Activello Theme - en to da_DK translation catalogue (222 entries)

en: % Comments
da_DK: % kommentarer

en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s den %2$s

en: %1$s installed and activated successfully.
da_DK: %1$s installeret og aktiveret uden fejl.

en: %1$s installed successfully.
da_DK: %1$s blev installeret korrekt.

en: &larr; Older Comments
da_DK: &larr; Tidligere kommentarer

en: 1 Comment
da_DK: 1 kommentar

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
da_DK: <cite class=“fn”>%s</cite> <span class=“says”>siger:</span>

en: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Previous
da_DK: <i class=“fa fa-chevron-left”></i> Forrige

en: Accent Color
da_DK: Temafarve

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate %2$s
da_DK: Aktiver %2$s

en: Activate: Widget Importer Exporter Plugin
da_DK: Aktiver: Widget Importer Exporter Plugin

en: Activate: WordPress Importer
da_DK: Aktiver: WordPress Importer

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Activello Categories
da_DK: Activello kategorier

en: Activello Documentation
da_DK: Activello dokumentation

en: Activello Options
da_DK: Activello indstillinger

en: Activello Recent Posts Widget
da_DK: Nyeste opslag med thumbnails widget

en: Activello Social Widget
da_DK: Activello Sociale Widget

en: Activello is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful. We hope you enjoy it! We want to make sure you have the best experience using Activello and that is why we gathered here all the necessary information for you. We hope you will enjoy using Activello, as much as we enjoy creating great products.
da_DK: Activello er nu installeret og klar til brug! Gør dig klar til at bygge noget smukt. Vi håber du vil nyde det! Vi ønsker at du får den bedste oplevelse med at bruge Activello, og derfor har vi samlet alle de nødvendige oplysninger for dig her. Vi håber du vil nyde at bruge Activello, så meget som vi nyder at skabe fantastiske produkter.

en: Activello recent posts widget with thumbnails
da_DK: Nyeste opslag med thumbnails widget

en: Activello theme widget to display social media icons
da_DK: Activello tema widget til at vise sociale medier ikoner

en: Activello widget to display categories
da_DK: Activello widget til at vise kategorier

en: Add a menu
da_DK: Tilføj menu

en: All installations and activations have been completed.
da_DK: Alle installationer og aktiveringer er fuldendt.

en: All installations have been completed.
da_DK: Alle installationer er fuldendt.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
da_DK: Alle plugins er installeret og aktiveret korrekt. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
da_DK: Alle plugins er installeret og aktiveret korrekt. %s

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
da_DK: Der skete en fejl under installationen af %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Archives
da_DK: Blog arkiv

en: Audios
da_DK: Lyd

en: Author: %s
da_DK: Forfatter: %s

en: Available version:
da_DK: Tilgængelig version:

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Changelog
da_DK: Ændringslog

en: Check recommended actions
da_DK: Check anbefalede handlinger

en: Choose between different layout options to be used as default
da_DK: Vælg mellem forskellige layouts, der bruges som standard

en: Comment (1)
da_DK: Kommentarer (1)

en: Comment navigation
da_DK: Kommentar navigation

en: Comments (%)
da_DK: Kommentarer (%)

en: Comments are closed.
da_DK: Lukket for kommentarer.

en: Contact Support
da_DK: Kontakt support

en: Content Options
da_DK: Indholds Indstillinger

en: Day: %s
da_DK: Dag: %s

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Default
da_DK: Standard

en: Default used if no color is selected
da_DK: Standardfarve hvis ingen farve er valgt

en: Dismiss this notice
da_DK: Skjul denne besked

en: Display Comments on Static Pages?
da_DK: Vis kommnetarer på statiske sider?

