Arjuna X 1.2 - en to pt translation catalogue (193 entries)

en:  at
pt: em

en: % comments
pt: % comentários

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: %d days
pt: %d dias

en: %d hours
pt: %d horas

en: %d minutes
pt: %d minutos

en: %d months
pt: %d meses

en: %d seconds
pt: %d segundos

en: %d weeks
pt: %d semanas

en: %d years
pt: %d anos

en: 1 comment
pt: 1 comentário

en: 1 day
pt: 1 dia

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: 1 month
pt: 1 mês

en: 1 second
pt: 1 segundo

en: 1 week
pt: 1 semana

en: 1 year
pt: 1 ano

en: <i>none</i>
pt: <i>nenhum</i>

en: Aligned to the left
pt: Alinhado à esquerda

en: Aligned to the right
pt: Alinhado à direita

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Alternate between left and right alignment
pt: Alternar entre o alinhamento à esquerda e à direita

en: Append to page title
pt: Acrescentar ao título da página

en: Arjuna Options
pt: Opções do Arjuna

en: Arjuna Theme Options
pt: Opções do Tema Arjuna

en: Arjuna is completely free. If you like this project and want to support further development and maintenance, please
pt: O Arjuna é totalmente livre. Se você gosta deste projeto e pretende apoiar o seu futuro desenvolvimento e manutenção, por favor

en: Arjuna needs write permissions to create a new file "user-style.css", which will contain the custom CSS.
pt: O Arjuna precisa de permissões de escrita para criar um novo arquivo "user-style.css", o qual contém o CSS personalizado.

en: Blog Archives
pt: Arquivos do Blog

en: Blog Name (&quot; - %s&quot;)
pt: Nome do Blog (&quot; - %s&quot;)

en: Browse by Tags
pt: Navegar por Tags

en: Browsing Posts in <em>%s</em>
pt: Navegando Posts em <em>%s</em>

en: Browsing Posts published by <em>%s</em>
pt: Navegando Posts publicados por  <em>%s</em>

en: Browsing Posts published in %s
pt: Navegando Posts publicados em %s

en: Browsing Posts published on %s
pt: Navegando Posts publicados em %s

en: Browsing Posts tagged <em>%s</em>
pt: Navegando Posts marcados como <em>%s</em>

en: Cancel Reply
pt: Cancelar Resposta

en: Categories
pt: Categorias

en: Category ID
pt: ID da Categoria

en: Category Name
pt: Nome da Categoria

en: Category Slug
pt: Slug de Categoria

en: Comment Pages:
pt: Páginas de comentário:

en: Comments
pt: Comentários

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Comments off
pt: Comentários desabilitados

en: Contact Sales
pt: Contatar Vendas

en: Custom CSS
pt: CSS Personalizado

en: Custom:
pt: Personalizado:

en: Dark Blue
pt: Azul Escuro

en: Date Format
pt: Formato da Data

en: Default Date Format (Example: <em>&quot;Written by admin on %s&quot;</em>)
pt: Formato de Data Padrão (Exemplo: <em>&quot;Escrito por admin em %s&quot;</em>)

en: Default Widgets
pt: Widgets Padrão

en: Display Author
pt: Mostrar Autor

en: Display Home button
pt: Mostar botão Home

en: Display Time
pt: Mostrar Hora

en: Display a Twitter button on the very top of the sidebar.
pt: Mostra um botão do Twitter na parte superior da barra lateral.

en: Display an RSS button on the very top of the sidebar.
pt: Mostra um botão RSS na parte superior da barra lateral.

en: Display comments as follows
pt: Exibir comentários da seguinte forma

en: Display default sidebar widgets if the widget bars are empty.
pt: Mostrar os widgets padrão na barra lateral se as barras de widget estiverem vazias.

en: Display links to the previous and next posts above each post.
pt: Mostra os links para os posts anteriores e próximos abaixo de cada post.

en: Display links to the previous and next posts below each post.
pt: Mostra os links para os posts anteriores e próximos acima de cada post.

en: Dropdown
pt: Lista suspensa

en: Edit
pt: Editar

en: Edit in Admin
pt: Editar como Admin

en: Enable IE6 performance optimization
pt: Habilitar otimização de performance para o IE6

en: Enable custom CSS rules
pt: Ativar regras CSS personalizadas

en: Enable this menu
pt: Ativar este menu

en: Enabled
pt: Ativado

en: Error 404 - Not Found
pt: Erro 404 - Não Encontrado

en: Find
pt: Buscar

en: First Header Menu
pt: Primeiro Menu do Cabeçalho

en: Footer Style
pt: Estilo do Rodapé

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header Image
pt: Imagem do Cabeçalho

en: Home Button
pt: Botão Home

en: If disabled, the menu will be hidden.
pt: Se desativado, o menu ficará escondido.

