Airygen 0.0.0 - en to ur translation catalogue (2085 entries)

en: %s Manager
ur: %s مینیجر

en: %s copied.
ur: %s کاپی ہو گیا۔

en: %s is the link placeholder and must appear exactly once.
ur: %s لنک کا پلیس ہولڈر ہے اور اسے صرف ایک بار ظاہر ہونا چاہیے۔

en: %s label
ur: %s لیبل

en: %s records
ur: %s ریکارڈز

en: (No title)
ur: (کوئی عنوان نہیں)

en: (Not set)
ur: (سیٹ نہیں)

en: (Untitled)
ur: (بلا عنوان)

en: (no title)
ur: (کوئی عنوان نہیں)

en: ... and %d more records omitted.
ur: ... اور مزید %d ریکارڈز چھوڑ دیے گئے۔

en: 24-hour format, such as 09:00.
ur: 24 گھنٹے والا فارمیٹ، جیسے 09:00۔

en: A healthier site foundation supports stable rankings.
ur: زیادہ صحت مند سائٹ کی بنیاد مستحکم رینکنگ کی حمایت کرتی ہے۔

en: A meta description helps search engines and users understand the page.
ur: ایک meta description سرچ انجنز اور صارفین کو صفحہ سمجھنے میں مدد دیتی ہے۔

en: A valid child post ID is required.
ur: ایک درست child post ID درکار ہے۔

en: A valid group ID is required.
ur: ایک درست group ID درکار ہے۔

en: A valid group and candidate are required.
ur: ایک درست group اور candidate درکار ہیں۔

en: A valid group and post are required.
ur: ایک درست group اور post درکار ہیں۔

en: A valid group is required.
ur: ایک درست group درکار ہے۔

en: A valid post ID is required.
ur: ایک درست post ID درکار ہے۔

en: A valid post and parent ID are required.
ur: ایک درست post اور parent ID درکار ہیں۔

en: AI search is changing how people find information — make sure your site is visible in the AI era.
ur: AI سرچ لوگوں کے معلومات تلاش کرنے کے طریقے کو بدل رہی ہے — یقینی بنائیں کہ آپ کی سائٹ AI دور میں نظر آتی ہے۔

en: ALT attribute template
ur: ALT attribute ٹیمپلیٹ

en: Action
ur: کارروائی

en: Action Scheduler missing
ur: Action Scheduler موجود نہیں

en: Actions
ur: کارروائیاں

en: Active
ur: فعال

en: Actively crawls your entire site to surface all broken internal and external links before Google finds them and uses them against your rankings.
ur: آپ کی پوری سائٹ کو فعال طور پر کرال کرتا ہے تاکہ تمام ٹوٹے ہوئے اندرونی اور بیرونی لنک Google کے انہیں دریافت کرنے اور آپ کی رینکنگ کے خلاف استعمال کرنے سے پہلے سامنے آ جائیں۔

en: Add
ur: شامل کریں

en: Add 2–8 H2/H3 headings that summarize key sections.
ur: اہم حصوں کا خلاصہ کرنے کے لیے 2–8 H2/H3 سرخیاں شامل کریں۔

en: Add Business name to generate preview JSON-LD.
ur: پیش منظر JSON-LD بنانے کے لیے کاروبار کا نام شامل کریں۔

en: Add a description to see preview
ur: پیش منظر دیکھنے کے لیے ایک وضاحت شامل کریں

en: Add a title to see preview
ur: پیش منظر دیکھنے کے لیے ایک عنوان شامل کریں

en: Add additional robots directives like nosnippet or noarchive.
ur: nosnippet یا noarchive جیسی اضافی robots directives شامل کریں۔

en: Add all destination email addresses for daily reports.
ur: روزانہ رپورٹس کے لیے تمام وصول کنندہ email addresses شامل کریں۔

en: Add an H2 or H3 to check focus placement.
ur: focus placement چیک کرنے کے لیے ایک H2 یا H3 شامل کریں۔

en: Add any extra robots directives not covered above, separated by commas.
ur: اوپر شامل نہ کی گئی اضافی robots directives کو کومہ سے جدا کر کے شامل کریں۔

en: Add at least one relevant image that illustrates the topic.
ur: موضوع کی وضاحت کرنے والی کم از کم ایک متعلقہ تصویر شامل کریں۔

en: Add at least one trusted source link that supports your content.
ur: اپنے مواد کی تائید کرنے کے لیے کم از کم ایک قابلِ اعتماد source link شامل کریں۔

en: Add branch
ur: برانچ شامل کریں

en: Add branding or attribution snippets to your RSS feed entries.
ur: اپنی RSS feed اندراجات میں branding یا attribution snippets شامل کریں۔

en: Add content to evaluate spacing.
ur: spacing جانچنے کے لیے مواد شامل کریں۔

en: Add custom signature text before and after RSS feed entries.
ur: RSS feed اندراجات سے پہلے اور بعد میں custom signature text شامل کریں۔

en: Add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
ur: LLM agents کے لیے وضاحتیں، ہدایات یا prompts شامل کریں۔

en: Add extension
ur: extension شامل کریں

en: Add extension-specific selection overrides for llms.txt output.
ur: llms.txt output کے لیے extension-specific selection overrides شامل کریں۔

en: Add language
ur: زبان شامل کریں

en: Add long-tail keyphrases to check density.
ur: density چیک کرنے کے لیے long-tail keyphrases شامل کریں۔

en: Add long-tail keyphrases to check spacing.
ur: spacing چیک کرنے کے لیے long-tail keyphrases شامل کریں۔

en: Add missing alt attributes
ur: غائب alt attributes شامل کریں

en: Add missing title attributes
ur: غائب title attributes شامل کریں

en: Add numbering
ur: نمبرنگ شامل کریں

en: Add parent pages for hierarchical content types (pages, hierarchical CPTs).
ur: درجہ بند content types (pages، hierarchical CPTs) کے لیے parent pages شامل کریں۔

en: Add product-specific SEO templates and rely on WooCommerce native Product schema.
ur: product-specific SEO templates شامل کریں اور WooCommerce کے native Product schema پر انحصار کریں۔

en: Add prompt notes, instructions, and context for LLM agents.
ur: LLM agents کے لیے prompt notes، ہدایات اور context شامل کریں۔

en: Add redirect
ur: redirect شامل کریں

en: Add rel values like nofollow, sponsored, or ugc where appropriate.
ur: جہاں مناسب ہو nofollow، sponsored یا ugc جیسی rel values شامل کریں۔

en: Add rules for crawlers such as disallow paths or custom user-agent directives.
ur: crawlers کے لیے قواعد شامل کریں، جیسے disallow paths یا custom user-agent directives۔

en: Add selection
ur: selection شامل کریں

en: Add service item
ur: service item شامل کریں

en: Add site verification tokens for search engines and webmaster platforms.
ur: search engines اور webmaster platforms کے لیے site verification tokens شامل کریں۔

en: Add special hours rule
ur: special hours rule شامل کریں

en: Add the focus keyphrase to at least one H2 or H3.
ur: focus keyphrase کم از کم ایک H2 یا H3 میں شامل کریں۔

en: Add the focus keyphrase to the slug without extra filler.
ur: focus keyphrase کو slug میں بغیر اضافی filler کے شامل کریں۔

en: Add title, author, publish date, canonical URL, and keyphrase metadata at the top of markdown.
ur: markdown کے اوپر title، author، publish date، canonical URL اور keyphrase metadata شامل کریں۔

en: Add to display
ur: ڈسپلے میں شامل کریں

en: Add to sitemap
ur: سائٹ میپ میں شامل کریں

en: Add verification tokens so search engines can verify your site ownership.
ur: verification tokens شامل کریں تاکہ search engines آپ کی site ownership کی تصدیق کر سکیں۔

en: Add your long-tail phrases where they fit naturally in sections.
ur: اپنے long-tail phrases وہاں شامل کریں جہاں وہ حصوں میں قدرتی طور پر فٹ ہوں۔

en: Added
ur: شامل کر دیا گیا

en: Additional modules to enable based on your answers
ur: آپ کے جوابات کی بنیاد پر فعال کرنے کے لیے اضافی ماڈیولز

en: Additional rules
ur: اضافی قواعد

en: Address
ur: پتہ

en: Adds LocalBusiness schema to your site so Google can show your address, phone number, and opening hours in local search results and Maps — making it easier for nearby customers to find you.
ur: آپ کی سائٹ میں LocalBusiness schema شامل کرتا ہے تاکہ Google مقامی سرچ نتائج اور Maps میں آپ کا پتہ، فون نمبر اور کھلنے کے اوقات دکھا سکے — جس سے قریبی گاہکوں کے لیے آپ کو تلاش کرنا آسان ہو جاتا ہے۔

en: Adds a fade effect at the end of excerpt text to make truncated content look smoother.
ur: کٹے ہوئے مواد کو زیادہ ہموار دکھانے کے لیے excerpt text کے آخر میں fade effect شامل کرتا ہے۔

en: Adds a running number for each image.
ur: ہر تصویر کے لیے مسلسل نمبر شامل کرتا ہے۔

en: Adds site-level Organization schema to help Google identify your brand and store.
ur: سائٹ کی سطح پر Organization schema شامل کرتا ہے تاکہ Google آپ کے برانڈ اور اسٹور کو پہچان سکے۔

en: Adds topical relevance without over-optimizing every image.
ur: ہر تصویر کو حد سے زیادہ optimize کیے بغیر موضوعاتی مطابقت بڑھاتا ہے۔

en: Adjust focus keyphrase density to 0.5%–2%.
ur: focus keyphrase density کو 0.5%–2% پر ایڈجسٹ کریں۔

en: Adjust how Topic Cluster output appears on the page.
ur: صفحے پر Topic Cluster output کی ظاہری صورت ایڈجسٹ کریں۔

en: Adjust label text transform and emphasis.
ur: label text transform اور emphasis ایڈجسٹ کریں۔

en: Adjust long-tail density (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
ur: long-tail density ایڈجسٹ کریں (ہر ایک 0.1%%–0.5%%، کل ≤ 2%)۔

en: Adjust per-rule weights for the content score engine. Values reset to defaults when matching the baseline.
ur: content score engine کے لیے ہر rule کے weights ایڈجسٹ کریں۔ baseline سے مطابقت ہونے پر values default پر reset ہو جاتی ہیں۔

en: Adjust spacing and borders to match your theme.
ur: اپنی theme سے مطابقت کے لیے spacing اور borders ایڈجسٹ کریں۔

en: Adjust text and link styling for the breadcrumb trail.
ur: breadcrumb trail کے لیے text اور link styling ایڈجسٹ کریں۔

en: Adjust the breadcrumb container box style.
ur: breadcrumb container box style ایڈجسٹ کریں۔

en: Adjust the font size of TOC links.
ur: TOC links کا font size ایڈجسٹ کریں۔

en: Adjust the thickness of the container border.
ur: container border کی موٹائی ایڈجسٹ کریں۔

en: Advanced
ur: ایڈوانسڈ

en: After adjusting rule weights, recalculate scores for currently recorded posts.
ur: rule weights ایڈجسٹ کرنے کے بعد، موجودہ ریکارڈ شدہ posts کے scores دوبارہ حساب کریں۔

en: After content
ur: مواد کے بعد

en: After content signature
ur: content signature کے بعد

en: After first paragraph
ur: پہلے پیراگراف کے بعد

en: After reset, click Save Changes to apply.
ur: reset کے بعد لاگو کرنے کے لیے Save Changes پر کلک کریں۔

en: Aggregate rating value (0–5). Requires review count to output schema.
ur: aggregate rating value (0–5)۔ schema output کے لیے review count درکار ہے۔

en: Aim for about 50–60 characters. Front-load the most important words.
ur: تقریباً 50–60 حروف کا ہدف رکھیں۔ سب سے اہم الفاظ شروع میں رکھیں۔

en: Airy light blues for a softer navigation block.
ur: زیادہ نرم navigation block کے لیے ہلکے Airy نیلے رنگ۔

en: Airy light blues with calm contrast.
ur: پرسکون contrast کے ساتھ ہلکے Airy نیلے رنگ۔

en: Airygen Breadcrumbs
ur: Airygen بریڈ کرمب

en: Airygen Notify test
ur: Airygen Notify ٹیسٹ

en: Airygen SEO confirmed the core sitemap endpoint responded successfully.
ur: Airygen SEO نے تصدیق کی کہ core سائٹ میپ endpoint نے کامیابی سے جواب دیا۔

en: Airygen SEO confirmed the custom sitemap endpoint responded successfully.
ur: Airygen SEO نے تصدیق کی کہ custom سائٹ میپ endpoint نے کامیابی سے جواب دیا۔

en: Airygen SEO could not compute this diagnostic.
ur: Airygen SEO اس diagnostic کا حساب نہیں کر سکا۔

en: Airygen SEO could not confirm the scoring endpoint status.
ur: Airygen SEO scoring endpoint کی حیثیت کی تصدیق نہیں کر سکا۔

en: Airygen SEO could not determine the SSL status.
ur: Airygen SEO SSL status کا تعین نہیں کر سکا۔

en: Airygen SEO could not determine the diagnostic outcome.
ur: Airygen SEO diagnostic کے نتیجے کا تعین نہیں کر سکا۔

en: Airygen SEO could not find a published post to test the scoring endpoint.
ur: Airygen SEO scoring endpoint کو جانچنے کے لیے کوئی شائع شدہ post نہیں ڈھونڈ سکا۔

en: Airygen SEO could not reach the WordPress core sitemap endpoint.
ur: Airygen SEO WordPress core سائٹ میپ endpoint تک نہیں پہنچ سکا۔

en: Airygen SEO could not reach the custom sitemap endpoint.
ur: Airygen SEO custom سائٹ میپ endpoint تک نہیں پہنچ سکا۔

en: Airygen SEO could not verify a working SSL certificate for this site.
ur: Airygen SEO اس سائٹ کے لیے کام کرنے والے SSL certificate کی تصدیق نہیں کر سکا۔

en: Airygen SEO default robots directive blocks indexing
ur: Airygen SEO کی default robots directive indexing کو روکتی ہے

en: Airygen SEO detected a valid SSL configuration.
ur: Airygen SEO نے ایک درست SSL configuration دریافت کی۔

en: Airygen SEO detected an active Google Search Console connection.
ur: Airygen SEO نے ایک فعال Google Search Console connection دریافت کیا۔

en: Airygen SEO is a modular SEO toolkit for WordPress sites that need more than title and meta fields. It combines on-page SEO controls, structured data, technical SEO, internal link workflows, and automation tools in one plugin while keeping the editing experience inside WordPress.
ur: Airygen SEO ان WordPress سائٹس کے لیے ایک ماڈیولر SEO ٹول کٹ ہے جنہیں عنوان اور میٹا فیلڈز سے زیادہ کی ضرورت ہوتی ہے۔ یہ آن پیج SEO کنٹرولز، اسٹرکچرڈ ڈیٹا، ٹیکنیکل SEO، اندرونی لنک ورک فلوز اور آٹومیشن ٹولز کو ایک ہی پلگ ان میں یکجا کرتا ہے جبکہ ترمیم کا تجربہ WordPress کے اندر ہی برقرار رکھتا ہے۔

en: Airygen SEO requires PHP %2$s or higher. Your current PHP version is %1$s. Please upgrade PHP and try again.
ur: Airygen SEO کے لیے PHP %2$s یا اس سے زیادہ کی ضرورت ہے۔ آپ کا موجودہ PHP ورژن %1$s ہے۔ براہ کرم PHP اپ گریڈ کریں اور دوبارہ کوشش کریں۔

en: Airygen SEO successfully queried the scoring endpoint.
ur: Airygen SEO نے scoring endpoint کو کامیابی سے query کیا۔

en: Airygen SEO: Core sitemap availability
ur: Airygen SEO: Core سائٹ میپ دستیابی

en: Airygen automatically injects this CSS. You can override it in your global CSS if needed.
ur: Airygen اس CSS کو خودکار طور پر inject کرتا ہے۔ ضرورت ہو تو آپ اسے اپنی global CSS میں override کر سکتے ہیں۔

en: Airygen can use WPML/Polylang automatically, and you can add manual mappings here.
ur: Airygen WPML/Polylang کو خودکار طور پر استعمال کر سکتا ہے، اور آپ یہاں manual mappings شامل کر سکتے ہیں۔

en: Airygen sitemap disabled
ur: Airygen سائٹ میپ غیر فعال ہے

en: Airygen sitemap is reachable
ur: Airygen سائٹ میپ قابلِ رسائی ہے

en: Airygen sitemap returned an unexpected status
ur: Airygen سائٹ میپ نے غیر متوقع status واپس کیا

en: Alerts
ur: انتباہات

en: Align
ur: سیدھ کریں

en: All
ur: سب

en: All changes saved
ur: تمام تبدیلیاں محفوظ ہو گئیں

en: All completed
ur: سب مکمل ہو گیا

en: All completed, last processed: %s
ur: سب مکمل ہو گیا، آخری بار پراسیس کیا گیا: %s

en: All done! Core modules (On-Page SEO, Breadcrumbs, Sitemap, Image SEO, Robots, Site Verification, Link Counter, Link Suggestions, Score Calculator) are already enabled by default.
ur: سب مکمل ہو گیا! بنیادی ماڈیولز (On-Page SEO، بریڈ کرمبز، سائٹ میپ، Image SEO، روبوٹس، Site Verification، Link Counter، Link Suggestions، Score Calculator) پہلے سے طے شدہ طور پر فعال ہیں۔

en: All images have alt text
ur: تمام تصاویر میں alt text موجود ہے

en: All keyphrase checks look good.
ur: تمام keyphrase checks درست لگ رہی ہیں۔

en: All scope post types
ur: تمام scope post types

en: All snippet checks look good.
ur: تمام snippet checks درست لگ رہی ہیں۔

en: Allow template function, shortcode, and block output.
ur: template function، shortcode اور block output کی اجازت دیں۔

en: Allows TOC output via template function, shortcode, or block.
ur: template function، shortcode یا block کے ذریعے TOC output کی اجازت دیتا ہے۔

en: Alongside local data, also outputs Organization and WebSite schema to help Google better understand your brand.
ur: مقامی ڈیٹا کے ساتھ، Organization اور WebSite schema بھی آؤٹ پٹ کرتا ہے تاکہ Google آپ کے برانڈ کو بہتر طور پر سمجھ سکے۔

en: Already duplicated.
ur: پہلے ہی نقل کیا جا چکا ہے۔

en: Alt text helps search engines and screen readers interpret images.
ur: Alt text سرچ انجنز اور screen readers کو تصاویر سمجھنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Always use the Open Graph image for Twitter cards when available. When it is missing, Twitter falls back to no image.
ur: جب دستیاب ہو تو Twitter cards کے لیے ہمیشہ Open Graph image استعمال کریں۔ اگر یہ موجود نہ ہو تو Twitter بغیر تصویر کے fallback کرتا ہے۔

en: An error occurred
ur: ایک خرابی پیش آئی

en: An important GEO factor. Configure it carefully to improve the chance of being recommended by LLMs.
ur: یہ ایک اہم GEO factor ہے۔ LLMs کی جانب سے تجویز کیے جانے کے امکانات بہتر بنانے کے لیے اسے احتیاط سے کنفیگر کریں۔

en: An unexpected error occurred.
ur: ایک غیر متوقع خرابی پیش آئی۔

en: Analyze content quality based on SEO rules.
ur: SEO rules کی بنیاد پر content quality کا تجزیہ کریں۔

en: Anchor prefix
ur: اینکر prefix

en: Anchors
ur: اینکرز

en: Animate scrolling when visitors click TOC links.
ur: جب وزیٹر TOC links پر کلک کریں تو scrolling کو animate کریں۔

en: Answer a few quick questions and we'll recommend the right SEO modules for your site — core modules are already enabled by default.
ur: چند مختصر سوالات کے جواب دیں اور ہم آپ کی سائٹ کے لیے موزوں SEO ماڈیولز تجویز کریں گے — بنیادی ماڈیولز پہلے سے طے شدہ طور پر فعال ہیں۔

en: Append the current page number when viewing paged archives (hidden from schema by default).
ur: paged archives دیکھتے وقت موجودہ صفحہ نمبر شامل کریں (بطور ڈیفالٹ schema سے مخفی)۔

en: Apply & finish
ur: لاگو کریں اور ختم کریں

en: Apply coordinates
ur: کوآرڈینیٹس لاگو کریں

en: Apply this action to all selected records?
ur: کیا یہ کارروائی تمام منتخب ریکارڈز پر لاگو کی جائے؟

en: Archive label
ur: آرکائیو لیبل

en: Arrange cards to control which sections are shown in digest content.
ur: یہ طے کرنے کے لیے cards ترتیب دیں کہ digest content میں کون سے حصے دکھائے جائیں۔

en: Arrange curated selection cards for llms.txt output.
ur: llms.txt output کے لیے curated selection cards ترتیب دیں۔

en: Arrange curated selection cards for this extension override.
ur: اس extension override کے لیے curated selection cards ترتیب دیں۔

en: Article
ur: مضمون

en: Article schema for this post
ur: اس post کے لیے مضمون schema

en: Article schema helps search engines understand your content type.
ur: مضمون schema سرچ انجنز کو آپ کے مواد کی قسم سمجھنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Article schema: %s
ur: مضمون schema: %s

en: Article structured data present
ur: مضمون structured data موجود ہے

en: Assign pillar and cluster relationships while editing.
ur: ترمیم کے دوران pillar اور cluster کے تعلقات مقرر کریں۔

en: At least one H2/H3 includes the focus keyphrase.
ur: کم از کم ایک H2/H3 میں focus keyphrase شامل ہے۔

en: At least one focus keyphrase in an H2 or H3
ur: کسی H2 یا H3 میں کم از کم ایک focus keyphrase

en: At least one image alt has focus keyphrase
ur: کم از کم ایک image alt میں focus keyphrase ہے

en: At least one image in content
ur: content میں کم از کم ایک image موجود ہے

en: Author
ur: مصنف

en: Author & Date
ur: مصنف اور تاریخ

en: Author Name
ur: مصنف کا نام

en: Author SEO
ur: مصنف SEO

en: Author social profiles
ur: مصنف کے سوشل پروفائلز

en: Author/creator account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
ur: مصنف/تخلیق کار اکاؤنٹ۔ @ کے ساتھ یا بغیر درج کریں۔ محفوظ کرنے پر نارملائز کر دیا جائے گا۔

en: Auto
ur: خودکار

en: Auto only
ur: صرف خودکار

en: Auto-add Topic Cluster groups
ur: Topic Cluster groups خودکار طور پر شامل کریں

en: Auto-loaded section title
ur: خودکار طور پر لوڈ ہونے والے سیکشن کا عنوان

en: Auto-submit new/updated posts
ur: نئے/اپڈیٹ شدہ posts خودکار طور پر submit کریں

en: Automatically add missing ALT and TITLE attributes with templated values.
ur: templated values کے ساتھ غائب ALT اور TITLE attributes خودکار طور پر شامل کریں۔

en: Automatically adds hreflang tags to every page so Google serves the right language version to the right audience, preventing different variants from competing with each other in search rankings.
ur: ہر صفحے میں خود بخود hreflang ٹیگز شامل کرتا ہے تاکہ Google صحیح زبان کا ورژن صحیح سامعین کو دکھائے اور مختلف ویریئنٹس کو سرچ رینکنگ میں ایک دوسرے سے مقابلہ کرنے سے روکے۔

en: Automatically converts your posts into AI-friendly Markdown so AI agents can read and understand your content without struggling to parse HTML.
ur: آپ کی پوسٹس کو خود بخود AI دوستانہ Markdown میں تبدیل کرتا ہے تاکہ AI ایجنٹ HTML پارس کرنے کی مشکل کے بغیر آپ کا مواد پڑھ اور سمجھ سکیں۔

en: Automatically fill missing image alt/title attributes with custom templates.
ur: custom templates کے ذریعے غائب image alt/title attributes خودکار طور پر پُر کریں۔

en: Automatically generates Open Graph and Twitter Card meta tags for every post so shared links display your chosen image and title instead of letting platforms pick a random one.
ur: ہر پوسٹ کے لیے خود بخود Open Graph اور Twitter Card میٹا ٹیگز بناتا ہے تاکہ شیئر کیے گئے لنکس آپ کی منتخب تصویر اور عنوان دکھائیں بجائے اس کے کہ پلیٹ فارمز کوئی بھی چنیں۔

en: Automatically generates Product schema for every product page so Google can display price, stock status, and star ratings directly in search results.
ur: ہر پروڈکٹ صفحے کے لیے خود بخود Product schema بناتا ہے تاکہ Google سرچ نتائج میں براہ راست قیمت، اسٹاک کی صورت حال اور اسٹار ریٹنگز دکھا سکے۔

en: Automatically generates a table of contents at the top of long posts so readers can jump straight to any section. Google sometimes surfaces TOC links directly in search results.
ur: طویل پوسٹس کے اوپر خود بخود فہرست مضامین بناتا ہے تاکہ قارئین کسی بھی سیکشن میں براہ راست جا سکیں۔ Google کبھی کبھی TOC لنکس کو سرچ نتائج میں براہ راست دکھاتا ہے۔

en: Automatically generates an llms.txt file — like a sitemap for AI — so tools like ChatGPT and Perplexity know what content on your site is available to cite.
ur: خود بخود ایک llms.txt فائل بناتا ہے — AI کے لیے سائٹ میپ کی طرح — تاکہ ChatGPT اور Perplexity جیسے ٹولز جانیں کہ آپ کی سائٹ پر حوالہ دینے کے لیے کون سا مواد دستیاب ہے۔

en: Automatically include %s groups as highlighted sections.
ur: %s groups کو نمایاں sections کے طور پر خودکار طور پر شامل کریں۔

en: Automatically inject %s navigation into post content.
ur: %s navigation کو post content میں خودکار طور پر inject کریں۔

en: Automatically inject related posts into content based on the insertion settings below.
ur: نیچے دی گئی insertion settings کی بنیاد پر متعلقہ posts کو content میں خودکار طور پر inject کریں۔

en: Automatically injects TOC into eligible post content.
ur: اہل post content میں TOC خودکار طور پر inject کرتا ہے۔

en: Automatically insert breadcrumbs into post content based on the selected position.
ur: منتخب پوزیشن کی بنیاد پر Breadcrumbs کو post content میں خودکار طور پر داخل کریں۔

en: Automatically logs every 404 visit so you can see at a glance which broken links need fixing, and set up redirects directly from the interface.
ur: ہر 404 وزٹ کو خود بخود لاگ کرتا ہے تاکہ آپ ایک نظر میں دیکھ سکیں کہ کون سے ٹوٹے ہوئے لنکس کو ٹھیک کرنا ہے، اور انٹرفیس سے براہ راست ری ڈائریکٹس ترتیب دیں۔

en: Automatically queue URLs when content is created or updated.
ur: جب content بنایا یا اپڈیٹ کیا جائے تو URLs کو خودکار طور پر queue کریں۔

en: Avatar URL (optional)
ur: اوتار URL (اختیاری)

en: Average sentence length <= %d (CJK)
ur: اوسط جملے کی لمبائی <= %d (CJK)

en: Avoid repeating the focus keyphrase multiple times in meta title or description.
ur: میٹا ٹائٹل یا وضاحت میں فوکس keyphrase کو بار بار دہرانے سے گریز کریں۔

en: Backfill
ur: بیک فِل

en: Backfill queued successfully.
ur: بیک فِل کامیابی سے قطار میں شامل ہو گیا۔

en: Backfill request failed.
ur: بیک فِل کی درخواست ناکام ہو گئی۔

en: Background Process
ur: پس منظر کا عمل

en: Background color
ur: پس منظر کا رنگ

en: Background color for the container area.
ur: کنٹینر علاقے کا پس منظر رنگ۔

en: Backlog
ur: باقی ماندہ کام

en: Baidu verification
ur: Baidu تصدیق

en: Balanced usage supports relevance while avoiding spam signals.
ur: متوازن استعمال ربط کو سہارا دیتا ہے اور سپام اشاروں سے بچاتا ہے۔

en: Base rules
ur: بنیادی قوانین

en: Based on indexed content and taxonomies, automatically displays a related posts list inside articles.
ur: انڈیکس شدہ مواد اور ٹیکسونومیز کی بنیاد پر، مضامین کے اندر متعلقہ پوسٹس کی فہرست خود بخود دکھاتا ہے۔

en: Batch action completed.
ur: بیچ کارروائی مکمل ہو گئی۔

en: Before content
ur: مواد سے پہلے

en: Before content signature
ur: مواد سے پہلے دستخط

en: Behavior
ur: رویہ

en: Better snippets can lift click-through rate even if rankings stay the same.
ur: بہتر snippets کلک ریٹ بڑھا سکتے ہیں چاہے رینکنگ ویسی ہی رہے۔

en: Bing verification
ur: Bing تصدیق

en: Block image indexing
ur: تصویر انڈیکسنگ بلاک کریں

en: Blocks here are included in the digest message.
ur: یہاں کے بلاکس ڈائجسٹ پیغام میں شامل ہیں۔

en: Blocks here are not included in the digest message.
ur: یہاں کے بلاکس ڈائجسٹ پیغام میں شامل نہیں ہیں۔

en: Blog
ur: بلاگ

en: Blog Posting
ur: بلاگ پوسٹنگ

en: Blog posting (BlogPosting)
ur: بلاگ پوسٹ (BlogPosting)

en: Body
ur: باڈی

en: Bold
ur: بولڈ

en: Bold first item
ur: پہلی آئٹم کو بولڈ کریں

en: Border color
ur: بارڈر کا رنگ

en: Border radius
ur: بارڈر ریڈیئس

en: Border style
ur: بارڈر اسٹائل

en: Border width
ur: بارڈر چوڑائی

en: Bot token
ur: بوٹ ٹوکن

en: Both nodes must be part of Topic Cluster.
ur: دونوں nodes ٹاپک کلسٹر کا حصہ ہونے چاہئیں۔

