Arjuna X 1.3.7 - en to sv translation catalogue (205 entries)

en:  at
sv:  vid

en: %1$s at %2$s
sv: %1$s för %2$s

en: %d days
sv: %d dagar

en: %d hours
sv: %d timmar

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: %d months
sv: %d månader

en: %d seconds
sv: %d sekunder

en: %d weeks
sv: %d veckor

en: %d years
sv: %d år

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 1 month
sv: 1 månad

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: 1 year
sv: 1 år

en: <i>none</i>
sv: <i>inga</i>

en: Aligned to the left
sv: Justerade till vänster

en: Aligned to the right
sv: Justerade till höger

en: Alignment
sv: Justering

en: Alternate between left and right alignment
sv: Alternera mellan vänster- och högerjustering

en: Append to page title
sv: Lägg till sidans rubrik

en: Arjuna Options
sv: Arunja-inställningar

en: Arjuna Theme Options
sv: Arunja Theme-inställningar

en: Arjuna cannot write to the themes directory. The custom CSS rules will be included in the header of each page, between &lt;STYLE&gt; tags.
sv: Arjuna kan inte skriva i temats katalog. De anpassade CSS-reglerna kommer att ingå i sidhuvudet på varje sida, mellan <style>-taggar.

en: Arjuna is completely free. Therefore, please understand that we do NOT offer free support. If you require support of any kind other than fixing a bug that is related to Arjuna, please request a quote from us.
sv: Arjuna är helt gratis. Därför kan vi inte erbjuda fri support. Om du behöver hjälp med något annat än fastställandet av en bugg som är relaterad till Arjuna, vänligen begär en offert från oss.

en: Arjuna needs write permissions to create a new file %s, which will contain the custom CSS.
sv: Arjuna måste ha skrivrättigheter för att skapa en ny fil %s, som kommer att innehålla egen CSS.

en: Blog
sv: Blogg

en: Blog Archives
sv: Bloggarkiv

en: Blog Name (&quot; - %s&quot;)
sv: Bloggens namn (&quot; - %s&quot;)

en: Browse by Tags
sv: Bläddra utifrån etiketter

en: Browsing Posts in <em>%s</em>
sv: Bläddrar bland inlägg i <em>%s</em>

en: Browsing Posts published by <em>%s</em>
sv: Bläddra bland inlägg publicerad av <em>%s</em>

en: Browsing Posts published in %s
sv: Bläddra bland inlägg publicerade i %s

en: Browsing Posts published on %s
sv: Bläddra bland inlägg publicerade om %s

en: Browsing Posts tagged <em>%s</em>
sv: Bläddrar bland inlägg etiketterade <em>%s</em>

en: Cancel Reply
sv: Avbryt svaret

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category ID
sv: Kategori: ID

en: Category Name
sv: Kategori: namn

en: Category Slug
sv: Kategori: slug

en: Comment Display
sv: Kommentarsvisning

en: Comment Pages:
sv: Kommentarer sidor:

en: Comments
sv: Kommentarer – Comments

en: Comments are closed.
sv: Kommentarsfunktionen stängd.

en: Comments off
sv: Stängt för kommentarer

en: Contact Sales
sv: Kontakta Sales

en: Custom:
sv: Egen variant:

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Default Date Format (Example: <em>&quot;Written by admin on %s&quot;</em>)
sv: Standard datumformat (Exempel: <em> "Skrivet av admin %s" </em>)

en: Default Widgets
sv: Standard-Widgets

en: Display Author
sv: Visa författare

en: Display Button Labels
sv: Visa knappens namn

en: Display Home button
sv: Visa Hem-knappen

en: Display Info Bar for Pages
sv: Visa Infofältet – Info Bar – på sidor (Pages)

en: Display Time
sv: Visa tidpunkt

en: Display a Facebook button on the very top of the sidebar.
sv: Visa en Facebook-knapp högst upp i sidofältet.

en: Display a Twitter button on the very top of the sidebar.
sv: Visa en Twitter-knapp högst upp i sidofältet.

en: Display an RSS button on the very top of the sidebar.
sv: Visa en RSS-knapp högst upp i sidofältet.

