Airygen 0.0.0 - en to ru translation catalogue (2140 entries)

en: %s Manager
ru: %s Менеджер

en: %s copied.
ru: %s скопировано.

en: %s is the link placeholder and must appear exactly once.
ru: %s — это заполнитель ссылки, который должен встречаться ровно один раз.

en: %s label
ru: Метка %s

en: %s records
ru: Записей: %s

en: (No title)
ru: (Без названия)

en: (Not set)
ru: (Не задано)

en: (Untitled)
ru: (Без заголовка)

en: (no title)
ru: (без названия)

en: ... and %d more records omitted.
ru: ... и ещё %d записей пропущено.

en: 24-hour format, such as 09:00.
ru: 24-часовой формат, например 09:00.

en: 404 Manager
ru: Менеджер 404

en: A healthier site foundation supports stable rankings.
ru: Здоровая основа сайта поддерживает стабильный рейтинг.

en: A meta description helps search engines and users understand the page.
ru: Мета-описание помогает поисковым системам и пользователям понять страницу.

en: A valid child post ID is required.
ru: Требуется корректный ID дочерней записи.

en: A valid group ID is required.
ru: Требуется корректный ID группы.

en: A valid group and candidate are required.
ru: Требуются корректная группа и кандидат.

en: A valid group and post are required.
ru: Требуются корректная группа и запись.

en: A valid group is required.
ru: Требуется корректная группа.

en: A valid post ID is required.
ru: Требуется корректный ID записи.

en: A valid post and parent ID are required.
ru: Требуются корректные ID записи и родителя.

en: AI search is changing how people find information — make sure your site is visible in the AI era.
ru: Поиск с ИИ меняет то, как люди находят информацию — убедитесь, что ваш сайт виден в эпоху ИИ.

en: ALT attribute template
ru: Шаблон атрибута ALT

en: API key
ru: API ключ

en: Action
ru: Действие

en: Action Scheduler missing
ru: Action Scheduler отсутствует

en: Actions
ru: Действия

en: Active
ru: Активен

en: Actively crawls your entire site to surface all broken internal and external links before Google finds them and uses them against your rankings.
ru: Активно сканирует весь ваш сайт, чтобы выявить все нерабочие ссылки до того, как Google найдёт их и использует против вашего рейтинга.

en: Add
ru: Добавить

en: Add 2–8 H2/H3 headings that summarize key sections.
ru: Добавьте 2-8 заголовков H2/H3, которые обобщают ключевые разделы.

en: Add Business name to generate preview JSON-LD.
ru: Добавьте название компании для генерации предпросмотра JSON-LD.

en: Add a description to see preview
ru: Добавьте описание для предпросмотра

en: Add a title to see preview
ru: Добавьте заголовок для предпросмотра

en: Add additional robots directives like nosnippet or noarchive.
ru: Добавьте дополнительные директивы robots, такие как nosnippet или noarchive.

en: Add all destination email addresses for daily reports.
ru: Добавьте все адреса электронной почты для ежедневных отчётов.

en: Add an H2 or H3 to check focus placement.
ru: Добавьте H2 или H3 для проверки размещения фокусного ключа.

en: Add any extra robots directives not covered above, separated by commas.
ru: Добавьте любые дополнительные директивы robots, не указанные выше, через запятую.

en: Add at least one relevant image that illustrates the topic.
ru: Добавьте хотя бы одно релевантное изображение, иллюстрирующее тему.

en: Add at least one trusted source link that supports your content.
ru: Добавьте хотя бы одну ссылку на надежный источник, подтверждающий ваш контент.

en: Add branch
ru: Добавить филиал

en: Add branding or attribution snippets to your RSS feed entries.
ru: Добавьте сниппеты бренда или атрибуции к записям RSS-ленты.

en: Add content to evaluate spacing.
ru: Добавьте контент для оценки интервалов.

en: Add custom signature text before and after RSS feed entries.
ru: Добавьте пользовательский текст подписи до и после записей RSS-ленты.

en: Add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
ru: Добавьте описания, инструкции или промпты для LLM-агентов.

en: Add extension
ru: Добавить расширение

en: Add extension-specific selection overrides for llms.txt output.
ru: Добавьте переопределения выборки для конкретного расширения для вывода llms.txt.

en: Add language
ru: Добавить язык

en: Add long-tail keyphrases to check density.
ru: Добавьте длиннохвостые ключевые фразы для проверки плотности.

en: Add long-tail keyphrases to check spacing.
ru: Добавьте длиннохвостые ключевые фразы для проверки интервалов.

en: Add missing alt attributes
ru: Добавить отсутствующие атрибуты alt

en: Add missing title attributes
ru: Добавить отсутствующие атрибуты title

en: Add numbering
ru: Добавить нумерацию

en: Add parent pages for hierarchical content types (pages, hierarchical CPTs).
ru: Добавьте родительские страницы для иерархических типов контента (страницы, иерархические CPT).

en: Add product-specific SEO templates and rely on WooCommerce native Product schema.
ru: Добавьте специфичные для товаров SEO-шаблоны и используйте встроенную схему Product от WooCommerce.

en: Add prompt notes, instructions, and context for LLM agents.
ru: Добавьте заметки промптов, инструкции и контекст для LLM-агентов.

en: Add redirect
ru: Добавить редирект

en: Add rel values like nofollow, sponsored, or ugc where appropriate.
ru: Добавьте значения rel, такие как nofollow, sponsored или ugc, где это уместно.

en: Add rules for crawlers such as disallow paths or custom user-agent directives.
ru: Добавьте правила для краулеров, такие как запрещенные пути или пользовательские директивы user-agent.

en: Add selection
ru: Добавить выборку

en: Add service item
ru: Добавить услугу

en: Add site verification tokens for search engines and webmaster platforms.
ru: Добавьте токены верификации сайта для поисковых систем и платформ вебмастера.

en: Add special hours rule
ru: Добавить правило специальных часов

en: Add the focus keyphrase to at least one H2 or H3.
ru: Добавьте фокусную ключевую фразу хотя бы в один заголовок H2 или H3.

en: Add the focus keyphrase to the slug without extra filler.
ru: Добавьте фокусную ключевую фразу в слаг без лишних слов.

en: Add title, author, publish date, canonical URL, and keyphrase metadata at the top of markdown.
ru: Добавьте метаданные заголовка, автора, даты публикации, канонического URL и ключевой фразы в начало markdown.

en: Add to display
ru: Добавить для отображения

en: Add to sitemap
ru: Добавить в карту сайта

en: Add verification tokens so search engines can verify your site ownership.
ru: Добавьте токены верификации, чтобы поисковые системы могли подтвердить владение вашим сайтом.

en: Add your long-tail phrases where they fit naturally in sections.
ru: Добавьте длиннохвостые фразы там, где они естественно вписываются в разделы.

en: Added
ru: Добавлено

en: Additional modules to enable based on your answers
ru: Дополнительные модули для включения на основе ваших ответов

en: Additional rules
ru: Дополнительные правила

en: Address
ru: Адрес

en: Adds LocalBusiness schema to your site so Google can show your address, phone number, and opening hours in local search results and Maps — making it easier for nearby customers to find you.
ru: Добавляет схему LocalBusiness на ваш сайт, чтобы Google мог отображать ваш адрес, номер телефона и часы работы в локальных результатах поиска.

en: Adds a fade effect at the end of excerpt text to make truncated content look smoother.
ru: Добавляет эффект затухания в конце текста анонса, делая усечённый контент более плавным.

en: Adds a running number for each image.
ru: Добавляет порядковый номер для каждого изображения.

en: Adds site-level Organization schema to help Google identify your brand and store.
ru: Добавляет схему Organization уровня сайта, чтобы помочь Google идентифицировать ваш бренд и магазин.

en: Adds topical relevance without over-optimizing every image.
ru: Добавляет тематическую релевантность без чрезмерной оптимизации каждого изображения.

en: Adjust focus keyphrase density to 0.5%–2%.
ru: Настройте плотность фокусной ключевой фразы на 0,5%-2%.

en: Adjust how Topic Cluster output appears on the page.
ru: Настройте отображение вывода кластера тем на странице.

en: Adjust label text transform and emphasis.
ru: Настройте преобразование текста меток и выделение.

en: Adjust long-tail density (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
ru: Настройте плотность длиннохвостых фраз (0,1%%-0,5%% каждая, всего ≤ 2%).

en: Adjust per-rule weights for the content score engine. Values reset to defaults when matching the baseline.
ru: Настройте веса для каждого правила движка оценки контента. Значения сбрасываются по умолчанию при соответствии базовой линии.

en: Adjust spacing and borders to match your theme.
ru: Настройте интервалы и рамки в соответствии с вашей темой.

en: Adjust text and link styling for the breadcrumb trail.
ru: Настройте стиль текста и ссылок для навигационной цепочки.

en: Adjust the breadcrumb container box style.
ru: Настройте стиль контейнера навигационной цепочки.

en: Adjust the font size of TOC links.
ru: Настройте размер шрифта ссылок оглавления.

en: Adjust the thickness of the container border.
ru: Настройте толщину рамки контейнера.

en: Advanced
ru: Расширенный

en: After adjusting rule weights, recalculate scores for currently recorded posts.
ru: После настройки весов правил пересчитайте оценки для текущих записанных записей.

en: After content
ru: После контента

en: After content signature
ru: Подпись после контента

en: After first paragraph
ru: После первого абзаца

en: After reset, click Save Changes to apply.
ru: После сброса нажмите «Сохранить изменения» для применения.

en: Aggregate rating value (0–5). Requires review count to output schema.
ru: Совокупная оценка (0-5). Требуется количество отзывов для вывода схемы.

en: Aim for about 50–60 characters. Front-load the most important words.
ru: Стремитесь к примерно 50-60 символам. Размещайте самые важные слова в начале.

en: Airy light blues for a softer navigation block.
ru: Воздушные светло-голубые тона для более мягкого навигационного блока.

en: Airy light blues with calm contrast.
ru: Воздушные светло-голубые тона со спокойным контрастом.

en: Airygen Breadcrumbs
ru: Airygen Навигационная цепочка

en: Airygen Notify test
ru: Тест Airygen Notify

en: Airygen SEO Daily Digest
ru: Ежедневный дайджест Airygen SEO

en: Airygen SEO Diagnostics
ru: Airygen SEO Диагностика

en: Airygen SEO Settings
ru: Airygen SEO Настройки

en: Airygen SEO confirmed the core sitemap endpoint responded successfully.
ru: Airygen SEO подтвердил успешный ответ базовой точки sitemap.

en: Airygen SEO confirmed the custom sitemap endpoint responded successfully.
ru: Airygen SEO подтвердил успешный ответ пользовательской точки sitemap.

en: Airygen SEO could not compute this diagnostic.
ru: Airygen SEO не смог вычислить эту диагностику.

en: Airygen SEO could not confirm the scoring endpoint status.
ru: Airygen SEO не смог подтвердить статус точки оценки.

en: Airygen SEO could not determine the SSL status.
ru: Airygen SEO не смог определить статус SSL.

en: Airygen SEO could not determine the diagnostic outcome.
ru: Airygen SEO не смог определить результат диагностики.

en: Airygen SEO could not find a published post to test the scoring endpoint.
ru: Airygen SEO не смог найти опубликованную запись для тестирования точки оценки.

en: Airygen SEO could not reach the WordPress core sitemap endpoint.
ru: Airygen SEO не смог достичь базовой точки sitemap WordPress.

en: Airygen SEO could not reach the custom sitemap endpoint.
ru: Airygen SEO не смог достичь пользовательской точки sitemap.

en: Airygen SEO could not verify a working SSL certificate for this site.
ru: Airygen SEO не смог проверить рабочий SSL-сертификат для этого сайта.

en: Airygen SEO default robots directive blocks indexing
ru: Директива robots по умолчанию Airygen SEO блокирует индексацию

en: Airygen SEO detected a valid SSL configuration.
ru: Airygen SEO обнаружил корректную конфигурацию SSL.

en: Airygen SEO detected an active Google Search Console connection.
ru: Airygen SEO обнаружил активное подключение к Google Search Console.

en: Airygen SEO diagnostic
ru: Airygen SEO диагностика

en: Airygen SEO is a modular SEO toolkit for WordPress sites that need more than title and meta fields. It combines on-page SEO controls, structured data, technical SEO, internal link workflows, and automation tools in one plugin while keeping the editing experience inside WordPress.
ru: Airygen SEO — это модульный SEO-инструментарий для сайтов WordPress, которым нужно больше, чем поля заголовка и метаданных. Он объединяет инструменты On-Page SEO, структурированные данные, техническое SEO, работу с внутренними ссылками и средства автоматизации в одном плагине, сохраняя привычный процесс редактирования в WordPress.

en: Airygen SEO requires PHP %2$s or higher. Your current PHP version is %1$s. Please upgrade PHP and try again.
ru: Airygen SEO требует PHP %2$s или выше. Ваша текущая версия PHP: %1$s. Обновите PHP и повторите попытку.

en: Airygen SEO successfully queried the scoring endpoint.
ru: Airygen SEO успешно запросил точку оценки.

en: Airygen SEO: Core sitemap availability
ru: Airygen SEO: Доступность базовой карты сайта

en: Airygen SEO: Permalink structure
ru: Airygen SEO: Структура постоянных ссылок

en: Airygen SEO: Robots visibility
ru: Airygen SEO: Видимость для роботов

en: Airygen SEO: SSL configuration
ru: Airygen SEO: Конфигурация SSL

en: Airygen SEO: Score Calculator REST endpoint
ru: Airygen SEO: REST точка калькулятора оценки

en: Airygen SEO: Search Console link
ru: Airygen SEO: Ссылка Search Console

en: Airygen Table of Contents
ru: Airygen Оглавление

en: Airygen Team
ru: Команда Airygen

en: Airygen automatically injects this CSS. You can override it in your global CSS if needed.
ru: Airygen автоматически внедряет этот CSS. При необходимости вы можете переопределить его в глобальном CSS.

en: Airygen can use WPML/Polylang automatically, and you can add manual mappings here.
ru: Airygen может использовать WPML/Polylang автоматически, и вы можете добавить ручные сопоставления здесь.

en: Airygen sitemap disabled
ru: Карта сайта Airygen отключена

en: Airygen sitemap is reachable
ru: Карта сайта Airygen доступна

en: Airygen sitemap returned an unexpected status
ru: Карта сайта Airygen вернула неожиданный статус

en: Alerts
ru: Уведомления

en: Align
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All changes saved
ru: Все изменения сохранены

en: All completed
ru: Все завершено

en: All completed, last processed: %s
ru: Все завершено, последняя обработка: %s

en: All done! Core modules (On-Page SEO, Breadcrumbs, Sitemap, Image SEO, Robots, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) are already enabled by default.
ru: Готово! Основные модули (On-Page SEO, «Хлебные крошки», карта сайта, Image SEO, Robots, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) уже включены по умолчанию.

en: All images have alt text
ru: Все изображения имеют alt-текст

en: All keyphrase checks look good.
ru: Все проверки ключевых фраз в порядке.

en: All scope post types
ru: Все типы записей в области охвата

en: All snippet checks look good.
ru: Все проверки сниппета в порядке.

en: Allow template function, shortcode, and block output.
ru: Разрешить вывод через функцию шаблона, шорткод и блок.

en: Allows TOC output via template function, shortcode, or block.
ru: Разрешает вывод оглавления через функцию шаблона, шорткод или блок.

en: Alongside local data, also outputs Organization and WebSite schema to help Google better understand your brand.
ru: Помимо локальных данных, также выводит схемы Organization и WebSite, чтобы помочь Google лучше понять ваш бренд.

en: Already duplicated.
ru: Уже дублировано.

en: Alt text helps search engines and screen readers interpret images.
ru: Alt-текст помогает поисковым системам и программам чтения с экрана интерпретировать изображения.

en: Always use the Open Graph image for Twitter cards when available. When it is missing, Twitter falls back to no image.
ru: Всегда использовать изображение Open Graph для Twitter cards, когда доступно. Когда его нет, Twitter отображается без изображения.

en: An error occurred
ru: Произошла ошибка

en: An important GEO factor. Configure it carefully to improve the chance of being recommended by LLMs.
ru: Важный GEO-фактор. Настройте его тщательно, чтобы повысить шансы на рекомендации от LLM.

en: An unexpected error occurred.
ru: Произошла непредвиденная ошибка.

en: Analyze content quality based on SEO rules.
ru: Анализировать качество контента на основе SEO-правил.

en: Anchor prefix
ru: Префикс якоря

en: Anchors
ru: Якоря

en: Animate scrolling when visitors click TOC links.
ru: Анимировать прокрутку при клике на ссылки оглавления.

en: Answer a few quick questions and we'll recommend the right SEO modules for your site — core modules are already enabled by default.
ru: Ответьте на несколько коротких вопросов, и мы порекомендуем подходящие SEO-модули для вашего сайта — основные модули уже включены по умолчанию.

en: Append the current page number when viewing paged archives (hidden from schema by default).
ru: Добавить номер текущей страницы при просмотре постраничных архивов (скрыто из схемы по умолчанию).

en: Apply & finish
ru: Применить и завершить

en: Apply coordinates
ru: Применить координаты

en: Apply this action to all selected records?
ru: Применить это действие ко всем выбранным записям?

en: Archive label
ru: Метка архива

en: Arrange cards to control which sections are shown in digest content.
ru: Расположите карточки, чтобы контролировать, какие разделы отображаются в дайджесте.

en: Arrange curated selection cards for llms.txt output.
ru: Расположите карточки подобранной выборки для вывода llms.txt.

en: Arrange curated selection cards for this extension override.
ru: Расположите карточки подобранной выборки для переопределения этого расширения.

en: Article
ru: Статья

en: Article schema for this post
ru: Схема статьи для этой записи

en: Article schema helps search engines understand your content type.
ru: Схема статьи помогает поисковым системам понять тип вашего контента.

en: Article schema: %s
ru: Схема статьи: %s

en: Article structured data present
ru: Структурированные данные статьи присутствуют

en: Asakusa One-day Walk
ru: Однодневная прогулка по Асакусе

en: Assign pillar and cluster relationships while editing.
ru: Назначить отношения столпа и кластера во время редактирования.

en: At least one H2/H3 includes the focus keyphrase.
ru: Хотя бы один заголовок H2/H3 включает фокусную ключевую фразу.

en: At least one focus keyphrase in an H2 or H3
ru: Хотя бы одна фокусная ключевая фраза в H2 или H3

en: At least one image alt has focus keyphrase
ru: Хотя бы один alt изображения имеет фокусную ключевую фразу

en: At least one image in content
ru: Хотя бы одно изображение в контенте

en: Author
ru: Автор

en: Author & Date
ru: Автор и дата

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Author SEO
ru: SEO автора

en: Author social profiles
ru: Социальные профили автора

en: Author/creator account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
ru: Аккаунт автора/создателя. Введите с @ или без. Будет нормализован при сохранении.

en: Auto
ru: Авто

en: Auto only
ru: Только авто

en: Auto-add Topic Cluster groups
ru: Автодобавление групп кластера тем

en: Auto-loaded section title
ru: Заголовок автозагружаемого раздела

en: Auto-submit new/updated posts
ru: Автоотправка новых/обновленных записей

en: Automatically add missing ALT and TITLE attributes with templated values.
ru: Автоматически добавлять отсутствующие атрибуты ALT и TITLE с шаблонными значениями.

en: Automatically adds hreflang tags to every page so Google serves the right language version to the right audience, preventing different variants from competing with each other in search rankings.
ru: Автоматически добавляет теги hreflang на каждую страницу, чтобы Google показывал правильную языковую версию нужной аудитории.

en: Automatically converts your posts into AI-friendly Markdown so AI agents can read and understand your content without struggling to parse HTML.
ru: Автоматически конвертирует ваши записи в AI-совместимый Markdown, чтобы AI-агенты могли читать и понимать ваш контент.

en: Automatically fill missing image alt/title attributes with custom templates.
ru: Автоматически заполнять отсутствующие атрибуты alt/title изображений с помощью пользовательских шаблонов.

en: Automatically generates Open Graph and Twitter Card meta tags for every post so shared links display your chosen image and title instead of letting platforms pick a random one.
ru: Автоматически генерирует мета-теги Open Graph и Twitter Card для каждой записи, чтобы общие ссылки отображали выбранное изображение и заголовок.

en: Automatically generates Product schema for every product page so Google can display price, stock status, and star ratings directly in search results.
ru: Автоматически генерирует схему Product для каждой страницы товара, чтобы Google отображал цену, статус наличия и звёздные рейтинги в результатах поиска.

en: Automatically generates a table of contents at the top of long posts so readers can jump straight to any section. Google sometimes surfaces TOC links directly in search results.
ru: Автоматически генерирует оглавление в начале длинных записей, чтобы читатели могли сразу перейти к любому разделу.

en: Automatically generates an llms.txt file — like a sitemap for AI — so tools like ChatGPT and Perplexity know what content on your site is available to cite.
ru: Автоматически генерирует файл llms.txt — как карта сайта для ИИ — чтобы инструменты вроде ChatGPT и Perplexity знали, какой контент доступен для цитирования.

en: Automatically include %s groups as highlighted sections.
ru: Автоматически включать группы %s как выделенные разделы.

en: Automatically inject %s navigation into post content.
ru: Автоматически встраивать навигацию %s в контент записей.

en: Automatically inject related posts into content based on the insertion settings below.
ru: Автоматически встраивать похожие записи в контент на основе настроек вставки ниже.

en: Automatically injects TOC into eligible post content.
ru: Автоматически встраивает оглавление в подходящий контент записей.

en: Automatically insert breadcrumbs into post content based on the selected position.
ru: Автоматически вставляет навигационную цепочку в контент записей на основе выбранной позиции.

en: Automatically logs every 404 visit so you can see at a glance which broken links need fixing, and set up redirects directly from the interface.
ru: Автоматически записывает каждое посещение страницы 404, чтобы вы могли сразу увидеть, какие нерабочие ссылки нужно исправить.

en: Automatically queue URLs when content is created or updated.
ru: Автоматически добавлять в очередь URL при создании или обновлении контента.

en: Avatar URL (optional)
ru: URL аватара (необязательно)

en: Average sentence length <= %d (CJK)
ru: Средняя длина предложения <= %d (CJK)

en: Avoid repeating the focus keyphrase multiple times in meta title or description.
ru: Избегайте многократного повторения фокусной ключевой фразы в мета-заголовке или описании.

en: Backfill
ru: Обратное заполнение

en: Backfill queued successfully.
ru: Обратное заполнение успешно добавлено в очередь.

en: Backfill request failed.
ru: Запрос обратного заполнения не удался.

en: Background Process
ru: Фоновый процесс

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background color for the container area.
ru: Цвет фона области контейнера.

en: Backlog
ru: Невыполненные задачи

en: Baidu verification
ru: Верификация Baidu

en: Balanced usage supports relevance while avoiding spam signals.
ru: Сбалансированное использование поддерживает релевантность, избегая сигналов спама.

en: Base rules
ru: Базовые правила

en: Based on indexed content and taxonomies, automatically displays a related posts list inside articles.
ru: На основе проиндексированного контента и таксономий автоматически отображает список похожих записей внутри статей.

en: Batch action completed.
ru: Групповое действие выполнено.