en: Branch
ur: برانچ

en: Branch Controls
ur: برانچ کنٹرولز

en: Branch fields override Main store values when provided.
ur: برانچ فیلڈز فراہم کیے جانے پر مین اسٹور کی قدروں کو اوور رائڈ کرتی ہیں۔

en: Branch label
ur: برانچ لیبل

en: Branch overrides
ur: برانچ اوور رائڈز

en: Branch slug
ur: برانچ slug

en: Branches
ur: برانچیں

en: Brand account. Enter with or without @. Will be normalized on save.
ur: برانڈ اکاؤنٹ۔ @ کے ساتھ یا بغیر درج کریں۔ محفوظ کرنے پر معیاری شکل میں آ جائے گا۔

en: Brand attribute taxonomy
ur: برانڈ attribute taxonomy

en: Breadcrumb rich results can improve CTR and clarity.
ur: Breadcrumb rich results CTR اور وضاحت بہتر کر سکتے ہیں۔

en: Breadcrumb schema shows navigation context in search results.
ur: Breadcrumb schema سرچ نتائج میں نیویگیشن سیاق و سباق دکھاتا ہے۔

en: Breadcrumb structured data present
ur: Breadcrumb structured data موجود ہے

en: Breadcrumbs
ur: بریڈ کرمز

en: Bring SEO data from other plugins into Airygen SEO. Start with the tools you already use and migrate only what you need.
ur: دوسرے plugins سے SEO ڈیٹا Airygen SEO میں لائیں۔ ان ٹولز سے شروع کریں جو آپ پہلے سے استعمال کرتے ہیں اور صرف وہی منتقل کریں جو آپ کو چاہیے۔

en: Broken Link Checker
ur: خراب لنک چیکر

en: Broken link records
ur: ٹوٹے ہوئے لنک ریکارڈز

en: Broken links
ur: ٹوٹے ہوئے لنکس

en: Browse posts that already have generated markdown snapshots.
ur: وہ پوسٹس براؤز کریں جن کے markdown snapshots پہلے سے بنے ہوئے ہیں۔

en: Budget
ur: بجٹ

en: Budget ($)
ur: بجٹ ($)

en: Build the ALT template using tokens only.
ur: صرف tokens استعمال کر کے ALT ٹیمپلیٹ بنائیں۔

en: Build the TITLE template using tokens only.
ur: صرف tokens استعمال کر کے TITLE ٹیمپلیٹ بنائیں۔

en: Build title and description templates using draggable tokens.
ur: گھسیٹنے والے tokens کا استعمال کر کے عنوان اور وضاحت کے ٹیمپلیٹس بنائیں۔

en: Builds trust and can improve perceived quality.
ur: اعتماد بناتا ہے اور معیار کا تاثر بہتر کر سکتا ہے۔

en: Bullet list
ur: نقطہ فہرست

en: Business Info
ur: کاروباری معلومات

en: Business image
ur: کاروباری تصویر

en: Business image URL rendered in content.
ur: مواد میں دکھایا گیا کاروباری تصویر URL۔

en: Business logo
ur: کاروباری لوگو

en: Business logo image rendered in content.
ur: مواد میں دکھایا گیا کاروباری لوگو۔

en: Business name
ur: کاروبار کا نام

en: Business title text in the Local SEO output card.
ur: Local SEO آؤٹ پٹ کارڈ میں کاروباری عنوان متن۔

en: Business type
ur: کاروباری نوع

en: Cancel
ur: منسوخ کریں

en: Candidates
ur: امیدوار

en: Canonical URLs tell search engines which version to index.
ur: Canonical URLs سرچ انجنوں کو بتاتے ہیں کہ کون سا ورژن انڈیکس کریں۔

en: Canonical is valid
ur: Canonical درست ہے

en: Canvas rows
ur: کینوس قطاریں

en: Card background color
ur: کارڈ پس منظر رنگ

en: Card padding
ur: کارڈ پیڈنگ

en: Cards in this area are included in llms.txt output.
ur: اس علاقے کے کارڈز llms.txt آؤٹ پٹ میں شامل ہیں۔

en: Catalog name
ur: کیٹالاگ نام

en: Cellphone
ur: موبائل فون

en: Center
ur: مرکز

en: Certificate expires: %s.
ur: سرٹیفکیٹ ختم ہوتا ہے: %s۔

en: Channel test completed.
ur: چینل ٹیسٹ مکمل ہو گیا۔

en: Channels
ur: چینلز

en: Check Schema
ur: Schema چیک کریں

en: Check basic sitewide SEO health and configuration.
ur: پورے سائٹ کی بنیادی SEO صحت اور ترتیب کی جانچ کریں۔

en: Check interval (hours)
ur: چیک وقفہ (گھنٹے)

en: Checked at
ur: چیک کیا گیا:

en: Checks
ur: جانچیں

en: Choose TLS or SSL if your SMTP server requires encryption.
ur: اگر آپ کا SMTP سرور خفیہ کاری کی ضرورت ہے تو TLS یا SSL منتخب کریں۔

en: Choose a different Article schema for this post or leave it on the inherited default.
ur: اس post کے لیے مختلف Article schema منتخب کریں یا وراثتی ڈیفالٹ پر چھوڑیں۔

en: Choose a post card template and arrange visible blocks.
ur: post card ٹیمپلیٹ منتخب کریں اور نظر آنے والے بلاکس ترتیب دیں۔

en: Choose a preset theme as the base style for TOC preview and output.
ur: TOC پیش منظر اور آؤٹ پٹ کے لیے بنیادی اسٹائل کے طور پر پریسیٹ تھیم منتخب کریں۔

en: Choose a preset theme as the base style for the related posts grid and post containers.
ur: متعلقہ پوسٹس گرڈ اور post کنٹینرز کے لیے پریسیٹ تھیم منتخب کریں۔

en: Choose a provider
ur: ایک فراہم کنندہ منتخب کریں

en: Choose a schema type for each content type (Post, Page, Media). Leave empty to use the Default article type.
ur: ہر مواد کی قسم (post، صفحہ، میڈیا) کے لیے schema قسم منتخب کریں۔ ڈیفالٹ مضمون کی قسم استعمال کرنے کے لیے خالی چھوڑیں۔

en: Choose a timezone for daily digest scheduling.
ur: روزانہ ڈائجسٹ شیڈیولنگ کے لیے ٹائم زون منتخب کریں۔

en: Choose an L1 parent
ur: L1 parent منتخب کریں

en: Choose an L2 parent
ur: L2 parent منتخب کریں

en: Choose heading levels and placement.
ur: سرخی کی سطحیں اور جگہ منتخب کریں۔

en: Choose how selected items and auto-selected items are combined.
ur: منتخب آئٹمز اور خودکار منتخب آئٹمز کیسے یکجا ہوں منتخب کریں۔

en: Choose how the Table of Contents appears for this post.
ur: اس post کے لیے فہرستِ مضامین کیسے ظاہر ہو منتخب کریں۔

en: Choose sidebar/content layout, then arrange blocks in the 5x15 canvas.
ur: سائڈ بار/مواد لے آؤٹ منتخب کریں، پھر 5x15 کینوس میں بلاکس ترتیب دیں۔

en: Choose the ending color used by the fade mask effect.
ur: fade mask اثر کے لیے استعمال ہونے والا اختتامی رنگ منتخب کریں۔

en: Choose the heading level for the %s title.
ur: %s عنوان کی سرخی سطح منتخب کریں۔

en: Choose the line style for the container border.
ur: کنٹینر بارڈر کے لیے لکیر کا اسٹائل منتخب کریں۔

en: Choose the plugin you want to migrate from and review the available steps.
ur: وہ plugin منتخب کریں جس سے منتقل کرنا ہے اور دستیاب اقدامات دیکھیں۔

en: Choose the schema type that best matches your business category.
ur: وہ schema قسم منتخب کریں جو آپ کی کاروباری قسم سے بہترین مطابقت رکھتی ہو۔

en: Choose the tokens used to generate author archive descriptions.
ur: مصنف آرکائیو وضاحتیں بنانے کے لیے tokens منتخب کریں۔

en: Choose the tokens used to generate author archive titles.
ur: مصنف آرکائیو عنوانات بنانے کے لیے tokens منتخب کریں۔

en: Choose what data is permanently removed when the plugin is deleted. These actions only run on full uninstall, not on deactivation.
ur: منتخب کریں کہ پلگ ان حذف ہونے پر کون سا ڈیٹا مستقل طور پر ہٹایا جائے گا۔ یہ اقدامات صرف مکمل ان انسٹال پر چلتے ہیں، غیر فعال کرنے پر نہیں۔

en: Choose where TOC is inserted when automatic injection is enabled.
ur: خودکار انجیکشن فعال ہونے پر TOC کہاں داخل کیا جائے منتخب کریں۔

en: Choose where automatic %s output appears in post content.
ur: post کے مواد میں خودکار %s آؤٹ پٹ کہاں ظاہر ہو منتخب کریں۔

en: Choose where automatic breadcrumb output appears in the main content area.
ur: مرکزی مواد میں خودکار breadcrumb آؤٹ پٹ کہاں ظاہر ہو منتخب کریں۔

en: Choose whether TOC links are bold, italic, or underlined.
ur: TOC لنکس بولڈ، ترچھے یا انڈر لائن ہوں منتخب کریں۔

en: Choose whether author and date text are bold or italic.
ur: مصنف اور تاریخ متن بولڈ یا ترچھا ہو منتخب کریں۔

en: Choose whether automatic related posts appear before or after the article content.
ur: خودکار متعلقہ پوسٹس مضمون کے مواد سے پہلے یا بعد میں ظاہر ہوں منتخب کریں۔

en: Choose whether each line uses bullets, numbers, or plain text.
ur: ہر لکیر نقطے، نمبر یا سادہ متن استعمال کرے منتخب کریں۔

en: Choose whether links should be followed by default.
ur: لنکس پہلے سے فالو کیے جائیں منتخب کریں۔

en: Choose whether pages should be indexed by default.
ur: صفحات پہلے سے انڈیکس کیے جائیں منتخب کریں۔

en: Choose whether post titles are bold or italic in each card.
ur: ہر کارڈ میں post عنوانات بولڈ یا ترچھے ہوں منتخب کریں۔

en: Choose which content types appear in your XML sitemaps and tune pagination.
ur: XML sitemaps میں کون سی مواد اقسام ظاہر ہوں اور صفحہ بندی ترتیب دیں۔

en: Choose which heading levels are included in the TOC list.
ur: TOC فہرست میں کون سی سرخی سطحیں شامل ہوں منتخب کریں۔

en: Choose which link types are included in broken-link scans.
ur: ٹوٹے ہوئے لنک اسکینز میں کون سی لنک اقسام شامل ہوں منتخب کریں۔

en: Choose which post types and taxonomies are included in your XML sitemaps.
ur: XML sitemaps میں کون سی post اقسام اور taxonomies شامل ہوں منتخب کریں۔

en: Choose which post types are eligible for TOC output.
ur: TOC آؤٹ پٹ کے لیے کون سی post اقسام اہل ہیں منتخب کریں۔

en: Choose which post types are indexed for suggestions.
ur: تجاویز کے لیے کون سی post اقسام انڈیکس ہوں منتخب کریں۔

en: Choose which post types can participate in %s groups.
ur: %s گروپس میں کون سی post اقسام حصہ لے سکتی ہیں منتخب کریں۔

en: Choose which post types can use Score Calculator.
ur: کون سی post اقسام Score Calculator استعمال کر سکتی ہیں منتخب کریں۔

en: Choose which registered WordPress image size to output in each card.
ur: ہر کارڈ میں آؤٹ پٹ کے لیے رجسٹرڈ WordPress تصویر کا سائز منتخب کریں۔

en: Choose which tags Airygen prints when metadata is available.
ur: جب میٹا ڈیٹا دستیاب ہو تو Airygen کون سے tags پرنٹ کرے منتخب کریں۔

en: City
ur: شہر

en: City (locality) for your business address.
ur: آپ کے کاروباری پتے کا شہر (علاقہ)۔

en: Classic editor mode disabled.
ur: کلاسک ایڈیٹر موڈ غیر فعال ہو گیا۔

en: Classic editor mode enabled for testing.
ur: ٹیسٹنگ کے لیے کلاسک ایڈیٹر موڈ فعال ہو گیا۔

en: Clean URLs improve clarity and can increase click confidence.
ur: صاف URLs وضاحت بہتر کرتے ہیں اور کلک اعتماد بڑھا سکتے ہیں۔

en: Clear
ur: صاف کریں

en: Clear cache
ur: کیشے صاف کریں

en: Clear structure helps search engines understand the content hierarchy.
ur: واضح ڈھانچہ سرچ انجنوں کو مواد کی درجہ بندی سمجھنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Clear, visible titles improve click-through rate from search results.
ur: واضح اور نظر آنے والے عنوانات سرچ نتائج سے کلک ریٹ بہتر کرتے ہیں۔

en: Clearer reading experience helps users stay on the page.
ur: بہتر پڑھنے کا تجربہ صارفین کو صفحہ پر رکنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Click "Open global settings" here, or use Settings in the top navigation bar — both take you to the same settings page.
ur: یہاں "عمومی ترتیبات کھولیں" پر کلک کریں، یا اوپر کے نیویگیشن بار میں Settings استعمال کریں — دونوں آپ کو ایک ہی ترتیبات کے صفحے پر لے جاتے ہیں۔

en: Click or drag tokens into the template. Manual typing is disabled.
ur: ٹیمپلیٹ میں tokens کلک یا گھسیٹ کر ڈالیں۔ دستی ٹائپنگ غیر فعال ہے۔

en: Close
ur: بند کریں

en: Close modal
ur: ماڈل بند کریں

en: Closed
ur: بند

en: Closes
ur: بند ہوتا ہے

en: Cluster
ur: کلسٹر

en: Cluster relationship updated in draft.
ur: مسودے میں cluster تعلق اپ ڈیٹ کر دیا گیا۔

en: Collapse on load
ur: لوڈ پر سکیڑیں

en: Collapse suggestions
ur: تجاویز سکیڑیں

en: Collect 404 requests, monitor missing URLs, and define fallback behaviors.
ur: 404 درخواستیں جمع کریں، غائب URLs کی نگرانی کریں، اور fallback رویے متعین کریں۔

en: Color
ur: رنگ

en: Color for each Topic Cluster link.
ur: ہر ٹاپک کلسٹر لنک کا رنگ۔

en: Combined street/city/region/postal/country line.
ur: سڑک/شہر/علاقہ/پوسٹل/ملک کی مشترکہ لکیر۔

en: Comma-separated Facebook admin IDs so those accounts can access Page Insights for your domain. IDs are visible in page source, so only add them if you are fine with that exposure.
ur: کوما سے جدا Facebook ایڈمن IDs تاکہ وہ اکاؤنٹس آپ کے domain کے لیے Page Insights تک رسائی حاصل کر سکیں۔ IDs صفحہ کے سورس میں نظر آتی ہیں، اس لیے صرف اسی صورت شامل کریں جب آپ اس عوام کاری سے مطمئن ہوں۔

en: Comma-separated directives. Known directives are deduped; unknown ones are passed through.
ur: کوما سے جدا directives۔ معلوم directives کو ضم کیا جاتا ہے؛ نامعلوم کو وہی رہنے دیا جاتا ہے۔

en: Completed
ur: مکمل

en: Completed jobs
ur: مکمل شدہ کام

en: Configuration
ur: کنفیگریشن

en: Configure
ur: ترتیب دیں

en: Configure JSON-LD output for organization, website, breadcrumbs, and articles.
ur: تنظیم، ویب سائٹ، breadcrumbs اور مضامین کے لیے JSON-LD آؤٹ پٹ ترتیب دیں۔

en: Configure SEO metadata for category, tag, and custom taxonomy archive pages.
ur: زمرہ، ٹیگ اور کسٹم taxonomy آرکائیو صفحات کے لیے SEO میٹا ڈیٹا ترتیب دیں۔

en: Configure SMTP server connection and sender identity for Email delivery.
ur: Email ڈیلیوری کے لیے SMTP سرور کنکشن اور بھیجنے والے کی شناخت ترتیب دیں۔

en: Configure Teams webhook delivery for daily digest reports.
ur: روزانہ ڈائجسٹ رپورٹس کے لیے Teams webhook ڈیلیوری ترتیب دیں۔

en: Configure Topic Level
ur: ٹاپک سطح ترتیب دیں

en: Configure author archive metadata and schema so search engines better understand content ownership.
ur: مصنف آرکائیو میٹا ڈیٹا اور schema ترتیب دیں تاکہ سرچ انجن مواد کی ملکیت بہتر سمجھ سکیں۔

en: Configure basic branch controls before applying field overrides.
ur: فیلڈ اوور رائڈز لگانے سے پہلے بنیادی برانچ کنٹرولز ترتیب دیں۔

en: Configure curated LLM index output and content selection rules.
ur: کیوریٹڈ LLM انڈیکس آؤٹ پٹ اور مواد انتخاب کے قوانین ترتیب دیں۔

en: Configure daily digest schedule and send behavior.
ur: روزانہ ڈائجسٹ شیڈول اور بھیجنے کا رویہ ترتیب دیں۔

en: Configure daily opening intervals for schema output.
ur: schema آؤٹ پٹ کے لیے روزانہ افتتاحی وقفے ترتیب دیں۔

en: Configure delivery channels for daily 404 digest alerts.
ur: روزانہ 404 ڈائجسٹ الرٹس کے لیے ڈیلیوری چینلز ترتیب دیں۔

en: Configure digest schedule, trigger delivery, and review send logs.
ur: ڈائجسٹ شیڈول ترتیب دیں، ڈیلیوری شروع کریں اور بھیجنے کے لاگز دیکھیں۔

en: Configure enable state and integration methods for related posts output.
ur: متعلقہ پوسٹس آؤٹ پٹ کے لیے فعال حالت اور انضمام کے طریقے ترتیب دیں۔

en: Configure extension basics before arranging selection overrides.
ur: انتخاب اوور رائڈز ترتیب دینے سے پہلے extension کی بنیادی باتیں ترتیب دیں۔

en: Configure manual output and automatic %s injection.
ur: دستی آؤٹ پٹ اور خودکار %s انجیکشن ترتیب دیں۔

en: Configure manual output and automatic injection for table of contents.
ur: فہرستِ مضامین کے لیے دستی آؤٹ پٹ اور خودکار انجیکشن ترتیب دیں۔

en: Configure one rule per line for special opening hours.
ur: خصوصی افتتاحی اوقات کے لیے فی لکیر ایک قانون ترتیب دیں۔

en: Configure product-specific SEO templates while using WooCommerce native Product schema.
ur: WooCommerce مقامی Product schema استعمال کرتے ہوئے مصنوعات کے مخصوص SEO ٹیمپلیٹس ترتیب دیں۔

en: Configure recipients and test digest delivery using wp_mail.
ur: wp_mail استعمال کر کے وصول کنندگان ترتیب دیں اور ڈائجسٹ ڈیلیوری ٹیسٹ کریں۔

en: Configure related posts display grid layout.
ur: متعلقہ پوسٹس ڈسپلے گرڈ لے آؤٹ ترتیب دیں۔

en: Configure style settings for each block inside the Post Card layout.
ur: Post Card لے آؤٹ کے اندر ہر بلاک کے لیے اسٹائل ترتیبات ترتیب دیں۔

en: Configure the on-page breadcrumb trail and labels used in Schema.
ur: Schema میں استعمال ہونے والے صفحہ پر breadcrumb trail اور لیبلز ترتیب دیں۔

en: Configure the outer grid and each post container before styling individual post card blocks.
ur: انفرادی post card بلاکس کو اسٹائل کرنے سے پہلے بیرونی گرڈ اور ہر post کنٹینر ترتیب دیں۔

en: Configure webhook, username, and avatar for Discord delivery.
ur: Discord ڈیلیوری کے لیے webhook، یوزرنیم اور اوتار ترتیب دیں۔

en: Configure your business details for LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable shortcodes.
ur: LocalBusiness schema، جیو میٹا ٹیگز اور دوبارہ قابلِ استعمال shortcodes کے لیے کاروباری تفصیلات ترتیب دیں۔

en: Confirm batch action
ur: بیچ کارروائی کی تصدیق کریں

en: Confirm reindex
ur: ری انڈیکس کی تصدیق کریں

en: Connect Telegram Bot credentials to send digest messages.
ur: ڈائجسٹ پیغامات بھیجنے کے لیے Telegram Bot اسناد جوڑیں۔

en: Connect from next handle to prev handle for sibling order.
ur: ہم مرتبہ ترتیب کے لیے اگلے ہینڈل سے پچھلے ہینڈل تک جوڑیں۔

en: Connect from next to prev to set ordering.
ur: ترتیب متعین کرنے کے لیے اگلے سے پچھلے تک جوڑیں۔

en: Connect this site to Google Search Console for better indexing diagnostics. This feature is in development and coming soon.
ur: بہتر انڈیکسنگ تشخیص کے لیے اس سائٹ کو Google Search Console سے جوڑیں۔ یہ فیچر زیرِ ترقی ہے اور جلد آ رہا ہے۔

en: Connect your Facebook App for advanced analytics and verification.
ur: اعلیٰ تجزیات اور تصدیق کے لیے اپنی Facebook ایپ جوڑیں۔

en: Connection timeout (seconds)
ur: کنکشن ٹائم آؤٹ (سیکنڈ)

en: Consider improving
ur: بہتر کرنے پر غور کریں

en: Contact page
ur: رابطہ صفحہ

en: Contact page CSS
ur: رابطہ صفحہ CSS

en: Contact page HTML
ur: رابطہ صفحہ HTML

en: Contact page preview
ur: رابطہ صفحہ پیش منظر

en: Container
ur: کنٹینر

en: Container background color
ur: کنٹینر پس منظر رنگ

en: Container width
ur: کنٹینر چوڑائی

en: Content Score
ur: مواد اسکور

en: Content top margin (px)
ur: مواد کا اوپری مارجن (px)

en: Continue with the main article
ur: مرکزی مضمون کے ساتھ جاری رکھیں

en: Control anchor IDs and exclusions when building the TOC.
ur: TOC بناتے وقت anchor IDs اور اخراج کنٹرول کریں۔

en: Control author archive metadata, indexing, and author schema output.
ur: مصنف آرکائیو میٹا ڈیٹا، انڈیکسنگ اور مصنف schema آؤٹ پٹ کنٹرول کریں۔

en: Control editor panel order
ur: ایڈیٹر پینل کی ترتیب کنٹرول کریں

en: Control how 404 requests are tracked, stored, and filtered.
ur: 404 درخواستوں کی ٹریکنگ، ذخیرہ اور فلٹرنگ کنٹرول کریں۔

en: Control how visitors interact with the TOC links.
ur: وزیٹرز TOC لنکس کے ساتھ کیسے تعامل کریں کنٹرول کریں۔

en: Control indexing and following behavior for this specific post.
ur: اس مخصوص post کے لیے انڈیکسنگ اور فالو کرنے کا رویہ کنٹرول کریں۔

en: Control markdown output and metadata behavior for AI crawlers.
ur: AI کرالرز کے لیے markdown آؤٹ پٹ اور میٹا ڈیٹا رویہ کنٹرول کریں۔

en: Control per-post TOC output and insert helpers.
ur: فی post TOC آؤٹ پٹ اور ڈالنے کے مددگار کنٹرول کریں۔

en: Control sitemap pagination and preview the generated index.
ur: sitemap صفحہ بندی کنٹرول کریں اور بنائے گئے انڈیکس کا پیش منظر دیکھیں۔

en: Control the heading shown above %s output.
ur: %s آؤٹ پٹ کے اوپر دکھائی جانے والی سرخی کنٹرول کریں۔

en: Control what content should be excluded from LLMs.txt output.
ur: LLMs.txt آؤٹ پٹ سے کون سا مواد خارج کیا جائے کنٹرول کریں۔

en: Control whether feed signatures are injected and customize before/after message blocks.
ur: فیڈ دستخط داخل کیے جائیں یا نہیں کنٹرول کریں اور پہلے/بعد پیغام بلاکس کسٹمائز کریں۔

en: Control which metadata tags Airygen emits and how template-based defaults are generated.
ur: Airygen کون سے میٹا ڈیٹا tags خارج کرے اور ٹیمپلیٹ پر مبنی ڈیفالٹس کیسے بنیں کنٹرول کریں۔

en: Control which metadata tags Airygen emits and how titles incorporate your site name.
ur: Airygen کون سے میٹا ڈیٹا tags خارج کرے اور عنوانات میں سائٹ کا نام کیسے شامل ہو کنٹرول کریں۔

en: Control which parts of the trail are shown and how separators render.
ur: trail کے کون سے حصے دکھائے جائیں اور separators کیسے نمایاں ہوں کنٹرول کریں۔

en: Controls Business name title size.
ur: کاروبار کے نام کی سرخی کا سائز کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls Footer NAP text size.
ur: فوٹر NAP متن کا سائز کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls font size of field labels like Address and Phone.
ur: پتہ اور فون جیسے فیلڈ لیبلز کا فونٹ سائز کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls font size of field values.
ur: فیلڈ قدروں کا فونٹ سائز کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls horizontal alignment of Footer NAP content.
ur: فوٹر NAP مواد کی افقی سیدھ کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls how rounded the container corners appear.
ur: کنٹینر کے گوشے کتنے گول ہوں کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls how tall the fade mask overlay appears at the bottom of excerpt text.
ur: اقتباس متن کے نیچے fade mask اوورلے کتنا لمبا ہو کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls inner spacing of each content card.
ur: ہر مواد کارڈ کی اندرونی فاصلہ کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls the fallback description when a post has no custom SEO description.
ur: جب post میں کسٹم SEO وضاحت نہ ہو تو fallback وضاحت کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls the fallback title when a post has no custom SEO title.
ur: جب post میں کسٹم SEO عنوان نہ ہو تو fallback عنوان کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls whether /local.kml is listed in sitemap.xml. This KML file helps search engines understand your business location data.
ur: sitemap.xml میں /local.kml درج ہو یا نہیں کنٹرول کرتا ہے۔ یہ KML فائل سرچ انجنوں کو آپ کے کاروباری مقام کا ڈیٹا سمجھنے میں مدد دیتی ہے۔

en: Controls whether search engines follow links on this page.
ur: سرچ انجن اس صفحہ پر لنکس فالو کریں یا نہیں کنٹرول کرتا ہے۔

en: Controls whether search engines should index this page.
ur: سرچ انجن اس صفحہ کو انڈیکس کریں یا نہیں کنٹرول کرتا ہے۔

en: Coordinates
ur: کوآرڈینیٹس

en: Copied
ur: کاپی ہو گیا

en: Copied to clipboard!
ur: کلپ بورڈ پر کاپی ہو گیا!

