Airygen 0.0.0 - en to ja translation catalogue (2141 entries)

en: %s Manager
ja: %s マネージャー

en: %s copied.
ja: %s をコピーしました。

en: %s is the link placeholder and must appear exactly once.
ja: %s はリンクのプレースホルダーであり、必ず1回だけ使用してください。

en: %s label
ja: %s ラベル

en: %s records
ja: %s レコード

en: (No title)
ja: (タイトルなし)

en: (Not set)
ja: (未設定)

en: (Untitled)
ja: （無題）

en: (no title)
ja: (タイトルなし)

en: ... and %d more records omitted.
ja: ...他 %d 件のレコードは省略されました。

en: 24-hour format, such as 09:00.
ja: 09:00 のような 24 時間形式。

en: 404 Manager
ja: 404 マネージャー

en: A healthier site foundation supports stable rankings.
ja: より健全なサイト基盤が安定したランキングをサポートします。

en: A meta description helps search engines and users understand the page.
ja: メタディスクリプションは検索エンジンとユーザーがページを理解するのに役立ちます。

en: A valid child post ID is required.
ja: 有効な子投稿IDが必要です。

en: A valid group ID is required.
ja: 有効なグループIDが必要です。

en: A valid group and candidate are required.
ja: 有効なグループと候補が必要です。

en: A valid group and post are required.
ja: 有効なグループと投稿が必要です。

en: A valid group is required.
ja: 有効なグループが必要です。

en: A valid post ID is required.
ja: 有効な投稿IDが必要です。

en: A valid post and parent ID are required.
ja: 有効な投稿IDと親IDが必要です。

en: AI search is changing how people find information — make sure your site is visible in the AI era.
ja: AI検索は情報の探し方を変えています——AI時代にもサイトが見つけてもらえるようにしましょう。

en: ALT attribute template
ja: ALT属性テンプレート

en: API key
ja: APIキー

en: Action
ja: アクション

en: Action Scheduler missing
ja: Action Schedulerがありません

en: Actions
ja: アクション

en: Active
ja: 有効

en: Actively crawls your entire site to surface all broken internal and external links before Google finds them and uses them against your rankings.
ja: サイト全体を積極的にクロールし、Googleが発見してランキングに悪影響を与える前に、壊れた内部・外部リンクをすべて洗い出します。

en: Add
ja: 追加

en: Add 2–8 H2/H3 headings that summarize key sections.
ja: 主要なセクションを要約する2〜8個のH2/H3見出しを追加してください。

en: Add Business name to generate preview JSON-LD.
ja: プレビューJSON-LDを生成するためにビジネス名を追加してください。

en: Add a description to see preview
ja: プレビューを表示するにはディスクリプションを追加してください

en: Add a title to see preview
ja: プレビューを表示するにはタイトルを追加してください

en: Add additional robots directives like nosnippet or noarchive.
ja: nosnippetやnoarchiveなどの追加のrobots指示を追加します。

en: Add all destination email addresses for daily reports.
ja: デイリーレポートの送信先メールアドレスをすべて追加してください。

en: Add an H2 or H3 to check focus placement.
ja: フォーカス配置を確認するためにH2またはH3を追加してください。

en: Add any extra robots directives not covered above, separated by commas.
ja: 上記でカバーされていない追加のrobots指示をカンマ区切りで追加します。

en: Add at least one relevant image that illustrates the topic.
ja: トピックを説明する関連画像を少なくとも1つ追加してください。

en: Add at least one trusted source link that supports your content.
ja: コンテンツをサポートする信頼できるソースリンクを少なくとも1つ追加してください。

en: Add branch
ja: ブランチを追加

en: Add branding or attribution snippets to your RSS feed entries.
ja: RSS フィードのエントリーにブランドや帰属スニペットを追加します。

en: Add content to evaluate spacing.
ja: 間隔を評価するためにコンテンツを追加してください。

en: Add custom signature text before and after RSS feed entries.
ja: RSS フィードのエントリーの前後にカスタム署名テキストを追加します。

en: Add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
ja: LLM エージェント向けに説明、指示、またはプロンプトを追加します。

en: Add extension
ja: 拡張機能を追加

en: Add extension-specific selection overrides for llms.txt output.
ja: llms.txt 出力に対して、拡張機能固有の選択オーバーライドを追加します。

en: Add language
ja: 言語を追加

en: Add long-tail keyphrases to check density.
ja: 密度を確認するためにロングテールキーフレーズを追加してください。

en: Add long-tail keyphrases to check spacing.
ja: 間隔を確認するためにロングテールキーフレーズを追加してください。

en: Add missing alt attributes
ja: 欠落しているalt属性を追加

en: Add missing title attributes
ja: 欠落しているtitle属性を追加

en: Add numbering
ja: 番号付けを追加

en: Add parent pages for hierarchical content types (pages, hierarchical CPTs).
ja: 階層的なコンテンツタイプ(ページ、階層的カスタム投稿タイプ)に親ページを追加します。

en: Add product-specific SEO templates and rely on WooCommerce native Product schema.
ja: 商品固有のSEOテンプレートを追加し、WooCommerceネイティブの商品スキーマに依存します。

en: Add prompt notes, instructions, and context for LLM agents.
ja: LLM エージェント向けにプロンプトのメモ、指示、コンテキストを追加します。

en: Add redirect
ja: リダイレクトを追加

en: Add rel values like nofollow, sponsored, or ugc where appropriate.
ja: 適切な場所にnofollow、sponsored、ugcなどのrel値を追加します。

en: Add rules for crawlers such as disallow paths or custom user-agent directives.
ja: パスの禁止やカスタムユーザーエージェント指示などのクローラールールを追加します。

en: Add selection
ja: 選択肢を追加

en: Add service item
ja: サービス項目を追加

en: Add site verification tokens for search engines and webmaster platforms.
ja: 検索エンジンやウェブマスタープラットフォーム向けにサイト認証トークンを追加します。

en: Add special hours rule
ja: 特別営業時間ルールを追加

en: Add the focus keyphrase to at least one H2 or H3.
ja: 少なくとも1つのH2またはH3にフォーカスキーフレーズを追加してください。

en: Add the focus keyphrase to the slug without extra filler.
ja: 余分な単語なしでスラッグにフォーカスキーフレーズを追加してください。

en: Add title, author, publish date, canonical URL, and keyphrase metadata at the top of markdown.
ja: マークダウンの先頭にタイトル、著者、公開日、カノニカル URL、キーフレーズのメタデータを追加します。

en: Add to display
ja: 表示に追加

en: Add to sitemap
ja: サイトマップに追加

en: Add verification tokens so search engines can verify your site ownership.
ja: 検索エンジンがサイトの所有権を確認できるよう、認証トークンを追加します。

en: Add your long-tail phrases where they fit naturally in sections.
ja: セクション内で自然に適合する場所にロングテールフレーズを追加してください。

en: Added
ja: 追加済み

en: Additional modules to enable based on your answers
ja: 回答に基づいて有効化する追加モジュール

en: Additional rules
ja: 追加ルール

en: Address
ja: 住所

en: Adds LocalBusiness schema to your site so Google can show your address, phone number, and opening hours in local search results and Maps — making it easier for nearby customers to find you.
ja: サイトにLocalBusinessスキーマを追加し、Googleがローカル検索結果やマップに住所・電話番号・営業時間を表示できるようにします——近くの顧客があなたを見つけやすくなります。

en: Adds a fade effect at the end of excerpt text to make truncated content look smoother.
ja: 抜粋テキストの末尾にフェード効果を追加し、切り捨てられたコンテンツを滑らかに見せます。

en: Adds a running number for each image.
ja: 各画像に通し番号を追加します。

en: Adds site-level Organization schema to help Google identify your brand and store.
ja: サイトレベルのOrganizationスキーマを追加し、Googleがブランドと店舗を認識できるようにします。

en: Adds topical relevance without over-optimizing every image.
ja: すべての画像を過度に最適化せずにトピックの関連性を追加します。

en: Adjust focus keyphrase density to 0.5%–2%.
ja: フォーカスキーフレーズの密度を0.5%〜2%に調整してください。

en: Adjust how Topic Cluster output appears on the page.
ja: トピッククラスターの出力がページ上でどのように表示されるかを調整します。

en: Adjust label text transform and emphasis.
ja: ラベルのテキスト変換と強調を調整します。

en: Adjust long-tail density (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
ja: ロングテール密度を調整してください(各0.1%%〜0.5%%、合計≤2%)。

en: Adjust per-rule weights for the content score engine. Values reset to defaults when matching the baseline.
ja: コンテンツスコアエンジンのルール別の重みを調整します。ベースラインと一致する場合、値はデフォルトにリセットされます。

en: Adjust spacing and borders to match your theme.
ja: テーマに合わせて間隔とボーダーを調整します。

en: Adjust text and link styling for the breadcrumb trail.
ja: パンくずリストのテキストとリンクのスタイルを調整します。

en: Adjust the breadcrumb container box style.
ja: パンくずリストのコンテナボックスのスタイルを調整します。

en: Adjust the font size of TOC links.
ja: TOCリンクのフォントサイズを調整します。

en: Adjust the thickness of the container border.
ja: コンテナボーダーの太さを調整します。

en: Advanced
ja: 詳細

en: After adjusting rule weights, recalculate scores for currently recorded posts.
ja: ルールの重みを調整した後、現在記録されている投稿のスコアを再計算します。

en: After content
ja: コンテンツの後

en: After content signature
ja: コンテンツ後の署名

en: After first paragraph
ja: 最初の段落の後

en: After reset, click Save Changes to apply.
ja: リセット後、「変更を保存」をクリックして適用してください。

en: Aggregate rating value (0–5). Requires review count to output schema.
ja: 総合評価値(0〜5)。スキーマを出力するにはレビュー数が必要です。

en: Aim for about 50–60 characters. Front-load the most important words.
ja: 約50〜60文字を目指してください。最も重要な単語を前に配置します。

en: Airy light blues for a softer navigation block.
ja: やわらかなナビゲーションブロック向けの淡いブルー。

en: Airy light blues with calm contrast.
ja: 穏やかなコントラストの軽やかな水色。

en: Airygen Notify test
ja: Airygen Notify テスト

en: Airygen SEO Daily Digest
ja: Airygen SEO デイリーダイジェスト

en: Airygen SEO Diagnostics
ja: Airygen SEO 診断

en: Airygen SEO Settings
ja: Airygen SEO 設定

en: Airygen SEO confirmed the core sitemap endpoint responded successfully.
ja: Airygen SEOがコアサイトマップエンドポイントが正常に応答したことを確認しました。

en: Airygen SEO confirmed the custom sitemap endpoint responded successfully.
ja: Airygen SEOがカスタムサイトマップエンドポイントが正常に応答したことを確認しました。

en: Airygen SEO could not compute this diagnostic.
ja: Airygen SEOはこの診断を計算できませんでした。

en: Airygen SEO could not confirm the scoring endpoint status.
ja: Airygen SEOはスコアリングエンドポイントのステータスを確認できませんでした。

en: Airygen SEO could not determine the SSL status.
ja: Airygen SEOはSSLステータスを判定できませんでした。

en: Airygen SEO could not determine the diagnostic outcome.
ja: Airygen SEOは診断結果を判定できませんでした。

en: Airygen SEO could not find a published post to test the scoring endpoint.
ja: Airygen SEOはスコアリングエンドポイントをテストするための公開済み投稿を見つけられませんでした。

en: Airygen SEO could not reach the WordPress core sitemap endpoint.
ja: Airygen SEOはWordPressコアサイトマップエンドポイントに到達できませんでした。

en: Airygen SEO could not reach the custom sitemap endpoint.
ja: Airygen SEOはカスタムサイトマップエンドポイントに到達できませんでした。

en: Airygen SEO could not verify a working SSL certificate for this site.
ja: Airygen SEOはこのサイトの有効なSSL証明書を検証できませんでした。

en: Airygen SEO default robots directive blocks indexing
ja: Airygen SEOのデフォルトrobots指示がインデックス登録をブロックしています

en: Airygen SEO detected a valid SSL configuration.
ja: Airygen SEOが有効なSSL設定を検出しました。

en: Airygen SEO detected an active Google Search Console connection.
ja: Airygen SEOがアクティブなGoogle Search Console接続を検出しました。

en: Airygen SEO diagnostic
ja: Airygen SEO 診断

en: Airygen SEO is a modular SEO toolkit for WordPress sites that need more than title and meta fields. It combines on-page SEO controls, structured data, technical SEO, internal link workflows, and automation tools in one plugin while keeping the editing experience inside WordPress.
ja: Airygen SEO は、タイトルやメタフィールドだけでは物足りない WordPress サイト向けのモジュール型 SEO ツールキットです。ページ内 SEO 設定、構造化データ、テクニカル SEO、内部リンクワークフロー、自動化ツールを1つのプラグインにまとめながら、編集作業は WordPress 内で完結できます。

en: Airygen SEO requires PHP %2$s or higher. Your current PHP version is %1$s. Please upgrade PHP and try again.
ja: Airygen SEO には PHP %2$s 以上が必要です。現在の PHP バージョンは %1$s です。PHP をアップグレードして再試行してください。

en: Airygen SEO successfully queried the scoring endpoint.
ja: Airygen SEOがスコアリングエンドポイントのクエリに成功しました。

en: Airygen SEO: Core sitemap availability
ja: Airygen SEO: コアサイトマップの可用性

en: Airygen SEO: Permalink structure
ja: Airygen SEO: パーマリンク構造

en: Airygen SEO: Robots visibility
ja: Airygen SEO: Robots可視性

en: Airygen SEO: SSL configuration
ja: Airygen SEO: SSL設定

en: Airygen SEO: Score Calculator REST endpoint
ja: Airygen SEO: スコア計算RESTエンドポイント

en: Airygen SEO: Search Console link
ja: Airygen SEO: Search Consoleリンク

en: Airygen Table of Contents
ja: Airygen 目次

en: Airygen Team
ja: Airygenチーム

en: Airygen automatically injects this CSS. You can override it in your global CSS if needed.
ja: Airygen はこの CSS を自動挿入します。必要に応じてグローバル CSS でオーバーライドできます。

en: Airygen can use WPML/Polylang automatically, and you can add manual mappings here.
ja: AirygenはWPML/Polylangを自動的に使用でき、ここで手動マッピングを追加できます。

en: Airygen sitemap disabled
ja: Airygenサイトマップが無効

en: Airygen sitemap is reachable
ja: Airygenサイトマップに到達可能

en: Airygen sitemap returned an unexpected status
ja: Airygenサイトマップが予期しないステータスを返しました

en: Alerts
ja: アラート

en: Align
ja: 整列

en: All
ja: すべて

en: All changes saved
ja: すべての変更が保存されました

en: All completed
ja: すべて完了

en: All completed, last processed: %s
ja: すべて完了、最終処理：%s

en: All done! Core modules (On-Page SEO, Breadcrumbs, Sitemap, Image SEO, Robots, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) are already enabled by default.
ja: すべて完了しました。コアモジュール（On-Page SEO、パンくずリスト、サイトマップ、Image SEO、Robots、Site Verification、Link Counter、Link Suggestions、Score Calculator）はデフォルトで有効になっています。

en: All images have alt text
ja: すべての画像にaltテキストがあります

en: All keyphrase checks look good.
ja: すべてのキーフレーズチェックが良好です。

en: All scope post types
ja: すべてのスコープ投稿タイプ

en: All snippet checks look good.
ja: すべてのスニペットチェックが良好です。

en: Allow template function, shortcode, and block output.
ja: テンプレート関数、ショートコード、ブロック出力を許可します。

en: Allows TOC output via template function, shortcode, or block.
ja: テンプレート関数、ショートコード、またはブロックによる目次出力を許可します。

en: Alongside local data, also outputs Organization and WebSite schema to help Google better understand your brand.
ja: ローカルデータと合わせて、OrganizationとWebSiteスキーマも出力し、Googleがブランドをより深く理解できるようにします。

en: Already duplicated.
ja: すでに複製済みです。

en: Alt text helps search engines and screen readers interpret images.
ja: altテキストは検索エンジンとスクリーンリーダーが画像を解釈するのに役立ちます。

en: Always use the Open Graph image for Twitter cards when available. When it is missing, Twitter falls back to no image.
ja: 利用可能な場合は常にTwitterカードにOpen Graph画像を使用します。欠落している場合、Twitterは画像なしにフォールバックします。

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: An important GEO factor. Configure it carefully to improve the chance of being recommended by LLMs.
ja: GEO における重要な要素です。LLM に推奨される可能性を高めるために慎重に設定してください。

en: An unexpected error occurred.
ja: 予期しないエラーが発生しました。

en: Analyze content quality based on SEO rules.
ja: SEOルールに基づいてコンテンツ品質を分析します。

en: Anchor prefix
ja: アンカープレフィックス

en: Anchors
ja: アンカー

en: Animate scrolling when visitors click TOC links.
ja: 訪問者がTOCリンクをクリックしたときにスクロールをアニメーション化します。

en: Answer a few quick questions and we'll recommend the right SEO modules for your site — core modules are already enabled by default.
ja: いくつかの簡単な質問に答えるだけで、サイトに最適な SEO モジュールをおすすめします。コアモジュールはデフォルトで有効になっています。

en: Append the current page number when viewing paged archives (hidden from schema by default).
ja: ページ付きアーカイブを表示するときに現在のページ番号を追加します(デフォルトではスキーマから非表示)。

en: Apply & finish
ja: 適用して完了

en: Apply coordinates
ja: 座標を適用

en: Apply this action to all selected records?
ja: この操作をすべての選択レコードに適用しますか？

en: Archive label
ja: アーカイブラベル

en: Arrange cards to control which sections are shown in digest content.
ja: カードを並べ替えて、ダイジェストコンテンツに表示するセクションを制御します。

en: Arrange curated selection cards for llms.txt output.
ja: llms.txt 出力のためにキュレーション選択カードを整理します。

en: Arrange curated selection cards for this extension override.
ja: この拡張機能のオーバーライド用にキュレーション選択カードを整理します。

en: Article
ja: 記事

en: Article schema for this post
ja: この投稿の記事スキーマ

en: Article schema helps search engines understand your content type.
ja: 記事スキーマは検索エンジンがコンテンツタイプを理解するのに役立ちます。

en: Article schema: %s
ja: 記事スキーマ: %s

en: Article structured data present
ja: 記事構造化データが存在

en: Asakusa One-day Walk
ja: 浅草一日散歩

en: Assign pillar and cluster relationships while editing.
ja: 編集中にピラーとクラスターの関係を割り当てます。

en: At least one H2/H3 includes the focus keyphrase.
ja: 少なくとも1つのH2/H3にフォーカスキーフレーズが含まれています。

en: At least one focus keyphrase in an H2 or H3
ja: H2またはH3に少なくとも1つのフォーカスキーフレーズ

en: At least one image alt has focus keyphrase
ja: 少なくとも1つの画像altにフォーカスキーフレーズがあります

en: At least one image in content
ja: コンテンツ内に少なくとも1つの画像

en: Author
ja: 著者

en: Author & Date
ja: 著者・日付

en: Author Name
ja: 著者名

en: Author SEO
ja: 著者SEO

en: Author social profiles
ja: 著者ソーシャルプロフィール

en: Author/creator account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
ja: 著者/作成者アカウント。@ありまたはなしで入力してください。保存時に正規化されます。

en: Auto
ja: 自動

en: Auto only
ja: 自動のみ

en: Auto-add Topic Cluster groups
ja: トピッククラスターグループを自動追加

en: Auto-loaded section title
ja: 自動読み込みセクションのタイトル

en: Auto-submit new/updated posts
ja: 新規/更新された投稿を自動送信

en: Automatically add missing ALT and TITLE attributes with templated values.
ja: テンプレート化された値で欠落しているALTおよびTITLE属性を自動的に追加します。

en: Automatically adds hreflang tags to every page so Google serves the right language version to the right audience, preventing different variants from competing with each other in search rankings.
ja: すべてのページに自動的にhreflangタグを追加し、Googleが適切な言語バージョンを適切なユーザーに提供できるようにし、異なるバリアントが検索ランキングで競合するのを防ぎます。

en: Automatically converts your posts into AI-friendly Markdown so AI agents can read and understand your content without struggling to parse HTML.
ja: 投稿をAIフレンドリーなMarkdown形式に自動変換し、AIエージェントがHTMLのパース処理に苦労することなくコンテンツを読み理解できるようにします。

en: Automatically fill missing image alt/title attributes with custom templates.
ja: カスタムテンプレートで欠落している画像alt/title属性を自動的に埋めます。

en: Automatically generates Open Graph and Twitter Card meta tags for every post so shared links display your chosen image and title instead of letting platforms pick a random one.
ja: すべての投稿に自動でOpen GraphとTwitterCardのメタタグを生成し、共有リンクがプラットフォームによるランダム選択ではなく、指定した画像とタイトルを表示するようにします。

en: Automatically generates Product schema for every product page so Google can display price, stock status, and star ratings directly in search results.
ja: すべての商品ページにProductスキーマを自動生成し、Googleが検索結果に価格・在庫状況・星評価を直接表示できるようにします。

en: Automatically generates a table of contents at the top of long posts so readers can jump straight to any section. Google sometimes surfaces TOC links directly in search results.
ja: 長い投稿の冒頭に目次を自動生成し、読者が任意のセクションに直接ジャンプできるようにします。Googleが検索結果に目次リンクを直接表示することもあります。

en: Automatically generates an llms.txt file — like a sitemap for AI — so tools like ChatGPT and Perplexity know what content on your site is available to cite.
ja: llms.txtファイルを自動生成します——AIのサイトマップのようなもので、ChatGPTやPerplexityなどのツールがサイトの引用可能なコンテンツを把握できるようにします。

en: Automatically include %s groups as highlighted sections.
ja: %s グループをハイライトセクションとして自動的に含めます。

en: Automatically inject %s navigation into post content.
ja: %s ナビゲーションを投稿コンテンツに自動挿入します。

en: Automatically inject related posts into content based on the insertion settings below.
ja: 以下の挿入設定に基づいて、関連投稿をコンテンツに自動挿入します。

en: Automatically injects TOC into eligible post content.
ja: 対象となる投稿コンテンツに目次を自動挿入します。

en: Automatically insert breadcrumbs into post content based on the selected position.
ja: 選択した位置に基づいて、投稿コンテンツにパンくずリストを自動挿入します。

en: Automatically logs every 404 visit so you can see at a glance which broken links need fixing, and set up redirects directly from the interface.
ja: すべての404アクセスを自動記録し、どのリンクが壊れているか一目で確認でき、インターフェースから直接リダイレクトを設定できます。

en: Automatically queue URLs when content is created or updated.
ja: コンテンツが作成または更新されたときにURLを自動的にキューに追加します。

en: Avatar URL (optional)
ja: アバター URL（任意）

en: Average sentence length <= %d (CJK)
ja: 平均文長 <= %d（CJK）

en: Avoid repeating the focus keyphrase multiple times in meta title or description.
ja: メタタイトルまたはディスクリプションでフォーカスキーフレーズを複数回繰り返さないでください。

en: Backfill
ja: バックフィル

en: Backfill queued successfully.
ja: バックフィルが正常にキューに追加されました。

en: Backfill request failed.
ja: バックフィルリクエストが失敗しました。

en: Background Process
ja: バックグラウンドプロセス

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color for the container area.
ja: コンテナエリアの背景色。

en: Backlog
ja: バックログ

en: Baidu verification
ja: Baidu 認証

en: Balanced usage supports relevance while avoiding spam signals.
ja: バランスの取れた使用は、スパム信号を避けながら関連性をサポートします。

en: Base rules
ja: 基本ルール

en: Based on indexed content and taxonomies, automatically displays a related posts list inside articles.
ja: インデックス済みコンテンツとタクソノミーに基づいて、記事内に関連投稿リストを自動表示します。

en: Batch action completed.
ja: 一括操作が完了しました。

en: Before content
ja: コンテンツの前

en: Before content signature
ja: コンテンツ前の署名

en: Behavior
ja: 動作

en: Better snippets can lift click-through rate even if rankings stay the same.
ja: より良いスニペットは、ランキングが同じでもクリック率を向上させることができます。

en: Bing verification
ja: Bing 認証

en: Block
ja: ブロック

en: Block image indexing
ja: 画像のインデックス登録をブロック

en: Block snippet
ja: ブロックスニペット

en: Blocks here are included in the digest message.
ja: ここのブロックはダイジェストメッセージに含まれます。

en: Blocks here are not included in the digest message.
ja: ここのブロックはダイジェストメッセージに含まれません。