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Download theme sample data
da_DK: Hent temaets eksempeldata

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

en: Enable Posts Count
da_DK: Vis indlægstæller

en: Even if you're a long-time WordPress user, we still believe you should give our documentation a very quick Read.
da_DK: Selv om du er en erfaren WordPress-bruger, mener vi stadig, du bør give vores dokumentation en hurtig gennemlæsning.

en: External Source
da_DK: Ekstern Kilde

en: Follow on Twitter
da_DK: Følg på Twitter

en: Follow us
da_DK: Følg os på

en: Footer
da_DK: Tekst i bunden

en: Full Width
da_DK: Fuld bredde

en: Full documentation
da_DK: Fuld dokumentation

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Get started with Activello
da_DK: Introduktion til Activello

en: Getting Started
da_DK: Kom i gang

en: Go to Customizer
da_DK: Gå til Customizer

en: Head over to our website and download the sample content data.
da_DK: Smut over til vores hjemmeside og hent eksempeldata.

en: Hide Details
da_DK: Skjul detaljer

en: Hooray! There are no required actions for you right now.
da_DK: Hurrah! Der er ikke noget for dig at gøre lige nu.

en: If you like this theme, I'd appreciate any of the following:
da_DK: Hvis du kan lide dette team, vil jeg være taknemmelig for:

en: Images
da_DK: Billeder

en: Import Posts
da_DK: Importer indlæg

en: Import Sample Data
da_DK: Importer eksempeldata

en: Import Widgets
da_DK: Importer widgets

en: Install
da_DK: Installer

en: Install %2$s
da_DK: Installér %2$s

en: Install Plugins
da_DK: Installer Plugins

en: Install Required Plugins
da_DK: Installer nødvendige Plugins

en: Install: Widget Importer Exporter Plugin
da_DK: Installer: Widet Importer Exporter Plugin

en: Install: WordPress Importer
da_DK: Installer: WordPress Importer

en: Installed But Not Activated
da_DK: Installeret, men ikke aktiveret

en: Installed version:
da_DK: Installeret version:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
da_DK: Installerer Plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Installerer og aktiverer plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
da_DK: Der blev ikke fundet noget her. Prøv et par af linkene nedenunder eller en søgning?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da_DK: Det lader til at vi ikke kan finde det du leder efter. Måske en søgning kan hjælpe dig videre.

en: Layout options
da_DK: Layout indstillinger

en: Left Sidebar
da_DK: Venstre sidebar

en: Like on Facebook
da_DK: Synes godt om på Facebook

en: Limit Categories
da_DK: Begræns kategorier

en: Limit Posts Number
da_DK: Begræns antal indlæg

en: Logo + Tagline
da_DK: Logo + slogan

en: Logo Only
da_DK: Logo

en: Minimum required version:
da_DK: Minimum påkrævet version:

en: Month: %s
da_DK: Måned: %s

en: Most Used Categories
da_DK: Mest benyttede kategorier

en: Name
da_DK: Navn

en: Newer Comments &rarr;
da_DK: Nyere kommentarer &rarr;

en: Newer posts
da_DK: Nyere indlæg

en: Next <i class="fa fa-chevron-right"></i>
da_DK: Næste <i class=“fa fa-chevron-right”></i>

en: No Sidebar
da_DK: Ingen sidebar

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
da_DK: Ingen handling foretaget. Plugin %1$s var allerede aktiv.

en: No comments yet
da_DK: Ingen kommentarer endnu

en: No plugins are available to be activated at this time.
da_DK: Ingen plugins er tilgængelige til aktivering i øjeblikket.

en: No plugins are available to be installed at this time.
da_DK: Ingen plugins er tilgængelige til installation i øjeblikket.

en: No plugins are available to be updated at this time.
da_DK: Ingen plugins er tilgængelige til opdatering i øjeblikket.

en: No plugins to install, update or activate.
da_DK: Ingen plugins at installere, opdatere eller aktivere.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins blev valgt til aktivering. Ingen handling taget.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
da_DK: Ingen plugins blev valgt til installation. Ingen handling taget.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
da_DK: Ingen plugins blev valgt til opdatering. Ingen handling taget.

en: No recommended actions left to perform
da_DK: Ingen anbefalede handlinger tilbage

en: Not Installed
da_DK: Ikke installeret

en: Nothing Found
da_DK: Ingenting fundet

en: Older posts
da_DK: Tidligere indlæg

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da_DK: Ups! Denne side kan ikke findes.

en: Other
da_DK: Andre

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Panel to update activello theme options
da_DK: Panel til at opdatere Sparkling temaets indstillinger

en: Password:
da_DK: Adgangskode:

en: Please activate the WordPress Importer to create the demo content.
da_DK: Aktiver WordPress Importer for at oprette demo indholdet.

en: Please activate the WordPress Widget Importer to create the demo content.
da_DK: Aktiver WordPress Widget Importer for at oprette demo indholdet.