en: Before content
ru: Перед контентом

en: Before content signature
ru: Подпись перед контентом

en: Behavior
ru: Поведение

en: Better snippets can lift click-through rate even if rankings stay the same.
ru: Лучшие сниппеты могут повысить кликабельность, даже если позиции остаются прежними.

en: Bing verification
ru: Верификация Bing

en: Block
ru: Блок

en: Block image indexing
ru: Блокировать индексацию изображений

en: Block snippet
ru: Сниппет блока

en: Blocks here are included in the digest message.
ru: Блоки здесь включены в сообщение дайджеста.

en: Blocks here are not included in the digest message.
ru: Блоки здесь не включены в сообщение дайджеста.

en: Blog
ru: Блог

en: Blog Posting
ru: Публикация в блоге

en: Blog posting (BlogPosting)
ru: Запись в блоге (BlogPosting)

en: Body
ru: Тело страницы

en: Bold
ru: Жирный

en: Bold first item
ru: Выделить первый элемент жирным

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: Border radius
ru: Скругление углов

en: Border style
ru: Стиль рамки

en: Border width
ru: Ширина рамки

en: Bot token
ru: Токен бота

en: Both nodes must be part of Topic Cluster.
ru: Оба узла должны быть частью тематического кластера.

en: Branch
ru: Филиал

en: Branch Controls
ru: Управление филиалами

en: Branch fields override Main store values when provided.
ru: Поля филиала переопределяют значения основного магазина, когда предоставлены.

en: Branch label
ru: Метка филиала

en: Branch overrides
ru: Переопределения филиала

en: Branch slug
ru: Слаг филиала

en: Branches
ru: Филиалы

en: Brand account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
ru: Аккаунт бренда. Введите с @ или без. Будет нормализован при сохранении.

en: Brand attribute taxonomy
ru: Таксономия атрибута бренда

en: Breadcrumb rich results can improve CTR and clarity.
ru: Расширенные результаты навигационной цепочки могут улучшить CTR и ясность.

en: Breadcrumb schema shows navigation context in search results.
ru: Схема навигационной цепочки показывает навигационный контекст в результатах поиска.

en: Breadcrumb structured data present
ru: Структурированные данные навигационной цепочки присутствуют

en: Breadcrumbs
ru: Навигационная цепочка

en: Bring SEO data from other plugins into Airygen SEO. Start with the tools you already use and migrate only what you need.
ru: Переносите SEO-данные из других плагинов в Airygen SEO. Начните с инструментов, которые вы уже используете, и перенесите только то, что нужно.

en: Broken Link Checker
ru: Проверка битых ссылок

en: Broken link records
ru: Записи битых ссылок

en: Broken links
ru: Битые ссылки

en: Browse posts that already have generated markdown snapshots.
ru: Просматривайте записи, для которых уже созданы снапшоты markdown.

en: Budget
ru: Бюджет

en: Budget ($)
ru: Бюджет ($)

en: Build the ALT template using tokens only.
ru: Создавайте шаблон ALT только с использованием токенов.

en: Build the TITLE template using tokens only.
ru: Создавайте шаблон TITLE только с использованием токенов.

en: Build title and description templates using draggable tokens.
ru: Создавайте шаблоны заголовков и описаний с помощью перетаскиваемых токенов.

en: Builds trust and can improve perceived quality.
ru: Создает доверие и может улучшить воспринимаемое качество.

en: Bullet list
ru: Маркированный список

en: Business Info
ru: Информация о бизнесе

en: Business image
ru: Изображение бизнеса

en: Business image URL rendered in content.
ru: URL изображения бизнеса, отображаемый в контенте.

en: Business logo
ru: Логотип бизнеса

en: Business logo image rendered in content.
ru: Изображение логотипа бизнеса, отображаемое в контенте.

en: Business name
ru: Название бизнеса

en: Business title text in the Local SEO output card.
ru: Текст заголовка бизнеса в карточке вывода Local SEO.

en: Business type
ru: Тип бизнеса

en: Cancel
ru: Отмена

en: Candidates
ru: Кандидаты

en: Canonical URL
ru: Канонический URL

en: Canonical URLs tell search engines which version to index.
ru: Канонические URL сообщают поисковым системам, какую версию индексировать.

en: Canonical is valid
ru: Канонический URL корректен

en: Canvas rows
ru: Строки канваса

en: Card background color
ru: Цвет фона карточки

en: Card padding
ru: Отступ карточки

en: Cards in this area are included in llms.txt output.
ru: Карточки в этой области включены в вывод llms.txt.

en: Catalog name
ru: Название каталога

en: Cellphone
ru: Мобильный телефон

en: Center
ru: По центру

en: Certificate expires: %s.
ru: Сертификат истекает: %s.

en: Channel test completed.
ru: Тест канала завершён.

en: Channels
ru: Каналы

en: Chat ID
ru: ID чата

en: Check Schema
ru: Проверить схему

en: Check basic sitewide SEO health and configuration.
ru: Проверьте базовое SEO-состояние всего сайта и его настройки.

en: Check interval (hours)
ru: Интервал проверки (часы)

en: Checked at
ru: Проверено

en: Checks
ru: Проверки

en: Choose TLS or SSL if your SMTP server requires encryption.
ru: Выберите TLS или SSL, если ваш SMTP-сервер требует шифрования.

en: Choose a different Article schema for this post or leave it on the inherited default.
ru: Выберите другую схему статьи для этой записи или оставьте унаследованную по умолчанию.

en: Choose a post card template and arrange visible blocks.
ru: Выберите шаблон карточки записи и расположите видимые блоки.

en: Choose a preset theme as the base style for TOC preview and output.
ru: Выберите предустановленную тему в качестве базового стиля для предпросмотра и вывода оглавления.

en: Choose a preset theme as the base style for the related posts grid and post containers.
ru: Выберите предустановленную тему как базовый стиль для сетки похожих записей и контейнеров записей.

en: Choose a provider
ru: Выберите провайдера

en: Choose a schema type for each content type (Post, Page, Media). Leave empty to use the Default article type.
ru: Выберите тип схемы для каждого типа контента (Запись, Страница, Медиа). Оставьте пустым для использования типа статьи по умолчанию.

en: Choose a timezone for daily digest scheduling.
ru: Выберите часовой пояс для планирования ежедневного дайджеста.

en: Choose an L1 parent
ru: Выберите родителя L1

en: Choose an L2 parent
ru: Выберите родителя L2

en: Choose heading levels and placement.
ru: Выберите уровни заголовков и расположение.

en: Choose how selected items and auto-selected items are combined.
ru: Выберите, как объединяются выбранные и автовыбранные элементы.

en: Choose how the Table of Contents appears for this post.
ru: Выберите, как оглавление будет отображаться для этой записи.

en: Choose sidebar/content layout, then arrange blocks in the 5x15 canvas.
ru: Выберите макет боковой панели/контента, затем расположите блоки на канвасе 5x15.

en: Choose the ending color used by the fade mask effect.
ru: Выберите конечный цвет для эффекта маски затухания.

en: Choose the heading level for the %s title.
ru: Выберите уровень заголовка для заголовка %s.

en: Choose the line style for the container border.
ru: Выберите стиль линии для рамки контейнера.

en: Choose the plugin you want to migrate from and review the available steps.
ru: Выберите плагин, с которого хотите мигрировать, и просмотрите доступные шаги.

en: Choose the schema type that best matches your business category.
ru: Выберите тип схемы, который лучше всего соответствует вашей категории бизнеса.

en: Choose the tokens used to generate author archive descriptions.
ru: Выберите токены, используемые для генерации описаний архивов автора.

en: Choose the tokens used to generate author archive titles.
ru: Выберите токены, используемые для генерации заголовков архивов автора.

en: Choose what data is permanently removed when the plugin is deleted. These actions only run on full uninstall, not on deactivation.
ru: Выберите данные, которые будут безвозвратно удалены при удалении плагина. Эти действия выполняются только при полном удалении, а не при деактивации.

en: Choose where TOC is inserted when automatic injection is enabled.
ru: Выберите, куда вставляется оглавление при включённом автоматическом встраивании.

en: Choose where automatic %s output appears in post content.
ru: Выберите, где автоматический вывод %s появляется в контенте записей.

en: Choose where automatic breadcrumb output appears in the main content area.
ru: Выберите, где автоматически появляется навигационная цепочка в основной области контента.

en: Choose whether TOC links are bold, italic, or underlined.
ru: Выберите, будут ли ссылки оглавления жирными, курсивными или подчёркнутыми.

en: Choose whether author and date text are bold or italic.
ru: Выберите, будут ли текст автора и даты жирными или курсивными.

en: Choose whether automatic related posts appear before or after the article content.
ru: Выберите, будут ли автоматические похожие записи появляться до или после контента статьи.

en: Choose whether each line uses bullets, numbers, or plain text.
ru: Выберите, использует ли каждая строка маркеры, числа или обычный текст.

en: Choose whether links should be followed by default.
ru: Выберите, должны ли ссылки следоваться по умолчанию.

en: Choose whether pages should be indexed by default.
ru: Выберите, должны ли страницы индексироваться по умолчанию.

en: Choose whether post titles are bold or italic in each card.
ru: Выберите, будут ли заголовки записей жирными или курсивными в каждой карточке.

en: Choose which content types appear in your XML sitemaps and tune pagination.
ru: Выберите, какие типы контента появляются в ваших XML картах сайта и настройте пагинацию.

en: Choose which heading levels are included in the TOC list.
ru: Выберите, какие уровни заголовков включены в список оглавления.

en: Choose which link types are included in broken-link scans.
ru: Выберите, какие типы ссылок включены в проверку битых ссылок.

en: Choose which post types and taxonomies are included in your XML sitemaps.
ru: Выберите, какие типы записей и таксономии включаются в ваши XML карты сайта.

en: Choose which post types are eligible for TOC output.
ru: Выберите, какие типы записей подходят для вывода оглавления.

en: Choose which post types are indexed for suggestions.
ru: Выберите, какие типы записей индексируются для предложений.

en: Choose which post types can participate in %s groups.
ru: Выберите, какие типы записей могут участвовать в группах %s.

en: Choose which post types can use Score Calculator.
ru: Выберите, какие типы записей могут использовать калькулятор оценки.

en: Choose which registered WordPress image size to output in each card.
ru: Выберите, какой зарегистрированный размер изображения WordPress выводить в каждой карточке.

en: Choose which tags Airygen prints when metadata is available.
ru: Выберите, какие теги Airygen выводит, когда доступны метаданные.

en: City
ru: Город

en: City (locality) for your business address.
ru: Город (местность) для адреса вашего бизнеса.

en: Classic editor mode disabled.
ru: Классический режим редактора отключен.

en: Classic editor mode enabled for testing.
ru: Классический режим редактора включен для тестирования.

en: Clean URLs improve clarity and can increase click confidence.
ru: Чистые URL улучшают ясность и могут повысить доверие к кликам.

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Clear structure helps search engines understand the content hierarchy.
ru: Четкая структура помогает поисковым системам понять иерархию контента.

en: Clear, visible titles improve click-through rate from search results.
ru: Четкие, видимые заголовки улучшают кликабельность из результатов поиска.

en: Clearer reading experience helps users stay on the page.
ru: Более ясный опыт чтения помогает пользователям оставаться на странице.

en: Click "Open global settings" here, or use Settings in the top navigation bar — both take you to the same settings page.
ru: Нажмите «Открыть глобальные настройки» здесь или используйте Настройки в верхней панели навигации — оба варианта ведут на одну и ту же страницу настроек.

en: Click or drag tokens into the template. Manual typing is disabled.
ru: Кликните или перетащите токены в шаблон. Ручной ввод отключен.

en: Close
ru: Закрыть

en: Close modal
ru: Закрыть модальное окно

en: Closed
ru: Закрыто

en: Closes
ru: Закрывается

en: Cluster
ru: Кластер

en: Cluster relationship updated in draft.
ru: Связь кластера обновлена в черновике.

en: Collapse on load
ru: Свернуть при загрузке

en: Collapse suggestions
ru: Свернуть предложения

en: Collect 404 requests, monitor missing URLs, and define fallback behaviors.
ru: Собирайте запросы 404, отслеживайте отсутствующие URL и определяйте резервное поведение.

en: Color
ru: Цвет

en: Color for each Topic Cluster link.
ru: Цвет для каждой ссылки кластера тем.

en: Combined street/city/region/postal/country line.
ru: Объединенная строка улица/город/регион/почтовый индекс/страна.

en: Comma-separated Facebook admin IDs so those accounts can access Page Insights for your domain. IDs are visible in page source, so only add them if you are fine with that exposure.
ru: ID администраторов Facebook через запятую, чтобы эти аккаунты могли получить доступ к Page Insights для вашего домена. ID видны в исходном коде страницы, поэтому добавляйте их только если вы согласны с таким раскрытием.

en: Comma-separated directives. Known directives are deduped; unknown ones are passed through.
ru: Директивы через запятую. Известные директивы дедуплицируются; неизвестные передаются как есть.

en: Completed
ru: Завершено

en: Completed jobs
ru: Завершенные задания

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure JSON-LD output for organization, website, breadcrumbs, and articles.
ru: Настройте вывод JSON-LD для организации, веб-сайта, навигационной цепочки и статей.

en: Configure SEO metadata for category, tag, and custom taxonomy archive pages.
ru: Настройте SEO-метаданные для страниц архивов категорий, тегов и пользовательских таксономий.

en: Configure SMTP server connection and sender identity for Email delivery.
ru: Настройте подключение к SMTP-серверу и идентификатор отправителя для доставки по электронной почте.

en: Configure Teams webhook delivery for daily digest reports.
ru: Настройте доставку вебхука Teams для ежедневных отчётов дайджеста.

en: Configure Topic Level
ru: Настроить уровень темы

en: Configure author archive metadata and schema so search engines better understand content ownership.
ru: Настройте метаданные архива автора и схему, чтобы поисковые системы лучше понимали авторство контента.

en: Configure basic branch controls before applying field overrides.
ru: Настройте базовые элементы управления филиалом перед применением переопределений полей.

en: Configure curated LLM index output and content selection rules.
ru: Настройте вывод подобранного LLM-индекса и правила выборки контента.

en: Configure daily digest schedule and send behavior.
ru: Настройте расписание ежедневного дайджеста и поведение отправки.

en: Configure daily opening intervals for schema output.
ru: Настройте ежедневные интервалы работы для вывода схемы.

en: Configure delivery channels for daily 404 digest alerts.
ru: Настройте каналы доставки для ежедневных оповещений дайджеста 404.

en: Configure digest schedule, trigger delivery, and review send logs.
ru: Настройте расписание дайджеста, запустите доставку и просмотрите журналы отправки.

en: Configure enable state and integration methods for related posts output.
ru: Настройте состояние включения и методы интеграции для вывода похожих записей.

en: Configure extension basics before arranging selection overrides.
ru: Настройте основы расширения перед организацией переопределений выборки.

en: Configure manual output and automatic %s injection.
ru: Настройте ручной вывод и автоматическое встраивание %s.

en: Configure manual output and automatic injection for table of contents.
ru: Настройте ручной вывод и автоматическое встраивание оглавления.

en: Configure one rule per line for special opening hours.
ru: Настройте одно правило на строку для специальных часов работы.

en: Configure product-specific SEO templates while using WooCommerce native Product schema.
ru: Настройте специфичные для товаров SEO-шаблоны, используя встроенную схему Product от WooCommerce.

en: Configure recipients and test digest delivery using wp_mail.
ru: Настройте получателей и протестируйте доставку дайджеста через wp_mail.

en: Configure related posts display grid layout.
ru: Настройте раскладку сетки отображения похожих записей.

en: Configure style settings for each block inside the Post Card layout.
ru: Настройте стиль для каждого блока внутри макета карточки записи.

en: Configure the on-page breadcrumb trail and labels used in Schema.
ru: Настройте навигационную цепочку на странице и метки, используемые в схеме.

en: Configure the outer grid and each post container before styling individual post card blocks.
ru: Настройте внешнюю сетку и каждый контейнер записи перед стилизацией отдельных блоков карточки записи.

en: Configure webhook, username, and avatar for Discord delivery.
ru: Настройте вебхук, имя пользователя и аватар для доставки через Discord.

en: Configure your business details for LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable shortcodes.
ru: Настройте данные вашего бизнеса для схемы LocalBusiness, гео мета-тегов и многоразовых шорткодов.

en: Confirm batch action
ru: Подтвердить групповое действие

en: Confirm reindex
ru: Подтвердите переиндексацию

en: Connect Telegram Bot credentials to send digest messages.
ru: Подключите учётные данные Telegram Bot для отправки сообщений дайджеста.

en: Connect from next handle to prev handle for sibling order.
ru: Соедините от следующего узла к предыдущему для упорядочивания соседних элементов.

en: Connect from next to prev to set ordering.
ru: Соедините от следующего к предыдущему для установки порядка.

en: Connect this site to Google Search Console for better indexing diagnostics. This feature is in development and coming soon.
ru: Подключите этот сайт к Google Search Console для лучшей диагностики индексации. Эта функция находится в разработке и скоро будет доступна.

en: Connect your Facebook App for advanced analytics and verification.
ru: Подключите ваше приложение Facebook для расширенной аналитики и верификации.

en: Connection timeout (seconds)
ru: Тайм-аут соединения (секунды)

en: Consider improving
ru: Рекомендуется улучшить

en: Contact page
ru: Страница контактов

en: Contact page CSS
ru: CSS страницы контактов

en: Contact page HTML
ru: HTML страницы контактов

en: Contact page preview
ru: Предпросмотр страницы контактов

en: Container
ru: Контейнер

en: Container background color
ru: Цвет фона контейнера

en: Container width
ru: Ширина контейнера

en: Content Score
ru: Оценка контента

en: Content top margin (px)
ru: Отступ сверху контента (px)

en: Continue with the main article
ru: Продолжить с основной статьёй

en: Control anchor IDs and exclusions when building the TOC.
ru: Управляйте ID якорей и исключениями при создании оглавления.

en: Control author archive metadata, indexing, and author schema output.
ru: Управляйте метаданными архива автора, индексацией и выводом схемы автора.

en: Control editor panel order
ru: Управление порядком панелей редактора

en: Control how 404 requests are tracked, stored, and filtered.
ru: Управляйте отслеживанием, хранением и фильтрацией запросов 404.

en: Control how visitors interact with the TOC links.
ru: Управляйте взаимодействием посетителей со ссылками оглавления.

en: Control indexing and following behavior for this specific post.
ru: Управляйте поведением индексации и следования для этой конкретной записи.

en: Control markdown output and metadata behavior for AI crawlers.
ru: Управляйте выводом markdown и поведением метаданных для AI-краулеров.

en: Control per-post TOC output and insert helpers.
ru: Управляйте выводом оглавления для каждой записи и вспомогательными функциями вставки.

en: Control sitemap pagination and preview the generated index.
ru: Управляйте пагинацией карты сайта и просматривайте сгенерированный индекс.

en: Control the heading shown above %s output.
ru: Управляйте заголовком, отображаемым над выводом %s.

en: Control what content should be excluded from LLMs.txt output.
ru: Управляйте тем, какой контент должен быть исключён из вывода LLMs.txt.

en: Control whether feed signatures are injected and customize before/after message blocks.
ru: Управляйте встраиванием подписей ленты и настройте блоки сообщений до/после.

en: Control which metadata tags Airygen emits and how template-based defaults are generated.
ru: Управляйте тем, какие мета-теги выводит Airygen и как генерируются значения по умолчанию на основе шаблонов.

en: Control which metadata tags Airygen emits and how titles incorporate your site name.
ru: Управляйте тем, какие мета-теги выводит Airygen и как заголовки включают название вашего сайта.

en: Control which parts of the trail are shown and how separators render.
ru: Управляйте тем, какие части цепочки показываются и как отображаются разделители.

en: Controls Business name title size.
ru: Управляет размером заголовка названия бизнеса.

en: Controls Footer NAP text size.
ru: Управляет размером текста Footer NAP.

en: Controls font size of field labels like Address and Phone.
ru: Управляет размером шрифта меток полей, таких как адрес и телефон.

en: Controls font size of field values.
ru: Управляет размером шрифта значений полей.

en: Controls horizontal alignment of Footer NAP content.
ru: Управляет горизонтальным выравниванием контента Footer NAP.

en: Controls how rounded the container corners appear.
ru: Управляет скруглением углов контейнера.

en: Controls how tall the fade mask overlay appears at the bottom of excerpt text.
ru: Управляет высотой маски затухания в нижней части текста анонса.

en: Controls inner spacing of each content card.
ru: Управляет внутренними отступами каждой карточки контента.

en: Controls the fallback description when a post has no custom SEO description.
ru: Управляет резервным описанием, когда запись не имеет пользовательского SEO-описания.

en: Controls the fallback title when a post has no custom SEO title.
ru: Управляет резервным заголовком, когда запись не имеет пользовательского SEO-заголовка.

en: Controls whether /local.kml is listed in sitemap.xml. This KML file helps search engines understand your business location data.
ru: Управляет тем, указан ли /local.kml в sitemap.xml. Этот KML-файл помогает поисковым системам понять данные о местоположении вашего бизнеса.

en: Controls whether search engines follow links on this page.
ru: Управляет тем, следуют ли поисковые системы по ссылкам на этой странице.

en: Controls whether search engines should index this page.
ru: Управляет тем, должны ли поисковые системы индексировать эту страницу.

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Copied
ru: Скопировано

en: Copied to clipboard!
ru: Скопировано в буфер обмена!

en: Copied to clipboard.
ru: Скопировано в буфер обмена.