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Posting
ja: ブログ投稿

en: Blog posting (BlogPosting)
ja: ブログ投稿 (BlogPosting)

en: Body
ja: ボディ

en: Bold
ja: 太字

en: Bold first item
ja: 最初の項目を太字に

en: Border color
ja: ボーダーの色

en: Border radius
ja: 角丸

en: Border style
ja: ボーダースタイル

en: Border width
ja: 枠線の幅

en: Bot token
ja: ボットトークン

en: Both nodes must be part of Topic Cluster.
ja: 両方のノードはトピッククラスターの一部である必要があります。

en: Branch
ja: ブランチ

en: Branch Controls
ja: ブランチ管理

en: Branch fields override Main store values when provided.
ja: 提供された場合、ブランチフィールドはメインストアの値を上書きします。

en: Branch label
ja: ブランチラベル

en: Branch overrides
ja: ブランチ上書き

en: Branch slug
ja: ブランチスラッグ

en: Branches
ja: ブランチ

en: Brand account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
ja: ブランドアカウント。@ありまたはなしで入力してください。保存時に正規化されます。

en: Brand attribute taxonomy
ja: ブランド属性タクソノミー

en: Breadcrumb rich results can improve CTR and clarity.
ja: パンくずリストのリッチリザルトはCTRと明確性を向上させることができます。

en: Breadcrumb schema shows navigation context in search results.
ja: パンくずリストスキーマは検索結果にナビゲーションコンテキストを表示します。

en: Breadcrumb structured data present
ja: パンくずリスト構造化データが存在

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Bring SEO data from other plugins into Airygen SEO. Start with the tools you already use and migrate only what you need.
ja: 他のプラグインからSEOデータをAirygen SEOに移行します。既に使用しているツールから始めて、必要なものだけを移行してください。

en: Broken Link Checker
ja: リンク切れチェッカー

en: Broken link records
ja: 壊れたリンクのレコード

en: Broken links
ja: 壊れたリンク

en: Browse posts that already have generated markdown snapshots.
ja: すでにマークダウンスナップショットが生成されている投稿を参照します。

en: Budget
ja: 予算

en: Budget ($)
ja: 予算($)

en: Build the ALT template using tokens only.
ja: トークンのみを使用してALTテンプレートを構築します。

en: Build the TITLE template using tokens only.
ja: トークンのみを使用してTITLEテンプレートを構築します。

en: Build title and description templates using draggable tokens.
ja: ドラッグ可能なトークンを使用してタイトルとディスクリプションのテンプレートを構築します。

en: Builds trust and can improve perceived quality.
ja: 信頼を構築し、認識される品質を向上させることができます。

en: Bullet list
ja: 箇条書きリスト

en: Business Info
ja: ビジネス情報

en: Business image
ja: ビジネス画像

en: Business image URL rendered in content.
ja: コンテンツにレンダリングされるビジネス画像URL。

en: Business logo
ja: ビジネスロゴ

en: Business logo image rendered in content.
ja: コンテンツにレンダリングされるビジネスロゴ画像。

en: Business name
ja: ビジネス名

en: Business title text in the Local SEO output card.
ja: ローカルSEO出力カードのビジネスタイトルテキスト。

en: Business type
ja: ビジネスタイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Candidates
ja: 候補

en: Canonical URL
ja: 正規URL

en: Canonical URLs tell search engines which version to index.
ja: 正規URLは検索エンジンにどのバージョンをインデックスするかを伝えます。

en: Canonical is valid
ja: 正規URLが有効

en: Canvas rows
ja: キャンバス行

en: Card background color
ja: カード背景色

en: Card padding
ja: カードのパディング

en: Cards in this area are included in llms.txt output.
ja: このエリアのカードは llms.txt 出力に含まれます。

en: Catalog name
ja: カタログ名

en: Cellphone
ja: 携帯電話

en: Center
ja: 中央

en: Certificate expires: %s.
ja: 証明書の有効期限: %s。

en: Channel test completed.
ja: チャンネルテストが完了しました。

en: Channels
ja: チャンネル

en: Chat ID
ja: チャット ID

en: Check Schema
ja: スキーマを確認

en: Check basic sitewide SEO health and configuration.
ja: サイト全体の基本的な SEO 状態と設定を確認します。

en: Check interval (hours)
ja: 確認間隔 (時間)

en: Checked at
ja: 確認日時

en: Checks
ja: チェック

en: Choose TLS or SSL if your SMTP server requires encryption.
ja: SMTP サーバーが暗号化を必要とする場合は、TLS または SSL を選択してください。

en: Choose a different Article schema for this post or leave it on the inherited default.
ja: この投稿に別の記事スキーマを選択するか、継承されたデフォルトのままにします。

en: Choose a post card template and arrange visible blocks.
ja: 投稿カードテンプレートを選択し、表示するブロックを並べ替えます。

en: Choose a preset theme as the base style for TOC preview and output.
ja: TOCプレビューと出力のベーススタイルとしてプリセットテーマを選択します。

en: Choose a preset theme as the base style for the related posts grid and post containers.
ja: 関連投稿グリッドと投稿コンテナのベーススタイルとしてプリセットテーマを選択します。

en: Choose a provider
ja: プロバイダーを選択

en: Choose a schema type for each content type (Post, Page, Media). Leave empty to use the Default article type.
ja: 各コンテンツタイプ(投稿、ページ、メディア)のスキーマタイプを選択します。デフォルトの記事タイプを使用する場合は空のままにします。

en: Choose a timezone for daily digest scheduling.
ja: デイリーダイジェストのスケジュールに使用するタイムゾーンを選択します。

en: Choose an L1 parent
ja: L1親を選択

en: Choose an L2 parent
ja: L2親を選択

en: Choose heading levels and placement.
ja: 見出しレベルと配置を選択します。

en: Choose how selected items and auto-selected items are combined.
ja: 選択済みアイテムと自動選択アイテムの組み合わせ方を選択します。

en: Choose how the Table of Contents appears for this post.
ja: この投稿に目次をどのように表示するかを選択します。

en: Choose sidebar/content layout, then arrange blocks in the 5x15 canvas.
ja: サイドバー/コンテンツレイアウトを選択してから、5x15キャンバス内にブロックを配置します。

en: Choose the ending color used by the fade mask effect.
ja: フェードマスク効果に使用する終了色を選択します。

en: Choose the heading level for the %s title.
ja: %s タイトルの見出しレベルを選択します。

en: Choose the line style for the container border.
ja: コンテナボーダーのラインスタイルを選択します。

en: Choose the plugin you want to migrate from and review the available steps.
ja: 移行元のプラグインを選択して、利用可能な手順を確認します。

en: Choose the schema type that best matches your business category.
ja: ビジネスカテゴリーに最も適したスキーマタイプを選択します。

en: Choose the tokens used to generate author archive descriptions.
ja: 著者アーカイブの説明を生成するために使用するトークンを選択します。

en: Choose the tokens used to generate author archive titles.
ja: 著者アーカイブのタイトルを生成するために使用するトークンを選択します。

en: Choose what data is permanently removed when the plugin is deleted. These actions only run on full uninstall, not on deactivation.
ja: プラグイン削除時に永久に削除されるデータを選択してください。これらの操作は完全なアンインストール時のみ実行され、無効化時には実行されません。

en: Choose where TOC is inserted when automatic injection is enabled.
ja: 自動挿入が有効な場合、目次をどこに挿入するかを選択します。

en: Choose where automatic %s output appears in post content.
ja: 自動 %s 出力を投稿コンテンツのどこに表示するかを選択します。

en: Choose where automatic breadcrumb output appears in the main content area.
ja: メインコンテンツエリアの自動パンくずリスト出力をどこに表示するかを選択します。

en: Choose whether TOC links are bold, italic, or underlined.
ja: 目次リンクを太字、斜体、下線のいずれかから選択します。

en: Choose whether author and date text are bold or italic.
ja: 著者と日付のテキストを太字または斜体から選択します。

en: Choose whether automatic related posts appear before or after the article content.
ja: 自動関連投稿を記事コンテンツの前後どちらに表示するかを選択します。

en: Choose whether each line uses bullets, numbers, or plain text.
ja: 各行に箇条書き、番号付き、またはプレーンテキストを使用するかを選択します。

en: Choose whether links should be followed by default.
ja: リンクをデフォルトでフォローするかどうかを選択します。

en: Choose whether pages should be indexed by default.
ja: ページをデフォルトでインデックスするかどうかを選択します。

en: Choose whether post titles are bold or italic in each card.
ja: 各カード内の投稿タイトルを太字または斜体から選択します。

en: Choose which content types appear in your XML sitemaps and tune pagination.
ja: XMLサイトマップに表示するコンテンツタイプを選択し、ページネーションを調整します。

en: Choose which heading levels are included in the TOC list.
ja: 目次リストに含める見出しレベルを選択します。

en: Choose which link types are included in broken-link scans.
ja: 壊れたリンクのスキャンに含めるリンクタイプを選択します。

en: Choose which post types and taxonomies are included in your XML sitemaps.
ja: XMLサイトマップに含める投稿タイプとタクソノミーを選択します。

en: Choose which post types are eligible for TOC output.
ja: 目次出力の対象となる投稿タイプを選択します。

en: Choose which post types are indexed for suggestions.
ja: 提案用にインデックスする投稿タイプを選択します。

en: Choose which post types can participate in %s groups.
ja: %s グループに参加できる投稿タイプを選択します。

en: Choose which post types can use Score Calculator.
ja: スコア計算ツールを使用できる投稿タイプを選択します。

en: Choose which registered WordPress image size to output in each card.
ja: 各カードに出力する WordPress の登録済み画像サイズを選択します。

en: Choose which tags Airygen prints when metadata is available.
ja: メタデータが利用可能な場合にAirygenが出力するタグを選択します。

en: City
ja: 市区町村

en: City (locality) for your business address.
ja: ビジネス住所の市区町村。

en: Classic editor mode disabled.
ja: クラシックエディターモードが無効になりました。

en: Classic editor mode enabled for testing.
ja: テスト用にクラシックエディターモードが有効になりました。

en: Clean URLs improve clarity and can increase click confidence.
ja: クリーンなURLは明確性を向上させ、クリックの信頼性を高めることができます。

en: Clear
ja: クリア

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリア

en: Clear structure helps search engines understand the content hierarchy.
ja: 明確な構造は検索エンジンがコンテンツ階層を理解するのに役立ちます。

en: Clear, visible titles improve click-through rate from search results.
ja: 明確で見やすいタイトルは検索結果からのクリック率を向上させます。

en: Clearer reading experience helps users stay on the page.
ja: より明確な読書体験はユーザーがページに留まるのに役立ちます。

en: Click "Open global settings" here, or use Settings in the top navigation bar — both take you to the same settings page.
ja: ここの「グローバル設定を開く」をクリックするか、上部ナビゲーションバーの設定を使用してください——どちらも同じ設定ページに移動します。

en: Click or drag tokens into the template. Manual typing is disabled.
ja: トークンをクリックまたはドラッグしてテンプレートに追加します。手動入力は無効です。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close modal
ja: モーダルを閉じる

en: Closed
ja: 閉店

en: Closes
ja: 閉店時刻

en: Cluster
ja: クラスター

en: Cluster relationship updated in draft.
ja: クラスターの関係が下書きで更新されました。

en: Collapse on load
ja: 読み込み時に折りたたむ

en: Collapse suggestions
ja: 提案を折りたたむ

en: Collect 404 requests, monitor missing URLs, and define fallback behaviors.
ja: 404 リクエストを収集し、欠落している URL を監視し、フォールバックの動作を定義します。

en: Color
ja: 色

en: Color for each Topic Cluster link.
ja: トピッククラスターの各リンクの色。

en: Combined street/city/region/postal/country line.
ja: 住所/市区町村/地域/郵便番号/国の結合行。

en: Comma-separated Facebook admin IDs so those accounts can access Page Insights for your domain. IDs are visible in page source, so only add them if you are fine with that exposure.
ja: カンマ区切りのFacebook管理者IDで、これらのアカウントがドメインのページインサイトにアクセスできるようにします。IDはページソースに表示されるため、その公開が問題ない場合にのみ追加してください。

en: Comma-separated directives. Known directives are deduped; unknown ones are passed through.
ja: カンマ区切りの指示。既知の指示は重複削除され、未知のものはそのまま渡されます。

en: Completed
ja: 完了

en: Completed jobs
ja: 完了したジョブ

en: Configuration
ja: 設定

en: Configure
ja: 設定

en: Configure JSON-LD output for organization, website, breadcrumbs, and articles.
ja: 組織、ウェブサイト、パンくずリスト、記事のJSON-LD出力を設定します。

en: Configure SEO metadata for category, tag, and custom taxonomy archive pages.
ja: カテゴリー、タグ、カスタムタクソノミーアーカイブページのSEOメタデータを設定します。

en: Configure SMTP server connection and sender identity for Email delivery.
ja: メール配信用の SMTP サーバー接続と送信者 ID を設定します。

en: Configure Teams webhook delivery for daily digest reports.
ja: デイリーダイジェストレポート用の Teams ウェブフック配信を設定します。

en: Configure Topic Level
ja: トピックレベルを設定

en: Configure author archive metadata and schema so search engines better understand content ownership.
ja: 著者アーカイブのメタデータとスキーマを設定して、検索エンジンがコンテンツの所有権をより理解できるようにします。

en: Configure basic branch controls before applying field overrides.
ja: フィールドの上書きを適用する前に基本的なブランチ管理を設定します。

en: Configure curated LLM index output and content selection rules.
ja: キュレーション済み LLM インデックス出力とコンテンツ選択ルールを設定します。

en: Configure daily digest schedule and send behavior.
ja: デイリーダイジェストのスケジュールと送信動作を設定します。

en: Configure daily opening intervals for schema output.
ja: スキーマ出力の毎日の営業時間を設定します。

en: Configure delivery channels for daily 404 digest alerts.
ja: デイリー 404 ダイジェストアラートの配信チャンネルを設定します。

en: Configure digest schedule, trigger delivery, and review send logs.
ja: ダイジェストのスケジュール、配信のトリガー、送信ログの確認を設定します。

en: Configure enable state and integration methods for related posts output.
ja: 関連投稿出力の有効状態と統合方法を設定します。

en: Configure extension basics before arranging selection overrides.
ja: 選択オーバーライドを整理する前に、拡張機能の基本設定を行います。

en: Configure manual output and automatic %s injection.
ja: 手動出力と %s の自動挿入を設定します。

en: Configure manual output and automatic injection for table of contents.
ja: 目次の手動出力と自動挿入を設定します。

en: Configure one rule per line for special opening hours.
ja: 特別営業時間の1行につき1つのルールを設定します。

en: Configure product-specific SEO templates while using WooCommerce native Product schema.
ja: WooCommerceネイティブの商品スキーマを使用しながら、商品固有のSEOテンプレートを設定します。

en: Configure recipients and test digest delivery using wp_mail.
ja: wp_mail を使用して受信者とダイジェスト配信のテストを設定します。

en: Configure related posts display grid layout.
ja: 関連投稿の表示グリッドレイアウトを設定します。

en: Configure style settings for each block inside the Post Card layout.
ja: 投稿カードレイアウト内の各ブロックのスタイル設定を行います。

en: Configure the on-page breadcrumb trail and labels used in Schema.
ja: ページ上のパンくずリストトレイルとスキーマで使用されるラベルを設定します。

en: Configure the outer grid and each post container before styling individual post card blocks.
ja: 個々の投稿カードブロックのスタイルを設定する前に、外側のグリッドと各投稿コンテナを設定します。

en: Configure webhook, username, and avatar for Discord delivery.
ja: Discord 配信用のウェブフック、ユーザー名、アバターを設定します。

en: Configure your business details for LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable shortcodes.
ja: LocalBusinessスキーマ、geoメタタグ、再利用可能なショートコードのビジネス詳細を設定します。

en: Confirm batch action
ja: 一括操作を確認

en: Confirm reindex
ja: 再インデックスを確認

en: Connect Telegram Bot credentials to send digest messages.
ja: Telegram Bot の認証情報を接続してダイジェストメッセージを送信します。

en: Connect from next handle to prev handle for sibling order.
ja: 兄弟順序のために次のハンドルから前のハンドルに接続します。

en: Connect from next to prev to set ordering.
ja: 順序を設定するために次から前に接続します。

en: Connect this site to Google Search Console for better indexing diagnostics. This feature is in development and coming soon.
ja: インデックス診断を改善するために、このサイトをGoogle Search Consoleに接続します。この機能は開発中で、まもなく公開されます。

en: Connect your Facebook App for advanced analytics and verification.
ja: 高度な分析と検証のためにFacebookアプリを接続します。

en: Connection timeout (seconds)
ja: 接続タイムアウト (秒)

en: Consider improving
ja: 改善を検討

en: Contact page
ja: お問い合わせページ

en: Contact page CSS
ja: お問い合わせページCSS

en: Contact page HTML
ja: お問い合わせページHTML

en: Contact page preview
ja: お問い合わせページプレビュー

en: Container
ja: コンテナ

en: Container background color
ja: コンテナの背景色

en: Container width
ja: コンテナ幅

en: Content Score
ja: コンテンツスコア

en: Content top margin (px)
ja: コンテンツ上部マージン（px）

en: Continue with the main article
ja: メイン記事へ続く

en: Control anchor IDs and exclusions when building the TOC.
ja: TOC構築時にアンカーIDと除外を制御します。

en: Control author archive metadata, indexing, and author schema output.
ja: 著者アーカイブのメタデータ、インデックス登録、著者スキーマ出力を制御します。

en: Control editor panel order
ja: エディターパネルの順序を制御

en: Control how 404 requests are tracked, stored, and filtered.
ja: 404 リクエストの追跡、保存、フィルタリングを制御します。

en: Control how visitors interact with the TOC links.
ja: 訪問者がTOCリンクと対話する方法を制御します。

en: Control indexing and following behavior for this specific post.
ja: この特定の投稿のインデックス登録とフォロー動作を制御します。

en: Control markdown output and metadata behavior for AI crawlers.
ja: AI クローラー向けのマークダウン出力とメタデータの動作を制御します。

en: Control per-post TOC output and insert helpers.
ja: 投稿ごとのTOC出力と挿入ヘルパーを制御します。

en: Control sitemap pagination and preview the generated index.
ja: サイトマップのページネーションを制御し、生成されたインデックスをプレビューします。

en: Control the heading shown above %s output.
ja: %s 出力の上に表示する見出しを制御します。

en: Control what content should be excluded from LLMs.txt output.
ja: LLMs.txt 出力から除外するコンテンツを制御します。

en: Control whether feed signatures are injected and customize before/after message blocks.
ja: フィードの署名を挿入するかどうかを制御し、メッセージブロックの前後をカスタマイズします。

en: Control which metadata tags Airygen emits and how template-based defaults are generated.
ja: Airygenが出力するメタデータタグと、テンプレートベースのデフォルトの生成方法を制御します。

en: Control which metadata tags Airygen emits and how titles incorporate your site name.
ja: Airygenが出力するメタデータタグと、タイトルにサイト名を組み込む方法を制御します。

en: Control which parts of the trail are shown and how separators render.
ja: トレイルのどの部分を表示するか、セパレーターをどのようにレンダリングするかを制御します。

en: Controls Business name title size.
ja: ビジネス名のタイトルサイズを制御します。

en: Controls Footer NAP text size.
ja: フッターNAPテキストサイズを制御します。

en: Controls font size of field labels like Address and Phone.
ja: 住所や電話番号などのフィールドラベルのフォントサイズを制御します。

en: Controls font size of field values.
ja: フィールド値のフォントサイズを制御します。

en: Controls horizontal alignment of Footer NAP content.
ja: フッターNAPコンテンツの水平配置を制御します。

en: Controls how rounded the container corners appear.
ja: コンテナの角の丸みを制御します。

en: Controls how tall the fade mask overlay appears at the bottom of excerpt text.
ja: 抜粋テキストの下部に表示されるフェードマスクオーバーレイの高さを制御します。

en: Controls inner spacing of each content card.
ja: 各コンテンツカードの内側の間隔を制御します。

en: Controls the fallback description when a post has no custom SEO description.
ja: 投稿にカスタムSEOディスクリプションがない場合のフォールバックディスクリプションを制御します。

en: Controls the fallback title when a post has no custom SEO title.
ja: 投稿にカスタムSEOタイトルがない場合のフォールバックタイトルを制御します。

en: Controls whether /local.kml is listed in sitemap.xml. This KML file helps search engines understand your business location data.
ja: /local.kmlがsitemap.xmlにリストされるかどうかを制御します。このKMLファイルは、検索エンジンがビジネスの位置データを理解するのに役立ちます。

en: Controls whether search engines follow links on this page.
ja: 検索エンジンがこのページのリンクをフォローするかどうかを制御します。

en: Controls whether search engines should index this page.
ja: 検索エンジンがこのページをインデックスするかどうかを制御します。

en: Coordinates
ja: 座標

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copied to clipboard!
ja: クリップボードにコピーしました!

en: Copied to clipboard.
ja: クリップボードにコピーしました。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy key
ja: キーをコピー

en: Core sitemap appears disabled
ja: コアサイトマップが無効になっているようです

en: Core sitemap request failed
ja: コアサイトマップリクエストが失敗しました

en: Core sitemap returned an unexpected status
ja: コアサイトマップが予期しないステータスを返しました

en: Could not queue URLs. Try again.
ja: URLをキューに追加できませんでした。再試行してください。

en: Count
ja: カウント

en: Country code
ja: 国コード

en: Course
ja: コース

en: Course instance
ja: コースインスタンス

en: Create
ja: 作成

en: Create Group
ja: グループを作成

en: Create and prioritize redirect rules for your site.
ja: サイトのリダイレクトルールを作成して優先順位を付けます。

en: Create group
ja: グループを作成

en: Critical
ja: クリティカル

en: Current default: %s
ja: 現在のデフォルト: %s

en: Current length:
ja: 現在の長さ:

