Activello Theme - en to pt_BR translation catalogue (50 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Oops! Página não encontrada.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
pt_BR: Nada foi encontrado. Tente utilizar os links abaixo ou fazer uma busca.

en: Most Used Categories
pt_BR: Categorias Mais Usadas

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
pt_BR: Tente olhar nos arquivos mensais. %1$s

en: Archives
pt_BR: Arquivos

note: translators: %s: author name
en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

note: translators: %s: day
en: Day: %s
pt_BR: Dia: %s

note: translators: %s: month
en: Month: %s
pt_BR: Mês: %s

note: translators: %s: year
en: Year: %s
pt_BR: Ano: %s

en: Asides
pt_BR: Apartes

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: Statuses
pt_BR: Status

en: Audios
pt_BR: Áudios

en: Comment navigation
pt_BR: Navegação de comentário

en: &larr; Older Comments
pt_BR: &larr; Comentários Antigos

en: Newer Comments &rarr;
pt_BR: Novos Comentários &rarr;

en: Comments are closed.
pt_BR: Comentários fechados.

en: Primary Menu
pt_BR: Menu principal

en: Left Sidebar
pt_BR: Sidebar Esquerda

en: Right Sidebar
pt_BR: Sidebar Direita

en: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Previous
pt_BR: <i class="fa fa-chevron-left"></i> Anterior

en: Next <i class="fa fa-chevron-right"></i>
pt_BR: Próximo <i class="fa fa-chevron-right"></i>

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: Show post excerpts?
pt_BR: Mostrar trechos do post

en: Website Layout Options
pt_BR: Opções de Layout

en: Default used if no color is selected
pt_BR: Padrão usado se nenhuma cor for selecionada

en: Social icon color
pt_BR: Cor do ícone social

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Other
pt_BR: Outro

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Read More
pt_BR: Leia Mais

note: translators: 1: date, 2: time
en: Edit
pt_BR: Editar

en: Posts navigation
pt_BR: Navegação de Posts

en: Post navigation
pt_BR: Navegação de Post

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Title
pt_BR: Título

en: Enable Posts Count
pt_BR: Habilitar Contagem de Posts

en: Title
pt_BR: Título

en: Limit Posts Number
pt_BR: Limite de Posts

note: translators: %s: search query
en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultado de buscas por: %s

[ctx: placeholder]
en: Search&hellip;
pt_BR: Procurar&hellip;

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

note: translators: %1$s: URL of the new-post screen
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Desculpe, mas nada corresponde com seus termos de busca. Por favor tente novamente com outras palavras.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Não conseguimos encontrar o que você está procurando. Talvez uma busca possa ajudar.

en: 1 Comment
pt_BR: 1 Comentário

en: % Comments
pt_BR: % Comentários