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy key
ru: Копировать ключ

en: Core sitemap appears disabled
ru: Базовая карта сайта отключена

en: Core sitemap request failed
ru: Запрос базовой карты сайта не удался

en: Core sitemap returned an unexpected status
ru: Базовая карта сайта вернула неожиданный статус

en: Could not queue URLs. Try again.
ru: Не удалось добавить URL в очередь. Попробуйте снова.

en: Count
ru: Количество

en: Country code
ru: Код страны

en: Course
ru: Курс

en: Course instance
ru: Экземпляр курса

en: Create
ru: Создать

en: Create Group
ru: Создать группу

en: Create and prioritize redirect rules for your site.
ru: Создавайте и расставляйте приоритеты правил редиректа для вашего сайта.

en: Create group
ru: Создать группу

en: Critical
ru: Критично

en: Current default: %s
ru: Текущее значение по умолчанию: %s

en: Current length:
ru: Текущая длина:

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom Rules
ru: Пользовательские правила

en: Custom SEO title for this taxonomy page. Leave blank to use the default value from settings.
ru: Пользовательский SEO-заголовок для этой страницы таксономии. Оставьте пустым для использования значения по умолчанию из настроек.

en: Custom canonical
ru: Пользовательский канонический URL

en: Custom declaration
ru: Пользовательское объявление

en: Custom directives
ru: Пользовательские директивы

en: Custom directives (comma-separated)
ru: Пользовательские директивы (через запятую)

en: Custom price text
ru: Пользовательский текст цены

en: Custom robots directive
ru: Пользовательская директива robots

en: Custom schema
ru: Пользовательская схема

en: Custom target URL
ru: Пользовательский целевой URL

en: Custom token 1
ru: Пользовательский токен 1

en: Custom token 2
ru: Пользовательский токен 2

en: Custom token 3
ru: Пользовательский токен 3

en: Customize Footer NAP typography, spacing, and container width.
ru: Настройте типографику Footer NAP, интервалы и ширину контейнера.

en: Customize contact card appearance for preview and shortcode output.
ru: Настройте внешний вид контактной карточки для предпросмотра и вывода шорткода.

en: Customize how archives, search results, and 404 pages appear in the trail.
ru: Настройте, как архивы, результаты поиска и страницы 404 отображаются в цепочке.

en: Customize how your page title appears in search.
ru: Настройте, как заголовок вашей страницы отображается в поиске.

en: Customize structured data for this post.
ru: Настройте структурированные данные для этой записи.

en: Customize the descriptions shown before related Topic Cluster links in L1, L2, and L3 articles.
ru: Настройте описания, отображаемые перед ссылками на связанные тематические кластеры в статьях L1, L2 и L3.

en: Daily Digest
ru: Ежедневный дайджест

en: Daily IndexNow quota reached.
ru: Достигнута ежедневная квота IndexNow.

en: Daily alerts
ru: Ежедневные оповещения

en: Daily digest
ru: Ежедневный дайджест

en: Daily digest is sent by background processing, but you can also send one immediately now.
ru: Ежедневный дайджест отправляется фоновой обработкой, но вы также можете отправить его прямо сейчас.

en: Daily event quota
ru: Ежедневная квота событий

en: Daily send time
ru: Время ежедневной отправки

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Dashed
ru: Пунктирная

en: Date
ru: Дата

en: Debug
ru: Отладка

en: Debug level
ru: Уровень отладки

en: Debug level updated.
ru: Уровень отладки обновлён.

en: Debug mode disabled.
ru: Режим отладки отключен.

en: Debug mode enabled.
ru: Режим отладки включен.

en: Decimal latitude coordinate used for geo metadata and map output.
ru: Десятичная координата широты, используемая для гео метаданных и вывода карты.

en: Decimal longitude coordinate used for geo metadata and map output.
ru: Десятичная координата долготы, используемая для гео метаданных и вывода карты.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default article type
ru: Тип статьи по умолчанию

en: Default card type
ru: Тип карточки по умолчанию

en: Default description template
ru: Шаблон описания по умолчанию

en: Default image ID
ru: ID изображения по умолчанию

en: Default image — Attachment ID
ru: Изображение по умолчанию — ID вложения

en: Default image — URL
ru: Изображение по умолчанию — URL

en: Default product description template
ru: Шаблон описания товара по умолчанию

en: Default product title template
ru: Шаблон заголовка товара по умолчанию

en: Default title template
ru: Шаблон заголовка по умолчанию

en: Default: %s
ru: По умолчанию: %s

en: Defaults
ru: Значения по умолчанию

en: Define fallback title and description templates for taxonomy archives.
ru: Определите резервные шаблоны заголовка и описания для архивов таксономий.

en: Define how %s influences breadcrumbs and previous and next navigation.
ru: Определите, как %s влияет на навигационную цепочку и навигацию «предыдущий/следующий».

en: Define served cities, postal codes, and optional radius for areaServed schema.
ru: Определите обслуживаемые города, почтовые индексы и необязательный радиус для схемы areaServed.

en: Define shared tokens used by your image templates.
ru: Определите общие токены, используемые вашими шаблонами изображений.

en: Define the authoritative URL for this content.
ru: Определите авторитетный URL для этого контента.

en: Define the services list for hasOfferCatalog in LocalBusiness schema.
ru: Определите список услуг для hasOfferCatalog в схеме LocalBusiness.

en: Define what should happen when a URL hits 404 and no redirect rule is matched.
ru: Определите, что должно происходить, когда URL возвращает 404 и ни одно правило редиректа не совпадает.

en: Delay between batches (minutes)
ru: Задержка между пакетами (минуты)

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete selected
ru: Удалить выбранное

en: Deliver daily digest messages through Telegram Bot API.
ru: Доставлять ежедневные сообщения дайджеста через Telegram Bot API.

en: Deliver digest notifications through wp_mail recipients.
ru: Доставлять уведомления дайджеста получателям через wp_mail.

en: Delivery date
ru: Дата доставки

en: Density
ru: Плотность

en: Describe each image in plain language, focusing on what it shows.
ru: Опишите каждое изображение простым языком, сосредоточившись на том, что оно показывает.

en: Description
ru: Описание

en: Description includes the focus keyphrase.
ru: Описание включает фокусную ключевую фразу.

en: Description is empty.
ru: Описание пустое.

en: Description is missing the focus keyphrase.
ru: В описании отсутствует фокусная ключевая фраза.

en: Description is too long.
ru: Описание слишком длинное.

en: Description is too short.
ru: Описание слишком короткое.

en: Description length could be improved.
ru: Длину описания можно улучшить.

en: Description length is in a good range.
ru: Длина описания в хорошем диапазоне.

en: Description template
ru: Шаблон описания

en: Descriptions that are too short or too long get cut off in results.
ru: Описания, которые слишком короткие или слишком длинные, обрезаются в результатах.

en: Details
ru: Детали

en: Detected brand-like taxonomies
ru: Обнаружены таксономии, похожие на бренд

en: Diagnostic
ru: Диагностика

en: Digest sent. Check channel results in logs below.
ru: Дайджест отправлен. Проверьте результаты каналов в журналах ниже.

en: Disable previews (0 seconds)
ru: Отключить предпросмотры (0 секунд)

en: Disable translation prompts
ru: Отключить подсказки перевода

en: Disable video preview
ru: Отключить предпросмотр видео

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disabled override set.
ru: Набор переопределений отключён.

en: Dismiss notification
ru: Отклонить уведомление

en: Display author name.
ru: Отображать имя автора.

en: Display breadcrumb trails in templates and expose a matching Schema graph.
ru: Отображать навигационные цепочки в шаблонах и выводить соответствующий граф схемы.

en: Display mode
ru: Режим отображения

en: Display the Tax ID line.
ru: Отображать строку налогового ID.

en: Display the business name line.
ru: Отображать строку названия бизнеса.

en: Display the full address line.
ru: Отображать строку полного адреса.

en: Display the legal entity name line.
ru: Отображать строку названия юридического лица.

en: Display the telephone line.
ru: Отображать строку телефона.

en: Displays configured Tax ID.
ru: Отображает настроенный налоговый ID.

en: Displays configured service catalog items.
ru: Отображает настроенные элементы каталога услуг.

en: Displays opening hours lines.
ru: Отображает строки часов работы.

en: Displays resolved price range text.
ru: Отображает разрешенный текст ценового диапазона.

en: Displays served cities, postal codes, and radius.
ru: Отображает обслуживаемые города, почтовые индексы и радиус.

en: Displays special-hours lines.
ru: Отображает строки специальных часов.

en: Distinct messaging gives users more reasons to click.
ru: Различающиеся сообщения дают пользователям больше причин кликнуть.

en: Do you want links to your site to display a rich preview when shared on social media?
ru: Хотите, чтобы ссылки на ваш сайт показывали расширенный предпросмотр при публикации в социальных сетях?

en: Does your site have multiple authors or use many categories and tags to organize content?
ru: На вашем сайте несколько авторов или используется много категорий и тегов для организации контента?

en: Does your site have multiple language versions or serve users in different countries?
ru: На вашем сайте есть несколько языковых версий или он обслуживает пользователей из разных стран?

en: Does your site publish long-form articles, tutorials, or in-depth knowledge content?
ru: Ваш сайт публикует длинные статьи, руководства или глубокий тематический контент?

en: Does your website represent a business with a physical location?
ru: Ваш сайт представляет бизнес с физическим адресом?

en: Does your website sell products or services online?
ru: Ваш сайт продаёт товары или услуги онлайн?

en: Domain verification
ru: Верификация домена

en: Don't worry — every question is just Yes or No. No technical knowledge needed. It takes about 2 minutes. 😊
ru: Не волнуйтесь — каждый вопрос требует только ответа «Да» или «Нет». Никаких технических знаний не требуется. Это займёт около 2 минут. 😊

en: Done
ru: Готово

en: Dotted
ru: Точечная

en: Download a JSON snapshot of all your current settings. Use this to back up your configuration or transfer it to another site.
ru: Загрузите снимок JSON всех текущих настроек. Используйте его для резервного копирования конфигурации или переноса на другой сайт.

en: Drag any module card to rearrange them. The Settings menu bar reflects this exact order — put your most-used modules up front.
ru: Перетаскивайте карточки модулей для их перестановки. Меню настроек отражает именно этот порядок.

en: Drag cards to reorder Footer NAP output. Drop into hidden blocks to hide a field.
ru: Перетащите карточки для изменения порядка вывода Footer NAP. Перетащите в скрытые блоки, чтобы скрыть поле.

en: Drag cards to target cells. Bottom squares control width span. Left vertical squares control row span from top to bottom.
ru: Перетащите карточки в целевые ячейки. Нижние квадраты управляют шириной. Левые вертикальные квадраты управляют высотой строк сверху вниз.

en: Drag content blocks between zones to control where they appear, and reorder within each zone to set their stacking sequence.
ru: Перетаскивайте блоки контента между зонами для управления их расположением и меняйте порядок внутри каждой зоны.

en: Drag modules to reorder
ru: Перетащите модули для изменения порядка

en: Drag these panel cards to set the display order of sidebar panels shown in the post editor. The order here is the order there.
ru: Перетащите карточки панелей для установки порядка отображения боковых панелей в редакторе записей.

en: Drag tokens here to build the template.
ru: Перетащите токены сюда для создания шаблона.

en: Drop blocks here
ru: Перетащите блоки сюда

en: Drop blocks here.
ru: Перетащите блоки сюда.

en: Each group must contain exactly one L1 topic before saving the mind map.
ru: Перед сохранением интеллект-карты каждая группа должна содержать ровно одну тему L1.

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Group
ru: Редактировать группу

en: Edit post
ru: Редактировать запись

en: Edit redirect
ru: Редактировать редирект

en: Edit selection
ru: Редактировать выборку

en: Editor Sidebar
ru: Боковая панель редактора

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email and message title used for daily digest delivery.
ru: Электронная почта и заголовок сообщения для доставки ежедневного дайджеста.

en: Embedded map block controlled by map settings.
ru: Встроенный блок карты управляется настройками карты.

en: Enable
ru: Включить

en: Enable %s submissions
ru: Включить отправку %s

en: Enable Article schema in Schema Markup settings.
ru: Включите схему статьи в настройках Schema Markup.

en: Enable Author SEO
ru: Включить Author SEO

en: Enable Breadcrumbs and the BreadcrumbList schema output.
ru: Включить навигационную цепочку и вывод схемы BreadcrumbList.

en: Enable Debug Mode
ru: Включить режим отладки

en: Enable Discord
ru: Включить Discord

en: Enable Email
ru: Включить электронную почту

en: Enable Instant Indexing
ru: Включить мгновенную индексацию

en: Enable Local SEO output
ru: Включить вывод Local SEO

en: Enable Markdown output
ru: Включить вывод Markdown

en: Enable Open Graph
ru: Включить Open Graph

en: Enable RSS signature
ru: Включить подпись RSS

en: Enable Taxonomy SEO
ru: Включить Taxonomy SEO

en: Enable Teams
ru: Включить Teams

en: Enable Telegram
ru: Включить Telegram

en: Enable Twitter Cards
ru: Включить Twitter Cards

en: Enable WooCommerce SEO
ru: Включить WooCommerce SEO

en: Enable WooCommerce SEO output for product metadata. Product schema is provided by WooCommerce native output.
ru: Включить вывод WooCommerce SEO для метаданных товаров. Схема товара предоставляется встроенным выводом WooCommerce.

en: Enable WordPress previous and next override in Settings to use ordering links.
ru: Включите переопределение «предыдущий/следующий» WordPress в настройках для использования ссылок упорядочивания.

en: Enable at least one module to configure its settings.
ru: Включите хотя бы один модуль для настройки его параметров.

en: Enable automatic %s injection
ru: Включить автоматическое встраивание %s

en: Enable automatic breadcrumbs injection
ru: Включить автоматическое встраивание навигационной цепочки

en: Enable branch
ru: Включить филиал

en: Enable channels and open each card to configure delivery details.
ru: Включите каналы и откройте каждую карточку для настройки деталей доставки.

en: Enable daily digest
ru: Включить ежедневный дайджест

en: Enable default robots meta
ru: Включить мета robots по умолчанию

en: Enable extension
ru: Включить расширение

en: Enable geo tags
ru: Включить гео-теги

en: Enable llms.txt output
ru: Включить вывод llms.txt

en: Enable manual %s injection
ru: Включить ручное встраивание %s

en: Enable manual breadcrumbs output
ru: Включить ручной вывод навигационной цепочки

en: Enable or disable features to customize the Settings page.
ru: Включайте или отключайте функции для настройки страницы настроек.

en: Enable related post suggestions
ru: Включить предложения связанных записей

en: Enable template function, shortcode, and block output for breadcrumb trail rendering.
ru: Включите функцию шаблона, шорткод и вывод блока для отображения навигационной цепочки.

en: Enable term-level SEO overrides and choose which taxonomies are managed.
ru: Включите переопределения SEO на уровне терминов и выберите, какие таксономии управляются.

en: Enable this day and adjust open/close time.
ru: Включите этот день и настройте время открытия/закрытия.

en: Enable this to show a panel in the editor where you can add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
ru: Включите это, чтобы показать панель в редакторе, где можно добавить описания, инструкции или промпты для LLM-агентов.

en: Enable this when your SMTP server requires username and password.
ru: Включите это, если ваш SMTP-сервер требует имя пользователя и пароль.

en: Enable underline styling for breadcrumb links.
ru: Включить стиль подчеркивания для ссылок навигационной цепочки.

en: Enable which engines receive submissions and review their endpoints. Bing can notify other search engines, so enabling only Bing can reduce extra requests.
ru: Включите, какие движки получают отправки и просмотрите их конечные точки. Bing может уведомлять другие поисковые системы, поэтому включение только Bing может уменьшить дополнительные запросы.

en: Enabled
ru: Включено

en: Enabled Taxonomies
ru: Включенные таксономии

en: Enabled by %s
ru: Включено %s

en: Enabled override set.
ru: Набор переопределений включён.

en: End date
ru: Дата окончания

en: Engine
ru: Движок

en: Engines
ru: Движки

en: Ensure the canonical points to the main URL of the page.
ru: Убедитесь, что канонический URL указывает на основной URL страницы.

en: Enter a published post ID for markdown preview/export.
ru: Введите ID опубликованной записи для предпросмотра/экспорта markdown.

en: Enter a valid URL (including http/https).
ru: Введите корректный URL (включая http/https).

en: Enter at least one URL.
ru: Введите хотя бы один URL.

en: Enter full screen
ru: Войти в полноэкранный режим

en: Enter group name
ru: Введите название группы

en: Enter the target chat ID where daily reports should be sent.
ru: Введите целевой ID чата, куда должны отправляться ежедневные отчёты.

en: Error
ru: Ошибка

en: Error: %s.
ru: Ошибка: %s.

en: Every L2 or L3 topic must reference a valid parent in the same group.
ru: Каждая тема L2 или L3 должна ссылаться на корректного родителя в той же группе.

en: Exact match
ru: Точное совпадение

en: Example post
ru: Пример записи

en: Example: Emergency plumbing
ru: Пример: Аварийная сантехника

en: Example: Plumbing and Home Repair Services
ru: Пример: Сантехника и услуги по ремонту дома

en: Example: TW-TPE
ru: Пример: TW-TPE

en: Example: Taipei
ru: Пример: Тайбэй

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Exclude auto-selected posts with fewer words than this value.
ru: Исключить автовыбранные записи с количеством слов меньше этого значения.

en: Exclude empty taxonomies
ru: Исключить пустые таксономии

en: Exclude headings
ru: Исключить заголовки

en: Exclude noindex
ru: Исключить noindex

en: Exclude password-protected
ru: Исключить защищённые паролем

en: Exclude patterns
ru: Шаблоны исключений

en: Exclude posts below word count
ru: Исключить записи с малым количеством слов

en: Exclusions
ru: Исключения

en: Exit full screen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Expand suggestions
ru: Развернуть предложения

en: Expand the content with examples, steps, or FAQs.
ru: Расширьте контент примерами, шагами или FAQ.

en: Export
ru: Экспорт

en: Export or import all plugin settings, and configure what data is removed when the plugin is uninstalled.
ru: Экспортируйте или импортируйте все настройки плагина и настройте данные для удаления при деинсталляции.

en: Export settings
ru: Экспорт настроек

en: Exporting…
ru: Экспорт…

en: Expose clean markdown output from published content for AI clients.
ru: Предоставляйте чистый вывод markdown из опубликованного контента для AI-клиентов.

en: Extension
ru: Расширение

en: Extension selections override the base llms.txt selections when used.
ru: Выборка расширения переопределяет базовую выборку llms.txt при использовании.

en: Extensions
ru: Расширения

en: External
ru: Внешние

en: External link count
ru: Количество внешних ссылок

en: External links
ru: Внешние ссылки

en: External links at least %d
ru: Внешних ссылок не менее %d

en: External links show credibility and provide references.
ru: Внешние ссылки показывают авторитетность и предоставляют ссылки.

en: External links use rel attributes
ru: Внешние ссылки используют атрибуты rel

en: Extra directives
ru: Дополнительные директивы

en: Fade color
ru: Цвет затухания

en: Fade mask
ru: Маска затухания

en: Failed
ru: Не удалось

en: Failed jobs
ru: Неудачные задания

en: Failed to copy to clipboard.
ru: Не удалось скопировать в буфер обмена.

en: Failed to copy.
ru: Не удалось скопировать.

en: Failed to disable debug mode.
ru: Не удалось отключить режим отладки.

en: Failed to enable debug mode.
ru: Не удалось включить режим отладки.

en: Failed to load %s records.
ru: Не удалось загрузить записи %s.

en: Failed to load 404 stats.
ru: Не удалось загрузить статистику 404.

en: Failed to load debug info.
ru: Не удалось загрузить информацию об отладке.

en: Failed to load markdown preview.
ru: Не удалось загрузить предпросмотр markdown.

en: Failed to load notify logs.
ru: Не удалось загрузить журналы уведомлений.

en: Failed to load preview.
ru: Не удалось загрузить предпросмотр.

en: Failed to load settings.
ru: Не удалось загрузить настройки.

en: Failed to load snapshots.
ru: Не удалось загрузить снапшоты.

en: Failed to rebuild markdown snapshots.
ru: Не удалось пересоздать снапшоты markdown.

en: Failed to save Link Suggestions settings.
ru: Не удалось сохранить настройки предложений ссылок.

en: Failed to save changes.
ru: Не удалось сохранить изменения.

en: Failed to save preferences.
ru: Не удалось сохранить настройки.

en: Failed to save settings.
ru: Не удалось сохранить настройки.

en: Failed to send digest.
ru: Не удалось отправить дайджест.

en: Failed to test channel.
ru: Не удалось протестировать канал.

en: Failed to update 404 record.
ru: Не удалось обновить запись 404.

en: Failed to update debug level.
ru: Не удалось обновить уровень отладки.

en: Failed to update editor mode.
ru: Не удалось обновить режим редактора.

en: Failed to update selected records.
ru: Не удалось обновить выбранные записи.

en: Fallback description for products without custom SEO description.
ru: Резервное описание для товаров без пользовательского SEO-описания.

en: Fallback image used when a post has no featured image. Set to 0 to disable.
ru: Резервное изображение, используемое когда запись не имеет избранного изображения. Установите 0 для отключения.

en: Fallback redirect
ru: Резервный редирект

en: Fallback title for products without custom SEO title.
ru: Резервный заголовок для товаров без пользовательского SEO-заголовка.

en: Feature checks
ru: Проверки функций

en: Featured image
ru: Миниатюра

en: Featured topics
ru: Избранные темы

en: Field font size
ru: Размер шрифта поля

en: Field text color
ru: Цвет текста поля

en: File path
ru: Путь к файлу

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find related posts while you edit.
ru: Находите связанные записи во время редактирования.

en: Finding suggestions…
ru: Поиск предложений…

en: Fine-tune which links appear in the chain.
ru: Точная настройка ссылок, появляющихся в цепочке.

en: Flesch reading ease >= %d (non-CJK)
ru: Индекс читаемости Flesch >= %d (не CJK)

en: Focus Keyphrase
ru: Фокусная ключевая фраза

en: Focus keyphrase
ru: Фокусная ключевая фраза

en: Focus keyphrase appears too often.
ru: Фокусная ключевая фраза появляется слишком часто.

en: Focus keyphrase density
ru: Плотность фокусной ключевой фразы

en: Focus keyphrase density %1$s%%-%2$s%%
ru: Плотность фокусной ключевой фразы %1$s%%-%2$s%%

en: Focus keyphrase density is 0%. Add it naturally to the content.
ru: Плотность фокусной ключевой фразы 0%. Добавьте её естественно в контент.

en: Focus keyphrase density is in range (0.5%–2%).
ru: Плотность фокусной ключевой фразы в диапазоне (0,5%-2%).

en: Focus keyphrase is not set.
ru: Фокусная ключевая фраза не задана.

en: Focus keyphrase not set for description.
ru: Фокусная ключевая фраза не задана для описания.

en: Focus keyphrase not set for title.
ru: Фокусная ключевая фраза не задана для заголовка.

en: Follow
ru: Следовать

en: Following
ru: Следование

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Font size used for each Topic Cluster link.
ru: Размер шрифта для каждой ссылки кластера тем.

en: Font style
ru: Стиль шрифта

en: Footer
ru: Подвал

en: Footer NAP CSS
ru: CSS Footer NAP

en: Footer NAP HTML
ru: HTML Footer NAP

en: Footer NAP is empty with current settings.
ru: Footer NAP пуст с текущими настройками.

en: Footer NAP preview
ru: Предпросмотр Footer NAP

en: Footer columns
ru: Столбцы подвала

en: For best consistency, save the post before comparing scores.
ru: Для наилучшей согласованности сохраните запись перед сравнением оценок.

en: For example, a WooCommerce store or any site with a shopping cart.
ru: Например, магазин WooCommerce или любой сайт с корзиной покупок.

en: For example, a blog, technical documentation site, or educational platform.
ru: Например, блог, сайт технической документации или образовательная платформа.

en: For example, a restaurant, clinic, law firm, gym, or retail store.
ru: Например, ресторан, клиника, юридическая фирма, спортзал или розничный магазин.

en: For example, separate English and Spanish versions, or different URLs targeting different regions.
ru: Например, отдельные английская и испанская версии или разные URL, ориентированные на разные регионы.

en: Force Classic Editor
ru: Принудительно использовать классический редактор

en: Friday
ru: Пятница

en: From Email
ru: Email отправителя

en: From Name
ru: Имя отправителя

en: Front-end output
ru: Вывод на фронтенде

en: Full reindex queued. We will refresh suggestions in the background.
ru: Полная переиндексация добавлена в очередь. Мы обновим предложения в фоновом режиме.

en: Full snippets look more professional and improve engagement.
ru: Полные сниппеты выглядят более профессионально и улучшают вовлеченность.

en: Gap
ru: Промежуток

en: Gap between blocks (px)
ru: Расстояние между блоками (px)

en: Generate AI-friendly markdown from published content.
ru: Генерировать дружественный для AI markdown из опубликованного контента.

