2 parent before saving.
fr: Sélectionnez un parent L2 avant d'enregistrer.

en: Select an image from the Media Library. If both URL and ID are set, the Attachment ID takes precedence. Set to 0 to disable.
fr: Sélectionnez une image dans la bibliothèque de médias. Si l'URL et l'ID sont tous deux définis, l'ID de pièce jointe prend le dessus. Définissez sur 0 pour désactiver.

en: Select at least one post type to backfill.
fr: Sélectionnez au moins un type d'article pour le remplissage rétroactif.

en: Select at least one post type.
fr: Sélectionnez au moins un type d'article.

en: Select how TOC should appear for this post.
fr: Sélectionnez comment la table des matières doit apparaître pour cet article.

en: Select parent…
fr: Sélectionner le parent…

en: Select post types that will be exported to markdown.
fr: Sélectionnez les types d'articles qui seront exportés en markdown.

en: Select post types used for auto-selection.
fr: Sélectionnez les types d'articles utilisés pour la sélection automatique.

en: Select the schema type used for most posts (you can override per post type).
fr: Sélectionnez le type de schéma utilisé pour la plupart des articles (vous pouvez remplacer par type d'article).

en: Select which schema graphs Airygen SEO should output for visitors.
fr: Sélectionnez les graphes de schéma qu'Airygen SEO doit générer pour les visiteurs.

en: Select which taxonomy archives should expose custom SEO fields.
fr: Sélectionnez les archives de taxonomie qui doivent exposer les champs SEO personnalisés.

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Selected Posts
fr: Articles sélectionnés

en: Selected records
fr: Enregistrements sélectionnés

en: Selections
fr: Sélections

en: Selections + auto
fr: Sélections + auto

en: Selections only
fr: Sélections uniquement

en: Send a sample digest to confirm email delivery works.
fr: Envoyez un digest de test pour confirmer que la livraison par e-mail fonctionne.

en: Send a sample message to confirm Teams delivery works.
fr: Envoyez un message de test pour confirmer que la livraison Teams fonctionne.

en: Send a sample message to verify Discord webhook setup.
fr: Envoyez un message de test pour vérifier la configuration du webhook Discord.

en: Send a sample message to verify bot and chat settings.
fr: Envoyez un message de test pour vérifier les paramètres du bot et de la discussion.

en: Send daily digest notifications via Email, Telegram, Discord, or Teams.
fr: Envoyez des notifications de digest quotidien via e-mail, Telegram, Discord ou Teams.

en: Send digest messages through built-in SMTP settings.
fr: Envoyez des messages de digest via les paramètres SMTP intégrés.

en: Send digest notifications to Telegram Bot chats.
fr: Envoyez des notifications de digest aux discussions Telegram Bot.

en: Send digest reports to Discord using incoming webhooks.
fr: Envoyez des rapports de digest à Discord via des webhooks entrants.

en: Send digest reports to Microsoft Teams using incoming webhooks.
fr: Envoyez des rapports de digest à Microsoft Teams via des webhooks entrants.

en: Send now
fr: Envoyer maintenant

en: Sender email address shown in recipients inbox.
fr: Adresse e-mail de l'expéditeur affichée dans la boîte de réception des destinataires.

en: Sender name shown in recipients inbox.
fr: Nom de l'expéditeur affiché dans la boîte de réception des destinataires.

en: Sent by %1$s via %2$s.
fr: Envoyé par %1$s via %2$s.

en: Separate phrases with commas to skip matching headings.
fr: Séparez les phrases par des virgules pour ignorer les titres correspondants.

en: Separator
fr: Séparateur

en: Serve %s for AI clients via headers or format query.
fr: Servir %s aux clients IA via les en-têtes ou la requête de format.

en: Serve up smart internal link suggestions based on keyphrases.
fr: Proposez des suggestions de liens internes intelligents basés sur les expressions-clés.

en: Served cities
fr: Villes desservies

en: Served postal codes
fr: Codes postaux desservis

en: Service Areas
fr: Zones de service

en: Service Catalog
fr: Catalogue de services

en: Service Info
fr: Informations sur le service

en: Service description
fr: Description du service

en: Service item
fr: Élément de service

en: Service name
fr: Nom du service

en: Service radius (km)
fr: Rayon de service (km)

en: Set Discord webhook endpoint and optional display identity.
fr: Définissez l'endpoint du webhook Discord et l'identité d'affichage facultative.

en: Set a fallback URL when a visitor’s language isn’t listed above.
fr: Définissez une URL de secours lorsque la langue d'un visiteur n'est pas répertoriée ci-dessus.

en: Set a focus keyphrase to check density.
fr: Définissez une expression-clé cible pour vérifier la densité.

en: Set a focus keyphrase to check headings.
fr: Définissez une expression-clé cible pour vérifier les titres.

en: Set a focus keyphrase to evaluate spacing.
fr: Définissez une expression-clé cible pour évaluer l'espacement.

en: Set a key to start sending submissions.
fr: Définissez une clé pour commencer à envoyer des soumissions.

en: Set a limit for video preview duration.
fr: Définissez une limite pour la durée de l'aperçu vidéo.

en: Set bot token, target chat, and optional topic ID for delivery.
fr: Définissez le jeton du bot, la discussion cible et l'ID de sujet facultatif pour la livraison.

en: Set default metadata and schema behavior for author archive pages.
fr: Définissez les métadonnées par défaut et le comportement du schéma pour les pages d'archives d'auteur.

en: Set default robots meta directives and extend WordPress' robots.txt.
fr: Définissez les directives méta robots par défaut et étendez le robots.txt de WordPress.

en: Set default robots meta directives and manage robots.txt additions.
fr: Définissez les directives méta robots par défaut et gérez les ajouts au robots.txt.

en: Set fallback schema values used when individual posts do not define their own.
fr: Définissez les valeurs de schéma de secours utilisées lorsque les articles individuels ne définissent pas les leurs.

en: Set global organization details and article defaults used by the Schema markup emitter.
fr: Définissez les détails d'organisation globaux et les valeurs par défaut des articles utilisés par l'émetteur de balisage de schéma.

en: Set map coordinates and contact-page map behavior for Local SEO map output.
fr: Définissez les coordonnées de la carte et le comportement de la carte de la page de contact pour la sortie de carte SEO local.

en: Set redirects for incoming URLs so visitors land on the right destination.
fr: Définissez des redirections pour les URL entrantes afin que les visiteurs arrivent à la bonne destination.