en: Copied to clipboard.
ur: کلپ بورڈ پر کاپی ہو گیا۔

en: Copy
ur: کاپی کریں

en: Copy key
ur: key کاپی کریں

en: Core sitemap appears disabled
ur: Core sitemap غیر فعال نظر آتا ہے

en: Core sitemap request failed
ur: Core sitemap کی درخواست ناکام ہو گئی

en: Core sitemap returned an unexpected status
ur: Core sitemap نے غیر متوقع حیثیت واپس کی

en: Could not queue URLs. Try again.
ur: URLs قطار میں نہیں ڈال سکا۔ دوبارہ کوشش کریں۔

en: Count
ur: تعداد

en: Country code
ur: ملک کوڈ

en: Course
ur: کورس

en: Course instance
ur: کورس مثال

en: Create
ur: بنائیں

en: Create Group
ur: گروپ بنائیں

en: Create and prioritize redirect rules for your site.
ur: اپنی سائٹ کے لیے redirect قوانین بنائیں اور ترجیح دیں۔

en: Create group
ur: گروپ بنائیں

en: Critical
ur: اہم

en: Current default: %s
ur: موجودہ ڈیفالٹ: %s

en: Current length:
ur: موجودہ لمبائی:

en: Custom
ur: کسٹم

en: Custom Rules
ur: کسٹم قوانین

en: Custom SEO title for this taxonomy page. Leave blank to use the default value from settings.
ur: اس taxonomy صفحہ کے لیے کسٹم SEO عنوان۔ ترتیبات سے ڈیفالٹ قدر استعمال کرنے کے لیے خالی چھوڑیں۔

en: Custom canonical
ur: کسٹم canonical

en: Custom declaration
ur: کسٹم اعلان

en: Custom directives
ur: کسٹم directives

en: Custom directives (comma-separated)
ur: کسٹم directives (کوما سے جدا)

en: Custom price text
ur: کسٹم قیمت متن

en: Custom robots directive
ur: کسٹم robots directive

en: Custom schema
ur: کسٹم schema

en: Custom target URL
ur: کسٹم ہدف URL

en: Custom token 1
ur: کسٹم ٹوکن 1

en: Custom token 2
ur: کسٹم ٹوکن 2

en: Custom token 3
ur: کسٹم ٹوکن 3

en: Customize Footer NAP typography, spacing, and container width.
ur: فوٹر NAP ٹائپوگرافی، فاصلہ اور کنٹینر چوڑائی کسٹمائز کریں۔

en: Customize contact card appearance for preview and shortcode output.
ur: پیش منظر اور shortcode آؤٹ پٹ کے لیے رابطہ کارڈ کی ظاہری شکل کسٹمائز کریں۔

en: Customize how archives, search results, and 404 pages appear in the trail.
ur: trail میں آرکائیوز، سرچ نتائج اور 404 صفحات کیسے ظاہر ہوں کسٹمائز کریں۔

en: Customize how your page title appears in search.
ur: سرچ میں آپ کے صفحہ عنوان کی ظاہری شکل کسٹمائز کریں۔

en: Customize structured data for this post.
ur: اس post کے لیے structured data کسٹمائز کریں۔

en: Customize the descriptions shown before related Topic Cluster links in L1, L2, and L3 articles.
ur: L1، L2 اور L3 مضامین میں متعلقہ ٹاپک کلسٹر لنکس سے پہلے دکھائی جانے والی تفصیلات کو اپنی مرضی کے مطابق بنائیں۔

en: Daily Digest
ur: روزانہ ڈائجسٹ

en: Daily IndexNow quota reached.
ur: روزانہ IndexNow کوٹہ پہنچ گیا۔

en: Daily alerts
ur: روزانہ الرٹس

en: Daily digest
ur: روزانہ ڈائجسٹ

en: Daily digest is sent by background processing, but you can also send one immediately now.
ur: روزانہ ڈائجسٹ پس منظر پروسیسنگ سے بھیجا جاتا ہے، لیکن آپ ابھی فوری طور پر بھی بھیج سکتے ہیں۔

en: Daily event quota
ur: روزانہ ایونٹ کوٹہ

en: Daily send time
ur: روزانہ بھیجنے کا وقت

en: Dashboard
ur: ڈیش بورڈ

en: Dashed
ur: ڈیش دار

en: Date
ur: تاریخ

en: Debug
ur: ڈیبگ

en: Debug level
ur: ڈیبگ سطح

en: Debug level updated.
ur: ڈیبگ سطح اپ ڈیٹ ہو گئی۔

en: Debug mode disabled.
ur: ڈیبگ موڈ غیر فعال ہو گیا۔

en: Debug mode enabled.
ur: ڈیبگ موڈ فعال ہو گیا۔

en: Decimal latitude coordinate used for geo metadata and map output.
ur: جیو میٹا ڈیٹا اور نقشہ آؤٹ پٹ کے لیے استعمال ہونے والا اعشاریہ عرضِ بلد کوآرڈینیٹ۔

en: Decimal longitude coordinate used for geo metadata and map output.
ur: جیو میٹا ڈیٹا اور نقشہ آؤٹ پٹ کے لیے استعمال ہونے والا اعشاریہ طولِ بلد کوآرڈینیٹ۔

en: Default
ur: ڈیفالٹ

en: Default article type
ur: ڈیفالٹ مضمون کی قسم

en: Default card type
ur: ڈیفالٹ کارڈ کی قسم

en: Default description template
ur: ڈیفالٹ وضاحت ٹیمپلیٹ

en: Default image ID
ur: ڈیفالٹ تصویر ID

en: Default image — Attachment ID
ur: ڈیفالٹ تصویر — Attachment ID

en: Default image — URL
ur: ڈیفالٹ تصویر — URL

en: Default product description template
ur: ڈیفالٹ مصنوع وضاحت ٹیمپلیٹ

en: Default product title template
ur: ڈیفالٹ مصنوع عنوان ٹیمپلیٹ

en: Default title template
ur: ڈیفالٹ عنوان ٹیمپلیٹ

en: Default: %s
ur: ڈیفالٹ: %s

en: Defaults
ur: ڈیفالٹس

en: Define fallback title and description templates for taxonomy archives.
ur: taxonomy آرکائیوز کے لیے fallback عنوان اور وضاحت ٹیمپلیٹس متعین کریں۔

en: Define how %s influences breadcrumbs and previous and next navigation.
ur: %s کس طرح breadcrumbs اور پچھلی اور اگلی نیویگیشن کو متاثر کرتا ہے متعین کریں۔

en: Define served cities, postal codes, and optional radius for areaServed schema.
ur: areaServed schema کے لیے خدمت یافتہ شہر، پوسٹل کوڈ اور اختیاری رداس متعین کریں۔

en: Define shared tokens used by your image templates.
ur: اپنے تصویر ٹیمپلیٹس کے ذریعہ استعمال ہونے والے مشترکہ tokens متعین کریں۔

en: Define the authoritative URL for this content.
ur: اس مواد کے لیے مستند URL متعین کریں۔

en: Define the services list for hasOfferCatalog in LocalBusiness schema.
ur: LocalBusiness schema میں hasOfferCatalog کے لیے خدمات کی فہرست متعین کریں۔

en: Define what should happen when a URL hits 404 and no redirect rule is matched.
ur: جب URL پر 404 ہو اور کوئی redirect قانون نہ ملے تو کیا ہونا چاہیے متعین کریں۔

en: Delay between batches (minutes)
ur: بیچز کے درمیان وقفہ (منٹ)

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Delete selected
ur: منتخب کو حذف کریں

en: Deliver daily digest messages through Telegram Bot API.
ur: Telegram Bot API کے ذریعے روزانہ ڈائجسٹ پیغامات بھیجیں۔

en: Deliver digest notifications through wp_mail recipients.
ur: wp_mail وصول کنندگان کے ذریعے ڈائجسٹ اطلاعات بھیجیں۔

en: Delivery date
ur: ڈیلیوری تاریخ

en: Density
ur: کثافت

en: Describe each image in plain language, focusing on what it shows.
ur: ہر تصویر کو سادہ زبان میں بیان کریں، جو دکھاتی ہے اس پر توجہ دیں۔

en: Description
ur: وضاحت

en: Description includes the focus keyphrase.
ur: وضاحت میں فوکس keyphrase شامل ہے۔

en: Description is empty.
ur: وضاحت خالی ہے۔

en: Description is missing the focus keyphrase.
ur: وضاحت میں فوکس keyphrase غائب ہے۔

en: Description is too long.
ur: وضاحت بہت لمبی ہے۔

en: Description is too short.
ur: وضاحت بہت چھوٹی ہے۔

en: Description length could be improved.
ur: وضاحت کی لمبائی بہتر کی جا سکتی ہے۔

en: Description length is in a good range.
ur: وضاحت کی لمبائی اچھی حد میں ہے۔

en: Description template
ur: وضاحت ٹیمپلیٹ

en: Descriptions that are too short or too long get cut off in results.
ur: بہت چھوٹی یا بہت لمبی وضاحتیں نتائج میں کٹ جاتی ہیں۔

en: Details
ur: تفصیلات

en: Detected brand-like taxonomies
ur: برانڈ نما taxonomies کا پتہ چلا

en: Diagnostic
ur: تشخیصی

en: Digest sent. Check channel results in logs below.
ur: ڈائجسٹ بھیج دیا گیا۔ نیچے لاگز میں چینل نتائج دیکھیں۔

en: Disable previews (0 seconds)
ur: پیش منظر غیر فعال کریں (0 سیکنڈ)

en: Disable translation prompts
ur: ترجمہ پرامپٹس غیر فعال کریں

en: Disable video preview
ur: ویڈیو پیش منظر غیر فعال کریں

en: Disabled
ur: غیر فعال

en: Disabled override set.
ur: غیر فعال اوور رائڈ سیٹ ہو گیا۔

en: Dismiss notification
ur: اطلاع برخاست کریں

en: Display author name.
ur: مصنف کا نام دکھائیں۔

en: Display breadcrumb trails in templates and expose a matching Schema graph.
ur: ٹیمپلیٹس میں breadcrumb trails دکھائیں اور مطابق Schema گراف ظاہر کریں۔

en: Display mode
ur: ڈسپلے موڈ

en: Display the Tax ID line.
ur: Tax ID لائن دکھائیں۔

en: Display the business name line.
ur: کاروبار کا نام لائن دکھائیں۔

en: Display the full address line.
ur: مکمل پتہ لائن دکھائیں۔

en: Display the legal entity name line.
ur: قانونی ادارے کا نام لائن دکھائیں۔

en: Display the telephone line.
ur: ٹیلیفون لائن دکھائیں۔

en: Displays configured Tax ID.
ur: ترتیب شدہ Tax ID دکھاتا ہے۔

en: Displays configured service catalog items.
ur: ترتیب شدہ سروس کیٹالاگ آئٹمز دکھاتا ہے۔

en: Displays opening hours lines.
ur: افتتاحی اوقات کی لائنیں دکھاتا ہے۔

en: Displays resolved price range text.
ur: حل شدہ قیمت کی حد متن دکھاتا ہے۔

en: Displays served cities, postal codes, and radius.
ur: خدمت یافتہ شہر، پوسٹل کوڈ اور رداس دکھاتا ہے۔

en: Displays special-hours lines.
ur: خصوصی اوقات کی لائنیں دکھاتا ہے۔

en: Distinct messaging gives users more reasons to click.
ur: منفرد پیغامات صارفین کو کلک کرنے کی زیادہ وجوہات دیتے ہیں۔

en: Do you want links to your site to display a rich preview when shared on social media?
ur: کیا آپ چاہتے ہیں کہ سوشل میڈیا پر شیئر کیے جانے پر آپ کی سائٹ کے لنکس بھرپور پیش نظارہ دکھائیں؟

en: Does your site have multiple authors or use many categories and tags to organize content?
ur: کیا آپ کی سائٹ میں متعدد مصنفین ہیں یا مواد منظم کرنے کے لیے بہت سی زمرے اور ٹیگز استعمال ہوتے ہیں؟

en: Does your site have multiple language versions or serve users in different countries?
ur: کیا آپ کی سائٹ کے متعدد زبانوں کے ورژن ہیں یا مختلف ممالک میں صارفین کی خدمت کرتی ہے؟

en: Does your site publish long-form articles, tutorials, or in-depth knowledge content?
ur: کیا آپ کی سائٹ طویل مضامین، ٹیوٹوریلز یا گہرائی سے علمی مواد شائع کرتی ہے؟

en: Does your website represent a business with a physical location?
ur: کیا آپ کی ویب سائٹ کسی ایسے کاروبار کی نمائندگی کرتی ہے جس کا کوئی جسمانی مقام ہو؟

en: Does your website sell products or services online?
ur: کیا آپ کی ویب سائٹ آن لائن مصنوعات یا خدمات فروخت کرتی ہے؟

en: Domain verification
ur: Domain تصدیق

en: Don't worry — every question is just Yes or No. No technical knowledge needed. It takes about 2 minutes. 😊
ur: فکر نہ کریں — ہر سوال صرف ہاں یا نہیں ہے۔ کوئی تکنیکی معلومات درکار نہیں۔ اس میں تقریباً 2 منٹ لگتے ہیں۔ 😊

en: Done
ur: مکمل

en: Dotted
ur: نقطہ دار

en: Download a JSON snapshot of all your current settings. Use this to back up your configuration or transfer it to another site.
ur: اپنی تمام موجودہ ترتیبات کا JSON سنیپ شاٹ ڈاؤن لوڈ کریں۔ اپنی ترتیبات کا بیک اپ لینے یا دوسری سائٹ پر منتقل کرنے کے لیے استعمال کریں۔

en: Drag any module card to rearrange them. The Settings menu bar reflects this exact order — put your most-used modules up front.
ur: انہیں دوبارہ ترتیب دینے کے لیے کوئی بھی ماڈیول کارڈ گھسیٹیں۔ Settings مینو بار بالکل اسی ترتیب کی عکاسی کرتا ہے — سب سے زیادہ استعمال ہونے والے ماڈیولز کو آگے رکھیں۔

en: Drag cards to reorder Footer NAP output. Drop into hidden blocks to hide a field.
ur: فوٹر NAP آؤٹ پٹ کو ترتیب دینے کے لیے کارڈز گھسیٹیں۔ فیلڈ چھپانے کے لیے پوشیدہ بلاکس میں ڈراپ کریں۔

en: Drag cards to target cells. Bottom squares control width span. Left vertical squares control row span from top to bottom.
ur: کارڈز کو ہدف خانوں میں گھسیٹیں۔ نیچے کے مربع چوڑائی کنٹرول کرتے ہیں۔ بائیں عمودی مربع اوپر سے نیچے تک قطار span کنٹرول کرتے ہیں۔

en: Drag content blocks between zones to control where they appear, and reorder within each zone to set their stacking sequence.
ur: مواد کے بلاکس کو زونز کے درمیان گھسیٹیں تاکہ کنٹرول کر سکیں وہ کہاں ظاہر ہوں، اور ان کی اسٹیکنگ ترتیب سیٹ کرنے کے لیے ہر زون میں دوبارہ ترتیب دیں۔

en: Drag modules to reorder
ur: دوبارہ ترتیب دینے کے لیے ماڈیولز گھسیٹیں

en: Drag these panel cards to set the display order of sidebar panels shown in the post editor. The order here is the order there.
ur: پوسٹ ایڈیٹر میں دکھائے گئے سائڈبار پینلز کی ڈسپلے ترتیب سیٹ کرنے کے لیے یہ پینل کارڈز گھسیٹیں۔ یہاں کی ترتیب وہاں کی ترتیب ہے۔

en: Drag tokens here to build the template.
ur: ٹیمپلیٹ بنانے کے لیے tokens یہاں گھسیٹیں۔

en: Drop blocks here
ur: یہاں بلاکس چھوڑیں

en: Drop blocks here.
ur: بلاکس یہاں ڈراپ کریں۔

en: Each group must contain exactly one L1 topic before saving the mind map.
ur: مائنڈ میپ محفوظ کرنے سے پہلے ہر group میں بالکل ایک L1 topic ہونا لازمی ہے۔

en: Edit
ur: ترمیم کریں

en: Edit Group
ur: گروپ ترمیم کریں

en: Edit post
ur: post ترمیم کریں

en: Edit redirect
ur: redirect ترمیم کریں

en: Edit selection
ur: انتخاب ترمیم کریں

en: Editor Sidebar
ur: ایڈیٹر سائڈ بار

en: Email
ur: ای میل

en: Email and message title used for daily digest delivery.
ur: روزانہ ڈائجسٹ ڈیلیوری کے لیے استعمال ہونے والی ای میل اور پیغام عنوان۔

en: Embedded map block controlled by map settings.
ur: نقشہ ترتیبات سے کنٹرول ہونے والا سرایت شدہ نقشہ بلاک۔

en: Enable
ur: فعال کریں

en: Enable %s submissions
ur: %s جمع کرانا فعال کریں

en: Enable Article schema in Schema Markup settings.
ur: اسٹرکچرڈ ڈیٹا مارک اپ ترتیبات میں Article schema فعال کریں۔

en: Enable Author SEO
ur: مصنف SEO فعال کریں

en: Enable Breadcrumbs and the BreadcrumbList schema output.
ur: Breadcrumbs اور BreadcrumbList schema آؤٹ پٹ فعال کریں۔

en: Enable Debug Mode
ur: ڈیبگ موڈ فعال کریں

en: Enable Discord
ur: Discord فعال کریں

en: Enable Email
ur: ای میل فعال کریں

en: Enable Instant Indexing
ur: فوری انڈیکسنگ فعال کریں

en: Enable Local SEO output
ur: مقامی SEO آؤٹ پٹ فعال کریں

en: Enable Markdown output
ur: Markdown آؤٹ پٹ فعال کریں

en: Enable Open Graph
ur: Open Graph فعال کریں

en: Enable RSS signature
ur: RSS دستخط فعال کریں

en: Enable Taxonomy SEO
ur: Taxonomy SEO فعال کریں

en: Enable Teams
ur: Teams فعال کریں

en: Enable Telegram
ur: Telegram فعال کریں

en: Enable Twitter Cards
ur: Twitter Cards فعال کریں

en: Enable WooCommerce SEO
ur: WooCommerce SEO فعال کریں

en: Enable WooCommerce SEO output for product metadata. Product schema is provided by WooCommerce native output.
ur: مصنوع میٹا ڈیٹا کے لیے WooCommerce SEO آؤٹ پٹ فعال کریں۔ Product schema WooCommerce مقامی آؤٹ پٹ سے فراہم کیا جاتا ہے۔

en: Enable WordPress previous and next override in Settings to use ordering links.
ur: ترتیب لنکس استعمال کرنے کے لیے ترتیبات میں WordPress پچھلا اور اگلا اوور رائڈ فعال کریں۔

en: Enable at least one module to configure its settings.
ur: ترتیبات کنفیگر کرنے کے لیے کم از کم ایک ماڈیول فعال کریں۔

en: Enable automatic %s injection
ur: خودکار %s انجیکشن فعال کریں

en: Enable automatic breadcrumbs injection
ur: خودکار breadcrumbs انجیکشن فعال کریں

en: Enable branch
ur: برانچ فعال کریں

en: Enable channels and open each card to configure delivery details.
ur: چینلز فعال کریں اور ڈیلیوری تفصیلات ترتیب دینے کے لیے ہر کارڈ کھولیں۔

en: Enable daily digest
ur: روزانہ ڈائجسٹ فعال کریں

en: Enable default robots meta
ur: ڈیفالٹ robots meta فعال کریں

en: Enable extension
ur: extension فعال کریں

en: Enable geo tags
ur: جیو tags فعال کریں

en: Enable llms.txt output
ur: llms.txt آؤٹ پٹ فعال کریں

en: Enable manual %s injection
ur: دستی %s انجیکشن فعال کریں

en: Enable manual breadcrumbs output
ur: دستی breadcrumbs آؤٹ پٹ فعال کریں

en: Enable or disable features to customize the Settings page.
ur: ترتیبات صفحہ کسٹمائز کرنے کے لیے فیچرز فعال یا غیر فعال کریں۔

en: Enable related post suggestions
ur: متعلقہ post تجاویز فعال کریں

en: Enable template function, shortcode, and block output for breadcrumb trail rendering.
ur: breadcrumb trail رینڈرنگ کے لیے ٹیمپلیٹ فنکشن، shortcode اور block آؤٹ پٹ فعال کریں۔

en: Enable term-level SEO overrides and choose which taxonomies are managed.
ur: term سطح SEO اوور رائڈز فعال کریں اور کون سی taxonomies منظم ہوں منتخب کریں۔

en: Enable this day and adjust open/close time.
ur: یہ دن فعال کریں اور کھلنے/بند ہونے کا وقت ایڈجسٹ کریں۔

en: Enable this to show a panel in the editor where you can add descriptions, instructions, or prompts for LLM agents.
ur: ایڈیٹر میں ایک پینل دکھانے کے لیے اسے فعال کریں جہاں آپ LLM ایجنٹس کے لیے وضاحتیں، ہدایات یا پرامپٹس شامل کر سکتے ہیں۔

en: Enable this when your SMTP server requires username and password.
ur: جب آپ کا SMTP سرور یوزرنیم اور پاسورڈ کی ضرورت ہو تو یہ فعال کریں۔

en: Enable underline styling for breadcrumb links.
ur: breadcrumb لنکس کے لیے انڈر لائن اسٹائل فعال کریں۔

en: Enable which engines receive submissions and review their endpoints. Bing can notify other search engines, so enabling only Bing can reduce extra requests.
ur: کون سے انجن جمع کرانا وصول کریں فعال کریں اور ان کے endpoints دیکھیں۔ Bing دوسرے سرچ انجنوں کو اطلاع دے سکتا ہے، اس لیے صرف Bing فعال کرنے سے اضافی درخواستیں کم ہو سکتی ہیں۔

en: Enabled
ur: فعال

en: Enabled Taxonomies
ur: فعال Taxonomies

en: Enabled by %s
ur: %s سے فعال

en: Enabled override set.
ur: فعال اوور رائڈ سیٹ ہو گیا۔

en: End date
ur: اختتامی تاریخ

en: Engine
ur: انجن

en: Engines
ur: انجنز

en: Ensure the canonical points to the main URL of the page.
ur: یقینی بنائیں کہ canonical صفحہ کے مرکزی URL کی طرف اشارہ کرے۔

en: Enter a published post ID for markdown preview/export.
ur: markdown پیش منظر/برآمد کے لیے شائع شدہ post ID درج کریں۔

en: Enter a valid URL (including http/https).
ur: درست URL درج کریں (http/https سمیت)۔

en: Enter at least one URL.
ur: کم از کم ایک URL درج کریں۔

en: Enter full screen
ur: فل سکرین میں جائیں

en: Enter group name
ur: گروپ کا نام درج کریں

en: Enter the target chat ID where daily reports should be sent.
ur: وہ ہدف chat ID درج کریں جہاں روزانہ رپورٹس بھیجی جائیں۔

en: Error
ur: غلطی

en: Error: %s.
ur: غلطی: %s۔

en: Every L2 or L3 topic must reference a valid parent in the same group.
ur: ہر L2 یا L3 موضوع کو اسی group میں ایک درست parent کا حوالہ دینا لازمی ہے۔

en: Exact match
ur: عین مطابقت

en: Example post
ur: مثالی post

en: Example: Emergency plumbing
ur: مثال: ہنگامی پلمبنگ

en: Example: Plumbing and Home Repair Services
ur: مثال: پلمبنگ اور گھریلو مرمت خدمات

en: Example: TW-TPE
ur: مثال: TW-TPE

en: Example: Taipei
ur: مثال: تائپے

en: Excerpt
ur: اقتباس

en: Exclude auto-selected posts with fewer words than this value.
ur: اس قدر سے کم الفاظ والے خودکار منتخب posts کو خارج کریں۔

en: Exclude empty taxonomies
ur: خالی taxonomies خارج کریں

en: Exclude headings
ur: سرخیاں خارج کریں

en: Exclude noindex
ur: noindex خارج کریں

en: Exclude password-protected
ur: پاسورڈ محفوظ کو خارج کریں

en: Exclude patterns
ur: نمونے خارج کریں

en: Exclude posts below word count
ur: لفظ تعداد سے کم posts خارج کریں

en: Exclusions
ur: اخراج

en: Exit full screen
ur: فل سکرین سے نکلیں

en: Expand suggestions
ur: تجاویز پھیلائیں

en: Expand the content with examples, steps, or FAQs.
ur: مثالوں، مراحل یا FAQs کے ساتھ مواد پھیلائیں۔

en: Export
ur: برآمد کریں

en: Export or import all plugin settings, and configure what data is removed when the plugin is uninstalled.
ur: تمام پلگ ان ترتیبات برآمد یا درآمد کریں، اور ترتیب دیں کہ ان انسٹال کے وقت کون سا ڈیٹا ہٹایا جائے۔

en: Export settings
ur: ترتیبات برآمد کریں

en: Exporting…
ur: برآمد ہو رہا ہے…

en: Expose clean markdown output from published content for AI clients.
ur: AI کلائنٹس کے لیے شائع شدہ مواد سے صاف markdown آؤٹ پٹ ظاہر کریں۔

en: Extension selections override the base llms.txt selections when used.
ur: Extension انتخاب استعمال ہونے پر بنیادی llms.txt انتخاب کو اوور رائڈ کرتے ہیں۔

en: External
ur: بیرونی

en: External link count
ur: بیرونی لنک تعداد

en: External links
ur: بیرونی لنکس

en: External links at least %d
ur: بیرونی لنکس کم از کم %d

en: External links show credibility and provide references.
ur: بیرونی لنکس اعتبار ظاہر کرتے اور حوالے فراہم کرتے ہیں۔

en: External links use rel attributes
ur: بیرونی لنکس rel attributes استعمال کرتے ہیں

en: Extra directives
ur: اضافی directives

en: Fade color
ur: fade رنگ

en: Fade mask
ur: fade mask

en: Failed
ur: ناکام

en: Failed jobs
ur: ناکام کام

en: Failed to copy to clipboard.
ur: کلپ بورڈ پر کاپی کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to copy.
ur: کاپی کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to disable debug mode.
ur: ڈیبگ موڈ غیر فعال کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to enable debug mode.
ur: ڈیبگ موڈ فعال کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load %s records.
ur: %s ریکارڈز لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load 404 stats.
ur: 404 اعداد و شمار لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load debug info.
ur: ڈیبگ معلومات لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load markdown preview.
ur: markdown پیش منظر لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load notify logs.
ur: اطلاع لاگز لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load preview.
ur: پیش منظر لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load settings.
ur: ترتیبات لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to load snapshots.
ur: snapshots لوڈ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to rebuild markdown snapshots.
ur: markdown snapshots دوبارہ بنانے میں ناکامی۔

en: Failed to save Link Suggestions settings.
ur: Link Suggestions ترتیبات محفوظ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to save changes.
ur: تبدیلیاں محفوظ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to save preferences.
ur: ترجیحات محفوظ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to save settings.
ur: ترتیبات محفوظ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to send digest.
ur: ڈائجسٹ بھیجنے میں ناکامی۔

en: Failed to test channel.
ur: چینل ٹیسٹ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to update 404 record.
ur: 404 ریکارڈ اپ ڈیٹ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to update debug level.
ur: ڈیبگ سطح اپ ڈیٹ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to update editor mode.
ur: ایڈیٹر موڈ اپ ڈیٹ کرنے میں ناکامی۔

en: Failed to update selected records.
ur: منتخب ریکارڈز اپ ڈیٹ کرنے میں ناکامی۔

en: Fallback description for products without custom SEO description.
ur: کسٹم SEO وضاحت کے بغیر مصنوعات کے لیے fallback وضاحت۔

en: Fallback image used when a post has no featured image. Set to 0 to disable.
ur: جب post میں کوئی featured image نہ ہو تو fallback تصویر استعمال ہوتی ہے۔ غیر فعال کرنے کے لیے 0 پر سیٹ کریں۔

en: Fallback title for products without custom SEO title.
ur: کسٹم SEO عنوان کے بغیر مصنوعات کے لیے fallback عنوان۔

en: Feature checks
ur: فیچر جانچیں

en: Featured image
ur: نمایاں تصویر

en: Featured topics
ur: نمایاں موضوعات

en: Field font size
ur: فیلڈ فونٹ سائز

en: Field text color
ur: فیلڈ متن رنگ

en: File path
ur: فائل کا راستہ

en: Filters
ur: فلٹرز

en: Find related posts while you edit.
ur: ترمیم کے دوران متعلقہ posts تلاش کریں۔

en: Finding suggestions…
ur: تجاویز تلاش کی جا رہی ہیں…

en: Fine-tune which links appear in the chain.
ur: چین میں کون سے لنکس ظاہر ہوں یہ ٹھیک کریں۔

en: Flesch reading ease >= %d (non-CJK)
ur: Flesch پڑھنے کی آسانی >= %d (non-CJK)

en: Focus Keyphrase
ur: فوکس Keyphrase

en: Focus keyphrase
ur: فوکس keyphrase

en: Focus keyphrase appears too often.
ur: فوکس keyphrase بہت زیادہ بار ظاہر ہوتا ہے۔

en: Focus keyphrase density
ur: فوکس keyphrase کثافت

en: Focus keyphrase density %1$s%%-%2$s%%
ur: فوکس keyphrase کثافت %1$s%%-%2$s%%

en: Focus keyphrase density is 0%. Add it naturally to the content.
ur: فوکس keyphrase کثافت 0% ہے۔ اسے مواد میں قدرتی طور پر شامل کریں۔

en: Focus keyphrase density is in range (0.5%–2%).
ur: فوکس keyphrase کثافت حد میں ہے (0.5%–2%)۔

en: Focus keyphrase is not set.
ur: فوکس keyphrase سیٹ نہیں ہے۔

en: Focus keyphrase not set for description.
ur: وضاحت کے لیے فوکس keyphrase سیٹ نہیں۔

en: Focus keyphrase not set for title.
ur: عنوان کے لیے فوکس keyphrase سیٹ نہیں۔

en: Follow
ur: فالو

en: Following
ur: فالو کر رہے ہیں

en: Font color
ur: فونٹ رنگ

en: Font size
ur: فونٹ سائز

en: Font size used for each Topic Cluster link.
ur: ہر ٹاپک کلسٹر لنک کے لیے فونٹ سائز۔

en: Font style
ur: فونٹ اسٹائل

en: Footer
ur: فوٹر

en: Footer NAP
ur: فوٹر NAP

en: Footer NAP CSS
ur: فوٹر NAP CSS

en: Footer NAP HTML
ur: فوٹر NAP HTML

en: Footer NAP is empty with current settings.
ur: موجودہ ترتیبات کے ساتھ فوٹر NAP خالی ہے۔

en: Footer NAP preview
ur: فوٹر NAP پیش منظر

en: Footer columns
ur: فوٹر کالم

en: For best consistency, save the post before comparing scores.
ur: بہترین یکسانیت کے لیے، اسکور موازنہ سے پہلے post محفوظ کریں۔

en: For example, a WooCommerce store or any site with a shopping cart.
ur: مثال کے طور پر، ایک WooCommerce اسٹور یا کوئی بھی سائٹ جس میں شاپنگ کارٹ ہو۔

en: For example, a blog, technical documentation site, or educational platform.
ur: مثال کے طور پر، ایک بلاگ، تکنیکی دستاویزی سائٹ، یا تعلیمی پلیٹ فارم۔

en: For example, a restaurant, clinic, law firm, gym, or retail store.
ur: مثال کے طور پر، ایک ریستوران، کلینک، قانونی فرم، جم، یا ریٹیل اسٹور۔

en: For example, separate English and Spanish versions, or different URLs targeting different regions.
ur: مثال کے طور پر، الگ انگریزی اور ہسپانوی ورژن، یا مختلف علاقوں کو ہدف بنانے والے مختلف URLs۔

en: Force Classic Editor
ur: Classic Editor مجبور کریں

en: Friday
ur: جمعہ

en: From Email
ur: بھیجنے والی ای میل

en: From Name
ur: بھیجنے والے کا نام

en: Front-end output
ur: فرنٹ اینڈ آؤٹ پٹ

en: Full reindex queued. We will refresh suggestions in the background.
ur: مکمل ری انڈیکس قطار میں ہے۔ ہم پس منظر میں تجاویز تازہ کریں گے۔

en: Full snippets look more professional and improve engagement.
ur: مکمل snippets زیادہ پیشہ ورانہ لگتے ہیں اور مشغولیت بہتر کرتے ہیں۔

en: Gap
ur: فاصلہ

en: Gap between blocks (px)
ur: بلاکس کے درمیان فاصلہ (px)