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Rules
ja: カスタムルール

en: Custom SEO title for this taxonomy page. Leave blank to use the default value from settings.
ja: このタクソノミーページのカスタムSEOタイトル。設定のデフォルト値を使用する場合は空白のままにします。

en: Custom canonical
ja: カスタム正規URL

en: Custom declaration
ja: カスタム宣言

en: Custom directives
ja: カスタム指示

en: Custom directives (comma-separated)
ja: カスタム指示(カンマ区切り)

en: Custom price text
ja: カスタム価格テキスト

en: Custom robots directive
ja: カスタムrobots指示

en: Custom schema
ja: カスタムスキーマ

en: Custom target URL
ja: カスタムターゲット URL

en: Custom token 1
ja: カスタムトークン1

en: Custom token 2
ja: カスタムトークン2

en: Custom token 3
ja: カスタムトークン3

en: Customize Footer NAP typography, spacing, and container width.
ja: フッターNAPのタイポグラフィ、間隔、コンテナ幅をカスタマイズします。

en: Customize contact card appearance for preview and shortcode output.
ja: プレビューとショートコード出力の連絡先カードの外観をカスタマイズします。

en: Customize how archives, search results, and 404 pages appear in the trail.
ja: アーカイブ、検索結果、404ページがトレイルにどのように表示されるかをカスタマイズします。

en: Customize how your page title appears in search.
ja: 検索でページタイトルがどのように表示されるかをカスタマイズします。

en: Customize structured data for this post.
ja: この投稿の構造化データをカスタマイズします。

en: Customize the descriptions shown before related Topic Cluster links in L1, L2, and L3 articles.
ja: L1、L2、L3 の記事で関連するトピック クラスター リンクの前に表示される説明をカスタマイズします。

en: Daily Digest
ja: デイリーダイジェスト

en: Daily IndexNow quota reached.
ja: 1日のIndexNowクォータに達しました。

en: Daily alerts
ja: デイリーアラート

en: Daily digest
ja: デイリーダイジェスト

en: Daily digest is sent by background processing, but you can also send one immediately now.
ja: デイリーダイジェストはバックグラウンド処理で送信されますが、今すぐ送信することもできます。

en: Daily event quota
ja: 1日のイベントクォータ

en: Daily send time
ja: 毎日の送信時刻

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashed
ja: 破線

en: Date
ja: 日付

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug level
ja: デバッグレベル

en: Debug level updated.
ja: デバッグレベルを更新しました。

en: Debug mode disabled.
ja: デバッグモードが無効になりました。

en: Debug mode enabled.
ja: デバッグモードが有効になりました。

en: Decimal latitude coordinate used for geo metadata and map output.
ja: geoメタデータとマップ出力に使用される十進緯度座標。

en: Decimal longitude coordinate used for geo metadata and map output.
ja: geoメタデータとマップ出力に使用される十進経度座標。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default article type
ja: デフォルト記事タイプ

en: Default card type
ja: デフォルトカードタイプ

en: Default description template
ja: デフォルトディスクリプションテンプレート

en: Default image ID
ja: デフォルト画像ID

en: Default image — Attachment ID
ja: デフォルト画像 — 添付ID

en: Default image — URL
ja: デフォルト画像 — URL

en: Default product description template
ja: デフォルト商品ディスクリプションテンプレート

en: Default product title template
ja: デフォルト商品タイトルテンプレート

en: Default title template
ja: デフォルトタイトルテンプレート

en: Default: %s
ja: デフォルト：%s

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Define fallback title and description templates for taxonomy archives.
ja: タクソノミーアーカイブのフォールバックタイトルとディスクリプションテンプレートを定義します。

en: Define how %s influences breadcrumbs and previous and next navigation.
ja: %s がパンくずリストと前後のナビゲーションにどのように影響するかを定義します。

en: Define served cities, postal codes, and optional radius for areaServed schema.
ja: areaServedスキーマのサービス提供都市、郵便番号、オプションの半径を定義します。

en: Define shared tokens used by your image templates.
ja: 画像テンプレートで使用される共有トークンを定義します。

en: Define the authoritative URL for this content.
ja: このコンテンツの正規URLを定義します。

en: Define the services list for hasOfferCatalog in LocalBusiness schema.
ja: LocalBusinessスキーマのhasOfferCatalogのサービスリストを定義します。

en: Define what should happen when a URL hits 404 and no redirect rule is matched.
ja: URL が 404 になり、リダイレクトルールが一致しない場合の動作を定義します。

en: Delay between batches (minutes)
ja: バッチ間の待機時間 (分)

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected
ja: 選択したものを削除

en: Deliver daily digest messages through Telegram Bot API.
ja: Telegram Bot API を通じてデイリーダイジェストメッセージを配信します。

en: Deliver digest notifications through wp_mail recipients.
ja: wp_mail の受信者にダイジェスト通知を配信します。

en: Delivery date
ja: 配信日

en: Density
ja: 密度

en: Describe each image in plain language, focusing on what it shows.
ja: 各画像を平易な言葉で説明し、何を示しているかに焦点を当ててください。

en: Description
ja: ディスクリプション

en: Description includes the focus keyphrase.
ja: ディスクリプションにフォーカスキーフレーズが含まれています。

en: Description is empty.
ja: ディスクリプションが空です。

en: Description is missing the focus keyphrase.
ja: ディスクリプションにフォーカスキーフレーズがありません。

en: Description is too long.
ja: ディスクリプションが長すぎます。

en: Description is too short.
ja: ディスクリプションが短すぎます。

en: Description length could be improved.
ja: ディスクリプションの長さを改善できます。

en: Description length is in a good range.
ja: ディスクリプションの長さが適切な範囲です。

en: Description template
ja: ディスクリプションテンプレート

en: Descriptions that are too short or too long get cut off in results.
ja: 短すぎたり長すぎたりするディスクリプションは検索結果で切り捨てられます。

en: Details
ja: 詳細

en: Detected brand-like taxonomies
ja: ブランド系のタクソノミーを検出

en: Diagnostic
ja: 診断

en: Digest sent. Check channel results in logs below.
ja: ダイジェストを送信しました。以下のログでチャンネルの結果を確認してください。

en: Disable previews (0 seconds)
ja: プレビューを無効化(0秒)

en: Disable translation prompts
ja: 翻訳プロンプトを無効化

en: Disable video preview
ja: ビデオプレビューを無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled override set.
ja: オーバーライドセットが無効になりました。

en: Dismiss notification
ja: 通知を閉じる

en: Display author name.
ja: 著者名を表示します。

en: Display breadcrumb trails in templates and expose a matching Schema graph.
ja: テンプレートにパンくずリストトレイルを表示し、一致するスキーマグラフを公開します。

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Display the Tax ID line.
ja: 税ID行を表示します。

en: Display the business name line.
ja: ビジネス名行を表示します。

en: Display the full address line.
ja: 完全な住所行を表示します。

en: Display the legal entity name line.
ja: 法人名行を表示します。

en: Display the telephone line.
ja: 電話番号行を表示します。

en: Displays configured Tax ID.
ja: 設定された税IDを表示します。

en: Displays configured service catalog items.
ja: 設定されたサービスカタログ項目を表示します。

en: Displays opening hours lines.
ja: 営業時間行を表示します。

en: Displays resolved price range text.
ja: 解決された価格帯テキストを表示します。

en: Displays served cities, postal codes, and radius.
ja: サービス提供都市、郵便番号、半径を表示します。

en: Displays special-hours lines.
ja: 特別営業時間行を表示します。

en: Distinct messaging gives users more reasons to click.
ja: 独自のメッセージングがユーザーのクリック意欲を高めます。

en: Do you want links to your site to display a rich preview when shared on social media?
ja: ソーシャルメディアでシェアされたとき、サイトのリンクにリッチプレビューを表示させたいですか？

en: Does your site have multiple authors or use many categories and tags to organize content?
ja: サイトに複数の執筆者がいますか、またはコンテンツ整理に多くのカテゴリーやタグを使用していますか？

en: Does your site have multiple language versions or serve users in different countries?
ja: サイトに複数の言語バージョンがありますか、または異なる国のユーザーにサービスを提供していますか？

en: Does your site publish long-form articles, tutorials, or in-depth knowledge content?
ja: サイトでは長文記事、チュートリアル、または深掘りした知識コンテンツを公開していますか？

en: Does your website represent a business with a physical location?
ja: ウェブサイトは実店舗のあるビジネスを代表していますか？

en: Does your website sell products or services online?
ja: ウェブサイトでオンラインで商品やサービスを販売していますか？

en: Domain verification
ja: ドメイン検証

en: Don't worry — every question is just Yes or No. No technical knowledge needed. It takes about 2 minutes. 😊
ja: ご安心ください——すべての質問は「はい」か「いいえ」だけです。技術的な知識は不要です。約2分で完了します。😊

en: Done
ja: 完了

en: Dotted
ja: 点線

en: Download a JSON snapshot of all your current settings. Use this to back up your configuration or transfer it to another site.
ja: 現在のすべての設定の JSON スナップショットをダウンロードします。設定のバックアップや他のサイトへの転送に使用してください。

en: Drag any module card to rearrange them. The Settings menu bar reflects this exact order — put your most-used modules up front.
ja: モジュールカードをドラッグして並べ替えてください。設定メニューバーはこの順序を正確に反映します——最もよく使うモジュールを前に配置してください。

en: Drag cards to reorder Footer NAP output. Drop into hidden blocks to hide a field.
ja: カードをドラッグしてフッターNAP出力の順序を変更します。非表示ブロックにドロップしてフィールドを非表示にします。

en: Drag cards to target cells. Bottom squares control width span. Left vertical squares control row span from top to bottom.
ja: カードをターゲットセルにドラッグします。下部の四角形は幅スパンを制御します。左側の縦の四角形は上から下への行スパンを制御します。

en: Drag content blocks between zones to control where they appear, and reorder within each zone to set their stacking sequence.
ja: コンテンツブロックをゾーン間でドラッグして表示位置を制御し、各ゾーン内で並べ替えて積み重ね順を設定します。

en: Drag modules to reorder
ja: モジュールをドラッグして並べ替え

en: Drag these panel cards to set the display order of sidebar panels shown in the post editor. The order here is the order there.
ja: このパネルカードをドラッグして、投稿エディターのサイドバーパネルの表示順序を設定します。ここの順序がそのまま反映されます。

en: Drag tokens here to build the template.
ja: トークンをここにドラッグしてテンプレートを構築します。

en: Drop blocks here
ja: ここにブロックをドロップ

en: Drop blocks here.
ja: ここにブロックをドロップ。

en: Each group must contain exactly one L1 topic before saving the mind map.
ja: マインドマップを保存する前に、各グループには L1 トピックがちょうど 1 つ含まれている必要があります。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Group
ja: グループを編集

en: Edit post
ja: 投稿を編集

en: Edit redirect
ja: リダイレクトを編集

en: Edit selection
ja: 選択を編集

en: Editor Sidebar
ja: エディターサイドバー

en: Email
ja: メール

en: Email and message title used for daily digest delivery.
ja: デイリーダイジェスト配信に使用するメールとメッセージのタイトル。

en: Embedded map block controlled by map settings.
ja: マップ設定で制御される埋め込みマップブロック。

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable %s submissions
ja: %s送信を有効化

en: Enable Article schema in Schema Markup settings.
ja: スキーママークアップ設定で記事スキーマを有効にします。

en: Enable Author SEO
ja: 著者SEOを有効化

en: Enable Breadcrumbs and the BreadcrumbList schema output.
ja: パンくずリストとBreadcrumbListスキーマ出力を有効にします。

en: Enable Debug Mode
ja: デバッグモードを有効化

en: Enable Discord
ja: Discord を有効にする

en: Enable Email
ja: メールを有効にする

en: Enable Instant Indexing
ja: インスタントインデックスを有効化

en: Enable Local SEO output
ja: ローカルSEO出力を有効化

en: Enable Markdown output
ja: マークダウン出力を有効にする

en: Enable Open Graph
ja: Open Graphを有効化

en: Enable RSS signature
ja: RSS 署名を有効にする

en: Enable Taxonomy SEO
ja: タクソノミーSEOを有効化

en: Enable Teams
ja: Teams を有効にする

en: Enable Telegram
ja: Telegram を有効にする

en: Enable Twitter Cards
ja: Twitterカードを有効化

en: Enable WooCommerce SEO
ja: WooCommerce SEOを有効化

en: Enable WooCommerce SEO output for product metadata. Product schema is provided by WooCommerce native output.
ja: 商品メタデータのWooCommerce SEO出力を有効にします。商品スキーマはWooCommerceネイティブ出力によって提供されます。

en: Enable WordPress previous and next override in Settings to use ordering links.
ja: 順序リンクを使用するには、設定で WordPress の前後オーバーライドを有効にしてください。

en: Enable at least one module to configure its settings.
ja: 設定を構成するために少なくとも1つのモジュールを有効にしてください。

en: Enable automatic %s injection
ja: %s の自動挿入を有効にする

en: Enable automatic breadcrumbs injection
ja: パンくずリストの自動挿入を有効にする

en: Enable branch
ja: ブランチを有効化

en: Enable channels and open each card to configure delivery details.
ja: チャンネルを有効にし、各カードを開いて配信の詳細を設定します。

en: Enable daily digest
ja: デイリーダイジェストを有効にする

en: Enable default robots meta
ja: デフォルトrobots metaを有効化

en: Enable extension
ja: 拡張機能を有効にする

en: Enable geo tags
ja: geoタグを有効化

en: Enable llms.txt output
ja: llms.txt 出力を有効にする

en: Enable manual %s injection
ja: %s の手動挿入を有効にする

en: Enable manual breadcrumbs output
ja: パンくずリストの手動出力を有効にする

en: Enable or disable features to customize the Settings page.
ja: 設定ページをカスタマイズするために機能を有効または無効にします。

en: Enable related post suggestions
ja: 関連投稿の提案を有効化

en: Enable template function, shortcode, and block output for breadcrumb trail rendering.
ja: パンくずリストのレンダリング用にテンプレート関数、ショートコード、ブロック出力を有効にします。

en: Enable term-level SEO overrides and choose which taxonomies are managed.
ja: タームレベルのSEO上書きを有効にし、管理するタクソノミーを選択します。

en: Enable this day and adjust open/close time.
ja: この日を有効にして、開店/閉店時刻を調整します。

en: Enable this to show a panel in the editor where you can add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
ja: これを有効にすると、エディターに LLM エージェント向けの説明、指示、またはプロンプトを追加できるパネルが表示されます。

en: Enable this when your SMTP server requires username and password.
ja: SMTP サーバーにユーザー名とパスワードが必要な場合は、これを有効にしてください。

en: Enable underline styling for breadcrumb links.
ja: パンくずリストリンクの下線スタイリングを有効にします。

en: Enable which engines receive submissions and review their endpoints. Bing can notify other search engines, so enabling only Bing can reduce extra requests.
ja: 送信を受け取るエンジンを有効にし、そのエンドポイントを確認します。Bingは他の検索エンジンに通知できるため、Bingのみを有効にすると余分なリクエストを減らすことができます。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled Taxonomies
ja: 有効なタクソノミー

en: Enabled by %s
ja: %sによって有効化

en: Enabled override set.
ja: オーバーライドセットが有効になりました。

en: End date
ja: 終了日

en: Engine
ja: エンジン

en: Engines
ja: エンジン

en: Ensure the canonical points to the main URL of the page.
ja: 正規URLがページのメインURLを指していることを確認してください。

en: Enter a published post ID for markdown preview/export.
ja: マークダウンプレビュー/エクスポート用に公開済み投稿 ID を入力します。

en: Enter a valid URL (including http/https).
ja: 有効なURL(http/httpsを含む)を入力してください。

en: Enter at least one URL.
ja: 少なくとも1つのURLを入力してください。

en: Enter full screen
ja: 全画面表示

en: Enter group name
ja: グループ名を入力

en: Enter the target chat ID where daily reports should be sent.
ja: デイリーレポートの送信先チャット ID を入力します。

en: Error
ja: エラー

en: Error: %s.
ja: エラー: %s。

en: Every L2 or L3 topic must reference a valid parent in the same group.
ja: すべての L2 または L3 トピックは、同じグループ内の有効な親を参照している必要があります。

en: Exact match
ja: 完全一致

en: Example post
ja: 投稿例

en: Example: Emergency plumbing
ja: 例: 緊急配管工事

en: Example: Plumbing and Home Repair Services
ja: 例: 配管および住宅修理サービス

en: Example: TW-TPE
ja: 例: TW-TPE

en: Example: Taipei
ja: 例: 台北

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Exclude auto-selected posts with fewer words than this value.
ja: この値より単語数が少ない自動選択投稿を除外します。

en: Exclude empty taxonomies
ja: 空のタクソノミーを除外

en: Exclude headings
ja: 見出しを除外

en: Exclude noindex
ja: noindex を除外

en: Exclude password-protected
ja: パスワード保護を除外

en: Exclude patterns
ja: 除外パターン

en: Exclude posts below word count
ja: 単語数が基準を下回る投稿を除外

en: Exclusions
ja: 除外設定

en: Exit full screen
ja: 全画面表示を終了

en: Expand suggestions
ja: 提案を展開

en: Expand the content with examples, steps, or FAQs.
ja: 例、ステップ、またはFAQでコンテンツを拡張します。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export or import all plugin settings, and configure what data is removed when the plugin is uninstalled.
ja: すべてのプラグイン設定をエクスポートまたはインポートし、アンインストール時に削除するデータを設定します。

en: Export settings
ja: 設定をエクスポート

en: Exporting…
ja: エクスポート中…

en: Expose clean markdown output from published content for AI clients.
ja: AI クライアント向けに公開コンテンツからクリーンなマークダウン出力を提供します。

en: Extension
ja: 拡張機能

en: Extension selections override the base llms.txt selections when used.
ja: 使用時、拡張機能の選択がベースの llms.txt 選択をオーバーライドします。

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: External
ja: 外部

en: External link count
ja: 外部リンク数

en: External links
ja: 外部リンク

en: External links at least %d
ja: 外部リンク %d 件以上

en: External links show credibility and provide references.
ja: 外部リンクは信頼性を示し、参照を提供します。

en: External links use rel attributes
ja: 外部リンクがrel属性を使用

en: Extra directives
ja: 追加指示

en: Fade color
ja: フェードの色

en: Fade mask
ja: フェードマスク

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed jobs
ja: 失敗したジョブ

en: Failed to copy to clipboard.
ja: クリップボードへのコピーに失敗しました。

en: Failed to copy.
ja: コピーに失敗しました。

en: Failed to disable debug mode.
ja: デバッグモードの無効化に失敗しました。

en: Failed to enable debug mode.
ja: デバッグモードの有効化に失敗しました。

en: Failed to load %s records.
ja: %s レコードの読み込みに失敗しました。

en: Failed to load 404 stats.
ja: 404 統計の読み込みに失敗しました。

en: Failed to load debug info.
ja: デバッグ情報の読み込みに失敗しました。

en: Failed to load markdown preview.
ja: マークダウンプレビューの読み込みに失敗しました。

en: Failed to load notify logs.
ja: 通知ログの読み込みに失敗しました。

en: Failed to load preview.
ja: プレビューの読み込みに失敗しました。

en: Failed to load settings.
ja: 設定の読み込みに失敗しました。

en: Failed to load snapshots.
ja: スナップショットの読み込みに失敗しました。

en: Failed to rebuild markdown snapshots.
ja: マークダウンスナップショットの再構築に失敗しました。

en: Failed to save Link Suggestions settings.
ja: リンク提案設定の保存に失敗しました。

en: Failed to save changes.
ja: 変更の保存に失敗しました。

en: Failed to save preferences.
ja: 設定を保存できませんでした。

en: Failed to save settings.
ja: 設定の保存に失敗しました。

en: Failed to send digest.
ja: ダイジェストの送信に失敗しました。

en: Failed to test channel.
ja: チャンネルのテストに失敗しました。

en: Failed to update 404 record.
ja: 404 レコードの更新に失敗しました。

en: Failed to update debug level.
ja: デバッグレベルの更新に失敗しました。

en: Failed to update editor mode.
ja: エディターモードの更新に失敗しました。

en: Failed to update selected records.
ja: 選択したレコードの更新に失敗しました。

en: Fallback description for products without custom SEO description.
ja: カスタムSEOディスクリプションのない商品のフォールバックディスクリプション。

en: Fallback image used when a post has no featured image. Set to 0 to disable.
ja: 投稿にアイキャッチ画像がない場合に使用されるフォールバック画像。無効にするには0に設定します。

en: Fallback redirect
ja: フォールバックリダイレクト

en: Fallback title for products without custom SEO title.
ja: カスタムSEOタイトルのない商品のフォールバックタイトル。

en: Feature checks
ja: 機能チェック

en: Featured image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured topics
ja: 注目トピック

en: Field font size
ja: フィールドのフォントサイズ

en: Field text color
ja: フィールドのテキスト色

en: File path
ja: ファイルパス

en: Filters
ja: フィルター

en: Find related posts while you edit.
ja: 編集中に関連投稿を検索します。

en: Finding suggestions…
ja: 提案を検索中...

en: Fine-tune which links appear in the chain.
ja: チェーンに表示されるリンクを微調整します。

en: Flesch reading ease >= %d (non-CJK)
ja: Flesch 読みやすさスコア >= %d（非 CJK）

en: Focus Keyphrase
ja: フォーカスキーフレーズ

en: Focus keyphrase
ja: フォーカスキーフレーズ

en: Focus keyphrase appears too often.
ja: フォーカスキーフレーズが頻繁に表示されすぎています。

en: Focus keyphrase density
ja: フォーカスキーフレーズの密度

en: Focus keyphrase density %1$s%%-%2$s%%
ja: フォーカスキーフレーズ密度 %1$s%%-%2$s%%

en: Focus keyphrase density is 0%. Add it naturally to the content.
ja: フォーカスキーフレーズ密度が0%です。コンテンツに自然に追加してください。

en: Focus keyphrase density is in range (0.5%–2%).
ja: フォーカスキーフレーズ密度が範囲内(0.5%〜2%)です。

en: Focus keyphrase is not set.
ja: フォーカスキーフレーズが設定されていません。

en: Focus keyphrase not set for description.
ja: ディスクリプション用のフォーカスキーフレーズが設定されていません。

en: Focus keyphrase not set for title.
ja: タイトル用のフォーカスキーフレーズが設定されていません。

en: Follow
ja: フォロー

en: Following
ja: フォロー中

en: Font color
ja: フォント色

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font size used for each Topic Cluster link.
ja: トピッククラスターの各リンクに使用するフォントサイズ。