en: Set target keywords to analyze content relevance.
fr: Définissez des mots-clés cibles pour analyser la pertinence du contenu.

en: Set the Teams incoming webhook and verify channel delivery.
fr: Définissez le webhook entrant Teams et vérifiez la livraison du canal.

en: Set the default title and description templates used when posts are missing custom SEO fields.
fr: Définissez les modèles de titre et de description par défaut utilisés lorsque les articles ne disposent pas de champs SEO personnalisés.

en: Set the heading text shown above %s output.
fr: Définissez le texte du titre affiché au-dessus de la sortie %s.

en: Set the output path using a folder path and file name.
fr: Définissez le chemin de sortie en utilisant un chemin de dossier et un nom de fichier.

en: Set transparent color
fr: Définir la couleur transparente

en: Set up 301/302 redirects to seamlessly transfer traffic and SEO ranking power from old URLs to new ones so your hard-earned rankings are never lost.
fr: Configurez des redirections 301/302 pour transférer de manière transparente le trafic et le pouvoir de classement SEO des anciennes URL vers les nouvelles, afin que vos classements chèrement acquis ne soient jamais perdus.

en: Set up SMTP delivery, recipients, and test sending for Email notifications.
fr: Configurez la livraison SMTP, les destinataires et testez l'envoi pour les notifications par e-mail.

en: Set valid latitude and longitude (both cannot be 0) to enable KML sitemap listing.
fr: Définissez une latitude et une longitude valides (les deux ne peuvent pas être 0) pour activer la liste de plan de site KML.

en: Set vertical spacing between each Topic Cluster item.
fr: Définissez l'espacement vertical entre chaque élément Topic Cluster.

en: Set whether Topic Cluster links are bold, italic, or underlined.
fr: Définissez si les liens Topic Cluster sont en gras, en italique ou soulignés.

en: Set which product attribute is your brand (for example: product_brand). This value is used for the %brand% token and Product schema brand field. Leave it as default unless you use a different brand attribute slug.
fr: Définissez quel attribut produit correspond à votre marque (par exemple : product_brand). Cette valeur est utilisée pour le jeton %brand% et le champ de marque du schéma Product. Laissez-le par défaut sauf si vous utilisez un slug d'attribut de marque différent.

en: Set your IndexNow key and submission limits so search engines can receive updates faster.
fr: Définissez votre clé IndexNow et les limites de soumission afin que les moteurs de recherche puissent recevoir les mises à jour plus rapidement.

en: Set your organization details to help search engines display your brand in rich results.
fr: Définissez les détails de votre organisation pour aider les moteurs de recherche à afficher votre marque dans les résultats enrichis.

en: Sets background color of each content card.
fr: Définit la couleur d'arrière-plan de chaque carte de contenu.

en: Sets centered container width inside a full-width wrapper.
fr: Définit la largeur du conteneur centré à l'intérieur d'un wrapper pleine largeur.

en: Sets text color for Footer NAP values.
fr: Définit la couleur du texte pour les valeurs NAP du pied de page.

en: Sets text color for field labels.
fr: Définit la couleur du texte pour les libellés de champ.

en: Sets text color for field values.
fr: Définit la couleur du texte pour les valeurs de champ.

en: Sets the border color for the container.
fr: Définit la couleur de bordure du conteneur.

en: Sets the color of TOC links.
fr: Définit la couleur des liens de la table des matières.

en: Sets the maximum video preview length shown by search engines.
fr: Définit la longueur maximale d'aperçu vidéo affichée par les moteurs de recherche.

en: Sets the space above and below the Footer NAP block.
fr: Définit l'espace au-dessus et en dessous du bloc NAP du pied de page.

en: Sets the spacing between each contact item.
fr: Définit l'espacement entre chaque élément de contact.

en: Sets the text color for both author and date blocks.
fr: Définit la couleur de texte pour les blocs auteur et date.

en: Sets the text color for excerpt content.
fr: Définit la couleur de texte pour le contenu de l'extrait.

en: Sets the text size for both author and date blocks.
fr: Définit la taille du texte pour les blocs auteur et date.

en: Sets the text size for excerpt content in each related post card.
fr: Définit la taille du texte pour le contenu de l'extrait dans chaque carte d'article connexe.

en: Sets the title text color in each Related Posts card.
fr: Définit la couleur du texte du titre dans chaque carte d'articles connexes.

en: Sets the title text size in each Related Posts card.
fr: Définit la taille du texte du titre dans chaque carte d'articles connexes.

en: Sets the value used by %s. Leave blank to omit it.
fr: Définit la valeur utilisée par %s. Laissez vide pour l'omettre.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings imported successfully.
fr: Paramètres importés avec succès.

en: Settings imported.
fr: Paramètres importés.

en: Settings migration failed.
fr: La migration des paramètres a échoué.

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Setup Wizard
fr: Assistant de configuration

en: Shibuya Hotel Picks
fr: Sélection d'hôtels à Shibuya

en: Short service summary for schema output.
fr: Résumé court du service pour la sortie de schéma.

en: Short summary used in search results. Leave blank to use the default value from settings.
fr: Résumé court utilisé dans les résultats de recherche. Laissez vide pour utiliser la valeur par défaut des paramètres.

en: Short, readable URLs are easier to understand and share.
fr: Les URL courtes et lisibles sont plus faciles à comprendre et à partager.

en: Shorten sentences, use simpler words, and break up long paragraphs.
fr: Raccourcissez les phrases, utilisez des mots plus simples et divisez les longs paragraphes.

en: Show
fr: Afficher

en: Show ancestor pages
fr: Afficher les pages ancêtres

en: Show blog link on archives
fr: Afficher le lien du blog sur les archives

en: Show current page
fr: Afficher la page actuelle

en: Show home link
fr: Afficher le lien d'accueil

en: Show or hide the outer border around the contact layout container.
fr: Afficher ou masquer la bordure extérieure autour du conteneur de mise en page de contact.

en: Show ordered numbers for each heading item.
fr: Afficher des numéros ordonnés pour chaque élément de titre.

en: Show pagination
fr: Afficher la pagination

en: Show tips
fr: Afficher les conseils

en: Showing up to
fr: Affichage jusqu'à

en: Shown above the main series links. Do not include %s in this description.
fr: Affiché au-dessus des liens de la série principale. N'incluez pas %s dans cette description.

en: Shown after digest sections.
fr: Affiché après les sections du digest.