en: Generate AI-friendly markdown from published content.
ur: شائع شدہ مواد سے AI دوست markdown بنائیں۔

en: Generate a linked outline of headings inside your content.
ur: اپنے مواد میں سرخیوں کا مربوط خاکہ بنائیں۔

en: Generate a navigable outline of headings and control where it appears in your content.
ur: سرخیوں کا قابلِ نیویگیشن خاکہ بنائیں اور کنٹرول کریں کہ یہ مواد میں کہاں ظاہر ہو۔

en: Generates Person schema for every author page to establish authorship identity and strengthen the E-E-A-T signals Google increasingly factors into rankings.
ur: مصنف کی شناخت قائم کرنے اور E-E-A-T سگنلز کو مضبوط کرنے کے لیے ہر مصنف کے صفحے کے لیے Person schema بناتا ہے جنہیں Google رینکنگ میں بڑھتے ہوئے شامل کرتا ہے۔

en: Generates a WebSite graph with search action data pulled from your site.
ur: آپ کی سائٹ سے کھینچے گئے سرچ ایکشن ڈیٹا کے ساتھ WebSite گراف بناتا ہے۔

en: Geo meta tags
ur: جیو میٹا ٹیگز

en: Geo place name
ur: جیو مقام کا نام

en: Geo region code
ur: جیو علاقہ کوڈ

en: Geo tags are disabled.
ur: جیو tags غیر فعال ہیں۔

en: GeoCircle radius. Uses the Map latitude/longitude as center point.
ur: GeoCircle رداس۔ مرکزی نقطے کے طور پر نقشے کے عرض/طولِ بلد کا استعمال کرتا ہے۔

en: Get started →
ur: ← شروع کریں

en: Global output switch. When disabled, WooCommerce SEO metadata is not rendered.
ur: عمومی آؤٹ پٹ سوئچ۔ غیر فعال ہونے پر WooCommerce SEO میٹا ڈیٹا نمایاں نہیں ہوتا۔

en: Global settings migration
ur: عمومی ترتیبات کی منتقلی

en: Go to the sections you use most, or check your site's overall SEO status.
ur: سب سے زیادہ استعمال ہونے والے حصوں میں جائیں، یا اپنی سائٹ کی مجموعی SEO حیثیت دیکھیں۔

en: Good
ur: اچھا

en: Google verification
ur: Google تصدیق

en: Got it
ur: سمجھ گیا

en: Got it, don't show again
ur: سمجھ گیا، دوبارہ نہ دکھائیں

en: Great job! No suggestions right now.
ur: شاباش! ابھی کوئی تجویز نہیں۔

en: Grid
ur: گرڈ

en: Group
ur: گروپ

en: Group #%d
ur: گروپ #%d

en: Group created.
ur: گروپ بنا دیا گیا۔

en: Group name is required.
ur: گروپ کا نام درکار ہے۔

en: Group not found.
ur: گروپ نہیں ملا۔

en: Group removed.
ur: گروپ ہٹا دیا گیا۔

en: Group updated.
ur: گروپ اپ ڈیٹ ہو گیا۔

en: Group:
ur: گروپ:

en: Grouped
ur: گروپ شدہ

en: Groups
ur: گروپس

en: H2/H3 count between %1$d and %2$d
ur: H2/H3 تعداد %1$d اور %2$d کے درمیان

en: HTML Sample
ur: HTML نمونہ

en: HTTP %d received.
ur: HTTP %d موصول ہوا۔

en: HTTP status
ur: HTTP حیثیت

en: Has your site ever changed its URL structure, or do you know some links lead to 404 pages?
ur: کیا آپ کی سائٹ نے کبھی اپنی URL ساخت تبدیل کی ہے، یا کیا آپ جانتے ہیں کہ کچھ لنکس 404 صفحات تک لے جاتے ہیں؟

en: Head Sample
ur: ہیڈ نمونہ

en: Head tag output
ur: ہیڈ ٹیگ آؤٹ پٹ

en: Header
ur: ہیڈر

en: Header (5) + Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
ur: ہیڈر (5) + مرکزی مواد بائیں (3) + سائڈ بار دائیں (2)

en: Header (5) + Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
ur: ہیڈر (5) + سائڈ بار بائیں (2) + مرکزی مواد دائیں (3)

en: Heading level
ur: سرخی کی سطح

en: Heading levels
ur: سرخی کی سطحیں

en: Help search engines pick the right language URL for each visitor.
ur: سرچ انجنوں کو ہر وزیٹر کے لیے صحیح زبان URL منتخب کرنے میں مدد دیں۔

en: Helps avoid link spam signals and keeps compliance clean.
ur: لنک سپام اشاروں سے بچنے اور تعمیل صاف رکھنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Helps search engines connect sections to the main theme.
ur: سرچ انجنوں کو سیکشنز کو مرکزی موضوع سے جوڑنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Helps the page rank for more specific queries.
ur: صفحے کو زیادہ مخصوص سوالات کے لیے رینک کرنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Helps you manage a topic cluster structure (pillar → cluster → supporting articles) and automatically renders a topic navigation block within posts, making it easy for readers to explore related content while signaling topical depth to Google.
ur: آپ کو موضوع کلسٹر کی ساخت (پلر ← کلسٹر ← معاون مضامین) منظم کرنے میں مدد کرتا ہے اور پوسٹس کے اندر خود بخود ایک موضوع نیویگیشن بلاک پیش کرتا ہے، جس سے قارئین کے لیے متعلقہ مواد دریافت کرنا آسان ہو جاتا ہے جبکہ Google کو موضوعاتی گہرائی کا اشارہ دیتا ہے۔

en: Hidden blocks
ur: پوشیدہ بلاکس

en: Hidden selections staging area
ur: پوشیدہ انتخاب اسٹیجنگ علاقہ

en: Hide
ur: چھپائیں

en: Hide block
ur: بلاک چھپائیں

en: Hide snippets
ur: snippets چھپائیں

en: Hide taxonomy parents
ur: taxonomy parents چھپائیں

en: Hide tips
ur: تجاویز چھپائیں

en: Hierarchy
ur: درجہ بندی

en: Hits
ur: ہٹس

en: Home
ur: ہوم

en: Home label
ur: ہوم لیبل

en: How long to wait before SMTP connection is considered failed.
ur: SMTP کنکشن ناکام سمجھنے سے پہلے کتنا انتظار کرنا ہے۔

en: How often the scanner runs. Set higher on large sites.
ur: اسکینر کتنی بار چلے۔ بڑی سائٹس پر زیادہ سیٹ کریں۔

en: How to improve
ur: کیسے بہتر کریں

en: Ideal max (%)
ur: مثالی زیادہ سے زیادہ (%)

en: Ideal min (%)
ur: مثالی کم از کم (%)

en: Ideal range max
ur: مثالی حد زیادہ سے زیادہ

en: Ideal range min
ur: مثالی حد کم از کم

en: If available, enter your official tax ID to improve search engine trust signals.
ur: اگر دستیاب ہو تو سرچ انجن اعتماد اشاروں کو بہتر کرنے کے لیے اپنا سرکاری Tax ID درج کریں۔

en: If your site has many articles,
ur: اگر آپ کی سائٹ پر بہت سے مضامین ہیں،

en: If your site welcomes automated AI agents, such as auto-purchase flows, describe the process here.
ur: اگر آپ کی سائٹ خودکار AI ایجنٹس کو خوش آمدید کہتی ہے، جیسے خودکار خریداری کے عمل، تو یہاں اس عمل کی وضاحت کریں۔

en: Ignore
ur: نظرانداز کریں

en: Ignore query params
ur: query params نظرانداز کریں

en: Ignore selected
ur: منتخب نظرانداز کریں

en: Ignored
ur: نظرانداز شدہ

en: Image
ur: تصویر

en: Image SEO
ur: تصویر SEO

en: Image URL
ur: تصویر URL

en: Image border radius
ur: تصویر بارڈر ریڈیئس

en: Image size
ur: تصویر کا سائز

en: Images support understanding and break up long text.
ur: تصاویر سمجھنے میں مدد دیتی ہیں اور لمبے متن کو توڑتی ہیں۔

en: Import
ur: درآمد کریں

en: Import AIOSEO global templates, organization schema, social defaults, and breadcrumbs.
ur: AIOSEO عمومی ٹیمپلیٹس، تنظیمی schema، سوشل ڈیفالٹس اور breadcrumbs درآمد کریں۔

en: Import AIOSEO per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
ur: AIOSEO فی post میٹا ڈیٹا (عنوانات، وضاحتیں، canonicals، سوشل اوور رائڈز اور robots) درآمد کریں۔

en: Import Coordinates from Google Maps URL
ur: Google Maps URL سے کوآرڈینیٹس درآمد کریں

en: Import SEOPress per-post metadata (titles, descriptions, canonicals, social overrides, and robots).
ur: SEOPress فی post میٹا ڈیٹا (عنوانات، وضاحتیں، canonicals، سوشل اوور رائڈز اور robots) درآمد کریں۔

en: Import SEOPress templates, social defaults, organization schema, and breadcrumbs.
ur: SEOPress ٹیمپلیٹس، سوشل ڈیفالٹس، تنظیمی schema اور breadcrumbs درآمد کریں۔

en: Import failed. Please check the file and try again.
ur: درآمد ناکام۔ براہ کرم فائل چیک کریں اور دوبارہ کوشش کریں۔

en: Import global defaults such as title templates, organization schema, and social defaults.
ur: عمومی ڈیفالٹس جیسے عنوان ٹیمپلیٹس، تنظیمی schema اور سوشل ڈیفالٹس درآمد کریں۔

en: Import global defaults such as title templates, schema organization, and social defaults.
ur: عمومی ڈیفالٹس جیسے عنوان ٹیمپلیٹس، schema تنظیم اور سوشل ڈیفالٹس درآمد کریں۔

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and canonicals).
ur: فی post SEO میٹا ڈیٹا (عنوانات، وضاحتیں، سوشل اوور رائڈز اور canonicals) درآمد کریں۔

en: Import per-post SEO metadata (titles, descriptions, social overrides, and schema).
ur: فی post SEO میٹا ڈیٹا (عنوانات، وضاحتیں، سوشل اوور رائڈز اور schema) درآمد کریں۔

en: Import post metadata, social defaults, schema settings, breadcrumbs, and redirects.
ur: post میٹا ڈیٹا، سوشل ڈیفالٹس، schema ترتیبات، breadcrumbs اور redirects درآمد کریں۔

en: Import post titles, descriptions, social overrides, and schema settings.
ur: post عنوانات، وضاحتیں، سوشل اوور رائڈز اور schema ترتیبات درآمد کریں۔

en: Import post-level redirects from SEOPress and add them to Airygen Redirects.
ur: SEOPress سے post سطح redirects درآمد کریں اور انہیں Airygen Redirects میں شامل کریں۔

en: Import redirects from All-in-One SEO Pack and add them to Airygen Redirects.
ur: All-in-One SEO Pack سے redirects درآمد کریں اور انہیں Airygen Redirects میں شامل کریں۔

en: Import redirects from Rank Math and add them to Airygen Redirects.
ur: Rank Math سے redirects درآمد کریں اور انہیں Airygen Redirects میں شامل کریں۔

en: Import redirects saved per post in Yoast and add them to Airygen Redirects.
ur: Yoast میں فی post محفوظ redirects درآمد کریں اور انہیں Airygen Redirects میں شامل کریں۔

en: Import settings
ur: ترتیبات درآمد کریں

en: Import titles, descriptions, social overrides, breadcrumbs, and redirect rules.
ur: عنوانات، وضاحتیں، سوشل اوور رائڈز، breadcrumbs اور redirect قوانین درآمد کریں۔

en: Importing…
ur: درآمد کیا جا رہا ہے…

en: Improved clarity boosts dwell time and user satisfaction.
ur: بہتر وضاحت رکنے کے وقت اور صارف اطمینان کو بڑھاتی ہے۔

en: Improves accessibility and adds extra relevance signals.
ur: قابلیتِ رسائی بہتر کرتا ہے اور اضافی ربط اشارے شامل کرتا ہے۔

en: Improves readability and keeps users engaged longer.
ur: پڑھنے کی سہولت بہتر کرتا ہے اور صارفین کو زیادہ دیر مشغول رکھتا ہے۔

en: Improves site structure and can pass authority to key pages.
ur: سائٹ ڈھانچہ بہتر کرتا ہے اور اہم صفحات کو اختیار منتقل کر سکتا ہے۔

en: Improves topical relevance and makes the result more recognizable.
ur: موضوعاتی ربط بہتر کرتا ہے اور نتیجے کو زیادہ قابلِ شناخت بناتا ہے۔

en: In-Article Content Order
ur: مضمون کے اندر مواد کی ترتیب

en: Include /llms.txt and enabled extensions in the XML sitemap index.
ur: XML sitemap انڈیکس میں /llms.txt اور فعال extensions شامل کریں۔

en: Include KML in sitemap
ur: sitemap میں KML شامل کریں

en: Include YAML front matter
ur: YAML front matter شامل کریں

en: Include author details in Article graph
ur: Article گراف میں مصنف کی تفصیلات شامل کریں

en: Include the Posts page before archive items when a static blog page is set.
ur: جب static بلاگ صفحہ سیٹ ہو تو archive آئٹمز سے پہلے Posts صفحہ شامل کریں۔

en: Include the current page as the final breadcrumb (also affects the JSON-LD breadcrumb list).
ur: موجودہ صفحہ کو آخری breadcrumb کے طور پر شامل کریں (JSON-LD breadcrumb فہرست کو بھی متاثر کرتا ہے)۔

en: Include x-default
ur: x-default شامل کریں

en: Include your focus keyphrase naturally near the start of the title.
ur: عنوان کے شروع کے قریب قدرتی طور پر فوکس keyphrase شامل کریں۔

en: Included post types
ur: شامل post اقسام

en: Includes Organization/LocalBusiness JSON-LD based on the details above.
ur: اوپر کی تفصیلات کی بنیاد پر Organization/LocalBusiness JSON-LD شامل کرتا ہے۔

en: Including the focus phrase helps confirm the page topic.
ur: فوکس جملہ شامل کرنا صفحہ موضوع کی تصدیق میں مدد دیتا ہے۔

en: Including the focus phrase in the URL reinforces relevance.
ur: URL میں فوکس جملہ شامل کرنا ربط کو تقویت دیتا ہے۔

en: Including the keyphrase in a subheading reinforces the main topic.
ur: ذیلی سرخی میں keyphrase شامل کرنا مرکزی موضوع کو تقویت دیتا ہے۔

en: Including the keyphrase in one image alt text reinforces the topic.
ur: ایک تصویر alt متن میں keyphrase شامل کرنا موضوع کو تقویت دیتا ہے۔

en: Incoming internal links
ur: آنے والے اندرونی لنکس

en: Indent
ur: انڈینٹ

en: Index
ur: انڈیکس

en: Index status
ur: انڈیکس حیثیت

en: Index strategy
ur: انڈیکس حکمتِ عملی

en: IndexNow key missing. Generate a key in Settings.
ur: IndexNow key غائب ہے۔ ترتیبات میں ایک key بنائیں۔

en: IndexNow requires a key file. Paste an existing key or generate a new one.
ur: IndexNow کو key فائل کی ضرورت ہے۔ موجودہ key پیسٹ کریں یا نئی بنائیں۔

en: Indexed
ur: انڈیکس شدہ

en: Indexing
ur: انڈیکسنگ

en: Indexing directive
ur: انڈیکسنگ directive

en: Indexing updates automatically when you save content. Reindex only when you enable Link Suggestions for the first time or add new post types.
ur: مواد محفوظ کرنے پر انڈیکسنگ خودکار طور پر اپ ڈیٹ ہوتی ہے۔ صرف پہلی بار Link Suggestions فعال کرنے یا نئی post اقسام شامل کرنے پر ری انڈیکس کریں۔

en: Info
ur: معلومات

en: Inherit Open Graph image
ur: Open Graph تصویر وراثت لیں

en: Inherit default
ur: ڈیفالٹ وراثت لیں

en: Inherit default (%s)
ur: ڈیفالٹ وراثت لیں (%s)

en: Injected CSS
ur: داخل شدہ CSS

en: Insert
ur: داخل کریں

en: Insert Airygen breadcrumb output.
ur: Airygen breadcrumb آؤٹ پٹ داخل کریں۔

en: Insert TOC
ur: TOC داخل کریں

en: Insert position
ur: داخل کرنے کی پوزیشن

en: Insert the Airygen TOC block.
ur: Airygen TOC بلاک داخل کریں۔

en: Inserted between token values when you add %s. One space is added on both sides automatically.
ur: %s شامل کرنے پر token قدروں کے درمیان داخل ہوتا ہے۔ دونوں طرف خودکار طور پر ایک جگہ شامل ہوتی ہے۔

en: Inserts the post excerpt.
ur: post کا اقتباس داخل کرتا ہے۔

en: Inserts the post title.
ur: post کا عنوان داخل کرتا ہے۔

en: Inserts the title separator from the template settings.
ur: ٹیمپلیٹ ترتیبات سے عنوان separator داخل کرتا ہے۔

en: Inserts your site name.
ur: آپ کی سائٹ کا نام داخل کرتا ہے۔

en: Inserts your site tagline.
ur: آپ کی سائٹ کا ٹیگ لائن داخل کرتا ہے۔

en: Instant Indexing
ur: فوری انڈیکسنگ

en: Internal
ur: اندرونی

en: Internal (blue) / External (orange) / Incoming (green) / Broken (black) links
ur: اندرونی (نیلا) / بیرونی (نارنجی) / آنے والے (سبز) / ٹوٹے (سیاہ) لنکس

en: Internal link count
ur: اندرونی لنک تعداد

en: Internal links
ur: اندرونی لنکس

en: Internal links between %1$d and %2$d
ur: اندرونی لنکس %1$d اور %2$d کے درمیان

en: Internal links help users and search engines discover related pages.
ur: اندرونی لنکس صارفین اور سرچ انجنوں کو متعلقہ صفحات دریافت کرنے میں مدد دیتے ہیں۔

en: Intro
ur: تعارف

en: Intro includes focus keyphrase
ur: تعارف میں فوکس keyphrase شامل ہے

en: Invalid action.
ur: غلط کارروائی۔

en: Invalid import payload.
ur: غلط درآمد پے لوڈ۔

en: Invalid log id.
ur: غلط log ID۔

en: Invalid notify channel.
ur: غلط اطلاع چینل۔

en: Invalid post ID.
ur: غلط post ID۔

en: Invalid post identifier.
ur: غلط post شناخت کار۔

en: Invalid settings payload.
ur: غلط ترتیبات payload۔

en: Invalid topic cluster level.
ur: غلط ٹاپک کلسٹر سطح۔

en: Invalid uninstall preferences payload.
ur: غلط ان انسٹال ترجیحات پے لوڈ۔

en: Italic
ur: ترچھا

en: Items per sitemap page
ur: sitemap صفحہ میں آئٹمز

en: JSON-LD Preview
ur: JSON-LD پیش منظر

en: JSON-LD is empty. Check Schema settings and enable the graphs you need.
ur: JSON-LD خالی ہے۔ Schema ترتیبات دیکھیں اور ضرورت کے گراف فعال کریں۔

en: JSON-LD preview generated from current settings. This is the structured data format printed in page source.
ur: JSON-LD پیش منظر موجودہ ترتیبات سے بنا ہے۔ یہ صفحہ سورس میں پرنٹ ہونے والا structured data فارمیٹ ہے۔

en: Japan Travel Guide
ur: جاپان سفری رہنما

en: Keep digest logs for this many days before automatic cleanup.
ur: خودکار صفائی سے پہلے ڈائجسٹ لاگز اتنے دنوں تک رکھیں۔

en: Keep it roughly 140–160 characters and prioritize the main benefit.
ur: اسے تقریباً 140–160 حروف رکھیں اور مرکزی فائدے کو ترجیح دیں۔

en: Keep one H1 that matches the page topic, and use H2/H3 for sections.
ur: صفحہ موضوع سے مطابق ایک H1 رکھیں، اور سیکشنز کے لیے H2/H3 استعمال کریں۔

en: Keeps content natural while still covering long-tail queries.
ur: long-tail سوالات کا احاطہ کرتے ہوئے مواد کو قدرتی رکھتا ہے۔

en: Key detected
ur: Key دریافت ہوئی

en: Key file responded with HTTP %d.
ur: Key فائل نے HTTP %d کے ساتھ جواب دیا۔

en: Key location URL
ur: Key مقام URL

en: Key missing
ur: Key غائب

en: Keyphrase density shows how often the main topic appears.
ur: Keyphrase کثافت دکھاتی ہے کہ مرکزی موضوع کتنی بار ظاہر ہوتا ہے۔

en: Keyphrase preview
ur: Keyphrase پیش منظر

en: L1 article output
ur: L1 مضمون آؤٹ پٹ

en: L1 relation link description must not contain %s.
ur: L1 تعلق لنک تفصیل میں %s شامل نہیں ہونا چاہیے۔

en: L2 (Cluster)
ur: L2 (کلسٹر)

en: L2 article output
ur: L2 مضمون آؤٹ پٹ

en: L2 relation link description must contain exactly one %s.
ur: L2 تعلق لنک تفصیل میں بالکل ایک %s ہونا چاہیے۔

en: L2 topics must be linked to an L1 parent.
ur: L2 موضوعات کو L1 parent سے جوڑنا لازمی ہے۔

en: L2 topics must reference an L1 parent.
ur: L2 موضوعات کو ایک L1 parent کا حوالہ دینا لازمی ہے۔

en: L2 — Cluster
ur: L2 — کلسٹر

en: L3 (Support)
ur: L3 (سپورٹ)

en: L3 article output
ur: L3 مضمون آؤٹ پٹ

en: L3 ordering is only allowed within the same parent L2.
ur: L3 ترتیب صرف ایک ہی parent L2 کے اندر اجازت ہے۔

en: L3 ordering links must stay within the same parent topic.
ur: L3 ترتیبی لنکس کو اسی parent topic کے اندر رہنا لازمی ہے۔

en: L3 ordering only works within the same L2 parent.
ur: L3 ordering صرف اسی L2 parent کے اندر کام کرتی ہے۔

en: L3 relation link description must contain exactly one %s.
ur: L3 تعلق لنک تفصیل میں بالکل ایک %s ہونا چاہیے۔

en: L3 topics must be linked to an L2 parent.
ur: L3 موضوعات کو L2 parent سے جوڑنا لازمی ہے۔

en: L3 topics must reference an L2 parent.
ur: L3 موضوعات کو ایک L2 parent کا حوالہ دینا لازمی ہے۔

en: L3 — Support
ur: L3 — سپورٹ

en: LLMs.txt cache cleared.
ur: LLMs.txt کیشے صاف ہو گئی۔

en: Label color
ur: لیبل رنگ

en: Label font size
ur: لیبل فونٹ سائز

en: Label typography
ur: لیبل ٹائپوگرافی

en: Label used for the homepage breadcrumb.
ur: ہوم پیج breadcrumb کے لیے استعمال ہونے والا لیبل۔

en: Labels
ur: لیبلز

en: Language URL
ur: زبان URL

en: Language Versions
ur: زبان ورژنز

en: Language code
ur: زبان کوڈ

en: Laptop
ur: لیپ ٹاپ

en: Large
ur: بڑا

en: Large (best quality)
ur: بڑا (بہترین معیار)

en: Large sites should keep this lower to avoid memory issues on crawl.
ur: بڑی سائٹس کو crawl پر میموری مسائل سے بچنے کے لیے یہ کم رکھنا چاہیے۔

en: Last checked: %s
ur: آخری بار چیک کیا: %s

en: Last run
ur: آخری بار چلا

en: Last seen
ur: آخری بار دیکھا گیا

en: Last synced
ur: آخری بار مطابقت پذیر

en: Latest run
ur: تازہ ترین چلانا

en: Latitude
ur: عرضِ بلد

en: Launch
ur: شروع کریں

en: Layout
ur: لے آؤٹ

en: Layout area
ur: لے آؤٹ علاقہ

en: Layout template
ur: لے آؤٹ ٹیمپلیٹ

en: Leave blank to use the permalink WordPress generates.
ur: WordPress کے بنائے گئے permalink استعمال کرنے کے لیے خالی چھوڑیں۔

en: Leave empty to use the default taxonomy archive URL.
ur: ڈیفالٹ taxonomy آرکائیو URL استعمال کرنے کے لیے خالی چھوڑیں۔

en: Left
ur: بائیں

en: Left and right nodes are required.
ur: بائیں اور دائیں nodes درکار ہیں۔

en: Left sidebar
ur: بائیں سائڈ بار

en: Left/right ordering updated in draft.
ur: مسودے میں بائیں/دائیں ترتیب اپ ڈیٹ کر دی گئی۔

en: Legal name
ur: قانونی نام

en: Lets you customize meta titles and descriptions for taxonomy archive pages and control which ones Google should index, preventing SEO authority from being diluted across low-value pages.
ur: آپ کو taxonomy آرکائیو صفحات کے لیے میٹا عنوانات اور تفصیلات کسٹمائز کرنے اور یہ کنٹرول کرنے دیتا ہے کہ Google کن کو انڈیکس کرے، جس سے کم قیمت صفحات میں SEO اختیار کو پھیلنے سے روکتا ہے۔

en: Level
ur: سطح

en: Light violet with a modern AI/creative product vibe.
ur: جدید AI/تخلیقی مصنوع کی جھلک کے ساتھ ہلکا بنفشی۔

en: Limits how large image previews can appear in search results.
ur: سرچ نتائج میں تصویر کے پیش منظر کتنے بڑے ہو سکتے ہیں محدود کرتا ہے۔

en: Limits how many characters are shown before excerpt text is truncated.
ur: اقتباس متن کٹنے سے پہلے کتنے حروف دکھائے جائیں محدود کرتا ہے۔

en: Limits simultaneous HTTP requests during a scan.
ur: اسکین کے دوران بیک وقت HTTP درخواستیں محدود کرتا ہے۔

en: Link
ur: لنک

en: Link Counter
ur: لنک کاؤنٹر

en: Link Counter must be enabled to gather internal link data.
ur: اندرونی لنک ڈیٹا جمع کرنے کے لیے Link Counter فعال ہونا چاہیے۔

en: Link Suggestions
ur: لنک تجاویز

en: Link Suggestions API is not configured.
ur: Link Suggestions API کنفیگر نہیں ہے۔

en: Link Suggestions is disabled. Enable it in Airygen → Modules.
ur: Link Suggestions غیر فعال ہے۔ Airygen → Modules میں فعال کریں۔

en: Link Suggestions settings saved.
ur: Link Suggestions ترتیبات محفوظ ہو گئیں۔

en: Link color
ur: لنک رنگ

en: Link counts listed in order: internal, external, incoming internal, broken links.
ur: لنک تعداد ترتیب سے: اندرونی، بیرونی، آنے والے اندرونی، ٹوٹے لنکس۔

en: Link following directive
ur: لنک فالو کرنے کی directive

en: Link log
ur: لنک لاگ

en: Link to 1–3 relevant posts or pages using descriptive anchor text.
ur: وضاحتی anchor متن استعمال کر کے 1–3 متعلقہ posts یا صفحات سے لنک کریں۔

en: Link types to scan
ur: اسکین کرنے کے لیے لنک اقسام

en: Links
ur: لنکس

en: List
ur: فہرست

en: Loading %s…
ur: %s لوڈ ہو رہا ہے…

en: Loading logs…
ur: لاگز لوڈ ہو رہے ہیں…

en: Loading records…
ur: ریکارڈز لوڈ ہو رہے ہیں…

en: Loading…
ur: لوڈ ہو رہا ہے…

en: Local SEO
ur: مقامی SEO

en: Location
ur: مقام

en: Log in again
ur: دوبارہ لاگ ان کریں

en: Log limit
ur: لاگ حد

en: Log retention (days)
ur: لاگ برقراری (دن)

en: Logo
ur: لوگو

en: Logo URL
ur: لوگو URL

en: Logo image used for schema logo ImageObject output.
ur: schema لوگو ImageObject آؤٹ پٹ کے لیے استعمال ہونے والی لوگو تصویر۔

en: Logs
ur: لاگز

en: Long sentences are hard to read in CJK languages.
ur: CJK زبانوں میں لمبے جملے پڑھنا مشکل ہوتا ہے۔

en: Long-tail density is in range (0.1%%–0.5%% each, total ≤ 2%).
ur: Long-tail کثافت حد میں ہے (ہر ایک 0.1%%–0.5%%، مجموعی ≤ 2%)۔

en: Long-tail keyphrase density
ur: Long-tail keyphrase کثافت

en: Long-tail keyphrase density %1$s%%-%2$s%% each, total <= %3$s%%
ur: Long-tail keyphrase کثافت %1$s%%-%2$s%% ہر ایک، مجموعی <= %3$s%%