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Footer
ja: フッター

en: Footer NAP
ja: フッターNAP

en: Footer NAP CSS
ja: フッターNAP CSS

en: Footer NAP HTML
ja: フッターNAP HTML

en: Footer NAP is empty with current settings.
ja: 現在の設定ではフッターNAPが空です。

en: Footer NAP preview
ja: フッターNAPプレビュー

en: Footer columns
ja: フッターのカラム

en: For best consistency, save the post before comparing scores.
ja: 一貫性を保つため、スコアを比較する前に投稿を保存してください。

en: For example, a WooCommerce store or any site with a shopping cart.
ja: 例：WooCommerceストアやショッピングカートを備えたサイト。

en: For example, a blog, technical documentation site, or educational platform.
ja: 例：ブログ、技術ドキュメントサイト、教育プラットフォーム。

en: For example, a restaurant, clinic, law firm, gym, or retail store.
ja: 例：レストラン、クリニック、法律事務所、ジム、小売店。

en: For example, separate English and Spanish versions, or different URLs targeting different regions.
ja: 例：英語版とスペイン語版を別々に提供、または異なる地域をターゲットにした異なるURL。

en: Force Classic Editor
ja: クラシックエディターを強制

en: Friday
ja: 金曜日

en: From Email
ja: 送信元メールアドレス

en: From Name
ja: 送信者名

en: Front-end output
ja: フロントエンド出力

en: Full reindex queued. We will refresh suggestions in the background.
ja: 完全な再インデックスがキューに追加されました。バックグラウンドで提案を更新します。

en: Full snippets look more professional and improve engagement.
ja: 完全なスニペットはより専門的に見え、エンゲージメントを向上させます。

en: Gap
ja: 間隔

en: Gap between blocks (px)
ja: ブロック間のギャップ（px）

en: Generate AI-friendly markdown from published content.
ja: 公開コンテンツから AI フレンドリーなマークダウンを生成します。

en: Generate a linked outline of headings inside your content.
ja: コンテンツ内の見出しのリンクされたアウトラインを生成します。

en: Generate a navigable outline of headings and control where it appears in your content.
ja: 見出しのナビゲート可能なアウトラインを生成し、コンテンツのどこに表示されるかを制御します。

en: Generates Person schema for every author page to establish authorship identity and strengthen the E-E-A-T signals Google increasingly factors into rankings.
ja: すべての著者ページにPersonスキーマを生成し、著者としての身元を確立し、Googleがランキングにおいてますます重視するE-E-A-Tシグナルを強化します。

en: Generates a WebSite graph with search action data pulled from your site.
ja: サイトから取得した検索アクションデータを含むWebSiteグラフを生成します。

en: Geo meta tags
ja: geoメタタグ

en: Geo place name
ja: 地理的場所名

en: Geo region code
ja: 地理的地域コード

en: Geo tags are disabled.
ja: geoタグが無効です。

en: GeoCircle radius. Uses the Map latitude/longitude as center point.
ja: GeoCircle半径。マップの緯度/経度を中心点として使用します。

en: Get started →
ja: 始める →

en: Global output switch. When disabled, WooCommerce SEO metadata is not rendered.
ja: グローバル出力スイッチ。無効にすると、WooCommerce SEOメタデータはレンダリングされません。

en: Global settings migration
ja: グローバル設定の移行

en: Go to the sections you use most, or check your site's overall SEO status.
ja: よく使うセクションに移動するか、サイトの全体的な SEO 状態を確認します。

en: Good
ja: 良好

en: Google Maps URL
ja: Google マップURL

en: Google verification
ja: Google 認証

en: Got it
ja: 了解

en: Got it, don't show again
ja: 了解しました、次回から表示しない

en: Great job! No suggestions right now.
ja: 素晴らしい!現在提案はありません。

en: Grid
ja: グリッド

en: Group
ja: グループ

en: Group #%d
ja: グループ #%d

en: Group created.
ja: グループが作成されました。

en: Group name is required.
ja: グループ名が必要です。

en: Group not found.
ja: グループが見つかりません。

en: Group removed.
ja: グループが削除されました。

en: Group updated.
ja: グループが更新されました。

en: Group:
ja: グループ:

en: Grouped
ja: グループ化

en: Groups
ja: グループ

en: H2/H3 count between %1$d and %2$d
ja: H2/H3 の数が %1$d ～ %2$d 件

en: HTML Sample
ja: HTMLサンプル

en: HTTP %d received.
ja: HTTP %dを受信しました。

en: HTTP status
ja: HTTPステータス

en: Has your site ever changed its URL structure, or do you know some links lead to 404 pages?
ja: サイトのURL構造が変更されたことがありますか、または一部のリンクが404ページにつながっていることを知っていますか？

en: Head Sample
ja: Headサンプル

en: Head tag output
ja: Headタグ出力

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header (5) + Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
ja: ヘッダー(5) + メインコンテンツ左(3) + サイドバー右(2)

en: Header (5) + Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
ja: ヘッダー(5) + サイドバー左(2) + メインコンテンツ右(3)

en: Heading level
ja: 見出しレベル

en: Heading levels
ja: 見出しレベル

en: Help search engines pick the right language URL for each visitor.
ja: 検索エンジンが各訪問者に適した言語URLを選択するのを支援します。

en: Helps avoid link spam signals and keeps compliance clean.
ja: リンクスパム信号を回避し、コンプライアンスをクリーンに保つのに役立ちます。

en: Helps search engines connect sections to the main theme.
ja: 検索エンジンがセクションをメインテーマに接続するのを支援します。

en: Helps the page rank for more specific queries.
ja: より具体的なクエリでページのランク付けに役立ちます。

en: Helps you manage a topic cluster structure (pillar → cluster → supporting articles) and automatically renders a topic navigation block within posts, making it easy for readers to explore related content while signaling topical depth to Google.
ja: トピッククラスター構造（ピラー → クラスター → サポート記事）の管理を支援し、投稿内にトピックナビゲーションブロックを自動レンダリングします。読者が関連コンテンツを探しやすくなり、Googleにトピックの深さを伝えます。

en: Hidden blocks
ja: 非表示ブロック

en: Hidden selections staging area
ja: 非表示の選択ステージングエリア

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide block
ja: ブロックを非表示

en: Hide snippets
ja: スニペットを非表示

en: Hide taxonomy parents
ja: タクソノミーの親を非表示

en: Hide tips
ja: ヒントを非表示

en: Hierarchy
ja: 階層

en: Hits
ja: ヒット数

en: Home
ja: ホーム

en: Home label
ja: ホームラベル

en: Honey Paper
ja: ハニーペーパー

en: How long to wait before SMTP connection is considered failed.
ja: SMTP 接続が失敗と見なされるまでの待機時間。

en: How often the scanner runs. Set higher on large sites.
ja: スキャナーが実行される頻度。大規模なサイトでは高く設定してください。

en: How to improve
ja: 改善方法

en: Ideal max (%)
ja: 理想の最大値（%）

en: Ideal min (%)
ja: 理想の最小値（%）

en: Ideal range max
ja: 理想範囲の最大値

en: Ideal range min
ja: 理想範囲の最小値

en: If available, enter your official tax ID to improve search engine trust signals.
ja: 利用可能な場合は、検索エンジンの信頼信号を向上させるために公式の税IDを入力してください。

en: If your site has many articles,
ja: サイトに多くの記事がある場合、

en: If your site welcomes automated AI agents, such as auto-purchase flows, describe the process here.
ja: サイトが自動購入フローなどの AI エージェントを歓迎する場合、ここでプロセスを説明してください。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore query params
ja: クエリパラメーターを無視

en: Ignore selected
ja: 選択したものを無視

en: Ignored
ja: 無視済み

en: Image
ja: 画像

en: Image SEO
ja: 画像SEO

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Image border radius
ja: 画像の角丸

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Images support understanding and break up long text.
ja: 画像は理解をサポートし、長いテキストを分割します。

en: Import
ja: インポート

en: Import AIOSEO global templates, organization schema, social defaults, and breadcrumbs.
ja: AIOSEO のグローバルテンプレート、組織スキーマ、ソーシャルのデフォルト、パンくずリストをインポートします。

en: Import AIOSEO per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
ja: AIOSEO の投稿ごとのメタデータ（タイトル、説明、カノニカル、ソーシャルオーバーライド、robots）をインポートします。

en: Import Coordinates from Google Maps URL
ja: Google マップURLから座標をインポート

en: Import SEOPress per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
ja: SEOPress の投稿ごとのメタデータ（タイトル、説明、カノニカル、ソーシャルオーバーライド、robots）をインポートします。

en: Import SEOPress templates, social defaults, organization schema, and breadcrumbs.
ja: SEOPress のテンプレート、ソーシャルのデフォルト、組織スキーマ、パンくずリストをインポートします。

en: Import failed. Please check the file and try again.
ja: インポートに失敗しました。ファイルを確認して再試行してください。

en: Import global defaults such as title templates, organization schema, and social defaults.
ja: タイトルテンプレート、組織スキーマ、ソーシャルデフォルトなどのグローバルデフォルトをインポートします。

en: Import global defaults such as title templates, schema organization, and social defaults.
ja: タイトルテンプレート、スキーマ組織、ソーシャルデフォルトなどのグローバルデフォルトをインポートします。

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and canonicals).
ja: 投稿ごとのSEOメタデータ(タイトル、ディスクリプション、ソーシャル上書き、正規URL)をインポートします。

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and schema).
ja: 投稿ごとのSEOメタデータ(タイトル、ディスクリプション、ソーシャル上書き、スキーマ)をインポートします。

en: Import post metadata, social defaults, schema settings, breadcrumbs, and redirects.
ja: 投稿メタデータ、ソーシャルのデフォルト、スキーマ設定、パンくずリスト、リダイレクトをインポートします。

en: Import post titles, descriptions, social overrides, and schema settings.
ja: 投稿タイトル、説明、ソーシャルオーバーライド、スキーマ設定をインポートします。

en: Import post-level redirects from SEOPress and add them to Airygen Redirects.
ja: SEOPress から投稿レベルのリダイレクトをインポートして Airygen リダイレクトに追加します。

en: Import redirects from All-in-One SEO Pack and add them to Airygen Redirects.
ja: All-in-One SEO Pack からリダイレクトをインポートして Airygen リダイレクトに追加します。

en: Import redirects from Rank Math and add them to Airygen Redirects.
ja: Rank Mathからリダイレクトをインポートして、Airygenリダイレクトに追加します。

en: Import redirects saved per post in Yoast and add them to Airygen Redirects.
ja: Yoastで投稿ごとに保存されたリダイレクトをインポートして、Airygenリダイレクトに追加します。

en: Import settings
ja: 設定をインポート

en: Import titles, descriptions, social overrides, breadcrumbs, and redirect rules.
ja: タイトル、説明、ソーシャルオーバーライド、パンくずリスト、リダイレクトルールをインポートします。

en: Importing…
ja: インポート中...

en: Improved clarity boosts dwell time and user satisfaction.
ja: 明確性の向上は滞在時間とユーザー満足度を高めます。

en: Improves accessibility and adds extra relevance signals.
ja: アクセシビリティを向上させ、追加の関連性信号を追加します。

en: Improves readability and keeps users engaged longer.
ja: 読みやすさを向上させ、ユーザーのエンゲージメントを長く保ちます。

en: Improves site structure and can pass authority to key pages.
ja: サイト構造を改善し、主要ページに権威を渡すことができます。

en: Improves topical relevance and makes the result more recognizable.
ja: トピックの関連性を向上させ、結果をより認識しやすくします。

en: In-Article Content Order
ja: 記事内コンテンツの順序

en: Include /llms.txt and enabled extensions in the XML sitemap index.
ja: XML サイトマップインデックスに /llms.txt と有効な拡張機能を含めます。

en: Include KML in sitemap
ja: サイトマップにKMLを含める

en: Include YAML front matter
ja: YAML フロントマターを含める

en: Include author details in Article graph
ja: 記事グラフに著者の詳細を含める

en: Include the Posts page before archive items when a static blog page is set.
ja: 静的ブログページが設定されている場合、アーカイブ項目の前に投稿ページを含めます。

en: Include the current page as the final breadcrumb (also affects the JSON-LD breadcrumb list).
ja: 現在のページを最終的なパンくずリストとして含めます(JSON-LDパンくずリストにも影響します)。

en: Include x-default
ja: x-defaultを含める

en: Include your focus keyphrase naturally near the start of the title.
ja: タイトルの開始近くにフォーカスキーフレーズを自然に含めます。

en: Included post types
ja: 含まれる投稿タイプ

en: Includes Organization/LocalBusiness JSON-LD based on the details above.
ja: 上記の詳細に基づいてOrganization/LocalBusiness JSON-LDを含みます。

en: Including the focus phrase helps confirm the page topic.
ja: フォーカスフレーズを含めることで、ページのトピックを確認するのに役立ちます。

en: Including the focus phrase in the URL reinforces relevance.
ja: URLにフォーカスフレーズを含めることで関連性が強化されます。

en: Including the keyphrase in a subheading reinforces the main topic.
ja: 小見出しにキーフレーズを含めることでメイントピックが強化されます。

en: Including the keyphrase in one image alt text reinforces the topic.
ja: 1つの画像のaltテキストにキーフレーズを含めることでトピックが強化されます。

en: Incoming internal links
ja: 受信内部リンク

en: Indent
ja: インデント

en: Index
ja: インデックス

en: Index status
ja: インデックスステータス

en: Index strategy
ja: インデックス戦略

en: IndexNow key missing. Generate a key in Settings.
ja: IndexNowキーがありません。設定でキーを生成してください。

en: IndexNow requires a key file. Paste an existing key or generate a new one.
ja: IndexNowにはキーファイルが必要です。既存のキーを貼り付けるか、新しいキーを生成してください。

en: Indexed
ja: インデックス済み

en: Indexing
ja: インデックス登録

en: Indexing directive
ja: インデックス指示

en: Indexing updates automatically when you save content. Reindex only when you enable Link Suggestions for the first time or add new post types.
ja: コンテンツを保存すると、インデックスが自動的に更新されます。リンク提案を初めて有効にする場合や新しい投稿タイプを追加する場合にのみ再インデックスしてください。

en: Info
ja: 情報

en: Inherit Open Graph image
ja: Open Graph画像を継承

en: Inherit default
ja: デフォルトを継承

en: Inherit default (%s)
ja: デフォルトを継承 (%s)

en: Injected CSS
ja: 挿入されたCSS

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Airygen breadcrumb output.
ja: Airygenパンくずリスト出力を挿入します。

en: Insert TOC
ja: TOCを挿入

en: Insert position
ja: 挿入位置

en: Insert the Airygen TOC block.
ja: Airygen TOCブロックを挿入します。

en: Inserted between token values when you add %s. One space is added on both sides automatically.
ja: %s を追加する際にトークン値の間に挿入されます。両側に自動的にスペースが 1 つ追加されます。

en: Inserts the post excerpt.
ja: 投稿の抜粋を挿入します。

en: Inserts the post title.
ja: 投稿タイトルを挿入します。

en: Inserts the title separator from the template settings.
ja: テンプレート設定からタイトルセパレーターを挿入します。

en: Inserts your site name.
ja: サイト名を挿入します。

en: Inserts your site tagline.
ja: サイトのタグラインを挿入します。

en: Instant Indexing
ja: インスタントインデックス

en: Internal
ja: 内部

en: Internal (blue) / External (orange) / Incoming (green) / Broken (black) links
ja: 内部（青）/ 外部（オレンジ）/ 受信（緑）/ 壊れた（黒）リンク

en: Internal link count
ja: 内部リンク数

en: Internal links
ja: 内部リンク

en: Internal links between %1$d and %2$d
ja: 内部リンクが %1$d ～ %2$d 件

en: Internal links help users and search engines discover related pages.
ja: 内部リンクはユーザーと検索エンジンが関連ページを発見するのに役立ちます。

en: Intro
ja: イントロ

en: Intro includes focus keyphrase
ja: 導入部にフォーカスキーフレーズが含まれます

en: Invalid action.
ja: 無効なアクション。

en: Invalid import payload.
ja: 無効なインポートデータです。

en: Invalid log id.
ja: 無効なログ ID です。

en: Invalid notify channel.
ja: 無効な通知チャンネルです。

en: Invalid post ID.
ja: 無効な投稿 ID です。

en: Invalid post identifier.
ja: 無効な投稿識別子。

en: Invalid settings payload.
ja: 無効な設定ペイロード。

en: Invalid topic cluster level.
ja: 無効なトピッククラスターレベル。

en: Invalid uninstall preferences payload.
ja: 無効なアンインストール設定データです。

en: Italic
ja: イタリック

en: Items per sitemap page
ja: サイトマップページごとの項目数

en: JSON-LD Preview
ja: JSON-LDプレビュー

en: JSON-LD is empty. Check Schema settings and enable the graphs you need.
ja: JSON-LDが空です。スキーマ設定を確認して、必要なグラフを有効にしてください。

en: JSON-LD preview generated from current settings. This is the structured data format printed in page source.
ja: 現在の設定から生成されたJSON-LDプレビュー。これはページソースに出力される構造化データ形式です。

en: Japan Travel Guide
ja: 日本旅行ガイド

en: Keep digest logs for this many days before automatic cleanup.
ja: 自動クリーンアップの前にダイジェストログをこの日数分保持します。

en: Keep it roughly 140–160 characters and prioritize the main benefit.
ja: 約140〜160文字にし、主な利点を優先してください。

en: Keep one H1 that matches the page topic, and use H2/H3 for sections.
ja: ページトピックに一致する1つのH1を保ち、セクションにはH2/H3を使用してください。

en: Keeps content natural while still covering long-tail queries.
ja: ロングテールクエリをカバーしながら、コンテンツを自然に保ちます。

en: Key detected
ja: キーが検出されました

en: Key file responded with HTTP %d.
ja: キーファイルがHTTP %dで応答しました。

en: Key location URL
ja: キー位置URL

en: Key missing
ja: キーがありません

en: Keyphrase density shows how often the main topic appears.
ja: キーフレーズ密度は、メイントピックが表示される頻度を示します。

en: Keyphrase preview
ja: キーフレーズプレビュー

en: Keyphrases
ja: キーフレーズ

en: L1 (Pillar)
ja: L1(ピラー)

en: L1 article output
ja: L1 記事の出力

en: L1 relation link description must not contain %s.
ja: L1 関係リンクの説明に %s を含めることはできません。

en: L1 — Pillar
ja: L1 — ピラー

en: L2 (Cluster)
ja: L2(クラスター)

en: L2 article output
ja: L2 記事の出力

en: L2 relation link description must contain exactly one %s.
ja: L2 関係リンクの説明には %s が正確に1つ含まれている必要があります。

en: L2 topics must be linked to an L1 parent.
ja: L2トピックはL1親にリンクされている必要があります。

en: L2 topics must reference an L1 parent.
ja: L2トピックはL1親を参照している必要があります。

en: L2 — Cluster
ja: L2 — クラスター

en: L3 (Support)
ja: L3(サポート)

en: L3 article output
ja: L3 記事の出力

en: L3 ordering is only allowed within the same parent L2.
ja: L3の順序付けは同じL2親内でのみ許可されます。

en: L3 ordering links must stay within the same parent topic.
ja: L3の順序リンクは同じ親トピック内に限定する必要があります。

en: L3 ordering only works within the same L2 parent.
ja: L3の順序付けは同じL2親内でのみ機能します。

en: L3 relation link description must contain exactly one %s.
ja: L3 関係リンクの説明には %s が正確に1つ含まれている必要があります。

en: L3 topics must be linked to an L2 parent.
ja: L3トピックはL2親にリンクされている必要があります。

en: L3 topics must reference an L2 parent.
ja: L3トピックはL2親を参照している必要があります。

en: L3 — Support
ja: L3 — サポート

en: LLMs.txt cache cleared.
ja: LLMs.txt のキャッシュをクリアしました。

en: Label color
ja: ラベルの色

en: Label font size
ja: ラベルのフォントサイズ

en: Label typography
ja: ラベルのタイポグラフィ

en: Label used for the homepage breadcrumb.
ja: ホームページのパンくずリストに使用されるラベル。

en: Labels
ja: ラベル

en: Language URL
ja: 言語URL

en: Language Versions
ja: 言語バージョン

en: Language code
ja: 言語コード

en: Laptop
ja: ラップトップ

en: Large
ja: 大

en: Large (best quality)
ja: 大 (最高品質)

en: Large sites should keep this lower to avoid memory issues on crawl.
ja: 大規模サイトでは、クロール時のメモリ問題を避けるためにこれを低く保つ必要があります。

en: Last checked: %s
ja: 最終確認: %s

en: Last run
ja: 最終実行

en: Last seen
ja: 最終確認

en: Last synced
ja: 最終同期

en: Latest run
ja: 最新の実行

en: Latitude
ja: 緯度

en: Launch
ja: 起動

en: Lavender Mist
ja: ラベンダーミスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout area
ja: レイアウトエリア

en: Layout template
ja: レイアウトテンプレート

en: Leave blank to use the permalink WordPress generates.
ja: WordPressが生成するパーマリンクを使用する場合は空白のままにします。

en: Leave empty to use the default taxonomy archive URL.
ja: デフォルトのタクソノミーアーカイブURLを使用する場合は空のままにします。

en: Left
ja: 左

en: Left and right nodes are required.
ja: 左右のノードが必要です。

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Left/right ordering updated in draft.
ja: 左右の順序が下書きで更新されました。

en: Legal name
ja: 法人名

en: Lets you customize meta titles and descriptions for taxonomy archive pages and control which ones Google should index, preventing SEO authority from being diluted across low-value pages.
ja: タクソノミーアーカイブページのメタタイトルと説明をカスタマイズし、Googleがインデックスするページを制御できます。低価値ページへのSEO権威の分散を防ぎます。

en: Level
ja: レベル

en: Light violet with a modern AI/creative product vibe.
ja: モダンなAI/クリエイティブ製品の雰囲気を持つライトバイオレット。

en: Limits how large image previews can appear in search results.
ja: 検索結果に表示される画像プレビューのサイズを制限します。

en: Limits how many characters are shown before excerpt text is truncated.
ja: 抜粋テキストが切り捨てられる前に表示する文字数を制限します。

en: Limits simultaneous HTTP requests during a scan.
ja: スキャン中の同時HTTPリクエストを制限します。

en: Link
ja: リンク

en: Link Counter
ja: リンクカウンター

en: Link Counter must be enabled to gather internal link data.
ja: 内部リンクデータを収集するにはリンクカウンターを有効にする必要があります。

en: Link Suggestions
ja: リンク提案

en: Link Suggestions API is not configured.
ja: リンク提案APIが設定されていません。

en: Link Suggestions is disabled. Enable it in Airygen → Modules.
ja: リンク提案が無効です。Airygen → モジュールで有効にしてください。

en: Link Suggestions settings saved.
ja: リンク提案設定が保存されました。

en: Link color
ja: リンクの色

en: Link counts listed in order: internal, external, incoming internal, broken links.
ja: リンク数の順序：内部、外部、受信内部、壊れたリンク。

en: Link following directive
ja: リンクフォロー指示

en: Link log
ja: リンクログ

en: Link to 1–3 relevant posts or pages using descriptive anchor text.
ja: 説明的なアンカーテキストを使用して、1〜3の関連投稿またはページにリンクします。

en: Link types to scan
ja: スキャンするリンクタイプ

en: Links
ja: リンク

en: List
ja: リスト

en: Loading %s…
ja: %s を読み込み中…

en: Loading logs…
ja: ログを読み込み中…

en: Loading records…
ja: レコードを読み込み中...

en: Loading…
ja: 読み込み中...

en: Local SEO
ja: ローカルSEO

en: Location
ja: 場所

en: Log in again
ja: 再ログイン

en: Log limit
ja: ログ制限

en: Log retention (days)
ja: ログ保持(日)

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo URL
ja: ロゴURL

en: Logo image used for schema logo ImageObject output.
ja: スキーマロゴImageObject出力に使用されるロゴ画像。

en: Logs
ja: ログ

en: Long sentences are hard to read in CJK languages.
ja: 長い文はCJK言語では読みにくいです。

en: Long-tail density is in range (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
ja: ロングテール密度が範囲内です(各0.1%%〜0.5%%、合計≤2%)。

en: Long-tail keyphrase density
ja: ロングテールキーフレーズの密度

en: Long-tail keyphrase density %1$s%%-%2$s%% each, total <= %3$s%%
ja: ロングテールキーフレーズ密度 %1$s%%-%2$s%%（各）、合計 <= %3$s%%

en: Long-tail keyphrases
ja: ロングテールキーフレーズ

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 characters away from other keyphrases.
ja: ロングテールキーフレーズは他のキーフレーズから少なくとも50文字離れている必要があります。