en: Shown after each feed item. Use this for attribution, CTA links, or copyright notices.
fr: Affiché après chaque élément de flux. Utilisez-le pour les attributions, liens CTA ou mentions de droits d'auteur.

en: Shown before digest sections.
fr: Affiché avant les sections du digest.

en: Shown before each feed item. Basic HTML like links, strong, and line breaks is allowed.
fr: Affiché avant chaque élément de flux. Le HTML de base comme les liens, le gras et les sauts de ligne est autorisé.

en: Shown between each breadcrumb item.
fr: Affiché entre chaque élément de fil d'Ariane.

en: Shown for not found pages (404 responses).
fr: Affiché pour les pages non trouvées (réponses 404).

en: Shown when viewing the search results page.
fr: Affiché lors de la visualisation de la page de résultats de recherche.

en: Shows current background job status for Broken Link Checker scans.
fr: Affiche l'état actuel de la tâche en arrière-plan pour les analyses du vérificateur de liens brisés.

en: Shows current background job status for Daily Digest delivery.
fr: Affiche l'état actuel de la tâche en arrière-plan pour la livraison du digest quotidien.

en: Shows how many posts are waiting or being processed for link counts.
fr: Affiche combien d'articles sont en attente ou en cours de traitement pour les comptages de liens.

en: Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
fr: Barre latérale à gauche (2) + Contenu principal à droite (3)

en: Sidebar and main content use independent top-to-bottom stacks to avoid cross-column height impact.
fr: La barre latérale et le contenu principal utilisent des piles indépendantes de haut en bas pour éviter l'impact de hauteur entre colonnes.

en: Simple logs the first hit only. Advanced keeps hits, last seen time, referer, and user agent updated.
fr: Simple enregistre uniquement le premier accès. Avancé maintient les accès, l'heure de dernière visite, le référent et l'agent utilisateur à jour.

en: Single H1 heading present
fr: Un seul titre H1 présent

en: Site Name
fr: Nom du site

en: Site Verification
fr: Vérification du site

en: Sitemap
fr: Plan de site

en: Sitemap request failed
fr: La demande de plan de site a échoué

en: Sitewide
fr: À l'échelle du site

en: Sitewide SEO
fr: SEO à l'échelle du site

en: Sitewide SEO (scaled)
fr: SEO global du site (mis à l’échelle)

en: Sitewide SEO reflects the overall health of your site setup.
fr: Le SEO à l'échelle du site reflète la santé globale de la configuration de votre site.

en: Skip parent terms in category/tag hierarchies to keep the trail compact.
fr: Ignorer les termes parents dans les hiérarchies de catégories/tags pour garder le fil compact.

en: Skip posts that contain a noindex robots directive.
fr: Ignorer les articles contenant une directive robots noindex.

en: Skip posts that require a password.
fr: Ignorer les articles nécessitant un mot de passe.

en: Skip tour
fr: Passer la visite guidée

en: Slug has 2–5 words
fr: Le slug contient 2 à 5 mots

en: Slug includes focus keyphrase
fr: Le slug inclut l'expression-clé cible

en: Smooth scroll
fr: Défilement fluide

en: Snapshots
fr: Instantanés

en: Social Cards
fr: Cartes sociales

en: Social Media Tags
fr: Balises de médias sociaux

en: Social profiles
fr: Profils sociaux

en: Soft max (%)
fr: Maximum souple (%)

en: Soft min (%)
fr: Minimum souple (%)

en: Soft parchment yellow for a warm hierarchy card.
fr: Jaune parchemin doux pour une carte de hiérarchie chaleureuse.

en: Soft parchment yellow for warm, readable TOCs.
fr: Jaune parchemin doux pour des tables des matières chaleureuses et lisibles.

en: Soft rose palette with friendly, approachable presence.
fr: Palette rose douce avec une présence amicale et accessible.

en: Solid
fr: Solide

en: Source path or pattern
fr: Chemin ou modèle source

en: Space outside the container.
fr: Espace à l'extérieur du conteneur.

en: Spacing long-tail phrases prevents keyword stuffing.
fr: L'espacement des expressions longue traîne prévient le bourrage de mots-clés.

en: Special Hours
fr: Horaires spéciaux

en: Split long sentences and add punctuation for clearer flow.
fr: Divisez les longues phrases et ajoutez de la ponctuation pour un flux plus clair.

en: Spread similar phrases across different sections.
fr: Répartissez les phrases similaires dans différentes sections.

en: Start date
fr: Date de début

en: Start the trail with your homepage label and URL.
fr: Commencez le fil avec le libellé et l'URL de votre page d'accueil.

en: Start with the TOC collapsed for a cleaner page.
fr: Commencez avec la table des matières réduite pour une page plus propre.

en: State, province, or administrative region.
fr: État, province ou région administrative.

en: Status
fr: Statut

en: Status code
fr: Code de statut

en: Status of Airygen SEO health checks, mirroring the Site Health Status page.
fr: Statut des vérifications de santé d'Airygen SEO, reflétant la page de statut de santé du site.

en: Status unavailable. Try again to fetch the latest link counter state.
fr: Statut indisponible. Réessayez pour obtenir le dernier état du compteur de liens.

en: Status: %d.
fr: Statut : %d.

en: Step-by-step tutorial (HowTo)
fr: Tutoriel étape par étape (HowTo)

en: Stops images on this site from appearing in image search results.
fr: Empêche les images de ce site d'apparaître dans les résultats de recherche d'images.

en: Stops search engines from showing cached copies of your pages.
fr: Empêche les moteurs de recherche d'afficher des copies en cache de vos pages.

en: Store selections here when they should not appear in output.
fr: Stockez les sélections ici lorsqu'elles ne doivent pas apparaître dans la sortie.

en: Street address
fr: Adresse postale

en: Street and number for your primary location.
fr: Rue et numéro pour votre emplacement principal.

en: Strengthens topical signals and makes URLs clearer.
fr: Renforce les signaux thématiques et rend les URL plus claires.

en: Stronger relevance signals can improve ranking and user confidence.
fr: Des signaux de pertinence plus forts peuvent améliorer le classement et la confiance des utilisateurs.

en: Stronger topical clarity can improve relevance signals.
fr: Une plus grande clarté thématique peut améliorer les signaux de pertinence.

en: Structured data can improve search appearance and visibility.
fr: Les données structurées peuvent améliorer l'apparence et la visibilité dans les recherches.