en: Generate a linked outline of headings inside your content.
ru: Генерируйте связанный план заголовков внутри вашего контента.

en: Generate a navigable outline of headings and control where it appears in your content.
ru: Генерируйте навигируемый план заголовков и управляйте тем, где он появляется в вашем контенте.

en: Generates Person schema for every author page to establish authorship identity and strengthen the E-E-A-T signals Google increasingly factors into rankings.
ru: Генерирует схему Person для каждой страницы автора, чтобы установить авторскую идентичность и укрепить сигналы E-E-A-T.

en: Generates a WebSite graph with search action data pulled from your site.
ru: Генерирует граф WebSite с данными поискового действия, полученными с вашего сайта.

en: Geo meta tags
ru: Гео мета-теги

en: Geo place name
ru: Название гео-места

en: Geo region code
ru: Код гео-региона

en: Geo tags are disabled.
ru: Гео-теги отключены.

en: GeoCircle radius. Uses the Map latitude/longitude as center point.
ru: Радиус GeoCircle. Использует широту/долготу карты в качестве центральной точки.

en: Get started →
ru: Начать →

en: Global output switch. When disabled, WooCommerce SEO metadata is not rendered.
ru: Глобальный переключатель вывода. При отключении метаданные WooCommerce SEO не отображаются.

en: Global settings migration
ru: Миграция глобальных настроек

en: Go to the sections you use most, or check your site's overall SEO status.
ru: Перейдите к наиболее часто используемым разделам или проверьте общий SEO-статус вашего сайта.

en: Good
ru: Хорошо

en: Google verification
ru: Верификация Google

en: Got it
ru: Понятно

en: Got it, don't show again
ru: Понятно, больше не показывать

en: Great job! No suggestions right now.
ru: Отличная работа! Сейчас нет предложений.

en: Grid
ru: Сетка

en: Group
ru: Группа

en: Group #%d
ru: Группа #%d

en: Group created.
ru: Группа создана.

en: Group name is required.
ru: Требуется название группы.

en: Group not found.
ru: Группа не найдена.

en: Group removed.
ru: Группа удалена.

en: Group updated.
ru: Группа обновлена.

en: Group:
ru: Группа:

en: Grouped
ru: Сгруппировано

en: Groups
ru: Группы

en: H2/H3 count between %1$d and %2$d
ru: Количество H2/H3 между %1$d и %2$d

en: HTML Sample
ru: HTML пример

en: HTTP %d received.
ru: Получен HTTP %d.

en: HTTP status
ru: HTTP статус

en: Has your site ever changed its URL structure, or do you know some links lead to 404 pages?
ru: Менял ли ваш сайт когда-либо структуру URL или вы знаете, что некоторые ссылки ведут на страницы 404?

en: Head Sample
ru: Head пример

en: Head tag output
ru: Вывод тега head

en: Header
ru: Шапка

en: Header (5) + Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
ru: Шапка (5) + Основной контент слева (3) + Боковая панель справа (2)

en: Header (5) + Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
ru: Шапка (5) + Боковая панель слева (2) + Основной контент справа (3)

en: Heading level
ru: Уровень заголовка

en: Heading levels
ru: Уровни заголовков

en: Help search engines pick the right language URL for each visitor.
ru: Помогите поисковым системам выбрать правильный языковой URL для каждого посетителя.

en: Helps avoid link spam signals and keeps compliance clean.
ru: Помогает избежать сигналов спам-ссылок и поддерживает чистоту соответствия.

en: Helps search engines connect sections to the main theme.
ru: Помогает поисковым системам связывать разделы с основной темой.

en: Helps the page rank for more specific queries.
ru: Помогает странице ранжироваться по более конкретным запросам.

en: Helps you manage a topic cluster structure (pillar → cluster → supporting articles) and automatically renders a topic navigation block within posts, making it easy for readers to explore related content while signaling topical depth to Google.
ru: Помогает управлять структурой тематических кластеров и автоматически отображает блок навигации по темам внутри записей.

en: Hidden blocks
ru: Скрытые блоки

en: Hidden selections staging area
ru: Область хранения скрытых выборок

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide block
ru: Скрыть блок

en: Hide snippets
ru: Скрыть сниппеты

en: Hide taxonomy parents
ru: Скрыть родителей таксономии

en: Hide tips
ru: Скрыть подсказки

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Hits
ru: Запросы

en: Home
ru: Главная

en: Home label
ru: Метка главной

en: Honey Paper
ru: Медовая бумага

en: How long to wait before SMTP connection is considered failed.
ru: Как долго ждать до признания SMTP-соединения неудавшимся.

en: How often the scanner runs. Set higher on large sites.
ru: Как часто запускается сканер. Установите выше на больших сайтах.

en: How to improve
ru: Как улучшить

en: Ideal max (%)
ru: Идеальный максимум (%)

en: Ideal min (%)
ru: Идеальный минимум (%)

en: Ideal range max
ru: Максимум идеального диапазона

en: Ideal range min
ru: Минимум идеального диапазона

en: If available, enter your official tax ID to improve search engine trust signals.
ru: Если доступно, введите ваш официальный налоговый ID для улучшения сигналов доверия поисковых систем.

en: If your site has many articles,
ru: Если на вашем сайте много статей,

en: If your site welcomes automated AI agents, such as auto-purchase flows, describe the process here.
ru: Если ваш сайт поддерживает автоматизированных AI-агентов, например автоматические процессы покупки, опишите процесс здесь.

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore query params
ru: Игнорировать параметры запроса

en: Ignore selected
ru: Игнорировать выбранное

en: Ignored
ru: Проигнорировано

en: Image
ru: Изображение

en: Image SEO
ru: SEO изображений

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Image border radius
ru: Скругление углов изображения

en: Image size
ru: Размер изображения

en: Images support understanding and break up long text.
ru: Изображения поддерживают понимание и разбивают длинный текст.

en: Import
ru: Импортировать

en: Import AIOSEO global templates, organization schema, social defaults, and breadcrumbs.
ru: Импортируйте глобальные шаблоны AIOSEO, схему организации, настройки соцсетей по умолчанию и навигационную цепочку.

en: Import AIOSEO per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
ru: Импортируйте метаданные записей AIOSEO (заголовки, описания, канонические URL, переопределения соцсетей и robots).

en: Import Coordinates from Google Maps URL
ru: Импортировать координаты из Google Maps URL

en: Import SEOPress per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
ru: Импортируйте метаданные записей SEOPress (заголовки, описания, канонические URL, переопределения соцсетей и robots).

en: Import SEOPress templates, social defaults, organization schema, and breadcrumbs.
ru: Импортируйте шаблоны SEOPress, настройки соцсетей по умолчанию, схему организации и навигационную цепочку.

en: Import failed. Please check the file and try again.
ru: Ошибка импорта. Проверьте файл и повторите попытку.

en: Import global defaults such as title templates, organization schema, and social defaults.
ru: Импортировать глобальные значения по умолчанию, такие как шаблоны заголовков, схема организации и настройки социальных сетей по умолчанию.

en: Import global defaults such as title templates, schema organization, and social defaults.
ru: Импортировать глобальные значения по умолчанию, такие как шаблоны заголовков, схема организации и настройки социальных сетей по умолчанию.

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and canonicals).
ru: Импортировать SEO-метаданные для каждой записи (заголовки, описания, переопределения социальных сетей и канонические URL).

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and schema).
ru: Импортировать SEO-метаданные для каждой записи (заголовки, описания, переопределения социальных сетей и схема).

en: Import post metadata, social defaults, schema settings, breadcrumbs, and redirects.
ru: Импортируйте метаданные записей, настройки соцсетей по умолчанию, параметры схемы, навигационную цепочку и редиректы.

en: Import post titles, descriptions, social overrides, and schema settings.
ru: Импортируйте заголовки записей, описания, переопределения соцсетей и параметры схемы.

en: Import post-level redirects from SEOPress and add them to Airygen Redirects.
ru: Импортируйте редиректы на уровне записей из SEOPress и добавьте их в Airygen Редиректы.

en: Import redirects from All-in-One SEO Pack and add them to Airygen Redirects.
ru: Импортируйте редиректы из All-in-One SEO Pack и добавьте их в Airygen Редиректы.

en: Import redirects from Rank Math and add them to Airygen Redirects.
ru: Импортировать редиректы из Rank Math и добавить их в Redirects Airygen.

en: Import redirects saved per post in Yoast and add them to Airygen Redirects.
ru: Импортировать редиректы, сохраненные для каждой записи в Yoast, и добавить их в Redirects Airygen.

en: Import settings
ru: Импорт настроек

en: Import titles, descriptions, social overrides, breadcrumbs, and redirect rules.
ru: Импортируйте заголовки, описания, переопределения соцсетей, навигационную цепочку и правила редиректов.

en: Importing…
ru: Импортирование…

en: Improved clarity boosts dwell time and user satisfaction.
ru: Улучшенная ясность повышает время пребывания и удовлетворенность пользователей.

en: Improves accessibility and adds extra relevance signals.
ru: Улучшает доступность и добавляет дополнительные сигналы релевантности.

en: Improves readability and keeps users engaged longer.
ru: Улучшает читаемость и удерживает пользователей дольше.

en: Improves site structure and can pass authority to key pages.
ru: Улучшает структуру сайта и может передавать авторитет ключевым страницам.

en: Improves topical relevance and makes the result more recognizable.
ru: Улучшает тематическую релевантность и делает результат более узнаваемым.

en: In-Article Content Order
ru: Порядок контента в статье

en: Include /llms.txt and enabled extensions in the XML sitemap index.
ru: Включите /llms.txt и включённые расширения в индекс XML-карты сайта.

en: Include KML in sitemap
ru: Включить KML в карту сайта

en: Include YAML front matter
ru: Включить YAML front matter

en: Include author details in Article graph
ru: Включить данные автора в граф статьи

en: Include the Posts page before archive items when a static blog page is set.
ru: Включить страницу записей перед элементами архива, когда установлена статическая страница блога.

en: Include the current page as the final breadcrumb (also affects the JSON-LD breadcrumb list).
ru: Включить текущую страницу в качестве финальной навигационной цепочки (также влияет на список навигационной цепочки JSON-LD).

en: Include x-default
ru: Включить x-default

en: Include your focus keyphrase naturally near the start of the title.
ru: Включите вашу фокусную ключевую фразу естественно ближе к началу заголовка.

en: Included post types
ru: Включенные типы записей

en: Includes Organization/LocalBusiness JSON-LD based on the details above.
ru: Включает JSON-LD Organization/LocalBusiness на основе деталей выше.

en: Including the focus phrase helps confirm the page topic.
ru: Включение фокусной фразы помогает подтвердить тему страницы.

en: Including the focus phrase in the URL reinforces relevance.
ru: Включение фокусной фразы в URL усиливает релевантность.

en: Including the keyphrase in a subheading reinforces the main topic.
ru: Включение ключевой фразы в подзаголовок усиливает основную тему.

en: Including the keyphrase in one image alt text reinforces the topic.
ru: Включение ключевой фразы в один alt-текст изображения усиливает тему.

en: Incoming internal links
ru: Входящие внутренние ссылки

en: Indent
ru: Отступ

en: Index
ru: Индексировать

en: Index status
ru: Статус индексации

en: Index strategy
ru: Стратегия индексирования

en: IndexNow key missing. Generate a key in Settings.
ru: Ключ IndexNow отсутствует. Сгенерируйте ключ в настройках.

en: IndexNow requires a key file. Paste an existing key or generate a new one.
ru: IndexNow требует файл ключа. Вставьте существующий ключ или сгенерируйте новый.

en: Indexed
ru: Индексировано

en: Indexing
ru: Индексация

en: Indexing directive
ru: Директива индексации

en: Indexing updates automatically when you save content. Reindex only when you enable Link Suggestions for the first time or add new post types.
ru: Индексация обновляется автоматически при сохранении контента. Переиндексируйте только когда вы включаете предложения ссылок впервые или добавляете новые типы записей.

en: Info
ru: Инфо

en: Inherit Open Graph image
ru: Наследовать изображение Open Graph

en: Inherit default
ru: Наследовать по умолчанию

en: Inherit default (%s)
ru: Наследовать по умолчанию (%s)

en: Injected CSS
ru: Внедренный CSS

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert Airygen breadcrumb output.
ru: Вставить вывод навигационной цепочки Airygen.

en: Insert TOC
ru: Вставить оглавление

en: Insert position
ru: Позиция вставки

en: Insert the Airygen TOC block.
ru: Вставить блок оглавления Airygen.

en: Inserted between token values when you add %s. One space is added on both sides automatically.
ru: Вставляется между значениями токенов при добавлении %s. По одному пробелу добавляется с обеих сторон автоматически.

en: Inserts the post excerpt.
ru: Вставляет отрывок записи.

en: Inserts the post title.
ru: Вставляет заголовок записи.

en: Inserts the title separator from the template settings.
ru: Вставляет разделитель заголовка из настроек шаблона.

en: Inserts your site name.
ru: Вставляет название вашего сайта.

en: Inserts your site tagline.
ru: Вставляет слоган вашего сайта.

en: Instant Indexing
ru: Мгновенная индексация

en: Internal
ru: Внутренние

en: Internal (blue) / External (orange) / Incoming (green) / Broken (black) links
ru: Внутренние (синие) / Внешние (оранжевые) / Входящие (зелёные) / Битые (чёрные) ссылки

en: Internal link count
ru: Количество внутренних ссылок

en: Internal links
ru: Внутренние ссылки

en: Internal links between %1$d and %2$d
ru: Внутренних ссылок от %1$d до %2$d

en: Internal links help users and search engines discover related pages.
ru: Внутренние ссылки помогают пользователям и поисковым системам находить связанные страницы.

en: Intro
ru: Вступление

en: Intro includes focus keyphrase
ru: Вступление включает фокусную ключевую фразу

en: Invalid action.
ru: Недействительное действие.

en: Invalid import payload.
ru: Недопустимые данные импорта.

en: Invalid log id.
ru: Неверный ID журнала.

en: Invalid notify channel.
ru: Неверный канал уведомлений.

en: Invalid post ID.
ru: Неверный ID записи.

en: Invalid post identifier.
ru: Недействительный идентификатор записи.

en: Invalid settings payload.
ru: Недействительная полезная нагрузка настроек.

en: Invalid topic cluster level.
ru: Недействительный уровень тематического кластера.

en: Invalid uninstall preferences payload.
ru: Недопустимые данные настроек удаления.

en: Italic
ru: Курсив

en: Items per sitemap page
ru: Элементов на страницу карты сайта

en: JSON-LD Preview
ru: Предпросмотр JSON-LD

en: JSON-LD is empty. Check Schema settings and enable the graphs you need.
ru: JSON-LD пуст. Проверьте настройки схемы и включите нужные графы.

en: JSON-LD preview generated from current settings. This is the structured data format printed in page source.
ru: Предпросмотр JSON-LD, созданный из текущих настроек. Это формат структурированных данных, выводимый в исходном коде страницы.

en: Japan Travel Guide
ru: Путеводитель по Японии

en: Keep digest logs for this many days before automatic cleanup.
ru: Хранить журналы дайджеста столько дней до автоматической очистки.

en: Keep it roughly 140–160 characters and prioritize the main benefit.
ru: Держите примерно 140-160 символов и приоритизируйте основную выгоду.

en: Keep one H1 that matches the page topic, and use H2/H3 for sections.
ru: Держите один H1, соответствующий теме страницы, и используйте H2/H3 для разделов.

en: Keeps content natural while still covering long-tail queries.
ru: Сохраняет естественность контента, при этом охватывая длиннохвостые запросы.

en: Key detected
ru: Ключ обнаружен

en: Key file responded with HTTP %d.
ru: Файл ключа ответил с HTTP %d.

en: Key location URL
ru: URL местоположения ключа

en: Key missing
ru: Ключ отсутствует

en: Keyphrase density shows how often the main topic appears.
ru: Плотность ключевой фразы показывает, как часто появляется основная тема.

en: Keyphrase preview
ru: Предпросмотр ключевой фразы

en: Keyphrases
ru: Ключевые фразы

en: L1 (Pillar)
ru: L1 (Столп)

en: L1 article output
ru: Вывод статьи L1

en: L1 relation link description must not contain %s.
ru: Описание ссылки связи L1 не должно содержать %s.

en: L1 — Pillar
ru: L1 — Столп

en: L2 (Cluster)
ru: L2 (Кластер)

en: L2 article output
ru: Вывод статьи L2

en: L2 relation link description must contain exactly one %s.
ru: Описание ссылки связи L2 должно содержать ровно один %s.

en: L2 topics must be linked to an L1 parent.
ru: Темы L2 должны быть связаны с родителем L1.

en: L2 topics must reference an L1 parent.
ru: Темы L2 должны ссылаться на родителя L1.

en: L2 — Cluster
ru: L2 — Кластер

en: L3 (Support)
ru: L3 (Поддержка)

en: L3 article output
ru: Вывод статьи L3

en: L3 ordering is only allowed within the same parent L2.
ru: Упорядочивание L3 разрешено только в пределах одного родителя L2.

en: L3 ordering links must stay within the same parent topic.
ru: Ссылки упорядочивания L3 должны оставаться в пределах одной родительской темы.

en: L3 ordering only works within the same L2 parent.
ru: Упорядочивание L3 работает только в пределах одного родителя L2.

en: L3 relation link description must contain exactly one %s.
ru: Описание ссылки связи L3 должно содержать ровно один %s.

en: L3 topics must be linked to an L2 parent.
ru: Темы L3 должны быть связаны с родителем L2.

en: L3 topics must reference an L2 parent.
ru: Темы L3 должны ссылаться на родителя L2.

en: L3 — Support
ru: L3 — Поддержка

en: LLMs.txt cache cleared.
ru: Кэш LLMs.txt очищен.

en: Label color
ru: Цвет метки

en: Label font size
ru: Размер шрифта метки

en: Label typography
ru: Типографика метки

en: Label used for the homepage breadcrumb.
ru: Метка, используемая для навигационной цепочки главной страницы.

en: Labels
ru: Метки

en: Language URL
ru: URL языка

en: Language Versions
ru: Языковые версии

en: Language code
ru: Код языка

en: Laptop
ru: Ноутбук

en: Large
ru: Большой

en: Large (best quality)
ru: Большой (лучшее качество)

en: Large sites should keep this lower to avoid memory issues on crawl.
ru: Большие сайты должны держать это значение ниже, чтобы избежать проблем с памятью при сканировании.

en: Last checked: %s
ru: Последняя проверка: %s

en: Last run
ru: Последний запуск

en: Last seen
ru: Последний раз замечен

en: Last synced
ru: Последняя синхронизация

en: Latest run
ru: Последний запуск

en: Latitude
ru: Широта

en: Launch
ru: Запустить

en: Lavender Mist
ru: Лавандовый туман

en: Layout
ru: Макет

en: Layout area
ru: Область макета

en: Layout template
ru: Шаблон макета

en: Leave blank to use the permalink WordPress generates.
ru: Оставьте пустым для использования постоянной ссылки, создаваемой WordPress.

en: Leave empty to use the default taxonomy archive URL.
ru: Оставьте пустым для использования URL архива таксономии по умолчанию.

en: Left
ru: Слева

en: Left and right nodes are required.
ru: Требуются левый и правый узлы.

en: Left sidebar
ru: Левая боковая панель

en: Left/right ordering updated in draft.
ru: Порядок слева/справа обновлён в черновике.

en: Legal name
ru: Юридическое название

en: Lets you customize meta titles and descriptions for taxonomy archive pages and control which ones Google should index, preventing SEO authority from being diluted across low-value pages.
ru: Позволяет настраивать мета-заголовки и описания для страниц архива таксономии и контролировать, какие из них должен индексировать Google.

en: Level
ru: Уровень

en: Light violet with a modern AI/creative product vibe.
ru: Светло-фиолетовый с современной AI/творческой атмосферой продукта.

en: Limits how large image previews can appear in search results.
ru: Ограничивает размер предпросмотра изображений в результатах поиска.

en: Limits how many characters are shown before excerpt text is truncated.
ru: Ограничивает количество символов, отображаемых до усечения текста анонса.

en: Limits simultaneous HTTP requests during a scan.
ru: Ограничивает одновременные HTTP-запросы во время сканирования.

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Counter
ru: Счетчик ссылок

en: Link Counter must be enabled to gather internal link data.
ru: Счетчик ссылок должен быть включен для сбора данных о внутренних ссылках.

en: Link Suggestions
ru: Предложения ссылок

en: Link Suggestions API is not configured.
ru: API предложений ссылок не настроен.

en: Link Suggestions is disabled. Enable it in Airygen → Modules.
ru: Предложения ссылок отключены. Включите их в Airygen → Модули.

en: Link Suggestions settings saved.
ru: Настройки предложений ссылок сохранены.

en: Link color
ru: Цвет ссылки

en: Link counts listed in order: internal, external, incoming internal, broken links.
ru: Количество ссылок в порядке: внутренние, внешние, входящие внутренние, битые ссылки.

en: Link following directive
ru: Директива следования ссылок

en: Link log
ru: Лог ссылок

en: Link to 1–3 relevant posts or pages using descriptive anchor text.
ru: Создайте ссылки на 1-3 релевантные записи или страницы, используя описательный анкорный текст.

en: Link types to scan
ru: Типы ссылок для сканирования

en: Links
ru: Ссылки

en: List
ru: Список

en: Loading %s…
ru: Загрузка %s…

en: Loading logs…
ru: Загрузка журналов…

en: Loading records…
ru: Загрузка записей…

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Local SEO
ru: Локальное SEO

en: Location
ru: Местоположение

en: Log in again
ru: Войдите снова

en: Log limit
ru: Лимит журнала

en: Log retention (days)
ru: Хранение логов (дней)

en: Logo
ru: Логотип

en: Logo URL
ru: URL логотипа

en: Logo image used for schema logo ImageObject output.
ru: Изображение логотипа, используемое для вывода ImageObject схемы логотипа.

en: Logs
ru: Логи

en: Long sentences are hard to read in CJK languages.
ru: Длинные предложения трудны для чтения на CJK языках.

en: Long-tail density is in range (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
ru: Плотность длиннохвостых в диапазоне (0,1%%-0,5%% каждая, всего ≤ 2%).

en: Long-tail keyphrase density
ru: Плотность длиннохвостых ключевых фраз

en: Long-tail keyphrase density %1$s%%-%2$s%% each, total <= %3$s%%
ru: Плотность длиннохвостых ключевых фраз %1$s%%-%2$s%% каждая, всего <= %3$s%%

en: Long-tail keyphrases
ru: Длиннохвостые ключевые фразы

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 characters away from other keyphrases.
ru: Длиннохвостые ключевые фразы должны быть на расстоянии не менее 50 символов от других ключевых фраз.