en: Display comments as follows
sv: Visa kommentarer enligt

en: Display default sidebar widgets if the widget bars are empty.
sv: Visa standardwidgeten om sidofältet är inte innehåller någon widget.

en: Display labels next to the buttons (RSS, Twitter and Facebook).
sv: Visa knapparnas namn: (RSS, Twitter och Facebook).

en: Display links to the previous and next posts above each post.
sv: Visa länkar till föregående och nästa inlägg ovanför varje inlägg.

en: Display links to the previous and next posts below each post.
sv: Visa länkar till föregående och nästa inlägg under varje inlägg.

en: Display the info bar right below the title of pages.
sv: Visa infofältet precis under sidan rubrik.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit in Admin
sv: Redigera i Admin

en: Enable IE6 performance optimization
sv: Aktivera prestandaoptimering för Internet Explorer 6

en: Enable custom CSS rules
sv: Aktivera egna CSS-regler

en: Enable this menu
sv: Aktivera denna meny

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Exclude categories
sv: Exkludera kategorier

en: Exclude pages
sv: Exkludera sidor (Pages)

en: Facebook Button
sv: Facebook-knapp

en: Find
sv: Hitta

en: First Header Menu
sv: Övre sidhuvudsmeny – First Header Menu

en: Follow Us
sv: Följ oss

en: Footer Style
sv: Footerstil – Footer Style

en: General Options
sv: Grundinställningar

en: Header Image
sv: Bild i sidhuvudet – Header Image

en: Hide any traces of comments when comments, pingbacks and trackbacks are disabled on <strong>Pages</strong>.
sv: Dölj alla visuella spår av kommentarer när kommentarer, pingbacks och trackbacks är inaktiverade på <strong>sidor – pages</strong>.

en: Hide any traces of comments when comments, pingbacks and trackbacks are disabled on <strong>Posts</strong>.
sv: Dölj alla visuella spår av kommentarer när kommentarer, pingbacks och trackbacks är inaktiverade på <strong>inlägg – posts</strong>.

en: Home
sv: Hem

en: Home Button
sv: Hem-knappen (Home)

en: If disabled, the menu will be hidden.
sv: Menyn döljs om den inaktiveras.

en: If enabled, Arjuna will create a user stylesheet with your custom CSS rules. The user stylesheet will be included with every page call. If you intend to make some minor changes to the stylesheet, enabling this option ensures that you can safely upgrade Arjuna without losing your custom CSS.
sv: Om aktiverad, kommer Arjuna att skapa en egen stilmall med dina anpassade CSS-regler. Användarens stilmall kommer att ingå i varje sidoanrop. Om du tänker göra ändringar i formatmallen kan denna funktion garantera att du tryggt kan uppgradera Arjuna utan att förlora din egna CSS-regler.

en: If enabled, Arjuna will use its own native pagination to allow your users to navigate the blog using pages.
sv: Om aktiverad kommer Arjuna att använda sitt egen sidnumrering – paginering – för navigering bland bloggens sidor.

en: If enabled, these widgets will be displayed if the widget bar is empty: <b>sidebar_full_top:</b> Recent Posts and Browse by Tags, <b>sidebar_left:</b> Categories, <b>sidebar_right:</b> Meta
sv: Om aktiverad, kommer dessa widgets att visas om widgetfältet är tomt: <b> sidebar_full_top: </b> Senaste inlägg och Bläddra bland etiketter, <b> sidebar_left: </b> Kategorier, <b> sidebar_right: </b> Meta

en: If turned on, Arjuna will attempt to detect IE6 and serve a stand-alone CSS file specifically made for IE6.
sv: Om funktionen är aktiverad försöker Arjuna upptäcka IE6 och levera en fristående CSS-fil anpassad för IE6.

en: If you intend to use the two column sidebar, we recommend to choose either the normal or the large sidebar.
sv: Om du avser att använda sidofältet med två kolumner rekommenderar vi att du väljer antingen normal eller stort sidofält.

en: Include categories
sv: Inkludera kategorier

en: Include pages
sv: Inkludera sidor (Pages)

en: Include the author of a post in the post header.
sv: Inkludera författarens namn i inläggets huvud.

en: Include the time and date of when the post has been published, instead of only the date.
sv: Visa både tid och datum när inlägget publicerades och inte endast datumet.