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 words away from other keyphrases.
ja: ロングテールキーフレーズは他のキーフレーズから少なくとも50語離れている必要があります。

en: Long-tail keyphrases spaced %d+ words/chars from other keyphrases
ja: ロングテールキーフレーズが他のキーフレーズから %d 語/文字以上離れている

en: Long-tail phrases capture more specific search intent.
ja: ロングテールフレーズはより具体的な検索意図を捕捉します。

en: Long-tail spacing distance
ja: ロングテールのスペース距離

en: Long-tail spacing looks good.
ja: ロングテールの間隔が良好です。

en: Longitude
ja: 経度

en: Lower bound for full score.
ja: 満点スコアの下限。

en: Lower bound for warning score.
ja: 警告スコアの下限。

en: Luxury
ja: 高級

en: Luxury ($$$$)
ja: 高級($$$$)

en: Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
ja: メインコンテンツ左(3) + サイドバー右(2)

en: Main store
ja: メインストア

en: Make sure every value exactly matches your Google Business Profile details, character for character.
ja: すべての値がGoogle ビジネス プロフィールの詳細と文字単位で正確に一致することを確認してください。

en: Make sure the content aligns with the rule and update the page accordingly.
ja: コンテンツがルールに沿っていることを確認し、それに応じてページを更新してください。

en: Makes the first visible contact item bold.
ja: 最初に表示される連絡先項目を太字にします。

en: Manage
ja: 管理

en: Manage Open Graph and Twitter defaults.
ja: Open GraphとTwitterのデフォルトを管理します。

en: Manage URL redirects in priority order: exact → wildcard → regex.
ja: 優先順位でURLリダイレクトを管理します: 完全一致 → ワイルドカード → 正規表現。

en: Manage branch list and override branch-specific settings.
ja: ブランチリストを管理し、ブランチ固有の設定を上書きします。

en: Manage category, tag, and taxonomy archive metadata.
ja: カテゴリ、タグ、タクソノミーアーカイブのメタデータを管理します。

en: Manage daily digest scheduling and delivery controls.
ja: デイリーダイジェストのスケジュールと配信コントロールを管理します。

en: Manage feature defaults, global metadata, and redirects from one dashboard.
ja: 1つのダッシュボードから機能のデフォルト、グローバルメタデータ、リダイレクトを管理します。

en: Manage pillar, cluster, and support relationships for your content.
ja: コンテンツのピラー、クラスター、サポート関係を管理します。

en: Manage score calculation actions for existing posts.
ja: 既存の投稿のスコア計算アクションを管理します。

en: Manage service catalog, service areas, hours, trust signals, and service visibility settings.
ja: サービスカタログ、サービスエリア、営業時間、信頼シグナル、サービス表示設定を管理します。

en: Manage the sitemap index and exposed post types. When enabled, Airygen SEO replaces WordPress’ default sitemap.
ja: サイトマップインデックスと公開する投稿タイプを管理します。有効にすると、Airygen SEO が WordPress のデフォルトサイトマップを置き換えます。

en: Manual
ja: 手動

en: Manual submit
ja: 手動送信

en: Map
ja: マップ

en: Map payload must be a JSON object.
ja: マップペイロードはJSONオブジェクトである必要があります。

en: Map preview
ja: マッププレビュー

en: Mappings
ja: マッピング

en: Margin
ja: マージン

en: Margin Y
ja: 縦方向のマージン

en: Markdown for Agents
ja: エージェント向けマークダウン

en: Markdown preview loaded.
ja: マークダウンプレビューを読み込みました。

en: Mask height
ja: マスクの高さ

en: Master switch for LocalBusiness schema, geo tags, and Local SEO shortcodes.
ja: LocalBusinessスキーマ、ジオタグ、ローカルSEOショートコードのマスタースイッチ。

en: Master switch for author archive metadata and schema output.
ja: 著者アーカイブメタデータとスキーマ出力のマスタースイッチ。

en: Master switch for taxonomy archive metadata output.
ja: タクソノミーアーカイブメタデータ出力のマスタースイッチ。

en: Match type
ja: マッチタイプ

en: Max chars
ja: 最大文字数

en: Max image preview
ja: 最大画像プレビュー

en: Max number of submission events per day. Set to 0 for no limit.
ja: 1日あたりの最大送信イベント数。制限なしの場合は0に設定します。

en: Max requests per run
ja: 実行あたりの最大リクエスト数

en: Max time to complete a request before aborting.
ja: 中止するまでのリクエスト完了の最大時間。

en: Max time to open a connection before aborting.
ja: 中止するまでの接続を開く最大時間。

en: Max video preview
ja: 最大動画プレビュー

en: Max width
ja: 最大幅

en: Maximum SEO title pixel width before score fails.
ja: スコアが失敗となる SEO タイトルの最大ピクセル幅。

en: Maximum average sentence length
ja: 平均文長の最大値

en: Maximum average sentence length for CJK content.
ja: CJK コンテンツの平均文長の最大値。

en: Maximum combined long-tail density.
ja: ロングテール密度の合計最大値。

en: Maximum count
ja: 最大数

en: Maximum density for each long-tail phrase.
ja: 各ロングテールフレーズの最大密度。

en: Maximum internal link count for full score.
ja: 満点スコアのための内部リンク数の最大値。

en: Maximum meta description pixel width.
ja: メタディスクリプションの最大ピクセル幅。

en: Maximum number of %s records kept in the database.
ja: データベースに保持する %s レコードの最大数。

en: Maximum number of H2/H3 headings.
ja: H2/H3 見出しの最大数。

en: Meaning
ja: 意味

en: Members
ja: メンバー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message content
ja: メッセージの内容

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: Meta Description
ja: メタディスクリプション

en: Meta Title
ja: メタタイトル

en: Meta description
ja: メタディスクリプション

en: Meta description includes focus keyphrase
ja: メタディスクリプションにフォーカスキーフレーズが含まれています

en: Meta description present
ja: メタディスクリプションが存在

en: Meta description width
ja: メタディスクリプションの幅

en: Meta description width %1$d-%2$dpx
ja: メタディスクリプションの幅 %1$d-%2$dpx

en: Meta tag preview generated from current settings. This is the format printed in the page source.
ja: 現在の設定から生成されたメタタグプレビュー。これはページソースに出力される形式です。

en: Meta title
ja: メタタイトル

en: Migration
ja: 移行

en: Migration failed. Please try again.
ja: 移行に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Migrations
ja: 移行

en: Min width
ja: 最小幅

en: Mind map
ja: マインドマップ

en: Mind map items contain invalid post data.
ja: マインドマップ項目に無効な投稿データが含まれています。

en: Mind map reset to last saved state.
ja: マインドマップを最後に保存した状態にリセットしました。

en: Mind map saved.
ja: マインドマップが保存されました。

en: Minimum Flesch reading ease score.
ja: Flesch 読みやすさスコアの最小値。

en: Minimum SEO title character length.
ja: SEO タイトルの最小文字数。

en: Minimum SEO title pixel width before score fails.
ja: スコアが失敗となる SEO タイトルの最小ピクセル幅。

en: Minimum characters
ja: 最小文字数

en: Minimum count
ja: 最小数

en: Minimum days to wait before retrying failed submissions.
ja: 失敗した送信を再試行するまでに待機する最小日数。

en: Minimum density for each long-tail phrase.
ja: 各ロングテールフレーズの最小密度。

en: Minimum distance between long-tail phrases and focus terms.
ja: ロングテールフレーズとフォーカスタームの最小距離。

en: Minimum external link count required for pass.
ja: 合格に必要な外部リンク数の最小値。

en: Minimum headings
ja: 最小見出し数

en: Minimum internal link count for full score.
ja: 満点スコアのための内部リンク数の最小値。

en: Minimum internal links for warning score range.
ja: 警告スコア範囲のための内部リンクの最小数。

en: Minimum links
ja: 最小リンク数

en: Minimum meta description pixel width.
ja: メタディスクリプションの最小ピクセル幅。

en: Minimum number of H2/H3 headings.
ja: H2/H3 見出しの最小数。

en: Minimum score
ja: 最小スコア

en: Minimum sentence count before this rule applies.
ja: このルールが適用される前の最小文章数。

en: Minimum sentences required
ja: 必要な最小文章数

en: Minimum spacing (words/chars)
ja: 最小スペース（語/文字）

en: Minimum word count
ja: 最小単語数

en: Minimum word count required for pass.
ja: 合格に必要な最小単語数。

en: Minimum words
ja: 最小単語数

en: Mint Calm
ja: ミントカーム

en: Mint green tone that feels supportive and stable.
ja: 安心感と安定感のあるミントグリーントーン。

en: Missing post parameter.
ja: 投稿パラメータが欠落しています。

en: Missing settings key in import payload.
ja: インポートデータに設定キーがありません。

en: Mode
ja: モード

en: Moderate
ja: 中程度

en: Moderate ($$)
ja: 中程度($$)

en: Modules
ja: モジュール

en: Monday
ja: 月曜日

en: Monitor mode
ja: モニターモード

en: Monitor outbound URLs for errors once link counting completes.
ja: リンクカウントが完了したら、外部URLのエラーを監視します。

en: Monitoring
ja: モニタリング

en: Monitoring…
ja: 監視中...

en: More complete content tends to perform better for informational queries.
ja: より完全なコンテンツは、情報検索クエリでより良いパフォーマンスを発揮する傾向があります。

en: More modules
ja: その他のモジュール

en: Name
ja: 名前

en: Neutral white + light gray with crisp slate text.
ja: 鮮明なスレートテキストのニュートラルホワイト+ライトグレー。

en: News Article
ja: ニュース記事

en: News article (NewsArticle)
ja: ニュース記事 (NewsArticle)

en: Next
ja: 次へ

en: Next ordering links must point to the same level in the same group.
ja: 次の順序リンクは、同じグループ内の同じレベルを指している必要があります。

en: Next →
ja: 次へ →

en: No
ja: いいえ

en: No %1$s yet. Add %2$s below.
ja: まだ %1$s がありません。以下に %2$s を追加してください。

en: No %1$s yet. Add %2$s to override %3$s.
ja: まだ %1$s がありません。%3$s をオーバーライドするために %2$s を追加してください。

en: No %1$s yet. Add %2$s to start.
ja: まだ %1$s がありません。開始するには %2$s を追加してください。

en: No %1$s yet. Add one to configure %2$s.
ja: まだ %1$s がありません。%2$s を設定するには 1 つ追加してください。

en: No %s added yet.
ja: まだ %s が追加されていません。

en: No %s found.
ja: %s が見つかりません。

en: No %s match the current filters.
ja: 現在のフィルターに一致する %s がありません。

en: No %s selected.
ja: %s が選択されていません。

en: No %s yet.
ja: まだ %s がありません。

en: No IndexNow engines are enabled.
ja: IndexNowエンジンが有効になっていません。

en: No JSON-LD available for this post.
ja: この投稿に利用可能なJSON-LDがありません。

en: No additional modules recommended. You can enable more from the dashboard anytime.
ja: おすすめの追加モジュールはありません。ダッシュボードからいつでも追加のモジュールを有効化できます。

en: No channel results.
ja: チャンネルの結果がありません。

en: No configured layout blocks are available for contact page preview.
ja: 連絡先ページプレビューに利用可能な設定済みレイアウトブロックがありません。

en: No custom rule fields are available.
ja: 使用可能なカスタムルールフィールドがありません。

en: No description
ja: 説明なし

en: No directives yet
ja: 指示はまだありません

en: No enabled channels. Enable at least one channel to send a digest.
ja: 有効なチャンネルがありません。ダイジェストを送信するには少なくとも 1 つのチャンネルを有効にしてください。

en: No global robots defaults configured yet.
ja: グローバルrobotsデフォルトがまだ設定されていません。

en: No hidden blocks.
ja: 非表示ブロックはありません。

en: No hidden selections.
ja: 非表示の選択肢はありません。

en: No limit (-1)
ja: 制限なし(-1)

en: No logs yet.
ja: ログはまだありません。

en: No long-tail keyphrases added yet.
ja: ロングテールキーフレーズはまだ追加されていません。

en: No migration tools available yet.
ja: 利用可能な移行ツールはまだありません。

en: No new records were generated for the selected digest sections.
ja: 選択したダイジェストセクションに新しいレコードは生成されませんでした。

en: No new records.
ja: 新しいレコードがありません。

en: No panels available.
ja: 利用可能なパネルがありません。

en: No published posts available for scoring
ja: スコアリングに利用可能な公開済み投稿がありません

en: No records found.
ja: レコードが見つかりません。

en: No results available.
ja: 利用可能な結果がありません。

en: No results.
ja: 結果がありません。

en: No scoring rules found. Make sure the score engine metadata is available.
ja: スコアリングルールが見つかりません。スコアエンジンメタデータが利用可能であることを確認してください。

en: No suggestions yet. Save the post so we can index its keywords.
ja: 提案はまだありません。キーワードをインデックスできるように投稿を保存してください。

en: No taxonomy containing "brand" was detected.
ja: "brand"を含むタクソノミーが検出されませんでした。

en: No topic cluster assigned yet. Save a level to view the relationships.
ja: トピッククラスターがまだ割り当てられていません。関係を表示するにはレベルを保存してください。

en: Noindex author archives
ja: 著者アーカイブにnoindexを設定

en: Non-production environment detected
ja: 非本番環境が検出されました

en: None
ja: なし

en: Not configured
ja: 未設定

en: Not indexed
ja: インデックスされていません

en: Not scheduled
ja: スケジュールされていません

en: Not set
ja: 未設定

en: Note
ja: 注記

en: Nothing to copy.
ja: コピーするものがありません。

en: Notify IndexNow partners when URLs change and manage quota/backfill jobs.
ja: URLが変更されたときにIndexNowパートナーに通知し、クォータ/バックフィルジョブを管理します。

en: Number list
ja: 番号付きリスト

en: Off
ja: オフ

en: Old logs are cleaned up automatically after this period.
ja: 古いログはこの期間後に自動的にクリーンアップされます。

en: Older log entries are deleted automatically.
ja: 古いログエントリは自動的に削除されます。

en: On-Page SEO
ja: オンページSEO

en: One URL per line.
ja: 1行に1つのURL。

en: One URL per line. These links override the global Author SEO social profiles for this author.
ja: 1行に1つのURL。これらのリンクは、この著者のグローバル著者SEOソーシャルプロフィールを上書きします。

en: One city per line. Output as @type: City.
ja: 1行に1つの都市。@type: Cityとして出力されます。

en: One email per line or separated by commas.
ja: 1 行に 1 つのメールアドレス、またはカンマ区切り。

en: One or more posts cannot be edited.
ja: 1 件以上の投稿を編集できません。

en: One pattern per line. Requests matching these patterns are ignored.
ja: 1 行に 1 パターン。これらのパターンに一致するリクエストは無視されます。

en: One postal code per line. Output as @type: PostalCode.
ja: 1行に1つの郵便番号。@type: PostalCodeとして出力されます。

en: One social/profile URL per line (Facebook, Instagram, Yelp, etc.).
ja: 1行に1つのソーシャル/プロフィールURL(Facebook、Instagram、Yelpなど)。

en: One space is added before and after when rendered.
ja: レンダリング時に前後に1つのスペースが追加されます。

en: Only applies when the Article graph is enabled.
ja: 記事グラフが有効な場合にのみ適用されます。

en: Only network administrators can change uninstall preferences.
ja: ネットワーク管理者のみがアンインストール設定を変更できます。

en: Only output Article graph for Posts
ja: 投稿にのみ記事グラフを出力

en: Only show the TOC when this many headings are found.
ja: この数の見出しが見つかったときのみTOCを表示します。

en: Only sibling nodes in the same level and group can be ordered.
ja: 同じレベルとグループ内の兄弟ノードのみ順序付けできます。

en: Open
ja: 開く

en: Open Airygen SEO settings
ja: Airygen SEO設定を開く

en: Open Permalink Settings
ja: パーマリンク設定を開く

en: Open Reading Settings
ja: 表示設定を開く

en: Open URLs
ja: URL を開く

en: Open global settings
ja: グローバル設定を開く

en: Open in a new tab to verify the generated sitemap index.
ja: 新しいタブで開いて生成されたサイトマップインデックスを確認します。

en: Open link
ja: リンクを開く

en: Open mind map
ja: マインドマップを開く

en: Open robots.txt in a new tab to verify output.
ja: 新しいタブでrobots.txtを開いて出力を確認します。

en: Open sitemap
ja: サイトマップを開く

en: Open the Airygen SEO dashboard
ja: Airygen SEOダッシュボードを開く

en: Opening Hours
ja: 営業時間

en: Opens
ja: 開く

en: Operation timeout (seconds)
ja: 処理タイムアウト (秒)

en: Optional avatar image URL for the webhook sender.
ja: ウェブフック送信者のオプションのアバター画像 URL。

en: Optional boosts that can raise the total score when applicable.
ja: 該当する場合に合計スコアを上げることができるオプションのブースト。

en: Optional canonical publisher page for social networks.
ja: ソーシャルネットワーク用のオプション正規パブリッシャーページ。

en: Optional description
ja: オプションの説明

en: Optional height to help caching. Suggested value: 630.
ja: キャッシングを支援するオプションの高さ。推奨値: 630。

en: Optional instructions included only in this extension output.
ja: この拡張機能の出力にのみ含まれるオプションの指示。

en: Optional text added under the llms.txt heading.
ja: llms.txt の見出し下に追加されるオプションのテキスト。

en: Optional width to help caching. Suggested value: 1200.
ja: キャッシングを支援するオプションの幅。推奨値: 1200。

en: Optional. If filled, this overrides price level (example: TWD 200 – 500).
ja: オプション。入力すると価格レベルを上書きします(例: TWD 200 – 500)。

en: Optional. Summarize why this redirect exists for future context.
ja: オプション。将来の参考のために、このリダイレクトが存在する理由を要約します。

en: Order
ja: 順序

en: Ordering only works between the same level.
ja: 順序付けは同じレベル間でのみ機能します。

en: Organization
ja: 組織

en: Organization name
ja: 組織名

en: Organization type
ja: 組織タイプ

en: Organize pillar, cluster, and support content relationships.
ja: ピラー、クラスター、サポートコンテンツの関係を整理します。

en: Osaka Itinerary
ja: 大阪旅程

en: Outline border
ja: アウトラインボーダー

en: Output
ja: 出力

en: Output Article graph
ja: 記事グラフを出力

en: Output BreadcrumbList graph
ja: BreadcrumbListグラフを出力

en: Output Name, Address, Phone in the site footer.
ja: サイトフッターに名前、住所、電話番号を出力します。

en: Output Organization graph
ja: 組織グラフを出力

en: Output Website graph
ja: ウェブサイトグラフを出力

en: Output optional geo meta tags for region, place name, and coordinates.
ja: 地域、地名、座標のオプションジオメタタグを出力します。

en: Outputs Article/NewsArticle schema using the defaults configured below.
ja: 以下で設定されたデフォルトを使用してArticle/NewsArticleスキーマを出力します。

en: Outputs a BreadcrumbList JSON-LD graph. If Breadcrumbs is enabled, it uses that trail; otherwise it falls back to a simple trail on single posts. Disable to stop schema output.
ja: BreadcrumbList JSON-LDグラフを出力します。パンくずリストが有効な場合はそのトレイルを使用し、そうでない場合は単一投稿で簡単なトレイルにフォールバックします。スキーマ出力を停止するには無効にします。

en: Outputs a canonical URL tag.
ja: 正規URLタグを出力します。

en: Outputs a description tag when a description exists.
ja: ディスクリプションが存在する場合にディスクリプションタグを出力します。

en: Outputs a robots tag when custom directives are set.
ja: カスタム指示が設定されている場合にrobotsタグを出力します。

en: Outputs a title tag when a title is available.
ja: タイトルが利用可能な場合にタイトルタグを出力します。

en: Outputs this branch contact card and map. Falls back to Main store for empty fields.
ja: このブランチの連絡先カードとマップを出力します。空のフィールドはメインストアにフォールバックします。

en: Overall
ja: 全体

en: Override WordPress previous and next links
ja: WordPress の前後リンクをオーバーライド

en: Override breadcrumbs
ja: パンくずリストを上書き

en: Override the default description template for this post type.
ja: この投稿タイプのデフォルトディスクリプションテンプレートを上書きします。

en: Override the default title template for this post type.
ja: この投稿タイプのデフォルトタイトルテンプレートを上書きします。

en: Override the global template for specific post types. Separator and custom tokens reuse the values set above.
ja: 特定の投稿タイプのグローバルテンプレートを上書きします。区切り文字とカスタムトークンは上記で設定された値を再利用します。

en: Override the sender name shown in Discord messages.
ja: Discord メッセージに表示される送信者名をオーバーライドします。

en: Padding
ja: パディング

en: Padding inside the container.
ja: コンテナ内のパディング。

en: Padding inside the list of TOC links.
ja: TOCリンクリスト内のパディング。

en: Page
ja: ページ

en: Page %1$d of %2$d
ja: %2$d ページ中 %1$d ページ目

en: Page %1$s / %2$s
ja: ページ %1$s / %2$s

en: Page %1$s of %2$s
ja: ページ%1$s / %2$s

en: Page %s
ja: ページ%s

en: Pages should have a single main heading (H1).
ja: ページには単一のメイン見出し(H1)が必要です。

en: Panels
ja: パネル

en: Parent L1
ja: 親L1

en: Parent L2
ja: 親L2

en: Passed
ja: 合格

en: Passing more rules improves the overall SEO score.
ja: より多くのルールに合格すると、全体的なSEOスコアが向上します。

en: Password
ja: パスワード

en: Paste a full Google Maps URL. Supported patterns include @lat,lng, q=lat,lng, and !3d…!4d….
ja: 完全なGoogle Maps URLを貼り付けてください。サポートされているパターンには、@lat,lng、q=lat,lng、!3d…!4d…が含まれます。

en: Paste the Discord incoming webhook URL for your channel.
ja: チャンネルの Discord 受信ウェブフック URL を貼り付けてください。

en: Paste the Meta (Facebook/Instagram) Business Manager verification token to prove domain ownership. This helps Meta trust your og: tags and unlocks domain insights.
ja: ドメイン所有権を証明するためにMeta(Facebook/Instagram)ビジネスマネージャー検証トークンを貼り付けてください。これによりMetaがog:タグを信頼し、ドメインインサイトがアンロックされます。

en: Paste the Microsoft Teams incoming webhook URL.
ja: Microsoft Teams の受信ウェブフック URL を貼り付けてください。

en: Paste the token from BotFather for your Telegram bot.
ja: Telegram ボット用の BotFather のトークンを貼り付けてください。

en: Paste verification strings from each platform. Airygen SEO outputs the corresponding meta tags automatically.
ja: 各プラットフォームの認証文字列を貼り付けてください。Airygen SEO は対応するメタタグを自動的に出力します。

en: Path
ja: パス

en: Pause between request batches to reduce load.
ja: 負荷を軽減するためにリクエストバッチ間で一時停止します。

en: Pending
ja: 保留中

en: Pending jobs
ja: 保留中のジョブ

en: Pending posts
ja: 保留中の投稿

en: Per post type defaults
ja: 投稿タイプ別のデフォルト

en: Per post type overrides
ja: 投稿タイプ別の上書き

en: Per-phrase max (%)
ja: フレーズごとの最大値（%）

en: Per-phrase min (%)
ja: フレーズごとの最小値（%）

en: Permalink not available yet
ja: パーマリンクはまだ利用できません

en: Permalink structure includes post names
ja: パーマリンク構造に投稿名が含まれています

en: Permission expired. Please log in again.
ja: 権限の有効期限が切れました。再度ログインしてください。

en: Phone
ja: 電話

en: Pick a preset theme for Topic Cluster output.
ja: トピッククラスター出力のプリセットテーマを選択します。

en: Pick a product to load Head Sample and WooCommerce native schema preview.
ja: 商品を選択してヘッドサンプルとWooCommerceネイティブスキーマプレビューを読み込みます。

en: Pick the type that best matches your organization (e.g., Organization, LocalBusiness).
ja: 組織に最も適したタイプを選択してください(例: Organization、LocalBusiness)。

en: Pillar
ja: ピラー

en: Pillar already exists in this group, so L1 is unavailable.
ja: ピラーはこのグループに既に存在するため、L1は利用できません。

en: Pillar content cannot be re-parented.
ja: ピラーコンテンツは再親付けできません。

en: Pillar relation cannot be removed from mind map edge.
ja: ピラー関係はマインドマップのエッジから削除できません。

en: Pillar topics cannot be re-parented.
ja: ピラートピックは再親付けできません。

en: Pinterest verification
ja: Pinterest 認証

en: Place the focus keyphrase in one relevant H2 or H3.
ja: 関連するH2またはH3の1つにフォーカスキーフレーズを配置してください。

en: Place this shortcode in a page to automatically generate Contact content and Local Business Schema.
ja: このショートコードをページに配置すると、連絡先コンテンツとローカルビジネススキーマが自動的に生成されます。