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 characters away from other keyphrases.
ur: Long-tail keyphrases دیگر keyphrases سے کم از کم 50 حروف کے فاصلے پر ہونے چاہئیں۔

en: Long-tail keyphrases should be at least 50 words away from other keyphrases.
ur: Long-tail keyphrases دیگر keyphrases سے کم از کم 50 الفاظ کے فاصلے پر ہونے چاہئیں۔

en: Long-tail keyphrases spaced %d+ words/chars from other keyphrases
ur: Long-tail keyphrases دیگر keyphrases سے %d+ الفاظ/حروف کے فاصلے پر

en: Long-tail phrases capture more specific search intent.
ur: Long-tail جملے زیادہ مخصوص سرچ ارادے کو پکڑتے ہیں۔

en: Long-tail spacing distance
ur: Long-tail فاصلہ دوری

en: Long-tail spacing looks good.
ur: Long-tail فاصلہ اچھا ہے۔

en: Longitude
ur: طولِ بلد

en: Lower bound for full score.
ur: مکمل اسکور کی نچلی حد۔

en: Lower bound for warning score.
ur: انتباہ اسکور کی نچلی حد۔

en: Luxury
ur: پریمیم

en: Luxury ($$$$)
ur: پریمیم ($$$$)

en: Main Content Left (3) + Sidebar Right (2)
ur: مرکزی مواد بائیں (3) + سائڈ بار دائیں (2)

en: Main store
ur: مرکزی اسٹور

en: Make sure every value exactly matches your Google Business Profile details, character for character.
ur: یقینی بنائیں کہ ہر قدر آپ کی Google Business Profile تفصیلات سے بالکل مطابق ہو، حرف بہ حرف۔

en: Make sure the content aligns with the rule and update the page accordingly.
ur: یقینی بنائیں کہ مواد قانون سے مطابق ہو اور صفحہ اسی کے مطابق اپ ڈیٹ کریں۔

en: Makes the first visible contact item bold.
ur: پہلی نظر آنے والی رابطہ آئٹم کو بولڈ کرتا ہے۔

en: Manage
ur: منظم کریں

en: Manage Open Graph and Twitter defaults.
ur: Open Graph اور Twitter ڈیفالٹس منظم کریں۔

en: Manage URL redirects in priority order: exact → wildcard → regex.
ur: URL redirects کو ترجیحی ترتیب سے منظم کریں: مطابق → wildcard → regex۔

en: Manage branch list and override branch-specific settings.
ur: برانچ فہرست منظم کریں اور برانچ مخصوص ترتیبات اوور رائڈ کریں۔

en: Manage category, tag, and taxonomy archive metadata.
ur: زمرہ، ٹیگ اور taxonomy آرکائیو میٹا ڈیٹا منظم کریں۔

en: Manage daily digest scheduling and delivery controls.
ur: روزانہ ڈائجسٹ شیڈولنگ اور ڈیلیوری کنٹرولز منظم کریں۔

en: Manage feature defaults, global metadata, and redirects from one dashboard.
ur: ایک ڈیش بورڈ سے فیچر ڈیفالٹس، عمومی میٹا ڈیٹا اور redirects منظم کریں۔

en: Manage pillar, cluster, and support relationships for your content.
ur: اپنے مواد کے لیے pillar، cluster اور support تعلقات منظم کریں۔

en: Manage score calculation actions for existing posts.
ur: موجودہ posts کے لیے اسکور حساب کارروائیاں منظم کریں۔

en: Manage service catalog, service areas, hours, trust signals, and service visibility settings.
ur: سروس کیٹالاگ، سروس علاقے، اوقات، اعتماد اشارے اور سروس نمائش ترتیبات منظم کریں۔

en: Manage the sitemap index and exposed post types. When enabled, Airygen SEO replaces WordPress’ default sitemap.
ur: sitemap انڈیکس اور ظاہر post اقسام منظم کریں۔ فعال ہونے پر Airygen SEO WordPress کے ڈیفالٹ sitemap کی جگہ لے لیتا ہے۔

en: Manual
ur: دستی

en: Manual submit
ur: دستی جمع کرانا

en: Map
ur: نقشہ

en: Map payload must be a JSON object.
ur: نقشہ payload ایک JSON آبجیکٹ ہونا چاہیے۔

en: Map preview
ur: نقشہ پیش منظر

en: Mappings
ur: میپنگز

en: Margin
ur: مارجن

en: Margin Y
ur: مارجن Y

en: Markdown for Agents
ur: ایجنٹس کے لیے Markdown

en: Markdown preview loaded.
ur: Markdown پیش منظر لوڈ ہو گیا۔

en: Mask height
ur: mask اونچائی

en: Master switch for LocalBusiness schema, geo tags, and Local SEO shortcodes.
ur: LocalBusiness schema، جیو tags اور مقامی SEO shortcodes کا مرکزی سوئچ۔

en: Master switch for author archive metadata and schema output.
ur: مصنف آرکائیو میٹا ڈیٹا اور schema آؤٹ پٹ کا مرکزی سوئچ۔

en: Master switch for taxonomy archive metadata output.
ur: taxonomy آرکائیو میٹا ڈیٹا آؤٹ پٹ کا مرکزی سوئچ۔

en: Match type
ur: مطابقت کی قسم

en: Max chars
ur: زیادہ سے زیادہ حروف

en: Max image preview
ur: زیادہ سے زیادہ تصویر پیش منظر

en: Max number of submission events per day. Set to 0 for no limit.
ur: فی دن زیادہ سے زیادہ جمع کرانے کے واقعات۔ بغیر حد کے 0 پر سیٹ کریں۔

en: Max requests per run
ur: فی چلانے زیادہ سے زیادہ درخواستیں

en: Max time to complete a request before aborting.
ur: ختم کرنے سے پہلے درخواست مکمل کرنے کا زیادہ سے زیادہ وقت۔

en: Max time to open a connection before aborting.
ur: ختم کرنے سے پہلے کنکشن کھولنے کا زیادہ سے زیادہ وقت۔

en: Max video preview
ur: زیادہ سے زیادہ ویڈیو پیش منظر

en: Max width
ur: زیادہ سے زیادہ چوڑائی

en: Maximum SEO title pixel width before score fails.
ur: اسکور ناکام ہونے سے پہلے زیادہ سے زیادہ SEO عنوان پکسل چوڑائی۔

en: Maximum average sentence length
ur: زیادہ سے زیادہ اوسط جملے کی لمبائی

en: Maximum average sentence length for CJK content.
ur: CJK مواد کے لیے زیادہ سے زیادہ اوسط جملے کی لمبائی۔

en: Maximum combined long-tail density.
ur: زیادہ سے زیادہ مشترکہ long-tail کثافت۔

en: Maximum count
ur: زیادہ سے زیادہ تعداد

en: Maximum density for each long-tail phrase.
ur: ہر long-tail جملے کے لیے زیادہ سے زیادہ کثافت۔

en: Maximum internal link count for full score.
ur: مکمل اسکور کے لیے زیادہ سے زیادہ اندرونی لنک تعداد۔

en: Maximum meta description pixel width.
ur: زیادہ سے زیادہ میٹا وضاحت پکسل چوڑائی۔

en: Maximum number of %s records kept in the database.
ur: ڈیٹا بیس میں رکھے جانے والے %s ریکارڈز کی زیادہ سے زیادہ تعداد۔

en: Maximum number of H2/H3 headings.
ur: زیادہ سے زیادہ H2/H3 سرخیوں کی تعداد۔

en: Meaning
ur: معنی

en: Members
ur: ممبران

en: Message
ur: پیغام

en: Message content
ur: پیغام کا مواد

en: Message subject
ur: پیغام کا موضوع

en: Meta Description
ur: میٹا وضاحت

en: Meta Title
ur: میٹا عنوان

en: Meta description
ur: میٹا وضاحت

en: Meta description includes focus keyphrase
ur: میٹا وضاحت میں فوکس keyphrase شامل ہے

en: Meta description present
ur: میٹا وضاحت موجود ہے

en: Meta description width
ur: میٹا وضاحت چوڑائی

en: Meta description width %1$d-%2$dpx
ur: میٹا وضاحت چوڑائی %1$d-%2$dpx

en: Meta tag preview generated from current settings. This is the format printed in the page source.
ur: موجودہ ترتیبات سے میٹا ٹیگ پیش منظر بنا ہے۔ یہ صفحہ سورس میں پرنٹ ہونے والا فارمیٹ ہے۔

en: Meta title
ur: میٹا عنوان

en: Migration
ur: منتقلی

en: Migration failed. Please try again.
ur: منتقلی ناکام ہو گئی۔ براہ کرم دوبارہ کوشش کریں۔

en: Migrations
ur: منتقلیاں

en: Min width
ur: کم از کم چوڑائی

en: Mind map
ur: مائنڈ میپ

en: Mind map items contain invalid post data.
ur: مائنڈ میپ آئٹمز میں غلط post data موجود ہے۔

en: Mind map reset to last saved state.
ur: مائنڈ میپ کو آخری محفوظ شدہ حالت پر ری سیٹ کر دیا گیا۔

en: Mind map saved.
ur: مائنڈ میپ محفوظ ہو گیا۔

en: Minimum Flesch reading ease score.
ur: کم از کم Flesch پڑھنے کی آسانی اسکور۔

en: Minimum SEO title character length.
ur: کم از کم SEO عنوان حروف کی لمبائی۔

en: Minimum SEO title pixel width before score fails.
ur: اسکور ناکام ہونے سے پہلے کم از کم SEO عنوان پکسل چوڑائی۔

en: Minimum characters
ur: کم از کم حروف

en: Minimum count
ur: کم از کم تعداد

en: Minimum days to wait before retrying failed submissions.
ur: ناکام جمع کرانے دوبارہ آزمانے سے پہلے کم از کم انتظار کے دن۔

en: Minimum density for each long-tail phrase.
ur: ہر long-tail جملے کے لیے کم از کم کثافت۔

en: Minimum distance between long-tail phrases and focus terms.
ur: long-tail جملوں اور فوکس اصطلاحات کے درمیان کم از کم فاصلہ۔

en: Minimum external link count required for pass.
ur: پاس کے لیے درکار کم از کم بیرونی لنک تعداد۔

en: Minimum headings
ur: کم از کم سرخیاں

en: Minimum internal link count for full score.
ur: مکمل اسکور کے لیے کم از کم اندرونی لنک تعداد۔

en: Minimum internal links for warning score range.
ur: انتباہ اسکور حد کے لیے کم از کم اندرونی لنکس۔

en: Minimum links
ur: کم از کم لنکس

en: Minimum meta description pixel width.
ur: کم از کم میٹا وضاحت پکسل چوڑائی۔

en: Minimum number of H2/H3 headings.
ur: کم از کم H2/H3 سرخیوں کی تعداد۔

en: Minimum score
ur: کم از کم اسکور

en: Minimum sentence count before this rule applies.
ur: اس قانون کے لاگو ہونے سے پہلے کم از کم جملوں کی تعداد۔

en: Minimum sentences required
ur: کم از کم جملے درکار

en: Minimum spacing (words/chars)
ur: کم از کم فاصلہ (الفاظ/حروف)

en: Minimum word count
ur: کم از کم الفاظ کی تعداد

en: Minimum word count required for pass.
ur: پاس کے لیے درکار کم از کم الفاظ کی تعداد۔

en: Minimum words
ur: کم از کم الفاظ

en: Mint green tone that feels supportive and stable.
ur: معاون اور مستحکم احساس دینے والا ہلکا سبز رنگ۔

en: Missing post parameter.
ur: post پیرامیٹر غائب۔

en: Missing settings key in import payload.
ur: درآمد پے لوڈ میں ترتیبات کی چابی غائب ہے۔

en: Mode
ur: موڈ

en: Moderate
ur: معتدل

en: Moderate ($$)
ur: معتدل ($$)

en: Modules
ur: ماڈیولز

en: Monday
ur: پیر

en: Monitor mode
ur: مانیٹر موڈ

en: Monitor outbound URLs for errors once link counting completes.
ur: لنک گنتی مکمل ہونے کے بعد آؤٹ باؤنڈ URLs کی غلطیوں کے لیے نگرانی کریں۔

en: Monitoring
ur: نگرانی

en: Monitoring…
ur: نگرانی کی جا رہی ہے…

en: More complete content tends to perform better for informational queries.
ur: زیادہ مکمل مواد معلوماتی سوالات کے لیے بہتر کارکردگی دکھاتا ہے۔

en: More modules
ur: مزید ماڈیولز

en: Name
ur: نام

en: Neutral white + light gray with crisp slate text.
ur: گہرے سلیٹ متن کے ساتھ غیرجانبدار سفید + ہلکا سرمئی۔

en: News Article
ur: خبر کا مضمون

en: News article (NewsArticle)
ur: خبری مضمون (NewsArticle)

en: Next
ur: اگلا

en: Next ordering links must point to the same level in the same group.
ur: اگلے ترتیبی لنکس کو اسی group میں اسی level کی طرف اشارہ کرنا لازمی ہے۔

en: Next →
ur: ← اگلا

en: No
ur: نہیں

en: No %1$s yet. Add %2$s below.
ur: ابھی کوئی %1$s نہیں۔ نیچے %2$s شامل کریں۔

en: No %1$s yet. Add %2$s to override %3$s.
ur: ابھی کوئی %1$s نہیں۔ %3$s اوور رائڈ کرنے کے لیے %2$s شامل کریں۔

en: No %1$s yet. Add %2$s to start.
ur: ابھی کوئی %1$s نہیں۔ شروع کرنے کے لیے %2$s شامل کریں۔

en: No %1$s yet. Add one to configure %2$s.
ur: ابھی کوئی %1$s نہیں۔ %2$s ترتیب دینے کے لیے ایک شامل کریں۔

en: No %s added yet.
ur: ابھی کوئی %s شامل نہیں کیا گیا۔

en: No %s found.
ur: کوئی %s نہیں ملا۔

en: No %s match the current filters.
ur: کوئی %s موجودہ فلٹرز سے نہیں ملتا۔

en: No %s selected.
ur: کوئی %s منتخب نہیں۔

en: No %s yet.
ur: ابھی کوئی %s نہیں۔

en: No IndexNow engines are enabled.
ur: کوئی IndexNow انجن فعال نہیں۔

en: No JSON-LD available for this post.
ur: اس post کے لیے کوئی JSON-LD دستیاب نہیں۔

en: No additional modules recommended. You can enable more from the dashboard anytime.
ur: کوئی اضافی ماڈیول تجویز نہیں کیا گیا۔ آپ کسی بھی وقت ڈیش بورڈ سے مزید ماڈیولز فعال کر سکتے ہیں۔

en: No channel results.
ur: کوئی چینل نتائج نہیں۔

en: No configured layout blocks are available for contact page preview.
ur: رابطہ صفحہ پیش منظر کے لیے کوئی ترتیب شدہ لے آؤٹ بلاک دستیاب نہیں۔

en: No custom rule fields are available.
ur: کوئی کسٹم قانون فیلڈز دستیاب نہیں۔

en: No description
ur: کوئی وضاحت نہیں

en: No directives yet
ur: ابھی کوئی directives نہیں

en: No enabled channels. Enable at least one channel to send a digest.
ur: کوئی فعال چینل نہیں۔ ڈائجسٹ بھیجنے کے لیے کم از کم ایک چینل فعال کریں۔

en: No global robots defaults configured yet.
ur: ابھی کوئی عمومی robots ڈیفالٹس ترتیب نہیں دی گئی۔

en: No hidden blocks.
ur: کوئی پوشیدہ بلاکس نہیں۔

en: No hidden selections.
ur: کوئی پوشیدہ انتخاب نہیں۔

en: No limit (-1)
ur: کوئی حد نہیں (-1)

en: No logs yet.
ur: ابھی کوئی لاگ نہیں۔

en: No long-tail keyphrases added yet.
ur: ابھی کوئی long-tail keyphrases شامل نہیں کی گئیں۔

en: No migration tools available yet.
ur: ابھی کوئی منتقلی ٹول دستیاب نہیں۔

en: No new records were generated for the selected digest sections.
ur: منتخب ڈائجسٹ حصوں کے لیے کوئی نئے ریکارڈز نہیں بنائے گئے۔

en: No new records.
ur: کوئی نئے ریکارڈز نہیں۔

en: No panels available.
ur: کوئی پینل دستیاب نہیں۔

en: No published posts available for scoring
ur: اسکورنگ کے لیے کوئی شائع شدہ posts دستیاب نہیں

en: No records found.
ur: کوئی ریکارڈ نہیں ملا۔

en: No results available.
ur: کوئی نتائج دستیاب نہیں۔

en: No results.
ur: کوئی نتائج نہیں۔

en: No scoring rules found. Make sure the score engine metadata is available.
ur: کوئی اسکورنگ قوانین نہیں ملے۔ یقینی بنائیں کہ اسکور انجن میٹا ڈیٹا دستیاب ہو۔

en: No suggestions yet. Save the post so we can index its keywords.
ur: ابھی کوئی تجاویز نہیں۔ post محفوظ کریں تاکہ ہم اس کے keywords انڈیکس کر سکیں۔

en: No taxonomy containing "brand" was detected.
ur: "brand" والی کوئی taxonomy دریافت نہیں ہوئی۔

en: No topic cluster assigned yet. Save a level to view the relationships.
ur: ابھی کوئی ٹاپک کلسٹر تفویض نہیں ہوا۔ تعلقات دیکھنے کے لیے ایک سطح محفوظ کریں۔

en: Noindex author archives
ur: مصنف آرکائیوز کو noindex کریں

en: Non-production environment detected
ur: غیر پروڈکشن ماحول دریافت ہوا

en: None
ur: کوئی نہیں

en: Not configured
ur: ترتیب نہیں دی گئی

en: Not indexed
ur: انڈیکس نہیں

en: Not scheduled
ur: شیڈول نہیں

en: Not set
ur: سیٹ نہیں

en: Note
ur: نوٹ

en: Nothing to copy.
ur: کاپی کرنے کے لیے کچھ نہیں۔

en: Notify IndexNow partners when URLs change and manage quota/backfill jobs.
ur: URLs تبدیل ہونے پر IndexNow شراکت داروں کو مطلع کریں اور کوٹہ/بیک فِل کام منظم کریں۔

en: Number list
ur: نمبر فہرست

en: OK
ur: ٹھیک ہے

en: Off
ur: آف

en: Old logs are cleaned up automatically after this period.
ur: اس مدت کے بعد پرانے لاگز خودکار صاف ہو جاتے ہیں۔

en: Older log entries are deleted automatically.
ur: پرانے لاگ اندراجات خودکار حذف ہو جاتے ہیں۔

en: On-Page SEO
ur: آن پیج SEO

en: One URL per line.
ur: فی لکیر ایک URL۔

en: One URL per line. These links override the global Author SEO social profiles for this author.
ur: فی لکیر ایک URL۔ یہ لنکس اس مصنف کے عمومی Author SEO سوشل پروفائلز کو اوور رائڈ کرتے ہیں۔

en: One city per line. Output as @type: City.
ur: فی لکیر ایک شہر۔ @type: City کے طور پر آؤٹ پٹ۔

en: One email per line or separated by commas.
ur: فی لکیر ایک ای میل یا کوما سے جدا۔

en: One or more posts cannot be edited.
ur: ایک یا زیادہ posts میں ترمیم نہیں کی جا سکتی۔

en: One pattern per line. Requests matching these patterns are ignored.
ur: فی لکیر ایک نمونہ۔ ان نمونوں سے ملنے والی درخواستیں نظرانداز ہوتی ہیں۔

en: One postal code per line. Output as @type: PostalCode.
ur: فی لکیر ایک پوسٹل کوڈ۔ @type: PostalCode کے طور پر آؤٹ پٹ۔

en: One social/profile URL per line (Facebook, Instagram, Yelp, etc.).
ur: فی لکیر ایک سوشل/پروفائل URL (Facebook، Instagram، Yelp وغیرہ)۔

en: One space is added before and after when rendered.
ur: نمایاں ہوتے وقت پہلے اور بعد میں ایک جگہ شامل ہوتی ہے۔

en: Only applies when the Article graph is enabled.
ur: صرف اس وقت لاگو ہوتا ہے جب Article گراف فعال ہو۔

en: Only network administrators can change uninstall preferences.
ur: صرف نیٹ ورک منتظمین ان انسٹال ترجیحات تبدیل کر سکتے ہیں۔

en: Only output Article graph for Posts
ur: صرف Posts کے لیے Article گراف آؤٹ پٹ

en: Only show the TOC when this many headings are found.
ur: TOC صرف اس وقت دکھائیں جب اتنی سرخیاں ملیں۔

en: Only sibling nodes in the same level and group can be ordered.
ur: صرف ایک ہی سطح اور گروپ میں ہم مرتبہ nodes کو ترتیب دیا جا سکتا ہے۔

en: Open
ur: کھولیں

en: Open Airygen SEO settings
ur: Airygen SEO ترتیبات کھولیں

en: Open Permalink Settings
ur: Permalink ترتیبات کھولیں

en: Open Reading Settings
ur: پڑھنے کی ترتیبات کھولیں

en: Open URLs
ur: URLs کھولیں

en: Open global settings
ur: عمومی ترتیبات کھولیں

en: Open in a new tab to verify the generated sitemap index.
ur: بنائے گئے sitemap انڈیکس کی تصدیق کرنے کے لیے نئے ٹیب میں کھولیں۔

en: Open link
ur: لنک کھولیں

en: Open mind map
ur: مائنڈ میپ کھولیں

en: Open robots.txt in a new tab to verify output.
ur: آؤٹ پٹ کی تصدیق کرنے کے لیے نئے ٹیب میں robots.txt کھولیں۔

en: Open sitemap
ur: sitemap کھولیں

en: Open the Airygen SEO dashboard
ur: Airygen SEO ڈیش بورڈ کھولیں

en: Opening Hours
ur: افتتاحی اوقات

en: Opens
ur: کھلتا ہے

en: Operation timeout (seconds)
ur: آپریشن ٹائم آؤٹ (سیکنڈ)

en: Optional avatar image URL for the webhook sender.
ur: webhook بھیجنے والے کے لیے اختیاری اوتار تصویر URL۔

en: Optional boosts that can raise the total score when applicable.
ur: اختیاری بوسٹس جو لاگو ہونے پر کل اسکور بڑھا سکتے ہیں۔

en: Optional canonical publisher page for social networks.
ur: سوشل نیٹ ورکس کے لیے اختیاری canonical ناشر صفحہ۔

en: Optional description
ur: اختیاری وضاحت

en: Optional height to help caching. Suggested value: 630.
ur: کیشنگ میں مدد کے لیے اختیاری اونچائی۔ تجویز کردہ قدر: 630۔

en: Optional instructions included only in this extension output.
ur: صرف اس extension آؤٹ پٹ میں شامل اختیاری ہدایات۔

en: Optional text added under the llms.txt heading.
ur: llms.txt سرخی کے نیچے شامل اختیاری متن۔

en: Optional width to help caching. Suggested value: 1200.
ur: کیشنگ میں مدد کے لیے اختیاری چوڑائی۔ تجویز کردہ قدر: 1200۔

en: Optional. If filled, this overrides price level (example: TWD 200 – 500).
ur: اختیاری۔ اگر بھرا ہو تو یہ قیمت کی سطح کو اوور رائڈ کرتا ہے (مثال: TWD 200 – 500)۔

en: Optional. Summarize why this redirect exists for future context.
ur: اختیاری۔ مستقبل کے سیاق و سباق کے لیے یہ redirect کیوں موجود ہے خلاصہ کریں۔

en: Order
ur: ترتیب

en: Ordering only works between the same level.
ur: ترتیب صرف ایک ہی سطح کے درمیان کام کرتی ہے۔

en: Organization
ur: تنظیم

en: Organization name
ur: تنظیم کا نام

en: Organization type
ur: تنظیم کی قسم

en: Organize pillar, cluster, and support content relationships.
ur: pillar، cluster اور support مواد کے تعلقات منظم کریں۔

en: Osaka Itinerary
ur: اوساکا سفر نامہ

en: Outline border
ur: خاکہ بارڈر

en: Output
ur: آؤٹ پٹ

en: Output Article graph
ur: Article گراف آؤٹ پٹ

en: Output BreadcrumbList graph
ur: BreadcrumbList گراف آؤٹ پٹ

en: Output Name, Address, Phone in the site footer.
ur: سائٹ فوٹر میں نام، پتہ، فون آؤٹ پٹ کریں۔

en: Output Organization graph
ur: Organization گراف آؤٹ پٹ

en: Output Website graph
ur: Website گراف آؤٹ پٹ

en: Output optional geo meta tags for region, place name, and coordinates.
ur: علاقہ، مقام کا نام اور کوآرڈینیٹس کے لیے اختیاری جیو میٹا ٹیگز آؤٹ پٹ کریں۔

en: Outputs Article/NewsArticle schema using the defaults configured below.
ur: نیچے ترتیب شدہ ڈیفالٹس کا استعمال کر کے Article/NewsArticle schema آؤٹ پٹ کرتا ہے۔

en: Outputs a BreadcrumbList JSON-LD graph. If Breadcrumbs is enabled, it uses that trail; otherwise it falls back to a simple trail on single posts. Disable to stop schema output.
ur: BreadcrumbList JSON-LD گراف آؤٹ پٹ کرتا ہے۔ اگر Breadcrumbs فعال ہو تو اس trail کا استعمال کرتا ہے؛ بصورتِ دیگر single posts پر سادہ trail پر واپس آتا ہے۔ schema آؤٹ پٹ روکنے کے لیے غیر فعال کریں۔

en: Outputs a canonical URL tag.
ur: canonical URL ٹیگ آؤٹ پٹ کرتا ہے۔

en: Outputs a description tag when a description exists.
ur: جب وضاحت موجود ہو تو وضاحت ٹیگ آؤٹ پٹ کرتا ہے۔

en: Outputs a robots tag when custom directives are set.
ur: جب کسٹم directives سیٹ ہوں تو robots ٹیگ آؤٹ پٹ کرتا ہے۔

en: Outputs a title tag when a title is available.
ur: جب عنوان دستیاب ہو تو عنوان ٹیگ آؤٹ پٹ کرتا ہے۔

en: Outputs this branch contact card and map. Falls back to Main store for empty fields.
ur: یہ برانچ رابطہ کارڈ اور نقشہ آؤٹ پٹ کرتا ہے۔ خالی فیلڈز کے لیے مرکزی اسٹور پر واپس آتا ہے۔

en: Overall
ur: مجموعی

en: Override WordPress previous and next links
ur: WordPress کے پچھلے اور اگلے لنکس اوور رائڈ کریں

en: Override breadcrumbs
ur: breadcrumbs اوور رائڈ کریں

en: Override the default description template for this post type.
ur: اس post قسم کے لیے ڈیفالٹ وضاحت ٹیمپلیٹ اوور رائڈ کریں۔

en: Override the default title template for this post type.
ur: اس post قسم کے لیے ڈیفالٹ عنوان ٹیمپلیٹ اوور رائڈ کریں۔

en: Override the global template for specific post types. Separator and custom tokens reuse the values set above.
ur: مخصوص post اقسام کے لیے عمومی ٹیمپلیٹ اوور رائڈ کریں۔ Separator اور کسٹم tokens اوپر سیٹ کردہ قدریں دوبارہ استعمال کرتے ہیں۔

en: Override the sender name shown in Discord messages.
ur: Discord پیغامات میں دکھایا جانے والا بھیجنے والے کا نام اوور رائڈ کریں۔

en: Padding
ur: پیڈنگ

en: Padding inside the container.
ur: کنٹینر کے اندر پیڈنگ۔

en: Padding inside the list of TOC links.
ur: TOC لنکس کی فہرست کے اندر پیڈنگ۔

en: Page
ur: صفحہ

en: Page %1$d of %2$d
ur: صفحہ %1$d از %2$d

en: Page %1$s / %2$s
ur: صفحہ %1$s / %2$s

en: Page %1$s of %2$s
ur: صفحہ %1$s از %2$s

en: Page %s
ur: صفحہ %s

en: Pages should have a single main heading (H1).
ur: صفحات میں ایک مرکزی سرخی (H1) ہونی چاہیے۔

en: Panels
ur: پینلز

en: Parent L1
ur: والدین L1

en: Parent L2
ur: والدین L2

en: Passed
ur: پاس

en: Passing more rules improves the overall SEO score.
ur: زیادہ قوانین پاس کرنے سے مجموعی SEO اسکور بہتر ہوتا ہے۔

en: Password
ur: پاسورڈ

en: Paste a full Google Maps URL. Supported patterns include @lat,lng, q=lat,lng, and !3d…!4d….
ur: مکمل Google Maps URL پیسٹ کریں۔ معاون نمونوں میں @lat,lng، q=lat,lng اور !3d…!4d… شامل ہیں۔

en: Paste the Discord incoming webhook URL for your channel.
ur: اپنے چینل کے لیے Discord incoming webhook URL پیسٹ کریں۔

en: Paste the Meta (Facebook/Instagram) Business Manager verification token to prove domain ownership. This helps Meta trust your og: tags and unlocks domain insights.
ur: domain ملکیت ثابت کرنے کے لیے Meta (Facebook/Instagram) Business Manager تصدیق ٹوکن پیسٹ کریں۔ یہ Meta کو آپ کے og: tags پر اعتماد کرنے اور domain insights کھولنے میں مدد دیتا ہے۔

en: Paste the Microsoft Teams incoming webhook URL.
ur: Microsoft Teams incoming webhook URL پیسٹ کریں۔

en: Paste the token from BotFather for your Telegram bot.
ur: اپنے Telegram بوٹ کے لیے BotFather سے ٹوکن پیسٹ کریں۔

en: Paste verification strings from each platform. Airygen SEO outputs the corresponding meta tags automatically.
ur: ہر پلیٹ فارم سے تصدیق strings پیسٹ کریں۔ Airygen SEO مطابق میٹا tags خودکار طور پر آؤٹ پٹ کرتا ہے۔

en: Path
ur: راستہ

en: Pause between request batches to reduce load.
ur: لوڈ کم کرنے کے لیے درخواست بیچوں کے درمیان توقف۔

en: Pending
ur: زیرِ التواء

en: Pending jobs
ur: زیرِ التواء کام

en: Pending posts
ur: زیرِ التواء posts

en: Per post type defaults
ur: فی post قسم ڈیفالٹس

en: Per post type overrides
ur: فی post قسم اوور رائڈز

en: Per-phrase max (%)
ur: فی جملہ زیادہ سے زیادہ (%)

en: Per-phrase min (%)
ur: فی جملہ کم از کم (%)

en: Permalink not available yet
ur: Permalink ابھی دستیاب نہیں

en: Permalink structure includes post names
ur: Permalink ڈھانچے میں post نام شامل ہیں