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 words away from other keyphrases.
ru: Длиннохвостые ключевые фразы должны быть на расстоянии не менее 50 слов от других ключевых фраз.

en: Long-tail keyphrases spaced %d+ words/chars from other keyphrases
ru: Длиннохвостые ключевые фразы на расстоянии %d+ слов/символов от других ключевых фраз

en: Long-tail phrases capture more specific search intent.
ru: Длиннохвостые фразы улавливают более конкретное поисковое намерение.

en: Long-tail spacing distance
ru: Расстояние между длиннохвостыми фразами

en: Long-tail spacing looks good.
ru: Интервалы длиннохвостых фраз выглядят хорошо.

en: Longitude
ru: Долгота

en: Lower bound for full score.
ru: Нижняя граница для полного балла.

en: Lower bound for warning score.
ru: Нижняя граница для предупредительного балла.

en: Luxury
ru: Люкс

en: Luxury ($$$$)
ru: Люкс ($$$$)

en: Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
ru: Основной контент слева (3) + Боковая панель справа (2)

en: Main store
ru: Основной магазин

en: Make sure every value exactly matches your Google Business Profile details, character for character.
ru: Убедитесь, что каждое значение точно совпадает с данными вашего профиля Google Business, символ к символу.

en: Make sure the content aligns with the rule and update the page accordingly.
ru: Убедитесь, что контент соответствует правилу, и обновите страницу соответствующим образом.

en: Makes the first visible contact item bold.
ru: Делает первый видимый контактный элемент жирным.

en: Manage
ru: Управление

en: Manage Open Graph and Twitter defaults.
ru: Управляйте значениями по умолчанию Open Graph и Twitter.

en: Manage URL redirects in priority order: exact → wildcard → regex.
ru: Управляйте редиректами URL в порядке приоритета: точное → маска → regex.

en: Manage branch list and override branch-specific settings.
ru: Управляйте списком филиалов и переопределяйте настройки конкретных филиалов.

en: Manage category, tag, and taxonomy archive metadata.
ru: Управляйте метаданными архивов категорий, тегов и таксономий.

en: Manage daily digest scheduling and delivery controls.
ru: Управляйте расписанием ежедневного дайджеста и элементами управления доставкой.

en: Manage feature defaults, global metadata, and redirects from one dashboard.
ru: Управляйте настройками по умолчанию, глобальными метаданными и редиректами из одной панели.

en: Manage pillar, cluster, and support relationships for your content.
ru: Управляйте отношениями столпов, кластеров и поддержки для вашего контента.

en: Manage score calculation actions for existing posts.
ru: Управляйте действиями по расчёту оценок для существующих записей.

en: Manage service catalog, service areas, hours, trust signals, and service visibility settings.
ru: Управляйте каталогом услуг, зонами обслуживания, часами работы, сигналами доверия и настройками видимости услуг.

en: Manage the sitemap index and exposed post types. When enabled, Airygen SEO replaces WordPress’ default sitemap.
ru: Управляйте индексом карты сайта и открытыми типами записей. При включении Airygen SEO заменяет стандартную карту сайта WordPress.

en: Manual
ru: Вручную

en: Manual submit
ru: Ручная отправка

en: Map
ru: Карта

en: Map payload must be a JSON object.
ru: Полезная нагрузка карты должна быть объектом JSON.

en: Map preview
ru: Предпросмотр карты

en: Mappings
ru: Сопоставления

en: Margin
ru: Внешний отступ

en: Margin Y
ru: Внешний отступ Y

en: Markdown for Agents
ru: Markdown для агентов

en: Markdown preview loaded.
ru: Предпросмотр markdown загружен.

en: Mask height
ru: Высота маски

en: Master switch for LocalBusiness schema, geo tags, and Local SEO shortcodes.
ru: Главный переключатель для схемы LocalBusiness, гео-тегов и шорткодов Local SEO.

en: Master switch for author archive metadata and schema output.
ru: Главный переключатель для метаданных архива автора и вывода схемы.

en: Master switch for taxonomy archive metadata output.
ru: Главный переключатель для вывода метаданных архива таксономии.

en: Match type
ru: Тип совпадения

en: Max chars
ru: Макс. символов

en: Max image preview
ru: Максимальный предпросмотр изображения

en: Max number of submission events per day. Set to 0 for no limit.
ru: Максимальное количество событий отправки в день. Установите 0 для отсутствия ограничения.

en: Max requests per run
ru: Максимум запросов за запуск

en: Max time to complete a request before aborting.
ru: Максимальное время для завершения запроса перед прерыванием.

en: Max time to open a connection before aborting.
ru: Максимальное время для открытия соединения перед прерыванием.

en: Max video preview
ru: Максимальный предпросмотр видео

en: Max width
ru: Макс. ширина

en: Maximum SEO title pixel width before score fails.
ru: Максимальная ширина SEO-заголовка в пикселях до снижения оценки.

en: Maximum average sentence length
ru: Максимальная средняя длина предложения

en: Maximum average sentence length for CJK content.
ru: Максимальная средняя длина предложения для CJK-контента.

en: Maximum combined long-tail density.
ru: Максимальная суммарная плотность длиннохвостых фраз.

en: Maximum count
ru: Максимальное количество

en: Maximum density for each long-tail phrase.
ru: Максимальная плотность для каждой длиннохвостой фразы.

en: Maximum internal link count for full score.
ru: Максимальное количество внутренних ссылок для полного балла.

en: Maximum meta description pixel width.
ru: Максимальная ширина мета-описания в пикселях.

en: Maximum number of %s records kept in the database.
ru: Максимальное количество записей %s, хранимых в базе данных.

en: Maximum number of H2/H3 headings.
ru: Максимальное количество заголовков H2/H3.

en: Meaning
ru: Значение

en: Members
ru: Участники

en: Message
ru: Сообщение

en: Message content
ru: Содержимое сообщения

en: Message subject
ru: Тема сообщения

en: Meta Description
ru: Мета-описание

en: Meta Title
ru: Мета-заголовок

en: Meta description
ru: Мета-описание

en: Meta description includes focus keyphrase
ru: Мета-описание включает фокусную ключевую фразу

en: Meta description present
ru: Мета-описание присутствует

en: Meta description width
ru: Ширина мета-описания

en: Meta description width %1$d-%2$dpx
ru: Ширина мета-описания %1$d-%2$dpx

en: Meta tag preview generated from current settings. This is the format printed in the page source.
ru: Предпросмотр мета-тега, созданный из текущих настроек. Это формат, выводимый в исходном коде страницы.

en: Meta title
ru: Мета-заголовок

en: Migration
ru: Миграция

en: Migration failed. Please try again.
ru: Миграция не удалась. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Migrations
ru: Миграции

en: Min width
ru: Мин. ширина

en: Mind map
ru: Интеллект-карта

en: Mind map items contain invalid post data.
ru: Элементы интеллект-карты содержат недопустимые данные записи.

en: Mind map reset to last saved state.
ru: Интеллект-карта сброшена к последнему сохранённому состоянию.

en: Mind map saved.
ru: Интеллект-карта сохранена.

en: Minimum Flesch reading ease score.
ru: Минимальный индекс читаемости Flesch.

en: Minimum SEO title character length.
ru: Минимальная длина SEO-заголовка в символах.

en: Minimum SEO title pixel width before score fails.
ru: Минимальная ширина SEO-заголовка в пикселях до снижения оценки.

en: Minimum characters
ru: Минимальное количество символов

en: Minimum count
ru: Минимальное количество

en: Minimum days to wait before retrying failed submissions.
ru: Минимальное количество дней ожидания перед повторной попыткой неудавшихся отправок.

en: Minimum density for each long-tail phrase.
ru: Минимальная плотность для каждой длиннохвостой фразы.

en: Minimum distance between long-tail phrases and focus terms.
ru: Минимальное расстояние между длиннохвостыми фразами и фокусными терминами.

en: Minimum external link count required for pass.
ru: Минимальное количество внешних ссылок для прохождения проверки.

en: Minimum headings
ru: Минимум заголовков

en: Minimum internal link count for full score.
ru: Минимальное количество внутренних ссылок для полного балла.

en: Minimum internal links for warning score range.
ru: Минимальное количество внутренних ссылок для диапазона предупредительного балла.

en: Minimum links
ru: Минимальное количество ссылок

en: Minimum meta description pixel width.
ru: Минимальная ширина мета-описания в пикселях.

en: Minimum number of H2/H3 headings.
ru: Минимальное количество заголовков H2/H3.

en: Minimum score
ru: Минимальный балл

en: Minimum sentence count before this rule applies.
ru: Минимальное количество предложений до применения этого правила.

en: Minimum sentences required
ru: Минимально необходимое количество предложений

en: Minimum spacing (words/chars)
ru: Минимальный интервал (слова/символы)

en: Minimum word count
ru: Минимальное количество слов

en: Minimum word count required for pass.
ru: Минимальное количество слов для прохождения проверки.

en: Minimum words
ru: Минимальное количество слов

en: Mint Calm
ru: Спокойная мята

en: Mint green tone that feels supportive and stable.
ru: Мятно-зеленый тон, который ощущается поддерживающим и стабильным.

en: Missing post parameter.
ru: Отсутствует параметр записи.

en: Missing settings key in import payload.
ru: Отсутствует ключ настроек в данных импорта.

en: Mode
ru: Режим

en: Moderate
ru: Умеренный

en: Moderate ($$)
ru: Умеренный ($$)

en: Modules
ru: Модули

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monitor mode
ru: Режим мониторинга

en: Monitor outbound URLs for errors once link counting completes.
ru: Отслеживайте исходящие URL на наличие ошибок после завершения подсчета ссылок.

en: Monitoring
ru: Мониторинг

en: Monitoring…
ru: Мониторинг…

en: More complete content tends to perform better for informational queries.
ru: Более полный контент, как правило, лучше работает для информационных запросов.

en: More modules
ru: Больше модулей

en: Name
ru: Название

en: Neutral white + light gray with crisp slate text.
ru: Нейтральный белый + светло-серый с четким сланцевым текстом.

en: News Article
ru: Новостная статья

en: News article (NewsArticle)
ru: Новостная статья (NewsArticle)

en: Next
ru: Далее

en: Next ordering links must point to the same level in the same group.
ru: Ссылки упорядочивания «следующий» должны указывать на тот же уровень в той же группе.

en: Next →
ru: Далее →

en: No
ru: Нет

en: No %1$s yet. Add %2$s below.
ru: Нет %1$s. Добавьте %2$s ниже.

en: No %1$s yet. Add %2$s to override %3$s.
ru: Нет %1$s. Добавьте %2$s для переопределения %3$s.

en: No %1$s yet. Add %2$s to start.
ru: Нет %1$s. Добавьте %2$s, чтобы начать.

en: No %1$s yet. Add one to configure %2$s.
ru: Нет %1$s. Добавьте один для настройки %2$s.

en: No %s added yet.
ru: Ещё не добавлено %s.

en: No %s found.
ru: %s не найдено.

en: No %s match the current filters.
ru: %s не соответствует текущим фильтрам.

en: No %s selected.
ru: %s не выбрано.

en: No %s yet.
ru: Нет %s.

en: No IndexNow engines are enabled.
ru: Не включены движки IndexNow.

en: No JSON-LD available for this post.
ru: Для этой записи нет доступного JSON-LD.

en: No additional modules recommended. You can enable more from the dashboard anytime.
ru: Дополнительные модули не рекомендованы. Вы можете включить их в консоли в любое время.

en: No channel results.
ru: Нет результатов каналов.

en: No configured layout blocks are available for contact page preview.
ru: Нет настроенных блоков макета для предпросмотра страницы контактов.

en: No custom rule fields are available.
ru: Нет доступных полей пользовательских правил.

en: No description
ru: Нет описания

en: No directives yet
ru: Директив пока нет

en: No enabled channels. Enable at least one channel to send a digest.
ru: Нет включённых каналов. Включите хотя бы один канал для отправки дайджеста.

en: No global robots defaults configured yet.
ru: Глобальные значения robots по умолчанию пока не настроены.

en: No hidden blocks.
ru: Нет скрытых блоков.

en: No hidden selections.
ru: Нет скрытых выборок.

en: No limit (-1)
ru: Без ограничений (-1)

en: No logs yet.
ru: Логов пока нет.

en: No long-tail keyphrases added yet.
ru: Длиннохвостые ключевые фразы пока не добавлены.

en: No migration tools available yet.
ru: Инструментов миграции пока нет.

en: No new records were generated for the selected digest sections.
ru: Для выбранных разделов дайджеста новые записи не были сгенерированы.

en: No new records.
ru: Нет новых записей.

en: No panels available.
ru: Панелей нет.

en: No published posts available for scoring
ru: Нет опубликованных записей для оценки

en: No records found.
ru: Записи не найдены.

en: No results available.
ru: Результатов нет.

en: No results.
ru: Нет результатов.

en: No scoring rules found. Make sure the score engine metadata is available.
ru: Правил оценки не найдено. Убедитесь, что метаданные движка оценки доступны.

en: No suggestions yet. Save the post so we can index its keywords.
ru: Предложений пока нет. Сохраните запись, чтобы мы могли проиндексировать её ключевые слова.

en: No taxonomy containing "brand" was detected.
ru: Таксономия, содержащая "brand", не обнаружена.

en: No topic cluster assigned yet. Save a level to view the relationships.
ru: Тематический кластер пока не назначен. Сохраните уровень для просмотра отношений.

en: Noindex author archives
ru: Не индексировать архивы авторов

en: Non-production environment detected
ru: Обнаружена не производственная среда

en: None
ru: Нет

en: Not configured
ru: Не настроено

en: Not indexed
ru: Не индексировано

en: Not scheduled
ru: Не запланировано

en: Not set
ru: Не задано

en: Note
ru: Примечание

en: Nothing to copy.
ru: Нечего копировать.

en: Notify IndexNow partners when URLs change and manage quota/backfill jobs.
ru: Уведомляйте партнеров IndexNow при изменении URL и управляйте квотой/заданиями обратного заполнения.

en: Number list
ru: Нумерованный список

en: Off
ru: Выкл.

en: Old logs are cleaned up automatically after this period.
ru: Старые журналы автоматически очищаются по истечении этого периода.

en: Older log entries are deleted automatically.
ru: Старые записи логов удаляются автоматически.

en: On-Page SEO
ru: Внутренняя SEO-оптимизация

en: One URL per line.
ru: Один URL на строку.

en: One URL per line. These links override the global Author SEO social profiles for this author.
ru: Один URL на строку. Эти ссылки переопределяют глобальные социальные профили Author SEO для этого автора.

en: One city per line. Output as @type: City.
ru: Один город на строку. Выводится как @type: City.

en: One email per line or separated by commas.
ru: По одному email в строке или через запятую.

en: One or more posts cannot be edited.
ru: Одну или несколько записей нельзя редактировать.

en: One pattern per line. Requests matching these patterns are ignored.
ru: По одному шаблону в строке. Запросы, соответствующие этим шаблонам, игнорируются.

en: One postal code per line. Output as @type: PostalCode.
ru: Один почтовый индекс на строку. Выводится как @type: PostalCode.

en: One social/profile URL per line (Facebook, Instagram, Yelp, etc.).
ru: Один URL социальной сети/профиля на строку (Facebook, Instagram, Yelp и т.д.).

en: One space is added before and after when rendered.
ru: Один пробел добавляется до и после при рендеринге.

en: Only applies when the Article graph is enabled.
ru: Применяется только когда включен граф статьи.

en: Only network administrators can change uninstall preferences.
ru: Только сетевые администраторы могут изменять настройки удаления.

en: Only output Article graph for Posts
ru: Выводить граф статьи только для записей

en: Only show the TOC when this many headings are found.
ru: Показывать оглавление только при наличии такого количества заголовков.

en: Only sibling nodes in the same level and group can be ordered.
ru: Упорядочивать можно только соседние узлы на одном уровне и в одной группе.

en: Open
ru: Открыто

en: Open Airygen SEO settings
ru: Открыть настройки Airygen SEO

en: Open Permalink Settings
ru: Открыть настройки постоянных ссылок

en: Open Reading Settings
ru: Открыть настройки чтения

en: Open URLs
ru: Открытые URL

en: Open global settings
ru: Открыть глобальные настройки

en: Open in a new tab to verify the generated sitemap index.
ru: Откройте в новой вкладке для проверки сгенерированного индекса карты сайта.

en: Open link
ru: Открыть ссылку

en: Open mind map
ru: Открыть интеллект-карту

en: Open robots.txt in a new tab to verify output.
ru: Откройте robots.txt в новой вкладке для проверки вывода.

en: Open sitemap
ru: Открыть карту сайта

en: Open the Airygen SEO dashboard
ru: Открыть панель управления Airygen SEO

en: Opening Hours
ru: Часы работы

en: Opens
ru: Открывается

en: Operation timeout (seconds)
ru: Тайм-аут операции (секунды)

en: Optional avatar image URL for the webhook sender.
ru: Необязательный URL изображения аватара для отправителя вебхука.

en: Optional boosts that can raise the total score when applicable.
ru: Необязательные бонусы, которые могут повысить общий балл, когда применимо.

en: Optional canonical publisher page for social networks.
ru: Необязательная каноническая страница издателя для социальных сетей.

en: Optional description
ru: Необязательное описание

en: Optional height to help caching. Suggested value: 630.
ru: Необязательная высота для помощи кешированию. Рекомендуемое значение: 630.

en: Optional instructions included only in this extension output.
ru: Необязательные инструкции, включаемые только в вывод этого расширения.

en: Optional text added under the llms.txt heading.
ru: Необязательный текст, добавляемый под заголовком llms.txt.

en: Optional width to help caching. Suggested value: 1200.
ru: Необязательная ширина для помощи кешированию. Рекомендуемое значение: 1200.

en: Optional. If filled, this overrides price level (example: TWD 200 – 500).
ru: Необязательно. Если заполнено, переопределяет уровень цены (пример: TWD 200 – 500).

en: Optional. Summarize why this redirect exists for future context.
ru: Необязательно. Опишите, почему существует этот редирект для будущего контекста.

en: Order
ru: Порядок

en: Ordering only works between the same level.
ru: Упорядочивание работает только между одним уровнем.

en: Organization
ru: Организация

en: Organization name
ru: Название организации

en: Organization type
ru: Тип организации

en: Organize pillar, cluster, and support content relationships.
ru: Организуйте отношения контента столпов, кластеров и поддержки.

en: Osaka Itinerary
ru: Маршрут по Осаке

en: Outline border
ru: Рамка плана

en: Output
ru: Вывод

en: Output Article graph
ru: Вывод графа статьи

en: Output BreadcrumbList graph
ru: Вывод графа BreadcrumbList

en: Output Name, Address, Phone in the site footer.
ru: Вывод имени, адреса, телефона в футере сайта.

en: Output Organization graph
ru: Вывод графа организации

en: Output Website graph
ru: Вывод графа веб-сайта

en: Output optional geo meta tags for region, place name, and coordinates.
ru: Вывод необязательных гео мета-тегов для региона, названия места и координат.

en: Outputs Article/NewsArticle schema using the defaults configured below.
ru: Выводит схему Article/NewsArticle, используя значения по умолчанию, настроенные ниже.

en: Outputs a BreadcrumbList JSON-LD graph. If Breadcrumbs is enabled, it uses that trail; otherwise it falls back to a simple trail on single posts. Disable to stop schema output.
ru: Выводит граф BreadcrumbList JSON-LD. Если навигационная цепочка включена, использует её; иначе используется простая цепочка для отдельных записей. Отключите для остановки вывода схемы.

en: Outputs a canonical URL tag.
ru: Выводит тег канонического URL.

en: Outputs a description tag when a description exists.
ru: Выводит тег описания, когда описание существует.

en: Outputs a robots tag when custom directives are set.
ru: Выводит тег robots, когда установлены пользовательские директивы.

en: Outputs a title tag when a title is available.
ru: Выводит тег заголовка, когда заголовок доступен.

en: Outputs this branch contact card and map. Falls back to Main store for empty fields.
ru: Выводит контактную карточку и карту этого филиала. Использует основной магазин для пустых полей.

en: Overall
ru: Общий

en: Override WordPress previous and next links
ru: Переопределить ссылки «предыдущий/следующий» WordPress

en: Override breadcrumbs
ru: Переопределить навигационную цепочку

en: Override the default description template for this post type.
ru: Переопределить шаблон описания по умолчанию для этого типа записи.

en: Override the default title template for this post type.
ru: Переопределить шаблон заголовка по умолчанию для этого типа записи.

en: Override the global template for specific post types. Separator and custom tokens reuse the values set above.
ru: Переопределить глобальный шаблон для конкретных типов записей. Разделитель и пользовательские токены используют значения, установленные выше.

en: Override the sender name shown in Discord messages.
ru: Переопределить имя отправителя, отображаемое в сообщениях Discord.