en: Internet Explorer 6 Optimization
sv: Optimering för Internet Explorer 6

en: Large
sv: Stor

en: Leave Feedback
sv: Lämna feedback

en: Leave a Comment
sv: Kommentera

en: Leave a comment
sv: Kommentera

en: Leave comment
sv: Lämna en kommentar

en: Left
sv: Vänster

en: Left sidebar
sv: Vänster sidofält

en: Log out of this account
sv: Logga ut från detta konto

en: Logged in as %s.
sv: Inloggad som %s.

en: Logout
sv: Logga ut

en: Menu Items
sv: Menyval

en: Menu lists only
sv: Menyn innehåller bara

en: Miscellaneous
sv: Övrigt – Miscellaneous

en: Navigation Links
sv: Navigationslänkar

en: Need installation or integration support? Need something customized or extended?
sv: Behöver du hjälp med installation eller integration? Behöver du anpassa eller utöka något?

en: Newer Comments
sv: Nyare kommentarer

en: Newer Entries
sv: Nyare inlägg

en: Next
sv: Nästa

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Next Post
sv: Nästa inlägg

en: No comments
sv: Inga kommentarer

en: No dropdown menu
sv: Ingen dropdown-meny

en: No one has commented yet.
sv: Ingen har kommenterat ännu.

en: No sidebar
sv: Inget sidofält

en: Note:
sv: Obs:

en: Note: IE6 will still work the same if this option is turned off, however, you and your IE6 users will save an estimated 28kb (11 image and 2 CSS files) in bandwidth for first-time visitors. IE6 also might render more rapidly if this is turned on.
sv: Obs: IE6 fungerar fortfarande samma om alternativet är inaktiverat, men du och dina IE6 användare kommer spara uppskattningsvis 28KB (11 bilder och 2 CSS-filer) i bandbredd vid första besöket. IE6 också kan arbeta snabbare om den är påslagen.

en: Note: If enabled, the section that says Comments and the comments button in the heading of the respective pages/posts will be removed.
sv: OBS: om valet aktiveras kommer kommentarfunktionen och kommentarsknappen för respektive sidor/inlägg att tas bort.

en: Note: The links will only be shown on permalink pages, i.e. the URL where one single post/page is displayed.
sv: OBS: länkarna kommer endast att visas på permalänk-sidor, dvs en URL där ett enskilt inlägg eller en sida visas.

en: Note: While the above fields show empty categories, the theme will only display categories that have at least one published post in them.
sv: OBS: även om dessa fält visar tomma kategorier kommer temat bara visa kategorier som har minst ett publicerat inlägg i dem.

en: Note: While the above fields show empty categories, the theme will only display categories that have at least one published post in them.</span>
sv: OBS: Även om dessa fält visar tomma kategorier kommer temat endast visa kategorier som har minst ett publicerat inlägg i dem. </span>

en: Older Comments
sv: Äldre kommentarer

en: Older Entries
sv: Äldre inlägg

en: One-level dropdown menu
sv: Dropdown-meny med 1 nivå

en: Page %
sv: Sida %

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Page %s of %s
sv: Sida %s av %s

en: Page Anchors
sv: Sidoankare – Page Anchors

en: Page Gap
sv: Sidogap – Page Gap

en: Page ID
sv: Sidans ID

en: Page Order
sv: Sidordning

en: Page Range
sv: Sidnumreringsspann – Page Range

en: Page Slug
sv: Sidans slug

en: Page Title
sv: Sidan rubrik

en: Pages
sv: Sidor (Pages)

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Pagination
sv: Sidnumrering – Pagination

en: Pass required
sv: Lösen krävs

en: Passed Time (Example: <em>&quot;Written by admin about 3 days ago.&quot;</em>)
sv: Tid förfluten (Exempel: <em> "Skrivet av admin fär ungefär 3 dagar sedan." </em>)

en: Performance Optimization
sv: Prestandaoptimering – Performance Optimization

en: Permalink to
sv: Permalink till

en: Please include your Wordpress version, browser details and a screenshot, if necessary.
sv: Vänligen inkludera din Wordpress-version, detaljer om din webbläsare och en skärmdump om det behövs.