en: Permission expired. Please log in again.
ur: اجازت ختم ہو گئی۔ براہ کرم دوبارہ لاگ ان کریں۔

en: Phone
ur: فون

en: Pick a preset theme for Topic Cluster output.
ur: ٹاپک کلسٹر آؤٹ پٹ کے لیے پریسیٹ تھیم منتخب کریں۔

en: Pick a product to load Head Sample and WooCommerce native schema preview.
ur: Head Sample اور WooCommerce مقامی schema پیش منظر لوڈ کرنے کے لیے مصنوع منتخب کریں۔

en: Pick the type that best matches your organization (e.g., Organization, LocalBusiness).
ur: وہ قسم منتخب کریں جو آپ کی تنظیم سے بہترین مطابق ہو (جیسے Organization، LocalBusiness)۔

en: Pillar already exists in this group, so L1 is unavailable.
ur: اس گروپ میں pillar پہلے سے موجود ہے، اس لیے L1 دستیاب نہیں۔

en: Pillar content cannot be re-parented.
ur: Pillar مواد کو دوبارہ parent نہیں کیا جا سکتا۔

en: Pillar relation cannot be removed from mind map edge.
ur: Pillar تعلق کو مائنڈ میپ کنارے سے نہیں ہٹایا جا سکتا۔

en: Pillar topics cannot be re-parented.
ur: Pillar موضوعات کو دوبارہ parent نہیں کیا جا سکتا۔

en: Pinterest verification
ur: Pinterest تصدیق

en: Place the focus keyphrase in one relevant H2 or H3.
ur: فوکس keyphrase کو ایک متعلقہ H2 یا H3 میں رکھیں۔

en: Place this shortcode in a page to automatically generate Contact content and Local Business Schema.
ur: Contact مواد اور Local Business Schema خودکار بنانے کے لیے یہ shortcode کسی صفحے میں رکھیں۔

en: Plain text
ur: سادہ متن

en: Please configure this in WooCommerce SEO settings.
ur: براہ کرم یہ WooCommerce SEO ترتیبات میں ترتیب دیں۔

en: Please enter a valid post ID.
ur: براہ کرم درست post ID درج کریں۔

en: Plugin Activation Error
ur: پلگ ان فعال کرنے کی خرابی

en: Plugin active
ur: Plugin فعال

en: Plugin detected
ur: Plugin دریافت ہوئی

en: Plugin inactive
ur: Plugin غیر فعال

en: Plugin not detected
ur: Plugin دریافت نہیں ہوئی

en: Post
ur: post

en: Post card template
ur: Post card ٹیمپلیٹ

en: Post container
ur: Post کنٹینر

en: Post digest messages to a Teams incoming webhook URL.
ur: Teams incoming webhook URL پر ڈائجسٹ پیغامات پوسٹ کریں۔

en: Post excerpt with truncation rules.
ur: کٹنے کے قوانین کے ساتھ post اقتباس۔

en: Post meta migration
ur: Post میٹا منتقلی

en: Post names missing from permalinks
ur: Permalinks سے post نام غائب

en: Post not found.
ur: Post نہیں ملی۔

en: Post thumbnail image.
ur: Post تھمب نیل تصویر۔

en: Post title
ur: Post عنوان

en: Post title with permalink.
ur: Permalink کے ساتھ post عنوان۔

en: Post type
ur: Post قسم

en: Post type filter
ur: Post قسم فلٹر

en: Post type scope is synced from Link Suggestions and cannot be edited here.
ur: Post قسم دائرہ Link Suggestions سے مطابقت پذیر ہے اور یہاں ترمیم نہیں ہو سکتی۔

en: Post types
ur: Post اقسام

en: Post types to include
ur: شامل کرنے کی post اقسام

en: Postal
ur: پوسٹل

en: Postal code
ur: پوسٹل کوڈ

en: Potential SSL issue detected
ur: ممکنہ SSL مسئلہ دریافت ہوا

en: Power the in-editor SEO score panel and REST endpoint.
ur: ایڈیٹر میں SEO اسکور پینل اور REST endpoint چلائیں۔

en: Preferences saved.
ur: ترجیحات محفوظ ہو گئیں۔

en: Prefix
ur: سابقہ

en: Prefix applied to generated heading IDs to avoid clashes.
ur: تصادم سے بچنے کے لیے بنائے گئے سرخی IDs پر لگایا گیا سابقہ۔

en: Premium
ur: پریمیم

en: Premium ($$$)
ur: پریمیم ($$$)

en: Prepare to migrate All-in-One SEO Pack metadata, social defaults, schema settings, and redirects into Airygen SEO.
ur: All-in-One SEO Pack میٹا ڈیٹا، سوشل ڈیفالٹس، schema ترتیبات اور redirects کو Airygen SEO میں منتقل کرنے کی تیاری کریں۔

en: Prepare to migrate Rank Math metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
ur: Rank Math میٹا ڈیٹا، سوشل ڈیفالٹس اور schema ترتیبات کو Airygen SEO میں منتقل کرنے کی تیاری کریں۔

en: Prepare to migrate SEOPress metadata, social defaults, templates, and redirects into Airygen SEO.
ur: SEOPress میٹا ڈیٹا، سوشل ڈیفالٹس، ٹیمپلیٹس اور redirects کو Airygen SEO میں منتقل کرنے کی تیاری کریں۔

en: Prepare to migrate Yoast SEO metadata, social defaults, and schema settings into Airygen SEO.
ur: Yoast SEO میٹا ڈیٹا، سوشل ڈیفالٹس اور schema ترتیبات کو Airygen SEO میں منتقل کرنے کی تیاری کریں۔

en: Press Enter or comma to save each keyphrase (max 5).
ur: ہر keyphrase محفوظ کرنے کے لیے Enter یا کوما دبائیں (زیادہ سے زیادہ 5)۔

en: Pretty permalinks are disabled
ur: Pretty permalinks غیر فعال ہیں

en: Prev
ur: پچھلا

en: Prevent author archive pages from being indexed.
ur: مصنف آرکائیو صفحات کو انڈیکس ہونے سے روکیں۔

en: Prevent caching
ur: کیشنگ روکیں

en: Prevents duplicate content issues and consolidates ranking signals.
ur: ڈپلیکیٹ مواد کے مسائل روکتا ہے اور رینکنگ اشاروں کو مضبوط کرتا ہے۔

en: Prevents search engines from offering automatic translation for this page.
ur: سرچ انجنوں کو اس صفحے کا خودکار ترجمہ پیش کرنے سے روکتا ہے۔

en: Prevents search results from showing text snippets under your title.
ur: سرچ نتائج کو آپ کے عنوان کے نیچے متن snippets دکھانے سے روکتا ہے۔

en: Preview
ur: پیش منظر

en: Preview JSON-LD
ur: JSON-LD پیش منظر

en: Preview URL
ur: پیش منظر URL

en: Preview canonical
ur: canonical پیش منظر

en: Preview category
ur: زمرہ پیش منظر

en: Preview fallback metadata for product pages. Product schema comes from WooCommerce native output.
ur: مصنوع صفحات کے لیے fallback میٹا ڈیٹا پیش منظر دیکھیں۔ Product schema WooCommerce مقامی آؤٹ پٹ سے آتا ہے۔

en: Preview fallback metadata output for taxonomy archive pages.
ur: taxonomy آرکائیو صفحات کے لیے fallback میٹا ڈیٹا آؤٹ پٹ پیش منظر دیکھیں۔

en: Preview generated llms.txt output from current curated and scope settings.
ur: موجودہ کیوریٹڈ اور دائرہ ترتیبات سے بنائی گئی llms.txt آؤٹ پٹ کا پیش منظر دیکھیں۔

en: Preview how your page might appear in search results.
ur: دیکھیں کہ آپ کا صفحہ سرچ نتائج میں کیسے نظر آ سکتا ہے۔

en: Preview is unavailable.
ur: پیش منظر دستیاب نہیں۔

en: Preview link
ur: پیش منظر لنک

en: Preview link copied
ur: پیش منظر لنک کاپی ہو گیا

en: Preview llms.txt
ur: llms.txt پیش منظر

en: Preview loaded.
ur: پیش منظر لوڈ ہو گیا۔

en: Preview markdown output using current settings.
ur: موجودہ ترتیبات کا استعمال کر کے markdown آؤٹ پٹ کا پیش منظر دیکھیں۔

en: Preview product
ur: مصنوع پیش منظر

en: Preview related posts output based on current layout and style settings.
ur: موجودہ لے آؤٹ اور اسٹائل ترتیبات کی بنیاد پر متعلقہ posts آؤٹ پٹ کا پیش منظر دیکھیں۔

en: Preview robots directive
ur: robots directive پیش منظر

en: Preview robots meta value
ur: robots میٹا قدر پیش منظر

en: Preview schema
ur: schema پیش منظر

en: Preview simulated Topic Cluster output for L1, L2, and L3 articles.
ur: L1، L2 اور L3 مضامین کے لیے نقلی ٹاپک کلسٹر آؤٹ پٹ کا پیش منظر دیکھیں۔

en: Preview tag
ur: ٹیگ پیش منظر

en: Preview the metadata values this module will output.
ur: وہ میٹا ڈیٹا قدریں دیکھیں جو یہ ماڈیول آؤٹ پٹ کرے گا۔

en: Previous
ur: پچھلا

en: Previous ordering links must point to the same level in the same group.
ur: پچھلے ترتیبی لنکس کو اسی group میں اسی level کی طرف اشارہ کرنا لازمی ہے۔

en: Price level
ur: قیمت کی سطح

en: Pricing
ur: قیمتیں

en: Primary
ur: بنیادی

en: Primary contact number for customers. Include country/area code when possible.
ur: صارفین کے لیے بنیادی رابطہ نمبر۔ ممکن ہو تو ملک/علاقہ کوڈ شامل کریں۔

en: Primary phone number line in the output card.
ur: آؤٹ پٹ کارڈ میں بنیادی فون نمبر لائن۔

en: Processed posts
ur: پروسیس شدہ posts

en: Processing
ur: پروسیسنگ

en: Processing posts
ur: posts پروسیس ہو رہی ہیں

en: Product
ur: مصنوع

en: Profile
ur: پروفائل

en: Progress
ur: پیشرفت

en: Prompts for Agents
ur: ایجنٹس کے لیے پرامپٹس

en: Provide at least one URL.
ur: کم از کم ایک URL فراہم کریں۔

en: Provide defaults for social share images and Twitter handles when per-post values are missing.
ur: جب فی post قدریں غائب ہوں تو سوشل شیئر تصاویر اور Twitter handles کے لیے ڈیفالٹس فراہم کریں۔

en: Public URL to your key file. Leave blank to use the default location.
ur: آپ کی key فائل کا عوامی URL۔ ڈیفالٹ مقام استعمال کرنے کے لیے خالی چھوڑیں۔

en: Publish /llms.txt so AI crawlers can discover your content.
ur: /llms.txt شائع کریں تاکہ AI کرالرز آپ کا مواد دریافت کر سکیں۔

en: Publish LocalBusiness schema, geo meta tags, and reusable business info shortcodes.
ur: LocalBusiness schema، جیو میٹا tags اور دوبارہ قابلِ استعمال کاروباری معلومات shortcodes شائع کریں۔

en: Published or modified date.
ur: شائع یا ترمیم شدہ تاریخ۔

en: Publisher URL
ur: ناشر URL

en: Push digest messages to a Discord webhook endpoint.
ur: Discord webhook endpoint پر ڈائجسٹ پیغامات بھیجیں۔

en: Queue
ur: قطار

en: Queue a background job to refresh keyphrases for all allowed post types.
ur: تمام اجازت شدہ post اقسام کے لیے keyphrases تازہ کرنے کے لیے پس منظر کام قطار میں ڈالیں۔

en: Queue backfill
ur: بیک فِل قطار میں ڈالیں

en: Queue existing posts for submission. Useful after enabling a new engine.
ur: موجودہ posts کو جمع کرانے کے لیے قطار میں ڈالیں۔ نیا انجن فعال کرنے کے بعد مفید۔

en: Queueing…
ur: قطار میں ڈالا جا رہا ہے…

en: Queuing…
ur: قطار میں ڈالا جا رہا ہے…

en: Quick start
ur: فوری آغاز

en: REST authentication expired. Please refresh and log in again.
ur: REST توثیق ختم ہو گئی۔ براہ کرم ریفریش کریں اور دوبارہ لاگ ان کریں۔

en: RSS Feed Signature
ur: RSS فیڈ دستخط

en: Radius
ur: رداس

en: Rating value
ur: ریٹنگ قدر

en: Reachable
ur: قابلِ رسائی

en: Readability for CJK content
ur: CJK مواد کی پڑھنے کی سہولت

en: Readability score (Flesch)
ur: پڑھنے کی سہولت اسکور (Flesch)

en: Readable content keeps users engaged and reduces bounce.
ur: پڑھنے کے قابل مواد صارفین کو مشغول رکھتا اور bounce کم کرتا ہے۔

en: Rebots Meta
ur: Robots Meta

en: Rebuild
ur: دوبارہ بنائیں

en: Rebuild finished:
ur: دوبارہ بنانا مکمل:

en: Recalculate
ur: دوبارہ حساب کریں

en: Receive daily alerts for newly detected records.
ur: نئے دریافت شدہ ریکارڈز کے لیے روزانہ الرٹس وصول کریں۔

en: Recent URLs
ur: حالیہ URLs

en: Recheck
ur: دوبارہ چیک کریں

en: Rechecking…
ur: دوبارہ چیک کیا جا رہا ہے…

en: Recipients
ur: وصول کنندگان

en: Recommended
ur: تجویز کردہ

en: Recommended format for Google priceRange output.
ur: Google priceRange آؤٹ پٹ کے لیے تجویز کردہ فارمیٹ۔

en: Recommends related posts at the bottom of each article based on categories and tags, keeping readers engaged and reducing bounce rate.
ur: زمروں اور ٹیگز کی بنیاد پر ہر مضمون کے آخر میں متعلقہ پوسٹس تجویز کرتا ہے، قارئین کو مصروف رکھتا ہے اور باؤنس ریٹ کم کرتا ہے۔

en: Record deleted.
ur: ریکارڈ حذف ہو گیا۔

en: Record updated.
ur: ریکارڈ اپ ڈیٹ ہو گیا۔

en: Records
ur: ریکارڈز

en: Redirect migration failed.
ur: Redirect منتقلی ناکام ہو گئی۔

en: Redirect rules migration
ur: Redirect قوانین منتقلی

en: Redirect to custom URL
ur: کسٹم URL پر redirect کریں

en: Redirect to homepage
ur: ہوم پیج پر redirect کریں

en: Redirects
ur: ری ڈائریکٹس

en: Redirects imported.
ur: Redirects درآمد ہو گئے۔

en: Refresh
ur: ریفریش کریں

en: Refresh after editing to see the latest five link ideas and this post’s top terms.
ur: تازہ ترین پانچ لنک خیالات اور اس post کی اہم اصطلاحات دیکھنے کے لیے ترمیم کے بعد ریفریش کریں۔

en: Refresh status
ur: حیثیت ریفریش کریں

en: Refreshing…
ur: ریفریش ہو رہا ہے…

en: Region / State
ur: علاقہ / صوبہ

en: Registered legal entity name (for example, company registration name).
ur: رجسٹرڈ قانونی ادارے کا نام (مثلاً، کمپنی رجسٹریشن نام)۔

en: Registered legal entity name line.
ur: رجسٹرڈ قانونی ادارے کا نام لائن۔

en: Regular expression
ur: باقاعدہ اظہار

en: Reindex
ur: ری انڈیکس کریں

en: Reindex suggestions
ur: تجاویز ری انڈیکس کریں

en: Rel attributes clarify how external links should be treated.
ur: Rel attributes واضح کرتے ہیں کہ بیرونی لنکس کیسے ہینڈل کیے جائیں۔

en: Related Posts
ur: متعلقہ Posts

en: Related Posts requires enabling Link Suggestions first.
ur: متعلقہ Posts کے لیے پہلے Link Suggestions فعال کرنا ضروری ہے۔

en: Relation link descriptions
ur: تعلق لنک تفصیلات

en: Relation removed in draft.
ur: مسودے میں تعلق ہٹا دیا گیا۔

en: Reload
ur: دوبارہ لوڈ کریں

en: Remove
ur: ہٹائیں

en: Remove all custom database tables
ur: تمام کسٹم ڈیٹا بیس ٹیبلز ہٹائیں

en: Remove all plugin settings (wp_options)
ur: تمام پلگ ان ترتیبات ہٹائیں (wp_options)

en: Remove all post, term, and user metadata
ur: تمام پوسٹ، ٹرم اور صارف میٹا ڈیٹا ہٹائیں

en: Remove keyphrase
ur: keyphrase ہٹائیں

en: Remove relation
ur: تعلق ہٹائیں

en: Remove token
ur: ٹوکن ہٹائیں

en: Renders breadcrumbs on the frontend.
ur: فرنٹ اینڈ پر breadcrumbs نمایاں کرتا ہے۔

en: Renders the table of contents on the frontend.
ur: فرنٹ اینڈ پر فہرستِ مضامین نمایاں کرتا ہے۔

en: Reorder the sidebar panels shown in the editor. Drag to arrange and keep related modules together.
ur: ایڈیٹر میں دکھائے جانے والے سائڈ بار پینلز دوبارہ ترتیب دیں۔ ترتیب دینے کے لیے گھسیٹیں اور متعلقہ ماڈیولز اکٹھے رکھیں۔

en: Reports
ur: رپورٹس

en: Representative photo used in LocalBusiness schema output.
ur: LocalBusiness schema آؤٹ پٹ میں استعمال ہونے والی نمائندہ تصویر۔

en: Requires Link Suggestions and outputs related post cards via shortcode or automatic insertion.
ur: Link Suggestions کی ضرورت ہے اور shortcode یا خودکار داخلے کے ذریعے متعلقہ post کارڈز آؤٹ پٹ کرتا ہے۔

en: Requires focus keyphrase
ur: فوکس keyphrase درکار

en: Reset
ur: ری سیٹ کریں

en: Reset all settings in this module to default values?
ur: اس ماڈیول کی تمام ترتیبات کو ڈیفالٹ قدروں پر ری سیٹ کریں؟

en: Reset mind map changes
ur: مائنڈ میپ تبدیلیاں ری سیٹ کریں

en: Reset settings
ur: ترتیبات ری سیٹ کریں

en: Reset the current mind map to the last saved state?
ur: کیا موجودہ مائنڈ میپ کو آخری محفوظ شدہ حالت پر ری سیٹ کر دیا جائے؟

en: Resolve
ur: حل کریں

en: Resolve selected
ur: منتخب حل کریں

en: Resolve site health warnings and keep SEO modules configured.
ur: سائٹ صحت کے انتباہات حل کریں اور SEO ماڈیولز ترتیب شدہ رکھیں۔

en: Resolved
ur: حل شدہ

en: Results
ur: نتائج

en: Retention days
ur: برقراری کے دن

en: Retry
ur: دوبارہ کوشش کریں

en: Retry cooldown (days)
ur: دوبارہ کوشش کا وقفہ (دن)

en: Review Topic Cluster groups and their pillar/cluster/support counts.
ur: ٹاپک کلسٹر گروپس اور ان کی pillar/cluster/support تعداد دیکھیں۔

en: Review count
ur: جائزے کی تعداد

en: Review daily digest delivery history and channel outcomes.
ur: روزانہ ڈائجسٹ ڈیلیوری تاریخ اور چینل نتائج دیکھیں۔

en: Review mapped title templates, robots directives, social metadata, and redirects before import.
ur: درآمد سے پہلے میپ شدہ عنوان ٹیمپلیٹس، robots directives، سوشل میٹا ڈیٹا اور redirects دیکھیں۔

en: Review recent link checks and jump to affected posts.
ur: حالیہ لنک جانچیں دیکھیں اور متاثرہ posts پر جائیں۔

en: Reviews
ur: جائزے

en: Right
ur: دائیں

en: Robots Control
ur: Robots کنٹرول

en: Robots meta copied
ur: Robots meta کاپی ہو گیا

en: Robots visibility is healthy
ur: Robots نمائش صحت مند ہے

en: Rotate key
ur: key گھمائیں

en: Rounds the four image corners in each Related Posts card.
ur: ہر Related Posts کارڈ میں چاروں تصویر کونوں کو گول کرتا ہے۔

en: Rule
ur: قانون

en: Rule Weights
ur: قانون وزن

en: Run health checks across core SEO features and integrations.
ur: بنیادی SEO فیچرز اور انضمامات میں صحت جانچیں چلائیں۔

en: Running checks…
ur: جانچیں چل رہی ہیں…

en: Runs (24h)
ur: چلانے (24 گھنٹے)

en: Runs (7d)
ur: چلانے (7 دن)

en: Runtime-only change; stored post content never updates.
ur: صرف runtime تبدیلی؛ ذخیرہ شدہ post مواد کبھی اپ ڈیٹ نہیں ہوتا۔

en: SEO Title
ur: SEO عنوان

en: SEO experts can adjust rule parameters based on their own experience.
ur: SEO ماہرین اپنے تجربے کی بنیاد پر قانون پیرامیٹرز ایڈجسٹ کر سکتے ہیں۔

en: SEO impact
ur: SEO اثر

en: SEO title length
ur: SEO عنوان لمبائی

en: SEO title width
ur: SEO عنوان چوڑائی

en: SMTP account password used for authentication.
ur: توثیق کے لیے استعمال ہونے والا SMTP اکاؤنٹ پاسورڈ۔

en: SMTP account username used for authentication.
ur: توثیق کے لیے استعمال ہونے والا SMTP اکاؤنٹ یوزرنیم۔

en: SMTP auth
ur: SMTP توثیق

en: SMTP host
ur: SMTP ہوسٹ

en: SMTP port
ur: SMTP پورٹ

en: SMTP server address, for example smtp.gmail.com.
ur: SMTP سرور پتہ، مثلاً smtp.gmail.com۔

en: SMTP service port, for example 587 for Gmail.
ur: SMTP سروس پورٹ، مثلاً Gmail کے لیے 587۔

en: SSL certificate appears invalid
ur: SSL سرٹیفکیٹ غلط نظر آتا ہے

en: SSL certificate detected
ur: SSL سرٹیفکیٹ دریافت ہوا

en: SSL status unknown
ur: SSL حیثیت نامعلوم

en: Sample post title
ur: نمونہ post عنوان

en: Samples
ur: نمونے

en: Saturday
ur: ہفتہ

en: Save
ur: محفوظ کریں

en: Save Changes
ur: تبدیلیاں محفوظ کریں

en: Save changes
ur: تبدیلیاں محفوظ کریں

en: Save changes to apply your updates.
ur: اپنی اپ ڈیٹس لگانے کے لیے تبدیلیاں محفوظ کریں۔

en: Save selection
ur: انتخاب محفوظ کریں

en: Save the post first to preview JSON-LD.
ur: JSON-LD پیش منظر دیکھنے کے لیے پہلے post محفوظ کریں۔

en: Saved.
ur: محفوظ ہو گیا۔

en: Saving a post recalculates link counts in the background.
ur: post محفوظ کرنے پر پس منظر میں لنک تعداد دوبارہ حساب ہوتی ہے۔

en: Saving…
ur: محفوظ ہو رہا ہے…

en: Scan content for broken and redirected links, and monitor crawl health.
ur: ٹوٹے اور redirect شدہ لنکس کے لیے مواد اسکین کریں اور crawl صحت کی نگرانی کریں۔

en: Schedule and dispatch one daily digest for 404s, broken links, and related site alerts.
ur: 404s، ٹوٹے لنکس اور متعلقہ سائٹ الرٹس کے لیے ایک روزانہ ڈائجسٹ شیڈول کریں اور بھیجیں۔

en: Schema Markup
ur: اسٹرکچرڈ ڈیٹا مارک اپ

en: Schema Markup defaults are not set yet. Configure them in the Airygen dashboard.
ur: اسٹرکچرڈ ڈیٹا مارک اپ ڈیفالٹس ابھی سیٹ نہیں۔ انہیں Airygen ڈیش بورڈ میں ترتیب دیں۔

en: Schema Sample
ur: Schema نمونہ

en: Schema Source
ur: Schema ماخذ

en: Scholarly article (ScholarlyArticle)
ur: علمی مضمون (ScholarlyArticle)

en: Scope
ur: دائرہ

en: Score
ur: اسکور

en: Score Calculator
ur: اسکور کیلکولیٹر

en: Score Calculator REST route missing
ur: Score Calculator REST route غائب

en: Score Calculator endpoint is healthy
ur: Score Calculator endpoint صحت مند ہے

en: Score Calculator endpoint returned an error
ur: Score Calculator endpoint نے غلطی واپس کی

en: Score Calculator endpoint returned an unexpected status
ur: Score Calculator endpoint نے غیر متوقع حیثیت واپس کی

en: Score Calculator endpoint status unknown
ur: Score Calculator endpoint حیثیت نامعلوم

en: Score Calculator is disabled for this post type.
ur: اس post قسم کے لیے Score Calculator غیر فعال ہے۔

en: Score Calculator is not configured yet. Configure it under Airygen → Modules.
ur: Score Calculator ابھی ترتیب نہیں دی گئی۔ Airygen → Modules میں ترتیب دیں۔

en: Score: %1$s / %2$s
ur: اسکور: %1$s / %2$s

en: Score: —
ur: اسکور: —

en: Search
ur: تلاش کریں

en: Search Console linked
ur: Search Console جوڑا گیا

en: Search Console not linked
ur: Search Console نہیں جوڑا گیا

en: Search by post title
ur: post عنوان سے تلاش کریں

en: Search engine visibility checks are informational outside production environments.
ur: پروڈکشن ماحول سے باہر سرچ انجن نمائش جانچیں معلوماتی ہیں۔

en: Search engines are allowed to index this site.
ur: سرچ انجنوں کو اس سائٹ کو انڈیکس کرنے کی اجازت ہے۔

en: Search engines expect the primary topic to appear in the title.
ur: سرچ انجنز توقع کرتے ہیں کہ مرکزی موضوع عنوان میں ظاہر ہو۔

en: Search parent
ur: parent تلاش کریں

en: Search path
ur: تلاش کا راستہ

en: Search post title…
ur: post عنوان تلاش کریں…

en: Search posts
ur: posts تلاش کریں

en: Search results label
ur: سرچ نتائج لیبل

en: Search rules
ur: قوانین تلاش کریں

en: Section 1
ur: سیکشن 1

en: Section 2
ur: سیکشن 2

en: Section body container
ur: سیکشن باڈی کنٹینر

en: Section header
ur: سیکشن ہیڈر

en: Section header container
ur: سیکشن ہیڈر کنٹینر

en: Section title
ur: سیکشن عنوان

en: Security
ur: سیکیورٹی

en: See how your content connects and keep link metrics up to date across your site.
ur: دیکھیں کہ آپ کا مواد کیسے جڑا ہے اور اپنی سائٹ پر لنک میٹرکس تازہ رکھیں۔

en: See relevant internal links while you edit.
ur: ترمیم کے دوران متعلقہ اندرونی لنکس دیکھیں۔

en: Select a category
ur: زمرہ منتخب کریں

en: Select a country
ur: ملک منتخب کریں

en: Select a group before saving the mind map.
ur: مائنڈ میپ محفوظ کرنے سے پہلے ایک group منتخب کریں۔

en: Select a parent
ur: parent منتخب کریں

en: Select a product
ur: مصنوع منتخب کریں

en: Select a tag
ur: ٹیگ منتخب کریں

en: Select a valid L1 parent for this cluster.
ur: اس cluster کے لیے درست L1 parent منتخب کریں۔

en: Select a valid L2 parent for this support article.
ur: اس support مضمون کے لیے درست L2 parent منتخب کریں۔

en: Select an L1 parent before saving.
ur: محفوظ کرنے سے پہلے L1 parent منتخب کریں۔

en: Select an L2 parent before saving.
ur: محفوظ کرنے سے پہلے L2 parent منتخب کریں۔

en: Select an image from the Media Library. If both URL and ID are set, the Attachment ID takes precedence. Set to 0 to disable.
ur: میڈیا لائبریری سے تصویر منتخب کریں۔ اگر URL اور ID دونوں سیٹ ہوں تو Attachment ID کو ترجیح ملتی ہے۔ غیر فعال کرنے کے لیے 0 پر سیٹ کریں۔

en: Select at least one post type to backfill.
ur: بیک فِل کے لیے کم از کم ایک post قسم منتخب کریں۔

en: Select at least one post type.
ur: کم از کم ایک post قسم منتخب کریں۔

en: Select how TOC should appear for this post.
ur: اس post کے لیے TOC کیسے ظاہر ہو منتخب کریں۔

en: Select parent…
ur: parent منتخب کریں…

en: Select post types that will be exported to markdown.
ur: وہ post اقسام منتخب کریں جو markdown میں برآمد ہوں گی۔

en: Select post types used for auto-selection.
ur: خودکار انتخاب کے لیے استعمال ہونے والی post اقسام منتخب کریں۔

en: Select the schema type used for most posts (you can override per post type).
ur: زیادہ تر posts کے لیے schema قسم منتخب کریں (آپ فی post قسم اوور رائڈ کر سکتے ہیں)۔

en: Select which schema graphs Airygen SEO should output for visitors.
ur: Airygen SEO وزیٹرز کے لیے کون سے schema گراف آؤٹ پٹ کرے منتخب کریں۔

en: Select which taxonomy archives should expose custom SEO fields.
ur: کون سے taxonomy آرکائیوز کسٹم SEO فیلڈز ظاہر کریں منتخب کریں۔