en: Subheading count (H2/H3)
fr: Nombre de sous-titres (H2/H3)

en: Subheadings break long content into scannable sections.
fr: Les sous-titres divisent le contenu long en sections scannables.

en: Submission accepted.
fr: Soumission acceptée.

en: Submission logs
fr: Journaux de soumission

en: Submit URLs
fr: Soumettre des URL

en: Submit URLs to supported search engines via IndexNow and monitor delivery.
fr: Soumettez des URL aux moteurs de recherche pris en charge via IndexNow et surveillez la livraison.

en: Submitting…
fr: Soumission en cours…

en: Success
fr: Succès

en: Success / failed (24h)
fr: Succès / Échec (24h)

en: Summarize the page in 160 characters or less (~920px).
fr: Résumez la page en 160 caractères ou moins (~920px).

en: Summary
fr: Résumé

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Switch to a custom permalink structure instead of the default ?p=ID format.
fr: Passez à une structure de permalien personnalisée au lieu du format ?p=ID par défaut.

en: TEL:
fr: TÉL :

en: TITLE attribute template
fr: Modèle d'attribut TITLE

en: TLS: %s.
fr: TLS : %s.

en: TOC display mode
fr: Mode d'affichage de la table des matières

en: TOC preview
fr: Aperçu de la table des matières

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: Tablet
fr: Tablette

en: Take over previous and next navigation with %s relationships.
fr: Prendre le contrôle de la navigation précédent/suivant avec les relations %s.

en: Target
fr: Cible

en: Target URL
fr: URL cible

en: Tax ID
fr: Numéro d'identification fiscale

en: Tax ID:
fr: N° fiscal :

en: Taxonomy SEO
fr: SEO Taxonomie

en: Tech Article
fr: Article technique

en: Technical article (TechArticle)
fr: Article technique (TechArticle)

en: Tel
fr: Tél

en: Tell search engines which URL is the right version for each language.
fr: Indiquez aux moteurs de recherche quelle URL est la bonne version pour chaque langue.

en: Template
fr: Modèle

en: Template 1
fr: Modèle 1

en: Template 2
fr: Modèle 2

en: Template function
fr: Fonction de modèle

en: Template settings
fr: Paramètres de modèle

en: Templates
fr: Modèles

en: Test Discord
fr: Tester Discord

en: Test Email
fr: Tester l'e-mail

en: Test Teams
fr: Tester Teams

en: Test Telegram
fr: Tester Telegram

en: Test delivery
fr: Tester la livraison

en: Text
fr: Texte

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text shown before the breadcrumb trail (e.g., "You are here").
fr: Texte affiché avant le fil d'Ariane (par exemple, "Vous êtes ici").

en: The /airygen/v1/score route is not registered. Ensure the Score Calculator module is enabled.
fr: La route /airygen/v1/score n'est pas enregistrée. Assurez-vous que le module Calculateur de score est activé.

en: The Airygen SEO robots settings apply a noindex directive by default. Update the setting if this site should be indexable.
fr: Les paramètres robots d'Airygen SEO appliquent une directive noindex par défaut. Mettez à jour le paramètre si ce site doit être indexable.

en: The Airygen sitemap module is disabled. Enable it under Airygen SEO settings to serve /sitemap.xml.
fr: Le module de plan de site Airygen est désactivé. Activez-le dans les paramètres Airygen SEO pour servir /sitemap.xml.

en: The SSL check returned warnings. Inspect the certificate or HTTPS configuration.
fr: La vérification SSL a renvoyé des avertissements. Inspectez le certificat ou la configuration HTTPS.

en: The custom sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
fr: Le point de terminaison du plan de site personnalisé a répondu, mais n'a pas renvoyé un code de statut 2xx.

en: The editor panel can include unsaved text and browser-based pixel measurement, so the score may look slightly different.
fr: Le panneau de l'éditeur peut inclure du texte non enregistré et des mesures de pixels basées sur le navigateur, donc le score peut sembler légèrement différent.

en: The name of your business or site shown in structured data.
fr: Le nom de votre entreprise ou site affiché dans les données structurées.

en: The opening paragraph sets context for both users and search engines.
fr: Le paragraphe d'ouverture définit le contexte pour les utilisateurs et les moteurs de recherche.

en: The parent post must be different from the current post.
fr: L'article parent doit être différent de l'article actuel.

en: The scoring endpoint responded with an error when requested.
fr: Le point de terminaison de notation a répondu avec une erreur lors de la requête.

en: The scoring endpoint responded, but did not return a 2xx HTTP status.
fr: Le point de terminaison de notation a répondu, mais n'a pas renvoyé un statut HTTP 2xx.

en: The selected parent is not part of a Topic Cluster.
fr: Le parent sélectionné ne fait pas partie d'un Topic Cluster.

en: The selected parent must be an L1 topic.
fr: Le parent sélectionné doit être un sujet L1.

en: The selected parent must be an L2 topic.
fr: Le parent sélectionné doit être un sujet L2.

en: The sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
fr: Le point de terminaison du plan de site a répondu, mais n'a pas renvoyé un code de statut 2xx.

en: The “Discourage search engines from indexing” option is enabled. Disable it in Settings → Reading for production sites.
fr: L'option « Décourager les moteurs de recherche d'indexer ce site » est activée. Désactivez-la dans Réglages → Lecture pour les sites en production.

en: Themes
fr: Thèmes

en: These factors make up the core content score.
fr: Ces facteurs constituent le score de contenu principal.

en: These lines will be appended to the robots.txt output.
fr: Ces lignes seront ajoutées à la sortie robots.txt.

en: These templates are used when product-level SEO fields are empty.
fr: Ces modèles sont utilisés lorsque les champs SEO au niveau du produit sont vides.

en: This bulk recalculation uses saved post content in the database.
fr: Ce recalcul en masse utilise le contenu des articles enregistrés dans la base de données.

en: This description is included in the generated llms.txt file.
fr: Cette description est incluse dans le fichier llms.txt généré.

en: This group already has a pillar topic.
fr: Ce groupe a déjà un sujet pilier.

en: This is a simple preview. Actual output is affected by your theme styles. For accurate results, check the real page output.
fr: Ceci est un aperçu simple. La sortie réelle est affectée par les styles de votre thème. Pour des résultats précis, vérifiez la sortie de la page réelle.

en: This is a test message from Airygen Notify.
fr: Ceci est un message de test d'Airygen Notify.

