Activello Theme - en to hr translation catalogue (102 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
hr: Stranica nije pronađena

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
hr: Ništa nije pronađeno na ovoj lokaciji. Pokušajte ponovno.

en: Recent Posts
hr: Novosti

en: Most Used Categories
hr: Najčešće Kategorije

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
hr: Potraži u mjesečnim arhivama. %1$s

en: Archives
hr: Arhiva

en: Tags
hr: Oznake

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
hr: Autor: %s

note: translators: %s: day
en: Day: %s
hr: Dan: %s

note: translators: %s: month
en: Month: %s
hr: Mjesec: %s

note: translators: %s: year
en: Year: %s
hr: Godina: %s

en: Asides
hr: Osim

en: Galleries
hr: Galerije

en: Images
hr: Fotografije

en: Videos
hr: Video Snimke

en: Quotes
hr: Citati

en: Links
hr: Linkovi

en: Statuses
hr: Statusi

en: Audios
hr: Audio Snimke

en: Chats
hr: Razgovori

en: Comment navigation
hr: Pregled Komentara

en: &larr; Older Comments
hr: &larr; Stari Komentari

en: Newer Comments &rarr;
hr: Novi Komentari &rarr;

en: Comments are closed.
hr: Komentari su zaključani.

en: Name
hr: Ime

en: Website
hr: Internet Stranica

en: Post Reply
hr: Odgovori

en: Primary Menu
hr: Glavni Menu

en: Sidebar
hr: Bočni Stupac

en: Left Sidebar
hr: Bočni Stupac Lijevo

en: Right Sidebar
hr: Bočni Stupac Desno

en: No Sidebar
hr: Bez Bočnog Stupca

en: Full Width
hr: Puna Širina

en: Logo Only
hr: Samo Grafika

en: Logo + Tagline
hr: Grafika + Podnaslov

en: Title Only
hr: Samo Naslov

en: Title + Tagline
hr: Naslov + Podnaslov

[ctx: submit button]
en: Search
hr: Traži

en: Toggle navigation
hr: Uključi/Isključi putokaze

en: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Previous
hr: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Nazad

en: Next <i class="fa fa-chevron-right"></i>
hr: Napred <i class="fa fa-chevron-right"></i>

en: Pages:
hr: Stranice:

en: Show
hr: Prikaži

en: Activello Options
hr: Podesi Activello

en: Panel to update activello theme options
hr: Podesi Temu

en: Content Options
hr: Podesi Sadržaj

en: Show post excerpts?
hr: Prikaži Sažetak

en: Display Comments on Static Pages?
hr: Prikaži komentare na statičnoj stranici

en: Layout options
hr: Podesi raspored

en: Website Layout Options
hr: Podesi WordPress Raspored

en: Choose between different layout options to be used as default
hr: Izaberi Temeljni Raspored

en: Accent Color
hr: Naglašena boja

en: Default used if no color is selected
hr: Temeljna boja

en: Social icon color
hr: Boja Ikone Društvene Mreže

en: Social Icon:hover Color
hr: Boja Ikone pod mišem

en: Footer
hr: Dno strane

en: Other
hr: Ostalo

en: Untitled
hr: Bez Naslova

en: Password:
hr: Lozinka:

en: Submit
hr: Potvrdi

en: Read More
hr: Saznaj Više

note: translators: 1: link to Colorlib, 2: link to WordPress
en: Theme by %1$s Powered by %2$s
hr: Tema %1$s Omogućio %2$s

note: translators: %s: comment author link
en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
hr: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">kaže:</span>

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
hr: %1$s u %2$s

note: translators: 1: date, 2: time
en: Edit
hr: Uredi

en: Your comment is awaiting moderation.
hr: Vaš komentar čeka objavu

en: Select layout for this specific Page only ( Note: This setting only reflects if page Template is set as Default Template and Blog Type Templates.)
hr: Izaberite raspored za ovu Stranicu (Samo ako su Stranice podešene na Temeljni ili Blog Raspored).

en: Select layout for this specific Post only
hr: Izaberite raspored za ovu Novost

en: Select layout for this specific Product only
hr: Izaberite raspored za ovaj Proizvod

en: Default
hr: Temeljni

en: Posts navigation
hr: Upravljanje Vijestima

en: Older posts
hr: Stare Vijesti

en: Newer posts
hr: Novosti

en: Post navigation
hr: Upravljanje Vijestima

en: Posted on
hr: Objavljeno

en: Activello widget to display categories
hr: Activello Prikaz Kategorija

en: Activello Categories
hr: Activello Kategorije

en: Categories
hr: Kategorije

en: Title
hr: Naslov

en: Limit Categories
hr: Ograniči Kategorije

en: Enable Posts Count
hr: Prikaži broj Novosti

en: Activello recent posts widget with thumbnails
hr: Activello: Novosti sa Sličicama

en: Activello Recent Posts Widget
hr: Activello: Novosti

en: Title
hr: Naslov

en: Limit Posts Number
hr: Ograniči broj Novosti

en: Activello theme widget to display social media icons
hr: Activello: Prikaz Ikone Društvenih Mreža

en: Activello Social Widget
hr: Activello: Prikaz Društvenih Mreža

en: Follow us
hr: Prati Novosti

note: translators: %s: search query
en: Search Results for: %s
hr: Traži: %s

en: Search for:
hr: Traži:

[ctx: placeholder]
en: Search&hellip;
hr: Traži&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
hr: Traži:

en: Search
hr: Traži

en: Nothing Found
hr: Ništa nije pronađeno

note: translators: %1$s: URL of the new-post screen
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
hr: Želite objaviti svoju prvu Novost? <a href="%1$s">Počnite tu</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hr: Nažalost ništa nije pronađeno za vaš upit.  Molimo vas potražite ponovno sa drugim riječima.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
hr: Izgleda da ne možemo pronaći to što želite. Možda vam može pomoći tražilica.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit %s
hr: Uredi %s

en: Comment (1)
hr: Komentar (1)

en: Comments (%)
hr: Komentari (%)

en: 1 Comment
hr: 1 Komentar

en: % Comments
hr: % Komentara