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Padding inside the container.
ru: Внутренний отступ контейнера.

en: Padding inside the list of TOC links.
ru: Отступ внутри списка ссылок оглавления.

en: Page
ru: Страница

en: Page %1$d of %2$d
ru: Страница %1$d из %2$d

en: Page %1$s / %2$s
ru: Страница %1$s / %2$s

en: Page %1$s of %2$s
ru: Страница %1$s из %2$s

en: Page %s
ru: Страница %s

en: Pages should have a single main heading (H1).
ru: Страницы должны иметь один основной заголовок (H1).

en: Panels
ru: Панели

en: Parent L1
ru: Родитель L1

en: Parent L2
ru: Родитель L2

en: Passed
ru: Пройдено

en: Passing more rules improves the overall SEO score.
ru: Прохождение большего количества правил улучшает общий SEO-рейтинг.

en: Password
ru: Пароль

en: Paste a full Google Maps URL. Supported patterns include @lat,lng, q=lat,lng, and !3d…!4d….
ru: Вставьте полный URL Google Maps. Поддерживаемые шаблоны включают @lat,lng, q=lat,lng и !3d…!4d….

en: Paste the Discord incoming webhook URL for your channel.
ru: Вставьте URL входящего вебхука Discord для вашего канала.

en: Paste the Meta (Facebook/Instagram) Business Manager verification token to prove domain ownership. This helps Meta trust your og: tags and unlocks domain insights.
ru: Вставьте токен верификации Meta (Facebook/Instagram) Business Manager для подтверждения владения доменом. Это помогает Meta доверять вашим og: тегам и разблокировать статистику домена.

en: Paste the Microsoft Teams incoming webhook URL.
ru: Вставьте URL входящего вебхука Microsoft Teams.

en: Paste the token from BotFather for your Telegram bot.
ru: Вставьте токен от BotFather для вашего Telegram-бота.

en: Paste verification strings from each platform. Airygen SEO outputs the corresponding meta tags automatically.
ru: Вставьте строки верификации с каждой платформы. Airygen SEO автоматически выводит соответствующие метатеги.

en: Path
ru: Путь

en: Pause between request batches to reduce load.
ru: Пауза между пакетами запросов для уменьшения нагрузки.

en: Pending
ru: В ожидании

en: Pending jobs
ru: Задания в ожидании

en: Pending posts
ru: Записи в ожидании

en: Per post type defaults
ru: Значения по умолчанию для каждого типа записи

en: Per post type overrides
ru: Переопределения для каждого типа записи

en: Per-phrase max (%)
ru: Макс. на фразу (%)

en: Per-phrase min (%)
ru: Мин. на фразу (%)

en: Permalink not available yet
ru: Постоянная ссылка пока недоступна

en: Permalink structure includes post names
ru: Структура постоянных ссылок включает названия записей

en: Permission expired. Please log in again.
ru: Срок действия разрешения истёк. Пожалуйста, войдите снова.

en: Phone
ru: Телефон

en: Pick a preset theme for Topic Cluster output.
ru: Выберите предустановленную тему для вывода кластера тем.

en: Pick a product to load Head Sample and WooCommerce native schema preview.
ru: Выберите товар для загрузки образца Head и предпросмотра встроенной схемы WooCommerce.

en: Pick the type that best matches your organization (e.g., Organization, LocalBusiness).
ru: Выберите тип, который лучше всего соответствует вашей организации (например, Organization, LocalBusiness).

en: Pillar
ru: Столп

en: Pillar already exists in this group, so L1 is unavailable.
ru: Столп уже существует в этой группе, поэтому L1 недоступен.

en: Pillar content cannot be re-parented.
ru: Контент столпа не может быть переназначен другому родителю.

en: Pillar relation cannot be removed from mind map edge.
ru: Отношение столпа не может быть удалено из ребра интеллект-карты.

en: Pillar topics cannot be re-parented.
ru: Темы столпа не могут быть переназначены другому родителю.

en: Pinterest verification
ru: Верификация Pinterest

en: Place the focus keyphrase in one relevant H2 or H3.
ru: Поместите фокусную ключевую фразу в один релевантный H2 или H3.

en: Place this shortcode in a page to automatically generate Contact content and Local Business Schema.
ru: Разместите этот шорткод на странице для автоматической генерации контента контактов и схемы Local Business.

en: Plain text
ru: Обычный текст

en: Please configure this in WooCommerce SEO settings.
ru: Пожалуйста, настройте это в настройках WooCommerce SEO.

en: Please enter a valid post ID.
ru: Пожалуйста, введите корректный ID записи.

en: Plugin Activation Error
ru: Ошибка активации плагина

en: Plugin active
ru: Плагин активен

en: Plugin detected
ru: Плагин обнаружен

en: Plugin inactive
ru: Плагин неактивен

en: Plugin not detected
ru: Плагин не обнаружен

en: Post
ru: Запись

en: Post Card
ru: Карточка записи

en: Post ID
ru: ID записи

en: Post card template
ru: Шаблон карточки записи

en: Post container
ru: Контейнер записи

en: Post digest messages to a Teams incoming webhook URL.
ru: Публиковать сообщения дайджеста на URL входящего вебхука Teams.

en: Post excerpt with truncation rules.
ru: Анонс записи с правилами усечения.

en: Post meta migration
ru: Миграция мета-данных записей

en: Post names missing from permalinks
ru: Названия записей отсутствуют в постоянных ссылках

en: Post not found.
ru: Запись не найдена.

en: Post thumbnail image.
ru: Миниатюра записи.

en: Post title
ru: Заголовок записи

en: Post title with permalink.
ru: Заголовок записи с постоянной ссылкой.

en: Post type
ru: Тип записи

en: Post type filter
ru: Фильтр типа записи

en: Post type scope is synced from Link Suggestions and cannot be edited here.
ru: Область охвата типа записи синхронизирована из «Предложений ссылок» и не может быть изменена здесь.

en: Post types
ru: Типы записей

en: Post types to include
ru: Типы записей для включения

en: Postal
ru: Почтовый

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Potential SSL issue detected
ru: Обнаружена потенциальная проблема SSL

en: Power the in-editor SEO score panel and REST endpoint.
ru: Управляйте панелью SEO-рейтинга в редакторе и REST точкой.

en: Preferences saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Prefix
ru: Префикс

en: Prefix applied to generated heading IDs to avoid clashes.
ru: Префикс, применяемый к сгенерированным ID заголовков для избежания конфликтов.

en: Premium
ru: Премиум

en: Premium ($$$)
ru: Премиум ($$$)

en: Prepare to migrate All-in-One SEO Pack metadata, social defaults, schema settings, and redirects into Airygen SEO.
ru: Подготовьтесь к миграции метаданных, настроек соцсетей по умолчанию, параметров схемы и редиректов из All-in-One SEO Pack в Airygen SEO.

en: Prepare to migrate Rank Math metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
ru: Подготовьтесь к миграции метаданных Rank Math, настроек социальных сетей по умолчанию и настроек схемы в Airygen SEO.

en: Prepare to migrate SEOPress metadata, social defaults, templates, and redirects into Airygen SEO.
ru: Подготовьтесь к миграции метаданных, настроек соцсетей по умолчанию, шаблонов и редиректов из SEOPress в Airygen SEO.

en: Prepare to migrate Yoast SEO metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
ru: Подготовьтесь к миграции метаданных Yoast SEO, настроек социальных сетей по умолчанию и настроек схемы в Airygen SEO.

en: Press Enter or comma to save each keyphrase (max 5).
ru: Нажмите Enter или запятую для сохранения каждой ключевой фразы (максимум 5).

en: Pretty permalinks are disabled
ru: Красивые постоянные ссылки отключены

en: Prev
ru: Назад

en: Prevent author archive pages from being indexed.
ru: Запретить индексацию страниц архивов авторов.

en: Prevent caching
ru: Запретить кеширование

en: Prevents duplicate content issues and consolidates ranking signals.
ru: Предотвращает проблемы дублированного контента и консолидирует сигналы ранжирования.

en: Prevents search engines from offering automatic translation for this page.
ru: Запрещает поисковым системам предлагать автоматический перевод для этой страницы.

en: Prevents search results from showing text snippets under your title.
ru: Запрещает показ текстовых сниппетов под вашим заголовком в результатах поиска.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview JSON-LD
ru: Предпросмотр JSON-LD

en: Preview URL
ru: URL предпросмотра

en: Preview canonical
ru: Предпросмотр канонического URL

en: Preview category
ru: Предпросмотр категории

en: Preview fallback metadata for product pages. Product schema comes from WooCommerce native output.
ru: Предпросмотр резервных метаданных для страниц товаров. Схема товара поступает из встроенного вывода WooCommerce.

en: Preview fallback metadata output for taxonomy archive pages.
ru: Предпросмотр вывода резервных метаданных для страниц архивов таксономий.

en: Preview generated llms.txt output from current curated and scope settings.
ru: Предпросмотр сгенерированного вывода llms.txt на основе текущих настроек подборки и области охвата.

en: Preview how your page might appear in search results.
ru: Предпросмотр того, как ваша страница может появиться в результатах поиска.

en: Preview is unavailable.
ru: Предпросмотр недоступен.

en: Preview link
ru: Ссылка предпросмотра

en: Preview link copied
ru: Ссылка предпросмотра скопирована

en: Preview llms.txt
ru: Предпросмотр llms.txt

en: Preview loaded.
ru: Предпросмотр загружен.

en: Preview markdown output using current settings.
ru: Предпросмотр вывода markdown с текущими настройками.

en: Preview product
ru: Предпросмотр товара

en: Preview related posts output based on current layout and style settings.
ru: Предпросмотр вывода похожих записей на основе текущих настроек макета и стиля.

en: Preview robots directive
ru: Предпросмотр директивы robots

en: Preview robots meta value
ru: Предпросмотр значения мета robots

en: Preview schema
ru: Предпросмотр схемы

en: Preview simulated Topic Cluster output for L1, L2, and L3 articles.
ru: Предпросмотр симулированного вывода кластера тем для статей L1, L2 и L3.

en: Preview tag
ru: Предпросмотр тега

en: Preview the metadata values this module will output.
ru: Предпросмотр значений метаданных, которые выведет этот модуль.

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Previous ordering links must point to the same level in the same group.
ru: Ссылки упорядочивания «предыдущий» должны указывать на тот же уровень в той же группе.

en: Price level
ru: Уровень цены

en: Pricing
ru: Цены

en: Primary
ru: Основной

en: Primary contact number for customers. Include country/area code when possible.
ru: Основной контактный номер для клиентов. Включайте код страны/региона, когда возможно.

en: Primary phone number line in the output card.
ru: Строка основного номера телефона в выходной карточке.

en: Processed posts
ru: Обработанные записи

en: Processing
ru: Обработка

en: Processing posts
ru: Обработка записей

en: Product
ru: Товар

en: Profile
ru: Профиль

en: Progress
ru: Прогресс

en: Prompts for Agents
ru: Промпты для агентов

en: Provide at least one URL.
ru: Укажите хотя бы один URL.

en: Provide defaults for social share images and Twitter handles when per-post values are missing.
ru: Предоставьте значения по умолчанию для изображений для социальных сетей и дескрипторов Twitter, когда значения для каждой записи отсутствуют.

en: Public URL to your key file. Leave blank to use the default location.
ru: Публичный URL вашего файла ключа. Оставьте пустым для использования местоположения по умолчанию.

en: Publish /llms.txt so AI crawlers can discover your content.
ru: Опубликуйте /llms.txt, чтобы AI-краулеры могли обнаружить ваш контент.

en: Publish LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable business info shortcodes.
ru: Публикуйте схему LocalBusiness, гео мета-теги и многоразовые шорткоды информации о бизнесе.

en: Published or modified date.
ru: Дата публикации или изменения.

en: Publisher URL
ru: URL издателя

en: Push digest messages to a Discord webhook endpoint.
ru: Отправляйте сообщения дайджеста на Discord-вебхук.

en: Queue
ru: Очередь

en: Queue a background job to refresh keyphrases for all allowed post types.
ru: Поставьте в очередь фоновое задание для обновления ключевых фраз для всех разрешенных типов записей.

en: Queue backfill
ru: Запустить обратное заполнение

en: Queue existing posts for submission. Useful after enabling a new engine.
ru: Поставьте существующие записи в очередь для отправки. Полезно после включения нового движка.

en: Queueing…
ru: Добавление в очередь…

en: Queuing…
ru: Добавление в очередь…

en: Quick start
ru: Быстрый старт

en: REST authentication expired. Please refresh and log in again.
ru: Аутентификация REST истекла. Пожалуйста, обновите страницу и войдите снова.

en: RSS Feed Signature
ru: Подпись RSS-ленты

en: Radius
ru: Радиус

en: Rating value
ru: Значение рейтинга

en: Reachable
ru: Доступен

en: Readability for CJK content
ru: Читаемость для CJK-контента

en: Readability score (Flesch)
ru: Оценка читаемости (Flesch)

en: Readable content keeps users engaged and reduces bounce.
ru: Читаемый контент удерживает пользователей и уменьшает показатель отказов.

en: Rebots Meta
ru: Мета Robots

en: Rebuild
ru: Пересоздать

en: Rebuild finished:
ru: Пересоздание завершено:

en: Recalculate
ru: Пересчитать

en: Receive daily alerts for newly detected records.
ru: Получайте ежедневные оповещения о вновь обнаруженных записях.

en: Recent URLs
ru: Недавние URL

en: Recheck
ru: Перепроверить

en: Rechecking…
ru: Перепроверка…

en: Recipients
ru: Получатели

en: Recommended
ru: Рекомендуется

en: Recommended format for Google priceRange output.
ru: Рекомендуемый формат для вывода Google priceRange.

en: Recommends related posts at the bottom of each article based on categories and tags, keeping readers engaged and reducing bounce rate.
ru: Рекомендует похожие записи внизу каждой статьи на основе категорий и тегов.

en: Record deleted.
ru: Запись удалена.

en: Record updated.
ru: Запись обновлена.

en: Records
ru: Записи

en: Redirect
ru: Редирект

en: Redirect migration failed.
ru: Миграция редиректов не удалась.

en: Redirect rules migration
ru: Миграция правил редиректов

en: Redirect to custom URL
ru: Перенаправить на пользовательский URL

en: Redirect to homepage
ru: Перенаправить на главную страницу

en: Redirects
ru: Редиректы

en: Redirects imported.
ru: Редиректы импортированы.

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh after editing to see the latest five link ideas and this post’s top terms.
ru: Обновите страницу после редактирования, чтобы увидеть последние пять идей для ссылок и главные термины этой записи.

en: Refresh status
ru: Обновить статус

en: Refreshing…
ru: Обновление…

en: Region / State
ru: Регион / Штат

en: Registered legal entity name (for example, company registration name).
ru: Зарегистрированное название юридического лица (например, название регистрации компании).

en: Registered legal entity name line.
ru: Строка зарегистрированного названия юридического лица.

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Reindex
ru: Переиндексировать

en: Reindex suggestions
ru: Переиндексировать предложения

en: Rel attributes clarify how external links should be treated.
ru: Атрибуты Rel уточняют, как должны обрабатываться внешние ссылки.

en: Related Posts
ru: Похожие записи

en: Related Posts requires enabling Link Suggestions first.
ru: Для «Похожих записей» сначала необходимо включить «Предложения ссылок».

en: Relation link descriptions
ru: Описания ссылок связей

en: Relation removed in draft.
ru: Связь удалена в черновике.

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove all custom database tables
ru: Удалить все пользовательские таблицы базы данных

en: Remove all plugin settings (wp_options)
ru: Удалить все настройки плагина (wp_options)

en: Remove all post, term, and user metadata
ru: Удалить все метаданные записей, терминов и пользователей

en: Remove keyphrase
ru: Удалить ключевую фразу

en: Remove relation
ru: Удалить отношение

en: Remove token
ru: Удалить токен

en: Renders breadcrumbs on the frontend.
ru: Выводит навигационные цепочки на фронтенде.

en: Renders the table of contents on the frontend.
ru: Выводит оглавление на фронтенде.

en: Reorder the sidebar panels shown in the editor. Drag to arrange and keep related modules together.
ru: Измените порядок панелей боковой панели, отображаемых в редакторе. Перетащите для расположения и держите связанные модули вместе.

en: Reports
ru: Отчёты

en: Representative photo used in LocalBusiness schema output.
ru: Представительное фото, используемое в выводе схемы LocalBusiness.

en: Requires Link Suggestions and outputs related post cards via shortcode or automatic insertion.
ru: Требует «Предложений ссылок» и выводит карточки похожих записей через шорткод или автоматическую вставку.

en: Requires focus keyphrase
ru: Требуется фокусная ключевая фраза

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset all settings in this module to default values?
ru: Сбросить все настройки этого модуля к значениям по умолчанию?

en: Reset mind map changes
ru: Сбросить изменения интеллект-карты

en: Reset settings
ru: Сбросить настройки

en: Reset the current mind map to the last saved state?
ru: Сбросить текущую интеллект-карту к последнему сохранённому состоянию?

en: Resolve
ru: Устранить

en: Resolve selected
ru: Устранить выбранное

en: Resolve site health warnings and keep SEO modules configured.
ru: Решайте предупреждения о здоровье сайта и поддерживайте настройку SEO-модулей.

en: Resolved
ru: Устранено

en: Results
ru: Результаты

en: Retention days
ru: Дней хранения

en: Retry
ru: Повторить

en: Retry cooldown (days)
ru: Пауза перед повторной попыткой (дни)

en: Review Topic Cluster groups and their pillar/cluster/support counts.
ru: Просмотрите группы тематических кластеров и их количество столпов/кластеров/поддержки.

en: Review count
ru: Количество отзывов

en: Review daily digest delivery history and channel outcomes.
ru: Просматривайте историю доставки ежедневного дайджеста и результаты каналов.

en: Review mapped title templates, robots directives, social metadata, and redirects before import.
ru: Просмотрите сопоставленные шаблоны заголовков, директивы robots, метаданные соцсетей и редиректы перед импортом.

en: Review recent link checks and jump to affected posts.
ru: Просмотрите недавние проверки ссылок и перейдите к затронутым записям.

en: Reviews
ru: Отзывы

en: Right
ru: Справа

en: Robots Control
ru: Управление robots

en: Robots Meta
ru: Мета Robots

en: Robots directives
ru: Директивы Robots

en: Robots meta
ru: Мета Robots

en: Robots meta copied
ru: Мета Robots скопирован

en: Robots visibility is healthy
ru: Видимость для роботов в порядке

en: Rose Blush
ru: Румяная роза

en: Rotate key
ru: Обновить ключ

en: Rounds the four image corners in each Related Posts card.
ru: Скругляет четыре угла изображения в каждой карточке «Похожих записей».

en: Rule
ru: Правило

en: Rule Weights
ru: Веса правил

en: Run health checks across core SEO features and integrations.
ru: Выполните проверки здоровья по основным SEO-функциям и интеграциям.

en: Running checks…
ru: Выполнение проверок…

en: Runs (24h)
ru: Запусков (24ч)

en: Runs (7d)
ru: Запусков (7д)

en: Runtime-only change; stored post content never updates.
ru: Изменение только во время выполнения; сохраненное содержимое записи никогда не обновляется.

en: SEO Title
ru: SEO заголовок

en: SEO experts can adjust rule parameters based on their own experience.
ru: Эксперты по SEO могут настраивать параметры правил на основе собственного опыта.

en: SEO impact
ru: SEO влияние

en: SEO title length
ru: Длина SEO заголовка

en: SEO title width
ru: Ширина SEO-заголовка

en: SERP Snippet
ru: SERP сниппет

en: SMTP account password used for authentication.
ru: Пароль аккаунта SMTP для аутентификации.

en: SMTP account username used for authentication.
ru: Имя пользователя аккаунта SMTP для аутентификации.

en: SMTP auth
ru: SMTP-аутентификация

en: SMTP host
ru: SMTP-сервер

en: SMTP port
ru: SMTP-порт

en: SMTP server address, for example smtp.gmail.com.
ru: Адрес SMTP-сервера, например smtp.gmail.com.

en: SMTP service port, for example 587 for Gmail.
ru: Порт SMTP-службы, например 587 для Gmail.

en: SSL certificate appears invalid
ru: SSL-сертификат выглядит недействительным

en: SSL certificate detected
ru: SSL-сертификат обнаружен

en: SSL status unknown
ru: Статус SSL неизвестен

en: SameAs URLs
ru: URL SameAs

en: Sample post title
ru: Пример заголовка записи

en: Samples
ru: Примеры

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save changes to apply your updates.
ru: Сохраните изменения для применения обновлений.

en: Save selection
ru: Сохранить выборку

en: Save the post first to preview JSON-LD.
ru: Сначала сохраните запись для предпросмотра JSON-LD.

en: Saved.
ru: Сохранено.

en: Saving a post recalculates link counts in the background.
ru: Сохранение записи пересчитывает количество ссылок в фоновом режиме.

en: Saving…
ru: Сохранение…

en: Scan content for broken and redirected links, and monitor crawl health.
ru: Сканируйте контент на наличие битых и перенаправленных ссылок и отслеживайте здоровье сканирования.

en: Schedule and dispatch one daily digest for 404s, broken links, and related site alerts.
ru: Планируйте и отправляйте один ежедневный дайджест для 404, битых ссылок и сопутствующих оповещений сайта.

en: Schema
ru: Схема

en: Schema Markup
ru: Разметка структурированных данных

en: Schema Markup defaults are not set yet. Configure them in the Airygen dashboard.
ru: Значения по умолчанию Schema Markup еще не установлены. Настройте их в панели Airygen.

en: Schema Sample
ru: Пример схемы

en: Schema Source
ru: Источник схемы

en: Scholarly article (ScholarlyArticle)
ru: Научная статья (ScholarlyArticle)

en: Scope
ru: Область

en: Score
ru: Оценка

en: Score Calculator
ru: Калькулятор оценки

en: Score Calculator REST route missing
ru: REST маршрут калькулятора оценки отсутствует

en: Score Calculator endpoint is healthy
ru: Точка калькулятора оценки в порядке

en: Score Calculator endpoint returned an error
ru: Точка калькулятора оценки вернула ошибку

en: Score Calculator endpoint returned an unexpected status
ru: Точка калькулятора оценки вернула неожиданный статус

en: Score Calculator endpoint status unknown
ru: Статус точки калькулятора оценки неизвестен

en: Score Calculator is disabled for this post type.
ru: Калькулятор оценки отключён для этого типа записей.

en: Score Calculator is not configured yet. Configure it under Airygen → Modules.
ru: Калькулятор оценки еще не настроен. Настройте его в Airygen → Модули.

en: Score: %1$s / %2$s
ru: Оценка: %1$s / %2$s

en: Score: —
ru: Оценка: —

en: Search
ru: Поиск

en: Search Console linked
ru: Search Console подключен

en: Search Console not linked
ru: Search Console не подключен

en: Search by post title
ru: Поиск по заголовку записи

en: Search engine visibility checks are informational outside production environments.
ru: Проверки видимости для поисковых систем являются информационными вне производственных сред.

en: Search engines are allowed to index this site.
ru: Поисковым системам разрешено индексировать этот сайт.

en: Search engines expect the primary topic to appear in the title.
ru: Поисковые системы ожидают, что основная тема появится в заголовке.

en: Search parent
ru: Поиск родителя

en: Search path
ru: Путь поиска

en: Search post title…
ru: Поиск заголовка записи…

en: Search posts
ru: Поиск записей

en: Search results label
ru: Метка результатов поиска

en: Search rules
ru: Правила поиска

en: Section 1
ru: Раздел 1

en: Section 2
ru: Раздел 2

en: Section body container
ru: Контейнер тела раздела

en: Section header
ru: Шапка раздела

en: Section header container
ru: Контейнер шапки раздела

en: Section title
ru: Заголовок раздела

en: Security
ru: Безопасность

en: See how your content connects and keep link metrics up to date across your site.
ru: Посмотрите, как ваш контент связан, и держите метрики ссылок актуальными по всему сайту.

en: See relevant internal links while you edit.
ru: Просматривайте релевантные внутренние ссылки во время редактирования.

en: Select a category
ru: Выберите категорию

en: Select a country
ru: Выберите страну

en: Select a group before saving the mind map.
ru: Выберите группу перед сохранением интеллект-карты.

en: Select a parent
ru: Выберите родителя

en: Select a product
ru: Выберите товар

en: Select a tag
ru: Выберите тег

en: Select a valid L1 parent for this cluster.
ru: Выберите корректного родителя L1 для этого кластера.

en: Select a valid L2 parent for this support article.
ru: Выберите корректного родителя L2 для этой статьи поддержки.

en: Select an L1 parent before saving.
ru: Выберите родителя L1 перед сохранением.

en: Select an L2 parent before saving.
ru: Выберите родителя L2 перед сохранением.

en: Select an image from the Media Library. If both URL and ID are set, the Attachment ID takes precedence. Set to 0 to disable.
ru: Выберите изображение из медиабиблиотеки. Если заданы и URL, и ID, ID вложения имеет приоритет. Установите 0 для отключения.

en: Select at least one post type to backfill.
ru: Выберите хотя бы один тип записи для обратного заполнения.

en: Select at least one post type.
ru: Выберите хотя бы один тип записи.

en: Select how TOC should appear for this post.
ru: Выберите, как должно отображаться оглавление для этой записи.

en: Select parent…
ru: Выберите родителя…

en: Select post types that will be exported to markdown.
ru: Выберите типы записей, которые будут экспортированы в markdown.

en: Select post types used for auto-selection.
ru: Выберите типы записей, используемые для автовыбора.

en: Select the schema type used for most posts (you can override per post type).
ru: Выберите тип схемы, используемый для большинства записей (вы можете переопределить для каждого типа записи).

en: Select which schema graphs Airygen SEO should output for visitors.
ru: Выберите, какие графы схемы Airygen SEO должен выводить для посетителей.

en: Select which taxonomy archives should expose custom SEO fields.
ru: Выберите, какие архивы таксономий должны предоставлять пользовательские поля SEO.