en: This is how the breadcrumb trail will appear with the current style settings.
fr: Voici comment le fil d'Ariane apparaîtra avec les paramètres de style actuels.

en: This is the HTML structure used by Airygen. Use it to customize styles with your own CSS.
fr: Voici la structure HTML utilisée par Airygen. Utilisez-la pour personnaliser les styles avec votre propre CSS.

en: This is the exact content that will be output in the <meta name="robots"> tag.
fr: Ceci est le contenu exact qui sera affiché dans la balise <meta name="robots">.

en: This is the keyword count.
fr: Ceci est le nombre de mots-clés.

en: This is the keyword density.
fr: Ceci est la densité de mots-clés.

en: This option depends on %s. Enable it to use it.
fr: Cette option dépend de %s. Activez-le pour l'utiliser.

en: This option depends on %s. Enable it to use markdown post links.
fr: Cette option dépend de %s. Activez-le pour utiliser les liens d'articles markdown.

en: This post already exists in candidates.
fr: Cet article existe déjà dans les candidats.

en: This post already has child items. Remove them before changing the level.
fr: Cet article a déjà des éléments enfants. Supprimez-les avant de changer le niveau.

en: This post becomes the root of a new topic cluster.
fr: Cet article devient la racine d'un nouveau cluster de sujets.

en: This post is a cluster.
fr: Cet article est un cluster.

en: This post is a pillar.
fr: Cet article est un pilier.

en: This post is a support article.
fr: Cet article est un article de support.

en: This post is already linked in Topic Cluster relations.
fr: Cet article est déjà lié dans les relations Topic Cluster.

en: This post is not assigned to Topic Cluster.
fr: Cet article n'est pas assigné à Topic Cluster.

en: This post is not assigned to a Topic Cluster level yet.
fr: Cet article n'est pas encore assigné à un niveau Topic Cluster.

en: This rule checks: %s.
fr: Cette règle vérifie : %s.

en: This title is the section label that LLMs will read in llms.txt.
fr: Ce titre est le label de section que les LLM liront dans llms.txt.

en: This title is used for the automatically loaded items section.
fr: Ce titre est utilisé pour la section des éléments chargés automatiquement.

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time
fr: Heure

en: Timeout (seconds)
fr: Délai d'expiration (secondes)

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Title
fr: Titre

en: Title and description are distinct
fr: Le titre et la description sont distincts

en: Title and description should not repeat each other.
fr: Le titre et la description ne doivent pas se répéter.

en: Title font size
fr: Taille de police du titre

en: Title includes focus keyphrase
fr: Le titre inclut l'expression-clé cible

en: Title includes the focus keyphrase.
fr: Le titre inclut l'expression-clé cible.

en: Title is empty.
fr: Le titre est vide.

en: Title is missing the focus keyphrase.
fr: Le titre ne contient pas l'expression-clé cible.

en: Title is too long.
fr: Le titre est trop long.

en: Title is too short.
fr: Le titre est trop court.

en: Title length could be improved.
fr: La longueur du titre pourrait être améliorée.

en: Title length is in a good range.
fr: La longueur du titre est dans une bonne plage.

en: Title tag
fr: Balise titre

en: Title template
fr: Modèle de titre

en: To avoid keyword stuffing, each long-tail keyphrase should be supported by at least 150 words of explanatory content; do not repeat the keyphrase on its own without meaningful text.
fr: Pour éviter le bourrage de mots-clés, chaque expression-clé longue traîne doit être soutenue par au moins 150 mots de contenu explicatif ; ne répétez pas l'expression-clé seule sans texte significatif.

en: Toggle which statuses appear in the log.
fr: Basculez les statuts qui apparaissent dans le journal.

en: Tokyo Itinerary
fr: Itinéraire à Tokyo

en: Tool
fr: Outil

en: Topic Cluster
fr: Cluster de sujets

en: Topic Cluster candidate table is not available yet.
fr: La table des candidats Topic Cluster n'est pas encore disponible.

en: Topic Cluster data
fr: Données Topic Cluster

en: Topic Cluster group table is not available yet.
fr: La table de groupes Topic Cluster n'est pas encore disponible.

en: Topic Cluster level updated in draft.
fr: Niveau Topic Cluster mis à jour dans le brouillon.

en: Topic Cluster table is not available yet.
fr: La table Topic Cluster n'est pas encore disponible.

en: Topic Cluster tables are not available yet.
fr: Les tables Topic Cluster ne sont pas encore disponibles.

en: Topic ID (optional)
fr: ID de sujet (facultatif)

en: Topic Level:
fr: Niveau de sujet :

en: Topic cluster
fr: Topic Cluster

en: Topic cluster settings
fr: Paramètres de cluster de sujets

en: Topic level
fr: Niveau de sujet

en: Total URLs
fr: Total des URL

en: Total hits
fr: Total des visites

en: Total max (%)
fr: Maximum total (%)

en: Total number of reviews for aggregateRating schema output.
fr: Nombre total d'avis pour la sortie de schéma aggregateRating.

en: Total records
fr: Total des enregistrements

en: Total records: %d (last 24h)
fr: Total des enregistrements : %d (dernières 24h)

en: Total rules
fr: Total des règles

en: Total:
fr: Total :

en: Track 404 traffic, keep only meaningful logs, and define fallback behavior when no specific redirect rule matches.
fr: Suivez le trafic 404, conservez uniquement les journaux pertinents et définissez le comportement de repli lorsqu'aucune règle de redirection spécifique ne correspond.

en: Track internal, external, and incoming links with automated rescans.
fr: Suivez les liens internes, externes et entrants avec des re-scans automatisés.

en: Track your primary keyword for this document.
fr: Suivez votre mot-clé principal pour ce document.

en: Trail
fr: Fil

en: Transfer export settings filter must return an array.
fr: Le filtre des réglages d’exportation de transfert doit retourner un tableau.

en: Treat /page?a=1 and /page?a=2 as the same path.
fr: Traiter /page?a=1 et /page?a=2 comme le même chemin.

en: Treat redirects as warnings
fr: Traiter les redirections comme des avertissements

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tune scan frequency and limits. Lower numbers are safer on shared hosts.
fr: Ajustez la fréquence et les limites de scan. Des nombres plus faibles sont plus sûrs sur les hébergements partagés.

en: Twitter creator handle
fr: Identifiant créateur Twitter

en: Twitter site handle
fr: Identifiant site Twitter

en: Two different nodes are required for ordering.
fr: Deux nœuds différents sont requis pour l'ordre.