en: If enabled, Arjuna will create a user stylesheet with your custom CSS rules. The user stylesheet will be included with every page call. If you intend to make some minor changes to the stylesheet, enabling this option ensures that you can safely upgrade Arjuna without losing your custom CSS.
pt: Se ativado, o Arjuna criará uma folha de estilo de usuário com suas regras CSS personalizadas. A folha de estilo de usuário será incluída em cada requisição de página. Se você planeja fazer algumas pequenas modificações na folha de estilo, habilitar esta opção garantirá que você atualize o Arjuna com segurança, sem perder o seu CSS personalizado.

en: If enabled, Arjuna will use its own native pagination to allow your users to navigate the blog using pages.
pt: Se ativado, o Arjuna irá usar sua própria paginação nativa para permitir aos seus usuários navegar pelo blog utilizando páginas.

en: If enabled, these widgets will be displayed if the widget bar is empty: <b>sidebar_full_top:</b> Recent Posts and Browse by Tags, <b>sidebar_left:</b> Categories, <b>sidebar_right:</b> Meta
pt: Se ativado, esses widgets aparecerão se a barra de widgtet estiver vazia: <b>sidebar_full_top:</b> Posts Recentes e Navegar por Tags, <b>sidebar_left:</b> Categorias, <b>sidebar_right:</b> Meta

en: If turned on, Arjuna will attempt to detect IE6 and serve a stand-alone CSS file specifically made for IE6.
pt: Se estiver ativado, o Arjuna tentará detectar o IE6 e irá apresentar um arquivo CSS autônomo especificamente feito para o IE6.

en: If you intend to use the two column sidebar, we recommend to choose either the normal or the large sidebar.
pt: Se você planeja usar a barra lateral de duas colunas, nós recomendamos escolher ou a barra lateral normal ou a grande.

en: Include the author of a post in the post header.
pt: Inclui o autor do post no cabeçalho do post.

en: Include the time and date of when the post has been published, instead of only the date.
pt: Inclui a hora e a data de quando o post foi publicado, ao invés de somente a data.

en: Internet Explorer 6 Optimization
pt: Otimização para o Internet Explorer 6

en: Large
pt: Grande

en: Leave Feedback
pt: Deixar Feedback

en: Leave a Comment
pt: Deixe um Comentário

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Leave comment
pt: Deixar comentário

en: Left
pt: Esquerda

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Light Blue
pt: Azul Claro

en: Log out of this account
pt: Desconectar desta conta

en: Logged in as %s.
pt: Conectado como %s.

en: Logout
pt: Desconectar

en: Menu lists only
pt: Somente listas do menu

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Navigation Links
pt: Links de Navegação

en: Need installation or integration support? Need something customized or extended?
pt: Necessita de instalação ou suporte de integração? Precisa de algo personalizado ou prolongado?

en: Newer Comments
pt: Comentários Recentes

en: Newer Entries
pt: Entradas Recentes

en: Next
pt: Próximo

en: Next Page
pt: Próxima Página

en: Next Post
pt: Próximo Post

en: No comments
pt: Sem comentários

en: No dropdown menu
pt: Sem menu de lista suspensa

en: No one has commented yet.
pt: Ninguém comentou ainda.

en: No sidebar
pt: Sem barra lateral

en: Note: IE6 will still work the same if this option is turned off, however, you and your IE6 users will save an estimated 28kb (11 image and 2 CSS files) in bandwidth for first-time visitors. IE6 also might render more rapidly if this is turned on.
pt: Nota: O IE6 continuará funcionando da mesma forma se esta opção estiver desabilitada. Entretanto, você e outros usuários do IE6 irão poupar uma largura de banda de cerca de 28kb (11 imagens e 2 arquivos CSS) para os primeiros visitantes. O IE6 também pode renderizar mais rapidamente caso ela esteja habilitada.

en: Note: The links will only be shown on permalink pages, i.e. the URL where one single post/page is displayed.
pt: Nota: Os links só irão aparecer em páginas com link permanente, por exemplo, a URL em que um post único/página é mostrado(a).

en: Older Comments
pt: Comentários Antigos

en: Older Entries
pt: Entradas Antigas

en: One-level dropdown menu
pt: Menu de lista suspensa de um nível

en: Page %
pt: Página %s

en: Page %s
pt: Página %s

en: Page %s of %s
pt: Página %s de %s

en: Page Anchors
pt: Âncoras de Página

en: Page Gap
pt: Abertura de Página

en: Page ID
pt: ID da Página

en: Page Order
pt: Ordem da Página

en: Page Range
pt: Intervalo de Página

en: Page Slug
pt: Slug da Página

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Pages
pt: Páginas

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Pagination
pt: Paginação

en: Pass required
pt: Necessário senha

en: Passed Time (Example: <em>&quot;Written by admin about 3 days ago.&quot;</em>)
pt: Tempo Transcorrido (Exemplo: <em>&quot;Escrito por admin a cerca de 3 dias atrás.&quot;</em>)

en: Performance Optimization
pt: Otimização de Performance

en: Permalink to
pt: Link permanente para

en: Please include your Wordpress version, browser details and a screenshot, if necessary.
pt: Por favor inclua sua versão do WordPress, detalhes do navegador e uma captura da tela, se necessário.

