Arjuna X 1.2 - en to tr translation catalogue (198 entries)

en:  at
tr: ,

en: % comments
tr: % yorum

en: %1$s at %2$s
tr: %1$s saat %2$s

en: %d days
tr: %d gün

en: %d hours
tr: %d saat

en: %d minutes
tr: %d dakika

en: %d months
tr: %d ay

en: %d seconds
tr: %d saniye

en: %d weeks
tr: %d hafta

en: %d years
tr: %d yıl

en: 1 comment
tr: 1 yorum

en: 1 day
tr: 1 gün

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 1 month
tr: 1 ay

en: 1 second
tr: 1 saniye

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: 1 year
tr: 1 yıl

en: <i>none</i>
tr: <i>etiket girilmemiş</i>

en: Aligned to the left
tr: Sola yaslanmış

en: Aligned to the right
tr: Sağa yaslanmış

en: Alignment
tr: Sıralama

en: Alternate between left and right alignment
tr: Yazar yorumları sağa misafir yorumları sola yaslanmış

en: Append to page title
tr: Sayfa başlığına ekleyin

en: Arjuna Options
tr: Arjuna ayarları

en: Arjuna Theme Options
tr: Arjuna tema ayarları

en: Arjuna cannot write to the themes directory. The custom CSS rules will be included in the header of each page, between &lt;STYLE&gt; tags.
tr: Arjuna tema dizinine yazamıyor. Özel CSS kodları sayfa başına &lt;STYLE&gt; tagları arasına eklendi.

en: Arjuna is completely free. If you like this project and want to support further development and maintenance, please
tr: Arjuna tamamen ücretsizdir. Eğer bu projeyi beğendiyseniz lütfen destekleyiniz.

en: Arjuna needs write permissions to create a new file "user-style.css", which will contain the custom CSS.
tr: Arjuna özel CSS kodlarını içeren "user-style.css" dosyasını yazma yetkisine sahip olmalı.

en: Blog Archives
tr: Blog arşivleri

en: Blog Name (&quot; - %s&quot;)
tr: Blog adı (&quot; - %s&quot;)

en: Browse by Tags
tr: Etiketler

en: Browsing Posts in <em>%s</em>
tr: "<em>%s</em>" kategorisindeki yazıları görüntülüyorsunuz

en: Browsing Posts published by <em>%s</em>
tr: "<em>%s</em>" tarafından yazılmış yazıları görüntülüyorsunuz

en: Browsing Posts published in %s
tr: %s kategorisindeki yazıları görüntülüyorsunuz

en: Browsing Posts published on %s
tr: %s tarihinde yayımlanan yazıları görüntülüyorsunuz

en: Browsing Posts tagged <em>%s</em>
tr: "<em>%s</em>" ile etiketlenmiş yazıları görüntülüyorsunuz

en: Cancel Reply
tr: Cevaplamayı iptal edin

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Category ID
tr: kategori ID

en: Category Name
tr: kategori adı

en: Category Slug
tr: kategori slug

en: Changelog
tr: Değişiklikler

en: Comment Pages:
tr: Yorum sayfaları:

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments are closed.
tr: Yoruma kapalıdır.

en: Comments off
tr: Yoruma kapalı

en: Contact Sales
tr: Satış iletişim

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom:
tr: Özel:

en: Dark Blue
tr: Karanlık mavi

en: Date Format
tr: Tarih formatı

en: Default Date Format (Example: <em>&quot;Written by admin on %s&quot;</em>)
tr: Varsayılan tarih formatı (Örneğin: <em>&quot;Yazar: admin tarih %s&quot;</em>)

en: Default Widgets
tr: Varsayılan bileşenler

en: Display Author
tr: Yazarı görüntüle

en: Display Home button
tr: Anasayfa butonunu göster

en: Display Time
tr: Tarihi görüntüle

en: Display a Twitter button on the very top of the sidebar.
tr: Twitter butonunu yan panelde en üstte göster.