en: Two ways to open settings
fr: Deux façons d'ouvrir les paramètres

en: Type to filter parent posts…
fr: Tapez pour filtrer les articles parents…

en: URLs
fr: URL

en: URLs queued successfully.
fr: URL mises en file d'attente avec succès.

en: Unable to add candidate.
fr: Impossible d'ajouter le candidat.

en: Unable to clear llms.txt cache.
fr: Impossible de vider le cache llms.txt.

en: Unable to copy preview link
fr: Impossible de copier le lien d'aperçu

en: Unable to copy robots meta
fr: Impossible de copier le méta robots

en: Unable to copy snippet.
fr: Impossible de copier l'extrait.

en: Unable to create group.
fr: Impossible de créer le groupe.

en: Unable to determine site host.
fr: Impossible de déterminer l'hôte du site.

en: Unable to export markdown for this post.
fr: Impossible d'exporter le markdown pour cet article.

en: Unable to fetch SEO score.
fr: Impossible de récupérer le score SEO.

en: Unable to fetch link suggestions.
fr: Impossible de récupérer les suggestions de liens.

en: Unable to fetch recalculation status.
fr: Impossible de récupérer le statut de recalcul.

en: Unable to fetch status. Try again.
fr: Impossible de récupérer le statut. Réessayez.

en: Unable to load JSON-LD preview.
fr: Impossible de charger l'aperçu JSON-LD.

en: Unable to load Topic Cluster settings.
fr: Impossible de charger les paramètres Topic Cluster.

en: Unable to load Topic Cluster summary.
fr: Impossible de charger le résumé Topic Cluster.

en: Unable to load candidates.
fr: Impossible de charger les candidats.

en: Unable to load logs.
fr: Impossible de charger les journaux.

en: Unable to load migration status.
fr: Impossible de charger le statut de migration.

en: Unable to load preview.
fr: Impossible de charger l'aperçu.

en: Unable to load related posts settings.
fr: Impossible de charger les paramètres d'articles associés.

en: Unable to load site health data.
fr: Impossible de charger les données de santé du site.

en: Unable to load status.
fr: Impossible de charger le statut.

en: Unable to load the mind map.
fr: Impossible de charger la carte mentale.

en: Unable to load topic cluster groups.
fr: Impossible de charger les groupes de cluster de sujets.

en: Unable to parse coordinates from this Google Maps URL. Please use a full Google Maps link.
fr: Impossible d'analyser les coordonnées à partir de cette URL Google Maps. Veuillez utiliser un lien Google Maps complet.

en: Unable to preview markdown for this post.
fr: Impossible de prévisualiser le markdown pour cet article.

en: Unable to process recalculation step.
fr: Impossible de traiter l'étape de recalcul.

en: Unable to queue reindex. Try again later.
fr: Impossible de mettre en file d'attente la réindexation. Réessayez plus tard.

en: Unable to remove candidate.
fr: Impossible de supprimer le candidat.

en: Unable to remove group.
fr: Impossible de supprimer le groupe.

en: Unable to resolve the parent cluster.
fr: Impossible de résoudre le cluster parent.

en: Unable to save Topic Cluster settings.
fr: Impossible d'enregistrer les paramètres Topic Cluster.

en: Unable to save map layout.
fr: Impossible d'enregistrer la disposition de la carte.

en: Unable to save the Topic Cluster relation.
fr: Impossible d'enregistrer la relation Topic Cluster.

en: Unable to save the mind map.
fr: Impossible d’enregistrer la carte mentale.

en: Unable to search posts.
fr: Impossible de rechercher des articles.

en: Unable to start recalculation.
fr: Impossible de démarrer le recalcul.

en: Unable to toggle full screen mode.
fr: Impossible de basculer en mode plein écran.

en: Unable to update group.
fr: Impossible de mettre à jour le groupe.

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Underline
fr: Souligné

en: Underline links
fr: Souligner les liens

en: Unified shortcode
fr: Shortcode unifié

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Unlimited (no cap)
fr: Illimité (sans plafond)

en: Unreachable
fr: Inaccessible

en: Unsaved changes
fr: Modifications non enregistrées

en: Unsaved changes pending
fr: Modifications non enregistrées en attente

en: Unsaved node positions and relationships in this mind map will be discarded.
fr: Les positions et relations non enregistrées des nœuds de cette carte mentale seront perdues.

en: Unsupported relation type.
fr: Type de relation non pris en charge.

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Untitled post #%d
fr: Article sans titre n°%d

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Upload a JSON file exported from Airygen SEO to restore or copy your settings. Existing settings will be overwritten.
fr: Téléversez un fichier JSON exporté depuis Airygen SEO pour restaurer ou copier vos paramètres. Les paramètres existants seront écrasés.

en: Upper bound for full score.
fr: Borne supérieure pour le score maximal.

en: Upper bound for warning score.
fr: Borne supérieure pour le score d'avertissement.

en: Uppercase
fr: Majuscules

en: Use %s hierarchy instead of the default breadcrumb trail.
fr: Utilisez la hiérarchie %s à la place du fil d'Ariane par défaut.

en: Use 2–5 words that match the topic and remove stop words.
fr: Utilisez 2 à 5 mots qui correspondent au sujet et supprimez les mots vides.

en: Use Google Maps URL
fr: Utiliser l'URL Google Maps

en: Use a custom structure containing %postname% for better readability and SEO.
fr: Utilisez une structure personnalisée contenant %postname% pour une meilleure lisibilité et un meilleur SEO.

en: Use custom data
fr: Utiliser des données personnalisées

en: Use default
fr: Utiliser par défaut

en: Use default article type
fr: Utiliser le type d'article par défaut

en: Use defaults
fr: Utiliser les valeurs par défaut

en: Use markdown URLs in llms.txt when %s supports that post type.
fr: Utilisez les URL markdown dans llms.txt lorsque %s prend en charge ce type d'article.

en: Use markdown post links
fr: Utiliser les liens d'articles markdown

en: Use notes to document why a rule exists and keep the list tidy.
fr: Utilisez des notes pour documenter pourquoi une règle existe et garder la liste organisée.

en: Use only letters, numbers, and / between folders.
fr: Utilisez uniquement des lettres, des chiffres et / entre les dossiers.