en: Post Count
pt: Contagem de Post

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Page
pt: Página Anterior

en: Previous Post
pt: Post Anterior

en: RSS Button
pt: Botão RSS

en: Read more
pt: Leia mais

en: Recent Posts
pt: Posts Recentes

en: Report Bugs
pt: Reportar Bugs

en: Report a Bug
pt: Reportar um Bug

en: Right
pt: Direita

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Roadmap
pt: Guia de Implementação

en: Save Changes
pt: Salvar Alterações

en: Search Results on <em>%s</em>
pt: Resultados da Busca por <em>%s</em>

en: Search Results:
pt: Resultados da Busca:

en: Search here...
pt: Buscar aqui...

en: Second Header Menu
pt: Segundo Menu do Cabeçalho

en: Separators
pt: Separadores

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Sidebar Position
pt: Posição da Barra Lateral

en: Sidebar Width
pt: Largura da Barra Lateral

en: Single Post Pages
pt: Páginas de Post Único

en: Skip to posts
pt: Pular para os posts

en: Small
pt: Pequeno

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
pt: Desculpe, mas você está procurando por algo que não está aqui.

en: Sort menu items in
pt: Classificar itens do menu em

en: Sorting Order
pt: Ordem de Classificação

en: Subscribe to comments
pt: Inscrever-se nos comentários

en: Support &amp; Sales
pt: Suporte &amp; Vendas

en: Thank you for using Arjuna, the free WordPress theme designed by %s.
pt: Obrigado por utilizar o Arjuna, o tema livre do WordPress feito por %s.

en: The Arjuna options have been saved.
pt: As opções do Arjuna foram salvas.

en: The default date format can be customized in Settings &gt; General.
pt: O formato de data padrão pode ser personalizado em Configurações &gt; Geral.

en: The default depends on your WordPress version and whether you have any pagination plugins activated. If the wp-paginate or wp-pagenavi plugin is activated, then Arjuna will use these plugins to create the pagination.
pt: O padrão depende da versão do seu WordPress e se você tiver qualquer dos plugins de paginação ativados. Se os plugins wp-paginate ou wp-pagenavi estiverem ativados, então o Arjuna irá utilizar estes plugins para criar a paginação.

en: The number of page buttons in a gap before an ellipsis (...) is displayed.
pt: O número de botões de página em um intervalo antes de uma elipse (...) é mostrado.

en: The number of page buttons that will always appear at the beginning and the end of the pagination.
pt: O número de botões de página que irá sempre aparecer no início e no final da paginação.

en: The number of page buttons that will appear before and after the current page button.
pt: O número de botões de página que irá aparecer antes ou depois do botão de página atual.

en: There is nothing here (yet).
pt: Não há nada aqui (ainda).

en: There is nothing here.
pt: Não há nada aqui.

en: This feature is disabled because Arjuna does not have write permissions to %s.
pt: Esta funcionalidade está desabilitada porque o Arjuna não tem permissões de descrita para %s.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este post é protegido por senha. Entre com a senha para ver os comentários.

en: This will be appended to the page title of every web page (posts, pages, categories, etc.)
pt: Isto será acrescentado ao título de cada página (posts, páginas, categorias, etc.)

en: Twitter Button
pt: Botão do Twitter

en: Two-level dropdown menu
pt: Menu de lista suspensa de dois níveis

en: Use Arjuna pagination
pt: Usar paginação do Arjuna

en: Use WordPress default
pt: Usar Padrão WordPress

en: Useful Links
pt: Links Úteis

en: Visually separate the menu buttons
pt: Visualizar botões do menu separadamente

en: Written by
pt: Escrito por

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
pt: Você precisa estar %sconectado%s para postar um comentário.

en: Your comment
pt: Seu comentário

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário está aguardando moderação.

en: Your email
pt: Seu e-mail

en: Your name
pt: Seu nome

en: Your search returned no results.
pt: Sua busca não retornou resultados.

en: Your website
pt: Seu website

en: about %s ago
pt: a cerca de %s atrás

en: ascending
pt: ascendente

en: continue reading...
pt: continue lendo...

en: descending
pt: descendente

en: on
pt: em

en: order by
pt: ordenar por