en: Display an RSS button on the very top of the sidebar.
tr: Yan panelde RSS butonunu en üstte göster.

en: Display comments as follows
tr: Yorumlar şu şekilde görünsün

en: Display default sidebar widgets if the widget bars are empty.
tr: Eğer bileşen kutuları boş ise var sayılan yan panel bileşenlerini göster.

en: Display links to the previous and next posts above each post.
tr: Her yazının üst kısmında "Önceki yazı" ve "Sonraki yazı" bağlantılarını göster.

en: Display links to the previous and next posts below each post.
tr: Her yazının alt kısmında "Önceki yazı" ve "Sonraki yazı" bağlantılarını göster.

en: Dropdown
tr: Sarkan menü

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit in Admin
tr: Düzenle

en: Enable IE6 performance optimization
tr: IE6 performans optimizasyonunu aktif et

en: Enable custom CSS rules
tr: Özel CSS kullanımı aktif

en: Enable this menu
tr: Bu menüyü aktif edin

en: Enabled
tr: Aktif

en: Error 404 - Not Found
tr: Hata 404 - Bulunamadı.

en: FAQ
tr: SSS

en: Find
tr: Bul

en: First Header Menu
tr: İlk üst menü

en: Footer Style
tr: Alt kısım stili

en: General Options
tr: Genel ayarlar

en: Header
tr: Üst kısım

en: Header Image
tr: Üst kısım resmi

en: Home
tr: Anasayfa

en: Home Button
tr: Anasayfa butonu

en: If disabled, the menu will be hidden.
tr: Eğer pasif olursa menü gizlenir.

en: If enabled, Arjuna will create a user stylesheet with your custom CSS rules. The user stylesheet will be included with every page call. If you intend to make some minor changes to the stylesheet, enabling this option ensures that you can safely upgrade Arjuna without losing your custom CSS.
tr: Eğer aktifse Arjuna kullanıcıya özel CSS sayfa yönergesi oluşturur. Bu kullanıcı sayfa yönergesi tüm sayfalarda çağrılır. Eğer Arjuna sayfa yönergesinde küçük değişiklikler yapmak isterseniz, bu ayarın aktif olması ile Arjuna üzerinde güvenli bir şekilde değişiklik yapabilirsiniz. Size özel olan sayfa yönergesindeki verileri kaybetmeden rahatça Arjuna'yı güncelleyebilirsiniz.

en: If enabled, Arjuna will use its own native pagination to allow your users to navigate the blog using pages.
tr: Eğer aktifleştirilirse kullanıcılarınızın sayfalarda gezinmesi için Arjuna kendi numaralandırma sistemini kullanır.

en: If enabled, these widgets will be displayed if the widget bar is empty: <b>sidebar_full_top:</b> Recent Posts and Browse by Tags, <b>sidebar_left:</b> Categories, <b>sidebar_right:</b> Meta
tr: Eğer aktifse ve bileşen kutuları boş ise şunlar görüntülenir: <b>sidebar_full_top:</b> Son yazılanlar ve Etiketler, <b>sidebar_left:</b> Kategoriler, <b>sidebar_right:</b> Meta

en: If turned on, Arjuna will attempt to detect IE6 and serve a stand-alone CSS file specifically made for IE6.
tr: Eğer açılırsa Arjuna IE6 tespit etmeye çalışır ve IE6 için özel olarak yazılmış kodları devreye sokar.

en: If you intend to use the two column sidebar, we recommend to choose either the normal or the large sidebar.
tr: Eğer iki kolon yan panel kullanacaksanız normal yada geniş yan panel seçmenizi tavsiye ediyoruz.

en: Include the author of a post in the post header.
tr: Yazının üst kısmında yazarı görüntüle.

en: Include the time and date of when the post has been published, instead of only the date.
tr: Yazı yayımlandığında yalnızca tarih yerine zaman ve tarih ekleyin.