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Please configure this in WooCommerce SEO settings.
ja: WooCommerce SEO設定でこれを設定してください。

en: Please enter a valid post ID.
ja: 有効な投稿 ID を入力してください。

en: Plugin Activation Error
ja: プラグイン有効化エラー

en: Plugin active
ja: プラグイン有効

en: Plugin detected
ja: プラグインを検出しました

en: Plugin inactive
ja: プラグイン無効

en: Plugin not detected
ja: プラグインが検出されませんでした

en: Post
ja: 投稿

en: Post Card
ja: 投稿カード

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post card template
ja: 投稿カードテンプレート

en: Post container
ja: 投稿コンテナ

en: Post digest messages to a Teams incoming webhook URL.
ja: Teams の受信ウェブフック URL にダイジェストメッセージを投稿します。

en: Post excerpt with truncation rules.
ja: 切り捨てルールを適用した投稿抜粋。

en: Post meta migration
ja: 投稿メタの移行

en: Post names missing from permalinks
ja: パーマリンクに投稿名がありません

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Post thumbnail image.
ja: 投稿のサムネイル画像。

en: Post title
ja: 投稿タイトル

en: Post title with permalink.
ja: パーマリンク付きの投稿タイトル。

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Post type filter
ja: 投稿タイプフィルター

en: Post type scope is synced from Link Suggestions and cannot be edited here.
ja: 投稿タイプのスコープはリンク候補から同期されており、ここでは編集できません。

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Post types to include
ja: 含める投稿タイプ

en: Postal
ja: 郵便

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Potential SSL issue detected
ja: SSL問題の可能性が検出されました

en: Power the in-editor SEO score panel and REST endpoint.
ja: エディタ内SEOスコアパネルとRESTエンドポイントを強化します。

en: Preferences saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Prefix applied to generated heading IDs to avoid clashes.
ja: 衝突を避けるために生成された見出しIDに適用されるプレフィックス。

en: Premium
ja: プレミアム

en: Premium ($$$)
ja: プレミアム($$$)

en: Prepare to migrate All-in-One SEO Pack metadata, social defaults, schema settings, and redirects into Airygen SEO.
ja: All-in-One SEO Pack のメタデータ、ソーシャルのデフォルト、スキーマ設定、リダイレクトを Airygen SEO に移行する準備をします。

en: Prepare to migrate Rank Math metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
ja: Rank Mathメタデータ、ソーシャルデフォルト、スキーマ設定をAirygen SEOに移行する準備をします。

en: Prepare to migrate SEOPress metadata, social defaults, templates, and redirects into Airygen SEO.
ja: SEOPress のメタデータ、ソーシャルのデフォルト、テンプレート、リダイレクトを Airygen SEO に移行する準備をします。

en: Prepare to migrate Yoast SEO metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
ja: Yoast SEOメタデータ、ソーシャルデフォルト、スキーマ設定をAirygen SEOに移行する準備をします。

en: Press Enter or comma to save each keyphrase (max 5).
ja: Enterまたはカンマを押して各キーフレーズを保存します(最大5つ)。

en: Pretty permalinks are disabled
ja: パーマリンクが無効になっています

en: Prev
ja: 前へ

en: Prevent author archive pages from being indexed.
ja: 著者アーカイブページのインデックス登録を防止します。

en: Prevent caching
ja: キャッシュを防止

en: Prevents duplicate content issues and consolidates ranking signals.
ja: 重複コンテンツの問題を防ぎ、ランキングシグナルを統合します。

en: Prevents search engines from offering automatic translation for this page.
ja: 検索エンジンがこのページの自動翻訳を提供するのを防ぎます。

en: Prevents search results from showing text snippets under your title.
ja: 検索結果がタイトルの下にテキストスニペットを表示するのを防ぎます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview JSON-LD
ja: JSON-LDをプレビュー

en: Preview URL
ja: プレビューURL

en: Preview canonical
ja: 正規URLをプレビュー

en: Preview category
ja: カテゴリをプレビュー

en: Preview fallback metadata for product pages. Product schema comes from WooCommerce native output.
ja: 商品ページのフォールバックメタデータをプレビューします。商品スキーマはWooCommerceネイティブ出力から取得されます。

en: Preview fallback metadata output for taxonomy archive pages.
ja: タクソノミーアーカイブページのフォールバックメタデータ出力をプレビューします。

en: Preview generated llms.txt output from current curated and scope settings.
ja: 現在のキュレーションとスコープ設定から生成された llms.txt 出力をプレビューします。

en: Preview how your page might appear in search results.
ja: 検索結果でページがどのように表示されるかをプレビューします。

en: Preview is unavailable.
ja: プレビューは利用できません。

en: Preview link
ja: プレビューリンク

en: Preview link copied
ja: プレビューリンクをコピーしました

en: Preview llms.txt
ja: llms.txt をプレビュー

en: Preview loaded.
ja: プレビューを読み込みました。

en: Preview markdown output using current settings.
ja: 現在の設定を使用してマークダウン出力をプレビューします。

en: Preview product
ja: 商品をプレビュー

en: Preview related posts output based on current layout and style settings.
ja: 現在のレイアウトとスタイル設定に基づいて関連投稿の出力をプレビューします。

en: Preview robots directive
ja: robots指示をプレビュー

en: Preview robots meta value
ja: robotsメタ値をプレビュー

en: Preview schema
ja: スキーマをプレビュー

en: Preview simulated Topic Cluster output for L1, L2, and L3 articles.
ja: L1、L2、L3 記事のシミュレートされたトピッククラスター出力をプレビューします。

en: Preview tag
ja: タグをプレビュー

en: Preview the metadata values this module will output.
ja: このモジュールが出力するメタデータ値をプレビューします。

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous ordering links must point to the same level in the same group.
ja: 前の順序リンクは、同じグループ内の同じレベルを指している必要があります。

en: Price level
ja: 価格レベル

en: Pricing
ja: 価格

en: Primary
ja: プライマリ

en: Primary contact number for customers. Include country/area code when possible.
ja: 顧客向けの主要連絡先番号。可能な限り国/地域コードを含めてください。

en: Primary phone number line in the output card.
ja: 出力カードの主要電話番号行。

en: Processed posts
ja: 処理済み投稿

en: Processing
ja: 処理中

en: Processing posts
ja: 投稿を処理中

en: Product
ja: 商品

en: Profile
ja: プロフィール

en: Progress
ja: 進行状況

en: Prompts for Agents
ja: エージェント向けプロンプト

en: Provide at least one URL.
ja: 少なくとも1つのURLを提供してください。

en: Provide defaults for social share images and Twitter handles when per-post values are missing.
ja: 投稿ごとの値が欠落している場合のソーシャル共有画像とTwitterハンドルのデフォルトを提供します。

en: Public URL to your key file. Leave blank to use the default location.
ja: キーファイルの公開URL。デフォルトの場所を使用する場合は空白のままにします。

en: Publish /llms.txt so AI crawlers can discover your content.
ja: AI クローラーがコンテンツを発見できるように /llms.txt を公開します。

en: Publish LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable business info shortcodes.
ja: LocalBusinessスキーマ、ジオメタタグ、再利用可能なビジネス情報ショートコードを公開します。

en: Published or modified date.
ja: 公開日または更新日。

en: Publisher URL
ja: パブリッシャーURL

en: Push digest messages to a Discord webhook endpoint.
ja: Discord ウェブフックエンドポイントにダイジェストメッセージをプッシュします。

en: Queue
ja: キュー

en: Queue a background job to refresh keyphrases for all allowed post types.
ja: すべての許可された投稿タイプのキーフレーズを更新するバックグラウンドジョブをキューに追加します。

en: Queue backfill
ja: バックフィルをキュー

en: Queue existing posts for submission. Useful after enabling a new engine.
ja: 既存の投稿を送信用にキューに追加します。新しいエンジンを有効にした後に便利です。

en: Queueing…
ja: キューに追加中...

en: Queuing…
ja: キューに追加中...

en: Quick start
ja: クイックスタート

en: REST authentication expired. Please refresh and log in again.
ja: REST認証の有効期限が切れました。更新してもう一度ログインしてください。

en: RSS Feed Signature
ja: RSS フィード署名

en: Radius
ja: 半径

en: Rating value
ja: 評価値

en: Reachable
ja: 到達可能

en: Readability for CJK content
ja: CJK コンテンツの読みやすさ

en: Readability score (Flesch)
ja: 読みやすさスコア（Flesch）

en: Readable content keeps users engaged and reduces bounce.
ja: 読みやすいコンテンツはユーザーのエンゲージメントを維持し、直帰率を低減します。

en: Rebots Meta
ja: Robots Meta

en: Rebuild
ja: 再構築

en: Rebuild finished:
ja: 再構築が完了しました：

en: Recalculate
ja: 再計算

en: Receive daily alerts for newly detected records.
ja: 新たに検出されたレコードのデイリーアラートを受け取ります。

en: Recent URLs
ja: 最近のURL

en: Recheck
ja: 再チェック

en: Rechecking…
ja: 再チェック中...

en: Recipients
ja: 受信者

en: Recommended
ja: 推奨

en: Recommended format for Google priceRange output.
ja: Google priceRange出力の推奨形式。

en: Recommends related posts at the bottom of each article based on categories and tags, keeping readers engaged and reducing bounce rate.
ja: カテゴリーとタグに基づいて各記事の末尾に関連投稿を推薦し、読者の関心を維持してバウンス率を低下させます。

en: Record deleted.
ja: レコードが削除されました。

en: Record updated.
ja: レコードを更新しました。

en: Records
ja: レコード

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect migration failed.
ja: リダイレクトの移行に失敗しました。

en: Redirect rules migration
ja: リダイレクトルールの移行

en: Redirect to custom URL
ja: カスタム URL にリダイレクト

en: Redirect to homepage
ja: ホームページにリダイレクト

en: Redirects
ja: リダイレクト

en: Redirects imported.
ja: リダイレクトがインポートされました。

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh after editing to see the latest five link ideas and this post’s top terms.
ja: 編集後に更新すると、最新の5つのリンクアイデアとこの投稿のトップタームが表示されます。

en: Refresh status
ja: ステータスを更新

en: Refreshing…
ja: 更新中...

en: Region / State
ja: 地域/都道府県

en: Registered legal entity name (for example, company registration name).
ja: 登録された法人名(例: 会社登記名)。

en: Registered legal entity name line.
ja: 登録された法人名の行。

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Reindex
ja: 再インデックス

en: Reindex suggestions
ja: 提案を再インデックス

en: Rel attributes clarify how external links should be treated.
ja: Rel属性は外部リンクの扱い方を明確にします。

en: Related Posts
ja: 関連投稿

en: Related Posts requires enabling Link Suggestions first.
ja: 関連投稿を使用するには、まずリンク候補を有効にする必要があります。

en: Relation link descriptions
ja: 関係リンクの説明

en: Relation removed in draft.
ja: 関係が下書きで削除されました。

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all custom database tables
ja: すべてのカスタムデータベーステーブルを削除

en: Remove all plugin settings (wp_options)
ja: すべてのプラグイン設定を削除 (wp_options)

en: Remove all post, term, and user metadata
ja: すべての投稿・タクソノミー・ユーザーのメタデータを削除

en: Remove keyphrase
ja: キーフレーズを削除

en: Remove relation
ja: 関係を削除

en: Remove token
ja: トークンを削除

en: Renders breadcrumbs on the frontend.
ja: フロントエンドでパンくずリストをレンダリングします。

en: Renders the table of contents on the frontend.
ja: フロントエンドで目次をレンダリングします。

en: Reorder the sidebar panels shown in the editor. Drag to arrange and keep related modules together.
ja: エディタに表示されるサイドバーパネルを並べ替えます。ドラッグして配置し、関連モジュールをまとめます。

en: Reports
ja: レポート

en: Representative photo used in LocalBusiness schema output.
ja: LocalBusinessスキーマ出力で使用される代表写真。

en: Requires Link Suggestions and outputs related post cards via shortcode or automatic insertion.
ja: リンク候補が必要で、ショートコードまたは自動挿入によって関連投稿カードを出力します。

en: Requires focus keyphrase
ja: フォーカスキーフレーズが必要

en: Reset
ja: リセット

en: Reset all settings in this module to default values?
ja: このモジュールのすべての設定をデフォルト値にリセットしますか？

en: Reset mind map changes
ja: マインドマップの変更をリセット

en: Reset settings
ja: 設定をリセット

en: Reset the current mind map to the last saved state?
ja: 現在のマインドマップを最後に保存した状態にリセットしますか？

en: Resolve
ja: 解決

en: Resolve selected
ja: 選択したものを解決

en: Resolve site health warnings and keep SEO modules configured.
ja: サイトヘルスの警告を解決し、SEOモジュールを設定済みに保ちます。

en: Resolved
ja: 解決済み

en: Results
ja: 結果

en: Retention days
ja: 保持日数

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry cooldown (days)
ja: 再試行までの待機日数 (日)

en: Review Topic Cluster groups and their pillar/cluster/support counts.
ja: トピッククラスターグループとそのピラー/クラスター/サポートカウントを確認します。

en: Review count
ja: レビュー数

en: Review daily digest delivery history and channel outcomes.
ja: デイリーダイジェストの配信履歴とチャンネルの結果を確認します。

en: Review mapped title templates, robots directives, social metadata, and redirects before import.
ja: インポート前にマッピングされたタイトルテンプレート、robots ディレクティブ、ソーシャルメタデータ、リダイレクトを確認します。

en: Review recent link checks and jump to affected posts.
ja: 最近のリンクチェックを確認し、影響を受けた投稿にジャンプします。

en: Reviews
ja: レビュー

en: Right
ja: 右

en: Robots Control
ja: Robots コントロール

en: Robots directives
ja: Robots指示

en: Robots meta
ja: Robotsメタ

en: Robots meta copied
ja: Robotsメタをコピーしました

en: Robots visibility is healthy
ja: Robots可視性は健全です

en: Rose Blush
ja: ローズブラッシュ

en: Rotate key
ja: キーをローテーション

en: Rounds the four image corners in each Related Posts card.
ja: 各関連投稿カードの 4 つの画像の角を丸くします。

en: Rule
ja: ルール

en: Rule Weights
ja: ルールの重み

en: Run health checks across core SEO features and integrations.
ja: コアSEO機能と統合全体でヘルスチェックを実行します。

en: Running checks…
ja: チェックを実行中...

en: Runs (24h)
ja: 実行回数（24h）

en: Runs (7d)
ja: 実行回数（7d）

en: Runtime-only change; stored post content never updates.
ja: 実行時のみの変更; 保存された投稿コンテンツは更新されません。

en: SEO Title
ja: SEOタイトル

en: SEO experts can adjust rule parameters based on their own experience.
ja: SEO の専門家は、自身の経験に基づいてルールパラメーターを調整できます。

en: SEO impact
ja: SEOへの影響

en: SEO title length
ja: SEOタイトルの長さ

en: SEO title width
ja: SEO タイトルの幅

en: SERP Snippet
ja: SERPスニペット

en: SMTP account password used for authentication.
ja: 認証に使用する SMTP アカウントのパスワード。

en: SMTP account username used for authentication.
ja: 認証に使用する SMTP アカウントのユーザー名。

en: SMTP auth
ja: SMTP 認証

en: SMTP host
ja: SMTP ホスト

en: SMTP port
ja: SMTP ポート

en: SMTP server address, for example smtp.gmail.com.
ja: SMTP サーバーアドレス（例：smtp.gmail.com）。

en: SMTP service port, for example 587 for Gmail.
ja: SMTP サービスポート（例：Gmail の場合は 587）。

en: SSL certificate appears invalid
ja: SSL証明書が無効のようです

en: SSL certificate detected
ja: SSL証明書が検出されました

en: SSL status unknown
ja: SSLステータス不明

en: Sample post title
ja: サンプル投稿タイトル

en: Samples
ja: サンプル

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save changes to apply your updates.
ja: 更新を適用するには変更を保存してください。

en: Save selection
ja: 選択内容を保存

en: Save the post first to preview JSON-LD.
ja: JSON-LDをプレビューするには、まず投稿を保存してください。

en: Saved.
ja: 保存されました。

en: Saving a post recalculates link counts in the background.
ja: 投稿を保存すると、バックグラウンドでリンク数が再計算されます。

en: Saving…
ja: 保存中...

en: Scan content for broken and redirected links, and monitor crawl health.
ja: リンク切れとリダイレクトされたリンクをコンテンツでスキャンし、クロールヘルスを監視します。

en: Schedule and dispatch one daily digest for 404s, broken links, and related site alerts.
ja: 404、壊れたリンク、関連サイトアラートのデイリーダイジェストをスケジュールして送信します。

en: Schema
ja: スキーマ

en: Schema Markup
ja: スキーママークアップ

en: Schema Markup defaults are not set yet. Configure them in the Airygen dashboard.
ja: スキーママークアップのデフォルトがまだ設定されていません。Airygenダッシュボードで設定してください。

en: Schema Sample
ja: スキーマサンプル

en: Schema Source
ja: スキーマソース

en: Scholarly article (ScholarlyArticle)
ja: 学術記事 (ScholarlyArticle)

en: Scope
ja: 範囲

en: Score
ja: スコア

en: Score Calculator
ja: スコア計算機

en: Score Calculator REST route missing
ja: スコア計算機RESTルートが欠落しています

en: Score Calculator endpoint is healthy
ja: スコア計算機エンドポイントは健全です

en: Score Calculator endpoint returned an error
ja: スコア計算機エンドポイントがエラーを返しました

en: Score Calculator endpoint returned an unexpected status
ja: スコア計算機エンドポイントが予期しないステータスを返しました

en: Score Calculator endpoint status unknown
ja: スコア計算機エンドポイントのステータスが不明

en: Score Calculator is disabled for this post type.
ja: このポストタイプではスコア計算ツールが無効です。

en: Score Calculator is not configured yet. Configure it under Airygen → Modules.
ja: スコア計算機がまだ設定されていません。Airygen → モジュールで設定してください。

en: Score: %1$s / %2$s
ja: スコア: %1$s / %2$s

en: Score: —
ja: スコア: —

en: Search
ja: 検索

en: Search Console linked
ja: Search Consoleがリンクされています

en: Search Console not linked
ja: Search Consoleがリンクされていません

en: Search by post title
ja: 投稿タイトルで検索

en: Search engine visibility checks are informational outside production environments.
ja: 検索エンジン可視性チェックは本番環境外では情報提供のみです。

en: Search engines are allowed to index this site.
ja: 検索エンジンはこのサイトのインデックス登録が許可されています。

en: Search engines expect the primary topic to appear in the title.
ja: 検索エンジンはタイトルに主要トピックが表示されることを期待しています。

en: Search parent
ja: 親を検索

en: Search path
ja: 検索パス

en: Search post title…
ja: 投稿タイトルを検索...

en: Search posts
ja: 投稿を検索

en: Search results label
ja: 検索結果ラベル

en: Search rules
ja: ルールを検索

en: Section 1
ja: セクション1

en: Section 2
ja: セクション2

en: Section body container
ja: セクションボディコンテナ

en: Section header
ja: セクションヘッダー

en: Section header container
ja: セクションヘッダーコンテナ

en: Section title
ja: セクションタイトル

en: Security
ja: セキュリティ

en: See how your content connects and keep link metrics up to date across your site.
ja: コンテンツがどのように接続されているかを確認し、サイト全体でリンクメトリクスを最新の状態に保ちます。

en: See relevant internal links while you edit.
ja: 編集中に関連する内部リンクを表示します。

en: Select a category
ja: カテゴリを選択

en: Select a country
ja: 国を選択

en: Select a group before saving the mind map.
ja: マインドマップを保存する前にグループを選択してください。

en: Select a parent
ja: 親を選択

en: Select a product
ja: 商品を選択

en: Select a tag
ja: タグを選択

en: Select a valid L1 parent for this cluster.
ja: このクラスターに有効なL1親を選択してください。

en: Select a valid L2 parent for this support article.
ja: このサポート記事に有効なL2親を選択してください。

en: Select an L1 parent before saving.
ja: 保存する前にL1親を選択してください。

en: Select an L2 parent before saving.
ja: 保存する前にL2親を選択してください。

en: Select an image from the Media Library. If both URL and ID are set, the Attachment ID takes precedence. Set to 0 to disable.
ja: メディアライブラリから画像を選択してください。URLとIDの両方が設定されている場合、添付ファイルIDが優先されます。無効にするには0に設定します。

en: Select at least one post type to backfill.
ja: バックフィルする少なくとも1つの投稿タイプを選択してください。

en: Select at least one post type.
ja: 少なくとも1つの投稿タイプを選択してください。

en: Select how TOC should appear for this post.
ja: この投稿にTOCをどのように表示するかを選択してください。

en: Select parent…
ja: 親を選択...