en: Post Count
sv: Antal inlägg (posts)

en: Previous
sv: Tidigare

en: Previous Page
sv: Förgående sida

en: Previous Post
sv: Föregående inlägg

en: RSS Button
sv: RSS-knapp

en: Read more
sv: Läs mer

en: Recent Posts
sv: Nya inlägg

en: Report Bugs
sv: Rapportera buggar

en: Report a Bug
sv: Rapportera en bugg

en: Right
sv: Höger

en: Right sidebar
sv: Höger sidofält

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Search Results on <em>%s</em>
sv: Sökresultat på <em>%s</em>

en: Search Results:
sv: Sökresultat:

en: Search here...
sv: Sök på webbsidan

en: Second Header Menu
sv: Nedre sidhuvudsmeny – Second Header Menu

en: Separators
sv: Avskiljare – Separators

en: Sidebar
sv: Sidofält – Sidebar

en: Sidebar Position
sv: Sidofältets position

en: Sidebar Width
sv: Bredd sidofält

en: Single Posts and Pages
sv: Inlägg och sidor – Single Posts and Pages

en: Skip to posts
sv: Hoppa till inlägg

en: Small
sv: Liten

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
sv: Ledsen, men du letar efter något som inte är här.

en: Sort menu items in
sv: Sortera menyvalen

en: Sorting Order
sv: Sorteringsordning

en: Subscribe to comments
sv: Prenumerera på kommentarerna

en: Thank you for using Arjuna, the free WordPress theme designed by %s.
sv: Tack för att du använder Arunja, det fria Wordpress-temat designad av %s.

en: The Arjuna options have been saved.
sv: Inställningarna för Arunja sparades.

en: The default date format can be customized in Settings &gt; General.
sv: Standard datumformat kan ändras i Wordpress Inställningar &gt; Allmänt.

en: The default depends on your WordPress version and whether you have any pagination plugins activated. If the wp-paginate or wp-pagenavi plugin is activated, then Arjuna will use these plugins to create the pagination.
sv: Standard beror på din WordPress-version och om du har några sidnumreringsplugins aktiverade. Om pluginerna wp-paginate eller wp-pagenavi är aktiverade, kommer Arjuna att använda dessa plugins för att skapa sidnumrering.

en: The info bar usually includes the author of the page, the publish date and the comments button. This options entirely hides the bar so that only the title is shown.
sv: Infofältet visar vanligtvis författaren till sidan, publiceringsdatumet och kommentarsknappen. Detta alternativ döljer fältet så att bara rubriken visas.

en: The number of page buttons in a gap before an ellipsis (...) is displayed.
sv: Antalet sidknappar innan tre punkter (...) visas.

en: The number of page buttons that will always appear at the beginning and the end of the pagination.
sv: Antalet sidoknappar som alltid visas i början och slutet på en sidnumrering.

en: The number of page buttons that will appear before and after the current page button.
sv: Antalet sidoknappar som visas före och efter den aktuella sidans knapp.

en: There is nothing here (yet).
sv: Här är det tomt (tills vidare).

en: There is nothing here.
sv: Här finns inget att titta på.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv: Detta inlägg är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att visa kommentarer.

en: This will be appended to the page title of every web page (posts, pages, categories, etc.)
sv: Detta kommer att läggas till rubriken på varje webbsida (inlägg, sidor, kategorier, etc.)

en: Twitter Button
sv: Twitter-knapp

en: Two-level dropdown menu
sv: Dropdown-meny med 2 nivåer

en: Use Arjuna pagination
sv: Använda Arunjas sidnumrering

en: Use WordPress default
sv: Använd Wordpress standard.

en: Useful Links
sv: Användbara länkar

en: Visually separate the menu buttons
sv: Avskilj menyknapparna visuellt

en: Written by
sv: Skriven av

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
sv: Du måste vara %slogged in%s för att skriva en kommentar.

en: Your comment
sv: Din kommentar

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar är placerad i modereringskö.

en: Your email
sv: Din e-post

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your search returned no results.
sv: Din sökning fick inga träffar.

en: Your website
sv: Din webbsida

en: about %s ago
sv: för %s sedan

en: ascending
sv: stigande

en: continue reading...
sv: Läs mer ...

en: descending
sv: fallande

en: on
sv: på

en: order by
sv: efter