en: Selected
ur: منتخب

en: Selected Posts
ur: منتخب Posts

en: Selected records
ur: منتخب ریکارڈز

en: Selections
ur: انتخاب

en: Selections + auto
ur: انتخاب + خودکار

en: Selections only
ur: صرف انتخاب

en: Send a sample digest to confirm email delivery works.
ur: ای میل ڈیلیوری کام کرتی ہے اس کی تصدیق کے لیے نمونہ ڈائجسٹ بھیجیں۔

en: Send a sample message to confirm Teams delivery works.
ur: Teams ڈیلیوری کام کرتی ہے اس کی تصدیق کے لیے نمونہ پیغام بھیجیں۔

en: Send a sample message to verify Discord webhook setup.
ur: Discord webhook سیٹ اپ کی تصدیق کے لیے نمونہ پیغام بھیجیں۔

en: Send a sample message to verify bot and chat settings.
ur: بوٹ اور chat ترتیبات کی تصدیق کے لیے نمونہ پیغام بھیجیں۔

en: Send daily digest notifications via Email, Telegram, Discord, or Teams.
ur: ای میل، Telegram، Discord یا Teams کے ذریعے روزانہ ڈائجسٹ اطلاعات بھیجیں۔

en: Send digest messages through built-in SMTP settings.
ur: بلٹ ان SMTP ترتیبات کے ذریعے ڈائجسٹ پیغامات بھیجیں۔

en: Send digest notifications to Telegram Bot chats.
ur: Telegram Bot chats میں ڈائجسٹ اطلاعات بھیجیں۔

en: Send digest reports to Discord using incoming webhooks.
ur: incoming webhooks استعمال کر کے Discord میں ڈائجسٹ رپورٹس بھیجیں۔

en: Send digest reports to Microsoft Teams using incoming webhooks.
ur: incoming webhooks استعمال کر کے Microsoft Teams میں ڈائجسٹ رپورٹس بھیجیں۔

en: Send now
ur: ابھی بھیجیں

en: Sender email address shown in recipients inbox.
ur: وصول کنندگان کے ان باکس میں دکھایا جانے والا بھیجنے والے کا ای میل پتہ۔

en: Sender name shown in recipients inbox.
ur: وصول کنندگان کے ان باکس میں دکھایا جانے والا بھیجنے والے کا نام۔

en: Sent by %1$s via %2$s.
ur: %2$s کے ذریعے %1$s سے بھیجا گیا۔

en: Separate phrases with commas to skip matching headings.
ur: مطابق سرخیاں چھوڑنے کے لیے جملوں کو کوما سے جدا کریں۔

en: Serve %s for AI clients via headers or format query.
ur: headers یا فارمیٹ query کے ذریعے AI کلائنٹس کے لیے %s فراہم کریں۔

en: Serve up smart internal link suggestions based on keyphrases.
ur: keyphrases کی بنیاد پر ذہین اندرونی لنک تجاویز فراہم کریں۔

en: Served cities
ur: خدمت یافتہ شہر

en: Served postal codes
ur: خدمت یافتہ پوسٹل کوڈز

en: Service Areas
ur: سروس علاقے

en: Service Catalog
ur: سروس کیٹالاگ

en: Service Info
ur: سروس معلومات

en: Service description
ur: سروس وضاحت

en: Service item
ur: سروس آئٹم

en: Service name
ur: سروس نام

en: Service radius (km)
ur: سروس رداس (کلومیٹر)

en: Set Discord webhook endpoint and optional display identity.
ur: Discord webhook endpoint اور اختیاری ڈسپلے شناخت سیٹ کریں۔

en: Set a fallback URL when a visitor’s language isn’t listed above.
ur: جب وزیٹر کی زبان اوپر درج نہ ہو تو fallback URL سیٹ کریں۔

en: Set a focus keyphrase to check density.
ur: کثافت چیک کرنے کے لیے فوکس keyphrase سیٹ کریں۔

en: Set a focus keyphrase to check headings.
ur: سرخیاں چیک کرنے کے لیے فوکس keyphrase سیٹ کریں۔

en: Set a focus keyphrase to evaluate spacing.
ur: فاصلہ جانچنے کے لیے فوکس keyphrase سیٹ کریں۔

en: Set a key to start sending submissions.
ur: جمع کرانا شروع کرنے کے لیے ایک key سیٹ کریں۔

en: Set a limit for video preview duration.
ur: ویڈیو پیش منظر دورانیے کی حد سیٹ کریں۔

en: Set bot token, target chat, and optional topic ID for delivery.
ur: ڈیلیوری کے لیے بوٹ ٹوکن، ہدف chat اور اختیاری موضوع ID سیٹ کریں۔

en: Set default metadata and schema behavior for author archive pages.
ur: مصنف آرکائیو صفحات کے لیے ڈیفالٹ میٹا ڈیٹا اور schema رویہ سیٹ کریں۔

en: Set default robots meta directives and extend WordPress' robots.txt.
ur: ڈیفالٹ robots meta directives سیٹ کریں اور WordPress کا robots.txt بڑھائیں۔

en: Set default robots meta directives and manage robots.txt additions.
ur: ڈیفالٹ robots meta directives سیٹ کریں اور robots.txt اضافے منظم کریں۔

en: Set fallback schema values used when individual posts do not define their own.
ur: وہ fallback schema قدریں سیٹ کریں جو انفرادی posts اپنی نہ بنائیں۔

en: Set global organization details and article defaults used by the Schema markup emitter.
ur: Schema مارک اپ ایمیٹر کے ذریعے استعمال ہونے والی عمومی تنظیمی تفصیلات اور مضمون ڈیفالٹس سیٹ کریں۔

en: Set map coordinates and contact-page map behavior for Local SEO map output.
ur: مقامی SEO نقشہ آؤٹ پٹ کے لیے نقشہ کوآرڈینیٹس اور رابطہ صفحہ نقشہ رویہ سیٹ کریں۔

en: Set redirects for incoming URLs so visitors land on the right destination.
ur: آنے والے URLs کے لیے redirects سیٹ کریں تاکہ وزیٹرز صحیح مقام پر پہنچیں۔

en: Set target keywords to analyze content relevance.
ur: مواد ربط تجزیہ کرنے کے لیے ہدف keywords سیٹ کریں۔

en: Set the Teams incoming webhook and verify channel delivery.
ur: Teams incoming webhook سیٹ کریں اور چینل ڈیلیوری کی تصدیق کریں۔

en: Set the default title and description templates used when posts are missing custom SEO fields.
ur: وہ ڈیفالٹ عنوان اور وضاحت ٹیمپلیٹس سیٹ کریں جو posts میں کسٹم SEO فیلڈز نہ ہونے پر استعمال ہوں۔

en: Set the heading text shown above %s output.
ur: %s آؤٹ پٹ کے اوپر دکھایا جانے والا سرخی متن سیٹ کریں۔

en: Set the output path using a folder path and file name.
ur: فولڈر کا راستہ اور فائل نام استعمال کر کے آؤٹ پٹ راستہ سیٹ کریں۔

en: Set transparent color
ur: شفاف رنگ سیٹ کریں

en: Set up 301/302 redirects to seamlessly transfer traffic and SEO ranking power from old URLs to new ones so your hard-earned rankings are never lost.
ur: 301/302 ری ڈائریکٹس ترتیب دیں تاکہ پرانے URLs سے نئے URLsمیں ٹریفک اور SEO رینکنگ کی طاقت بے رکاوٹ منتقل ہو اور آپ کی محنت سے کمائی ہوئی رینکنگ کبھی ضائع نہ ہو۔

en: Set up SMTP delivery, recipients, and test sending for Email notifications.
ur: ای میل اطلاعات کے لیے SMTP ڈیلیوری، وصول کنندگان اور ٹیسٹ بھیجنا سیٹ کریں۔

en: Set valid latitude and longitude (both cannot be 0) to enable KML sitemap listing.
ur: KML sitemap فہرست فعال کرنے کے لیے درست عرضِ بلد اور طولِ بلد سیٹ کریں (دونوں 0 نہیں ہو سکتے)۔

en: Set vertical spacing between each Topic Cluster item.
ur: ہر ٹاپک کلسٹر آئٹم کے درمیان عمودی فاصلہ سیٹ کریں۔

en: Set whether Topic Cluster links are bold, italic, or underlined.
ur: ٹاپک کلسٹر لنکس بولڈ، ترچھے یا انڈر لائن ہوں سیٹ کریں۔

en: Set which product attribute is your brand (for example: product_brand). This value is used for the %brand% token and Product schema brand field. Leave it as default unless you use a different brand attribute slug.
ur: سیٹ کریں کہ کون سا مصنوع attribute آپ کا برانڈ ہے (مثلاً: product_brand)۔ یہ قدر %brand% ٹوکن اور Product schema برانڈ فیلڈ کے لیے استعمال ہوتی ہے۔ ڈیفالٹ چھوڑیں جب تک کہ آپ مختلف برانڈ attribute slug استعمال نہ کریں۔

en: Set your IndexNow key and submission limits so search engines can receive updates faster.
ur: اپنی IndexNow key اور جمع کرانے کی حدیں سیٹ کریں تاکہ سرچ انجن تیزی سے اپ ڈیٹس حاصل کر سکیں۔

en: Set your organization details to help search engines display your brand in rich results.
ur: اپنی تنظیمی تفصیلات سیٹ کریں تاکہ سرچ انجن آپ کا برانڈ rich results میں دکھا سکیں۔

en: Sets background color of each content card.
ur: ہر مواد کارڈ کا پس منظر رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets centered container width inside a full-width wrapper.
ur: full-width wrapper کے اندر مرکوز کنٹینر چوڑائی سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets text color for Footer NAP values.
ur: فوٹر NAP قدروں کے لیے متن رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets text color for field labels.
ur: فیلڈ لیبلز کے لیے متن رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets text color for field values.
ur: فیلڈ قدروں کے لیے متن رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the border color for the container.
ur: کنٹینر کا بارڈر رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the color of TOC links.
ur: TOC لنکس کا رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the maximum video preview length shown by search engines.
ur: سرچ انجنوں کے ذریعے دکھائی جانے والی ویڈیو پیش منظر کی زیادہ سے زیادہ لمبائی سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the space above and below the Footer NAP block.
ur: فوٹر NAP بلاک کے اوپر اور نیچے کی جگہ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the spacing between each contact item.
ur: ہر رابطہ آئٹم کے درمیان فاصلہ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the text color for both author and date blocks.
ur: مصنف اور تاریخ دونوں بلاکس کا متن رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the text color for excerpt content.
ur: اقتباس مواد کا متن رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the text size for both author and date blocks.
ur: مصنف اور تاریخ دونوں بلاکس کا متن سائز سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the text size for excerpt content in each related post card.
ur: ہر متعلقہ post کارڈ میں اقتباس مواد کا متن سائز سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the title text color in each Related Posts card.
ur: ہر Related Posts کارڈ میں عنوان متن رنگ سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the title text size in each Related Posts card.
ur: ہر Related Posts کارڈ میں عنوان متن سائز سیٹ کرتا ہے۔

en: Sets the value used by %s. Leave blank to omit it.
ur: %s کے ذریعے استعمال ہونے والی قدر سیٹ کرتا ہے۔ خارج کرنے کے لیے خالی چھوڑیں۔

en: Settings
ur: ترتیبات

en: Settings imported successfully.
ur: ترتیبات کامیابی سے درآمد ہو گئیں۔

en: Settings imported.
ur: ترتیبات درآمد ہو گئیں۔

en: Settings migration failed.
ur: ترتیبات منتقلی ناکام ہو گئی۔

en: Settings saved.
ur: ترتیبات محفوظ ہو گئیں۔

en: Setup Wizard
ur: سیٹ اپ وزرڈ

en: Shibuya Hotel Picks
ur: شیبویا ہوٹل انتخاب

en: Short service summary for schema output.
ur: schema آؤٹ پٹ کے لیے مختصر سروس خلاصہ۔

en: Short summary used in search results. Leave blank to use the default value from settings.
ur: سرچ نتائج میں استعمال ہونے والا مختصر خلاصہ۔ ترتیبات سے ڈیفالٹ قدر استعمال کرنے کے لیے خالی چھوڑیں۔

en: Short, readable URLs are easier to understand and share.
ur: چھوٹے، پڑھنے کے قابل URLs سمجھنے اور شیئر کرنے میں آسان ہوتے ہیں۔

en: Shorten sentences, use simpler words, and break up long paragraphs.
ur: جملے چھوٹے کریں، آسان الفاظ استعمال کریں اور لمبے پیراگراف توڑیں۔

en: Show
ur: دکھائیں

en: Show ancestor pages
ur: آباؤ اجداد کے صفحات دکھائیں

en: Show blog link on archives
ur: آرکائیوز پر بلاگ لنک دکھائیں

en: Show current page
ur: موجودہ صفحہ دکھائیں

en: Show home link
ur: ہوم لنک دکھائیں

en: Show or hide the outer border around the contact layout container.
ur: رابطہ لے آؤٹ کنٹینر کے گرد بیرونی بارڈر دکھائیں یا چھپائیں۔

en: Show ordered numbers for each heading item.
ur: ہر سرخی آئٹم کے لیے مرتب نمبر دکھائیں۔

en: Show pagination
ur: صفحہ بندی دکھائیں

en: Show tips
ur: تجاویز دکھائیں

en: Showing up to
ur: تک دکھایا جا رہا ہے

en: Shown above the main series links. Do not include %s in this description.
ur: مرکزی سیریز لنکس کے اوپر دکھایا گیا۔ اس تفصیل میں %s شامل نہ کریں۔

en: Shown after digest sections.
ur: ڈائجسٹ حصوں کے بعد دکھایا گیا۔

en: Shown after each feed item. Use this for attribution, CTA links, or copyright notices.
ur: ہر فیڈ آئٹم کے بعد دکھایا گیا۔ اسے attribution، CTA لنکس یا کاپی رائٹ نوٹسز کے لیے استعمال کریں۔

en: Shown before digest sections.
ur: ڈائجسٹ حصوں سے پہلے دکھایا گیا۔

en: Shown before each feed item. Basic HTML like links, strong, and line breaks is allowed.
ur: ہر فیڈ آئٹم سے پہلے دکھایا گیا۔ لنکس، bold اور لائن بریک جیسا بنیادی HTML اجازت ہے۔

en: Shown between each breadcrumb item.
ur: ہر breadcrumb آئٹم کے درمیان دکھایا گیا۔

en: Shown for not found pages (404 responses).
ur: نہ ملنے والے صفحات کے لیے دکھایا گیا (404 جواب)۔

en: Shown when viewing the search results page.
ur: سرچ نتائج صفحہ دیکھتے وقت دکھایا گیا۔

en: Shows current background job status for Broken Link Checker scans.
ur: Broken Link Checker اسکینز کے لیے موجودہ پس منظر کام کی حیثیت دکھاتا ہے۔

en: Shows current background job status for Daily Digest delivery.
ur: Daily Digest ڈیلیوری کے لیے موجودہ پس منظر کام کی حیثیت دکھاتا ہے۔

en: Shows how many posts are waiting or being processed for link counts.
ur: دکھاتا ہے کہ کتنی posts لنک تعداد کے لیے انتظار کر رہی ہیں یا پروسیس ہو رہی ہیں۔

en: Sidebar Left (2) + Main Content Right (3)
ur: سائڈ بار بائیں (2) + مرکزی مواد دائیں (3)

en: Sidebar and main content use independent top-to-bottom stacks to avoid cross-column height impact.
ur: سائڈ بار اور مرکزی مواد cross-column اونچائی اثر سے بچنے کے لیے آزاد اوپر سے نیچے stacks استعمال کرتے ہیں۔

en: Simple
ur: سادہ

en: Simple logs the first hit only. Advanced keeps hits, last seen time, referer, and user agent updated.
ur: Simple صرف پہلی hit لاگ کرتا ہے۔ Advanced hits، آخری دیکھنے کا وقت، referer اور user agent اپ ڈیٹ رکھتا ہے۔

en: Single H1 heading present
ur: ایک H1 سرخی موجود ہے

en: Site Name
ur: سائٹ کا نام

en: Site Verification
ur: سائٹ تصدیق

en: Sitemap
ur: سائٹ میپ

en: Sitemap request failed
ur: Sitemap کی درخواست ناکام ہو گئی

en: Sitewide
ur: پوری سائٹ پر

en: Sitewide SEO
ur: پوری سائٹ کا SEO

en: Sitewide SEO (scaled)
ur: سائٹ بھر کا SEO (اسکیل شدہ)

en: Sitewide SEO reflects the overall health of your site setup.
ur: پوری سائٹ کا SEO آپ کی سائٹ کی مجموعی صحت ظاہر کرتا ہے۔

en: Skip parent terms in category/tag hierarchies to keep the trail compact.
ur: trail مختصر رکھنے کے لیے زمرہ/ٹیگ درجہ بندیوں میں parent terms چھوڑیں۔

en: Skip posts that contain a noindex robots directive.
ur: noindex robots directive والی posts چھوڑیں۔

en: Skip posts that require a password.
ur: پاسورڈ کی ضرورت والی posts چھوڑیں۔

en: Skip tour
ur: ٹور چھوڑیں

en: Slug has 2–5 words
ur: Slug میں 2–5 الفاظ ہیں

en: Slug includes focus keyphrase
ur: Slug میں فوکس keyphrase شامل ہے

en: Smooth scroll
ur: ہموار اسکرول

en: Social Cards
ur: سوشل کارڈز

en: Social Media Tags
ur: سوشل میڈیا Tags

en: Social profiles
ur: سوشل پروفائلز

en: Soft max (%)
ur: نرم زیادہ سے زیادہ (%)

en: Soft min (%)
ur: نرم کم از کم (%)

en: Soft parchment yellow for a warm hierarchy card.
ur: گرم hierarchy کارڈ کے لیے نرم پارچمنٹ پیلا۔

en: Soft parchment yellow for warm, readable TOCs.
ur: گرم، پڑھنے کے قابل TOCs کے لیے نرم پارچمنٹ پیلا۔

en: Soft rose palette with friendly, approachable presence.
ur: دوستانہ، قابلِ رسائی موجودگی کے ساتھ نرم گلابی رنگ پیلیٹ۔

en: Solid
ur: ٹھوس

en: Source
ur: ماخذ

en: Source path or pattern
ur: ماخذ کا راستہ یا نمونہ

en: Space outside the container.
ur: کنٹینر کے باہر کی جگہ۔

en: Spacing long-tail phrases prevents keyword stuffing.
ur: long-tail جملوں کو فاصلے پر رکھنا keyword stuffing سے بچاتا ہے۔

en: Special Hours
ur: خصوصی اوقات

en: Split long sentences and add punctuation for clearer flow.
ur: لمبے جملے توڑیں اور واضح بہاؤ کے لیے رموزِ اوقاف شامل کریں۔

en: Spread similar phrases across different sections.
ur: ملتے جلتے جملوں کو مختلف حصوں میں پھیلائیں۔

en: Standard
ur: معیاری

en: Start date
ur: آغاز کی تاریخ

en: Start the trail with your homepage label and URL.
ur: اپنے ہوم پیج لیبل اور URL سے trail شروع کریں۔

en: Start with the TOC collapsed for a cleaner page.
ur: صاف صفحے کے لیے TOC سکڑی ہوئی حالت سے شروع کریں۔

en: State, province, or administrative region.
ur: ریاست، صوبہ یا انتظامی علاقہ۔

en: Status
ur: حیثیت

en: Status code
ur: حیثیت کوڈ

en: Status of Airygen SEO health checks, mirroring the Site Health Status page.
ur: Airygen SEO صحت جانچوں کی حیثیت، Site Health Status صفحے کی عکاسی کرتی ہے۔

en: Status unavailable. Try again to fetch the latest link counter state.
ur: حیثیت دستیاب نہیں۔ تازہ ترین لنک کاؤنٹر حالت حاصل کرنے کے لیے دوبارہ کوشش کریں۔

en: Status: %d.
ur: حیثیت: %d۔

en: Step-by-step tutorial (HowTo)
ur: مرحلہ وار ٹیوٹوریل (HowTo)

en: Stops images on this site from appearing in image search results.
ur: اس سائٹ کی تصاویر کو تصویری سرچ نتائج میں ظاہر ہونے سے روکتا ہے۔

en: Stops search engines from showing cached copies of your pages.
ur: سرچ انجنوں کو آپ کے صفحات کی cached کاپیاں دکھانے سے روکتا ہے۔

en: Store selections here when they should not appear in output.
ur: جب انتخاب آؤٹ پٹ میں ظاہر نہ ہونے چاہئیں تو یہاں محفوظ کریں۔

en: Street address
ur: گلی کا پتہ

en: Street and number for your primary location.
ur: اپنے بنیادی مقام کے لیے گلی اور نمبر۔

en: Strengthens topical signals and makes URLs clearer.
ur: موضوعاتی اشاروں کو تقویت دیتا ہے اور URLs واضح کرتا ہے۔

en: Stronger relevance signals can improve ranking and user confidence.
ur: مضبوط ربط اشارے رینکنگ اور صارف اعتماد بہتر کر سکتے ہیں۔

en: Stronger topical clarity can improve relevance signals.
ur: مضبوط موضوعاتی وضاحت ربط اشارے بہتر کر سکتی ہے۔

en: Structure
ur: ڈھانچہ

en: Structured data can improve search appearance and visibility.
ur: Structured data سرچ ظاہری شکل اور نمائش بہتر کر سکتا ہے۔

en: Style
ur: اسٹائل

en: Subheading count (H2/H3)
ur: ذیلی سرخی تعداد (H2/H3)

en: Subheadings break long content into scannable sections.
ur: ذیلی سرخیاں لمبے مواد کو قابلِ اسکین حصوں میں توڑتی ہیں۔

en: Submission accepted.
ur: جمع کرانا قبول ہو گیا۔

en: Submission logs
ur: جمع کرانے کے لاگز

en: Submit URLs
ur: URLs جمع کرائیں

en: Submit URLs to supported search engines via IndexNow and monitor delivery.
ur: IndexNow کے ذریعے معاون سرچ انجنوں میں URLs جمع کرائیں اور ڈیلیوری کی نگرانی کریں۔

en: Submitting…
ur: جمع کرایا جا رہا ہے…

en: Success
ur: کامیابی

en: Success / failed (24h)
ur: کامیاب / ناکام (24 گھنٹے)

en: Suggestion
ur: تجویز

en: Suggestions
ur: تجاویز

en: Summarize the page in 160 characters or less (~920px).
ur: صفحہ کو 160 حروف یا کم میں خلاصہ کریں (~920px)۔

en: Summary
ur: خلاصہ

en: Sunday
ur: اتوار

en: Switch to a custom permalink structure instead of the default ?p=ID format.
ur: ڈیفالٹ ?p=ID فارمیٹ کی جگہ کسٹم permalink ڈھانچے میں تبدیل ہوں۔

en: TITLE attribute template
ur: TITLE attribute ٹیمپلیٹ

en: TLS: %s.
ur: TLS: %s۔

en: TOC display mode
ur: TOC ڈسپلے موڈ

en: TOC preview
ur: TOC پیش منظر

en: Table of Contents
ur: فہرستِ مضامین

en: Table of contents
ur: فہرستِ مضامین

en: Tablet
ur: ٹیبلیٹ

en: Take over previous and next navigation with %s relationships.
ur: %s تعلقات کے ساتھ پچھلی اور اگلی نیویگیشن سنبھالیں۔

en: Target
ur: ہدف

en: Target URL
ur: ہدف URL

en: Taxonomy SEO
ur: ٹیکسانومی SEO

en: Tech Article
ur: ٹیک آرٹیکل

en: Technical article (TechArticle)
ur: تکنیکی مضمون (TechArticle)

en: Tel
ur: ٹیل

en: Tell search engines which URL is the right version for each language.
ur: سرچ انجنوں کو بتائیں کہ ہر زبان کے لیے کون سا URL صحیح ورژن ہے۔

en: Template
ur: ٹیمپلیٹ

en: Template 1
ur: ٹیمپلیٹ 1

en: Template 2
ur: ٹیمپلیٹ 2

en: Template function
ur: ٹیمپلیٹ فنکشن

en: Template settings
ur: ٹیمپلیٹ ترتیبات

en: Templates
ur: ٹیمپلیٹس

en: Test Discord
ur: Discord ٹیسٹ کریں

en: Test Email
ur: ای میل ٹیسٹ کریں

en: Test Teams
ur: Teams ٹیسٹ کریں

en: Test Telegram
ur: Telegram ٹیسٹ کریں

en: Test delivery
ur: ڈیلیوری ٹیسٹ کریں

en: Text
ur: متن

en: Text color
ur: متن رنگ

en: Text shown before the breadcrumb trail (e.g., "You are here").
ur: breadcrumb trail سے پہلے دکھایا جانے والا متن (جیسے "آپ یہاں ہیں")۔

en: The /airygen/v1/score route is not registered. Ensure the Score Calculator module is enabled.
ur: /airygen/v1/score route رجسٹر نہیں ہے۔ یقینی بنائیں کہ Score Calculator ماڈیول فعال ہو۔

en: The Airygen SEO robots settings apply a noindex directive by default. Update the setting if this site should be indexable.
ur: Airygen SEO robots ترتیبات ڈیفالٹ طور پر noindex directive لاگو کرتی ہیں۔ اگر یہ سائٹ انڈیکس ہونی چاہیے تو ترتیب اپ ڈیٹ کریں۔

en: The Airygen sitemap module is disabled. Enable it under Airygen SEO settings to serve /sitemap.xml.
ur: Airygen sitemap ماڈیول غیر فعال ہے۔ /sitemap.xml فراہم کرنے کے لیے Airygen SEO ترتیبات میں فعال کریں۔

en: The SSL check returned warnings. Inspect the certificate or HTTPS configuration.
ur: SSL جانچ نے انتباہات واپس کیے۔ سرٹیفکیٹ یا HTTPS ترتیب دیکھیں۔

en: The custom sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
ur: کسٹم sitemap endpoint نے جواب دیا، لیکن 2xx حیثیت کوڈ واپس نہیں کیا۔

en: The editor panel can include unsaved text and browser-based pixel measurement, so the score may look slightly different.
ur: ایڈیٹر پینل میں غیر محفوظ متن اور براؤزر پر مبنی پکسل پیمائش شامل ہو سکتی ہے، اس لیے اسکور قدرے مختلف نظر آ سکتا ہے۔

en: The name of your business or site shown in structured data.
ur: structured data میں دکھایا جانے والا آپ کے کاروبار یا سائٹ کا نام۔

en: The opening paragraph sets context for both users and search engines.
ur: آغازی پیراگراف صارفین اور سرچ انجنوں دونوں کے لیے سیاق و سباق قائم کرتا ہے۔

en: The parent post must be different from the current post.
ur: parent post موجودہ post سے مختلف ہونی چاہیے۔

en: The scoring endpoint responded with an error when requested.
ur: درخواست کرنے پر اسکورنگ endpoint نے غلطی کے ساتھ جواب دیا۔

en: The scoring endpoint responded, but did not return a 2xx HTTP status.
ur: اسکورنگ endpoint نے جواب دیا، لیکن 2xx HTTP حیثیت واپس نہیں کی۔

en: The selected parent is not part of a Topic Cluster.
ur: منتخب parent ٹاپک کلسٹر کا حصہ نہیں ہے۔

en: The selected parent must be an L1 topic.
ur: منتخب parent ایک L1 موضوع ہونا چاہیے۔

en: The selected parent must be an L2 topic.
ur: منتخب parent ایک L2 موضوع ہونا چاہیے۔

en: The sitemap endpoint responded, but did not return a 2xx status code.
ur: sitemap endpoint نے جواب دیا، لیکن 2xx حیثیت کوڈ واپس نہیں کیا۔

en: The “Discourage search engines from indexing” option is enabled. Disable it in Settings → Reading for production sites.
ur: "سرچ انجنوں کو انڈیکسنگ سے حوصلہ شکنی" آپشن فعال ہے۔ پروڈکشن سائٹس کے لیے ترتیبات → پڑھنا میں غیر فعال کریں۔

en: Themes
ur: تھیمز

en: These factors make up the core content score.
ur: یہ عوامل بنیادی مواد اسکور بناتے ہیں۔

en: These lines will be appended to the robots.txt output.
ur: یہ لائنیں robots.txt آؤٹ پٹ میں شامل کی جائیں گی۔

en: These templates are used when product-level SEO fields are empty.
ur: یہ ٹیمپلیٹس مصنوع سطح SEO فیلڈز خالی ہونے پر استعمال ہوتے ہیں۔

en: This bulk recalculation uses saved post content in the database.
ur: یہ بلک دوبارہ حساب ڈیٹا بیس میں محفوظ post مواد استعمال کرتا ہے۔

en: This description is included in the generated llms.txt file.
ur: یہ وضاحت بنائی گئی llms.txt فائل میں شامل ہے۔

en: This group already has a pillar topic.
ur: اس گروپ میں پہلے سے pillar موضوع ہے۔

en: This is a simple preview. Actual output is affected by your theme styles. For accurate results, check the real page output.
ur: یہ ایک سادہ پیش منظر ہے۔ اصل آؤٹ پٹ آپ کی تھیم اسٹائلز سے متاثر ہوتی ہے۔ درست نتائج کے لیے حقیقی صفحہ آؤٹ پٹ دیکھیں۔

en: This is a test message from Airygen Notify.
ur: یہ Airygen Notify سے ایک ٹیسٹ پیغام ہے۔

en: This is how the breadcrumb trail will appear with the current style settings.
ur: موجودہ اسٹائل ترتیبات کے ساتھ breadcrumb trail کیسے ظاہر ہوگا۔

en: This is the HTML structure used by Airygen. Use it to customize styles with your own CSS.
ur: یہ Airygen کے ذریعے استعمال کیا جانے والا HTML ڈھانچہ ہے۔ اسے اپنے CSS سے اسٹائل کسٹمائز کرنے کے لیے استعمال کریں۔