en: Selected
ru: Выбрано

en: Selected Posts
ru: Выбранные записи

en: Selected records
ru: Выбранные записи

en: Selections
ru: Выборки

en: Selections + auto
ru: Выборки + авто

en: Selections only
ru: Только выборки

en: Send a sample digest to confirm email delivery works.
ru: Отправьте образец дайджеста для подтверждения работы доставки по email.

en: Send a sample message to confirm Teams delivery works.
ru: Отправьте образец сообщения для подтверждения работы доставки через Teams.

en: Send a sample message to verify Discord webhook setup.
ru: Отправьте образец сообщения для проверки настройки Discord-вебхука.

en: Send a sample message to verify bot and chat settings.
ru: Отправьте образец сообщения для проверки настроек бота и чата.

en: Send daily digest notifications via Email, Telegram, Discord, or Teams.
ru: Отправляйте ежедневные уведомления дайджеста через Email, Telegram, Discord или Teams.

en: Send digest messages through built-in SMTP settings.
ru: Отправляйте сообщения дайджеста через встроенные настройки SMTP.

en: Send digest notifications to Telegram Bot chats.
ru: Отправляйте уведомления дайджеста в чаты Telegram Bot.

en: Send digest reports to Discord using incoming webhooks.
ru: Отправляйте отчёты дайджеста в Discord с помощью входящих вебхуков.

en: Send digest reports to Microsoft Teams using incoming webhooks.
ru: Отправляйте отчёты дайджеста в Microsoft Teams с помощью входящих вебхуков.

en: Send now
ru: Отправить сейчас

en: Sender email address shown in recipients inbox.
ru: Email-адрес отправителя, отображаемый в папке входящих получателей.

en: Sender name shown in recipients inbox.
ru: Имя отправителя, отображаемое в папке входящих получателей.

en: Sent by %1$s via %2$s.
ru: Отправлено %1$s через %2$s.

en: Separate phrases with commas to skip matching headings.
ru: Разделяйте фразы запятыми, чтобы пропустить совпадающие заголовки.

en: Separator
ru: Разделитель

en: Serve %s for AI clients via headers or format query.
ru: Предоставляйте %s для AI-клиентов через заголовки или запрос формата.

en: Serve up smart internal link suggestions based on keyphrases.
ru: Предоставляйте умные предложения внутренних ссылок на основе ключевых фраз.

en: Served cities
ru: Обслуживаемые города

en: Served postal codes
ru: Обслуживаемые почтовые индексы

en: Service Areas
ru: Зоны обслуживания

en: Service Catalog
ru: Каталог услуг

en: Service Info
ru: Информация об услугах

en: Service description
ru: Описание услуги

en: Service item
ru: Элемент услуги

en: Service name
ru: Название услуги

en: Service radius (km)
ru: Радиус обслуживания (км)

en: Set Discord webhook endpoint and optional display identity.
ru: Задайте конечную точку Discord-вебхука и необязательный отображаемый идентификатор.

en: Set a fallback URL when a visitor’s language isn’t listed above.
ru: Укажите резервный URL, если язык посетителя не указан выше.

en: Set a focus keyphrase to check density.
ru: Установите фокусную ключевую фразу для проверки плотности.

en: Set a focus keyphrase to check headings.
ru: Установите фокусную ключевую фразу для проверки заголовков.

en: Set a focus keyphrase to evaluate spacing.
ru: Установите фокусную ключевую фразу для оценки интервалов.

en: Set a key to start sending submissions.
ru: Установите ключ для начала отправки.

en: Set a limit for video preview duration.
ru: Установите ограничение для продолжительности предпросмотра видео.

en: Set bot token, target chat, and optional topic ID for delivery.
ru: Задайте токен бота, целевой чат и необязательный ID темы для доставки.

en: Set default metadata and schema behavior for author archive pages.
ru: Установите метаданные по умолчанию и поведение схемы для страниц архивов авторов.

en: Set default robots meta directives and extend WordPress' robots.txt.
ru: Установите директивы мета robots по умолчанию и расширьте robots.txt WordPress.

en: Set default robots meta directives and manage robots.txt additions.
ru: Установите директивы мета robots по умолчанию и управляйте добавлениями в robots.txt.

en: Set fallback schema values used when individual posts do not define their own.
ru: Установите резервные значения схемы, используемые когда отдельные записи не определяют свои собственные.

en: Set global organization details and article defaults used by the Schema markup emitter.
ru: Установите глобальные детали организации и значения статьи по умолчанию, используемые генератором Schema markup.

en: Set map coordinates and contact-page map behavior for Local SEO map output.
ru: Установите координаты карты и поведение карты страницы контактов для вывода карты Local SEO.

en: Set redirects for incoming URLs so visitors land on the right destination.
ru: Установите редиректы для входящих URL, чтобы посетители попадали на правильный пункт назначения.

en: Set target keywords to analyze content relevance.
ru: Установите целевые ключевые слова для анализа релевантности контента.

en: Set the Teams incoming webhook and verify channel delivery.
ru: Задайте входящий вебхук Teams и подтвердите доставку в канал.

en: Set the default title and description templates used when posts are missing custom SEO fields.
ru: Установите шаблоны заголовка и описания по умолчанию, используемые когда записи не имеют пользовательских полей SEO.

en: Set the heading text shown above %s output.
ru: Задайте текст заголовка, отображаемый над выводом %s.

en: Set the output path using a folder path and file name.
ru: Задайте путь вывода с помощью пути к папке и имени файла.

en: Set transparent color
ru: Задать прозрачный цвет

en: Set up 301/302 redirects to seamlessly transfer traffic and SEO ranking power from old URLs to new ones so your hard-earned rankings are never lost.
ru: Настройте перенаправления 301/302 для плавной передачи трафика и SEO-авторитета со старых URL на новые.

en: Set up SMTP delivery, recipients, and test sending for Email notifications.
ru: Настройте доставку SMTP, получателей и тестовую отправку для email-уведомлений.

en: Set valid latitude and longitude (both cannot be 0) to enable KML sitemap listing.
ru: Установите корректные широту и долготу (обе не могут быть 0) для включения листинга KML карты сайта.

en: Set vertical spacing between each Topic Cluster item.
ru: Задайте вертикальный интервал между каждым элементом кластера тем.

en: Set whether Topic Cluster links are bold, italic, or underlined.
ru: Задайте, будут ли ссылки кластера тем жирными, курсивными или подчёркнутыми.

en: Set which product attribute is your brand (for example: product_brand). This value is used for the %brand% token and Product schema brand field. Leave it as default unless you use a different brand attribute slug.
ru: Задайте, какой атрибут товара является вашим брендом (например: product_brand). Это значение используется для токена %brand% и поля бренда схемы Product. Оставьте по умолчанию, если вы не используете другой слаг атрибута бренда.

en: Set your IndexNow key and submission limits so search engines can receive updates faster.
ru: Установите ваш ключ IndexNow и лимиты отправки, чтобы поисковые системы могли получать обновления быстрее.

en: Set your organization details to help search engines display your brand in rich results.
ru: Установите данные вашей организации, чтобы помочь поисковым системам отображать ваш бренд в расширенных результатах.

en: Sets background color of each content card.
ru: Устанавливает цвет фона каждой карточки контента.

en: Sets centered container width inside a full-width wrapper.
ru: Устанавливает ширину центрированного контейнера внутри обертки полной ширины.

en: Sets text color for Footer NAP values.
ru: Устанавливает цвет текста для значений Footer NAP.

en: Sets text color for field labels.
ru: Устанавливает цвет текста для меток полей.

en: Sets text color for field values.
ru: Устанавливает цвет текста для значений полей.

en: Sets the border color for the container.
ru: Задаёт цвет рамки контейнера.

en: Sets the color of TOC links.
ru: Устанавливает цвет ссылок оглавления.

en: Sets the maximum video preview length shown by search engines.
ru: Устанавливает максимальную длину предпросмотра видео, отображаемую поисковыми системами.

en: Sets the space above and below the Footer NAP block.
ru: Устанавливает пространство выше и ниже блока Footer NAP.

en: Sets the spacing between each contact item.
ru: Устанавливает промежуток между каждым контактным элементом.

en: Sets the text color for both author and date blocks.
ru: Задаёт цвет текста для блоков автора и даты.

en: Sets the text color for excerpt content.
ru: Задаёт цвет текста для содержимого анонса.

en: Sets the text size for both author and date blocks.
ru: Задаёт размер текста для блоков автора и даты.

en: Sets the text size for excerpt content in each related post card.
ru: Задаёт размер текста для содержимого анонса в каждой карточке похожих записей.

en: Sets the title text color in each Related Posts card.
ru: Задаёт цвет текста заголовка в каждой карточке «Похожих записей».

en: Sets the title text size in each Related Posts card.
ru: Задаёт размер текста заголовка в каждой карточке «Похожих записей».

en: Sets the value used by %s. Leave blank to omit it.
ru: Устанавливает значение, используемое %s. Оставьте пустым для пропуска.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings imported successfully.
ru: Настройки успешно импортированы.

en: Settings imported.
ru: Настройки импортированы.

en: Settings migration failed.
ru: Миграция настроек не удалась.

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Setup Wizard
ru: Мастер настройки

en: Shibuya Hotel Picks
ru: Отели Сибуя: лучшие варианты

en: Short service summary for schema output.
ru: Краткое резюме услуги для вывода схемы.

en: Short summary used in search results. Leave blank to use the default value from settings.
ru: Краткое резюме, используемое в результатах поиска. Оставьте пустым для использования значения по умолчанию из настроек.

en: Short, readable URLs are easier to understand and share.
ru: Короткие, читаемые URL легче понять и поделиться.

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Shorten sentences, use simpler words, and break up long paragraphs.
ru: Сокращайте предложения, используйте более простые слова и разбивайте длинные абзацы.

en: Show
ru: Показать

en: Show ancestor pages
ru: Показать родительские страницы

en: Show blog link on archives
ru: Показать ссылку блога в архивах

en: Show current page
ru: Показать текущую страницу

en: Show home link
ru: Показать ссылку главной

en: Show or hide the outer border around the contact layout container.
ru: Показать или скрыть внешнюю рамку вокруг контейнера макета контактов.

en: Show ordered numbers for each heading item.
ru: Показать упорядоченные номера для каждого элемента заголовка.

en: Show pagination
ru: Показать пагинацию

en: Show tips
ru: Показать подсказки

en: Showing up to
ru: Показано до

en: Shown above the main series links. Do not include %s in this description.
ru: Отображается над основными ссылками серии. Не включайте %s в это описание.

en: Shown after digest sections.
ru: Отображается после разделов дайджеста.

en: Shown after each feed item. Use this for attribution, CTA links, or copyright notices.
ru: Отображается после каждого элемента ленты. Используйте для атрибуции, CTA-ссылок или уведомлений об авторских правах.

en: Shown before digest sections.
ru: Отображается перед разделами дайджеста.

en: Shown before each feed item. Basic HTML like links, strong, and line breaks is allowed.
ru: Отображается перед каждым элементом ленты. Допустимы базовые HTML-теги: ссылки, strong и переносы строк.

en: Shown between each breadcrumb item.
ru: Показано между каждым элементом навигационной цепочки.

en: Shown for not found pages (404 responses).
ru: Показано для не найденных страниц (ответы 404).

en: Shown when viewing the search results page.
ru: Показано при просмотре страницы результатов поиска.

en: Shows current background job status for Broken Link Checker scans.
ru: Показывает текущий статус фонового задания для проверок битых ссылок.

en: Shows current background job status for Daily Digest delivery.
ru: Показывает текущий статус фонового задания для доставки ежедневного дайджеста.

en: Shows how many posts are waiting or being processed for link counts.
ru: Показывает, сколько записей ожидают или обрабатываются для подсчета ссылок.

en: Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
ru: Боковая панель слева (2) + Основной контент справа (3)

en: Sidebar and main content use independent top-to-bottom stacks to avoid cross-column height impact.
ru: Боковая панель и основной контент используют независимые стеки сверху вниз, чтобы избежать влияния высоты между колонками.

en: Simple
ru: Простой

en: Simple logs the first hit only. Advanced keeps hits, last seen time, referer, and user agent updated.
ru: Простой режим записывает только первый запрос. Расширенный режим ведёт обновляемые данные: запросы, время последнего просмотра, реферер и user agent.

en: Single H1 heading present
ru: Присутствует один заголовок H1

en: Site Name
ru: Название сайта

en: Site Verification
ru: Верификация сайта

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Sitemap request failed
ru: Запрос карты сайта не удался

en: Sitewide
ru: Для всего сайта

en: Sitewide SEO
ru: SEO для всего сайта

en: Sitewide SEO (scaled)
ru: SEO всего сайта (масштабировано)

en: Sitewide SEO reflects the overall health of your site setup.
ru: SEO для всего сайта отражает общее здоровье настройки вашего сайта.

en: Skip parent terms in category/tag hierarchies to keep the trail compact.
ru: Пропускайте родительские термины в иерархиях категорий/тегов, чтобы держать цепочку компактной.

en: Skip posts that contain a noindex robots directive.
ru: Пропускать записи, содержащие директиву robots noindex.

en: Skip posts that require a password.
ru: Пропускать записи, требующие пароль.

en: Skip tour
ru: Пропустить тур

en: Sky Breeze
ru: Небесный бриз

en: Slug has 2–5 words
ru: Слаг имеет 2-5 слов

en: Slug includes focus keyphrase
ru: Слаг включает фокусную ключевую фразу

en: Smooth scroll
ru: Плавная прокрутка

en: Snapshots
ru: Снапшоты

en: Snow Slate
ru: Снежный сланец

en: Social Cards
ru: Социальные карточки

en: Social Media Tags
ru: Теги социальных медиа

en: Social profiles
ru: Социальные профили

en: Soft max (%)
ru: Мягкий максимум (%)

en: Soft min (%)
ru: Мягкий минимум (%)

en: Soft parchment yellow for a warm hierarchy card.
ru: Мягкий пергаментно-жёлтый для тёплой иерархической карточки.

en: Soft parchment yellow for warm, readable TOCs.
ru: Мягкий пергаментный желтый для теплых, читаемых оглавлений.

en: Soft rose palette with friendly, approachable presence.
ru: Мягкая розовая палитра с дружественным, доступным присутствием.

en: Solid
ru: Сплошная

en: Source
ru: Источник

en: Source path or pattern
ru: Исходный путь или шаблон

en: Space outside the container.
ru: Пространство за пределами контейнера.

en: Spacing long-tail phrases prevents keyword stuffing.
ru: Размещение длиннохвостых фраз предотвращает переспам ключевыми словами.

en: Special Hours
ru: Специальные часы

en: Split long sentences and add punctuation for clearer flow.
ru: Разделяйте длинные предложения и добавляйте пунктуацию для более четкого потока.

en: Spread similar phrases across different sections.
ru: Распределяйте похожие фразы по разным разделам.

en: Standard
ru: Стандартный

en: Start date
ru: Дата начала

en: Start the trail with your homepage label and URL.
ru: Начните цепочку с метки и URL вашей главной страницы.

en: Start with the TOC collapsed for a cleaner page.
ru: Начните со свернутым оглавлением для более чистой страницы.

en: State, province, or administrative region.
ru: Штат, провинция или административный регион.

en: Status
ru: Статус

en: Status code
ru: Код статуса

en: Status of Airygen SEO health checks, mirroring the Site Health Status page.
ru: Статус проверок здоровья Airygen SEO, отражающих страницу статуса здоровья сайта.

en: Status unavailable. Try again to fetch the latest link counter state.
ru: Статус недоступен. Попробуйте снова для получения последнего состояния счетчика ссылок.

en: Status: %d.
ru: Статус: %d.

en: Step-by-step tutorial (HowTo)
ru: Пошаговое руководство (HowTo)

en: Stops images on this site from appearing in image search results.
ru: Запрещает изображениям этого сайта появляться в результатах поиска изображений.

en: Stops search engines from showing cached copies of your pages.
ru: Запрещает поисковым системам показывать кешированные копии ваших страниц.

en: Store selections here when they should not appear in output.
ru: Храните выборки здесь, если они не должны появляться в выводе.

en: Street address
ru: Улица

en: Street and number for your primary location.
ru: Улица и номер для вашего основного местоположения.

en: Strengthens topical signals and makes URLs clearer.
ru: Усиливает тематические сигналы и делает URL более ясными.

en: Stronger relevance signals can improve ranking and user confidence.
ru: Более сильные сигналы релевантности могут улучшить ранжирование и доверие пользователей.

en: Stronger topical clarity can improve relevance signals.
ru: Более сильная тематическая ясность может улучшить сигналы релевантности.

en: Structure
ru: Структура

en: Structured data can improve search appearance and visibility.
ru: Структурированные данные могут улучшить внешний вид в поиске и видимость.

en: Style
ru: Стиль

en: Subheading count (H2/H3)
ru: Количество подзаголовков (H2/H3)

en: Subheadings break long content into scannable sections.
ru: Подзаголовки разбивают длинный контент на сканируемые разделы.

en: Submission accepted.
ru: Отправка принята.

en: Submission logs
ru: Логи отправки

en: Submit URLs
ru: Отправить URL

en: Submit URLs to supported search engines via IndexNow and monitor delivery.
ru: Отправляйте URL поддерживаемым поисковым системам через IndexNow и отслеживайте доставку.

en: Submitting…
ru: Отправка…

en: Success
ru: Успех

en: Success / failed (24h)
ru: Успешно / неудачно (24ч)

en: Suggestion
ru: Предложение

en: Suggestions
ru: Предложения

en: Summarize the page in 160 characters or less (~920px).
ru: Подведите итог страницы в 160 символах или меньше (~920px).

en: Summary
ru: Резюме

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Switch to a custom permalink structure instead of the default ?p=ID format.
ru: Переключитесь на пользовательскую структуру постоянных ссылок вместо формата по умолчанию ?p=ID.

en: TEL:
ru: Тел.:

en: TITLE attribute template
ru: Шаблон атрибута TITLE

en: TOC display mode
ru: Режим отображения оглавления

en: TOC preview
ru: Предпросмотр оглавления

en: Table of Contents
ru: Оглавление

en: Table of contents
ru: Оглавление

en: Tablet
ru: Планшет

en: Take over previous and next navigation with %s relationships.
ru: Замените навигацию «предыдущий/следующий» с помощью связей %s.

en: Target
ru: Цель

en: Target URL
ru: Целевой URL

en: Tax ID
ru: Налоговый ID

en: Tax ID:
ru: Налоговый ID:

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Taxonomy SEO
ru: SEO таксономий

en: Tech Article
ru: Техническая статья

en: Technical article (TechArticle)
ru: Техническая статья (TechArticle)

en: Tel
ru: Тел

en: Tell search engines which URL is the right version for each language.
ru: Сообщите поисковым системам, какой URL является правильной версией для каждого языка.

en: Template
ru: Шаблон

en: Template 1
ru: Шаблон 1

en: Template 2
ru: Шаблон 2

en: Template function
ru: Функция шаблона

en: Template settings
ru: Настройки шаблона

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Test Discord
ru: Тест Discord

en: Test Email
ru: Тест Email

en: Test Teams
ru: Тест Teams

en: Test Telegram
ru: Тест Telegram

en: Test delivery
ru: Тест доставки

en: Text
ru: Текст

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text shown before the breadcrumb trail (e.g., "You are here").
ru: Текст, показываемый перед навигационной цепочкой (например, "Вы здесь").

en: The /airygen/v1/score route is not registered. Ensure the Score Calculator module is enabled.
ru: Маршрут /airygen/v1/score не зарегистрирован. Убедитесь, что модуль калькулятора оценки включен.

en: The Airygen SEO robots settings apply a noindex directive by default. Update the setting if this site should be indexable.
ru: Настройки robots Airygen SEO применяют директиву noindex по умолчанию. Обновите настройку, если этот сайт должен индексироваться.

en: The Airygen sitemap module is disabled. Enable it under Airygen SEO settings to serve /sitemap.xml.
ru: Модуль карты сайта Airygen отключен. Включите его в настройках Airygen SEO для предоставления /sitemap.xml.

en: The SSL check returned warnings. Inspect the certificate or HTTPS configuration.
ru: Проверка SSL вернула предупреждения. Проверьте сертификат или конфигурацию HTTPS.

en: The custom sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
ru: Пользовательская точка карты сайта ответила, но не вернула код состояния 2xx.

en: The editor panel can include unsaved text and browser-based pixel measurement, so the score may look slightly different.
ru: Панель редактора может содержать несохранённый текст и измерение пикселей браузером, поэтому оценка может незначительно отличаться.

en: The name of your business or site shown in structured data.
ru: Название вашего бизнеса или сайта, отображаемое в структурированных данных.

en: The opening paragraph sets context for both users and search engines.
ru: Вступительный абзац задает контекст как для пользователей, так и для поисковых систем.

en: The parent post must be different from the current post.
ru: Родительская запись должна отличаться от текущей записи.

en: The scoring endpoint responded with an error when requested.
ru: Точка оценки ответила с ошибкой при запросе.

en: The scoring endpoint responded, but did not return a 2xx HTTP status.
ru: Точка оценки ответила, но не вернула HTTP статус 2xx.

en: The selected parent is not part of a Topic Cluster.
ru: Выбранный родитель не является частью тематического кластера.

en: The selected parent must be an L1 topic.
ru: Выбранный родитель должен быть темой L1.

en: The selected parent must be an L2 topic.
ru: Выбранный родитель должен быть темой L2.

en: The sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
ru: Точка карты сайта ответила, но не вернула код состояния 2xx.

en: The “Discourage search engines from indexing” option is enabled. Disable it in Settings → Reading for production sites.
ru: Параметр «Запретить поисковым системам индексировать сайт» включён. Отключите его в Настройках → Чтение для рабочих сайтов.

en: Themes
ru: Темы

en: These factors make up the core content score.
ru: Эти факторы составляют основную оценку контента.

en: These lines will be appended to the robots.txt output.
ru: Эти строки будут добавлены к выводу robots.txt.

en: These templates are used when product-level SEO fields are empty.
ru: Эти шаблоны используются, когда поля SEO на уровне товара пусты.

en: This bulk recalculation uses saved post content in the database.
ru: Это массовое пересчёт использует сохранённый контент записей в базе данных.

en: This description is included in the generated llms.txt file.
ru: Это описание включается в сгенерированный файл llms.txt.

en: This group already has a pillar topic.
ru: У этой группы уже есть тема столпа.

en: This is a simple preview. Actual output is affected by your theme styles. For accurate results, check the real page output.
ru: Это простой предпросмотр. Фактический вывод зависит от стилей вашей темы. Для точных результатов проверьте реальный вывод страницы.

en: This is a test message from Airygen Notify.
ru: Это тестовое сообщение от Airygen Notify.

en: This is how the breadcrumb trail will appear with the current style settings.
ru: Так будет выглядеть навигационная цепочка с текущими настройками стиля.

en: This is the HTML structure used by Airygen. Use it to customize styles with your own CSS.
ru: Это HTML-структура, используемая Airygen. Используйте её для настройки стилей с собственным CSS.

en: This is the exact content that will be output in the <meta name="robots"> tag.
ru: Это точное содержимое, которое будет выведено в теге <meta name="robots">.

en: This is the keyword count.
ru: Это количество ключевых слов.

en: This is the keyword density.
ru: Это плотность ключевых слов.

en: This option depends on %s. Enable it to use it.
ru: Этот параметр зависит от %s. Включите его для использования.

