Activello Theme - en to ja translation catalogue (57 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: ページが見つかりません。

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
ja: 何も見つかりませんでした。以下のリンクを使用してみてください。または検索を行ってください。

en: Recent Posts
ja: 人気の投稿、最近の投稿＆コメントの表示ボックスの一覧

en: Most Used Categories
ja: 使用されるその他のカテゴリー

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja: 毎月のアーカイブを見てみてください。 %1$s

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Tags
ja: P（段落）タグで使用

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
ja: 投稿者: %s

note: translators: %s: day
en: Day: %s
ja: 日付別: %s

note: translators: %s: month
en: Month: %s
ja: 月別: %s

note: translators: %s: year
en: Year: %s
ja: 年別: %s

en: Asides
ja: 標準

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Images
ja: 画像

en: Videos
ja: 動画

en: Quotes
ja: 引用

en: Links
ja: リンク

en: Statuses
ja: ステータス

en: Audios
ja: オーディオ

en: Chats
ja: チャット

en: Comment navigation
ja: レビュー

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 古いコメント

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: Comments are closed.
ja: コメントを閉じる

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Previous
ja: <i class="fa fa-chevron-left"></i> 前

en: Next <i class="fa fa-chevron-right"></i>
ja: 次 <i class="fa fa-chevron-right"></i>

en: Pages:
ja: ページ別:

en: Website Layout Options
ja: レイアウトオプション

en: Default used if no color is selected
ja: 選択されていない場合、デフォルトを使用

en: Social icon color
ja: ウィジェットSNSアイコン

en: Footer
ja: フッター

en: Other
ja: その他

en: Password:
ja: パスワード:

en: Submit
ja: 送信

en: Read More
ja: 続きを読む

note: translators: 1: date, 2: time
en: Edit
ja: 編集する

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Title
ja: タイトル

en: Limit Categories
ja: 表示カテゴリー数上限

en: Enable Posts Count
ja: 投稿数を有効にする

en: Title
ja: タイトル

en: Limit Posts Number
ja: 表示数上限

en: Follow us
ja: フォローする

note: translators: %s: search query
en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Meta
ja: メタタグ

en: Nothing Found
ja: 何も見つかりません

note: translators: %1$s: URL of the new-post screen
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: あなたの最初の投稿を公開する準備はできましたか？ <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 申し訳ありませんが、何も検索条件に一致しない。他の言葉で、もう一度やり直してください。

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: 私たちは、あなたが探しているものを見つけることができませんでした。おそらく、検索が役立ちます。

en: 1 Comment
ja: 1 コメント

en: % Comments
ja: % コメント