en: Internet Explorer 6 Optimization
tr: Internet Explorer 6 optimizasyonu

en: Large
tr: Geniş

en: Leave Feedback
tr: Geri bildirim

en: Leave a Comment
tr: Yorum yapın

en: Leave a comment
tr: Yorum yapın

en: Leave comment
tr: Yorumu gönder

en: Left
tr: Sol

en: Left sidebar
tr: Yan panel solda

en: Light Blue
tr: Aydınlık mavi

en: Log out of this account
tr: Hesabınızdan çıkış yapın

en: Logged in as %s.
tr: Giriş yapılan kullanıcı: %s.

en: Logout
tr: Çıkış

en: Menu lists only
tr: Yalnızca menü listesi

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Navigation Links
tr: Navigasyon linkleri

en: Need installation or integration support? Need something customized or extended?
tr: Yükleme yada integrasyon desteğine mi ihtiyacınız var? Özel yada geliştirilmiş şeylere mi ihtiyacınız var?

en: Newer Comments
tr: Yeni yorumlar

en: Newer Entries
tr: Sonraki girdiler

en: Next
tr: İleri

en: Next Page
tr: İleri

en: Next Post
tr: Sonraki yazı

en: No comments
tr: Yorum yok

en: No dropdown menu
tr: Sarkmayan menü

en: No one has commented yet.
tr: Henüz yorum yapılmamış.

en: No sidebar
tr: Yan panelsiz

en: Note:
tr: Not:

en: Note: IE6 will still work the same if this option is turned off, however, you and your IE6 users will save an estimated 28kb (11 image and 2 CSS files) in bandwidth for first-time visitors. IE6 also might render more rapidly if this is turned on.
tr: Not: IE6, ayar pasif olsa da aynı şekilde çalışmaya devam eder bununla birlikte siz ve ilk kez gelen IE6 kullanan ziyaretçileriniz yaklaşık 28kb (11 resim 2 css dosyası) yüklemekten kurtulur. IE6 eğer ayar aktifse sayfaları daha hızlı tarar.

en: Note: The links will only be shown on permalink pages, i.e. the URL where one single post/page is displayed.
tr: Not: Linkler kalıcı sayfalar gibi görünür, örneğin tekil yazı ve sayfa bağlantıları nasıl görünüyorsa onlar gibi görünür.

en: Older Comments
tr: Eski yorumlar

en: Older Entries
tr: Önceki girdiler

en: One-level dropdown menu
tr: Birinci-seviye sarkan menü

en: Page %
tr: [ % ]

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Page %s of %s
tr: %s / %s

en: Page Anchors
tr: Sayfa çapaları

en: Page Gap
tr: Sayfa aralığı

en: Page ID
tr: sayfa ID

en: Page Order
tr: sayfa order

en: Page Range
tr: Sayfa aralığı

en: Page Slug
tr: sayfa slug

en: Page Title
tr: sayfa başlığı

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Pagination
tr: Numaralandırma

en: Pass required
tr: Şifre gerekli

en: Passed Time (Example: <em>&quot;Written by admin about 3 days ago.&quot;</em>)
tr: Geçen zaman (Örneğin: <em>&quot;Yazar: admin yaklaşık 3 saat önce yazılmış.&quot;</em>)

en: Performance Optimization
tr: Performans Optimizasyonu

en: Permalink to
tr: Kalıcı bağlantı &raquo;

en: Please include your Wordpress version, browser details and a screenshot, if necessary.
tr: Lütfen gerekliyse wordpress versiyonunuz, tarayıcı detaylarınız ve bir ekran görüntüsü ekleyiniz.

en: Post Count
tr: yazı sayısı

en: Previous
tr: Geri

en: Previous Page
tr: Geri

en: Previous Post
tr: Önceki yazı

en: RSS Button
tr: RSS butonu

en: Read more
tr: Devamını okuyun

en: Recent Posts
tr: Son yazılanlar

en: Report Bugs
tr: Hataları bildirin

en: Report a Bug
tr: Hata bildirin

en: Right
tr: Sağ

en: Right sidebar
tr: Yan panel sağda

en: Roadmap
tr: Yol haritası

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Search Results on <em>%s</em>
tr: "<em>%s</em>" ifadesi için bulunan sonuçlar

en: Search Results:
tr: Arama sonuçları:

en: Search here...
tr: Arama...