en: This option depends on %s. Enable it to use markdown post links.
ru: Этот параметр зависит от %s. Включите его для использования ссылок на записи markdown.

en: This post already exists in candidates.
ru: Эта запись уже существует в кандидатах.

en: This post already has child items. Remove them before changing the level.
ru: У этой записи уже есть дочерние элементы. Удалите их перед изменением уровня.

en: This post becomes the root of a new topic cluster.
ru: Эта запись становится корнем нового тематического кластера.

en: This post is a cluster.
ru: Эта запись является кластером.

en: This post is a pillar.
ru: Эта запись является столпом.

en: This post is a support article.
ru: Эта запись является статьей поддержки.

en: This post is already linked in Topic Cluster relations.
ru: Эта запись уже связана в отношениях тематического кластера.

en: This post is not assigned to Topic Cluster.
ru: Эта запись не назначена в тематический кластер.

en: This post is not assigned to a Topic Cluster level yet.
ru: Эта запись еще не назначена на уровень тематического кластера.

en: This rule checks: %s.
ru: Это правило проверяет: %s.

en: This title is the section label that LLMs will read in llms.txt.
ru: Этот заголовок является меткой раздела, которую LLM читают в llms.txt.

en: This title is used for the automatically loaded items section.
ru: Этот заголовок используется для раздела автоматически загруженных элементов.

en: Thursday
ru: Четверг

en: Time
ru: Время

en: Timeout (seconds)
ru: Тайм-аут (секунды)

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Title
ru: Заголовок

en: Title and description are distinct
ru: Заголовок и описание различаются

en: Title and description should not repeat each other.
ru: Заголовок и описание не должны повторять друг друга.

en: Title font size
ru: Размер шрифта заголовка

en: Title includes focus keyphrase
ru: Заголовок включает фокусную ключевую фразу

en: Title includes the focus keyphrase.
ru: Заголовок включает фокусную ключевую фразу.

en: Title is empty.
ru: Заголовок пуст.

en: Title is missing the focus keyphrase.
ru: В заголовке отсутствует фокусная ключевая фраза.

en: Title is too long.
ru: Заголовок слишком длинный.

en: Title is too short.
ru: Заголовок слишком короткий.

en: Title length could be improved.
ru: Длину заголовка можно улучшить.

en: Title length is in a good range.
ru: Длина заголовка в хорошем диапазоне.

en: Title tag
ru: Тег заголовка

en: Title template
ru: Шаблон заголовка

en: To avoid keyword stuffing, each long-tail keyphrase should be supported by at least 150 words of explanatory content; do not repeat the keyphrase on its own without meaningful text.
ru: Чтобы избежать переспама ключевыми словами, каждая длиннохвостая ключевая фраза должна быть поддержана как минимум 150 словами пояснительного контента; не повторяйте ключевую фразу отдельно без осмысленного текста.

en: Toggle which statuses appear in the log.
ru: Переключите, какие статусы отображаются в логе.

en: Tokyo Itinerary
ru: Маршрут по Токио

en: Tool
ru: Инструмент

en: Topic Cluster
ru: Тематический кластер

en: Topic Cluster candidate table is not available yet.
ru: Таблица кандидатов тематического кластера еще не доступна.

en: Topic Cluster data
ru: Данные кластера тем

en: Topic Cluster group table is not available yet.
ru: Таблица групп тематического кластера еще не доступна.

en: Topic Cluster level updated in draft.
ru: Уровень тематического кластера обновлён в черновике.

en: Topic Cluster table is not available yet.
ru: Таблица тематического кластера еще не доступна.

en: Topic Cluster tables are not available yet.
ru: Таблицы тематического кластера еще не доступны.

en: Topic ID (optional)
ru: ID темы (необязательно)

en: Topic Level:
ru: Уровень темы:

en: Topic cluster
ru: Кластер тем

en: Topic cluster settings
ru: Настройки тематического кластера

en: Topic level
ru: Уровень темы

en: Total URLs
ru: Всего URL

en: Total hits
ru: Всего запросов

en: Total max (%)
ru: Общий максимум (%)

en: Total number of reviews for aggregateRating schema output.
ru: Общее количество отзывов для вывода схемы aggregateRating.

en: Total records
ru: Всего записей

en: Total records: %d (last 24h)
ru: Всего записей: %d (за последние 24ч)

en: Total rules
ru: Всего правил

en: Total:
ru: Всего:

en: Track 404 traffic, keep only meaningful logs, and define fallback behavior when no specific redirect rule matches.
ru: Отслеживайте трафик 404, храните только значимые журналы и определяйте резервное поведение при отсутствии подходящего правила редиректа.

en: Track internal, external, and incoming links with automated rescans.
ru: Отслеживайте внутренние, внешние и входящие ссылки с автоматическими повторными сканированиями.

en: Track your primary keyword for this document.
ru: Отслеживайте ваше основное ключевое слово для этого документа.

en: Trail
ru: Цепочка

en: Transfer export settings filter must return an array.
ru: Фильтр настроек экспорта переноса должен возвращать массив.

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Treat /page?a=1 and /page?a=2 as the same path.
ru: Считать /page?a=1 и /page?a=2 одним путём.

en: Treat redirects as warnings
ru: Рассматривать редиректы как предупреждения

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Tune scan frequency and limits. Lower numbers are safer on shared hosts.
ru: Настройте частоту и лимиты сканирования. Меньшие числа безопаснее на общих хостингах.

en: Twitter creator handle
ru: Дескриптор создателя Twitter

en: Twitter site handle
ru: Дескриптор сайта Twitter

en: Two different nodes are required for ordering.
ru: Требуются два разных узла для упорядочивания.

en: Two ways to open settings
ru: Два способа открыть настройки

en: Type to filter parent posts…
ru: Введите для фильтрации родительских записей…

en: URLs
ru: URL

en: URLs queued successfully.
ru: URL успешно добавлены в очередь.

en: Unable to add candidate.
ru: Не удается добавить кандидата.

en: Unable to clear llms.txt cache.
ru: Не удалось очистить кэш llms.txt.

en: Unable to copy preview link
ru: Не удается скопировать ссылку предпросмотра

en: Unable to copy robots meta
ru: Не удается скопировать мета robots

en: Unable to copy snippet.
ru: Не удается скопировать сниппет.

en: Unable to create group.
ru: Не удается создать группу.

en: Unable to determine site host.
ru: Не удается определить хост сайта.

en: Unable to export markdown for this post.
ru: Не удалось экспортировать markdown для этой записи.

en: Unable to fetch SEO score.
ru: Не удается получить SEO-оценку.

en: Unable to fetch link suggestions.
ru: Не удается получить предложения ссылок.

en: Unable to fetch recalculation status.
ru: Не удалось получить статус пересчёта.

en: Unable to fetch status. Try again.
ru: Не удается получить статус. Попробуйте снова.

en: Unable to load JSON-LD preview.
ru: Не удается загрузить предпросмотр JSON-LD.

en: Unable to load Topic Cluster settings.
ru: Не удается загрузить настройки тематического кластера.

en: Unable to load Topic Cluster summary.
ru: Не удается загрузить сводку тематического кластера.

en: Unable to load candidates.
ru: Не удается загрузить кандидатов.

en: Unable to load logs.
ru: Не удается загрузить логи.

en: Unable to load migration status.
ru: Не удается загрузить статус миграции.

en: Unable to load preview.
ru: Не удается загрузить предпросмотр.

en: Unable to load related posts settings.
ru: Не удается загрузить настройки связанных записей.

en: Unable to load site health data.
ru: Не удается загрузить данные о здоровье сайта.

en: Unable to load status.
ru: Не удается загрузить статус.

en: Unable to load the mind map.
ru: Не удается загрузить интеллект-карту.

en: Unable to load topic cluster groups.
ru: Не удается загрузить группы тематического кластера.

en: Unable to parse coordinates from this Google Maps URL. Please use a full Google Maps link.
ru: Не удается разобрать координаты из этого URL Google Maps. Пожалуйста, используйте полную ссылку Google Maps.

en: Unable to preview markdown for this post.
ru: Не удалось выполнить предпросмотр markdown для этой записи.

en: Unable to process recalculation step.
ru: Не удалось обработать шаг пересчёта.

en: Unable to queue reindex. Try again later.
ru: Не удается поставить в очередь переиндексацию. Попробуйте позже.

en: Unable to remove candidate.
ru: Не удается удалить кандидата.

en: Unable to remove group.
ru: Не удается удалить группу.

en: Unable to resolve the parent cluster.
ru: Не удается определить родительский кластер.

en: Unable to save Topic Cluster settings.
ru: Не удается сохранить настройки тематического кластера.

en: Unable to save map layout.
ru: Не удается сохранить макет карты.

en: Unable to save the Topic Cluster relation.
ru: Не удается сохранить отношение тематического кластера.

en: Unable to save the mind map.
ru: Не удаётся сохранить интеллект-карту.

en: Unable to search posts.
ru: Не удается найти записи.

en: Unable to start recalculation.
ru: Не удалось начать пересчёт.

en: Unable to toggle full screen mode.
ru: Не удается переключить полноэкранный режим.

en: Unable to update group.
ru: Не удается обновить группу.

en: Unassigned
ru: Не назначено

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Underline links
ru: Подчеркивать ссылки

en: Unified shortcode
ru: Унифицированный шорткод

en: Uninstall
ru: Удалить плагин

en: Unlimited (no cap)
ru: Без ограничений (без лимита)

en: Unreachable
ru: Недоступен

en: Unsaved changes
ru: Несохраненные изменения

en: Unsaved changes pending
ru: Ожидают несохраненные изменения

en: Unsaved node positions and relationships in this mind map will be discarded.
ru: Несохранённые позиции узлов и связи в этой интеллект-карте будут потеряны.

en: Unsupported relation type.
ru: Неподдерживаемый тип отношения.

en: Untitled
ru: Без названия

en: Untitled post #%d
ru: Запись без заголовка #%d

en: Update
ru: Обновить

en: Upload a JSON file exported from Airygen SEO to restore or copy your settings. Existing settings will be overwritten.
ru: Загрузите файл JSON, экспортированный из Airygen SEO, чтобы восстановить или скопировать настройки. Существующие настройки будут перезаписаны.

en: Upper bound for full score.
ru: Верхняя граница для полного балла.

en: Upper bound for warning score.
ru: Верхняя граница для предупредительного балла.

en: Uppercase
ru: Заглавные буквы

en: Use %s hierarchy instead of the default breadcrumb trail.
ru: Используйте иерархию %s вместо стандартной навигационной цепочки.

en: Use 2–5 words that match the topic and remove stop words.
ru: Используйте 2-5 слов, соответствующих теме, и удалите стоп-слова.

en: Use Google Maps URL
ru: Использовать URL Google Maps

en: Use a custom structure containing %postname% for better readability and SEO.
ru: Используйте пользовательскую структуру, содержащую %postname% для лучшей читаемости и SEO.

en: Use custom data
ru: Использовать пользовательские данные

en: Use default
ru: Использовать по умолчанию

en: Use default article type
ru: Использовать тип статьи по умолчанию

en: Use defaults
ru: Использовать значения по умолчанию

en: Use markdown URLs in llms.txt when %s supports that post type.
ru: Используйте URL markdown в llms.txt, когда %s поддерживает этот тип записей.

en: Use markdown post links
ru: Использовать ссылки на записи markdown

en: Use notes to document why a rule exists and keep the list tidy.
ru: Используйте заметки для документирования, почему правило существует, и поддержания порядка в списке.

en: Use only letters, numbers, and / between folders.
ru: Используйте только буквы, цифры и / между папками.

en: Use site-wide default
ru: Использовать значение по умолчанию для всего сайта

en: Use the focus keyphrase once in the first 1–2 sentences.
ru: Используйте фокусную ключевую фразу один раз в первых 1-2 предложениях.

en: Use the focus phrase in a single relevant image alt description.
ru: Используйте фокусную фразу в одном релевантном alt-описании изображения.

en: Use the keyphrase naturally throughout the content without stuffing.
ru: Используйте ключевую фразу естественным образом по всему контенту без переспама.

en: Use the title to state the topic and the description to add benefit or context.
ru: Используйте заголовок для обозначения темы, а описание для добавления выгоды или контекста.

en: Use this only for forum topics inside Telegram groups.
ru: Используйте только для тем форума внутри групп Telegram.

en: Use your main language page as the fallback.
ru: Используйте страницу основного языка в качестве резервной.

en: Use your public business name shown on storefronts and listings.
ru: Используйте ваше публичное название бизнеса, отображаемое на витринах и в списках.

en: Used as the H1 title for this extension output.
ru: Используется как заголовок H1 для вывода этого расширения.

en: Used as the quoted description line under the H1 title.
ru: Используется как строка описания-цитаты под заголовком H1.

en: Used as your brand logo in search results and knowledge panels.
ru: Используется как логотип вашего бренда в результатах поиска и панелях знаний.

en: Used for archive pages (category, tag, taxonomy, post type archives).
ru: Используется для страниц архивов (категория, тег, таксономия, архивы типов записей).

en: Used for schema %s.
ru: Используется для схемы addressCountry (ISO-3166 Alpha-2).

en: Used in list and internal branch identification.
ru: Используется в списке и внутренней идентификации филиалов.

en: Used in shortcode branch parameter. Letters, numbers, and hyphens only.
ru: Используется в параметре филиала шорткода. Только буквы, цифры и дефисы.

en: Used only when mode is set to custom URL.
ru: Используется только в режиме пользовательского URL.

en: Used when a term has no custom description override.
ru: Используется, когда у термина нет пользовательского переопределения описания.

en: Used when a term has no custom title override.
ru: Используется, когда у термина нет пользовательского переопределения заголовка.

en: Used when generating schema for this content type.
ru: Используется при генерации схемы для этого типа контента.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username (optional)
ru: Имя пользователя (необязательно)

en: Uses a random long-tail keyphrase (blank if none are set).
ru: Использует случайную длиннохвостую ключевую фразу (пустое, если ничего не установлено).

en: Uses custom token %s.
ru: Использует пользовательский токен %s.

en: Uses stock status (in stock, backorder, out of stock).
ru: Использует статус наличия (в наличии, предзаказ, нет в наличии).

en: Uses the IndexNow protocol to push new and updated URLs to Bing and other supported search engines the moment content is published or changed — no waiting for crawlers. Especially valuable for news sites and time-sensitive content.
ru: Использует протокол IndexNow для мгновенной отправки новых URL в Bing в момент публикации контента.

en: Uses the SKU value.
ru: Использует значение SKU.

en: Uses the WooCommerce store currency.
ru: Использует валюту магазина WooCommerce.

en: Uses the attachment title from the Media Library.
ru: Использует заголовок вложения из медиабиблиотеки.

en: Uses the author bio.
ru: Использует биографию автора.

en: Uses the author display name.
ru: Использует отображаемое имя автора.

en: Uses the configured brand attribute term.
ru: Использует настроенный термин атрибута бренда.

en: Uses the current product price.
ru: Использует текущую цену товара.

en: Uses the first product category name.
ru: Использует название первой категории товара.

en: Uses the focus keyphrase (blank if none is set).
ru: Использует фокусную ключевую фразу (пустое, если не задано).

en: Uses the image file name.
ru: Использует имя файла изображения.

en: Uses the maximum variation price.
ru: Использует максимальную цену вариации.

en: Uses the minimum variation price.
ru: Использует минимальную цену вариации.

en: Uses the post title.
ru: Использует заголовок записи.

en: Uses the product title.
ru: Использует заголовок товара.

en: Uses the separator value below. One space is added on both sides automatically.
ru: Использует значение разделителя ниже. Один пробел добавляется с обеих сторон автоматически.

en: Uses the separator value configured below.
ru: Использует значение разделителя, настроенное ниже.

en: Uses the site name.
ru: Использует название сайта.

en: Uses the taxonomy term description.
ru: Использует описание термина таксономии.

en: Uses the taxonomy term name.
ru: Использует название термина таксономии.

en: Uses the value from Custom token %s.
ru: Использует значение из пользовательского токена 1.

en: Uses your site name.
ru: Использует название вашего сайта.

en: Using a custom canonical.
ru: Используется пользовательский канонический URL.

en: Using the default permalink as canonical.
ru: Используется постоянная ссылка по умолчанию в качестве канонической.

en: Using this module as a sitemap replacement has no value. Disable it instead.
ru: Использование этого модуля как замены карты сайта не имеет смысла. Вместо этого отключите его.

en: Value for %s.
ru: Значение для %s.

en: Very short pages often lack depth to satisfy readers.
ru: Очень короткие страницы часто не имеют достаточной глубины для удовлетворения читателей.

en: View
ru: Просмотр

en: View post
ru: Просмотреть запись

en: View recent submissions, logs, and key health.
ru: Просмотреть недавние отправки, логи и состояние ключа.

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visuals improve engagement and can help with image search.
ru: Визуальные элементы улучшают вовлеченность и могут помочь с поиском изображений.

en: Waiting…
ru: Ожидание…

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning range min
ru: Минимум диапазона предупреждения

en: We could not load the settings. Please try again.
ru: Не удалось загрузить настройки. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Webhook URL
ru: URL вебхука

en: Wednesday
ru: Среда

en: Welcome to Airygen SEO!
ru: Добро пожаловать в Airygen SEO!

en: When enabled, Airygen sends one digest daily at the configured time.
ru: При включении Airygen отправляет один дайджест ежедневно в настроенное время.

en: When enabled, Airygen will output a robots meta tag sitewide.
ru: При включении Airygen будет выводить мета-тег robots на всем сайте.

en: When enabled, Article/author schema is emitted only for the Post post type. Other post types are excluded.
ru: При включении схема Article/author выводится только для типа записи Post. Другие типы записей исключаются.

en: When enabled, the signature blocks below are injected into feed content and excerpts.
ru: При включении блоки подписи ниже встраиваются в контент ленты и анонсы.

en: When off, the site outputs no og:* tags. Threads and LinkedIn also rely on Open Graph, so their link previews will be affected.
ru: При отключении сайт не выводит теги og:*. Threads и LinkedIn также полагаются на Open Graph, поэтому их предпросмотры ссылок будут затронуты.

en: When off, the site outputs no twitter:* tags.
ru: При отключении сайт не выводит теги twitter:*.

en: When on, redirected links are flagged but not counted as errors.
ru: При включении перенаправленные ссылки помечаются, но не считаются ошибками.

en: When on, we index content in the background and surface suggestions in the editor.
ru: При включении мы индексируем контент в фоновом режиме и выводим предложения в редакторе.

en: Wildcard
ru: Маска

en: WooCommerce detected
ru: WooCommerce обнаружен

en: WooCommerce is not available.
ru: WooCommerce недоступен.

en: WooCommerce not enabled
ru: WooCommerce не включен

en: Word count at least %d
ru: Количество слов не менее %d

en: WordPress is set to discourage indexing
ru: WordPress настроен на отказ от индексации

en: WordPress reported that the core sitemap feature is disabled. If this is intentional, no action is required.
ru: WordPress сообщил, что функция базовой карты сайта отключена. Если это намеренно, никаких действий не требуется.

en: WordPress sitemap is reachable
ru: Карта сайта WordPress доступна

en: Work the focus keyphrase into the first sentence naturally.
ru: Вставьте фокусную ключевую фразу в первое предложение естественным образом.

en: Would you like AI tools like ChatGPT and Perplexity to more easily discover and cite your site?
ru: Хотите, чтобы AI-инструменты вроде ChatGPT и Perplexity могли легче находить и цитировать ваш сайт?

en: Would you like search engines to index your new and updated content immediately after publishing?
ru: Хотите, чтобы поисковые системы индексировали ваш новый контент сразу после публикации?

en: Write 1–2 sentences that summarize the page and invite a click.
ru: Напишите 1-2 предложения, которые обобщают страницу и приглашают к клику.

en: Yandex verification
ru: Верификация Yandex

en: Yes
ru: Да

en: Yesterday's newly added broken link events.
ru: Новые события битых ссылок за вчерашний день.

en: Yesterday's newly added not found page events.
ru: Новые события ненайденных страниц за вчерашний день.

en: Yoast detected
ru: Yoast обнаружен

en: Yoast not detected
ru: Yoast не обнаружен

en: You are not allowed to edit one of these posts.
ru: Вам не разрешено редактировать одну из этих записей.

en: You are not allowed to edit this post.
ru: Вам не разрешено редактировать эту запись.

en: You are not allowed to manage related settings.
ru: Вам не разрешено управлять связанными настройками.

en: You are not allowed to preview WooCommerce schema.
ru: Вам не разрешено просматривать схему WooCommerce.

en: You are not allowed to preview taxonomy SEO.
ru: Вам не разрешено просматривать SEO таксономии.

en: You are not allowed to preview this post.
ru: Вам не разрешено просматривать эту запись.

en: You are not allowed to score this post.
ru: Вам не разрешено оценивать эту запись.

en: You are not allowed to view related suggestions for this post.
ru: Вам не разрешено просматривать связанные предложения для этой записи.

en: You can only remove an empty group.
ru: Вы можете удалить только пустую группу.

en: Your SEO title should be long enough to explain the topic, but short enough to avoid truncation.
ru: Ваш SEO заголовок должен быть достаточно длинным, чтобы объяснить тему, но достаточно коротким, чтобы избежать обрезки.

en: Your permalinks include %postname%, which is ideal for SEO.
ru: Ваши постоянные ссылки включают %postname%, что идеально для SEO.

en: ZIP or postal code for the street address.
ru: Почтовый индекс для адреса улицы.

en: a rule
ru: правило

en: an extension
ru: расширение

en: automatic mappings
ru: автоматические сопоставления

en: background execution
ru: фоновое выполнение

en: baidu-site-verification token
ru: токен baidu-site-verification

en: branch overrides
ru: переопределения филиалов

en: branches
ru: филиалы

en: candidates
ru: кандидаты

en: column
ru: столбец

en: columns
ru: столбцы

en: e.g. /old-page
ru: напр. /old-page

en: extensions
ru: расширения

en: google-site-verification token
ru: токен google-site-verification

en: groups
ru: группы

en: hours
ru: часов

en: is recommended.
ru: рекомендуется.

en: languages
ru: языки

en: llms.txt is a precise instruction file for AI, not a sitemap.
ru: llms.txt — это точный файл инструкций для AI, а не карта сайта.

en: log entries
ru: записи журнала

en: manual alternates
ru: ручные альтернативы

en: matching parent posts.
ru: соответствующие родительские записи.

en: mind map
ru: карта мыслей

en: msvalidate.01 token
ru: токен msvalidate.01

en: notify module
ru: модуль уведомлений

en: p:domain_verify token
ru: токен p:domain_verify

en: posts
ru: записи

en: posts imported
ru: записей импортировано

en: preview
ru: предпросмотр

en: pts
ru: бал.

en: redirects
ru: редиректы

en: related posts
ru: похожие записи

en: related posts settings
ru: настройки похожих записей

en: rules imported
ru: правил импортировано

en: seconds
ru: секунд

en: selection
ru: выборка

en: selections
ru: выборки

en: snapshots
ru: снапшоты

en: special hours rules
ru: правила специальных часов

en: things to improve
ru: аспекты для улучшения

en: topic cluster groups
ru: группы кластера тем

en: total
ru: всего

en: yandex-verification token
ru: токен yandex-verification

en: ← Back
ru: ← Назад