en: Use site-wide default
fr: Utiliser la valeur par défaut à l'échelle du site

en: Use the focus keyphrase once in the first 1–2 sentences.
fr: Utilisez l'expression-clé cible une fois dans les 1 à 2 premières phrases.

en: Use the focus phrase in a single relevant image alt description.
fr: Utilisez l'expression-clé cible dans une seule description alt d'image pertinente.

en: Use the keyphrase naturally throughout the content without stuffing.
fr: Utilisez l'expression-clé naturellement dans tout le contenu sans bourrage.

en: Use the title to state the topic and the description to add benefit or context.
fr: Utilisez le titre pour énoncer le sujet et la description pour ajouter un avantage ou un contexte.

en: Use this only for forum topics inside Telegram groups.
fr: Utilisez ceci uniquement pour les sujets de forum dans les groupes Telegram.

en: Use your main language page as the fallback.
fr: Utilisez votre page de langue principale comme secours.

en: Use your public business name shown on storefronts and listings.
fr: Utilisez votre nom d'entreprise public affiché sur les vitrines et les listes.

en: Used as the H1 title for this extension output.
fr: Utilisé comme titre H1 pour cette sortie d'extension.

en: Used as the quoted description line under the H1 title.
fr: Utilisé comme ligne de description citée sous le titre H1.

en: Used as your brand logo in search results and knowledge panels.
fr: Utilisé comme logo de votre marque dans les résultats de recherche et les panneaux de connaissance.

en: Used for archive pages (category, tag, taxonomy, post type archives).
fr: Utilisé pour les pages d'archives (catégorie, tag, taxonomie, archives de type d'article).

en: Used for schema %s.
fr: Utilisé pour le schéma addressCountry (ISO-3166 Alpha-2).

en: Used in list and internal branch identification.
fr: Utilisé dans la liste et l'identification de branche interne.

en: Used in shortcode branch parameter. Letters, numbers, and hyphens only.
fr: Utilisé dans le paramètre de branche du shortcode. Lettres, chiffres et traits d'union uniquement.

en: Used only when mode is set to custom URL.
fr: Utilisé uniquement lorsque le mode est défini sur URL personnalisée.

en: Used when a term has no custom description override.
fr: Utilisé lorsqu'un terme n'a pas de remplacement de description personnalisée.

en: Used when a term has no custom title override.
fr: Utilisé lorsqu'un terme n'a pas de remplacement de titre personnalisé.

en: Used when generating schema for this content type.
fr: Utilisé lors de la génération du schéma pour ce type de contenu.

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username (optional)
fr: Nom d'utilisateur (facultatif)

en: Uses a random long-tail keyphrase (blank if none are set).
fr: Utilise une expression-clé longue traîne aléatoire (vide si aucune n'est définie).

en: Uses custom token %s.
fr: Utilise le jeton personnalisé %s.

en: Uses stock status (in stock, backorder, out of stock).
fr: Utilise le statut de stock (en stock, en attente, en rupture de stock).

en: Uses the IndexNow protocol to push new and updated URLs to Bing and other supported search engines the moment content is published or changed — no waiting for crawlers. Especially valuable for news sites and time-sensitive content.
fr: Utilise le protocole IndexNow pour envoyer les URL nouvelles et mises à jour à Bing et autres moteurs de recherche compatibles dès que le contenu est publié ou modifié — sans attendre les robots d'exploration. Particulièrement précieux pour les sites d'actualités et les contenus sensibles au temps.

en: Uses the SKU value.
fr: Utilise la valeur SKU.

en: Uses the WooCommerce store currency.
fr: Utilise la devise du magasin WooCommerce.

en: Uses the attachment title from the Media Library.
fr: Utilise le titre de la pièce jointe de la bibliothèque de médias.

en: Uses the author bio.
fr: Utilise la bio de l'auteur.

en: Uses the author display name.
fr: Utilise le nom d'affichage de l'auteur.

en: Uses the configured brand attribute term.
fr: Utilise le terme d'attribut de marque configuré.

en: Uses the current product price.
fr: Utilise le prix actuel du produit.

en: Uses the first product category name.
fr: Utilise le nom de la première catégorie de produit.

en: Uses the focus keyphrase (blank if none is set).
fr: Utilise l'expression-clé cible (vide si aucune n'est définie).

en: Uses the image file name.
fr: Utilise le nom du fichier image.

en: Uses the maximum variation price.
fr: Utilise le prix maximum de variation.

en: Uses the minimum variation price.
fr: Utilise le prix minimum de variation.

en: Uses the post title.
fr: Utilise le titre de l'article.

en: Uses the product title.
fr: Utilise le titre du produit.

en: Uses the separator value below. One space is added on both sides automatically.
fr: Utilise la valeur de séparateur ci-dessous. Un espace est ajouté automatiquement des deux côtés.

en: Uses the separator value configured below.
fr: Utilise la valeur de séparateur configurée ci-dessous.

en: Uses the site name.
fr: Utilise le nom du site.

en: Uses the taxonomy term description.
fr: Utilise la description du terme de taxonomie.

en: Uses the taxonomy term name.
fr: Utilise le nom du terme de taxonomie.

en: Uses the value from Custom token %s.
fr: Utilise la valeur du jeton personnalisé 1.

en: Uses your site name.
fr: Utilise le nom de votre site.

en: Using a custom canonical.
fr: Utilisation d'un canonique personnalisé.

en: Using the default permalink as canonical.
fr: Utilisation du permalien par défaut comme canonique.

en: Using this module as a sitemap replacement has no value. Disable it instead.
fr: L'utilisation de ce module comme remplacement de sitemap n'a aucune valeur. Désactivez-le à la place.

en: Value for %s.
fr: Valeur pour %s.

en: Very short pages often lack depth to satisfy readers.
fr: Les pages très courtes manquent souvent de profondeur pour satisfaire les lecteurs.

en: View
fr: Voir

en: View post
fr: Voir l'article

en: View recent submissions, logs, and key health.
fr: Voir les soumissions récentes, les journaux et la santé des clés.