en: Select post types that will be exported to markdown.
ja: マークダウンにエクスポートする投稿タイプを選択します。

en: Select post types used for auto-selection.
ja: 自動選択に使用する投稿タイプを選択します。

en: Select the schema type used for most posts (you can override per post type).
ja: ほとんどの投稿に使用されるスキーマタイプを選択してください(投稿タイプごとに上書き可能)。

en: Select which schema graphs Airygen SEO should output for visitors.
ja: Airygen SEOが訪問者に出力するスキーマグラフを選択してください。

en: Select which taxonomy archives should expose custom SEO fields.
ja: カスタムSEOフィールドを公開するタクソノミーアーカイブを選択してください。

en: Selected
ja: 選択済み

en: Selected Posts
ja: 選択した投稿

en: Selected records
ja: 選択したレコード

en: Selections
ja: 選択

en: Selections + auto
ja: 選択 + 自動

en: Selections only
ja: 選択のみ

en: Send a sample digest to confirm email delivery works.
ja: メール配信が機能することを確認するためのサンプルダイジェストを送信します。

en: Send a sample message to confirm Teams delivery works.
ja: Teams への配信が機能することを確認するためのサンプルメッセージを送信します。

en: Send a sample message to verify Discord webhook setup.
ja: Discord ウェブフックの設定を確認するためのサンプルメッセージを送信します。

en: Send a sample message to verify bot and chat settings.
ja: ボットとチャットの設定を確認するためのサンプルメッセージを送信します。

en: Send daily digest notifications via Email, Telegram, Discord, or Teams.
ja: メール、Telegram、Discord、または Teams でデイリーダイジェスト通知を送信します。

en: Send digest messages through built-in SMTP settings.
ja: 組み込みの SMTP 設定を通じてダイジェストメッセージを送信します。

en: Send digest notifications to Telegram Bot chats.
ja: Telegram Bot チャットにダイジェスト通知を送信します。

en: Send digest reports to Discord using incoming webhooks.
ja: 受信ウェブフックを使用して Discord にダイジェストレポートを送信します。

en: Send digest reports to Microsoft Teams using incoming webhooks.
ja: 受信ウェブフックを使用して Microsoft Teams にダイジェストレポートを送信します。

en: Send now
ja: 今すぐ送信

en: Sender email address shown in recipients inbox.
ja: 受信者の受信トレイに表示される送信者のメールアドレス。

en: Sender name shown in recipients inbox.
ja: 受信者の受信トレイに表示される送信者名。

en: Sent by %1$s via %2$s.
ja: %2$s 経由で %1$s が送信しました。

en: Separate phrases with commas to skip matching headings.
ja: 一致する見出しをスキップするには、フレーズをカンマで区切ります。

en: Separator
ja: 区切り文字

en: Serve %s for AI clients via headers or format query.
ja: ヘッダーまたはフォーマットクエリを通じて AI クライアントに %s を提供します。

en: Serve up smart internal link suggestions based on keyphrases.
ja: キーフレーズに基づいたスマートな内部リンク提案を提供します。

en: Served cities
ja: サービス提供都市

en: Served postal codes
ja: サービス提供郵便番号

en: Service Areas
ja: サービスエリア

en: Service Catalog
ja: サービスカタログ

en: Service Info
ja: サービス情報

en: Service description
ja: サービス説明

en: Service item
ja: サービス項目

en: Service name
ja: サービス名

en: Service radius (km)
ja: サービス半径(km)

en: Set Discord webhook endpoint and optional display identity.
ja: Discord ウェブフックエンドポイントとオプションの表示 ID を設定します。

en: Set a fallback URL when a visitor’s language isn’t listed above.
ja: 訪問者の言語が上記にない場合のフォールバック URL を設定します。

en: Set a focus keyphrase to check density.
ja: 密度をチェックするためにフォーカスキーフレーズを設定してください。

en: Set a focus keyphrase to check headings.
ja: 見出しをチェックするためにフォーカスキーフレーズを設定してください。

en: Set a focus keyphrase to evaluate spacing.
ja: 間隔を評価するためにフォーカスキーフレーズを設定してください。

en: Set a key to start sending submissions.
ja: 送信を開始するためにキーを設定してください。

en: Set a limit for video preview duration.
ja: 動画プレビュー時間の制限を設定します。

en: Set bot token, target chat, and optional topic ID for delivery.
ja: 配信用のボットトークン、ターゲットチャット、オプションのトピック ID を設定します。

en: Set default metadata and schema behavior for author archive pages.
ja: 著者アーカイブページのデフォルトメタデータとスキーマ動作を設定します。

en: Set default robots meta directives and extend WordPress' robots.txt.
ja: デフォルトのrobotsメタ指示を設定し、WordPressのrobots.txtを拡張します。

en: Set default robots meta directives and manage robots.txt additions.
ja: デフォルトのrobotsメタ指示を設定し、robots.txtの追加を管理します。

en: Set fallback schema values used when individual posts do not define their own.
ja: 個別の投稿が独自に定義していない場合に使用されるフォールバックスキーマ値を設定します。

en: Set global organization details and article defaults used by the Schema markup emitter.
ja: スキーママークアップエミッタが使用するグローバル組織の詳細と記事のデフォルトを設定します。

en: Set map coordinates and contact-page map behavior for Local SEO map output.
ja: ローカルSEOマップ出力のマップ座標と連絡先ページのマップ動作を設定します。

en: Set redirects for incoming URLs so visitors land on the right destination.
ja: 訪問者が正しい目的地に到達するように、受信URLのリダイレクトを設定します。

en: Set target keywords to analyze content relevance.
ja: コンテンツの関連性を分析するためのターゲットキーワードを設定します。

en: Set the Teams incoming webhook and verify channel delivery.
ja: Teams の受信ウェブフックを設定してチャンネル配信を確認します。

en: Set the default title and description templates used when posts are missing custom SEO fields.
ja: 投稿にカスタムSEOフィールドが欠落している場合に使用されるデフォルトのタイトルとディスクリプションテンプレートを設定します。

en: Set the heading text shown above %s output.
ja: %s 出力の上に表示する見出しテキストを設定します。

en: Set the output path using a folder path and file name.
ja: フォルダーパスとファイル名を使用して出力パスを設定します。

en: Set transparent color
ja: 透明色を設定

en: Set up 301/302 redirects to seamlessly transfer traffic and SEO ranking power from old URLs to new ones so your hard-earned rankings are never lost.
ja: 301/302リダイレクトを設定して、古いURLから新しいURLへトラフィックとSEOランキングパワーをシームレスに移転し、苦労して獲得したランキングを失わないようにします。

en: Set up SMTP delivery, recipients, and test sending for Email notifications.
ja: メール通知用の SMTP 配信、受信者、テスト送信を設定します。

en: Set valid latitude and longitude (both cannot be 0) to enable KML sitemap listing.
ja: KMLサイトマップリストを有効にするには、有効な緯度と経度を設定してください(両方とも0にはできません)。

en: Set vertical spacing between each Topic Cluster item.
ja: トピッククラスターの各アイテム間の縦方向のスペースを設定します。

en: Set whether Topic Cluster links are bold, italic, or underlined.
ja: トピッククラスターのリンクを太字、斜体、または下線にするかを設定します。

en: Set which product attribute is your brand (for example: product_brand). This value is used for the %brand% token and Product schema brand field. Leave it as default unless you use a different brand attribute slug.
ja: ブランドとして使用する商品属性を設定します（例：product_brand）。この値は %brand% トークンと商品スキーマのブランドフィールドに使用されます。異なるブランド属性スラッグを使用しない限り、デフォルトのままにしてください。

en: Set your IndexNow key and submission limits so search engines can receive updates faster.
ja: 検索エンジンがより速く更新を受信できるように、IndexNowキーと送信制限を設定します。

en: Set your organization details to help search engines display your brand in rich results.
ja: 検索エンジンがリッチリザルトでブランドを表示するのに役立つように、組織の詳細を設定します。

en: Sets background color of each content card.
ja: 各コンテンツカードの背景色を設定します。

en: Sets centered container width inside a full-width wrapper.
ja: フル幅ラッパー内の中央揃えコンテナ幅を設定します。

en: Sets text color for Footer NAP values.
ja: フッターNAP値のテキスト色を設定します。

en: Sets text color for field labels.
ja: フィールドラベルのテキスト色を設定します。

en: Sets text color for field values.
ja: フィールド値のテキスト色を設定します。

en: Sets the border color for the container.
ja: コンテナの枠線の色を設定します。

en: Sets the color of TOC links.
ja: TOCリンクの色を設定します。

en: Sets the maximum video preview length shown by search engines.
ja: 検索エンジンが表示する最大動画プレビュー長を設定します。

en: Sets the space above and below the Footer NAP block.
ja: フッターNAPブロックの上下のスペースを設定します。

en: Sets the spacing between each contact item.
ja: 各連絡先項目間の間隔を設定します。

en: Sets the text color for both author and date blocks.
ja: 著者ブロックと日付ブロックの両方のテキスト色を設定します。

en: Sets the text color for excerpt content.
ja: 抜粋コンテンツのテキスト色を設定します。

en: Sets the text size for both author and date blocks.
ja: 著者ブロックと日付ブロックの両方のテキストサイズを設定します。

en: Sets the text size for excerpt content in each related post card.
ja: 各関連投稿カードの抜粋コンテンツのテキストサイズを設定します。

en: Sets the title text color in each Related Posts card.
ja: 各関連投稿カードのタイトルテキスト色を設定します。

en: Sets the title text size in each Related Posts card.
ja: 各関連投稿カードのタイトルテキストサイズを設定します。

en: Sets the value used by %s. Leave blank to omit it.
ja: %sで使用される値を設定します。省略する場合は空白のままにします。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings imported successfully.
ja: 設定を正常にインポートしました。

en: Settings imported.
ja: 設定がインポートされました。

en: Settings migration failed.
ja: 設定の移行に失敗しました。

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Setup Wizard
ja: セットアップウィザード

en: Shibuya Hotel Picks
ja: 渋谷ホテルおすすめ

en: Short service summary for schema output.
ja: スキーマ出力用の短いサービス要約。

en: Short summary used in search results. Leave blank to use the default value from settings.
ja: 検索結果で使用される短い要約。設定からデフォルト値を使用する場合は空白のままにします。

en: Short, readable URLs are easier to understand and share.
ja: 短く読みやすいURLは理解と共有が容易です。

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shorten sentences, use simpler words, and break up long paragraphs.
ja: 文を短くし、よりシンプルな単語を使用し、長い段落を分割してください。

en: Show
ja: 表示

en: Show ancestor pages
ja: 祖先ページを表示

en: Show blog link on archives
ja: アーカイブにブログリンクを表示

en: Show current page
ja: 現在のページを表示

en: Show home link
ja: ホームリンクを表示

en: Show or hide the outer border around the contact layout container.
ja: 連絡先レイアウトコンテナ周りの外側ボーダーを表示または非表示にします。

en: Show ordered numbers for each heading item.
ja: 各見出し項目に順序番号を表示します。

en: Show pagination
ja: ページネーションを表示

en: Show tips
ja: ヒントを表示

en: Showing up to
ja: 最大表示数

en: Shown above the main series links. Do not include %s in this description.
ja: メインシリーズリンクの上に表示されます。この説明に %s を含めないでください。

en: Shown after digest sections.
ja: ダイジェストセクションの後に表示されます。

en: Shown after each feed item. Use this for attribution, CTA links, or copyright notices.
ja: 各フィードアイテムの後に表示されます。帰属、CTA リンク、著作権表示などに使用してください。

en: Shown before digest sections.
ja: ダイジェストセクションの前に表示されます。

en: Shown before each feed item. Basic HTML like links, strong, and line breaks is allowed.
ja: 各フィードアイテムの前に表示されます。リンク、strong、改行などの基本的な HTML が使用できます。

en: Shown between each breadcrumb item.
ja: 各パンくずリスト項目の間に表示されます。

en: Shown for not found pages (404 responses).
ja: 見つからないページ(404レスポンス)に表示されます。

en: Shown when viewing the search results page.
ja: 検索結果ページを表示するときに表示されます。

en: Shows current background job status for Broken Link Checker scans.
ja: 壊れたリンクチェッカーのスキャンの現在のバックグラウンドジョブ状態を表示します。

en: Shows current background job status for Daily Digest delivery.
ja: デイリーダイジェスト配信の現在のバックグラウンドジョブ状態を表示します。

en: Shows how many posts are waiting or being processed for link counts.
ja: リンク数のために待機中または処理中の投稿数を表示します。

en: Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
ja: サイドバー左(2) + メインコンテンツ右(3)

en: Sidebar and main content use independent top-to-bottom stacks to avoid cross-column height impact.
ja: サイドバーとメインコンテンツは、列間の高さの影響を避けるために独立した上から下へのスタックを使用します。

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple logs the first hit only. Advanced keeps hits, last seen time, referer, and user agent updated.
ja: シンプルは最初のヒットのみを記録します。詳細はヒット数、最終確認時刻、リファラー、ユーザーエージェントを更新し続けます。

en: Single H1 heading present
ja: 単一のH1見出しが存在

en: Site Name
ja: サイト名

en: Site Verification
ja: サイト認証

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: Sitemap request failed
ja: サイトマップリクエストが失敗しました

en: Sitewide
ja: サイト全体

en: Sitewide SEO
ja: サイト全体のSEO

en: Sitewide SEO (scaled)
ja: サイト全体 SEO (スケール済み)

en: Sitewide SEO reflects the overall health of your site setup.
ja: サイト全体のSEOは、サイト設定の全体的な健全性を反映します。

en: Skip parent terms in category/tag hierarchies to keep the trail compact.
ja: トレイルをコンパクトに保つために、カテゴリ/タグ階層の親タームをスキップします。

en: Skip posts that contain a noindex robots directive.
ja: noindex の robots ディレクティブを含む投稿をスキップします。

en: Skip posts that require a password.
ja: パスワードが必要な投稿をスキップします。

en: Skip tour
ja: ツアーをスキップ

en: Sky Breeze
ja: スカイブリーズ

en: Slug has 2–5 words
ja: スラッグに2〜5語があります

en: Slug includes focus keyphrase
ja: スラッグにフォーカスキーフレーズが含まれています

en: Smooth scroll
ja: スムーススクロール

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: Snow Slate
ja: スノースレート

en: Social Cards
ja: ソーシャルカード

en: Social Media Tags
ja: ソーシャルメディアタグ

en: Social profiles
ja: ソーシャルプロフィール

en: Soft max (%)
ja: ソフト最大値（%）

en: Soft min (%)
ja: ソフト最小値（%）

en: Soft parchment yellow for a warm hierarchy card.
ja: 温かみのある階層カード向けの柔らかな羊皮紙イエロー。

en: Soft parchment yellow for warm, readable TOCs.
ja: 温かく読みやすいTOCのためのソフトパーチメントイエロー。

en: Soft rose palette with friendly, approachable presence.
ja: フレンドリーで親しみやすい雰囲気のソフトローズパレット。

en: Solid
ja: 実線

en: Source
ja: ソース

en: Source path or pattern
ja: ソースパスまたはパターン

en: Space outside the container.
ja: コンテナ外のスペース。

en: Spacing long-tail phrases prevents keyword stuffing.
ja: ロングテールフレーズの間隔をあけることでキーワードスタッフィングを防ぎます。

en: Special Hours
ja: 特別営業時間

en: Split long sentences and add punctuation for clearer flow.
ja: 長い文を分割し、句読点を追加してより明確な流れにしてください。

en: Spread similar phrases across different sections.
ja: 類似のフレーズを異なるセクションに分散させてください。

en: Standard
ja: 標準

en: Start date
ja: 開始日

en: Start the trail with your homepage label and URL.
ja: ホームページラベルとURLでトレイルを開始します。

en: Start with the TOC collapsed for a cleaner page.
ja: よりクリーンなページのためにTOCを折りたたんだ状態で開始します。

en: State, province, or administrative region.
ja: 州、県、または行政地域。

en: Status
ja: ステータス

en: Status code
ja: ステータスコード

en: Status of Airygen SEO health checks, mirroring the Site Health Status page.
ja: サイトヘルスステータスページをミラーリングする、Airygen SEOヘルスチェックのステータス。

en: Status unavailable. Try again to fetch the latest link counter state.
ja: ステータスは利用できません。最新のリンクカウンター状態を取得するには、もう一度お試しください。

en: Status: %d.
ja: ステータス: %d。

en: Step-by-step tutorial (HowTo)
ja: 手順付きチュートリアル (HowTo)

en: Stops images on this site from appearing in image search results.
ja: このサイトの画像が画像検索結果に表示されるのを停止します。

en: Stops search engines from showing cached copies of your pages.
ja: 検索エンジンがページのキャッシュコピーを表示するのを停止します。

en: Store selections here when they should not appear in output.
ja: 出力に表示したくない選択肢はここに保存してください。

en: Street address
ja: 住所

en: Street and number for your primary location.
ja: 主要な場所の住所と番号。

en: Strengthens topical signals and makes URLs clearer.
ja: トピックシグナルを強化し、URLを明確にします。

en: Stronger relevance signals can improve ranking and user confidence.
ja: より強い関連性シグナルはランキングとユーザーの信頼を向上させることができます。

en: Stronger topical clarity can improve relevance signals.
ja: より強いトピックの明確性は関連性シグナルを改善できます。

en: Structure
ja: 構造

en: Structured data can improve search appearance and visibility.
ja: 構造化データは検索の外観と可視性を向上させることができます。

en: Style
ja: スタイル

en: Subheading count (H2/H3)
ja: サブ見出し数（H2/H3）

en: Subheadings break long content into scannable sections.
ja: 小見出しは長いコンテンツをスキャン可能なセクションに分割します。

en: Submission accepted.
ja: 送信が受け付けられました。

en: Submission logs
ja: 送信ログ

en: Submit URLs
ja: URLを送信

en: Submit URLs to supported search engines via IndexNow and monitor delivery.
ja: IndexNow経由でサポートされている検索エンジンにURLを送信し、配信を監視します。

en: Submitting…
ja: 送信中...

en: Success
ja: 成功

en: Success / failed (24h)
ja: 成功 / 失敗（24h）

en: Suggestion
ja: 提案

en: Suggestions
ja: 提案

en: Summarize the page in 160 characters or less (~920px).
ja: ページを160文字以下(約920px)で要約してください。

en: Summary
ja: 要約

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Switch to a custom permalink structure instead of the default ?p=ID format.
ja: デフォルトの?p=ID形式の代わりにカスタムパーマリンク構造に切り替えてください。

en: TEL:
ja: 電話:

en: TITLE attribute template
ja: TITLE属性テンプレート

en: TLS: %s.
ja: TLS: %s。

en: TOC
ja: 目次

en: TOC display mode
ja: TOC表示モード

en: TOC preview
ja: TOCプレビュー

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Table of contents
ja: 目次

en: Tablet
ja: タブレット

en: Take over previous and next navigation with %s relationships.
ja: %s の関係で前後のナビゲーションを引き継ぎます。

en: Target
ja: ターゲット

en: Target URL
ja: ターゲットURL

en: Tax ID
ja: 税ID

en: Tax ID:
ja: 税ID:

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomy SEO
ja: タクソノミーSEO

en: Tech Article
ja: 技術記事

en: Technical article (TechArticle)
ja: 技術記事 (TechArticle)

en: Tel
ja: 電話

en: Tell search engines which URL is the right version for each language.
ja: 各言語の正しいバージョンのURLがどれかを検索エンジンに伝えます。

en: Template
ja: テンプレート

en: Template 1
ja: テンプレート 1

en: Template 2
ja: テンプレート 2

en: Template function
ja: テンプレート関数

en: Template settings
ja: テンプレート設定

en: Templates
ja: テンプレート

en: Test Discord
ja: Discord をテスト

en: Test Email
ja: メールをテスト

en: Test Teams
ja: Teams をテスト

en: Test Telegram
ja: Telegram をテスト

en: Test delivery
ja: 配信テスト

en: Text
ja: テキスト

en: Text color
ja: テキスト色

en: Text shown before the breadcrumb trail (e.g., "You are here").
ja: パンくずリストトレイルの前に表示されるテキスト(例: 「現在地」)。

en: The /airygen/v1/score route is not registered. Ensure the Score Calculator module is enabled.
ja: /airygen/v1/scoreルートが登録されていません。スコア計算機モジュールが有効になっていることを確認してください。

en: The Airygen SEO robots settings apply a noindex directive by default. Update the setting if this site should be indexable.
ja: Airygen SEOのrobots設定はデフォルトでnoindex指示を適用します。このサイトがインデックス可能である場合は設定を更新してください。

en: The Airygen sitemap module is disabled. Enable it under Airygen SEO settings to serve /sitemap.xml.
ja: Airygenサイトマップモジュールが無効です。/sitemap.xmlを提供するには、Airygen SEO設定で有効にしてください。

en: The SSL check returned warnings. Inspect the certificate or HTTPS configuration.
ja: SSLチェックが警告を返しました。証明書またはHTTPS設定を確認してください。

en: The custom sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
ja: カスタムサイトマップエンドポイントが応答しましたが、2xxステータスコードを返しませんでした。

en: The editor panel can include unsaved text and browser-based pixel measurement, so the score may look slightly different.
ja: エディターパネルには未保存のテキストやブラウザベースのピクセル計測が含まれる場合があるため、スコアが若干異なって見える場合があります。

en: The name of your business or site shown in structured data.
ja: 構造化データに表示されるビジネスまたはサイトの名前。

en: The opening paragraph sets context for both users and search engines.
ja: 冒頭の段落はユーザーと検索エンジンの両方にコンテキストを設定します。

en: The parent post must be different from the current post.
ja: 親投稿は現在の投稿とは異なる必要があります。

en: The scoring endpoint responded with an error when requested.
ja: スコアリングエンドポイントがリクエスト時にエラーを返しました。

en: The scoring endpoint responded, but did not return a 2xx HTTP status.
ja: スコアリングエンドポイントが応答しましたが、2xx HTTPステータスを返しませんでした。

en: The selected parent is not part of a Topic Cluster.
ja: 選択された親はトピッククラスターの一部ではありません。

en: The selected parent must be an L1 topic.
ja: 選択された親はL1トピックである必要があります。

en: The selected parent must be an L2 topic.
ja: 選択された親はL2トピックである必要があります。

en: The sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
ja: サイトマップエンドポイントが応答しましたが、2xxステータスコードを返しませんでした。

en: The “Discourage search engines from indexing” option is enabled. Disable it in Settings → Reading for production sites.
ja: 「検索エンジンがサイトをインデックスしないようにする」オプションが有効になっています。本番サイトでは設定 → 表示設定で無効にしてください。

en: Themes
ja: テーマ

en: These factors make up the core content score.
ja: これらの要素がコアコンテンツスコアを構成します。

en: These lines will be appended to the robots.txt output.
ja: これらの行はrobots.txt出力に追加されます。

en: These templates are used when product-level SEO fields are empty.
ja: これらのテンプレートは、商品レベルのSEOフィールドが空の場合に使用されます。

en: This bulk recalculation uses saved post content in the database.
ja: この一括再計算は、データベースに保存された投稿コンテンツを使用します。

en: This description is included in the generated llms.txt file.
ja: この説明は生成された llms.txt ファイルに含まれます。

en: This group already has a pillar topic.
ja: このグループには既にピラートピックがあります。

en: This is a simple preview. Actual output is affected by your theme styles. For accurate results, check the real page output.
ja: これは簡単なプレビューです。実際の出力はテーマスタイルの影響を受けます。正確な結果を確認するには、実際のページ出力をチェックしてください。

en: This is a test message from Airygen Notify.
ja: これは Airygen Notify からのテストメッセージです。

en: This is how the breadcrumb trail will appear with the current style settings.
ja: これは現在のスタイル設定でパンくずリストトレイルがどのように表示されるかです。

en: This is the HTML structure used by Airygen. Use it to customize styles with your own CSS.
ja: これは Airygen が使用する HTML 構造です。独自の CSS でスタイルをカスタマイズするために使用してください。

en: This is the exact content that will be output in the <meta name="robots"> tag.
ja: これは<meta name="robots">タグに出力される正確なコンテンツです。

