Activello Theme - en to es_ES translation catalogue (87 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
es_ES: Oops! La pagina non può essere trovata.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
es_ES: Sembra che non è stato trovato nulla in questa posizione. Magari prova uno dei link seguenti o una ricerca?

en: Most Used Categories
es_ES: Categorie popolari

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
es_ES: Prova a guardare negli archivi mensili. %1$s

en: Archives
es_ES: Archivio

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
es_ES: Autore: %s

note: translators: %s: day
en: Day: %s
es_ES: Giorno: %s

note: translators: %s: month
en: Month: %s
es_ES: Mese: %s

note: translators: %s: year
en: Year: %s
es_ES: Anno: %s

en: Asides
es_ES: Digressioni

en: Galleries
es_ES: Gallerie

en: Images
es_ES: Immagini

en: Videos
es_ES: Video

en: Quotes
es_ES: Citazioni

en: Links
es_ES: Link

en: Statuses
es_ES: Stati

en: Audios
es_ES: Audio

en: Chats
es_ES: Chat

en: Comment navigation
es_ES: Navigazione commento

en: &larr; Older Comments
es_ES: &larr; Commenti più vecchi

en: Newer Comments &rarr;
es_ES: Commenti più recenti &rarr;

en: Comments are closed.
es_ES: I commenti sono stati chiusi.

en: Name
es_ES: Nome

en: Website
es_ES: Sito web

en: Post Reply
es_ES: Rispondi al post

en: Primary Menu
es_ES: Menu principale

en: Sidebar
es_ES: Barra laterale

en: Left Sidebar
es_ES: Colonna laterale sinistra

en: Right Sidebar
es_ES: Colonna laterale destra

en: No Sidebar
es_ES: Nessun menu laterale

en: Full Width
es_ES: Piena larghezza

en: Logo Only
es_ES: Solo logo

en: Title Only
es_ES: Solo titolo

en: Title + Tagline
es_ES: Titolo + Tagline

en: Toggle navigation
es_ES: Stato navigazione

en: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Previous
es_ES: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Precedente

en: Next <i class="fa fa-chevron-right"></i>
es_ES: Successivo <i class="fa fa-chevron-right"></i>

en: Pages:
es_ES: Pagine:

en: Show
es_ES: Mostra

en: Activello Options
es_ES: Opzioni Activello

en: Panel to update activello theme options
es_ES: Pannello per aggiornate le opzioni di Activello

en: Show post excerpts?
es_ES: Mostra gli estratti del post?

en: Layout options
es_ES: Opzioni Layout

en: Website Layout Options
es_ES: Opzioni layout sito web

en: Choose between different layout options to be used as default
es_ES: Scegli tra opzioni di layout differenti da usare di default

en: Accent Color
es_ES: Risalto colore

en: Default used if no color is selected
es_ES: Valore di default usato se nessun colore è selezionato

en: Social icon color
es_ES: Colore icone social

en: Other
es_ES: Altro

en: Untitled
es_ES: Senza titolo

en: Submit
es_ES: Invia

en: Read More
es_ES: Approfondisci

note: translators: 1: link to Colorlib, 2: link to WordPress
en: Theme by %1$s Powered by %2$s
es_ES: Tema per %1$s Disegnato da %2$s

note: translators: %s: comment author link
en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
es_ES: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">dice:</span>

note: translators: 1: date, 2: time
en: Edit
es_ES: Modifica

en: Your comment is awaiting moderation.
es_ES: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Select layout for this specific Post only
es_ES: Seleziona il layout solo per questo specifico Post

en: Select layout for this specific Product only
es_ES: Seleziona il layout solo per questo specifico Prodotto

en: Posts navigation
es_ES: Navigazione post

en: Older posts
es_ES: Vecchi post

en: Newer posts
es_ES: Nuovi post

en: Post navigation
es_ES: Navigazione post

en: Posted on
es_ES: Pubblicato il

en: Activello widget to display categories
es_ES: Widget Activello per mostrare le categorie

en: Activello Categories
es_ES: Categorie Activello

en: Categories
es_ES: Categorie

en: Title
es_ES: Titolo

en: Limit Categories
es_ES: Limite categorie

en: Enable Posts Count
es_ES: Abilita il conteggio dei post

en: Activello recent posts widget with thumbnails
es_ES: Widget Activello per i post recenti con thumbnails

en: Activello Recent Posts Widget
es_ES: Widget Activello Post Recenti

en: Title
es_ES: Titolo

en: Limit Posts Number
es_ES: Limita il numero di post

en: Activello theme widget to display social media icons
es_ES: Widget Activello per mostrare le icone social

en: Activello Social Widget
es_ES: Widget Activello Social

en: Follow us
es_ES: Seguici

note: translators: %s: search query
en: Search Results for: %s
es_ES: Risultato della ricerca per: %s

en: Search
es_ES: Ricerca

en: Nothing Found
es_ES: Nessun risultato

note: translators: %1$s: URL of the new-post screen
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
es_ES: Pronto a pubblicare il tuo primo post? <a href="%1$s">Parti da qui</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_ES: Ci dispiace, ma nessun risultato corrisponde ai termini della tua ricerca. Riprova con parole chiave diverse.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es_ES: Sembra che non riusciamo a trovare quello che stai cercando. Forse la ricerca ti può aiutare.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit %s
es_ES: Edita %s

en: Comment (1)
es_ES: Commento (1)

en: Comments (%)
es_ES: Commenti (%)

en: 1 Comment
es_ES: 1 commento

en: % Comments
es_ES: % commenti