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Visuals improve engagement and can help with image search.
fr: Les visuels améliorent l'engagement et peuvent aider à la recherche d'images.

en: Waiting…
fr: En attente…

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning range min
fr: Minimum de la plage d'avertissement

en: We could not load the settings. Please try again.
fr: Nous n'avons pas pu charger les paramètres. Veuillez réessayer.

en: Webhook URL
fr: URL du webhook

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Welcome to Airygen SEO!
fr: Bienvenue sur Airygen SEO !

en: When enabled, Airygen sends one digest daily at the configured time.
fr: Lorsqu'activé, Airygen envoie un digest quotidien à l'heure configurée.

en: When enabled, Airygen will output a robots meta tag sitewide.
fr: Lorsqu'elle est activée, Airygen générera une balise méta robots à l'échelle du site.

en: When enabled, Article/author schema is emitted only for the Post post type. Other post types are excluded.
fr: Lorsqu'elle est activée, le schéma Article/auteur est émis uniquement pour le type d'article Article. Les autres types d'articles sont exclus.

en: When enabled, the signature blocks below are injected into feed content and excerpts.
fr: Lorsqu'activé, les blocs de signature ci-dessous sont injectés dans le contenu du flux et les extraits.

en: When off, the site outputs no og:* tags. Threads and LinkedIn also rely on Open Graph, so their link previews will be affected.
fr: Lorsqu'elle est désactivée, le site ne génère aucune balise og:*. Threads et LinkedIn s'appuient également sur Open Graph, donc leurs aperçus de lien seront affectés.

en: When off, the site outputs no twitter:* tags.
fr: Lorsqu'elle est désactivée, le site ne génère aucune balise twitter:*.

en: When on, redirected links are flagged but not counted as errors.
fr: Lorsqu'elle est activée, les liens redirigés sont signalés mais ne sont pas comptés comme des erreurs.

en: When on, we index content in the background and surface suggestions in the editor.
fr: Lorsqu'elle est activée, nous indexons le contenu en arrière-plan et affichons des suggestions dans l'éditeur.

en: Wildcard
fr: Joker

en: WooCommerce SEO
fr: SEO WooCommerce

en: WooCommerce detected
fr: WooCommerce détecté

en: WooCommerce is not available.
fr: WooCommerce n'est pas disponible.

en: WooCommerce not enabled
fr: WooCommerce non activé

en: Word count at least %d
fr: Nombre de mots au moins %d

en: WordPress is set to discourage indexing
fr: WordPress est configuré pour décourager l'indexation

en: WordPress reported that the core sitemap feature is disabled. If this is intentional, no action is required.
fr: WordPress a signalé que la fonctionnalité de plan de site principal est désactivée. Si cela est intentionnel, aucune action n'est requise.

en: WordPress sitemap is reachable
fr: Le plan de site WordPress est accessible

en: Work the focus keyphrase into the first sentence naturally.
fr: Intégrez l'expression-clé cible dans la première phrase naturellement.

en: Would you like AI tools like ChatGPT and Perplexity to more easily discover and cite your site?
fr: Souhaitez-vous que des outils IA comme ChatGPT et Perplexity puissent plus facilement découvrir et citer votre site ?

en: Would you like search engines to index your new and updated content immediately after publishing?
fr: Souhaitez-vous que les moteurs de recherche indexent votre contenu nouveau et mis à jour immédiatement après publication ?

en: Write 1–2 sentences that summarize the page and invite a click.
fr: Rédigez 1 à 2 phrases qui résument la page et invitent à cliquer.

en: Yandex verification
fr: Vérification Yandex

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday's newly added broken link events.
fr: Événements de liens brisés nouvellement ajoutés hier.

en: Yesterday's newly added not found page events.
fr: Événements de pages introuvables nouvellement ajoutés hier.

en: Yoast detected
fr: Yoast détecté

en: Yoast not detected
fr: Yoast non détecté

en: You are not allowed to edit one of these posts.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier l'un de ces articles.

en: You are not allowed to edit this post.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier cet article.

en: You are not allowed to manage related settings.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à gérer les paramètres associés.

en: You are not allowed to preview WooCommerce schema.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à prévisualiser le schéma WooCommerce.

en: You are not allowed to preview taxonomy SEO.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à prévisualiser le SEO de taxonomie.

en: You are not allowed to preview this post.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à prévisualiser cet article.

en: You are not allowed to score this post.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à noter cet article.

en: You are not allowed to view related suggestions for this post.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voir les suggestions associées pour cet article.

en: You can only remove an empty group.
fr: Vous ne pouvez supprimer qu'un groupe vide.

en: Your SEO title should be long enough to explain the topic, but short enough to avoid truncation.
fr: Votre titre SEO doit être assez long pour expliquer le sujet, mais assez court pour éviter la troncature.

en: Your permalinks include %postname%, which is ideal for SEO.
fr: Vos permaliens incluent %postname%, ce qui est idéal pour le SEO.

en: ZIP or postal code for the street address.
fr: Code postal pour l'adresse postale.

en: a rule
fr: une règle

en: an extension
fr: une extension

en: automatic mappings
fr: correspondances automatiques

en: background execution
fr: exécution en arrière-plan

en: baidu-site-verification token
fr: jeton baidu-site-verification

en: branch overrides
fr: remplacements de branche

en: candidates
fr: candidats

en: column
fr: colonne

en: columns
fr: colonnes

en: e.g. /old-page
fr: p. ex. /old-page

en: google-site-verification token
fr: jeton google-site-verification

en: groups
fr: groupes

en: hours
fr: heures

en: https://example.com/post-1\nhttps://example.com/post-2
fr: https://exemple.com/article-1\nhttps://exemple.com/article-2

en: is recommended.
fr: est recommandé.

en: languages
fr: langues

en: llms.txt is a precise instruction file for AI, not a sitemap.
fr: llms.txt est un fichier d'instructions précis pour l'IA, pas un sitemap.

en: log entries
fr: entrées du journal

en: manual alternates
fr: alternatives manuelles

en: matching parent posts.
fr: articles parents correspondants.

en: mind map
fr: carte mentale

en: msvalidate.01 token
fr: jeton msvalidate.01

en: notify module
fr: module de notification

en: p:domain_verify token
fr: jeton p:domain_verify

en: posts
fr: articles

en: posts imported
fr: articles importés

en: preview
fr: aperçu

en: redirects
fr: redirections

en: related posts
fr: articles connexes

en: related posts settings
fr: paramètres des articles connexes

en: rules imported
fr: règles importées

en: seconds
fr: secondes

en: selection
fr: sélection

en: selections
fr: sélections

en: snapshots
fr: instantanés

en: special hours rules
fr: règles d'heures spéciales

en: things to improve
fr: points à améliorer

en: topic cluster groups
fr: groupes Topic Cluster

en: yandex-verification token
fr: jeton yandex-verification

en: ← Back
fr: ← Retour