en: Second Header Menu
tr: İkinci üst menü

en: Separators
tr: Ayıraçlar

en: Sidebar
tr: Yan panel

en: Sidebar Position
tr: Yan panel pozisyonu

en: Sidebar Width
tr: Yan panel genişliği

en: Single Post Pages
tr: Tekil yazı sayfaları

en: Skip to posts
tr: İçeriğe atla

en: Small
tr: Dar

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
tr: Üzgünüm aradığınız şey burada değil.

en: Sort menu items in
tr: Öğrelerin sıralanma şekli

en: Sorting Order
tr: Sıralama yöntemi

en: Subscribe to comments
tr: Yorum takibi

en: Support &amp; Sales
tr: Destek &amp; Satış

en: Thank you for using Arjuna, the free WordPress theme designed by %s.
tr: Arjuna kullandığınız için teşekkür ederiz, bu ücretsiz wordpress teması %s tarafından tasarlanmıştır.

en: The Arjuna options have been saved.
tr: Arjuna ayarları kaydedildi.

en: The default date format can be customized in Settings &gt; General.
tr: Varsayılan tarih formatı Ayarlar &gt; Genel bölümünden değiştirilebilir.

en: The default depends on your WordPress version and whether you have any pagination plugins activated. If the wp-paginate or wp-pagenavi plugin is activated, then Arjuna will use these plugins to create the pagination.
tr: Numaralandırma eklentisi kullanmazsanız wordpress varsayılanı aktif olur. Eğer wp-paginate ve wp-pagenavi eklentilerinden birisi aktif ise Arjuna numaralandırmak için bu eklentilerden yararlanır.

en: The number of page buttons in a gap before an ellipsis (...) is displayed.
tr: (...) önce görünmesini istediğiniz sayfa aralığı sayısı.

en: The number of page buttons that will always appear at the beginning and the end of the pagination.
tr: Numaralandırmanın başında ve sonunda görünmesini istediğiniz sayfa sayısı.

en: The number of page buttons that will appear before and after the current page button.
tr: Şuanki görüntülenen sayfa ile ileri ve geri butonlarının arasında kalan sayfa sayısı.

en: There is nothing here (yet).
tr: Henüz burada bir şey yok.

en: There is nothing here.
tr: Burada hiçbir şey yok.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
tr: Bu yazı şifre korumalıdır. Yorumları görebilmek için şifre giriniz.

en: This will be appended to the page title of every web page (posts, pages, categories, etc.)
tr: Bu sayfa başlığı web sayfalarınızın tümüne eklenir (yazılar, sayfalar, kategoriler vs...)

en: Trackback
tr: Geri izleme

en: Twitter Button
tr: Twitter butonu

en: Two-level dropdown menu
tr: İkinci-seviye sarkan menü

en: Use Arjuna pagination
tr: Arjuna sayfa numaralandırmasını kullanın

en: Use WordPress default
tr: Wordpress varsayılanını kullan

en: Useful Links
tr: Kullanışlı linkler

en: Visually separate the menu buttons
tr: Menü butonlarını görsel ayır

en: Written by
tr: Yazar:

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
tr: Yorum yapabilmek için %sgiriş%s yapmış olmalısınız.

en: Your comment
tr: Yorumunuz...

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz yönetici onayı bekliyor.

en: Your email
tr: E-posta

en: Your name
tr: İsim

en: Your search returned no results.
tr: Armanızla eşleşen sonuç bulunamadı.

en: Your website
tr: Website

en: about %s ago
tr: yaklaşık %s önce yazılmış

en: ascending
tr: artan

en: continue reading...
tr: okumaya devam edin...

en: descending
tr: azalan

en: on
tr: tarih

en: order by
tr: tipi