en: Please contact the administrator of this site for help.
da_DK: Kontakt administrator for hjælp.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
da_DK: Kontakt venligst udbyderen af dette plugin og bed dem om at pakke deres plugin i henhold til WordPress' retningslinjer.

en: Please install the WordPress Importer to create the demo content.
da_DK: Installer WordPress Importer for at oprette demo indholdet.

en: Please install the WordPress widget importer to create the demo content
da_DK: Installer WordPress widget importer for at oprette demo indholdet

en: Plugin activated successfully.
da_DK: Plugin aktiveret ok.

en: Plugin activation failed.
da_DK: Plugin aktivering fejlede.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
da_DK: Plugin ikke aktiveret. En nyere version af %s er krævet for dette tema. Opdater venligst plugin.

en: Post Reply
da_DK: Svar på indlæg

en: Post navigation
da_DK: Indlæg navigation

en: Posted on
da_DK: Udgivet den

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Posts navigation
da_DK: Indlæg navigation

en: Pre-Packaged
da_DK: Færdigpakket

en: Primary Menu
da_DK: Primære menu

en: Quotes
da_DK: Citat

en: Rate this Theme
da_DK: Vurder dette tema

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da_DK: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href=“%1$s”>Start her</a>.

en: Recent Posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Recomended Actions
da_DK: Anbefalet handlinger

en: Recommended
da_DK: Anbefalet

en: Recommended Actions
da_DK: Anbefalede handlinger

en: Recommended Plugins
da_DK: Anbefalede Plugins

en: Required
da_DK: Obligatorisk

en: Required Update not Available
da_DK: Nødvendig Opdatering ikke tilgængelig

en: Requires Update
da_DK: Kræver opdatering

en: Return to Required Plugins Installer
da_DK: Vend tilbage til Installation af Påkrævede Plugins

en: Return to the Dashboard
da_DK: Tilbage til Kontrolpanel

en: Right Sidebar
da_DK: Højre sidebar

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Results for: %s
da_DK: Søgeresultater for: %s

en: Search for:
da_DK: Søg efter:

en: See changelog
da_DK: Se ændringslog

en: See our full documentation
da_DK: Se vores komplette dokumentation

en: Select layout for this specific Page only ( Note: This setting only reflects if page Template is set as Default Template and Blog Type Templates.)
da_DK: Vælg layout til denne specifikke side (Bemærk: Denne indstilling virker kun, hvis sideskabelon er indstillet som standardskabelon og Blog Type skabeloner.)

en: Select layout for this specific Post only
da_DK: Vælg layout kun for dette indlæg

en: Select layout for this specific Product only
da_DK: Vælg layout kun for dette Produkt

en: Show
da_DK: Vis

en: Show Details
da_DK: Vis detaljer

en: Show post excerpts?
da_DK: Vis uddrag?

en: Slider Options
da_DK: Slider indstillinger

en: Social Icon:hover Color
da_DK: Social Icon: hover farve

en: Social icon color
da_DK: Social ikon farve

en: Something went wrong with the plugin API.
da_DK: Noget gik galt med plugin API.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da_DK: Desværre, ingenting fundet. Prøv igen med andre søgeord.

en: Source
da_DK: Kilde

en: Step 1 - Implement recommended actions
da_DK: Step 1 - Gennemfør anbefalede handlinger

en: Step 2 - Check our documentation
da_DK: Trin 2 - tjek vores dokumentation

en: Step 3 - Customize everything
da_DK: Trin 3 - Tilpas alt

en: Submit
da_DK: Send

en: Support and Documentation
da_DK: Support og dokumentation

en: Tags
da_DK: Mærkater

en: The best way to contact us with <b>support questions</b> and <b>bug reports</b> is via
da_DK: Den bedste måde at kontakte os på med <b>spørgsmål</b> og <b>fejl</b> er via

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
da_DK[0]: Dette plugin blev aktiveret ok:
da_DK[1]: Disse plugins blev aktiveret ok:

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installering og aktivering startes. Denne proces kan tage lidt tid for nogle hosts, så hav venligst tålmodighed.