en: This is the exact content that will be output in the <meta name="robots"> tag.
ur: یہ وہ عین مواد ہے جو <meta name="robots"> ٹیگ میں آؤٹ پٹ ہوگا۔

en: This is the keyword count.
ur: یہ keyword تعداد ہے۔

en: This is the keyword density.
ur: یہ keyword کثافت ہے۔

en: This option depends on %s. Enable it to use it.
ur: یہ آپشن %s پر منحصر ہے۔ استعمال کرنے کے لیے اسے فعال کریں۔

en: This option depends on %s. Enable it to use markdown post links.
ur: یہ آپشن %s پر منحصر ہے۔ markdown post لنکس استعمال کرنے کے لیے اسے فعال کریں۔

en: This post already exists in candidates.
ur: یہ post پہلے سے امیدواروں میں موجود ہے۔

en: This post already has child items. Remove them before changing the level.
ur: اس post میں پہلے سے child آئٹمز ہیں۔ سطح تبدیل کرنے سے پہلے انہیں ہٹائیں۔

en: This post becomes the root of a new topic cluster.
ur: یہ post ایک نئے ٹاپک کلسٹر کی جڑ بنتی ہے۔

en: This post is a cluster.
ur: یہ post ایک cluster ہے۔

en: This post is a pillar.
ur: یہ post ایک pillar ہے۔

en: This post is a support article.
ur: یہ post ایک support مضمون ہے۔

en: This post is already linked in Topic Cluster relations.
ur: یہ post پہلے سے ٹاپک کلسٹر تعلقات میں جوڑی ہوئی ہے۔

en: This post is not assigned to Topic Cluster.
ur: یہ post ٹاپک کلسٹر کو تفویض نہیں ہے۔

en: This post is not assigned to a Topic Cluster level yet.
ur: یہ post ابھی کسی ٹاپک کلسٹر سطح کو تفویض نہیں ہے۔

en: This rule checks: %s.
ur: یہ قانون جانچتا ہے: %s۔

en: This title is the section label that LLMs will read in llms.txt.
ur: یہ عنوان وہ سیکشن لیبل ہے جو LLMs llms.txt میں پڑھیں گے۔

en: This title is used for the automatically loaded items section.
ur: یہ عنوان خودکار لوڈ آئٹمز سیکشن کے لیے استعمال ہوتا ہے۔

en: Thursday
ur: جمعرات

en: Time
ur: وقت

en: Timeout (seconds)
ur: ٹائم آؤٹ (سیکنڈ)

en: Timezone
ur: ٹائم زون

en: Title
ur: عنوان

en: Title and description are distinct
ur: عنوان اور وضاحت الگ الگ ہیں

en: Title and description should not repeat each other.
ur: عنوان اور وضاحت کو ایک دوسرے کو نہیں دہرانا چاہیے۔

en: Title font size
ur: عنوان فونٹ سائز

en: Title includes focus keyphrase
ur: عنوان میں فوکس keyphrase شامل ہے

en: Title includes the focus keyphrase.
ur: عنوان میں فوکس keyphrase شامل ہے۔

en: Title is empty.
ur: عنوان خالی ہے۔

en: Title is missing the focus keyphrase.
ur: عنوان میں فوکس keyphrase غائب ہے۔

en: Title is too long.
ur: عنوان بہت لمبا ہے۔

en: Title is too short.
ur: عنوان بہت چھوٹا ہے۔

en: Title length could be improved.
ur: عنوان کی لمبائی بہتر کی جا سکتی ہے۔

en: Title length is in a good range.
ur: عنوان کی لمبائی اچھی حد میں ہے۔

en: Title tag
ur: عنوان ٹیگ

en: Title template
ur: عنوان ٹیمپلیٹ

en: To avoid keyword stuffing, each long-tail keyphrase should be supported by at least 150 words of explanatory content; do not repeat the keyphrase on its own without meaningful text.
ur: keyword stuffing سے بچنے کے لیے، ہر long-tail keyphrase کو کم از کم 150 الفاظ کے توضیحی مواد سے سہارا ملنا چاہیے؛ keyphrase کو بامعنی متن کے بغیر اکیلا نہ دہرائیں۔

en: Toggle which statuses appear in the log.
ur: ٹوگل کریں کہ لاگ میں کون سی حیثیتیں ظاہر ہوں۔

en: Tokyo Itinerary
ur: ٹوکیو سفر نامہ

en: Tool
ur: ٹول

en: Topic Cluster
ur: ٹاپک کلسٹر

en: Topic Cluster candidate table is not available yet.
ur: ٹاپک کلسٹر امیدوار ٹیبل ابھی دستیاب نہیں۔

en: Topic Cluster data
ur: ٹاپک کلسٹر ڈیٹا

en: Topic Cluster group table is not available yet.
ur: ٹاپک کلسٹر گروپ ٹیبل ابھی دستیاب نہیں۔

en: Topic Cluster level updated in draft.
ur: مسودے میں Topic Cluster level اپ ڈیٹ کر دیا گیا۔

en: Topic Cluster table is not available yet.
ur: ٹاپک کلسٹر ٹیبل ابھی دستیاب نہیں۔

en: Topic Cluster tables are not available yet.
ur: ٹاپک کلسٹر ٹیبلز ابھی دستیاب نہیں۔

en: Topic ID (optional)
ur: ٹاپک ID (اختیاری)

en: Topic Level:
ur: ٹاپک سطح:

en: Topic cluster
ur: ٹاپک کلسٹر

en: Topic cluster settings
ur: ٹاپک کلسٹر ترتیبات

en: Topic level
ur: موضوع کی سطح

en: Total URLs
ur: کل URLs

en: Total hits
ur: کل ہٹس

en: Total max (%)
ur: کل زیادہ سے زیادہ (%)

en: Total number of reviews for aggregateRating schema output.
ur: aggregateRating schema آؤٹ پٹ کے لیے کل جائزوں کی تعداد۔

en: Total records
ur: کل ریکارڈز

en: Total records: %d (last 24h)
ur: کل ریکارڈز: %d (آخری 24 گھنٹے)

en: Total rules
ur: کل قوانین

en: Total:
ur: کل:

en: Track 404 traffic, keep only meaningful logs, and define fallback behavior when no specific redirect rule matches.
ur: 404 ٹریفک ٹریک کریں، صرف بامعنی لاگز رکھیں، اور جب کوئی مخصوص redirect قانون نہ ملے تو fallback رویہ متعین کریں۔

en: Track internal, external, and incoming links with automated rescans.
ur: خودکار دوبارہ اسکینز کے ساتھ اندرونی، بیرونی اور آنے والے لنکس ٹریک کریں۔

en: Track your primary keyword for this document.
ur: اس دستاویز کے لیے اپنا بنیادی keyword ٹریک کریں۔

en: Transfer export settings filter must return an array.
ur: ٹرانسفر ایکسپورٹ سیٹنگز فلٹر کو لازمی طور پر ایک array واپس کرنا چاہیے۔

en: Transparent
ur: شفاف

en: Treat /page?a=1 and /page?a=2 as the same path.
ur: /page?a=1 اور /page?a=2 کو ایک ہی راستہ سمجھیں۔

en: Treat redirects as warnings
ur: redirects کو انتباہ سمجھیں

en: Tuesday
ur: منگل

en: Tune scan frequency and limits. Lower numbers are safer on shared hosts.
ur: اسکین تعدد اور حدیں ٹھیک کریں۔ مشترکہ hosts پر کم تعداد محفوظ ہے۔

en: Two different nodes are required for ordering.
ur: ترتیب کے لیے دو مختلف nodes درکار ہیں۔

en: Two ways to open settings
ur: ترتیبات کھولنے کے دو طریقے

en: Type to filter parent posts…
ur: parent posts فلٹر کرنے کے لیے ٹائپ کریں…

en: URLs queued successfully.
ur: URLs کامیابی سے قطار میں شامل ہو گئے۔

en: Unable to add candidate.
ur: امیدوار شامل کرنے سے قاصر۔

en: Unable to clear llms.txt cache.
ur: llms.txt کیشے صاف کرنے سے قاصر۔

en: Unable to copy preview link
ur: پیش منظر لنک کاپی کرنے سے قاصر

en: Unable to copy robots meta
ur: robots meta کاپی کرنے سے قاصر

en: Unable to copy snippet.
ur: snippet کاپی کرنے سے قاصر۔

en: Unable to create group.
ur: گروپ بنانے سے قاصر۔

en: Unable to determine site host.
ur: سائٹ host معلوم کرنے سے قاصر۔

en: Unable to export markdown for this post.
ur: اس post کے لیے markdown برآمد کرنے سے قاصر۔

en: Unable to fetch SEO score.
ur: SEO اسکور حاصل کرنے سے قاصر۔

en: Unable to fetch link suggestions.
ur: لنک تجاویز حاصل کرنے سے قاصر۔

en: Unable to fetch recalculation status.
ur: دوبارہ حساب کی حیثیت حاصل کرنے سے قاصر۔

en: Unable to fetch status. Try again.
ur: حیثیت حاصل کرنے سے قاصر۔ دوبارہ کوشش کریں۔

en: Unable to load JSON-LD preview.
ur: JSON-LD پیش منظر لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load Topic Cluster settings.
ur: ٹاپک کلسٹر ترتیبات لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load Topic Cluster summary.
ur: ٹاپک کلسٹر خلاصہ لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load candidates.
ur: امیدوار لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load logs.
ur: لاگز لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load migration status.
ur: منتقلی حیثیت لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load preview.
ur: پیش منظر لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load related posts settings.
ur: متعلقہ posts ترتیبات لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load site health data.
ur: سائٹ صحت ڈیٹا لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load status.
ur: حیثیت لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load the mind map.
ur: مائنڈ میپ لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to load topic cluster groups.
ur: ٹاپک کلسٹر گروپس لوڈ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to parse coordinates from this Google Maps URL. Please use a full Google Maps link.
ur: اس Google Maps URL سے کوآرڈینیٹس parse کرنے سے قاصر۔ براہ کرم مکمل Google Maps لنک استعمال کریں۔

en: Unable to preview markdown for this post.
ur: اس post کے لیے markdown پیش منظر دکھانے سے قاصر۔

en: Unable to process recalculation step.
ur: دوبارہ حساب کا مرحلہ پروسیس کرنے سے قاصر۔

en: Unable to queue reindex. Try again later.
ur: ری انڈیکس قطار میں ڈالنے سے قاصر۔ بعد میں دوبارہ کوشش کریں۔

en: Unable to remove candidate.
ur: امیدوار ہٹانے سے قاصر۔

en: Unable to remove group.
ur: گروپ ہٹانے سے قاصر۔

en: Unable to resolve the parent cluster.
ur: parent cluster حل کرنے سے قاصر۔

en: Unable to save Topic Cluster settings.
ur: ٹاپک کلسٹر ترتیبات محفوظ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to save map layout.
ur: نقشہ لے آؤٹ محفوظ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to save the Topic Cluster relation.
ur: ٹاپک کلسٹر تعلق محفوظ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to save the mind map.
ur: مائنڈ میپ محفوظ کرنے سے قاصر۔

en: Unable to search posts.
ur: posts تلاش کرنے سے قاصر۔

en: Unable to start recalculation.
ur: دوبارہ حساب شروع کرنے سے قاصر۔

en: Unable to toggle full screen mode.
ur: فل سکرین موڈ ٹوگل کرنے سے قاصر۔

en: Unable to update group.
ur: گروپ اپ ڈیٹ کرنے سے قاصر۔

en: Unassigned
ur: غیر تفویض شدہ

en: Underline
ur: انڈر لائن

en: Underline links
ur: لنکس انڈر لائن کریں

en: Unified shortcode
ur: یکجا shortcode

en: Uninstall
ur: ان انسٹال

en: Unlimited (no cap)
ur: لامحدود (کوئی حد نہیں)

en: Unreachable
ur: ناقابلِ رسائی

en: Unsaved changes
ur: غیر محفوظ تبدیلیاں

en: Unsaved changes pending
ur: غیر محفوظ تبدیلیاں زیرِ التواء

en: Unsaved node positions and relationships in this mind map will be discarded.
ur: اس مائنڈ میپ میں غیر محفوظ شدہ node positions اور relationships ضائع ہو جائیں گی۔

en: Unsupported relation type.
ur: غیر معاون تعلق کی قسم۔

en: Untitled
ur: بلا عنوان

en: Untitled post #%d
ur: بلا عنوان post #%d

en: Update
ur: اپ ڈیٹ کریں

en: Upload a JSON file exported from Airygen SEO to restore or copy your settings. Existing settings will be overwritten.
ur: اپنی ترتیبات بحال کرنے یا نقل کرنے کے لیے Airygen SEO سے برآمد کی گئی JSON فائل اپ لوڈ کریں۔ موجودہ ترتیبات اوور رائٹ ہو جائیں گی۔

en: Upper bound for full score.
ur: مکمل اسکور کی اوپری حد۔

en: Upper bound for warning score.
ur: انتباہ اسکور کی اوپری حد۔

en: Uppercase
ur: بڑے حروف

en: Use %s hierarchy instead of the default breadcrumb trail.
ur: ڈیفالٹ breadcrumb trail کی جگہ %s hierarchy استعمال کریں۔

en: Use 2–5 words that match the topic and remove stop words.
ur: موضوع سے مطابق 2–5 الفاظ استعمال کریں اور stop words ہٹائیں۔

en: Use Google Maps URL
ur: Google Maps URL استعمال کریں

en: Use a custom structure containing %postname% for better readability and SEO.
ur: بہتر پڑھنے کی سہولت اور SEO کے لیے %postname% پر مشتمل کسٹم ڈھانچہ استعمال کریں۔

en: Use custom data
ur: کسٹم ڈیٹا استعمال کریں

en: Use default
ur: ڈیفالٹ استعمال کریں

en: Use default article type
ur: ڈیفالٹ مضمون کی قسم استعمال کریں

en: Use defaults
ur: ڈیفالٹس استعمال کریں

en: Use markdown URLs in llms.txt when %s supports that post type.
ur: جب %s اس post قسم کو معاونت دے تو llms.txt میں markdown URLs استعمال کریں۔

en: Use markdown post links
ur: markdown post لنکس استعمال کریں

en: Use notes to document why a rule exists and keep the list tidy.
ur: قوانین کے وجود کی وجہ دستاویز کرنے اور فہرست صاف رکھنے کے لیے نوٹس استعمال کریں۔

en: Use only letters, numbers, and / between folders.
ur: صرف حروف، اعداد اور فولڈروں کے درمیان / استعمال کریں۔

en: Use site-wide default
ur: پوری سائٹ کا ڈیفالٹ استعمال کریں

en: Use the focus keyphrase once in the first 1–2 sentences.
ur: پہلے 1–2 جملوں میں فوکس keyphrase ایک بار استعمال کریں۔

en: Use the focus phrase in a single relevant image alt description.
ur: ایک متعلقہ تصویر alt وضاحت میں فوکس جملہ استعمال کریں۔

en: Use the keyphrase naturally throughout the content without stuffing.
ur: مواد میں keyphrase کو بھرے بغیر قدرتی طور پر استعمال کریں۔

en: Use the title to state the topic and the description to add benefit or context.
ur: موضوع بیان کرنے کے لیے عنوان اور فائدہ یا سیاق و سباق شامل کرنے کے لیے وضاحت استعمال کریں۔

en: Use this only for forum topics inside Telegram groups.
ur: صرف Telegram گروپس کے اندر فورم موضوعات کے لیے یہ استعمال کریں۔

en: Use your main language page as the fallback.
ur: fallback کے طور پر اپنا مرکزی زبان صفحہ استعمال کریں۔

en: Use your public business name shown on storefronts and listings.
ur: اپنا وہ عوامی کاروباری نام استعمال کریں جو اسٹورفرنٹس اور فہرستوں میں دکھایا جاتا ہے۔

en: Used as the H1 title for this extension output.
ur: اس extension آؤٹ پٹ کے لیے H1 عنوان کے طور پر استعمال۔

en: Used as the quoted description line under the H1 title.
ur: H1 عنوان کے نیچے اقتباس وضاحت لائن کے طور پر استعمال۔

en: Used as your brand logo in search results and knowledge panels.
ur: سرچ نتائج اور knowledge panels میں آپ کے برانڈ لوگو کے طور پر استعمال۔

en: Used for archive pages (category, tag, taxonomy, post type archives).
ur: آرکائیو صفحات کے لیے استعمال (زمرہ، ٹیگ، taxonomy، post قسم آرکائیوز)۔

en: Used for schema %s.
ur: schema addressCountry کے لیے استعمال (ISO-3166 Alpha-2)۔

en: Used in list and internal branch identification.
ur: فہرست اور اندرونی برانچ شناخت میں استعمال۔

en: Used in shortcode branch parameter. Letters, numbers, and hyphens only.
ur: shortcode برانچ پیرامیٹر میں استعمال۔ صرف حروف، اعداد اور ہائفن۔

en: Used only when mode is set to custom URL.
ur: صرف اس وقت استعمال جب موڈ کسٹم URL پر سیٹ ہو۔

en: Used when a term has no custom description override.
ur: جب term میں کسٹم وضاحت اوور رائڈ نہ ہو تو استعمال۔

en: Used when a term has no custom title override.
ur: جب term میں کسٹم عنوان اوور رائڈ نہ ہو تو استعمال۔

en: Used when generating schema for this content type.
ur: اس مواد کی قسم کے لیے schema بناتے وقت استعمال۔

en: Username
ur: یوزرنیم

en: Username (optional)
ur: یوزرنیم (اختیاری)

en: Uses a random long-tail keyphrase (blank if none are set).
ur: ایک بے ترتیب long-tail keyphrase استعمال کرتا ہے (خالی اگر کوئی سیٹ نہیں)۔

en: Uses custom token %s.
ur: اپنا حسبِ ضرورت ٹوکن %s استعمال کرتا ہے۔

en: Uses stock status (in stock, backorder, out of stock).
ur: اسٹاک حیثیت استعمال کرتا ہے (اسٹاک میں، بیک آرڈر، اسٹاک سے باہر)۔

en: Uses the IndexNow protocol to push new and updated URLs to Bing and other supported search engines the moment content is published or changed — no waiting for crawlers. Especially valuable for news sites and time-sensitive content.
ur: IndexNow پروٹوکول استعمال کرتا ہے تاکہ مواد شائع یا تبدیل ہونے کے فوری بعد نئے اور اپڈیٹ شدہ URLs کو Bing اور دیگر سپورٹ شدہ سرچ انجنوں کو بھیجے — کرالرز کا انتظار نہیں۔ خبروں کی سائٹس اور وقت سے حساس مواد کے لیے خاص طور پر قیمتی۔

en: Uses the SKU value.
ur: SKU قدر استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the WooCommerce store currency.
ur: WooCommerce اسٹور کرنسی استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the attachment title from the Media Library.
ur: میڈیا لائبریری سے attachment عنوان استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the author bio.
ur: مصنف کی سوانح استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the author display name.
ur: مصنف کا ڈسپلے نام استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the configured brand attribute term.
ur: ترتیب شدہ برانڈ attribute term استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the current product price.
ur: موجودہ مصنوع قیمت استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the first product category name.
ur: پہلی مصنوع زمرہ کا نام استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the focus keyphrase (blank if none is set).
ur: فوکس keyphrase استعمال کرتا ہے (خالی اگر کوئی سیٹ نہیں)۔

en: Uses the image file name.
ur: تصویر فائل کا نام استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the maximum variation price.
ur: زیادہ سے زیادہ variation قیمت استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the minimum variation price.
ur: کم از کم variation قیمت استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the post title.
ur: post عنوان استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the product title.
ur: مصنوع عنوان استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the separator value below. One space is added on both sides automatically.
ur: نیچے کی separator قدر استعمال کرتا ہے۔ دونوں طرف خودکار طور پر ایک جگہ شامل ہوتی ہے۔

en: Uses the separator value configured below.
ur: نیچے ترتیب شدہ separator قدر استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the site name.
ur: سائٹ کا نام استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the taxonomy term description.
ur: taxonomy term کی وضاحت استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the taxonomy term name.
ur: taxonomy term کا نام استعمال کرتا ہے۔

en: Uses the value from Custom token %s.
ur: کسٹم ٹوکن 1 کی قدر استعمال کرتا ہے۔

en: Uses your site name.
ur: آپ کی سائٹ کا نام استعمال کرتا ہے۔

en: Using a custom canonical.
ur: کسٹم canonical استعمال ہو رہا ہے۔

en: Using the default permalink as canonical.
ur: ڈیفالٹ permalink کو canonical کے طور پر استعمال ہو رہا ہے۔

en: Using this module as a sitemap replacement has no value. Disable it instead.
ur: اس ماڈیول کو sitemap کے متبادل کے طور پر استعمال کرنے کی کوئی قدر نہیں۔ اسے غیر فعال کریں۔

en: Value for %s.
ur: %s کی قدر۔

en: Very short pages often lack depth to satisfy readers.
ur: بہت چھوٹے صفحات میں اکثر قارئین کو مطمئن کرنے کی گہرائی نہیں ہوتی۔

en: View
ur: دیکھیں

en: View post
ur: post دیکھیں

en: View recent submissions, logs, and key health.
ur: حالیہ جمع کرانے، لاگز اور key صحت دیکھیں۔

en: Visibility
ur: نمائش

en: Visuals improve engagement and can help with image search.
ur: بصری عناصر مشغولیت بہتر کرتے ہیں اور تصویری سرچ میں مدد کر سکتے ہیں۔

en: Waiting…
ur: انتظار ہو رہا ہے…

en: Warning
ur: انتباہ

en: Warning range min
ur: انتباہ حد کم از کم

en: We could not load the settings. Please try again.
ur: ہم ترتیبات لوڈ نہیں کر سکے۔ براہ کرم دوبارہ کوشش کریں۔

en: Wednesday
ur: بدھ

en: Welcome to Airygen SEO!
ur: Airygen SEO میں خوش آمدید!

en: When enabled, Airygen sends one digest daily at the configured time.
ur: فعال ہونے پر Airygen ترتیب شدہ وقت پر روزانہ ایک ڈائجسٹ بھیجتا ہے۔

en: When enabled, Airygen will output a robots meta tag sitewide.
ur: فعال ہونے پر Airygen پوری سائٹ پر robots meta ٹیگ آؤٹ پٹ کرے گا۔

en: When enabled, Article/author schema is emitted only for the Post post type. Other post types are excluded.
ur: فعال ہونے پر Article/author schema صرف Post قسم کے لیے آؤٹ پٹ ہوتا ہے۔ دیگر post اقسام خارج ہوتی ہیں۔

en: When enabled, the signature blocks below are injected into feed content and excerpts.
ur: فعال ہونے پر نیچے دیے گئے دستخط بلاکس فیڈ مواد اور اقتباسات میں داخل کیے جاتے ہیں۔

en: When off, the site outputs no og:* tags. Threads and LinkedIn also rely on Open Graph, so their link previews will be affected.
ur: آف ہونے پر سائٹ کوئی og:* tags آؤٹ پٹ نہیں کرتی۔ Threads اور LinkedIn بھی Open Graph پر انحصار کرتے ہیں، اس لیے ان کے لنک پیش منظر متاثر ہوں گے۔

en: When off, the site outputs no twitter:* tags.
ur: آف ہونے پر سائٹ کوئی twitter:* tags آؤٹ پٹ نہیں کرتی۔

en: When on, redirected links are flagged but not counted as errors.
ur: آن ہونے پر redirect شدہ لنکس نشان زد ہوتے ہیں لیکن غلطیوں میں شمار نہیں ہوتے۔

en: When on, we index content in the background and surface suggestions in the editor.
ur: آن ہونے پر ہم پس منظر میں مواد انڈیکس کرتے ہیں اور ایڈیٹر میں تجاویز پیش کرتے ہیں۔

en: WooCommerce detected
ur: WooCommerce دریافت ہوئی

en: WooCommerce is not available.
ur: WooCommerce دستیاب نہیں۔

en: WooCommerce not enabled
ur: WooCommerce فعال نہیں

en: Word count at least %d
ur: الفاظ کی تعداد کم از کم %d

en: WordPress is set to discourage indexing
ur: WordPress انڈیکسنگ سے حوصلہ شکنی کے لیے سیٹ ہے

en: WordPress reported that the core sitemap feature is disabled. If this is intentional, no action is required.
ur: WordPress نے بتایا کہ بنیادی sitemap فیچر غیر فعال ہے۔ اگر یہ جان بوجھ کر ہے تو کوئی کارروائی درکار نہیں۔

en: WordPress sitemap is reachable
ur: WordPress sitemap قابلِ رسائی ہے

en: Work the focus keyphrase into the first sentence naturally.
ur: فوکس keyphrase کو پہلے جملے میں قدرتی طور پر شامل کریں۔

en: Would you like AI tools like ChatGPT and Perplexity to more easily discover and cite your site?
ur: کیا آپ چاہتے ہیں کہ ChatGPT اور Perplexity جیسے AI ٹولز آپ کی سائٹ کو زیادہ آسانی سے دریافت اور حوالہ دے سکیں؟

en: Would you like search engines to index your new and updated content immediately after publishing?
ur: کیا آپ چاہتے ہیں کہ سرچ انجن آپ کے نئے اور اپڈیٹ شدہ مواد کو شائع کرنے کے فوری بعد انڈیکس کریں؟

en: Write 1–2 sentences that summarize the page and invite a click.
ur: 1–2 جملے لکھیں جو صفحے کا خلاصہ کریں اور کلک کی دعوت دیں۔

en: Yandex verification
ur: Yandex تصدیق

en: Yes
ur: ہاں

en: Yesterday's newly added broken link events.
ur: کل نئے شامل کیے گئے ٹوٹے لنک واقعات۔

en: Yesterday's newly added not found page events.
ur: کل نئے شامل کیے گئے نہ ملنے والے صفحہ واقعات۔

en: Yoast detected
ur: Yoast دریافت ہوئی

en: Yoast not detected
ur: Yoast دریافت نہیں ہوئی

en: You are not allowed to edit one of these posts.
ur: آپ کو ان posts میں سے کسی کو ترمیم کرنے کی اجازت نہیں۔

en: You are not allowed to edit this post.
ur: آپ کو اس post کو ترمیم کرنے کی اجازت نہیں۔

en: You are not allowed to manage related settings.
ur: آپ کو متعلقہ ترتیبات منظم کرنے کی اجازت نہیں۔

en: You are not allowed to preview WooCommerce schema.
ur: آپ کو WooCommerce schema کا پیش منظر دیکھنے کی اجازت نہیں۔

en: You are not allowed to preview taxonomy SEO.
ur: آپ کو taxonomy SEO کا پیش منظر دیکھنے کی اجازت نہیں۔

en: You are not allowed to preview this post.
ur: آپ کو اس post کا پیش منظر دیکھنے کی اجازت نہیں۔

en: You are not allowed to score this post.
ur: آپ کو اس post کو اسکور کرنے کی اجازت نہیں۔

en: You are not allowed to view related suggestions for this post.
ur: آپ کو اس post کے لیے متعلقہ تجاویز دیکھنے کی اجازت نہیں۔

en: You can only remove an empty group.
ur: آپ صرف خالی گروپ ہٹا سکتے ہیں۔

en: Your SEO title should be long enough to explain the topic, but short enough to avoid truncation.
ur: آپ کا SEO عنوان موضوع سمجھانے کے لیے کافی لمبا ہونا چاہیے، لیکن کٹنے سے بچنے کے لیے کافی چھوٹا۔

en: Your permalinks include %postname%, which is ideal for SEO.
ur: آپ کے permalinks میں %postname% شامل ہے، جو SEO کے لیے مثالی ہے۔

en: ZIP or postal code for the street address.
ur: گلی کے پتے کے لیے ZIP یا پوسٹل کوڈ۔

en: a rule
ur: ایک قانون

en: an extension
ur: ایک extension

en: automatic mappings
ur: خودکار میپنگز

en: background execution
ur: پس منظر عمل درآمد

en: baidu-site-verification token
ur: baidu-site-verification ٹوکن

en: branch overrides
ur: برانچ اوور رائڈز

en: branches
ur: برانچیں

en: candidates
ur: امیدوار

en: column
ur: کالم

en: columns
ur: کالمز

en: e.g. /old-page
ur: مثلاً /old-page

en: google-site-verification token
ur: google-site-verification ٹوکن

en: groups
ur: گروپس

en: hours
ur: گھنٹے

en: is recommended.
ur: تجویز کردہ ہے۔

en: languages
ur: زبانیں

en: llms.txt is a precise instruction file for AI, not a sitemap.
ur: llms.txt AI کے لیے ایک درست ہدایات فائل ہے، sitemap نہیں۔

en: log entries
ur: لاگ اندراجات

en: manual alternates
ur: دستی متبادل

en: matching parent posts.
ur: مطابق parent posts۔

en: mind map
ur: مائنڈ میپ

en: msvalidate.01 token
ur: msvalidate.01 ٹوکن

en: notify module
ur: اطلاع ماڈیول

en: p:domain_verify token
ur: p:domain_verify ٹوکن

en: posts imported
ur: posts درآمد ہوئیں

en: preview
ur: پیش منظر

en: pts
ur: پوائنٹس

en: related posts
ur: متعلقہ posts

en: related posts settings
ur: متعلقہ posts ترتیبات

en: rules imported
ur: قوانین درآمد ہوئے

en: seconds
ur: سیکنڈ

en: selection
ur: انتخاب

en: selections
ur: انتخابات

en: special hours rules
ur: خصوصی اوقات کے قوانین

en: things to improve
ur: بہتر کرنے کی چیزیں

en: topic cluster groups
ur: ٹاپک کلسٹر گروپس

en: total
ur: کل

en: yandex-verification token
ur: yandex-verification ٹوکن

en: ← Back
ur: واپس →