en: This is the keyword count.
ja: これはキーワード数です。

en: This is the keyword density.
ja: これはキーワード密度です。

en: This option depends on %s. Enable it to use it.
ja: このオプションは %s に依存しています。使用するには有効にしてください。

en: This option depends on %s. Enable it to use markdown post links.
ja: このオプションは %s に依存しています。マークダウン投稿リンクを使用するには有効にしてください。

en: This post already exists in candidates.
ja: この投稿は既に候補に存在します。

en: This post already has child items. Remove them before changing the level.
ja: この投稿には既に子項目があります。レベルを変更する前にそれらを削除してください。

en: This post becomes the root of a new topic cluster.
ja: この投稿は新しいトピッククラスターのルートになります。

en: This post is a cluster.
ja: この投稿はクラスターです。

en: This post is a pillar.
ja: この投稿はピラーです。

en: This post is a support article.
ja: この投稿はサポート記事です。

en: This post is already linked in Topic Cluster relations.
ja: この投稿は既にトピッククラスター関係にリンクされています。

en: This post is not assigned to Topic Cluster.
ja: この投稿はトピッククラスターに割り当てられていません。

en: This post is not assigned to a Topic Cluster level yet.
ja: この投稿はまだトピッククラスターレベルに割り当てられていません。

en: This rule checks: %s.
ja: このルールのチェック: %s。

en: This title is the section label that LLMs will read in llms.txt.
ja: このタイトルは llms.txt で LLM が読み取るセクションラベルです。

en: This title is used for the automatically loaded items section.
ja: このタイトルは自動読み込みアイテムセクションに使用されます。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 時間

en: Timeout (seconds)
ja: タイムアウト（秒）

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: タイトル

en: Title and description are distinct
ja: タイトルとディスクリプションは異なります

en: Title and description should not repeat each other.
ja: タイトルとディスクリプションは互いに繰り返すべきではありません。

en: Title font size
ja: タイトルのフォントサイズ

en: Title includes focus keyphrase
ja: タイトルにフォーカスキーフレーズが含まれています

en: Title includes the focus keyphrase.
ja: タイトルにフォーカスキーフレーズが含まれています。

en: Title is empty.
ja: タイトルが空です。

en: Title is missing the focus keyphrase.
ja: タイトルにフォーカスキーフレーズがありません。

en: Title is too long.
ja: タイトルが長すぎます。

en: Title is too short.
ja: タイトルが短すぎます。

en: Title length could be improved.
ja: タイトルの長さは改善できます。

en: Title length is in a good range.
ja: タイトルの長さは適切な範囲です。

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: Title template
ja: タイトルテンプレート

en: To avoid keyword stuffing, each long-tail keyphrase should be supported by at least 150 words of explanatory content; do not repeat the keyphrase on its own without meaningful text.
ja: キーワードスタッフィングを避けるために、各ロングテールキーフレーズは少なくとも150語の説明コンテンツでサポートする必要があります。意味のあるテキストなしでキーフレーズだけを繰り返さないでください。

en: Toggle which statuses appear in the log.
ja: ログに表示されるステータスを切り替えます。

en: Tokyo Itinerary
ja: 東京旅程

en: Tool
ja: ツール

en: Topic Cluster
ja: トピッククラスター

en: Topic Cluster candidate table is not available yet.
ja: トピッククラスター候補テーブルはまだ利用できません。

en: Topic Cluster data
ja: トピッククラスターデータ

en: Topic Cluster group table is not available yet.
ja: トピッククラスターグループテーブルはまだ利用できません。

en: Topic Cluster level updated in draft.
ja: トピッククラスターレベルが下書きで更新されました。

en: Topic Cluster table is not available yet.
ja: トピッククラスターテーブルはまだ利用できません。

en: Topic Cluster tables are not available yet.
ja: トピッククラスターテーブルはまだ利用できません。

en: Topic ID (optional)
ja: トピック ID（任意）

en: Topic Level:
ja: トピックレベル:

en: Topic cluster
ja: トピッククラスター

en: Topic cluster settings
ja: トピッククラスター設定

en: Topic level
ja: トピックレベル

en: Total URLs
ja: 合計 URL 数

en: Total hits
ja: 総ヒット数

en: Total max (%)
ja: 合計最大値（%）

en: Total number of reviews for aggregateRating schema output.
ja: aggregateRatingスキーマ出力の合計レビュー数。

en: Total records
ja: 総レコード数

en: Total records: %d (last 24h)
ja: 総レコード数：%d（過去 24 時間）

en: Total rules
ja: 合計ルール

en: Total:
ja: 合計:

en: Track 404 traffic, keep only meaningful logs, and define fallback behavior when no specific redirect rule matches.
ja: 404 トラフィックを追跡し、意味のあるログのみを保持し、特定のリダイレクトルールが一致しない場合のフォールバック動作を定義します。

en: Track internal, external, and incoming links with automated rescans.
ja: 自動再スキャンで内部、外部、受信リンクを追跡します。

en: Track your primary keyword for this document.
ja: このドキュメントのプライマリキーワードを追跡します。

en: Trail
ja: トレイル

en: Transfer export settings filter must return an array.
ja: エクスポート設定の転送フィルターは配列を返す必要があります。

en: Transparent
ja: 透明

en: Treat /page?a=1 and /page?a=2 as the same path.
ja: /page?a=1 と /page?a=2 を同じパスとして扱います。

en: Treat redirects as warnings
ja: リダイレクトを警告として扱う

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Tune scan frequency and limits. Lower numbers are safer on shared hosts.
ja: スキャン頻度と制限を調整します。共有ホストでは低い数値の方が安全です。

en: Twitter creator handle
ja: Twitter作成者ハンドル

en: Twitter site handle
ja: Twitterサイトハンドル

en: Two different nodes are required for ordering.
ja: 順序付けには2つの異なるノードが必要です。

en: Two ways to open settings
ja: 設定を開く2つの方法

en: Type to filter parent posts…
ja: 親投稿をフィルタするには入力...

en: URLs
ja: URL

en: URLs queued successfully.
ja: URLが正常にキューに追加されました。

en: Unable to add candidate.
ja: 候補を追加できません。

en: Unable to clear llms.txt cache.
ja: llms.txt キャッシュをクリアできません。

en: Unable to copy preview link
ja: プレビューリンクをコピーできません

en: Unable to copy robots meta
ja: robotsメタをコピーできません

en: Unable to copy snippet.
ja: スニペットをコピーできません。

en: Unable to create group.
ja: グループを作成できません。

en: Unable to determine site host.
ja: サイトホストを判定できません。

en: Unable to export markdown for this post.
ja: この投稿のマークダウンをエクスポートできません。

en: Unable to fetch SEO score.
ja: SEOスコアを取得できません。

en: Unable to fetch link suggestions.
ja: リンク提案を取得できません。

en: Unable to fetch recalculation status.
ja: 再計算ステータスを取得できません。

en: Unable to fetch status. Try again.
ja: ステータスを取得できません。もう一度お試しください。

en: Unable to load JSON-LD preview.
ja: JSON-LDプレビューを読み込めません。

en: Unable to load Topic Cluster settings.
ja: トピッククラスター設定を読み込めません。

en: Unable to load Topic Cluster summary.
ja: トピッククラスター要約を読み込めません。

en: Unable to load candidates.
ja: 候補を読み込めません。

en: Unable to load logs.
ja: ログを読み込めません。

en: Unable to load migration status.
ja: 移行ステータスを読み込めません。

en: Unable to load preview.
ja: プレビューを読み込めません。

en: Unable to load related posts settings.
ja: 関連投稿設定を読み込めません。

en: Unable to load site health data.
ja: サイトヘルスデータを読み込めません。

en: Unable to load status.
ja: ステータスを読み込めません。

en: Unable to load the mind map.
ja: マインドマップを読み込めません。

en: Unable to load topic cluster groups.
ja: トピッククラスターグループを読み込めません。

en: Unable to parse coordinates from this Google Maps URL. Please use a full Google Maps link.
ja: このGoogle Maps URLから座標を解析できません。完全なGoogle Mapsリンクを使用してください。

en: Unable to preview markdown for this post.
ja: この投稿のマークダウンをプレビューできません。

en: Unable to process recalculation step.
ja: 再計算ステップを処理できません。

en: Unable to queue reindex. Try again later.
ja: 再インデックスをキューに追加できません。後でもう一度お試しください。

en: Unable to remove candidate.
ja: 候補を削除できません。

en: Unable to remove group.
ja: グループを削除できません。

en: Unable to resolve the parent cluster.
ja: 親クラスターを解決できません。

en: Unable to save Topic Cluster settings.
ja: トピッククラスター設定を保存できません。

en: Unable to save map layout.
ja: マップレイアウトを保存できません。

en: Unable to save the Topic Cluster relation.
ja: トピッククラスター関係を保存できません。

en: Unable to save the mind map.
ja: マインドマップを保存できません。

en: Unable to search posts.
ja: 投稿を検索できません。

en: Unable to start recalculation.
ja: 再計算を開始できません。

en: Unable to toggle full screen mode.
ja: 全画面モードを切り替えできません。

en: Unable to update group.
ja: グループを更新できません。

en: Unassigned
ja: 未割り当て

en: Underline
ja: 下線

en: Underline links
ja: リンクに下線

en: Unified shortcode
ja: 統合ショートコード

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Unlimited (no cap)
ja: 無制限 (上限なし)

en: Unreachable
ja: 到達不能

en: Unsaved changes
ja: 未保存の変更

en: Unsaved changes pending
ja: 未保存の変更があります

en: Unsaved node positions and relationships in this mind map will be discarded.
ja: このマインドマップで未保存のノード位置と関係は破棄されます。

en: Unsupported relation type.
ja: サポートされていない関係タイプ。

en: Untitled
ja: 無題

en: Untitled post #%d
ja: 無題の投稿 #%d

en: Update
ja: 更新

en: Upload a JSON file exported from Airygen SEO to restore or copy your settings. Existing settings will be overwritten.
ja: Airygen SEO からエクスポートした JSON ファイルをアップロードして、設定を復元またはコピーします。既存の設定は上書きされます。

en: Upper bound for full score.
ja: 満点スコアの上限。

en: Upper bound for warning score.
ja: 警告スコアの上限。

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use %s hierarchy instead of the default breadcrumb trail.
ja: デフォルトのパンくずリストの代わりに %s の階層を使用します。

en: Use 2–5 words that match the topic and remove stop words.
ja: トピックに一致する2〜5語を使用し、ストップワードを削除してください。

en: Use Google Maps URL
ja: Google Maps URLを使用

en: Use a custom structure containing %postname% for better readability and SEO.
ja: 読みやすさとSEOの向上のために%postname%を含むカスタム構造を使用してください。

en: Use custom data
ja: カスタムデータを使用

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: Use default article type
ja: デフォルトの記事タイプを使用

en: Use defaults
ja: デフォルトを使用

en: Use markdown URLs in llms.txt when %s supports that post type.
ja: %s がその投稿タイプをサポートしている場合、llms.txt でマークダウン URL を使用します。

en: Use markdown post links
ja: マークダウン投稿リンクを使用

en: Use notes to document why a rule exists and keep the list tidy.
ja: ルールが存在する理由を文書化し、リストを整理するためにメモを使用してください。

en: Use only letters, numbers, and / between folders.
ja: フォルダー間には文字、数字、/ のみを使用してください。

en: Use site-wide default
ja: サイト全体のデフォルトを使用

en: Use the focus keyphrase once in the first 1–2 sentences.
ja: 最初の1〜2文でフォーカスキーフレーズを1回使用してください。

en: Use the focus phrase in a single relevant image alt description.
ja: 単一の関連画像alt説明でフォーカスフレーズを使用してください。

en: Use the keyphrase naturally throughout the content without stuffing.
ja: スタッフィングせずにコンテンツ全体で自然にキーフレーズを使用してください。

en: Use the title to state the topic and the description to add benefit or context.
ja: タイトルでトピックを述べ、ディスクリプションで利点またはコンテキストを追加してください。

en: Use this only for forum topics inside Telegram groups.
ja: Telegram グループ内のフォーラムトピックにのみ使用してください。

en: Use your main language page as the fallback.
ja: フォールバックとしてメイン言語ページを使用してください。

en: Use your public business name shown on storefronts and listings.
ja: 店頭とリスティングに表示される公開ビジネス名を使用してください。

en: Used as the H1 title for this extension output.
ja: この拡張機能の出力の H1 タイトルとして使用されます。

en: Used as the quoted description line under the H1 title.
ja: H1 タイトルの下の引用説明行として使用されます。

en: Used as your brand logo in search results and knowledge panels.
ja: 検索結果とナレッジパネルでブランドロゴとして使用されます。

en: Used for archive pages (category, tag, taxonomy, post type archives).
ja: アーカイブページ(カテゴリ、タグ、タクソノミー、投稿タイプアーカイブ)に使用されます。

en: Used for schema %s.
ja: スキーマaddressCountry(ISO-3166 Alpha-2)に使用されます。

en: Used in list and internal branch identification.
ja: リストと内部ブランチ識別に使用されます。

en: Used in shortcode branch parameter. Letters, numbers, and hyphens only.
ja: ショートコードブランチパラメータに使用されます。文字、数字、ハイフンのみ。

en: Used only when mode is set to custom URL.
ja: モードがカスタム URL に設定されている場合にのみ使用されます。

en: Used when a term has no custom description override.
ja: タームにカスタムディスクリプションの上書きがない場合に使用されます。

en: Used when a term has no custom title override.
ja: タームにカスタムタイトルの上書きがない場合に使用されます。

en: Used when generating schema for this content type.
ja: このコンテンツタイプのスキーマを生成するときに使用されます。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username (optional)
ja: ユーザー名（任意）

en: Uses a random long-tail keyphrase (blank if none are set).
ja: ランダムなロングテールキーフレーズを使用します(設定されていない場合は空白)。

en: Uses custom token %s.
ja: カスタムトークン %s を使用します。

en: Uses stock status (in stock, backorder, out of stock).
ja: 在庫状況を使用します(在庫あり、予約注文、在庫切れ)。

en: Uses the IndexNow protocol to push new and updated URLs to Bing and other supported search engines the moment content is published or changed — no waiting for crawlers. Especially valuable for news sites and time-sensitive content.
ja: IndexNowプロトコルを使用して、コンテンツが公開または変更された瞬間に新規・更新URLをBingやその他の対応する検索エンジンにプッシュします——クローラーの訪問を待つ必要がありません。ニュースサイトや時間に敏感なコンテンツに特に有効です。

en: Uses the SKU value.
ja: SKU値を使用します。

en: Uses the WooCommerce store currency.
ja: WooCommerceストアの通貨を使用します。

en: Uses the attachment title from the Media Library.
ja: メディアライブラリの添付ファイルタイトルを使用します。

en: Uses the author bio.
ja: 著者の経歴を使用します。

en: Uses the author display name.
ja: 著者の表示名を使用します。

en: Uses the configured brand attribute term.
ja: 設定されたブランド属性タームを使用します。

en: Uses the current product price.
ja: 現在の商品価格を使用します。

en: Uses the first product category name.
ja: 最初の商品カテゴリ名を使用します。

en: Uses the focus keyphrase (blank if none is set).
ja: フォーカスキーフレーズを使用します(設定されていない場合は空白)。

en: Uses the image file name.
ja: 画像ファイル名を使用します。

en: Uses the maximum variation price.
ja: 最大バリエーション価格を使用します。

en: Uses the minimum variation price.
ja: 最小バリエーション価格を使用します。

en: Uses the post title.
ja: 投稿タイトルを使用します。

en: Uses the product title.
ja: 商品タイトルを使用します。

en: Uses the separator value below. One space is added on both sides automatically.
ja: 以下の区切り文字値を使用します。両側に自動的に1つのスペースが追加されます。

en: Uses the separator value configured below.
ja: 以下で設定された区切り文字値を使用します。

en: Uses the site name.
ja: サイト名を使用します。

en: Uses the taxonomy term description.
ja: タクソノミータームの説明を使用します。

en: Uses the taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名前を使用します。

en: Uses the value from Custom token %s.
ja: カスタムトークン1の値を使用します。

en: Uses your site name.
ja: サイト名を使用します。

en: Using a custom canonical.
ja: カスタム正規URLを使用しています。

en: Using the default permalink as canonical.
ja: デフォルトのパーマリンクを正規URLとして使用しています。

en: Using this module as a sitemap replacement has no value. Disable it instead.
ja: このモジュールをサイトマップの代替として使用しても意味がありません。代わりに無効にしてください。

en: Value for %s.
ja: %sの値。

en: Very short pages often lack depth to satisfy readers.
ja: 非常に短いページは読者を満足させる深さが欠けていることがよくあります。

en: View
ja: 表示

en: View post
ja: 投稿を表示

en: View recent submissions, logs, and key health.
ja: 最近の送信、ログ、キーヘルスを表示します。

en: Visibility
ja: 可視性

en: Visuals improve engagement and can help with image search.
ja: ビジュアルはエンゲージメントを向上させ、画像検索に役立ちます。

en: Waiting…
ja: 待機中…

en: Warning
ja: 警告

en: Warning range min
ja: 警告範囲の最小値

en: We could not load the settings. Please try again.
ja: 設定を読み込めませんでした。もう一度お試しください。

en: Webhook URL
ja: ウェブフック URL

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welcome to Airygen SEO!
ja: Airygen SEOへようこそ！

en: When enabled, Airygen sends one digest daily at the configured time.
ja: 有効にすると、Airygen は設定された時刻に毎日 1 つのダイジェストを送信します。

en: When enabled, Airygen will output a robots meta tag sitewide.
ja: 有効にすると、Airygenはサイト全体でrobotsメタタグを出力します。

en: When enabled, Article/author schema is emitted only for the Post post type. Other post types are excluded.
ja: 有効にすると、記事/著者スキーマは投稿タイプにのみ出力されます。他の投稿タイプは除外されます。

en: When enabled, the signature blocks below are injected into feed content and excerpts.
ja: 有効にすると、以下の署名ブロックがフィードコンテンツと抜粋に挿入されます。

en: When off, the site outputs no og:* tags. Threads and LinkedIn also rely on Open Graph, so their link previews will be affected.
ja: オフにすると、サイトはog:*タグを出力しません。ThreadsとLinkedInもOpen Graphに依存しているため、リンクプレビューに影響します。

en: When off, the site outputs no twitter:* tags.
ja: オフにすると、サイトはtwitter:*タグを出力しません。

en: When on, redirected links are flagged but not counted as errors.
ja: オンにすると、リダイレクトされたリンクはフラグが付けられますが、エラーとしてカウントされません。

en: When on, we index content in the background and surface suggestions in the editor.
ja: オンにすると、バックグラウンドでコンテンツをインデックスし、エディタで提案を表示します。

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: WooCommerce detected
ja: WooCommerceが検出されました

en: WooCommerce is not available.
ja: WooCommerceは利用できません。

en: WooCommerce not enabled
ja: WooCommerceが有効になっていません

en: Word count at least %d
ja: 単語数 %d 以上

en: WordPress is set to discourage indexing
ja: WordPressがインデックス登録を推奨しないように設定されています

en: WordPress reported that the core sitemap feature is disabled. If this is intentional, no action is required.
ja: WordPressがコアサイトマップ機能が無効であると報告しました。これが意図的なものであれば、アクションは不要です。

en: WordPress sitemap is reachable
ja: WordPressサイトマップに到達可能

en: Work the focus keyphrase into the first sentence naturally.
ja: 最初の文にフォーカスキーフレーズを自然に組み込んでください。

en: Would you like AI tools like ChatGPT and Perplexity to more easily discover and cite your site?
ja: ChatGPTやPerplexityなどのAIツールがサイトをより簡単に発見・引用できるようにしたいですか？

en: Would you like search engines to index your new and updated content immediately after publishing?
ja: 公開直後に検索エンジンが新しいコンテンツや更新されたコンテンツをインデックスするようにしたいですか？

en: Write 1–2 sentences that summarize the page and invite a click.
ja: ページを要約し、クリックを促す1〜2文を書いてください。

en: Yandex verification
ja: Yandex 認証

en: Yes
ja: はい

en: Yesterday's newly added broken link events.
ja: 昨日新たに追加された壊れたリンクのイベント。

en: Yesterday's newly added not found page events.
ja: 昨日新たに追加されたページが見つからないイベント。

en: Yoast detected
ja: Yoastが検出されました

en: Yoast not detected
ja: Yoastが検出されませんでした

en: You are not allowed to edit one of these posts.
ja: これらの投稿の1つを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: You are not allowed to manage related settings.
ja: 関連設定を管理する権限がありません。

en: You are not allowed to preview WooCommerce schema.
ja: WooCommerceスキーマをプレビューする権限がありません。

en: You are not allowed to preview taxonomy SEO.
ja: タクソノミーSEOをプレビューする権限がありません。

en: You are not allowed to preview this post.
ja: この投稿をプレビューする権限がありません。

en: You are not allowed to score this post.
ja: この投稿をスコアリングする権限がありません。

en: You are not allowed to view related suggestions for this post.
ja: この投稿の関連提案を表示する権限がありません。

en: You can only remove an empty group.
ja: 空のグループのみ削除できます。

en: Your SEO title should be long enough to explain the topic, but short enough to avoid truncation.
ja: SEOタイトルはトピックを説明するのに十分な長さであり、切り捨てを避けるのに十分短くする必要があります。

en: Your permalinks include %postname%, which is ideal for SEO.
ja: パーマリンクに%postname%が含まれており、これはSEOに最適です。

en: ZIP or postal code for the street address.
ja: 住所の郵便番号。

en: a rule
ja: ルール

en: an extension
ja: 拡張機能

en: automatic mappings
ja: 自動マッピング

en: background execution
ja: バックグラウンド実行

en: baidu-site-verification token
ja: baidu-site-verification トークン

en: branch overrides
ja: ブランチオーバーライド

en: branches
ja: ブランチ

en: candidates
ja: 候補

en: column
ja: カラム

en: columns
ja: カラム

en: e.g. /old-page
ja: 例：/old-page

en: extensions
ja: 拡張機能

en: google-site-verification token
ja: google-site-verification トークン

en: groups
ja: グループ

en: hours
ja: 時間

en: is recommended.
ja: が推奨されています。

en: languages
ja: 言語

en: llms.txt is a precise instruction file for AI, not a sitemap.
ja: llms.txt はサイトマップではなく、AI 向けの精密な指示ファイルです。

en: log entries
ja: ログエントリー

en: manual alternates
ja: 手動の代替

en: matching parent posts.
ja: 一致する親投稿。

en: mind map
ja: マインドマップ

en: msvalidate.01 token
ja: msvalidate.01 トークン

en: notify module
ja: 通知モジュール

en: p:domain_verify token
ja: p:domain_verify トークン

en: posts
ja: 投稿

en: posts imported
ja: 投稿がインポートされました

en: preview
ja: プレビュー

en: pts
ja: ポイント

en: redirects
ja: リダイレクト

en: related posts
ja: 関連投稿

en: related posts settings
ja: 関連投稿の設定

en: rules imported
ja: ルールがインポートされました

en: seconds
ja: 秒

en: selection
ja: 選択

en: selections
ja: 選択

en: snapshots
ja: スナップショット

en: special hours rules
ja: 特別営業時間のルール

en: things to improve
ja: 改善すべき点

en: topic cluster groups
ja: トピッククラスターグループ

en: total
ja: 合計

en: yandex-verification token
ja: yandex-verification トークン

en: ← Back
ja: ← 戻る