en: The installation of %1$s failed.
da_DK: Installationen af %1$s fejlede.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
da_DK: Installering starter. Det kan tage lidt tid for nogle hosts, så hav venligst tålmodighed.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
da_DK: Den eksterne plugin-pakke indeholder mere end én fil, men filerne er ikke pakket i en mappe.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
da_DK: Den eksterne plugin-pakke indeholder ikke en mappe med den ønskede slug, og omdøbning virkede ikke.

en: Theme by %1$s Powered by %2$s
da_DK: Tema af %1$s hosted af %2$s

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
da_DK: Der er en eller flere nødvendige eller anbefalede plugins som skal installeres, opdateres eller aktiveres.

en: This is the place to go to reference different aspects of the theme. Our online documentation is an incredible resource for learning the ins and outs of using Activello.
da_DK: Dette er stedet at besøge for mere detaljeret info om temaet. Vores online dokumentaiton er en fyldestgørende ressource for at lære hvad der er op og ned i brugen af Activello.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
da_DK: Dette plugin skal opdateres for at være kompatibel med temaet.

en: This post is password protected. To view it please enter your password below:
da_DK: Dette indhold er beskyttet med en adgangskode. Venligst indtast din adgangskode:

en: Title
da_DK: Titel

en: Title
da_DK: Titel

en: Title + Tagline
da_DK: Titel + slogan

en: Title Only
da_DK: Title

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Aktivering <span class=“count”>(%s)</span>
da_DK[1]: Aktivering <span class=“count”>(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: For at installere <span class=“count”>(%s)</span>
da_DK[1]: For at installere <span class=“count”>(%s)</span>

en: Toggle navigation
da_DK: Slå navigation til/fra

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
da_DK: Prøv at kigge i de månedlige arkiver %1$s

en: Untitled
da_DK: Unavngiven

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update %2$s
da_DK: Opdater %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Opdatering tilgængelig <span class=“count”>(%s)</span>
da_DK[1]: Opdatering tilgængelig <span class=“count”>(%s)</span>

en: Update Required
da_DK: Opdatering påkrævet

en: Update recommended
da_DK: Opdatering anbefales

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
da_DK: Opdaterer Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
da_DK: Opdaterer Plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
da_DK: Opgradeingsmeddelelse fra plugin udgiver:

en: Using the WordPress Customizer you can easily customize every aspect of the theme.
da_DK: Ved hjælp af WordPress Customizer kan du nemt tilpasse alle dele af temaet.

en: Videos
da_DK: Videoer

en: View Theme Info
da_DK: Se tema Info

en: Want to get the gist on the latest theme changes? Just consult our changelog below to get a taste of the recent fixes and features implemented.
da_DK: Ønsker du information om de seneste ændringer til temaet? Brug Ændringslog nedenfor for at se, hvad de seneste rettelser og features indeholder.

en: We offer excellent support through our advanced ticketing system. Make sure to register your purchase before contacting support!
da_DK: Vi tilbyder god support gennem vores avancerede billetsystem. Sørg for at registrere dit køb forl at få adgang til vores support og andre ressourcer!

en: We're social
da_DK: Vi er sociale

en: We've compiled a list of steps for you, to take make sure the experience you'll have using one of our products is very easy to follow.
da_DK: Vi har samlet en liste af handlinger til dig, der skal sikre at brugen af vores produkter er så let som muligt.

en: Website
da_DK: Webside

en: Website Layout Options
da_DK: Websted Layout indstillinger

en: Welcome to Activello! - Version
da_DK: Velkommen til Activello! -Version

en: Welcome! Thank you for choosing Activello! To fully take advantage of the best our theme can offer please make sure you visit our %swelcome page%s.
da_DK: Velkommen! Tak fordi du valgte Activello! For at få det bedste ud af temaet, sørg for at besøge  %swelcome side %s.

en: WordPress Repository
da_DK: WordPress arkiv

en: Year: %s
da_DK: År: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentarer venter på godkendelse.

[ctx: comments title]
en: 1 Comment | %1$s Comment
da_DK[0]: 1 Kommentar
da_DK[1]: %1$s Kommentarer

[ctx: label]
en: Search for:
da_DK: Søg efter:

[ctx: placeholder]
en: Search&hellip;
da_DK: Søg&hellip;

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: Alle <span class=“count”>(%s)</span>
da_DK[1]: Alle <span class=“count”>(%s)</span>

en: recent Posts
da_DK: seneste indlæg

[ctx: submit button]
en: Search
da_DK: Søg
